......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:216
Haftalık:1461
Aylık:5606
Toplam:83859
YORUM MANŞET
23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası
23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır diyen Vali Lekesiz, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu 23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır. İstiklal mücadelemizin devam ettiği en zorlu, en buhranlı günlerde doğan Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli birliğimizin ve milli egemenliğimizin en somut tecellisi olmuştur. 94 yıl önce kurulan yüce Meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle İstiklal mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal'in TBMM'nin kuruluş gününü “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak çocuklara hediye etmesi, gurur duyulacak bir maziye sahip asil bir milletin mirasçıları olarak çocuklarımızın, geleceğe güvenle bakabilmemizin teminatı olmalarındandır. Şehit ve Gazilerimizin en büyük emaneti olan bağımsızlığımız, dünya durdukça onların omuzlarında geleceğe taşınacaktır.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimli, vatanını seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, analitik düşünen ve sağlıklı karar verebilen bireyler olarak yetişmeleri için anne-babalara, eğitim kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Güçlenen demokrasi kültürü, insan hak ve özgürlükleri alanında gerçekleştirdiği önemli atılımlar ile ülkemiz, modern dünya demokrasileri arasındaki saygın yerini almıştır. Bu gurur şanlı bayrağımızın gölgesinde yaşayan bütün milletimizin ortak iradesinin sonucudur.

Bu düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nda hayatını kaybetmiş aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurucu üyelerini minnet, rahmet, şükran ve saygıyla anarken, ilimizde yaşayan tüm çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır
Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) yönetimi, Antakya Belediye Başkanı seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen beraberinde yönetim kurulu üyeleri Rahmi Vardı, Nihat Mazmanoğlu, M. Hanifi Temizyürek, Sadullah Ergin, Cemil Yıldız ve Zafer Sarı ile birlikte Başkan Kimyeci'yi makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu ve ziyaret anısına Başkan Kimyeci'ye bir anı tabağı hediye etti.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı ziyarette bir konuşma yapan HGC Başkanı Ahmet Yetişen Antakya Belediye Başkanı Kimyeci'ye çalışmalarında başarılar dileyerek konuşmasına şöyle devam etti; “Belediye başkanlığınız hayırlı olmasını diliyor, sizleri kutluyorum. İnşallah geçmiş dönemlerde yaşanan işbirliği içerisinde Antakyamıza hep birlikte hayırlı hizmetler sunarız.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu ve üyelerinin yapmış olduğu ziyaretten dolayı teşekkür ederek, “Hatay basınını bir arada görmekten ve vermiş olduğunuz plaketten dolayı büyük şeref duydum. Yerel basınımızı önemsiyoruz. Sizlerle olan diyaloğu en üst düzeyde tutmak bizler için önemlidir. Her zaman sizlerle işbirliği içinde olarak güzel coğrafyamıza birlikte hizmet edeceğiz. Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e
“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, illerin sahip olduğu değerleri geleceğe miras olarak bırakacak başarılı projelerin ödüllendirildiği “6.Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri'nde, “Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması” kategori-sinde “Yılın Valisi” ödülüne layık görüldü.

Vali Lekesiz'e söz konusu ödül; ilimizde yaşa-yan farklı dil, din ve mezheplere mensup kişilerden oluşan, Türkçe, Kürtçe, Ermenice seslendirdikleri şarkılarla ve ilahilerle tüm dünyaya hoşgörü mesajları veren, özelde ilimizin genelde ülkemizin tanıtımına önemli katkı sağlayan Medeniyetler Korosu'na, eski bir Antakya evinin restore edilerek “Medeniyetler Evi” olarak sunulması, böylece koroya çalışmalarını rahatça sürdürebileceği bir mekan kazandırırken öte yandan, ilimizin binlerce yıl öncesinde başlayan ve onlarca medeniyetin izlerini taşıyarak günümüze uzanan tarihsel yolculuğunu, kültürel, etnik ve dini çeşitliliği ilimize gelen ziyaretçilerin görmesine ve bizzat yaşamasına, bununla beraber kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yaptığı katkı dolayısı ile verildi.

İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşen törende, ödülü Vali Lekesiz adına Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel aldı.

Konu ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, geçmişin; güçlü bir geleceği kurabilmek için yararlanılacak en büyük hazine olduğunu ifade ederek, “İller, yüzyılların tarihi ve kültürel birikimini bünyesinde taşırlar. İllerin sahip olduğu bu tarihi ve kültürel birikim, bütün insanlığın ortak değeridir. Bu değerin korunarak gelecek nesillere aktarılması ise, insanlık adına hepimizin ortak sorumluluğudur. Yüzyıllardır onlarca kadim uygarlığa evsahipliği yapan ilimiz de, tarihi ve kültürel anlamda sayısız zenginliğe sahip çok özel bir ildir. Yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan tarihi ve kültürel mirasımızın yeniden ayağa kaldırılması için, ilimizin tüm dinamikleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile önemli çalışmalar yürüttük. Söz konusu ödülü, ilimiz genelinde yürüttüğümüz bu çalışmalarda büyük desteği olan eski İl Özel İdaremiz, üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve çalışma arkadaşlarımız adına şahsıma tevcih edilmiş bir ödül olarak değerlendiriyorum. Bu vesile ile hem kendilerine hem de Özel Kalem Dergisi okurlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

1 GÜNLÜK SU KESİNTİSİ UYGULANACAKAntakya Belediyesi Su ve Kanal İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından, Serinyol-Antakya İçme Suyu İsale Hattı'nda yapılacak bakım çalışması nedeniyle Antakya'nın Batı yakasındaki bazı mahallelerde 1 gün süreyle su kesintisi uygulanacağı belirtildi.

Antakya Belediyesi Su ve Kanal İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından, Serinyol-Antakya İçme Suyu İsale Hattı'nda yapılacak bakım çalışması nedeniyle 21 Kasım 2013 Perşembe günü 1 gün süreyle su kesintisi uygulanacağı ifade edildi.

21 Kasım 2013 Perşembe günü sabah saatlerinden itibaren 1 gün süreyle uygulanacak olan su kesintisinden Akasya, Aksaray, Altınçay, Esentepe, Esenlik, Saraykent, Çevre Yolu Toki evleri civarı, Emek ve Ürgenpaşa Mahallelerinin bir bölümü etkilenecek.

(Haber Merkezi)

5 ay, 4 gün önce / 20.11.2013 10:50:00   

Künefeye hayran kaldılarİskenderun Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencileri Antakya künefesine hayran kaldı.

Turizm çekicilikleri dersi kapsamında Hatay'ın tarihi ve turistik yerlerini gezen 42 kişilik bir öğrenci gurubu Antakya'ya da gelerek Antakya'nın tarihi ve turistik yerlerini gezdikten sonra, Uzunçarşı da faaliyet gösteren Haneden Otantik Yemek Sofrasında İşletmeci M. Adnan Tekgüzel'in asma altında hazırladığı közde künefeye hayran kaldılar.

Öğrenciler, Antakya'ya gelmeden önce, eşten, dosttan, ne yapmalı, ne etmeli, nerelere gitmeli diye araştırma yaptıklarını belirterek, “gerçek” bir Antakya künefesini, Uzunçarşı'nın göbeğinde Hanedan Asma Altı Közde Künefede bulduklarını, Mangalda hazırlanmış künefeye, künefe demenin az kaldığını lokum gibi olduğunu söylediler.

(Haber: Hasan KAYA)

12 ay, 22 gün önce / 06.05.2013 11:15:31   

Paylaşmak kadar güzel bir şey yokEsnaf odalarının her ay geleneksel olarak düzenlediği toplantıya, protokol üyelerinin, karşılayacağımız yeni yıl için sevgi, sağlık, huzur ve birlik temennileri damgasını vurdu.

Her ay bir esnaf odasının geleneksel olarak düzenlediği kahvaltılı toplantı, İskenderun Kuyumcular Odası Başkanı Uğur Fırat'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı ile devam etti.

İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit yaptığı konuşmada “Birliktelikleri, güzellikleri yaşamak, paylaşmak kadar güzel bir şey yok” dedi.

Esnafların toplantılarının, çok güzel bir gelenek haline geldiğini belirten Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “2014 yılının ilk kahvaltısını bizim yeni hizmete açtığımız, 5 Nolu Sosyal Tesis'te birlikte yapalım. Sizleri bekliyoruz. Esnafların 2013 yılının son toplantısı bu. 2014 yılının hepimize mutluluk, sağlık, barış, kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. Aslında yıllar izafidir. Biz kendimiz bölmüşüz zamanları. Bu akan zamanda, geçen zaman mıdır biz miyiz o ayrı tartışma konusu zaten. Bu zaman içinde ne kadar birbirimize sevgiyle, saygıyla, ne kadar barış, kardeşlikle yaklaşırsak bu hayat daha mutlu, daha yaşanılır bir hayat olur. Bu duygularla 2013 yılını uğurluyoruz. 2014 yılında hep birlikte kardeşçe yaşamayı diliyorum” diye konuştu.

İskenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit yaptığı konuşmada “Bu toplantılar, İskenderun'da odaların klasik uygulaması olmuş. Bu hakikaten çok güzel. Birliktelikleri, güzellikleri yaşamak, paylaşmak kadar güzel bir şey yok. Uluslar, milletler güzelliklerini, ortak değerleri yaşadıkça, paylaştıkça huzur, güzellik, esenlik ve o değerin anlamı ortaya çıkıyor. Bu güzel değerleri yaşatan başta başkanımıza, değerli yönetim kurulu üyelerine sonsuz teşekkür ediyorum. 2014 yılı 2013'ten çok daha güzel olmasını, ülkemize, ilçemize, dünyaya huzur, esenlik getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Petek Kafe'de gerçekleştirilen toplantıya, İs-kenderun Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar ve esnaf oda başkanları katıldı.

(Haber Merkezi)

4 ay, 27 gün önce / 27.12.2013 10:18:00   

“EXPRES HATAY” dergisinin ilk sayısı çıktıHatay Expres Gazetesinin eki olarak yayın hayatına başlayan “Expres Hatay” dergisinin ilk sayısı Nisan ayında okuyucularıyla buluştu. 68 sayfadan oluşan yeni derginin içeriği siyasi, aktüel ve spor haberlerinden oluşuyor.

İş dünyası, siyaset, sağlık, sanat ve doğa haberlerinin yer aldığı dergide, Antakya'nın tarihi ile ilgili haberler, Antakya esnafı ile ilgili haberler, röportajlar, Hatay valiliği ile ilgili haberler ve Mustafa Kemal Üniversitesi ile ilgili haberler de yer alıyor. Her ay okuyucularıyla buluşacak olan “Expres Hatay” dergisi gündemi yakından takip ederek, önemli konuları sayfalarına taşıyacak.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 08.04.2013 10:53:54   

İşçi olmazsa İsdemir olmazİsdemir 15 Temmuz grevini sürdüren çelik işçisini bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Bilgilendirme toplantılarından biri de iftar sonrası Payas Belediyesi önünde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Mali Sekreter Bayram Altun, Şube Başkanı Metin Önde, şube yönetim kurulu üyeleri, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Payas, Ak Parti, CHP, MHP, BBP ve SP ilçe başkan ve yöneticileri, muhtarlar kooperatif başkanları katıldı.

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan iftar sonrası yaptığı konuşmada, İsdemir işçisinin her daim yanlarında olacaklarını ifade ederek “Grevin ilk günü size destek olmak üzere İsdemir'e geldiğim için bana sitem edenler oldu. Payas Belediye başkanının burada ne işi var dediler? İsdemir demek Payas, Payas demek İsdemir demektir. İşçinin sosyal bir hareketi varsa, hak arama mücadelesi varsa koşar gelir işçimizin yanında oluruz. Ben belediye başkanlığından önce insanım. Sizden biriyim. Buradan birilerine mesaj vermek zorundayım. Sizin beklentiniz sadece ekonomik değil, iş güvencesi ve huzur istiyorsunuz. İnşallah hep birlikte hem Ramazan Bayramı'nı hem de haklı mücadelenizin bayramını kutları. Yolunuz açık olsun” şeklinde konuştu.

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül işçilere hitap ederek şu açıklamalarda bulundu: “Grevimizin ekonomik nedenlerden çok manevi nedenleri var. Çelik işçisi iş güvencesi, saygı, sevgi istiyor, iş yerinde baskı ve ispiyon mekanizmaları istemiyor. Çelik işçisi onuruyla oynanmasını istemiyor. Erdemir'de bir sözleşme yaptılar işçiye % 11 verdiler. Bize ise % 6.30 veriliyor. İskenderun, Hatay ve bölge halkının direncini ölçmeye çalışıyorlar. Bugünlerde İsdemir TV'de 'Sen gelmez oldun' şarkıları çalınıyor. Biz olmazsak İsdemir bir hiç… 'İsdemir bizimdir, bizim kalacak' dediğimizde buna alınıyorlar. Oysa işçiler olarak fabrikamıza sahipleniyoruz bundan alınmak yerine gurur duyulması gerekir. Hiçbir siyasi makam, sivil toplum örgütü İsdemir'in bu baskıcı zihniyetini asla ve asla tasvip etmiyor. Bunu herkes kabullenmiş durumda. Yakın gelecekte İsdemir'de muhbirlik mekanizmaları dağıtılacak, herkes huzur içinde işine gidecek ve yolumuz açık olacaktır. İsdemir grev kırıcılığı gibi çok tehlikeli bir iş yapmıştır. Ya % 20 greve karşı çıksa % 80'de grevi kabullenseydi, işçiler arasında çatışma çıkmaz mıydı? İsdemir yönetimi çıkabilecek çatışmayı önemsemedi sadece kendini düşündü. Neyse ki greve destek % 100 düzeyinde oldu da işçiler arasında kavga patırtı olmadı.

Bu anlayışı için İsdemir yönetimini kınıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

9 ay, 28 gün önce / 29.07.2013 10:29:07   

Cumhuriyet olayları yeni nesillere öğretiliyorMilli Eğitim Bakanlığı tarafından 2004 yılında başlatılan Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi kapsamında öğrenciler şehitlikler, müzeler, anıtlar öğrencilere gezdiriliyor.

Proje kapsamında Hatay’dan 20 kız ve 20 erkek olmak üzere toplam 40 öğrenci Afyon ve Kütahya illerine geziye gönderildi.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Çanakkale savaşları ile başlayan ve Başkomutanlık Meydan Savası ile sonuçlanan bir başka ifade ile Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Samsun, Amasya, Erzurum ve Sivas, Ankara, Afyonkarahisar, Kütahya ve Çanakkale illerinde bulunan şehitlikler, müzeler, anıtlar, tabyalar, millî parklar ve ören yerleri tarihi ve turistik alanlar gençlerimize gezdirilmekte, görmeleri sağlanmakta, Afyonkarahisar, Kütahya ve Polatlı arasındaki coğrafi sahada cereyan eden Dumlupınar da düşmanın kesin yenilgisi ile sonuçlanan Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan olayların yeni nesillere öğretilmesi hedeflenmektedir.

Türk ve Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale Savaşlarını, Ulu Önderimizin liderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş savaşını ve zaferlerini ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerimizin kavramalarına ve bu yolla milli şuurlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak, farklı coğrafi bölgelerdeki öğrencilerin birbirleriyle tanışıp kaynaşmalarını sağlamak, kardeşlik duygularını güçlendirmek ve başarılı öğrencilerimizi ödüllendirerek diğer öğrencilerin özendirilmesini teşvik etmek amacıyla, Bakanlığımızca 2004 yılında başlatılan “18 Mart Çanakkale Eğitim Gezileri”nin kapsamı, 2006 yılında genişletilerek “Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi” adıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce sürdürülmektedir. Bu yıl, söz konusu proje kapsamında, ilimizden 20 Kız, 20 Erkek öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci seçilerek Afyonkarahisar Kütahya illerine geziye gönderilmiştir.

Öğrencilerimiz 03/10/2012 tarihinde saat 09:00'da Merkez Özbuğday Lisesi bahçesinde İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Gülistan'ın proje hakkında verdiği bilgileri dinledikten sonra velileri ile vedalaşarak kendilerini almak için bekleyen otobüse binerek ilimizden ayrıldılar.” denildi.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 05.10.2012 11:08:36   

BELEDİYE TSM KOROSUNDAN MUHTEŞEM KONSERAntakya Belediyesi bünyesinde verdiği başarılı konserlerle kent insanımızın büyük beğenisini kazanan Antakya Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91.yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Gaziantep'te verdiği konserde gönülleri fethetti.

Gaziantep Onat Kutlar Salonu'nda Antakya Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu hazırladığı “Yeni Yıla Girerken Nostaljik Şarkılar” solo konseri ile sanatseverlerle buluştu.

Antakya Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu'nun seslendirdiği unutulmayan nostaljik şarkılar, sanatsever Gaziantepli vatandaşları adeta büyüledi. İki bölüm halinde verilen konserde yıllardır unutulmayan nostaljik şarkılar olan Kadehinde Zehir Olsam, Sarmaşık Gülleri, Bakmıyor Çeşmi Siyah, Sevda Olmasaydı gibi birbirinden muhteşem eserlere yer verildi.

Şef Bengü Duman yönetiminde dillerden düşmeyen şarkıları seslendiren Antakya Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu davetlilerden büyük alkış aldı.

Gaziantep'in Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 91.yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Gaziantep'te konser vermekten dolayı mutlu olduklarını belirten Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Yıldız konserin sonunda yaptığı konuşmada; tüm Gazianteplilere Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın selamlarını ve sevgilerini ilettiğini belirtti.

Konser sonrasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, topluluk üyelerine verdikleri güzel konserden dolayı teşekkür ederek Şef Bengü Duman'a çiçek takdim etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 25.12.2012 11:39:42   

Kanser, ölümcül bir hastalıktırKanser hastalığı, hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu uzaktaki veya yakındaki başka organlara yayılan ölümcül bir hastalıktır. Kanser hastalığında, sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavi çok önemlidir

Hatay İl Sağlık Müdürlüğünden kanser hastalığı ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Günümüzde kanser hastalığı bazı sebeplerden dolayı hızla artış göstererek yaşamımızı olumsuz yönde etkilemiş ve önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Kanser hastalığı ölümler arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alır. Kanser hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu uzaktaki veya yakındaki başka organlara yayılan ölümcül bir hastalıktır.

Her ülkede, her yaşta görülebilen, coğrafi sınır tanımayan, sosyal statü ve gelir durumu ayırımı yapmayan kanser hastalığı evrensel bir sorun niteliğindedir.

Bu nedenle kanser hastalığı, dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. WHO (Dünya Sağlık Teşkilatı) verilerine göre, her yıl Dünyada 6 milyondan fazla insan kanser hastalığına yakalanmaktadır. Hastalanan bu insanların, yaklaşık 5 milyonu kanser hastalığından hayatını kaybetmektedir. Yüzyılımızdaki teknolojik gelişmeler tıp alanında birçok hastalığın azalmasını sağlarken, diğer yandan da, insan sağlığını olumsuz etkileyen sosyal nitelikli bazı hastalıkların çoğalmasına neden olmuştur.

Bağırsak alışkanlıkları ve dışkıdaki değişiklikler. Aniden başlayan kabızlık ve bunu takip eden ishal nöbetleri, bağırsak kanserinin işareti olabilir.

Dışkıdaki kan, ciddi bağırsak hastalıklarının habercisi olabileceği için hemoroid kanaması olarak yorumlanmadan önce kontrol ettirilmelidir. Ayrıca dışkının kalınlığının azalması, bağırsağın bir parçasının daralmasına neden olan bir tümörden kaynaklanabilir.

Açık yara ve inatçı deri döküntüleri, deri kanserinin belirtisi olabilir.

Kan veya akıntı, öksürük, kusma ile birlikte veya idrar ve dışkıda görülebilir.

Meme, deri, testis, koltuk altları, boyun, kasık veya karın gibi vücut bölgelerinde fark edilen kalıcı şişlikler.

Karın ağrıları, hazımsızlık veya yutma güçlüğü, ciddi bir tehlikenin işaretleri olabilir.

Kronik, rahatsız edici öksürük, balgamlı veya kuru öksürükle beraber kan gelmesi -özellikle sigara içenlerde- kaygı vericidir. Uzun süreli ses kısıklığı da dikkat edilmesi gereken bir başka durumdur.

Bir haftadan uzun süreli sebebi belli olmayan düşük derecede ateş, genellikle diş ağrısı veya alerji reaksiyonları gibi nispeten tehlikesiz nedenlere bağlı olabilse de, vücutta apse veya gizli bir tümör ihtimaline karşı doktora başvurulmalıdır. Kişi kendi isteği dışında kilo kaybediyorsa, nedeni araştırılmalıdır.

Kanser hastalığında, sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Özellikle kadınlarda, kansere bağlı ölümlerin ilk sırasında yer alan Meme Kanseri'nden korunmada, erken teşhisin çok önemli bir yeri vardır. Kadınların kendi kendine meme muayenesi yapma alışkanlığını kazanmaları, hayatlarını kurtaracak çok önemli bir adımdır.

Kansersiz bir hayat ve Kanser Hastalığından korunmak mümkündür. Bunun için sigara, alkol ve güneş ışığından uzak durulması, az yağlı, bol lifli gıdalarla beslenme alışkanlığının tercih edilmesi, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi oldukça yararlıdır.
Düzenli olarak süt veya süt ürünlerinin tüketilmesi, mangal gibi ateşte pişirme yöntemlerinin tercih edilmemesi, düzenli egzersizler yapılması, Kanser hastalığından korunmak için alınabilecek en kolay önlemlerdir.

Kanser Hastalığından korunabilmek, için toplum olarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir. Sağlıklı kişiler de düzenli şekilde yılda bir kez mutlaka genel sağlık kontrollerini yaptırmalıdırlar. Bu konuda Erken Teşhis ve Tarama merkezimize başvurabilirler. Hatay Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız çalışmalarımızın sadece 17 Nisan tarihlerinde değil yılın her gününde devamlılığının sağlanarak bilinçli bir toplum oluşturmaktır”

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 05.04.2013 11:02:30   

Halk oyunları ekibi coşturduHalk oyunları ekibi İstanbul'da Hatay Günleri'nin son gününde İstanbulluları coşturarak unutulmaz bir gece yaşattı.

İstanbul'da Hatay Günleri'nin son günü olan 07 Nisan 2013 Pazar günü de yolu Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'ne düşen İstanbullular gönüllerince bir Pazar günü yaşadı.

Halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle coşan vatandaşlar müziğin dayanılmaz ritmi eşliğinde ekiplere katıldılar.

02 Nisan 2013 Salı günü başlayan etkinlikler kapsamında ilimizin tarım, turizm, kültür, sanayi, zırai değerleri ve muhteşem mutfağı ile tanışan vatandaşlar, Kına Gecesi Ekibi, Sıra Gecesi Ekibi, Şenköy Halk Oyunları Ekibi, Altınözü Muhtarlar Halk Oyunları Ekibi, Reyhanlı Halk Oyunları Ekibi'nin gösterileri ile eğlendiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 09.04.2013 11:24:15   

İl İdare Şube Başkanları Toplantısı yapıldıİl İdare Şube Başkanları Toplantısı Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz başkanlığında Belen ilçesine bağlı Atik Yaylası Varlıbaş tesislerinde yapıldı.

Vali Lekesiz, toplantıda yaptığı konuşmada ilimizin ve ülkemizin bu olduğundan çok daha iyi yerlere gelmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Savaş Özgürsoy'un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, H. Volkan Köksal, Şahin Bayhan, Fahrettin Göncü ve Kadim Doğan, İl Jandarma Komutan Vekili J. Yarbay Eşref Torun, Belen Kaymakam-Vekili A.İhsan Su, İl Emniyet Müdür Vekili İzettin Emre ile kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda; Vali Yardımcısı Kadim Doğan, 'İlimizde Doğalgaz Faaliyetleri', İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi 'Kırsal Kalkınma Tarım ve Strateji Planı Çerçevesinde Kurumların Projeleri', İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz 'Talasemi ve Talasemi İle Mücadele', Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Savaş Özgürsoy 'Hatay İlinde Desteklenen Yatırım Başlıkları', İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş ise 'Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı' konulu sunum gerçekleştirdi.

Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimizin ve ülkemizin bugün olduğundan çok daha iyi noktalara götürülmesinin esas olduğunu ifade ederek, sunumlarından ve halkımıza verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 07.12.2012 10:50:48   

Güzide ve kalıcı eserler önemlidirTosyalı Holding'in Belen'e yaptıracağı Belen Tosyalı Camii'nin temeli dualarla atıldı.

Belen Tosyalı Camii'nin temel atma törenine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekilleri, Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hayırsever iş adamı Fuat Tosyalı, siyasi parti ilçe başkanları, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Tosyalı, Ayhan Tosyalı, Tosyalı Holding CEO'su Suhat Korkmaz, Tosyalı Holding İhracat Direktörü Şerif Tosyalı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sanayici iş adamları ve Belen halkı katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tosyalı Holding olarak sanayi alanındaki çalışmalarının yanı sıra sosyal sorumluluklarında ayrı bir yeri ve önemi olduğunu belirtti. Damla damla kazandıkları para ile bölge halkına kalıcı hizmetler yapmanın kendileri için çok önemli olduğunu belirti.

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz de, temel atma törenine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tosyalı Holding'in bölgeye kalıcı hizmetler yaptığını ifade eden Vali Lekesiz, Belen'in coğrafi güzelliğinden bahsederek “Belen, coğrafyası bakımından son derece şirin bir ilçemizdir. Belen'in en güzel yerine güzide firmamız Tosyalı Holding, Belen'in en güzel yerine yaptıracağı camii ile buradan geçen vatandaşlarımız ile birlikte Belen halkının hayır dualarını alacaktır. Camiler, ibadethaneler makam sahibi olanla olmayanın, rütbeli ile rütbesizin, zengin ile fakirin, herkesin eşit seviyede hakkın divanına durduğu yer olmanın yanı sıra diğer taraftan da iyi ile kötünün, güzelle çirkinin, ham ile olgunun, bizi bu günlere taşıyan değerlerin genç nesillere öğretildiği yerlerdir. Allah bu güzellikleri bizlere yaşatan Tosyalı ailesinin gücüne güç katsın. Değerli işadamlarımız kazanmaya devam ettikçe ilimizde böyle güzel mekânları kazanmaya devam etsin. Caminin yapımında emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, çok hayırlı bir hizmetin temeline harç koyacaklarını ifade ederek, “Böylesi güzide ve kalıcı eserler önemlidir. Belen ilçemiz çok kadim yerleşim bölgesi. Osmanlı'nın ihtişamlı döneminin Padişahı büyük sultan Kanuni'nin buraya kervansaray, han, hamam, cami inşa ederek yaklaşık 500 yıl önce Belen ilçemize çok güzel eserler kazandırmıştır. Bugün bu eserle 500 yıl sonra Belen'de yaşayan insanların hizmetinde olacaktır. Şimdi Tosyalı Ailesi Belen İlçemizin ortasında gerçekten sembol noktasında çok özgün bir projeyi hayata geçirmeye başlıyor” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay önce / 28.05.2013 11:16:50   

Saraykent ve Ürgenpaşa Mahalle Sakinlerinden
BAŞKAN SAVAŞ'A HİZMET TEŞEKKÜRÜ


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, mahalle gezilerine aralıksız olarak devam ederken Saraykent ve Ürgenpaşa Mahalle Muhtarlarını yerinde ziyaret edip muhtarlar ve mahalle sakinleri ile fikir alış verişinde bulundu.

Saraykent Mahallesi Muhtarı Yahya Sağıroğlu ve Halil İbrahim Cami İmamı Mehmet Güllaç'ın ev sahipliğinde Saraykent Mahallesine ziyaret gerçekleştiren Başkan Savaş, karşılıklı fikir alış verişinde bulundu. Saraykent Mahallesi Muhtarı Yahya Sağıroğlu, Başkan Savaş'ın yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Mahallemiz genelinde alt yapı çalışmaları kapsamında kanalizasyon çalışmaları, yağmur suyu ve içme suyu hatlarının yenilenmesini çalışmaları, ana yollarımız başta olmak üzere ara sokaklarda parke taş döşemelerinin tamamlanması ile mahalle sakinleri büyük bir rahatlık yaşamıştır. Yeşil alanların yeniden revize edilmesi ve yeni yeşil alanların kazanılmasının yanı sıra mahalle sakinlerinin spor yapacağı, gençlerin voleybol ve basketbol oynayacağı sahaların yapılmasından dolayı Başkan Savaş'a sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, yapılan çalışmalarla kent insanına yakışır hizmet sunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Mahallelerimize yeşil alanların kazandırılması için büyük uğraş verdik. Mevcut yeşil alanların revize edilmesi sonrasında mahalle sakinlerinin rahatlıkla oturacağı ve nefes alacağı mekânları hizmete sunduk. Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması ve evlerinin önünde spor yapabilmeleri için voleybol, basketbol sahaları yaptık.” dedi.

Ziyaretin sonunda Başkan Savaş Muhtar Sağıroğlu'na tablo ve kitap hediye etti.

Başkan Savaş'ın ikinci durağı Ürgenpaşa Mahallesi oldu. Başkan Savaş'ın Ürgenpaşa Mahallesi ziyaretine Hüseyin Sevinç ev sahipliği yaparken toplantıya Ürgenpaşa Mahallesi Muhtarı Emin Müftü ve mahalle sakinleri katılım gösterdi.

Ev sahibi Hüseyin Sevinç, Başkan Savaş'a yaptığı ziyaretten dolayı teşekkür etti. Ürgenpaşa Mahallesi Muhtarı Emin Müftü'de mahallelerine yönelik yapılan hizmetlerden ötürü mahalle sakinleri adına Başkan Savaş'a teşekkür ederek, “Mahallemize yaptığınız hizmetler herkesi memnun etmiştir. 75.yıl caddemizin alt yapı sorunu kapsamlı çalışmalarla giderilmiştir. Ara sokaklarımızın tamamı parke taş ile döşenerek hizmete sunulmuştur. Bu arada doğal gaz konusunda gerçekleştirilen hizmetlerden ötürü çok memnunuz. Bundan dolayı mahalle sakinleri ve şahsım adına Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya'nın gün geçtikçe büyüdüğünü ve bu büyümeye paralel olarak ihtiyaçlarının da aynı oranda artığını ifade ederek, “Büyüyen gelişen Antakya'da ihtiyaçların artması doğaldır. Bu ihtiyaçları gidermek ve hizmeti dört dörtlük sunmak için belediye olarak gece gündüz demeden çalışma içerisindeyiz. Sunulan hizmetler içinde altyapı hizmetleri ve Doğalgaz büyük bir nimettir. Altyapısı sağlam olmaya cadde ve sokağın üstüne ne yaparsanız yapın bir süre sonra bozulacaktır. Doğalgaz sayesinde Antakya'da büyük bir değişiklik yaşanacaktır. Kullananlar doğalgazın kıymetini biliyor ve görüyor. İnşallah önümüzdeki süreçte belirlenen program dâhilinde diğer yerleşim alanlarında doğalgaz çalışmasını tamamlayarak kent insanının hizmetine sunmaya devam ederiz.” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 17 gün önce / 10.06.2013 10:38:55   

Mutluluğun resmini birlikte çizelimÇelik-İş Sendikası'nın İsdemir içinde gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısı coşkulu geçti. Site içindeki Orfe Pastanesi karşısındaki alanı dolduran çelik işçisi, grev konusundaki kararlılığını bir kere daha gösterdi. İşçilerin slogan ve alkışları arasında konuşmaya başlayan Cengiz Gül, bu tarihi günde sizlerle omuz omuza olmanın gururunu yaşıyoruz, 15 Temmuz'da gelin mutluluğun resmini birlikte çizelim” diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “İşçi, örgütsüz ve sendikasız değil. Ne dümenler kurulursa kurulsun, ne oyunlar oynanırsa oynansın vız gelir tırs gider. Bizim yüreğimiz aslan yüreğidir. Korkumuz yok. Başınızı asla eğdirmeyeceğiz. Yürekleri fare gibi olanları aslan gibi görmeyeceğiz. Bizler Metin Türker'in talebeleriyiz. 89'da onunla birlikte yola çıktık. Onunla Kardemir'de büyük bir mücadele başlattık. Sevgili Türker, ruhun şad oldun. Senin o alın terini, dik duruşunu aynen devam ettireceğiz. Çünkü sen bize üç şey vasiyet etmiştin, Birincisi Çelik-İş'ti, ikincisi Kardemir A.Ş., üçüncüsü ise Karabükspor'du. Bizler üç emanete de sahip çıktık. Metin Türker'siz mücadele ederseniz yenilmezsiniz' derdi. Bizler de dik durmanın mücadelesini verdik.

İki çocuklu mühendis işten atıldı. O mühendis iş için Cezayir'e gitmiş. Başka atılanlar da var. Onların vebalini kimler taşıyacak? Bu nedenle TİS'de iş güvencesi de olacak. Cengiz Gül'ün sakalını kestirmek çok pahalı oluyor diyorlar. Evet, sakalımızı öyle ucuz kestirmeyiz. Az önce TİS'den çıktık. Bize birinci yıl için yüzde 6.30, ikinci yıl içinde enflasyon oranında zam önerdiler. Bu teklifi işçimize soralım dedik. Onlar kabul ederse hemen dönüp TİS'i imzalarız dedik. Şimdi soruyorum önerilen zammı kabul ediyor musunuz? Yine hayır diyorsunuz. Sayın genel müdür TV'den bizi izliyor, buradan ona sesleniyorum, teklifiniz kabul edilmedi, genel müdürlük binasından ayrılabilirsiniz, beni beklemeyin. İsdemir'de 200 tane lojman boş tutuluyor. Norm kadrolar ilerlemiyor. Bunları sorguluyoruz, işveren bunlara cevap veremiyor. İsdemir yönetimi, çalışanlarına değer vermez ise işçide 'İsdemir iyi yönetilmiyor' der. İsmail Akçakmak'tan sonra İsdemir iyi yönetilmiyor. Bakın İsmail Akçakmak dediğim de hepiniz bu ismi duyunca onu alkışladınız. İsmail Akçakmak, bizimle güldü, bizimle ağladı. Bizler böyle bir yönetim anlayışı istiyoruz. İşçi çıkartılırken gülen ve kahve tokuşturan bir yönetim istemiyoruz. Maaşlarda yüzde 35 indirime gittik ve işten çıkarma olmadı. Şimdi herkes İsmail Akçakmak'tan ve o dönemin şube başkanı Cengiz Gül'den razı olsun diyor. Titre ve kendine gel genel müdür. Benim korumam gereken bu işçiler demelisin, sermayeyi herkes korur.

Ayaklarımızın titremediğini herkes gördü mü? 15 Temmuz'da tüm İsdemir kapılarında grev gömleklerini hep birlikte giyeceğiz. Hak verilmez, hak alınır. Şimdi sizlere soruyorum. Eğer haklarımız verilmez ise 15 Temmuz'da hepimiz kapıda mıyız? Üç kez sordum üçünde de Evet dediniz. Bugün İsdemir ve OYAK yönetimine bir teklifim var. Gelin Karabükteki gibi bir mutluluk resmi çizelim. 15 Temmuz'dan önce bu sözleşmeyi bitirelim.

Bizim için mutluluğun resmi, davul zurnayla İsdemir ve OYAK yönetimiyle birlikte toplu sözleşme yapmaktır” dedi.

(Haber merkezi)

10 ay, 22 gün önce / 05.07.2013 10:19:13   

Yılsonu sergisi beğeni kazandı


Antakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Grafik ve Fotoğraf Alanı öğretmenleri Emel Köksal ve Ramazan Ünlü koordinatörlüğünde öğrenciler tarafından hazırlanan yılsonu sergisinin açılışı Antakya Belediyesi Semt Pazarı Kompleksinde yapıldı. Sergide Bilgisayarda Grafik Tasarım, fotoğraf, karikatür ve yağlı boya çalışmalar sergilendi.

