......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 108675
YORUM MANŞET
Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör
Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör

 Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Antakya Kültür Merkezi'nde Hatay Valisi Ercan Topaca'nın katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte emekli öğretmenler adına konuşmalar yapılırken, öğretmenliğe yeni adım atan öğretmen adayları da yemin etti.

            Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün Türk Milli Eğitimi'ne, öğretmenlere, öğrencilere hayırlar getirmesini, öğretmenlerin hizmetlerine olumlu katkılar sağlamasını dileyerek “Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            Bir ülke için en doğru ve en iyi şekilde yapılması gereken işlerin başında eğitim geliyor diyen Vali Topaca şu açıklamalarda bulundu: “Eğitimin sağlıklı bir şekilde yapamıyorsanız o memlekette gelişmeyi sağlamak, refah düzeyini artırmak insanları mutlu şekilde yaşatmak mümkün değil. Onun için bütün dünyada eğitimi en güzel şekilde yapmak amacıyla birçok çalışma yapıldı. Bizim ülkemizde de en büyük ordumuz eğitim ordumuz. Devletimiz bütçesinden en büyük kaynağı artık eğitime ayırıyor. Ama genç bir nüfusuz, zengin insan kaynağı olan bir milletiz. Bu kaynağı en iyi güzel değerlendirebilmek için hepimizin üzerine düşen birçok görevler var. Öğretmenin en iyi şekilde yetişmesi gerekiyor. Öğretmenler iyi yetişmemişse 25 milyon genç de iyi yetişmemiş demektir. Onun için devletimiz öğretmenlerin her türlü imkanını artırabilmek için, onları daha sağlıklı ortamda çocuklarla buluşmasını sağlamak için, sosyal hayatta ki prestijini artırmak için çalışıyor. Hiç durmadan okullar, derslikler yapılıyor. Bütçemizden çok büyük kaynakları eğitime aktarıyoruz. Milletimizin, ülkemizin geleceği, hedef olarak koyduğumuz 500 milyar dolar ihracat ve kişi başı 25 bin dolar gelir seviyesine ulaşmak bu sıralardan geçiyor. Bunun için devletimiz varını yoğunu seferber etti.

            Öğretmenlik sadece saf bilgiyi çocuklara aktaran kişi değildir.  Öğretmen aynı zaman da sevgiyi, hikmeti, irfanı eşdeğerde aynı anda öğrencilerine aktaran kişidir. Bilgiye erişmek artık çok zor değil. Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdür Kemal Karahan ise resmi ve özel okul olmak üzere toplam 1.178 eğitim öğretim kurumu olduğunu buna istinaden 382.453 öğrenci olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:  “Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Artık çocuklar okuma yazma bilmeden bilgisayar kullanmayı öğreniyorlar.  Bu nedenle bakanlığımız davranışçı bir eğitim yaklaşımından yapılandırmacı bir eğitim yaklaşımına geçerek çağın gereğine uymuştur. Artık öğretmenlerimiz öğrencilerimize bilgiye ulaşmada rehberlik yapıyor ve bilgiyi kullanmayı öğretiyorlar. Her ne kadar Google her şeyi bilse de hiçbir zaman öğretmenin sınıftaki sesi, nefesi, insani sıcaklığı ve alın terinin rol modelliğinin yerini alamayacaktır” dedi.

            Konuşmaların ardından mesleğini başarı ile tamamlayarak emekli olmuş öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

 (Haber Merkezi)

MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ
MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ

 MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZAGD öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarından ortak tepki
Antakya Vali Ürgen Alanında buluşan yüzlerce kişi “Katil İsrail Filistinden defol” sloganı ile İsrail'i kınadı.

            Bir süre önce İsrail askerlerinin Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girerek kutsal mekanı kirletmeleri ve Kuran-ı Kerimleri yere atmalarına bir tepkide Antakya'da sivil toplum kuruluşlarından geldi.

            Cumartesi günü Vali Ürgen Alanında Anadolu Gençlik Derneği Antakya Şubesi önderliğinde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla İsrail'i kınadılar, Filistin'e destek verdiler.

            Düzenlenen toplantıya katılan kadınlı-erkekli- çocuklu kalabalık “Müslüman uyuma Mescidine sahip çık” sloganı yanında tekbirler getirerek Filistinin yanında olduklarını gösterdiler.

