......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 106553
YORUM MANŞET
Zeytinyağı markalaşma yolunda
Zeytinyağı markalaşma yolunda

Zeytinyağı markalaşma yolundaHatay ilinin ekonomisi içerisinde tarım sektörü önemli bir paya sahip olurken tarım içinde de zeytincilik ve zeytinyağı üretimi her geçen gün artıyor. Hatay, 2013 yılında 158.419 ton zeytin üretimi ile Türkiye zeytin üretiminin % 9,5'unu gerçekleştirdi. 540 bin 300 hektar büyüklüğündeki Hatay'ın toplam alanının 276.240 hektarı tarım alanı olup, bu alanın %18' si zeytinlik arazisi.

            Üretilen zeytinyağının pazara sunumu, ambalajlama ve markalaşma sorunları bulunmakla birlikte, her geçen gün iyileşmeler görülmektedir. 

            Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğü tarafından Sanayi Sicil Belgesi verilmiş 55 adet Zeytinyağı prese tesisi faaliyette bulunmakta ve bu tesislerde 40.862 ton zeytinyağı çıkarılmaktadır. Son yıllarda sofralık zeytin ekim alanlarının artması ile birlikte az da olsa salamuralık zeytin üretimine girildiği gözleniyor.  

            Hatay'da, gerek zeytin ağacı ekiminin desteklenmesi, gerek zeytinyağına verilen teşvik nedeniyle son yıllarda zeytin ekim alanları oldukça arttı. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde zeytin ve zeytinyağı üretiminin  %50 oranında artacağı düşünülüyor

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın son yıllarda kırsal kalkınmanın desteklenmesi projesi çerçevesinde verilen hibe desteği nedeniyle, yeni teknolojiye uygun kontini sistem zeytinyağı ve prese tesisleri kuruldu.

            Hatay'da üretilen zeytinyağı gerek iç piyasa, gerekse dış piyasalarda lezzet ve aroması bakımından aranılan özellikleri taşımaktadır. Bu sektörün gelişimi, beraberinde sabun sanayinin de gelişmesine neden olmakta.   

            Zeytinyağı üretimi sırasında ortaya çıkan atık prinanın sıkıştırılıp, briket yapılması ve ısınma amaçlı yakıt olarak değerlendirilmesi ile ısınma gereksiniminin bir bölümü karşılanmakta.    

(Haber: Hasan KAYA)

Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve barış adasıdır
Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve barış adasıdır

Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve barış adasıdırBüyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Milleti'ne en anlamlı armağanı olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümünü coşkuyla kutladık.

            Dün Atatürk Caddesinde düzenlenen törene Hatay Valisi Ercan Topaca, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Vali Yardımcıları, askeri erkân, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

            Vali Topaca, törende yaptığı konuşmada “Cumhuriyet bağımsız yaşamak azmidir, Türkiye Cumhuriyeti huzur ve barış adasıdır.” dedi.

            Vali Topaca, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş'ın vatandaşların bayramını kutlamalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

            Vali Topaca törende yaptığı konuşmada, 29 Ekim Cumhuriyet bayramının ilimize ve devletimize huzur getirmesini diliyorum diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Aziz Şehitlerimiz, Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü millet olarak aynı duygu birliği içinde, büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bugünde huzurunuzda saygı, minnet ve şükranla eğiliyoruz.

            Türkiye Cumhuriyeti her alanda çok büyük başarılar yakalamıştır. Önemli başarıları da hayata geçirmiş bir milletiz. Hepimiz daha çok çalışmak zorundayız. Cumhuriyet bağımsız yaşamak azmidir. Türkiye Cumhuriyeti huzur ve barış adasıdır.

            Biz ilimize devletimize sahip çıktıkça bu ülke daha güzel olacaktır. Türkiye'nin değerlerini önemsemeliyiz ve hep beraber sahip çıkmalıyız. Hatay bütün ilçeleri ile beraber hep birlikte Hatay'dır. Cumhuriyetimizin 91. yılını bütün inançlar ile sevgi ile barış ile coşku ile kutluyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Mehmetçiğin bağımsızlık tutkusu ve eşsiz vatan sevgisi neticesinde ortaya çıkan en büyük eserdir.