Yılsonu sergisine Antakya Belediye Başkanının eşi Doç.Dr. Nazan Savaş, vali yardımcıları eşleri, Eğitim Denetmenleri Başkanı Mustafa Uğural, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsmail Alıcı, Bekir Kocaoğlan, alan öğretmenleri ve öğrenciler ile veliler katıldılar.

(Haber Merkezi)

11 ay, 20 gün önce / 07.06.2013 11:23:14   

Cilvegözü'nde önemli mühimmatlar ele geçirildiCilvegözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, düzenlenen operasyonda aralarında uçaksavar ve bomba hammaddelerinin de bulunduğu çok sayıda mühimmat ele geçirdi.

Cilvegözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce, Gümrük Tampon Bölgede ve Cilvegözü Gümrük Sahasında, bixi tam otomatik makineli tüfek, bomba hammaddeleri, 15 gram esrar ve çok sayıda mermi yakalandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 27 Kasım'da yapılan operasyonda M.H'ye ait eşyalar arasında yapılan aramalarda 9 adet Kalaşnikof Şarjorü ve 1 adet el telsizi ele geçirildi. Söz konusu olayla ilgi soruşturma devam ediyor.

Gümrük tampon bölgede, 29 Kasım'da yapılan saha aramasında sahipsiz 1 adet bixi tam otomatik makineli tüfek (uçaksavar), 106 adet bixi makineli tüfek mermisi, 133 adet kalaşnikof mermisi, 33 adet 5,56 mm piyade tüfeği mermisi ve 1 adet uçaksavar mermisi ele geçirildi.

Cilvegözü Gümrük Sahası'nda, 29 Kasım tarihinde yapılan operasyonda bir araç içerisinde bomba hammaddeleri olarak bilinen 3 bidonda 180 litre amonyum nitrat, 150 kilogram amonyum nitrat, 125 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

Gümrük sahasında, 29 Kasım'da yapılan rutin aramalarda ise, yakalama kararı bulunan bir şahıs durdurulup üzerinde yapılan aramalarda 15 gram esrar ele geçirildi. Şahıs gözaltına alındı soruşturma devam ediyor.

Şahsın Reyhanlı'daki evinden yapılan aramada ise 45 adet el bombası ve bol miktarda para bulundu. Söz konusu yakalama ile ilgili savcılık soruşturması ise devam ediyor.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 06.12.2012 10:28:34   

MHP'Lİ ÇİRKİN, ÇELİK-İŞ SENDİKASINI ZİYARET ETTİÇelik-İş Sendika-sı İskenderun Şube Başkanı Metin Önde'ye kutlama ziyaretleri devam ediyor.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Gül, Kadın Kolları Başkanı Emel Sönmez ve partililer, Önde'yi ziyaret ederek yeni görevinde başarı dilediler.

Çirkin, Çelik-İş sendikasının emek dünyası adına önemli görevler üstlendiğini belirterek, “Önde'yi uzun bir zamandır tanırım. Kendisi işçi ve emek dünyası adına geçmişte önemli görevler yapmıştır. Yeni görevinde de başarılı olacağına inanıyorum. Sizleri şahsında tüm işçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Önde ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizleri ziyaret eden milletvekilimize çok teşekkür ediyorum. Geçmişte içi sorunlarının çözümünü noktasında beraber çalışmalarımız oldu. Bizim amacımız işçi arkadaşlarımızın hak ettikleri ücreti almasıdır. Hiçbir iş-verenle husumetimiz yok-tur.”dedi.(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 05.12.2012 11:06:31   

REYHANLILI ÇOCUKLARA MORAL GEZİSİ


Hatay Valiliği koordinesinde, Hatay İl Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan ve SODES tarafından desteklenen “Bugünden Yarınlar İçin mücadele” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında Orman Fidanlığında yapılması planlanan, bağımlılıkla mücadele pikniği, Reyhanlı İlçesinde yaşanan ve birçok vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanan terör saldırısı dolayısıyla iptal edilmişti.

Ancak yaşanan bu vahim terör olayı sonrası, bundan en çok bölgede yaşayan çocukların etkilendiği düşünülerek, iptal edilen piknik organizasyonu yerine, bombalama olayının yaşandığı yere en yakın mesafede eğitim veren Reyhanlı İlköğretim, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim ve Oguzhan ilköğretim okullarında eğitim alan ve Reyhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, gönüllülük esasına göre belirlenen 100 öğrenci ve 13 öğretmen, bir nebzede olsa psikolojilerinin düzeltilmesi, bulundukları ortamdan uzaklaştırılması ve SBS imtihanına girecek olan öğrencilere moral verilmesi amacıyla Kahramanmaraş İline gezi düzenlendi.

Düzenlen gezide Reyhanlı İlçesinden Kahramanmaraş iline götürülen 100 öğrenci ve 13 öğretmen gönüllerince eğlendi. Ayrıca öğle yemeğinde Kahramanmaraş Belediye Başkanı, çocuklar ile buluşarak birlikte yemek yedi. Kahramanmaraş ilinin tarihi ve turisttik yerlerini gezerek gönüllerince eğlenen çocuklar geziden oldukça memnun bir şekilde ayrıldılar.

(Haber Merkezi)

11 ay, 28 gün önce / 30.05.2013 11:10:07   

Birlikteliği çok önemsiyoruzTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay'da bulunan borsa ve oda başkanları ile birlik ve beraberlik yemeğinde bir araya geldi.

Savon Otelde düzenlenen birlik ve beraberlik yemeğine Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya, İskenderun, Reyhanlı, Kırıkhan, Dörtyol ve Erzin ilçelerinden oda ve borsa başkanları katıldı.

M. Ali Kuseyri, yemekte yaptığı konuşmada; “Antakya Ticaret Borsası ve şahsım adına Hatay'daki tüm borsa ve oda başkanlarım ile yönetim kurulu ve meclis üyelerine hoş geldiniz diyorum.

Antakya'mıza gelerek, düzenlemiş olduğumuz Akşam Yemeğimize katılarak bizleri onurlandırdığınız için Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Meclis ve şahsım adına teşekkür eder, hep beraber bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.

Antakya, İskenderun, Reyhanlı, Kırıkhan, Dörtyol ve Erzin Borsa ve Oda Başkanları olarak, zorlu ve yorucu bir seçim sürecinden geçtik. Seçimlerin siz saygıdeğer başkanlarımıza ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Görevlerine yeni gelen arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz.

Değerli başkanlarım, temsil ettiğimiz makamların öneminin hepimiz idraki içerisindeyiz. Bunun içindir ki bölgemizde birlik ve beraberlik içerisinde hareket edebilmeyi, ortak tavır belirlemeyi, ortak projelerle bölgemizi ve ilimizi güçlendirmeyi arzu ediyoruz. Bu kaynaşma ve kucaklaşmayı sağlamasından dolayı bu birlikteliği çok önemsiyoruz.

Bölgemizin itici gücü olan, Borsa ve odalarımızın hizmet kapasitesi güçlü, hizmet kalitesi yüksek, oda ve borsalar haline getirmek, birlikte güçlenmemizden geçmektedir. Bölgemizde ki tarım, ticaret ve Sanayinin sıkıntılarını ve çözüm önerilerini, bölgemizi ve ilimizi ilgilendiren her türlü problemlerin çözümünde inisiyatif alarak, birlikte güç birliği oluşturarak çözebiliriz. Bu tür ortak tavırlar, bölgemizi ve ilimizin gelişmesine ve ayağa kalkmasına vesile olacaktır.

Değerli başkanlarım, bu akşam yemeği birlik ve beraberlik bağlarımızın kuvvetlendiği ve kenetlendiği bir yemektir. Bu birlikteliğin oluşmasına katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

10 ay, 10 gün önce / 17.06.2013 10:44:55   

İSDEMİR, İLK 10 FİRMA ARASINDASosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bu yıl 6.sı düzenlenen 'En Çok SGK Primi Ödeyen İşverenler' Ödül töreni SGK Başkanlık binasında gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halit Etyemez ve SGK Başkanı Yadigâr Gökalp İlhan'ın ev sahipliğini yaptığı geceye birçok bürokrat ve sanayici katıldı. Gecede en çok SGK primi ödeyen Türkiye'nin ilk 10 firmasına teşekkür plaketleri takdim edildi. Bölgemizin en büyük sanayi kuruluşu olan İSDEMİR de bu ilk 10 firma arasında bulunmanın gururunu yaşadı.

Düzenlenen gecede konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halit Etyemez 'Ülkemiz pek çok platformda kredi notunu yükseltmektedir. Merkez Bankası da faiz oranını % 4,5'a kadar indirmiştir. Toplanan vergi ve prim gelirlerinde 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızın hakkı vardır. Bütçemiz doğrultusunda tüm vatandaşlarımızın haklarını almaları için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Sosyal Güvenlik Kurumu Prim gelirimiz 10 yıl gibi kısa bir zaman diliminde 15 milyar liradan 100 milyar liraya çıkmıştır' dedi.Törende konuşan SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise, Sosyal Güvenlik Sisteminin istikrarlı bir yapıya kavuşturmak için çalıştıklarını belirterek bunun gerçekleşmesi için de özellikle kayıt dışı istihdamla mücadelede işverenlerin desteğini istedi.

Özhan 'İSDEMİR üzerine düşen ödevleri zamanında ve eksiksiz yerine getiriyor”

Türkiye'nin en çok SGK Primi Ödeyen ilk 10 firması arasında yer almak hepimize gurur yaşatmıştır diyerek duygularını ifade eden İSDEMİR Genel Müdürü Recep Özhan 'Bölgemizde en büyük istihdamı yaratan İSDEMİR, büyük ve kurumsal bir şirket olma sorumluluğuyla üzerine düşen tüm ödevleri eksiksiz ve zamanında yerine getirmektedir. Kurumsal yapısı ve yatırımlarıyla daha da güçlenerek büyüyen İSDEMİR, 2012 yılında 117 Milyon 596 Bin 683 Lira prim ödeyerek bu gücünü bir kez daha göstermiştir” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 28 gün önce / 30.05.2013 11:07:40   

İftar sofralarında lüks ve israftan kaçınalımHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının en üst seviyede yaşandığı Ramazan ayında, iftar sofralarında lüks ve israftan kaçınılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Lekesiz, 'Birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının en üst seviyede yaşandığı zaman dilimlerinden birisi de hiç şüphesiz Ramazan ayıdır. Mübarek Ramazan ayının anlam ve ehemmiyeti göz önünde bulundurulduğunda, iftar sofralarında lüks ve israftan kaçınılması, yoksulların hatırlanması ve yardımlaşma duygusunun ön planda tutulması büyük önem taşımaktadır.' dedi.

Vali Lekesiz, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin karşılıklı olarak iftar davetleri düzenlemelerinin ve gösterişli iftar programları ile davetler vermelerinin kamu vicdanında rahatsızlık yaratabileceği değerlendirildiğinden, son dört yıldır uygulandığı gibi, resmi kurum ve kuruluşlarımızın iftar daveti düzenlemek istemeleri halinde, ilçelerimizde Kaymakamlıklarımızın koordinesinde resmi kurumlar adına tek bir iftar programı düzenlenmesi, sivil toplum kuruluşlarımızın iftar daveti düzenlemek istemeleri halinde ise, Sanayi ve Ticaret Odalarının diğer oda ve sivil toplum kuruluşlarını koordine ederek tek bir iftar programı tertip etmelerinin daha uygun olacağını kaydetti.

Lekesiz, bu vesile ile tüm Hataylıların Ramazan ayını kutlayarak sağlık ve huzur diledi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 22 gün önce / 05.07.2013 10:40:12   

Birlik ve beraberlik içerisindeyiz


Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Rektör Yardımcıları TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri'ye ve Ticaret Borsası Yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

MKÜ Rektörü Hüsnü Salih Güder beraberinde Rektör Yardımcıları ile birlikte dün, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ATB genel kurulunda yeniden başkan seçilen Kuseyri'ye hayırlı olsun dileklerinde bulunarak çalışmalarında başarılar diledi.

Güder, ziyarette yaptığı konuşmada, MKÜ olarak kendilerinin yanlarında olduğunu belirterek; “Borsamız önemli çalışmalara imza atıyor. MKÜ olarak işbirliği içerisindeyiz. Yeni dönem kendilerine ve yönetim kuruluna hayırlı olsun.” dedi.

Kuseyri'de, yaptığı konuşmada; “Antakya Ticaret Borsası ve şahsım adına Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'e yaptıkları nezaket ziyaretinden dolayı memnuniyetimi dile getirerek hoş geldiniz diyorum.

Borsamıza yapmış olduğunuz ziyaret bizleri çok mutlu etmiştir. Antakya'da yaşanan bu güzel birlikteliğe katkı sağladığınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ederiz. Mustafa Kemal Üniversitesi her zaman başarılı ve güzel çalışmalarıyla anılmaktadır. Antakya Ticaret Borsası, sizler ve diğer kurumlarımızla her zaman uyum içerisinde çalışmakta ve Antakya'nın gelişmesi, kalkınması için birlikte hareket etmekteyiz.

Antakya Ticaret Borsası olarak, Antakya ile ilgili düşüncesi olan herkesle bir araya geliyoruz. Bundan sonra da gelmeye devam edeceğiz. Her zaman Antakya'nın ortak sorunlarında hep birlikte görev üstlenmeyi hedef edindik. Antakya Ticaret Borsası, Sivil toplum örgütleri ile Antakya'mızın sorunlarında her zaman birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceklerdir.

Sivil toplum örgütleri ve dernek başkanları olarak bir araya gelip toplantılar yaparak ilimizin sorunlarını tespit edip, çözüm yollarını aramak için sorunu ilgili mercilere iletmek ve takipçisi olmak için bu toplantıların büyük önem taşıdığını, esnafımızın, sanayicimizin ve çiftçimizin sorunlarının çözümü için hep birlikte hareket etmeye her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Bizleri ziyaret eden Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Sayın Hüsnü Salih Güder ve Rektör yardımcılarına teşekkür ediyor ve görevlerinde başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Mehmet Ali Kuseyri, Rektör Güder'e ziyaret anısına anı tabağı hediye etti

(Haber: Hasan KAYA)

11 ay, 29 gün önce / 29.05.2013 10:37:35   

Farkındalık Yaratma Semineri yapıldıAdalet Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nun ortaklaşa düzenlemekte olduğu Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Farkındalık Yaratma Seminerinin yedincisi Hatay Esnaf ve Sanatkarları Birliği'nde (HESOB) yapıldı.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz açılış konuşmasında Adalet Bakanlığının, insanların alacaklarını kavga etmeden alabilecekleri bir sistemi yerleştirmeye çalıştığını ve bu uygulamanın ülkemizde de çok iyi bir uygulama zemini bulacağını söyledi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan yaptığı konuşmada adaletin etkinliğini artırmak için sadece mahkemeleri ve dava yolunu esas alarak çalışma yapmanın yeterli olmayacağını belirterek “Uyuşmazlıkları yargıya intikalinden önce veya sonra çözebilecek dostane çözüm metotlarının diğer bir deyişle alternatif yöntemlerin geliştirilmesi gerekir.

Arabuluculuk sisteminin bu bağlamda da, bir kısım uyuşmazlıkların çekişmeli yargı şeklinde mahkemelere intikali yerine nizasız kaza, sulh, uzlaşma gibi yöntemlerle çözümünü sağlamak amacıyla mevzuat hazırlama çalışmalarına başlanılmış olmasından dolayı memnunum” dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği hizmet binası toplantı salonunda gerçekleştirilen tanıtım ve eğitim seminerine Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Nazım Kara, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Adli Yargı Komisyon Başkanı Tuğrul Hançerkıran, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz, Hatay Baro Başkanı Av. Adnan Sinan Akgöl, arabuluculuk kurul üyesi hakim Adem Albayrak, İdare Mahkemesi Başkanı Hidayet Erkeç, Prof. Dr. Fatih Bilgili, TESK Genel Sekreter Yardımcısı ve arabuluculuk kurul üyesi Yasemin Ertekin, Hatay oda başkanları ve oda temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)

5 ay, 26 gün önce / 28.11.2013 10:17:38   

Muhtarların engellilerle dayanışmasıHatay Muhtarlar Derneği başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü nedeniyle, Hatay Sakatlar ve Gönüllüleri Derneği başkanı ve üyeleri ile moral kahvaltısında bir araya geldi.

Hatay Muhtarlar Derneği hizmet binasında dün düzenlenen kahvaltılı toplantıya, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, yönetim kurulu üyeleri, Hatay Sakatlar ve Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabit Köse ve Hatay Sakatlar ve Gönüllüleri Derneği üyeleri katıldı.

Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü etkinlikte yaptığı konuşmada; “3 Aralık Dünya Özürlüler Günü, sadece bir gün olarak kutlamak yerine, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamları ve çalışma hayatı içinde karşılaştıkları sorunları nasıl çözüme kavuşturulabileceğinin konuşulduğu bir gün olmalıdır.

Engelli olmak, elbette kimsenin tercihi değildir. Engelli insanımızın toplumsal hayata uyumu, katılım sağlamaları ve hayat standartlarının yükseltilmesi çağdaş ve modern anlayışın gereğidir.

Dolayısıyla engellilerimizin bu en önemli engellerinin başında ise, çalışma hayatında yer almada bazen kural tanımaz uygulamalardan kaynaklı yaşadıkları sorunlardır. Engellilerimizin kamuda istihdam edilmesi sağlanmalı, kamu başta olmak üzere özel sektörde de iş hayatının içinde yer almasının önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik düzenlemeler acilen yapılmalıdır.

Kamuda ve yerel yönetimlerde engelli personel istihdamında % 3 kuralına daha fazla hassasiyet gösterilmelidir. Kamuda görev yapan engelli personel, mali ve sosyal haklar konusunda mağdur edilmemeli, çalışma koşulları bakımından rahat çalışabilecekleri fiziki düzenlemeler yapılmalıdır. Yerel yönetimlerimiz tarafından engelli vatandaşlarımız için kurum ve kent içi fiziki düzenlemelerin yanı sıra üretim ve hizmet odaklı istihdam projelerine yoğunluk verilmelidir.

Muhtarlar derneği olarak, bundan sonrada engellilerimizin sorunlarını ilgililere taşımaya, kamuda istihdamlarının sağlanması ve yaşam standartlarının iyileştirilmesine dönük taleplerinin takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtiyor, 3 Aralık Dünya özürlüler Günü'nü sorunların çözümünün miladı olması temennisiyle kutluyoruz.” dedi.

Hatay Sakatlar ve Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabit Köse'de, böyle anlamlı bir etkinlik düzenledikleri için Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü'ye ve yönetim kuruluna teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 5 ay önce / 07.12.2012 10:55:12   

METROPOLİTLERİN AKIBETLERİ NE OLDU?Antakya Sivil İnisiyatifi, Türkiye'den Suriye'ye giden ve kaçırıldığı belirtilen iki Ortodoks Metropolitin akıbetlerini merak ettiklerini açıkladı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Hristiyan cemaati başta olmak üzere herkesi üzen bu elim olayla hükümet yetkililerin ilgilendikleri ve Metropolitlerin serbest bırakıldıkları haberi, maalesef doğrulanamadı. Konu kapanmış gözüküyor ancak Metropolitlerin hayatta olup olmadıkları bile bilinmiyor.

Metropolitlerin yakınları ve Hristiyan cemaati mensupları, Metropolitlerin akıbetlerini merak ediyorlar ve Türk resmi yetkililerinden yardım bekliyorlar.

Hristiyan cemaati, Türk resmi makamlarının muhaliflere söz geçirebilecek itibar ve gücünün var olduğuna inanıyorlar.

Türk resmi yetkililerinin Metropolitlerin akıbetleriyle ilgilenmesi, sadece Hristiyan cemaatinin beklentisi değildir. Bu tamamen insani bir görevdir ve herkes bu meseleyle ilgili olarak elinden geleni yapmalıdır.

Savaşla hiç alakası olmayan iki din adamının kaçırılması, kabul edilecek bir şey değildir. Antakya Sivil İnisiyatifi olarak, iki metroplolit için gerekli çalışmaların yapılmasını bekliyoruz. Bu amaçla kamuoyunu duyarlı olmaya ve resmi görevlileri de Bolos Yazıcı ve Yuhanna İbrahim'in durumlarıyla ilgilenmek için göreve çağırıyoruz” denildi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 25 gün önce / 03.05.2013 11:11:13   

Acılar paylaşıldıkça azalıyor


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça beraberindeki heyetle, dün Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.

Ziyarete, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, TÜRKONFED Yön. Kur. Bşk. Yrd. Mustafa Güler, DASİFED Yön. Kur. Bşk. İskenderun SİAD Yön. Kur. Bşk. Recep Atakaş, ÇUKUROVASİFED Yön. Kur. Bşk. Mersin SİAD Yön. Kur. Bşk. Ahmet Akkurt, TÜRKONFED Yön. Kur. Üy. DASİFED Bşk. V. Hatay SİAD Yön. Kur. Bşk. Gülay Gül ve konfederasyona bağlı bazı kuruluş temsilcileri katıldı.

TÜRKONFED Başkanı Onatça, kabulden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederek, Reyhanlı ilçemizde yaşanan menfur saldırıdan dolayı başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade eden Onatça, yaraların sarılması için iş dünyası olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de yaptığı konuşmada, ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Acılar paylaşıldıkça azalır, ziyaretiniz insanların ruh ve gönül dünyasının yeniden onarılmasına katkı yapacaktır. Hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Lekesiz, “Bu kapsamda tüm ilçelerimizden kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz oda ve borsalarımız Reyhanlı'daki yöneticileri, çalışanları, esnafı, taziye evlerini 1977 kez ziyaret ettiler. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 367 firmanın başvurusu alındı, 1521'inin dosyası olumlu görüşle ilgili Bakanlığa bildirildi. Hayatını kaybeden 46 Türk vatandaşının ölümleri nüfus kayıtlarına işlendi.10 kişiye ölüm aylığı bağlandı, diğerlerinin işlemleri devam ediyor ve 15-20 gün içerisinde tamamlanacak. 21 kişiye cenaze yardımı ödeneği yapıldı. Ağır hasar gören 5 bina vardı 5'i de yıkıldı. İlçe genelinde hasar tespit çalışmalarında 1983 kişiye 6 milyon 726 bin lira ödeme yapıldı. İlçe genelinde 694 gebeye tıbbi psiko sosyal destek sağlandı. 40 okulda 13 bin 485 öğrenciye psiko sosyal destek verildi. 231 aileye evde sağlık hizmeti tedavi desteği verildi. 4 Aile Sağlığı Merkezi'nde esnek mesai uygulaması yapılarak saat 20.00'ye kadar 1.basamak sağlık hizmeti verildi, uygulama devam ediyor. Esnafın beyanname ve bildirim verme süreleri, her türlü vergi, ceza ve gecikme faizi ödeme süresi 30 Haziran 2014 sonuna kadar, ikmalen, resen veya idarece tarh edilen ve vadesi 11 Mayıs 2013 sonrasına rastlayan her türlü ceza, vergi ve gecikme faizi ödeme süresi 9 Mayıs 2014 sonuna kadar uzatıldı.

Bugünkü kardeşlik ortamı, farklılıkların uyum içinde yaşatılması iradesi 3 günde 5 günde ortaya çıkan bir şey değil, yüzlerce yılın sonrasında ortaya çıkan bir şey. Akrabalık bağlarımız olan Suriye'deki olaylardan dolayı yaşanan kutuplaşmanın ilimize de yansımasını, ilimizde bir kaos ve kargaşa ortamının yaşanmasını isteyenler, toplumsal yaşama duyulan güvenin zayıflamasını arzu edenler olabilir. Buna yönelik olarak da değişik eylem arayışlarının içerisinde olabilirler. Hataylılar bu zamana kadar ilimizdeki kardeşlik ikliminin bozulmasına yönelik provokasyonlara pirim vermedi bundan sonra da vermeyecekler. Bundan hiç şüphemiz yok. Herkesin serinkanlı davranması ve geleceğe daha güçlü yürüyebilmek için bundan sonra ne yapılması gerektiğine ilişkin sağduyulu bir tavır ve davranışın içerisinde olunması gerekir. Hataylılar zaten bu zamana kadar bunu yaptılar, bundan sonra da bunu yapacaklarına olan inancım tamdır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

11 ay, 27 gün önce / 31.05.2013 10:53:48   

Türkiye Kamu-Sen, dev bir konfederasyon haline geldiTürk Eğitim Sen Hatay I Nolu Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Hatay İl Temsilcisi Recep Tuncay, Türkiye Kamu-Sen'in 450 bin üyeye ulaşan dev bir konfederasyon haline geldiğini belirtti.

Tuncay yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilerde bulundu: “21 yaşına girdiğimiz şu günlerde Türkiye Kamu-Sen'in hem bir sendika olarak, hem bu ülkeden beslenen, bu ülkenin kaynaklarından doğmuş bir sivil toplum örgütü olarak bu ülkeye borçlu olduğumuzu biliyoruz. O'nun için milli ve manevi meselelerde, ülkemizin birlik ve bütünlüğü konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğü noktasında asla taviz vermeyen bir sendikacılık anlayışını sendikal faaliyetlerimizin merkezine koyduk. Birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeden, Türk milletini bu coğrafyada huzurlu kılmak, refah içerisinde yaşamasını temin etmek ve kamu çalışanlarının hak ettiği değeri görmesini sağlamak, ekonomik ve sosyal alanda yaşanan tüm sorunları çözmek için her alanda gayret gösterdik. Tepkiler koyduk, eylemler yaptık ama diyalogdan da geri durmadık. Doğru bildiklerimizi hep dile getirdik ama yanlışların üzerine de çekinmeden kararlı bir şekilde gittik. Türkiye Kamu-Sen var olduğu günden bugüne, ortaya koymuş olduğu strateji ve metotlarla bundan sonra da yoluna devam edecektir. Bundan hiç kimse şüphe ve kaygı duymamalıdır.

Ülkemizin bölünme tehdidi ile karşı karşıya kaldığı bugünlerde, birçok sivil toplum örgütünün bölücülere payanda olduğu günümüzde, iktidarların yanlış politikalarını aklama merkezi gibi çalışan sendika ve sivil toplum örgütlerini gördüğümüzde Türkiye Kamu-Sen'in önemini biraz daha anlıyoruz, Konfederasyonun vazgeçilmez bir değer olduğunu bir kere daha idrak ediyoruz. Bu sebeple Türkiye Kamu-Sen hem ülke ve milletimizin geleceği bakımından, hem kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal problemleri konusunda verdiği mücadele bakımından asla geri adım atmadan yoluna kararlılıkla devam edecektir. Gerçekten sarı sendikacılığın neredeyse tavan yaptığı günümüzde sendikal mücadelenin ne olduğunu ne olması gerektiğini gösteren tek sendika Türkiye Kamu-Sen'dir.

Ben Türkiye Kamu-Sen'in 21. yaş gününün tüm camiamıza, milletimize hayırlı uğurlu olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum. İnşallah bu kötü günler geçecek, ülkemizin birlik ve beraberliğini, bölünmez bütünlüğünü, milletimizin huzurunu, mutluluğunu kimse bozamayacak. Biz devleti “Ebed müddet” olarak görüyoruz. O nedenle bu anlamda üzerimize düşen hangi sorumluluk olursa bugüne kadar yerine getirdik, bundan sonrada yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 3 gün önce / 24.06.2013 11:27:02   

SU ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİNE EĞİTİM VERİLDİHatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde, balık üreticilerine yönelik “Su ürünleri yetiştiriciliği ve hastalıkları” konulu eğitim çalışması yapıldı.

Ziraat odası toplantı salonunda yapılan eğitim çalışmasına Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi ve su ürünleri üreticileri katıldı.

Eğitim çalışmasının açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi; “Balık hastalıkları ve yetiştiriciliği konusunda düzenlediğimiz bu eğitim toplantısı, Hatay ili tarım ve kırsal kalkınma stratejik planı faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir çalışmadır.

İlimizde 2 adet denizlerde ağ kafeslerde çipura-levrek yetiştiriciliği, kara, gölet ve havuzda olmak üzere 3 adet çipura-levrek yetiştiriciliği, 4 adette gölette yarı-entansif sazan yetiştiriciliği ile 6 adet alabalık yetiştiriciliği olmak üzere toplamda 15 adet tesis bulunmaktadır. 2011 yılı içerisinde yaklaşık olarak bu tesislerde 1050 ton balık üretimi gerçekleşmiştir. Bu üretim kapasitesi ile ilimizin balık ihtiyacının bir kısmı karşılanmaktadır.

Tesislerin sağlıklı ürünler üretmesi, balık hastalıklarının iyi bilinmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasına bağlıdır. Bu noktada eğitim çalışmaları çok büyük önem taşımaktadır.

Bu eğitim seminerinin tüm üreticilerimize faydalı olmasını diliyor hepinizin bol bereketli, sağlıklı ürünler üretmenizi temenni ediyorum.” dedi

Konuşmaların ardından Su Ürünleri Mühendisi Deniz Keyik, üreticilere yönelik bir sunumu gerçekleştirdi. Sunumun ardından 11 üreticiye katılım belgesi verildi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 01.12.2012 12:23:11   

BELEDİYE MECLİSİ BUGÜN TOPLANIYORAntakya Belediye Meclisi 2013 yılı Aralık ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere bugün Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın başkanlığında toplanıyor.

Antakya Belediye Meclis Salonu'nda saat 15.00'da gerçekleştirilecek toplantıda meclis üyeleri gündemdeki 13 maddeyi görüşerek karara bağlayacak.

Buna göre Antakya Belediye Meclisi'nin Aralık ayı olağan toplantısında görüşeceği gündem maddeleri şu şekilde belirlendi;

1-Önerge ile ilgili adlandırma komisyon raporu.

2-Önerge ile ilgili adlandırma komisyon raporu.

3-Muhtelif yerlere isim verilmesi.

4-5393 sayılı kanunun 49. Maddesi uyarınca meclis üyesi başkan yardımcılarının 2014 yılı ödeneğinin tespiti.

5-5393 sayılı kanunun 32. Maddesi uyarınca meclis başkan ve üyeleri ile komisyon üyelerine 2014 yılı için ödenecek huzur hakkı ücretinin tespiti.

6-Ödenek aktarması.

7-İçkili yer bölgesine dâhil edilme talebi.

8-Atatürk caddesinde bulunan mahveli çok katlı otoparkın ücret tarifesi.

9-İmar plan tadilatlarına yapılan itirazlar.

10-636 0 sayılı kanun gereğince belediyelerden gelen karar onay teklifleri.

11-6360 sayılı kanun gereğince belediyelerden gelen karar onaylarının ilgili komisyon raporları.

12-İmar tadil teklifleri.

13-İmar komisyon raporu.

(Haber Merkezi)

5 ay, 22 gün önce / 02.12.2013 10:50:46   

Açık Öğretim Ortaokulu 3. Dönem Sınavı Pazar günüAçık Öğretim Ortaokulu 3.Dönem Sınavı 30 Haziran 2013 Pazar günü yapılacak. Saat: 10.00 ve 14.00'te yapılacak sınav İki oturum şeklinde yapılacak.

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından, Merkezi Sistem Sınavları şeklinde yapılacak olan; Açık Öğretim Ortaokulu 3.Dönem Sınavı 30 Haziran 2013 Pazar günü saat 10:00-14:00'te iki oturumda aşağıdaki listede belirtilen okullarda gerçekleştirilecektir.

Hatay Erol Bilecik T ve EML, Özbuğday İlkokulu, Hatay E Tipi Kapalı CİK, Hatay Açık CİK, Atatürk Ortaokulu, Altınözü K1 Tipi Kapalı CİK, Gazi İlkokulu, Beş Temmuz İlkokulu, İskenderun M Tipi Kapalı CİK, Kırıkhan Anadolu Lisesi, Kırıkhan Açık CİK, Sıdıka Bedia Kara OO, Samandağ K1 Tipi Kapalı CİK, Yavuz Selim İlkokulu

(Haber Merkezi)

10 ay, 1 gün önce / 26.06.2013 10:59:45   

Medeniyetler Korosu, Türkiye'nin gurur kaynağıAntakya Medeniyetler Korosu aldıkları başarı ödüllerine ve seslendirdikleri eserlerle barış mesajlarını dağıttıkları konserlerine hız kesmeden devam ediyor. Ürgüp Belediyesi Meclis kararı ile Fahri Hemşerilik Beratı verilen Antakya Medeniyetler Korosu Türkiye'nin gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

Ürgüp Belediyesi tarafından verilen Fahri Hemşerilik Beratı'nın sevincini yaşayan Medeniyetler korosu Başkanı Yılmaz Özfırat ve Koro üyeleri, farklı iki şehirde konser vererek performansları ile göz doldurdular. Koro Şefi Yılmaz Özfırat “Barış mesajlarını verdiğimiz konserlerimiz için yer, mekan ve zamanın hiç önemli olmadığını aynı gecede iki farklı şehirde verdiğimiz ve son derece güzel gecen konserlerimizle bir kez daha göstermiş bulunuyoruz. Bu konserlerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen ve bizleri yalnız bırakmayan dinleyicilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi

Mersinde “Üç Kıta Tek Yürek Sloganıyla Kenetlendik” sloganı ile gerçekleşen 17. Akdeniz Oyunları bünyesinde Olimpiyat köyünde gerçekleşen ilk konserde olimpiyatları izlemeye gelen vatandaşlar, Olimpiyat komitesi ve güvenlik görevlilerine unutulmaz bir konser keyfi yaşatıldı. 17. Akdeniz Oyunları çerçevesindeki konserin hemen sonrasında Adana'ya hareket eden ekip Kışlasaray Lions Kulübü geçen dönem Başkanı Şölen Mıstıkoğlu'nun girişimleri ile Sabancı Kültür Merkezindeki Uluslararası Lions 118-U Genel yönetmen devir teslim töreni'nin gerçekleştiği toplantıda sahne aldı. Türkiye'deki Lions ve Leo kulüplerinin Başkanlarının hazır bulundukları toplantıda Farklı din ve medeniyetlere ait eserler konuklar tarafından büyük bir beğeni ile dinlendi. Antakya Medeniyetler Korosu'nun repertuarına yeni eklediği “Hayat Bayram Olsa” adlı eser dinleyiciler tarafından uzun bir süre ayakta alkışlandı. Uluslararası Lions 118-U Genel yönetmenliğini Erdem Baylan'ın Bülent Şen'e devrettiği gecede son olarak seslendirilen memleketim adlı eser Lions 118-U Genel Yönetmeni ve Lions Başkanlarının katılımı ile seslendirildi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 1 gün önce / 26.06.2013 10:57:48   

Hatay'ın turizm değerleri görüşüldüİlimizin sahip olduğu kültür ve turizm varlıkları ile ilgili olarak devam eden çalışmalar, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında düzenlenen toplantıda görüşüldü.

İlimizin sahip olduğu tarihi ve turistik zenginliklerin yılların yorgunluğu ile oluşan etkilerden kurtarılarak ihtişamlı günlerine dönmesi ve ilimizin turizm gelirlerine katkı sağlayacak duruma getirilmesi çalışmaları ile ilgili olarak sunum ve sinevizyon eşliğinde projelerde gelinen noktalar ile ilgili bilgiler verildi.

Vali Lekesiz, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, 'Başta St. Pierre Anıt Kilisesi Kaya Islahı Çalışmaları olmak üzere, Marka Kent çalışmaları, Beyazid-i Bistami Türbesi İç Dizaynı, Medeniyetler Korosu Konser Alanı ve Cemil Meriç Müze Evi ile ilgili çalışmaların geldiği nokta ve Tokaçlı, Koz Kalesi ile ilgili Eko Turizm Çalışmaları ile ilgili projelerde gelinen nokta nedir, hangi çalışmada işin neresindeyiz ve sonucu nedir, herhangi bir sorun ya da tıkanıklık var mı, bunların paylaşılması, belirlenmesi ve tespiti ile ilgili olarak bir araya geldik. İlimiz için yararlı bir toplantı olmasını dilerim.' dedi.

Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Kültür Müdür Vekili Ümmühan Eryurt, İl Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Andiç, Rölöve Bölge Müdürü Bahadır Sabah, Betül Kiminsu, Özgür Akış, İlhami Turunç ve projeler ile ilgili kurumların müdür yardımcıları ile Valilik Proje Ofisi personelinden ilgililer katıldı.

