......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 103048
YORUM MANŞET
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı

İlk ders zili çaldı

Yaz tatilinin ardından 2014-2015 eğitim öğretim yılı ilk ders zilinin çalmasıyla, dün başladı. Üç aylık aranın ardından ders başı yapan öğrenci ve öğretmenler, Vali Teoman İlkokulunda düzenlenen resmi törende bir araya geldi. Eğitim ve öğretim yılı töreninde, öğrenci velilerinin çocuklardan daha çok heyecanlı olduğu gözlendi.

İlk ders zilinin açılış törenine, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurahman Parlak, Vali Teoman İlkokulu Müdürü Emin Karagöz, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Törende bir konuşma yapan okul müdürü Emin Karagöz¸ sevginin en hünerli güç olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitimin en vazgeçilmez hizmet olduğuna inanan ve her şeyin insanı sevmekle başladığını kabullenen Vali Teoman İlkokulu'nun huzurunda olmanın verdiği mutluluk içindeyiz.

Bize emanet ettiğiniz, canınızdan çok sevdiğiniz sevgili yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindik. Yüreğimizdeki sevgiyi, belleğimizdeki bilgiyi,

kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış eli öpülesi öğretmenlerime zor ama kutsal görevlerinde başarılar diliyorum.

Değerli öğretmenler, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk der ki,''Karşında ders verdiğin öğrencileri, bugünkü yaşları ve seviyeleri ile görmeyeceksin. Onları geleceğin ünlü olacak büyük insanları ve başarılı sanatkârları olarak gör ve her birisine buna göre muamele et.

Benim, öğretmenlerden en çok hatırladığım ve derslerinden faydalandıklarım, bana büyük muamelesi yapanlardı.'' demiştir.

Sevgili öğrenciler; evinizden sonra değerli vakitlerinizi ayıracağınız okulunuz açıldı. Yuvanızda siz istemeseniz de saatler, günler, yıllar çabucak gelip geçecektir. Önemli olan saatleri, günleri ve yılları lehinize işletebilmektir.

”Hedefim güneş, ıskalarsam yıldızlardayım” diyebilmelisiniz. Geleceğin özgür ve kalkınmış Türkiye'sini yaratacak olan sizlerin okul öncesinden başlayarak tüm eğitim sürecinizde başarıdan başarıya koşan bireyler olarak yetişmenizi diliyorum

Okulumuz Antakya ilçesinde rağbet gören başarılı bir okul olarak eğitim öğretime devam etmektedir. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının, öğrenci, öğretmen, yönetici ve milletimize hayırlı olmasını diler, İlköğretim Haftası kutlu olsun.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)

Bozuk yolu onarmak kimin işi?
Bozuk yolu onarmak kimin işi?

Bozuk yolu onarmak kimin işi?

Yerel belediyenin mi? Büyükşehir belediyesinin mi? Karayolları müdürlüklerinin mi?

İkinci etap TOKİ'ler ile son yapılan 3. etap TOKİ arasında bulunan 186. sokak, yeni adalet sarayı personel giriş kapısı arkasında yapılan inşaat nedeniyle asfalt kapatıldı.

Yan tarafında yapılan ve kimin neden yaptığı belli olmayan inşaatın yanında bulunan cadde kapatılarak yan taraftan tali yol açıldı. Tali yoldan geçen araçlar zorlanırken, asfaltın olmaması ve inşaatın bu caddede tehlike yaratması vatandaşlar tarafından tepkiye neden oluyor. Antakya'nın geneli olmak üzere özellikle yaşadığımız bu sokaklar ve caddelere neden önem verilmiyor.

Son yapılan 956 konutluk TOKİ içerisinde bulunan, Şehit Mustafa Dolumay Ana Okulu yanında yapılan inşaat çalışmaları üzerine kapatılan caddede büyük göçükler oluşurken, yan tarafta açılan tali yolda yetersiz durumda. Çevre sakinleri bu olumsuz duruma kimin müdahale edeceğini ve ne zaman çözüm getirileceğini merakla beklediklerini belirtti.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)

ANTAKYA'DA PARKLAR İLÇE BELEDİYESİNİN
ANTAKYA'DA PARKLAR İLÇE BELEDİYESİNİN

ANTAKYA'DA PARKLAR İLÇE BELEDİYESİNİN

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında 10 Eylül Çarşamba günü Hatay Büyükşehir Belediye Meclis salonunda toplandı. Gündemdeki maddeler görüşülerek karara bağlandı.

