......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 179071
YORUM MANŞET
ŞÜKÜR KURBANLARI KESİLDİ
ŞÜKÜR KURBANLARI KESİLDİ

 ŞÜKÜR KURBANLARI KESİLDİİnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Antakya Temsilciliği ve Antakya’da bulunan Suriyeli iş adamlarının girişimleri ile Fetullahçı Terör Örgütü' (FETÖ)nün darbe girişiminin engellenmesi nedeniyle ''Allah’a şükür kurbanları'' kesildi.

İHH Antakya Temsilcisi İsmail Okay ve Antakya ilçesinde bulunan Suriyeli iş adamları Ayman Khalil ve Hazim Alharis, FETÖ darbe girişiminin engellenmesi dolayısıyla Çarşamba günü 500 Konutlar civarında 20 koyun kestirerek Türkiye için dua etti.

Türk ve Suriyeli vatandaşların bir araya geldiği etkinlikte konuşan iş adamı Khalil, Türkiye'yi darbe girişimine karşı koruyan Allah'a ''şükür kurbanları'' kestiklerini belirterek ''Türkiye, Suriye halkına sahip çıkarak elinden gelen her türlü yardımı yaptı. Bizler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, hükümetine ve Türk halkına teşekkür ediyoruz. Türkiye bizim ikinci vatanımızdır. Türkiye'yi çok seviyoruz. Allah Türkiye'yi korusun'' dedi.

Etkinliğe katılan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ATSO Başkan Vekili Mehmet Bulanık, Türkiye'nin bir grup terbiyesizin darbe girişimiyle karşılaştığını, buna karşı verilen yüzlerce şehit ve yaralının sayesinde darbe girişiminin durdurulduğunu kaydetti.

Bulanık, Türk halkının dünyaya gücünü Filistin'de, Suriye'de, Mısır'da, Ortadoğu'da ve darbe girişiminde bulunanlara karşı gösterdiğini belirtti.

İHH Antakya Temsilcisi İsmail Okay da Suriyeli iş adamlarına teşekkür ederek, kurban etlerinin kendileri aracılığıyla Türk ve Suriyeli ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağını belirterek “Biz, İnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani yardım vakfı olarak, Vatan hainlerine karşı ilk günkü duyarlılığımızla vatan toprağının sahipsiz olmadığını haykırmaktayız. Demokrasiyi kesintiye uğratacak, her türlü kalkışma veya darbe girişimini şiddetle reddediyoruz.  Ülkemiz üzerinde emelleri olan iç ve dış bütün mihrakların, demokrasimizi kesintiye uğratacak her türlü girişimine karşı, halkın ve milletin yanında yer aldığımızı ve ülkemizin yönetiminde, demokratik yollarla işbaşına gelmiş olan hükümetimiz ve cumhurbaşkanımızdan başka hiç bir otoriteyi kabul etmediğimizi beyan ediyoruz” dedi

İHH Antakya Temsilcisi İsmail Okay tarafından Suriyeli işadamları Ayman Khalil ve Hazim Alharis’e katkılarından   dolayı teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurbanlar kesildi.

(Haber: Hasan Kaya)

1022 kamu görevlisi görevden uzaklaştırıldı
1022 kamu görevlisi görevden uzaklaştırıldı

 1022 kamu görevlisi görevden uzaklaştırıldıHatay Valisi Ercan Topaca, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından İlimizde başlatılan süreç ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirdi.

Dün Valilik binasında gerçekleştirilen basın toplantısında, FETÖ’ye yönelik ilimizde yapılan operasyonlar kapsamında 1022 kamu görevlisinin görevden uzaklaştırıldığını ifade eden Vali Topaca, bunların bir kısmının Bakanlıklar tarafından, bir kısmının da Hatay Valiliği tarafından uzaklaştırıldığını söyledi.

Şu an itibariyle İlimizde güvenlik anlamında risk oluşturacak bir husus bulunmamaktadır diyen Vali Topaca “Bu kapsamda 16 askeri personel, 169 polis, 59 din görevlisi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden 6, Vergi Dairesinden 15, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden 660 öğretmen ve yönetici, üniversitelerden 74, Antakya Belediyesinden 6, Sosyal Güvenlik Kurumundan 3, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünden 6 kişi olmak üzere toplam 1022 kişi görevden uzaklaştırılmıştır. Şu an itibariyle gözaltından olan kişi sayısı 108’dir. Bu rakam günlük değişebilmektedir.” dedi.

İlimizde an itibariyle hain darbe girişimiyle alakalı olarak 22 askeri personel, 9 polis, 27 hâkim, 14 cumhuriyet savcısı, 2 vergi mahkemesi üyesi, 3 idare mahkemesi üyesi, 1 Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü personeli, 2 İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, 19 sivil vatandaş olmak üzere yaklaşık 100 kişinin cezaevine konulduğu bilgisini veren Vali Topaca, 55 kişinin adli kontrol şartıyla, 10 kişinin de adliyedeki işlemlerinin bitmesinin ardından herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın serbest bırakıldığını söyledi.

Vali Topaca, devamında “2 polis, 1 hâkim, 1 savcı, 1 üniversiteden ve 26 da sivil şahıs olmak üzere 31 kişi firarda ve aranmaktadır. 15 Temmuz’dan bu yana hakkında işlem yapılanların sayısı 1326’dır.

