......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 168264
YORUM MANŞET
AMİK OVASI, SUYA KAVUŞUYOR
AMİK OVASI, SUYA KAVUŞUYOR

 AMİK OVASI, SUYA KAVUŞUYOROrman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Hatay’da inşa edilen ve bölgenin en büyük projelerinden biri olan Reyhanlı Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Yöre halkının uzun yıllardır beklediği barajın hizmete alınması ile Amik Ovası’nda 600 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yıllardır hasretle beklenen bu baraj ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacağını belirterek “Amik Ovası’nın suya olan hasretini dindirmiş olacağız” dedi.

Homojen dolgu-zonlu toprak dolgu tipinde ve temelden 30,8 metre yüksekliğinde inşa edilen ayrıca 9.271 metre kret uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı, Reyhanlı İlçesi sınırları içerisinde Amik Ovası’nda yer alıyor. Taşkın ve sulama maksatlı olarak projelendirilen ve Suriye sınırında bulunan barajın su kaynağını Afrin Çayı, Karasu Çayı ve Asi Nehri oluşturuyor.

Ülkemizin en bereketli ovalarından biri olan Amik Ovası’nın suya hasretini dindirecek ve bölgenin taşkın zararlarından korunmasını sağlayacak Reyhanlı Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Hatay’ın en büyük projelerinden birini daha hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Yıllardır hasretle beklenen bu baraj ile hem Amik Ovası’nda yer alan
600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Böylece Amik Ovası’nın suya olan hasretini dindirmiş olacağız.

İşlendikçe değeri artan topraklara sahip olan Hatay’da nüfusun yüzde 30’unun tarım ile uğraşması barajın önemini daha da artırıyor. Nisan sonu itibariyle barajda fiziki gerçekleşme yüzde
65 seviyesine ulaştı. Reyhanlı Barajına su sağlayacak olan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı İnşaatı’nın ihalesi 26 Nisan 2016 tarihinde yapıldı. Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1. Kısım Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı İhalesi ise 2016 yılı Haziran ayında yapılacak. Ayrıca, 600 bin dekarlık sulama sahasının 189 bin 610 dekarını sulayacak olan Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı’da 2016 Temmuz ayında ihale edilecek.” dedi.

2017 yılının ilk yarısında Reyhanlı Barajı’nı hizmete almayı hedeflediklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bölgede kış aylarında yaşanan taşkın problemleri ovada ve yerleşim yerlerinde zararlara sebebiyet veriyor. Barajın faaliyete geçmesi ile her yıl bölgede meydana gelen taşkınların verdiği zararların ve çoraklaşmanın önüne geçilecek. Ayrıca, verimli toprakların sulanması ile milli ekonomiye yılda 382 milyon 528 bin TL katkı sağlanarak, 54 bin 124 kişiye de istihdamın önü açılacak” dedi.

(Haber Merkezi) 

HATAY TARIMDA ÖNEMLİ BİR İL
HATAY TARIMDA ÖNEMLİ BİR İL

 HATAY TARIMDA ÖNEMLİ BİR İLHatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Hatay Tıbbi Aromatik Bitkileri Sektöründe İyi Tarım Uygulamaları Projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Dün, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesinde yapılan toplantıya Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Şube Müdürleri, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Berber ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi Hatay İlinin Türkiye’nin tarımsal açıdan önemli bir il olduğunu belirterek proje hakkında bilgiler verdi.

Tüfekçi konuşmasına şöyle devam etti; “İlimizde her mevsim bitkisel ürün yapılmaktadır. 120 bin dekarlık Amik Ovasında olmak üzere ilimizde her türlü sebze ve meyve üretilmektedir.  Alternatif ürünlerde de önemli. Aromatik bitkilerde ilimizde önemli yer tutuyor. Hatay’da 21 bin 659 resmi kayıtlı çiftçimiz var. 783 dekar alanda da organik bitki çalışmamız devam ediyor.  Genç çiftçi projemiz ile de amacımız gençleri köyde tutmak ve göçü önlemek.

AB tarafından iki projemiz ilgi gördü.  Projelerimiz kapsamında adaçayı projesini de ortaya koydu. Lavanta bitkisi ile de ilgili projemiz var. Yayladağı’nda sumak projemiz ilgili çalışmalar yapıyoruz.

Hayvancılığı geliştirmek için meralarda çalışmalarımızı yapıyoruz. 33 bin büyük baş hayvanlarda da küpeleme işlemi gerçekleştirdik. Üç milyon 670 bin hibe desteği sağladık.