Gündemin en önemli maddeleri arasında yeralan Antakya'daki parkların sorumluluğu ile ilgili alınan kararda yetki büyükşehirden alınıp ilçe belediyesine verildi.

Mecliste gündemin 15 maddesinde yer alan konu Büyükşehir Belediyesinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 53 nolu kararla Ulaşım Hizmetleri Komisyonuna havale edilen Hatay İli sınırlarında bulunan yolların yetki ve sorumlulukları hakkında ilçeler arasında coğrafi ve diğer farklılıklar göz önüne alınarak tek bir kriter konulmayacağından, ilçe bazlı kriter çalışması yapılmak üzere komisyon raporlarının yeniden hazırlanması hususu ile ilgili komisyon raporu okunarak oy çokluğu ili kabul edildi. Kabul edilen komisyon raporunda 40 metreye kadar olan yolların Antakya Belediyesi tarafından hizmet göreceği kabul edildi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci bu madde ile ilgili söz alarak, bu çalışmalarla küçük hesaplar yaparak hizmet akışının engellenmemesi gerektiğini söyleyerek; “Biz Antakya Belediyesi olarak halkımıza daha kaliteli ve hızlı bir şekilde hizmet etmek istiyoruz. Bizler, Antakya Belediyesi olarak halkımızın menfaatine olan her türlü çalışmanın içinde olduk bundan sonrada olacağız.” dedi.

Bu maddenin görüşülmesinin ardından gündemin 16 maddesinin görüşülmesine geçildi. Büyük Şehir meclisinin 10.06.2014 tarihli toplantısında 54 nolu kararla İmar ve Bayındırlık komisyonu ile Çevre Sağlık Komisyonuna havale edilen Antakya İlçesinde bulunan Belediye Parkı ve DSİ parkı, İskenderun ilçesinde bulunan Sahil şeridi boyunca uzanan yeşil alanlar ile Hatay sınırları içerisinde bulunan park Bahçe ve yeşil alanların sorumlulukları hakkında ilçeler arasında coğrafi ve diğer farklılıklar göz önüne alınarak, tek bir kriter konulamayacağından, ilçe bazlı kriter çalışması yapılmak üzere komisyon raporlarının yeniden hazırlanması hususu ile ilgili komisyon raporunun okunarak oylanması, mecliste oy çokluğu ile kabul edildi. Yapılan bu oylama sonrasında Antakya'da bulunan tüm parklar Antakya Belediyesine devredildi.

Gündemdeki 21 madde dolayısıyla 2 gün süren Hatay Büyükşehir belediye meclisi dün geç saatlere kadar devam etti.

(Haber: Hasan KAYA)

Bu atıl bölgeyi, park ve yeşil alan olarak
Bu atıl bölgeyi, park ve yeşil alan olarak

Bu atıl bölgeyi, park ve yeşil alan olarak ANTAKYA'YA KAZANDIRALIM

Son düzenleme ile yarım milyon insanı barındıran Antakya, maalesef park ve yeşil alan açısından bölgemizde ki iller arasında yetersiz durumda.

Antakya Belediye parkı ve yeni oluşturulan DSİ parkı dışında doğru dürüst park ve yeşil alanı bulunmayan Antakya'da Haraparası Mahallesinde eski tarihi su kemerleri yanındaki bir dönümlük alan, bakımsızlığı, çöpler içinde oluşu ile şehrimize yakışmıyor.

Gazetemizin yaptığı araştırmada günde binlerce kişinin kullandığı ilçe ve köy garajları yanında ki bu atıl bölgenin park ve yeşil alan olarak değerlendirilmesi isteniyor.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin park ve yeşil alanlara karşı ilgili bir belediye başkanı olduğunu vurgulayan vatandaşlar, mimarlık mesleği dolayısıyla göreve geldikten sonra parkların ve yeşil alanların bakımına yönelik önemli hizmetler verdiğine dikkat çektiler.