Adli süreç halen devam ettiğinden süreç ile ilgili detaylı bilgi vermek uygun olmaz. Devletimize, ülkemize ve milletimize yönelik ciddi bir tehdit içeren bu hususla ilgili her ihtimali değerlendirerek konuyu yakinen takip ediyoruz. Şu an itibariyle İlimizde güvenlik anlamında risk oluşturacak bir husus bulunmamaktadır." dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY’IN TÜM RENKLERİ MEYDANDA
HATAY’IN TÜM RENKLERİ MEYDANDA

 HATAY’IN TÜM RENKLERİ MEYDANDAHatay Valiliği ve belediyelerin birlikte düzenlediği ‘Hatay Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşması’ büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Sünnisi, Alevisi, Hristiyanı, Musevisi, Ermenisi ile Türk Bayrağı çatısı altında toplanan 10 binlerce vatansever, demokrasiye sahip çıktı

Hatay Valiliği koordinasyonunda,  Hatay Büyükşehir Belediyesi ve 15 ilçe belediyesinin desteği ile milli birlik ve beraberliği pekiştirmek, ülkemizin, devletimizin, asker ve polisimizin her zaman yanında olduğumuzu göstermek amacıyla düzenlenen ‘Hatay Milli Birlik ve Kardeşlik Buluşması’nda coşku zirveye çıktı.

Her ilçeden hemşehrilerimizin omuz omuza vererek milletimizin bölünmez bütünlüğü ve devletimizin bekası için Çanakkale ruhuyla yan yana geldiği gece milli birlik ve beraberliğimizin en güzel görüntülerine sahne oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kardeşlik buluşması Şeyh Menna Gündüz’ün Kuran-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun duaları ile devam etti.

Hatay Valisi Ercan Topaca yaptığı konuşmada kalkışmanın ilk anlarından itibaren devletine, vatanına sahip çıkmak için sokaklara dökülerek darbe girişimini akamete uğratan Türk halkını muhabbetle kucakladığını ifade ederek ‘’15 Temmuz ihaneti, kırk yıllık sinsi bir planı nihayete erdirme girişimidir. Adına cemaat diyerek kendisine dini bir kutsiyet atfedip halkımızın dini duygularını sömüren bu örgüt, okulları ve dershaneleriyle ihtiyaç duyduğu insan kaynağını çekirdekten yetiştirerek kırk yıldır hem devletin hem milletin imkânlarını, kendi amaçları için kullanmıştır. Halkın yaptığı bağışlarla, yardımlarla büyüyen bu hain yapı, halkı ve halkın meclisini vuracak kadar alçaklaşmış, yalnız devlete değil bu millete de ihanet etmiştir.

Bu vesileyle, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Tehlike tam anlamıyla geçmiş değildir. 15 Temmuz’da millet duvarına çarpan bu şebekenin, başarısız darbe girişiminden sonra, ülkede bir kaos ortamı oluşturmayı deneyeceklerdir. Hainler o gece, hesap edemedikleri milletin birlik ve beraberliğine mağlup oldukları için, bizi bir olduğumuzda yenemeyeceklerini anladıkları için birliğimizi bozmaya çalışabilirler, aramıza fitne sokmak isteyebilirler. Biz Türk milleti olarak bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Ancak yine de dikkatli olmalıyız. Olay sıcaklığını korurken, hüznümüz, öfkemiz tazeyken bu tür duygularımızı tahrik edebilirler. Farklılıklarımızı derinleştirmeye ve istismar etmeye kalkışabilir, farklılıklarımız üzerinden bizi birbirimize düşürmeye çalışabilirler.

Bu kritik süreçte gerek sosyal medyadan duyduğumuz, gerek günlük hayatta çeşitli kaynaklardan aldığımız haberlere, doğruluklarını teyit etmeden lütfen inanmayalım. Paralel devletken asıl devletin yerini almaya kalkışan bu ihanet şebekesinin her türlü yola başvurabileceğini unutmamalı ve daima soğukkanlı ve sağduyulu olmalıyız. Bizler, her şerde bir hayır olduğuna inanırız. Türk milletinin vatan söz konusu olduğunda toplumsal reflekslerinin hâlâ sağlam olduğunu gösteren bu musibette de bir hayır vardır. Bu krizi, fırsata; şerri, hayra çevirmeli; köken, inanç, siyasi görüş farklılıklarını bırakıp tam bir milli birlik yakaladığımız şu günlerde bu birlikteliğimizi korumalı, ilelebet devam ettirmeliyiz.’’ şeklinde konuştu.

Hatay Milletvekili Adem Yeşildal ise Hatay olarak Türk siyasi tarihinin özellikle yakın tarihimizin en önemli günlerden birini yaşadığımızı ifade ederek, ‘’Türkiye’ de 15 Temmuz’dan bu yana millet olarak tenimizin rengini, inancımızı, mezhebimizi, ırkımızı bir kenara bıraktık ve 19 milyon olarak hep beraber bir ve bütün olduğumuzu gösterdik. Millet olmanın bir tablosunu daha ortaya koyduk. Hatay tüm özellikleriyle sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya birlik ve beraberliğin, hoşgörünün rol modeli olan bir ildir. Bugün burada hep birlikte yekvücut olarak çok önemli bir mesajı daha veriyoruz.’’ dedi.

Hatay Milletvekili Serkan Topal ise yaptığı konuşmada ‘Bizler bu ülkenin temel değerine, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız. Bu ülkenin toprağını, bu ülkede yeşeren demokrasiyi, içimize işleyen cumhuriyeti her zamankinden daha fazla savunacağız. 15 Temmuz günü devletimize ve kurumlarına yönelen hain darbe girişimini hep birlikte kınıyor ve bu saldırıyı yapanları lanetliyoruz.’’ dedi.

Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu 93 yıllık cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşadığımızı belirterek, ’’Bu nedenle ortak akıl ve irade ile hareket etmek durumundayız. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye Devleti ülkesiyle milletiyle bölünmez bir bütündür.’’ dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ndeki iller içerisinde cumhuriyet ve demokrasi konusunda en fazla hassasiyet gösteren illerden biri olduğunu belirterek ‘’Biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti ilk filizlendiğinde Hatay emperyalist güçler tarafından zalim bir şekilde tutsak tutulmuştur. 18 yıl özgürlüğümüz elimizden alınmıştır. 18 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Hatay benim namusum, Hatay benim şahsi meselemdir’ diyerek yola çıkardıkları birliklerin, Kuvayı Milliye ruhunun sonucunda Hatay özgürlüğüne kavuşmuştur. Müstakil cumhuriyetini kurarak 10 ay 20 gün Hatay Devleti olarak hayat bulmuştur. 10 ay 21 gün sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi başarısının bir neticesi ve Hatay halkının özgür iradesi ile Hatay Anavatana katılmıştır. Milli egemenlik bir milletin şerefidir, Hatay halkı geçmişinde olduğu gibi bugün de bunu çok iyi bilmektedir.’’ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 15 Temmuz 2016 günü ülkemizin milli iradesini bozucu, cumhuriyetimizi yaralayıcı hain girişime karşı il protokolü tek yürek, tek yumruk olarak birlik ve beraberliğimizin gücünü bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.

Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Hatay Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal,   Mehmet Öntürk, Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi, Birol Ertem, Serkan Topal, Mevlüt Dudu, Mehmet N. Ahrazoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, siyasi parti il temsilcileri, 2.Hudut Alayı Komutanı Piyade Alb. Ragıp Taygan, kanaat önderleri ve binlerce Hataylı katıldı.

(Haber: S. Ergin)

HAİN CUNTACILARIN KARŞISINDA MİLLİ İRADENİN YANINDAYIZ
HAİN CUNTACILARIN KARŞISINDA MİLLİ İRADENİN YANINDAYIZ

HAİN CUNTACILARIN KARŞISINDA MİLLİ İRADENİN YANINDAYIZBüro Memur-Sen Hatay 2 Nolu Adliyeler Şubesi Başkanı Muharrem Aydın, milletin dini duygularını, yardım adı altında paralarını sömüren hain cuntacıların karşısında, milli iradenin yanında olduklarını belirtti.

Türkiye, 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı millete ve devlete ihanet şebekesi Fethullahçı Terör Örgütü’nün Silahlı Kuvvetlerimiz içerisine sızmış terörist unsurlarının öncülüğünde cunta ve darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kalmıştır diyen Aydın, “Milleti korumak ve vatanı savunmak için emanet edilen tankları, uçakları, helikopterleri, silahları ve mühimmatı gasp edecek ve millete ait silahların namlusunu millete doğrultacak kadar ihanetin zirvesine yerleşen FETÖ’nün terör konseptli cunta ve darbe kalkışması bertaraf edilmiştir” dedi.

Darbe girişimlerinin ilk anlarından itibaren büyük Memur-Sen, Büro Memur-Sen Ailesi olarak, tüm teşkilat ve üyelerimizle, milletimizle 81 il meydanında darbeye, namlusunu millete çeviren tanklara karşı durduk, milletimizin iradesine, demokrasimize, devletimize, geleceğimize sahip çıktık diyen Aydın, açıklamasına şöyle devam etti: “İkinci bir İstiklal Mücadelesi vererek, kendimizi siper ederek cuntacılara, darbecilere, hainlere paralel ihanet çetesi FETÖ’ye hadlerini bildirdik. Namlu millete dönmüş tanklara selam durmayarak hainlerin girişimlerini, darbe severlerin sevincini kursaklarında bıraktık.

Cennet ülkemizi bataklığa çevirmek isteyenlerin kirli senaryolarının bozduk. Vesayet gömleğinin millete giydirilmesine izin vermedik, kirli gömleği tarihin çöp sepetine gönderdik. Cuntacıları, ihanet çetesini, paralel hainleri püskürterek ay yıldızlı ay bayrağımızın düşmesine izin vermedik, milletimizin şanlı tarihine büyük bir zafer daha ekledik.

Cuntacıların, hainlerin bilmesi gerekir ki, Türkiye eksi Türkiye değildir. Türkiye güçlü ve büyük bir ülkedir. Ülkemizde darbeler dönemi artık geride kalmıştır.

Ülkemizdeki yönetimin tek sahibi millettir. Milletin iradesine, demokrasiye asla ama asla darbe vurulamaz.  Ülkemizin ve milletimizin birliğini, huzur ve refahının ayaklar altına alınması, milli iradenin cebir ve şiddetle çiğnenmesini asla kabul edilemez, etmiyoruz. Ülkemize ve milletimize ihanet içinde olan bu hainlerin en  kısa sürede adalet karşısında hesap vereceklerine de inancımız tamdır.

Durmayacağız. Büro Memur-Sen olarak milletimizin ve ülkemizin yanında yer almaya, devam edeceğiz. Birliğimiz, bütünlüğümüz ve güçlü geleceğimiz  için kenetlenmeye devam edeceğiz. Yeniden Büyük Türkiye yolunda emin adımlarla yürüyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, darbe girişiminin ilk anından itibaren meydanlarda milli iradenin yanında olan, darbecilerin tanklarına imanlı göğsünü siper ederek duran başta Büro Memur-Sen ve Memur-Sen teşkilatlarımız ve tüm üyelerimiz olmak üzere milletimize, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere teşekkür eder; demokrasimiz için, ülkemiz için, geleceğimiz için gözünü kırpmadan canını veren sivil vatandaş, asker, emniyet mensubu tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, milletimize başsağlığı diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY, 77. YILDA TEK YÜREK
HATAY, 77. YILDA TEK YÜREK

 HATAY, 77. YILDA TEK YÜREKHatay’ın Anavatan’a ilhakının 77. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Anavatan’a katılışının yıldönümünde Hataylılar, tek yürek oldu.

Törenler Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı ve ardından şehitlik ziyaretiyle devam etti.

23 Temmuz 2016 Cumartesi günü gerçekleşen kutlamalar; Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Antakya Şehitliği'nde devam eden tören ise, çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Ercan Topaca, deftere şunları kaydetti: "Aziz Şehitlerimiz, Sizlerin emaneti olan ve ebediyen payidar kalması için gerektiğinde bizlerin de canını feda etmekten çekinmeyeceği bu topraklar, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün siyasi başarısının ve millet olarak birlikte yaşama arzusunun bir neticesi olarak bundan 77 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih eden üstün bir sadakat ve vatanseverliğin sahibi Hataylıların ortaya koyduğu o güçlü irade, bugün de aynı kararlılıkta ayaktadır.