Hatay ili farklı ve uygun iklim ve ekolojik koşullara sahip olmasından dolayı, diğer tarımsal üretimlerin yanında doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından da büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir. Bu eşsiz zenginliğin ve sağlayacağı sosyoekonomik kalkınmanın farkında olarak, tıbbi ve aromatik bitkiler sektörünü geliştirmek maksadıyla 2015 yılında proje hazırlanmıştır. Proje kapsamında AB’de yapılan iyi uygulamaları, AB tarım mevzuatı ve paralelinde yapılan rutin uygulamalar, AB kurumlarının kurumsal işleyişleri hakkında bilgi paylaşımı ve yerinde incelemeler yapılacaktır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

DEFNE GÜZELLEŞİYOR
DEFNE GÜZELLEŞİYOR

DEFNE GÜZELLEŞİYORİlimizde ilçe olarak kurulmasının ardından Defne Belediyesi’nin özverili çalışmasıyla gelişen Defne, her geçen gün daha da güzelleşiyor.

Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı birimler, kesintisiz olarak Defne İlçesinin birçok noktasında yol bakım onarım çalışmaları yanı sıra yeni yollar açıyor, kanal temizliklerine devam ediyor.

Bu hafta Harbiye Mahallesinde yoğunlaşan çalışmalarda yoğun olarak Pazar yeri civarındaki cadde ve sokalar da çalışmalarını sürdüren ekipler yoğun yağışlarda su birikmelerini önlemek üzere drenaj kanalları yapıyor ardından parkeleri yeniliyor.

Harbiye mahallesinin en önemli eksiklerinden biri olan semt pazarının yapımını tamamlayan Defne Belediyesi Semt Pazarının çevresindeki cadde ve sokaklarında bakım onarımın tamamladıktan sonra Semt Pazarını Halkın kullanımına açmaya hazırlanıyor.

Bu konuda açıklama yapan Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı yetkilileri “Belediye Başkanımız Dr. İbrahim Yaman’ın emir ve direktifleri konusunda 2016 yılı sonuna kadar tüm ilçeyi yeni baştan elden geçirmek, problemli tüm sokakların ve caddelerin bakım, onarım ve yenilenmesini sağlamak üzere kesintisiz çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde halkımızın çalışanlarımıza göstermiş olduğu ilgi ve teveccüh çalışma gücümüzü artırıyor” dedi.

(Haber Merkezi) 

1 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK HEDEFLENİYOR
1 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK HEDEFLENİYOR

1 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK HEDEFLENİYORHatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, 4-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan "Antakya’da Hatay’ı Keşfet" temalı gastronomi etkinliği öncesinde oda başkanları, dernek başkanları, Sivil Toplum Örgütleri(STÖ) ve turizmcilerle Habib-i Neccar Sosyal Tesislerinde bir araya geldi.

Başkan Savaş, klasik yemek organizasyonlarından farklı olarak yerel aşçılar ve aşçılar federasyonuna bağlı ünlü aşçıların bulunacağı etkinlikte gelen tüm konuklar ‘Antakya’da Hatay’ı Keşfet’ yazılı önlükleri giyerek Hatay yemekleri yapma konusunda eşsiz bir deneyime sahip olacaklarını belirterek bu etkinlikle birlikte sadece sosyal medya hesaplarıyla 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz dedi.

Antakya Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Hrt Akdeniz TV imtiyaz sahibi Ferid Şahin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası(HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB) Hatay Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ertuğrul Doğanlılar ile turizmciler ve dernek oda temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Hatay’ın tanıtımı anlamında birlikte hareket edilmesine dair istişarelerde bulunuldu.

Gerçekleşen toplantıda konuşan HBB Başkan Danışmanı Muhsin Cömert, "4- 5 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ‘Antakya’da Hatay’ı Keşfet’ gastronomi etkinliği, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ile Hürriyet Gazetesinin birbirinden değerli yazarlarının işbirliğiyle hazırlanan etkinlik, Ottoman Otel’de yapılacak. Ertuğrul Özkök, Vedat Milor ve Yalçın Bayer gibi birebirinden değerli yazarların bulunacağı etkinlikte ilk gün Hatay turu, ikinci gün ise workshop atölyesinde Hatay’a özgü yemekler yapılacak. Klasik yemek organizasyonlarından farklı olarak yerel aşçılar ve aşçılar federasyonuna bağlı ünlü aşçıların da bulunacağı etkinlikte gelen tüm konuklar ‘Antakya’da Hatay’ı Keşfet’ yazılı önlükleri giyerek Hatay yemekleri yapma konusunda eşsiz bir deneyime sahip olacaklar. Bu etkinlikle birlikte sadece sosyal medya hesaplarıyla 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

HBB Genel Sekreter Yardımcısı Sait Günal ise etkinlikle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, bu etkinliğin ardından Hürriyet gazetesi ile birlikte ortak yürüttüğümüz çalışmayla 14 Mayıs'ta Hürriyet Gazetesinin yanında dağıtımı gerçekleştirilecek 16 sayfalık Hatay’ı Keşfet ekiyle tüm Türkiye’de olacağız.

Toplantıda söz alan TÜRSAB Hatay Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Doğanlılar da, insanların otobüslerle seyahat etmeyerek zamandan tasarruf sağlayan hızlı uçak seferlerine yönelmesinin turizmcinin ve esnafın yararına olacağını belirtti.