            Anadolu Gençlik Derneği, Saadet Partisi, İlim Yayma Cemiyeti, Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube, Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube, Öğder, Din-Bir-Der, Yardımeli Derneği, Nehir Derneği, Ensar Vakfı'nın destek verdiği basın açıklamasını okuyan AGD Şube Başkanı Mehmet İncecik şu açıklamada bulundu:  “İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan işgalci İsrail Müslümanları kışkırtmaya yönelik aşağılık davranışlarına devam ediyor. Maalesef uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve gerçekte bir terör örgütü gibi davranan İsrail'in silahlı unsurları ayaklarındaki kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiler. Aynı kirli postallarla Kıble Camii'nin içinde terör estiren bu silahlı unsurlar camide bulunan Kur'an-ı Kerimleri yerlere attılar, üzerlerinde gezindiler. Cami içindeki Müslümanları tartakladılar.  Dışarıda olayları protesto eden Müslümanların üzerine ses bombası, gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdılar. Çıkan çatışmada birçok kardeşimiz yaralandı.

            Terör örgütü İsrail'in yaklaşık bir haftadır Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin'de kan dökmeye yönelik bir çaba olduğu aşikârdır. İsrail küstahca tüm kutsal değerlerimize saldırarak Filistinli Müslümanları çileden çıkarmaktadır. Terör örgütü İsrail'in ve aynı örgütün silahlı unsurlarının bu çirkeflileri kabul edilebilir değildir. İsrail sadece Müslümanlar için değil, insanlıktan nasibini almış herkes için bir beladır.

            Siyonist İsrail'in bu küstahca davranışlarının kaynağı Batı'dan aldığı cesarettir. Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve Avrupa Birliği İsrail'in her sapkınlığına el altından ya da açıktan deste olmaktadır. İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, başta Türkiye olmak üzere İslam Ülkelerindeki hükümetlerin Batı ile olan ilişkileri İsrail'i cesaretlendirmektedir. Şunu tüm dünya bilmeli ki Müslümanların Yahudi düşmanlığı yoktur. Ancak işgalci İsrail'in varlığı ve sapkın Siyonizm düşüncesi kabul edilemez.

            Terör örgütü İsrail var olduğu müddetçe bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşması mümkün değildir.Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve de tüm terör olaylarının kışkırtıcısı İsrail'dir. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın işgali kabul edilemez. İsra ve Mirac'ın şehri Kudüs'ün işgali kabul edilemez. Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez.

            Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail'in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır. Bir ırkın üstünlüğünü ve seçilmişliğini iddia eden Siyonizm'in insanlığa getireceği ancak ve ancak köle düzenidir. Bölgeye barış ve huzurun gelmesinin tek yolu Kudüs'ün tekrar Müslümanlarca idare olunmasından geçmektedir. Hazreti Davut'un Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir.

            Hazreti Süleyman'ın Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir. Hazreti Ömer Kudüs'ü fethetmiş ve oradaki tüm insanların can ve mal emniyeti sağlamış, bölgeye huzur ve saadet getirmiştir.

            Burada yaptığımız bu açıklama ile tüm dünyaya Kudüs'ün sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Bu açıklama ile tüm dünyaya Filistin halkının sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Terör örgütü İsrail'in Kudüs'ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

Meclis üyesine pompalı saldırı
Meclis üyesine pompalı saldırı

 Meclis üyesine pompalı saldırıHatay Büyükşehir Belediyesi'nin Belen'den bağımsız meclis üyesi Soner Sayılır, kimliği belirsiz kişiler tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

            Alınan bilgilere göre, olay, Müteahhit Soner Sayılır'ın (40) Kurtuluş Mahallesi Şehit Oğuz Yener Caddesi üzerinde bulunan ofisinin önünde meydana geldi.

            Soner Sayılır, sahibi olduğu inşaat şirketinden ayrılarak 31 LP 444 plakalı cipine bindi. İddiaya göre cip hareket ettikten kısa bir süre sonra arkadan gelen, plakası belirlenemeyen beyaz renkli bir otomobilden pompalı av tüfeğiyle ateş açıldı.

            İçerisinde 3 kişinin bulunduğu belirtilen otomobil olayın ardından kaçarken, Soner Sayılır başına isabet eden saçmalarla yaralandı.

            Sayılır, olay yerine çağrılan ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Sayılır'ın hayati tehlikesinin olmadığı kaydedildi.

            Polis, çevredeki güvenlik kamera ve mobese görüntülerini incelemeye alırken, çevredeki görgü tanıklarının verdiği eşkâl doğrultusunda saldırıyı gerçekleştiren şahsı yakalamak için çalışma başlattı.

(Yorum Haber Merkezi)

MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı
MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı

 MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı Mustafa Kemal Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Hasan Kaya'yı MKÜ Rektörlüğü'ne atadı.

            Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya'yı atadı” denildi.

MKÜ Rektörü Hasan Kaya'nın özgeçmişi

            1964 yılında Hatay'da doğdu. İlk ve Ortaöğretimini Hatay'da tamamladı. 1988 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1988-1989 yılları arasında Konya'nın Akşehir ilçesinde mecburi hizmet yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1995 yılında İç Hastalıkları Uzmanı oldu. 1998 yılında aynı bölümde yardımcı doçentliğe atandı.

