......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:173
Haftalık:1586
Aylık:5542
Toplam:82934
YORUM MANŞET
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını dün Antakya Belediyesi eski binasında bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

AK Parti Grubunun çoğunlukta olduğu Mecliste, 1. Meclis Başkanvekilliği'ne Kudret Özbakış, 2. Başkanvekilliğine ise Mustafa Özbolat oy birliği ile seçildi. Toplam yedi kişiden oluşan komisyonlarda dört üye AK Parti, iki üye CHP ve bir üye de MHP'den seçildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı meclisin 5 yıl süre ile gerçekleştireceği çalışmaların Hatay'a, demokrasiye ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyerek “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Hatay'ın dokusuna, ruhuna ve medeniyet birikimine uygun geçmeli. Yapılacak olan işlerde önceliğin memleket kaygılarını ve hizmeti düşünerek yapılması gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Meclis Başkanvekilliği, katip üyeleri ve encümen üyeleri seçimleri yapıldı. Meclis Başkanvekilliği'ne AK Parti'li Kudret Özbakış ve Mustafa Özbolat seçilirken, katip üyeliğine ise yine AK Parti'li Ahmet Okay ve Halil Polat seçildi. Encümen üyeliği seçiminde ise AK Parti'li Cengiz Yıldız, İbrahim Güler, Numan Bölükbaş, Selçuk Umran ve Ahmet Ak seçildi.

8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlar toplam 7 kişiden oluşurken bu sayının 4'ü AK Parti'li, 2'si CHP'li ve 1'i de MHP'li meclis üyelerinden oluştu. Gündem maddeleri arasında yer alan “Antakya Belediyesi 2013 Mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi” “Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ve bu maddeye bağlı olarak “HAT-SU Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ret oyu alarak komisyona gönderildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oylamanın kabul edilmesi için yoğun çaba harcadığı Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi maddesi AK Parti'li Meclis grubu tarafından ısrarla ret edildi ve komisyona gönderilmesi talebi üzerine çoğunluk AK Parti'de olması dolayısı ile oy birliği ile incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 21 Nisan Pazartesi Günü saat 16:00'da toplanmak üzere kapandı.

(Haber: Hasan Kaya)

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI
KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

30 Mart Mahalli İdareler seçiminde Antakya Belediye Başkanı seçilen İsmail Kimyeci'ye rekor oranda ziyaretçi akını devam ediyor. AK Parti Hatay İl Teşkilatını kabul eden Kimyeci, ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i ağırladı. Akşam mesai saati bitimine kadar devam eden ziyaretler rekor düzeyine yetişti.

Dün, AK Parti Hatay İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette bir konuşma yapan İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu, Antakya Belediye Başkanlığına yeni seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye görevinde başarılar diledi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duydum. Antakya Belediye Başkanı olarak kentin her noktasına meclis üyelerim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birlikte hareket ederek lazım olan hizmetleri sunacağız' dedi.

KİMYECİ: ANTAKYA'NIN TARİHİ KİMLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve MKÜ Vakfı Başkanı Ali Özbuğday da Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış oldukları ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Rektör Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin her açıdan Antakya Belediyesi'nin yanında olduğunu ve her konuda yardıma hazır olduklarının altını çizdi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Antakya'nın tarihi kimliğini ön plana çıkarma noktası ile kent insanına yapılacak diğer hizmetlerde bilimsel verilerden yararlanmak üzere Hatay MKÜ'ye de görev düşeceğini ve bu konuda konunun uzmanları ile dirsek temasına geçilerek hareket edileceğini söyledi.

(Haber: Hasan KAYA)

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ
Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı<br>ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ


Antakya Belediye Meclisi ilk toplantısını Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci başkanlığında gerçekleştirdi. Eski İl Özel İdaresine ait toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Kimyeci, şehrimizi geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacaklarını söyledi.

Başkan Kimyeci konuşmasında şu görüşlere yer verdi; 'Birçok hizmetleri inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Makamlar gelip geçicidir, geride yaptığımız güzel eserler güzel noktalara attığımız imzalar kalıcı olacak. Şehrimizin tarihi dokusunu öne çıkartan aynı zamanda Antakyamızı geleceğe taşıyan temiz, pırıl pırıl bir şehir oluşmasını sağlamaktır. Kentimizin sahip olduğu tarihi dokuyu ön plana çıkartan birçok projemizi sizlerle birlikte adım adım karar altına alarak hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. O yüzden bu güzel meclisimizin Antakyamızı geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacağı inancım tamdır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bu güzel toplantımızın Antakyamız, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum'.

Bu konuşmanın ardından CHP grubu adına söz alan Mehmet Güzelmansur konuşma yaptı. Güzelmansur konuşmasında, 'Başta başkanımız sayın İsmail Kimyeci olmak üzere AK Parti, CHP ve MHP'li tüm meclis üyesi arkadaşlarımı şahsım ve grubum adına yürekten kutluyor, başarılar diliyorum. Temennimiz daha refah bir Antakya daha modern bir Antakya, daha yaşanabilir bir Antakya'dır. Yapıcı bir muhalefet sergiliyor olacağız. Şehrimize olumlu katkı sağlayan her kararı ve sözü destekleyip alkışlayacağımızı grubum adına belirtmek istiyorum' şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Meclis üyelerinin yaptığı seçimler sonrasında Meclis 1. Başkan vekilliğine Mahmut Tansal, 2. Başkan vekilliğine Aynur Karaçete, Katip Üyeliklerine Zafer Türkoğlu, Faruk Otuzbir, Encümen Üyeliklerine Ömer Ercin, Halil İbrahim Toysal ve Hikmet Hatunoğlu, İmar Komisyonu üyeliklerine Rüstem Konak, Armağan Teköz, Hikmet Bilgin, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Abdulşükür Mert, Ayhan Özat ve Hüseyin Yılmaz seçildi.

(Haber Merkezi)

YAZARLAR ÖĞRENCİLERLE BULUŞTUÖğrencilerin kitap okuma alışkanlığını geliştirmek, yazmaya heveslendirmek ve kitap seçme alışkanlığı kazandırmak amacıyla çocuk kitabı yazarları öğrencilerle buluştu.

TED Hatay Kolejinde gerçekleşen buluşmada çocuk kitabı yazarları Hamdullah Köseoğlu ve Mehmet K. Erdoğan öğrenciler ile bir söyleşide bulunarak imza günü etkinliğine katıldı.

Değer Kırtasiyecilik'in sponsor olduğu etkinlikte, yazar Hamdullah Köseoğlu ve Mehmet K. Erdoğan 'Okumak, sadece sözel dersler için değil sayısal derslerde de başarılı olmak için önemlidir. Ve önemli yararı ise iletişim. Sağlıklı bir iletişim kurmak, birbirimizi daha iyi anlamak, kendimizi daha iyi ifade edebilmek için okumalıyız' dedi.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte yazarlara merak ettikleri konularda sorarak, kitap imzalattı.

TED Hatay Okul Müdürü Serdar Aydın yaptığı açıklamada, 'Çok verimli bir etkinlik oldu. Yazarlara ve etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederim' dedi.

Söyleşinin sonunda yazarlara teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 10.01.2013 11:11:29   

Ebeler, kutsal bir mesleği icra ediyorİl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, ebeliğin kutsal bir meslek olduğuna vurgu yaparak Ebeler Haftasını kutladı.

Yılmaz, 21-28 Nisan tarihleri arasında her yıl kutlanan beler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada şu görüşlerde bulundu:

“Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası hem anneye hem de bebeğe bakım hizmetinin verildiği, Sağlık hizmetlerinde en eski mesleklerden olan ebelik Ülkemizde aile mesleği gibi görülürken zaman içerisinde usta çırak yönteminden resmi okullarda yapılan eğitimler ile yetişme şekline dönüşmüştür.

1952 yılında ilk defa Ankara Doğum Evinde açılan ebe okulunu takiben Ülkemizin çeşitli doğum evlerinde yaygınlaşan okullarımız 1961 yılından itibaren yerini bağımsız Sağlık Okullarına bırakmıştır.

Doğumun tüm evrelerinde anneye ve bebeğe hizmet veren ebeler koruyucu önlemler ile Ülkemizin her yerinde fedakârca görev ve sorumluluklarını yerine getirmekte olup doğumun kadın için bir bilgelik yolculuğu olduğunu ve ebelik mesleğinin varlığını kadınlarımıza anlatmaktadırlar.

Bir insanın dünyaya gelmesine yardımcı olan, anneliği ve getirdiği sorumlulukları en iyi anlayan, doğum gibi bir mucizeye tanıklık eden ve mesleğinin gerektirdiklerini yerine getirerek sağlıklı bir toplumun oluşmasında kilit rol oynayan ebelerimiz halk arasında da çok saygın bir konuma sahiptir.

Son derece fedakârlık ve özveri isteyen bu kutsal mesleğin değerini vurgulamak amacıyla 21-28 Nisan Ebeler Haftası olarak belirlenmiş olup, 2015 yılına kadar da Dünya Ebeler Gününü Dünya Sağlık Örgütü, UNİCEF ve Uluslararası Ebelik Konfederasyonu “Dünyanın ebelere şimdi her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacı var” teması ile kutlarken, giderek artan sezaryen doğumların toplumumuzda oluşturduğu yaranın yanı sıra yaşama sağlıklı başlanmasının ve kadın sağlığının önemli olduğu şu günlerde kamuda ve özelde her şartta zorlu ve kutsal ebelik mesleğini icra eden arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor ve meslek hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 29 gün önce / 24.04.2013 10:33:14   

MÜSLÜMANLAR, ORTAK HAREKET ETMELİİslam Mezheplerini Yakınlaştırma Kurumu (TAKRİB) ve Saadet Partisi işbirliğiyle İstanbul'da İslam ülkelerin problemleri ve çözümlerinin konuşulduğu 2. İyi niyet Girişim Grubu konferansı düzenlendi.

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ile İran İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Mohsen Eraki programla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi.

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk basın toplantısındaki açıklamasında “Tüm dünyadaki Müslümanların bir araya gelip kendi birleşmiş milletlerini kurmaları gerektiğini belirterek, Müslümanlar kendi para birimleri gibi her konuda birlik beraberlik içerisinde olmalıdır. Bu birlik ve beraberlikten de taviz verilmeden Siyonizm'e karşı her daim uyanık olmalıdırlar” dedi.

İran İslami Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Mohsen Eraki de bütün Müslümanların ortak hareket etmesi gerektiğini ifade ederek “Yeryüzünde bulunan tüm Müslümanların, İslam düşmanlarına karşı ortak hareket etmesi hem aklımızın hem de dinimizin bize yüklediği bir görevdir” dedi.

İslam dünyasının dört bir yanından birçok önemli ismin katıldığı programa Dünya Müslüman Kardeşleri Genel Sekreteri İbrahim Münir, Pakistan Cemati İslami Genel Başkan Yardımcısı Abdul Gaffar Aziz, TAGRIB Müessesi Genel Başkanı Ayetullah Muhsin Araki, Türkiye'den Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi GİK Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Türkiye Caferiler lideri Selahattin Özgündüz ve çok sayıda misafir katıldı.

(Haber Merkezi)

4 ay, 15 gün önce / 04.12.2013 10:01:10   

Zabıta belediyelerin önemli birimidirZabıta Teşkilatı'nın kuruluşunun 187. yıl-dönümü düzenlenen bir dayanışma gecesi ile kutlandı.

Harbiye Hidro Tesisleri'nde düzenlenen dayanışma gecesine Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yelkaya, Payas Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Kaan, Antakya Belediyesi Meclis Üyeleri Raci Coşkuner, Süleyman Üstün, Zeki Berber, Ahmet Kanlı, Rıfat Dönmezalp, Ali Alkan, Hasan Hocamoğlu, Halit Balıkçı, Suphi Bayır, İsmail Karaoğlu, Necdet Bök, Mehmet Akgül, Antakya Belediyesi Zabıta Müdürü Recep Asıl, emekli olan zabıta personeli ile çevre belde ve belediyelerin zabıta teşkilatı temsilcileri katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Antakya Belediyesi Zabıta Müdürü Recep Asıl, bu gecenin Zabıta Teşkilatı'nın 187. kuruluş yıldönümü nedeni ile organize edildiğini belirterek, 'Zabıta, halkla birlikte kamu görevi yapan bir birimdir. Bu nedenle özellikle zabıtanın yetkili olduğu alanlarda hiç kimseyi incitmeden gece gündüz deme-den görev yaptığı esnada, esnafımızın ve halkımızın zabıta ekiplerine engel değil, yardımcı ve destek olmalarını bekliyor, istiyoruz. Hedefimiz ceza yazan değil, çözüm bulan ve halkımızın gerçek manada anlayabileceği, sevip ve saygı duyduğu bir teşkilat olabilmektir. Bu güzel şehrimizi daha yaşanabilir hale getirmek için bizlerin yanı sıra her yaştan insanımızın el ele vermesi gerekiyor” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, gecede yaptığı konuşmada, Zabıta Teşkilatı'nın halkın huzur ve sağlığı için 7 gün 24 saat görev yaptığına dikkat çekerek, 'Zabıta Teşkilatı Belediyelerin en önemli birimlerinden biridir. Zabıta memurlarımız, sorumlu olduğu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşaması için gece gündüz demeden büyük azim ve titizlikle çalışma örneği sergilemektedir. Güvenli ve başarılı geleceklerin inancı ile tüm Zabıta Teşkilatımızın yıldönümünü kutlar, mesai gözetmeksizin gece gündüz demeden özveri ile çalışan ve bu zor mesleği yapan arkadaşlarımızın bu gecesini ve zabıta haftasını kutlarım. Emeğinize sağlık” dedi.

(Haber Merkezi)

7 ay, 11 gün önce / 09.09.2013 10:36:33   

Ruhumuzun gıdasını kitaplar verirHatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz belde ve köylerde başarılı olarak örnek davranışlar gösteren 28 öğrenciyi vali konağında ağırladı.

Vali Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ile birlikte çocukları ağırlayarak çeşitli nasihatlerde bulunarak sohbet etti.

Nasıl ki bedenimizin ihtiyacı gıda ise, gönlümüzün, ruhumuzun gıdası da kitaptır diyen vali Lekesiz daha sonra şu açıklamalarda bulundu: “Hızla gelişmekte olan ülkemizin geleceğe güvenle bakan, kendine güvenen, yüksek ahlak ve karakter sahibi iyi yetiştirilmiş gençlere ihtiyacı var. Sizlerle geçirdiğim zaman dilimi içerisinde edindiğim izlenimim; aydınlık yarınlara olan inancımı daha da pekiştirdi. Sizleri yetiştiren anne ve babalarınıza, öğretmenlerinize teşekkür ederim.'dedi.

Belen Kömürçukuru İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Nazire Sultan Aydın da, kitaba olan ilgisi ve sevgisi ile tüm çocuklar için güzel bir örnek teşkil etti. 'Kitap muhteşem bir varlık, kitapsız bir dünya düşünemiyorum.' diyen Aydın, 'Kitap okumak insana değer katar, hayata farklı bakmamızı, başkalarının da bize farklı bakmasını, saygı duymasını sağlar. Sen kitaba gittikçe kitap sana kucak açar, öyle ki bir süre ona gitmesen de o seni umutla bekler.'dedi.

Bu sıcak ve samimi buluşmada daha sonra Vali Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, çocuklarla birlikte 23 Nisan pastasını kestiler.

(Haber Merkezi)

12 ay, 28 gün önce / 25.04.2013 10:51:27   

Sigara, Verem’e yakalanma ihtimalini artırırHatay Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Tüberküloz (Verem) hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğu belirtilerek hastalıktan korunmak için çeşitli uyarılarda bulunuldu.

AIDS hastalığı, şeker hastalığı, kanser, vücut direncini azaltan diğer hastalıklar ve sigara içmek verem hastalığına yakalanma ihtimalini artırdığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: Tüberküloz (verem) hastalığı, 'Mycobacterium tuberculosis' basili tarafından oluşturulan bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu hastalık, hastaların özellikle öksürme ve hapşırmaları sırasında etrafa saçtıkları tüberküloz basillerinin sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre, dünya nüfusunun tahmini olarak üçte biri tüberküloz hastası olmaksızın bu mikrobu taşımaktadır. Bu insanların yüzde 10'unun, yaşamlarının bir döneminde tüberküloz hastalığına yakalanma ihtimali bulunmaktadır.

Hastalık en sık 25-45 yaşları arasında görülmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve yine her yıl 1,7 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir.

Tüberküloz basili vücuda girdikten sonra yıllarca hastalık yapmadan akciğerlerde kalabilir. Vücut direncinin düştüğü durumlarda, vücutta beklemekte olan tüberküloz basili çoğalarak verem hastalığına yol açar. Tedavi görmeyen verem hastası ile birlikte aynı evde yaşamak, yoksulluk, kötü beslenme, HIV/AIDS hastalığı, şeker hastalığı, kanser, vücut direncini azaltan diğer hastalıklar ve sigara içmek verem hastalığına yakalanma ihtimalini artırır.

Verem hastalığı en sık akciğerleri olmak üzere tüm organları (akciğer zarı, lenf bezleri, kemik, böbrek, beyin zarı vb) tutabilir. Hastalığın genel belirtileri arasında; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır. Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı bulunabilmektedir. İki-üç haftadan uzun süre devam eden öksürükte veremden şüphelenilmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hastanın şikâyetleri ve röntgen bulguları, hastalıktan şüphelenilmesine yol açar. Kesin tanı ancak basilin mikroskopta gösterilmesi ya da kültürde üretilmesi ile konabilmektedir. Akciğer vereminin teşhisi için balgam tetkiki gereklidir.

Ülkemizde, tüberküloz hastalığı ile mücadelede önemli başarılar elde edilmiştir. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında vaka görülme sıklığında sürekli azalma kaydedilmiş olup örneğin 2010 yılında toplam olgu hızı, bir önceki yıla oranla %6,4 düşüş göstermiştir. Ülkemizde 2006 yılından itibaren Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaya başlanmıştır. Doğrudan gözetimli tedavi (DGT); tüberküloz hastasının tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevli ya da sorumlu kişinin gözetiminde içmesi ve bu durumun kaydedilmesi esasına dayanan bir tedavi şeklidir. 2011 yılında tüberküloz hastalarının %98'ine tedavileri doğrudan gözetim altında başlanmıştır.

Sağlıkta Dönüşüm Programı' çerçevesinde ülkemizde verem savaşı mücadelesinde yapılan başarılı çalışmalar ile 2015 yılı gelmeden 'Bin Yıl Kalkınma Hedefleri' ve 'Tüberkülozu Durdurma Stratejisi Hedefleri' aşılmıştır. Hedeflerin aşılması, 'Sağlıkta Dönüşüm Programı' kapsamında yürüttüğümüz çalışmaların başarısının verem savaşındaki tescilidir. Bu hedeflere; politik kararlılık, yeterli altyapı, personel, bütçe ve eğitim uygulamalarının yanı sıra, verem savaşında görev alan sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ile ulaşılmıştır.

Verem Savaşı Dairesi Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı teşkilatının politika yapma ve sistem yönetimi kapasitesi güçlendirilerek, düzenleyici, denetleyici ve rehberlik rolünü pekiştirmek amacıyla 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında başlatılan kurumsal yapılandırma ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu içinde Tüberküloz Daire Başkanlığı olarak yeniden yapılandırılmıştır.

'24 Mart Dünya Tüberküloz Günü'nde halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyor; kaliteli, çağdaş ve sürdürülebilir sağlık hizmeti ilkesi ile verem savaşında emeği geçen tüm sağlık çalışanlarını kutluyoruz.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 23.03.2013 10:59:16   

HATAY'DA KARGAŞA YOK, HUZUR VARSuriye'ye sınırı bulunan Lübnan, Türkiye ve Ürdün'de 'Suriye için Barış Misyonu' heyeti, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarete, Fransa Kentler Birliği Görevlisi Simone Gıovetti, Hollanda Belediyeler Birliği (VNG) Proje Yöneticisi Jaap Breugem, Kanada Belediyeler Federasyonu (FCM) Program Direktörü Carol Kardısh, UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Cenk Tıkız, UCLG-MEWA Görevlisi Adrien Licha, Marsilya Bölge Yönetiminden Joelle Fagwer ve Pawline Mouly, Çevirmen Onur Dizdar katıldı.

Başkan Savaş'ı ziyaret eden Orta Doğu Çalışma Grubu adına yapılan açıklamada; “Teşkilatımız sınırları içindeki ülkelerden biri olan Suriye'nin içinde bulunduğu durum her geçen gün kötüye gitmektedir. Suriye'de uzun bir süredir devam eden siyasi ve sosyal kargaşa nedeniyle yüz binlerce insan evini terk ederek, Irak, Lübnan, Türkiye ve Ürdün gibi ülkelerdeki mülteci kamplarına sığınarak yaşamlarını idame ettirmeye çalışmaktadırlar. Söz konusu ülkeler ve BM tarafından sağlanan yardımlar arzu edilen seviyede değil. Mevcut sıkıntıları azaltarak, komşu ülkeler yerel yönetimleri ve vatandaşları ile ilgili kurumların Suriye halkına yardımcı olmaları insani bir zorunluluktur.

Mültecileri barındıran kurumların bu durumdan nasıl etkilendiklerini irdeliyor, bu durum ile nasıl başa çıkılabileceğini soruyor, dünya ve yerel yönetimlerin bu kurumlara nasıl destek olabileceklerini araştırıyoruz.” denildi.

Yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Savaş, Suriye'de yaşanan kardeş savaşı nedeni ile yaklaşık olarak iki yıldır bölgemizde stresli bir yaşam olduğuna dikkat çekerek, “Şehrimizde çok büyük sıkıntılar olmadı ama psikolojik etkilenme oldu. Suriye'de akan kardeşkanı nedeni ile Hatay ve çevre iller etkilendi. Hatay 3 semavi dinin mensuplarının olduğu çok renkli bir şehirdir. Suriye'de hangi renk varsa Hatay'da da aynı rengin karşılığı vardır. İlçelerimizde insani yardım amaçlı çadırlarımız var. Devletimiz, Belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız, Suriye'den kaçarak gelen bu misafirlerimize yardım ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kamplarda kalanlara, barınma, gıda, eğitim vb gibi konularda mükemmele yakın bir hizmet veriyor. Hükümet ve halk olarak, Suriye'de akan kardeşkanı dursun istiyoruz. Bu sorunun çözümü için herkes el uzatmalı. Sorun bölgesel olarak görülüyor ama bu sorun tüm ülkeleri yakından ilgilendiriyor. Son iki yıldır ulusal ve uluslararası medyada Hatay'da kargaşa varmış gibi bir izlenim yaratıldı. Akrabalarını kaybeden halkımız zaten üzgün ve durum karşısında ekonomik ve psikolojik olarak ta zarar görüyor. Hatay'da dışarıda gösterildiği gibi büyük bir kargaşa ve sorun yoktur” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 23.03.2013 11:01:59   

Kültür mirasını ayağa kaldırmak bir görevdirHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, işletmeciliğini Bedi Çankaya ve ailesinin yaptığı Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan ve bir süre önce restorasyonu tamamlanan, Butik Hotel Çankaya Konakları'nda basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Vali Lekesiz toplantıda yaptığı konuşmada “Kültür mirasına sahip çıkmak, ayağa kaldırmak bir görevdir. Kültür miraslarının ayağa kalkmasını görmek bizi mutlu ediyor” dedi.

24 Ekim 2009 yılında kültürel eserlere dikkat çekmek için düzenlenen kültür yürüyüşünün ardından bugün gelinen noktanın çok iyi olduğunu ve daha da iyi olacağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “24 Ekim 2009 yılında kentteki tarihi ve kültürel eserlere dikkat çekmek için bir yürüyüş düzenlemiştik. Bu yürüyüşle tarihi değerlerimize ve kültürel mirasımıza var olan duyarlılığı arttırmayı

hedefledik. Bu yürüyüşle Hataylıların dikkatlerini yaşadıkları kentin değerlerine yöneltmeyi amaçladık. Bizler tarihi mirasa sahip çıkma bilincine geç ulaşmış insanlarız. Bu yürüyüş Hatay'ın geleceğine yürüyüşüydü. Bu yürüyüş insanlığın ortak geleceğinin yürüyüşüydü. Gelecekle ilgili kaygıları olan hiçbir millet geçmişinden vazgeçemez. Geçmiş, bugünü geliştirip geleceğin belirlenmesine yarayan tek hazinedir.

İklim yalnız başına yeterli değildir. Ülkenin yerleştiği coğrafya öneklidir ama birleştirici değildir. Kültür mirasını bir ev diye geçiştiremeyiz, kimliğimizin bir parçasıdır. Hatay Valiliği de eski eserlere sahip çıkarak eski Antakya evlerinde restorasyonlar yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Kültür mirasına sahip çıkmak, ayağa kaldırmak bir görevdir. Kültür miraslarının ayağa kalkmasını görmek bizi mutlu ediyor. İlimiz çok önemli bir coğrafyada yer alıyor. Turizm sektörüne yapılan yatırım boşa gitmez. Kültür mirasının insana huzur veren bir yanı vardır. Diğer hemşerilerimizin de böyle eserlere omuz vermesi gerekir.

Bu tarihi eserin restorasyonunu yaparak, böyle bir ortam hazırladıkları için Bedi Çankaya ve ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıya Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Selim Harbiyeli, Bedi Çankaya, Çankaya ailesi ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

4 ay, 8 gün önce / 11.12.2013 10:43:37   

Zor koşullarda zoru başardılarHatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, son yıllarda Ortadoğu'dan kaynaklı ilimizde yaşanan ekonomik krize rağmen iş insanlarının sahip oldukları bilinç ve hassasiyetle, zor koşullarda zoru başararak ilimizin kalkınmasında vergi vermenin bir ödev olduğunu belirtti.

Gül, yaptığı yazılı açıklamada konu ile ilgili şu bilgilerde bulundu: “2013 yılı bütçe gelirinin 347.890.019.000 Lirası vergi gelirlerinden oluşmaktadır. Bu miktar toplam bütçe gelirinin %87,7 sine tekabül eder.

Gelirden alınan vergilerin toplamı (Gelir ve Kurumlar Vergisi) vergi gelirleri içindeki payı %28,03; KDV ve ÖTV'nin payı %58,79 ve diğer vergi gelirlerinin payı ise %13.18'dir. Buda gösteriyor ki 2013 yılı bütçe gelirleri içinde dolaylı vergilerin payı %70'in üzerindedir. Dolaysız Vergilerin payı'da %30'un altındadır. Bu durum 2010, 2011 ve 2012 de de aynı idi.

Gelir dağılımın daha adil hale getirilmesi ve verginin tabana yayılması politikaları birlikte uygulanması halinde dolaysız vergilerin toplam vergiler içindeki payı artabilecektir.

Bir ülkede demokrasinin ve adaletin gelişmesinin ilk şartı adaletli bir vergi sisteminin hâkim kılınmasıdır. Vergi adaletinin sağlanmasında devlet, üzerine düşen görevleri yapabilmek için doğal olarak ülke toprakları üzerinde yaşayanlardan belli kıstaslara göre vergi toplamak zorundadır.

Çağdaş sosyal devlette gelir ve servet eşitsizliklerini azaltmada en önemli rolü, vergi politikası oynamaktadır. Anayasanın 73. maddesi, “herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır” diyerek, aynı anlayışı dile getirmiştir.

Bu ilke, vergi oranlarının, mükellefin mali gücüne göre saptanmasını ifade eder. Vergi hukukunda “artan oranda vergi” denilen ve yöntemi yüksek gelir tabakalarından yüksek oranda, düşük gelir tabakalarından düşük oranlarda vergi alınması suretiyle, gelir eşitsizliklerinin azaltılmasını amaçlar. Vergi politikasının bu amaçla kullanılması, sosyal adalet ve sosyal devlet ilkelerinin bir gereğidir. Ayrıca, bu şekilde toplanan devlet gelirlerinin bir bölümünün, daha çok düşük gelirli grupların yararlanacağı bazı sosyal nitelikli kamu hizmetlerinde kullanılması da, herkese insan haysiyetine yakışır bir hayat seviyesi sağlaması hedefinin gerçekleştirilmesine yardım eder.

Gelir dağılımı ve vergi adaleti hakkında bu kısa görüşümüzden sonra; İlimizde geçen yıla kıyasla; 2012 yılında tahakkuk eden gelir vergisi, 2011 yılına göre % 2.65 oranında artış göstermiştir. Enflasyon oranını ve mükellef sayısındaki artış hesaba alındığında gerçekte vergi tahakkukunun azaldığı sonucuna varırız. Buda bize gelirlerin, giderleri karşılama oranı giderler lehine, gelirler aleyhine geliştiği yani karların azaldığını ifade eder. Nitekim; 2012 yılında mükellefler, gelirleri düşmesine rağmen 2011 yılına göre vergi sıralamasında daha üst sıralamada yer almışlardır ki İlimiz sanayicisinin, tüccarının, esnafının kısaca iş dünyasının isimlendirilemeyen bir ekonomik krizin içinde olduğu açıktır.

Son yıllarda Ortadoğu'dan kaynaklı ilimizde yaşanan ekonomik krize rağmen iş insanlarımızın sahip oldukları bilinç ve hassasiyetle, zor koşullarda zoru başararak ilimizin kalkınmasında vergi vermenin bir ödev, bir zorunluluk ama bunların hepsinin ötesinde bir vatandaşlık görevi olduğunun bilinciyle 2012 vergilendirme dönemi Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Hatay ili geneli ödeme sıralamasında ilk 100 değerlendirmesine giren başta değerli HASİAD üyelerimiz sırası ile Gelirler Vergisinde; Kemal Altunay, Semir Mullaoğlu, Nizamettin Özkaya, Abdullah Korkmaz, Ali Güngör ve Ufuk Akıllı.

Kurumlar Vergisinde; Hatboru Çelik Boru San. Ve Tic. Ltd. Şti., Ovalı Motorlu Araçlar ve Ticaret Ltd. Şti., Has Turizm Seyahat Ticaret A.Ş., Özbuğday Tarım İşletmeleri ve Tohumculuk A.Ş., Or-Can Doğal Gaz Toptan Satış Dağıtım Ltd. Şti., Reles İthalat ve İhracat A.Ş., Hatay Has Otomotiv Ticaret A.Ş., İnci Bulgur ve Kömür San. Tic. A.Ş., Öztopraklar Oto San. Ve Tic. Emlak Alım Satım İnş. Ltd.Şti., Akaş Tarım. Ürn. İnş. Ahşap Plastik Amb. San. Ve Tic. A.Ş., Ce-Ka Petrol Tic. Ltd. Şti., Arslanoğlu Otomotiv San ve Tic. Ltd.Şti., Hatboru Çelik Çekmeboru San. Tic. Ltd. Şti., Özmirioğlu Pamuk Yağ Küspe San. Ve Tic. Ltd. Şti., Simge Market Ltd.Şti. ve diğer bütün vergi mükelleflerini Şahsım ve Yönetim Kurulu adına tebrik eder, en içten minnet duygularımızla teşekkür ederiz” dedi.