Bağımsızlığını canından aziz bilen bir milletin evlatları olarak bu kutsal mirasa en güçlü şekilde sahip çıkmak ve ebediyete kadar yaşatmak, milletimize ve siz aziz şehitlerimize karşı asli görevimizdir.

Bu vesile ile Hatay’ın Anavatan’a katılışının 77. yıldönümünü yürekten kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını bu topraklar için feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Vali Topaca ve beraberindekiler daha sonra Şehitliği gezerek karanfil bıraktılar.

Şehitleri kabirleri başında ziyaret eden ve şehit aileleriyle de yakından ilgilenerek şehit yakınlarının talepleri konusunda ilgililere talimat veren Vali Topaca, Şanlıurfa şehidi Fatih Kılbey’in çocukları tarafından Babalar Günü için çizilen ve mezar taşına asılan resmi inceledi ve şehidin çocuklarıyla bir süre sohbet etti.

Ziyaretlerin ardından ülkemizin milli mücadelesinde ve Hatay mücadelesinde hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Törene Hatay Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Fahrettin Göncü, Bilal Bozdemir, H. Volkan Köksal, Mahmut Hersanlıoğlu,  Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb.   Turgay Aras, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,  kurum müdürleri, askeri erkân, şehit aileleri ve gazilerimiz ile çok sayıda Hataylı katıldı.

(Haber Merkezi)

ŞÜKÜR KURBANLARI KESİLDİ

İnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Antakya Temsilciliği ve Antakya’da bulunan Suriyeli iş adamlarının girişimleri ile Fetullahçı Terör Örgütü' (FETÖ)nün darbe girişiminin engellenmesi nedeniyle ''Allah’a şükür kurbanları'' kesildi.

İHH Antakya Temsilcisi İsmail Okay ve Antakya ilçesinde bulunan Suriyeli iş adamları Ayman Khalil ve Hazim Alharis, FETÖ darbe girişiminin engellenmesi dolayısıyla Çarşamba günü 500 Konutlar civarında 20 koyun kestirerek Türkiye için dua etti.

Türk ve Suriyeli vatandaşların bir araya geldiği etkinlikte konuşan iş adamı Khalil, Türkiye'yi darbe girişimine karşı koruyan Allah'a ''şükür kurbanları'' kestiklerini belirterek ''Türkiye, Suriye halkına sahip çıkarak elinden gelen her türlü yardımı yaptı. Bizler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, hükümetine ve Türk halkına teşekkür ediyoruz. Türkiye bizim ikinci vatanımızdır. Türkiye'yi çok seviyoruz. Allah Türkiye'yi korusun'' dedi.

Etkinliğe katılan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi ATSO Başkan Vekili Mehmet Bulanık, Türkiye'nin bir grup terbiyesizin darbe girişimiyle karşılaştığını, buna karşı verilen yüzlerce şehit ve yaralının sayesinde darbe girişiminin durdurulduğunu kaydetti.

Bulanık, Türk halkının dünyaya gücünü Filistin'de, Suriye'de, Mısır'da, Ortadoğu'da ve darbe girişiminde bulunanlara karşı gösterdiğini belirtti.

İHH Antakya Temsilcisi İsmail Okay da Suriyeli iş adamlarına teşekkür ederek, kurban etlerinin kendileri aracılığıyla Türk ve Suriyeli ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağını belirterek “Biz, İnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani yardım vakfı olarak, Vatan hainlerine karşı ilk günkü duyarlılığımızla vatan toprağının sahipsiz olmadığını haykırmaktayız. Demokrasiyi kesintiye uğratacak, her türlü kalkışma veya darbe girişimini şiddetle reddediyoruz.  Ülkemiz üzerinde emelleri olan iç ve dış bütün mihrakların, demokrasimizi kesintiye uğratacak her türlü girişimine karşı, halkın ve milletin yanında yer aldığımızı ve ülkemizin yönetiminde, demokratik yollarla işbaşına gelmiş olan hükümetimiz ve cumhurbaşkanımızdan başka hiç bir otoriteyi kabul etmediğimizi beyan ediyoruz” dedi

İHH Antakya Temsilcisi İsmail Okay tarafından Suriyeli işadamları Ayman Khalil ve Hazim Alharis’e katkılarından   dolayı teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurbanlar kesildi.

(Haber: Hasan Kaya)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:45:22   

SAVAŞ: ULAŞIM KONUSUNDA SIKINTI YAŞAMASINI İSTEMİYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ulaşım ana planı kapsamında ‘Toplu Taşıma Rehabilitasyon ve Hat Optimizasyon’ çalışmaları ile ilgili olarak HATMEK Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Toplantıya Başkan Savaş’ın yanı sıra Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık, HBB Ulaşım Dairesi Başkanı Muhammed İkbal Polat, HBB Toplu Taşıma Şube Müdürü Barış Süner ve ilgili şube müdürleri, Antakya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, Harbiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yunus Öztürk, İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaşım Teknik Danışmanı Mustafa Özfatura ile Harbiye bölgesindeki kooperatif başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.