            2011 yılında Hematoloji Yan Dal Uzmanı oldu. 2002 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başladı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu. 2006-2010 tarihleri arasında Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

            Yurtdışı dergilerde yayınlanmış 40, yurtiçi dergilerde yayınlanmış 60 bilimsel makale ve yurtdışı kongrelerde sunulmuş 14, yurt içi kongrelerde sunulmuş 75 tebliği bulunmaktadır.

(Haber: Hasan Kaya)

Yayladağı gelişiyor
Yayladağı gelişiyor

 Yayladağı gelişiyorYayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan 47 mahalleye hizmet vermek için gece gündüz demeden 24 saat aralıksız çalışmaya devam ediyor ve Yayladağı'nı modern bir görünüme getirmek için çaba harcıyor.

            29 Mart yerel seçimlerinin ardından, Yayladağı Belediye Başkanlığına seçilerek görevi devir alan Başkan Kalkan, Yayladağı ve Yayladağı'na bağlanan yeni mahallelerin belediye ihtiyaçlarını karşılamak için var gücü ile çalışıyor.

            Belediyelerin kuruluş amacının, halkın sağlığını refahını, ihtiyaçlarını en iyi şekilde yerine getirmek, kısacası halka hizmet etmektir diyen Kalkan, Yayladağı Belediye yönetimini devir aldıktan sonra yapmış oldukları hizmetleri şöyle açıkladı; “ Göreve geldiğimizden bu yana 20 bin metre kare parke taşı döşedik. İhtiyacı olan mahallelerimize çok amaçlı salonlar yaparak vatandaşlarımızın ihtiyacını gidereceğiz. Bu arada dere ıslahı projelerimizin, proje ihaleleri de yapıldı.

            Belediye yönetimini devraldığımızda ilçede suyun büyük bir eksiklik olduğunu gördük. Mevcut su kaynaklarının yetersiz olduğu görüldü. Bu nedenle DSİ ile iş birliği yaparak Kayapınar mevkiinde sondaj vurdurduk. Çıkan suyu yeni bir isale hattı açarak mevcut su deposuna birleştirdik. Vatandaşımız su içme ve kullanma yönünden büyük bir sıkıntıdan kurulmuş oldu. Bununla da yetinmeyerek mevcut deponun yanına ikinci bir ilave deponun yapımı tamamlanmıştır. Bu sayede ilçemizde ki su sıkıntısı büyük ölçüde giderilmiştir.

            Belediyemiz içerisinde de gerek yeni yollar açarak, gerekse mevcut olanları imara uygun hale getirerek yol çalışmalarımız devam etmektedir.

            Yapımı devam eden tarihi Kasım Bey köprüsü yanındaki parkın ağaçlandırma ve çimleme çalışmalarına başlandı. En kısa sürede yapımı tamamlanarak İlçemiz halkının hizmetine sunulacaktır.

            Kurtuluş Mahallemiz de yapılan ve yapılması gerekenleri yerinde inceledik.

            Vatandaşlarımızın daha rahat bir yaşam sürebilmesi için Belediye olarak üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Kimsesiz, evde yalnız yaşayan yaşlılarımızın bakım ve ev temizliklerini belediyemiz yapmaktadır. Artık hiçbir yaşlımız yalnız değildir.

            Karasinekle mücadeleye 47 mahallemizde devam edildi. Vatandaşlarımızın daha rahat bir yaşam sürebilmesi için Belediye olarak üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Antakya Kültür Merkezi'nde Hatay Valisi Ercan Topaca'nın katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte emekli öğretmenler adına konuşmalar yapılırken, öğretmenliğe yeni adım atan öğretmen adayları da yemin etti.

            Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün Türk Milli Eğitimi'ne, öğretmenlere, öğrencilere hayırlar getirmesini, öğretmenlerin hizmetlerine olumlu katkılar sağlamasını dileyerek “Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            Bir ülke için en doğru ve en iyi şekilde yapılması gereken işlerin başında eğitim geliyor diyen Vali Topaca şu açıklamalarda bulundu: “Eğitimin sağlıklı bir şekilde yapamıyorsanız o memlekette gelişmeyi sağlamak, refah düzeyini artırmak insanları mutlu şekilde yaşatmak mümkün değil. Onun için bütün dünyada eğitimi en güzel şekilde yapmak amacıyla birçok çalışma yapıldı. Bizim ülkemizde de en büyük ordumuz eğitim ordumuz. Devletimiz bütçesinden en büyük kaynağı artık eğitime ayırıyor. Ama genç bir nüfusuz, zengin insan kaynağı olan bir milletiz. Bu kaynağı en iyi güzel değerlendirebilmek için hepimizin üzerine düşen birçok görevler var. Öğretmenin en iyi şekilde yetişmesi gerekiyor. Öğretmenler iyi yetişmemişse 25 milyon genç de iyi yetişmemiş demektir. Onun için devletimiz öğretmenlerin her türlü imkanını artırabilmek için, onları daha sağlıklı ortamda çocuklarla buluşmasını sağlamak için, sosyal hayatta ki prestijini artırmak için çalışıyor. Hiç durmadan okullar, derslikler yapılıyor. Bütçemizden çok büyük kaynakları eğitime aktarıyoruz. Milletimizin, ülkemizin geleceği, hedef olarak koyduğumuz 500 milyar dolar ihracat ve kişi başı 25 bin dolar gelir seviyesine ulaşmak bu sıralardan geçiyor. Bunun için devletimiz varını yoğunu seferber etti.