(Haber Merkezi)

9 ay, 27 gün önce / 25.07.2013 10:52:40   

Hatay'ın tarihsel süreci anlatıldıHatay tarihi, kültürü ve folklor özellikleri hakkında birçok belgesi, eseri ve kitabı bulunan Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin'in sunumuyla gerçekleşen “Hatay Devleti” adlı konferans İl Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin konferansta Kurtuluş Savaşı Yılları'ndan Hatay'ın Anavatana ilhak ettiği 23 Temmuz 1939 tarihine kadar yaşanan tüm süreci krolonojik olarak ve foto slaytlarla zenginleştirilmiş bir şekilde katılımcılarla paylaştı.

İzleyenler tarafından büyük beğeni kazanan konferansın ardından Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve Garnizon Komutanı P.Kur.Alb.Hasan Polat, Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin'e teşekkür ederek plaket, tablo ve çiçek takdim etti.

Konferansa Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı P.Kur.Alb.Hasan Polat, MKÜ Rektörü Prof.Dr.Hüsnü Salih Güder, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, 121.J.Er Eğt.Alay Komutanı J.Alb. Özcan Kaplan, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcıları, kamu daire müdürleri, gaziler, şehit ve gazi yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)

9 ay, 27 gün önce / 25.07.2013 10:52:08   

Hatay Kapalı Cezaevinde çocuklara moralCeza İnfaz Kurumunda kalan çocuk hükümlü tutukluların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Ceza İnfaz Kurumu Savcısı Orhan Irmak, Kurum Müdürleri, Hatay Sevgi ve Şefkate Muhtaç Çocukları Koruma Dernek yönetici ve üyelerinin katılımı ile kutlandı.

Kurumda kalan hükümlü tutuklu çocuklara yönelik düzenlenen konserde şarkılara eşlik eden çocuklar sahneye çıkarak oyunlar oynamışlardır. Konser bitiminde Hatay Sevgi ve Şefkate Muhtaç Çocukları Koruma Derneği tarafından ziyaret edilen çocukların 23 Nisan çocuk bayramı kutlanarak, bütün çocuklara ayrı ayrı hediyeler dağıtıldı.

Program sonunda Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Ceza İnfaz Kurumunda böyle bir organizasyonu gerçekleştirdikleri için Hatay Sevgi ve Şefkate Muhtaç Çocukları Koruma Derneğine teşekkür ederek, dernek yöneticisi Serpil Öğüt'e teşekkür plaketi verdi.

(Haber Merkezi)

12 ay önce / 23.04.2013 11:04:46   

DOĞAKA'dan 19 başvuru destek almaya hak kazandıDoğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2012 Yılı KasımAralık Dönemi Teknik Destek Programı sonuçları ilan edildi. Başvuruları 30 Kasım 2012 tarihinde sona eren programda 155 başvuru değerlendirildi ve 19 başvuru destek almaya hak kazandı.

DOĞAKA'dan yapılan bilgilendirmede şu açıklamada bulunuldu; Teknik Destek Programı kapsamında Hatay ilinden 117, Kahramanmaraş ilinden 28 ve Osmaniye ilinden 10 olmak üzere TR63 Bölgesinden toplam 155 başvuru alınmıştır.

Yapılan değerlendirme sonucunda, Hatay ilinden 9, Kahramanmaraş ilinden 6 ve Osmaniye ilinden de 4 olmak üzere, TR63 Bölgesinde toplam 19 başvuru destek almaya hak kazanmıştır. Sonuçlar www.dogaka.gov.tr adresinde yayınlanmıştır.

Teknik Destek Programına ilişkin bir açıklama yapan DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, destek talebinde bulunan tüm paydaşlara teşekkür ederek, 26 kalkınma ajansı içinde ilk kez DOĞAKA tarafından Teknik Destek Programına çıkıldığını ve en fazla projenin desteklendiği program olduğuna dikkat çekti.

Programın içeriği hakkında da bilgi veren Yıldız, ''Kurumların bölgesel kalkınma açısından önem arz eden ancak hazırlık ve uygulama aşamalarında sıkıntı ile karşılaşılan çalışmalarına uzman desteği sağlamak, bölge dışı bilgi birikiminin bölgemizde katma değer yaratacak alanlara aktarılarak kalkınmaya ivme kazandırılması ve Ajans tarafından verilen eğitim ve danışmanlık hizmetini kapsamaktadır'' dedi.

Destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerine yönelik sözleşme imzalama ve uygulama sürecine ilişkin Ajansın İzleme ve Değerlendirme Birimi tarafından gerekli bildirimlerin yapılacağını ifade eden Yıldız ''Yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunacağı değerlendirilen bu başvurular, Ajansımız personeli tarafından ya da zorunlu hallerde hizmet alımı yolu ile uygulanacaktır'' dedi.

Ajansın 2010 yılından bugüne çıkmış olduğu Teknik Destek Programlarını da dile getiren Yıldız,''2010 yılında 115 başvuru alınmış ve 87 tanesi desteklenmiş, 2011 yılı Teknik Destek Programı kapsamında 182 başvuru alınmış ve 104'ü desteklenmiş, 2012 yılı EylülEkim ve KasımAralık döneminde ise toplam 395 başvuru alınmış ve 69 adedi destek almaya hak kazanmıştır'' dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 23.01.2013 10:58:26   

KRONİK HAVA YOLU HASTALIKLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ


Hatay ili kronik hava yolu hastalıklarını önleme programı çerçevesinde yapılan toplantı İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Servet Iraz başkanlığında yapıldı.

Toplantıdan önce bir konuşma yapan Kurul Başkanı Dr. Servet Iraz, sigara tüketiminin azaltılması ve pasif içiciliğin önlenmesi amacıyla yapılan denetimlerin daha sık ve etkin bir şekilde yürütüleceğini, uygulamaya aykırı hareket edenler için para cezası ile cezalandırılacaklarını belirti. Iraz, amacın sigaranın meydana getirdiği hastalık riskini azaltmak ve ortadan kaldırmak olduğunu ifade etti.

Kurul toplantısında en çok hava kirliliğinin kaloriferli binalardan kaynaklandığı belirtilerek, bu binalarda görevli kalorifer yakanların eğitimli olmaları gerektiği vurgulandı. İşletme, kurum ve kuruluşlarda sigara içenleri gözlemek ve engel olmak için görevlilerin bulundurulacağı ve bu görevliler sigara içilmesi halinde içene para cezası verebilecekleri ifade edildi.(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 20.09.2012 10:46:13   

Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi hedefleniyorMilli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, UNİCEF tarafından teknik destek sağlanan 'Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında gerçekleştirilen Toplum Temeli Erken Çocukluk Eğitim Hizmetlerinin Yaygınlaştırılması çalışması İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yürütülüyor. Proje sayesinde okul öncesi eğitimin güçlenmesi hedefleniyor.

Tamamen ücretsiz hizmet veren Erken Eğitim Merkezlerinin hızla yaygınlaştırılabilmesi amacıyla Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Örgütleri ve Özel Sektör Temsilcileri ile mali kaynak sağlamak amacıyla görüşülmekte ve yerel işbirlikleri sağlanmaktadır.

Bu kapsamda Reyhanlı Kaymakamlığı ve Reyhanlı Belediye Başkanlığı Reyhanlı İlçesinde Erken Eğitim Merkezlerinin yaygınlaştırılmasında kullanılmak üzere 100'er bin TL bütçe ayırmış, bu kaynağın kullanılmasına dair iş birliği protokolü İl Milli Eğitim Müdürlüğünde imzalandı.

Protokol imza törenine Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Sanlı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Gülistan ve Erken Çocukluk Eğitim Hizmetleri İl Koordinatörü Sezer Portakal katıldı. Toplam 200 bin TL'lik bütçe, Reyhanlı ilçesinde faaliyete geçirilecek Erken Eğitim Merkezlerinin tadilat, onarım ve donatımı için kullanılacağı bildirildi.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 16.04.2013 11:17:15   

Yaralar, en kısa sürede sarılacakAdalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Dörtyol ilçesi Çökek Yaylası'na gelerek sel ve göçük olayında zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakan Ergin yaptığı değerlendirmede, 19 Temmuz 2013 Cuma günü saat 03.30 sıralarında yaşanan sel ve göçük olayında 5 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 12 vatandaşın yaralandığını, yaklaşık 18 konutun ise oturulamaz halde olduğunu söyledi.

Bakan Ergin, Konaklı Köyü'nde ve Kışlalar Mahallesi'nde kurulan taziye çadırlarına gelerek sel ve göçük olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diledi.

Vatandaşların acısını yürekten paylaştığını dile getiren Bakan Ergin, bir daha bu tür acılar yaşanmaması temennisinde bulundu.

Bakan Ergin ziyareti kapsamında, Suriye tarafından açılan ateş sonucu yaralanan ve MKÜ Tıp Fakültesi'nde tedavi gören askerleri de ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

(Haber Merkezi)

9 ay, 29 gün önce / 23.07.2013 11:00:32   

Devlet Konservatuar'ından yeni yıl etkinliğiMustafa Kemal Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Orkestrası ve Korosu yeni yıl etkinliği kapsamında konser verdi.

MKÜ İskenderun Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarında düzenlenen etkinliğe İskenderun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, Devlet Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Tülin Ural, Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Metin Reyhanoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik Konservatuar'da Öğretim Görevlisi Okay Özdağ'ın, “Romance'' ve ''Yenice Yolları'' adlı eseri solo gitarı ile seslendirmesiyle başladı.

Özdağ'ın ardından, koro ekibinden Buğra Çakır, Sara Fındık, İlknur Baltacı ve Meryem Emektaş solo performans sergiledi. Daha sonra Konservatuar Orkestrası ve Korosu, yerli ve yabancı eserler seslendirdi.

Katılımcıların keyif dolu anlar yaşadığı etkinlik, Garnizon Komutanı Hakan Atınç'ın Orkestra Şefi Valentyn Trofimov'a, Konservatuar müdürü Doç. Dr. Tülin Ural'ın, Orkestra ve Koro ekibine çiçek takdim etmesiyle son buldu.

(Haber Merkezi)

4 ay, 19 gün önce / 30.12.2013 10:41:00   

Ortak amacımız Hatay'a hizmetAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ın oturum başkanlığını yürüttüğü toplantıda, Belde Belediye Başkanları, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, bu belediyelerde görev yapan kurum müdürleri ile personelleri, 6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu hakkında bilgilendirildi.

Antakya Belediyesi Meclis salonunda yapılan toplantıda konuşan Başkan Savaş, temel hedeflerinin Hatay'a hizmet etmek olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu bilgilendirme toplantısı açılışında konuşan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş; 6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile birlikte önümüzdeki süreçte tüzel yapısı sona ermek suretiyle mahalleye dönüşecek olan belde belediyelerinin bu tarihe kadar bürokratik iş ve işlemlerini, İl Belediyesi konumunda yer alan Antakya Belediyesi vasıtasıyla nasıl yürütecekleri konusunda bilgi vermek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Başkan Savaş, ortak amaçlarının Hatay'a hizmet olduğunu vurgularken, temel hedeflerinin bu süre zarfında sıkıntı yaşanmamasını sağlamak, iletişimsizliği önlemek ve bu süreci sonuna kadar sorunsuz olarak devam ettirebilmek olduğunu belirtti. Savaş, bilgilendirme toplantısına katılım gösteren herkese teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

Toplantı da Antakya Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Münir Havaioğlu ve Antakya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Zeki Tahiroğlu İmar Uygulamaları, Antakya Belediyesi Mali Hizmetleri Müdürü Hülya Kızılay ise borçlar, alacaklar, taşınır ve taşınmaz malların durumu ile ilgili katılımcılara detaylı bilgiler sundu.

Antakya Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya bazı belde belediye başkanları, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, daire müdürleri ve belediye personelleri katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 11.01.2013 11:46:33   

SAVAŞ, EĞİTİME DESTEK ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYORAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Yavuz Selim Kız Kuran Kursu'nu ziyaret etti. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın eğitim kurumlarına yönelik yaptığı destek kapsamında gerçekleşen ziyarette İl Müftü Vekili Cafer Erol, Hatay Diyanet-Sen Başkanı Hasan Urhan, Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Mehmet Tazeoğlu ile Kuran Kursu Öğretmenleri ve öğrencileri yer aldı.

Hatay İl Müftü Vekili Cafer Erol, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın yapmış olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Belediye Başkanımız Sayın Savaş'ın eğitim kurumlarına yönelik gerçekleştirmiş olduğu destek ziyaretleri bizleri oldukça memnun etmektedir. Yavuz Selim Kız Kuran Kursu'nda Hanım öğretmenler nezaretinde kız öğrencilere Kuran eğitimi veriliyor. Kız öğrencilerimiz kuran kursunda aldığı eğitim ile Kuran'ı daha güzel, anlamlı okuma ve öğrenme imkânına sahip oluyorlar. ” dedi.

Hatay Diyanet-Sen Başkanı Hasan Urhan, Başkan Savaş'ın kent genelinde bulunan eğitim kurumlarına çeşitli zamanlarda ziyaret gerçekleştirdiğini, Yavuz Selim Kız Kuran Kursuna yapılan ziyaretten dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, eğitim kurumlarına imkân ve zaman buldukça ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, “Kent genelinde evlatlarımıza eğitim veren kurumlarımızı ziyaret ediyor varsa eksikliklerini yerinde tespit etmek sureti ile gideriyoruz. Eğitimin rahat ortamda eksiksiz sunulması gelecek kuşakların bilgili, irfanlı ve aynı zamanda topluma faydalı birer birey olmasını sağlar.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 25.03.2013 11:04:03   

Bazı köylerde elektrik kesintisi uygulanacakToroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre tesis ve bakım çalışması dolayısıyla bazı köylerde elektik kesintisi uygulanacak.

Toroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Tesis ve bakım çalışması yapılacağından 0102 Ekim 2012 tarihlerinde 07:0018:00 saatleri arasında Bozlu, Turfanda, Çatbaşı, Yoncakaya, Üçırmak, Dağdüzü, Çayır Köyleri ve çevre yerleşim yerlerinde elektrik kesintisi yapılacaktır. Uygulanacak olan elektrik kesintisinden vatandaşlarımızın zarar görmemesi için şu önlemleri almaları gerekir:

1Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması,

2Yapılan çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebileceği,

3Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları,elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 ALO ELEKTRİK telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 29.09.2012 09:35:41   

Mühendislik Fakültesi ek binası hizmete girdiSon yıllarda yapılan yatırımlarla İskenderun'un eğitim merkezi olmasında önemli katkılar sağlayan Mustafa Kemal Üniversitesi, İskenderun'da bulunan Mühendislik Fakültesi'nin ek bina açılışı ile Merkezi Araştırma Laboratuvarı temel atma törenini de Antakya ve İskenderun protokolünün katılımıyla gerçekleştirdi.

İskenderunlulara bir teşekkür borçlarının olduğunu dile getiren Vali Lekesiz, “4,5 seneye yakın Hatay'da görev yapıyorum. Memnuniyetle müşahede ettiğimi belirtmek isterim ki üniversitemizin yaptığı her alandaki çalışmalara İskenderun'da faaliyet yürüten başta odalarımız, iş adamlarımız olmak üzere tüm hemşerilerimiz gerçekten büyük destek veriyorlar. Bu yüzden İskenderunlulara içten teşekkür borçlu olduğumuzu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Çağdaş bir medeniyeti yakalayabilmenin ve muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki bir yolculuğa güçlü bir şekilde gidebilmenin ilimle, irfan yuvaları olan üniversitelerle mümkün olacağını dile getiren Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, “Bulundukları bölgelerin, şehirlerin ve ülkenin kalkınmasında lokomotif görevi üstlenen üniversiteler, bulundukları şehir ile bütünleşerek şehrin ekonomik yapısına ve geleceğine çok önemli katkılar sağlar. Mensubu olduğumuz Hatay ilinin dünya ve Türkiye için tarihi ve kültürel önemini de göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizin atılım yapma sürecinde yaşamakta olduğu değişimin, gelişimin öncüsü olmak gönüllülükten ziyade artık bir zorunluluktur” şeklinde konuştu.

Açılışa Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İskenderun Belediye Başkanı H. Yusuf Civelek, İskenderun Deniz ve Ticaret Odası, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile kaymakamlar, kurum müdürleri, parti temsilcileri ve bölgenin önde gelen iş adamları katıldı.

(Haber Merkezi)

4 ay, 8 gün önce / 11.12.2013 10:42:51   

İhtiyaçlar dahilinde yatırım yapıldıAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, birlik ve beraberlik buluşmaları kapsamında mahalle gezilerine aralıksız olarak devam ediyor.

Başkan Savaş, bu kapsamda hemşehrilerinin sorunlarını dinliyor ve fikir alış verişinde bulunarak, halkın yanında oluyor.

Başkan Savaş, Saraykent Mahallesi ziyaretinde yaptığı konuşmada altyapıdan üstyapıya kadar her türlü hizmeti yapmaya çalıştıklarını belirterek “Antakya genelinde ihtiyaçlar dâhilinde yatırımlar yaptık” dedi.

Saraykent Mahallesi 11/1 sokak sakinlerinden Bayram Sönmez'in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın yanı sıra, Belediye Meclis Üyesi Mehmet Akgül, Saraykent Mahalle Muhtarı Yahya Sağıroğlu, Hacı İbrahim Cami İmamı Mehmet Güllaç ve Saraykent Mahalle sakinleri yer aldı.

Ziyarette kısa bir konuşma yapan ev sahibi Bayram Sönmez, mahallelerine yapılan alt ve üst yapı yatırımlarından dolayı Başkan Savaş ve ekibine teşekkür etti.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Saraykent Mahallesi'nin yanı sıra Antakya genelinde bulunan diğer mahallelere de ihtiyaçları dâhilinde yatırımlar yapıldığını ifade ederek, “Saraykent Mahallesinin bir kısım sokaklarında alt yapı yetersizdi. Yağan yağmurlar alt yapı yetersizliğinden dolayı ev ve işyerlerine zarar veriyordu. Bu kapsamda alt yapı çalışmalarını tamamlayan ekiplerimiz, üst yapı çevre düzenleme çalışması yürütüyor. Yürütülen çalışmalarda mahalle sakinleri olarak sıkıntılı dönemler geçirdiniz. Göstermiş olduğunuz sabır ve yardımdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

7 ay, 11 gün önce / 09.09.2013 10:39:40   

Kaymakamlar toplantısında projeler masaya yatırıldıHer ay düzenli olarak yapılan Kayma-kamlar toplantısında Hatay genelinde yapılan projeler masaya yatırılarak konuşuldu.

Kaymakamlar toplantısı önceki gün Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda yapıldı. Vali Yardımcıları ve İlçe Kayma-kamlarının katıldığı ve yaklaşık 5 saat süren toplantıda başlıca şu konular ele görüşüldü;

İl Özel İdaresi yatırımları ile ilgili çalışmalar, bölünmüş yol çalışmaları ve gelinen son durum, KÖYDES yatırımları ile ilgili olarak yapılan çalışmalar ve gelinen son durum, Okul Öncesi Eğitim Kampanyası, Emekliyiz Gönüllüyüz Projesi, Bu Benim Eserim Projesi, Hatay ili 2013 yılı Mart ayı yatırım raporu, Gönül Elçileri Projesi verileri, kimsesiz, yoksul ve yaşı 65'in üzerinde olan ailelerin evlerine ilçe Kaymakamları tarafından yapılan ziyaretlerin değerlendirilmesi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 29 gün önce / 24.04.2013 10:39:13   

Hemşireler, Rektör Güder'e çiçek sundularİnsanlığa nitelikli yaşam sunmayı ilke edinen, bizlerin daha sağlıklı ve daha mutlu hayat sürmesi için en güç koşullarda bile sağlık hizmetlerinin her alanında fedakârca çalışmalarda bulunan MKÜ Araştırma Hastanesi hemşireleri, “Hemşireler Haftası” dolayısıyla MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'e ziyarette bulundular.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi hemşirelerini temsilen Başhemşire Rahşan Odabaşı başkanlığındaki heyet, Rektör Güder' i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Rektör Güder, hemşireler ilgili olarak düşüncelerini şöyle ifade etti; “Hemşirelik hasta ya da sağlıklı bireylerle kurduğu kişiler arası ilişki aracılığıyla insana doğrudan hizmet veren mesleklerdendir. Eğitimini aldığınız bu meslek; her koşulda zamansız bir şekilde çocuklarımıza, engelli arkadaşlarımıza yardımcı olan ve canımızı emanet ettiğimiz pamuk ipliğine bağlıdır. Sizlere düşen görev de her övgünün üstünde sorumluluk sahibi olmanızdır” dedi.

Rektör Güder, hemşirelerimizin hastanedeki hizmetlerin ilerleyişi hususundaki önemini vurgulayarak “İyi niyet ile çözüm önerilerine katkı sağlamanız, katılımcı bir süreç ile gerekli tüm iyileştirmeleri hastane yönetimiyle işbirliği içinde olarak birlikte yapmalısınız. Bununla birlikte Sağlık hizmetlerinin ilimizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakârca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan siz değerli sağlık çalışanlarımızın nezdinde tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası'nı kutlarım” dedi.

Hastane hemşirelerini temsilen konuşan Başhemşire Rahşan Odabaşı, hemşireler olarak dilek ve temennilerini dile getirdikten sonra Rektör Güder'e çiçek takdim etti.

(Haber Merkezi)

11 ay, 7 gün önce / 16.05.2013 10:54:39   

Kuyumcuların tavla turnuvası sona erdiAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya Kuyumcular Odası tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen tavla turnuvası ödül törenine katıldı.

Kuyumcular Odası'nda düzenlenen ödül törenine, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü SAVAŞ, Başkan Vekili Serdar Güven, Antakya Kuyumcular Odası Başkan Vekili Nebil Hurigil, kuyumcu esnafı ve aileleri katıldı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen geleneksel tavla turnuvasında; Mahmut Nazik birinci, Corch Hurigil ikinci ve M.Adil Şener üçüncü oldu.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, turnuva da dereceye girenleri tebrik ederek, başarı sertifikalarını verdi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 19 gün önce / 30.12.2013 10:40:10   

“EXPRES HATAY” dergisinin ilk sayısı çıktıHatay Expres Gazetesinin eki olarak yayın hayatına başlayan “Expres Hatay” dergisinin ilk sayısı Nisan ayında okuyucularıyla buluştu. 68 sayfadan oluşan yeni derginin içeriği siyasi, aktüel ve spor haberlerinden oluşuyor.

İş dünyası, siyaset, sağlık, sanat ve doğa haberlerinin yer aldığı dergide, Antakya'nın tarihi ile ilgili haberler, Antakya esnafı ile ilgili haberler, röportajlar, Hatay valiliği ile ilgili haberler ve Mustafa Kemal Üniversitesi ile ilgili haberler de yer alıyor. Her ay okuyucularıyla buluşacak olan “Expres Hatay” dergisi gündemi yakından takip ederek, önemli konuları sayfalarına taşıyacak.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 08.04.2013 10:53:54   

Nureddin Zengi Lisesi, Türkiye üçüncüsüKılıçaslan Eğitim Kurumları ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen '5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması”nda Anadolu ve Fen Lisesi olarak 4 öğrenciyle organizasyona katılan Nureddin Zengi Eğitim Kurumları sıkı bir çalışmanın sonunda takım halinde Türkiye 3.lüğünü elde etti.

Öğrencilere önceden ilan edilen 10'ar kitaptan 100 sorunun sorulduğu yarışmada Özel Nureddin Zengi Leman Narin Anadolu ve Fen Liselerinden 9.sınıf öğrencileri Zahide Kahraman, Rabia Yenilmez ve 10.sınıf öğrencileri M.Salih Ayten ve Ali İbrahim Doğrul sınava katıldı. Sınav sonucunda Rabia Yenilmez Türkiye 2.si olarak gümüş madalya ve 750 TL para ödülü, Ali İbrahim Doğrul ise Türkiye 3.sü olarak bronz madalya ve 500 TL para ödülü kazandı.

Takım olarak Lise kategorisinde ise Nureddin Zengi Eğitim Kurumları 4 öğrencisiyle Türkiye 3.sü olarak Hatay'ı Türkiye'de adını duyuran okullar arasında yer aldı. 65 ildeki, 601 okuldan Kayseri'ye gelen Bin 141 ortaokul ve lise öğrencisinin katıldığı '5. Ulusal 100 Temel Eser Kitap Okuma Yarışması'nda Türkiye 3.sü olarak Hatay'ın adını duyuran Özel Nureddin Zengi Eğitim Kurumları elde ettiği başarının haklı sevincini yaşadı.

Yarışmaya başından beri özverili bir şekilde hazırlanan ve Türkiye derecesi elde etmeyi başaran öğrencilerini tebrik eden Okul Müdürü Feyzullah Yağız, bu başarıda emeği geçen öğretmenlerin de büyük bir katkısının olduğunu ifade etti. Okumanın ve okuduğunu anlayarak paylaşımda bulunmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Feyzullah Yağız her yıl bu organizasyona mutlaka katılmaya çalıştığını belirtti.

(Haber Merkezi)

11 ay, 6 gün önce / 17.05.2013 11:41:08   

Genç Birsiadlılardan istişare toplantısıBirleşik Sanayici İş Adamları Derneği (Birsiad) komiteler bünyesinde faaliyetlerini yürüten Genç Birsiad üyeleri sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yapacakları faaliyetleri planlayarak Hatay'a fayda sağlayacak yurt içi ve yurt dışı ticari gezilerin akademik takvimini hazırladı.

Genç Birsiad Başkanı Mehmet Can Uçar yönetim kurulu ile aldıkları bayrağı daha ileriye taşıyacaklarını ifade ederken Hatay'ın büyükşehir vizyonu çerçevesinde hızla gelişeceğinin altını çizdi. Uçar, bu vizyona paralel olarak önümüzdeki dönemde aktif bir çalışma programı uygulayacaklarını vurguladı.

Genç Birsiad'ın misyonundan bahseden Uçar, genç iş adamlarına, eskinin tecrübesi ile yeninin teknolojisini harmanlayarak sunacaklarını ifade etti.

Bu doğrultuda Genç Birsiad'ı bazen tecrübe paylaşım programlarında, bazen ticaret ve yatırım heyetinde, bazen de extrem sporlar yaparken görebilirsiniz bu sizi şaşırtmasın! ' dedi.

Toplantıda BİRSİAD Genel Sekreteri Kerem Çağlar, Sivil Toplum Kuruluşları'nın üyelerine daha verimli hizmet verebilmeleri için sektörel çalışmalara yönelmeleri gerektiğine dikkat çekerek, 'BİRSİAD bünyesinde Genç Birsiad, Birsiad Gıda, Birsiad İnşaat, Birsiad Mobilya, Birsiad Tekstil, olmak üzere 5 komite sektörel faaliyetlerini sürdürüyor. Bu komiteler arasında Genç Birsiad, mevcut enerjimizi şehrimizde sinerjiye dönüştürmede köprü vazifesi görerek, İş Dünyasının hareketli yönü olacak' dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 04.04.2013 11:15:30   

Gönül Elçileri, yüreklere sevgi ekiyorGönül Elçileri ve Koruyucu Aile projesi, gönüllere sevgi ekmeye devam ediyor. Proje kapsamında, Devletimizin koruması altındaki çocuklarımız sıcak bir aile ortamına, ailelerimiz ise çocuk sevgisine kavuşuyor.

Pazartesi günü Reyhanlı Cemil Meriç Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısına, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, Vali Yardımcısı Mehmet Eriş ve eşi, Reyhanlı Garnizon Komutanı Binbaşı Bülent Gülbaz ve eşi, Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve eşi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, koruyucu aileler, gönül elçileri ile vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, koruyucu ailelerin duygu ve düşüncelerini içtenlikle paylaşmalarına atıfta bulunarak, 'Koruyucu ailelerin söyledikleri şeyler, her birimizin gönlünü yumuşattı ve insan olduğumuzu bize bir kez daha hatırlattı. Kimsesiz çocuklarımıza sahip çıktıkları ve onlara sıcak bir yuva sağladıkları için tüm koruyucu ailelere içtenlikle teşekkür ediyorum.' dedi.

Tarihte çok güçlü devletler kuran Türk Milleti'nin, zor günlerin ardından birlik ve beraberlikle Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 1923'de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurduğunu ifade eden Lekesiz, 'Modern bir Devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla yapması gerekenler yapıldı ve yapılıyor, insan kaynaklarımızı en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştık ve bugün çok şükür hepimizin gurur duyacağı noktalara geldik. Geleceğe dair hedeflerimiz, hayallerimiz var. Hedefleri, hayalleri olmayanlar gelecekte güçlü bir irade ortaya koyamaz ve yaşadıkları dünyaya ciddi bir katkı sunamazlar. Hem birey olarak, hem ilçe, hem il, hem de ülke olarak hayallerimizin hatıralarımızdan fazla olması gerek. Bölgemize ve tüm insanlık alemine daha fazla hizmet edebilmek için, hedeflerimize atışlar yapmalıyız.' şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bugün geldiği noktada gıpta edilen bir ülke olduğunu ifade eden Lekesiz, 'Daha güçlü bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz. Bunun için yeraltı kaynaklarımız, ormanlarımız, denizlerimiz, göllerimiz kısacası sahip olduğumuz bütün değerler önemli ama en önemlisi insan kaynaklarımızdır. İnsan kaynaklarımızı iyi yetiştiremezsek biliniz ki, yarınımız bugünümüzden daha iyi olmaz. Parlak bir özgeçmişimizin olması parlak bir öz geleceğimizin olacağı anlamına gelmez. Parlak bir öz geleceğimizin olması için ne yapmalıyız, bunları kendi içimizde tartışmalıyız. Gıpta eden değil, gıpta edilen, imrenen değil imrenilen güçlü bir Reyhanlı'yı, güçlü bir ili, güçlü bir ülkeyi inşa edebilmek için özellikle gençlerimizi iyi yetiştirmeliyiz.'dedi.

Daha güçlü bir geleceğin, Gönül Elçileri projesi ile olan ilgisine vurgu yapan Lekesiz, 'Bizim medeniyetimizin insana bakışı, insanlık anlayışı esasen bir gönül işidir. Evet aynı candan ve aynı kandan olmak önemli ama gönül de önemli. Dolayısı ile annelik, babalık dediğimiz hadise, sadece bedenden değil aynı zamanda gönülden de gelir. Bu proje, yüzyıllardır insanımızda var olan merhamet duygularını yeniden harekete geçiren tam bir gönül projesidir. Daha güçlü bir gelecek için çocuklarımızın sıcak bir aile ortamında yetişmesi projesidir.'diye konuştu.