İçinde tarihi su kemeri de bulunan bir dönümlük arazinin güzel bir proje ve peyzajla Antakya'da değer katılacağına inanılıyor.

Yorum Gazetesi olarak çevre sakinlerinin ve vatandaşların bu isteklerini kamuoyuna bildirirken, Belediye Başkan İsmail Kimyeci ve Antakya Belediye Meclisinin bu konuda nasıl bir karar vereceği, bu bölgeyi park ve yeşil alan olarak yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.
(Yorum Haber Merkezi)

750 yataklı yeni devlet hastanesinin inşaatında son aşamaya gelindi:
BÖLGE HASTANESİ OLACAK
750 yataklı yeni devlet hastanesinin inşaatında son aşamaya gelindi:
BÖLGE HASTANESİ OLACAK

750 yataklı yeni devlet hastanesinin inşaatında son aşamaya gelindi:<br>BÖLGE HASTANESİ OLACAK


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı`nın ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde 2015 yılı Temmuz-Ağustos ayına kadar inşaatı tamamlanması beklenen 750 yataklı Yeni Devlet Hastanesi, bölge hastanesi olacak.

Edinilen bilgilere göre; devlet hastanesi inşaatını sürdüren TOKİ`nin Antakya`da ki hastaneyi 750 yataklı olarak inşaatını sürdürmesi hükümetin Hatay`a verdiği önem olarak değerlendiriliyor.

Başta Hatay olmak üzere çevre iller için de önem taşıyan hastane inşaatının 2015 yılı Temmuz-Ağustos ayına kadar bitirilmesi ve hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Hastanenin hizmet vermeye başlamasıyla birlikte bugün sağlık kurumlarında yaşanan yığılmalar, uzun kuyruklara son verilecek. TOKİ tarafından Antakya`da yaptırılan ve 11 bloktan oluşan 750 yataklı Antakya Devlet Hastanesi bölgenin en büyük hastanesi olacak.

750 yataklı hastane, yataklı tedavi kurumlarının hem kapasitesini artıracak hem de adeta bölge hastanesi gibi, 1,5 milyon nüfuslu ilin tamamına hizmet verecek.

Yaşanan söz konusu gelişmeden büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Antakyalılar ise hâlihazır hizmet veren sağlık kurumlarının artık Antakya`ya yetmediğine dikkat çekti. Bu nedenle söz konusu hastanenin ciddi bir açığı kapatacağına inandıklarını söyleyen Antakyalılar, ilgili birimlere ve hükümetin ilgili bakanlığına gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

İlk ders zili çaldıYaz tatilinin ardından 2014-2015 eğitim öğretim yılı ilk ders zilinin çalmasıyla, dün başladı. Üç aylık aranın ardından ders başı yapan öğrenci ve öğretmenler, Vali Teoman İlkokulunda düzenlenen resmi törende bir araya geldi. Eğitim ve öğretim yılı töreninde, öğrenci velilerinin çocuklardan daha çok heyecanlı olduğu gözlendi.

İlk ders zilinin açılış törenine, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurahman Parlak, Vali Teoman İlkokulu Müdürü Emin Karagöz, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Törende bir konuşma yapan okul müdürü Emin Karagöz¸ sevginin en hünerli güç olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Eğitimin en vazgeçilmez hizmet olduğuna inanan ve her şeyin insanı sevmekle başladığını kabullenen Vali Teoman İlkokulu'nun huzurunda olmanın verdiği mutluluk içindeyiz.

Bize emanet ettiğiniz, canınızdan çok sevdiğiniz sevgili yavrularınızı bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindik. Yüreğimizdeki sevgiyi, belleğimizdeki bilgiyi,

kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış eli öpülesi öğretmenlerime zor ama kutsal görevlerinde başarılar diliyorum.