Konuyla ilgili düşüncelerini beyan eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay'da turizmin gelişimi noktasında gereken ne varsa yapılacağını ve gerekirse turizmi geliştirecek adımlar konusunda yetkili makamlara gidilebileceğini kaydederek "Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılardan dolayı Hatay’ın bir algı operasyonuna maruz kalarak turizm açısından ciddi zararlar aldığı aşikardır. Yatırımcının, turistin Hatay’a gelmekten çekindiği bugünlerde insanlarda oluşturulan olumsuz havayı bertaraf etmek üzerine bir takım çalışmalar içindeyiz. Basınımızla sivil toplum kuruluşlarımızla dernek ve oda temsilcilerimizle Hatay’ı eski ferah günlerine çıkarmak istiyoruz. Amacımız her bir kurumun ayrı bir organizasyonla değil de hep birlikte ortak bir çalışmayla hareket etmesidir. Bildiğiniz üzere yaptığımız çalışmalar maddi anlamda yüksek rakamlara ulaşmakta. Sizlerin de desteğiyle en güzel organizasyonu el birliğiyle yapmak istiyoruz. MIPIM’e gittik, Dünyanın en büyük emlak fuarında dört projeyle ilimizi temsil ettik ve daha sonra EXPO’ya katıldık. Simülasyon tüneliyle birlikte 542 metrekarelik bir alana kurulu olan Antakya evini, bahçesini, su kuyusunu Antakya’da 4 mevsim hayatın nasıl geçtiğini anlatan bir filmimizi de katılımcılara izletme imkanı yakaladık. Standımız fuarda 6 ay kalacak ve 8,5 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Bu organizasyon için çok uğraştık. TURSAB Başkanımız bize çok destek verdi. Hürriyet gazetesi 16 yazarla ilimize çıkarma yapacak ve ünlü aşçılar ile yemek üstatları ve gurmeler Hatay’da olacak. Yemek çeşitlerimizin kültürümüzün medeniyetimizin hoşgörümüzün tüm renklerini gelen misafirlerimize anlatacağız. Bizim için önemli olan gündemde ne kadar kaldığımız kadar kendimizi nasıl anlattığımız ve nasıl algılandığımızdır. Hatay'ın gelişimi bağlamında bize destek veren herkese teşekkür ediyorum"dedi.

(Haber Merkezi) 

Bakan Bozkır STK'larla omuz omuza
Bakan Bozkır STK'larla omuz omuza

 Bakan Bozkır STK'larla omuz omuzaBir dizi programa katılmak üzere Hatay’a gelen Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile dün Ottoman Otel’de bir araya gelerek karşılıklı istişare ve fikir alışverişinde bulundu.

Avrupa Birliği Bakanlığı sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği sürecine katılım ve katkılarını sağlamak ve Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesine vesile olmak amacıyla düzenlenen toplantıya Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Hatay Valisi Ercan Topaca, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı  J.Kd.Alb. Turgay Aras, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Bakanlık temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Sivil toplumun demokrasi içinde yer almasının Devletimizin en büyük önceliği olduğuna değinen Bakan Bozkır, "1980’li yıllarda belki 50 tane sivil toplum kuruluşu vardı. Ama bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en çok sivil toplum örgütüne sahip olduğu bir noktaya geldik. 108 binin üzerinde sivil toplum kuruluşu olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bununla gurur duyuyoruz. Sivil toplum olmadan demokrasi olmaz. Onun için ilk amacımız sizleri bir araya getirip tenkitlerinizi, önerilerinizi dinlemektir.

Ama içinde bulunduğumuz ortamda bu salonu bu kadar güzel bir şekilde doldurup, hep birlikte İstiklal Marşı’mızı güçlü bir şekilde söyleyebilmek her halde teröre verilebilecek en güçlü mesajdır.

Önümüzdeki 2023 yılına kadarki dönemde de yaklaşık 4.5 milyar Euroluk bir kaynağımız var. Bu kaynaktan nasıl yararlanabiliriz, bugün hem burada sivil toplum kuruluşlarımız görüşlerini paylaşacak hem de arkadaşlarımız bu projelerden nasıl yararlanılır, nasıl başvurulur nasıl hazırlanılır onları sizlerle paylaşacak. Ayrıca Erasmus projesi bütün insanlarımızı kapsayıcı bir nitelikte projedir. Bugüne kadar 600 milyon Euro buradan kaynak kullandık, 400 bin insanımız bundan yararlandı. 300 bin insanımız yurt dışına gitme imkanına kavuştu. 100 bin proje üretildi ve bunlardan 26 bini kabul gördü.