Hatay’daki ulaşım sorunlarını en aza indirmek amacıyla Hatay’ın 15 ilçesinde çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Başkan Savaş, “Biz çalışmalarımıza Harbiye’den başlayacağız ve buradan başladıktan sonra diğer bölgelerde de hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Gerçekleştirilen bu çalışma ile araçlarımız daha konforlu olacak, mazottan ve vergiden de tasarruf edeceğiz. Araçların güzergâhı şehir merkezinden olacak, daha konforlu ve modern araçlar ile Harbiye halkı ulaşımını daha rahat sağlayabilecek. Burada sizlerin hiçbir kaybı olmayacak aksine yolcu sayınız daha da artacaktır. Bizler,  hemşehrilerimizin ulaşım konusunda sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Bu çalışmamız ile Harbiye’de toplu taşımaya konforlu ve yeni bir soluk getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Trafik yoğunluğunu azaltma, toplu taşıma hizmetine kalite getirme ve vatandaşların memnuniyetinin arttırılması yönünde  kararların alındığı toplantıda, Hatay halkının daha rahat ve güvenli bir ulaşım sağlaması açısından önemli atılımlar gerçekleştirileceğine vurgu yapıldı. Ayrıca toplu taşıma ulaşım ağına yeni bir sistem getirileceğini de belirten HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, bu sistemin ilk olarak Harbiye bölgesinde uygulamaya geçileceğini ve gerçekleştirilen çalışmaların diğer bölgelere de örnek teşkil edeceğini belirtti.

Toplantıda, İTÜ'nün teknik danışmanlığını yürüttüğü HBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın teknik çalışmaları, rakamlarla ve diğer belediye örnekleriyle kıyaslanarak yeni sistemin faydalarının anlatıldığı bir sunum da gerçekleştirildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:44:43   

ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLDİ

Hatay Valiliği, Yayladağı ilçesi sınırı bölgesinde bulunan Kayapınar Hudut Karakolu ile Denizgören Hudut Karakolu arasında kalan bölgenin, 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

Hatay Valiliği internet sitesinde yer alan açıklamada, Kayapınar Hudut Karakolu ile Denizgören Hudut Karakolu arasında kalan bölgenin, 26 Temmuz saat 08.00’den başlayıp, 10 Ağustos saat 08.00’de bitecek şekilde, 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiği bildirildi.

Açıklamada, belirtilen tarihten itibaren özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere her türlü araç ve insan giriş-çıkışı, sınır güvenliğinin temini ve yürütülen faaliyetlerden vatandaşların zarar görmemeleri maksadıyla ilgili mevzuat çerçevesinde kontrol altına alındığı kaydedildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:43:40   

DARBELERE VE PARALEL DEVLET YAPILANMALARINA MÜSAADE EDİLEMEZ

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, haftalık toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Darbelere ve devlet içindeki paralel yapılanmalara asla müsaade edilemeyeceğinin altını çizen Eğe, paralel devlet yapılanması tarafından yapılan darbe girişimini bir kez daha lanetledi.

Milletin 15 Temmuz gecesi tarihi bir sınav verdiğini, büyük bir cesaret ortaya koyduğunu dile getiren Eğe, açıklamasına şöyle devam etti: “Daha önceleri de belirttiğimiz gibi demokratik bir ülkede askeri darbelere asla müsaade edilemeyeceği gibi devlet içinde, devlete karşı paralel bir yapılanmaya da asla ve asla müsaade edilemez. Bu bağlamda Saadet Partisi olarak 15 Temmuz’da ‘Paralel Devlet Yapılanması’ tarafından yapılan Darbe Girişimini bir kez daha bütün nefretimizle lanetliyoruz. Milletimiz 15 Temmuz gecesi, tarihi bir sınav vermiş, ortaya koyduğu cesaret ve kararlılıkla bu şer hareketini engellemeyi başarmıştır. Ben, bu münasebetle 15 Temmuz gecesi dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir direniş ve kahramanlık örneği gösteren aziz milletimize, şanlı Silahlı Kuvvetlerimize ve kahraman Emniyet güçlerimize bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyor, şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.

Her şerde bir hayır vardır. İnşallah 15 Temmuz şer gecesi, darbeciler için bir son, Türkiye’miz için aydınlık bir geleceğin başlangıcı olacaktır. Milletimiz bu konuda üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmıştır. Demokrasiye, Milli İradeye ve ülkeye sahip çıkma adına canını ortaya koymuştur. Hükümet açısından, ülke yönetimi bakımından ise asıl sınav şimdi başlamaktadır.  Atılacak adımlar da, en az 15 Temmuz gecesi milletimizin ortaya koyduğu basiret ve feraset kadar önemlidir. Kanlı ve hain darbe girişimi engellenmiştir.  Hiç şüphesiz ki, darbeye teşebbüs eden, kanlı cunta hareketinin içinde yer alan, Milletine kurşun sıkan, Meclisine bomba atan bu canilerden elbette hesap sorulmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Asıl önemli olan ise; bundan sonra Türkiye’de, bir daha bırakın darbe yapmayı, hiç kimsenin darbeyi aklından bile geçiremeyeceği köklü hukuki, siyasi ve kurumsal dönüşümleri gerçekleştirmektir” dedi.

9 MADDELİK YOL HARİTASI

Milletimizin dirliğini, ülkemizin ise birlik ve bütünlüğünü temin edecek olan uzlaşmacı bir anayasa mutlak suretle hayata geçirilmelidir. 15 Temmuz gecesi, şer odaklarına karşı, tüm siyasi partilerimizin ve Aziz Milletimizin ortaya koyduğu birlik ve beraberlik yeni bir Anayasa ile taçlandırılmalıdır. 

Yapılacak hukuki, siyasi ve kurumsal düzenlemelerde, ülke kaygısıyla hareket edilmelidir. Bütün yasal düzenlemelerde tek ölçüt Milli İradenin güçlendirilmesi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, milletimiz 15 Temmuz gecesi, bir siyasi partiye, bir siyasi düşünceye, değil, topyekûn ülkeye, topyekûn milli iradeye ve topyekûn demokrasiye sahip çıkmıştır.

Yaşadığımız coğrafya güçlü bir orduyu zorunlu kılmaktadır.  Bu süreçte cunta zihniyeti ile mücadele ederken, Balyozda, Ergenekon’da olduğu gibi bir yanlış yapılmamalı, Ordunun yıpratılması gibi tarihi bir hataya düşülmemelidir. Bunun için, Ordu içindeki darbeci hainler ile vatansever Mehmetçiğin ayrımı iyi yapılmalı, Ordumuza, “Peygamber Ocağı” hüviyeti kazandıracak köklü düzenlemelere gidilmelidir.