            Öğretmenlik sadece saf bilgiyi çocuklara aktaran kişi değildir.  Öğretmen aynı zaman da sevgiyi, hikmeti, irfanı eşdeğerde aynı anda öğrencilerine aktaran kişidir. Bilgiye erişmek artık çok zor değil. Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdür Kemal Karahan ise resmi ve özel okul olmak üzere toplam 1.178 eğitim öğretim kurumu olduğunu buna istinaden 382.453 öğrenci olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:  “Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Artık çocuklar okuma yazma bilmeden bilgisayar kullanmayı öğreniyorlar.  Bu nedenle bakanlığımız davranışçı bir eğitim yaklaşımından yapılandırmacı bir eğitim yaklaşımına geçerek çağın gereğine uymuştur. Artık öğretmenlerimiz öğrencilerimize bilgiye ulaşmada rehberlik yapıyor ve bilgiyi kullanmayı öğretiyorlar. Her ne kadar Google her şeyi bilse de hiçbir zaman öğretmenin sınıftaki sesi, nefesi, insani sıcaklığı ve alın terinin rol modelliğinin yerini alamayacaktır” dedi.

            Konuşmaların ardından mesleğini başarı ile tamamlayarak emekli olmuş öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

 (Haber Merkezi)


23 saat, 26 dakika önce / 25.11.2014 11:09:18   

TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLAR GÜZELLEŞİYOR

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yapmış olduğu temizliklerle, Antakya'nın tarihi ve turistik mekanlarının, güzelliğine güzellik katılıyor.

            Antakya Belediyesi'nin kent genelinde yürüttüğü temizlik çalışmaları periyodik olarak sürerken, tarihi ve turistik mekanların temizliği ile de kent turizmi-ne destek veriliyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlara yer verildi; “ Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin Haziran ayında din görevlileri ile ayrı ayrı imzaladığı protokol doğrultusunda Antakya içerisinde bulunan tüm ibadethanelerin temizlik işleri Antakya Belediyesi'nce üstlenilmişti. Bu protokol sonrasında Başkan Kimyeci kentte tarihi ve turistik açıdan önemli yer alan ibadethaneleri ziyaret ederek, Antakya Belediyesince giderilecek ihtiyaçları bizzat tespit etmişti. Bu doğrultuda Yeni Hatay Müzesi'nin temizliği ile takdirleri toplayan Antakya Belediyesi ekipleri, kentimizin ibadethanelerinin temizliği ile de vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Ulu Camii ve Habib-i Neccar Camii başta olmak üzere kent genelindeki kilise, cami, ziyaret, kuran kursu salonları ve taziye salonları ibadethane temizliği için özel olarak eğitim almış ekip tarafından periyodik olarak temizleniyor.

            “Cami ve İbadethane Temizlik Ekibi” periyodik temizlik ve bakım faaliyetlerinin yanı sıra acil durumlarda da cami ve ibadethanelerin temizliğine müdahale ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ekip, ilimiz genelindeki onlarca cami ve ibadethanenin iç ve dış temizliğini özenle gerçekleştiriyor. Ekiplerimiz ihtiyaç bulunan tüm cami ve ibadethanelerde halı yıkama, süpürme, iç ve dış temizliği gerçekleştiriyor.

(Haber Merkezi)


23 saat, 30 dakika önce / 25.11.2014 11:05:03   

Darbecilerin ruhunu taşıyan 24 Kasım sorgulanmalı

Eğitim-Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, 12 Eylül darbesinden sonra ihdas edilen ve 1981'de kutlanmasına karar verilen Öğretmenler Günü; 12 Eylül 1983 tarihinde Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği'nin yayınlanmasından sonra kışla düzeni anlayışıyla her yıl kutlanmaya devam ettiğini belirtti.

