......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 120362
YORUM MANŞET
KUSEYRİ'DEN TARİHİ UYARI !
KUSEYRİ'DEN TARİHİ UYARI !

 KUSEYRİ'DEN TARİHİ UYARI !TOBB STRATEJİ GELİŞTİRME YÜKSEK KURUL ÜYESİ VE ATB BAŞKANI MEHMET ALİ KUSEYRİ, “AMİK OVASINDA TARIM ÖNLEM ALINMAZ İSE KAYBOLARAK NOSTALJİ OLACAKTIR” AÇIKLAMASIYLA YETKİLİLERE YÖNELİK TARİHİ BİR UYARIDA BULUNDU

            TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyesi TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay'da Son günlerde etkili olan ve halen devam eden sağanak yağışlarda Amik Ovası'ndaki 150 bin dekar ekili arazilerin sular altında kaldığını ve çiftçilerin zararının büyük olduğunu dile getirdi.

            Türkiye'nin en verimli arazilerinin bulunduğu Hatay`da Amik Ovası'nda çiftçiler yazın kuraklık, kışın ise sel baskınları ile boğuşmaktadır diyen Kuseyri, yazılı açıklamasında şu bilgileri verdi: “Ekili arazilerinden yeteri kadar verim alamayan çiftçilerimizin ovada yaşanan sıkıntıların altında Suriye'nin Asi Nehri'nde uyguladığı su politikası ve Amik Gölü'nün kurutulması da yatmaktadır.

            Hatay'dan Akdeniz`e dökülen Asi Nehri'ni topraklarında barındıran Suriye, nehrin sularını yazın keserek Amik Ovası'nda kuraklığa neden olmakta; Kışın ise suları bırakarak sel oluşturmaktadır. Ovada bulunan Amik Gölü`nün kurutulması da bölgenin ekolojik dengesini büyük ölçüde bozmaktadır. 75 bin metrekarelik gölün suyu, 1968`de açılan 4 drenaj kanalı ile Asi Nehri`ne boşaltılmıştır. 6 yıl süren ıslah çalışmaları sonucu göl kurutularak tarıma açılmıştır. Ancak bölge, deniz seviyesinden 6 metre düşük olması ve drenaj kanallarının zamanla tıkanması nedeniyle en küçük bir yağmurda dolmaya başlamıştır. Kış aylarında taşkınlardan kendini kurtaran vatandaşlar, yazın su bulabilmek için ovada kuyu açmaya başlamıştır. 10 yıl önce 30-40 metre derinlikten su çıkarken, şimdi 500-600 metrede ancak su çıkmaktadır. Dolayısıyla bölgede en çok ekilen buğday, pamuk mısır ağır bir şekilde etkilenmektedir.

            Bu son yaşanan sel felaketi ile Asi Nehri ve Afrin Çayı'nın yükselmesi sonucu Amik Ovası göle ve çamur deryasına dönüşmüştür. Su baskınına hazırlıksız yakalandıklarını belirten çiftçilerimiz tarlalarını, evlerini ve ahırlarını ve hayvanlarını kurtarmanın telaşına düşmüşlerdir. Karacannık Köyü'nden Hatay Havaalanı'na kadar olan 100-150 bin dekarlık buğday ekili alan tamamen su altında kalmıştır. Hatay Havaalanı yolu üzerinde bulunan deredeki su seviyesinin yükselmesi sonucu Amik Ovası sular altında kalarak ekili alanlar zarar görmüştür. Ayrıca arı kovanları ve zeytin bahçelerinin de sel sularından etkilenmiştir.

            Hataylı çiftçilerimiz çaresizlikle, göz göre göre bu sel felaketini izlemek dışında bir şey yapamamaktadır. Yaşanan sel felaketinin bu kadar büyük olmasının nedenlerinden biri de Suriye'nin baraj kapaklarını pervasızca açmasıdır. Elbette ki daha önceki yıllarda aşırı yağış gerçeğiyle yüz yüze gelmiştir bu topraklar. Şüphesiz Hatay, verimli tarım arazileriyle pamuk, buğday, mısır üretiminin ve zeytinciliğin en yaygın yapıldığı bölgelerden biridir. Tüm Avrupa ülkeleri çiftçilerini desteklerken ülkemizde üretici, artan ithalat karşısında korumasız kalmıştır. Çiftçi, alın terinin karşılığını son yıllarda alamamıştır.

             Bunun üstüne yaşanan sel felaketi Hatay'ı ve çiftçileri son derece olumsuz etkilemiştir. Çiftçimiz her yıl aynı sıkıntıyı yaşamaktadır. Bu sorunların bir an evvel çözülmesi için reyhanlı barajının en kısa zamanda bitirilmesi gerekmektedir. Ayrıca yaz dönemlerinde DSİ'nin tıkanan drenaj kanallarının temizlenip yenilenmesi ve yeni kanallar oluşturulması lazımdır.