Lekesiz, yaşlı bir komşusuna zaman ayırarak onunla sohbet eden, yaşama sevincini besleyen, engelli bir vatandaşımızın bir rampayı çıkmasına yardımcı olan, ihtiyaç sahibi bir öğrencimize haftada bir gün ders veren, bir yetimin başını okşayan her bir vatandaşımızın da gönül elçisi olduğunu sözlerine ekledi.

Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler de, projenin Türk toplumunun yapısına ve kültürüne çok yakın bir proje olduğunu ifade ederek, 'Biz açta, açıkta kalan insanları doyurmuş, muhtaca el uzatmış bir toplumuz. Bu anlamda proje her kesim tarafından sahiplenildi ve güzel sonuçlarını da alıyoruz' diye konuştu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 06.03.2013 11:53:34   

TAŞERON FİRMA ELEMANLARI YALNIZ DEĞİLBağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Hatay İl Temsilcisi Metin Yılmaz, Hatay Fm'de Ayhan Gümüşsoy'un konuğu oldu. BASK Genel Başkanı Resul Akay'da telefon bağlantısı ile yayına katılarak taşeron firma elemanların sıkıntılarını dile getirdi.

Metin Yılmaz, alın terinin karşılığını almak isteyen taşeron firma çalışanlarının sorunlarının bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini ifade ederek “Biz BASK olarak sadece üyelerimizin değil haksızlığa uğramış, mağdur olan tüm vatandaşlarımızın yanındayız. Bu bağlamda taşeron işçi kardeşlerimizin yıllardan beri süre gelen sorunları ile ilgili dosyamızı Ak Parti Ankara Milletvekilimize ilettik. Arkadaşlarımız özellikle iş güvencesi konusunda mağdur bırakılmıştır. En ufak bir sorunda işten çıkartılma korkusu ile yaşamaktadırlar. TUİK 'in araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 973 TL ve yoksulluk sınırı 3171 TL olduğu bir dönemde bu arkadaşlarımız 773,01 lira gibi komik rakamlarla ailelerini geçindirmek zorunda kalmaktadırlar. Başta yıllık izin gibi en doğal özlük haklarını dahi kullanamamaktadırlar Maaş anlaşmalarından doğan Banka promosyonlarının Başbakanlık genelgelerine göre kamu görevlilerinde olduğu gibi çalışanlara eşit şekilde dağıtılması gerektiğini ilettik” dedi.

Daha sonra yayına bağlanan Resul Akay ise, taşeron firma elemanlarının büyük bir dram yaşadığını belirterek “İş güvenceleri yok ve çok düşük ücretle çalışıyorlar. Aldıkları bu ücretle günümüz koşularında geçinebilmek çok zor. Gıda harcamaları, bazı bölgelerde ev kirasını karşılamak mümkün değil. Kuralsız bir çalışma düzenleri var. İşveren, işçileri istediği gibi Cumartesi Pazar çalıştırabiliyor itiraz etme hakları da yok çünkü sendikaları yok. Adında adalet olan bir partinin iktidarda olduğunu düşünürsek bu insanların yaşadığı dramla ciddi bir çelişki içerisinde olduğunu görüyoruz. Taşeron firma elemanlarının sadece bu yaşadıkları dramın dışında işten atıldıklarında kıdem tazminatı da alamıyorlar. Devlet bu kıdem Tanzimatlarını taşeron firmaya ödemediği için taşeron firmada işten çıkan kardeşlerimize bunları ödeyememektedir.

Ama ben taşeron firma elemanlarına Hatay Fm aracılığıyla seslenmek istiyorum böyle bir durumla karşılaşan olursa iş kanununa göre mahkemeye başvursun ve o iş yerinde çalıştığına dair iki şahit ile kanıtladıkları takdirde mahkemeler çalışanın lehinde karar veriyor. O yüzden mağdur arkadaşlar hiç tereddüt etmeden böyle bir durumda yargıya başvursunlar ve haklarını alsınlar ama biz istiyoruz ki yargıya başvurarak değil hukuk devleti, alınların teri kurumadan haklarını vermesidir. Fakat verdiğini göremedik. Biz bunun mücadelesini yaparken her hangi bir iktidara karşı siyasi mücadele değil iktidarların yanlışlarına karşı haksızlıklara karşı mücadele içerisindeyiz. Çalışanlardan da bu konuda destek bekliyoruz ama çalışanlardan yeteri desteği göremiyoruz. Maalesef çalışan arkadaşlar iktidara, işverene efendiye yakın sendikalara daha çok ilgi gösterirken bizim gibi geçmişte sendikal mücadelelerde belli aşamalar kaydetmiş belli mücadeleler içerisinde bulunmuş belli kazanımlar elde etmiş ve bu günde siyasi ve ideolojik temelin dışında sendikal bir mücadele geliştirmeye örgütleme çalışan arkadaşlarımıza karşı bu destek eksik kalmaktadır. Yinede sağ olsun bir gün yaşadıkları olaylardan sonra bizimle beraber olacaklarına inanıyoruz” dedi

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 06.03.2013 11:55:01   

GAZETECİ HİKMET SAY'IN EVİ YANDISamandağ Gazetesinin muhabiri Hikmet Say'ın Atatürk Mahallesi Muammer Aksoy Caddesi'ndeki 22 Nolu evi yandı. Çıkan yangında evin içinde bulunan eşyalar yanarak ev kullanılamaz hale geldi.

Hikmet Say'ın 3 çocuğu yangından etkilenmeden kurtulurken, çocukların giysileri kitaplarıyla birlikte yandı.

Evin kısa sürede alev alması sonucu mahalle sakinleri yangına müdahale ederken daha sonra Samandağ Belediyesi'ne ait itfaiye ekipleri yangını kısa sürede söndürerek soğutma çalışması yaptı. Yangında oturma odası, içinde bulunan çekyatlar, televizyon gömme dolap, kapılar yanarken, camlar da ısının etkisiyle çatlayarak döküldü. Diğer eşyalar ise duman ve isten kullanılamaz hale geldi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 06.03.2013 11:56:55   

Cumhuriyet Alanı asfaltlandıAntakya Belediye Fen İşleri ekipleri ihtiyaç duyulan tüm cadde ve sokaklarda parke taşı döşeme ve asfaltlama çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Antakya Belediyesi kenti güzel bir görünüme kavuşturmak, vatandaşlara en iyi şekilde hizmet etmek için çalışmalarına aralıksız devam ederken çalışmalar vatandaşlar tarafından takdirle karşılanıyor.

Çalışmalar kapsamında, kentin araç ve yaya trafiği açısından en hareketli yerlerinden olan Cumhuriyet alanı ve Antakya Belediye binası yanında bulunan Antakya Ticaret ve Sanayi Odasına doğru devam eden Karaoğlanoğlu Caddesinde asfaltlama çalışmalarını tamamladı.

Ekiplerin kentin her bölgesinde yürüttüğü üst yapı çevre düzenleme çalışmalarını da aralıksız sürdürürken yağmur, içme suyu, kanalizasyon ve doğalgaz hattı döşeme çalışmaları tamamlanan cadde ve sokakların asfaltlama ve kaldırım yenileme faaliyetlerine de devam ediyor.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 5 ay önce / 06.11.2012 11:01:47   

VEFAT EDENLER


ADI SOYADI - VEFAT TARİHİ - DEFNEDİLEN MEZARLIK
MUSTAFA ZARIFGIL - 06.03.2013 - BELEDIYE MEZARLIGI
FATMA TAMBAG - 06.03.2013 - BELEDIYE MEZARLIGI
IHSAN YILDIRIM - 06.03.2013 - AKCURUN KÖYÜ

1 yıl, 1 ay önce / 07.03.2013 11:13:19   

LÖSEV’DEN BAŞKAN SAVAŞ'A TEŞEKKÜRKısa adı LÖSEV olan Lösemili Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'a bir teşekkür mektubu gönderdi.

LÖSEV Hatay İl Temsilcisi Şenay Gürbüz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ı ziyaret ederek, Vakıf Başkanı Ezer'in teşekkür mektubunu teslim etti.

Ziyaret sırasında kısa bir konuşma yapan LÖSEV Hatay İl Temsilcisi Şenay Gürbüz, Başkan Savaş'a kendilerine karşı göstermiş olduğu yakın ilgi ve destekten dolayı teşekkür etti. İl Temsilcisi Gürbüz, Başkan Savaş'ın geçtiğimiz günlerde Lösev'li çocuklara ve ailelerine yemek verdiğini hatırlatarak, “her zaman yanımızda olan bizlerden desteğini esirgemeyen başkanımıza lösev'li çocuklar ve aileleri adına teşekkür ediyorum” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer'in gönderdiği teşekkür mektubunu alarak, “Lösev'li kardeşlerimizi önemsiyoruz ve bizler her zaman yanınızdayız. Sizlere Allah'tan şifa diliyorum ve herkesi Lösev'li çocuklarımıza sahip çıkmaya ve bu konuya karşı hassas davranmaya davet ediyorum” dedi.

LÖSEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, gönderdiği teşekkür mektubunda, Başkan Savaş'a her zaman Lösev ailesinin yanında olduğu için ve verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

9 ay, 7 gün önce / 15.07.2013 11:36:36   

Bugünümüzün çocukları, geleceğimizdir“Binlerce Gülen Yüz Projesi” kapsamında yer alan çocuk ve gençlerin rol model kişilerle tanıştırılması gayesiyle Hatay İl Emniyet Müdürü Rakıp Kılıç, çocuklarla birlikte Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i makamında ziyaret etti.

“Binlerce Gülen Yüz Projesi” Antakya Şehir Merkezinde yaşayan kente göçle gelmiş ailelerin çocuklarının sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, şehir ve iş gücü piyasasına dahil edilmelerini sağlamak, topluma yararlı bireyler haline getirebilmek amacı ile eğitim desteği verilerek kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sunmak amacıyla oluşturuldu.

Bu Proje, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Antakya Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Narlıca Belediye Başkanlığı ve İzmir Organizasyon Tic. Ltd. Şti. ortaklığı ile yürütülüyor.

Hatay İl Emniyet Müdürü Rakıp Kılıç, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Güder'e bu proje kapsamında, “Narlıca Polis Abi Eğitim Merkezinin Kurulması, 1000 Çocuğa Yardımcı Ders Kitabı Verilmesi, 20 Takımlı Futbol Turnuvası Düzenlemesi, Bursa, İstanbul, Çanakkale, Anakara Gezileri, Halk Oyunları Ekibinin Kurulması, Sinema Etkinliği Yapılması, Dost Eli Çadır Etkinliği, Çocuk ve Gençlerin Rol Model Kişilerle Tanıştırılması” faaliyetlerinin yer aldığını belirtti.

Çocuklara, Rektör Prof. Dr. Güder'in ilimiz ve ülkemiz için başarılı bir rol model olduğunu hatırlatan Kılıç, bu projeler ile çocuk ve gençlerin topluma kazandırılmasının yanı sıra toplumun duyarlılığını kazanmayı da hedeflediklerini söyledi.

Çocuk ve Gençlerin Rol Model Kişilerle Tanıştırılması projelerindeki gayelerinin, çocukların başarılı isimlerle yan yana getirerek, ilham ve örnek almalarını, başarı sürecinin inceliklerini öğrenmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Rektör Güder, ziyaretine gelen çocuklara ve gençlere “Ülkemizin emanetçileri olan sizler bizim bugünümüzsünüz ve yarınımızsınız. Bundan dolayı sizle alakadar her şey bizleri yakından ilgilendirir ve bu hususlarda üzerimize düşeni layıkıyla yapmaya hazırız” dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 3 gün önce / 16.12.2013 10:22:20   

Yıpranma payında, sarı basın kartı şartı aranmamalıCHP Basından Sorumlu Hatay İl Başkan Yardımcısı Gazeteci Şevki Güneş, hükümetin çıkardığı yasa ile gazetecilerin elde ettiği ve erken emeklilik sağlayan yıpranma payı tazminatı hakkında sarı basın kartı şartı aranmaması gerektiğini savundu.

Güneş yaptığı açıklamada, hükümetin önceden kaldırdığı, ancak gecikmeli de olsa yeniden çıkarmak zorunda kaldığı gazetecilere erken emeklilik sağlayan yıpranma payı tazminat hakkında, sarı basın kartı şartı aramasının, birçok meslektaşında mağduriyete neden olduğuna dikkat çekti.

Mesleği hakkıyla yapan, sıkıntısını, çilesini çeken, ihmalden ya da pozisyonu gereği, sarı basın kartı sahibi olamayan ancak, gazetecilik mesleğini icra ederek, gerekli tüm yasal sorumlulukları yerine getiren, Hatay başta olmak üzere, Türkiye'nin birçok İlinde meslektaşlarının bulunduğunu açıklamasında ifade eden Güneş, “Bu önemli konuda, hükümet yetkililerini gerekli adımı atmaya davet ediyoruz. Gazetecilere erken emeklilik sağlayan yıpranma hakkı tazminatında sarı basın kartı şartı aranması hükmü acilen kaldırılmalıdır. Bu konuda, partili Hatay Milletvekillerimiz de, Basından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç'a soru önergesi vererek, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine taşıyacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 29.01.2013 11:24:27   

BAŞKAN SAVAŞ, SPORCULARA ÖDÜL VERDİAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda derece elde eden Hatay'ın gururu sporcularının ödüllendirildiği törene katıldı.

Hatay Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreninde 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda derece elde eden ve çeşitli branşlarda Hatay'ın gururu olan sporculara ödüller verildi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ta, Hatay'da son yıllarda spor adına önemli değişimlere imza atıldığını ve Hatay'ın bu alanda oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu, bu potansiyeli bundan sonra da en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğini ifade etti.

Başkan Savaş, başarılı sporculara ödüllerini takdim etti.

(Spor Servisi)

9 ay, 5 gün önce / 17.07.2013 11:11:35   

Tarihten bir yaprakAraştırmacı gazeteci yazar Zafer Sarı, Antakya'nın yerinin belirlenmesi ve Keldağ ile ilgili bir araştırma yaparak adeta tarihten bir yaprak sundu.

Sarı, yaptığı araştırmada eski ismi Casius olan şimdi ise Keldağ olarak bilinen dağ ile ilgili şu bilgilerde bulundu: “Antik çağdaki adı Casius daha sonra Cebel-i Akra, Osmanlı döneminde Cabaraklı ve Ordu, Cumhuriyet döneminde de Yayladağı olan ilçenin batısında bulunan ve yüksekliği 1729 metre olan Keldağ, 859 yılında meydana gelen merkezi Samandağ olan depremde, adeta kar çığı gibi eriyerek kayalar denize kadar akmış. Bir rivayete göre de Volkanik bir dağ olduğundan bir püskürtme neticesinde şehrin tamamen yok olduğu belirtilmektedir. Depremden önce çam, defne, kekik, Zakkum, sumak, sedir, çakşır ve meşe ağaçları ile kaplı olan Keldağ'ın tepesi, bu gün kayalıklarla kaplı olduğundan her halde bu isim verilmiş.

Selevukos ve Roma dönemlerinde kutsal bir yer olarak kabul edilen Keldağ üzerinde, Dorik tapınağı ve Barleam manastırı bulunuyor. Manastırın güneydoğu köşesinde 1700 yılında yapılmış olan bir de kilise mevcuttur. Tanrı Zeus'a adanmış Dorik tapınağı içerisinde Meşhur Zeus heykeli vardı.

Selevukos kuracağı Antakya şehrini belirlemek için Keldağ'da tanrı Zeus'a bir kurban kestirir ve ondan kuracağı şehrin yerinin belirlenmesi için yardım ister. Kurban kesildiğinde gökyüzünde bir kartal belirir. Süzülerek kurbandan bir parça alır ve gökyüzüne havalanır. Kartal ağzındaki kurban parçasını nereye düşürürse, şehri oraya kuracağına işaret olarak kabul eder. Kartal takip edilir, Samandağ sahilinde denize düşürür. Şehir buraya kurulamayacağını anlayınca, ikinci bir kurban kesilir.

Kartal yeniden süzülür ve kurbandan bir parça koparır, tekrar gökyüzüne havalanır. Takip edilir bu kez kartal ağzındaki kurban parçasını Asi nehri ile Habib Neccar dağı arasına düşürür. Böylece kurulacak şehrin yeri belirlenir. Kartalın kurban etini düşürdüğü deniz kenarına da bir liman yapılır adı da Almina olur” dedi.

(Haber merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 15.03.2013 11:11:41   

F-16'Lar sınırda kuş uçurtmuyorTürkiye-Suriye sınırında devriye görevi icra eden Türk Jetleri sınırda adeta kuş uçurtmuyor. Suriye'ye ait iki uçağın sınıra yaklaşması üzerine havalanan Türk Jetleri gören Suriye'ye ait iki uçak sınıra dört deniz mili kala geri döndüğü bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türkiye-Suriye hudut bölgesinde 'Hava Muharebe Devriye Görevi' icra eden iki adet F-16 uçağımız, Suriye'ye ait bir adet SU-24 uçağının Karbeyaz/Hatay güneyinde ve bir adet SU-24 uçağının Cilvegözü/Hatay güneyinde sınırımıza doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak söz konusu hava araçları, sınırımıza 4 ve 4,5 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır.

Ayrıca iki adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut bölgesinde Hava Muharebe Devriye Görevi icra edilmiştir.

Sahil Güvenlik Komutanlığınca, iki adet bot ile Türkiye-Suriye deniz hududunda karakol görevi icra edilmiştir” denildi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

4 ay, 15 gün önce / 04.12.2013 09:57:24   

İl İdare Şube Başkanları Toplantısı yapıldıİl İdare Şube Başkanları Toplantısı Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz başkanlığında Belen ilçesine bağlı Atik Yaylası Varlıbaş tesislerinde yapıldı.

Vali Lekesiz, toplantıda yaptığı konuşmada ilimizin ve ülkemizin bu olduğundan çok daha iyi yerlere gelmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Savaş Özgürsoy'un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, H. Volkan Köksal, Şahin Bayhan, Fahrettin Göncü ve Kadim Doğan, İl Jandarma Komutan Vekili J. Yarbay Eşref Torun, Belen Kaymakam-Vekili A.İhsan Su, İl Emniyet Müdür Vekili İzettin Emre ile kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda; Vali Yardımcısı Kadim Doğan, 'İlimizde Doğalgaz Faaliyetleri', İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi 'Kırsal Kalkınma Tarım ve Strateji Planı Çerçevesinde Kurumların Projeleri', İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz 'Talasemi ve Talasemi İle Mücadele', Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Savaş Özgürsoy 'Hatay İlinde Desteklenen Yatırım Başlıkları', İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş ise 'Hatay İli Turizm Stratejisi ve Eylem Planı' konulu sunum gerçekleştirdi.

Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimizin ve ülkemizin bugün olduğundan çok daha iyi noktalara götürülmesinin esas olduğunu ifade ederek, sunumlarından ve halkımıza verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 07.12.2012 10:50:48   

AYDIN KAPICI'DAN EĞİTİME DESTEKHatay Reklamcılar ve Tabelacılar Dernek Başkanı Aydın Kapıcı'dan eğime tam destek.

Kapıcı, eğitime destek vermek amacıyla Antakya Nihat - Turgut Anlar Anadolu Öğretmen Lisesi Okul Aile Birliği'ne kendi bütçesinden 5 bin lira yardımda bulundu.

Hükümetin eğitime ve okullara yeteri kadar yardımda bulunduğunu belirten Kapıcı; “Her şeyi hükümetten beklememek gerekiyor. Biz de bireysel ya da kurumsal anlamda bütçemizin el verdiği kadarıyla her yıl bir okula ülke eğitiminin kalkınması amacıyla bağışta bulunmalıyız.

Bu davranışım tüm derneklere, odalara ve sivil toplum örgütlerine örnek olmalıdır. Her kurum kendine bir okul seçerek her yıl yardımda bulunmalıdır.

Böylelikle ülkemizde eğitime verilen değer ve buna bağlı olarak kalkınma hızlanır. Yardımda bulunmaktaki en büyük amacım, gençlerimizin daha iyi şartlarda eğitim görmesi ve öğretmenlerimizin daha iyi koşullarda hizmet vermesidir. Çünkü doğru eğitim için birincil ihtiyaç, eğitim yerlerinin öğrenmeye hazır hale getirilmesidir” dedi.

(Haber: Ramazan TUTUŞ)

5 ay, 12 gün önce / 07.11.2013 11:05:31   

SAMANDAĞ GAZETESİ 26 YAŞINDA25.08.1988 tarihinde kurulan Samandağ Gazetesi 25. yayın hayatını bitirip 26.yayın hayatına başladı.

Samandağ Gazetesinin geçmiş dönemde olduğu gibi her zaman ilkeli, objektif anlayışı ile yayın hayatını sürdüreceğini söyleyen gazetenin sahibi Şahiye Say “Bizleri bu aşamaya getiren okuyucularımıza, çalışanlarımıza, duyarlı halkımıza teşekkür ederiz. Gazetecilik özveri, kişinin yaşantısından feragat etme işidir. Komşumuzda akıtılan kan canımızı acıtmaktadır.

Bütün dünyaya uzanıp tek elden tek sesin çıkmasını istiyor. Ülkeler kendi kaderlerini kendileri tayin edemiyor. Ortadoğu'daki yangın Hatay ekonomisini sarpa sardı. Tüm insanların eşit, özgür, fırsat eşitliğini yakalamış bir dünyayı solumasını diliyoruz. Bilgi kirliliğinin, savaşın acımasızlığının yeraldığı bu dönemde insanlığı kurtarmak adına gazetecilere büyük görev düştüğü kanısındayız.

Gazeteci toplumun gerçekliğini yakalamalı, yığınların yaşadığı sorunları gündeme taşımalı ve gerçeklerin aydınlatılmasında ışık olmalıdır.”dedi.

(Haber Merkezi)

8 ay, 23 gün önce / 28.08.2013 10:49:37   

İşçi olmazsa İsdemir olmazİsdemir 15 Temmuz grevini sürdüren çelik işçisini bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Bilgilendirme toplantılarından biri de iftar sonrası Payas Belediyesi önünde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Mali Sekreter Bayram Altun, Şube Başkanı Metin Önde, şube yönetim kurulu üyeleri, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Payas, Ak Parti, CHP, MHP, BBP ve SP ilçe başkan ve yöneticileri, muhtarlar kooperatif başkanları katıldı.

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan iftar sonrası yaptığı konuşmada, İsdemir işçisinin her daim yanlarında olacaklarını ifade ederek “Grevin ilk günü size destek olmak üzere İsdemir'e geldiğim için bana sitem edenler oldu. Payas Belediye başkanının burada ne işi var dediler? İsdemir demek Payas, Payas demek İsdemir demektir. İşçinin sosyal bir hareketi varsa, hak arama mücadelesi varsa koşar gelir işçimizin yanında oluruz. Ben belediye başkanlığından önce insanım. Sizden biriyim. Buradan birilerine mesaj vermek zorundayım. Sizin beklentiniz sadece ekonomik değil, iş güvencesi ve huzur istiyorsunuz. İnşallah hep birlikte hem Ramazan Bayramı'nı hem de haklı mücadelenizin bayramını kutları. Yolunuz açık olsun” şeklinde konuştu.

Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül işçilere hitap ederek şu açıklamalarda bulundu: “Grevimizin ekonomik nedenlerden çok manevi nedenleri var. Çelik işçisi iş güvencesi, saygı, sevgi istiyor, iş yerinde baskı ve ispiyon mekanizmaları istemiyor. Çelik işçisi onuruyla oynanmasını istemiyor. Erdemir'de bir sözleşme yaptılar işçiye % 11 verdiler. Bize ise % 6.30 veriliyor. İskenderun, Hatay ve bölge halkının direncini ölçmeye çalışıyorlar. Bugünlerde İsdemir TV'de 'Sen gelmez oldun' şarkıları çalınıyor. Biz olmazsak İsdemir bir hiç… 'İsdemir bizimdir, bizim kalacak' dediğimizde buna alınıyorlar. Oysa işçiler olarak fabrikamıza sahipleniyoruz bundan alınmak yerine gurur duyulması gerekir. Hiçbir siyasi makam, sivil toplum örgütü İsdemir'in bu baskıcı zihniyetini asla ve asla tasvip etmiyor. Bunu herkes kabullenmiş durumda. Yakın gelecekte İsdemir'de muhbirlik mekanizmaları dağıtılacak, herkes huzur içinde işine gidecek ve yolumuz açık olacaktır. İsdemir grev kırıcılığı gibi çok tehlikeli bir iş yapmıştır. Ya % 20 greve karşı çıksa % 80'de grevi kabullenseydi, işçiler arasında çatışma çıkmaz mıydı? İsdemir yönetimi çıkabilecek çatışmayı önemsemedi sadece kendini düşündü. Neyse ki greve destek % 100 düzeyinde oldu da işçiler arasında kavga patırtı olmadı.

Bu anlayışı için İsdemir yönetimini kınıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

9 ay, 23 gün önce / 29.07.2013 10:29:07   

Antakya hızla gelişiyor ve güzelleşiyorAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, belediye ekipleri tarafından gerçekleştirilen hizmetleri yerinde incelemeye devam ediyor.

Başkan Savaş bu anlamda, Şükrü Balcı Caddesi'nde devam eden asfalt yapım çalışmalarını yerinde inceledi.

Başkan Savaş, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada Antakya'nın her geçen gün daha da geliştiğini belirterek “Antakya hızla gelişiyor ve güzelleşiyor” dedi.

Çalışmaları bizzat yerinde inceleyen Başkan Savaş, Fen İşleri Müdürü Nihat Tazeaslan'dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Başkan Savaş, yaşanabilir modern bir Antakya oluşturma çabası içinde olduklarını ifade ederek, “Antakya hızla gelişiyor ve güzelleşiyor. Bu anlamda alt ve üst yapı çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyoruz.

Şehrimizin birçok noktasında asfalt, parke taşı döşeme ve kaldırım yapım çalışmalarımız sürüyor” dedi. (Haber Merkezi)

7 ay, 20 gün önce / 30.09.2013 10:34:59   

Sorunları dinlemeye devam ediyorHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Erzin ilçe esnafını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve bir süre sohbet etti.

Vali Lekesiz, Vali Yardımcıları Kadim Doğan, Şahin Bayhan, Orhan Mardinli, Fahrettin Göncü, Mehmet Eriş, Ali Arslantaş ve Hakkı Ünal ile ilçe kaymakamları eşliğinde Şükrü Paşa Caddesi üzerinde bulunan Beyaz eşya, ev tekstili ve mobilya mağazası, bakkal dükkanı, iletişim ve telefon bayisi ile traktör bayisini ziyaret ederek esnafla görüştü.

Vali Lekesiz, kendisi ile görüşmeyi arzu eden vatandaşlar ile bir süre sohbet ederek dilek ve temennilerini dinledi. İlçe kaymakamına vatandaşların durumlarının incelenerek, temennilerinin ve gerekli ihtiyaçlarının karşılanması talimatını verdi.

Esnafların çocukları ile de ayrı ayrı ilgilenerek eğitim durumları hakkında bilgi alan Lekesiz daha sonra beraberindekilerle birlikte Erzin Kaymakamlığı Toplantı Salonu'nda düzenlenen kaymakamlar toplantısına katıldı.

(Haber Merkezi)

7 ay, 20 gün önce / 30.09.2013 10:34:18   

Darbeciler, pardon diyerek kurtulmamalıdırEğitim-Bir-Sen Hatay Şube Başkanı Cevat Önal 28 Şubat darbesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Önal yaptığı yazılı açıklamada, 28 Şubat 1997 tarihinde yapılan MGK toplantısı sonrası açıklanan bildiriyle siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçen 'postmodern darbe'nin, üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen, açtığı tahribatın halen telafi edilemediğini belirterek şu ifadelerde bulundu: “TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyon raporunun tespitine göre millete 381 milyar dolarlık bedel ödeten, oluşturduğu etki nedeniyle kamu açıkları marifetiyle devlete 7 yılda 75 milyar dolar faiz yükü getiren 28 Şubat'ın sermayeyi hizaya getirmek için esnafa ve iş adamlarına uyguladığı baskı ve yıldırmalar, inancı dolayısıyla bazı kamu çalışanlarına yaptığı zulümler milletimizin hafızasında hâlâ tazeliğini korumaktadır.

Dönemin Başbakan'ı merhum Necmettin Erbakan'a siyasallaşmış yargı adamları, tetikçiliğe soyunmuş karargâh medyası ve devlet terbiyesinden nasibini almamış müsvedde paşalar ve onlara yardakçılık yapan köşe tutmuş maşalar tarafından yapılanlar ise siyasi hayatımıza kara bir leke olarak geçmiştir.

27 Şubat 2011'de vefat eden 28 Şubat'ın siyaseten mağduru ve millet adına bedel ödeyen 54. Hükümetin Başbakanı Necmettin Erbakan'ı rahmetle anıyor ve 'Savunan Adam' olarak tarihe geçen Sayın Erbakan'ı milletin de unutmayacağını düşünüyoruz.

Bu dönemde, Milli Güvenlik Kurulu'nun dayatmasıyla gerçekleştirilen 8 yıllık kesintisiz eğitim nedeniyle imam hatip okulları ve meslek liseleri ağır yaralar almış, üniversite sınavlarında meslek lisesi mezunlarına uygulanan haksız katsayı uygulamasıyla mesleki eğitim baltalanmış, uygulanan başörtüsü yasağı dolayısıyla üniversite kapıları nizamiyeye, kampüsler ise kışlaya dönüştürülmüş, sadakat yarışına soktukları bilim adamlığından nasipsiz rektörler vasıtasıyla üniversitelerde ikna odaları adı altında imha süreçleri yaşatılmış, kendini paşa zannedenler eğitim müfettişlerine brifing vererek eğitimde başörtülü avı başlatmış, düzmece dosyalar marifetiyle binlerce öğretmen Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla meslekten ihraç edilmiş, Kur'an eğitimine yaş sınırı konularak kurslar kapatılmış, Milli Güvenlik derslerine giren bazı darbeciler eliyle okullarda terör estirilmiş, televizyon dizileri dahi kullanılarak toplum mühendisliğinin en uç örnekleri sergilenmiştir.

Dönemin hükümetini istifaya zorlayan, yargıya müdahale eden, tüm toplumu denetim altına almaya çalışan, kamu kaynaklarını hortumlayan, temel hak ve özgürlükleri ihlal ederek, hukuku çiğneyerek yaptıkları fişlemeler ve dışlamalarla binlerce insanın hayatını zehir eden darbeciler ve suç ortaklarının millete ödettiği bedellerin unutulması asla mümkün değildir. Bin yıl sürecek diye müstağni ve mütekebbir bir edayla topluma tehdit savuranların halka ödettiği bedellerin karşılığı ödetilmeden, hortumlayarak batırdıkları bankaların ve iç ettikleri kamu kaynaklarının iadesi sağlanmadan, haksız elde ettikleri kazançlarla sürdükleri saltanatlar sonlandırılmadan, darbecilerin 'pardon' demesi masumiyet nişanesi olarak görülmemeli ve yaptıkları zulümler mübah sınıfına asla sokulmamalıdır.