            Emanetinizin bekçisiyiz. Sizin emanetiniz olan aziz vatanımız üstünde, şanlı bayrağımızın gölgesinde huzur içerisinde yaşarken, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Gençler sizleri sevi-yoruz ve önemsiyo-ruz. Bayramınız kutlu olsun.” dedi.

            Konuşmaların ardından kutlama törenleri resmi geçit törenleri ile sona erdi.

(Haber: Hasan Kaya)

Borçlu mükellefler vergilerini yapılandırıyor
Borçlu mükellefler vergilerini yapılandırıyor

Borçlu mükellefler vergilerini yapılandırıyorTBMM'de kabul edilen torba yasa ile ödenmemiş vergiler, bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları gibi ödenmemiş vergilerin yasa uyarınca yapılandırılması Hatay ilinde de son hız devam ediyor.

            Yorum Gazetesi imtiyaz sahibi Sadullah Ergin ve gazete muhabiri Hasan Kaya, bir süre önce ilimize atanan Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol'la makamında görüşerek konu ile ilgili kamuoyu adına bilgiler aldı.

            24 Ekim tarihi itibariyle 17 bin 478 dilekçe ile Vergi Dairelerine müracaat edildiğini, 184 bin borçlu mükellef sayısına göre şimdilik % 10 oranında bu yasadan yararlandırıldığını belirten Erol, Kasım ayında çok daha fazla talep beklediklerini ifade etti.

            Hatay genelinde şimdilik 92 milyon TL. borcun yapılandırıldığını söyleyen Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, son müracaat tarihinin 1 Aralık 2014 olduğunu hatırlattı.

            Borçlu mükelleflerin borç sorgulama için 1189 kısa mesaj yanında, e-devlet ile internet ortamında borçlarını öğrenebileceklerini belirten Nazmi Erol, borçlu mükelleflere mektupla bilgi de vereceklerini kaydetti.

            Torba yasa ile vergi borçlarının yapılandırılması için her hangi bir teminat şartının bulunmadığını ifade eden Vergi Dairesi Başkanı, bu yasanın bir avantaj olduğunu ve bundan yararlanmalarının menfaatleri icabı olduğunu vurguladı.

            Yasaya göre vergi borcu bulunan mükellefler için TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Borcun ödenmesi halinde, vergi cezalarından ve buna bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek.

            Yıllık gelir veya kurumlar vergilerini, gelir (stopaj) vergisi, kurumlar (stopaj) vergisi, KDV ve ÖTV için başvuruda bulunan mükellefler, taksit ödeme süresince, çok zor durum olmaksızın, her bir vergi türü itibarıyla bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödemez ya da eksik öderse düzenlemeden yararlanamayacak.

(Yorum Özel Haber)

Mükellefler borçlarını daha kolay öğrenecek
Mükellefler borçlarını daha kolay öğrenecek

Mükellefler borçlarını daha kolay öğrenecek Hatay Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile birlikte Hatay Vergi Dairesi Başkanlığının işbirliği ile Hatay SMMM Odası Toplantı Salonunda Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 6552 Sayılı Kanunun 73 ve 74. Maddeleriyle ilgili alacakların yeniden yapılandırılması ve kasa hesabının düzeltilmesine ilişkin hükümlerin anlatıldığı bir toplantı düzenlendi.

            Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol yeni torba yasa ile mükelleflerin borçlarını e devlet kapısından, vergi dairelerinden, şahsen veya pıtsa yoluyla veya kısa mesajla müracaat edebileceğini belirtti.

            Toplantıya SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz, Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Grup Müdürleri Ahmet Tecimen ve Namık Orhan, Vergi Dairesi Müdürleri ve oda mensupları, mükellefler ile vergi dairesi müdürlüklerinin takip ve icra servisi şefleri katıldı.

            Toplantıda açılış konuşmasını yapan Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, torba kanunla ilgili bilgi vererek şu açıklamalarda bulundu: Yapılandırma için; bağlı olunan vergi dairesine şahsen, posta yoluyla veya www.gib.gov.tr üzerinden internet yoluyla 01Aralık 2014 tarihine kadar müracaat edilebilir.