            Ekilen biçilen tarımsal alanlar azalmış, tarım toprakları terk edilmiş ve sular altında kalmış, işsizliği dengeleyen bir sektör olan tarımdan kaçış hızlanmış, yani tarımda çalışan sayısı düşmüş, köylerimiz boşalmış, çiftçimizin, köylümüzün geliri her geçen yıl azalmış ve borç batağına sürüklenmiştir. Çiftçilerimizin tamamı neredeyse borçlu ve borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Köylümüz, çiftçimiz tam manasıyla tükenmiş durumdadır. Bölgenin en önemli tarım alanlarından biri olan Amik Ovası'nda çiftçilik yapan üreticiler, borçlarını ödeyemeyen çiftçi sıralamasında Hatay 1'inci olmuştur. Hatay da selden etkilenen çiftçinin, üreticinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine, Tedaş'a olan borçlarının faizsiz olarak acilen ertelenmesi ve zararlarının karşılanması gerekmektedir. Ayrıca verilmesi düşünülen, gübre, pamuk, mazot, mısır ve buğday desteklemelerinin en kısa zamanda çiftçimize ödenmesi gerekmektedir.

            Tarım sektörü de üreten, istihdam ve ihracat açısından ülkemiz ekonomisine önemli katkıları olan bir sektördür. Tarım, yalnızca bir üretim süreci değil toplumsal boyutlarıyla öne çıkan ve ülkenin geleceğini yakından ilgilendiren bir sektör olduğu unutulmamalıdır. Tarıma destek verilmediği takdirde sosyal patlamalar kaçınılmazdır. Ülkemiz ekonomisi, gıda güvencesi için sanayi ve ticaret sektörü için tarım sektörünün üretmesi gerekmektedir.

            Tarımda gelişmenin ön koşulu su demokrasi gibidir, elden gitmeyince kıymetini bilemeyiz. Yazın kuraklıkla kışın ise selle uğraşan çiftçilerimiz gerekli önlemler alınmadığı taktirde pamuk ve tahıl ambarı olan Amik Ovamız su yüzünden kaderine terkedilmiş bir ova olacaktır.

            Bizler Antakya Ticaret Borsası olarak bu dramatik tabloyu değiştirmek için tarım sektörümüzü yeniden nefes alır hale getirmek ve bütün imkânlarımızı seferber ederek çiftçimizin, köylümüzün yardımına koşmaya, bu sorunların çözümünün takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

TEŞKİLATTAN ÖNAL'A TAM DESTEK
TEŞKİLATTAN ÖNAL'A TAM DESTEK

 TEŞKİLATTAN ÖNAL'A TAM DESTEKAK Parti Hatay il teşkilatı tarafından Pazar günü Antakya Kapalı Spor Salonunda yapılan AK Parti Temayül Yoklamasına Abdullah Sait Önal damga vurdu. 150 kişilik genç ekibiyle en dikkat çeken AK Parti milletvekili aday adayı olan Önal, teşkilata, belediye başkanlarına, parti tabanına ve tüm Hatay halkına desteklerinden ötürü teşekkür etti.

            7 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimler öncesi siyasi partilerde aday adayları yoğun şekilde çalışmaya devam ederken, AK Parti Hatay Milletvekili aday adayı Abdullah Sait Önal, farklı çalışma sistemiyle dikkat çeken adaylar arasında yer alıyor.

            Pazar günü Antakya Kapalı Spor Salonunda yapılan AK Parti temayül yoklamasına katılan Önal, teşkilatın, delegelerin ve parti tabanının şahsına gösterdiği desteğe teşekkür etti.

            Temayül yoklamasının yapıldığı salonun dışında 150 kişilik genç bir ekiple farklı bir hizmet çalışması gerçekleştiren Abdullah Sait Önal, Hatay'ın çeşitli ilçe, belde ve mahallelerinden gelen delegelere örnek ev sahipliği yaparak onlarla ilgilendi.

            Aday adaylığının belli olmasının ardından AK Parti ilçe başkanları, belediye başkanları, teşkilat mensupları, kadın kolları ve gençlik kolları üyeleriyle bir araya gelen AK Parti Milletvekili aday adayı Önal, halkın içinden gelen bir aday olarak Hatay halkına hizmet etmek amacında olduğunu belirtti.

(Yorum Haber Merkezi)

 

AK Parti'de temayül yoklaması gerçekleştirildi
AK Parti'de temayül yoklaması gerçekleştirildi

 AK Parti'de temayül yoklaması gerçekleştirildi7 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimler öncesi AK Parti'de demokratik süreç devam ediyor.

             Her dönem teşkilatın temayülüne önem veren AK Parti, dün de Antakya Kapalı Spor Salonunda 25.Dönem AK Parti Milletvekili Aday Adaylarına yönelik Temayül Yoklamasını gerçekleştirdi.

            Temayül yoklamasına; AK Parti MYK Üyesi ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli, AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, AK Parti İlçe Belediye Başkanları ve 100 milletvekili aday adayının yanı sıra çok sayıda delege katıldı.

            1940 delegeli AK Parti temayül yoklamasının divan başkanlığını AK Parti MYK Üyesi ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli yaptı.

            AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç yaptığı konuşmada 25.Dönem AK Parti Milletvekili aday adayları temayül yoklamasının hayırlara vesile olmasını diledi.