Bugün gelinen noktada katsayı engeli ve üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılması, kesintisiz eğitimden kesintili eğitime geçiş, Milli Güvenlik Dersi'nin kaldırılması, Kur'an eğitimine yaş sınırının kaldırılması, inancı dolayısıyla YAŞ kararları ile meslekten ihraç edilenlerin ve kamu kurum ve kuruluşlarından atılanların haklarının iadesi gibi önemli adımlar atılmış ve bin yıl sürecek denilen darbenin izleri 16 yıl içerisinde önemli ölçüde temizlenmeye çalışılmıştır. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen ailesi olarak demokrasinin üzerindeki vesayet gölgesinin tam olarak kalkması, hak hukuk ve adaletin yeniden tesis edilmesi ve yaşanabilir bir Türkiye için her zaman elimizi taşın altına koyduk. Ortak Akıl Mitingleri, Uluslararası Demokrasi Kongresi, Uluslararası Anayasa Kongresi, Anayasa raporları, kamuda kılık-kıyafet özgürlüğü talebiyle “Özgürlük İçin 10 Milyon İmza” kampanyası gibi, demokratikleşmeye katkı sağlamak amacıyla önemli çalışmalara imza attık. Tarihe not düşmek ve yaşanan mağduriyetleri kayıt altına almak için 'Ödenmiş Bedeller Unutulmasın' sloganıyla hatıra yarışması başlatıp gelen eserleri 'Karanlık Dönemler ve Ödenmiş Bedeller' adıyla 3 cilt halinde yayınladık.

Eğitim-Bir-Sen olarak, 28 Şubatların,12 Eylüllerin, 12 Martların ve 27 Mayısların bir daha yaşanmaması adına darbelerle millete bedel ödetenlerin de yaptıkları hukuksuzlukların ve derebeyliklerinin bedelini ödemelerini, mağdurların haklarının ve itibarlarının iadesini, darbe dönemi mevzuatının ayıklanarak kalıntılarının temizlenmesini; milletin ortak beklentisi olan hak ve özgürlüklerin öne çıktığı, bireyin merkeze alındığı, vatandaşını tanımlayan değil, tanıyan yeni bir anayasanın bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 01.03.2013 10:56:04   

İl İnsan Hakları Kurulu ihlalleri değerlendirdiİl İnsan Hakları Kurulu, Şubat ayı toplantısını Kurul Başkanı Vali Yardımcısı Hasan Volkan Köksal başkanlığında yaptı. Toplumda ve kamu görevlilerinde insan hakları bilincini geliştirmek, insan haklarını korumak, ihlal iddialarını incelemek ve araştıran Hatay İl İnsan Hakları Kurulu, Şubat ayı içerisinde vatandaşlardan kurula gelen ihlalleri ile ilgili başvuruları değerlendirdi.

Bir önceki toplantıda gündeme getirilen, Antakya Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesinin erkek tuvaletinin hijyen olmadığı yönündeki başvuru dilekçesinin değerlendirilmesi sonucunda, kurul baştabipliğe yazı yazılmış gelen cevabi yazıda sorunun giderildiği bildirildi.

Köksal, vatandaşlarda insan hakları bilincinin gelişmiş olması, insan hakları ihlallerinin azalmasında önemli rol olacağını ifade ederek, ilimizde insan hakları ihlalleri ile ilgili önemli sorunların olmadığını belirti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 01.03.2013 10:58:52   

Temizlik İşçileri Derneği'nden CHP'ye ziyaretAntakya Temizlik İşçileri Derneği Başkanı Metin Taşçıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşma yapan Antakya Temizlik İşçileri Derneği Başkanı Metin Taşçıoğlu, temizlik işçilerini dernek çatısı altında topladıklarını belirtti.

CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Antakya Temizlik İşçileri'nin tek bir çatı altında toplanmasının örğütlü bir toplumun ülkemize büyük fayda sağlayacağını ayrıca sivil toplum örgütlerinin çoğalmasıylada bilinçli bir toplum oluşacağını dile getiren Başkan Mullaoğlu, derneğin yeni kurulması münasebetiyle ileriki günlerde üye sayısının artmasıyla derneğin üyelerine daha faydalı sosyal işler yapacağına inandığını belirtti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 05.11.2012 11:20:41   

Cilvegözü'nde önemli mühimmatlar ele geçirildiCilvegözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, düzenlenen operasyonda aralarında uçaksavar ve bomba hammaddelerinin de bulunduğu çok sayıda mühimmat ele geçirdi.

Cilvegözü Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce, Gümrük Tampon Bölgede ve Cilvegözü Gümrük Sahasında, bixi tam otomatik makineli tüfek, bomba hammaddeleri, 15 gram esrar ve çok sayıda mermi yakalandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 27 Kasım'da yapılan operasyonda M.H'ye ait eşyalar arasında yapılan aramalarda 9 adet Kalaşnikof Şarjorü ve 1 adet el telsizi ele geçirildi. Söz konusu olayla ilgi soruşturma devam ediyor.

Gümrük tampon bölgede, 29 Kasım'da yapılan saha aramasında sahipsiz 1 adet bixi tam otomatik makineli tüfek (uçaksavar), 106 adet bixi makineli tüfek mermisi, 133 adet kalaşnikof mermisi, 33 adet 5,56 mm piyade tüfeği mermisi ve 1 adet uçaksavar mermisi ele geçirildi.

Cilvegözü Gümrük Sahası'nda, 29 Kasım tarihinde yapılan operasyonda bir araç içerisinde bomba hammaddeleri olarak bilinen 3 bidonda 180 litre amonyum nitrat, 150 kilogram amonyum nitrat, 125 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi.

Gümrük sahasında, 29 Kasım'da yapılan rutin aramalarda ise, yakalama kararı bulunan bir şahıs durdurulup üzerinde yapılan aramalarda 15 gram esrar ele geçirildi. Şahıs gözaltına alındı soruşturma devam ediyor.

Şahsın Reyhanlı'daki evinden yapılan aramada ise 45 adet el bombası ve bol miktarda para bulundu. Söz konusu yakalama ile ilgili savcılık soruşturması ise devam ediyor.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 06.12.2012 10:28:34   

SAVAŞ, BİRLİK VE BERABERLİK ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR


Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, hafta sonları birlik ve beraberlik gezileri kapsamında sürdürdüğü köy ziyaretlerine devam ediyor.

Başkan Savaş, Altınözü İlçesi'ne bağlı Yanıkpınar, Türkmen Mezrası, Enek, Mayadalı, Alakent ve Babatorun Köylerini ziyaret ederek, vatandaşlar ile sohbet etti.

Birlik ve beraberlik toplantıları kapsamında 6 köyü ziyaret ederek muhtarlar ve vatandaşlar ile bir araya gelen Başkan Savaş, toplantılara ev sahibi olan köy muhtarlarına ve köy sakinlerine teşekkür etti.

Ziyaretlere Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali, Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Savaş şehrimizdeki sosyal dokunun ve huzur ortamının geleceğe sağlıklı bir şekilde taşınması adına birlik, beraberlik ziyaretlerine aralıksız olarak devam ettiklerini dile getirerek, “Birliğimize, dirliğimize, dayanışmamıza güç vermek, bu birlikteliğimizi daha da pekiştirmek için bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretlerimizde bizleri en güzel şekilde ağırlayan köy muhtarlarımıza ve köy sakinlerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Ziyaretlerde her zaman olduğu gibi Hatay'daki barış, hoşgörü ve kardeşlik ortamına vurgu yapan Başkan Savaş, Reyhanlı'da yaşanan alçakça saldırı olayına da bir kez daha değinerek, “Bu hain saldırı şehrimizdeki barış ve hoşgörü ortamını bozamayacaktır. Tam aksine halkımızı daha fazla birleştirecektir. Hatay insanı bu tür provokatif saldırılara itibar etmeyecek kadar sağduyuludur. Bu hain saldırı Ülkemizin, memleketimizin Milli Birlik ve Beraberliği ile Kardeşlik duygularını bozamayacak, halkımızın barış ve huzuru koruma konusundaki kararlılığını arttıracaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay önce / 23.05.2013 11:12:34   

Biz geliyoruz, patriotlar gelmesinSaadet Partisi Hatay İl Başkanlığı Pazar günü, patriot füzelerinin indirileceği İskenderun Limanı'nda “Biz geliyoruz, patriotlar gelmesin” adlı tarihi bir yürüyüş başlatarak, büyük bir miting düzenliyor.

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte dün, Saadet Partisi İl binasında düzenlediği basın toplantısında; bu toprakların NATO toprağı olmadığını belirtti.

Çalışkan; 20 Ocak Pazar günü düzenleyecekleri büyük miting ile ilgili şu açıklamalarda bulundu, “Saadet Partisi olarak milli meselelere duyarlılığımızın bir parçası olarak 20 Ocak Pazar günü İskenderun'da tarihi bir miting gerçekleştireceğiz.

Bir süredir adım adım uygulanmakta olan ülkemizin sinsi ve çağdaş işgali olan Patriot füzeleri kirli ve tehlikeli bir oyunun parçasıdır. Hedefimiz; bu kirli ve sinsi oyunu bozmaktır. Tarihimize ve ecdadımıza yakışır bir direnişi başlatmaktır.

Zulme, işgale, savaşa, sömürüye, kalkana, füzeye karşı onurlu bir duruş ortaya koymaktır.

Bu vesile ile ülkemizin dört bir yanında yüreği bu vatan için çarpan herkesin gönlüne tercüman olmak ve yürekli bir sesle haykırmak üzere 20 Ocak Pazar günü, saat 12.30 da Patriot füzelerinin indirileceği İskenderun Limanı'nda büyük bir miting düzenliyoruz. İşgale karşı bu vatanı seven savunan yüreği bu ülke için çarpan herkesi davet ediyoruz.

TBMM bay pas edilerek Nato'nun ülkemize davet edilmesi bir anayasal suçtur. Bu yanlıştan dönülmelidir. İnanıyorum ki Hatay'dan yükselen sesle bu gemiler geldiği gibi geri gidecektir. NATO bir ülkeye izin alarak girer ama çıkışı kendine aittir.

Patriotlar, Türkiye'yi korumak için değil, İslam ülkelerini birbiriyle savaştırmak için geliyor. Çünkü Nato barışın değil, küresel emperyalizmin silahlı gücüdür. Girdiği yere, kan ve zulümden başka hiçbir şey götürmemiştir.

Geçmişte 5 bin kişilik çekiç güce karşılık şimdi 10 bin kişilik ordu geliyor. Bunların topraklarımızda ne işi var. Ülkemiz adım adım işgal ediliyor. Yurdun dört bir yanına dağılmış 28 tane NATO üssü var. İzmir Hava Kuvvetleri NATOya bağlandı, dün Malatya'ya füze kalkanı yerleşti, bugün bölgeye füze geliyor yarın kim bilir neler olacak? Nereye gidiyoruz Allah aşkına! Bu ülkenin dışardan gelecek ne yabancı askere ne de füzeye ihtiyacı yoktur.

Dün taşla, sapanla kovduklarımız, bugün kırmızı halılarla karşılanmaktadır. Bu kabul edilemez bir durumdur. Herkes bilmelidir ki; bu topraklar, NATO toprağı değil, İslam toprağıdır, bu topraklar sahipsiz değildir.

İşte bu gerekçelerle, Saadet Partisi olarak, Genel Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Kamalak'ın öncülüğünde, 81 ilde,Edirne'den Kars'a, Sinop'tan, Hatay'a tüm ülke sathında harekete geçtik ve “Biz Geliyoruz Patriotlar Gelmesin” diyerek büyük bir yürüyüş başlattık. Bu yürüyüşün finali olarak İskenderun'da gerçekleştireceğimiz mitingle ilgili tüm hazırlıklarımız bütün hızıyla sürüyor.

İşgale karşı bu vatanı seven savunan herkesi bu tarihi yürüyüşe davet ediyoruz. Mitingimize katılacak vatandaşlarımız için Pazar günü saat 11.00 da Hatay İmam Hatip Anadolu Lisesi önünden araçlarımız kaldırılacaktır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 3 ay önce / 16.01.2013 11:29:05   

MKÜ Öğrencilerinden örnek kampanya
KAN BAĞIŞLADILAR
Kan bağışının giderek önem kazandığı günümüzde Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, ihtiyaç sahibi olan insanlara katkı için kan bağışı kampanyası başlattı.

Belen Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin başlattığı kan bağışı kampanyasına; Belen MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet İrvem, Müdür Yardımcısı Hakan Yönden, idari personel ve yüze yakın öğrenci katıldı.

Öğrencilerin isteği üzerine gerçekleşen ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kan Merkezinde yapılan kan bağışı ile ilgili açıklama yapan Belen MYO Müdür Yardımcısı Hakan Yönden “Kan bağışı insan hayatı için önemli bir armağandır ve ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç çoğunlukla hasta yakınlarından ve acil durumlarda karşılanabilmektedir. Dolayısıyla böylesine hayati bir mevzuda bu kampanyayı başlatan öğrenci arkadaşlarıma duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Her yıl binlerce insan, bir kaza ya da hastalık sonucunda kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna rağmen yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye'de yıllık kan bağış oranının, nüfusun yüzde biri kadar olduğunu gösteriyor.

Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.” Dedi.

Belen MYO öğrencilerinin başlatmış olduğu bu kampanyaya MKÜ öğrencileri yanı sıra akademik ve idari personelde katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 04.03.2013 11:47:55   

ÖNCE İNSAN SAĞLIĞI VE KALİTELİ HİZMETAntakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nün hijyene ve kaliteye önem veren işletmeler için üç yıl önce başlattığı beyaz bayrak uygulaması sürüyor.

Beyaz Bayrak Uygulaması kapsamında yönetmeliklerde belirtilen şartları ve kriterleri yerine getiren 16 işletme bugüne dek Beyaz Bayrak Belgesi almaya hak kazanmış durumda.

'Beyaz Bayrak” uygulaması ile şehrimizde faaliyet gösteren lokantalar, fast-food restaurantlar, unlu mamül üretim ve satış yerleri, pastaneler, kafeteryalar, fırınlar, kasaplar, kuaförler, güzellik salonları, hamamlar, saunalar, et-tavuk satış yerleri gibi işletmeleri temizlik, hijyen, gıda ve sağlık kurallarına özendirmek, bu konuda işletme sahibi esnafı teşvik etmek amaçlanıyor.

Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bir taraftan işletmelerin Beyaz Bayrak başvurularını kabul ederken, bir taraftan da Zabıta Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla bugüne dek Beyaz Bayrak Belgesi almaya hak kazanmış olan işletmeleri periyodik aralıklarla denetleyerek, hijyen ve sağlık kriterlerini sürdürüp sürdürmediklerini denetliyor.

Beyaz Bayrak uygulaması ve denetimlerle ilgili görüşlerini belirten Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi olarak çevre ve insan sağlığına önem veren bir belediye olduklarını belirterek; 'Bu konuda düzenlediğimiz kampanyalar ve hayata geçirdiğimiz projeler bunun bir göstergesidir. İnsan sağlığına, tüketici haklarına saygı gösteren nitelikli ve temiz işyerlerine verilen değerin bir göstergesi olarak başlattığımız beyaz bayrak uygulamamız da bu projelerden bir tanesidir.' dedi.

“Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce sürdürülen Beyaz Bayrak uygulamamız ve denetimlerimiz devam ediyor' diyen Başkan Savaş; 'Bu uygulama ile hedefimiz; gıda üretimi yapan işletmelerin; üretimden satışa, hijyenden kaliteye kadar daha verimli çalışmasını sağlamak ve bu konuya özendirmektir. Şu anda da ekiplerimiz periyodik aralıklarla sürdürdüğü denetimlerini gerçekleştiriyor.' dedi.

Bu zamana kadar beyaz bayrak alan 16 adet firmanın hem tekrar denetlendiğini hem de gerekli bilgilendirmeleri yapıklarını kaydeden Savaş; ' İlgili yönetmelikler kapsamında Beyaz Bayrak Belgesi almaya hak kazanmış olan ancak belirlenen kriter ve şartları yerine getirmeyi sürdürmeyen firmalardan beyaz bayrakları geri alabilme yetkimiz mevcut. Ancak şu ana dek yaptığımız denetimlerde işletmelerimizin bu konuda üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirdiklerini ve uygulamaya özen ve hassasiyet gösterdiklerini görüyoruz. Uygulama bu işletmelerimizin vatandaşlarımızca tercih sebebi olmalarına, bu sayede esnafımızın daha bol kazanç elde etmelerine de imkân sağlıyor. Böylelikle işletmelerimiz Beyaz Bayrak almak için çaba sarf edecek, bu da hem hijyeni, hem kaliteyi beraberinde getirecektir. Halkımızın en iyi şekilde ve kaliteli hizmetten istifade etmelerini sağlamak için işletmelere yönelik denetimlerimiz periyodik aralıklarla devam edecek' dedi.

Antakya'da bugüne dek “Beyaz Bayrak” Belgesi'ne hak kazanmış 16 işletme ise şu şekilde; “Emmoğlu Baklava, Süveyka Restaurant, Antikya Restaurant, Crik Crak Cafe Restaurant, Dirlik Kahvaltılık, Öncü Pastanesi, Kardeşler Bahar Kasabı, Mumans Kuaför ve Güzellik Salonu, Huzur Kasabı, Zavier Castello Pastanesi, Turan Köfte, Özsüt Cafe, Akasya Ekmek Fabrikası, Kardeşler Künefe, Mert Kasap, Saklı Ev”

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 31.01.2013 11:13:51   

TKDK, HİBE DESTEK ÖDEMELERİNİ YAPIYORTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü hibe destek ödemelerini yapmaya devam ediyor.

2012 yılı proje başvuru kabul dönemleri içerisinde Hatay il Koordinatörlüğüne sunulan ve yatırımlarını gerçekleştiren proje ve yatırım sahipleri hibe desteklerini aldı.

Bu çerçevede hibe desteklerinden faydalanan proje sahiplerinden bir kısmına hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy; 2012 yılı içerisinde yatırımlarını gerçekleştiren proje sahiplerinin tüm ödemelerini gerçekleştirdiklerini ve bu aşamadan sonraki süreçte de ildeki tüm paydaşlarla birlikte her zaman proje sahiplerinin ve yatırımcıların yanında olacaklarını belirtti.

Daha önce kuruma proje sunan ve hibe desteklerinden faydalanan Yöresel Tuzlu Yoğurt İşleme Tesisi, Yazıcı Kardeşler Zeytinyağı İşleme Tesisi, Karaali Zeytinyağı İşleme Tesisi ve Özaldıç Ekşi Portakal İşleme Tesislerini ziyaret eden Özgürsoy; Avrupa Birliği standartlarındaki bu tesisleri Hatay'a kazandırdıklarını ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını vurguladı. Bundan sonraki süreçten de çok umutlu olduklarını belirten Özgürsoy; Hayvancılık Sektörüne verilen desteklerinde Hatay'da desteklenmeye başladığını hatırlatarak, proje sahiplerine hibe desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Özgürsoy, ayrıca potansiyel faydalanıcılara, projelerini hazırlarken ve uygulama döneminde işlemlerini gerçekleştirirken mutlaka kurumla iletişim halinde olmaları tavsiyesinde bulundu. Özgürsoy, kurumun, IPARD yatırımları ile hayata geçirilecek işletmelerin özgün projelerle geliştirilmiş olması ve Avrupa Birliği standartlarını hedefliyor olması için çaba gösterdiklerini belirtti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 08.03.2013 11:45:55   

Hijyen denetimleri sürüyorHatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri yılbaşı nedeniyle denetimlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Yapılan denetimlerde hijyen, gıda güvenliği, kaçak ürünlere bakılarak vatandaşların sağlıklı bir şekilde bir yılbaşı geçirmesi için yılbaşına kadar denetimlerin devam edeceği bildirildi.

Yılbaşı öncesi alkollü içki satışı ve tüketimi yapılan yerler, restaurantlar, lokantalar, pastaneler ve satış yerleri denetimi Hatay İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi ve Gıda Yem Şube Müdürü Yusuf Yardımcı'nın katılımı ile denetim yapıldı.

Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Halkın yoğun olarak rağbet gösterdiği mekanlar ve tükettiği gıdalar Gıda Güvenliği ve Halk Sağlığı göz önünde tutularak bu süreci sorunsuz olarak geçirmeleri amacıyla hali hazırda yapılan denetimlerimiz sıklaştırılmış olup, yılbaşına kadar bu sıklıkta devam edecektir. Yılbaşına kadar yapılacak denetimlerde, hijyen, gıda güvenliği, ruhsat, kaçak ve sahte ürünlerin satışa sunulup sunulmadığı, orijinal ambalaj ve alkollü içeceklerin tüketileceği anda açtırılıp açtırılmadığı incelenmektedir.

Bu vesileyle vatandaşlarımızın sağlıklı ve mutlu bir yıl geçirmeleri dileği ile tüm halkımızın yeni yılını kutluyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 29.12.2012 10:10:23   

Din görevlilerinin amacı Kur'an hizmetidirHatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Merkez Camilerinde Hatimle Namaz kıldıran; Mehmet Servet Başdaş, Naci Bayraktar, Abdu Öncü, Hidayet Keleş, Muhammed Seyyid Kar, Ali Uğraş, Kemal Köşgeroğlu, Murat Salih Uğraş, Recep Tayyip İnci ile bir araya geldi.

Kavillioğlu, toplantıda yaptığı konuşmada din görevlilerinin asıl amacı Kur'an hizmetidir. Bu hizmetinde doruk noktalarından birinin de “Hatimle Teravih” olduğunu belirterek, bu görevi üstlenen ve başaran siz görevlilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Hatimle teravih kılınan 5 camiyi de ziyaret ettiğini; cemaatin memnuniyetinin ve katılımının yoğun olduğu belirten Kavillioğlu, gelecek seneye ihtiyaca göre bu sayının artacağını umut ettiğini belirtti.

Hatimle Teravih kılınan bu camiler hakkında görevlilerden bilgi alan İl Müftüsü Kavillioğlu, ilimizde yine bir Kur'an Hizmeti olan “Hatimle Sabah Namazı”nın müjdesini vererek bu konuda çalışmaların yapılacağını belirtti.

Bu görevi yerine getiren arkadaşlara teşekkür eden Kavillioğlu, görevlilere çeşitli hediyeler takdim ederek tekrar bir toplantı düzenleyeceğini belirtti.

(Haber Merkezi)

8 ay, 7 gün önce / 14.08.2013 10:48:12   

GENÇLERDEN HUZUREVİ ZİYARETİ


Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi gençleri “Gençlik Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Antakya Huzurevine bir ziyarette bulundu.

Her yıl 15-21 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hatay Gençlik Merkezi gençleri başta Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Ali Güven olmak üzere Huzurevinde yaşlıları unutmadılar. Ellerinde güllerle yaşlılara ziyarete giden gençler, yaşlılarla sohbet edip, hatır sordular. Huzurevi sakinlerine gül ve çikolata ikram eden gençler ziyaret sonunda topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Gündemle ilgili bir açıklama yapan Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Ali Güven; “Her zaman gönlümüzde hatırımızda olan büyüklerimize Gençlik Haftası münasebetiyle bir ziyaret yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu büyüklerimiz aslında kimseden fazla bir şey istemiyor. Biraz hatırlanmak, biraz sohbet, birazda güleryüz bekliyorlar. Bu isteklerine cevap vermek geleceğin yaşlıları biz gençlere düşüyor. Unutmamalıyız ki bir gün bizde yaşlanacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay önce / 23.05.2013 11:02:59   

Su ürünleri, son yıllarda gelişme gösterdiTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay İl Koordinatörlüğü Akdeniz İhracatçıları Birliği'nin (AKİB) Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği toplantısı Arsuz Beldesi Gümüş Otel'de gerçekleştirildi.

Su ürünlerinin son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğini belirten TKDK Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy yaptığı sunumda şu açıklamalarda yer verdi: “TKDK Hatay İl Koordinatörlüğü olarak su ürünleri sektörüne hibe destekleri verdiklerini ve bu kapsamda, IPARD hibe destek programı ile başta su ürünleri işleme/pazarlama ve kültür balıkçılığı sektörleri olmak üzere birçok sektörde inşaat işleri ve makine ekipman yatırımlarına % 50 ile % 65 oranında değişen ve KDV, ÖTV, gelir ve kurumlar vergilerinden muaf hibe destek fonları sağladık.

İlimiz ve ilçelerimizdeki su ürünleri yetiştiricilik potansiyelinin il genelinde değerlendirilmesi ve sürdürülebilir düzeye yükseltilmesi için Hatay İl koordinatörlüğü olarak yatırımcılara ellerinden gelen her türlü desteği verdik ve vermeye devam edeceğiz. İlk amacımız balıkçılık sektöründe AB standartlarına uygun olmayan mevcut küçük ve orta büyüklükteki balıkçılık tesislerinin AB standartlarına yükseltilmesi, diğer amaçlarının ise, sektördeki kapasite kullanım oranını artırmak, il bazında iç su balıkçılığının gelişimini sağlamak, halihazırda yeterli üretim kapasitesi olan ancak işleme açısından yetersiz tesisleri yenilemek, küçük ve orta ölçekli su ürünleri işleme tesislerinin kurulmasına destek vermek.

Bu amaçlar doğrultusunda; hibe destek fonları kapsamında su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarına 1.5 milyon avro ve kültür balıkçılığı yetiştiriciliği kapsamında yapılacak olan yatırımlara 200 bin avroya kadar hibe fonu sağladık. Bu çerçevede su ürünleri işleme tesisi yatırımı için 1 Milyon Euro'luk bir projenin başvurusunu kabul ettiklerini ve projenin kurum merkezinde onayda olduğunu söyledi ve yeni yatırımcılardan da proje bekliyoruz” dedi.

Akdeniz İhracatçıları Birliği(AKİB) Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; TKDK Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Onur Yıldız, KOSGEB İl Müdürü Seracettin Özcan, üyeler, su ürünleri ve hayvansal mamul üreticileri sektör temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)

11 ay, 1 gün önce / 22.05.2013 11:22:18   

Kanser, ölümcül bir hastalıktırKanser hastalığı, hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu uzaktaki veya yakındaki başka organlara yayılan ölümcül bir hastalıktır. Kanser hastalığında, sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavi çok önemlidir

Hatay İl Sağlık Müdürlüğünden kanser hastalığı ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Günümüzde kanser hastalığı bazı sebeplerden dolayı hızla artış göstererek yaşamımızı olumsuz yönde etkilemiş ve önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Kanser hastalığı ölümler arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alır. Kanser hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu uzaktaki veya yakındaki başka organlara yayılan ölümcül bir hastalıktır.

Her ülkede, her yaşta görülebilen, coğrafi sınır tanımayan, sosyal statü ve gelir durumu ayırımı yapmayan kanser hastalığı evrensel bir sorun niteliğindedir.

Bu nedenle kanser hastalığı, dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. WHO (Dünya Sağlık Teşkilatı) verilerine göre, her yıl Dünyada 6 milyondan fazla insan kanser hastalığına yakalanmaktadır. Hastalanan bu insanların, yaklaşık 5 milyonu kanser hastalığından hayatını kaybetmektedir. Yüzyılımızdaki teknolojik gelişmeler tıp alanında birçok hastalığın azalmasını sağlarken, diğer yandan da, insan sağlığını olumsuz etkileyen sosyal nitelikli bazı hastalıkların çoğalmasına neden olmuştur.

Bağırsak alışkanlıkları ve dışkıdaki değişiklikler. Aniden başlayan kabızlık ve bunu takip eden ishal nöbetleri, bağırsak kanserinin işareti olabilir.

Dışkıdaki kan, ciddi bağırsak hastalıklarının habercisi olabileceği için hemoroid kanaması olarak yorumlanmadan önce kontrol ettirilmelidir. Ayrıca dışkının kalınlığının azalması, bağırsağın bir parçasının daralmasına neden olan bir tümörden kaynaklanabilir.

Açık yara ve inatçı deri döküntüleri, deri kanserinin belirtisi olabilir.

Kan veya akıntı, öksürük, kusma ile birlikte veya idrar ve dışkıda görülebilir.

Meme, deri, testis, koltuk altları, boyun, kasık veya karın gibi vücut bölgelerinde fark edilen kalıcı şişlikler.

Karın ağrıları, hazımsızlık veya yutma güçlüğü, ciddi bir tehlikenin işaretleri olabilir.

Kronik, rahatsız edici öksürük, balgamlı veya kuru öksürükle beraber kan gelmesi -özellikle sigara içenlerde- kaygı vericidir. Uzun süreli ses kısıklığı da dikkat edilmesi gereken bir başka durumdur.

Bir haftadan uzun süreli sebebi belli olmayan düşük derecede ateş, genellikle diş ağrısı veya alerji reaksiyonları gibi nispeten tehlikesiz nedenlere bağlı olabilse de, vücutta apse veya gizli bir tümör ihtimaline karşı doktora başvurulmalıdır. Kişi kendi isteği dışında kilo kaybediyorsa, nedeni araştırılmalıdır.

Kanser hastalığında, sağlıklı beslenme, sigara ve güneş ışınlarından korunma, güvenli su kullanımı, erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Özellikle kadınlarda, kansere bağlı ölümlerin ilk sırasında yer alan Meme Kanseri'nden korunmada, erken teşhisin çok önemli bir yeri vardır. Kadınların kendi kendine meme muayenesi yapma alışkanlığını kazanmaları, hayatlarını kurtaracak çok önemli bir adımdır.

Kansersiz bir hayat ve Kanser Hastalığından korunmak mümkündür. Bunun için sigara, alkol ve güneş ışığından uzak durulması, az yağlı, bol lifli gıdalarla beslenme alışkanlığının tercih edilmesi, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi oldukça yararlıdır.
Düzenli olarak süt veya süt ürünlerinin tüketilmesi, mangal gibi ateşte pişirme yöntemlerinin tercih edilmemesi, düzenli egzersizler yapılması, Kanser hastalığından korunmak için alınabilecek en kolay önlemlerdir.

Kanser Hastalığından korunabilmek, için toplum olarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekir. Sağlıklı kişiler de düzenli şekilde yılda bir kez mutlaka genel sağlık kontrollerini yaptırmalıdırlar. Bu konuda Erken Teşhis ve Tarama merkezimize başvurabilirler. Hatay Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız çalışmalarımızın sadece 17 Nisan tarihlerinde değil yılın her gününde devamlılığının sağlanarak bilinçli bir toplum oluşturmaktır”

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 05.04.2013 11:02:30   

19 Mayıs birlik ve beraberliktir19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı.

Pazar günü Cumhuriyet Alanında düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın ve beraberindeki heyet, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okudu.

Törene, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, şube müdürleri, bazı siyasi parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Taşkın, törende yaptığı konuşmada, 19 Mayıs'ın azim, kararlılık, birlik, beraberlik ve büyük bir ulusun uyanışı olduğunu belirtti.