(Haber Merkezi)

10 ay, 29 gün önce / 28.06.2013 10:21:40   

Kuseyri, Konferans için Tunus'ta


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Antakya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Avrupa Birliği - Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi Eşleştirme Konferansı'na katılmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini temsilen Tunus'a gitti.

9-12 Haziran 2013 tarihleri arasında Tunus'ta yapılan konferansa giden Kuseyri ayrıca konferansta açılış konuşması yapacak.

Avrupa Birliği Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi Eşleştirme Konferansının açılış konuşma sıralaması şöyle;

1-Tarak Cherif Başkan -CONECT, Tunus

2-Noureddine Taktak - Genel Direktör, API, Tunus

3-Veysel Parlak - T.C. Ekonomi Bakanlığı, AB Genel Müdürü

4-Muhsin Altun - T.C Başbakanlık Hazine Müsteşar Başkanı

5-Mehmet Ali Kuseyri - TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Antakya Ticaret Borsası Başkanı

(Haber Merkezi)

11 ay, 17 gün önce / 10.06.2013 10:45:31   

Ergin'den huzur ve kardeşlik mesajıAdalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, geçtiğimiz bu süreçte herkesin yaptığı açıklamalarda gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğini belirterek bir kez daha huzur ve kardeşlik vurgusu yaptı.

Bu arada Bakan Ergin, yerel bir gazetede yayınlanan haberle ilgili şu açıklamada bulundu;

“Matkap, Bakan Ergin'e teşekkür etti” başlık haberde ismime ve ismime atfen bazı açıklamalara yer verilmesi sebebiyle, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklamayı yapmayı zaruri görüyorum.

Milletimizin büyük teveccühüne mazhar olmuş bir siyasi parti mensubu ve ülkemize Adalet Bakanı sıfatıyla hizmet imkanı elde etmiş bir siyasetçi olarak, kendi düşüncelerimi istediğim zaman ve zeminde ifade etme imkanına sahip olduğumu öncelikle belirtmek isterim.

Niyet okuma yoluyla adıma atfen açıklamalarda bulunulmasını, soyut tahmin ve değerlendirmelere kıymet atfedilmesini de iyi niyet ve nezaketle bağdaştırmakta zorlanıyorum.

Hükümetimizin Suriye politikasını, her fırsatta haksız ve insafsızca eleştirenlere önerim, partimizin iktidar dönemlerine hâkim olan Suriye politikalarını bir bütün olarak incelemeleridir.

Tüm dünyanın sırtını döndüğü bir zamanda Suriye'ye sahip çıkan, ortak projeleri hayata geçiren, vizeleri kaldıran, uluslararası alanda Suriye'nin haklarını savunan Hükümetimizin hassasiyeti komşuluk hukukuna ve insani değerlere dayalıdır.

Bu anlamda Türkiye'nin dış politikasının merkezi, mazlumdan, haktan ve haklıdan yana olmaktır.

Suriye'deki gelişmeler üzerine yaptığımız şey de, silahlı saldırıya uğramış, yurtlarını terk etmek zorunda kalmış olan mazlumlara kapımızı açmaktan ibarettir.

Hükümetimizin bu tutumunun, politik çekişme ve spekülasyonlara konu edilmesi üzüntü vericidir.

Bizim, her zeminde şehrimizdeki kardeşlik, huzur ve barış ortamının korunmasına özel bir vurgu yaptığımız kamuoyunun bildiği bir gerçektir. Hatay'da siyaset yapan herkesin benzer hassasiyetleri göstermesinin önemli olduğu da açıktır.

Tavrımız ve duruşumuz çok net iken, Sadullah Ergin adına yorum yapılması ve gerçek olmayan şekilde haberleştirilmesini iyi niyetle bağdaştırmadığımı belirtmek isterim” dedi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 3 gün önce / 24.06.2013 11:39:00   

Ramazan ayının, hayırlar getirmesini diliyorumAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Ramazan ayı münasebetiyle mesaj yayınlayarak tüm hemşerilerinin ve İslam âleminin mübarek ramazan ayını kutladı.

Ramazan ayının tüm İslam âlemi için kutlu ve hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Savaş mesajında şu ifadelere yer verdi; 'Gönüllerin ve onbir ayın sultanı bir Ramazan ayına daha erişecek olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Bir rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan; hoşgörüsüyle, barış ve kardeşlik duygularıyla, yardımlaşma ve dayanışma özelliğiyle şüphesiz ki yine gönüllerimizi, kalplerimizi fethedecek.

Maneviyatıyla ve bütün güzelliğiyle mübarek Ramazan'a tekrar kavuştuk. Allah sağlık ve mutluluk içinde, başta hemşehrilerim olmak üzere bütün İslam alemine, memleketimize, yurdumuza ve insanlığa Ramazan'ı hayırlı kılsın, tekrarını nasip etsin.

Mübarek Ramazan ayı bizlere ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yardımına koşmaya, vücudumuzun sıhhat ve selameti olan “az yemeğe”, ruhumuzun sıhhat ve selameti olan “günahsız olmaya ve günahlardan kaçınmaya”, dinimizin sıhhat ve selameti olan “Peygamber efendimizin güzel ahlakına sahip olmaya” vesile olmasını diliyorum.

Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin Mevla'ya yöneldiği bu Mübarek Ramazan ayının, hayırlar getirmesini diliyorum, başta hemşehrilerim olmak üzere tüm İslam âleminin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyorum.” dedi.

Antakya Belediyesi Ramazan'a hazır

Antakya Belediyesi, 9 Temmuz'da başlayacak mübarek Ramazan ayı için tüm hazırlıklarını tamamladı. Antakya Belediyesi, Ramazan ayı boyunca bünyesinde bulunan 'Aşevi'nde' her gün 500 kişiye iftar yemeği, kentte bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 7 bin 500 paket kuru gıda yardımı, yine düşkün, evinden çıkamayan hasta ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara bizzat evlerine servis etmek suretiyle sıcak yemek yardımında bulunacak.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş bu yıl da kentin 4 farklı noktasına iftar çadırları kurulmak suretiyle mübarek Ramazan ayında dileyen herkesin bu çadırlarda iftar yemeklerini yiyebileceklerini söyledi. Başkan Savaş bu yıl 4 ayrı noktadaki iftar çadırlarının Eski İtfaiye Grup Amirliği bitişiğinde bulunan Aşevi'nde, Bağrıyanık Mahallesi Yusuf Binkaya Çok Amaçlı Salonda, Kardeşler Mahallesi Şehit Sinan Aygün Alanı'nda ve Anadolu Gençlik Derneği İşbirliğiyle Antakya Semt Pazarı Kompleksi'nde kurulacağını belirtti.

(Haber Merkezi)

10 ay, 19 gün önce / 08.07.2013 11:12:14   

Çelik-İş'e destek ziyaretleri devam ediyorAK Parti İskenderun İlçe Başkanı Uğur Feriz ve yönetim kurulu üyeleri de Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret ederek toplu iş görüşmelerinin olumsuz neticelenmesi nedeni ile yapılan eylemlere manevi destek verdiklerini belirtti.

Feriz, tüm İSDEMİR'de çalışan işçilerin yanından olduklarını belirterek, “Dinimizde de işçinin alın teri kurumadan hakkının verilmesi söylenir. Sendikamızda bu amaçla bir mücadele başlattı. Bildiğimiz kadarı ile aynı işi yapan Erdemir ve İSDEMİR'de farklı ücret politikasının uygulandığını öğrendik. Sizlere yürekten destek veriyoruz. İnşallah istediğiniz hakkı alırsınız” dedi.

Metin Önde ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sendika adına sizlere verdiğiniz destek için teşekkür ediyoruz. Başkanımız da bu konuya vakıf. Bizler hakkımızı istiyoruz. İşçide kazansın işverende kazansın diyoruz. Bizler aynı işi yapan başka bir fabrikadan daha az ücret alıyoruz. Bakanımıza durumu bildirdik.Duyarlı davranış bizleri sevindirdi..Mücadelemiz sonuna kadar sürecek” dedi.

Ziyarette sendika yöneticileri Musa Okçu, Tuncay Avcı, Hacı Gönül, Murat Kayış ve partililer hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

10 ay, 6 gün önce / 21.06.2013 10:47:52   

Geleceğin gözüyle güvenilir gıda resim yarışması sonuçlandıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İl Milli Eğitim Bakanlığının ortak yürüttüğü yurt genelinde ilkokul 2.,3. Ve 4. Sınıf öğrencileri arasında güvenli gıdaya dair resim yarışması sonuçlandı. Resim yarışmasın sonunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu öğrencisi İrem İmert birinci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu öğrencisi Fatmagül Ersöz ikinci ve Cengiz Topel İlkokulu öğrencisi Sally Al Suhayli nin üçüncü oldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Geleceğin Gözüyle Güvenilir Gıda Resim Yarışması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İl Milli Eğitim Bakanlığının ortak yürüttüğü yurt genelinde ilkokul 2.,3. Ve 4. Sınıf öğrencileri arasında güvenli gıdaya dair çocukların hayallerini resim aracılığı ile görsel bir şölene dönüştürecek yarışmayla özellikle geleceğin bireyleri olacak çocuklarımızda bu kavrama dönük bilinç ve farkındalık yaratılması hedeflenen “Geleceğin Gözüyle Güvenilir Gıda” konulu resim yarışması düzenlenmiştir.

İlimizde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu öğrencisi İrem İmert birinci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu öğrencisi Fatmagül Ersöz ikinci ve Cengiz Topel İlkokulu öğrencisi Sally Al Suhayli nin üçüncü olduğu yarışmada İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi öğrencilerle sohbet edip eğitimin öneminden bahsettikten sonra ödüllerini verdiler.

(Haber Merkezi)

4 ay, 28 gün önce / 26.12.2013 10:34:12   

Saray Caddesi gösterilere kapatıldıAntakya'da gösterilerin odağı olan Ulus Meydanı, Hürriyet Caddesi ve Saray Caddesi, esnafların ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin talebi üzerine her türlü eylem, gösteri ve etkinliklere kapatıldı.

Konu ile ilgili yetkililerden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: İlimiz Ulus Meydanı, Hürriyet Caddesi ve Saray Caddesinde bulunan esnaflar, Eğitim-Öğretim Kurumu idareci, öğrenci ve velileri, Semavi Din Temsilcileri, bazı Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri buralarda yapılan eylemler ile ilgili olarak maddi ve manevi yönden kayıplarının olduğunu gerekçe göstererek Valilik Makamına çok sayıda dilekçe ile BİMER'E de internet yoluyla müracaatta bulunmuşlardır.

Bu başvuru ve dilekçeler ile ilgili gerekli değerlendirmeler yapılmak üzere Vali Yardımcımız Sayın Orhan Mardinli Başkanlığında, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Yöneticileri, Semavi Dinlerin temsilcileri, Sendika, Dernek, Oda Başkanları ve bu Meydan ve Cadde üzerinde bulunan esnafların katılımı ile 25/06/2013 günü Valilik Binası Toplantı salonun da Semavi Dinlerin ve Tarihi Mekanların odağı olan bu Meydan ve Caddelerimizin mevcut durumu ile ilgili değerlendirmeler yapılmış, ağırlıklı olarak bahse konu yerlerin eylem ve etkinliklere kapatılması yönünde bir görüş hakim olmuştur.

(Haber Merkezi)

10 ay, 29 gün önce / 28.06.2013 10:39:26   

PRIME MALL, CAILLOU'YU ÇOCUKLARLA BULUŞTURACAKPrime Mall Antakya Alışveriş Merkezi, muhte-şem bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor.

Açıldığı günden bu yana ziyaretçilerini birbirinden farklı ve eğlenceli etkinliklerle buluşturan Prime Mall Antakya, bu kez de 22 Haziran saat 14.00'da çocukların sevgilisi Caillou'yu sevenleriyle buluşturacak.

Çocuklar Caillou konseri, boyama atölyesi ve yarışmalarla doyasıya eğlenecek. Prime Mall Antakya yönetimi, bu muhteşem etkinliğe katılmak isteyen tüm çocukları ve ailelerini sınırsız eğlenceye davet etti.

(Haber Merkezi)

10 ay, 7 gün önce / 20.06.2013 10:39:20   

Polis Okulunda eğitim başladıHatay Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) da 2013 - 2014 eğitim öğretim yılı açılış töreni ile başladı.

Dün, PMYO'da düzenlenen 2013 - 2014 eğitim öğretim açılış törenine Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Garnizon Komutanı Hasan Polat, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma Komutanı Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Kakil, bazı daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan PMYO Müdürü Cumali Aslancan; “Eğitim, en genel tanımıyla insanları belli amaçlara göre yetiştirme sürecidir. Eğitim hayatımızı kolaylaştırmakta, güzelleştirmekte ve nitelikli hale getirmektedir. Kişiye bilgi ve beceri kazandırmanın yanı sıra şuur ve sorumluluk da kazandırmaktadır.

Toplumdaki sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeler devlet, hukuk ve insan hakları gibi kavramların farklı boyutlar kazanmasıyla otoritenin sembolü olan polise karşı bakış tarzını değiştirmiş ve polisten beklentileri arttırmıştır. Dolayısıyla polis ve güvenlik gibi kavramlarda yeni anlayışlar ortaya çıkmıştır.

Sevgili öğrenciler, hepiniz bizler için çok değerlisiniz. Bizim görevimiz size en iyi, en güzel, huzurlu bir eğitim ortamını hazırlamaktır. Ancak sizlerinde birtakım sorumlulukları olduğunu unutmayınız.

İyi bir polis ruh ve beden sağlığı tam, hür ve bilimsel düşünme gücüne sahip, insan haklarına saygılı ve hukuk kuralları içinde davrana, yüreği sevgi dolu, kişiliği ve davranışlarıyla sevilen ve saygı duyulan bir insan olmalıdır.” dedi.

Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli de yaptığı konuşmada çağımızda polisin görevinin suç ve suçluyla mücadele ederek suçların meydana gelmeden önlenmesinin sağlanması olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ilk dersi vererek 2013 - 2014 eğitim öğretim yılını başlattı.

(Haber: Hasan KAYA)

7 ay, 1 gün önce / 24.09.2013 10:39:22   

İskenderun Limanı, Türkiye'nin en büyük limanı haline geldiFransız Gemisi Komutanı Deniz Binbaşı Françoi Gelebart ve beraberindeki heyet, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek'i makamında ziyaret etti.

Üç yıl önce İskenderun'a gemilerinin geldiğini ifade eden Deniz Binbaşı Françoi Gelebart, “Gemi her gittiğinde liman güncellemesi yaparız. Üç yıl önceye göre İskenderun limanı çok değişmiş” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “İskenderun çok stratejik ve güzel yer. İskenderun 48 ilden daha büyük. Limanı Büyük İskender keşfetmiş.

İskenderun limanı yatırımlarla Türkiye'nin en büyük limanı haline geldi. Bir buçuk-iki yıl kadar sonra da 3 milyon TEU konteyner kapasiteye ulaşacak. Şu an hızla yapımı sürüyor.

Organlar içerisinde toplum da beyin. Organlar iyi çalışırsa beyin daha rahat eder. Biz de bu bilinçle çalışmalar yaptık. Halkımıza eşit, adil hizmet götürdük. Beyin, yani toplum da rahatladı.

Çalışmalarımızda küresel iklim değişikliklerini göz önünde bulunduruyoruz. Çalışmalarımızı kalıcı, bundan 50 yıl sonrasını öngörerek yapıyoruz” dedi.

Protokol ziyaretleri kapsamında gerçekleşen ziyarette, Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek de, Deniz Binbaşı Françoi Gelebart'a İskenderun'un fotoğrafının yer aldığı anı tabağı verdi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 8 gün önce / 19.06.2013 10:49:32   

Şener: Atatürk, Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderlerden biriTürk Yerel Hizmet Sen Hatay İl Temsilcisi Mustafa Şener 10 Kasım Atatürk'ü Anma günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada “Devletimizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük devlet adamı ve büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 74. yıldönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Şener, Atatürk'ün Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderlerden biri olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Tarih boyunca dünya düzenine şekil veren sayısız devlet adamı çıkaran Türk Milletinin yetiştirdiği en büyük liderlerden biri de, şüphesizki Mustafa Kemal Atatürk'tür. O, işgal altındaki vatan topraklarını kurtarmak amacıyla çaresiz bir millete rehber olmuş, 'Milletin İstikbalini yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır' görüşünü parola kabul ederek üstün askeri dehası ile aziz vatan topraklarını işgalden kurtarmıştır.

Gerçekleştirdiği siyasi, sosyal ve ekonomik reformlarla kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti çağdaş medeniyet seviyesini aşma yolunda önemli atılımlar gerçekleştirmiş ve bunun devamı olarak bugün bütün dünyanın gıpta ile baktığı, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti nitelikleri ile mücehhez devlet yapımız ortaya çıkmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Eserlerini yaşatmak için çalışacağımızı açık yüreklilikle ifade ediyoruz Türk Yerel Hizmet Sen olarak ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle anarken Yüce Allah'tan rahmet dilerim” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 10.11.2012 11:37:40   

Ramazan, umutların canlandığı bir dönemdirAK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Alev Seçmen, mübarek Ramazan ayı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Seçmen mesajında Ramazan ayının umutların canlandığı bir dönem olduğunu belirterek şu görüşlere yer verdi; “Toplumsal hayatımızda önemli yeri bulunan Ramazan ayı, kaygıların ve sıkıntıların geri plana itildiği, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, insan ilişkilerinin güçlendiği, umutların canlandığı bir dönemdir.

Bu vesileyle, dargınlıkları ve kırgınlıkları unutmalı, birlik ve dayanışmamızı artırmalı, geleceğe inancımızı her koşulda korumalıyız. Tüm Müslümanları ortak düşünce ve değerlerde buluşturan Ramazan'da, barışın ve hoşgörünün sürekli kılınması, toplumun tüm katmanlarında uzlaşma kültürünün yerleşmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz.

Ramazan'ın anlamını, güzelliğini ve değerini, sayılı Ramazan günleriyle sınırlı tutmayarak hayatın her döneminde ve tüm ilişkilerimizde hatırlamalıyız. Türk ve İslam dünyasının Ramazan'larını kutluyor, Ramazan'ın milletimize, ülkemize, dünyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 16 gün önce / 11.07.2013 10:29:48   

İlimizde yetişen önemli değerlerimiz var


Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 2012-2013 Cemil Meriç Yılı etkinlikleri kapanış töreni, Pazartesi günü Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Etkinlikte konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, üstad Cemil Meriç'in, kişiliği ve düşünce dünyamıza etkisi konusuna değindi.

Lekesiz, “Binlerce yıllık bir medeniyetin mensubu olarak yaşamış bir milletin ahvadı olarak bizler, topraklarımızda yetişen büyük şahsiyetlerin birikimi ile geleceğimizi güçlü temeller üzerine inşa etmiş bir nesiliz. Bu güçlü temelin önemli köşe taşlarından biri olan merhum Cemil Meriç'in anısına düzenlenen bu programda sizlerin arasında olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Pek çok zenginliğin olduğu ilimizde yetişen önemli değerlerimiz var. Bu değerli şahsiyetler eserleriyle geleceğimize ışık tutmuşlardır. 20. yüzyılın da en önemli şahsiyetlerinden biri şüphesiz Cemil Meriç'tir. Cemil Meriç; susan, mücadele etmeyen, kendi evinde oturan bir anlayışın hürmete layık olmadığını ifade eder. Mazlumun yanında olup çile çekmeyi, başkalarının eli üstünde tutulmaya yeğleyen bir asalet temsilcisidir.

Batının gerçek yüzünü görmüş ve 'Doğu'nun kendi aydınları' eli ile mağdur edilmiş insanlarının elinden tutup kaldırılması mücadelesini omuzlarına yüklenmiştir.

İlimizin bereketli topraklarının bağrından çıkarak, ülkemizin fikir ve edebiyat hayatına damga vurmuş merhum Cemil Meriç'i genç kuşaklara tanıtan bu etkinliği gerçekleştiren; başta üniversitemize ve onun değerli akademisyenlerine, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve çalışanlarına, bu güne kadar bu çalışmanın çeşitli bölümlerinde yer alarak fikirlerini paylaşan yazar, şair ve düşünürlere ayrı ayrı teşekkür ederim. 'dedi.

Etkinlikte, lise öğrencileri arasında düzenlenen 'Gençler Cemil Meriç'i Anlatıyor' sunu yarışmasında, deneme yarışmasında, öğretmenler arası 'Cemil Meriç'in Düşünce Dünyası' konulu deneme yarışmasında dereceye girenlere ve jüri üyesi öğretmenlere, yazarlık atölyesinde görev yapan öğretim üyelerine ve eğitim alanlara başarı ve teşekkür belgeleri ile katılım belgeleri verildi.

Etkinlikte Üstad Cemil Meriç'in kızı Ümit Meriç'e de bir plaket takdim edildi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 29 gün önce / 29.05.2013 10:28:14   

Bakanlardan Cilvegözü incelemesiHafta sonu bir dizi açılış ve ziyaretler için ilimize gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin, program kapsamında Cilvegözü Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve diğer protokolünde eşlik ettiği incelemeler öncesinde gümrük binasında yetkililerden brifing alan Bakan Yazıcı ve Bakan Ergin, incelemelerin ardından düzenlenen basın toplantısında konu ile ilgili olarak bilgi verdiler.

Cilvegözü Gümrük Kapısı'nın fiziki olarak modernize edilerek 2007'nin Eylül ayında hizmete açıldığını hatırlatarak, eski ile kıyaslandığında son derece modern bir kapı olduğunu kaydeden Bakan Yazıcı, ticari aktivite konusunda birtakım sıkıntılar söz konusu olsa da Suriye'de yaşanan iç kargaşanın sona ermesiyle kapıdaki ticari aktivenin büyük ölçüde artacağını söyledi.

Yazıcı, 'Bütün bunları dikkate almak suretiyle, bu arada da aktivitenin azaldığını, çok rolanti seviyede olduğunu da fırsat bilerek belki bu kapının daha işlevsel hale gelmesi için bazı ünite ilaveleri yapmamız gerekiyor. Brifingde arkadaşlarımız bunları aktardılar, bunları da değerlendireceğiz. Yap-işlet-devret modeli kapsamında partnerimiz olan TOBB'un iştiraki, Gümrük Turizm İşletmeleri AŞ ile onu konuşup değerlendireceğiz.' dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 11.12.2012 11:29:56   

Hemşireler, Rektör Güder'e çiçek sundularİnsanlığa nitelikli yaşam sunmayı ilke edinen, bizlerin daha sağlıklı ve daha mutlu hayat sürmesi için en güç koşullarda bile sağlık hizmetlerinin her alanında fedakârca çalışmalarda bulunan MKÜ Araştırma Hastanesi hemşireleri, “Hemşireler Haftası” dolayısıyla MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'e ziyarette bulundular.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi hemşirelerini temsilen Başhemşire Rahşan Odabaşı başkanlığındaki heyet, Rektör Güder' i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Rektör Güder, hemşireler ilgili olarak düşüncelerini şöyle ifade etti; “Hemşirelik hasta ya da sağlıklı bireylerle kurduğu kişiler arası ilişki aracılığıyla insana doğrudan hizmet veren mesleklerdendir. Eğitimini aldığınız bu meslek; her koşulda zamansız bir şekilde çocuklarımıza, engelli arkadaşlarımıza yardımcı olan ve canımızı emanet ettiğimiz pamuk ipliğine bağlıdır. Sizlere düşen görev de her övgünün üstünde sorumluluk sahibi olmanızdır” dedi.

Rektör Güder, hemşirelerimizin hastanedeki hizmetlerin ilerleyişi hususundaki önemini vurgulayarak “İyi niyet ile çözüm önerilerine katkı sağlamanız, katılımcı bir süreç ile gerekli tüm iyileştirmeleri hastane yönetimiyle işbirliği içinde olarak birlikte yapmalısınız. Bununla birlikte Sağlık hizmetlerinin ilimizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakârca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan siz değerli sağlık çalışanlarımızın nezdinde tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası'nı kutlarım” dedi.

Hastane hemşirelerini temsilen konuşan Başhemşire Rahşan Odabaşı, hemşireler olarak dilek ve temennilerini dile getirdikten sonra Rektör Güder'e çiçek takdim etti.

(Haber Merkezi)

11 ay, 12 gün önce / 16.05.2013 10:54:39   

Bilim Fuarı ilgiyle gerçekleştiTübitak ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Türkiye geneli yüzlerce okulda gerçekleştiren bilim fuarının yapıldığı okullardan biri de Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu.

Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kongre Salonu'nda gerçekleşen 1. Tübitak Bilim Fuarı'nın açılış kurdelesini Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Şanlı, Okul Müdürü Sabri Tazeaslan ve diğer protokol üyeleri birlikte kestiler.

Fuar açılışında bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, geçmiş yıllara oranla bakıldığında şehrin ve okulun önemli bir gelişme gösterdiğini ifade ederek, “Başarımız hızla artıyor. Aydınlığın yolunu takip eden bir şehir olduk ve aydınlığı kovalayan öğrencilerimizin başarıları ile gurur duyuyoruz” dedi.

Başkan Savaş daha sonra bilim fuarını gezerek birbirinden önemli projeler üreten öğrenciler ile sohbet etti ve ürettikleri projeleri hakkında bilgiler alarak, öğrencileri başarılarından dolayı tebrik etti.

Başkan Savaş, 1. Tübitak Bilim Fuarı'nda sergilenen su değirmeni, doğal sabun, elektrik üreten bisiklet, dijital yıllık, maus eldiveni, ucuz enerji vb gibi projeleri inceledikten sonra, bu projelerin çok önemli eserler olduğunu söyledi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 15 gün önce / 13.05.2013 12:59:18   

TRT SANATÇILARI İSKENDERUN'DA SAHNE ALDI31. Uluslar arası İskenderun Turizm ve Kültür Festivali'nde TRT sanatçıları sahne aldı.

Festival programı kapsamında, Türk Halk müziği sanatçısı Vildan Turan Akıncı, Türk Sanat Müziği sanatçıları Naim Akan ve Ayşe Taş sahne aldı.

İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek festivalde yaptığı konuşmada “Her kutlama bir zaferin taçlandırmasıdır. Özgürlüğümüzün tacını giydiğimizin 75. Yıldönümünü yaşıyoruz. Bunu Mustafa Kemal'e borçluyuz. Nice 75 yılları kutlamak dileği ile, sizlere sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek'e konserlerden dolayı teşekkür eden Sanatçı Naim Akan, “Musiki adına size minnettarız. Musikiyi yaşatmak için gayretlerinizi görüyor uz. Size teşekkür ediyoruz” dedi.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Ayşe Taş, konseri dinleyen şehit ailesinin şarkı isteğini de yerine getirdi. Tunceli'de şehit olan, şehit er Ahmet Yayman'ın annesi Firdevs Yayman'ın isteği üzerine, 'eledim eledim asker eyledim' adlı şarkıyı şehitler ve şehit anaları için seslendiren sanatçı Ayşe Taş, “Türk bayrağımız hep dalgalanacak. Şehitlerimiz gençlerimiz sayesinde, bizi bekleyen karagözlü oğullarımız, ordumuz sayesinde. Allah ordumuzu muzaffer eylesin” dedi.

Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, unutulmaz konser veren sanatçılara çiçek ve teşekkür plaketi verdi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 16 gün önce / 11.07.2013 10:28:49   

Antakya hızla gelişiyor ve güzelleşiyorAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, belediye ekipleri tarafından gerçekleştirilen hizmetleri yerinde incelemeye devam ediyor.

Başkan Savaş bu anlamda, Şükrü Balcı Caddesi'nde devam eden asfalt yapım çalışmalarını yerinde inceledi.

Başkan Savaş, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada Antakya'nın her geçen gün daha da geliştiğini belirterek “Antakya hızla gelişiyor ve güzelleşiyor” dedi.

Çalışmaları bizzat yerinde inceleyen Başkan Savaş, Fen İşleri Müdürü Nihat Tazeaslan'dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Başkan Savaş, yaşanabilir modern bir Antakya oluşturma çabası içinde olduklarını ifade ederek, “Antakya hızla gelişiyor ve güzelleşiyor. Bu anlamda alt ve üst yapı çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyoruz.

Şehrimizin birçok noktasında asfalt, parke taşı döşeme ve kaldırım yapım çalışmalarımız sürüyor” dedi. (Haber Merkezi)

7 ay, 25 gün önce / 30.09.2013 10:34:59   

Hemşireler özveriyle hizmet vermektedirİl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, hemşirelerin gece-gündüz demeden özveriyle hizmet verdiklerini belirterek tüm hemşirelere meslek hayatında başarılar diledi.

Sağlık Müdürü Yılmaz, Hemşireler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verdi:

“1964 yılından bu yana, modern hemşireliğin öncüsü kabul edilen Florance Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs ülkemizde “Hemşireler Günü” ve içinde bulunduğu hafta da “ Hemşireler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik mesleği 'Bireyin sağlığına ve bağımsızlığına kavuşmasındaki dinamik güç' olarak tanımlanmıştır.

Sağlık, bireylerde zorunlu, vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan ve insan haklarından biridir. Bu nedenledir ki Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve toplum sağlığını kazandırmak için çalışır.

Hasta insan, en zayıf durumuyla en çok ortada olan ve en çok insanca davranılmaya ihtiyaç duyan kişidir. Bu ihtiyaca cevap veren en önemli meslek gruplarının başında ise hemşirelik gelir. Hemşirelik, temelinde insan sevgisi olan, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran sabrın öne çıktığı ve toplumsal beklentilerin yüksek olduğu zor ve önemli bir meslek dalıdır. Hemşireler, gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenmektedir.

Sağlık hizmetlerinin sürekli ve kaliteli olarak sunulabilmesi, ancak hekim, hemşire, ebe ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan bir ekip ile mümkündür. Hemşirelik, bu ekip hizmetinin olmazsa olmaz ve en temel unsurlarındandır. Hemşirelerimiz bu ekibin önemli öğelerinden biri olarak, üstlendikleri sorumluluğu eksiksiz yerine getirmek ve hastalarına yardımcı olabilmek için gece-gündüz özveriyle büyük uğraş vermektedirler.

Büyük bir önem taşıdıklarına inandığımız değerli Hemşire arkadaşlarımızın hemşireler gününü kutlar, mesleki hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 15 gün önce / 13.05.2013 12:50:40   

ALMAN TİYATRO SANATÇILARINDAN BAŞKAN SAVAŞ'A ZİYARETAlman tiyatro sanatçıları Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'a nezaket ziyaretinde bulundu.

Berlin Bollhaus Naunynstrasse adlı tiyatro ekibi Antakya'da gerçekleştireceği atölye çalışmasında Berlin ile Antakya arasındaki benzerliklerin peşindeki tiyatral bir araştırma ve her iki şehir de eski ve yeni göç hikâyelerini değerlendirecek.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, 2829 Eylül tarihlerinde tiyatro atölye çalışması için şehrimizde bulunan sanatçıların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Belediye Başkanı Savaş, tiyatro oyununda Antakya'nın konu edilmesi ve bu sayede sergilenecek tiyatro oyunu vasıtasıyla şehrimizin tanıtımına katkı da bulunulmasından ötürü emeği geçenlere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 29.09.2012 09:45:49   

ÖĞRENCİLER, BAŞKAN SAVAŞ'I ZİYARET ETTİAntakya İnönü Ortaokulu öğrencileri Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ı Belediye Meclis Salonu'nda ziyaret etti.

İnönü Ortaokulu Müdürü Halef Güçlü, 4-C ve 3-C şubesi öğrencileri ve öğretmen Ahmet Ömeroğlu ile Gülsüm Cüceoğlu'ndan oluşan heyet, “insanlar ve yönetim” konuları kapsamında Antakya Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'a ziyarete geldiler.

Başkan Savaş, yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, öğrencilerin sorduğu sorulara tek tek cevap verdi. Başkan Savaş, çocukların bol bol ders çalışmasını istedi ve “Başarı ders çalışmaktan geçer” dedi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 19 gün önce / 09.05.2013 11:13:20   

Veteriner Fakültesi Dekanları Toplantısı, MKÜ'de yapıldıMustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen VII. Veteriner Fakültesi Dekanları Toplantısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli, konuşmacı olarak Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Erdoğan, Nahçıvan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Rüstem ve ülkemizin 19 Veteriner Fakültesi Dekanı, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli toplantıda yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi: “Üretenler hekimlik mesleği esas itibariyle hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği olmakla birlikte hayvansal gıdaların üretimi çiftlikten çatala gıda güvenliğinin sağlanması gibi geniş bir görev alanı bulunmaktadır. Veteriner hekimlik mesleği hayvansal üretim alanlarındaki görevi nedeniyle bir yandan tarım bilimleriyle gıda güvenliği yönünden halk sağlığı ilişkisi bakımından tıp bilimleriyle yakından ilişkili bir meslektir. Her geçen gün gelişen öz değişen dünyada yaşanan gelecekte de önemli bir kurum olan dengeli ve yeterli beslenme önemli.

Bu çözümünde hayvansal ürünler vazgeçilmez unsurlar olarak ortaya çıkmakta. Bu nedenle hayvancılık sektörü veteriner hekimliği mesleği stratejik öneme sahiptir.

Günümüzde rekabetçi dinamik bilgiye dayalı düzenli büyüyen daha çok nitelikli iş sağlayan bir ekonomiye bu ekonominin sürdürebilirliğini sağlayacak insan gücüne ve bu insan gücünü yetiştirecek nitelikli bir eğitim sistemine sahip olmak kaçınılmazdır. Bunun için birçok alanda olduğu gibi bu alanda da Avrupa birliği üyeliğine üye ülkeler arasında iş birliğini destekleyen ve birlik içinde muhterem ölçülere sahip ortak yapıların işteyişleri geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu nedenle yükseköğretimde ön görülen ortak yapılar oluşturmak için akademik ve mesleki öğretim alanında kurumlar ve programlar yönünden gerekli düzenlemeleri yapmakta ve uygulamaktayız.

Ülkemizde birçok Veteriner Fakültesinde olduğu gibi üniversitemizde Veteriner Fakültesi Avrupa eğitim kurumları birliğine üye olmuş yapılan uluslararası toplantılarda veteriner hekimliğinin güncellenmesi ve adaptasyona uygun duruma getirilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 27.11.2012 11:36:43   

YILIN İŞ KADINI; GÜLAY GÜLEkonomi alanında Doğu Akdeniz bölgesinde yayın yapan Refleks Gazetesi okurlarının oylarıyla verilen “Lokomotif Ödülleri” gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Tüyap Fuar Alanında yapılan ödül töreninde Gülteks Dış Ticaret Limited Şirketi (VERDAA) Genel Müdürü Gülay Gül yılın iş kadını ödülünü aldı.

“Refleks Lokomotif Ödülleri” törenine Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Türkkonfed Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Hasiad Başkanı Gülay Gül, Adsiad Başkanı Süleyman Sönmez ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Alanında çarpıcı başarılara imza atmış kişi ve kurumların ödüllendirildiği ödül töreninde bir konuşma yapan Refleks Gazetesi İmtiyaz Sahibi Esra Özden Bölge ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar arasında ödüle hak kazananların Refleks okurlarının oylarıyla belirlendiğini söyledi.

Özden'in konuşmasının ardından devam eden Lokomotif Ödülleri töreninde, Refleks okuyucularının oylamalarıyla belirlenen 12 kişi ve kuruma ödülleri verildi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 20 gün önce / 08.05.2013 11:05:59   

Hareketsiz hayat, sağlıksız hayattırHalk Sağlığı Müdürlüğü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki Obezite hastalığının yaşam kalitesini düşürmekte ve pek çok kronik hastalıklara neden olduğunu belirtti.