            Bayrakdar, darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, törenleri ve ritüelleriyle sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler Günü, millet iradesini hiçe sayanların himmetiyle “öğretmenlere de bir gün olsun” denilerek ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamakta olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Darbecilerin yeri millet vicdanında nasıl meşrulaşmadıysa, 24 Kasım da aynı şekilde meşrulaşamamıştır.

            Öğretmenleri kendi mesleki geleneklerinden ve dünya öğretmen dayanışmasından koparmayı hedefleyen 24 Kasım, aynı zamanda 100'ü aşkın ülkenin aynı tarihte kutlamasından soyutlanmanın da tarihidir.  Milletin tercihlerine pranga vuran antidemokratik müdahalelerin zirve noktası olan darbe sonrası; suç işleyenlerin yapmak istedikleri mühendisliğe öğretmenleri de ortak etmek için tahsis ettikleri bugün, aynı zamanda milletin bin yıllık geçmişini bir kalemde silip atmayı sevimli kılmaya çalışan yaklaşımları da bünyesinde barındırmaktadır. 

            12 Eylül darbesi sonrası olduğu gibi 28 Şubat'ta da geniş salonlara yoklama yapılarak alınan öğretmenlere antidemokratik diskur çekilmiş, kutlanmaya başladığı günden bu yana içi doldurulamayan, yasak savmak kabilinden törenler ve beylik konuşmalarla Öğretmenler Günü geçiştirilmiştir. Öğretmenlere pratikte herhangi bir katkı sunamayan, çocuk masumiyetinin suni teneffüsüyle bugüne kadar gelen 24 Kasım, ideolojik devletin bir ritüeli olmaktan öteye geçemeyen bir 'belirli' gündür.

            Öğretmenlerin günü kutlanacaksa, bu, militarist biçimde öğretmeni belli saatte, belli yerde bulunmaya zorlayarak değil, öğretmeni bir makama götürüp 'günümü kutla' yaklaşımı yerine, bütün devlet erkânının da hocası olan öğretmenlerin kendi mekânlarında ziyaret edildiği ve önemsendiği bir nezaket çerçevesinde olmalıdır. Eğitim yöneticilerini ve öğretmenleri heyetler halinde protokolü oluşturan zevatın ayağına götürerek; komedi programlarındaki skeçlere seza uygulamalara imza atılma dönemi kapanmalıdır. Yıllardır devam edegelen şablonların yönetmeliklerle devam ettirilmesi de, 24 Kasım'da sorgulanmalıdır.

            Öğretmenlerin gönülden iştirak edecekleri, kökü derinlerde bir Öğretmenler Günü özlemiyle; tüm öğretmenlerimizin emeklerinin değerinin anlaşıldığı, mesleğin itibarının ön plana çıktığı ve Öğretmenler Günü'nün sivilleştiği günlerde buluşmayı diliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


23 saat, 34 dakika önce / 25.11.2014 11:01:17   

CEBRAİL MAHALLESİ YENİ MERDİVENLERİNE KAVUŞTU

Antakya Belediyesi ekipleri daha güzel ve estetik bir Antakya için yürüttükleri çalışmalarına devam ediyor.

            Kent genelinde Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen parke taşı döşeme, parke onarımı, kaldırım ve bordür döşeme, asfaltlama gibi çalışmalar devam ederken ihtiyaç görülen mahallelerde park ve yeşil alanlarda bulunan merdiven, duvar gibi yerlerin de onarımları ve revizesi gerçekleştiriliyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada Cebrail Mahallesi Karaoğlanoğlu Caddesi'nde bulunan Ali Rıza Çamlığı'na çıkan ve yıllar önce yapılmış merdivenlerin yenileme çalışmasının tamamlandığı bildirildi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci revize çalışmaları sürecinde bizzat ilgi göstererek gittiği merdivenlerin denetiminde, mahalle sakinleri tarafından rahat kullanılması için yeniden yapım işine geçildiğini bildirmişti. Başkan Kimyeciyapım işi tamamlanan ve vatandaşların hizmetine sunulan çalışmayla ilgili şunları kaydetti; “Antakya Belediyesi olarak halkımıza en güzel hizmeti vermek için ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışma azmi içinde bulunuyorlar.

            Yaptığımız mahalle toplantılarında muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın taleplerini program dahilinde yerine getiriyoruz. Cebrail Mahallesinde Ali Rıza Efendi Çamlığı yanında bulunan merdivenler, dikliğinden dolayı ve yıpranmış olmasından ötürü mahalle sakinlerimiz tarafından tam manasıyla kullanılamıyordu. Bunun önüne geçmek üzere merdiveni yeniden yaparak herkesin gönül rahatlığı içinde kullanmasını hedefledik. Bunun yanı sıra engelli vatandaşlarımızı düşünerek merdivenlerin yanında eğimi düşük rampa yaptık. Hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun. Güle güle kullansınlar.”