Taşkın, konuşmasına şöyle devam etti; “Bu gün ulu önder Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 94. yılı. 19 Mayıs 1919 birinci Dünya savaşında üzerinde yaşadığımız Anadolu'yu paylaşarak Türk Milletini tarihten silmek isteyen dünyanın en güçlü devletlerine karşı yediden yetmişe verilen mücadelenin başladığı ve Türk Ulusunun tam bağımsız bir devlet kurmasının ilk adımıdır.

19 Mayıs, azimdir, kararlılıktır, birliktir, beraberliktir ve büyük bir ulusun uyanışıdır. Sevgili genler, siz gelecekte bu ülkeyi yönetecek kişiler olarak her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunuz sevgi, barış, dostluk ve hoş görü anlayışını devam ettirerek her türlü engeli aşarak yarınları Dünya Lideri Türkiye'yi geleceğe daha güçlü şekilde taşıyacaksınız.

Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı ve tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç kimsenin hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyeceksiniz. En küçük bir olumsuzluk karşısında damarlarınızdaki o asil kanla ve yüreğinizdeki imandan aldığınız güçle tek yumruk olacaksınız. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

11 ay, 2 gün önce / 21.05.2013 12:35:21   

Vali Lekesiz, İlk Kurşun Müzesi'ni incelediHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Dörtyol Özerli mahallesinde bulunan İlk Kurşun Müzesi'nde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından bir değerlendirme yapan Lekesiz, yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş ve yeniden ayağa kalkabilmek için sahip arayan tarihi binanın mimari dokusuna bağlı kalınarak restore edilmesiyle beraber güzel bir eserin ortaya çıktığını söyledi.

İlk Kurşun Müzesi'nde sergilenecek olan materyallerin toplanmasının ve usulüne uygun sergilenmesinin önemli olduğunu, eşyaların tarihi ve kültürü yansıtacağından, yapılacak olan çalışmaların da kalıcı olması gerektiğini vurgulayan Lekesiz, önümüzdeki günlerde Müzenin açılışının yapılacağını sözlerine ekledi.

Vali Lekesiz; Dörtyol Kaymakamı H.Hasan Özyiğit, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ve teknik personelden bilgi aldı.

(Haber Merkezi)

6 ay, 11 gün önce / 09.10.2013 10:38:27   

Muhasebecilik hassas bir meslektirHatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül Muhasebeciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Gül yaptığı yazılı açıklamada muhasebeciliğin sorumluluk bakımından en ağır ve en hassas olan bir meslek olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Muhasebe sistemi kurulmadan işletmelerin gelişimi ve rekabet güçlerini artırmaları mümkün değildir.

Düzenli ve sağlıklı bir ekonominin temelini, denetim ve şeffaflık içinde kayıt ve belge düzeni oluşturur.

Muhasebecilik, ülkemiz vergi sisteminde özel bir yer tutan, vergi gelirlerinin artmasında ve düzenli toplanmasında da önemli katkı sağlayan, sorumluluk bakımından en ağır ve en hassas olan bir meslektir. Devlet ile iş dünyası arasında adeta bir köprü ve emin bir el olarak görevlerini sürdürür.

Muhasebe sistemi kurulmadan işletmelerin gelişimi ve rekabet güçlerini artırmaları mümkün değildir.

Sağlıklı bir maliyet muhasebesi olmayan, etkin ve hızlı bir finansal muhasebe sistemi bulunmayan bir işletmenin rekabet etme şansı yoktur. Muhasebe, işletmelere bu gücü sağlayacak en önemli araçtır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm muhasebecilerimizin bu anlamlı gününü kutlar, karşılaştıkları sıkıntıların çözüme kavuşturulması ile ilgili çalışmaların en kısa süre içinde sonuçlanması dileğiyle saygılar sunarım” dedi.

(Haber merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 02.03.2013 09:39:52   

Yapabiliriz diyorsanız hepiniz gönül elçilerisinizGönül Elçileri' ve 'Koruyucu Aile' Projesi tanıtım toplantıları devam ediyor.

Proje kapsamında, il genelinde 20 çocuk koruyucu aileye kavuşurken, 50 çocukta sosyal ve ekonomik destek sağlanarak öz ailelerine kavuşturuldu. Böylece sıcak bir yuva bekleyen çocuk sayısı 290 iken 220 oldu.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesizin eşi Zehra Lekesiz'in öncülüğünde sürdürülen projenin tanıtım toplantıları kapsamında, Kırıkhan Öğretmenevi'nde, Kırıkhanlı vatandaşlar proje hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirildiler.

Toplantıda konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “Çocuğun annesi veya babası, veya her ikisi de yoksa, diğer anlamda bu dünyada tutunacak bir dalı yoksa onlara el uzatacak olan bizleriz. Hepimizin kafasında soru işaretleri olabilir ama koruyucu ailelerden de gördük ve dinledik ki, 6-7 çocuğu olanlar bile 'Şu öksüzün elinden tutayım' diyerek gönül kapılarını sonuna kadar onlara açmışlar. Onlara kucak açınca yuvaları ve gönülleri daha bir huzurla dolmuş. Bu ailelere saygı duyulmaz, elleri öpülmez de ne yapılır.

Bu proje hiçbir bedel beklemeden, karşılık gözetmeden gönül kapılarımızı sonuna kadar açma projesidir. Zaten binyıllardır bizler merhametimizle tanınmış olan bir toplumuz. Olmazsa olmazımız gönlümüzdür. Bu proje tam da bir gönül projesidir.” şeklinde konuştu.

Projenin içeriği hakkında vatandaşlara ayrıntılı olarak bilgi de veren Lekesiz, 'Bir yaşlımıza 'nasılsın, bir ihtiyacın var mı' diye sormak, bir engellimize yardımcı olmak, bir yetimin başını okşamak ya da müsait olan komşumuza bir çocuk edinip sıcak bir aile ortamına kavuşmasını sağlamak için telkinde bulunmak da gönül elçiliğidir. Biz bunu yapabiliriz diyorsanız hepiniz gönül elçilerisiniz demektir.'diye konuştu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 01.03.2013 11:03:43   

Muhteşem programa yoğun ilgiFurkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Hatay İl Temsilciliğinin Antakya Kapalı Spor Salonunda düzenlediği etkinlik, binlerce kişinin katılımıyla duygu ve manevi dolu bir ortamda gerçekleşirken programa binlerce kişi katılarak yoğun ilgi gösterdi.

9 Mart Cumartesi günü akşamı Antakya Kapalı Spor Salonu Salon tribünleri tarihi günlerinden birini yaşarken tribün koltukları yanında salonun orta alanının tamamen dolduğu program, davetlilere duygu ve maneviyat dolu bir gece yaşattı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Hatay il Temsilcisi Murat Temizkan, programa katılan tüm konuklara hoşgeldiniz konuşması yaparak vakfın yaptığı hizmet ve faaliyetleri özetle anlattı. İlim ve eğitimin önemine değinen Temizkan, bu konuda yaptıkları çalışmalara herkesi davet etti.

Genç bir öğrencinin Komutan şiirini okumasının ardından İslam'a hizmet eden büyük komutanları temsilen sahneye çıkan kişiler önemli mesajlar verdiler.

Grup Vuslat'ın seslendirdiği ilahi ve ezgiler davetliler tarafından beğeniyle dinlenildi.

Programın finalinde Alparslan Kuytul Hocaefendi, 'Komutan Peygamber ve Bedir Zaferi' konul konferansta Peygamber Efendimizin hayatından önemli kesitler sunarak salonda duygu ve maneviyat yüklü bir ortam oluşturdu.

Etkinliğe katılan binlerce kişi, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının düzenlediği programdan memnuniyet duygularıyla ayrıldılar.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

1 yıl, 1 ay önce / 13.03.2013 11:33:11   

Amik Ovası, masaya yatırıldıKış mevsiminin başlaması ile birlikte, ovada herhangi bir taşkın yaşanmaması için yürütülen çalışmalarda gelinen nokta, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.

DOĞAKA Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İlçe Kaymakamları, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Yücelen, DSİ'den ilgililer, Hatay Havalimanı Meydan Müdürü Metin Keskinöz, Antakya Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, ilçe sulama birlikleri ve ilçe kooperatif birliklerinin başkanları katıldı.

Toplantıda, Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürü Nevzat Aksu ile DSİ 6. Bölge Müdür Yardımcısı Celal Daş konu ile ilgili olarak birer sunum gerçekleştirdiler.

Buna göre; bu kapsamda yapılan çalışmalar şunlar: Küçük Asi, Karasu Kanalı ve Comba Kanalı'nda temizleme çalışmaları tamamlandı. Afrin Kanalı'nda 17 bin 500 metrelik kısım tamamlandı, kalan 7 km'lik kısımda çalışmalar devam ediyor ve 25 Kasım 2012 itibarı ile tamamlanacak.

Muratpaşa Kanalı ve Büyük Asi Kanalı'nda temizleme çalışmaları devam ediyor ve bu ay sonu itibarı ile tamamlanacak. Ovadaki bentlerin tamamı yıkıldı. Seddelerdeki yırtıklar ise büyük oranda onarıldı, tamamı bir hafta içinde bitirilecek.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilgili kurumlarımızın çabası ve katkısı ile bir plan ve program dahilinde kanalların tamamına yakınının temizlendiğini ifade ederek; “Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 ay içerisinde yaşanan aşırı yağışlar, karların ani erimesi, toprağın doyma kapasitesine ulaşmış olması, bentlerin oluşu, kanalların tıkanıklığı ve seddelerin yırtıklığı gibi nedenler taşkına yol açmıştı.

Şimdi bunların hemen hepsi giderildi. Bu nedenle, bu yıl ve önümüzdeki yıllarda Hatay Havaalanı'nda ve ovada 20112012 kış sezonunda yaşadığımız türden bir su taşkınını beklemiyoruz.

Diğer yandan, ova arazisinin 600 bin dekarını sulayacak olan Reyhanlı Barajı'nın 2015 yılında devreye girmesi ile beraber ne havaalanımızda ne de ovada taşkın riski kalmayacak. Tahtaköprü Barajı'na ilişkin çalışmalar da devam ediyor. Tüm bunlardan sonra ovada geçmişte sıklıkla yaşadığınız gibi taşkınla iç içe yaşama riski kalmayacak.” dedi.

Ovanın şu anda durumunun iyi olduğunu ve çalışmaların tamamlanması ile birlikte çok daha iyiye gideceğini de ifade eden Lekesiz; “Ovanın bu günkü duruma gelmesinde Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin'in, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu'nun, ilimiz milletvekillerinin, DSİ Genel Müdürlüğü'nün, DSİ Bölge Müdürlüğü çalışanlarının, İl Özel İdare Genel Sekreterliği'nin ve ovada görev yapan meslek odası ile sulama kooperatifi birlik başkanlarının büyük katkısı var.

Emeği geçenlere teşekkür ederim.” diye konuştu.

(Haber: Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 19.11.2012 12:51:16   

ÖĞRENCİLER, BAŞKAN SAVAŞ'I ZİYARET ETTİAntakya İnönü Ortaokulu öğrencileri Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ı Belediye Meclis Salonu'nda ziyaret etti.

İnönü Ortaokulu Müdürü Halef Güçlü, 4-C ve 3-C şubesi öğrencileri ve öğretmen Ahmet Ömeroğlu ile Gülsüm Cüceoğlu'ndan oluşan heyet, “insanlar ve yönetim” konuları kapsamında Antakya Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'a ziyarete geldiler.

Başkan Savaş, yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, öğrencilerin sorduğu sorulara tek tek cevap verdi. Başkan Savaş, çocukların bol bol ders çalışmasını istedi ve “Başarı ders çalışmaktan geçer” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 14 gün önce / 09.05.2013 11:13:20   

Yeni düzenleme ile kaos ortadan kalktıTürk Hava Kurumu Antakya Şubesi Başkanı Ahmet Şenkule, kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisinin ellerinden alınmasıyla kaosun ortadan kalktığını söyledi.

Şenkule, yardım toplama yönetmeliğinde hükümetin yeni bir düzenlemeye gittiğini belirterek “Bu yardımları THK, Kızılay, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Çocuk Esirgeme ve Diyanet İşleri Vakfı adına topluyorduk. Çıkan bu yeni yönetmelikle bu ortadan kalkmış durumda” dedi.

Resmi Gazetede yayımlanan yeni yönetmelikle, kamu yararına faaliyette bulunan derneklerin yardım toplamaya devam edeceklerini vurgulayan Şenkule, şu açıklamalarda bulundu: “88 yıldır olduğu gibi THK Antakya Şubemiz halkımızın desteği ile kurban derisi, fitre ve zekât toplamaya eskisi gibi devam edecektir. Bu düzenleme bir kaosu ortadan kaldırmıştır. Devletimizin ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda bu yardımların doğru yola kullanıldığını hükümetimiz denetleyecektir. Halkımız da takip edecektir. THK Antakya Şubesi olarak 88 yıldır halkın yardımıyla Atatürk'ün de söylediği gibi ' İstikbal Göklerdedir' görüşündedir. Bu doğrultuda 2011 yılında hükümetimizin desteğiyle kurulan Türk Havacılık ve Uzay Üniversitesiyle de Türk Eğitim sistemine yeni bir anlayış ve heyecan getirilmiş, havacılığın ihtiyacı olan gençleri pilot, teknisyen, kabin memurları ve mühendisler yetiştiren dünya çapında bir üniversite ülkemize kazandırılmıştır. Yaptığı faaliyetlerle üniversitesiyle, yangın uçaklarıyla, ambulans helikopterleriyle, havacılık eğitim merkezleriyle okullarda ve Şubelerinde verdiği Model Uçak Eğitimleriyle gençlerimize havacılığı sevdirmiştir. Bir ülkede Havacılıkla ne kadar çok insan uğraşıyorsa o ülkenin gelişmişliği,ileri gitmesi bununla doğru orantılıdır.

Bu nedenlerden ötürü Antakyalı halkımızın bize bugüne kadar yapmış olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Yeni yönetmeliğin tüm kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Resmi Gazete'de Yardım Toplama Esas Usulleri Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklikle, Kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekât zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda THK'na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı. Yeni karar, ilk kez 15 Ekim'de başlayacak Kurban Bayramı'nda uygulanacak. THK, devletin kendisine verdiği kurban derisi toplama görevini 1983 yılından bu yana 2860 sayılı Yardım Toplama,3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunları ile nasıl uygulanacağını açıklayan yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik gereğince yerine getiriyordu” dedi.

(Haber Merkezi)

7 ay, 19 gün önce / 01.10.2013 10:31:44   

Veteriner Fakültesi Dekanları Toplantısı, MKÜ'de yapıldıMustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen VII. Veteriner Fakültesi Dekanları Toplantısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli, konuşmacı olarak Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Erdoğan, Nahçıvan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Rüstem ve ülkemizin 19 Veteriner Fakültesi Dekanı, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli toplantıda yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi: “Üretenler hekimlik mesleği esas itibariyle hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği olmakla birlikte hayvansal gıdaların üretimi çiftlikten çatala gıda güvenliğinin sağlanması gibi geniş bir görev alanı bulunmaktadır. Veteriner hekimlik mesleği hayvansal üretim alanlarındaki görevi nedeniyle bir yandan tarım bilimleriyle gıda güvenliği yönünden halk sağlığı ilişkisi bakımından tıp bilimleriyle yakından ilişkili bir meslektir. Her geçen gün gelişen öz değişen dünyada yaşanan gelecekte de önemli bir kurum olan dengeli ve yeterli beslenme önemli.

Bu çözümünde hayvansal ürünler vazgeçilmez unsurlar olarak ortaya çıkmakta. Bu nedenle hayvancılık sektörü veteriner hekimliği mesleği stratejik öneme sahiptir.

Günümüzde rekabetçi dinamik bilgiye dayalı düzenli büyüyen daha çok nitelikli iş sağlayan bir ekonomiye bu ekonominin sürdürebilirliğini sağlayacak insan gücüne ve bu insan gücünü yetiştirecek nitelikli bir eğitim sistemine sahip olmak kaçınılmazdır. Bunun için birçok alanda olduğu gibi bu alanda da Avrupa birliği üyeliğine üye ülkeler arasında iş birliğini destekleyen ve birlik içinde muhterem ölçülere sahip ortak yapıların işteyişleri geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu nedenle yükseköğretimde ön görülen ortak yapılar oluşturmak için akademik ve mesleki öğretim alanında kurumlar ve programlar yönünden gerekli düzenlemeleri yapmakta ve uygulamaktayız.

Ülkemizde birçok Veteriner Fakültesinde olduğu gibi üniversitemizde Veteriner Fakültesi Avrupa eğitim kurumları birliğine üye olmuş yapılan uluslararası toplantılarda veteriner hekimliğinin güncellenmesi ve adaptasyona uygun duruma getirilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 27.11.2012 11:36:43   

ASAŞSPOR:2 ARMUTLU:0Hatay Süper Amatör ligine Hatay'ın muhtelif sahalarında yapılan müsabakalarla devam edildi. İskenderun Asaşspor, 5 Temmuz dış sahasında güçlü rakibi Armutluspor'u 2-0 mağlup etti. Asaşspor bu galibiyetle Play-Off yolunda bir adım daha ilerledi.

Hatay Bölgesi Hakemlerinden Abdullah Çaparoğlu, Hamza Demirkol ile Hamit Basık'ın yönettiği müsabakada İskenderun Asaşspor'un golerini Hüseyin ile Halil İbrahim attı. Aldığı bu galibiyetin ardından puanını 26'ya çıkartan İskenderun Asaşspor, 5. sırasındaki yerini korudu.

Hatay Süper Amatör Kümede alınan diğer sonuçlar şöyle:

Karayılan Belediyespor:6- Sakaryaspor:0, Çekmece Belediyespor:1-Belen Belediyespor:1, Reyhanlıspor: 2 Altınkayaspor:0, Odabaşı Belediyespor:3-Karaağaç:1, Alınan bu sonuçlar ardından Karayılan Belediyespor 36 puanla liderliğini sürdürürken, Belen Belediyespor 33 puanla ikinci. Reyhanlıspor 32 puanla üçüncü sırada yer aldı.

(Spor Servisi)

1 yıl, 3 ay önce / 28.01.2013 11:05:10   

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş:
Gençlerimizi önemsiyoruz
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Kardelen Aile Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ile MKÜ Stratejik Düşünce Topluluğu temsilcilerini makamında kabul etti.

Nezaket amaçlı olarak gerçekleşen ziyarete Hatay Kardelen Aile Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İhsan Ağca ve yönetimde bulunan Vehbi Özberber ile Adnan Sümer katıldı.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, amacına uygun olarak topluma hizmet eden her sivil toplum kuruluşunun yanında olduklarını ve destek verdiklerini ifade etti.

Hatay Kardelen Aile Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İhsan Ağca, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, “şehrimize ve insanlarımıza vermiş olduğunuz hizmetlerden dolayı size teşekkür ederim. Her zaman gençleri önemseyen ve destek veren bir belediye başkanına sahip olduğumuz için şanslıyız” dedi.

Gençleri sıcak bir ilgi ile karşılayan ve sohbet eden Başkan Savaş, kendisinin de üniversitede görev yapmış olan bir akademisyen olduğunu hatırlatarak, “geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi önemsiyoruz ve toplum adına yapmış olduğunuz tüm faydalı çalışmaları takdir ile karşılıyoruz. Gençlerimiz geleceğimizdir. Gençlere önem veren bir kişi ve kurum olarak, Antakya Belediyesi Gençlik Kulübü'nü kurduk ve şu an birçok branşta sportif çalışmalarımız ve sosyal-kültürel etkinliklerimiz devam etmektedir” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 09.04.2013 11:30:39   

ALMAN TİYATRO SANATÇILARINDAN BAŞKAN SAVAŞ'A ZİYARETAlman tiyatro sanatçıları Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'a nezaket ziyaretinde bulundu.

Berlin Bollhaus Naunynstrasse adlı tiyatro ekibi Antakya'da gerçekleştireceği atölye çalışmasında Berlin ile Antakya arasındaki benzerliklerin peşindeki tiyatral bir araştırma ve her iki şehir de eski ve yeni göç hikâyelerini değerlendirecek.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, 2829 Eylül tarihlerinde tiyatro atölye çalışması için şehrimizde bulunan sanatçıların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Belediye Başkanı Savaş, tiyatro oyununda Antakya'nın konu edilmesi ve bu sayede sergilenecek tiyatro oyunu vasıtasıyla şehrimizin tanıtımına katkı da bulunulmasından ötürü emeği geçenlere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 29.09.2012 09:45:49   

Bayram ziyaretlerinde ikramlıklara dikkat edilmeliHatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz Ramazan Bayramında yapılacak beslenme şekline dikkat çekerek “Bayram ziyaretlerinde ikramlıklara dikkat edilmeli” dedi.

Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilerde bulundu “Ramazan ayının sona ermesiyle beraber, ramazan süresince iftar ve sahur şeklinde iki ana öğünlük beslenme şeklinden çıkıp, günde 5-6 öğün beslenilen normal beslenme şekline geçeceğiz. Bu beslenme şekline geçerken arada geçirmemiz gereken bir de ramazan bayramı var. Ramazan bayramı dönemini 30 günlük oruç sonrasında bir geçiş dönemi olarak kullanabilirsek, sağlığımıza olumsuz getirileri olmadan bu dönemi en sağlıklı şekilde değerlendirmiş oluruz.

Ramazan ayı içerisinde bozulan beslenme alışkanlıklarının, Ramazan ayı sonrasında yavaş yavaş geri kazanılması konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Ramazan Bayramı'nda normal beslenme düzenine geçilmesi fazla yemek yeme isteğini de beraberinde getirir. Ramazan ayı sonunda birden ve büyük porsiyonlarda besin tüketme mide rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bayramda az ve sık beslenme programı uygulanarak metabolizma çalışma hızı artırılmalıdır.

Şeker tadında bayram geçirmek için, güne hafif kahvaltıyla başlayın (peynir, süt, yumurta, salatalık, domates, kepek ekmeği). 3 ara 3 ana öğünden oluşan beslenme programı hazırlayın. Her çeşit besin grubunu tüketin. Tek çeşit beslenme programından uzak durun. Ramazan ayı boyunca oruç tutma nedeniyle yaşanan kabızlığın önlenmesi için bol sebze ve meyve tüketin. Posalı ürünleri tek başına almak bağırsak hareketlerini yeteri kadar artırmaz. Posanın etkinliğinin artırılması ve Ramazan ayında su tüketiminin azalmasından dolayı vücutta oluşabilen su kaybının yerine konulabilmesi için günlük 2-2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Ramazan ayı boyunca yenen sahur yemeklerinin Ramazan sonrası gece yemek yeme şeklinde dönüştürülmemelidir. Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizma hızının artırılması için sağlıklı beslenmenin yanında, sağlıklı yaşam içinde gerekli olan küçük yürüyüşler yapılmalıdır.

Bayram ziyaretlerinde ikramlıklara dikkat edilmesi gerekir. Bilinçsizce çikolata ve tatlı tüketiminden kaçınılması gerekir. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen çikolata, şeker ve hamur işi tatlıları dikkatli tüketilmeli, küçük porsiyonlar tercih edilmelidir, birden aşırı yüklenme yapılmamalıdır.

On bir ayın sultanı Ramazan ayına veda ederken tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar, sağlık mutluluk ve esenlikler dilerim” dedi.

(Haber Merkezi)

8 ay, 14 gün önce / 07.08.2013 10:19:41   

BELEDİYE ARAÇ FİLOSUNU GENİŞLETTİAntakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yeni satın alınan ve Makine İkmal Müdürlüğünün, hizmet araç filosuna katılan iş makinelerini inceledi.

Belediye Destek Hizmetleri Makine İkmal Tesisleri'ne yaptığı ziyarette yeni satın alınan iş makinelerini yakından inceleme fırsatı bulan Belediye Başkanı Savaş, araçların özellikleri hakkında belediye birim yetkililerinden bilgi aldı.

İncelemenin ardından yeni satın alınan iş makineleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, “Bugün 1 greyder, 1 silindir, 1 Lastik Tekerlekli Ekskavatör, 1 adet İtfaiye aracı, 2 adet Forklift'ten oluşan iş makinesi araçlarını hizmet filomuza kattık. Görev süremizde daha önce de 1 adet Kombine Kanal açma aracı, 1 adet Mini Kepçe, 2 adet forklift hizmet araçlarını belediyemize ve Hatay'ın hizmetine kazandırmıştık. Bugün bünyemize kattığımız Lastik Tekerlekli Ekskavatör 5 metreye kadar derin kazı yapabiliyor. Kırıcı-kazıcı ve sökücü özelliklerine sahip. Greyderi yol tesviyelerinde ve malzeme serme hizmetlerinde kullanacağız. Silindir, toprak yol sıkıştırma hizmetinde, forklift makineleri ise parke taşıbordür v.b malzemeleri taşımada kullanacağız.

Ayrıca İtfaiye Müdürlüğü bünyemize 12 ton içme suyu kapasiteli dağıtım aracını kazandırdık. Bu araçla yangın sırasında müdahale eden İtfaiye araçlarına su ikmali takviyesinde bulunabileceğiz ve aynı zamanda ihtiyaç olan bölgelere içme suyu taşıma imkânına sahip olacağız. Hizmet dönemimizde araç filomuza kattığımız iş makinelerinin toplam değeri yaklaşık 2 milyon TL'dir. Büyükşehir statüsüne kavuşan Hatay'ımıza birçok özelliklere sahip bu yeni iş makinelerini kazandırmış olmaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz. Memleketimize ve hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 28.01.2013 11:16:06   

Hareketsiz hayat, sağlıksız hayattırHalk Sağlığı Müdürlüğü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki Obezite hastalığının yaşam kalitesini düşürmekte ve pek çok kronik hastalıklara neden olduğunu belirtti.

Tiryaki yazılı açıklamasında hareketsiz hayat, sağlıksız hayattır diyerek şöyle devam etti: “Günümüzde bilim ve teknolojinin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan yeniliklerin insanlığın hizmetine sunulması ile insanların yaşam tarzları gün geçtikçe değişmekte, insanların yapması gereken pek çok faaliyeti makinelerin yapmasını sağlanmaktadır. Bu durum yoğunluğu azaltıp, boş zamanı arttırmakta ancak artan boş zaman çoğunlukla doğru değerlendirilmediği için genel olarak artan bir yaşam kalitesinden bahsedilememektedir. Çünkü teknolojik gelişmeler insanı hızla hareketsizliğe itmekte ve artık pek çok faaliyet sanal ortamda gerçekleşmektedir. Bu anlamda hayat kolaylaşmakta Ancak beslenme alışkanlığını değiştirmeyen hatta hızla bol kalorili sağlıksız yiyeceklere yönelen insan için hareketsizlik önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Neticede Beslenme tarzındaki değişiklikler, fiziksel aktivite azlığı, sigara ve alkol tüketimi gibi bir takım olumsuz şartlar bir araya geldiğinde obezite (şişmanlık) riski artmaktadır. Obezite de yaşam kalitesini düşürmekte ve pek çok kronik hastalıklara neden olmaktadır.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 65sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25'inin, diyabetin % 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30'unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncım azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

Obezite ile mücadelede, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasına yönelik önlemlerin yanı sıra toplumda düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının da oluşturulması gerekmektedir. Çocukluktan itibaren toplumun her kesimini düzenli fiziksel aktiviteye teşvik etmek sağlığı tehdit eden durumlardan uzaklaştırmakta, bedensel ve ruhsal iyilik sağlayıp, yaşam kalitesi üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.

Sürekli vurgulanan bir ifade olan fiziksel aktiviteyi tanımlayacak olursak; günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji tüketimini sağlayan, kalp ve solunum hızını arttırarak, farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktivitelerdir. Yürümek, koşmak, sıçramak, yüzmek, bisiklete binmek, oturup kalkmak, kol-bacak, baş-gövde hareketleri gibi temel vücut hareketleri fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir.

Bu Kapsamda; Haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterli olacağını hatırlatır ve tüm halkımızı hareketli bir hayata davet ederim. Unutmayın ki hareketsiz hayat, sağlıksız hayattır” dedi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 15 gün önce / 08.05.2013 11:02:49   

Antakya Belediyesi, voleybolda Diyarbakır BB. maçına hazırSpora verdiği önem doğrultusunda çeşitli branşlarda sportif faaliyetlerini sürdüren Antakya Belediyesi, voleybolda da iddiasını sürdürmek istiyor.

Türkiye Voleybol 2. Lig (B) Grubu'nda kentimizi başarı ile temsil eden Antakya Belediyesi Erkek Voleybol takımı, yarın kendi sahasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor takımı ile mücadele edecek.

Temsilcimiz Antakya Belediyesi Erkek Voleybol takımı, 5 Ocak Cumartesi günü saat 14.00'de rakibiyle Antakya Spor salonunda karşı karşıya gelecek. Voleybol takımı yetkilileri, sporseverleri bu müsabakaya davet ettiler.

(Spor Servisi)

1 yıl, 3 ay önce / 04.01.2013 10:57:10   

Kanalizasyon suları Asi ile buluşmaz olduAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi'nce 4 yıllık hizmet döneminde kentte gerçekleştirilen ve geleceğe dönük planlanan projelerle ilgili Hatay genelindeki Ak Parti Belediye Başkanlarını, İlçe Başkanlarını ve Ak Parti İl Yürütme Kurulu Üyelerini bilgilendirdi.

Başkan Savaş, yaptığı bilgilendirmede arıtma tesisinde toplanan atık suların, arıtılmış ve temiz bir şekilde nehir yatağına tekrar verilmesi ile Asi'de oluşan kokuların önüne geçildiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “250 Km'lik alt yapı ile kent genelinde sel ve su baskınlarının önüne geçildi. İnsanlarımız, yağan yağmurlar sonrasında yaşadığı tedirginliği artık yaşamaz oldu. Kimi caddelerimizde 4,5 metre derinlikte 2,5x2,5 metre ebatlarında beton menfezler yapıldı. Yıllardır Asi Nehri'ne dökülen kanalizasyon suları artık Asi ile buluşmaz oldu. Asi Nehri üzerinde gerçekleştirilen üst yapı çevre düzenleme çalışmaları sayesinde Asi Nehri şehrimizle barışık duruma geçti. Arıtma tesisinde toplanan atık suların, arıtılmış ve temiz bir şekilde nehir yatağına tekrar verilmesi ile Asi'de oluşan kokuların önüne geçildi. Asi nehri çevresinde oturan hemşehrilerim ilkbahar ve yaz aylarında pencerelerini açarak nefes alır duruma geldiler.