Tiryaki yazılı açıklamasında hareketsiz hayat, sağlıksız hayattır diyerek şöyle devam etti: “Günümüzde bilim ve teknolojinin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan yeniliklerin insanlığın hizmetine sunulması ile insanların yaşam tarzları gün geçtikçe değişmekte, insanların yapması gereken pek çok faaliyeti makinelerin yapmasını sağlanmaktadır. Bu durum yoğunluğu azaltıp, boş zamanı arttırmakta ancak artan boş zaman çoğunlukla doğru değerlendirilmediği için genel olarak artan bir yaşam kalitesinden bahsedilememektedir. Çünkü teknolojik gelişmeler insanı hızla hareketsizliğe itmekte ve artık pek çok faaliyet sanal ortamda gerçekleşmektedir. Bu anlamda hayat kolaylaşmakta Ancak beslenme alışkanlığını değiştirmeyen hatta hızla bol kalorili sağlıksız yiyeceklere yönelen insan için hareketsizlik önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Neticede Beslenme tarzındaki değişiklikler, fiziksel aktivite azlığı, sigara ve alkol tüketimi gibi bir takım olumsuz şartlar bir araya geldiğinde obezite (şişmanlık) riski artmaktadır. Obezite de yaşam kalitesini düşürmekte ve pek çok kronik hastalıklara neden olmaktadır.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 65sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25'inin, diyabetin % 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30'unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncım azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

Obezite ile mücadelede, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasına yönelik önlemlerin yanı sıra toplumda düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının da oluşturulması gerekmektedir. Çocukluktan itibaren toplumun her kesimini düzenli fiziksel aktiviteye teşvik etmek sağlığı tehdit eden durumlardan uzaklaştırmakta, bedensel ve ruhsal iyilik sağlayıp, yaşam kalitesi üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.

Sürekli vurgulanan bir ifade olan fiziksel aktiviteyi tanımlayacak olursak; günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji tüketimini sağlayan, kalp ve solunum hızını arttırarak, farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktivitelerdir. Yürümek, koşmak, sıçramak, yüzmek, bisiklete binmek, oturup kalkmak, kol-bacak, baş-gövde hareketleri gibi temel vücut hareketleri fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir.

Bu Kapsamda; Haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterli olacağını hatırlatır ve tüm halkımızı hareketli bir hayata davet ederim. Unutmayın ki hareketsiz hayat, sağlıksız hayattır” dedi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 20 gün önce / 08.05.2013 11:02:49   

5 MAHALLENİN İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜAntakya Belediyesi Saraycık Mevkiinde yürüttüğü içme suyu sondaj çalışmalarının sonucunda açtığı yeni su kuyuları ile Toki bölgesi dâhil batı yakasında bulunan 5 mahallenin içme suyu sorununu çözdü.

Antakya'nın Saraycık mevkiinde yapılan çalışmalarda ilk etapta 6 adet yeni içme suyu kuyusu açtıklarını belirten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, saniyede 75 litre debisi bulunan içme suyu hattının kentin batı yakasındaki içme suyu ihtiyacına çok büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, “Saraykent, Aksaray, Akasya, Altınçay mahallelerimiz ve Saraycık Mevkii olmak üzere şehrin Batı yakasındaki bu bölgelerin su sorununu çözmek amacıyla Saraycık mıntıkasında belediyemiz tarafından açılmış olan 6 adet içme suyu kuyusunun ihyası yapılarak elde edilen suyun 100 m³ hacimli servis deposuna oradan da 5000 tonluk Saracık deposuna aktarılması maksadı ile ihale kapsamında yapılan çalışmalar devam ediyor. Açılan 6 adet kuyunun toplam kapasitesi 75 lt/sn olup, bunun 5 lt/sn si TOKİ’lere 1800 m.isale hattı yapılarak bağlandı. Böylece TOKİ'lerin su sorunu çözüldü. Geri kalan suyun tamamı Saraycık deposuna nakledilecek. Şu anda ihale kapsamında servis deposu inşaatı beton işi kısmen tamamlanarak çalışmalar devam ediyor. Ayrıca isale hattıyla ilgili 2071 m çeşitli çaplardaki diktil font borunun 600 m si döşenmiş ve çalışmalar sürüyor. Döşenen diktil font borular Antakya'da ilk defa kullanılıyor. Şu anda dünyada en iyi ve sağlıklı içi beton kaplama dışı çinko üzerine bütüm kaplama üç alaşımlı çelik boru imalatı olup, muflu olması döşeme rahatlığı ve dayanıklılığı bakımından diğer borulardan daha kaliteli olması nedeniyle seçildi. Yapılan çalışma bölgede bulunan mahallelerimize, hemşehrilerimize ve memleketimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 15 gün önce / 12.07.2013 10:52:46   

LÖSEV’DEN BAŞKAN SAVAŞ'A TEŞEKKÜRKısa adı LÖSEV olan Lösemili Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'a bir teşekkür mektubu gönderdi.

LÖSEV Hatay İl Temsilcisi Şenay Gürbüz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ı ziyaret ederek, Vakıf Başkanı Ezer'in teşekkür mektubunu teslim etti.

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan LÖSEV Hatay İl Temsilcisi Şenay Gürbüz, Başkan Savaş'a kendilerine karşı göstermiş olduğu yakın ilgi ve destekten dolayı teşekkür etti. İl Temsilcisi Gürbüz, Başkan Savaş'ın geçtiğimiz günlerde Lösev'li çocuklara ve ailelerine yemek verdiğini hatırlatarak, “her zaman yanımızda olan bizlerden desteğini esirgemeyen başkanımıza lösev'li çocuklar ve aileleri adına teşekkür ediyorum” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer'in gönderdiği teşekkür mektubunu alarak, “Lösev'li kardeşlerimizi önemsiyoruz ve bizler her zaman yanınızdayız. Sizlere Allah'tan şifa diliyorum ve herkesi Lösev'li çocuklarımıza sahip çıkmaya ve bu konuya karşı hassas davranmaya davet ediyorum” dedi.

LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, gönderdiği teşekkür mektubunda, Başkan Savaş'a her zaman Lösev ailesinin yanında olduğu için ve verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

9 ay, 12 gün önce / 15.07.2013 11:36:36   

Yeni düzenleme ile kaos ortadan kalktıTürk Hava Kurumu Antakya Şubesi Başkanı Ahmet Şenkule, kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisinin ellerinden alınmasıyla kaosun ortadan kalktığını söyledi.

Şenkule, yardım toplama yönetmeliğinde hükümetin yeni bir düzenlemeye gittiğini belirterek “Bu yardımları THK, Kızılay, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Çocuk Esirgeme ve Diyanet İşleri Vakfı adına topluyorduk. Çıkan bu yeni yönetmelikle bu ortadan kalkmış durumda” dedi.

Resmi Gazetede yayımlanan yeni yönetmelikle, kamu yararına faaliyette bulunan derneklerin yardım toplamaya devam edeceklerini vurgulayan Şenkule, şu açıklamalarda bulundu: “88 yıldır olduğu gibi THK Antakya Şubemiz halkımızın desteği ile kurban derisi, fitre ve zekât toplamaya eskisi gibi devam edecektir. Bu düzenleme bir kaosu ortadan kaldırmıştır. Devletimizin ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda bu yardımların doğru yola kullanıldığını hükümetimiz denetleyecektir. Halkımız da takip edecektir. THK Antakya Şubesi olarak 88 yıldır halkın yardımıyla Atatürk'ün de söylediği gibi ' İstikbal Göklerdedir' görüşündedir. Bu doğrultuda 2011 yılında hükümetimizin desteğiyle kurulan Türk Havacılık ve Uzay Üniversitesiyle de Türk Eğitim sistemine yeni bir anlayış ve heyecan getirilmiş, havacılığın ihtiyacı olan gençleri pilot, teknisyen, kabin memurları ve mühendisler yetiştiren dünya çapında bir üniversite ülkemize kazandırılmıştır. Yaptığı faaliyetlerle üniversitesiyle, yangın uçaklarıyla, ambulans helikopterleriyle, havacılık eğitim merkezleriyle okullarda ve Şubelerinde verdiği Model Uçak Eğitimleriyle gençlerimize havacılığı sevdirmiştir. Bir ülkede Havacılıkla ne kadar çok insan uğraşıyorsa o ülkenin gelişmişliği,ileri gitmesi bununla doğru orantılıdır.

Bu nedenlerden ötürü Antakyalı halkımızın bize bugüne kadar yapmış olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Yeni yönetmeliğin tüm kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Resmi Gazete'de Yardım Toplama Esas Usulleri Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklikle, Kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekât zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda THK'na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı. Yeni karar, ilk kez 15 Ekim'de başlayacak Kurban Bayramı'nda uygulanacak. THK, devletin kendisine verdiği kurban derisi toplama görevini 1983 yılından bu yana 2860 sayılı Yardım Toplama,3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunları ile nasıl uygulanacağını açıklayan yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik gereğince yerine getiriyordu” dedi.

(Haber Merkezi)

7 ay, 24 gün önce / 01.10.2013 10:31:44   

SAVAŞ, BİRLİK VE BERABERLİK ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, hafta sonları birlik ve beraberlik gezileri kapsamında sürdürdüğü köy ziyaretlerine devam ediyor.

Başkan Savaş, Altınözü İlçesi'ne bağlı Yanıkpınar, Türkmen Mezrası, Enek, Mayadalı, Alakent ve Babatorun Köylerini ziyaret ederek, vatandaşlar ile sohbet etti.

Birlik ve beraberlik toplantıları kapsamında 6 köyü ziyaret ederek muhtarlar ve vatandaşlar ile bir araya gelen Başkan Savaş, toplantılara ev sahibi olan köy muhtarlarına ve köy sakinlerine teşekkür etti.

Ziyaretlere Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali, Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Savaş şehrimizdeki sosyal dokunun ve huzur ortamının geleceğe sağlıklı bir şekilde taşınması adına birlik, beraberlik ziyaretlerine aralıksız olarak devam ettiklerini dile getirerek, “Birliğimize, dirliğimize, dayanışmamıza güç vermek, bu birlikteliğimizi daha da pekiştirmek için bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretlerimizde bizleri en güzel şekilde ağırlayan köy muhtarlarımıza ve köy sakinlerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Ziyaretlerde her zaman olduğu gibi Hatay'daki barış, hoşgörü ve kardeşlik ortamına vurgu yapan Başkan Savaş, Reyhanlı'da yaşanan alçakça saldırı olayına da bir kez daha değinerek, “Bu hain saldırı şehrimizdeki barış ve hoşgörü ortamını bozamayacaktır. Tam aksine halkımızı daha fazla birleştirecektir. Hatay insanı bu tür provokatif saldırılara itibar etmeyecek kadar sağduyuludur. Bu hain saldırı Ülkemizin, memleketimizin Milli Birlik ve Beraberliği ile Kardeşlik duygularını bozamayacak, halkımızın barış ve huzuru koruma konusundaki kararlılığını arttıracaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 5 gün önce / 23.05.2013 11:12:34   

TERMOTİK TIRLAR YOLLARI TIKIYORYeni Sanayi Sitesi içinde bulunan tırların termotik bölümlerinin yolları tıkadığı belirtiliyor.

Yeni Sanayi Sitesi esnafı, tırların termotik bölümleri caddenin gelişi güzel yerlerine park edip uzun süre bırakıldığından, ana caddelerde zaman zaman yol tıkanıklarına ve trafiğin aksadığından şikâyet ediliyor. Sitenin kenar semtlerinde uygun park yerleri olduğunu söyleyen esnaf, bu şekilde park halinde bırakılıp uzun süre kalan araçların kendilerini olumsuz yönde etkilediğini belirterek bu gibi araç sahiplerinin konuya duyarlı davranmalarını istiyor.

(Haber Merkezi)

7 ay, 28 gün önce / 27.09.2013 11:13:12   

Gözaltına alınanlar sekize yükseldiSuriyeli sığınmacılara eylem hazırlığında bulunan bir gruba operasyon düzenlendi.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz valilik bahçesinde düzenlediği basın toplantısında gözaltına alınanların sayısını altı olarak açıklamıştı. Ancak saat:16.30 sıralarında iki kişinin daha yakalanmasıyla gözaltına alınanların sayısı sekize yükseldi.
Hatay Valiliğinden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: İlimizde Suriyeli sığınmacıların kaldığı yerlerde bombalı saldırı ve kaçırma eylemi hazırlığı içerisinde olduğu bilgisi alınan bir gruba 21 Mayıs 2013 Salı günü emniyet ve jandarma birimlerimiz tarafından ortak bir operasyon yapıldığı, 22 Mayıs 2013 günü saat15.30'da ilimiz Valisi M. Celalettin Lekesiz tarafından yapılan basın açıklamasında bildirilmiş idi.

Güvenlik ve istihbarat birimlerimizin titiz ve kararlı bir şekilde yürüttükleri çalışmalar sonucunda firari şahıslardan İ.D. ve A.P. isimli şahıslar 22 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 16.30sıralarında yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Konu ile ilgili olarak son yakalananlar ile birlikte gözaltına alınanların sayısı 8'e yükselmiştir.

Konu ile ilgili istihbarat ve operasyonel çalışmalar koordineli olarak titizlikle yürütülmektedir. Gelişmeler hakkında kamuoyu bilgilendirilmeye devam edilecektir. (Haber Merkezi)

11 ay, 4 gün önce / 24.05.2013 11:11:55   

DHMİ 80 yaşındaDevlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) 80. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Tüm Hatay Havalimanı çalışanlarının katılımı ile gerçekleştirilen kutlamalar Hatay Havalimanı çalışanları adına Müdürvekili Durmuş Ali Kaya'nın Atatürk Anıta çelenk koymasıyla başladı.

Daha sonra Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Havalimanı Müdür Vekili Durmuş Ali Kaya, burada basın mensuplarına Hatay Havalimanın hava taşımacılığındaki yeri hakkında açıklamalarda bulundu: “Türkiye'nin Ortadoğu ve Avrupa'ya açılan kapı olması nedeniyle ekonomi alanında ve kültür turizminde önemli rol üstlenen Havalimanımız, Havacılık sektöründe Uluslararası standartlarda, kaliteli, güvenli, konforlu, insana ve çevreye duyarlı ileri teknoloji ürünü alt yapı ve sistemlere, yetişmiş insan gücüne dayalı hava seyrüsefer ve havalimanı işletme hizmetleri sunma misyonu ile çalıştık.

Hatay İlimizde yaşanan terör olayı nedeniyle programlan-mış olan kutlamalar iptal edilmiş olup, terör nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerini Allahtan rahmet diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 4 gün önce / 24.05.2013 11:06:43   

Köy yolları parke taşı ile döşeniyorKöy yollarında ulaşımın rahatlatılması, yolculukların daha güvenli bir şekilde yapılması, vatandaşların kışın çamurdan yazın tozdan korunması amacıyla köy yolları parke taşı ile döşenmeye devam ediyor.

Çalışmalar kapsamında; merkez ilçe dahil tüm ilçelere bağlı toplam 351 köye 1 milyon 057 bin metrekare parke taşı döşenecek. Şu ana kadar 24 köyde toplam 55 bin 361 metrekare parke taşı döşeme işi gerçekleştirildi, 31 köyde parke taşı döşeme işi devam ederken henüz başlanılmayan 296 köy ise bu yıl içerisinde parke taşına kavuşturulacağı bildirildi.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, şehirlerimizde var olan rahatlığın, imkânların ve standartların köylerimizde de olması, altyapı hizmetlerinde şehir insanının yaşadığı rahatlığı kırsalda yaşayan insanlarımızın da yaşayabilmesi, vatandaşımızın ayağının kışın çamurdan yazın tozdan korunabilmesi için söz konusu çalışmaların önemli olduğunu ifade etti.

Çalışmalara ilişkin ihalelerin yapıldığını ve 01 Ekim 2013 tarihi itibarıyla bitirilmesinin hedeflendiğini de hatırlatan Vali Lekesiz, toplam 16.500.000 liraya mal olan hizmetlerden yaklaşık 312 bin 260 kişinin yararlanacağını da sözlerine ekledi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 18 gün önce / 09.07.2013 10:33:08   

MKÜ'de “Karma Güz Konseri” beğeni kazandıMustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi O. Şükrü Bezirci eşliğinde akademik, idari personel ve öğrencilere yönelik müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Atatürk Konferans Salonu'nda verilen konsere; MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç, birçok akademik, idari personel ve öğrenciler katılım gösterdi.

Yoğun katılımın olduğu konserde; synthesizerde Mehmet Menge, kemanda Burak Parlakyiğit, klasik gitarda Tolga Bozdemir ve Gökşah Kızıltepe, neyde Öğretim Görevlisi O. Şükrü Bezirci'nin tüm hünerlerini gösterdikleri müzik ziyafeti dinleyicilerden büyük alkış aldı.

Müzik enstrümanlarının birbiriyle ahenkli bir şekilde çalındığı ortamda şarkılara büyük bir keyifle eşlik eden konuklar solistlerle birlikte notaların duygusunu yaşadılar. Kemanın ve Ney'in etkileyici sesiyle büyülenen misafirler adeta kendilerinden geçerek müziğin doruğuna ulaştılar.

Türk Sanat Müziğiyle başlayıp, türkü, pop müziğiyle devam eden geniş repertuarlı konserde katılımcılara müzik ziyafeti verilen Karma Güz Konseri Rektör Güder'in sanatçılara çiçek takdim etmesiyle son buldu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 10.12.2012 11:35:18   

Nureddin Zengi Lisesi, Türkiye üçüncüsüKılıçaslan Eğitim Kurumları ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen '5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması”nda Anadolu ve Fen Lisesi olarak 4 öğrenciyle organizasyona katılan Nureddin Zengi Eğitim Kurumları sıkı bir çalışmanın sonunda takım halinde Türkiye 3.lüğünü elde etti.

Öğrencilere önceden ilan edilen 10'ar kitaptan 100 sorunun sorulduğu yarışmada Özel Nureddin Zengi Leman Narin Anadolu ve Fen Liselerinden 9.sınıf öğrencileri Zahide Kahraman, Rabia Yenilmez ve 10.sınıf öğrencileri M.Salih Ayten ve Ali İbrahim Doğrul sınava katıldı. Sınav sonucunda Rabia Yenilmez Türkiye 2.si olarak gümüş madalya ve 750 TL para ödülü, Ali İbrahim Doğrul ise Türkiye 3.sü olarak bronz madalya ve 500 TL para ödülü kazandı.

Takım olarak Lise kategorisinde ise Nureddin Zengi Eğitim Kurumları 4 öğrencisiyle Türkiye 3.sü olarak Hatay'ı Türkiye'de adını duyuran okullar arasında yer aldı. 65 ildeki, 601 okuldan Kayseri'ye gelen Bin 141 ortaokul ve lise öğrencisinin katıldığı '5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması'nda Türkiye 3.sü olarak Hatay'ın adını duyuran Özel Nureddin Zengi Eğitim Kurumları elde ettiği başarının haklı sevincini yaşadı.

Yarışmaya başından beri özverili bir şekilde hazırlanan ve Türkiye derecesi elde etmeyi başaran öğrencilerini tebrik eden Okul Müdürü Feyzullah Yağız, bu başarıda emeği geçen öğretmenlerin de büyük bir katkısının olduğunu ifade etti. Okumanın ve okuduğunu anlayarak paylaşımda bulunmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Feyzullah Yağız her yıl bu organizasyona mutlaka katılmaya çalıştığını belirtti.

(Haber Merkezi)

11 ay, 11 gün önce / 17.05.2013 11:41:08   

Bazı köylerde elektrik kesintisi uygulanacakToroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre tesis ve bakım çalışması dolayısıyla bazı köylerde elektik kesintisi uygulanacak.

Toroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Tesis ve bakım çalışması yapılacağından 0102 Ekim 2012 tarihlerinde 07:0018:00 saatleri arasında Bozlu, Turfanda, Çatbaşı, Yoncakaya, Üçırmak, Dağdüzü, Çayır Köyleri ve çevre yerleşim yerlerinde elektrik kesintisi yapılacaktır. Uygulanacak olan elektrik kesintisinden vatandaşlarımızın zarar görmemesi için şu önlemleri almaları gerekir:

1Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması,

2Yapılan çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebileceği,

3Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları,elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 ALO ELEKTRİK telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 29.09.2012 09:35:41   

Antakya Belediyesi'nden Öğretmenler Günü'ne özel konserAntakya Belediyesi kültür ve sanat etkinliklerine aralıksız devam ediyor. Bu doğrultuda 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Özsüt Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sazjazz Etnik Müzik Topluluğu konser düzenledi.

Düzenlenen etkinliğe Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve eşi Doç.Dr. Nazan Savaş, Garnizon Komutanı P.Kur. Alb. Hasan Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Antakya Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Akgül, Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yelkaya, Mehmet Çaparali, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Alev Seçmen, AK Parti Merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Vokalistliğini Zeynep Sallabaş'ın yaptığı, birbirinden güzel eserlerin icra edildiği konserde, saz sanatçıları perdesiz bağlamada Onur Kar, Kemanda Emin Beyazçiçek, Basgitarda Akan Atakan, Piyanoda Gökhan Kurt ve Perküsyon da Sinan Genç performanslarıyla sanatseverlerin beğenisini kazandı. “Sazjazz Etnik Müzik Topluluğu” Öğretmenler Günü kapsamında düzenlenen konserde Antakyalılara müzik ziyafeti sundu.

Konser sonunda konuşma yapan Başkan Savaş, öğretmenlik mesleğinin meşakkatli bir meslek olduğunu hatırlatarak, “İnsanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz bir mesleği olan öğretmenlik, ülkemizin refah, huzurlu ve barış dolu günlere yürümesinde en büyük etkendir. Geleceğin güvencesi eğitim, eğitimin güvencesi de öğretmenlerdir. Bu yüzden öğretmenlerimize zor bir görev düşmektedir. Çocuklarımızı iyiye, güzele, aydınlığa ve bilgiye götüren öğretmenler; ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkması, iyi yetişmiş, donanımlı bir neslin oluşması için de önemlidir. Değerli öğretmenlerimize bu güzel konser etkinliğini düzenleyerek onlara olan ilgimizi ve sevgimizi bir kez daha vurgulamak istedik. Tüm öğretmenlerimizin bu özel gününü bir kez daha kutluyorum.” dedi. Konserin sonunda Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve Garnizon Komutanı P.Kur. Alb. Hasan Polat, Antakya Belediyesi Sazjazz Etnik Müzik Topluluğu sanatçılarına çiçek vererek hatıra fotoğrafı çekildiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 26.11.2012 10:54:54   

GENÇLERDEN HUZUREVİ ZİYARETİ


Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi gençleri “Gençlik Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Antakya Huzurevine bir ziyarette bulundu.

Her yıl 15-21 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hatay Gençlik Merkezi gençleri başta Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Ali Güven olmak üzere Huzurevinde yaşlıları unutmadılar. Ellerinde güllerle yaşlılara ziyarete giden gençler, yaşlılarla sohbet edip, hatır sordular. Huzurevi sakinlerine gül ve çikolata ikram eden gençler ziyaret sonunda topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Gündemle ilgili bir açıklama yapan Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Ali Güven; “Her zaman gönlümüzde hatırımızda olan büyüklerimize Gençlik Haftası münasebetiyle bir ziyaret yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu büyüklerimiz aslında kimseden fazla bir şey istemiyor. Biraz hatırlanmak, biraz sohbet, birazda güleryüz bekliyorlar. Bu isteklerine cevap vermek geleceğin yaşlıları biz gençlere düşüyor. Unutmamalıyız ki bir gün bizde yaşlanacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 5 gün önce / 23.05.2013 11:02:59   

Su ürünleri, son yıllarda gelişme gösterdiTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay İl Koordinatörlüğü Akdeniz İhracatçıları Birliği'nin (AKİB) Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği toplantısı Arsuz Beldesi Gümüş Otel'de gerçekleştirildi.

Su ürünlerinin son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğini belirten TKDK Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy yaptığı sunumda şu açıklamalarda yer verdi: “TKDK Hatay İl Koordinatörlüğü olarak su ürünleri sektörüne hibe destekleri verdiklerini ve bu kapsamda, IPARD hibe destek programı ile başta su ürünleri işleme/pazarlama ve kültür balıkçılığı sektörleri olmak üzere birçok sektörde inşaat işleri ve makine ekipman yatırımlarına % 50 ile % 65 oranında değişen ve KDV, ÖTV, gelir ve kurumlar vergilerinden muaf hibe destek fonları sağladık.

İlimiz ve ilçelerimizdeki su ürünleri yetiştiricilik potansiyelinin il genelinde değerlendirilmesi ve sürdürülebilir düzeye yükseltilmesi için Hatay İl koordinatörlüğü olarak yatırımcılara ellerinden gelen her türlü desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz. İlk amacımız balıkçılık sektöründe AB standartlarına uygun olmayan mevcut küçük ve orta büyüklükteki balıkçılık tesislerinin AB standartlarına yükseltilmesi, diğer amaçlarının ise, sektördeki kapasite kullanım oranını artırmak, il bazında iç su balıkçılığının gelişimini sağlamak, halihazırda yeterli üretim kapasitesi olan ancak işleme açısından yetersiz tesisleri yenilemek, küçük ve orta ölçekli su ürünleri işleme tesislerinin kurulmasına destek vermek.

Bu amaçlar doğrultusunda; hibe destek fonları kapsamında su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarına 1.5 milyon avro ve kültür balıkçılığı yetiştiriciliği kapsamında yapılacak olan yatırımlara 200 bin avroya kadar hibe fonu sağladık. Bu çerçevede su ürünleri işleme tesisi yatırımı için 1 Milyon Euro'luk bir projenin başvurusunu kabul ettiklerini ve projenin kurum merkezinde onayda olduğunu söyledi ve yeni yatırımcılardan da proje bekliyoruz” dedi.

Akdeniz İhracatçıları Birliği(AKİB) Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; TKDK Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Onur Yıldız, KOSGEB İl Müdürü Seracettin Özcan, üyeler, su ürünleri ve hayvansal mamul üreticileri sektör temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)

11 ay, 6 gün önce / 22.05.2013 11:22:18   

19 Mayıs birlik ve beraberliktir19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı.

Pazar günü Cumhuriyet Alanında düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın ve beraberindeki heyet, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Törene, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, şube müdürleri, bazı siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Taşkın, törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs'ın azim, kararlılık, birlik, beraberlik ve büyük bir ulusun uyanışı olduğunu belirtti.

Taşkın, konuşmasına şöyle devam etti; “Bu gün ulu önder Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 94. yılı. 19 Mayıs 1919 birinci Dünya savaşında üzerinde yaşadığımız Anadolu'yu paylaşarak Türk Milletini tarihten silmek isteyen dünyanın en güçlü devletlerine karşı yediden yetmişe verilen mücadelenin başladığı ve Türk Ulusunun tam bağımsız bir devlet kurmasının ilk adımıdır.

19 Mayıs, azimdir, kararlılıktır, birliktir, beraberliktir ve büyük bir ulusun uyanışıdır. Sevgili genler, siz gelecekte bu ülkeyi yönetecek kişiler olarak her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunuz sevgi, barış, dostluk ve hoş görü anlayışını devam ettirerek her türlü engeli aşarak yarınları Dünya Lideri Türkiye'yi geleceğe daha güçlü şekilde taşıyacaksınız.

Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı ve tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç kimsenin hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyeceksiniz. En küçük bir olumsuzluk karşısında damarlarınızdaki o asil kanla ve yüreğinizdeki imandan aldığınız güçle tek yumruk olacaksınız. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

11 ay, 7 gün önce / 21.05.2013 12:35:21   

F-16'Lar sınırda kuş uçurtmuyorTürkiye-Suriye sınırında devriye görevi icra eden Türk Jetleri sınırda adeta kuş uçurtmuyor. Suriye'ye ait iki uçağın sınıra yaklaşması üzerine havalanan Türk Jetleri gören Suriye'ye ait iki uçak sınıra dört deniz mili kala geri döndüğü bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türkiye-Suriye hudut bölgesinde 'Hava Muharebe Devriye Görevi' icra eden iki adet F-16 uçağımız, Suriye'ye ait bir adet SU-24 uçağının Karbeyaz/Hatay güneyinde ve bir adet SU-24 uçağının Cilvegözü/Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak söz konusu hava araçları, sınırımıza 4 ve 4,5 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır.

Ayrıca iki adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut bölgesinde Hava Muharebe Devriye Görevi icra edilmiştir.

Sahil Güvenlik Komutanlığınca, iki adet bot ile Türkiye-Suriye deniz hududunda karakol görevi icra edilmiştir” denildi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

5 ay, 20 gün önce / 04.12.2013 09:57:24   

Sorunları dinlemeye devam ediyorHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Erzin ilçe esnafını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve bir süre sohbet etti.

Vali Lekesiz, Vali Yardımcıları Kadim Doğan, Şahin Bayhan, Orhan Mardinli, Fahrettin Göncü, Mehmet Eriş, Ali Arslantaş ve Hakkı Ünal ile ilçe kaymakamları eşliğinde Şükrü Paşa Caddesi üzerinde bulunan Beyaz eşya, ev tekstili ve mobilya mağazası, bakkal dükkanı, iletişim ve telefon bayisi ile traktör bayisini ziyaret ederek esnafla görüştü.

Vali Lekesiz, kendisi ile görüşmeyi arzu eden vatandaşlar ile bir süre sohbet ederek dilek ve temennilerini dinledi. İlçe kaymakamına vatandaşların durumlarının incelenerek, temennilerinin ve gerekli ihtiyaçlarının karşılanması talimatını verdi.

Esnafların çocukları ile de ayrı ayrı ilgilenerek eğitim durumları hakkında bilgi alan Lekesiz daha sonra beraberindekilerle birlikte Erzin Kaymakamlığı Toplantı Salonu'nda düzenlenen kaymakamlar toplantısına katıldı.

(Haber Merkezi)

7 ay, 25 gün önce / 30.09.2013 10:34:18   

Y.MALATYASPOR UMDUĞUNU BULAMADIGrupta zirve hesapları yapan Yeni Malatyaspor, umutlu geldiği Antakya'da Hatayspor karşısında aldığı 3-0'lık yenilgiyle umduğunu bulamayarak kentine hüsranla döndü.

Daha önce deplasmanlarda başarılı sonuçlar alan ve hiç yenilgi almayan Malatya ekibi, 6 maçta sadece 3 gol yiyerek deplasmanlarda maç başına ortalama yarım gol yiyen takımdı.

Hatayspor karşısına bu istatistik rakamlarına güvenerek çıkan Sarı-Kırmızılılar, Hatayspor'un müthiş mücadelesi karşısında neye uğradığını şaşırarak sahadan 3-0 yenilgiyle ayrıldı.

(Haber: Hüseyin Okay)

5 ay, 27 gün önce / 27.11.2013 10:13:53   

Türk Sağlık-Sen Başkanı Şahin:
SABİM GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, GEREKİRSE KAPATILMALIDIR
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, İstanbul'da hayatına son veren Doktor Melike Erdem'e sahiplenerek Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM)'in gözden geçirilmesi ve gerekirse kapatılmalısı gerektiğini açıkladı

Şahin, açıklamasında “İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çalışan Asistan Doktor Melike Erdem'in önceki gün hastanede hayatına son verdi. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabır ve tüm sağlık çalışanlarına başsağlığı diliyoruz” diyerek şu görüşlerde bulundu;

“Dr. Melike'nin böyle bir şekilde hayata veda etmesinin nedeni ise SABİM'e yapılan bir şikâyetti. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi olarak bilinen SABİM farklı kullanım nedeniyle artık Sağlık Çalışanlarını İhbar Merkezine dönüşmüştür. 'Alo 184' adeta bir ihbar hattına dönmüştür.

Hastaların haklarının korunması için hayata geçirilen bu sistem ne yazık ki bugün sağlık çalışanlarının korkulu rüyası olmuştur. Hasta hakkı denilirken mesnetsiz, gerçekle ilgili olmayan ihbarlar nedeniyle sağlık çalışanlarından savunmalar alınmış, cezalar verilmiş, psikolojik bir baskı uygulanmıştır. Haksız savunma istenmesi, soruşturma açılması nedeniyle birçok sağlık çalışanının psikolojisi zarar görmüştür. SABİM'le hasta hakkı, vatandaş memnuniyeti denilirken, çalışanların hakları darmadağın edilmiş, adeta kaş yapalım derken göz çıkarılmıştır. Bu nedenle SABİM tekrar gözden geçirilmeli, amacı ile işleyişi arasındaki fark değerlendirmeye tabi tutulmalı, gerekirse kapatılmalıdır.

Tüm hastanelerde hasta hakları birimi vardır. Sağlık hizmetlerinin işleyişi konusunda bir şikayeti olan vatandaş varsa buraya bir ismini ve iletişim bilgilerini yazarak imzalı bir dilekçe ile bu şikayetini iletebiliyor.

Böyle bir sistem varken SABİM'i bunun için kullanmanın bir anlamı yoktur. SABİM'e bir şikayet geliyor. Bu isimsiz gerçekle alakası olmayan bir şikayette olabiliyor. Sağlık Bakanlığı bunu kuruma bildiriyor. Bu durum sanki Bakanlığın bir disiplin soruşturması gibi algılanarak araştırma yapılmadan çalışanlardan savunma isteniyor.

Sağlık çalışanları böyle bir yöntemle baskı altına alınıyor. SABİM adeta bir psikolojik şiddet mekanizması gibi kullanılıyor. Artık sağlık çalışanları tabiri caizse SABİM'den yılmıştır. SABİM bir doktorumuzu da ne yazık ki hayatını son vermesi noktasına götürmüştür.

Bu nedenle SABİM'de mutlak suretle bir düzenlemeye ve filtrelemeye ihtiyaç vardır. SABİM'e gelen şikâyetlerde çalışanların peşinen suçlu olarak görülmesinden vazgeçilmelidir.

İhbar ve cezalandırma aygıtına dönüşen SABİM konusuna bakanlık bir çözüm bulmalıdır. Ayrıca Sağlık Bakanlığından hasta hakları kadar çalışan haklarını da önem göstermesini istiyoruz.

Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimlerinin aktif hale getirilerek faaliyete başlaması sağlık çalışanlarının talebidir. Bu yapı sağlıklı bir şekilde oluşturularak çalışanlara hizmet etmelidir.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 10.12.2012 11:37:50   

Çalışkan, Saadet heyetiyle Mısır'daSaadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi ve Saadet Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, bir grup parti heyetiyle Mısır'a gitti.

İslam ülkelerine yönelik temaslarını sürdüren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, bu çerçevede geldiği Mısır'da, Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Muhammed Bedii'nin ardından, İslam dünyasının öncü isimlerinden Hasan El Benna'nın oğlu Seyfulislam El Benna ile de bir araya geldi. Duygusal bir atmosferde gerçekleşen görüşmede Arap baharı başta olmak üzere İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı süreç ele alındı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel başkan yardımcısı Temel Karamollaoğlu, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Genel İdare Kurulu üyesi ve Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan ile Genel Başkan Başdanışmanı Mustafa Yılmaz'dan oluşan bir heyetle Mısır'ın başkent'i Kahire'ye geldi. Kahire Havaalanı'nda, Türkiye'nin Mısır büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı tarafından karşılanan Kamalak, mısır ziyaretinin ilk gününde, İslam dünyasının en güçlü örgütlenmelerinden biri olan Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın Genel Mürşidi Muhammed Bedii ile bir araya geldi. Mısır'ın, D-8 oluşumunun kurucu ülkelerinden biri olduğunu hatırlatarak; “Mısır bir süredir önemli bir dönüşüm ve değişim yaşıyor. Müslüman Kardeşlerin öncülüğünde gerçekleşen ve bütün İslam dünyasını etkileyen bu süreçte kendilerine Cenab-ı Allah'tan en büyük başarılar niyaz ediyoruz. Bu ziyaretimizde Milli Görüş'ün tecrübelerini aktarmayı hedefliyoruz. Karşılıklı olarak siyasi, ekonomik, kültürel tecrübelerimizi paylaştığımız ölçüde bu geçiş sürecinin daha kolay ve daha sağlıklı gerçekleşeceğine inanıyoruz.” dedi.