Değerli öğretmenler, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk der ki,''Karşında ders verdiğin öğrencileri, bugünkü yaşları ve seviyeleri ile görmeyeceksin. Onları geleceğin ünlü olacak büyük insanları ve başarılı sanatkârları olarak gör ve her birisine buna göre muamele et.

Benim, öğretmenlerden en çok hatırladığım ve derslerinden faydalandıklarım, bana büyük muamelesi yapanlardı.'' demiştir.

Sevgili öğrenciler; evinizden sonra değerli vakitlerinizi ayıracağınız okulunuz açıldı. Yuvanızda siz istemeseniz de saatler, günler, yıllar çabucak gelip geçecektir. Önemli olan saatleri, günleri ve yılları lehinize işletebilmektir.

”Hedefim güneş, ıskalarsam yıldızlardayım” diyebilmelisiniz. Geleceğin özgür ve kalkınmış Türkiye'sini yaratacak olan sizlerin okul öncesinden başlayarak tüm eğitim sürecinizde başarıdan başarıya koşan bireyler olarak yetişmenizi diliyorum

Okulumuz Antakya ilçesinde rağbet gören başarılı bir okul olarak eğitim öğretime devam etmektedir. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının, öğrenci, öğretmen, yönetici ve milletimize hayırlı olmasını diler, İlköğretim Haftası kutlu olsun.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)

6 saat, 58 dakika önce / 16.09.2014 15:28:07   

Torba yasanın en büyük mağduru yine memurlarTürkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, yaptığı yazılı açıklamada TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüp oy çokluğuyla kabul edilen torba yasa kamu çalışanlarını hüsrana uğrattığını belirtti.

Soma faciasının ardından taşeron sisteme karşı düzenlemeler yapılacağı iddiasıyla hazırlanan ancak gün geçtikçe içine toplumun her kesimini yakından ilgilendiren maddeler eklenerek Torba Yasaya dönüştürülen kanun, Türkiye Kamu-Sen'in bütün çabalarına rağmen yine hükümetin kamu çalışanlarının haklarını hiçe sayan düzenlemeleri içeren şekliyle hayata geçtiği belirten Şahin, Şu açıklamalarda bulundu: “Yasa gündeme geldiğinden bu yana Türkiye Kamu-Sen olarak gerek milletvekillerine mektup yazarak, gerekse TBMM kapısı önünde kitlesel basın açıklamaları yaparak yapılan yanlıştan dönülmesi için çağrıda bulunduk. Yasanın kaybedenleri arasında bulunan kamu çalışanlarının hak kayıplarının iş güvencesini tehdit eder boyutta oldu. Üzerinde fırtınalar koparılan Torba yasa, bu şekliyle 4-C'lilere kadro, disiplin affı, 2005 yılından sonra göreve başlayanlara bir derece verilmesi, emeklilikte 30 yıl sınırının kaldırılması, akademik zam, ek gösterge ve ek ödemelerdeki aksaklıkların giderilmesi gibi kamu görevlilerinin beklentilerinden çok uzak bir hale getirilmiş ve memurların iş güvencesini tehdit eder bir boyuta ulaştı. Türkiye Kamu-Sen olarak başından beri eleştirdiğimiz Torba Yasanın bu ülkenin insanlarına ve kamu çalışanlarına bir kazanım sağlamadığı ortadadır.

Toplam 161 konuda kamu işveren tarafı ile mutabakat sağlanmasına rağmen, kanunda yer bulamayan maddeler şu şekilde:4/C'li sözleşmeli personele kadro verilmesi, 2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi, disiplin cezalarının affı ve yeniden düzenlenmesi, yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesi, yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi, 4046 sayılı Kanuna göre atanan araştırmacıların sorunlarının çözülmesi, KİT'ler ve kamuda çalışan üniversite mezunu işçilerin KİT'lerde 2 sayılı cetvele diğer kamu kurumlarında çalışanların memuriyet kadrolarına geçirilmesi, emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kaldırılması, yasanın hukukun üstünlüğü ilkesini hiçe sayan mahkeme kararlarını geciktiren maddelerle memurların bir bölümünün iş güvencesini elinden aldı.