Burada 37 milyon Euro kaynak Hatay ilimize aktarıldı. Erasmus projesi çerçevesinde de 321 projeye 8.3 milyon Euro kaynak sağlandı ve bu bütçe ülke çapında üst sıralarda bir rakamı ifade ediyor. Kırsal kalkınma programında 48 projeye 8.3 milyon Euro kaynak aktarıldı ve bunun dışında da Suriyeli misafirlerimizin gıda, eğitim, sağlık, altyapı, üstyapı gibi konulardaki temel ihtiyaçlarının sağlanması konusunda da Türkiye’deki sığınmacılar için Mali Kolaylık ve AB Güven Fonu Mekanizmaları ile ilk etapta gerçekleştirilecek 390 milyon Euro tutarındaki bir kaynak inşallah Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı çocuk parklarının yapımı, pazar alanlarının kurulması, yol ve kaldırım düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi, yol ve ulaşım için araç alımı gibi konularda da yine 21 milyon Euro kaynak kullanılacak.

Hatay’ın el yapımı mobilyacılık sektöründe karşı karşıya kaldığı markalaşma, tasarım gibi sorunları çözmek amacıyla 7.3 milyon Euro Avrupa Birliği fonu tahsis edildi ve hayata geçirildi. Bunların dışında yerel sivil toplum kuruluşları için hibe programı var, şehir eşleştirme hibe programı var, ağlar ve platformlar hibe programı var. Bu yıl 16 milyon Euro inşallah sivil toplum kuruluşlarımızın hizmetine verilecek.’’ dedi.

Toplantı; Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine ilişkin değerlendirmeler konusunda katılımcıların görüş alışverişi ve Avrupa Birliği Bakanlığı yetkililerinin Avrupa Birliği projeleri ile ilgili bilgilendirme sunumları ile devam etti.

(Haber Merkezi)

AMİK OVASI, SUYA KAVUŞUYOR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Hatay’da inşa edilen ve bölgenin en büyük projelerinden biri olan Reyhanlı Barajı’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Yöre halkının uzun yıllardır beklediği barajın hizmete alınması ile Amik Ovası’nda 600 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yıllardır hasretle beklenen bu baraj ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacağını belirterek “Amik Ovası’nın suya olan hasretini dindirmiş olacağız” dedi.

Homojen dolgu-zonlu toprak dolgu tipinde ve temelden 30,8 metre yüksekliğinde inşa edilen ayrıca 9.271 metre kret uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kretine sahip Reyhanlı Barajı, Reyhanlı İlçesi sınırları içerisinde Amik Ovası’nda yer alıyor. Taşkın ve sulama maksatlı olarak projelendirilen ve Suriye sınırında bulunan barajın su kaynağını Afrin Çayı, Karasu Çayı ve Asi Nehri oluşturuyor.

Ülkemizin en bereketli ovalarından biri olan Amik Ovası’nın suya hasretini dindirecek ve bölgenin taşkın zararlarından korunmasını sağlayacak Reyhanlı Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Hatay’ın en büyük projelerinden birini daha hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Yıllardır hasretle beklenen bu baraj ile hem Amik Ovası’nda yer alan
600 bin dekar zirai arazi sulanacak hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Böylece Amik Ovası’nın suya olan hasretini dindirmiş olacağız.

İşlendikçe değeri artan topraklara sahip olan Hatay’da nüfusun yüzde 30’unun tarım ile uğraşması barajın önemini daha da artırıyor. Nisan sonu itibariyle barajda fiziki gerçekleşme yüzde
65 seviyesine ulaştı. Reyhanlı Barajına su sağlayacak olan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı İnşaatı’nın ihalesi 26 Nisan 2016 tarihinde yapıldı. Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1. Kısım Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı İhalesi ise 2016 yılı Haziran ayında yapılacak. Ayrıca, 600 bin dekarlık sulama sahasının 189 bin 610 dekarını sulayacak olan Reyhanlı Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı’da 2016 Temmuz ayında ihale edilecek.” dedi.

2017 yılının ilk yarısında Reyhanlı Barajı’nı hizmete almayı hedeflediklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bölgede kış aylarında yaşanan taşkın problemleri ovada ve yerleşim yerlerinde zararlara sebebiyet veriyor. Barajın faaliyete geçmesi ile her yıl bölgede meydana gelen taşkınların verdiği zararların ve çoraklaşmanın önüne geçilecek. Ayrıca, verimli toprakların sulanması ile milli ekonomiye yılda 382 milyon 528 bin TL katkı sağlanarak, 54 bin 124 kişiye de istihdamın önü açılacak” dedi.

(Haber Merkezi) 


11 saat, 59 dakika önce / 06.05.2016 11:39:20   

ÇABAMIZ TABİİ KARŞILANMALI

Dr.Mustafa Gencay Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Feleytun Fatih Gönç, Görüş ayrılıklarımızda konuşarak ve saygı sınırları dâhilinde tartışarak sorunları çözme bilinci içinde olmamız gerektiğini belirterek “Ortada bir haksızlık söz konusu ise buna müdahil olarak bu haksızlığı giderme çabamız tabii karşılanmalıdır” dedi.