            Mükellefler borçlarını; vergi dairelerinden, e-devlet kapısından, internet vergi dairesinden cep telefonlarından 1189 a kısa mesaj yazarak (BORÇ TCKN Anne kızlık soyanının ilk 2 harfi yazılıp 1189 gönder)  borçları olup olmadığını öğrenebilecek.

            Ayrıca; Gelir İdaresi Başkanlığının PTT Genel Müdürlüğü İle sözleşme yapmış olup, borçlu mükelleflerimizin mernis kaydına göre adreslerine bilgilendirme mektupları yakın zamanda gönderileceğini belirtmiştir.

            Yasadan faydalanan mükelleflerin avantajları ile ilgili olarak ise; yapılandırmanın birikmiş borçların enflasyon oranında güncellenerek, faiz ve zamlar silindi. 

            Alacak aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50'sinin ödenmesi halinde bu cezaların kalan %50'sinin tahsilinden vazgeçilecek. Yapılandırılan borçlara taksitler halinde ödenme imkânı getirildi. Taksitlendirme süresinin 18 taksit 36 ayı geçmemesi şartıyla borçlunun tercihine bırakıldığını, gecikme zammı tutarı yerine daha düşük oranlı Yİ-ÜFE tutarı hesaplanarak, mükelleflerimize kolaylık sağlandı. Ödemelerin; vergi dairelerine, bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) den kredi kartıyla, (ayrıca mahsuben) ödenme kolaylığı sağlandı. Borçların yapılandırılabilmesi için teminat gösterilmesi şartının bulunmadığı, borçlarını yapılandıran mükellefler hakkında yeni başlatılan cebri icra takiplerinin kaldırılacağı.

            Ödediği vergilerle ülkenin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine katkıda bulunan tüm mükelleflere ve ev sahipliği yapan Hatay SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Korkmaz'a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

            Bilgilendirme Toplantının sunumunu İstanbul SMMMO eğitmeni Murat Ceyhan yapmış olup, soru ve cevap kısmı Grup Müdürü Ahmet Tecimen ve Antakya Vergi Dairesi Müdürü Ali Şerifler'le birlikte tamamlandı.

(Haber Merkezi)

Hatay, tarih ve kültür hazinesi
Hatay, tarih ve kültür hazinesi

Hatay, tarih ve kültür hazinesiTarih ve kültür hazinesi Hatay, heyecan verici imkânlar âleminin kapısı durumunda. Doğu Akdeniz'in Ortadoğu ile buluştuğu yerde, Hatay toplantı ve kongrelere şahane mekân konumunda bulunuyor.

            Hatay birinci sınıf otel konaklama ve konferans tesisi zenginliği, Türkiye, Kıbrıs ve Dünyanın belli başlı şehirlerine kolayca ulaşım, güzel dekorlar ve eşsiz manzara cazibesi sunmakta. Bütün bunlara, mükemmel bir iklim ve alternatif destinasyonlara göre çok daha düşük maliyet avantajı eklenmekte.

            Hatay,  İstanbul ve Ankara´ya transfer bağlantısı ve direkt uçuş imkânıyla, Türk Havayolları ve diğer ulusal havayolu şirketlerince İstanbul´a bir ile iki saat içinde ulaşmak mümkün.

            Türkiye Florasında tanımlanan 850 bitki cinsinin 419´una ev sahipliği yapan Amanos Dağları Doğa Turizminin en güzel mekânlarını sunarken, Samandağ, 14 km uzunluğundaki plajı ile deniz ve sıcak güneşin buluşma noktasıdır.

            Hatay, Akdeniz, Anadolu, Ortadoğu, Türk, Arap, Müslüman, Hristiyan, Ermeni, Yahudi mutfağının ortak buluşma noktası ve tadına doyum olmayan yemekleri tatma fırsatı vermektedir. 

            Hatay, dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olması özelliği ile tarihi, kültürel, arkeolojik, etnografik tüm yapı ve eserleri bünyesinde taşıyan bir kültür kenti özelliğini taşımaktadır.