            Merdivenlerin estetik bir görünüme kavuşmasından dolayı duyduğu memnuniyeti bildiren Cebrail mahalle muhtarı Hasan Bablı, engelli vatandaşların da unutulmayarak eğimi düşük rampa yapılmasından dolayı şükran duyduğunu, mahallelinin de merdivenlerin yeni halinden hoşnut olduklarını, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin nezdinde tüm emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirtti.

(Haber Merkezi)


23 saat, 35 dakika önce / 25.11.2014 11:00:38   

ATSO, Adana Tarım Fuarı'na çıkarma yaptı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası 15. Meslek Komite Üyelerinden (Tarım ve Hayvancılık) oluşan kalabalık bir heyet ile Adana 8. Tarım Fuarı'na katıldı.

            Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olan bölgemiz açısından önem taşıyan fuara katılımın yoğun olduğu gözlendi.

            İlimiz firmalarının da stant açtığı fuarda, giden heyet çeşitli temaslarda bulunarak Hatay stantlarını ziyaret etme fırsatı buldu.

            Modern Tarım Makinelerinin sergilendiği fuarda tohum ve tohum üreticileri de yer aldı. Fuarı giden üyeler, ziyaretin verimli geçtiğini ve katkılarından dolayı Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu'na teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


23 saat, 36 dakika önce / 25.11.2014 10:59:25   

MKÜ MEHMET ALKAN CAMİİ İBADETE AÇILDI

İnşaatı devam eden ve tamamlandığında aynı anda 5000 kişinin ibadet etme imkanı bulacağı Mustafa Kemal Üniversitesi Mehmet Alkan Camiinin 1. Katı ibadete açıldı.

            İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Cuma'dan önce vaaz ederek, camilerin maddi ve manevi imarının önemi üzerinde durdu.

            Gençlerin camilere olan ilgi ve alakasının artması için elimizden geleni yapmamız gerektiğini ifade etti.

            Vaazın sonunda Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Salih Güder'e, cami dernek başkanı Mehmet Alkan'a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Camide ilk hutbeyi İl Müftüsü Kavillioğlu okudu ve ilk namazı da kendisi kıldırdı. Namazdan sonra MKÜ Rektörlüğünün yemek ikramıyla program son buldu.

(Haber Merkezi)


23 saat, 37 dakika önce / 25.11.2014 10:58:19   

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 58'İ İL İÇİ ROTASYONA KARŞI

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, Türk Eğitim-Sen'in yaptığı 24 Kasım Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarını açıkladı.

            Öğretmenlerin yüzde 58.1'i il içi rotasyona karşı olduğunu belirten Tuncay, anket ile ilgili şu bilgileri verdi: “Türk Eğitim-Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını tespit edebilmek amacıyla bir anket çalışması düzenledi. Türk Eğitim-Sen internet sitesi üzerinden 5-19 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen ankete 23 bin 562 kişi katıldı. Anket sonuçları öğretmenlerimizin Türkiye'deki hal-i pür mealini görmek açısından son derece önemlidir.

            Ankete katılanların; yüzde 78.5'i erkek, yüzde 21.5'i kadın. Yüzde 79.8'i evli, yüzde 20.2'si bekar. Yüzde 66.6'sının çocuğu var, yüzde 33.4'ünün çocuğu yok. Yüzde 36'sının 1, yüzde 48.6'sının 2, yüzde 12.7'sinin 3, yüzde 2.7'sinin de 4 ve üzerinde çocuğu var. Yüzde 85.2'si öğretmen, yüzde 8.6'sı müdür yardımcısı, yüzde 1'i müdür baş yardımcısı, yüzde 5.2'si müdür olarak görev yapmaktadır.

            Ankete katılanların yüzde 58.1'i öğretmenlere getirilmesi planlanan il içi rotasyon uygulamasını desteklemediğini, yüzde 41.9'u desteklediğini belirtmektedir.

            Rotasyon uygulamasını desteklemeyenlere bunun nedenlerini sorduk. Buna göre yüzde 36.8'i rotasyonun adil ve hakkaniyete uygun olarak uygulanacağını düşünmüyorum, yüzde 25.8'i bazı ilçelerde mesafeler iki il arasındaki mesafeden fazladır. Dolayısıyla aile bütünlüğü zedelenecektir, yüzde 15.2'si öğretmenin aidiyet duygusu olmayacak, kurum kültürü oluşmayacaktır, yüzde 14'ü öğretmen verimliliğinin artacağına inanmıyorum, yüzde 4.6'sı öğrencilerin sık sık öğretmen değiştirmesi pedagojik açıdan doğru değildir, yüzde 1.3'ü öğretmen-öğrenci ilişkisi zarar görecektir derken; yüzde 2.3'ü de diğer cevabını vermiştir.