28 Nisan 2016 tarihinde yerel basında “Okul Aile Birliği Müdüre Sahip Çıktı” başlıklı yazısından ötürü haberde adı geçen Beden Eğitimi Öğretmeni S.D. hakkında haksız bir tutum, şikâyet, baskı veya tehdit unsuru içeren, kişilik haklarına saldırı niteliğinde herhangi bir açıklamalarının olmadığını belirten Başkan Gönç, maksatlarının ve yanlış anlama sonucu görevinden uzaklaştırılan okul müdürü Ali Demir’in görevinde kalması ve bu yanlış anlaşılmayı düzeltebilmekten ibaret olduğunu açıkladı.

Bizler Okul Aile Birliği ve veliler olarak sayın Ali Demir’in çalışmalarından ve çocuklarımızla ilgili her konudaki duyarlılığından memnun olduğumuzu ifade etmek isteriz diyen Başkan Gönç, açıklamasına şöyle devam etti: “Bahsi geçen olayda da sorumluluk bilinci ile yetkisini kullandığını, biz velilerin hoşnut olmayacağı bir uygulamaya karşı çıkarak en doğru kararı verdiğini anlatmak ve kendisine destek olmak maksadı ile tepkimizi koyduk.

Yaşantımızda en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızla ilgili hassasiyetimizi aile içinde olduğu gibi aile dışında da ilişki kurduğu okul gibi sosyal ortamları ile ilgili fikir ve eleştirilerimizi velileri olarak dile getirmek en tabii hakkımızdır. Beden eğitimi öğretmeni Sayın S.D ile ilgili herhangi şahsi bir sorunumuz yoktur ve olamaz. Hepimiz birer anne – baba olarak yapılan bir uygulamaya çocuklarımızı korumak adına itiraz hakkına sahibiz. Bizim dışımızda bu sorumluluğu taşıyan kişi ve kurumlara da takdirimizi beyan etmemiz çok tabii bir durumdur. Okul sınırları içinde iken çocuklarımızın her türlü sorumluluğunu üstlenmiş olan idarecilerin doğru bulmadıkları kararlara müdahil olma ve kararı reddetme hakkına sahip olduğunu ifade etmek isteriz. Çünkü en küçük bir ihmal veya olayda veliler olarak sorumlu tutacağımız ilk kişi yine okul idarecileri ve müdürü olacaktır.

Görüş ayrılıklarımızda konuşarak ve saygı sınırları dâhilinde tartışarak sorunları çözme bilinci içinde olmamız gerekir. Ortada bir haksızlık söz konusu ise buna müdahil olarak bu haksızlığı giderme çabamız tabii karşılanmalıdır. Asılsız iftira ve tehdit iddialarını bir kenara bırakıp vicdanımızın sesi ile en doğru kararları almamız gerektiğini ve olayları daha fazla büyütmeden medeni insanlar olarak uzlaşmamızın en isabetli bir karar olacağını düşünüyorum. Ülkemizde istismar sonucu çoğu genç insanının hayatının sona erdiğini veya türlü felaketlere sürüklendiği haberlerini her gün duymaktayız. İşte bu nedenle haklı bir hassasiyet gösteren okul müdürümüzün görevine döndürülmesini talep ve temenni ediyoruz. Beden eğitimi öğretmenimizin de bu hassasiyete saygı duyarak durumu idrak etmesini, kendisiyle hiçbir şekilde sorunumuz olmadığını yineleyerek hâsıl olan yanlış anlamanın giderilip yeniden huzur ortamının oluşturulmasını istiyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 1 dakika önce / 06.05.2016 11:37:54   

Antakya'da Hatay'ı Keşfet

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) ve Hürriyet gazetesi işbirliğinde düzenlenen "Antakya’da Hatay’ı Keşfet" konulu gastronomi etkinliği Ottoman Otel'de yapıldı.

Yetkililerin Hatay'a daha fazla destek vermesini isteyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, son 5 yılda Hatay halkının çok yorulduğunu ve maddi anlamda zor zamanlar yaşadığını ifade etti.

Hatay'da da geçtiğimiz yıllarda bombalar patladığını, yaklaşık 410 bin Suriyelinin misafir edildiğini ancak büyük ölçekte bir sorunun asla yaşanmadığını belirten Başkan Savaş açıklamasına şöyle devam etti: "Çok şükür biz Hatay'ın her köşesinde, günün her saatinde kadın erkek istediğimiz yere gidebilecek bir asayişe sahibiz. Bizim ne Suriyelilerle ne kendi aramızda son 5 yıldır herhangi bir sıkıntımız olmadı.