Muhammed Bedii'de Saadet Partisi heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erbakan Sempozyumu için Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde kendilerine gösterilen ilgi nedeniyle teşekkür etti. Bedii; “Öncelikle böylesine muhteşem bir organizasyon gerçekleştirdiğiniz için tebrik ediyorum. O programda bulunmak bizim için ayrıca bir onurdu. Çünkü Milli Görüş'le bizim dostluğumuz, kardeşliğimiz uzun yıllara dayanan bir kardeşliktir. Aramızdaki bağ her yerde örnek gösterilmesi gereken bir bağdır. Mısır başta olmak üzere İslam coğrafyası önemli bir süreç yaşıyor. Bu süreçte siz kardeşlerimizin tecrübeleri, önerileri, destekleri bizim önümüzü aydınlatacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 09.03.2013 09:50:53   

Antakya Belediyesi, voleybolda Diyarbakır BB. maçına hazırSpora verdiği önem doğrultusunda çeşitli branşlarda sportif faaliyetlerini sürdüren Antakya Belediyesi, voleybolda da iddiasını sürdürmek istiyor.

Türkiye Voleybol 2. Lig (B) Grubu'nda kentimizi başarı ile temsil eden Antakya Belediyesi Erkek Voleybol takımı, yarın kendi sahasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor takımı ile mücadele edecek.

Temsilcimiz Antakya Belediyesi Erkek Voleybol takımı, 5 Ocak Cumartesi günü saat 14.00'de rakibiyle Antakya Spor salonunda karşı karşıya gelecek. Voleybol takımı yetkilileri, sporseverleri bu müsabakaya davet ettiler.

(Spor Servisi)

1 yıl, 4 ay önce / 04.01.2013 10:57:10   

Din görevlilerinin amacı Kur'an hizmetidirHatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Merkez Camilerinde Hatimle Namaz kıldıran; Mehmet Servet Başdaş, Naci Bayraktar, Abdu Öncü, Hidayet Keleş, Muhammed Seyyid Kar, Ali Uğraş, Kemal Köşgeroğlu, Murat Salih Uğraş, Recep Tayyip İnci ile bir araya geldi.

Kavillioğlu, toplantıda yaptığı konuşmada din görevlilerinin asıl amacı Kur'an hizmetidir. Bu hizmetinde doruk noktalarından birinin de “Hatimle Teravih” olduğunu belirterek, bu görevi üstlenen ve başaran siz görevlilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Hatimle teravih kılınan 5 camiyi de ziyaret ettiğini; cemaatin memnuniyetinin ve katılımının yoğun olduğu belirten Kavillioğlu, gelecek seneye ihtiyaca göre bu sayının artacağını umut ettiğini belirtti.

Hatimle Teravih kılınan bu camiler hakkında görevlilerden bilgi alan İl Müftüsü Kavillioğlu, ilimizde yine bir Kur'an Hizmeti olan “Hatimle Sabah Namazı”nın müjdesini vererek bu konuda çalışmaların yapılacağını belirtti.

Bu görevi yerine getiren arkadaşlara teşekkür eden Kavillioğlu, görevlilere çeşitli hediyeler takdim ederek tekrar bir toplantı düzenleyeceğini belirtti.

(Haber Merkezi)

8 ay, 12 gün önce / 14.08.2013 10:48:12   

HATAY'DA KARGAŞA YOK, HUZUR VARSuriye'ye sınırı bulunan Lübnan, Türkiye ve Ürdün'de 'Suriye için Barış Misyonu' heyeti, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete, Fransa Kentler Birliği Görevlisi Simone Gıovetti, Hollanda Belediyeler Birliği (VNG) Proje Yöneticisi Jaap Breugem, Kanada Belediyeler Federasyonu (FCM) Program Direktörü Carol Kardısh, UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Cenk Tıkız, UCLG-MEWA Görevlisi Adrien Licha, Marsilya Bölge Yönetiminden Joelle Fagwer ve Pawline Mouly, Çevirmen Onur Dizdar katıldı.

Başkan Savaş'ı ziyaret eden Orta Doğu Çalışma Grubu adına yapılan açıklamada; “Teşkilatımız sınırları içindeki ülkelerden biri olan Suriye'nin içinde bulunduğu durum her geçen gün kötüye gitmektedir. Suriye'de uzun bir süredir devam eden siyasi ve sosyal kargaşa nedeniyle yüz binlerce insan evini terk ederek, Irak, Lübnan, Türkiye ve Ürdün gibi ülkelerdeki mülteci kamplarına sığınarak yaşamlarını idame ettirmeye çalışmaktadırlar. Söz konusu ülkeler ve BM tarafından sağlanan yardımlar arzu edilen seviyede değil. Mevcut sıkıntıları azaltarak, komşu ülkeler yerel yönetimleri ve vatandaşları ile ilgili kurumların Suriye halkına yardımcı olmaları insani bir zorunluluktur.

Mültecileri barındıran kurumların bu durumdan nasıl etkilendiklerini irdeliyor, bu durum ile nasıl başa çıkılabileceğini soruyor, dünya ve yerel yönetimlerin bu kurumlara nasıl destek olabileceklerini araştırıyoruz.” denildi.

Yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Savaş, Suriye'de yaşanan kardeş savaşı nedeni ile yaklaşık olarak iki yıldır bölgemizde stresli bir yaşam olduğuna dikkat çekerek, “Şehrimizde çok büyük sıkıntılar olmadı ama psikolojik etkilenme oldu. Suriye'de akan kardeşkanı nedeni ile Hatay ve çevre iller etkilendi. Hatay 3 semavi dinin mensuplarının olduğu çok renkli bir şehirdir. Suriye'de hangi renk varsa Hatay'da da aynı rengin karşılığı vardır. İlçelerimizde insani yardım amaçlı çadırlarımız var. Devletimiz, Belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız, Suriye'den kaçarak gelen bu misafirlerimize yardım ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kamplarda kalanlara, barınma, gıda, eğitim vb gibi konularda mükemmele yakın bir hizmet veriyor. Hükümet ve halk olarak, Suriye'de akan kardeşkanı dursun istiyoruz. Bu sorunun çözümü için herkes el uzatmalı. Sorun bölgesel olarak görülüyor ama bu sorun tüm ülkeleri yakından ilgilendiriyor. Son iki yıldır ulusal ve uluslararası medyada Hatay'da kargaşa varmış gibi bir izlenim yaratıldı. Akrabalarını kaybeden halkımız zaten üzgün ve durum karşısında ekonomik ve psikolojik olarak ta zarar görüyor. Hatay'da dışarıda gösterildiği gibi büyük bir kargaşa ve sorun yoktur” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 23.03.2013 11:01:59   

Türkiye, geleceğe güvenle bakan bir ülkeAdalet Bakanı Sadullah Ergin, Ramazan Bayram'ının ilk günü Erzin, Dörtyol, Payas, İskenderun, Belen, Antakya, Altınözü ve Yayladağı ilçelerini ziyaret ederken, bayramın ikinci günü ise Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinde, kaymakamlıkların ve belediyelerin düzenlediği bayramlaşma törenlerine katılarak hemşerileri ile bayramlaştı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'ın Türkiye'nin en önemli sanayi merkezi haline geleceğini belirterek “Türkiye, geleceğe güvenle bakan bir ülke” dedi.

Bakan Ergin, yaptığı konuşmalarda sanayi merkezi aksı'nın İstanbul ve İzmit'ten sonra Hatay'a kaydığını, İskenderun, Payas, Dörtyol ve Erzin'in ilçelerinin, Türkiye'nin en önemli sanayi merkezleri haline geleceğine, İskenderunErzin arasında sanayi yatırımlarının arttığını vurguladı. Bakan Ergin, limanların, hızla konteynır liman haline dönüştürüldüğünü kaydederek şu açıklamalarda bulundu: “Yeni yatırım alanları için Amanoslarda 8 gidiş-8 geliş olmak üzere 16 tünel ve 30 kilometrelik duble yol ile İskenderun Körfezi'ni Hassa'ya bağlayacağız. 2014 yılında projeyi tamamlayıp ihale edeceğiz ve en kısa sürede tamamlanmasıyla birlikte lojistik hizmetleri de artacak. Kurulacak yeni sanayi alanlarında yükselecek tesislerle birlikte bölgemiz Afrika, Orta Doğu ve okyanus ötesine hitap edecek.

Allah'a hamdolsun bugün yaşadığımız coğrafyada, Türkiye en güçlü, en huzurlu, dizlerinde derman olan, geleceğe güvenle bakan bir ülke. Avrupa'ya ya da ülkemizin yanında Balkanlara ve Avrupa sınırlarına baktığımızda ciddi ekonomik sorunlarla boğuşan ülkeleri görürsünüz, iflas eden ülkeleri görürsünüz.

Bunun son örneğini de Reyhanlı'da sizlerle beraber gösterdik. Reyhanlımız kısa süre içinde derlendi, toparlandı, ayağa kalktı. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum. Allah tekrar bizleri böyle bir imtihanla, musibetle denemesin diye dua ediyorum” dedi.

Bakan Ergin, ilçede birinci patlamanın yaşandığı belediye binası yanındaki Atike Hanım Camisi'nde Cuma Namazını kıldıktan sonra bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Ayşegül Kırar, Mustafa Kaya ve Selim Arslan'ın ailelerini ziyarette bulundu.

Ziyarette Adalet Bakanı Sadullah Ergin yanı sıra Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Merkez İlçe Başkanı Av.Emrullah Gülen, AK Parti İl gençlik Kolları Ahmet Atıç, AK Parti ilçe başkanları, ilçe ve belde belediye başkanları ile teşkilat mensupları yer aldı. İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, hayatını kaybedenler için Yasin-i Şerif okudu.

(Haber Merkezi)

8 ay, 14 gün önce / 12.08.2013 11:04:58   

SAVAŞ, EĞİTİME DESTEK ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYORAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Yavuz Selim Kız Kuran Kursu'nu ziyaret etti. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın eğitim kurumlarına yönelik yaptığı destek kapsamında gerçekleşen ziyarette İl Müftü Vekili Cafer Erol, Hatay Diyanet-Sen Başkanı Hasan Urhan, Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Mehmet Tazeoğlu ile Kuran Kursu Öğretmenleri ve öğrencileri yer aldı.

Hatay İl Müftü Vekili Cafer Erol, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın yapmış olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Belediye Başkanımız Sayın Savaş'ın eğitim kurumlarına yönelik gerçekleştirmiş olduğu destek ziyaretleri bizleri oldukça memnun etmektedir. Yavuz Selim Kız Kuran Kursu'nda Hanım öğretmenler nezaretinde kız öğrencilere Kuran eğitimi veriliyor. Kız öğrencilerimiz kuran kursunda aldığı eğitim ile Kuran'ı daha güzel, anlamlı okuma ve öğrenme imkânına sahip oluyorlar. ” dedi.

Hatay Diyanet-Sen Başkanı Hasan Urhan, Başkan Savaş'ın kent genelinde bulunan eğitim kurumlarına çeşitli zamanlarda ziyaret gerçekleştirdiğini, Yavuz Selim Kız Kuran Kursuna yapılan ziyaretten dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, eğitim kurumlarına imkân ve zaman buldukça ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, “Kent genelinde evlatlarımıza eğitim veren kurumlarımızı ziyaret ediyor varsa eksikliklerini yerinde tespit etmek sureti ile gideriyoruz. Eğitimin rahat ortamda eksiksiz sunulması gelecek kuşakların bilgili, irfanlı ve aynı zamanda topluma faydalı birer birey olmasını sağlar.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 25.03.2013 11:04:03   

TKDK, HİBE DESTEK ÖDEMELERİNİ YAPIYORTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü hibe destek ödemelerini yapmaya devam ediyor.

2012 yılı proje başvuru kabul dönemleri içerisinde Hatay il Koordinatörlüğüne sunulan ve yatırımlarını gerçekleştiren proje ve yatırım sahipleri hibe desteklerini aldı.

Bu çerçevede hibe desteklerinden faydalanan proje sahiplerinden bir kısmına hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy; 2012 yılı içerisinde yatırımlarını gerçekleştiren proje sahiplerinin tüm ödemelerini gerçekleştirdiklerini ve bu aşamadan sonraki süreçte de ildeki tüm paydaşlarla birlikte her zaman proje sahiplerinin ve yatırımcıların yanında olacaklarını belirtti.

Daha önce kuruma proje sunan ve hibe desteklerinden faydalanan Yöresel Tuzlu Yoğurt İşleme Tesisi, Yazıcı Kardeşler Zeytinyağı İşleme Tesisi, Karaali Zeytinyağı İşleme Tesisi ve Özaldıç Ekşi Portakal İşleme Tesislerini ziyaret eden Özgürsoy; Avrupa Birliği standartlarındaki bu tesisleri Hatay'a kazandırdıklarını ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını vurguladı. Bundan sonraki süreçten de çok umutlu olduklarını belirten Özgürsoy; Hayvancılık Sektörüne verilen desteklerinde Hatay'da desteklenmeye başladığını hatırlatarak, proje sahiplerine hibe desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Özgürsoy, ayrıca potansiyel faydalanıcılara, projelerini hazırlarken ve uygulama döneminde işlemlerini gerçekleştirirken mutlaka kurumla iletişim halinde olmaları tavsiyesinde bulundu. Özgürsoy, kurumun, IPARD yatırımları ile hayata geçirilecek işletmelerin özgün projelerle geliştirilmiş olması ve Avrupa Birliği standartlarını hedefliyor olması için çaba gösterdiklerini belirtti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 08.03.2013 11:45:55   

Antakya Gençlik'ten Canbaz'a teşekkür plaketi1926 kuruluş yılı ile ilimizin en eski ve köklü spor kulüplerinden biri olan Antakya Gençlik ve Spor Kulübü, şehrimizin tanınmış temizlik firmalarından BC Temizlik sahibi Bünyamin Canbaz'a amatör spora katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Yoğun iş çalışmaları yanında amatör spora destek olmaya devam eden Bünyamin Canbaz'a düzenlenen törenle teşekkür plaketi ve Antakya Gençlik forması hediye edildi.

Antakya Gençlik takımına bir takım forma yaptırarak sponsor olan Bünyamin Canbaz'a katkılarından ötürü teşekkür eden Kulüp Başkanı Sadullah Ergin, bu davranışın tüm firmalara örnek teşkil etmesi gerektiğini vurguladı.

Amaçlarının gençlere ve memleket sporuna sahip çıkmak olduğuna dikkat çeken Ergin, “Antakya Gençlik bünyesinde farklı yaş kategorilerinde 6 takımda toplam 120 gencimiz spor yapmaktadır. Burada amacımız gençleri spora yöneltmek, kötü alışkanlıklar edinmelerini engelleyerek spor ahlakı içinde yetişmelerini sağlamaktır. Tabi bu konuda malzeme desteğine ihtiyacımız oluyor. BC Temizlik sahibi Bünyamin Canbaz'a katkılarından dolayı teşekkür ediyor, kendisine de hayırlı işler diliyorum” dedi.

Canbaz'da bir sporsever olarak Antakya Gençlik'e forma desteği verdiğinden ötürü mutlu olduğunu belirterek her zaman amatör takımların yanında olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Antakya Gençlik Başkanı Sadullah Ergin, genç işadamı Bünyamin Canbaz'a yönetim kurulu adına teşekkür plaketi verdi. Antakya Gençlik 2.Başkanı Ahmet Davut'ta Canbaz'a takımın Sarı-Siyahlı formasını takdim ederek desteğinden dolayı teşekkür etti.

(Haber: Ömer Gülistan)

1 yıl, 1 ay önce / 11.03.2013 11:27:42   

Kuyumcuların tavla turnuvası sona erdiAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya Kuyumcular Odası tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen tavla turnuvası ödül törenine katıldı.

Kuyumcular Odası'nda düzenlenen ödül törenine, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü SAVAŞ, Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Kuyumcular Odası Başkan Vekili Nebil Hurigil, kuyumcu esnafı ve aileleri katıldı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen geleneksel tavla turnuvasında; Mahmut Nazik birinci, Corch Hurigil ikinci ve M.Adil Şener üçüncü oldu.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, turnuva da dereceye girenleri tebrik ederek, başarı sertifikalarını verdi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 24 gün önce / 30.12.2013 10:40:10   

Huzur için bir araya geliyoruzAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı ilçesinde düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısına katıldı.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş toplantıda yaptığı konuşmada, Reyhanlı Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Sever'e bu toplantıyı düzenlemesinden dolayı teşekkür ederek; 'Bu şehrin ve ilimizin huzuru için 2,5 yıldır bu birlik beraberlik toplantılarını düzenliyor ve bir araya geliyoruz. Burada ilçemizin mülki amiri, jandarma komutanı, emniyet müdürü, belediye başkanı ve muhtarları bir aradayız. 2,5 yıl önce başlayan birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısında amacımız, güvenlik kuvvetlerine destek çıkmak, halkımızı daha fazla bilinçlendirmek, farklı din ve mezheplere mensup vatandaşlarımızın huzurlu ortamda kardeşçe yaşamalarını sürdürmektir. Bundan sonraki süreç içerisinde çocuklarımıza huzurlu bir Hatay bırakmalıyız. Bunun çabası içerisindeyiz. Bu konuda ne gerekiyorsa üstüme düşen vazifeyi yapmaya hazırım. Hep birlikte daha ahenkli bir şekilde çalışarak bunu başarabiliriz. Halkımızın ihtiyaçlarını gecikmeli de olsa karşılayabilirsiniz. Mahallelere yürütülen hizmetlerde gecikme yaşanabilir ve o bölge sakinleri 2 ay, 3 ay sonra hizmetlerine kavuşabilirler. Ama huzurunuz bozulduğu zaman, en az 3-4 nesil sonra huzurlu bir ortam tekrar elde edilir. Huzursuzluk ve kargaşa anneleri, babaları ve çocukları üzer. Bugüne kadar düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma toplantıları huzurumuza büyük katkı sağladı ve sağlamaya devam edecektir.” dedi.

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, toplantıda yaptığı konuşmada, herkesin kendi bölgesinde hizmet verdiğini ve önümüzde zorlu bir mahalli seçim olduğunu ifade ederek; 'Bizler belediye başkanları olarak zorlu bir görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Halka hizmet kadar güzel bir şey yok.” dedi.

Hatay Muhtarlar Derneği'ne bağlı Reyhanlı İlçe Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Sever'in ev sahipliğinde düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısına Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Bülent Gülbaş, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü Duygu Bektaş, Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Serkan Tekirdağ, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali, Reyhanlı Muhtarlar derneği yönetim kurulu ve üyeleri katıldı.

(Haber Merkezi)

5 ay, 10 gün önce / 14.11.2013 10:19:36   

Senegal Büyükelçisinden OSB ziyaretiSenegal'in Ankara Büyükelçisi İssakha Mbacke ve Müsteşar Moustapha Sokhna Diop, İşadamı Mete İşcan ile birlikte Antakya Organize Sanayi Bölgesi'nde temaslarda bulundu.

Antakya Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Olgay Un firmasını ziyaret ederek firma sahibi Hüseyin Mirioğlu ve Antakya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali'den firma ve Antakya OSB hakkında bilgiler aldı.

(Haber Merkezi)

4 ay, 11 gün önce / 13.12.2013 10:14:34   

Saadet'ten İHH yönetimine ziyaretSaadet Partisi Hatay İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Necmettin Çalışkan, İHH İnsani Yardım Vakfı İskenderun Temsilciliğine getirilen Ahmet Yetim'e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarete Saadet Partisi İskenderun İlçe Başkanı Halil Çelik, Antakya İlçe Başkanı Nurettin Hocaoğlu, Anadolu Gençlik Derneği Hatay İl Başkanı Recep Bilgin katıldı.

Çalışkan, ziyarette yaptığı konuşmada göreve gelen yeni yönetime başarı dileklerinde bulunarak, “Her türlü hayır hareketi içindeki kuruluşları destekliyoruz. Bu manada ilimizde özel yeri bulunan İHH, yıllardan beri gerek yurt içinde gerek yurt dışında ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan bir kuruluştur. Gerek İskenderun'da gerek diğer ilçelerimizde ve Suriye'de yardıma muhtaç ailelere yardımlarınızı götürüyoruz. Bu hayır yolunda çalışmalarınızın devamını diler yeni görevinizde başarılar dilerim” dedi.
İHH İnsanı Yardım Vakfı İskenderun İlçe Temsilcisi Ahmet Yetim ise ziyaretten dolayı son derece memnun olduğunu dile getirerek İHH olarak Suriyeli mültecilere özel çalışmalara yoğunlaştıklarını katkıda bulunan bütün hayırseverlere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 22.03.2013 13:40:48   

Muhasebecilik hassas bir meslektirHatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül Muhasebeciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Gül yaptığı yazılı açıklamada muhasebeciliğin sorumluluk bakımından en ağır ve en hassas olan bir meslek olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Muhasebe sistemi kurulmadan işletmelerin gelişimi ve rekabet güçlerini artırmaları mümkün değildir.

Düzenli ve sağlıklı bir ekonominin temelini, denetim ve şeffaflık içinde kayıt ve belge düzeni oluşturur.

Muhasebecilik, ülkemiz vergi sisteminde özel bir yer tutan, vergi gelirlerinin artmasında ve düzenli toplanmasında da önemli katkı sağlayan, sorumluluk bakımından en ağır ve en hassas olan bir meslektir. Devlet ile iş dünyası arasında adeta bir köprü ve emin bir el olarak görevlerini sürdürür.

Muhasebe sistemi kurulmadan işletmelerin gelişimi ve rekabet güçlerini artırmaları mümkün değildir.

Sağlıklı bir maliyet muhasebesi olmayan, etkin ve hızlı bir finansal muhasebe sistemi bulunmayan bir işletmenin rekabet etme şansı yoktur. Muhasebe, işletmelere bu gücü sağlayacak en önemli araçtır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm muhasebecilerimizin bu anlamlı gününü kutlar, karşılaştıkları sıkıntıların çözüme kavuşturulması ile ilgili çalışmaların en kısa süre içinde sonuçlanması dileğiyle saygılar sunarım” dedi.

(Haber merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 02.03.2013 09:39:52   

Nakliye sektörü, Ro-Ro seferleriyle rahatladı


Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, SİSA Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Burak Dinç, Turman Gemi Acentesi Yetkilisi Teoman Gülay, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Mustafa Yılmaz ve bir grup TIR şoförünü, İskenderun Kaymakamı A.İhsan Su eşliğinde makamında kabul etti.

Gerçekleşen kabulde konuşan İskenderun Kaymakamı A.İhsan Su, ilçeden başlatılan Ro-Ro seferleri ile nakliyecilerin rahatladıklarını görmekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, limanda devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

SİSA Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Burak Dinç ise, bir hafta içinde bir gemi daha geleceğini ve haftada iki gün yapılan seferin haftada üç güne çıkartılacağını kaydetti.

TURMAN Gemi Acentesi Yetkilisi Teoman Gülay ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Mustafa Yılmaz, yakın desteğinden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederken, TIR şoförleri ise, Ro-Ro seferleri ile, aynı sürede ama beş yıldızlı otel konforunda çok daha rahat ve güvenle sefer yaptıklarını, direksiyon sallamadan, dinlenerek, arkadaşlarıyla sohbet ederek gidip geldiklerini söyleyip bu imkânı sağlayanlara teşekkür ettiler.

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz de, sistemin çok sağlıklı şekilde işlediğini geçtiğimiz hafta İskenderun Limanı'na giderek bizzat yerinde gördüklerini, tır taşımacılarımızın da fevkalade memnun olduklarını söyledi.

İlimizin İstanbul'dan sonra kara taşımacılığı alanında 2. büyük filoya sahip olduğunu, ihracat sıralamasında ise 9.sırada olduğunu hatırlatan Lekesiz, Cilvegözü sınır kapısının kapanması ve hatta kapanmadan önce de nakliyecilerin güvenlik sorunu dolayısıyla rahat gidip gelememesinin, nakliye ve ihracat sektörünü olumsuz etkilediğini ifade ederek, '20 Eylül itibarı ile İskenderun ilçemizden Mısır'ın Port Said limanına Ro-Ro seferleri başladı. Oradan da gidilecek yerlere karayolu ile devam ediliyor.'dedi.

Lekesiz TIR şoförlerinin memnuniyetini ise şöyle açıkladı: 'Cilvegözü sınır kapısından ne kadar zamanda gidip geliyorlardı ise İskenderun limanından da o sürede gidip geliyorlar. Şoförlerimiz 5 yıldızlı otel standartlarında olan gemide direksiyon sallamadan, arkadaşları ile sohbet ederek sefer yapıyorlar. Gerek güvenlik gerekse değişik isimler altında alınan gayri resmi ödemeler konusunda sorun yaşanmıyor. Bu durum Orta Doğu'ya gidip gelişlerdeki maliyeti de düşürüyor. Tüm bunların sonucunda nakliye sektörümüzün içerisine girdiği sıkıntıdan yeniden süratle çıkmaya başladığını, ihracat sektörümüzün de girmiş olduğu sıkıntıdan sıyrılmaya başladığını görüyoruz.' dedi.

Ağustos ayının 20'sinde başlayan seferlerin olumlu sonucunun, Eylül ayının ihracat rakamlarına yansıdığını ifade eden Lekesiz, 'Eylül aynın ihracat rakamlarındaki artış sıralamasında Hatay ilimiz 4. sırada yer aldı. Ekim ayı rakamlarının Eylül ayı rakamlarımızdan daha yüksek olacağını tahmin ve temenni ediyorum. Bu hizmetin başlamasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.' diye konuştu.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 06.10.2012 11:37:18   

Kadınlara en büyük Farz, tesettürİlahiyatçı Yazar Mehmet Talu Hocaefendi Hatay Fm'e konuk oldu. Talu, gündemde bulunan konuları dini açıdan değerlendirerek çeşitli nasihatlerde bulundu. Günümüzde kadınların ve genç kızların en fazla dikkat etmeleri gereken farz tesettür olduğunu belirten Talu Hocaefendi açıklamalarına şöyle devam etti: Bugün hanımlara bilhassa genç kızlara en büyük farz tesettürdür. Bir genç kız mesela namazını kılmazsa günahı kendi boynuna çünkü sadece kendisini ilgilendiren bir konudur ama bir hanım Allah'ın emrettiği şekilde değil de erkekleri tahrik edici mıknatıs gibi çekici bir kıyafetle gezerse kaç erkeği günaha sokarsa o erkeklerin günahı kadar o bayana günah yazılır. Çünkü onun günaha girmesine sebep oluyor. Bunu bir düğün vaazından anlattım hanımlar bana not ulaştırdı. Hocam sende erkeklere söyle bize bakmasınlar diye, tamam bakmasınlar Allah Teâlâ kuranı kerimde Nur suresinde bakmayın diyor ama sana da sokaklarda ciğer gibi dolaşma diyor. Kıymetli eşyanızı nasıl hırsıza davetiye çıkarmamak için göstermezseniz bayanların incitilmemesi içinde açık dar renkli topuz şeklinde saçlarla örtünmemeleri lazım. Bu tür giyinen bayanlara Hadis-i Şerif'te giyinmiş çıplaklalar deniliyor. Demir ve mıknatıs bir birini nasıl çekerse yabancı erkek ve kadın arasına engel koymak lazım bu engelde tesettürdür.

Sütkardeşiyle evlenmek kesinlikle haramdır. Cenabı Hak Nisa suresi 23. Ayette sütanne ve kardeşiyle evlilik size haram kılındı diyor.

Bizde nesli muhafaza çok önemli devletinde görevi nesli korumaktır. Nesil olmazsa millet olmaz millet olmazsa devlet olmaz. Bir devletin neslini ihmal etmesi kendini dinamitlemesidir. Bu kayıt altına alınsa bile medeni kanunda sütkardeşlerin bir birleriyle evlenme yasağı yok. Laik devlette böyle şey olmaz dendi kaldırıldı. Şuan ki bakan bir şekilde kayıt altına alırım dese bile bakanlık kendi mülkü değil.

Yarın başka bir bakan gelir bu neymiş diyip sistemi, kayıtları kaldırabilir. Sütkardeşlerin birbiriyle evlenmeleri yasak değil ama sen engellerim kayıt altına alırım diyorsun bu ne çelişki. Kayıtlar ne kadar saklanacak ne zamana kadar devam edecek ki kaldı ki kayıt altına alacak birimde çalışan memurlara ne kadar güvenebilirsin bunların arasında inançsızı da var ihmal edebilecek bu hassasiyeti göstermeyecek olanı da çıkar ya da bilgisayar çökebilir. Diyanet ile bu konuda dini eğitimi almış hassas kişilerce de yapılmıyor ki orda bile sıkıntı olabilecek bir durumdur. Bu yanlışa girmeden dönülmelidir. Hastanede doğan çocuklar bile karışıyorken haberlerde hep duyuyoruz tahliller, raporlar, röntgenler karışıyor.

Bu karışmalardan dolayı büyük yanlışlıklar olup yanlış ameliyatlar yapılıyor. Bunlar nasıl engellenecek dolayısıyla çok tedirginiz biz Müslüman'ız Avrupa'yı örnek alamayız” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 15.03.2013 11:18:14   

MKÜ Öğrencilerinden örnek kampanya
KAN BAĞIŞLADILAR
Kan bağışının giderek önem kazandığı günümüzde Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, ihtiyaç sahibi olan insanlara katkı için kan bağışı kampanyası başlattı.

Belen Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin başlattığı kan bağışı kampanyasına; Belen MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet İrvem, Müdür Yardımcısı Hakan Yönden, idari personel ve yüze yakın öğrenci katıldı.

Öğrencilerin isteği üzerine gerçekleşen ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kan Merkezinde yapılan kan bağışı ile ilgili açıklama yapan Belen MYO Müdür Yardımcısı Hakan Yönden “Kan bağışı insan hayatı için önemli bir armağandır ve ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hasta yakınlarından ve acil durumlarda karşılanabilmektedir. Dolayısıyla böylesine hayati bir mevzuda bu kampanyayı başlatan öğrenci arkadaşlarıma duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna rağmen yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye'de yıllık kan bağış oranının, nüfusun yüzde biri kadar olduğunu gösteriyor.

Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.” Dedi.

Belen MYO öğrencilerinin başlatmış olduğu bu kampanyaya MKÜ öğrencileri yanı sıra akademik ve idari personelde katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 04.03.2013 11:47:55   

Hatay'ın insanları gökkuşağının renkleri gibidirAvrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müsteşarı Michael Miller, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Miller ve beraberindekileri ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Hatay'da insanların yüzü hep güleçtir. Hatay'ın insanları gökkuşağının renkleri gibidir” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti: Yüzyıllardır farklı kültür, inanç ve etnik kökenden insanların bir arada yaşamasının beraberinde getirdiği huzur ve güven ortamından dolayı, Hatay'da insanların yüzü hep güleçtir. Hatay'ın insanları gökkuşağının renkleri gibidir.

İlin sahip olduğu tüm zenginlikleri geleceğe en iyi şekilde aktarmak için ortak akılla yol haritalarını oluşturduk. Bu kapsamda ilin Stratejik Planı, Turizm Master Planı, Lojistik Master Planı, Kırsal Kalkınma ve Tarım Stratejik Planı hazırlandı. Hatay, tüm dinamikleri ile birlikte geleceğe dair hedeflerine ve hayallerine doğru emin adımlarla ilerliyor.' dedi.

Belçika, Fransa, Macaristan ve İrlanda'dan bir grup gazetecinin de eşlik ettiği ziyarette konuşan Sayın Miller, kabulünden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür etti.

Vali Lekesiz, ziyaretin anısına konuğuna, üç dinin sembollerinin yer aldığı ve ilimizdeki hoşgörüyü temsil eden plaket verdi.

(Haber merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 14.03.2013 11:29:17   

Sigara, Verem’e yakalanma ihtimalini artırırHatay Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Tüberküloz (Verem) hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğu belirtilerek hastalıktan korunmak için çeşitli uyarılarda bulunuldu.

AIDS hastalığı, şeker hastalığı, kanser, vücut direncini azaltan diğer hastalıklar ve sigara içmek verem hastalığına yakalanma ihtimalini artırdığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: Tüberküloz (verem) hastalığı, 'Mycobacterium tuberculosis' basili tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu hastalık, hastaların özellikle öksürme ve hapşırmaları sırasında etrafa saçtıkları tüberküloz basillerinin sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre, dünya nüfusunun tahmini olarak üçte biri tüberküloz hastası olmaksızın bu mikrobu taşımaktadır. Bu insanların yüzde 10'unun, yaşamlarının bir döneminde tüberküloz hastalığına yakalanma ihtimali bulunmaktadır.

Hastalık en sık 25-45 yaşları arasında görülmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve yine her yıl 1,7 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir.

Tüberküloz basili vücuda girdikten sonra yıllarca hastalık yapmadan akciğerlerde kalabilir. Vücut direncinin düştüğü durumlarda, vücutta beklemekte olan tüberküloz basili çoğalarak verem hastalığına yol açar. Tedavi görmeyen verem hastası ile birlikte aynı evde yaşamak, yoksulluk, kötü beslenme, HIV/AIDS hastalığı, şeker hastalığı, kanser, vücut direncini azaltan diğer hastalıklar ve sigara içmek verem hastalığına yakalanma ihtimalini artırır.

Verem hastalığı en sık akciğerleri olmak üzere tüm organları (akciğer zarı, lenf bezleri, kemik, böbrek, beyin zarı vb) tutabilir. Hastalığın genel belirtileri arasında; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır. Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı bulunabilmektedir. İki-üç haftadan uzun süre devam eden öksürükte veremden şüphelenilmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hastanın şikâyetleri ve röntgen bulguları, hastalıktan şüphelenilmesine yol açar. Kesin tanı ancak basilin mikroskopta gösterilmesi ya da kültürde üretilmesi ile konabilmektedir. Akciğer vereminin teşhisi için balgam tetkiki gereklidir.

Ülkemizde, tüberküloz hastalığı ile mücadelede önemli başarılar elde edilmiştir. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında vaka görülme sıklığında sürekli azalma kaydedilmiş olup örneğin 2010 yılında toplam olgu hızı, bir önceki yıla oranla %6,4 düşüş göstermiştir. Ülkemizde 2006 yılından itibaren Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaya başlanmıştır. Doğrudan gözetimli tedavi (DGT); tüberküloz hastasının tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevli ya da sorumlu kişinin gözetiminde içmesi ve bu durumun kaydedilmesi esasına dayanan bir tedavi şeklidir. 2011 yılında tüberküloz hastalarının %98'ine tedavileri doğrudan gözetim altında başlanmıştır.

Sağlıkta Dönüşüm Programı' çerçevesinde ülkemizde verem savaşı mücadelesinde yapılan başarılı çalışmalar ile 2015 yılı gelmeden 'Bin Yıl Kalkınma Hedefleri' ve 'Tüberkülozu Durdurma Stratejisi Hedefleri' aşılmıştır. Hedeflerin aşılması, 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' kapsamında yürüttüğümüz çalışmaların başarısının verem savaşındaki tescilidir. Bu hedeflere; politik kararlılık, yeterli altyapı, personel, bütçe ve eğitim uygulamalarının yanı sıra, verem savaşında görev alan sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ile ulaşılmıştır.

Verem Savaşı Dairesi Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı teşkilatının politika yapma ve sistem yönetimi kapasitesi güçlendirilerek, düzenleyici, denetleyici ve rehberlik rolünü pekiştirmek amacıyla 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında başlatılan kurumsal yapılandırma ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu içinde Tüberküloz Daire Başkanlığı olarak yeniden yapılandırılmıştır.

'24 Mart Dünya Tüberküloz Günü'nde halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor; kaliteli, çağdaş ve sürdürülebilir sağlık hizmeti ilkesi ile verem savaşında emeği geçen tüm sağlık çalışanlarını kutluyoruz.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 23.03.2013 10:59:16   

CHP'de Engelliler Komisyonu kurulduCHP Hatay İl ve Merkez ilçe örgütünün engellilerle ilgili sürdürdüğü çalışma, engelliler komisyonunun oluşturulmasıyla devam ediyor.