            Öğretmenlerin okullarında yaşadığı sorunlar görmezden gelinmekte, öğretmenler can güvenliklerine yönelik derin kaygılar yaşamaktadır. Hele hele öğretmenlerin giderek itibarlarının azalması, öğretmenlerin pasifleştirilmesi, öğretmenlik mesleğinin un ufak edilmesi son derece tehlikelidir.

            Biz eğitimciler; herkesi kucaklayan, öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının dertleriyle dertlenen, onların sıkıntılarına çözüm bulan, hakkaniyete, adalete uygun bir yapıyı tesis eden, hukuka saygılı bir Bakanlık anlayışına hasretiz. Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, Başöğretmenimiz Atatürk'ü minnet ve rahmetle anıyoruz ” dedi. 

(Haber Merkezi)


23 saat, 38 dakika önce / 25.11.2014 10:57:00   

Topaca, İskenderun'da incelemelerde bulundu

Hatay Valisi Ercan Topaca, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere İskenderun Kaymakamlığını ve İskenderun Belediyesini ziyaret ederek, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında brifing aldı.

            İskenderun Kaymakamlığı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen brifing toplantısına vali Ercan Topaca'nın yanısıra, Vali Yardımcısı Kadir Sertel Otcu, İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, kamu kurum ve kuruluşlarının il ve ilçe müdürleri katıldı.

            Topaca, İskenderun ilçemizde yürütülen kamu hizmetlerini inceleyerek, eğitim başta olmak üzere, sağlık, ekonomi, ticaret, sanayi, tarım, turizm ve kültür gibi birçok alanda gerçekleştirilen ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında da bilgi aldı.

            Topaca, daha sonra İskenderun Belediyesi'ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Seyfi Dingil'den İskenderun ilçesinde yürütülen belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.

(Haber Merkezi)


23 saat, 39 dakika önce / 25.11.2014 10:55:59   

Hatay'da 1.326 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri, Ekim 2014 verilerine göre Türkiye'de 2014 Ekim ayında 95 645 konut satıldığı bildirildi.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hatay'da 2014 Ekim ayında 1 326 konut satıldığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Türkiye genelinde konut satışları 2014 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %25,3 oranında artarak 95 645 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17 240 konut satışı ile en yüksek paya (%18) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 10 549 konut satışı (%11) ile Ankara, 5 772 konut satışı (%6) ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 15 konut ile Ardahan, 18 konut ile Hakkari ve 41 konut ile Bayburt oldu.

            Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %30,8 oranında artış göstererek 34 451 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı %36 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 7 338 konut satışı ve %21,3 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %44,9 ile Amasya oldu.

            Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre %22,4 oranında artarak 61 194 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 9 902 konut satışı ve %16,2 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı %57,4 oldu. Ankara 6 336 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 521 konut satışı ile Antalya izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il, 12 konut ile Ardahan oldu.

            Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %25,8 artarak 44 499 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %46,5 oldu. İlk satışlarda İstanbul 7 869 konut satışı ile en yüksek paya (%17,7) sahip olurken, İstanbul'u 4 551 konut satışı ile Ankara ve 2 251 konut satışı ile Antalya izledi.

(Haber Merkezi)


23 saat, 40 dakika önce / 25.11.2014 10:55:20   

HALKTAN ÖZÜR DİLEYİN

AK Parti Samandağ İlçe Başkanı Av.Metin Canbolant yaptığı yazılı açıklamada Samandağ Belediye başkanını halktan özür dilemeye çağırdı.

            Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir'in Samandağ halkını sırf koltuğunu korumak maksadıyla aldattığını belirten Canbolant şu açıklamalarda bulundu: “Maliyet ve metrekareleri abartılarak belediyeye faturalandırılan parke taşlarının parasını vatandaştan toplamayı marifet zannedip sonra halktan topladığı paralarla yapılan parkelemeyi belediye paralarının hortumlanması amacıyla belediyeye faturalandırdığı iddiasıyla hakkında suç duyurusu yapılan ve soruşturma sonucunda gelen bilirkişi raporu doğrultusunda hakkında İçişleri Bakanlığından soruşturma izni istendiği iddia edilen sayın Nehir hatırlarsanız zikredilen bu usulsüzlüğü Samandağlılara hizmet yaptık diye böbürlenip caka satmıştı.

