......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 108558
YORUM MANŞET
MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ
MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ

 MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZAGD öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarından ortak tepki
Antakya Vali Ürgen Alanında buluşan yüzlerce kişi “Katil İsrail Filistinden defol” sloganı ile İsrail'i kınadı.

            Bir süre önce İsrail askerlerinin Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girerek kutsal mekanı kirletmeleri ve Kuran-ı Kerimleri yere atmalarına bir tepkide Antakya'da sivil toplum kuruluşlarından geldi.

            Cumartesi günü Vali Ürgen Alanında Anadolu Gençlik Derneği Antakya Şubesi önderliğinde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla İsrail'i kınadılar, Filistin'e destek verdiler.

            Düzenlenen toplantıya katılan kadınlı-erkekli- çocuklu kalabalık “Müslüman uyuma Mescidine sahip çık” sloganı yanında tekbirler getirerek Filistinin yanında olduklarını gösterdiler.

            Anadolu Gençlik Derneği, Saadet Partisi, İlim Yayma Cemiyeti, Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube, Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube, Öğder, Din-Bir-Der, Yardımeli Derneği, Nehir Derneği, Ensar Vakfı'nın destek verdiği basın açıklamasını okuyan AGD Şube Başkanı Mehmet İncecik şu açıklamada bulundu:  “İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan işgalci İsrail Müslümanları kışkırtmaya yönelik aşağılık davranışlarına devam ediyor. Maalesef uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve gerçekte bir terör örgütü gibi davranan İsrail'in silahlı unsurları ayaklarındaki kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiler. Aynı kirli postallarla Kıble Camii'nin içinde terör estiren bu silahlı unsurlar camide bulunan Kur'an-ı Kerimleri yerlere attılar, üzerlerinde gezindiler. Cami içindeki Müslümanları tartakladılar.  Dışarıda olayları protesto eden Müslümanların üzerine ses bombası, gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdılar. Çıkan çatışmada birçok kardeşimiz yaralandı.

            Terör örgütü İsrail'in yaklaşık bir haftadır Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin'de kan dökmeye yönelik bir çaba olduğu aşikârdır. İsrail küstahca tüm kutsal değerlerimize saldırarak Filistinli Müslümanları çileden çıkarmaktadır. Terör örgütü İsrail'in ve aynı örgütün silahlı unsurlarının bu çirkeflileri kabul edilebilir değildir. İsrail sadece Müslümanlar için değil, insanlıktan nasibini almış herkes için bir beladır.

            Siyonist İsrail'in bu küstahca davranışlarının kaynağı Batı'dan aldığı cesarettir. Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve Avrupa Birliği İsrail'in her sapkınlığına el altından ya da açıktan deste olmaktadır. İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, başta Türkiye olmak üzere İslam Ülkelerindeki hükümetlerin Batı ile olan ilişkileri İsrail'i cesaretlendirmektedir. Şunu tüm dünya bilmeli ki Müslümanların Yahudi düşmanlığı yoktur. Ancak işgalci İsrail'in varlığı ve sapkın Siyonizm düşüncesi kabul edilemez.

            Terör örgütü İsrail var olduğu müddetçe bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşması mümkün değildir.Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve de tüm terör olaylarının kışkırtıcısı İsrail'dir. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın işgali kabul edilemez. İsra ve Mirac'ın şehri Kudüs'ün işgali kabul edilemez. Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez.

            Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail'in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır. Bir ırkın üstünlüğünü ve seçilmişliğini iddia eden Siyonizm'in insanlığa getireceği ancak ve ancak köle düzenidir. Bölgeye barış ve huzurun gelmesinin tek yolu Kudüs'ün tekrar Müslümanlarca idare olunmasından geçmektedir. Hazreti Davut'un Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir.

            Hazreti Süleyman'ın Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir. Hazreti Ömer Kudüs'ü fethetmiş ve oradaki tüm insanların can ve mal emniyeti sağlamış, bölgeye huzur ve saadet getirmiştir.

            Burada yaptığımız bu açıklama ile tüm dünyaya Kudüs'ün sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Bu açıklama ile tüm dünyaya Filistin halkının sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Terör örgütü İsrail'in Kudüs'ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

Meclis üyesine pompalı saldırı
Meclis üyesine pompalı saldırı

 Meclis üyesine pompalı saldırıHatay Büyükşehir Belediyesi'nin Belen'den bağımsız meclis üyesi Soner Sayılır, kimliği belirsiz kişiler tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

            Alınan bilgilere göre, olay, Müteahhit Soner Sayılır'ın (40) Kurtuluş Mahallesi Şehit Oğuz Yener Caddesi üzerinde bulunan ofisinin önünde meydana geldi.