Yetkililerimizi bize biraz sevgiyle yaklaşmaya davet ediyoruz. Çünkü bizim iç dünyamız son 5 yılda gittikçe aşağıya doğru indi, bizim lojistik sektöründe 11 bin tırımız vardı. Yani İstanbul'dan sonra ikinci tır filosuna sahiptik şimdi 2 bin 500 civarında ve can çekişiyor. Sadece Suriye üzerinden 15 tane ülkeye özellikle hububat, narenciye, yaş sebze, filtre, demir çelik sektörü ve çimento ihracatımız vardı, bunlar şuanda sıfıra yaklaşmış durumda. Bunun dışında bizim iş adamlarımız son yıllarda kredi konusunda sıkıntı çekmekte, işi en düzgün gidenlere bile bankalar kredi vermemekte yada verdiği krediyi en kısa sürede alma çabası içinde, zaten bizi,m ekonomi 5 yıldır gittikçe daralmış, tüm bunların yanında buda işin içine tuz biber oluyor. Bizim ticaret yapan insanlarımız, iş dünyamız gerçekten problem yaşıyor. Hatay şuanda gelecek iyi ve aydınlık günler için kurulmuş bir yay gibi. Yayın üstüne tonlarca yük koyarsınız, o yükü kaldırdığınızda o yay fırlar, biz öyle bir şehiriz, moral ve motivasyonumuz yerinde, ama bize ilgililerimizin de özellikle teşvik konusunda biraz destek vermesini bekliyoruz. 5 yıl önce belki kendimize yetiyorduk ama 5 yıldır çok yorulduk, bu yorgunluğun giderilmesi adına destek bekliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan davetlilere özel bir sunum eşliğinde ikram edildi. Sunuma katılan davetlilere önlük giydirilirken, birbirinden ünlü aşçılar ve yazarlar Hatay'ın lezzetlerinin tadına bakarak yeni lezzetler keşfetmenin mutluluğunu yaşadı.

(Haber Merkezi)


12 saat, 4 dakika önce / 06.05.2016 11:34:28   

Trafik kazaları, öncelikli sorunlar arasında

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, ‘Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımıza trafik bilincinin kazandırılması büyük önem taşımaktadır diyen Rektör Kaya mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazaları konusunda halkımızı bilinçlendirmek, bu konudaki duyarlılığı arttırmak amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde ‘Karayolu Trafik Haftası’ etkinlikleri düzenlenmektedir.

Can güvenliğimizi tehlikeye atması, birlik, beraberliğimizi ve aile bütünlüğümüzü tehdit etmesi, ülkemizin kalkınmasına ayrılacak milyarlarca lirayı da yok etmesi gibi nedenlerle trafik terörü maalesef hiç gündemimizden düşmüyor. Trafik kazaları, toplumun genelini ilgilendiren üzücü ve yıkıcı sonuçlarıyla, ülkemizin öncelikli sorunları arasında yer almaktadır.

Yapılan araştırmalar trafik sorunu ve trafik kazalarının %98 oranında insan ya da insan kaynaklı hata ve kusurlardan, ihmallerden kaynaklandığını göstermektedir. Temel faktör insan ve insan kaynaklı hatalar olduğunda bunun çözümü ancak insanın eğitimi ve bilinçlendirilmesi ile mümkündür. Fransız Düşünür Montesque, “Eğitimle olacak işleri kanunla yapmaya çalışmayınız” der. Çünkü kaza en büyük cezadır.

Dolayısıyla trafik güvenliğinin sağlanması ve toplumsal bir sorun olan trafik kazalarının önlenmesi için hepimize büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımıza trafik bilincinin kazandırılması büyük önem taşımaktadır.

Unutmayalım ki, her bir insanımızın yaşamı, bir anlık dikkatsizlik ve kural tanımazlık sonucu yitirilemeyecek kadar değerlidir. Bu vesile ile trafiğin içinde yer alan herkesi bir kez daha dikkatli ve duyarlı olmaya, trafik kurallarına uymaya çağırıyor, herkese esenlikler, sağlıklı ve kazasız bir hayat diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 5 dakika önce / 06.05.2016 11:33:28   

YOL ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Karaali ve Zülüflühan Mahalleleri’nde yol açma ve malzeme serme çalışması gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada 95 mahallede ihtiyaç duyulan yerlere yeni imar yolları açıldıktan sonra malzeme serme çalışması yapılarak şehre yeni yollar kazandırıldığı belirtildi. Açıklamada şehre güzel bir görünüm sağlamak ve vatandaşlara yeni yollar kazandırmak için yol çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün son birkaç günde gerçekleştirdiği faaliyetler şöyle sıralandı;

Karaali mahallesi kayrak malzeme serme ve sıkıştırma işi, Akevler mahallesi 21.  Sokakta malzeme serme işi, Zülüflühan mahallesi Malzeme serme ve sıkıştırma işi, Tahtaköprü mahallesi mesire alanı yol açma ve malzeme serme işi, Tahtaköprü mahallesi Paletli kepçe ile yol açma işi, Altınçay mahallesi parke onarım işi, Emek mahallesi 23. sokak parke onarım işi, Akasya mahallesi 3. Etap Toki içi parke onarım işi, Akçaova mahallesi spor sahası düzenleme işi, Avsuyu mahallesi Spor sahası düzenleme işi, Yaylacık mahallesi Mezarlık içi perde duvar arkası dolgu işi, Gülderen mahallesi dolgu işi, Kışlasaray mahallesi Vilayet karakolu karşısı asfalt yama işi.