Bu yasa, kadro bir tarafa hiç olmazsa yeni haklar beklentisi içindeki taşeron işçilerinin umutları suya düşürülmüş, taşeron çalışmayı da genişletecek bir düzenleme niteliği taşımaktadır. Her zamanki yöntemle, taşeron işçilere yeni haklar getirileceğine dair kamuoyunda ortaya atılan bazı haberlere rağmen yasanın gerçekleri açıklananlarla örtüşmemektedir.

Bu yasa ile taşeronlaşmaya sınır getirilmemekte aksine genişletilmektedir. Taşeron işçilerin memurların yerine çalıştırılabilmesinin önü açılmaktadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

6 saat, 59 dakika önce / 16.09.2014 15:26:45   

KİMYECİ: 200 ÖĞRENCİYE ÜCRETSİZ KURS VERİYORUZAntakya Belediyesi eğitime katkı projesi çerçevesinde anlamlı bir uygulamaya imza attı. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) sınavına hazırlanan 7. ve 8. Sınıf öğrencilerine ücretsiz kurs verildiğini müjdeledi.

Şu ana dek 60 öğrencinin kurs eğitimi almaya başladığını, bu yıl 200 öğrenci için kurs düzenleneceğini ifade eden Başkan Kimyeci, belediye hizmet binasında yapılacak kurslar için gönüllü öğretmenlerin görev aldığını belirtti.

Şu ana dek 60 öğrencinin belediye hizmet binasında tahsis edilen sınıflarda eğitim görmeye başladığını ve bu yıl için kontenjanın 200 öğrenci olduğunu vurgulayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Maddi durumu elverişsiz olan ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına yönelik olarak eğitime katkı projesi çerçevesinde yürüttüğümüz TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) sınavına hazırlanan 7. ve 8. Sınıf öğrencilerimize ücretsiz kurs sağlıyoruz.

Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilgisi derslerinin yer aldığı bu kurslara gönüllü öğretmenlerimiz katkı veriyor. Bu konuda bizlere destek sağlayan tüm gönüllü öğretmenlerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şu an itibariyle 60 öğrencimiz kurs görmeye başladı. Antakya Belediyesi olarak hedefimiz 200 öğrencimize ücretsiz kurs sağlamaktır. Kurslarda ayrıca dersten arta kalan zamanlarda Etüd eğitimi de veriliyor. TEOG kurslarına katılım gösteren ihtiyaç sahibi öğrencilerimize ulaşım konusunda da destek veriyoruz. Öğrencilerimizi kurs saatlerinde evlerinden alıyoruz, kurs bitiminde evlerine kadar bırakıyoruz. Gelecek nesillerimize böylesine anlamlı bir proje ile hizmet sunduğumuz için mutluyuz.” dedi.

Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada; vatandaşların TEOG (Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş) sınavına hazırlanan 7. ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik ücretsiz kurslarla ilgili detaylı bilgiyi Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Birimi'nin 221 93 40 (dâhili 1131) nolu telefonundan alabilecekleri belirtildi.

(Haber Merkezi)

7 saat, 2 dakika önce / 16.09.2014 15:24:06   

Defne'de şeffaf meclisDefne Belediyesi Halk Meclisi 1. oturumunu gerçekleştirdi. Defne Belediyesi şeffaf ve katılımcı belediyeciliğin gereği ilk halk meclisini topladı. Halk Meclisinin 1 . Oturumu olarak adlandırılan toplantı Harbiye Düğün Salonunda “Halkımızı dinliyoruz Halk Meclislerini Kuruyoruz” sloganıyla halka açık davet yapılarak gerçekleştirildi.

Halk Meclisinde slayt gösterimi yapıldı, kuruluştan bu yana belediyenin icraatları, hedef ve projeleri halka anlatıldı. Slayt gösterimini ve sunuşu yapan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Vatandaşlarımızla seçildiğimiz günden bu yana sürekli iletişim ve koordine halinde olabilmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Belediyede makam odalarında yerel yönetimin başarılı olamayacağına inanıyor bu konuda sorunları tüm paydaşları ile paylaşmaya, çözümleri hep birlikte üretmeye gayret gösteriyoruz. Halkımız sorunlarını direkt olarak anlatması, sıkıntılarına çözüm bulunması için halk meclisine tüm meclis üyelerimiz, Başkan Yardımcılarımız ve birim müdürlerimizle birlikte geldik” dedi.