            Soner Sayılır, sahibi olduğu inşaat şirketinden ayrılarak 31 LP 444 plakalı cipine bindi. İddiaya göre cip hareket ettikten kısa bir süre sonra arkadan gelen, plakası belirlenemeyen beyaz renkli bir otomobilden pompalı av tüfeğiyle ateş açıldı.

            İçerisinde 3 kişinin bulunduğu belirtilen otomobil olayın ardından kaçarken, Soner Sayılır başına isabet eden saçmalarla yaralandı.

            Sayılır, olay yerine çağrılan ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Sayılır'ın hayati tehlikesinin olmadığı kaydedildi.

            Polis, çevredeki güvenlik kamera ve mobese görüntülerini incelemeye alırken, çevredeki görgü tanıklarının verdiği eşkâl doğrultusunda saldırıyı gerçekleştiren şahsı yakalamak için çalışma başlattı.

(Yorum Haber Merkezi)

MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı
MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı

 MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı Mustafa Kemal Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Hasan Kaya'yı MKÜ Rektörlüğü'ne atadı.

            Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya'yı atadı” denildi.

MKÜ Rektörü Hasan Kaya'nın özgeçmişi

            1964 yılında Hatay'da doğdu. İlk ve Ortaöğretimini Hatay'da tamamladı. 1988 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1988-1989 yılları arasında Konya'nın Akşehir ilçesinde mecburi hizmet yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1995 yılında İç Hastalıkları Uzmanı oldu. 1998 yılında aynı bölümde yardımcı doçentliğe atandı.

            2011 yılında Hematoloji Yan Dal Uzmanı oldu. 2002 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başladı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu. 2006-2010 tarihleri arasında Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

            Yurtdışı dergilerde yayınlanmış 40, yurtiçi dergilerde yayınlanmış 60 bilimsel makale ve yurtdışı kongrelerde sunulmuş 14, yurt içi kongrelerde sunulmuş 75 tebliği bulunmaktadır.

(Haber: Hasan Kaya)

Yayladağı gelişiyor
Yayladağı gelişiyor

 Yayladağı gelişiyorYayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan 47 mahalleye hizmet vermek için gece gündüz demeden 24 saat aralıksız çalışmaya devam ediyor ve Yayladağı'nı modern bir görünüme getirmek için çaba harcıyor.

            29 Mart yerel seçimlerinin ardından, Yayladağı Belediye Başkanlığına seçilerek görevi devir alan Başkan Kalkan, Yayladağı ve Yayladağı'na bağlanan yeni mahallelerin belediye ihtiyaçlarını karşılamak için var gücü ile çalışıyor.

            Belediyelerin kuruluş amacının, halkın sağlığını refahını, ihtiyaçlarını en iyi şekilde yerine getirmek, kısacası halka hizmet etmektir diyen Kalkan, Yayladağı Belediye yönetimini devir aldıktan sonra yapmış oldukları hizmetleri şöyle açıkladı; “ Göreve geldiğimizden bu yana 20 bin metre kare parke taşı döşedik. İhtiyacı olan mahallelerimize çok amaçlı salonlar yaparak vatandaşlarımızın ihtiyacını gidereceğiz. Bu arada dere ıslahı projelerimizin, proje ihaleleri de yapıldı.

            Belediye yönetimini devraldığımızda ilçede suyun büyük bir eksiklik olduğunu gördük. Mevcut su kaynaklarının yetersiz olduğu görüldü. Bu nedenle DSİ ile iş birliği yaparak Kayapınar mevkiinde sondaj vurdurduk. Çıkan suyu yeni bir isale hattı açarak mevcut su deposuna birleştirdik. Vatandaşımız su içme ve kullanma yönünden büyük bir sıkıntıdan kurulmuş oldu. Bununla da yetinmeyerek mevcut deponun yanına ikinci bir ilave deponun yapımı tamamlanmıştır. Bu sayede ilçemizde ki su sıkıntısı büyük ölçüde giderilmiştir.

            Belediyemiz içerisinde de gerek yeni yollar açarak, gerekse mevcut olanları imara uygun hale getirerek yol çalışmalarımız devam etmektedir.

            Yapımı devam eden tarihi Kasım Bey köprüsü yanındaki parkın ağaçlandırma ve çimleme çalışmalarına başlandı. En kısa sürede yapımı tamamlanarak İlçemiz halkının hizmetine sunulacaktır.

            Kurtuluş Mahallemiz de yapılan ve yapılması gerekenleri yerinde inceledik.

            Vatandaşlarımızın daha rahat bir yaşam sürebilmesi için Belediye olarak üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Kimsesiz, evde yalnız yaşayan yaşlılarımızın bakım ve ev temizliklerini belediyemiz yapmaktadır. Artık hiçbir yaşlımız yalnız değildir.