Konu ile ilgili görüşlerini açıklayan CHP yetkilileri şu bilgilerde bulundu:'Ülkemizde %13 gibi önemli bir nüfusu oluşturan engellilerin çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmadıkları biliyoruz. Engelli yurttaşlarımızın bakımının yapılması, sosyal çevreye uyum sağlaması, yeterli eğitimi alması, sağlık ve istihdam gibi haklardan yararlanmaları için mevcut yasaların hayata geçirilmesi bile bir nebze olsa da engellilerin sorunları aşılmış olur. Bu nedenle “Engelliler yasası” eksiksiz uygulanmalıdır. İktidar kamudaki engelli kadroları boş olarak tutmaktadır. İktidar işsiz engelli yurttaşlarımızın işe girmeleri için gerekli çalışmaları yapması gerekir. Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında kamudaki engelli kadrolar boş olmayacaktır. Ayrıca özel sektörün zorunlu engelli istihdam şartına uyma-ları sağlanacaktır. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli yurttaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile sağlanır. Çeşitli zorluk ve engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürmek için ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli yurttaşlarımıza her fırsatta Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıkacaktır. Önümüzde yerel seçimler var. Bu yerel seçimlerde engellilere büyük bir iş düşüyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak engellilerin yaşamlarını zorlaştıran tüm engellerin kalkması için ve engellilerin günlük yaşamlarını ve sosyal yaşama katılmalarını sağlamak için Hatay'ı ona göre şekillendirmeyi söz veriyoruz. Hatay ilinde değişik yerlerinde engelliler parkı ve engellilerin gidebileceklerini bir lokallerin açılmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz' denildi.

Komisyon başkanlığına getirilen Deniz Özdoğan 'CHP Hatay İl ve Merkez İlçe Örgütü'nün bu çağrısı, biz engellileri son derece mutlu etmiş ve heyecanlandırmıştır. Bir siyasi partide engelli komisyonu adı altında yer almak, yıllardır birçok siyasi tarafından yok sayılan engellilerin hayallerinin yarısının gerçekleşmesidir. Diğer yarısı, yapılacak çalışmalarla problemler çözüldüğü zaman tamamlanmış olacaktır. Engelli olmak, bu problemle yaşam sürdürmek son derece zordur; bu hiç kimsenin aksini iddia edemeyeceği bir gerçektir.

Ancak burada bulunuşumuz tamamen bireysel kararlarımız sonucudur. Hiç bir kuruluşla bağlantılı değildir. Yapılacak tüm çalışmaların sadece CHP adı altında gerçekleşeceğinin kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Herkes şunu kabul etmelidir ki, bizler hayatın her yerinde varız ve eğer biz problem yaşıyorsak diğer bireyler de bundan etkilenir.Dolayısıyla burada yürüteceğimiz çalışmalar partili - partisiz, engelli -engelsiz herkesin fikrine, çabasına ve katkısına açıktır.Şu an sözün bittiği andır.Artık problem anlatan değil problem çözen ve bunlarla konuşulan bir topluluk olacağız.

Atılan bu önemli adımda emeği geçen, bundan sonra da birlikte yol alacağımız partililere teşekkür ediyoruz' açıklamasında bulundu.

Komisyon şu isimlerden oluştu: Deniz Erdoğan, Nihal Kanatlı, Orhan Karasalih, Fehime Kara, Fevziye Kara, Fevziye Reyhan, Serkan Topraklı, Fatma Gülmen, Fatma Esmerli, Ali Gündüz, Hakan Mengelli, Hatice Umur, Ayhan Ceylan, Zeliha Gözen, Metin Yüce, Melda Sönmez, Ali Kanar, Saim Derman.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 04.01.2013 11:50:59   

Tarihten bir yaprakAraştırmacı gazeteci yazar Zafer Sarı, Antakya'nın yerinin belirlenmesi ve Keldağ ile ilgili bir araştırma yaparak adeta tarihten bir yaprak sundu.

Sarı, yaptığı araştırmada eski ismi Casius olan şimdi ise Keldağ olarak bilinen dağ ile ilgili şu bilgilerde bulundu: “Antik çağdaki adı Casius daha sonra Cebel-i Akra, Osmanlı döneminde Cabaraklı ve Ordu, Cumhuriyet döneminde de Yayladağı olan ilçenin batısında bulunan ve yüksekliği 1729 metre olan Keldağ, 859 yılında meydana gelen merkezi Samandağ olan depremde, adeta kar çığı gibi eriyerek kayalar denize kadar akmış. Bir rivayete göre de Volkanik bir dağ olduğundan bir püskürtme neticesinde şehrin tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Depremden önce çam, defne, kekik, Zakkum, sumak, sedir, çakşır ve meşe ağaçları ile kaplı olan Keldağ'ın tepesi, bu gün kayalıklarla kaplı olduğundan her halde bu isim verilmiş.

Selevukos ve Roma dönemlerinde kutsal bir yer olarak kabul edilen Keldağ üzerinde, Dorik tapınağı ve Barleam manastırı bulunuyor. Manastırın güneydoğu köşesinde 1700 yılında yapılmış olan bir de kilise mevcuttur. Tanrı Zeus'a adanmış Dorik tapınağı içerisinde Meşhur Zeus heykeli vardı.

Selevukos kuracağı Antakya şehrini belirlemek için Keldağ'da tanrı Zeus'a bir kurban kestirir ve ondan kuracağı şehrin yerinin belirlenmesi için yardım ister. Kurban kesildiğinde gökyüzünde bir kartal belirir. Süzülerek kurbandan bir parça alır ve gökyüzüne havalanır. Kartal ağzındaki kurban parçasını nereye düşürürse, şehri oraya kuracağına işaret olarak kabul eder. Kartal takip edilir, Samandağ sahilinde denize düşürür. Şehir buraya kurulamayacağını anlayınca, ikinci bir kurban kesilir.

Kartal yeniden süzülür ve kurbandan bir parça koparır, tekrar gökyüzüne havalanır. Takip edilir bu kez kartal ağzındaki kurban parçasını Asi nehri ile Habib Neccar dağı arasına düşürür. Böylece kurulacak şehrin yeri belirlenir. Kartalın kurban etini düşürdüğü deniz kenarına da bir liman yapılır adı da Almina olur” dedi.

(Haber merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 15.03.2013 11:11:41   

BELEDİYE MECLİSİ 14 MADDEYİ GÖRÜŞECEKAntakya Belediye Meclisi 2013 yılı Ocak ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere 4 Ocak Cuma günü Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş'ın başkanlığında toplanıyor.

Antakya Belediye Meclis Salonu'nda saat 15.00'da gerçekleştirilecek toplantıda meclis üyeleri gündemdeki 14 maddeyi görüşerek karara bağlayacak.

Buna göre Antakya Belediye Meclisi'nin Ocak ayı olağan toplantısında görüşeceği gündem maddeleri şu şekilde belirlendi;

1-5393 sayılı yasanın 25. Maddesi uyarınca denetim komisyonu seçimi.

2-5393 sayılı yasanın 49. Maddesi uyarınca sözleşmeli personellerin 2013 yılı ücretlerinin ve ek ödeme tutarlarının tespiti.

3-5393 sayılı yasanın 49. Maddesi uyarınca meclis üyesi başkan yardımcılarının 2013 yılı ödeneğinin tespiti.

4-5393 sayılı yasanın 32. Maddesi uyarınca meclis başkan ve üyeleri ile komisyon üyelerine 2013 yılı için ödenecek huzur hakkı ücretinin tespiti.

5-Borçlanma izni.

6-İmar Komisyonuna 2 üye seçimi.

7-Değerlendirme Komisyonuna üye seçimi.

8-Mehmet Karabiber'in önergesi ile ilgili komisyon raporu.

9-Kadastro haritalarının yeniden düzenlenmesinde görev alacak bilirkişi tespiti.

10-Mülkiyeti belediyemize ait olan Günyazı mıntıka 1954 nolu parselin satışı için encümene yetki verilmesi.

11-Özel halk otobüslerinin taşıma ücretlerinin belirlenmesi.

12-İmar Plan Tadilatlarına yapılan itirazlar.

13-İmar Tadil Teklifleri.

14-İmar Komisyon raporu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 04.01.2013 11:11:23   

Bahar konseri bu akşamHatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu Yönetim Kurulu Başkanı Alaatdin Bahar, 15.03.2013 Cuma günü (Bu akşam) saat 20:00 da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda düzenlenecek olan konsere tüm Antakya halkını davet etti.

Her yıl düzenledikleri “Bahar Konserine” ilişkin Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, Antakya'da kurulan ilk Türk Sanat Müziği Korosu olduklarını;1987 yılında Müzik Öğretmeni Metin Zorba tarafından kurulduğunu ve yine Metin Zorba tarafından günümüze kadar aralıksız olarak çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu basın sözcüsü Ayhan Yoğurtçu 15.03.2013 Cuma günü (Bu akşam) saat 20:00 da yapılacak olan konserde repertuarın Türk Müziği'nin çeşitli makamlarından oluştuğunu; konserlerinin tamamen halka açık ve ücretsiz olduğunu; belirtilen tarih ve saatte tüm halkımızın konsere davetli olduğunu söyledi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 15.03.2013 11:09:39   

DOĞAKA TOPLANTISI K.MARAŞ'TA YAPILDIDoğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 48. Yönetim Kurulu toplantısı, Kahramanmaraş Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Kocatepe başkanlığında gerçekleştirildi.

Antakya Belediye Başkanı ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Doç.Dr.Lütfü Savaş, Kahramanmaraş'ta düzenlenen DOĞAKA 48.Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Toplantıda konuşan Kahramanmaraş Valisi Kocatepe, bölgede sosyal kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla yürütülen 2013 yılı 2'nci Sosyal Destek Programı'na (SODES) yapılan başvuru sayıları hakkında DOĞAKA üyelerine bilgi verdi. Kocatepe, bu kapsamda 44, nihai proje belirleneceğini ve SODES kapsamında Hatay'dan 24, Kahramanmaraş'tan 10, Osmaniye'den 10 olmak üzere toplam 44 proje başvurusu yapıldığı bilgisini verdi.

SODES değerlendirme sürecinde son aşamaya gelindiğinin altını çizen Kocatepe, başarılı bulunan bu projelere 816 bin lira kaynak ayrıldığını belirtti. Bölgede girişimcilik kültürünün hızlandırılması adına her yıl Küçük ve Orta ölçekli Sanayi İşletmeleri Geliştirme Birliği (KOSGEB) ile çalışma yürüttüklerini aktaran Kocatepe, “Her yıl KOSGEB ile iş birliği içerisinde yapılmakta olan girişimcilik eğitimleri ve kursiyer başvuruları alınmaya başlanmıştır. Bu kapsamda Hatay'da, Merkez, Reyhanlı ve Dörtyol ilçeleri, Kahramanmaraş'ta, Merkez, Afşin ve Elbistan ilçeleri ve Osmaniye'de Merkez, Kadirli ve Düziçi ilçelerinde toplam 360 girişimci adayının katılabileceği eğitimler için aday kayıtları ajansımız tarafından alınmaktadır. Eylül ve Ekim ayı içerisinde yapılacak eğitimler sonrası iş planı KOSGEB tarafından uygun görülen adaylar, 30 bin TL hibe ve 70 bin TL faizsiz kredi desteğinden yararlanabilecekler.” diye konuştu.

Toplantıya, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Teke ve İl Genel Meclisi başkanları katıldı.

(Haber Merkezi)

8 ay, 11 gün önce / 15.08.2013 11:24:57   

PARK SAYISINDA REKOR ARTIŞAntakya'da bulunan park sayısı her geçen gün daha da artıyor. Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş hizmet süreleri boyunca Antakya'da bulunan mevcut 48 parkı modernize ettiklerini ve kente 31 yeni parkın yapımını gerçekleştirdiklerini ve bu dönemde 48 olan park sayısını 79'a çıkardıklarını belirterek park sayısında rekor bir artış yaptıklarını belirtti.

Yaz mevsimiyle birlikte Antakyalılar, ailece dinlenebilecekleri, çocuklarını gezdirebileceği, günlük yaşam stresinden bir nebze de olsa uzaklaşabilecekleri ve hoşça vakit geçirebilecekleri mekânlara akın ediyor. Bu ziyaretlerin başında da Antakya Belediyesi'nce modernize edilen yeni yapılan parklar geliyor.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, hemşehrilerinin aileleriyle birlikte parklara olan yoğun ilgisinin kendilerini oldukça mutlu ettiğini, şehirde bulunan parklarda yaptıkları modernize çalışmaları ve yeni park yapımları sonrasında insanların bu parkları ailece ziyaret etmeleriyle birlikte emeklerinin karşılığını görmelerinin tarifsiz mutluluğu içinde olduklarını dile getirdi.

Yerel yönetimin örnek çalışmalarından olan parkların modernize çalışmaları ve şehre yeni parklar kazandırılmasına destek veren vatandaşlar 'Parklarımız ailece ziyaret edebileceğimiz güzel görünümlere kavuştu. Modernize edilen ve yeni yapılan parklara gezinti yolları, koşu parkuru, spor aletleri ve modern çocuk oyun gruplarının monte edilmesi parklara ilgimizi arttırıyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz' dedi.

Şehirde gerçekleşen park düzenlemelerine destek veren bazı esnaflar ise; 'Parkların güzelleştirilmesiyle birlikte işlerimiz de açıldı. Havanın güzelliğiyle birlikte parklara insanların büyük bir ilgisi var. Sayın Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz' dediler.

Vatandaşların modernize edilen ve yeni yapılan parklara sahip çıkmasından dolayı son derece memnun olduğunu ifade eden Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya'yı güzelleştirip daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için çalışmaların aralıksız devam edeceğini belirtti.

(Haber Merkezi)

8 ay, 11 gün önce / 15.08.2013 11:31:30   

Özkaya'ya üst düzey ziyaretHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, TBMM Parti Meclisi eski Üyesi Zeki Özkaya'yı ortopedik rahatsızlığından dolayı tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Vali Lekesiz, İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz ve Hastane Başhekimi İbrahim Yaman'dan Özkaya'nın sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Özkaya'nın hastanede bulunan yakınları ile de bir süre sohbet ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Lekesiz, 'Sayın Özkaya, eğitimden sağlığa, tarımdan turizme kadar pek çok alanda ilimize hizmet etmiş değerli bir hemşehrimizdir. İlimizin gelişimine katkı sunacak olan pek çok projeyi ilgili zeminlerde paylaşan, hayata geçirilmesi yönünde çaba gösteren ve çalışmalar yürüten değerli bir zattır. En kısa zamanda eski sağlığına kavuşarak aramıza dönmesini ümit ediyoruz.' dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 16.03.2013 09:38:21   

Gönül Elçileri, yüreklere sevgi ekiyorGönül Elçileri ve Koruyucu Aile projesi, gönüllere sevgi ekmeye devam ediyor. Proje kapsamında, Devletimizin koruması altındaki çocuklarımız sıcak bir aile ortamına, ailelerimiz ise çocuk sevgisine kavuşuyor.

Pazartesi günü Reyhanlı Cemil Meriç Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısına, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, Vali Yardımcısı Mehmet Eriş ve eşi, Reyhanlı Garnizon Komutanı Binbaşı Bülent Gülbaz ve eşi, Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve eşi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, koruyucu aileler, gönül elçileri ile vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, koruyucu ailelerin duygu ve düşüncelerini içtenlikle paylaşmalarına atıfta bulunarak, 'Koruyucu ailelerin söyledikleri şeyler, her birimizin gönlünü yumuşattı ve insan olduğumuzu bize bir kez daha hatırlattı. Kimsesiz çocuklarımıza sahip çıktıkları ve onlara sıcak bir yuva sağladıkları için tüm koruyucu ailelere içtenlikle teşekkür ediyorum.' dedi.

Tarihte çok güçlü devletler kuran Türk Milleti'nin, zor günlerin ardından birlik ve beraberlikle Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 1923'de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurduğunu ifade eden Lekesiz, 'Modern bir Devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla yapması gerekenler yapıldı ve yapılıyor, insan kaynaklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştık ve bugün çok şükür hepimizin gurur duyacağı noktalara geldik. Geleceğe dair hedeflerimiz, hayallerimiz var. Hedefleri, hayalleri olmayanlar gelecekte güçlü bir irade ortaya koyamaz ve yaşadıkları dünyaya ciddi bir katkı sunamazlar. Hem birey olarak, hem ilçe, hem il, hem de ülke olarak hayallerimizin hatıralarımızdan fazla olması gerek. Bölgemize ve tüm insanlık alemine daha fazla hizmet edebilmek için, hedeflerimize atışlar yapmalıyız.' şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bugün geldiği noktada gıpta edilen bir ülke olduğunu ifade eden Lekesiz, 'Daha güçlü bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz. Bunun için yeraltı kaynaklarımız, ormanlarımız, denizlerimiz, göllerimiz kısacası sahip olduğumuz bütün değerler önemli ama en önemlisi insan kaynaklarımızdır. İnsan kaynaklarımızı iyi yetiştiremezsek biliniz ki, yarınımız bugünümüzden daha iyi olmaz. Parlak bir özgeçmişimizin olması parlak bir öz geleceğimizin olacağı anlamına gelmez. Parlak bir öz geleceğimizin olması için ne yapmalıyız, bunları kendi içimizde tartışmalıyız. Gıpta eden değil, gıpta edilen, imrenen değil imrenilen güçlü bir Reyhanlı'yı, güçlü bir ili, güçlü bir ülkeyi inşa edebilmek için özellikle gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz.'dedi.

Daha güçlü bir geleceğin, Gönül Elçileri projesi ile olan ilgisine vurgu yapan Lekesiz, 'Bizim medeniyetimizin insana bakışı, insanlık anlayışı esasen bir gönül işidir. Evet aynı candan ve aynı kandan olmak önemli ama gönül de önemli. Dolayısı ile annelik, babalık dediğimiz hadise, sadece bedenden değil aynı zamanda gönülden de gelir. Bu proje, yüzyıllardır insanımızda var olan merhamet duygularını yeniden harekete geçiren tam bir gönül projesidir. Daha güçlü bir gelecek için çocuklarımızın sıcak bir aile ortamında yetişmesi projesidir.'diye konuştu.

Lekesiz, yaşlı bir komşusuna zaman ayırarak onunla sohbet eden, yaşama sevincini besleyen, engelli bir vatandaşımızın bir rampayı çıkmasına yardımcı olan, ihtiyaç sahibi bir öğrencimize haftada bir gün ders veren, bir yetimin başını okşayan her bir vatandaşımızın da gönül elçisi olduğunu sözlerine ekledi.

Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler de, projenin Türk toplumunun yapısına ve kültürüne çok yakın bir proje olduğunu ifade ederek, 'Biz açta, açıkta kalan insanları doyurmuş, muhtaca el uzatmış bir toplumuz. Bu anlamda proje her kesim tarafından sahiplenildi ve güzel sonuçlarını da alıyoruz' diye konuştu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 06.03.2013 11:53:34   

GAZETECİ HİKMET SAY'IN EVİ YANDISamandağ Gazetesinin muhabiri Hikmet Say'ın Atatürk Mahallesi Muammer Aksoy Caddesi'ndeki 22 Nolu evi yandı. Çıkan yangında evin içinde bulunan eşyalar yanarak ev kullanılamaz hale geldi.

Hikmet Say'ın 3 çocuğu yangından etkilenmeden kurtulurken, çocukların giysileri kitaplarıyla birlikte yandı.

Evin kısa sürede alev alması sonucu mahalle sakinleri yangına müdahale ederken daha sonra Samandağ Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri yangını kısa sürede söndürerek soğutma çalışması yaptı. Yangında oturma odası, içinde bulunan çekyatlar, televizyon gömme dolap, kapılar yanarken, camlar da ısının etkisiyle çatlayarak döküldü. Diğer eşyalar ise duman ve isten kullanılamaz hale geldi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 06.03.2013 11:56:55   

Satranca önem veriyoruzGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın satranç sporuna hak ettiği değeri vermek için önem verdiklerini belirtti.

Taşkın, yaptığı açıklamada artık bir beyaz sayfa açtık. Bu sayfada kurullar daha aktif çalışmalı. İsimler kağıt üstünde kalmamalı diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Satranç bütün sporların temelidir. Hatay'da satranç hak ettiği yerde değil. Hep birlikte satranç sporunu hedefe nasıl getiririz bunun çalışmasını en kısa zamanda yapmak lazım. Şahsen bu sporla çok yakından ilgileneceğim. Çünkü satrança çok önem veriyorum. Artık bir beyaz sayfa açtık. Bu sayfada kurullar daha aktif çalışmalı. İsimler kağıt üstünde kalmamalı. Satranç camiasından gelen her türlü üretim isteğinin en büyük destekçisi olacağım” dedi.

2008 Türkiye Satranç Federasyonu seçimi ile il temsilcisi olan Sultan Daban 2013 Federasyon seçiminde Gülkız Tülay'ın Satranç Federasyonu Başkanlığı ile yeni dönem de yeniden il temsilcisi oldu. İlk toplantısını oluşturan ve bu toplantı da kurulları oluşturan satranç temsilcisi Sultan Daban; “Bu dönemde oluşturduğumuz kurullar ile Hatay da küçük bir TSF modeli oluşturduk ve bu kurulları oluştururken tüm kulüpleri kucakladık özellikle aktif ilçelerden burada hep birlikte çalışma yapıp Hatay satrancının daha da gelişmesi için hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu

Hatay İl Temsilciliği Kurulları

Murat YİĞİT (Spor Şube Müdürü), Sultan DABAN (İl Temsilcisi), Bedrettin GÜNAY (İl Hakem Kurulu As Başkanı), Erkal BÜYÜKAŞIK (İl Tertip Kurulu Üyesi), Semir Altınöz (İl Tertip Kurulu Üyesi), Mehmet Yıldız (İl Hakem Kurulu Üyesi Ve Teknik Komisyon As Bşk), Yadigar Perçin (İl Hakem Kurulu Üyesi Ve Teknik Komisyon Üyesi), Yılmaz VERİM (Dörtyol İlçe Temsilcisi Teknik Komisyon Üyesi), Ethem BÜYÜKAŞIK (Teknik Komisyon Üyesi), Semire YILMAZ (Veli Koordinasyonu Komisyon Bşk), Ahmet ARSLAN (Veli Koordinasyonu Komisyon Üye), Bülent TÜLEYLİOĞLU (Veli Koordinasyonu Komisyon Üye), Bülent DURU (Veli Koordinasyonu Komisyon Üye), Ahmet NAR (Veli Koordinasyonu Komisyon Üye), Ömer CİHANGİR (Basın Komisyonu As Bşk), Cihat SARIOĞLU (Basın Komisyon Üyesi), Özgür BİLEN (Basın Komisyon Üyesi), Cemil YENER (Eğitim Komisyonu As Bşk), Aygül YILDIZ (Eğitim Komisyon Üyesi), Züheyr BAKIR (Eğitim Komisyon Üyesi), Ersin ALADAĞ (Kırıkhan İlçe Temsilcisi Eğitim Komisyon Üyesi), Berna KALAYCIOĞLU (Eğitim Komisyon Üyesi), Burcu BOLGÜL (Eğitim Komisyon Üyesi), Murat BABER (Antakya Temsilcisi), Pınar ÇİVİ (Samandağ Temsilcisi)

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 26.03.2013 11:04:55   

VEFAT EDENLER


ADI SOYADI - VEFAT TARİHİ - DEFNEDİLEN MEZARLIK
MUSTAFA ZARIFGIL - 06.03.2013 - BELEDIYE MEZARLIGI
FATMA TAMBAG - 06.03.2013 - BELEDIYE MEZARLIGI
IHSAN YILDIRIM - 06.03.2013 - AKCURUN KÖYÜ

1 yıl, 2 ay önce / 07.03.2013 11:13:19   

Çelikİş Sendikasına nezaket ziyaretleriBir süre önce genel kurulunu gerçekleştirerek, yeni yönetimini seçen Çelikİş Sendikası İskenderun Şube yönetimine nezaket ziyaretleri devam ediyor.

Çelik İş Sendikası Başkanı Metin Önde ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret eden Ekinciler Holding Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ekinci, “Çelik İş sendikasını Cengiz Gül ile tanıdım. Sendikayı bana sevdiren O'dur. Hiç unutmam genel grev nedeni ile bizim işçileri de greve götürürken, istemeye istemeye götürdüğünü gördüm. Greve gidiyoruz ama keşke fabrika çalışsa görüntüsü uyandırdı bende. Biz buraya fabrikayı batırmak için değil, tek örgütlü yerimiz Ekinciler olsa greve gitmezdik. Rızk kapınız burası sendika değil demişti. Çünkü bizim fabrikada işçilerin hakkı sonuna kadar veriliyordu” dedi. Çelik iş sendikasının fabrikalarında örgütlenmesine duyduğu memnuniyeti de ifade eden Ekinci, “Sendika aleyhimize değil! Çalışanların tek bir yönden yönetilmesidir. Çalışanlar sorunlarını tek tek yanıma gelip anlatacaklarına tek önder ile gelip sıkıntı ve taleplerini anlatıyorlar. Bu bizim için daha iyi oldu. Sendika fabrikamıza güzel şeyler ekti. Sendika ile ilgili hiçbir şikâyetimiz yok. İşçi sadakat, işveren de vefa göstermesi gerekir” diye konuştu.

Çelik İş Sendikası Başkanı Metin Önde'de yaptığı konuşmada, “Recep Ekinci gibi İskenderun'da birkaç işverenini çoğalması en büyük temennimizdir. Sizin olduğunuz yerde huzur ve güven içerisinde çalışma var demektir. Bu duruş ve yapınızda dolayı size bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 22.11.2012 10:45:23   

Muhteşem programa yoğun ilgiFurkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Hatay İl Temsilciliğinin Antakya Kapalı Spor Salonunda düzenlediği etkinlik, binlerce kişinin katılımıyla duygu ve manevi dolu bir ortamda gerçekleşirken programa binlerce kişi katılarak yoğun ilgi gösterdi.

9 Mart Cumartesi günü akşamı Antakya Kapalı Spor Salonu Salon tribünleri tarihi günlerinden birini yaşarken tribün koltukları yanında salonun orta alanının tamamen dolduğu program, davetlilere duygu ve maneviyat dolu bir gece yaşattı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Hatay il Temsilcisi Murat Temizkan, programa katılan tüm konuklara hoşgeldiniz konuşması yaparak vakfın yaptığı hizmet ve faaliyetleri özetle anlattı. İlim ve eğitimin önemine değinen Temizkan, bu konuda yaptıkları çalışmalara herkesi davet etti.

Genç bir öğrencinin Komutan şiirini okumasının ardından İslam'a hizmet eden büyük komutanları temsilen sahneye çıkan kişiler önemli mesajlar verdiler.

Grup Vuslat'ın seslendirdiği ilahi ve ezgiler davetliler tarafından beğeniyle dinlenildi.

Programın finalinde Alparslan Kuytul Hocaefendi, 'Komutan Peygamber ve Bedir Zaferi' konul konferansta Peygamber Efendimizin hayatından önemli kesitler sunarak salonda duygu ve maneviyat yüklü bir ortam oluşturdu.

Etkinliğe katılan binlerce kişi, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının düzenlediği programdan memnuniyet duygularıyla ayrıldılar.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

1 yıl, 1 ay önce / 13.03.2013 11:33:11   

Esnaflardan Belediye hizmetlerine teşekkürGöreve seçildiği günden bu yana halkla diyalogunu sürdüren Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, esnaf ziyaretlerine aralıksız olarak devam ediyor. Savaş, esnaf ziyaretleri çerçevesinde Haraparası Mahallesi'nde bulunan işletmede esnaflarla buluştu.

Haraparası Mahallesi Şehit Osman Durmaz Caddesi'nde faaliyet gösteren Şerif Otomotiv işletme sahibi M.Şerif Süveydan ev sahipliğinde gerçekleşen buluş-maya Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Belediye Meclis üyesi Suphi Bayır, Haraparası Mahallesi Muhtarı Naim Tokaç ile çok sayıda çevre sakini katılım gösterdi.

Esnafla sohbet eden ve fikir alışverişinde bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bölge esnafına “Hayırlı işler, bol kazançlar” temennisinde bulundu, işletme sahibi M.Şerif Süveydan'a ev sahipliğinden dolayı ayrıca teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şerif Otomotiv işletme sahibi M.Şerif Süveydan ve mahalle sakinleri, Belediye Başkanı Savaş'a memlekete yapılan hizmetlerden ötürü şükranlarını sunduğunu ifade etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 13.03.2013 11:41:16   

TAŞERON FİRMA ELEMANLARI YALNIZ DEĞİLBağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Hatay İl Temsilcisi Metin Yılmaz, Hatay Fm'de Ayhan Gümüşsoy'un konuğu oldu. BASK Genel Başkanı Resul Akay'da telefon bağlantısı ile yayına katılarak taşeron firma elemanların sıkıntılarını dile getirdi.

Metin Yılmaz, alın terinin karşılığını almak isteyen taşeron firma çalışanlarının sorunlarının bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini ifade ederek “Biz BASK olarak sadece üyelerimizin değil haksızlığa uğramış, mağdur olan tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Bu bağlamda taşeron işçi kardeşlerimizin yıllardan beri süre gelen sorunları ile ilgili dosyamızı Ak Parti Ankara Milletvekilimize ilettik. Arkadaşlarımız özellikle iş güvencesi konusunda mağdur bırakılmıştır. En ufak bir sorunda işten çıkartılma korkusu ile yaşamaktadırlar. TUİK 'in araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 973 TL ve yoksulluk sınırı 3171 TL olduğu bir dönemde bu arkadaşlarımız 773,01 lira gibi komik rakamlarla ailelerini geçindirmek zorunda kalmaktadırlar. Başta yıllık izin gibi en doğal özlük haklarını dahi kullanamamaktadırlar Maaş anlaşmalarından doğan Banka promosyonlarının Başbakanlık genelgelerine göre kamu görevlilerinde olduğu gibi çalışanlara eşit şekilde dağıtılması gerektiğini ilettik” dedi.

Daha sonra yayına bağlanan Resul Akay ise, taşeron firma elemanlarının büyük bir dram yaşadığını belirterek “İş güvenceleri yok ve çok düşük ücretle çalışıyorlar. Aldıkları bu ücretle günümüz koşularında geçinebilmek çok zor. Gıda harcamaları, bazı bölgelerde ev kirasını karşılamak mümkün değil. Kuralsız bir çalışma düzenleri var. İşveren, işçileri istediği gibi Cumartesi Pazar çalıştırabiliyor itiraz etme hakları da yok çünkü sendikaları yok. Adında adalet olan bir partinin iktidarda olduğunu düşünürsek bu insanların yaşadığı dramla ciddi bir çelişki içerisinde olduğunu görüyoruz. Taşeron firma elemanlarının sadece bu yaşadıkları dramın dışında işten atıldıklarında kıdem tazminatı da alamıyorlar. Devlet bu kıdem Tanzimatlarını taşeron firmaya ödemediği için taşeron firmada işten çıkan kardeşlerimize bunları ödeyememektedir.

Ama ben taşeron firma elemanlarına Hatay Fm aracılığıyla seslenmek istiyorum böyle bir durumla karşılaşan olursa iş kanununa göre mahkemeye başvursun ve o iş yerinde çalıştığına dair iki şahit ile kanıtladıkları takdirde mahkemeler çalışanın lehinde karar veriyor. O yüzden mağdur arkadaşlar hiç tereddüt etmeden böyle bir durumda yargıya başvursunlar ve haklarını alsınlar ama biz istiyoruz ki yargıya başvurarak değil hukuk devleti, alınların teri kurumadan haklarını vermesidir. Fakat verdiğini göremedik. Biz bunun mücadelesini yaparken her hangi bir iktidara karşı siyasi mücadele değil iktidarların yanlışlarına karşı haksızlıklara karşı mücadele içerisindeyiz. Çalışanlardan da bu konuda destek bekliyoruz ama çalışanlardan yeteri desteği göremiyoruz. Maalesef çalışan arkadaşlar iktidara, işverene efendiye yakın sendikalara daha çok ilgi gösterirken bizim gibi geçmişte sendikal mücadelelerde belli aşamalar kaydetmiş belli mücadeleler içerisinde bulunmuş belli kazanımlar elde etmiş ve bu günde siyasi ve ideolojik temelin dışında sendikal bir mücadele geliştirmeye örgütleme çalışan arkadaşlarımıza karşı bu destek eksik kalmaktadır. Yinede sağ olsun bir gün yaşadıkları olaylardan sonra bizimle beraber olacaklarına inanıyoruz” dedi

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 06.03.2013 11:55:01   

Bilişim ve Teknoloji Günleri sona erdiHatay Valiliği öncülüğünde TÜBİTAK desteğinde, ilimiz paydaşlarının işbirliğinde yürütülen İl Yenilik Platformu üyelerinin katkısı ile 1516 Kasım 2012 tarihinde düzenlenen '1. Bilişim ve Teknoloji Günleri' sona erdi.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleşen organizasyonda, ülkemizden saygıdeğer akademisyenler ve toplum tarafından duayen kabul edilen iş dünyası temsilcilerimiz bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, “1. Bilişim ve Teknoloji Günleri'nin ilimiz için son derece önemli olduğunu ve başarılı bir şekilde geçtiğini ifade ederek, 'Sempozyuma katılarak, bilişim ve teknoloji alanındaki yeni trendleri, teknikleri ve bunların başarılı uygulamaları konularında sahip oldukları bilgi, birikim ve öngörülerini üniversitemiz öğrencileri, ilimizin girişimci insanı ve değerli katılımcıları ile paylaşan tüm konuklarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Lekesiz bu kapsamda İl Yenilik Platformu'nun üyeleri; Antakya Belediye Başkanlığı, MKÜ Rektörlüğü, Hatay İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, İskenderun Belediye Başkanlığı, Antakya Ticaret Borsası Başkanlığı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İskenderun OSB, Antakya OSB, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, İskenderun Deniz Ticaret Odası, Ottoman Palace Otel Yönetim Kurulu Başkanlığı, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği, Hatay Genç İşadamları Derneği, Müstakil Sanayici İşadamları Derneği Hatay Şubesi, Hatay Kadın Girişimciler Derneği yöneticilerine ve etkinlikte birikimlerini paylaşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr.Aziz Akgül, İndex Grup CEO'su Erol Bilecik, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Başkanı Sami Ömeroğlu, DSmart Satış ve Pazarlama Müdürü Cüneyt Türen, Gıda Güvenliği Uzmanı Selahaddin Alıç, İstatistik Uzmanı Dr. Sayın Ali S. Koyuncugil, İş Geliştirme Uzmanı Murat Bayar'a birer mektup göndererek katkılarından dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 22.11.2012 10:54:57   

Hijyen denetimleri sürüyorHatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri yılbaşı nedeniyle denetimlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Yapılan denetimlerde hijyen, gıda güvenliği, kaçak ürünlere bakılarak vatandaşların sağlıklı bir şekilde bir yılbaşı geçirmesi için yılbaşına kadar denetimlerin devam edeceği bildirildi.

Yılbaşı öncesi alkollü içki satışı ve tüketimi yapılan yerler, restaurantlar, lokantalar, pastaneler ve satış yerleri denetimi Hatay İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi ve Gıda Yem Şube Müdürü Yusuf Yardımcı'nın katılımı ile denetim yapıldı.

Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Halkın yoğun olarak rağbet gösterdiği mekanlar ve tükettiği gıdalar Gıda Güvenliği ve Halk Sağlığı göz önünde tutularak bu süreci sorunsuz olarak geçirmeleri amacıyla hali hazırda yapılan denetimlerimiz sıklaştırılmış olup, yılbaşına kadar bu sıklıkta devam edecektir. Yılbaşına kadar yapılacak denetimlerde, hijyen, gıda güvenliği, ruhsat, kaçak ve sahte ürünlerin satışa sunulup sunulmadığı, orijinal ambalaj ve alkollü içeceklerin tüketileceği anda açtırılıp açtırılmadığı incelenmektedir.