4 yıllık görev süremiz boyunca medeniyet birikimiyle dolu bu güzel şehirde, bizi biz yapan değerlere sahip çıkan, farklılıklarımızın Hatay'ın zenginliği olduğuna inanan, akademik bilgi ve birikimlerimizi halkın hizmetine sunan, başarıya “Dürüstlük ve Güvenle” ulaşılacağını bilen, başarıyı “Birlik ve Bütünlük” te gören, herkese adaletli ve eşit davranılmasını özümseyen, insanıyla barışık, bilgili, donanımlı paylaşımcı ve katılımcı anlayışı benimseyen, liderlik edebilen, takım çalışmasına önem veren, hizmet etmekten heyecan duyan, halkını ve işini seven, ”Hatay hepimizindir” ilkesine yürekten inanan bir belediyecilik; halk içinde, halk ile birlikte, el ele bir yönetim, şehir sorunlarını bizzat halktan duyan, halkla paylaşan ve çözüm arayan, belediye ile vatandaşlarımız arasında sağlam bir köprü kuran, onların talep ve beklentilerine cevap verebilen, şeffaf bir belediyeciliği ortaya koyabilmek için vargücüyle çalışan bir belediyecilik anlayışıyla şehrimize hizmet ediyoruz. Hizmet dönemimizde Antakya tarihinde görülmemiş bir altyapı hizmetine imza attık. Görev süremizde yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon noktasında 250 km. altyapı çalışması gerçekleştirdik. Tedaş-Telekom ve doğalgaz hizmetlerini de buna eklediğinizde bu süre zarfında şehrimizde toplam 400 km.lik bir altyapı çalışması gerçekleşmiş bulunuyor. Asi Nehri'nde peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları gerçekleştirdik. Bugün Asi şehriyle barışık bir görünüme kavuştu. Başta Kurtuluş Caddesi, Uzun Çarşı olmak üzere kentimizin birçok farklı alanında tarihi mekânlarımız restore ediliyor, hak ettiği görünüme kavuşuyor. Parklarımızın tamamını revize ettik, şehrimize 28 yeni park kazandırdık. Geldiğimizde 48 olan park sayısını 76'ya çıkardık. Antakya Semt Pazarı Komplesi'ni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde hizmete açtık. Antakya Mahfeli'ni bu yılın ortalarında hizmete sunacağız. Teleferik yine bu yıl içinde Haziran ayında hemşehrilerimizin, yerli ve yabancı turistlerimizin hizmetine sunulacak. Caddelerimiz yapılan çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarıyla çağdaş görünümlere kavuşturuldu. İlkbahardan itibaren şehrimizde kapsamlı bir asfaltlama çalışmasına başlayacağız.” dedi.

AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Belediye Başkanı Savaş'ın yaptığı sunumdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Başkanımız periyodik olarak bizlerle bir araya gelerek, hizmet dönemi boyunca kentimizde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında teşkilatımızı bilgilendiriyor. Yapılan sunum ile Antakya'nın nereden gelip nasıl yol katettiği ve icraatların nasıl gerçekleştirildiği büyük bir şeffaflık ile tek tek anlatılmaktadır. Göreve geldiği günden bu yana şehrimizin kalkınmasına ve gelişimine yönelik yaptığı hizmetlerden dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki hizmet döneminde başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.” dedi.

Büyük Antakya Oteli toplantı salonu'nda düzenlenen ve slayt eşliğinde gerçekleşen sunuma Ak Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, yürütme kurulu üyeleri, ilçe başkanları ile Ak Parti'ye mensup ilçe, belde belediye başkanları katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 13.03.2013 11:36:07   

MUHTARLAR BAŞKAN SAVAŞ'I SAMSUN'A UĞURLADIAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve eşi Doç.Dr. Nazan Savaş'ı, Antakyalı muhtarlar uğurladı.

Samsun ilinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği toplantısına davetli olan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve eşi Doç.Dr. Nazan Savaş, Adana Şakir Paşa Havaalanından kalkacak uçağı beklerken, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Ü.Paşa Mahallesi Muhtarı Emin Müftü, H.Ömer Alpagot Mahallesi Muhtarı Yahya Emeç, Akasya Mahallesi Muhtarı Mustafa Yücedal, Bağrıyanık Mahallesi Muhtarı Mahmut Boyacı, Esenlik Mahallesi Muhtarı Mehmet Atıç, Emek Mahallesi Muhtarı Mehmet Canbaz, Altınçay Mahallesi Muhtarı Ali Demir, Bilal Özbey, Ali Aslan, Zübeyr İnanöz ve Bayram Denk salondaki yerlerini aldılar.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ı uğurlayan muhtarlardan oluşan heyet, Başkan Savaş'ın Samsun ilinde yapılacak olan Tarihi Kentler Birliği toplantısında Antakya'yı, Hatay'ı en iyi şekilde temsil edeceğini dile getirdiler.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Adana Şakirpaşa Havaalanı salonunda muhtarların yapmış olduğu bu anlamlı ve sürpriz jestten dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

7 ay, 9 gün önce / 11.09.2013 11:06:35   

Huzur için bir araya geliyoruzAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı ilçesinde düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısına katıldı.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş toplantıda yaptığı konuşmada, Reyhanlı Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Sever'e bu toplantıyı düzenlemesinden dolayı teşekkür ederek; 'Bu şehrin ve ilimizin huzuru için 2,5 yıldır bu birlik beraberlik toplantılarını düzenliyor ve bir araya geliyoruz. Burada ilçemizin mülki amiri, jandarma komutanı, emniyet müdürü, belediye başkanı ve muhtarları bir aradayız. 2,5 yıl önce başlayan birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısında amacımız, güvenlik kuvvetlerine destek çıkmak, halkımızı daha fazla bilinçlendirmek, farklı din ve mezheplere mensup vatandaşlarımızın huzurlu ortamda kardeşçe yaşamalarını sürdürmektir. Bundan sonraki süreç içerisinde çocuklarımıza huzurlu bir Hatay bırakmalıyız. Bunun çabası içerisindeyiz. Bu konuda ne gerekiyorsa üstüme düşen vazifeyi yapmaya hazırım. Hep birlikte daha ahenkli bir şekilde çalışarak bunu başarabiliriz. Halkımızın ihtiyaçlarını gecikmeli de olsa karşılayabilirsiniz. Mahallelere yürütülen hizmetlerde gecikme yaşanabilir ve o bölge sakinleri 2 ay, 3 ay sonra hizmetlerine kavuşabilirler. Ama huzurunuz bozulduğu zaman, en az 3-4 nesil sonra huzurlu bir ortam tekrar elde edilir. Huzursuzluk ve kargaşa anneleri, babaları ve çocukları üzer. Bugüne kadar düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma toplantıları huzurumuza büyük katkı sağladı ve sağlamaya devam edecektir.” dedi.

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, toplantıda yaptığı konuşmada, herkesin kendi bölgesinde hizmet verdiğini ve önümüzde zorlu bir mahalli seçim olduğunu ifade ederek; 'Bizler belediye başkanları olarak zorlu bir görevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Halka hizmet kadar güzel bir şey yok.” dedi.

Hatay Muhtarlar Derneği'ne bağlı Reyhanlı İlçe Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Sever'in ev sahipliğinde düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma toplantısına Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Bülent Gülbaş, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü Duygu Bektaş, Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Serkan Tekirdağ, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali, Reyhanlı Muhtarlar derneği yönetim kurulu ve üyeleri katıldı.

(Haber Merkezi)

5 ay, 5 gün önce / 14.11.2013 10:19:36   

BELEDİYE MECLİSİ 14 MADDEYİ GÖRÜŞECEKAntakya Belediye Meclisi 2013 yılı Ocak ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere 4 Ocak Cuma günü Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş'ın başkanlığında toplanıyor.

Antakya Belediye Meclis Salonu'nda saat 15.00'da gerçekleştirilecek toplantıda meclis üyeleri gündemdeki 14 maddeyi görüşerek karara bağlayacak.

Buna göre Antakya Belediye Meclisi'nin Ocak ayı olağan toplantısında görüşeceği gündem maddeleri şu şekilde belirlendi;

1-5393 sayılı yasanın 25. Maddesi uyarınca denetim komisyonu seçimi.

2-5393 sayılı yasanın 49. Maddesi uyarınca sözleşmeli personellerin 2013 yılı ücretlerinin ve ek ödeme tutarlarının tespiti.

3-5393 sayılı yasanın 49. Maddesi uyarınca meclis üyesi başkan yardımcılarının 2013 yılı ödeneğinin tespiti.

4-5393 sayılı yasanın 32. Maddesi uyarınca meclis başkan ve üyeleri ile komisyon üyelerine 2013 yılı için ödenecek huzur hakkı ücretinin tespiti.

5-Borçlanma izni.

6-İmar Komisyonuna 2 üye seçimi.

7-Değerlendirme Komisyonuna üye seçimi.

8-Mehmet Karabiber'in önergesi ile ilgili komisyon raporu.

9-Kadastro haritalarının yeniden düzenlenmesinde görev alacak bilirkişi tespiti.

10-Mülkiyeti belediyemize ait olan Günyazı mıntıka 1954 nolu parselin satışı için encümene yetki verilmesi.

11-Özel halk otobüslerinin taşıma ücretlerinin belirlenmesi.

12-İmar Plan Tadilatlarına yapılan itirazlar.

13-İmar Tadil Teklifleri.

14-İmar Komisyon raporu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 04.01.2013 11:11:23   

ÖNCE EĞİTİM, SONRA SPORAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Sümerspor Kulübü bayanlar futbol takımı idareci ve sporcularını kabul etti.

Ziyaret sırasında, Hatay Sümerspor Kulübü Başkanı Ahmet Beşir Günay, Kulüp Onursal Başkanı Mehmet Güler, Antrenörler Cansen Yalçınkaya ve Hüseyin Boz, Takım Kaptanı Serpil Teke hazır bulundu.

Hatay Sümerspor Kulübü Başkanı Ahmet Beşir Günay, 1975 yılında kurulan kulübün Antakya'nın en eski kulüplerinden biri olduğunu ifade ederek, “kulübümüz, erkelerde ve bayanlarda kendi bünyesinde amatör olarak futbol okulu olan tek kulüptür. Beş antrenör ile 200 sporcu futbol kursuna devam etmektedir. Sümerlerde tesis ve sahamız olmadığından kiraladığımız sahada antrenman yapıyoruz. Amatör kümedeki takımlarımız, yıldız ve genç takımlarımız ve 2.lig profesyonel takımımız zor şartlar altında çalışıyoruz. Maddi sıkıntılar yaşıyoruz ve spor dostu olan siz değerli başkanımızdan destek bekliyoruz. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

Takım Antrenörleri Cansen Yalçınkaya ve Hüseyin Boz yaptıkları ortak açıklamada, takımda görev alan bayan futbolcuların çok başarılı olduklarını ve sporcularına güvendikleri ifade ederek, 40 bayan sporcunun azimle çalıştıklarını ve daha büyük başarılar elde edeceklerini dile getirdiler.

Antrenörler Cansen Yalçınkaya Sümerspor Kulübü bayanlar futbol takımının gençler kategorisinde grup birincisi olarak ilk 16'ya kaldığını ve 2013 -2014 sezonunda 2. Lige kabul edildiğini belirterek, “hedefimiz çok daha büyük” dedi.

İdareci ve sporcuları sıcak bir ilgi ile karşılayan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sümerler Mahallesi'ne Antakya Belediyesi olarak bir saha yapacağız ve yaşadığınız antrenman yeri sorununu çözeceğiz. Sadece sizin kulübe değil, tüm amatör sporlara ve mahalle halkına hitap edecek güzel bir saha yapacağız” dedi.

Sporcu bayanlara tavsiyelerde bulunan Başkan Savaş, “Eğitiminizi asla aksatmayın. Önce okul ve eğitim, sonra spor. Başarılı bir öğrenci ve sporcu olun. Önce hayatınızı garantiye alın ve her iki alanda da çok çalışın. Bizler sizleri seviyoruz, başarılarınızla gurur duyuyoruz ve imkanlarımız ölçüsünde sizlere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Savaş, çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan korunması için sporun çok önemli bir faktör olduğunu ifade ederek, “Sloganımız, haftada bir çocuğu kötü alışkanlıklardan kurtarsak, yılda 48 çocuğu kurtarırız” dedi.

(Spor Servisi)

9 ay, 3 gün önce / 19.07.2013 10:33:32   

Esnaflardan Belediye hizmetlerine teşekkürGöreve seçildiği günden bu yana halkla diyalogunu sürdüren Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, esnaf ziyaretlerine aralıksız olarak devam ediyor. Savaş, esnaf ziyaretleri çerçevesinde Haraparası Mahallesi'nde bulunan işletmede esnaflarla buluştu.

Haraparası Mahallesi Şehit Osman Durmaz Caddesi'nde faaliyet gösteren Şerif Otomotiv işletme sahibi M.Şerif Süveydan ev sahipliğinde gerçekleşen buluş-maya Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Belediye Meclis üyesi Suphi Bayır, Haraparası Mahallesi Muhtarı Naim Tokaç ile çok sayıda çevre sakini katılım gösterdi.

Esnafla sohbet eden ve fikir alışverişinde bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bölge esnafına “Hayırlı işler, bol kazançlar” temennisinde bulundu, işletme sahibi M.Şerif Süveydan'a ev sahipliğinden dolayı ayrıca teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şerif Otomotiv işletme sahibi M.Şerif Süveydan ve mahalle sakinleri, Belediye Başkanı Savaş'a memlekete yapılan hizmetlerden ötürü şükranlarını sunduğunu ifade etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 13.03.2013 11:41:16   

Yaşadığımız ilin kıymetini bilmemiz gerekiyorAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, birlik, beraberlik ve dayanışma toplantılarına aralıksız olarak devam ediyor.

Başkan Savaş, toplantılar kapsamında ziyaret ettiği İskenderun Buluttepe Mahalle sakinlerine yaptığı konuşmada her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu belirterek “Yaşadığımız ilin kıymetini bilmemiz gerekiyor” dedi.

İskenderun İlçesi Buluttepe Mahallesi'nde ikamet eden Kemal Acar'ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Yıldırımtepe Mahallesi Cami imamlarından Abuzeyt Onuş, Buluttepe Mahallesi 343. Sokak sakinleri katılım gösterdi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş toplantıda yaptığı konuşmada, komşu ülke Suriye'de meydana gelen olayların Hatay'ı etkilememesi için siyasilere, sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerine, toplumun ileri gelenlerine büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, “İlimizin her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik ve dayanışmaya ihtiyacı olduğu şu günlerde her bireye ayrı ayrı görev düşmektedir. Çocuklarımıza güzel yarınlar bırakmak üzere davet edildiğim her yere gidiyorum ve gitmeye devam edeceğim. Yaşadığımız ilin kıymetini bilmemiz gerekiyor.

Bütün renklerin bir arada bulunduğu ve kardeşçe yaşadığı Hatay, Dünya'ya örnektir.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 10.04.2013 11:00:40   

BAŞKAN SAVAŞ, ESENLİK MAHALLESİNİ ZİYARET ETTİAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Esenlik Mahallesi sakinlerini ziyaret etti.

Esenlik Mahallesi sakinlerinden Muhammed Sait Kar, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'ın mahallelerine yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Esenlik mahallesinde yürütülen alt ve üst yapı çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sundu.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Esenlik Mahallesi'nde yürütülen çalışmalar içinde alt yapıda önemli yatırımlar yapıldığını ve bu kapsamda üst yapı ve çevre düzenleme çalışmalarının da gerçekleştirildiğini belirtti.

Esenlik Mahallesi sakinlerinden Muhammed Sait Kar'ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Esenlik Mahalle Muhtarı Mehmet Atıç ve Esenlik Mahallesi sakinleri yer aldı.

(Haber Merkezi)

8 ay, 15 gün önce / 05.09.2013 10:37:38   

YILIN İŞ KADINI; GÜLAY GÜLEkonomi alanında Doğu Akdeniz bölgesinde yayın yapan Refleks Gazetesi okurlarının oylarıyla verilen “Lokomotif Ödülleri” gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Tüyap Fuar Alanında yapılan ödül töreninde Gülteks Dış Ticaret Limited Şirketi (VERDAA) Genel Müdürü Gülay Gül yılın iş kadını ödülünü aldı.

“Refleks Lokomotif Ödülleri” törenine Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Türkkonfed Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Hasiad Başkanı Gülay Gül, Adsiad Başkanı Süleyman Sönmez ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Alanında çarpıcı başarılara imza atmış kişi ve kurumların ödüllendirildiği ödül töreninde bir konuşma yapan Refleks Gazetesi İmtiyaz Sahibi Esra Özden Bölge ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar arasında ödüle hak kazananların Refleks okurlarının oylarıyla belirlendiğini söyledi.

Özden'in konuşmasının ardından devam eden Lokomotif Ödülleri töreninde, Refleks okuyucularının oylamalarıyla belirlenen 12 kişi ve kuruma ödülleri verildi.

(Haber Merkezi)

12 ay, 15 gün önce / 08.05.2013 11:05:59   

Halk oyunları ekibi coşturduHalk oyunları ekibi İstanbul'da Hatay Günleri'nin son gününde İstanbulluları coşturarak unutulmaz bir gece yaşattı.

İstanbul'da Hatay Günleri'nin son günü olan 07 Nisan 2013 Pazar günü de yolu Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'ne düşen İstanbullular gönüllerince bir Pazar günü yaşadı.

Halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle coşan vatandaşlar müziğin dayanılmaz ritmi eşliğinde ekiplere katıldılar.

02 Nisan 2013 Salı günü başlayan etkinlikler kapsamında ilimizin tarım, turizm, kültür, sanayi, zırai değerleri ve muhteşem mutfağı ile tanışan vatandaşlar, Kına Gecesi Ekibi, Sıra Gecesi Ekibi, Şenköy Halk Oyunları Ekibi, Altınözü Muhtarlar Halk Oyunları Ekibi, Reyhanlı Halk Oyunları Ekibi'nin gösterileri ile eğlendiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 09.04.2013 11:24:15   

KOKUSEVER, TEMİZLİK İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİTürkiye Harp Malulü Gazileri Şehit Dul ve Yetimler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Hakan Kokusever ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle Antakya Temizlik İşçileri Derneği Başkanı Metin Taşçıoğlu ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

Antakya Temizlik İşçileri Derneği'nin Kemal Paşa Caddesi üzerinde bulunan binasına ziyarette bulunan Başkan Hakan Kokusever ve yönetim kurulu üyeleri, temizlik işçilerinin dernekleşerek bir çatı altında toplanmasında büyük fayda olacağını ifade ettiler.

Antakya Temizlik İşçileri Derneği Başkanı Metin Taşçıoğlu, Türkiye Harp Malulü Gazileri Şehit Dul ve Yetimler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Hakan Kokusever ve yönetim kurulu üyelerinin yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ziyarette ayrıca Antakya Temizlik İşçileri Derneği Başkanı Metin Taşçıoğlu, derneğin kuruluş amacı, faliyetleri hakında bilgi vererek kuruluş ve sonrasında Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ile Canbaz Temizlik Şirketi sahibi Ahmet Canbaz'ın büyük emeği geçtiğini kaydetti.

Antakya Temizlik İşçilerinin tek bir çatı altında toplanması ve dayanışmanın sağlanmasında yönetim kurulu olarak büyük uğraş verdiklerini belirten Başkan Taşçıoğlu, “Derneğimiz henüz çiçeği burnunda bir dernek. Üye sayımızın fazla olması bizleri her geçen gün daha da güçlendirmektedir. Bu gücü elde etmemizde sayın Belediye Başkanımız Doç.Dr. Lütfü Savaş ve Temizlik Şirketi sahibi Ahmet Canbaz beyefendinin büyük emeği geçti” dedi.

(Haber Merkezi)

8 ay, 23 gün önce / 28.08.2013 10:51:10   

Gül, TÜRKONFED Yönetim Kurulu'na seçildiTürkiye'nin en büyük ve en yaygın gönüllü iş dünyası örgütü olan Türk Girişim ve İş Dünyası Federasyonu (TÜRKONFED) 2013 yılı Olağan Genel Kurulu'nda, yeni Yönetim Kurulu'nu belirledi. Genel Kurul'da, Başkanlık görevini sürdürmekte olan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça ikinci kez yeniden başkan seçildi. Başkan Yardımcılıklarına Temel Aycan Şen, Sefa Targıt, Tarkan Kadooğlu, Mustafa Güler, Şahismail Bedirhanoğlu, Ergin Civan, Mustafa Güçlü getirildi. TÜRKONFED Saymanı ise Orhan Turan oldu.

Bir süre önce kurulan ve Başkan Vekili olarak HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül'ün seçildiği Doğu Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu DASİFED'in TÜRKONFED'e katılımından dolayı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça ve DASİFED'e yeni üye olan TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz tarafından Gülay Gül'e plaket verildi.

Ayrıca Genel Kurul sonucunda TÜRKONFED Yönetim Kurulu'na seçilen Gülay Gül'ün yanı sıra şu isimler yer aldı: M. Salih Özen, Sedat Şükrü Ünlütürk, Ali İhsan Yeşilova, Tülin Seçen, Hülya Gedik Sadıklar, Zafer Bahadır Saraç, Mesut İşsever, Nihat Güçlü, Abdullah Değer, Bahadır Özgün, Metin Yalçınkaya, M. Salih Başöz, Mehmet Sandal, Kadir Baran, Zeyyat Kafkas, Nasır Duyan, Alper Bektaş, Emin Bahri Uğurlu ve İbrahim Yılmaz.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 03.04.2013 10:50:28   

Çalışkan, Saadet heyetiyle Mısır'daSaadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi ve Saadet Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, bir grup parti heyetiyle Mısır'a gitti.

İslam ülkelerine yönelik temaslarını sürdüren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, bu çerçevede geldiği Mısır'da, Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Muhammed Bedii'nin ardından, İslam dünyasının öncü isimlerinden Hasan El Benna'nın oğlu Seyfulislam El Benna ile de bir araya geldi. Duygusal bir atmosferde gerçekleşen görüşmede Arap baharı başta olmak üzere İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı süreç ele alındı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel başkan yardımcısı Temel Karamollaoğlu, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, Genel İdare Kurulu üyesi ve Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan ile Genel Başkan Başdanışmanı Mustafa Yılmaz'dan oluşan bir heyetle Mısır'ın başkent'i Kahire'ye geldi. Kahire Havaalanı'nda, Türkiye'nin Mısır büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı tarafından karşılanan Kamalak, mısır ziyaretinin ilk gününde, İslam dünyasının en güçlü örgütlenmelerinden biri olan Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın Genel Mürşidi Muhammed Bedii ile bir araya geldi. Mısır'ın, D-8 oluşumunun kurucu ülkelerinden biri olduğunu hatırlatarak; “Mısır bir süredir önemli bir dönüşüm ve değişim yaşıyor. Müslüman Kardeşlerin öncülüğünde gerçekleşen ve bütün İslam dünyasını etkileyen bu süreçte kendilerine Cenab-ı Allah'tan en büyük başarılar niyaz ediyoruz. Bu ziyaretimizde Milli Görüş'ün tecrübelerini aktarmayı hedefliyoruz. Karşılıklı olarak siyasi, ekonomik, kültürel tecrübelerimizi paylaştığımız ölçüde bu geçiş sürecinin daha kolay ve daha sağlıklı gerçekleşeceğine inanıyoruz.” dedi.

Muhammed Bedii'de Saadet Partisi heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erbakan Sempozyumu için Türkiye'de bulunduğu süre içerisinde kendilerine gösterilen ilgi nedeniyle teşekkür etti. Bedii; “Öncelikle böylesine muhteşem bir organizasyon gerçekleştirdiğiniz için tebrik ediyorum. O programda bulunmak bizim için ayrıca bir onurdu. Çünkü Milli Görüş'le bizim dostluğumuz, kardeşliğimiz uzun yıllara dayanan bir kardeşliktir. Aramızdaki bağ her yerde örnek gösterilmesi gereken bir bağdır. Mısır başta olmak üzere İslam coğrafyası önemli bir süreç yaşıyor. Bu süreçte siz kardeşlerimizin tecrübeleri, önerileri, destekleri bizim önümüzü aydınlatacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 09.03.2013 09:50:53   

Senegal Büyükelçisinden OSB ziyaretiSenegal'in Ankara Büyükelçisi İssakha Mbacke ve Müsteşar Moustapha Sokhna Diop, İşadamı Mete İşcan ile birlikte Antakya Organize Sanayi Bölgesi'nde temaslarda bulundu.

Antakya Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Olgay Un firmasını ziyaret ederek firma sahibi Hüseyin Mirioğlu ve Antakya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali'den firma ve Antakya OSB hakkında bilgiler aldı.

(Haber Merkezi)

4 ay, 6 gün önce / 13.12.2013 10:14:34   

Medeniyetler Korosu'ndan barış mesajlarıTopkapı Sarayı Aya İrini Kilisesi'nde Medeniyetler Korosu verdiği konserle barış ve hoşgörü mesajları verdi.

'İstanbul'da Hatay Günleri'nin beşinci gününde verilen konsere İstanbullular saatler öncesinden gelmeye başladı.

Medeniyetler Korosu konserine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Musevi Hahambaşı İsak Haleva, Hatay Milletvekili M. Ali Ediboğlu, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, HATAYDER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile İstanbul'dan ve Hatay'dan çok sayıda davetli katıldı.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Hatay'ın İstanbul'un ruh ikizi olduğuna inanıyorum. İstanbul, Avrupa'nın kültür Başkenti ama Hatay dünyanın hoşgörü Başkenti.' dedi.

Koronun, Hatay dışında ilk defa Ankara'da konser verdiğini hatırlatan Bağış, o gece koronun, konukları ne kadar büyülediğini gören Sayın Başbakanımızın dünyanın dört bir yanında koro aracılığı ile Türkiye'nin sevgi ve barış mesajını paylaştığını ifade ederek, 'Hatay'ın, ülkemizin tanıtımına olan katkılarından sadece biri olan Medeniyetler Korosu'na bu tanıtımından dolayı teşekkür ediyorum.'diye konuştu.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, muhteşem Hatay mutfağının damaklarda bıraktığı o muhteşem lezzetten daha güzelini, Medeniyetler Korosu'nun dimağlarda bırakacağına belirtti.

Lekesiz, konuşmasına şöyle devam etti: “Hatay coğrafyası ve esasen tüm Anadolu, insanı insan yapan değerlerin adeta sınandığı, yaşandığı bir medeniyet merkezi. İşte bu merkezin beraberinde getirdiği Medeniyetler Korosu bir anlamda kendi irfanımız olan mirasımızla yeniden buluşmamız gibi bir hadise. Antakya Medeniyetler Korosu'nda farklılıklar içinde bir zenginlik oluşturarak insanlar birbirlerinin ezgilerini seslendiriyorlar. Koro, gücünü sevgi ve barıştan alıyor, onun için bu samimi ses bütün dünyadan duyuluyor.'dedi.

Konuşmaların ardından Şef Yılmaz Özfırat idaresinde sahne alan koro, farklı dinlere ve mezheplere ait türküleri, ilahileri ve deyişleri muhteşem bir güzellikte seslendirerek geceye renk kattılar. Koro'nun Türkçe, Kürtçe, Ermenice şarkıları büyük bir coşku ile seslendirmesinin ardından protokol üyeleri de sahneye davet edildi ve koro üyelerine çiçekler sunulmasının ardından hep birlikte 'Bir Başkadır Benim Memleketim' parçası okundu.

-Hatay, Dünyaya Medeniyetin Yeniden Dağılacağı Bir Merkezdir-

Muhteşem konseri dinledikten ve Memleketim parçasına eşlik ettikten sonra duygularını dile getiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hatay'ın bünyesinde barındırdığı değerlerin, sevgi ve hoşgörüsünün çok derin ve anlamlı olduğunu vurgulayarak, 'Dünya yıkılsa ve Hatay ayakta kalsa, Hatay yeniden dünyaya medeniyetin dağılacağı bir merkez ve bir kaynak olur. Sahip olduğunuz değerlerle tüm dünyaya örnek olmanızdan dolayı teşekkür ederim' diye konuştu.

Konuşmalardan sonra hep birlikte söylenen 'Memleketim' şarkısının ardından 'konserimiz sona erdi' anonslarına rağmen izleyicilerin yoğun isteği üzerine Medeniyetler Korosu bir şarkı daha söyledi.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 09.04.2013 11:30:01   

Antakya Gençlik'ten Canbaz'a teşekkür plaketi1926 kuruluş yılı ile ilimizin en eski ve köklü spor kulüplerinden biri olan Antakya Gençlik ve Spor Kulübü, şehrimizin tanınmış temizlik firmalarından BC Temizlik sahibi Bünyamin Canbaz'a amatör spora katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

Yoğun iş çalışmaları yanında amatör spora destek olmaya devam eden Bünyamin Canbaz'a düzenlenen törenle teşekkür plaketi ve Antakya Gençlik forması hediye edildi.

Antakya Gençlik takımına bir takım forma yaptırarak sponsor olan Bünyamin Canbaz'a katkılarından ötürü teşekkür eden Kulüp Başkanı Sadullah Ergin, bu davranışın tüm firmalara örnek teşkil etmesi gerektiğini vurguladı.

Amaçlarının gençlere ve memleket sporuna sahip çıkmak olduğuna dikkat çeken Ergin, “Antakya Gençlik bünyesinde farklı yaş kategorilerinde 6 takımda toplam 120 gencimiz spor yapmaktadır. Burada amacımız gençleri spora yöneltmek, kötü alışkanlıklar edinmelerini engelleyerek spor ahlakı içinde yetişmelerini sağlamaktır. Tabi bu konuda malzeme desteğine ihtiyacımız oluyor. BC Temizlik sahibi Bünyamin Canbaz'a katkılarından dolayı teşekkür ediyor, kendisine de hayırlı işler diliyorum” dedi.

Canbaz'da bir sporsever olarak Antakya Gençlik'e forma desteği verdiğinden ötürü mutlu olduğunu belirterek her zaman amatör takımların yanında olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Antakya Gençlik Başkanı Sadullah Ergin, genç işadamı Bünyamin Canbaz'a yönetim kurulu adına teşekkür plaketi verdi. Antakya Gençlik 2.Başkanı Ahmet Davut'ta Canbaz'a takımın Sarı-Siyahlı formasını takdim ederek desteğinden dolayı teşekkür etti.

(Haber: Ömer Gülistan)

1 yıl, 1 ay önce / 11.03.2013 11:27:42   

Türkiye, geleceğe güvenle bakan bir ülkeAdalet Bakanı Sadullah Ergin, Ramazan Bayram'ının ilk günü Erzin, Dörtyol, Payas, İskenderun, Belen, Antakya, Altınözü ve Yayladağı ilçelerini ziyaret ederken, bayramın ikinci günü ise Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinde, kaymakamlıkların ve belediyelerin düzenlediği bayramlaşma törenlerine katılarak hemşerileri ile bayramlaştı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'ın Türkiye'nin en önemli sanayi merkezi haline geleceğini belirterek “Türkiye, geleceğe güvenle bakan bir ülke” dedi.