            Karasinekle mücadeleye 47 mahallemizde devam edildi. Vatandaşlarımızın daha rahat bir yaşam sürebilmesi için Belediye olarak üzerimize düşen görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

On bine yakın insan istihdam edilecek
On bine yakın insan istihdam edilecek

 On bine yakın insan istihdam edilecekBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemelerde bulunmak ve bir dizi programa katılmak üzere ilimize geldi.

            Mobilyacılar Sanayi Sitesi'nin tam anlamıyla faaliyete geçtiği zaman on bine yakın kişinin iş imkanına kavuşacağını belirtti.

            Mobilya sektörünün en fazla istihdam sağlayan sektörlerin başında geldiğini kaydeden Bakan Işık, “Bu sitemiz tam anlamıyla faaliyete geçtiği zaman da on bine yakın insanımız iş imkanına kavuşacak. Dolayısıyla bu bizim açımızdan son derece önemli. Mobilya sektörünün bir başka özelliği de yerlilik oranı en yüksek sektörlerden bir tanesi olması. Türkiye'de ara malı ithalatının yüzde yetmişlerde olduğu bir dönemde mobilya sektöründeki yerlilik oranı yüzde seksenin de üzerinde. Bu bizim açımızdan son derece önemli, eğer bir sektör hem yüzde seksenin üstünde yerlilik oranına sahip hem de çok yüksek istihdam kapasitesine sahipse bu sektöre yatırım yapmak son derece önemlidir. Tabiki ihracat açısından da en güçlü olduğumuz alanlardan biri yine, mobilya sektörü. Bütün bunları birleştirdiğimiz zaman Türkiye'de mobilya üretmek istiyorum diyen insanlara, birlikte hareket etmek istiyorum diyen insanlara destek vermek bizim görevimiz. Bu talep Hatay gibi Habib-i Neccar Hazretleri'nin memleketinden geliyorsa, adeta mobilyanın ana vatanı diyebileceğimiz Hatay'dan geliyorsa buna kayıtsız kalmak mümkün değildi.

            Başta Adalet Eski Bakanımız ve Milletvekili arkadaşlarımız olmak üzere bu konudaki talepleri çok ciddi şekilde değerlendirdik ve altyapı ihalesini yaptık. Şu ana kadar da 8 milyon lira ödenek aktardık. inşallah yakında üst yapı ihalesini de yapacağız ve 2015 yılı içerisinde inşallah üst yapının fiilen başlamasını da hedefliyoruz. Başkanımızın verdiği bilgiye göre de 2016'nın sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu gerçekten bizim Hatay'da önemsediğimiz bir yatırım. Çünkü Hatay bizim bölgemize, coğrafyamıza açılan kapımız. Bu kapı ne kadar güçlü olursa ülkenin o kadar güçlü olduğunun bilincindeyiz. Burada arkadaşlarımızdan bir önemli isteğimiz de rekabette önemli bir avantaj alanlarından birisi olan tasarım. Mutlaka mobilyada tasarımı geliştirmek durumundayız. Ben arkadaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, burada güçlü bir tasarım merkezinin kurulması bizim sektörümüzün katma değeri yüksek ürünler ihraç etmesi ve üretmesi açısından son derece önemli. Biz KOSGEB olarak o noktada da destek veririz yeter ki arkadaşlarımız bu iradeyi ortaya koysunlar.

            Mobilya da bu açıdan en önemli, en avantajlı sektörümüz. Arzumuz buranın sadece üretim merkezi değil aynı zamanda bir tasarım merkezi de olması. Bununla ilgili üniversitelerimizde, tasarım ofislerimizde mutlaka yakın bir işbirliğinin kurulmasını önemsiyoruz. Tasarım ofislerini AR-GE merkezi gibi destekleme kararlılığımız var. Bunu da inşallah hayata geçirdiğimizde işte o zaman bu mobilyacılar sitemizin bu noktada önemli bir avantaja daha sahip olacağını düşünüyorum. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Başta Sayın Bakanımız, Milletvekili arkadaşlarımız, eski Valimiz, yeni Valimiz, bu konu üzerinde yoğunlukla duran arkadaşlarımız, kooperatif başkanımız ve burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Hatay, Habib-i Neccar Hazretleri'nin mirası olan bu mesleğin bir dünya markası olarak ortaya koyacak ve belki de Türkiye'nin en önemli ihracat kalemlerinden birisi olarak, tasarımı kendine ait dizaynı, kendine ait ve katma değeri yüksek mobilya ürünlerini dünya pazarına ulaştıracak ve Hatay'da yaşayan bütün insanlarımızın hayat tarzına, yaşam konforuna çok olumlu katkı sunacak. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

            Sanayi arazisi 465.000 m² alan üzerine kurulu olup, Yönetim hizmetleri ve sosyal tesis binası, spor tesisleri, Ar-Ge binası, restaurant ve kafeler, ticari işletmeler, park alanı ve dini tesis alanlarıyla hizmet verecek. İş yerlerinin 2016 yılı sonunda teslim edilmesi sonrasında Sanayi Sitesinin üretime başlaması ile birlikte ilimize ilave 10.000 istihdam sağlaması ve mobilya ihracatının 500 bin Dolara ulaşması hedeflenmektedir.