Bu vesileyle vatandaşlarımızın sağlıklı ve mutlu bir yıl geçirmeleri dileği ile tüm halkımızın yeni yılını kutluyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 29.12.2012 10:10:23   

Evimize helal ekmek götürmek için çalışıyoruzÇelik-İş Sendikası İskenderun Şube yönetim kurulu üyeleri, Şube Başkanı Metin Önde başkanlığında Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanlığı'na bir nezaket ziyaretinde bulundu.

Sohbet ortamında geçen ziyaret programında konuşan Çelik İş Şube Başkanı Metin Önde, gece gündüz çalıştıklarını belirterek “Evimize helal ekmek götürmek için çalışıyoruz” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti: “Örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması yönünde çalışmalarımız ve çabamız var. Her işverene saygıyla bakıyoruz. 10 kişiye ekmek verenin dinine, mezhebine bakmam. İstihdam olurken çalışanın hak ve hukukunu korumaya gayret ederiz.

Hedefimiz iki, üç yıl içinde örgütsüz işçi bırakmamak. İyi bir ekibimiz var. Gece gündüz çalışıyoruz. Evimize helal ekmek götürmek için çalışıyoruz. Bir işçinin, emekçinin evine bir ekmek daha fazla girsin istiyoruz. Sanayicinin, işverenin bizi ve Çelik-İş'i tanıması gerekiyor. Çelik-İş yerel bir sendikadır. Burada doğmuş ve burada büyümüştür. Dolayısıyla yöre sendikası Çelik-İş'i daha fazla ve daha çok büyütmek gibi de bir görevimiz var. Elbirliğiyle Çelik-İş'i hak ettiği yere getirmenin gayretindeyiz” dedi.

CHP İskenderun İlçe Teşkilatı adına konuşan İlçe Başkanı Süleyman Uyar ise “CHP olarak her zaman işçilerimizin arkasında duracağız ve onlardan desteğimizi esirgemeyeceğiz. Çelik-İş sendikasıyla dirsek temasındayız. Birlikte güzel çalı-şıyoruz, bundan sonra daha güzel bir diyalog ve istişare yürüteceğiz. İşçilerimize ve sendikalarımıza desteklerimiz sürecektir. Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ziyaretine, teşkilatım ve partim adına teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 16.03.2013 09:37:47   

Yaşlılar, toplumun hafızasıdır18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası dolayısı ile Hatay Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte, huzurevi sakinleri saygıdeğer yaşlılarımız önce duygusal anlar yaşadılar, daha sonra müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler.

Cuma günü Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, yaşlılarımızın, toplumun hafızası olduğunu ifade ederek, 'Yaşlılarımız olmasa toplum; değerlerini, birikimlerini gelecek kuşaklara aktaramaz. Dolayısı ile yaşlılarımız başımızın tacıdır, hepsinin de saygı ile ellerinden öpüyoruz.' dedi.

Lekesiz, 'Düne göre hayat daha hızlı akıyor ve daha fazla koşturuyor olabiliriz ama tüm bu meşguliyetimiz yaşlılarımızı ziyaret etmemize engel olmamalıdır. Yaşlılarımızın günlerini keyifle geçirmeleri için lütfen onlara yardımcı olalım, onların birikimlerinden faydalanalım, tecrübelerini çocuklarımıza ve bizlere aktarmalarına fırsat verelim, yaşama sevinçlerini diri tutmalarını sağlayalım.' diye konuştu.

Lekesiz, 'Bu zamana kadar kimisi, mühendis, kimisi memur, kimisi sanayici, kimisi öğretmen olarak bu ülkeye birbirinden değerli hizmetler veren yaşlılarımız bugün de bu güzel geceyi hazırlamışlar. Seve seve memnuniyetle katıldık. Hepsine bu güzel buluşma için teşekkür ederiz.' dedi.

Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven ise, yaşlılığın, insanoğlunun çok değerli ve hassas bir dönemi olduğunu ifade ederek, 'Her yaşlının ortak ve en büyük ihtiyacı sevgi ve saygıdır. Yaşlılarımıza göstereceğimiz sevgi ve saygı çocuklarımıza da örnek olacaktır.' diye konuştu.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder de, yaşlılarımızın dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımız olduğunu ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Sebahattin Büyüktelli de, yaşlılarımıza sahip çıkmanın toplumun görevi olduğunu söyledi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 25.03.2013 11:18:41   

Kanalizasyon suları Asi ile buluşmaz olduAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi'nce 4 yıllık hizmet döneminde kentte gerçekleştirilen ve geleceğe dönük planlanan projelerle ilgili Hatay genelindeki Ak Parti Belediye Başkanlarını, İlçe Başkanlarını ve Ak Parti İl Yürütme Kurulu Üyelerini bilgilendirdi.

Başkan Savaş, yaptığı bilgilendirmede arıtma tesisinde toplanan atık suların, arıtılmış ve temiz bir şekilde nehir yatağına tekrar verilmesi ile Asi'de oluşan kokuların önüne geçildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “250 Km'lik alt yapı ile kent genelinde sel ve su baskınlarının önüne geçildi. İnsanlarımız, yağan yağmurlar sonrasında yaşadığı tedirginliği artık yaşamaz oldu. Kimi caddelerimizde 4,5 metre derinlikte 2,5x2,5 metre ebatlarında beton menfezler yapıldı. Yıllardır Asi Nehri'ne dökülen kanalizasyon suları artık Asi ile buluşmaz oldu. Asi Nehri üzerinde gerçekleştirilen üst yapı çevre düzenleme çalışmaları sayesinde Asi Nehri şehrimizle barışık duruma geçti. Arıtma tesisinde toplanan atık suların, arıtılmış ve temiz bir şekilde nehir yatağına tekrar verilmesi ile Asi'de oluşan kokuların önüne geçildi. Asi nehri çevresinde oturan hemşehrilerim ilkbahar ve yaz aylarında pencerelerini açarak nefes alır duruma geldiler.

4 yıllık görev süremiz boyunca medeniyet birikimiyle dolu bu güzel şehirde, bizi biz yapan değerlere sahip çıkan, farklılıklarımızın Hatay'ın zenginliği olduğuna inanan, akademik bilgi ve birikimlerimizi halkın hizmetine sunan, başarıya “Dürüstlük ve Güvenle” ulaşılacağını bilen, başarıyı “Birlik ve Bütünlük” te gören, herkese adaletli ve eşit davranılmasını özümseyen, insanıyla barışık, bilgili, donanımlı paylaşımcı ve katılımcı anlayışı benimseyen, liderlik edebilen, takım çalışmasına önem veren, hizmet etmekten heyecan duyan, halkını ve işini seven, ”Hatay hepimizindir” ilkesine yürekten inanan bir belediyecilik; halk içinde, halk ile birlikte, el ele bir yönetim, şehir sorunlarını bizzat halktan duyan, halkla paylaşan ve çözüm arayan, belediye ile vatandaşlarımız arasında sağlam bir köprü kuran, onların talep ve beklentilerine cevap verebilen, şeffaf bir belediyeciliği ortaya koyabilmek için vargücüyle çalışan bir belediyecilik anlayışıyla şehrimize hizmet ediyoruz. Hizmet dönemimizde Antakya tarihinde görülmemiş bir altyapı hizmetine imza attık. Görev süremizde yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon noktasında 250 km. altyapı çalışması gerçekleştirdik. Tedaş-Telekom ve doğalgaz hizmetlerini de buna eklediğinizde bu süre zarfında şehrimizde toplam 400 km.lik bir altyapı çalışması gerçekleşmiş bulunuyor. Asi Nehri'nde peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirdik. Bugün Asi şehriyle barışık bir görünüme kavuştu. Başta Kurtuluş Caddesi, Uzun Çarşı olmak üzere kentimizin birçok farklı alanında tarihi mekânlarımız restore ediliyor, hak ettiği görünüme kavuşuyor. Parklarımızın tamamını revize ettik, şehrimize 28 yeni park kazandırdık. Geldiğimizde 48 olan park sayısını 76'ya çıkardık. Antakya Semt Pazarı Komplesi'ni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde hizmete açtık. Antakya Mahfeli'ni bu yılın ortalarında hizmete sunacağız. Teleferik yine bu yıl içinde Haziran ayında hemşehrilerimizin, yerli ve yabancı turistlerimizin hizmetine sunulacak. Caddelerimiz yapılan çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarıyla çağdaş görünümlere kavuşturuldu. İlkbahardan itibaren şehrimizde kapsamlı bir asfaltlama çalışmasına başlayacağız.” dedi.

AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Belediye Başkanı Savaş'ın yaptığı sunumdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Başkanımız periyodik olarak bizlerle bir araya gelerek, hizmet dönemi boyunca kentimizde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında teşkilatımızı bilgilendiriyor. Yapılan sunum ile Antakya'nın nereden gelip nasıl yol katettiği ve icraatların nasıl gerçekleştirildiği büyük bir şeffaflık ile tek tek anlatılmaktadır. Göreve geldiği günden bu yana şehrimizin kalkınmasına ve gelişimine yönelik yaptığı hizmetlerden dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki hizmet döneminde başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.” dedi.

Büyük Antakya Oteli toplantı salonu'nda düzenlenen ve slayt eşliğinde gerçekleşen sunuma Ak Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, yürütme kurulu üyeleri, ilçe başkanları ile Ak Parti'ye mensup ilçe, belde belediye başkanları katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 13.03.2013 11:36:07   

Gülbol çifti canlı performans sergiliyorYakma resim sanatçıları Zeynep&Naim Gülbol çifti Prime Mall Antakya Alışveriş merkezin-de canlı performans sergiliyor.

Antakya'da sanatın merkezi haline gelen Prime Mall Alışveriş Merkezi, sanatsal etkinliklerine devam ediyor.

Alışveriş Merkezi içerisine kurulan alanda, yakma resim sanatçıları Zeynep&Naim Gülbol çifti canlı performans sergiliyorlar. Ahşabı yakarak sanatsal portrelere dönüştüren sanatçılar ziyaretçilerin büyük ilgisini görüyor. Açmış olduğu sergiler ve getirdiği başarılı sanatçılarla Prime Mall Antakya, kentte sanatında merkezi oldu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 25.03.2013 11:11:24   

KİMYECİ, REKTÖR GÜDER'İ ZİYARET ETTİAntakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, protokol ziyaretleri kapsamında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'i ziyaret etti.

MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'e yapılan ziyarette Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye Antakya Belediyesi Meclis üyeleri de katılım gösterdi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci ve beraberindeki heyetin yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Huzur içerisinde hayırlı hizmetler yapmak nasip etsin' dedi.

İnsanlara verilecek belediye hizmetleri ile mutluluk dağıtılacağının altını çizen Rektör Güder, 'Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi olarak tüm birimleri ile sizlerle işbirliği yapmaya hazırız. Gerekirse kurumsal iş birliği protokolü ile bilgi transferlerinde büyük kolaylıklar sağlanır. Toplumsal hizmetler, alt yapı, şehircilik ve diğer konularda uzman kadrolarımız düzenli toplantılar yaparak kent insanının daha sağlıklı hizmet alması yolunda her türlü girişime hazırlar. Bilimsel bilgimizi, sizlerin hizmetine sunmak isteriz' dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'in yapacağı yardımlar ve işbirliği konusundaki samimi tutumlarından dolayı teşekkür ederek, 'Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi uzman kadroları ile ortak bir konsorsiyum oluşturulmasında bizlere kapılarınızı sonuna kadar açmanızdan dolayı teşekkür ederiz. Bilimsel veriler ışığında kent insanını daha güzel yarınlara taşımak temel hedeflerimizden biridir. Antakya'nın sağlıklı, modern bir biçimde gelişmesi, büyümesi için el birliği ile hareket edeceğiz' dedi.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 2 gün önce / 14.4.2014 10:44:48   

Turunçlu ve Subaşı Beldelerinde elektrik kesintisiToroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre yarın Turunçlu ve Subaşı Beldelerinde elektrik kesintisi uygulanacak. 4 saat sürecek olan elektrik kesintisi sabah saat:07.00'de başlayıp saat: 11.00'de sona ereceği bildirildi.

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Hatay İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “17.01.2014 günü, 07:00-11:00 saatleri arasında, Tesis Bakım Çalışması yapılacağından, elektrik kesintisi yapılacaktır. Elektrik kesintisinden, Turunçlu ve Subaşı Beldeleri etkilenecektir.

ABONELERİN DİKKATİNE

1-Elektrikle çalışan cihazlarınızı devreden çıkartınız

2-Yapılacak çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebilir.

3-Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları gerekir.

4-Elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 Alo Elektrik telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)

3 ay, 7 gün önce / 16.01.2014 10:34:26   

Kaymakam Yılmaz'dan Kalkan'a ziyaretYayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan'ı makamında ziyaret etti. Seçim başarısından dolayı tebrik ziyaretine gelen Kaymakam Yılmaz, Kalkan'ı tebrik ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan ise ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek teşekkürlerini sundu.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 6 gün önce / 10.4.2014 10:20:47   

ŞAHİYE SAY’A BİR ÖDÜL DAHAÇağdaş Gazeteciler Derneği 2013 yılının başarılı gazetecilerini açıkladı. Samandağ Gazetesi sahibi Şahiye Say “Reyhanlı Bombalamalarının Düşündürdükleri “adlı haberiyle yerel basında 2013 yılının başarılı gazetecisi seçildi.

Ulusal gazete, televizyon, radyo, fotoğraf, yerel basın dallarında başarılı seçilen gazeteciler önümüzdeki günlerde Ankara'da düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Say “Reyhanlı Bombalamalarının Düşündürdükleri “adlı 2 sayıda çıkan haberinde olay anını yaşayanların, yakınlarını kaybedenlerin, olaydan sonra yaşanan travmaların, yıkılan işyeri ve evlerin yanısıra vatandaşların da görüşlerine de yer vererek bombalamadan önce ve sonra yaşananlarla, toplumun beklentileri üzerinde durarak geniş kapsamlı bir haber yapmıştı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 24 gün önce / 29.01.2014 10:11:37   

AGD'nin çalışmalarını çok önemsiyoruzAnadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı ve GİK Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan'ı ziyaret etti.

Çalışkan, ziyaret programında yaptığı konuşmada “Gençlik felakete doğru sürükleniyor, bu boşlukta AGD'nin çalışmalarını çok önemsiyoruz” dedi.

Bir süre önce görevi eski AGD Hatay Şube Başkanı Recep Bilgin'den devralan Serkan Bulut, önümüzdeki dönem çalışmaları hakkında Çalışkan'a bilgi verdi.

Bulut, 2014 yılındaki planladıkları programlar arasında üniversite öğrencilerine yönelik faaliyetlerin yoğun olduğunu ifade ederek, bayrak değişimi sonrası görevi yeni alan yönetim olarak büyük-şehir statüsüne geçen Hatay'da yeni kurulan ilçelerde örgütlenmeye gittiklerini ve il yönetiminde yeni bir ekiple taze kanla yeni katılan arkadaşlarla çalışmalara heyecanla devam edeceklerini söyledi.

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan da son 6 yıldır AGD Hatay şube başkanlığını yapan Recep Bilgin'e yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, bundan sonra bir ağabey rolünde derneğe çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini belirtti. AGD'nin eğitim alanındaki öğrencilere yönelik çalışmaların son derece önemli olduğunu kaydeden Çalışkan, “Okullarda derslik sayısını arttırmakla övünenler eğitim müfredatından habersizler. Bu nedenle gençlik felakete doğru sürükleniyor. Bu boşlukta AGD'nin çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bu konudaki çalışmaların artarak hızlandırması gerekir” dediği açıklamasında Serkan Bulut a görevinde başarılar diledi.

Ziyarete Saadet Partisi İl Başkan Yrd. Hamza Çalışkan, Antakya Belediye Başkan Adayı F. Serdar Özal ve eski AGD Hatay Şube Başkanı Recep Bilgin'de hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

4 ay, 15 gün önce / 08.01.2014 10:46:27   

Melahat Karagöz için Kur'an HatmiGeçtiğimiz hafta 78 yaşında vefat eden ve aramızdan ayrılarak Allah'ın rahmetine intikal eden Karagöz ailesinin değerli büyüğü merhume Hacı Melahat Karagöz'ün vefatının 4. gününe tekabül eden Cumartesi günü Antakya Mezarlık Kompleksi taziye salonunda ruhuna atfen Kur'an-ı Kerim hatmi okutuldu.

Kur'an-ı Kerim Hatmi'ne, Hatay eski Milletvekillerinden İzzettin Yılmaz, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı A. Kadir Teksöz, merhumenin oğulları Emin, Mehmet, Ekrem, Ömer Karagöz, kızları Emine, Şükran, yakınları, sevenleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve her kesimden çok sayıda kişi katıldı.

Kur'an-ı Kerim hatmi, öğretmen Halil İbrahim Yelkaya, Ali Karaçete, İmam Mustafa Kahraman ve Mustafa Öcal tarafından okundu.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak, yüce Allah'ın rahmetine intikal eden merhume Melahat Karagöz'e Allah'tan rahmet kederli ailesine sabırlar dileriz.

(Haber: S. Ergin, H. Kaya)

1 ay, 7 gün önce / 17.03.2014 11:32:52   

Obezite önlenebilirHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen “Obezite Önlenebilir mi?” konulu konferansa katıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleşen konferansta konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki, özellikle Batı ülkelerinde başlayan ve ne yazık ki ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelen obezite ile ilgili mücadelenin Sağlık Bakanlığı nezdinde üst düzeyde devam ettiğini söyledi.

Halk dilinde 'şişmanlık' olarak tabir edilen obezitenin, sadece şişmanlıkla kalmayıp ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Tiryaki, diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalığının günümüzde sıklıkla görülür hale geldiğini kaydetti.

Obezitenin sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görüldüğünü hatırlatan Tiryaki, ülkemizde erkeklerin yaklaşık yüzde 20'sinin kadınlarda ise yüzde 40'ının obez olduğu yönünde envanter çalışmaları bulunduğunu da ekleyerek, konferansın amacının da konuya dikkat çekmek olduğunu kaydetti.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cumali Gökçe ise, yaptığı sunumda, obezitenin insan yaşamına olumsuz etkileri ve önlenebilmesi yönünde yapılması gereken çalışmalara değindi.

Diyetisyen Türkan Çolak da sağlıklı beslenmenin önemini katılımcılarla paylaştı. Çolak, 'Az az sık sık, her şeyden ye, hareket et” mesajı verdi.

Konferansa, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Jandarma Komutanı J.Albay Hasan Koçyiğit, Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Ömer Akın, Kurum Müdürleri, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli katıldı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 29 gün önce / 24.01.2014 10:44:13   

Avrupalı aşçılar hünerlerini sergilediAvrupa Birliği projesi kapsamında yemek ve müzik kültürü tanıtmak amacıyla yapılan tanıtımda Avrupalı aşçılar tarafından hazırlanan Avrupa ülkelerinin yemeklerini hazırlayarak hünerlerini sergilediler.

Antik Han Restaurant Konuk ve Kültür Evi'nde yapılan uygulamalı tanıtım yemeklerini Avrupa ülkelerinden gelen aşçılar birbirinden güzel yemekleri kendi elleriyle hazırlayıp sundular. AB Projesi kapsamında yapılan yemek kültürünün tanıtılması açsından yapılan yemekleri Antik Han Restaurant'ta sundular.

Yemek ve müzik kültürünün tanıtımı için yapılan proje hakkında bilgi Kuzeytepe MehtapMehmet Olgar Ortaokulu Müdürü Ali Sever; “Bu proje Avrupa birliği projesidir. Bu proje dış ülkeleri kapsıyor. Romanya, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Letonya, İrlanda ve Türkiye ülkeleri olmak üzere 6 ülkeden oluşuyor. Her 3 ayda bir toplanıp gittiğimiz ülkenin yemek ve müzik kültürünü tanıtıyoruz. Proje 2015 yılı Haziran ayına kadar sürecek. Bizlerde her ülkenin yöresel yemeğini yapıp tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca okulumuzda halk oyunları ekibi etkinliklerine devam ediyor. Projelerimiz 1 hafta boyunca devam edecektir. Amacımız kültürümüzü daha iyi tanıtmaktır. İyi bir kaynaşma olacağına inanıyoruz. Proje kapsamında ilk olarak Romanya'ya gitmiştik. Şimdi oradaki arkadaşlar bizim ülkemize geldiler. Bu projede kültür ve turizm dışında eğitim-öğretim sistemimizi inceleme fırsatı buluyorlar. Bizlerde gittiğimiz her ülkede bilgi sahibi olmaya çalışıyoruz. Romanya'da yapmış olduğumuz tanıtımda bizim en çok Çiğ Köfte ve Abugannüş (Patlıcan Salatası) dediğimiz mezelerimizi beğendiler. Bizlere tanıtım için mutfak kapılarını açan Antik Han Restaurant Konuk ve Kültür Evi İşletme sahibi Ahmet Cüceoğlu'na teşekkür ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 5 gün önce / 04.04.2014 10:53:58   

Türkiye, kabuk değiştirdi30 Mart yerel seçimler öncesinde Hatay'ı karış karış dolaşmaya devam eden AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Ramiz Bakır ve yönetim kurulu üyelerinin konuğu oldu. Yapılan ziyarete Ergin'in yanı sıra AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen ve Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi üyeleri katıldı.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, seçim öncesinde verilen sözlerin, taahhütlerin boynunun borcu olduğunu belirterek “Doğu'dan batı'ya, kuzey'den güney'e yapılan yatırım hamleleri ile adeta kabuk değiştirdik” dedi.

11 yıllık AK Parti iktidarında Türkiye'de çok büyük değişimler yaşandığını ve elde edilen ekonomik istikrar ile ülkenin kalkındığını ifade eden Ergin, 'Elde edilen siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde ülkemiz çağ kapatıp çağ açtı. Doğu'dan batı'ya, kuzey'den güney'e yapılan yatırım hamleleri ile adeta kabuk değiştirdik. Orta doğuda gücüne güç katan ülke olarak bölgesinde lider olduk. Bu hizmetler sürerken Hatay'da nasibini aldı ve almaya devam ediyor. İlimiz adeta şantiyeye dönmüş durumda. Hatay'ın dört bir yanına yapılan yatırımlar gözle görünür seviyeye geldi.

Milletimize, Hataylılara söz verdik ve sözümüzü tuttuk. Baraj dedik, üç ayrı barajın yapımı devam ediyor. Önümüzdeki yıldan itibaren barajlarımız birer birer faaliyete geçerek topraklarımız suya doğacak. Yapılan bölünmüş yollar ulaşımda büyük kolaylıklar sağlıyor' dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Ramiz Bakır, yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Adalet eski bakanımız ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın Sadullah Ergin ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duyduk. Seçim çalışmalarında başarılar dileriz. Yerel seçimler Hatay'a hayırlara vesile olur' dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 8 gün önce / 15.01.2014 10:09:54   

ÇALIŞKAN'DAN HELAL TURİZM MERKEZİ PROJESİSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan Hatay Fm'de belediye başkan adaylarının konuk edildiği Ayhan Gümüşsoy'un sunduğu “Seçime Doğru” programına konuk oldu.

Dinleyicilerden yoğun destek telefon ve mesajları alan Çalışkan'a soru olarak en çok Ak Partililerin Saadetlilere söyledikleri bize oy vermezseniz CHP kazanır söylemlerine ilişkin verdiği cevapta Hatay'da CHP-AKP'de beraber hareket ediyor diyen Çalışkan, “Siyaset ilkeli adamların işidir. Dün bir partide bugün bir başka partide olanlara itibar edilmemelidir. Lütfü Savaş Halen sağ düşünceliyim, siyasi değil halka hizmet için geçtim diyor. O yüzden biz iki AKP'li ye karşı yarışacağız. CHP-AKP beraber hareket ediyor. İl genel meclisindeki koltuk paylaşımından tutun Defne, Antakya, Arsuz sınırlarını da oturup anlaşarak çizdiler. Antakya'yı AKP, Defne'yi CHP alsın diyerek anlaştılar. Halkı ayrıştırarak koltuk paylaşımı yaptılar.

Sadullah Bey yıllardır ülkeye faydalı hizmetleri olmuş, Lütfü bey de yapacağı hizmetleri yapmıştır. Artık sıra bizde, bizi denesinler. Sağın gönlündeyiz, sol açısından da emperyalistlerle hareket etmediğimiz için seviliriz. Madem her yerde övgü ile söz ediliyoruz, partimizde gönüllerde, öyleyse karşılığını görmeliyiz. Gönlü bizde olanın kendisi başka yerde olması olur mu? İsraf etmeden, yandaşa değil vatandaşa hizmet için en ideal partiyiz. Öz değerlerine sahip bir yönetim ancak Saadet Partisi ile olur.

Biz hayal satarak iş yapmıyoruz. Öncelikli hedefimiz işsizliği giderecek, istihdam oluşturacak projeler olacak. Güçlü sanayi bölgeleri oluşturarak yatırımcıya yatırım yapacağı yerleri teşvik edeceğiz. Antakya İskenderun arası otoban ve demir yolu yapımını sağlayacağız ki İskenderun sanayisindeki istihdam Antakya tarafındaki bölgelerden sağlansın. 20 dakikada İskenderun'a gidip gelinirse işsizliliğin azaltılması ve Yayladağı, Altınözü, Kumlu gibi yerlerin sanayileşmesinin ilk adımı atılmış olacak.

Hatay'ı Ortadoğu'nun helal turizm merkezi yaparak, başta Arap ülkelerinden turistlerin geleceği cazibe kenti yapacağız.

Hatay'ın bir başka önemli sorunu da trafik sorunudur. Şehir içerisinde bazı noktalara hafif raylı sistem yaparak yine trafiği rahatlatacağız. Alışveriş merkezlerini şehir dışına taşıyacağız. Yüzde 90'ı yabancıların elinde olan bu merkezler iğneden ipliğe kadar her şeyi barındırdığı için esnaf kepenk kapatıyor. Esnaf şehir içinde, AVM'ler şehir dışında olacak. AVM'lerin şehir dışında olması şehir içi trafiği de rahatlatacaktır.

Tarlalar ekilmiyor, neden diye sorduğumuzda çiftçi ekiyorum karşılığını alamıyorum diyor. Emek sarf etmesi ve kâr edemeyince de boş tutmak daha cazip geliyor. Buğday'dan tutun Angus dediğimiz büyük baş hayvanlara kadar ithal ediyoruz. İthal ederek o ülkeleri istihdam etmiş işsizliğini gidermiş oluyoruz. Besiciliğin artması için teşvik ve köylülerimize en iyi ürün nasıl alınır gibisinden eğitim vereceğiz ve ” tarım kooperatifleri” kuracağız. Engellilere yönelik projelerimize de ağırlık vereceğiz.

Biz bu milletin inancını temsil eden, bu davanın temsilcisi, Sadet Partisi'nin adayı olarak seçimi kazanmış sayılırız. Adaylık gömleğini giydiğimiz gün zaferin ilk adımını atmış oluruz. Seçimde elde edeceğimiz 4 büyük zafer vardır. Birincisi aday olmakla gerçekleşti, ikinci olarak seçime kadar süreçte idealimizi, ilkelerimizi insanlara anlattığımız takdirde ikinci zaferimize ulaşmış olcağız. Çünkü insanları aydınlatma (tebliğ) vazifemizi yerine getirmiş olacağız. Üçüncüsü seçim sonuçlarında alacağımız zaferdir. Dördüncüsü ve en önemlisi de yüksek ideallere inanan kimseler, öbür dünyada ahirette gerçekleşecek ecir ve zaferdir. İnanıyorum ki rabbimiz bu 4 zaferi de bize lütfeder” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 1 gün önce / 21.02.2014 10:30:33   

700 lira mikro krediyle hayatı değiştiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 2009 yılında aldığı 700 lira mikro kredi ile iş hayatına atılan, ev yemekleri üretim yeri açarak şu anda 12 kişiye istihdam sağlayan girişimci Fatma Nur Çağlar'ı işyerinde ziyaret etti.

Ziyarette, Çağlar'dan başarı öyküsünü dinleyen Vali Lekesiz, yaşadığı zorluklara rağmen yılmayan ve azmederek işini büyüten girişimcimizi kutlayarak, onun bu azminin diğer kadınlarımıza da örnek olacağını söyledi.

Lekesiz, “Kendi işini kurmak isteyen ancak maddi gücü yeterli olmayan kadınlarımızın aldıkları küçük miktardaki krediler mucizeler yaratıyor. Fatma Nur Hanım bu mucizelerden sadece biri. Kadınlarımız şu ana kadar bu şekilde aldıkları mikro kredilerle yaklaşık 100 işyeri açtılar. ” dedi.

Projenin ilk etapta zenginleşme değil de, muhannete muhtaç olmama projesi olduğunu ifade eden Lekesiz, zamanla işlerin büyüdüğünü ve zenginleşmenin de beraberinde geldiğini ifade ederek, “Bir iş kurma fikri ve becerisi olan ancak sermayesi olmayan kadınlarımız mikro krediye başvurmaktan çekinmesin. Bu onlar için ilk ve önemli bir adım olacaktır” dedi.

Girişimci Fatma Nur Çağlar da, ziyaretinden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederek, başarı öyküsünü paylaştı.

Çağlar, ilk etapta 700 lira mikro kredi aldığını ve bununla 20 metrekarelik bir işyeri açtığını, ardından aldığı her mikro kredi ile işyerini biraz daha büyüttüğünü, şu anda 1000 kişiye yemek çıkartabilecek kapasiteye ulaştığını, 2 çocuğunun bakımı ve eğitiminin yanı sıra 12 kişiye de istihdam sağladığını ifade ederek, ilgililere teşekkür etti.

Ziyarete, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Mikro Kredi Hatay Bölge Müdürü Gürcan Çalar ve Mikro Finans Şube Müdürü Serap Varoğlu Sarıoğlu da katıldı.

(Haber Merkezi)

4 hafta önce / 26.03.2014 11:41:09   

Suriye uçağı düşürüldüYayladağı ilçesine bağlı Çamlıtepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk Hava sahasını ihlal eden Suriye'ye ait uçak F-16’lar tarafından vurularak düşürüldü.

23 Mart Pazar günü saat: 13.14'te F-16 tarafından füze ile vurularak düşürülen Suriye'ye ait MIG-23 uçağı hududun 1200 metre güneyinde Suriye topraklarında Keseb bölgesine düştüğü bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Suriye'ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 23 Mart 2014 saat 13.01'den itibaren Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir.

Yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisi hava sahamıza girmeden bölgeden uzaklaşmış; ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı'na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir.

Bu esnada bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan iki adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14'de Suriye uçağına füze atmış ve isabet alan Suriye uçağı hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düşmüştür. Uçağın Kesep bölgesine düşüşü, bölgede bulunan hudut birliklerimiz tarafından gözlemlenmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 1 gün önce / 25.03.2014 11:36:12   

Sanayi Üretim Endeksi, değişmediTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre değişmediği bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %2,9 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi %0,6 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %2,8 arttığı bildirilerek şu açıklamalara yer verildi: “Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,7, imalat sanayi sektörü endeksi %7,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,5 arttı.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en fazla artış %29,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %18,4 ile tütün ürünleri imalatı, %9,3 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %11,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bunu %10,2 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, %6,3 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) takip etti.” denildi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 11 gün önce / 11.02.2014 10:52:58   

Ergin, Sarılar ve Tokaçlı Köyü'nü ziyaret ettiAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Altınözü ilçesi Sarılar Mahallesi ve Tokaçlı Köyü sakinleri ile bir araya geldi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ve beraberindeki heyet, Altınözü İlçesi Sarılar Mahallesi Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı ve pederleri ile yine Altınözü İlçesi Tokaçlı Köyü Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı başkanı, pederleri ve sakinlerine ziyarette bulundu.

Her iki yere yapılan ziyarette ev sahipleri, AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdiler ve teşekkür ettiler.

Karşılıklı fikir alış verişinde bulunulan sohbet şeklindeki toplantıda konuşma yapan Ergin, Hatay'ın dünya'ya örnek olduğunu hatırlatarak, 'Yüzyıllardır kardeşçe, hoşgörü ortamında yaşayan toplumlar olarak dünya'ya çok defa örnek olduk.

Bundan dolayı hepimiz büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kardeşlik ve hoşgörü ortamını gelecek kuşaklara aktarmak en büyük mirasımız olacaktır' dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 11 gün önce / 11.02.2014 10:52:19   

Kutlu Doğum Haftası istişare toplantısı yapıldıHatay İl Müftülüğü tarafından “2014 yılı Kutlu Doğum Haftası” öncesi istişare toplantısı, Sivil Toplum kuruluşları ile İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun önderliğinde yapıldı.

Toplantı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

İlimizde Din Hizmetlerinin daha verimli hale gelmesi için neler yapılabileceği ve 2014 Yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde neler yapılması gerektiği ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Müftülüğünün çalışmaları ve projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Hatay ilinde din hizmetlerinin daha etkili ve verimli hale gelmesi için sürekli işbirliği içerisinde olunması gerektiği üzerinde durarak, görüş ve önerilere her zaman açık olduklarını belirtti.

STK üyeleri bu toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirerek ve teşekkür ettiler. Tüm çabaları ile Müftülüğün yapacak olduğu çalışmalara katkıda bulunmaya gayret göstereceklerini belirttiler.

(Haber Merkezi)

2 ay, 11 gün önce / 11.02.2014 10:48:26   

Ahmet Canbaz, Ergin ve Kimyeci'yi konuk ettiAhmet Canbaz Temizlik Şirketi sahibi Ahmet Canbaz, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ile Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci'yi konuk etti.

300'ün üstünde çalışanı ile birlikte ev sahipliği yapan Ahmet Canbaz, AK Parti ailesini ağırlamaktan ve konuk etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. 30 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerde Ergin'e ve Kimyeci'ye başarılar dileğinde bulunan Canbaz, mikrofonu Kimyeci'ye verdi.

AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci, böylesi bir toplantıya katılmaktan dolayı şirket sahibi Ahmet Canbaz'a teşekkür etti.

Ergin, Canbaz Temizlik Şirket çalışanları ile bir arada olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, 'SSK'lı çalışanların yıllar önce hastanelerde çektiği çileyi çok iyi bilenlerdenim. Bir aspirin için saatlerce daracık koridorda kuyrukta bekleyerek ilaç alırdık. Artık bu dönemler son buldu. Şimdi reçetenizi istediğiniz eczaneye götürerek ilaçları alıyorsunuz. Allah lazım etmesin ama eksikte etmesin, Ambulans uçaklarımız, ambulans helikopterleriniz istenildiği anda 45 dakika içinde emrinizde. Alınan hizmet karşılığında kesinlikle bir kuruş ödeme yapmıyorsunuz. Bizim için Allah razı olsun demeniz yeterlidir. AK Parti iktidarı ile son 11 yılda nereden nereye geldiğimizin bir göstergesidir bu. Güçlü Türkiye bunu yapar. Dizlerinizde derman varsa Türkiye genelinde yatırım yapar, insanların yaşamlarına büyük kolaylıklar sağlarsınız' dedi.

Amanos Tüneli sayesinde Hatay'ın güneyine 100'lerce fabrika yapılacağını hatırlatan Ergin, 'Artık patronlar değil, işçiler kıymete binecek. Yapılacak olan fabrikalar o kadar çok eleman alımı yapacak ki, patronlar bir yerde işçi bulmada büyük sıkıntılar çekecek' dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 6 gün önce / 18.03.2014 11:20:06   

Lekesiz İl Genel Meclisi üyelerine yeni Arkeoloji Müzesi'ni tanıttıHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin ile İl Genel Meclisi üyelerinden oluşan yaklaşık 45 kişilik heyete, yeni Arkeoloji Müzesi'ni gezdirerek müze hakkında bilgi verdi.

Vali Lekesiz, müzenin projesinin yarışma ihalesi olarak yapıldığını, mimarisinin Antakya mimari dokusu gözönüne alınarak yapıldığını kaydederek, “Projesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edildi. Burası mozaik sergilenme alanının büyüklüğü açısından Türkiye'nin en büyük arkeolojisi müzesi olacak. Burada sizlerin de büyük emeğiniz var. Bu vesile ile sizlere de teşekkür ederim. ” dedi.