Bakan Ergin, yaptığı konuşmalarda sanayi merkezi aksı'nın İstanbul ve İzmit'ten sonra Hatay'a kaydığını, İskenderun, Payas, Dörtyol ve Erzin'in ilçelerinin, Türkiye'nin en önemli sanayi merkezleri haline geleceğine, İskenderunErzin arasında sanayi yatırımlarının arttığını vurguladı. Bakan Ergin, limanların, hızla konteynır liman haline dönüştürüldüğünü kaydederek şu açıklamalarda bulundu: “Yeni yatırım alanları için Amanoslarda 8 gidiş-8 geliş olmak üzere 16 tünel ve 30 kilometrelik duble yol ile İskenderun Körfezi'ni Hassa'ya bağlayacağız. 2014 yılında projeyi tamamlayıp ihale edeceğiz ve en kısa sürede tamamlanmasıyla birlikte lojistik hizmetleri de artacak. Kurulacak yeni sanayi alanlarında yükselecek tesislerle birlikte bölgemiz Afrika, Orta Doğu ve okyanus ötesine hitap edecek.

Allah'a hamdolsun bugün yaşadığımız coğrafyada, Türkiye en güçlü, en huzurlu, dizlerinde derman olan, geleceğe güvenle bakan bir ülke. Avrupa'ya ya da ülkemizin yanında Balkanlara ve Avrupa sınırlarına baktığımızda ciddi ekonomik sorunlarla boğuşan ülkeleri görürsünüz, iflas eden ülkeleri görürsünüz.

Bunun son örneğini de Reyhanlı'da sizlerle beraber gösterdik. Reyhanlımız kısa süre içinde derlendi, toparlandı, ayağa kalktı. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum. Allah tekrar bizleri böyle bir imtihanla, musibetle denemesin diye dua ediyorum” dedi.

Bakan Ergin, ilçede birinci patlamanın yaşandığı belediye binası yanındaki Atike Hanım Camisi'nde Cuma Namazını kıldıktan sonra bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Ayşegül Kırar, Mustafa Kaya ve Selim Arslan'ın ailelerini ziyarette bulundu.

Ziyarette Adalet Bakanı Sadullah Ergin yanı sıra Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Merkez İlçe Başkanı Av.Emrullah Gülen, AK Parti İl gençlik Kolları Ahmet Atıç, AK Parti ilçe başkanları, ilçe ve belde belediye başkanları ile teşkilat mensupları yer aldı. İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, hayatını kaybedenler için Yasin-i Şerif okudu.

(Haber Merkezi)

8 ay, 9 gün önce / 12.08.2013 11:04:58   

Bilim Fuarı ilgiyle gerçekleştiTübitak ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Türkiye geneli yüzlerce okulda gerçekleştiren bilim fuarının yapıldığı okullardan biri de Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu.

Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kongre Salonu'nda gerçekleşen 1. Tübitak Bilim Fuarı'nın açılış kurdelesini Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Şanlı, Okul Müdürü Sabri Tazeaslan ve diğer protokol üyeleri birlikte kestiler.

Fuar açılışında bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, geçmiş yıllara oranla bakıldığında şehrin ve okulun önemli bir gelişme gösterdiğini ifade ederek, “Başarımız hızla artıyor. Aydınlığın yolunu takip eden bir şehir olduk ve aydınlığı kovalayan öğrencilerimizin başarıları ile gurur duyuyoruz” dedi.

Başkan Savaş daha sonra bilim fuarını gezerek birbirinden önemli projeler üreten öğrenciler ile sohbet etti ve ürettikleri projeleri hakkında bilgiler alarak, öğrencileri başarılarından dolayı tebrik etti.

Başkan Savaş, 1. Tübitak Bilim Fuarı'nda sergilenen su değirmeni, doğal sabun, elektrik üreten bisiklet, dijital yıllık, maus eldiveni, ucuz enerji vb gibi projeleri inceledikten sonra, bu projelerin çok önemli eserler olduğunu söyledi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 10 gün önce / 13.05.2013 12:59:18   

Hemşireler özveriyle hizmet vermektedirİl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, hemşirelerin gece-gündüz demeden özveriyle hizmet verdiklerini belirterek tüm hemşirelere meslek hayatında başarılar diledi.

Sağlık Müdürü Yılmaz, Hemşireler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verdi:

“1964 yılından bu yana, modern hemşireliğin öncüsü kabul edilen Florance Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs ülkemizde “Hemşireler Günü” ve içinde bulunduğu hafta da “ Hemşireler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik mesleği 'Bireyin sağlığına ve bağımsızlığına kavuşmasındaki dinamik güç' olarak tanımlanmıştır.

Sağlık, bireylerde zorunlu, vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan ve insan haklarından biridir. Bu nedenledir ki Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve toplum sağlığını kazandırmak için çalışır.

Hasta insan, en zayıf durumuyla en çok ortada olan ve en çok insanca davranılmaya ihtiyaç duyan kişidir. Bu ihtiyaca cevap veren en önemli meslek gruplarının başında ise hemşirelik gelir. Hemşirelik, temelinde insan sevgisi olan, şefkat, bilgi ve beceri ile yoğrulmuş, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran sabrın öne çıktığı ve toplumsal beklentilerin yüksek olduğu zor ve önemli bir meslek dalıdır. Hemşireler, gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenmektedir.

Sağlık hizmetlerinin sürekli ve kaliteli olarak sunulabilmesi, ancak hekim, hemşire, ebe ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan bir ekip ile mümkündür. Hemşirelik, bu ekip hizmetinin olmazsa olmaz ve en temel unsurlarındandır. Hemşirelerimiz bu ekibin önemli öğelerinden biri olarak, üstlendikleri sorumluluğu eksiksiz yerine getirmek ve hastalarına yardımcı olabilmek için gece-gündüz özveriyle büyük uğraş vermektedirler.

Büyük bir önem taşıdıklarına inandığımız değerli Hemşire arkadaşlarımızın hemşireler gününü kutlar, mesleki hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)

11 ay, 10 gün önce / 13.05.2013 12:50:40   

AGD'nin çalışmalarını çok önemsiyoruzAnadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı ve GİK Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan'ı ziyaret etti.

Çalışkan, ziyaret programında yaptığı konuşmada “Gençlik felakete doğru sürükleniyor, bu boşlukta AGD'nin çalışmalarını çok önemsiyoruz” dedi.

Bir süre önce görevi eski AGD Hatay Şube Başkanı Recep Bilgin'den devralan Serkan Bulut, önümüzdeki dönem çalışmaları hakkında Çalışkan'a bilgi verdi.

Bulut, 2014 yılındaki planladıkları programlar arasında üniversite öğrencilerine yönelik faaliyetlerin yoğun olduğunu ifade ederek, bayrak değişimi sonrası görevi yeni alan yönetim olarak büyük-şehir statüsüne geçen Hatay'da yeni kurulan ilçelerde örgütlenmeye gittiklerini ve il yönetiminde yeni bir ekiple taze kanla yeni katılan arkadaşlarla çalışmalara heyecanla devam edeceklerini söyledi.

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan da son 6 yıldır AGD Hatay şube başkanlığını yapan Recep Bilgin'e yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, bundan sonra bir ağabey rolünde derneğe çalışmalarını sürdürmesi gerektiğini belirtti. AGD'nin eğitim alanındaki öğrencilere yönelik çalışmaların son derece önemli olduğunu kaydeden Çalışkan, “Okullarda derslik sayısını arttırmakla övünenler eğitim müfredatından habersizler. Bu nedenle gençlik felakete doğru sürükleniyor. Bu boşlukta AGD'nin çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bu konudaki çalışmaların artarak hızlandırması gerekir” dediği açıklamasında Serkan Bulut a görevinde başarılar diledi.

Ziyarete Saadet Partisi İl Başkan Yrd. Hamza Çalışkan, Antakya Belediye Başkan Adayı F. Serdar Özal ve eski AGD Hatay Şube Başkanı Recep Bilgin'de hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

3 ay, 10 gün önce / 08.01.2014 10:46:27   

Türkiye, kabuk değiştirdi30 Mart yerel seçimler öncesinde Hatay'ı karış karış dolaşmaya devam eden AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Ramiz Bakır ve yönetim kurulu üyelerinin konuğu oldu. Yapılan ziyarete Ergin'in yanı sıra AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen ve Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi üyeleri katıldı.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, seçim öncesinde verilen sözlerin, taahhütlerin boynunun borcu olduğunu belirterek “Doğu'dan batı'ya, kuzey'den güney'e yapılan yatırım hamleleri ile adeta kabuk değiştirdik” dedi.

11 yıllık AK Parti iktidarında Türkiye'de çok büyük değişimler yaşandığını ve elde edilen ekonomik istikrar ile ülkenin kalkındığını ifade eden Ergin, 'Elde edilen siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde ülkemiz çağ kapatıp çağ açtı. Doğu'dan batı'ya, kuzey'den güney'e yapılan yatırım hamleleri ile adeta kabuk değiştirdik. Orta doğuda gücüne güç katan ülke olarak bölgesinde lider olduk. Bu hizmetler sürerken Hatay'da nasibini aldı ve almaya devam ediyor. İlimiz adeta şantiyeye dönmüş durumda. Hatay'ın dört bir yanına yapılan yatırımlar gözle görünür seviyeye geldi.

Milletimize, Hataylılara söz verdik ve sözümüzü tuttuk. Baraj dedik, üç ayrı barajın yapımı devam ediyor. Önümüzdeki yıldan itibaren barajlarımız birer birer faaliyete geçerek topraklarımız suya doğacak. Yapılan bölünmüş yollar ulaşımda büyük kolaylıklar sağlıyor' dedi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Ramiz Bakır, yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Adalet eski bakanımız ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın Sadullah Ergin ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duyduk. Seçim çalışmalarında başarılar dileriz. Yerel seçimler Hatay'a hayırlara vesile olur' dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 3 gün önce / 15.01.2014 10:09:54   

Avrupalı aşçılar hünerlerini sergilediAvrupa Birliği projesi kapsamında yemek ve müzik kültürü tanıtmak amacıyla yapılan tanıtımda Avrupalı aşçılar tarafından hazırlanan Avrupa ülkelerinin yemeklerini hazırlayarak hünerlerini sergilediler.

Antik Han Restaurant Konuk ve Kültür Evi'nde yapılan uygulamalı tanıtım yemeklerini Avrupa ülkelerinden gelen aşçılar birbirinden güzel yemekleri kendi elleriyle hazırlayıp sundular. AB Projesi kapsamında yapılan yemek kültürünün tanıtılması açsından yapılan yemekleri Antik Han Restaurant'ta sundular.

Yemek ve müzik kültürünün tanıtımı için yapılan proje hakkında bilgi Kuzeytepe MehtapMehmet Olgar Ortaokulu Müdürü Ali Sever; “Bu proje Avrupa birliği projesidir. Bu proje dış ülkeleri kapsıyor. Romanya, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Letonya, İrlanda ve Türkiye ülkeleri olmak üzere 6 ülkeden oluşuyor. Her 3 ayda bir toplanıp gittiğimiz ülkenin yemek ve müzik kültürünü tanıtıyoruz. Proje 2015 yılı Haziran ayına kadar sürecek. Bizlerde her ülkenin yöresel yemeğini yapıp tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca okulumuzda halk oyunları ekibi etkinliklerine devam ediyor. Projelerimiz 1 hafta boyunca devam edecektir. Amacımız kültürümüzü daha iyi tanıtmaktır. İyi bir kaynaşma olacağına inanıyoruz. Proje kapsamında ilk olarak Romanya'ya gitmiştik. Şimdi oradaki arkadaşlar bizim ülkemize geldiler. Bu projede kültür ve turizm dışında eğitim-öğretim sistemimizi inceleme fırsatı buluyorlar. Bizlerde gittiğimiz her ülkede bilgi sahibi olmaya çalışıyoruz. Romanya'da yapmış olduğumuz tanıtımda bizim en çok Çiğ Köfte ve Abugannüş (Patlıcan Salatası) dediğimiz mezelerimizi beğendiler. Bizlere tanıtım için mutfak kapılarını açan Antik Han Restaurant Konuk ve Kültür Evi İşletme sahibi Ahmet Cüceoğlu'na teşekkür ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 hafta önce / 04.04.2014 10:53:58   

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tanıtımına yoğun ilgiAntakya Anadolu Lisesinde meslek tanıtımları devam ediyor. Son olarak fizyoterapi mesleğinin tanıtıldığı seminerlere öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'ndan Öğr.Gör. Esra Doğru ve Öğr.Gör. Özden Canbay mesleklerini tanıttı. Mesleklerinin sadece bel fıtığı hastalarıyla ilgili olmadığını ifade eden uzmanlar birçok hastalıkla ilgili çalışmalarının olduğunu söyledi.

Bazı uzuvlarını kaybetmiş hastalara takılan protez kol , bacak , ayak vb. şeylerin rehabilitasyonu , felçli hastalarla ilgili çalışmaları, bunama hastalığıyla ilgili çalışmalar hatta hamile bayanlarla ilgili çalışmalar yürüttüklerini söyleyen uzmanlar bu çalışmaları yaparken ilgili hastalığın uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Doğru ve Canbay, gelir durumlarının ise özel sektör ve devlette farklı olduğunu ayrıca çalışılan bölgeye göre de farklı kazançları olduğunu ifade ettiler.bölümü kazandıktan sonraki okuma koşulları ile ilgili veren uzmanlar eğitim süresinin 4 yıl olduğunu 4. Sınıfın ağırlıkla hastanelerde stajda geçtiğini söylediler.

Türkiye'de bazı bölümlerin LYS'den bazı bölümlerin ise YGS'den öğrenci aldığını ifade eden uzmanalar, Mustafa Kemal Üniversitesinin YGS ile öğrenci aldığını ve eğitim kalitesinin çok iyi olduğunu ifade etti.

YGS ve LYS ile öğrenci alan bölümlerin diplomaları arasında hiçbir fark olmadığını her iki diplomanın aynı hakları sağladığını ifade ederek, öğrencilerin ilgi ile izlediği program soru cevap bölümü ile sona erdi.

Okul Rehber Öğretmeni Hasan Altınöz bu programların gözde ve çok tercih edilen tüm meslekler tanıtılıncaya kadar devam edeceğini söyleyerek öğrencilerin meslek tercihinde bilinçli olmalarının başarıyı çok daha fazla arttıracağını ifade etti.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 1 gün önce / 10.4.2014 10:25:22   

BELEN KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ TASFİYE EDİLDİBelen İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Mec-lisi, Birlik Başkanı Kaymakam Abdulaziz Aydın Başkanlığın-da Kaymakamlık Konferans salonunda yaptığı toplantı ile birliğin tasfiyesi kararını aldı.

Kaymakam Aydın; 6360 Sayılı Kanun gereğince Mahalli İdareler seçimleri ile birlikte tüzel kişiliği sona eren Köylere Hizmet Götürme Birliğinin, yapılan son meclis toplantısı ile tasfiye kararı alındığını açıkladı.

Toplantıda 2013 ve 2014 yılı faaliyet raporu ve yine aynı yıllara ait kesin hesap müzakere edilerek kabul edildi. Köydes projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 4.500.000,00 TL'nin altyapı yatırımları için harcandığını ve ayrıca İl Özel İdaresi'nce gönderilen kaynaklarla da ilçenin okul, köy konağı, lojman ve kilitli parke gibi önemli ihtiyaçlarının giderildiğini, bu yatırımların ilçemize kazandırılmasına ve uygulanmasına katkı veren, birlik ve beraberlik içerisinde uyumlu bir çalışma örneği gösteren, İl Genel Meclis Üyeleri, köy muhtarlarına ve Birlik personeline teşekkür edilerek toplantı sonlandırıldı.

(Haber Merkezi)

2 hafta önce / 04.04.2014 10:51:50   

Access Programı TED kolejinde açıldıTED Hatay Koleji'nde İngilizce Access Mini-Burs Programı ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi Susan Wilson'ın katılımıyla gerçekleşti. Her yıl seçilen 10 TED okulunda yürütülen kursta, öğrencilere program süresince 360 saat İngilizce eğitim verildiği bildirildi.

TED Hatay Kolejinden konu ile ilgili yapılan açıklamaad şu bilgilere yer verildi: “ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenen ve Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından yürütülen “İngilizce Access Mini-Burs Programı” kapsamında, her yıl maddi imkanları kısıtlı ancak başarılı Devlet Okullarında eğitim gören 9. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak, TED Okullarında İngilizce hazırlık kursu düzenlenmektedir. Her yıl seçilen 10 TED Okulunda yürütülen kursta, öğrencilere Program süresince 360 saat İngilizce eğitim verilmektedir. Bu yıl 5.'si düzenlenen Programdan, başladığı günden bugüne kadar yaklaşık 2000 öğrenci mezun olmuştur.

Aralık 2013'te başlayan ve Haziran 2015'te bitmesi planlanan Program boyunca, TED Afyon, TED Batman, TED Eskişehir, TED Gaziantep, TED Hatay, TED Isparta, TED Karabük, TED Kayseri, TED Mersin ve TED Polatlı Kolejinde 300 öğrenci İngilizce dil eğitimi görecektir.

Program sonunda, kursa katılım gösteren öğrencilerin bir kısmı, Uludağ'daki yaz kampına katılma hakkı kazanacak ve hepsi ABD Hükümetinin sunduğu diğer değişim programlarına katılım şanslarını arttıracaktır.

25 Mart 2014 Salı günü, Access Programının açılışı ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi Susan Wilson ve beraberindeki heyet ile TED Hatay Koleji yöneticileri tarafından yapılmıştır.” denildi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 1 gün önce / 27.03.2014 10:41:25   

Köylerin yollarını kim yapacakSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan ve SP Altınözü Belediye Başkan Adayı Abdulhadi Bük Altınözü'nde esnaf ve köy ziyaretlerinde bulunduktan sonra seçim bürosu açılışını gerçekleştirdi.

30 Mart seçimlerinin yerel seçim olduğunu ancak genel seçimleri de etkileyecek güçte olduğunu belirterek “Bu seçimle birlikte köylerin yollarını kim yapacak, suyu kim getirecek bunların hepsi bir yana ülkenin genel problemlerine de bakmamız gerekiyor” dedi.

Açılışta seçim aracının üzerinden halka seslenen Çalış-kan, “Bu seçimler yerel seçim ama yerel seçim olduğu kadar geneli de ilgilendirecek bir seçimdir. Bu seçimle birlikte köylerin yollarını kim yapacak, suyu kim getirecek bunların hepsi bir yana ülkenin genel problemlerine de bakmamız gerekiyor.

Bundan 10-15 sene önce işsizlik ne durumdaysa bugünde aynı durumdadır. Maalesef Hatay Türkiye'de en fazla işsizliğin olduğu 5 ilden birisidir. Burada iş imkânı sağlayacak yatırımlar yapılsaydı hiç kimse gurbete evladını göndermezdi. Türkiye'nin yer altı ve yer üstü zenginlikleri yabancıya peşkeş çekilmiş, topraklar yabancılara satılmaktadır.

Mevcut iktidar ve muhalefetin birçok belediyeleri yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma gibi durumlardan dolayı haklarında soruşturma açılmıştır. Bu gidişle bu milletin hiçbir probleminin çözümlemesi mümkün değildir. Onun için kimseyi kandırmaya, masum rolüne girip üzerimizde oyun oynanıyor demesinler kimseyi kandırmasınlar.

Seçimlere büyükşehir olarak gireceğiz bununla övünüyorlar. Şehirde olan hizmet köylerde de olacak diyorlar ama sakladıkları bir gerçek var ki bundan böyle şehirde hangi imar yasası varsa köylerde de aynı yasaya tabi olacak. Şehirde ne ödeniyorsa, çevre temizlik vergisi, su faturası, atık su parası gibi vergiler dâhil hepsini yine köylerde ödeyecek. Durum bundan ibaret büyük şehir yasası iyi niyetlerle çıkarılmış bir yasa değildir. Tamamen siyasi şahsi siyasi hesaplarla oluşturulmuştur. Doğudaki hesaplar çerçevesinde bu köylerin oylarını nasıl büyük şehre dâhil ederek nasıl ortalamayı yükseltiriz derdine düştüler. Artık bin yıllık köy kültürümüz bitmiştir. Köyümüz yok artık. Milletin DNA'sıyla oynuyorlar. Bugüne kadar nerdeydiniz hizmet etmek için seçimi mi beklediniz? dedi.

CHP adayı Savaş'a da seslenen Çalışkan, hangi sorunu çözdün de gelip oy istiyorsun. Siyaset son dakika golüyle partisini belirleyenlerin işi değildir” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 16 gün önce / 03.03.2014 11:09:49   

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif'i anma etkinliğine büyük ilgi“İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü” dolayısıyla program düzenlendi.

Program öncesi, günün anısına, Hatay Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Resim Sergisi” Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz tarafından açılarak, törene katılan protokol ve tüm davetlilerce ilgiyle gezildi.

Serginin açılışına müteakip; Hatay Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından, Hatay Kültür Merkezi Salonu´nda gerçekleştirilen program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

Okul Müdürü Hüseyin Çakır'ın açılış konuşması, Hatay Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Havva Vural'ın “Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak” adlı şiiri okuması, MKÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Necati Bozkurt'un hazırladığı “Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, kişiliği, ve İstiklal Marşına giden süreç” konulu sunumu, Öğrenci Bilge Duacı'nın “Bülbül” adlı şiiri okuması, Türk Dili ve Edebiyat öğretmeni İbrahim Paşaca yönetiminde lise öğrencileri tarafından “İstiklal Marşının Kabulü” konulu tek perdelik oyunun sunulması ile devam eden program, “İstiklal Marşına Giden Süreç” konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz' in programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etmesine müteakip sona erdi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 6 gün önce / 13.03.2014 11:01:11   

ŞAHİYE SAY’A BİR ÖDÜL DAHAÇağdaş Gazeteciler Derneği 2013 yılının başarılı gazetecilerini açıkladı. Samandağ Gazetesi sahibi Şahiye Say “Reyhanlı Bombalamalarının Düşündürdükleri “adlı haberiyle yerel basında 2013 yılının başarılı gazetecisi seçildi.

Ulusal gazete, televizyon, radyo, fotoğraf, yerel basın dallarında başarılı seçilen gazeteciler önümüzdeki günlerde Ankara'da düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Say “Reyhanlı Bombalamalarının Düşündürdükleri “adlı 2 sayıda çıkan haberinde olay anını yaşayanların, yakınlarını kaybedenlerin, olaydan sonra yaşanan travmaların, yıkılan işyeri ve evlerin yanısıra vatandaşların da görüşlerine de yer vererek bombalamadan önce ve sonra yaşananlarla, toplumun beklentileri üzerinde durarak geniş kapsamlı bir haber yapmıştı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 19 gün önce / 29.01.2014 10:11:37   

Lekesiz İl Genel Meclisi üyelerine yeni Arkeoloji Müzesi'ni tanıttıHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin ile İl Genel Meclisi üyelerinden oluşan yaklaşık 45 kişilik heyete, yeni Arkeoloji Müzesi'ni gezdirerek müze hakkında bilgi verdi.

Vali Lekesiz, müzenin projesinin yarışma ihalesi olarak yapıldığını, mimarisinin Antakya mimari dokusu gözönüne alınarak yapıldığını kaydederek, “Projesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edildi. Burası mozaik sergilenme alanının büyüklüğü açısından Türkiye'nin en büyük arkeolojisi müzesi olacak. Burada sizlerin de büyük emeğiniz var. Bu vesile ile sizlere de teşekkür ederim. ” dedi.

İl Genel Meclisi üyeleri de bu güzel geziden ve iyi dileklerinden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ettiler.

Daha sonra müzeyi gezen heyet, bir kısmı bitme aşamasına gelen müzede Hatay'ın tarihine heyecanlı bir yolculuk yaptı.

(Haber Merkezi)

1 ay, 1 gün önce / 18.03.2014 11:23:42   

Hatay halkına minnettarızEmniyet Müdürleri Kararnamesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü emrine alınan Hatay eski İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek basın mensupları ile vedalaştı. 10 Ocak 2010 tarihinde İl Emniyet Müdürü olarak göreve başlayan Ragıp Kılıç, 4 yıllık görev süresi sonrasında yine 10 Ocak tarihinde görevinden ayrıldı.

Hatay'da görev yapmaktan onur duyduğunu belirten Ragıp Kılıç “En zor şartlarda ve kritik günlerde dahi soğukkanlılığını ve sağduyusunu koruyan ve bizden desteğini esirgemeyen yanımızda duran Hatay halkımıza minnettarız” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış medeniyet birikimiyle, barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti olan Hatay'da görev yapmaktan büyük onur duydum.

Yaklaşık 4 yıllık görev sürem boyunca tüm personelimle Hatay halkının huzuru ve güvenliği için özverili ve yoğun çalışma temposu içerisinde bulunduk. En zor şartlarda ve kritik günlerde dahi soğukkanlılığını ve sağ duyusunu koruyan ve bizden desteğini esirgemeyen yanımızda duran Hatay halkımıza minnettarız. Bizde ilimizde bulunan huzur ve kardeşlik ortamının bozulmaması için elimizden gelen gayreti göstermeye çalıştık. Önümüzde ki günlerin Hatay ilimiz ve ülkemiz için daha huzurlu ve daha mutlu günler olacağıma inancım tamdır. Bizler gibi kamu görevi yapan basın mensupları ile ölçülü ve güzel ilişkimiz oldu. Hatay basını da güvenlik açısından önemli işler yaptı. Toplam 27 yıllık görev sürem boyunca Hatay'da 7 sene Şube Müdürlüğü ve 4 yılda Emniyet Müdürlüğü görevi ile birlikte 11 sene görev yaptım. Tüm Hatay halkına buradan Allah'a ısmarladık diyor ve haklarını helal etmelerini istiyorum” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ise Ragıp Kılıç'a yeni görevinde başarılar dileyerek “Cemiyetimizi kurduğumuz günlerde siz de Hatay'da Emniyet Müdürü olarak görev yapıyordunuz. Cemiyetimizin açılışını beraber yapmıştık. Ancak bugün maalesef ki hizmetinizi farklı bir yerde devam edeceksiniz. Yeni göreviniz de başarıları diliyor, yolunuz açık olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Ragıp Kılıç'a hizmetlerinden dolayı teşekkürlerini sundu ve plaket takdim etti.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

3 ay, 4 gün önce / 14.01.2014 10:37:59   

KİMYECİ, REKTÖR GÜDER'İ ZİYARET ETTİAntakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, protokol ziyaretleri kapsamında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'i ziyaret etti.

MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'e yapılan ziyarette Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye Antakya Belediyesi Meclis üyeleri de katılım gösterdi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci ve beraberindeki heyetin yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Huzur içerisinde hayırlı hizmetler yapmak nasip etsin' dedi.

İnsanlara verilecek belediye hizmetleri ile mutluluk dağıtılacağının altını çizen Rektör Güder, 'Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi olarak tüm birimleri ile sizlerle işbirliği yapmaya hazırız. Gerekirse kurumsal iş birliği protokolü ile bilgi transferlerinde büyük kolaylıklar sağlanır. Toplumsal hizmetler, alt yapı, şehircilik ve diğer konularda uzman kadrolarımız düzenli toplantılar yaparak kent insanının daha sağlıklı hizmet alması yolunda her türlü girişime hazırlar. Bilimsel bilgimizi, sizlerin hizmetine sunmak isteriz' dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder'in yapacağı yardımlar ve işbirliği konusundaki samimi tutumlarından dolayı teşekkür ederek, 'Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi uzman kadroları ile ortak bir konsorsiyum oluşturulmasında bizlere kapılarınızı sonuna kadar açmanızdan dolayı teşekkür ederiz. Bilimsel veriler ışığında kent insanını daha güzel yarınlara taşımak temel hedeflerimizden biridir. Antakya'nın sağlıklı, modern bir biçimde gelişmesi, büyümesi için el birliği ile hareket edeceğiz' dedi.

(Haber Merkezi)

4 gün, 22 saat önce / 14.4.2014 10:44:48   

ADNAN MENDERES CADDESİ'NDE ASFALT ÇALIŞMASIAntakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, kent genelindeki asfaltlamada hummalı çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

Ekipler, Esentepe Mahallesi Adnan Menderes Caddesi'nde asfalt öncesi malzeme serme ve zemin düzenleme çalışması gerçekleştiriyor.

Antakya Belediyesi Su ve Kanal İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin, cadde de daha önce yaptığı yağmur suyu kanalı döşeme çalışması, Telekom ve Tedaş kurumlarına ait kabloların yer altına alınmasının yanı sıra Doğalgaz boru hattı çalışmalarının tamamlaması sonrasında Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, yolun asfalt çalışmalarına da aralıksız olarak devam ediyor.

Asfaltlama çalışmaları kapsamında belediye ekipleri cadde de önce kot düşürme ve malzeme serme çalışması gerçekleştirirken, bu çalışmanın ardından yolda asfaltlama çalışması yapacak ve böylece Adnan Menderes Caddesi alt ve üst yapısı tamamen yenilemiş olacak.

(Haber merkezi)

3 ay, 4 gün önce / 14.01.2014 10:33:38   

Öğrencilere mimarlık mesleği tanıtıldıAntakya Anadolu Lisesinde meslek tanıtımları devam ediyor. Meslek tanıtımlarında okulun misafiri bu kez Antakya'nın tanınmış ve başarılı mimarlarından Ömer Erçin oldu. Mesleki bilgi ve tecrübesiyle öğrencilerin ilgisini çeken mimar Ömer Erçin, mimarlık fakültelerini bitirmenin zor olduğunu, derslerde başarılı olmanın kolay olmadığını söyledi.

Okulu bitiren her mimarın ise işini sevmesi ve işine odaklanması durumunda çok başarılı olabileceğini söyleyen Erçin, mimarlık mesleğinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu, mimarlara olan ihtiyacın bitmeyeceğini söyledi.

Öğrencilere geçmişte küçük yaşlarda oyun oynarken oyuncak arabalarına yol veya garaj yapan ya da oyuncak bebeğine oda tasarlayan herkeste mimarlık yeteneği olduğunu ifade eden Erçin, öğrencilerin bu çarpıcı ve farklı örnekten etkilendikleri görüldü. Mimarların bir projede elektrik mühendisleri ve inşaat mühendisleri ile birlikte çalıştıklarını söyleyen Erçin, elektrik mühendisleri ve inşaat mühendislerinin yaptığı tüm işlerini mimarın çizdiği projeye göre yaptıklarını anlattı. İşin merkezinde mimarın olduğunu söyledi. Son zamanlarda gelişen bilgisayar teknolojisi sonucunda mimarlıkta çizimlerin artık bilgisayar programlarıyla yapılmaya başlandığını söyleyen Erçin ama fakültede eğitim alırken elle çiziminde gerekli olduğunu söyledi.