Ekinci mahallesi Parke döşeme işi devam ediyor. Avsuyu mahallesi Parke döşeme işi devam ediyor. Alaattin mahallesi parke döşeme işi devam ediyor. Karlısu mahallesi Parke döşeme işi devam ediyor. Günyazı mahallesi Parke döşeme işi devam ediyor. Havuzlar mahallesi Parke döşeme işi devam ediyor. Bağrıyanık mahallesi Parke döşeme işi devam ediyor.

(Haber Merkezi)


12 saat, 7 dakika önce / 06.05.2016 11:31:59   

KURALLARA UYMAYAN HERKES KARŞILIĞINI GÖRECEK

Hatay Valisi Ercan Topaca Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda Antakya ve Defne ilçesindeki muhtarlar ile bir araya geldi.

Vali Topaca toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizin hukuk ve kurallarına uymayan bir kişinin ister Suriyeli olsun ister kendi vatandaşımız olsun karşılığını göreceğini, muhtarlarımızın ve tüm vatandaşlarımızın herhangi bir sorunla karşılaştıklarında 112 acil olmak üzere diğer yetkili kurumlarımıza ulaşması gerektiğini belirtti.

Toplantı öncesinde muhtarlarla öğle yemeğinde buluşan Vali Topaca bir değerlendirme toplantısı yapmak istediklerini belirterek "Hem muhtarlarımızın bizlere söyleyecek hususları varsa onları dinlemek hem de bizlerin sizlerle paylaşmak istediği hususları dile getirmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bu toplantıları da ilçe ilçe yapılabiliriz." dedi.

Vali Topaca; ilimizde misafir ettiğimiz Suriyelilere ellerinden geldiğince gereken hassasiyetin gösterildiğini ancak ülkemizin hukuk ve kurallarına uymayan bir kişinin ister Suriyeli olsun ister kendi vatandaşımız olsun karşılığını göreceğini, muhtarlarımızın ve tüm vatandaşlarımızın herhangi bir sorunla karşılaştıklarında 112 acil olmak üzere diğer yetkili kurumlarımıza ulaşması gerektiğini, her sokağa polis veya jandarma koymanın mümkün olmadığını ve bu nedenle asayiş ve güvenlik konularında muhtarlardan destek beklediklerini belirtti.

Muhteşem bir doğaya sahip ilimizin güzelliklerinin bozulmaması için orman yangınları konusunda duyarlılık oluşturmanın önemli olduğunu belirten Vali Topaca doğaya da zarar verdiği için anız yakılmaması gerektiğini vurguladı.

Vali Topaca ayrıca Ramazan ayının yaklaştığını, Ramazan ayının yardım ve paylaşma ayı olduğunu ifade ederek ister Türk olsun ister Suriyeli olsun ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardımların doğru kişilere ulaştırılması için muhtarlarımızın titizlikle çalışması ve mükerrer yardımların olmaması için dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Toplantı, Antakya ve Defne İlçe Belediye Başkanlarının sorun ve talepler ile ilgili değerlendirmelerinin ardından sona erdi.

Düzenlenen toplantıya Vali Yardımcıları Mahmut Hersanlıoğlu ve Bilal Bozdemir, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı  J.Kd.Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, kurum müdürleri ve çok sayıda muhtar katıldı.

(Haber Merkezi)


12 saat, 9 dakika önce / 06.05.2016 11:29:53   

HAKKINIZ ÖDENEMEZ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, anneler günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Kimyeci yayınladığı mesajında şu sözlere yer verdi; “Annelerimiz ilk ve ebedi öğretmenlerimizdir. Bizim onlardan öğreneceklerimiz bir hayat boyu devam eder. Hayatımıza ait güzelliklerin başında hep annelerimizin bize öğrettikleri ve bizim için yaptıkları gelir. 

Annelerin çocuklarına sevgileri karşılıksızdır. Gerçek sevgi ve merhameti görmek isteyenler annelerimize bakmalıdırlar. Onların her bakışında sevginin ayrı bir yanı keşfedilir. Annelerimiz için ne yapsak, ne söylesek, ne kadar teşekkür etsek az kalır. Annelerimizin hakkı ödenmez. Onlar her şeyin en güzeline layıktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm annelerimizin gününü kutluyor, her birini ayrı ayrı sevgi, saygı ve hürmetlerimle selamlıyor, ellerinden öpüyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 12 dakika önce / 06.05.2016 11:26:18   

DEFNE YEŞİLLENİYOR

Defne Belediyesine Bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışmalarına hız vererek ilçeyi yeşillendiriyor.

Defnelilerin ortak yaşam alanlarını güzelleştirmek ve yeşil dokuyu artırmak için çalışmalarını sürdüren Defne Belediyesi kentin birçok noktasına yeni parklar yapmayı sürdürürken, eski parklarında bakımlarını aksatmadan devam ettiriyor. İlçe sınırlarındaki okullarda da çalışmalarını aksatmadan sürdüren yetkililer “daha yeşil bir Defne için çalışıyoruz.” dedi

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman denetlemelerini yaptığı çalışmalarda özellikle mahalle aralarında cep parklara ağırlık verilmesi yönünde talimatlar verdiğini ifade eden yetkililer, Başkan Yaman “ailelerin ve çocukların vakit geçirebilecekleri sosyal yaşam alanlarına ağırlık verin” talimatları üzerine stratejik planlama ekipleriyle parka dönüştürülebilecek her noktada incelemeler yaptıklarını ve ilçede atıl durumdaki onlarca yerin parka dönüştürüldüğünü vurguladılar.