İl Genel Meclisi üyeleri de bu güzel geziden ve iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ettiler.

Daha sonra müzeyi gezen heyet, bir kısmı bitme aşamasına gelen müzede Hatay'ın tarihine heyecanlı bir yolculuk yaptı.

(Haber Merkezi)

1 ay, 6 gün önce / 18.03.2014 11:23:42   

Gazetecilerin hakları tekrardan iade edilmeliHatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Yetişen Mesajında gazetecilerin haklarının tekrardan iade edilmesi gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: Tüm Gazeteci Meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

Bilindiği üzere 10 Ocak 1961 yılında gazete çalışanları için çıkarılan 212 sayılı yasa ile gazetecilerin haklarında yapılan olumlu değişiklikler üzerine bu gün gazeteciler bayramı olarak kutlanıyordu. Ama daha sonralarında haklarımız tek tek elimizden alınmaya başlayınca bayram olarak kutlanan 10 Ocak artık Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başladı. Bu konuda ciddi adımlar atılarak gazetecilerin haklarının tekrardan iade edilmesi temennisiyle tüm meslektaşlarımın 10 ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyor, emeklerinize sağlık diyor, başarılar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 13 gün önce / 10.01.2014 10:24:29   

Yılın Bakanı seçilen Ergin'e plaketİskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası yönetimi, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin onuruna yemek verdi. Oda başkanı Uğur Fırat ve yönetim kurulu üyeleri, Yılın Bakanı olarak seçtiği Ergin'e plaket takdim etti.

Önceki gün İskenderun'a gelen Adalet eski Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin'i Kuyumcular ve Saatçiler Odası yemekte ağırladı.

Mikado Restaurant'ta verilen yemeğe AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Yaran, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Atıç, parti ilçe teşkilat yöneticileri ve partililer katıldı.

Yemekte konuşan İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, geçtiğimiz yıl verilecek olan bu plaketin Reyhanlı patlamasından dolayı iptal edildiğini hatırlatarak, bu güne nasip olduğunu dile getirdi.

Yemekte konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin ise, AK Parti iktidarı ile Türkiye'nin karanlık günlerden kurtulduğunu belirtti. Türkiye'nin 1989-2002 yılları arasında büyük sıkıntılar çektiğini kaydeden Ergin, “Ülkemiz AK Parti iktidarı ile 2002-2014 yılları arasında büyük mesafe kat etti. IMF'ye borcu olan Türkiye şimdi IMF'ye borç verir hale geldi. Bir gecede doların ve faizin yükselmesiyle batan firmaları kimse unutmasın! İşte Türkiye bu zorlu süreçten geçti. Allah'a şükür ki, AK Parti ile ülkemiz kendine güvenen, istikrarı olan bir ülke haline geldi. İşte önümüzdeki yerel seçimler istikrarın devam etmesi için çok önemli. Bu seçimde adeta geleceğimizi şekillendireceğiz. Bu bakımdan AK Parti'yi sandıklardan daha güçlü çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, 'Yılın Bakanı' olarak seçtikleri Adalet Eski Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adayı Sadullah Ergin'e plaket takdim ettiler.

(Haber Merkezi)

3 ay, 16 gün önce / 06.02.2014 12:09:06   

Umreciler dualarla uğurlandıHatay'dan Umre ibadetlerini ifa etmek üzere kutsal topraklara gitmek için kutlu bir yolculuğa çıkan Umre kafileleri, Hac ve Umre organizasyonu alanında düzenlenen ve Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun katıldığı uğurlama programıyla kutsal topraklara dualarla uğurlandılar.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Hatay İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan din görevlilerinin icra ettikleri ilahi ve salavat-ı şerife dinletileri ile devam etti.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu Umre kayıtlarının devam ettiğini ve Mübarek Ramazan ayı için arı bir umre programı düzenleneceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Umreye gidenler geride bıraktıklarını da temsil ederler. Sizler Kur'an-ın indiği, efendimizin doğduğu yerlere gideceksiniz, tavaf yapacaksınız, say yapacaksınız bunların hep birer anlamı var. Onun için orada zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin. Manevi hayatınızı milat olsun umre. Orada zemzemden içeceksiniz inşallah cennet içeceklerinden içmekte nasip olsun. Allah sizleri muvaffak etsin yolculuğunuz hayırlara vesile olsun umreniz mebrur olsun.” dedi.

Umrecilerin, ailelerinin ve yakınlarının katıldığı program Kavillioğlu'nun yaptığı dua ile uğurlama gerçekleştirildi. Vedalaşma esnasında duygu dolu anlar yaşandı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 16 gün önce / 06.02.2014 12:07:55   

Polisten yol kapanı tatbikatı'Yol Kapanı' eğitimi alan İskenderun polisi, suçluların kaçtığı taşıtları, lastikleri patlatarak durdurmak için aldıkları eğitimin tatbikatını yaptı. Tatbikat başarıyla sonuçlandı.

İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğünde çeşitli şubelerde görevli polislere kaçakçılar, bombalı araç ve terörist takiplerinde güvenliği sağlayarak kaçanları etkisiz hale getirmenin eğitimi teorik ve uygulamalı olarak verildi. Daha sonra kapan kullanımıyla ilgili bir tatbikat yapıldı.

Senaryoya göre içinde üç şüpheli bulunan otomobil, polis ekibinin 'dur' ihtarını rağmen kaçtı. Sirenlerin yankılandığı alanda şüpheli araç ile polis ekiplerinin kovalamaca başladı. Şüpheli aracın geçmesi beklenen sokakta da bir başka polis ekibi kapan atma hazırlığı yaptı. Hızla sokağa giren aracın önüne atılan kapan, lastikleri patlattı. Fazla ilerleyemeyen otomobile yetişen takipteki ekipler, şüpheli üç kişiyi kelepçeleyerek, etkisiz hale getirdi.

Otomobilin içi ve bagajı da aramadan geçirilerek, tatbikat tamamlanırken, benzer eğitimin aralıklarla devam edeceği de bildirildi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 18 gün önce / 04.02.2014 10:32:44   

Teksöz: 24 saat esnafın hizmetindeyizHatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, esnafın sorunlarını çözmek için herkesle sıcak ilişkiler kurduklarını belirterek “24 saat esnafın hizmetindeyiz” dedi.

HESOB Başkanı Teksöz, dün Terziler Odasının birlik binasındaki yönetim toplantısına katılarak Başkan Rüşen Akyüz ve oda yönetimiyle istişarede bulundu.

Teksöz, yönetime yeni seçilen Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Mansuroğlu ile yönetimi, Hatay Esnaf Odaları Birliğine ait Bendevi Palandöken Kültür Evi'nde bir araya gelerek istişare toplantısında bulundu.

Toplantıda yeni büyük-şehir yasası ile ilgili Esnaf ve Sanatkarların mağdur olmaması için tüm çalışmalar yapıldığını belirten HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz; “Emekli olup çalışanlardan kesilen % 15 kesintinin kaldırılması, iş sağlığı ve güvenliği yükümlülükleri küçük esnaf ve sanatkarımıza büyük sıkıntı teşkil etmektedir. Kaldırılması hususunda gerekli çalışmalar yapılıyor. Yakında Bağ-Kur affı da gelecek” dedi.

Teksöz konuşmasında yirmi dört saat esnafın hizmetinde olduklarını, esnafın sorunlarının çözümü için de herkesle sıcak ilişkiler içinde olduklarını da söyledi.

Toplantıya Antakya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı ve HESOB Başkanvekili Aziz Fatih Yılmaz, Antakya Kasaplar Odası Başkanı ve HESOB Başkanvekili Sabit Ak, Antakya Şekerciler ve Tatlıcılar Odası Başkanı ve HESOB Başkan Yardımcısı A.Gani Kıt katıldı. (Haber Merkezi)

1 gün, 21 saat önce / 22.4.2014 11:05:07   

Öğrencilere mimarlık mesleği tanıtıldıAntakya Anadolu Lisesinde meslek tanıtımları devam ediyor. Meslek tanıtımlarında okulun misafiri bu kez Antakya'nın tanınmış ve başarılı mimarlarından Ömer Erçin oldu. Mesleki bilgi ve tecrübesiyle öğrencilerin ilgisini çeken mimar Ömer Erçin, mimarlık fakültelerini bitirmenin zor olduğunu, derslerde başarılı olmanın kolay olmadığını söyledi.

Okulu bitiren her mimarın ise işini sevmesi ve işine odaklanması durumunda çok başarılı olabileceğini söyleyen Erçin, mimarlık mesleğinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu, mimarlara olan ihtiyacın bitmeyeceğini söyledi.

Öğrencilere geçmişte küçük yaşlarda oyun oynarken oyuncak arabalarına yol veya garaj yapan ya da oyuncak bebeğine oda tasarlayan herkeste mimarlık yeteneği olduğunu ifade eden Erçin, öğrencilerin bu çarpıcı ve farklı örnekten etkilendikleri görüldü. Mimarların bir projede elektrik mühendisleri ve inşaat mühendisleri ile birlikte çalıştıklarını söyleyen Erçin, elektrik mühendisleri ve inşaat mühendislerinin yaptığı tüm işlerini mimarın çizdiği projeye göre yaptıklarını anlattı. İşin merkezinde mimarın olduğunu söyledi. Son zamanlarda gelişen bilgisayar teknolojisi sonucunda mimarlıkta çizimlerin artık bilgisayar programlarıyla yapılmaya başlandığını söyleyen Erçin ama fakültede eğitim alırken elle çiziminde gerekli olduğunu söyledi.

Maddi gelir durumundan söz eden Erçin mesleğin ilk yıllarında çok ciddi boyutta kazanç olmadığını ama ilerleyen yıllarda yaşam konforunu artıracak düzeyde kazanç elde edildiğini vurguladı. Mezun olunan üniversitenin başarılı mimar olmayla ilgisi olmadığını söyleyen Erçin kendinin geliştiren her mimarlık öğrencisi hangi üniversitede olursa olsun başarıyı yakalayabilir dedi.

Programın sonunda öğrencilerin sorularını cevaplandıran Erçin öğrencilere başarılar diledi. Okul rehber öğretmeni Hasan Altınöz programa katılımından dolayı mimar Ömer Erçin'e öğrenciler ve okul idaresi adına teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 2 gün önce / 14.4.2014 10:49:26   

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif'i anma etkinliğine büyük ilgi“İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü” dolayısıyla program düzenlendi.

Program öncesi, günün anısına, Hatay Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Resim Sergisi” Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz tarafından açılarak, törene katılan protokol ve tüm davetlilerce ilgiyle gezildi.

Serginin açılışına müteakip; Hatay Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından, Hatay Kültür Merkezi Salonu´nda gerçekleştirilen program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

Okul Müdürü Hüseyin Çakır'ın açılış konuşması, Hatay Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Havva Vural'ın “Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak” adlı şiiri okuması, MKÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Necati Bozkurt'un hazırladığı “Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, kişiliği, ve İstiklal Marşına giden süreç” konulu sunumu, Öğrenci Bilge Duacı'nın “Bülbül” adlı şiiri okuması, Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni İbrahim Paşaca yönetiminde lise öğrencileri tarafından “İstiklal Marşının Kabulü” konulu tek perdelik oyunun sunulması ile devam eden program, “İstiklal Marşına Giden Süreç” konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz' in programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etmesine müteakip sona erdi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 11 gün önce / 13.03.2014 11:01:11   

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin:
Çalışanlar açısından 2013 yılı hüsranla geçti
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin yaptığı yazılı açıklamada sağlık çalışanlarının sorunlarına değinerek “Sağlık çalışanları 2013 yılında sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştır” dedi.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada 2013 yılının çalışanlar açısından hüsranla geçtiğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti: “2013'de Döner sermayedeki adaletsizlikler giderilmemiş, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması talebi görmezden gelinmiştir. Öğle tatili kullandırılmayan sağlık çalışanlarının 1 saat fazla çalışarak uğradıkları haksızlık giderilmemiştir. Milletvekiline yıpranma payı verilirken, sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payı verilmemiştir. Hizmetlilerin memurluk talepleri göz ardı edilmiştir.

Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet gibi yeni mağduriyetler ortaya çıkartılmış, tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin arttırılması gerekirken ne yazık ki bu artış çok kısmi tutulmuş yeni adaletsizlikler ortaya çıkartılmıştır.

Tüm bunların üstüne malum sendikada toplu sözleşmede hükümetin önerdiğinden bile daha düşük bir zamma imza atarak sağlık çalışanlarının toplu sözleşmeyi zararla kapatmasına neden olmuştur. Yüzde 3+3 yerine yıllık 123 TL'ye evet diyenler doktorların bir yılda sosyal yardımlarda dahil olmak üzere sadece yüzde 3.3; ebe, hemşire ve sağlık çalışanlarının ise yüzde 5.9 zam almalarına neden olmuşlardır. Sabit ek ödeme, Enflasyon farkı, aile yardımı ve benzeri ücretlerde de 1.5 yıl zam yapılmamasına evet diyerek bu zararı katmerli hale getirmişlerdir.

Kısacası 2013 yılı görüldüğü gibi sağlık çalışanları açısından hüsranla geçmiştir, 500 Bin sağlık çalışanı mağdur edilmiştir. Sağlık çalışanları 2013 yılında sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Umarız 2014 yılı sağlık çalışanlarının memnuniyetini arttırmak adına çalışmaların yapılacağı bir yıl olur. Bu temenni ile tüm çalışanlara yeni yılın hayırlar getirmesini umut ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 16 gün önce / 07.01.2014 10:36:21   

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci
ANTAKYA'NIN DÜNYA KENTLERİ ARASINDA YER ALMASINI SAĞLAYACAĞIZ
Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Türkiye genelinde kutlanmakta olan 'Turizm Haftası' dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

5 yıllık hizmet süremizde büyük atılımlar gerçekleştirilerek kentimizi dünya kentleri arasında yer almasını sağlayacağız diyen Kimyeci mesajında şu açıklamalarda bulundu: 'Kadim bir tarih, kültür ve medeniyet derinliğine sahip olan Antakya, turizm sektöründe hak ettiği yere gelmesi için 5 yıllık hizmet süremizde büyük atılımlar gerçekleştirilerek kentimizi dünya kentleri arasında yer almasını sağlayacağız.

Turizm faaliyetlerinin, Antakya'nın, ilimizin ve ülkemizin gelişimine ekonomik katkısı dışında, sosyal ve kültürel boyutları ile Türkiye'nin gelecek vizyonundaki yeri son derece kıymetlidir. Dünyanın kalbi olarak nitelendirilen, kadim bir tarih, kültür ve medeniyet derinliğine sahip olan güzel kentimizin dünyaya çağrısının en önemli noktası turizmdir. Cennet vatanımızın ve özellikle Antakya'nın her köşesinde tarihin, doğanın ve insanımızın zenginliği vardır. Turizm farklı kültürleri ve yaşamları tanımak açısından olduğu gibi uluslararası ilişkileri güçlendirmekte ve ülkelerin ekonomik yaşamında da ağırlığı giderek artan bir sektör durumuna gelmiştir. Türk Turizmi gerçekleştirilen atılımlarla dünya turizmi içindeki payını ve önemi giderek arttırmakta, ülkemiz sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal zenginliği ile her yıl daha fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu kapsamda Antakya'da turizmle ilgili projelerimizin hayata geçmesi, bu sektördeki payını daha da fazla artırma yönünde büyük katkı sunacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle 15-22 Nisan Turizm Haftasını kutlarım.' dedi.

(Haber Merkezi)

1 hafta önce / 16.4.2014 10:25:20   

ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ BİLDİRİMİ 28 ŞUBAT'TA SONA ERECEKAntakya Belediyesi, ölçü ve tartı aletleri bildirim verme süresinin 28 Şubat 2014'te sona ereceğini bildirdi.

Belediyenin yazılı açıklamasında, iki yılda bir yapılan ve damga yılı 2013 olan ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene ve damgalama işlemleri bildirim verme süresinin başladığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: 'İş yerinde ve elinde ölçü ve tartı aleti bulunanların cezalı duruma düşmemeleri için 28 Şubat 2014 tarihine kadar bildirimlerini vermeleri gerekiyor.

Buna göre periyodik muayeneleri için bu gibi araçları bulunan Resmi daire, fabrika, askeri birlik, esnaf v.b damga yılı 2013 olan ölçü ve tartı aletleri sahipleri bizzat bildirimlerini Antakya Belediyesi ölçü ve ayar memurluğundan alıp doldurarak teslim etmeleri gerekiyor.'

(Haber Merkezi)

4 ay, 20 gün önce / 03.01.2014 10:27:28   

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder:
Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmayı çok önemsiyoruz
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), 220. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı için bir araya gelen Üniversite Rektörlerini ve YÖK Üyeleri'ni iki gün boyunca devam eden etkinliklerle misafir etti.

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder toplantıda yaptığı konuşmada “Dünyanın en gelişmiş on ülkesi arasında yer alacak bir Türkiye'nin oluşumunda ve ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmayı çok önemsiyoruz” dedi.

Üniversitenin tarihi günlerinden birini yaşadığı ve 180 üniversiteden 236 temsilcinin katıldığı toplantı, aziz şehitlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından konuklara Mustafa Kemal Üniversitesi'nin 20. Yılı için hazırlanan videosu ile Doğu'dan ve Batı'dan abide şahsiyetlerin portrelerinden oluşan Bilim Öncüleri Yolu belgeseli izlettirildi.

220. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nın ev sahipliğini yapmanın heyecanını yaşayan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder; üniversitelerin ürettikleri bilgiyle, yetiştirdikleri insan kaynaklarıyla, oluşturdukları toplumsal fayda ve hizmet kalitesiyle toplumun ve insanlığın esin kaynağı olduğunu ifade etti.

Mustafa Kemal Üniversitesi'nin 21 yıllık geçmişi olduğunu hatırlatan Rektör Güder konuşmasına şöyle devam etti: “Üniversitemiz, eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme safhalarında hedeflerini sürekli güncele doğru yeniliyor ve kararlarını ise katılım içinde ortak akılla alıyor. Üniversitenin uygulamaları toplum yararına odaklanmış, rasyonel bir anlayışla hareket eden, altyapısı ve çevresi itibariyle de ekolojik, estetik ve başarılı bir kurumsal yapıya sahiptir. Bu yapının harcı ise ilk olarak 1992 yılında kuruldu ve kurulduğu günden bu yana akademik ve idari kadronun özverili çalışmalarıyla Mustafa Kemal Üniversitesi, her geçen gün saygın üniversiteler arasındaki yerini alma hedefine adım adım yaklaşıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknolojiye yönelik görevlerimizin etkin bir şekilde yerine getirilmesi bakımından, girişimciliğe, yenilikçiliğe, bilimsel gelişmeye ve yüksek katma değerli teknoloji üretimine dayalı, bilgi tabanlı ve rekabetçi ekonomik yapısıyla dünyanın en gelişmiş on ülkesi arasında yer alacak bir Türkiye'nin oluşumunda ve ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmayı çok önemsiyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 24 gün önce / 29.01.2014 10:14:16   

Çiftçilere 44 bin adet meyve fidanı dağıtıldıHatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde Yayladağı ilçesinde çiftçilere 44 bin adet meyve fidanı dağıtıldı.

Yayladağı Futbol Stadı'nda düzenlenen fidan dağıtım töreninde konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, tarım sektörünün Türkiye için önemli olduğunu ancak ilimiz açısından daha da önemli olduğunu ifade ederek, “Tarım sektörünün Hatay ilimiz için ifade ettiği anlam şu ki, ilin Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) içerisinde tuttuğu yer Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye'nin kazandığı her 100 liranın 8.9 lirası tarım sektöründen geliyor, Hatay'da ise 16.2 lirası yani yaklaşık iki katı tarım sektöründen geliyor. İstihdam açısından da önemli. Türkiye'de istihdam edilen her 100 kişiden 24'ü tarım sektöründe istihdam ediliyor, ilimizde ise bu rakam 30'un üzerinde.”dedi.

Türkiye genelinde ne yetişiyorsa ilimizde de yetiştiğini söyleyen Lekesiz, “Türkiye coğrafyasında denizi, dağı, ormanı, ovası nesi var Hatay'da hepsi var. Tıpkı insan dokusunun Türkiye'nin bir özeti olduğu gibi aynı şekilde zirai ürünler, tarım sektörü açısından da Türkiye'nin bir özeti. Pek çok üründe Türkiye birincisi ya da ikincisi. Bunların karşılığında da ülkemize önemli bir zenginlik üretiyor. Ürettiği zenginliğin parasal karşılığı 2000 yılında ortalama 560 milyon lira iken, 2012 yılı sonu itibarı ile yaklaşık 3 milyar 200 milyona kadar çıkmış durumda. İlimiz topraklarının ekonomik anlamda yüzde 20'si sulanabiliyorken, başta Reyhanlı Barajı olmak üzere Büyükkaraçay Barajı ve diğer barajların devreye girmesiyle ilimiz topraklarının yüzde 95'i sulanabilir hale gelecek.

Hem çiftçilerimizin hem de ilimizin tarım sektöründen bugün olduğundan çok daha fazla gelir elde edebilmesi, Hatay'ın Ortadoğu'nun tarım ve ticaret üssü olabilmesi için 16 ay süren bir çalışma yapıldığını, dünya tarım sektöründeki gelişmeler, ilimizin toprak yapısı, iklim kuşağı, havası, güneşi kısacası 972 ayrı verinin incelenerek, uzman kişiler tarafından Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı hazırlandığını hatırlatarak, hazırlanan plana uyanların kazandığını, uymayanların ise ömrünü deneme yanılma yöntemi ile geçireceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Lekesiz çiftçilere elma, erik, nar, armut, ceviz, badem, hurma ve zeytin fidanlarını dağıttı.

Törene, İl Jandarma Komutanı Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı.

(Haber Merkezi)

4 ay, 17 gün önce / 06.01.2014 10:36:46   

Hatay halkına minnettarızEmniyet Müdürleri Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü emrine alınan Hatay eski İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek basın mensupları ile vedalaştı. 10 Ocak 2010 tarihinde İl Emniyet Müdürü olarak göreve başlayan Ragıp Kılıç, 4 yıllık görev süresi sonrasında yine 10 Ocak tarihinde görevinden ayrıldı.

Hatay'da görev yapmaktan onur duyduğunu belirten Ragıp Kılıç “En zor şartlarda ve kritik günlerde dahi soğukkanlılığını ve sağduyusunu koruyan ve bizden desteğini esirgemeyen yanımızda duran Hatay halkımıza minnettarız” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış medeniyet birikimiyle, barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti olan Hatay'da görev yapmaktan büyük onur duydum.

Yaklaşık 4 yıllık görev sürem boyunca tüm personelimle Hatay halkının huzuru ve güvenliği için özverili ve yoğun çalışma temposu içerisinde bulunduk. En zor şartlarda ve kritik günlerde dahi soğukkanlılığını ve sağ duyusunu koruyan ve bizden desteğini esirgemeyen yanımızda duran Hatay halkımıza minnettarız. Bizde ilimizde bulunan huzur ve kardeşlik ortamının bozulmaması için elimizden gelen gayreti göstermeye çalıştık. Önümüzde ki günlerin Hatay ilimiz ve ülkemiz için daha huzurlu ve daha mutlu günler olacağıma inancım tamdır. Bizler gibi kamu görevi yapan basın mensupları ile ölçülü ve güzel ilişkimiz oldu. Hatay basını da güvenlik açısından önemli işler yaptı. Toplam 27 yıllık görev sürem boyunca Hatay'da 7 sene Şube Müdürlüğü ve 4 yılda Emniyet Müdürlüğü görevi ile birlikte 11 sene görev yaptım. Tüm Hatay halkına buradan Allah'a ısmarladık diyor ve haklarını helal etmelerini istiyorum” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ise Ragıp Kılıç'a yeni görevinde başarılar dileyerek “Cemiyetimizi kurduğumuz günlerde siz de Hatay'da Emniyet Müdürü olarak görev yapıyordunuz. Cemiyetimizin açılışını beraber yapmıştık. Ancak bugün maalesef ki hizmetinizi farklı bir yerde devam edeceksiniz. Yeni göreviniz de başarıları diliyor, yolunuz açık olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Ragıp Kılıç'a hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini sundu ve plaket takdim etti.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

3 ay, 9 gün önce / 14.01.2014 10:37:59   

ADNAN MENDERES CADDESİ'NDE ASFALT ÇALIŞMASIAntakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, kent genelindeki asfaltlamada hummalı çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

Ekipler, Esentepe Mahallesi Adnan Menderes Caddesi'nde asfalt öncesi malzeme serme ve zemin düzenleme çalışması gerçekleştiriyor.

Antakya Belediyesi Su ve Kanal İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin, cadde de daha önce yaptığı yağmur suyu kanalı döşeme çalışması, Telekom ve Tedaş kurumlarına ait kabloların yer altına alınmasının yanı sıra Doğalgaz boru hattı çalışmalarının tamamlaması sonrasında Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, yolun asfalt çalışmalarına da aralıksız olarak devam ediyor.

Asfaltlama çalışmaları kapsamında belediye ekipleri cadde de önce kot düşürme ve malzeme serme çalışması gerçekleştirirken, bu çalışmanın ardından yolda asfaltlama çalışması yapacak ve böylece Adnan Menderes Caddesi alt ve üst yapısı tamamen yenilemiş olacak.

(Haber merkezi)

3 ay, 9 gün önce / 14.01.2014 10:33:38   

Maşuklu'da elektrik kesintisi uygulanacakToroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Maşuklu Beldesinde Pazar günü elektrik kesintisi uygulanacak. Elektrik kesintisinden Maşuklu Beldesi Fulyasokak'ın etkileneceği bildirildi.

Toroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Tesis ve bakım çalışmaları yapılacağından 02 Şubat 2014 günü 09:00-16:00 saatleri arasında elektrik kesintisi yapılacaktır. Enerji kesintisinden Maşuklu Beldesi Fulyasokak etkilenecektir.

ABONELERİN DİKKATİNE

1-Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması,

2-Yapılan çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebileceği,

3-Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları,

4-Elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 ALO ELEKTRİK telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)

3 ay, 22 gün önce / 31.01.2014 10:30:51   

ÇALIŞKAN'DAN YOĞUN TEMPOSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, Kırıkhan'da miting gibi iki mahalle toplantısına katıldı. 300 araçlık konvoyla Kırıkhan'da gövde gösterisi yapıldı.

Dr. Necmettin Çalışkan sabah önce Antakya'da Memur-Sen Hatay Şubesini, bazı esnafları, Altınözü'ne bağlı Sofular, Antakya'ya bağlı Narlıca beldesinde ve Bağrıyanık mahallelerinde esnaf ve ev toplantılarına katıldıktan sonra akşam saatlerinde Kırıkhan'da seçim çalışmalarını sürdürdü.

Antakya ve Altınözü ziyaret toplantılarında Çalışkan projelerinin yanı sıra TSK'nın Suriye uçağını düşürme konusuna da değinerek, uçağın düşürülme zamanlamasına dikkat çekti. Çalışkan “Savaş uçağının düşürülme zamanlaması manidardır. Hele de ulusal güvenliği ilgilendiren bir konunun, bir siyasi parti mitinginde paylaşılması oldukça dikkat çekicidir. Öyle anlaşılıyor ki yenilgiyi görenler, seçim öncesi ülkeyi savaş havasına sokarak istismar yapmayı denemişlerdir. Havan mermisi kaç yıldır düşüyor, şimdiye kadar nerdeydiniz. Bu kafayla korkarım bugün yarın daha saldırgan, daha çılgın şeyler yapabilirler.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 6 gün önce / 27.03.2014 10:53:30   

Vali Lekesiz, Hatay standında konuklarını ağırladıEMITT Fuarı'da Hatay Valiliği standını gezen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, fuara katılan bazı illerin stantlarını da gezerek İl Valileri, Vali Yardımcıları, belediye başkanları, il kültür ve turizm müdürleri ve diğer görevlilerle sohbet etti.

İlimizin de yer aldığı 12.holdeki stantta bulunan Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinin standını ziyaret eden Vali Lekesiz, daha sonra Karaman, Kayseri, Tokat, Amasya, Yozgat ve Muş illerinin stantlarını gezdi.

Oldukça sıcak ve samimi sohbetlerin gerçekleştiği ziyaretlerde Vali Lekesiz'e ve diğer konuklara o ilin mutfağını yansıtan yöresel tatlardan ikram edildi.

Vali Lekesiz daha sonra Hatay standına geçerek konuklarını ağırladı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 19 gün önce / 03.02.2014 10:34:46   

Hizmetleri ayağınıza getireceğizAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, İskenderun'a bağlı köylerde ziyaretlerde bulundu. Gün içinde yoğun mesai yapan Ergin, vatandaşlar tarafından büyük coşku ile karşılandı. Ergin, “Büyükşehir'i İskenderun'dan yöneteceğiz. Hizmetleri ayağınıza getireceğiz. İskenderun bu defa hesabı tutturacak ve büyükşehir ile taçlandıracak.” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, İskenderun'a bağlı Suçıkağı, Çınarlı, Orhangazi, Bitişik, Kavaklıoluk, Akarca köyleri ile Bekbele ve Denizciler beldesini ziyaret etti. Köylü kadınların Suçıkağı köyünde hazırladığı kahvaltıya katılan Sadullah Ergin, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

30 Mart tarihinde büyükşehir seçimleri yapılacağını hatırlatan Ergin, şu açıklamalarda bulundu: 'Bu seçimlerin iki tane önemli anlamı var. Bunlardan bir tanesi bu gelmekte olan hizmetler gelmeye devam etsin mi? Tüneller, bölünmüş yollar, havaalanı, sulama projeleri, hastaneler, adliye sarayları bütün hizmetler bölgeye akmaya devam etsin mi? Buna karar vereceğiz. Bir diğeri ise ve daha önemlisi bir büyükşehir belediye çatısı kuruluyor. Bu çatı bir temel üzerine yükselecek bu temelin doğru, sağlam atılması lazım, bu gövdenin doğru inşa edilmesi lazım ve çatının da doğru kapatılması lazım ki, önümüzdeki 50 yıl doğru gitsin. Sabah gömleğimizi giyerken ilk düğmeyi doğru iliklersek alttaki düğmeler doğru gelir. Ama Allah korusun ilk düğmeyi yanlış yerden vurduysak aşağıya doğru tutturma şansımız yok, illa bir tarafı eğri gider. Hatay'daki seçimler, AK Parti ile diğer partiler arasındaki seçim değil ve bende bu İl'de sadece AK Parti'nin adayı değilim. Aklıselim sahibi, sağduyu sahibi, vatanperver, milletperver, evladının gencinin geleceğini düşünen tüm Hataylıların adayıyım. Bu seçimler başta Hatay'ın sosyal barışını sürdürmesi için bu coğrafyada kardeşliğin dayanışmanın geleceğe güvenle yürümenin ve gençlerimizin ve çocuklarımızın selameti için önemlidir.

Yasaklarla mücadele, yoksullukla mücadele bunlarda gerekli şeyleri yaptık hamdolsun. AK Parti 11 yıldır iş başında. Ak Parti bir kitle partisi artık. Bu parti içerisinde zaman zaman yanlış yapan olursa AK Parti bunu alır, kenara koyar, doğrularla yoluna devam eder. Şu anda Türkiye'de en çok belediye başkanı olan parti AK Parti. Belediyelerle ilgili zaman zaman şikayetler olur. Usulsüzlük, haksızlık vesaire. Bugüne kadar gelen şikayetlerin incelenmesi için izin vermiştir hükümet. İncelensin, bir yanlışı varsa hesabını versin. Hiç kimse babamızın oğlu değil. Partilimiz de olsa, akrabamız da olsa, kardeşimiz de olsa yanlış yapanın elini keser ayırırız, doğrularla yolumuza devam ederiz. Kimseye eyvallahımız yok. Bu hizmet kervanı memleketin geleceğini belirleyecek bir kervan. Onun için bu yürüyüşü durdurmaya, engellemeye kimsenin hakkı yok.

17 Aralık operasyonlarının asıl hedefi AK Parti'yi seçime yaralı bir şekilde sokmaktı. Bu yüzden operasyonları aylarca bekleterek seçimlere üç ay kala yaptılar. Bunu yapanlar 90 günde ne davanın açılacağını ne de açılsa bile davanın sonuçlanmayacağını ve sandığın önümüze geleceğini biliyorlardı. Planları buydu ve biz buna karşı çıktık.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 6 gün önce / 17.01.2014 10:33:06   

Evlenme oranları azaldı boşanma oranları arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü Evlenme ve Boşanma İstatistikleri, 2013 verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre evlenme oranı %0,6 azalırken boşanmalar %1,6 arttığı bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hatay'da,12.784 kişi evlenirken 2.094 kişi boşandığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre %0,6 azalarak 2013 yılında 600 138 oldu. Kaba evlenme hızı ise ‰7,89 olarak gerçekleşti. Boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre %1,6 artarak 125 305'e yükseldi. Kaba boşanma hızı ‰1,65 olarak gerçekleşti.

İstatistik Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzey'e göre 2013 yılında en yüksek kaba evlenme hızı ‰8,63 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüldü. Bu bölgeyi ‰8,49 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ve ‰8,47 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi. En düşük kaba evlenme hızı ise ‰6,78 ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nde görüldü.

Kaba evlenme hızının 2013 yılında en yüksek olduğu il ‰10,12 ile Adıyaman oldu. Adıyaman'ı ‰10,10 ile Kilis, ‰9,97 ile Ağrı izledi. Kaba evlenme hızının en düşük olduğu iller ise ‰6,14 ile Kastamonu ve Tunceli oldu. Bu illeri ‰6,30 ile Çanakkale, ‰6,32 ile Edirne izledi.

Ortalama ilk evlenme yaşı, 2013 yılında erkekler için 26,8, kadınlar için 23,6 oldu. Erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 3,2 olarak gerçekleşti. İBBS 1. Düzey'e göre en yüksek ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 27,7, kadınlarda 24,8 ile İstanbul Bölgesi'nde görüldü. En düşük ortalama ilk evlenme yaşı ise erkeklerde 25,8 ile Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, kadınlarda 22,2 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüldü.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 6 gün önce / 27.03.2014 10:34:12   

Access Programı TED kolejinde açıldıTED Hatay Koleji'nde İngilizce Access Mini-Burs Programı ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi Susan Wilson'ın katılımıyla gerçekleşti. Her yıl seçilen 10 TED okulunda yürütülen kursta, öğrencilere program süresince 360 saat İngilizce eğitim verildiği bildirildi.

TED Hatay Kolejinden konu ile ilgili yapılan açıklamaad şu bilgilere yer verildi: “ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından yürütülen “İngilizce Access Mini-Burs Programı” kapsamında, her yıl maddi imkanları kısıtlı ancak başarılı Devlet Okullarında eğitim gören 9. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak, TED Okullarında İngilizce hazırlık kursu düzenlenmektedir. Her yıl seçilen 10 TED Okulunda yürütülen kursta, öğrencilere Program süresince 360 saat İngilizce eğitim verilmektedir. Bu yıl 5.'si düzenlenen Programdan, başladığı günden bugüne kadar yaklaşık 2000 öğrenci mezun olmuştur.

Aralık 2013'te başlayan ve Haziran 2015'te bitmesi planlanan Program boyunca, TED Afyon, TED Batman, TED Eskişehir, TED Gaziantep, TED Hatay, TED Isparta, TED Karabük, TED Kayseri, TED Mersin ve TED Polatlı Kolejinde 300 öğrenci İngilizce dil eğitimi görecektir.

Program sonunda, kursa katılım gösteren öğrencilerin bir kısmı, Uludağ'daki yaz kampına katılma hakkı kazanacak ve hepsi ABD Hükümetinin sunduğu diğer değişim programlarına katılım şanslarını arttıracaktır.

25 Mart 2014 Salı günü, Access Programının açılışı ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi Susan Wilson ve beraberindeki heyet ile TED Hatay Koleji yöneticileri tarafından yapılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 6 gün önce / 27.03.2014 10:41:25   

YAZARLARIMIZ