Slayt gösterimi eşliğinde sunum yapan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman halka Defne Belediyesi ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdikten sonra sorunları ve çözüm önerilerini dinledi. Halk Meclisi yaklaşık 4 saat sürdü.

Halktan aldıkları güçle Defne ilçesini kurmak, yapılandırmak ve geleceğe taşımak üzere çaba sarfettiklerini vurgulayan Başkan Yaman “Halk Meclislerini çok önemsiyoruz. Halk Meclislerini ilçemizin farklı mahallelerinde toplamaya devam edeceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)

7 saat, 3 dakika önce / 16.09.2014 15:23:27   

Gazilerimiz Türk Milletinin kalbindedirAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, vatan ve millet için canla başla mücadele eden gazilerimizin milletin kalbinde olduğunu belirtti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Hasan Ramiz Bakır ve Yönetim Kurulu üyeleri Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi ziyaret ederek önümüzdeki günlerde kutlanacak olan Gaziler Günü'nde yapılacak olan etkinliklere davet etti.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Kutlanacak olan Gaziler Günü dolayısıyla şimdiden hepinizin Gaziler Gününü tebrik ederim. Gazilerimiz bugüne kadar vatanımızda, bayrağımızın en yüksek noktalarda dalgalanması için çok büyük fedakârlıklar göstererek canla başla mücadele vermiştir. Bu nedenle sizlerin yapacağı faaliyetlerde bulunmamız bizler için ayrıcalık ve bir şereftir. Gazilerimiz Türk Milletinin kalbinde en muteber yerindedir. Sizlerin şahsında huzurda bulunmayan bütün gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Sizler için yapabileceğimiz her konuda katkı vermeye hazırız” dedi.

Dernek çalışmaları ve faaliyetleri hakkından bilgi veren Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Ramiz Bakır, öncelikli olarak Başkan Kimyeci'ye yeni görevinde başarılar diledi ve Gaziler günü dolayısıyla Antakya'da yapılacak olan etkinliğe davet etti.

Ziyaretin sonunda Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Hasan Ramiz Bakır, ziyaret anısına Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye plaket verdi.

(Haber Merkezi)

7 saat, 3 dakika önce / 16.09.2014 15:22:46   

Önal: Yeni Türkiye idealine yakışır adımlar atılmalıdırEğitim-Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Cevat Önal, yeni hükümetle birlikte yeni dönem, 'Yeni Türkiye' ideali ile sloganlaştırıldığını belirterek “Yeni Türkiye idealine yakışır adımlar atılmalıdır” dedi.

Önal, yaptığı yazılı açıklamada 2014-2015 eğitim-öğretim yılı, yaklaşık 16 milyon 500 bin öğrencinin ve 874 bin öğretmenin sınıflarla buluşmasıyla başladığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “İlk defa halkın cumhurbaşkanını seçmesiyle birlikte eski Türkiye defteri kapanmış, vesayet eksenli eski sorunlar değil, yeni sorumluluklar konuşulmaya başlanmış ve yeni hükümetle birlikte yeni dönem, 'Yeni Türkiye' ideali ile sloganlaştırılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'nda da geçmişten kalan sorunların değil, geleceğe ilişkin sorumlulukların konuşulmasını arzuluyor ve Eğitim-Bir-Sen olarak, sorunlardan arındırılmış bir eğitim öğretim yılı arzumuzu öncelikle dile getiriyoruz.