            AK Parti MYK Üyesi ve Ankara Milletvekili Bülent Gedikli de yaptığı konuşmada; “9 seçimde de büyük başarıyla çıktık. Türkiye yeni ve güçlü olmaya gidiyor.  CHP genel başkanı diyor ki bu ülkeyi 4 yıllığına kendilerine teslim edeymişiz. Bu ülkeyi kendilerine teslim etsek mahvederler. Milletimiz asla buna müsaade etmeyecektir. 7 Haziran'da derslerini vereceksiniz. Çözüm sürecini ortaya koyduk, Türkiye'yi hak ettiği yere getireceğiz.  Biz üstümüze düşeni yapıyoruz.” dedi.

            Konuşmaların ardından heyecanla beklenen teşkilatın temayül yoklamasında delegeler 10 aday ismini işaretleyerek oylarını kullandı.

(Haber  & Fotoğraf: Hasan KAYA)

AK Parti Hatay Milletvekili Aday Adayı Abdullah Sait Önal:
AK Parti Hatay Milletvekili Aday Adayı Abdullah Sait Önal:

AK Parti Hatay Milletvekili Aday Adayı Abdullah Sait Önal:GLOBAL DÜNYADA YÜKSELEN TÜRKİYE TRENDİNİ YAKALAMAK İÇİN

            AK Parti Hatay Milletvekili Aday Adayı Abdullah Sait Önal, global dünyada yükselen Türkiye trendini yakalamak için çalışma sözü verdi.

            İlimizde ticaret ve siyasetin tanınan ismi Abdullah Sait Önal, Hataylı hemşehrilerine daha iyi hizmet verebilmek için aday adayı olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu: “2002 yılından buyana tüm benliğimle desteklediğim, 2011 yılında da milletvekili aday adayı olarak çıktığım bu yolda;

            Canla başla tüm gücümle Samandağ'dan Erzin'e, Erzin'den Yayladağı'na Hatay'ın tüm ilçelerine hizmet vermek için…

            Esnafından çiftçisine, sanayicisinden ihracatçısına, ithalatçısından nakliyecisine kadar tüm sektörlerdeki sıkıntıların giderilmesi için….

            25 yıllık ticari ve siyasi tecrübe ve bilgi birikimini Hatay için çalışarak memleketime katkı sağlamak için…

            Yaşlısı, genci, çocuğu, engellisi, dulu, yetimi, bütün insanların derdine ve sevincine ortak olmak için…

            Global dünyada hızla yükselen Türkiye trendinde, Hatay'ın daha iyi yer almasını sağlamak için..

            Şahsıma olan inancınızın ve güvencinizin tam olduğuna inanıyorum. Sizleri TBMM'de en iyi şekilde temsil edebilmek için destek ve dualarınızı bekliyorum.” dedi.

ABDULLAH SAİT ÖNAL

AK PARTİ HATAY MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI

            Antakya 1970 doğumluyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. İlk ve orta ve lise eğitimimi Antakya'da tamamladım. Bu eğitimlerimden sonra Amerikan York Üniversitesi İşletme yönetimi bölümünü başarıyla bitirdim. Aynı zamanda bu eğitimlerime ek olarak hala Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'nde okumaktayım.

            1990 yılından bu yana, Antakya merkez ve Hatay'ın çeşitli ilçelerinde işletmecilik yapmaktayım. O yıllardan buyana siyasete olan yakınlığımın ve ilginin sebebi; hayat tecrübeleri ve okuduğum kitaplardan aldığım dersler neticesinde “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” sözünün alemimde yer etmesidir.

            2002 yılından bu yana AK Parti'de çeşitli görevler alarak Hatay'a ve sizlere hizmet etmeye çalıştım. Sizlerden gelen istek üzerine Hatay AK Parti milletvekili aday adaylığına müracaat ettim.

            Sizlere daha faydalı bir şekilde hizmet etmek için, bu süreçte tüm partili dost ve hemşehrilerimin desteklerini bekliyorum.

            Yeni Türkiye, yeni güç. Hedef 2023

(Yorum Haber Merkezi)

MURSALOĞLU: ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ
MURSALOĞLU: ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ

 MURSALOĞLU: ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZAK Parti Hatay Milletvekili aday adayı Mehmet Fatih Mursaloğlu, daima çiftçi ve üreticilerin yanında olacaklarını, onların sorunlarının çözümü için elinden gelen tüm çabayı göstereceğini belirtti.

            Kendiside çiftçi olan ve o sektörde Türkiye için katma değer üreten çiftçilerin sorunlarını iyi bilen Mursaloğlu, seçim ziyaretleri çerçevesinde toplumun her kesimi ile görüşmelere devam ediyor.

            AK Parti Hükümeti döneminde başlatılan Reyhanlı Barajı, Amik-Afrin projesinin bir an önce bitirilmesini hedefleri arasına aldığını ifade eden M.Fatih Mursaloğlu, ziyaretler esnasında şu açıklamalarda bulundu:

            “Bu projeler bitmiş olsaydı ovada on binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kalmayacaktı. Dolayısıyla binlerce çiftçimiz mağdur olmayacaktı. Hatay ilinin bereketli Amik Ovasının devletimizi tarafından pozitif ayrımcılık yapılıp yeniden şekillendirilmesi için yatırımların arttırılmasına çalışacağım.