Kendi silahını, kendi tankını ve kendi uçağını üreten güçlü ve bağımsız bir savunma sanayi oluşturulmalıdır.

Her zaman söylediğimiz gibi bir ülkenin en büyük gücü tankı, tüfeği değil, vatanına bağlı, imanlı ve ihlâslı evlatladır. Bu noktada önemli olan, askeri okulların Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanıp bağlanmamasından daha çok, bu okulların müfredatının, AB kriterlerine göre değil, bu Milletin tarihine ve ruh köküne uygun hale getirilmesidir. Bu çerçevede Harp okullarına girişte İmam Hatip ve Meslek Lisesi mezunlarına konan engel mutlaka kaldırılmalıdır.

Bu kanlı cunta girişiminin ardındaki dış güçler asla ihmal edilmemelidir. Kukla ile uğraşırken, kuklacı unutulmamalıdır. Sicili ve geçmişi zaten karanlık olan İncirlik Üssü’nün 15 Temmuz gecesi üstlendiği rol ve ihanet ortadadır. Bu ihanet merkezi ya derhal kapatılmalı ya da tümüyle kahraman Türk subaylarının emrine verilmelidir.

Dış politika topyekûn yepyeni bir anlayış ile ele alınmalıdır. Çevre ülkelerle düşmanca ilişkilerin sadece teröre değil fakat aynı zamanda darbeci zihniyetlere de zemin hazırladığı net bir şekilde görülmüştür. Komşularla ilişkiler güvenlik başta olmak üzere dostluk ve işbirliği zemininde yeniden dizayn edilmelidir.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, darbe geleneği ile milli gelir arasında doğrudan bir bağlantı vardır: Darbeler, iktisadi gelişmeyi hep olumsuz yönde etkilemiştir.

Öte yandan milli gelirin düşük, adil paylaşımın ise bozuk olduğu ülkeler, yoğunlukla darbe girişimlerine muhatap olmaktadır. Bu yüzden acilen tüketim ekonomisinden-üretim ekonomisine geçilmeli, adil gelir dağılımı sağlanmalıdır. Türkiye’nin 81 ilinde üretim ve kalkınma seferberliği başlatılmalıdır.

Son olarak, en başta söylediğimiz gibi, 15 Temmuz şer girişimi Türkiye için hayırlı başlangıçların fırsatı olarak görülmelidir.” dedi.

Eğe, konuşmasının sonunda, atılacak her adımın, eğitimi; milli, ekonomisi;  güçlü, ülkesi; güvenli, hukuku; adil, milleti; huzurlu ve demokratik sistemi kurulmuş “Yeniden Büyük Türkiye”nin kuruluşuna hizmet edeceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:42:47   

KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİN’DEN DEMOKRASİ NÖBETİNE DESTEK

Hatay Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı sağlık çalışanları düzenledikleri 'Demokrasi Yürüyüşü' ile darbe girişimini protesto etti, demokrasi nöbetine destek verdi.

Antakya Cumhuriyet Alanında toplanan çok sayıda doktor, hemşire ve sağlık personeli, demokrasi ve Milli İradeye Saygı Mitingi‘ne katıldı. Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Miting alanına stant açarak katılımcılara Türk Bayrağı dağıttı.

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Uzm.Dr.Ömer Akın yaptığı açıklamada; “Birliğimize bağlı Kamu Hastanelerimiz Türk Bayrakları ile donatıldı. Hastanelerimize gelen vatandaşlarımızı Bayraklı Tişört giyen personellerimiz karşıladı. Kadın Doğum polikliniğine ve yetişkinlerimizin geldiği poliklinikler de vatandaşlarımıza Türk bayrağı dağıtıldı.

Çocuk polikliniklerine ve bebek servisinde yatan çocuklarımıza bayraklı balon dağıtımı ailelerine de Türk Bayrağı dağıtımı yapıldı.

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı hastanelerimizde yapılan bu uygulamaların halkımızın moral ve motivasyonunun yükselmesinde önemli bir adım oldu. Bu tür çalışmalara devam edilecek; emeği geçen tüm personelimize teşekkür eder görevlerinde başarılar dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:37:59   

Kerimoğlu, kan bağışlamaya davet etti

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu içinde bulunduğumuz yaz yaz aylarında artan kan ihtiyacının karşılanması için vatandaşları gönüllü olarak kan bağışlamaya davet etti.

Unutmayınız ki ‘’Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır diyen Başkan Kerimoğlu konuşmasında şunlara değindi; “Ülkemizde ve özellikle ilimizde talasemi (Akdeniz anemisi) ve orak hücre anemi hastalıkları, kronik hastalık grubunda yer alan kişiler ve acil müdahale gerektiren hasta grupları günün her saatinde kana ihtiyaç duyabilirler. Akdeniz bölgesinde özelliklede ilimiz Hatay’da talasemi (Akdeniz anemisi) ve orak hücre anemi hastalıklarının yaygın olması dolayısıyla, hastalarımız her ay üç hafta da bir düzenli olarak kan transfüzyonuna ihtiyaç duymakta kaldı ki yaz ayların da hava sıcaklıklarının zaman zaman normalin üzerinde olması hastaların kan transfüzyon sürelerini biraz daha normal sürenin altına düşürmektedir.

Düzenli tedavilerine her dönem olduğu gibi yaz ayların da devam eden hastalarımızın ilimiz hastanelerinde ortalama aylık 600-700 ünite civarında kan ihtiyacının ortaya çıktığını gözlemlemekte ve yaz aylarında yaşanan birçok kazayı da göz önüne alacak olursak ister istemez ilimiz hastanelerin de kan ihtiyacı önemli bir artışı da beraberinde getirmektedir.