(Haber: Hasan KAYA)

Zeytinyağı markalaşma yolunda

Hatay ilinin ekonomisi içerisinde tarım sektörü önemli bir paya sahip olurken tarım içinde de zeytincilik ve zeytinyağı üretimi her geçen gün artıyor. Hatay, 2013 yılında 158.419 ton zeytin üretimi ile Türkiye zeytin üretiminin % 9,5'unu gerçekleştirdi. 540 bin 300 hektar büyüklüğündeki Hatay'ın toplam alanının 276.240 hektarı tarım alanı olup, bu alanın %18' si zeytinlik arazisi.

            Üretilen zeytinyağının pazara sunumu, ambalajlama ve markalaşma sorunları bulunmakla birlikte, her geçen gün iyileşmeler görülmektedir. 

            Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğü tarafından Sanayi Sicil Belgesi verilmiş 55 adet Zeytinyağı prese tesisi faaliyette bulunmakta ve bu tesislerde 40.862 ton zeytinyağı çıkarılmaktadır. Son yıllarda sofralık zeytin ekim alanlarının artması ile birlikte az da olsa salamuralık zeytin üretimine girildiği gözleniyor.  

            Hatay'da, gerek zeytin ağacı ekiminin desteklenmesi, gerek zeytinyağına verilen teşvik nedeniyle son yıllarda zeytin ekim alanları oldukça arttı. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde zeytin ve zeytinyağı üretiminin  %50 oranında artacağı düşünülüyor

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın son yıllarda kırsal kalkınmanın desteklenmesi projesi çerçevesinde verilen hibe desteği nedeniyle, yeni teknolojiye uygun kontini sistem zeytinyağı ve prese tesisleri kuruldu.

            Hatay'da üretilen zeytinyağı gerek iç piyasa, gerekse dış piyasalarda lezzet ve aroması bakımından aranılan özellikleri taşımaktadır. Bu sektörün gelişimi, beraberinde sabun sanayinin de gelişmesine neden olmakta.   

            Zeytinyağı üretimi sırasında ortaya çıkan atık prinanın sıkıştırılıp, briket yapılması ve ısınma amaçlı yakıt olarak değerlendirilmesi ile ısınma gereksiniminin bir bölümü karşılanmakta.    

(Haber: Hasan KAYA)


23 saat, 7 dakika önce / 31.10.2014 10:56:36   

400 bin adet captagon hap ele geçirildi

Hatay İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerin istihbarı çalışmaları kapsamında piyasa değeri trilyonları bulan 400 bin adet captagon hap ele geçirildi.

            İl Jandarma Komutanlığı ekipleri aldıkları istihbaratı değerlendirerek Demirköprü mevkinde bir minibüse operasyon düzenledi.

            Minibüste zula tabir edilen yerlerde yapılan aramalarda 400 bin adet captagon hap ele geçirildi. Minibüs içerisinde bulunan 2 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınan şahıslar ilk sorgularının ardından mahkemeye sevk edildiği bildirildi.

(Haber Merkezi)


23 saat, 9 dakika önce / 31.10.2014 10:54:09   

YEŞİL BİR ANTAKYA İÇİN ÇALIŞIYOR

Antakya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yeşiller içerisinde bir Antakya için çalışıyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin kent genelindeki park ve yeşil alanlardaki çalışmalarına mevsimsel nedenlerle hız verildiği bildirildi. Periyodik çalışmaların yanı sıra kent genelindeki havuzların da bakım ve onarımlarının tamamladığının bildirildiği açıklamada şunlara yer verildi; “

            Antakya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz periyodik olarak yürüttükleri çalışmalarının yanı sıra mevsimsel ihtiyaçlardan kaynaklanan hizmetlerine de hız verdi. Bu doğrultuda ağaçların budama işlemleri hızlandırılırken, Antakya içerisinde bulunan tüm havuzların bakım ve onarım çalışmaları tamamlandı. Antakya Belediyesi'ne bağlı tüm ekipler gibi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz de hizmetlerini tüm hızıyla sürdürüyor.”