            İnceleme gezisine Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanı sıra, Adalet Eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Ak Parti Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Vali Yardımcısı H. Volkan Köksal, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya Ticaret ve Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

(Haber Merkezi)

MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ

AGD öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarından ortak tepki
Antakya Vali Ürgen Alanında buluşan yüzlerce kişi “Katil İsrail Filistinden defol” sloganı ile İsrail'i kınadı.

            Bir süre önce İsrail askerlerinin Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girerek kutsal mekanı kirletmeleri ve Kuran-ı Kerimleri yere atmalarına bir tepkide Antakya'da sivil toplum kuruluşlarından geldi.

            Cumartesi günü Vali Ürgen Alanında Anadolu Gençlik Derneği Antakya Şubesi önderliğinde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla İsrail'i kınadılar, Filistin'e destek verdiler.

            Düzenlenen toplantıya katılan kadınlı-erkekli- çocuklu kalabalık “Müslüman uyuma Mescidine sahip çık” sloganı yanında tekbirler getirerek Filistinin yanında olduklarını gösterdiler.

            Anadolu Gençlik Derneği, Saadet Partisi, İlim Yayma Cemiyeti, Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube, Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube, Öğder, Din-Bir-Der, Yardımeli Derneği, Nehir Derneği, Ensar Vakfı'nın destek verdiği basın açıklamasını okuyan AGD Şube Başkanı Mehmet İncecik şu açıklamada bulundu:  “İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan işgalci İsrail Müslümanları kışkırtmaya yönelik aşağılık davranışlarına devam ediyor. Maalesef uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve gerçekte bir terör örgütü gibi davranan İsrail'in silahlı unsurları ayaklarındaki kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiler. Aynı kirli postallarla Kıble Camii'nin içinde terör estiren bu silahlı unsurlar camide bulunan Kur'an-ı Kerimleri yerlere attılar, üzerlerinde gezindiler. Cami içindeki Müslümanları tartakladılar.  Dışarıda olayları protesto eden Müslümanların üzerine ses bombası, gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdılar. Çıkan çatışmada birçok kardeşimiz yaralandı.

            Terör örgütü İsrail'in yaklaşık bir haftadır Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin'de kan dökmeye yönelik bir çaba olduğu aşikârdır. İsrail küstahca tüm kutsal değerlerimize saldırarak Filistinli Müslümanları çileden çıkarmaktadır. Terör örgütü İsrail'in ve aynı örgütün silahlı unsurlarının bu çirkeflileri kabul edilebilir değildir. İsrail sadece Müslümanlar için değil, insanlıktan nasibini almış herkes için bir beladır.

            Siyonist İsrail'in bu küstahca davranışlarının kaynağı Batı'dan aldığı cesarettir. Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve Avrupa Birliği İsrail'in her sapkınlığına el altından ya da açıktan deste olmaktadır. İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, başta Türkiye olmak üzere İslam Ülkelerindeki hükümetlerin Batı ile olan ilişkileri İsrail'i cesaretlendirmektedir. Şunu tüm dünya bilmeli ki Müslümanların Yahudi düşmanlığı yoktur. Ancak işgalci İsrail'in varlığı ve sapkın Siyonizm düşüncesi kabul edilemez.

            Terör örgütü İsrail var olduğu müddetçe bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşması mümkün değildir.Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve de tüm terör olaylarının kışkırtıcısı İsrail'dir. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın işgali kabul edilemez. İsra ve Mirac'ın şehri Kudüs'ün işgali kabul edilemez. Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez.

            Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail'in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır. Bir ırkın üstünlüğünü ve seçilmişliğini iddia eden Siyonizm'in insanlığa getireceği ancak ve ancak köle düzenidir. Bölgeye barış ve huzurun gelmesinin tek yolu Kudüs'ün tekrar Müslümanlarca idare olunmasından geçmektedir. Hazreti Davut'un Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir.

            Hazreti Süleyman'ın Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir. Hazreti Ömer Kudüs'ü fethetmiş ve oradaki tüm insanların can ve mal emniyeti sağlamış, bölgeye huzur ve saadet getirmiştir.

            Burada yaptığımız bu açıklama ile tüm dünyaya Kudüs'ün sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Bu açıklama ile tüm dünyaya Filistin halkının sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Terör örgütü İsrail'in Kudüs'ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


12 saat, 18 dakika önce / 24.11.2014 10:52:03   

Öğretmenlik en onurlu mesleklerin başında

Hatay Valisi Ercan Topaca, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayarak tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutladı.

            Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinin 86. Yıldönümünü ve bu anlamlı günün “Öğretmenler Günü” olarak kutlamanın mutluluğu içindeyiz diyen Vali Topaca, mesajında şu açıklamalarda bulundu: “Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenlik; emek, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın bir meslektir. Kendini geliştiren ve ufku açık öğretmenlerimiz sayesinde ülkemiz, çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarak Atatürk'ün belirlediği aydınlık yolda yürümeye devam edecektir.

            Günümüzdeki eğitim ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak öğretmenlerin bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecindeki öncü rolü geçmişte olduğu gibi bugün de sürmektedir.

            Değerli Öğretmenlerimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdan hür, irfanı hür nesiller ister.” sözü ışığında, genç kuşakların okuyan, araştıran, donanımlı, özgüvene sahip, kendi değerlerini unutmadan evrensel değerleri benimseyen ve girişimci bireyler olarak yetişmelerindeki çabalarınız her geçen gün daha büyük önem kazanmaktadır.

            Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevleri başında şehit olan ve aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle ilimiz genelinde görev yapan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 22 dakika önce / 24.11.2014 10:48:23   

YAYLADAĞI KOORDİNASYON MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Yayladağı Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirerek halkın hizmetine sundu.

            Türk Bayraklarıyla karşılamaların yapıldığı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterisiyle başlayan açılış törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,Yayladağı Kaymakamı Alpaslan Altınışık, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

            Yapılan açılış töreninde konuşma yapan Başkan Savaş, “Bütün renklerimiz burada, sayın kaymakamımıza başkanımıza buradaki tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum, çünkü biz bunu Yayladağı'ndaki tüm hemşehrilerimize hizmet için yapıyoruz. Başkanımızında ifade ettiği gibi bizler birbirimizi tamamlayıcı unsurlarız büyükşehir ve ilçe belediyeler olarak, bugüne kadarda birçok ortak çalışmalarımız oldu.

            Yayladağı'nın çok hizmete ihtiyacı var özellikle altyapı konusunda, inşallah biz beş sene içerisinde Antakya'ya yaptıklarımızı azimle çalışarak Yayladağına'da yapmak istiyoruz. Bugünlerde biraz sıkıntı var birazını biz yüklendik birazını ilçe belediyemiz yüklendi. Aydınlık günler inşallah çok yakında. 40 litrelik güzel bir su bulduk o suyu taşıyıp Yayladağı'ndaki hemşehrilerimizi rahatlatacağız.

            Ama Yayladığı'na biz sadece su, kanalizasyon altyapı, hizmetleri değil, üst yapıdada güzel hizmetler yapmak istiyoruz. Hizmetlerimizi ilçe belediye başkanımızla birlikte yapmak istiyoruz. 

            Ben başkanımızdan rica ediyorum, bize Yayladağı'nda bir yer verirlerse yada bulurlarsa bir güzel bina yapalım buraya hem hizmet binası olur hem de HATSU'nun binası olur, Büyükşehir buraya geldimi hiç gitmesin biz yerinde hizmet etmek istiyoruz.” dedi.

            Yapılan konuşmaların ardından Başkan Savaş ve diğer protokol mensupları Yayladağı Koordinasyon merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

            Yapılan açılışın ardından Yayladağı merkezinden Yayladağı semt pazarına kadar yapılan yürüyüşle halk selamlaması gerçekleştirildi. Yürüyüşün son bulduğu Yayladağı semt pazarında ise kuran okundu. 

            Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlamış olduğu 3000 kişilik etli pilav ve kuru fasülye etkinliğe katılan vatandaşlara ikram edildi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 23 dakika önce / 24.11.2014 10:47:25   

KİMYECİ: VATANDAŞIMIZIN TALEBİ BAŞIMIZIN ÜSTÜNDEDİR

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, vatandaşlarla olan birlik ve beraberliğini yaptığı “Halk Günü” ile devam ettiriyor.

            Başkan Kimyeci, her Cuma günü sabah saat 08.00'den öğle saat 12.00'ye kadar olan zaman diliminde halkın istek ve temennilerini dinliyor, talepleri karşılıyor.

            Makam kapısını sonuna kadar açan Başkan Kimyeci, vatandaşlardan gelen taleplere çözüm bulmak üzere anında ilgili Başkan yardımcısı ve müdürleri arayarak sorunların çözümü için talimat veriyor.

            Antakya Belediyesi yetki ve sorumluluğunda olmayan vatandaşlardan gelen istek ve talepleri ise ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirmek suretiyle vatandaşı geri çevirmiyor.