Bu açığı kapatmak için özellikle Kızılay yetkilileri kan bağışlayacak vatandaşları gün içerisinde ki sıcaklık sebebiyle biraz daha hava sıcaklığının düştüğü ikindi ve akşam saatlerin de kan bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızı Antakya Vali Ürgen alanında bulunan Kızılay’ın mobil kan toplama aracına uğrayarak on dakikada üç can kurtarmaya katkı sağlamaları kan alma ihtiyacı olan bütün hastalarımızı oldukça mutlu edecektir. Gönüllü kan bağışına destek olan vatandaşlarımızı bu ulvi davranışlarından dolayı kutlar hasta ve hasta ailelerim adına şükranlarımı sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:37:00   

ESKİ BAŞKANLARDAN DEMOKRASİ NÖBETİ’NE TAM DESTEK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci önderliğinde Antakya Belediye Parkı’nda (DSİ) devam eden demokrasi nöbetine eski Belediye Başkanları Mehmet Yeloğlu ve Mahmut Alpagot katılım gösterdi.

Demokrasi nöbetinde Başkan Kimyeci, yoğun katılımdan dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti. Başkan Kimyeci, tüm Türkiye’de olduğu gibi demokrasi nöbetinde her akşam Antakya’lı vatandaşlarla meydanlarda buluşarak nöbet tutmaya devam edileceğini ifade etti.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi; “Türkiye’de genelinde devam eden demokrasi nöbetimize teşrif ederek bizlere şeref veren eski Belediye Başkanlarımızdan 1984-1989 yılları arasında görev yapan Mahmut Alpagot ve 2004-2009 yılları arasında görev yapan Mehmet Yeloğlu’na bizleri yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ederim. Türkiye için çok önemli olan bu günlerde demokrasi nöbetimizde bizlere eşlik eden başkanlarımıza ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Milletimin birliği ve bütünlüğü için demokrasi nöbetlerimiz devam edecek.  Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.”

Demokrasi nöbetine katılan Mahmut Alpagot ise konuşmasında şu sözlere yer verdi; “15 Temmuz günü hain terör örgütü FETÖ tarafından düzenlenen darbe girişimi Allah’ın ve aziz milletimizin yardımıyla başarısız kalmıştır. Bu millet, tüm dünyaya örnek olacak bir duruş sergileyerek milli iradenin ve milli birliğin gücünü göstermiştir. Demokrasi nöbetleri ile de bu gücü göstermeye devam ediyoruz. Katılımlarından dolayı tüm hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Demokrasi nöbetinde vatandaşlarla buluşmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Mehmet Yeloğlu; “ Bugün buraya gönüllü bir er olarak geldim. Siz değerli hemşerilerimin karşısına çıkmak benim için gurur verici. 15 Temmuz Türkiye için milat oldu. 15 Temmuz gecesi yaşanan haince ve alçakça yapılan bu darbe girişimini Allah’ın, çelik yürekli milletimizin, hiç düşünmeden vatanı uğrana tanklara çıkan vatandaşlarımızın ve seve seve canını feda eden şehitlerimiz sayesinde önledik. Darbe girişiminden sonra ülkemizdeki pisliklerin temizlenmesinden dolayı çok memnunum. Bu vatan haini insanlar en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Demokrasi nöbetinde birçok izlenimlerim oldu. Sağcı, solcu, Alevi, Sünni demeden herkes burada Antakya’nın kardeşliğini, birliğini, bütünlüğünü ortaya koyuyor. Allah bu milletin birliğini daim etsin, hiçbir gücün bu birlikteliği bozmasına izin vermesin.” dedi.   

Demokrasi nöbetinde her gün olduğu gibi vatandaşlarla bir araya gelen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakyalı vatandaşlarla demokrasi nöbetinde birlik, beraberlik ve bütünlüğü göstermeye devam ediyor.

Demokrasi Nöbetinin 12. Gününde İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Antakya Belediyesi eski başkanlarından Mehmet Yeloğlu ve Mahmut Alpagot, AK Parti Defne İlçe Başkanı Atilla Önal, Radyo ve Televizyoncular Derneği Başkanı Nihat Mazmanoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri, sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, parti teşkilatları ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:36:33   

Engelli vatandaşlara akülü sandalye dağıtıldı

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda duyarlı hizmetler üreten HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, "Engelliler Sokağa" adlı proje kapsamında gerçekleştirdiği törenle engelli vatandaşlara akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirdi.

HATMEK Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ve engelli vatandaşlara hayatlarının geri kalanında ve toplumsal alanlarda kolaylık sağlayacak anlamlı hizmetin hayata geçirildiği törene, Başkan Savaş'ın yanı sıra HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Gökhan Yıldırım, HBB Zabıta Daire Başkanı Edip Kadıoğlu, HBB Muhtarlar Daire Başkanı Derviş Kezat ve çok sayıda engelli vatandaş ile aileler katılım gösterdi.

Başkan Savaş, törene engelli vatandaşlar ve aileleri tarafından büyük bir teveccühle karşılanırken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatan uğruna canını feda etmiş aziz şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapılması ve ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile tören başladı.

Katılımcılar, HBB tarafından hazırlanan "Biz Hepimiz Engelsiziz" adlı slayt gösterisini büyük bir beğeni ile izlerken, engelli vatandaşların görüntülerinin bulunduğu ve her sağlıklı bireyin birer engelli adayı olabileceğine dikkat çekildi.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Savaş, "Bugün çok güzel bir gün. Sizlerle daha da anlamlı oldu. Güzel günümüze destek verdiğiniz ve bizimle olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. İki dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum, her zaman engeller aşmakla uğraştım. Yalnızca fiziki ve zihinsel engelleri aşmak için uğraştığımızı zannetmeyin. Hayatın bütününde bütün canlılar ve bütün kategorideki insanlar engelleri aşmak için uğraşıyor. Bizler, bütün engelleri sizinle birlikte aşıyoruz. Aşarken de sorunlarımızı tek tek çözmek istiyoruz. Çok şükür 7.5 yıla yakındır birlikte hareket ettik, sorunları birlikte çözdük. Yıllardır o kadar birikmiş sorun var ki hepsini bir anda çözemiyoruz. Önce Antakya'da şimdi ise Hatay'daki tüm sıkıntıları çözmeye ve engelsiz bir Hatay oluşturmaya gayret ediyoruz. Bunu yaparken sizlerden canı gönülden destek alıyoruz. Bugün burada 49 tanesi akülü, 19 tanesi de manüel olmak üzere iki ayrı kategoride tekerlekli sandalye dağıtılacak törendeyiz. Bütün tekerlekli sandalye alan hemşehrilerime hayırlı uğurlu olsun. İyi ki varsınız, inşallah bundan sonraki aşamalarda, sizden sonra gelen kardeşlerimizle daha fazlasını paylaşırız.