            Açıklamada hafta başından itibaren gerçekleştirilen hizmetler şöyle sıralandı; Şehir içerisindeki bütün havuzların genel bakımı yapıldı, arızalı havuzların onarımları tamamlandı. Yağan yağmurlar nedeniyle kirli su dolan havuzlar tahliye edildi. Vali göbeğinde çim biçme çalışmaları yapıldı. Vali göbeğinden Kavaslı'ya kadar olan orta refüjün sulama sistemi için ön hazırlıklar yapıldı. Vali Utku Acun Parkı'nda ağaç dikimi yapıldı.

            Çeşitli yeşil alanlarda sulama çalışmaları yapıldı. Medeniyetler meydanı orta refüj ve göbekte çim biçme ve temizlik işleri yapıldı. Yeloğlu köprüsü civarında ağaç budama çalışmaları yapıldı. İstiklal caddesi üzerinde orta refüjde çim biçme çalışmaları yapıldı. İhtiyaç görülen parklarda yanmayan ampüller değiştirildi, genel aydınlatma kontrolleri yapıldı. Alazi mahallesi mezarlığında ağaç budama çalışması yapıldı. Vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda 85 ayrı noktaya arasözle su dağıtımı yapıldı. Cemalettin Tınaztepe ilköğretim okulu civarında otlar biçildi. DSİ Parkında çim biçme ve budama çalışmaları yapıldı. Kuzeytepe Hatay Caddesi (Eski Yol)  ağaç ve çalı budama çalışması yapıldı. Dikmece mahallesinde yapılması planlanan park alanında ağaç budama, çalı budama ve temizlik işleri yapıldı. Akevler mahallesinde ağaç budama çalışması yapıldı.

(Haber Merkezi)


23 saat, 11 dakika önce / 31.10.2014 10:52:35   

Karadağ Ankara Büyükelçisi'nden Dingil'e ziyaret

Karadağ Ankara yeni Büyükelçisi Branko Miliç, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e nezaket ziyaretinde bulundu.

            Makamda gerçekleşen ziyarette, Büyükelçi Branko Miliç'e, Karadağ Hatay, Adana, Mersin, Osmaniye Fahri Konsolosu Şerif Tosyalı eşlik etti.

            Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Baş-kan Seyfi Dingil, Karadağ Ankara yeni Büyükelçisi Branko Miliç'e görevinde başarı dileğinde bulundu.

            Başkan Seyfi Dingil, konuk Büyükelçi Branko Miliç'e İskenderun'un 1950'li yıllarına ait eski fotoğrafının bulunduğu anı tabağı verdi.

            Dostlukların gelişmesi açısından işbirliği ve diyalogun yararlı olduğunu belirten Büyükelçi Branko Miliç, “İskenderun'da bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ediyorum. İki şehrin kardeş şehir olmasından mutlu olacağız” dedi.

            Karadağ Ankara yeni Büyükelçisi Branko Miliç, ziyarette, şeref defterini imzaladı.

(Haber Merkezi)


23 saat, 12 dakika önce / 31.10.2014 10:51:22   

ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ 3 KASIM'DA TOPLANIYOR

Antakya Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'nin başkanlığında bir araya geliyor.

            3 Kasım Pazartesi günü saat 16.00'da Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Hizmet Binası (İl Özel İdaresi eski bina) salonunda yapılacak toplantıda Antakya Belediye Meclisi gündemindeki 4 maddeyi görüşerek karara bağlayacak.

            Antakya Belediye Meclisi'nin Kasım ayı ilk olağan meclis toplantısında görüşeceği gündem maddeleri ise şu şekilde belirlendi;

1-Ödenek Aktarması

2-2014 yılı mali bütçesine ek ödenek

3-İmar tadil teklifleri

4-İmar komisyon raporu

(Haber Merkezi)


23 saat, 14 dakika önce / 31.10.2014 10:49:51   

TEMİZLİK EKİPLERİ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Antakya Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor.