            Bununla birlikte Hatay ilinin Ortadoğu'ya açılan kapısı Cilvegözü Sınır Kapısının yeniden yapılandırılması, kapıdaki şişkinliğin azalması için hangi tedbirler alınması gerekirse o sağlanacaktır.

            Yeni projeler yanında Hatay'da devam eden projelerin bir an önce bitirilmesi aynı zamanda işsizliğinde bitirilmesine vesile olacaktır.

            Antakyalı, İskenderunlu ve Ovada yaşayan hemşehrilerimin bir temsilcisi olarak hak ettikleri hizmetlerin kat kat verilmesi için onların sesi olmak istiyorum” dedi.

(Haber: Sadullah Ergin)

KUSEYRİ'DEN TARİHİ UYARI !

TOBB STRATEJİ GELİŞTİRME YÜKSEK KURUL ÜYESİ VE ATB BAŞKANI MEHMET ALİ KUSEYRİ, “AMİK OVASINDA TARIM ÖNLEM ALINMAZ İSE KAYBOLARAK NOSTALJİ OLACAKTIR” AÇIKLAMASIYLA YETKİLİLERE YÖNELİK TARİHİ BİR UYARIDA BULUNDU

            TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyesi TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay'da Son günlerde etkili olan ve halen devam eden sağanak yağışlarda Amik Ovası'ndaki 150 bin dekar ekili arazilerin sular altında kaldığını ve çiftçilerin zararının büyük olduğunu dile getirdi.

            Türkiye'nin en verimli arazilerinin bulunduğu Hatay`da Amik Ovası'nda çiftçiler yazın kuraklık, kışın ise sel baskınları ile boğuşmaktadır diyen Kuseyri, yazılı açıklamasında şu bilgileri verdi: “Ekili arazilerinden yeteri kadar verim alamayan çiftçilerimizin ovada yaşanan sıkıntıların altında Suriye'nin Asi Nehri'nde uyguladığı su politikası ve Amik Gölü'nün kurutulması da yatmaktadır.

            Hatay'dan Akdeniz`e dökülen Asi Nehri'ni topraklarında barındıran Suriye, nehrin sularını yazın keserek Amik Ovası'nda kuraklığa neden olmakta; Kışın ise suları bırakarak sel oluşturmaktadır. Ovada bulunan Amik Gölü`nün kurutulması da bölgenin ekolojik dengesini büyük ölçüde bozmaktadır. 75 bin metrekarelik gölün suyu, 1968`de açılan 4 drenaj kanalı ile Asi Nehri`ne boşaltılmıştır. 6 yıl süren ıslah çalışmaları sonucu göl kurutularak tarıma açılmıştır. Ancak bölge, deniz seviyesinden 6 metre düşük olması ve drenaj kanallarının zamanla tıkanması nedeniyle en küçük bir yağmurda dolmaya başlamıştır. Kış aylarında taşkınlardan kendini kurtaran vatandaşlar, yazın su bulabilmek için ovada kuyu açmaya başlamıştır. 10 yıl önce 30-40 metre derinlikten su çıkarken, şimdi 500-600 metrede ancak su çıkmaktadır. Dolayısıyla bölgede en çok ekilen buğday, pamuk mısır ağır bir şekilde etkilenmektedir.

            Bu son yaşanan sel felaketi ile Asi Nehri ve Afrin Çayı'nın yükselmesi sonucu Amik Ovası göle ve çamur deryasına dönüşmüştür. Su baskınına hazırlıksız yakalandıklarını belirten çiftçilerimiz tarlalarını, evlerini ve ahırlarını ve hayvanlarını kurtarmanın telaşına düşmüşlerdir. Karacannık Köyü'nden Hatay Havaalanı'na kadar olan 100-150 bin dekarlık buğday ekili alan tamamen su altında kalmıştır. Hatay Havaalanı yolu üzerinde bulunan deredeki su seviyesinin yükselmesi sonucu Amik Ovası sular altında kalarak ekili alanlar zarar görmüştür. Ayrıca arı kovanları ve zeytin bahçelerinin de sel sularından etkilenmiştir.

            Hataylı çiftçilerimiz çaresizlikle, göz göre göre bu sel felaketini izlemek dışında bir şey yapamamaktadır. Yaşanan sel felaketinin bu kadar büyük olmasının nedenlerinden biri de Suriye'nin baraj kapaklarını pervasızca açmasıdır. Elbette ki daha önceki yıllarda aşırı yağış gerçeğiyle yüz yüze gelmiştir bu topraklar. Şüphesiz Hatay, verimli tarım arazileriyle pamuk, buğday, mısır üretiminin ve zeytinciliğin en yaygın yapıldığı bölgelerden biridir. Tüm Avrupa ülkeleri çiftçilerini desteklerken ülkemizde üretici, artan ithalat karşısında korumasız kalmıştır. Çiftçi, alın terinin karşılığını son yıllarda alamamıştır.