HBB çatısı altında bir engelliler birimiz var. Bu kardeşlerimiz Hatay'ın her noktasında geziyor. Engelliler derneği ve bu işe bakan resmi kurumlarla istişare ediyor, sorunları tespit edip çözmeye gayret ediyoruz. Bize destek veren hem resmi kurumlarımıza hem de dernek başkanımıza, yönetim kurulu üyelerimize ve özellikle rehabilitasyon merkezlerini çalıştıran oradaki eğitici arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hepimiz el birliği ile bu sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yapılan tespitlere göre en çok engelli insan Hatay’da yaşıyor. Biz,150 tane engelli kardeşimize iş verdik. Sadece sandalye dağıtımı yaparak ve yollarda özel çalışmalar gerçekleştirerek değil, ekmeğimizi ve rızkımızı da engelli kardeşlerimizle paylaşarak destek sunuyoruz. Eylül ayında gerçekleştireceğimiz kura ile 40 engelli kardeşimizi tatile göndereceğiz. Bir tane engelsiz plajı yapacağız ve gidiş gelişlerinizde sizlere destek vereceğiz. Spor kompleksimizde engelli vatandaşların faydalanabileceği spor kursları açtık. Sizlere daha da faydalı olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sadece fiziksel değil ruhsal hastalıklar da var. Onları da eğitimle aşmayı çalışacağız. Bize düşeni yapıp hep birlikte engelleri aşmaya çalışacağız. Bu çalışmaların gerçekleştirilmesinde emekleri geçen herkese çok teşekkür ederek en kötü günümüz böyle olsun diyorum" dedi.

Akülü sandalye ve diğer medikal gereçleri Başkan Savaş tarafından takdim edilen vatandaşlar, il genelinde ortaya koyduğu insanı merkeze alan ve mutluluklara vesile olan nitelikli çalışmalarından ötürü Başkan Savaş’a teşekkür ettiler.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:34:22   

KALDIRIM YENİLEME ÇALIŞMALARI YAYA GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Fen işleri Daire Başkanlığı ekipleri il genelinde başlattığı kaldırım çalışmaları ve bordür taşı döşeme çalışmaları kapsamında Antakya ilçesine bağlı Ürgen Paşa Mahallesi’nde estetik kaygı gözeten çalışmalar gerçekleştiriyor.

HBB ekipleri, vatandaşlara güvenli, sağlam ve kaliteli yaşam alanları sunma gayesiyle ortaya koyduğu hizmetler çerçevesinde özellikle trafik yükü çeken bir nokta olması nedeniyle Ürgen Paşa’da kaldırım yenileme ve bordür taşı döşeme çalışmalarını can ve mal güvenliği temelinde hayata geçiriyor.

Yapılan çalışmalarda özellikle görme engelli vatandaşlar için pozitif ayrımcılık ilkesiyle hareket eden HBB ekipleri, çalışmalarının tamamlanmasıyla yayaların güvenli bir ulaşım sağlayabileceklerini kaydetti.

Mahalle sakinleri, yayaların trafik sirkülasyonu içerisinde güvenle yer alabilecekleri kaldırım yenileme ve bordür taşı döşeme çalışmalarının gerçekleştirilmesine vesile olan ve ürettiği her hizmette hemşehrilerinin menfaatini düşünerek hareket eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:33:26   

SAMANDAĞ BELEDİYESİNDEN HALK SAĞLIĞI HASASİYETİ

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Halk sağlığıyla ilgili çalışmalara öncülük ediyor. Samandağ Belediyesi ekipleri konuyla ilgili gerekli çalışmaları yaparak, vatandaşların talepleri üzerine ivedilikle hareket ediyor.

Samandağ’da çevre sağlığını tehdit eden ve çöplerden yaşanmaz hale gelen bir ev, belediye ekiplerince yaklaşık 3 saat süren çalışmaların ardından, 2 kamyon çöp çıkarılarak, ilaçlama yapıldı. Söz konusu ev temizlenerek, halk sağlığını tehdit eden unsurlar ortadan kaldırıldı. Evden yayılan kokulardan rahatsız olan mahalle sakinleri ivedi bir şekilde sorunu çözen Samandağ Belediyesine teşekkür etti.

Cumhuriyet Mahallesi Gençlik sokakta bulunan üç katlı müstakil evden pis kokular gelmesi üzerine mahalle sakinleri Samandağ Belediyesi’ni arayarak şikâyet etti. Samandağ Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Ekipleri ile ortaklaşa hareket ederek çevre sağlığına zarar verecek duruma gelen ve M.G ye ait üç katlı müstakil evin zemin katının içini ve bahçesini temizledi.

Cumhuriyet Mahallesi gençlik sokakta ikamet eden M.G adlı şahıs evini atık çöplerle dolduruyor. Atık çöpler dolu evde yaşayan M.G adlı şahıs Mahalle sakinlerinin yazılı şikâyeti üzerine Samandağ Belediyesi Zabıta ekipleri, Temizlik işleri müdürlüğü ekipleri incelemelerde bulunarak, temizlik çalışmaları gerçekleştirdiler.

(Haber Merkezi)


1 gün, 3 saat önce / 29.07.2016 10:32:42