Eğitimde adaletsiz katsayı uygulaması, kesintisiz eğitim dayatması, kız öğrencilerin üniversite önlerinde yaşadıkları dram, Milli Güvenlik dersi aracılığıyla eğitimin vesayet altında tutularak izlenmesi ve eğitim çalışanlarının fişlenmesi, Andımız uygulaması gibi birçok kronikleşmiş sorunun eski Türkiye'de kalmış olması, Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından alınmış önemli mesafelerdir. Eğitime bütçenin artırılması, ücretsiz ders kitabı uygulaması, yeni derslik üretiminde alınan mesafe, mevcut öğretmen sayısının yarıya yakınının geçmiş on yıllık süreçte eğitime kazandırılmış olması, her sınıfa akıllı tahta ve her öğrenciye ücretsiz tablet gibi sıralanacak yenilikler ise gelecek açısından şüphesiz önemli yatırımlardır. Fakat eğitimde yapılanlarla yetinme diye bir şey söz konusu olamaz. Dinamik bir süreç olan eğitimde yapılacaklar, yapılanlardan her zaman fazladır.

Ders başı yapılmasıyla bu yıl en fazla müfredat eksenli tartışmaların yaşanacağını öncelikle belirtmek isteriz. Kılık kıyafet yönetmeliğindeki “başı açık” ibaresi yüzünden öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetler, çerçeve yönetmelikteki bazı antidemokratik yaptırımlar yüzünden kamu çalışanlarının yaşadıkları mahrumiyetler, öğretmenlerin kariyer basamaklarına ilişkin yaşadıkları belirsizlik, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, nöbet görevlerinin ücretlendirilmemesi, öğretmen açığı, eğitim çalışanlarının atama ve yer değiştirme süreçlerinde yaşadıkları problemler, akademik personelin mali durumlarının hâlâ iyileştirilmemiş olması, yükseköğrenim öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında imkanlar açısından karşılaşılan yetersizlikler gibi çözüme kavuşturulması gereken hususların 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde aşılmasını ümit ediyor ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bazı önemli başlıklar için çağrıda bulunuyoruz.

Eğitim-Bir-Sen olarak, başta öğretmenler ve öğrenciler olmak üzere, yeni eğitim-öğretim yılının tüm eğitim çalışanlarına ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor, sorunları bir yıla yayılmış değil, sorunlardan bir dönemde arındırılmış bir yıl diliyor, 62. Hükümet'ten 'Yeni Türkiye' idealine uygun adımlar bekliyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

7 saat, 5 dakika önce / 16.09.2014 15:21:12   

YAŞAR TOKSÖZ, HATİM VE DUALARLA ANILDIBir süre önce tedavi edildiği hastanede vefat ederek 75 yaşında aramızdan ayrılan merhum Yaşar Toksöz, ailesi tarafından ölümünün 40. gününde düzenlenen hatim programı ile bir kez daha yad edildi.

14 Eylül Pazar günü Antakya Asri Mezarlıkta merhumun kabri başında düzenlenen hatim programına Yaşar Toksöz'ün ablası Sevinç Alaçam, kardeşleri Ecz. Fatoş Öz, Dr. Fatih Toksöz, Dr. Nazife Bilen, teyzesi Melahat Ergin, kuzenleri, yakın akraba ve aile dostları katıldı.

Hacı Durdu Parlak Hocaefendi'nin okuduğu Yasin-i Şerif ve hatimin ardından Yaşar Toksöz dualarla ve rahmetle anıldı.

Toksöz Ailesi, bu acı günlerinde daima yanlarında olan akraba ve aile dostlarına teşekkür ettiler.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)

7 saat, 5 dakika önce / 16.09.2014 15:20:39   

Parklar daha temiz bir hale geliyorAntakya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri hız kesmeden çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Antakya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Antakya'nın güzide park ve bahçelerinin periyodik bakım ve temizlik hizmetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Başta Ulus Meydanı, DSİ ve Vali Göbeği Parkları olmak üzere birçok parkımızda eş zamanlı olarak yürütülen çim budama, yabancı ot temizliği, ağaç budama, çim biçme ve çevre temizliği gibi çalışmalar ile parklar, daha temiz ve ferah bir hale geliyor.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma ile geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha temiz bir ortamda oynamalarını sağladıklarını ifade ederken, “Şehrimizin en güzide yerleri parklarımızın bakım ve temizliklerini yaparak, halkımızın sosyal amaçlı kullandığı bu mekanlarımızı daha da güzelleştiriyoruz. Yaz aylarında daha çok rağbet gören parklarımızı, ziyaret eden vatandaşlarımızın, seyrederken keyif aldığı, dolaşırken temizliği ile rahat bir nefes alabildikleri alanlar haline getiriyoruz.