            Antakya Belediyesi'nin temizlik konusunda gösterilen hassasiyete dikkat çektiği açıklamasında şunlara yer verildi; “Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz gece gündüz hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor. Gündüz kent genelinde sürdürülen temizlik çalışmalarının yanı sıra, gece de caddelerde yıkama çalışmaları ve çöp toplama çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. İhtiyaç görülen mahallelerde periyodik olarak sürdürülen ilaçlama çalışmaları da devam ediyor. “Evimiz Kadar Temiz Bir Antakya İçin El Ele” kampanyamız doğrultusunda devam eden hizmetlerimiz ışığında, vatandaşlarımızın da çöp çıkartma saatlerine ve çöplerini uygun şekilde çıkartmalarına yönelik hatırlatma çalışmalarımız sürüyor. 20.00  22.00 saatleri arasında çıkartılması gerek çöplerin, suyunun süzülerek uygun şekilde konteynerlere bırakılmasını ve dolayısıyla oluşabilecek çöp yığınları ile kötü kokunun önüne geçilmesi amaçlayan ekiplerimiz bu doğrultuda çeşitli çalışmalar yürütüyorlar. Bunların yanı sıra geçtiğimiz günlerde Antakya Belediyesi tarafından satın alınan 400 adet çöp konteyneri de yerlerine yerleştirilerek, kent genelindeki konteyner sıkıntısı da çözülerek yeni mahallelerimizdeki çöp yığınları sıkıntısı giderildi. Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekiplerimiz kent genelindeki ibadethanelerin temizliğine de özenle devam ediyor.”

            Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri tarafından yürütülen son iki günlük çalışmalar şöyle özetlendi;  Ürgen Paşa Mahallesi'ndeki Hayat Sitesi'nin çevresinde toplu temizlik çalışmaları yapıldı. Emek Mahallesi'ndeki Şair Ali Yüce Parkı'nın içinde temizlik çalışmaları yapıldı. Çalışma sonucu çıkan bahçe artıkları ile çöp yığınları kaldırıldı. Rüstem Tümer Paşa Caddesi üzerindeki bahçe artıkları ve çöp yığınları kaldırıldı. Cumhuriyet Mahallesi'nde 5. İpek Sokak'ta bulunan metruk alanın temizlik çalışması yapıldı. Çalışma sonucu oluşan çöp ve moloz yığınları kaldırıldı. Odabaşı Mahallesi'nde bulunan Samyeli Sitesi'nin içinde ve çevresinde kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Çalışma sonucu çıkan çöp yığınları kaldırıldı. Asi Nehri'nin nehir yamaçlarında başlatılan temizlik çalışmaları sürüyor. Ekinci, Kuzeytepe, Doğanköy, Yaylacık mahallelerinde kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı.

            Antakya merkezde Affan Camii'nin, Ulu Camii'nin ve Habib-i Neccar Camii'nin; Avsuyu Mahallesi'nde Yeni Camii'nin; Tanışma Mahallesi'nde Merkez Camii'nin, Aşağı Camii'nin; Apaydın Mahallesi'ndeki Yeni Camii'nin; Demirköprü Mahallesi'ndeki Yeni Camii'nin temizlik çalışmaları yapıldı. Gençlik Spor İl Müdürlğü ve Nazım Koka Stadı'nın etrafında yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı.  Küçükdalyan Mahallesi'nde Yeni Müze önünde ve ara sokaklarda kara süpürge çalışmaları yapıldı. Meydan, Yeni Camii, Cebrail, Haraparası, Cumhuriyet  mahallelerinde ve Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan 10 lokantanın, 3 kasabın ve 3 fırının denetleme işlemleri yapıldı.  Alazi, Büyükdalyan, Serinyol, Karaali, Dikmece, Ekinci ve Kuzeytepe mahallelerinde bulunan 9 okul kantininin denetleme işlemleri gerçekleştirildi. Eski Tabakhane Caddesi'nde yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı. Kapalı Spor Salonu içinde ve çevresinde bulunan bahçe artıkları ile çöp yığınları kaldırıldı. 