            Yine sayın Nehir hükümetimiz tarafından yapılmak istenen ilçedeki evsiz, dar gelirli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Toki marifetiyle toplu konut yapmak için yer talebimizi “Bunların amacı bizi asimile etmek, buraya başka mezhepten insanları getirtmek için kılıf yaratıyorlar” gibi gayri ahlaki-gayri insani dedikoduları bahane ederek hizmetin gelmemesi için yer tahsisi yapmamış ama kendisi güya aynı gerekçelerle belediye imkanlarıyla müteahhitliğe soyunup belediyeyi borca batırmış. Söz konusu inşaat hakkında yürütmeyi durdurma kararı yürürlükteyken satışların devam ettiğini sayın başkan geçen haftaki HRT deki programda canlı yayında itiraf etmiştir.

            Yine söz konusu inşaattaki güya sadece Samandağlı dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan bu konutların bir kısmı harici muvaazalı anlaşmalar doğrultusunda merkezleri Samandağ dışında olan taşeron şirket üzerinden belediye alacaklılarına devredilmiş, hatta o kadar ileri gidilmiş ki mesela konutlardan biri Aralık 2013 tarihinde sayın başkanın bacanağı Fikret Özçelik'e Ağustos 2014'te ise bu sefer dublex bir konutta baldızı Zekiye Hanımefendi adına tapulanmış (Fikret Özçelik'in eşi) Samandağ'da dar gelirli bir bunlar mı var sayın başkan?

            Seçim sürecinde bizlerin mensubu olduğumuz partimizi kastederek “ bu ilçeye iktidar eli değmeli” görüşümüze de belediyeyi yönetmek ve halka hizmet etmek için iktidara gerek yok deyip malum mehdi iddiasındaki sayın vekili ile birlikte bu ilçenin insanlarının aidiyet duygularını kullanıp hassasiyetler yaratarak hiçbir belediye başkanımıza nail olmayacak % 80'leri bulan bir teveccühle yeniden başkan seçildi hatta bu yüksek oy oranından kaynaklı da sayın Nehir büyükşehir belediye başkanlığının da kendi partisince kazanılmasına sebebiyet vermiştir.

            Bunu da gerek sayın başkan gerekse sayın malum mehdi vekilimiz her yerde kullanıp reklam yaptılar. Peki oy almak üstüne bu kadar marifetli beyefendiler kendilerine kanıp oy veren Samandağlıların menfaatlerini savunmada niye bu kadar hünerli davranmadılar?

            Hani sosyalist belediye örneği sergilenecekti? Hani devrimciydiniz? Eğer diğer siyasi partilerden farkınız yoksa neden her seçim döneminde özelikle AK Parti'yi ötekileştirecek bir siyasi duruş sergilediniz?  O zaman hem siz hem de Büyükşehir belediye başkanınız mazeretlere sığınmadan bu halktan özür dileyin çünkü sizler sırf koltuğunuzu korumak amacıyla partimiz ve adayına iftira attınız, halk düşmanlığı yaparak halkı kandırdınız ve bu yaklaşımlarınızdan dolayı da Hatay 3 katrilyonluk yatırım ve 7500 kişilik istihdam alanı kaybetti, umarım rahat uyuyorsunuzdur.

            Size dostça önerim bu satış kararı sadece tefeci sermaye takımına yarayacak ve sizi siyasi-hukuki ve cezai yönden birçok kişi ile karşı karşıya getirecek en önemlisi de bundan başta bizim çocuklarımız olmak üzere tüm Samandağ'ın yarınları etkilenecek yol yakınken etrafınızı saran bu rant lobilerini tasfiye edin yoksa emin olun yaptığınız iş ve işlemler ile attığınız imzalardan dolayı bir gün başınız ağrırsa bunlar sizin yerinize kim gelsin diye şimdiden isim belirlemişler bunu görün ve bu satış kararını geri alın hepimizin kardeşi olan Samandağ Belediyesi çalışanlarının ekonomik durumlarını biraz daha iyileştirmek adına geçmişte ne yaptıysak yani geçen dönemde mensubu olduğumuz siyasi iktidardan aldığınız DOĞAKA hibeleri başta olmak üzere belediyenin yüklü borcundan dolayı hakketmediğiniz halde sırf ilçemiz hizmet görsün diye kullandırdığımız kredileri açıklayın ve akabinde birilerinin yanlış yönlendirmesiyle bu tutum ve söylemleri ortaya koyduğunuzu cesur bir şekilde halkımıza ifade edip özür dileyin.

            Ben kamuoyu önünde söz veriyorum hepimizin ortak noktası olan Samandağ ve Samandağ Belediyesi'nin çalışanlarının sıkıntısını gidermek için hükümetimiz nezdinde her türlü desteği vermeye hazırım karar sizin sayın başkan. Şunu da ekleyeyim Ben sizin kişisel menfaat teminine yönelik bir beklentinizin olmadığına da inanıyorum hatta uzun zamandır “Beni siyaset havuzuna iteni bulun” diye sitem ettiğinizi biliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


23 saat, 41 dakika önce / 25.11.2014 10:54:28