......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 277776
YORUM MANŞET
İLK DERS ZİLİ ÇALDI
İLK DERS ZİLİ ÇALDI

  İLK DERS ZİLİ ÇALDIHatay Valisi Rahmi Doğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ile Kisecik Şehit Bestami Güler Ortaokulu’nun açılışı vesilesiyle düzenlenen törene katıldı.

Vali Doğan ve beraberindeki heyet birlikte okulun açılış kurdelesini keserken, Vali Doğan 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çaldı.

Şehit Bestami Güler Ortaokulu’nda gerçekleşen törene Vali Doğan’ın yanı sıra okula adı verilen Şehit Bestami Güler’in babası Osman Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök,  İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdür Vekili Tuncay Pekin, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Kurum İl Müdürleri, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, siyasi parti temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törende Şehit Bestami Güler Ortaokulu öğrencilerinden Zehra Gök’ün “İlköğretim Haftası” adlı şiiri okumasının ardından okula adı verilen şehidimiz Bestami Güler’in özgeçmişi okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptığı konuşmasında “2019-2020 eğitim öğretim yılına 17 bini geçici eğitim merkezlerinde olmak üzere 430 bin öğrencimiz ve 22 bin öğretmenimizle başlıyoruz. 2019-2020 eğitim öğretim yılının öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm eğitim çalışanlarına hayırlı olmasını diliyor, Şehit Bestami Güler Ortaokulunun açılışına katılan tüm misafirlerimiz başta olmak üzere, Ankara’dan gelerek bize katkı veren Temel Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Dr. Cem Gençoğlu’na, emrinde çalıştığımız süre içerisinde bize verdiği güven ve destekle çalışma azmimizi artıran siz Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu 2019-2020 eğitim öğretim yılının açılışında Hatay’da bulunmaktan dolayı büyük bir heyecan duyduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Türk milleti olarak küresel anlamda belli bir konumda olabilmek ve ileriye doğru gelişme gösterebilmek adına bilimsel düşünme becerilerine sahip olan, yaratıcı düşünebilen, eleştirebilen, bilgi ve becerilerini davranışa dönüştüren bir nesil yetiştirmek Bakanlığımızın temel amaçlarından bir tanesidir. Bizler bu görev ve sorumluluğun bilinciyle topluma faydalı bir nesil yetiştirmek amacıyla eğitimin tüm paydaşlarıyla bir arada çalışıyoruz. Unutmamalıyız ki eğitimin esasında üç öğesi vardır: öğrenci, veli ve öğretmen. Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima onları yüceltmeye çalışan bireyler yetiştirmek eğitimin ana amaçlarından biridir.” dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Doğan ise 2019-2020 eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederek “Bu eğitim öğretim yılında yeni bir nesil daha bugün okula başlıyor. Toprağa yeni tohumlar ekiyoruz. Bu çocuklar, ecdattan almış olduğu şuurla bu milleti geleceğe hazırlayacak çocuklardır. Bu yüzden çocuklarımızı çok önemsiyoruz, kıymet veriyoruz, onların iyi bir eğitim alabilmesi için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

2019-2020 eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Çocuklarımıza başarılar diliyorum, öğretmenlerimize hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Okulumuzun açılışı da hayırlı olsun, tekrar teşrifleriniz için şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Doğan ve beraberindeki heyet birlikte okulun açılış kurdelesini kesti. Vali Doğan, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çaldı. Sonrasında sınıfları gezerek ders kitaplarını inceledi ve öğrenciler ile sohbet etti.

(Haber Merkezi)

Hatay Valisi Rahmi Doğan: SINIRLARIMIZDA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMIŞTIR
Hatay Valisi Rahmi Doğan: SINIRLARIMIZDA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMIŞTIR

 Hatay Valisi Rahmi Doğan: SINIRLARIMIZDA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMIŞTIR
Hatay Valisi Rahmi Doğan Türkiye Gazeteciler Hatay Temsilciliği ev sahipliğinde basın mensupları ile buluştu. Vali Doğan basın mensuplarının sorularını cevapladığı toplantıda geçtiğimiz günde Suriye sınırından yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı.
Geçtiğimiz hafta sınırda bir hareketlilik olduğunu belirten Vali Doğan, sınırlarımızda her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Vali Doğan sınırda yaşanan olayların tamamı Türkiye sınırı içerisinde olmadığı tüm olayların sınırın diğer tarafında tampon bölgede yaşandığını vurgulayarak şu şekilde konuştu: “Bizim Hatay sınırımız 288 kilometre kara sınıra sahip. Bizim komşularımız Güney’de rejim güçleri, hemen yanında İdlib’de Suriyeli Muhalifler var. Orada uluslararası anlaşmalar sayesinde gurupların getirildiği bir yer var. Hemen üst tarafımızda ise Afrin var. Koruduğumuz alan çok büyük. 2011 de Suriye de başlayan savaş ve bunun neticesinde muhalefet, radikal guruplar hepsi bir arada. Dolayısıyla çok sorunlu bir bölge. Biz ancak 288 kilometrelik bu sınırın tamamını gerek beton bloklarla, gerekse çeşitli fiziki güvenlik sistemlerle koruyoruz. Dolayısıyla sınırlarımızda her hangi bir açık yok. Çok uzun bir sınırın olmuş olması ve karşı da büyük bir kitlenin toplanmış olması bir risk. Şuan da İdlib’de 3 milyon 750 bin kişi civarında insan yaşıyor. Biz kontrol ettiğimiz Afrin’de bir sorun yaşamıyoruz. Bizim için en sıkıntılı bölge İdlib diye tabir ettiğimiz bölge. Burası sıkıştırılmış bir bölge. 2011’den önce İdlib de yaşayan nüfus 400 bin civarındayken bugün neredeyse on katına çıkmış durumda. İdlib’de savaş başladıktan sonra 10 kez yer değiştiren insanlar var. Bu insanların sıkışıp kaldığını söyleyebiliriz. 2018’de Cumhurbaşkanımızın Putin ile yapmış olduğu anlaşma var. Bu anlaşmayla İdlib’de 12 tane güvenlik noktası oluşturduk. Bu gözlem noktalarında şuan TSK unsurları yer almaktadır. Bu yerleri Hatay Valiliği olarak biz yaptık. Bu mutabakat çerçevesinde 4 milyon insanın içinde radikal unsurlar, provokatörlük yapan insanlar var, kargaşa çıksın isteyen insanlar var. Kimse boş durmuyor. 2018’de ki mutabakatın uygulanmaması adına herkes bir gayret içerisinde. İdlib bölgesindeki saldırılarda ciddi anlamda insan kaybı var. Böyle olunca tekrar göç hareketi başladı. Geçtiğimiz hafta sınırda bir hareketlilik oldu. Asıl protesto rejim protestosuydu. Birileri rejimin İdlib saldırılar adına gösteri düzenleyecekken bir takım ajanlar bunu sanki Türkiye’ye yönelikmiş gibi bir hale soktular. Birkaç gün öncesinden bildiriler dağıtarak insanları provokatör yaptı. Cilvegözü tarafından bir yürüyüş oldu. Biz kimseyi sınırdan almadık. 1 kişi olsa bile sınırdan almıyoruz. Kamuoyuna yansıyan ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerin tamamı bizim sınırımızın içinde olan görüntüler değil. Olayların tamamı Cilvegözü sınır kapısının karşısında tampon bölge de meydana gelen olaylardır. Tabi biz tüm güvenlik güçlerimizde bunu önledik. Önlerken de şiddet kullanmadık. Su, TOMA ve gazla bunu engelledik. Sınırlarımızda her türlü tedbir alınmıştır. Bu sınırda toplanan insanlarında asgari ihtiyaçlarını, STK ve uluslararası örgütlerin desteğiyle gidermeye çalışıyoruz. Tabi bu sürede Rusya tarafından ateşkes ilanı geldi. Orada yapılan gösteriler amacına ulaşmıştı fakat burada insanlarımıza bir kaygı verilmeye çalışıldı.” dedi.
(Haber Merkezi)

Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar: PAYLAŞIMDA ADALET İSTİYORUZ!
Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar: PAYLAŞIMDA ADALET İSTİYORUZ!

Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar:  PAYLAŞIMDA ADALET İSTİYORUZ!Hatay Memur-Sen İl Temsilciliği görüşülmekte olan memur maaş zammı ile ilgili" Emeğe saygı adalete davet" sloganıyla basın açıklaması yaptı.

Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar ve sendika başkanlarını katıldığı programda 81 ilde olduğu gibi ilimizde de “Emeğe saygı, Adalete Davet” temasıyla sahaya indi.

Biz Hakem Kurulundan, refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlamasını istiyoruz, biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz diyen Memur-Sen İl Temsilcisi Bayrakdar, yaptığı konuşmada “Memur-Sen’in tekliflerinin tümü makul olmasına karşın maalesef kamu işvereni makbul tekliflerle gelmediğinden süreç uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna gitmiştir.

Biz Memur-Sen olarak, süreç boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık.

Süreç tıkandığı anda bile “Gelin Hakem Kuruluna 3 günlük başvuru sürecini 1 güne indirelim ve müzakere sürecini 2 gün daha uzatalım, masada sorunları çözelim” dedik ama teklifimiz kabul edilmedi.

Dün dedik bugün de diyoruz: Memur-Sen’in teklifleri milletin talepleridir. Çünkü bu teklifler milletin maşeri vicdanında makes bulmuş adil ve hakkaniyetli tekliflerdir.

Bu nedenle, Kamu İşvereninin, Merkez Bankasının gerek beklenti anketinde gerekse kendi tahmininde ifade ettiği rakamların altında kalan tekliflerle gelmesini kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyor ve algılıyoruz.

Maalesef, Hakem Kuruluna gitme süreci de Kamu İşvereni tarafından hakkaniyetli yürütülmemiştir. 20 günlük, adeta insanüstü çabalarla görüşülerek üzerinde uzlaşma sağlanan azımsanmayacak sayıda kazanımlarımız Hakem Kuruluna giderken yok sayılmıştır.