            Ürgen Paşa Mahallesi'ndeki Ömer Takva Camii'nin etrafında bulunan bahçe artıkları ve moloz yığınları kaldırıldı. 4. Etap Toki'nin arka tarafında bulunan alanda toplu temizlik çalışmaları yapıldı. Çalışma sonucu oluşan çöp yığınları kaldırıldı. Kurtuluş Caddesi'nde Sermaye Camii'nin ve Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'nin önünde bulunan çöp yığınları kaldırıldı. Gökçegöz Mahallesi'ne 8 adet, Paşaköy Mahallesi'ne 5 adet ve Kuruyer Mahallesi'ne 5 adet olmak üzere toplamda 18 adet yeni 800lük konteyner dağıtıldı. Antakya merkezde bulunan Protestan ve Ortodoks kiliselerinin; Zülfükar ve Şeyh Ali camilerinin yıkama ve temizlik işlemleri yapıldı. Dutdibi Mahallesi'ndeki sahada yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı. Serinyol ve Ovakent mahallelerinde cumartesi günleri kurulan semt pazarlarının yıkama işlemleri yapıldı.

(Haber Merkezi)


23 saat, 15 dakika önce / 31.10.2014 10:48:42   

Ata Koleji'nde Cumhuriyet coşkusu

Özel Antakya Ata Koleji Cumhuriyet Bayramını çeşitli etkinliklerle coşku ile kutladı. Atatürk büstüne çelenk sunumu; saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Özel Antakya Ata Koleji Genel Müdürü Müfit Kırar ve sınıf öğretmeni Sevil Döş; cumhuriyetin önemini vurgulayan birer konuşma yaptı.

            Özel Antakya Ata Kolej'nde her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı şenliklerinde çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildikten sonra bale gösterisi, oratoryo ve müzik öğretmeni Nezahat Akgöl'ün yönettiği korodan marşlar büyük beğeni topladı.  

            Cumhuriyet Şenliği 10.Yıl Marşı eşliğinde gökyüzüne gönderilen dilek fenerleriyle sona erdi.

(Haber Merkezi)


23 saat, 15 dakika önce / 31.10.2014 10:47:57   

KİMYECİ, ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kent genelinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek ilgili birim müdürlerinden yürütlen hizmetler hakkında bilgi alıyor.

            Antakya Belediyesi ekiplerinin Cebrail Mahallesi Ali Rıza Efendi Çamlığı'na çıkan merdivenin revize çalışmasını yerinde inceleyen Başkan Kimyeci, çalışma hakkında Fen İşleri Müdürü Nihat Tazeaslan'dan bilgiler aldı.

            Başkan Yardımcısı Armağan Teköz'ünde yer aldığı incelemede yenileme çalışması devam eden merdivenin mahalle sakinleri tarafından rahat kullanılması için yeniden yapım işine geçildiğini kaydeden Başkan Kimyeci, “Antakya Belediyesi olarak halkımıza en güzel hizmeti vermek için ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışma azmi içinde bulunuyorlar. Yaptığımız mahalle toplantılarında muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın taleplerini program dahilinde yerine getiriyoruz. Cebrail Mahallesinde Ali Rıza Efendi Çamlığı yanında bulunan merdivenler, dikliğinden dolayı mahalle sakinleri tarafından tam manasıyla kullanılamıyordu. Bunun önüne geçmek üzere merdiveni yeniden yaparak herkesin gönül rahatlığı içinde kullanmasını hedefledik. Bunun yanı sıra engelli vatandaşlarımızı düşünerek merdivenlerin yanında eğimi düşük rampa yapıyoruz” dedi.

            Antakya genelinde hizmetlerin kesintisiz sürdüğünü ifade eden Başkan Kimyeci, “Kent genelinde yürütülen temizlik işlerinde de ekiplerimiz 7/24 mantığı ile çalışarak Antakyalılara hizmet veriyor.

            Çöp çıkartma saatlerine riayet edilirse kentimiz daha temiz bir görünüme sahip olacak. Çöplerin akşamları 20.00-22.00 saatleri arasında konteynırlara bırakılması halinde ekiplerimiz, daha verimli çalışma imkanına sahip olacaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)


23 saat, 16 dakika önce / 31.10.2014 10:46:59   

Anaokulu müzik odası açıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman ile birlikte Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu Müzik Odasının açılışını yaptı. Okul Aile Birliğinin düzenlediği açılışta kurdeleyi Başkan Savaş ve Başkan Yaman birlikte kesti.