Maddi gelir durumundan söz eden Erçin mesleğin ilk yıllarında çok ciddi boyutta kazanç olmadığını ama ilerleyen yıllarda yaşam konforunu artıracak düzeyde kazanç elde edildiğini vurguladı. Mezun olunan üniversitenin başarılı mimar olmayla ilgisi olmadığını söyleyen Erçin kendinin geliştiren her mimarlık öğrencisi hangi üniversitede olursa olsun başarıyı yakalayabilir dedi.

Programın sonunda öğrencilerin sorularını cevaplandıran Erçin öğrencilere başarılar diledi. Okul rehber öğretmeni Hasan Altınöz programa katılımından dolayı mimar Ömer Erçin'e öğrenciler ve okul idaresi adına teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

4 gün, 21 saat önce / 14.4.2014 10:49:26   

Gazetecilerin hakları tekrardan iade edilmeliHatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Yetişen Mesajında gazetecilerin haklarının tekrardan iade edilmesi gerektiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: Tüm Gazeteci Meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

Bilindiği üzere 10 Ocak 1961 yılında gazete çalışanları için çıkarılan 212 sayılı yasa ile gazetecilerin haklarında yapılan olumlu değişiklikler üzerine bu gün gazeteciler bayramı olarak kutlanıyordu. Ama daha sonralarında haklarımız tek tek elimizden alınmaya başlayınca bayram olarak kutlanan 10 Ocak artık Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başladı. Bu konuda ciddi adımlar atılarak gazetecilerin haklarının tekrardan iade edilmesi temennisiyle tüm meslektaşlarımın 10 ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyor, emeklerinize sağlık diyor, başarılar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 8 gün önce / 10.01.2014 10:24:29   

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecekGüvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

22 saat önce / 18.4.2014 10:43:10   

Obezite önlenebilirHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen “Obezite Önlenebilir mi?” konulu konferansa katıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleşen konferansta konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ümit Mutlu Tiryaki, özellikle Batı ülkelerinde başlayan ve ne yazık ki ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelen obezite ile ilgili mücadelenin Sağlık Bakanlığı nezdinde üst düzeyde devam ettiğini söyledi.

Halk dilinde 'şişmanlık' olarak tabir edilen obezitenin, sadece şişmanlıkla kalmayıp ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Tiryaki, diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalığının günümüzde sıklıkla görülür hale geldiğini kaydetti.

Obezitenin sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görüldüğünü hatırlatan Tiryaki, ülkemizde erkeklerin yaklaşık yüzde 20'sinin kadınlarda ise yüzde 40'ının obez olduğu yönünde envanter çalışmaları bulunduğunu da ekleyerek, konferansın amacının da konuya dikkat çekmek olduğunu kaydetti.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cumali Gökçe ise, yaptığı sunumda, obezitenin insan yaşamına olumsuz etkileri ve önlenebilmesi yönünde yapılması gereken çalışmalara değindi.

Diyetisyen Türkan Çolak da sağlıklı beslenmenin önemini katılımcılarla paylaştı. Çolak, 'Az az sık sık, her şeyden ye, hareket et” mesajı verdi.

Konferansa, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Jandarma Komutanı J.Albay Hasan Koçyiğit, Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Ömer Akın, Kurum Müdürleri, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli katıldı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 24 gün önce / 24.01.2014 10:44:13   

Kaymakam Yılmaz'dan Kalkan'a ziyaretYayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan'ı makamında ziyaret etti. Seçim başarısından dolayı tebrik ziyaretine gelen Kaymakam Yılmaz, Kalkan'ı tebrik ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan ise ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek teşekkürlerini sundu.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 1 gün önce / 10.4.2014 10:20:47   

ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ BİLDİRİMİ 28 ŞUBAT'TA SONA ERECEKAntakya Belediyesi, ölçü ve tartı aletleri bildirim verme süresinin 28 Şubat 2014'te sona ereceğini bildirdi.

Belediyenin yazılı açıklamasında, iki yılda bir yapılan ve damga yılı 2013 olan ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene ve damgalama işlemleri bildirim verme süresinin başladığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: 'İş yerinde ve elinde ölçü ve tartı aleti bulunanların cezalı duruma düşmemeleri için 28 Şubat 2014 tarihine kadar bildirimlerini vermeleri gerekiyor.

Buna göre periyodik muayeneleri için bu gibi araçları bulunan Resmi daire, fabrika, askeri birlik, esnaf v.b damga yılı 2013 olan ölçü ve tartı aletleri sahipleri bizzat bildirimlerini Antakya Belediyesi ölçü ve ayar memurluğundan alıp doldurarak teslim etmeleri gerekiyor.'

(Haber Merkezi)

4 ay, 15 gün önce / 03.01.2014 10:27:28   

Evlenme oranları azaldı boşanma oranları arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü Evlenme ve Boşanma İstatistikleri, 2013 verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre evlenme oranı %0,6 azalırken boşanmalar %1,6 arttığı bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hatay'da,12.784 kişi evlenirken 2.094 kişi boşandığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre %0,6 azalarak 2013 yılında 600 138 oldu. Kaba evlenme hızı ise ‰7,89 olarak gerçekleşti. Boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre %1,6 artarak 125 305'e yükseldi. Kaba boşanma hızı ‰1,65 olarak gerçekleşti.

İstatistik Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzey'e göre 2013 yılında en yüksek kaba evlenme hızı ‰8,63 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüldü. Bu bölgeyi ‰8,49 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ve ‰8,47 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi. En düşük kaba evlenme hızı ise ‰6,78 ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nde görüldü.

Kaba evlenme hızının 2013 yılında en yüksek olduğu il ‰10,12 ile Adıyaman oldu. Adıyaman'ı ‰10,10 ile Kilis, ‰9,97 ile Ağrı izledi. Kaba evlenme hızının en düşük olduğu iller ise ‰6,14 ile Kastamonu ve Tunceli oldu. Bu illeri ‰6,30 ile Çanakkale, ‰6,32 ile Edirne izledi.

Ortalama ilk evlenme yaşı, 2013 yılında erkekler için 26,8, kadınlar için 23,6 oldu. Erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 3,2 olarak gerçekleşti. İBBS 1. Düzey'e göre en yüksek ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 27,7, kadınlarda 24,8 ile İstanbul Bölgesi'nde görüldü. En düşük ortalama ilk evlenme yaşı ise erkeklerde 25,8 ile Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, kadınlarda 22,2 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüldü.” denildi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 1 gün önce / 27.03.2014 10:34:12   

Yılın Bakanı seçilen Ergin'e plaketİskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası yönetimi, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin onuruna yemek verdi. Oda başkanı Uğur Fırat ve yönetim kurulu üyeleri, Yılın Bakanı olarak seçtiği Ergin'e plaket takdim etti.

Önceki gün İskenderun'a gelen Adalet eski Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin'i Kuyumcular ve Saatçiler Odası yemekte ağırladı.

Mikado Restaurant'ta verilen yemeğe AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, İskenderun Belediye Başkan Adayı Seyfi Dingil, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Yaran, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Atıç, parti ilçe teşkilat yöneticileri ve partililer katıldı.

Yemekte konuşan İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, geçtiğimiz yıl verilecek olan bu plaketin Reyhanlı patlamasından dolayı iptal edildiğini hatırlatarak, bu güne nasip olduğunu dile getirdi.

Yemekte konuşan AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin ise, AK Parti iktidarı ile Türkiye'nin karanlık günlerden kurtulduğunu belirtti. Türkiye'nin 1989-2002 yılları arasında büyük sıkıntılar çektiğini kaydeden Ergin, “Ülkemiz AK Parti iktidarı ile 2002-2014 yılları arasında büyük mesafe kat etti. IMF'ye borcu olan Türkiye şimdi IMF'ye borç verir hale geldi. Bir gecede doların ve faizin yükselmesiyle batan firmaları kimse unutmasın! İşte Türkiye bu zorlu süreçten geçti. Allah'a şükür ki, AK Parti ile ülkemiz kendine güvenen, istikrarı olan bir ülke haline geldi. İşte önümüzdeki yerel seçimler istikrarın devam etmesi için çok önemli. Bu seçimde adeta geleceğimizi şekillendireceğiz. Bu bakımdan AK Parti'yi sandıklardan daha güçlü çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat, 'Yılın Bakanı' olarak seçtikleri Adalet Eski Bakanı ve AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adayı Sadullah Ergin'e plaket takdim ettiler.

(Haber Merkezi)

2 ay, 11 gün önce / 06.02.2014 12:09:06   

Çiftçilere 44 bin adet meyve fidanı dağıtıldıHatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde Yayladağı ilçesinde çiftçilere 44 bin adet meyve fidanı dağıtıldı.

Yayladağı Futbol Stadı'nda düzenlenen fidan dağıtım töreninde konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, tarım sektörünün Türkiye için önemli olduğunu ancak ilimiz açısından daha da önemli olduğunu ifade ederek, “Tarım sektörünün Hatay ilimiz için ifade ettiği anlam şu ki, ilin Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) içerisinde tuttuğu yer Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye'nin kazandığı her 100 liranın 8.9 lirası tarım sektöründen geliyor, Hatay'da ise 16.2 lirası yani yaklaşık iki katı tarım sektöründen geliyor. İstihdam açısından da önemli. Türkiye'de istihdam edilen her 100 kişiden 24'ü tarım sektöründe istihdam ediliyor, ilimizde ise bu rakam 30'un üzerinde.”dedi.

Türkiye genelinde ne yetişiyorsa ilimizde de yetiştiğini söyleyen Lekesiz, “Türkiye coğrafyasında denizi, dağı, ormanı, ovası nesi var Hatay'da hepsi var. Tıpkı insan dokusunun Türkiye'nin bir özeti olduğu gibi aynı şekilde zirai ürünler, tarım sektörü açısından da Türkiye'nin bir özeti. Pek çok üründe Türkiye birincisi ya da ikincisi. Bunların karşılığında da ülkemize önemli bir zenginlik üretiyor. Ürettiği zenginliğin parasal karşılığı 2000 yılında ortalama 560 milyon lira iken, 2012 yılı sonu itibarı ile yaklaşık 3 milyar 200 milyona kadar çıkmış durumda. İlimiz topraklarının ekonomik anlamda yüzde 20'si sulanabiliyorken, başta Reyhanlı Barajı olmak üzere Büyükkaraçay Barajı ve diğer barajların devreye girmesiyle ilimiz topraklarının yüzde 95'i sulanabilir hale gelecek.

Hem çiftçilerimizin hem de ilimizin tarım sektöründen bugün olduğundan çok daha fazla gelir elde edebilmesi, Hatay'ın Ortadoğu'nun tarım ve ticaret üssü olabilmesi için 16 ay süren bir çalışma yapıldığını, dünya tarım sektöründeki gelişmeler, ilimizin toprak yapısı, iklim kuşağı, havası, güneşi kısacası 972 ayrı verinin incelenerek, uzman kişiler tarafından Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı hazırlandığını hatırlatarak, hazırlanan plana uyanların kazandığını, uymayanların ise ömrünü deneme yanılma yöntemi ile geçireceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Lekesiz çiftçilere elma, erik, nar, armut, ceviz, badem, hurma ve zeytin fidanlarını dağıttı.

Törene, İl Jandarma Komutanı Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 12 gün önce / 06.01.2014 10:36:46   

Hizmetleri ayağınıza getireceğizAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, İskenderun'a bağlı köylerde ziyaretlerde bulundu. Gün içinde yoğun mesai yapan Ergin, vatandaşlar tarafından büyük coşku ile karşılandı. Ergin, “Büyükşehir'i İskenderun'dan yöneteceğiz. Hizmetleri ayağınıza getireceğiz. İskenderun bu defa hesabı tutturacak ve büyükşehir ile taçlandıracak.” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, İskenderun'a bağlı Suçıkağı, Çınarlı, Orhangazi, Bitişik, Kavaklıoluk, Akarca köyleri ile Bekbele ve Denizciler beldesini ziyaret etti. Köylü kadınların Suçıkağı köyünde hazırladığı kahvaltıya katılan Sadullah Ergin, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

30 Mart tarihinde büyükşehir seçimleri yapılacağını hatırlatan Ergin, şu açıklamalarda bulundu: 'Bu seçimlerin iki tane önemli anlamı var. Bunlardan bir tanesi bu gelmekte olan hizmetler gelmeye devam etsin mi? Tüneller, bölünmüş yollar, havaalanı, sulama projeleri, hastaneler, adliye sarayları bütün hizmetler bölgeye akmaya devam etsin mi? Buna karar vereceğiz. Bir diğeri ise ve daha önemlisi bir büyükşehir belediye çatısı kuruluyor. Bu çatı bir temel üzerine yükselecek bu temelin doğru, sağlam atılması lazım, bu gövdenin doğru inşa edilmesi lazım ve çatının da doğru kapatılması lazım ki, önümüzdeki 50 yıl doğru gitsin. Sabah gömleğimizi giyerken ilk düğmeyi doğru iliklersek alttaki düğmeler doğru gelir. Ama Allah korusun ilk düğmeyi yanlış yerden vurduysak aşağıya doğru tutturma şansımız yok, illa bir tarafı eğri gider. Hatay'daki seçimler, AK Parti ile diğer partiler arasındaki seçim değil ve bende bu İl'de sadece AK Parti'nin adayı değilim. Aklıselim sahibi, sağduyu sahibi, vatanperver, milletperver, evladının gencinin geleceğini düşünen tüm Hataylıların adayıyım. Bu seçimler başta Hatay'ın sosyal barışını sürdürmesi için bu coğrafyada kardeşliğin dayanışmanın geleceğe güvenle yürümenin ve gençlerimizin ve çocuklarımızın selameti için önemlidir.

Yasaklarla mücadele, yoksullukla mücadele bunlarda gerekli şeyleri yaptık hamdolsun. AK Parti 11 yıldır iş başında. Ak Parti bir kitle partisi artık. Bu parti içerisinde zaman zaman yanlış yapan olursa AK Parti bunu alır, kenara koyar, doğrularla yoluna devam eder. Şu anda Türkiye'de en çok belediye başkanı olan parti AK Parti. Belediyelerle ilgili zaman zaman şikayetler olur. Usulsüzlük, haksızlık vesaire. Bugüne kadar gelen şikayetlerin incelenmesi için izin vermiştir hükümet. İncelensin, bir yanlışı varsa hesabını versin. Hiç kimse babamızın oğlu değil. Partilimiz de olsa, akrabamız da olsa, kardeşimiz de olsa yanlış yapanın elini keser ayırırız, doğrularla yolumuza devam ederiz. Kimseye eyvallahımız yok. Bu hizmet kervanı memleketin geleceğini belirleyecek bir kervan. Onun için bu yürüyüşü durdurmaya, engellemeye kimsenin hakkı yok.

17 Aralık operasyonlarının asıl hedefi AK Parti'yi seçime yaralı bir şekilde sokmaktı. Bu yüzden operasyonları aylarca bekleterek seçimlere üç ay kala yaptılar. Bunu yapanlar 90 günde ne davanın açılacağını ne de açılsa bile davanın sonuçlanmayacağını ve sandığın önümüze geleceğini biliyorlardı. Planları buydu ve biz buna karşı çıktık.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 1 gün önce / 17.01.2014 10:33:06   

Umreciler dualarla uğurlandıHatay'dan Umre ibadetlerini ifa etmek üzere kutsal topraklara gitmek için kutlu bir yolculuğa çıkan Umre kafileleri, Hac ve Umre organizasyonu alanında düzenlenen ve Hatay Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun katıldığı uğurlama programıyla kutsal topraklara dualarla uğurlandılar.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Hatay İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan din görevlilerinin icra ettikleri ilahi ve salavat-ı şerife dinletileri ile devam etti.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu Umre kayıtlarının devam ettiğini ve Mübarek Ramazan ayı için arı bir umre programı düzenleneceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Umreye gidenler geride bıraktıklarını da temsil ederler. Sizler Kur'an-ın indiği, efendimizin doğduğu yerlere gideceksiniz, tavaf yapacaksınız, say yapacaksınız bunların hep birer anlamı var. Onun için orada zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin. Manevi hayatınızı milat olsun umre. Orada zemzemden içeceksiniz inşallah cennet içeceklerinden içmekte nasip olsun. Allah sizleri muvaffak etsin yolculuğunuz hayırlara vesile olsun umreniz mebrur olsun.” dedi.

Umrecilerin, ailelerinin ve yakınlarının katıldığı program Kavillioğlu'nun yaptığı dua ile uğurlama gerçekleştirildi. Vedalaşma esnasında duygu dolu anlar yaşandı.

(Haber Merkezi)

2 ay, 11 gün önce / 06.02.2014 12:07:55   

Maşuklu'da elektrik kesintisi uygulanacakToroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Maşuklu Beldesinde Pazar günü elektrik kesintisi uygulanacak. Elektrik kesintisinden Maşuklu Beldesi Fulyasokak'ın etkileneceği bildirildi.

Toroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Tesis ve bakım çalışmaları yapılacağından 02 Şubat 2014 günü 09:00-16:00 saatleri arasında elektrik kesintisi yapılacaktır. Enerji kesintisinden Maşuklu Beldesi Fulyasokak etkilenecektir.

ABONELERİN DİKKATİNE

1-Elektrikle çalışan cihazların devreden çıkartılması,

2-Yapılan çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebileceği,

3-Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları,

4-Elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 ALO ELEKTRİK telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)

3 ay, 17 gün önce / 31.01.2014 10:30:51   

Melahat Karagöz için Kur'an HatmiGeçtiğimiz hafta 78 yaşında vefat eden ve aramızdan ayrılarak Allah'ın rahmetine intikal eden Karagöz ailesinin değerli büyüğü merhume Hacı Melahat Karagöz'ün vefatının 4. gününe tekabül eden Cumartesi günü Antakya Mezarlık Kompleksi taziye salonunda ruhuna atfen Kur'an-ı Kerim hatmi okutuldu.

Kur'an-ı Kerim Hatmi'ne, Hatay eski Milletvekillerinden İzzettin Yılmaz, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı A. Kadir Teksöz, merhumenin oğulları Emin, Mehmet, Ekrem, Ömer Karagöz, kızları Emine, Şükran, yakınları, sevenleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve her kesimden çok sayıda kişi katıldı.

Kur'an-ı Kerim hatmi, öğretmen Halil İbrahim Yelkaya, Ali Karaçete, İmam Mustafa Kahraman ve Mustafa Öcal tarafından okundu.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak, yüce Allah'ın rahmetine intikal eden merhume Melahat Karagöz'e Allah'tan rahmet kederli ailesine sabırlar dileriz.

(Haber: S. Ergin, H. Kaya)

1 ay, 2 gün önce / 17.03.2014 11:32:52   

Kutlu Doğum Haftası istişare toplantısı yapıldıHatay İl Müftülüğü tarafından “2014 yılı Kutlu Doğum Haftası” öncesi istişare toplantısı, Sivil Toplum kuruluşları ile İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun önderliğinde yapıldı.

Toplantı Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

İlimizde Din Hizmetlerinin daha verimli hale gelmesi için neler yapılabileceği ve 2014 Yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde neler yapılması gerektiği ile ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Müftülüğünün çalışmaları ve projeleri ile ilgili bilgiler verdi. Hatay ilinde din hizmetlerinin daha etkili ve verimli hale gelmesi için sürekli işbirliği içerisinde olunması gerektiği üzerinde durarak, görüş ve önerilere her zaman açık olduklarını belirtti.

STK üyeleri bu toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirerek ve teşekkür ettiler. Tüm çabaları ile Müftülüğün yapacak olduğu çalışmalara katkıda bulunmaya gayret göstereceklerini belirttiler.

(Haber Merkezi)

2 ay, 6 gün önce / 11.02.2014 10:48:26   

ÇALIŞKAN'DAN YOĞUN TEMPOSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, Kırıkhan'da miting gibi iki mahalle toplantısına katıldı. 300 araçlık konvoyla Kırıkhan'da gövde gösterisi yapıldı.

Dr. Necmettin Çalışkan sabah önce Antakya'da Memur-Sen Hatay Şubesini, bazı esnafları, Altınözü'ne bağlı Sofular, Antakya'ya bağlı Narlıca beldesinde ve Bağrıyanık mahallelerinde esnaf ve ev toplantılarına katıldıktan sonra akşam saatlerinde Kırıkhan'da seçim çalışmalarını sürdürdü.

Antakya ve Altınözü ziyaret toplantılarında Çalışkan projelerinin yanı sıra TSK'nın Suriye uçağını düşürme konusuna da değinerek, uçağın düşürülme zamanlamasına dikkat çekti. Çalışkan “Savaş uçağının düşürülme zamanlaması manidardır. Hele de ulusal güvenliği ilgilendiren bir konunun, bir siyasi parti mitinginde paylaşılması oldukça dikkat çekicidir. Öyle anlaşılıyor ki yenilgiyi görenler, seçim öncesi ülkeyi savaş havasına sokarak istismar yapmayı denemişlerdir. Havan mermisi kaç yıldır düşüyor, şimdiye kadar nerdeydiniz. Bu kafayla korkarım bugün yarın daha saldırgan, daha çılgın şeyler yapabilirler.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 1 gün önce / 27.03.2014 10:53:30   

Ergin, Sarılar ve Tokaçlı Köyü'nü ziyaret ettiAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Altınözü ilçesi Sarılar Mahallesi ve Tokaçlı Köyü sakinleri ile bir araya geldi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ve beraberindeki heyet, Altınözü İlçesi Sarılar Mahallesi Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı ve pederleri ile yine Altınözü İlçesi Tokaçlı Köyü Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı başkanı, pederleri ve sakinlerine ziyarette bulundu.

Her iki yere yapılan ziyarette ev sahipleri, AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdiler ve teşekkür ettiler.

Karşılıklı fikir alış verişinde bulunulan sohbet şeklindeki toplantıda konuşma yapan Ergin, Hatay'ın dünya'ya örnek olduğunu hatırlatarak, 'Yüzyıllardır kardeşçe, hoşgörü ortamında yaşayan toplumlar olarak dünya'ya çok defa örnek olduk.

Bundan dolayı hepimiz büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kardeşlik ve hoşgörü ortamını gelecek kuşaklara aktarmak en büyük mirasımız olacaktır' dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 6 gün önce / 11.02.2014 10:52:19   

Vali Lekesiz, Hatay standında konuklarını ağırladıEMITT Fuarı'da Hatay Valiliği standını gezen Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, fuara katılan bazı illerin stantlarını da gezerek İl Valileri, Vali Yardımcıları, belediye başkanları, il kültür ve turizm müdürleri ve diğer görevlilerle sohbet etti.

İlimizin de yer aldığı 12.holdeki stantta bulunan Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinin standını ziyaret eden Vali Lekesiz, daha sonra Karaman, Kayseri, Tokat, Amasya, Yozgat ve Muş illerinin stantlarını gezdi.

Oldukça sıcak ve samimi sohbetlerin gerçekleştiği ziyaretlerde Vali Lekesiz'e ve diğer konuklara o ilin mutfağını yansıtan yöresel tatlardan ikram edildi.

Vali Lekesiz daha sonra Hatay standına geçerek konuklarını ağırladı.

(Haber Merkezi)

2 ay, 14 gün önce / 03.02.2014 10:34:46   

Sanayi Üretim Endeksi, değişmediTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre değişmediği bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %2,9 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi %0,6 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %2,8 arttığı bildirilerek şu açıklamalara yer verildi: “Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %3,7, imalat sanayi sektörü endeksi %7,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,5 arttı.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en fazla artış %29,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %18,4 ile tütün ürünleri imalatı, %9,3 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %11,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bunu %10,2 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, %6,3 ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) takip etti.” denildi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 6 gün önce / 11.02.2014 10:52:58   

700 lira mikro krediyle hayatı değiştiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 2009 yılında aldığı 700 lira mikro kredi ile iş hayatına atılan, ev yemekleri üretim yeri açarak şu anda 12 kişiye istihdam sağlayan girişimci Fatma Nur Çağlar'ı işyerinde ziyaret etti.

Ziyarette, Çağlar'dan başarı öyküsünü dinleyen Vali Lekesiz, yaşadığı zorluklara rağmen yılmayan ve azmederek işini büyüten girişimcimizi kutlayarak, onun bu azminin diğer kadınlarımıza da örnek olacağını söyledi.

Lekesiz, “Kendi işini kurmak isteyen ancak maddi gücü yeterli olmayan kadınlarımızın aldıkları küçük miktardaki krediler mucizeler yaratıyor. Fatma Nur Hanım bu mucizelerden sadece biri. Kadınlarımız şu ana kadar bu şekilde aldıkları mikro kredilerle yaklaşık 100 işyeri açtılar. ” dedi.

Projenin ilk etapta zenginleşme değil de, muhannete muhtaç olmama projesi olduğunu ifade eden Lekesiz, zamanla işlerin büyüdüğünü ve zenginleşmenin de beraberinde geldiğini ifade ederek, “Bir iş kurma fikri ve becerisi olan ancak sermayesi olmayan kadınlarımız mikro krediye başvurmaktan çekinmesin. Bu onlar için ilk ve önemli bir adım olacaktır” dedi.

Girişimci Fatma Nur Çağlar da, ziyaretinden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederek, başarı öyküsünü paylaştı.

Çağlar, ilk etapta 700 lira mikro kredi aldığını ve bununla 20 metrekarelik bir işyeri açtığını, ardından aldığı her mikro kredi ile işyerini biraz daha büyüttüğünü, şu anda 1000 kişiye yemek çıkartabilecek kapasiteye ulaştığını, 2 çocuğunun bakımı ve eğitiminin yanı sıra 12 kişiye de istihdam sağladığını ifade ederek, ilgililere teşekkür etti.

Ziyarete, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Mikro Kredi Hatay Bölge Müdürü Gürcan Çalar ve Mikro Finans Şube Müdürü Serap Varoğlu Sarıoğlu da katıldı.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 26.03.2014 11:41:09   

Ahmet Canbaz, Ergin ve Kimyeci'yi konuk ettiAhmet Canbaz Temizlik Şirketi sahibi Ahmet Canbaz, AK Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ile Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci'yi konuk etti.

300'ün üstünde çalışanı ile birlikte ev sahipliği yapan Ahmet Canbaz, AK Parti ailesini ağırlamaktan ve konuk etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. 30 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerde Ergin'e ve Kimyeci'ye başarılar dileğinde bulunan Canbaz, mikrofonu Kimyeci'ye verdi.

AK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci, böylesi bir toplantıya katılmaktan dolayı şirket sahibi Ahmet Canbaz'a teşekkür etti.

Ergin, Canbaz Temizlik Şirket çalışanları ile bir arada olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, 'SSK'lı çalışanların yıllar önce hastanelerde çektiği çileyi çok iyi bilenlerdenim. Bir aspirin için saatlerce daracık koridorda kuyrukta bekleyerek ilaç alırdık. Artık bu dönemler son buldu. Şimdi reçetenizi istediğiniz eczaneye götürerek ilaçları alıyorsunuz. Allah lazım etmesin ama eksikte etmesin, Ambulans uçaklarımız, ambulans helikopterleriniz istenildiği anda 45 dakika içinde emrinizde. Alınan hizmet karşılığında kesinlikle bir kuruş ödeme yapmıyorsunuz. Bizim için Allah razı olsun demeniz yeterlidir. AK Parti iktidarı ile son 11 yılda nereden nereye geldiğimizin bir göstergesidir bu. Güçlü Türkiye bunu yapar. Dizlerinizde derman varsa Türkiye genelinde yatırım yapar, insanların yaşamlarına büyük kolaylıklar sağlarsınız' dedi.

Amanos Tüneli sayesinde Hatay'ın güneyine 100'lerce fabrika yapılacağını hatırlatan Ergin, 'Artık patronlar değil, işçiler kıymete binecek. Yapılacak olan fabrikalar o kadar çok eleman alımı yapacak ki, patronlar bir yerde işçi bulmada büyük sıkıntılar çekecek' dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 1 gün önce / 18.03.2014 11:20:06   

Turunçlu ve Subaşı Beldelerinde elektrik kesintisiToroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre yarın Turunçlu ve Subaşı Beldelerinde elektrik kesintisi uygulanacak. 4 saat sürecek olan elektrik kesintisi sabah saat:07.00'de başlayıp saat: 11.00'de sona ereceği bildirildi.

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Hatay İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “17.01.2014 günü, 07:00-11:00 saatleri arasında, Tesis Bakım Çalışması yapılacağından, elektrik kesintisi yapılacaktır. Elektrik kesintisinden, Turunçlu ve Subaşı Beldeleri etkilenecektir.

ABONELERİN DİKKATİNE

1-Elektrikle çalışan cihazlarınızı devreden çıkartınız

2-Yapılacak çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebilir.

3-Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları gerekir.

4-Elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 Alo Elektrik telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)

3 ay, 2 gün önce / 16.01.2014 10:34:26   

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin:
Çalışanlar açısından 2013 yılı hüsranla geçti
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin yaptığı yazılı açıklamada sağlık çalışanlarının sorunlarına değinerek “Sağlık çalışanları 2013 yılında sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştır” dedi.

Şahin, yaptığı yazılı açıklamada 2013 yılının çalışanlar açısından hüsranla geçtiğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti: “2013'de Döner sermayedeki adaletsizlikler giderilmemiş, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması talebi görmezden gelinmiştir. Öğle tatili kullandırılmayan sağlık çalışanlarının 1 saat fazla çalışarak uğradıkları haksızlık giderilmemiştir. Milletvekiline yıpranma payı verilirken, sağlık çalışanlarının hakkı olan yıpranma payı verilmemiştir. Hizmetlilerin memurluk talepleri göz ardı edilmiştir.

Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet gibi yeni mağduriyetler ortaya çıkartılmış, tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin arttırılması gerekirken ne yazık ki bu artış çok kısmi tutulmuş yeni adaletsizlikler ortaya çıkartılmıştır.

Tüm bunların üstüne malum sendikada toplu sözleşmede hükümetin önerdiğinden bile daha düşük bir zamma imza atarak sağlık çalışanlarının toplu sözleşmeyi zararla kapatmasına neden olmuştur. Yüzde 3+3 yerine yıllık 123 TL'ye evet diyenler doktorların bir yılda sosyal yardımlarda dahil olmak üzere sadece yüzde 3.3; ebe, hemşire ve sağlık çalışanlarının ise yüzde 5.9 zam almalarına neden olmuşlardır. Sabit ek ödeme, Enflasyon farkı, aile yardımı ve benzeri ücretlerde de 1.5 yıl zam yapılmamasına evet diyerek bu zararı katmerli hale getirmişlerdir.

Kısacası 2013 yılı görüldüğü gibi sağlık çalışanları açısından hüsranla geçmiştir, 500 Bin sağlık çalışanı mağdur edilmiştir. Sağlık çalışanları 2013 yılında sorunlarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Umarız 2014 yılı sağlık çalışanlarının memnuniyetini arttırmak adına çalışmaların yapılacağı bir yıl olur. Bu temenni ile tüm çalışanlara yeni yılın hayırlar getirmesini umut ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 11 gün önce / 07.01.2014 10:36:21   

YAZARLARIMIZ