Eş zamanlı olarak yapılan çalışmalarımızda başta Ulus Meydanı, DSİ parkı ve Vali Göbeği Parkı olmak üzere yeşil alanlarımızın çim biçme, çim ve ağaç budama, yabancı ot temizliği ile çevre temizliğini yapmış bulunmaktayız. Bu çalışmalarımız ile park ve bahçelerimizin daha güzel bir görünüme kavuşması sağlanmıştır. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizin hizmetleri ile Antakya Belediyesi'ne bağlı park ve bahçelerimizin periyodik bakımları sürdürülecektir.” dedi.

7 saat, 6 dakika önce / 16.09.2014 15:19:40   

Başarılarla dolu bir eğitim yılı temenni ediyorumDefne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman dün başlayan yeni eğitim-öğretim yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada “Geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimize zihin açıklığı ve başarılarla dolu bir eğitim yılı temenni ediyorum” dedi.

Yaman, yazılı açıklamasında daha sonra şu bilgilerde bulundu: 15 Eylül 2014 tarihinde okullarımız yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyorlar öncelikle tüm çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim yaşamları boyunca üstün başarılar diliyorum.

Eğitimin ve öğretimin toplumsal ve kişisel gelişimdeki yeri ve önemi tartışılmaz olduğu halde gençlerimizin fırsat eşitliğinin, aynı düzeyde eğitim alma haklarının savunulması da bir o kadar önemlidir. 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 8. maddesinde, “Türk Millî Eğitiminin Temel İlkeleri” arasında sayılan ilkelerden biri de “fırsat ve imkân eşitliği” ilkesi olduğu halde ne yazık ki bu kanun kâğıt üzerinde kalmış, eğitimde fırsat ve imkân eşitliği ilkesi ülkemizde hiçbir zaman uygulanmamıştır. Ezberciliğin ve şekilciliğin üzerine kurulmuş olan mevcut eğitim sistemi çocuk ve gençlerimizi robotlaştırmakta ya da yarış atı gibi koşturmaktadır.

2014-2015 eğitim öğretim yılında var olan sorunların ortadan kalması mümkün olmasa da bu olumsuzlukların asgariye indirilmesinde çocuklarımızı ve gençlerimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimize önemli görevler düşüyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün daha 1924 yılında öğretmenlerimize hitaben “cumhuriyet sizlerden fikri hür, irfanı hür nesiller ister” deyişini hatırlatarak bu zorlu görevlerinde başarılar diliyor. Geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimize zihin açıklığı ve başarılarla dolu bir eğitim yılı temenni ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

7 saat, 7 dakika önce / 16.09.2014 15:18:37   

Akman ve Uçmaz Ailelerinin mutlu günüAkman ve Uçmaz Aileleri genç evlatları Osman ve Neslihan'ın düğün töreni ile mutlu bir gün yaşadılar.

Harbiye Venedik Restaurantta düzenlenen düğün töreni-ne; Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yeti-şen, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Düğün töreni boyunca davetlilerle teker teker ilgilenen Neslihan & Osman Akman çifti müzik eşliğinde gecenin geç saatlerine kadar davetlilerle birlikte neşeli anlar yaşadı.

Naim Uçmaz ve Yıldız Uçmaz'ın kızı Neslihan Uçmaz ile dünya evine beraberinde giren Nizamettin Akman ve Şükran Akman'ın oğlu Hatay Asi Gazetesi Genel Koordinatörü, Muhabiri Osman Akman'ın mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Yorum Gazetesi olarak dünyaevine giren Neslihan & Osman Akman çiftine bir ömür boyu mutluluklar diler, Akman ve Uçmaz ailelerini de tebrik ederiz.

(Haber Merkezi)

7 saat, 10 dakika önce / 16.09.2014 15:15:53