            Okullarda çocukların kültür ve sanata yönelik eğitimlerini destekleyen her fikrin ve projenin arkasında olacaklarını belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Okul Müdürünü ve Okul Aile Birliği Üyelerini girişim ve çalışmalarından ötürü tebrik etti.

            Okul Aile Birliğinden yapılan açıklamada; “Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu Okul Aile Birliğinin düzenlemiş olduğu müzik odasının açılışını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'a ve Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'a sonsuz teşekkürlerimizi arz ederiz. Müzik Odası oluşturma fikir olarak ortaya çıktığında hemen gerekli altyapı çalışmalarını yaptık.

            Uzmanlardan, müzik öğretmenlerinden ve okulöncesi öğretmenlerinden alınan bilgiler doğrultusunda müzik odası kurulmasına karar verildi.

            Okul öncesi eğitimde müziğin zeka üzerindeki etkisini düşünecek olursak müzik eğitiminin bütün anaokullarında zorunlu olması gerektiği kanaatindeyiz.

            Müzik odamızın oluşumunda katkısı bulunan herkese Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu Okul Aile Birliği olarak teşekkürü bir borç sayarız.”ifadelerine yer verildi.

(Haber Merkezi)


23 saat, 18 dakika önce / 31.10.2014 10:45:38   

Amatör Kümede heyecan artıyor

Hatay'da Süper Amatör, 1.Amatör Küme, U-19, U-17 ve U-15 liglerinin başlamasının ardından heyecan her geçen gün artıyor.

            Süper Amatör Ligde mücadele eden 11 takım arasında hedefli olan takımlar yollarına firesiz devam ederken, ekonomik sıkıntı nedeniyle güçlü kadro kuramayan takımlarda henüz puan alamadı.

            Defne 2013 Spor, geride kalan iki hafta sonunda 6 puanla lider durumda. Sümerspor ise aynı puan ve bir gol averajı ile Süper Amatör Ligde ikinci sırada yer alıyor. Bu takımları Belen, İskenderunspor 1967, Gözcüler, İskenderun Belediyespor, Ardıçlı Belediyespor takımları takip ederken, henüz puan alama-yan Ekincispor, Odabaşı Belediyespor, Asaşspor, Serinyolspor takımları da grupta son sıralarda bulunuyor.

            Amatör Kümede bir diğer heyecanda 1.Amatör Küme maçlarında yaşanıyor. A Grubunda iki maçını da farklı skorlarla kazanan Yuvam Dekor Antakya Gençlik takımı lider olarak zirvede yer alıyor. Maşukluspor'da 6 puanla averaj farkıyla grupta ikinci sırada. Bu takımları 3 puanlı Şirincespor, Harbiyespor, Dörtyol Belediyespor ve Dörtyolspor takımları takip ediyor.

            1.Amatör Küme B Grubunda Kırıkhangücü iki maçta kazandığı 6 puanla liderliğini sürdürüyor. Lideri 3 puanlı Armutluspor, Dörtyol Esnafspor, Kuruyer Köyüspor, Bekbele Belediyespor, Karaağaçspor takımları takip ediyor.

            U-19 ligi A Grubunda iki maçta 6 puanlı Hatayspor, B Grubunda iki maçta 6 puan kazanan Kırıkhanspor lider.

            U-17 ligi A Grubunda iki maçta 6 puan kazanan Hatay-spor lider olurken, aynı puanlı Yuvam Dekor Antakya Gençlik averaj farkıyla ikinci sırada. B Grubunda 6 puanlı Defne 2013 ve Şirincespor zirveyi paylaşıyor. C Grubunda Payas Belediyespor ve Erzin Belediyespor 6 puanla ilk iki sırada yer alıyor. D Grubunda ise 6 puanlı Belen Belediyespor liderliğini sürdürüyor.

            U-15 Liglerinde ise ayrı bir mücadele yaşanıyor. A Grubunda Hatayspor, B Grubunda Yuvam Dekor Antakya Gençlik, C Grubunda Belen Belediyespor grup lideri.

            Not: Bu bilgilerin kaynağı Hatay ASKF sitesinden alınmıştır.

(Haber:  Sadullah Ergin)


23 saat, 19 dakika önce / 31.10.2014 10:44:03