            Vatandaşlar, halkın sorunlarını dinleyen, istek ve taleplerine çözüm üreten, halkla birlikte ve halkın içinde bir yönetim anlayışını benimseyen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'den ve Antakya Belediyesi'nin 'Halk Günü' uygulamasından duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

(Haber Merkezi)


12 saat, 24 dakika önce / 24.11.2014 10:46:04   

AK PARTİ DÖRTYOL'DA HASAN ÖZEL'LE DEVAM DEDİ

Adalet ve Kalkınma Partisi 5. Olağan Dörtyol İlçe Kongresi, Cumartesi günü Atatürk Parkı Salonunda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Adalet eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu ve Adem Yeşildal, İl Başkanı Murat Genco ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Gençlik Kolları Başkan ve Üyeleri, İl Kadın Kolları, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Başkanları, delegeler ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.

            Ak Parti İlçe Başkanı Cüneyt Yavuz'un istifası ile boşalan ilçe başkanlığına 20 Temmuz 2014 tarihinde Genel Merkez atamasıyla gelen Hasan Özel, kongrede delegelerin onayını alarak, AK Partiyi 2015 genel seçimlerine taşımada önemli bir görev üstlenmiş oldu.

            Divan kurulunun oluşturulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.  Kongrenin açılış konuşmasını yapan Hasan Özel, göreve başladığı andan itibaren birlik ve beraberliği sağlamak adına çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek, şu anki yönetimiyle göreve devam edeceğini söyledi.

            Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Ak Parti'nin gelmesiyle ülkemizde her alanda hizmetlerin arttığını, bunda birlik ve beraberliğin öneminin büyük olduğunu ifade etti. Ak Parti'nin istişareye büyük önem verdiğini ifade eden Erdem, girdikleri her seçimden başarı ile çıktıklarını belirtti.

            Tek Liste ile girilen seçimlerde AK Parti İlçe Başkanlığına Hasan Özel getirilirken,  Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Abdullah Doğan, Adem Şakır, Ali Akkoyun, Ali Günay, Celal Kaplankıran, Doğan Özcan, Emrah Kuş, Fatma Tosun, Hacı Ali Ünlü, Hüseyin Özen, Hüseyin Türkoğlu, İsmail Çetin Baytar, İlhami Taşar, İsmail Tekin, Kadir Gök, Mehmet Ertunç, Mehdi Aksoy, Muharrem Babür, Mustafa Atım, Mustafa Girgin, Mustafa İncesu, Necati Aydoğduoğlu, Tuğba Ünal, Şeref Yılmaz, Ökkeş Açıcı, Ömer Seçer, Ömer Faruk Kara, Süleyman Göksu, Zerrin Perçin

(Haber Merkezi)


12 saat, 25 dakika önce / 24.11.2014 10:45:02   

ZABITA EKİPLERİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Antakya Belediyesi Zabıta Ekipleri Antakyalıların sağlını korumak amacıyla sürdürdüğü işyeri denetimlerine devam ediyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kentte faaliyet gösteren kasap, lokanta, fırın, ekmek fabrikaları ve unlu mamül imalat ve satışı yapan iş yerlerini denetledi.

            Halk sağlığını korumaya yönelik yapılan denetimlerde kasap, lokanta, fırın, ekmek fabrikaları ve unlu mamül imalat ve satışı yapan iş yerleri, işyeri temizliği konusunda uyarılırken, satılan ürünlerin doğru ambalajlanması konusunda teşvik ediliyor.

            Zabıta ekipleri özellikle hijyen kuralları ve sağlıklı gıda tüketimine yönelik yapılan iş yeri denetimlerinde çalışanlar, imalathane ve satış yerlerinin temiz olup olmadığı, istenilen şartlara uyulup uyulmadığı, kullanılan malzemelerin son kullanma tarihinin geçip geçmediği ile ilgili kontroller yaparak halkın sağlığına tehlike arz edebilecek olumsuzlukları kontrol ettiler.

            Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bu kapsamda kent genelinde kasaplar, lokantalar, fırınlar, unlu mamul üretim ve satışı yapan 32 iş yerini denetledi. Yapılan denetimler sonrasında ekipler, temizlik ve hijyen kurallarında eksiklikleri bulunan iş yerlerine yazılı ihtarname verdi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 26 dakika önce / 24.11.2014 10:43:51   

AİLE ORTAMI SAĞLAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Koruyucu Aile Derneği Hatay Şubesi tarafından organize edilen aşure etkinliğine katıldı.

            Koruyucu Aile Derneği Hatay Şube ofisinde gerçekleştirilen etkinliğe Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Antakya İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Özkan, Antakya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Yiğitbaşı, Koruyucu Aile Derneği Hatay Şube Başkanı Alaaddin Dolmacı, dernek üyeleri, koruyucu ailelere teslim edilen çocuklar ve davetliler katıldı.

            Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci şunları kaydetti; “ Dernek adına düzenlediğiniz ilk etkinlik olan aşure etkinliğiniz hayırlı olsun. Sizler yavrularımıza sahip çıkarak toplumda çok önemli bir görev üstleniyorsunuz.

            Yetiştirme yurtlarında kalan çocuklarımıza sahip çıkabilmek, aile ortamında yetişmelerini sağlamak ve tek vatan tek millet olgusu ile eğitmek bizler için çok önemli. Bu fedakarlıklarınızdan dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

            Koruyucu Aile Derneği Hatay Şube Başkanı Alaaddin Dolmacı Başkan Kimyeci'ye desteklerinden dolayı teşekkür ettiği konuşmasında; “ Koruyucu Aile Derneği Hatay Şubesi olarak gerçekleştirmiş olduğumuz bu ilk etkinliğimize destekleriniz ve katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.

             Bizler Koruyucu Aileler olarak her geçen gün büyümekte, sayı olarak artmaktayız. Amacımız yuvalarda ve yetiştirme yurtlarında kalan yavrularımızı koruyucu ailelerle buluşturarak, onlara sıcak bir ev ortamı sağlamak.

            Hatay'da 160 çocuğumuz 108 aile ile buluştu. Bunların denetimleri periyodik olarak gerçekleştiriliyor.

            Bizler bu ailelerle bir dernek çatısı altında toplanarak, birlik beraberlik içerisinde daha çok çocuğu daha çok aileye ulaştırabilmeyi amaçladık. Eski Hatay Valisi, şimdi Emniyet Genel Müdürü olan Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz'in bir sözü vardı “Lütfen Çocuklarımıza Sahip Çıkalım”. Biz de Türkiye genelinde yürütülen Gönül Elçileri Projesi kapsamında çocuklarımıza sahip çıkarak koruyucu aileler olduk.

            Hatay yetiştirme yurtlarında kalan en az çocuk sayısı ve en çok koruyucu aile sayısı ile Türkiye'de birinci oldu. Bunu korumayı ve daha da iyileştirmeyi umut ediyoruz. Bugün burada toplanmamıza desteklerini esirgemeyen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü'müze bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

            Konuşmaların ardından Antakya Belediyesi'nce hazırlanan aşure, misafirlere ikram edildi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 27 dakika önce / 24.11.2014 10:42:51   

HİZMET ÜRETİN

Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD), Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) ve Birleşik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİRSİAD), Hatay Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenleyerek belediyelere çağrıda bulundu.

            HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halit Yağcıoğlu, HASİAD Genel Sekreteri Metin Urhan, HAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zekiye Çankaya Fakıoğlu, HAGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı F.Zekvan Barutçu, BİRSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yücedal ve BİRSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Konak Hatay Gazeteciler Cemiyetinde düzenledikleri basın toplantısında Yerel yönetimler arası uyum sorunu, imar, trafik, yol ve su ve çevre kirliliği konusunda uyarılarda bulunarak belediyelere hizmet çağrısında bulundu.

            Üç kuruluşun Başkan ve Yöneticileri dün ortak bir açıklama yaparak amacı şöyle duyurdu: Şehrin nazım imar planları gözden geçirilmeli ve kentsel dönüşüm uygulamaları hızlandırılmalı.

            Kapatılan beldelerimizden Antakya ve Defne Belediyelerine devir edilen imar planlarının gerek Defne gerekse Antakya belediyelerince biran önce revize edilmesi gerekmektedir.

            Antakya ve Defne Belediyeleri İmar Kanununun 18. Maddesinden faydalanarak gecekondu bölgelerinin biran önce imara açılması gerekmektedir.

            Şehrimizde yaşanan trafik keşmekeşine bir son verebilmek amacıyla imar planlarında yer alan ancak faaliyete geçirilmemiş yol ve kavşaklar bir önce açılmalı ve şehir trafiği rahatlatılmalıdır.

            Şehirdeki üstgeçit eksikliğinin giderilmesi. Atatürk Caddesinin tek yöne çevrilmesi projesi istenildiği gibi olmamış ve de zamanında Antakya Belediyesinin hazırladığı projeye uyulmadığı gibi protokol caddesi olma özelliğini de yitirmiştir. Bu anlamda şehrimizde Atatürk Caddesine alternatif caddeler projelendirilmelidir.

            Atatürk caddesi ve benzeri caddelerde ücretli otopark sistemine bir an önce geçilmesi gerekir.

            Cazibe merkezi özelliği taşıyan yapıların şehir merkezinde olmaması ve valilik , belediye ve resmi kurumların şehir dışına taşınması için planlama yapılması.