             Bunun üstüne yaşanan sel felaketi Hatay'ı ve çiftçileri son derece olumsuz etkilemiştir. Çiftçimiz her yıl aynı sıkıntıyı yaşamaktadır. Bu sorunların bir an evvel çözülmesi için reyhanlı barajının en kısa zamanda bitirilmesi gerekmektedir. Ayrıca yaz dönemlerinde DSİ'nin tıkanan drenaj kanallarının temizlenip yenilenmesi ve yeni kanallar oluşturulması lazımdır.

            Ekilen biçilen tarımsal alanlar azalmış, tarım toprakları terk edilmiş ve sular altında kalmış, işsizliği dengeleyen bir sektör olan tarımdan kaçış hızlanmış, yani tarımda çalışan sayısı düşmüş, köylerimiz boşalmış, çiftçimizin, köylümüzün geliri her geçen yıl azalmış ve borç batağına sürüklenmiştir. Çiftçilerimizin tamamı neredeyse borçlu ve borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Köylümüz, çiftçimiz tam manasıyla tükenmiş durumdadır. Bölgenin en önemli tarım alanlarından biri olan Amik Ovası'nda çiftçilik yapan üreticiler, borçlarını ödeyemeyen çiftçi sıralamasında Hatay 1'inci olmuştur. Hatay da selden etkilenen çiftçinin, üreticinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine, Tedaş'a olan borçlarının faizsiz olarak acilen ertelenmesi ve zararlarının karşılanması gerekmektedir. Ayrıca verilmesi düşünülen, gübre, pamuk, mazot, mısır ve buğday desteklemelerinin en kısa zamanda çiftçimize ödenmesi gerekmektedir.

            Tarım sektörü de üreten, istihdam ve ihracat açısından ülkemiz ekonomisine önemli katkıları olan bir sektördür. Tarım, yalnızca bir üretim süreci değil toplumsal boyutlarıyla öne çıkan ve ülkenin geleceğini yakından ilgilendiren bir sektör olduğu unutulmamalıdır. Tarıma destek verilmediği takdirde sosyal patlamalar kaçınılmazdır. Ülkemiz ekonomisi, gıda güvencesi için sanayi ve ticaret sektörü için tarım sektörünün üretmesi gerekmektedir.

            Tarımda gelişmenin ön koşulu su demokrasi gibidir, elden gitmeyince kıymetini bilemeyiz. Yazın kuraklıkla kışın ise selle uğraşan çiftçilerimiz gerekli önlemler alınmadığı taktirde pamuk ve tahıl ambarı olan Amik Ovamız su yüzünden kaderine terkedilmiş bir ova olacaktır.

            Bizler Antakya Ticaret Borsası olarak bu dramatik tabloyu değiştirmek için tarım sektörümüzü yeniden nefes alır hale getirmek ve bütün imkânlarımızı seferber ederek çiftçimizin, köylümüzün yardımına koşmaya, bu sorunların çözümünün takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


17 saat, 21 dakika önce / 04.03.2015 11:10:40   

Yorum’dan Korkmaz’a ziyaret

Yorum Gazetesi sahibi Sadullah Ergin ve gazete muhabiri Hasan Kaya, içinde bulunduğumuz Muhasebe Haftası dolayısıyla Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz'a nezaket ziyaretinde bulundu.

            Ergin ve Kaya, Hatay SMMM Odası Başkanı Korkmaz'ın şahsında tüm muhasebeci ve mali müşavirlerin haftasını kutlayarak çalışmalarında başarılar diledi.

            Korkmaz'da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu önemli mesleği yapan meslektaşlar olarak mükelleflere en iyi hizmet sunmaya devam edeceklerini belirtti.

(Yorum Haber Merkezi)


17 saat, 30 dakika önce / 04.03.2015 11:01:12   

MERKEZ PARTİ'DE MEHMET KIRK HİZMETE ADAY

Yepyeni bir vizyonla siyasi konjüktürde yerini alan Merkez Partisi, Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay'da da atağa geçti.

            Geçtiğimiz günlerde Merkez Parti Antakya ilçe başkanlığı görevinden istifa edip 25.Dönem Milletvekili aday adayı olan Mehmet Kırk, Merkez Parti İl Başkanı Çilem Aras'a başvuru belgelerini teslim etti.

            Merkez Parti kurulduktan sonra atama ile İlçe Başkanlığına getirilen Mehmet Kırk geniş bir katılımla Merkez partiye giriş yapmıştı. İl Başkanı Çilem Aras'ın da dava ve yol arkadaşı olan Mehmet Kırk şu açıklamalarda bulundu: “İl Başkanım Çilem Aras'la çalışmaya başladığım andan şu ana dek ve şu andan sonra da bir takım ve uyum halinde çalıştık. En kötü günümüzden en iyi günümüze kadar birbirimizi yalnız bırakmadık ve hep destek olduk. İnanıyorum ki bu aday adaylığım sürecinde de aynı hassasiyeti bir birimize göstereceğiz.