Daha önce çocuk parkının olmadığı birçok mahalleye çocuk oyun grupları yerleştiren ekipler, park aydınlatmalarını tamamlıyor. Çimlendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına hızla devam ediyor.

Park ve Bahçe müdürlüğüne bağlı ekipler bu hafta Harbiye, Çekmece, Turunçlu ve Akdeniz Mahallelerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı.

(Haber Merkezi)


12 saat, 13 dakika önce / 06.05.2016 11:25:41   

Anneler Günü'ne özel kampanya

Hatay PTT Başmüdürlüğü'nün Anneler Günü'ne özel kampanyası Antakya’da gerçekleştirildi.

Hatay PTT Başmüdürü Beytullah Baybunar, Anneler Günü'ne özel olarak başlatılan mektup kampanyasının Türkiye genelinde PTT Genel Müdürlüğü’nün talimatları doğrultusunda öğrencilere ücretsiz zarf ve mektup kâğıdı dağıttıklarını belirtti.

PTT Hatay Başmüdürlüğü tarafından organize edilen etkinliğin annelere verilen değerin bir göstergesi olarak,  gerçekleştiğini ifade eden Başmüdür Baybunar, “Bu sene öğrencilerimize Canım Anneciğim başlığıyla dağıtılan mektup kâğıtlarında öğrencilerin annelerine sevgilerini, isteklerini, özlemlerini dile getirmesini istedik. Bu anlamda gerçekleştirilen etkinliğe destek veren Hatay Özel Doğuş Koleji ile Antakya İlköğretim Okulu yönetici ve öğrencilerine teşekkür ediyoruz. Minik yavrularımız büyük bir heyecan içerisinde hazırladıkları mektuplarını PTT Başmüdürlüğü personelinin gözetimi ile postalamanın mutluluğunu yaşadıklarını gözlemledik. Hiçbir zaman unutulmamalı ki, teknolojinin hemen her gün değişip geliştiği göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilerimize ‘Söz uçar, yazı kalır’ sözünün doğruluğunu yaşatarak öğretmenin de hazzını duyduk. Bir evladın anneye gönderdiği mektubun değeri dünyada başka bir karşılığı yoktur diye düşünüyoruz. Annelerimiz dünyanın en kutsal ve değerli varlıkları olduğu hiç şüphesiz ortada iken bir evladın da annelerine göndermiş oldukları mektubunda değerinin dünyada bir karşılığı yoktur.” Şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER BÜYÜK HEYECAN YAŞADI

Hatay Özel Doğuş Koleji ve Antakya İlköğretim Okulu öğrencileri gerçekleştirilen etkinlikte adeta birbirleriyle yarıştı ve heyecan yaşadı.

Annelerine mektuplarını yazdıktan sonra zarfın üzerine elleriyle pulları yapıştıran küçük öğrenciler daha sonra mektuplarını posta kutusuna attılar.

(Haber Merkezi)


12 saat, 17 dakika önce / 06.05.2016 11:22:03   

HATSU KIRIKHAN’DA HIZ KESMİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Kırıkhan ilçesinde atıksu hattı olmayan bölgelerde başlattığı kapsamlı çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Kırıkhan’da içmesuyu şebekesi, yağmursuyu ve kanalizasyon problemi olan bölgeler için projelerin faaliyete geçirildiğini aktaran HATSU İdaresi, bu kapsamda Kırıkhan Yeni Sanayi Sitesi’ne 200’lük borularla 400 metre kanal hattının döşendiğini açıkladı.

Vatandaş, esnaf ve muhtarların sesine kulak vererek hizmetlerin titiz şekilde yapıldığını Genel Müdürlük, Bahçelievler Mahallesi Karataş mevkiinde ikamet eden vatandaşların sürekli yağmursuyu baskınıyla karşılaştıklarını ALO 185 HATSU İhbar Hattı’na bildirmesi üzerine ekiplerin harekete geçtiğini ve 500’lük borularla yağmursuyu hattının döşendiğini kaydetti.

Yapılan söz konusu çalışmalarda 2 kepçe, 1 paletli ekskavatör ve 5 personelin görev yaptığını aktaran İdare, vatandaşların kanal açımı, kanal çekimi, şebeke tamiri, ızgara temizliği, ızgara yenilenmesi ve baca onarımı gibi hizmet taleplerini ALO 185 HATSU İhbar Hattı’na iletmesi konusunda çağrıda bulundu.

(Haber Merkezi)


12 saat, 23 dakika önce / 06.05.2016 11:16:03