            İmara açılacak bölgelerde yeterli yol genişliklerin sağlanması, küçük parseller üretilmemesi, yoğun yapılaşmamaya izin verilmemesi , yeterince yeşil alan ve otopark alanları bırakılması, otopark için alınan paraların hızlı bir şekilde otopark yapımında kullanılması, Avm lerin Şehir merkezlerine yakın yerlere yapılmaması, yeni imarlarda yol, altyapı, üstyapı çalışmaları ve projeleri yapılmadan imar izni verilmemeli.

            Yol kazılarının ve onarımlarının planlı ve düzenli yapılması, çalışma yapılacak veya onarılacak yolların önceden yapım programının duyurulması, yerel yönetimler ile özel sektör arasında iletişimsizlik (Ör: Enerjisa, Doğalgaz, Yol yapımı meselesi) sebebiyle zarara uğratılmakta. Bu nedenle belediyeler 3 yıllık çalışma planlarını açıklamalıdırlar. Yaşanılan su sıkıntılarına kalıcı çözümler bulunması . Ayrıca eskimiş ve asbestli su borularının yenilenmesi.

            Şehrin girişi, prestij problemi yaşatıyor. Acil çözüm getirilmeli. Hava kirliliğini azaltmak için doğal gaza geçişin hızlandırılması gerekir.  Asi nehri ve çevre düzeninin bir an önce yapılması. Cadde ve sokakların aydınlatılması, Sebze-meyve hali kent merkezi dışına çıkarılmalıdır. Görüntü kirliliği yaratan tabelalara bir düzen getirilmesi, Çevre temizliğinin daha özenli yapılmasının sağlanması.

(Haber Merkezi)


12 saat, 29 dakika önce / 24.11.2014 10:40:46   

Kırıkhan, Yetişen'e sahip çıktı

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen Kırıkhan CHP İlçe Teşkilatını ziyaret etti. CHP İlçe başkanı İsmet Buğdaycı, yöneticiler ve kalabalık bir topluluk tarafından yoğun ilgiyle karşılaşan Yetişen, “Kırıkhan benim ilçem ilçemin bu kalabalıkla beni karşılaması onure etmesi beni mutlu etti. Sizlere layık olmak için bu yola çıktım, nasip olursa aday olupta seçilirsem hemşehrilerimin gurur duyacağı bir milletvekili olacağıma soz veriyorum, başınızı öne eğdirecek hiç birşey yapmayacağım” dedi.

            Yoğun kalabalık içerisinden bir grup ''ovanın adayı Kırıkhan'lı olsun Kırıkhan'ın adayı Ahmet Yetişen olsun''diyerek duygularını dile getirdi.

            Ova'da ve tüm Hatay'da güçlü olan Kırıkhan'da şekerci Hacı Hamit'in torunu olan Yetişen, “CHP'den hiç kopmadım babam Yaşar Yetişen yıllarca Kırıkhan da CHP de yönetici olarak hizmet verdim.

            CHP'li amcamın kızı İris Şentürk uzun yıllar CHP'de siyaset yaptı, Antakya Belediye Başkanlığı yaptı. Dolayısıyla partimizden hiç kopmadık. Şimdi İlimize hizmet zamanı” diyerek duygularını dile getirdi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 31 dakika önce / 24.11.2014 10:39:35   

Metal sanayi sitesinin projeleri bakanlığa sunulacak

Antakya Oto Tamirciler Ve Elektrikçiler Odası Başkanı Nizar Hayzaran, Metal Sanayi Kooperatif Başkanı Hikmet Öğreten ve yöneticileri Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'ü birlik binasında ziyaret etti.

            Başkan Teksöz ziyaret programında yaptığı konuşmada Metal sanayi sitesinin projeleri ivedilikle bakanlığa sunulacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Metal sanayi sitesi arsamızın kati satış sözleşmesi bitti. İşlemler için tapuya gönderildi. Sitemizin proje çizimleri için mimar ve mühendislerle görüşmeler sürüyor.

            Metal sanayi sitesinin projeleri ivedilikle bakanlığa sunulacak. Metal işiyle iştigal eden ve dükkân ihtiyacı olan esnaf ve sanatkârlarımız hemen kooperatife veya odalarımıza müracaat ederek ortak olmaları önem arz etmektedir. Bugüne kadar müracaat edenlerin ortaklıkları kabul edilmiştir. Çok az sayıda arsamız mevcuttur. Esnafımız hızlı bir şekilde kooperatif yöneticileriyle irtibata geçsinler. 

            Bugün oto tamirciler oda başkanımız Nizar Hayzaran ve kooperatif başkanımız Hikmet Öğreten yönetim kurulları ile birlikte teşekküre geldiler, sağ olsunlar emek onların bizim çorbada tuzumuz var.

            Esnafımıza hayırlı olsun” dedi.

(Haber Merkezi)         


12 saat, 32 dakika önce / 24.11.2014 10:37:51