            Ayrıca 13 medeniyete ev sahipliği yapmış ve medeniyetler beşiği Hatay'ımıza ve halkımıza hizmet etmek için aday oldum.

            Memleketimizdeki kendimce tespit etmiş olduğum eksiklikleri gidermek ve projelerimi hayata geçirmek için seçilmem halinde sırasıyla gerçekleştireceğime önce Hatay halkına ve kendime söz verdim.

            En kısa zamanda bir basın toplantısıyla kamuoyuna projelerimi ve neden aday olduğumu açıklayacağım.” dedi.

            Merkez Parti İl Başkanı Çilem Aras, dava ve yol arkadaşı Mehmet Kırk'a başarılar dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “Merkez Parti olarak tüm aday adaylarımızın yanında olacağız. “Önce İnsan” misyonuyla yola çıkan partimiz elbette insana verilecek değeri en iyi şekilde vermeyi hedefliyor.

            Yaşam standartlarının daha iyi seviyelere çıkmasını sağlamak, Hatay'ımıza daha iyi hizmetler gelmesini sağlamak için Merkez Parti'nin 25.Dönem mecliste olması gerekir. Bu desteğini Hatay halkının esirgemeyeceğini düşünerek tekrar yol arkadaşım Mehmet Kırk'a başarılar diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 32 dakika önce / 04.03.2015 10:59:37   

Mursaloğlu, ilçelerde ilgiyle karşılandı

AK Parti'den milletvekili aday adaylığı geniş yankı uyandıran ilimizin sevilen ismi Mehmet Fatih Mursaloğlu, seçim ziyaretleri çerçevesinde gittiği Hatay'ın tüm ilçelerinde ilgi ve sevgiyle karşılandı.

            Ovanın ve çiftçilerin temsilcisi olan Mursaloğlu, başarılı iş hayatı yanında siyasette de başarılı olduğunu gösteriyor. Gittiği ilçelerde gerek parti tabanı gerekse halk kesimiyle yakın diyalog kuran AK Parti milletvekili aday adayı Mehmet Fatih Mursaloğlu, ilgi ve desteğe teşekkür ederek şu açıklamada bulundu:

            “Başta ailem olmak üzere geçmiş siyasi tecrübemi bilen ve inanan hemşehrilerimin teşvik ve destekleri ile AK Partiden Milletvekili aday adayı oldum. Tüm Hatay'ı karış karış geziyoruz. Hatay'ın her köşesine yeni Türkiye vizyonunu anlatmaya çalışıyoruz.

            Siyasi hayatıma 1985 yılında Doğruyol Partisinde başladım. 1988-1990 yılları arasında Doğruyol Partisinde il başkan vekilliğine seçildim. 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde İl Genel Meclis üyeliğine seçildim. Ardından daimi encümen oldum.

            2002 yılından itibaren Türkiye sevdalısı ve vizyonu adalet ve kalkınma olan AK Partide devam kararı aldım. O tarihten bugüne bölgemin sorunlarıyla ilgili partimin ve devletin üst düzey yöneticilerinin katılımını sağlayarak birçok toplantının yapılmasına vesile oldum ve çok güzel sonuçlar aldığımıza inanıyorum.

            Bu kutsal görev için talip olan bütün milletvekili aday adaylarına başarılar diliyorum” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


17 saat, 33 dakika önce / 04.03.2015 10:58:16   

ALTYAPI EKSİKLİĞİ ODABAŞI MAHALLESİNİ MAĞDUR ETTİ

Antakya'nın Odabaşı mahallesinde alt yapı ye-tersizliğinden dolayı mahalle sakinleri zor anlar yaşıyor.

            Antakya İskenderun yolu üzerinde kanalizasyon çalışması yapan HATSU ekiplerinin drenaj sistemlerini kapatması üzerine kanalizasyonlarda taşma meydana geldi. Bu taşma sonrası Antakya İskenderun yolu kotundan daha düşük kotta Odabaşı Mahallesi mıntıkasında bulunan yola ve oradan da bölgedeki ev ve iş yerlerine doğru su baskını meydana geldi. Binaların zemin ve bodrum katlarının dolmasına neden olan suyun tahliyesini kapalı kanalizasyonlar nedeniyle yapamayan HATSU ekipleri, Antakya Belediyesi tarafından yapılan Odabaşı Yeni Sanayi güzergâhında bulunan yolu iş makinaları vasıtasıyla açarak suyu asi nehrine tahliye etmeye çalıştılar.

            Yaşanan su baskını ile bölgede bulunan çok sayıda mahalle sakini ve araçlar sel suları karşısında mağduriyet yaşadı. Bölgede alt yapının ve kanalizasyon hattının yetersiz kalmasından dolayı ters tepmeler yaşanırken, mahalle sakinleri, yağmur suyunun yanı sıra kanalizasyon suları ile de mücadele etmek zorunda kaldı.

            Antakya Belediyesi tarafından birinci etap yapımı tamamlanan Odabaşı - Sanayi Sitesi yolunda suyun tahliyesini sağlamak amacıyla HATSU tarafından Odabaşı Mahallesi Sarı Zambak sokakta açılan yarık, ulaşımda sıkıntıların yaşanmasına neden olurken, her yıl şiddetli yağış alan Antakya'nın altyapı önlemlerinin henüz alınmamış olması sürücüleri ve yayaları bir kez daha isyan ettirdi.

            Diğer yandan MKÜ kavşağından başlayan Antakya İskenderun yolu istikametinde henüz tamamlanamayan kanalizasyon çalışması nedeniyle sık sık tıkanan trafik Antakya Belediyesi tarafından açılan yeni imar yolu ile giderilmişti. Yaşanan sel sonrasında Antakya Belediyesi tarafından yeni açılan bu yolun HATSU'nun iş makinaları tarafından hendek gibi kazılması nedeniyle İskenderun istikametine seyreden araçların büyük sıkıntı yaşamasına neden oldu.

(Haber Merkezi)


17 saat, 34 dakika önce / 04.03.2015 10:56:48   

HATAY'I AKDENİZ'İN İNCİSİ YAPACAK PROJE

AK Parti Hatay Milletvekili Aday Adayı Mehmet Şan, Tünel Projesiyle ilgili açılmalarda bulunarak projeye sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

            Hatay'ın parlayan yıldızı olarak kabul edilen Tünel Proje ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Şan şu bilgilerde bulundu: "Bu proje, en iyi şekilde sahiplenilmelidir. Bu bir partinin değil Hassa ve Hatay'ın kazanımı olacaktır. Dünün hayali bugün gerçek olmaktadır. Bu konuda farklı görüşler ileriye sürmek su üzerine yazı yazmak gibidir. Hassa 2023'te bu yörenin parlayan yıldızı olacaktır.

            Bu süreçte güçlü siyasiler daha fazla hizmetin gelmesine vesile olacaktır. Büyük Türkiye, büyük Hatay ve güçlü Hassa için herkes bu projenin altına elini koymalıdır. Bu projenin hayalini kurarak gündeme gelmesine katkı sağlayan herkes takdir edilmelidir.

            Hassa, Cumhuriyet'in 100. yılına muhteşem girecektir. Hatay, tünelle dünyaya açılacak, Hassa, dünyaya hizmet sunacaktır. Hassalı, bu fırsatlarda oyun kurucu olmalıdır. Bu proje yıldız gibi etrafını aydınlatacaktır" dedi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 36 dakika önce / 04.03.2015 10:55:15   

Tayfur Sökmen törenle anıldı

Hatay Cumhuriyeti'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, vefatının 35. yılında Hatay Valiliği'nde düzenlenen törenle anıldı.

            Törende Hatay Valisi Ercan Topaca, Valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtı'na ve Tayfur Sökmen'in anıtına çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hatipoğlu tarafından Sökmen'in hayatı anlatıldı ve öğrenci Özen Sapmaz tarafından şiir okundu.

Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonu'nda devam eden törende konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, merhum Tayfur Sökmen'i rahmetle andıklarını belirterek ”Onlara ülke ve Hataylılar olarak ne kadar teşekkür etsek borcumuzu ödeyemeyiz. O dönem Türkiye Cumhuriyeti'nin daha yeni emeklemeye başladığı bir dönem. Yeniden kendini geliştirmeye çalışan genç bir Cumhuriyet. Tabi böyle bir ortamda savaşın maddi ve manevi ağırlığını göz önünde bulunduran, Büyük Önder Atatürk, kendi ifadesi ile kırk yıllık Türk yurdunun anavatana katılmasını tabi başta merhum Cumhurbaşkanımız Tayfur Sökmen ile birlikte öncelikle diplomatik yollardan halletmeye ağırlık vermiştir. Kısa süreli bir Hatay Cumhuriyeti denemesinden sonra, o dönem hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma yönündeki iradenin de ortaya çıkmasıyla Türkiye ile Hatay adeta iki nehrin buluşması gibi buluşmuş 1939'lardan bu günlere gelmiştir.

            İlimizin ve halkımızın geleceğini burada yaşayan insanlar Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği ile birleştiriyor. Mücadele döneminin en olumsuz şartlarında bile o azim, gayret, vatanseverlik, milli duyguların kuvvetliliği gerçekten takdire şayandır. O dönem Tayfur Sökmen ve arkadaşlarının önderliğinde verilen mücadele basit bir mücadele değildir.

            Hatay'ın anavatana katılmasında emeği geçmiş başta merhum Cumhurbaşkanımız Tayfur Sökmen olmak üzere bütün büyüklerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum.” dedi.

            Törene, Sökmen'in yakınları,121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)


17 saat, 37 dakika önce / 04.03.2015 10:54:14   

Yaman, yağış süresince sahadan ayrılmadı

Hatay genelini etkisi altına alan şiddetli yağıştan pek çok bölge zarar gördü. Defne İlçesi'nde yaşanan olumsuzlukların tespiti için çalışmaları yerinde inceleyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, gün boyunca yağıştan zarar gören mahallelerdeki çalışmaları yakından takip etti.

            Yeşilpınar, Gümüşgöze, Sinanlı, Döver, Balıklıdere, Tavla ve Harbiye mahallelerinde yaşanan su taşkınları, toprak kaymaları ve köprülerdeki tıkanmalar nedeniyle yaşanan sorunlara müdahaleler süresince çalışmaların başından ayrılmayan Başkan Yaman, yağışın azalmaya başladığı akşam saatlerine kadar ekiplerle birlikte sahada kaldı.

            Defne Belediyesi'ne bağlı tüm birimler ve birim amirleri tam kadro çalışmalarını sürdürürken, özellikle Belediye'ye ulaşan ve acil müdahale gerektiren şikayet ve taleplere öncelik verildi. Sağanak yağışın sürüklediği toprak ve molozlarla kapanan yolların açılması sağlandı. Tıkanan mazgal ve kanallarda temizleme çalışmaları aralıksız olarak sürdürüldü. Su taşkınlarıyla sürüklenen ve köprülerde tıkanmalara neden olan birikintiler kaldırılarak suyun akışı sağlandı.

            Şiddetli yağışlardan zarar gören bölgelerde iyileştirme ve onarma çalışmalarına aralıksız devam edileceğini açıklayan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Altyapısı sağlıklı olmayan ve yıllarca ihmal edilmiş bölgelerimiz geçirdiğimiz kış boyunca ne yazık ki çok ciddi zararlar gördü. Yağışlar sırasında acil müdahalelerde bulunarak doğabilecek zararları asgariye indirmeye çalışıyoruz ancak sorunların köklü bir şekilde çözülmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Mevsim koşullarının iyileşmesi ile birlikte özellikle altyapı ve yol çalışmalarımıza ağırlık verip, aynı problemlerin tekrarlanmaması için kalıcı çözümleri uygulamaya koyacağız. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için elimizden geleni yapacağız.”dedi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 39 dakika önce / 04.03.2015 10:52:27   

İSKENDERUN ZABITASINDAN SEYYARLARA OPERASYON

İskenderun Belediyesi zabıta ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla seyyar satıcı ve uygunsuz yer işgalleri yapanların araç ve gereçleri toplandı.

             İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, başta seyyar satıcılar olmak üzere, uygunsuz yer işgalleri ve kural dışı caddelerde satış yapanlara karşı operasyon başlattı.

            Şehrin muhtelif mahallelerinde cadde ve sokak aralarında yer işgali yapan esnaf ve seyyar satıcılara yönelik çalışma başlatan zabıta ekipleri, birçok malzeme topladı. Dükkânların önlerine kural dışı konulan masa ve sandalyeler de ekipler tarafından toplanarak araçlara konuldu.

            Bu denetimlerinin artarak devam edeceğini belirten İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Uçucu;”bu görüntülerin olmasına şehrimizde asla müsaade etmeyeceğiz. Yaşanabilir şehir olma yönündeki gayretlerimiz bitmeyecek. Tam aksine kararlılıkla bu tip faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Özellikle seyyar satıcılara karşı takiplerimiz vardır. Çünkü bu yönde vatandaşlarımızdan da gelen şikâyetleri değerlendiriyoruz. İskenderunluların rahatlığı için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz” dedi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 41 dakika önce / 04.03.2015 10:50:02   

Tayfur Sökmen'i özlemle anıyoruz

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay'ın ilk ve tek cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'in vefatının 35. yıldönümünde şükranla ve özlemle anıyoruz dedi.

            Tayfur Sökmen'in Hatay'ın anavatana katılması sürecinde müthiş bir mücadele örneği sergileyerek vatan bütünlüğünü korumak adına öncü rol üstlendiğini belirten Rektör Kaya, mesajında şu açıklamalarda bulundu: “Millî birlik ve beraberliğimizin gücünün, birlikte yaşama irademizin, milletimizin dayanışmasının ve büyük bir kucaklaşmanın emaresi olan Hatay'ın anavatana katılması, siyasî ve diplomatik bir başarı olarak Türkiye tarihinde anlamlı bir yere sahiptir.

            Bu başarıların mimarları olarak milletimizin ortak ruhunu dokuyan, besleyen ve zenginleştiren, yüreği vatan sevgisiyle dolu tarihî şahsiyetleri anmak, toplumsal belleğimizin tazelenmesinde çok önemli bir paya sahiptir. Yüce önder Atatürk ile birlikte bu kutsal davada yol arkadaşı olarak tayin ettiği, Hatay'ın ilk ve tek cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, Hatay'ın anavatana katılması sürecinde müthiş bir mücadele örneği sergileyerek vatan bütünlüğünü korumak adına öncü rol üstlenmişlerdir.

            Hatay davasının her safhasında var olan ve çözümü için üstün çaba sarf eden ve bu vesileyle Hataylıların gönlünde müstesna bir yere sahip olan değerli devlet adamı Tayfur Sökmen'i vefatının 35. yıldönümünde rahmetle, şükranla ve özlemle anıyor, Tayfur Sökmen'in adını kampüsümüzde yaşatmanın verdiği onurla yakınlarına, sevenlerine ve tüm Hataylılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 42 dakika önce / 04.03.2015 10:48:51