Yasanın açık hükmüne aykırı bir şekilde; uyuşmazlık tutanağı düzenlenmeden, bu konuda bağlı sendikalardan hiç biriyle görüşülmeden ve sanki sendikalar imzadan kaçmışlar gibi tespit tutanağı tutulmuştur.

Şayet, kamu görevlilerine teklif edilen zam oranları alın terimizin hakkını teslim eden bir düzeyde olsaydı, enflasyon karşısında eriyen alım gücümüzü güçlendirseydi, ülkenin ekonomik tablosu ve hükümetin açıkladığı rakam ve hedeflerle uyumlu olsaydı elbette Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna gitmeye gerek kalmaz ve tarafların tümü için memnuniyet üretilmiş olurdu.

Bir kez daha buradan güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz: Kamu görevlileri olarak bizlerin asla kabul edemeyeceği tavır, alın terimizin değersizleştirilmesi, taşıdığımız misyonun görmezden gelinmesidir. Milyonlarca insanı ilgilendiren genele ve 11 hizmet koluna ilişkin ve her biri bir sorunun çözümü, bir mağduriyetin giderilmesi anlamına gelen toplam 650 teklifimizin Hakem Kurulu tarafından dikkate alınmasını istiyoruz.

Biz Hakem Kurulundan, refahın tabana yayılmasını, gelir dağılımında adaletin sağlamasını istiyoruz. Biz, refahtan pay, paylaşımda adalet istiyoruz. Biz, kamu görevlilerinin yaşam standardını yükseltecek, emeğin hakkını takdir edecek bir karar bekliyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra yapılan bu ilk Toplu Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanarak her ne kadar Hakem Kuruluna gitmiş olsa bile, Hakem Kurulunun bu ülkenin bütçesi ve cüssesiyle ve de kamu görevlilerinin beklentileriyle uyumlu bir hüküm ortaya koyacağına inanıyoruz.

Çünkü Memur-Sen olarak biliyor ve diyoruz ki Türkiye; varlığının ve güvenliğinin teminatı olan kamu görevlilerinin maaş, ücret ve alım gücünü yükseltecek ekonomik güce, siyasi özgüvene, politik perspektif ve bilince fazlasıyla sahiptir” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

TEKLİFİ KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL
TEKLİFİ KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

TEKLİFİ KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİLMemur Sen Hatay İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar, hükümetin açıkladığı zam oranlarını kabul etmenin mümkün olmadığı belirterek “Hükümet; bu teklifin, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir.” dedi.

Memur-Sen İl Temsilcisi Bayrakdar, şube başkanları ve üyeleriyle birlikte sendika binasında yaptığı acıkmada yapılan zam teklifini kabul etmediklerini, yeni ve makul teklifler beklediklerini söyledi.
Hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir diyen Memur-Sen İl Temsilcisi Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “Hükümetin masaya sunduğu ilk teklif; “Güçlü Türkiye imkânsız”, “Büyük Türkiye anlamsız” ve “Yeni Türkiye gereksiz”  fikri sabitinde debelenenler dışında hiç kimsenin aklına yatmaz, gönlünü rahatlatmaz.  Hükümet; bu teklifin, Yeni, Büyük ve Güçlü Türkiye hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir. Daha da önemlisi Hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir. 
Memur-Sen Konfederasyonunun ve yetkili sendikalarımızın toplu sözleşme teklifleri; teşkilatımız, üyelerimiz ve kamu görevlilerimiz tarafından duruma uygun, çözüme matuf, içeriği makbul, maliyeti ve mahiyeti makul teklifler olarak kabul gördü. 
Hükümetin masaya sunduğu 2020 ve 2021 yıllarında maaş ve ücretlere yansıtılacak artışlara ilişkin teklifini hatırlayalım; 2020 için % 3,5 + %3 ve 2021 için %3 + % 2,5… Bu oranlar; Hükümetin açıkladığı ekonomik hedeflerle uyumlu değil. Bu oranlar, Hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil. Hükümetin teklifi, faiz oranlarındaki düşmeyi, kurdaki aşağı yönlü hareketi, elektrik, doğalgaz ve diğer bazı temel ürünlerin fiyatlarındaki yukarıya yükselişi doğrulamıyor ve aksine yok sayıyor. 5. Dönem Toplu Sözleşme masasına dün itibariyle sunulan Kamu İşvereni teklifi; “kamu görevlilerine büyümeden pay vermeme haksızlığı” sona ermesi gerekirken aksine “kamu görevlilerine bütçeden pay vermeme hastalığı” eklenme çabası olarak da görülebilir. 
5. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşvereninden gelen ilk teklifin anlamı; 2020 için yıllık toplamda  %6.60, 2021 için yıllık toplamda  %5.57 oranın da zam yapılması, iki yıllık toplamda ise  %12,54 oranında maaş ve ücretlere artış yansıtılmasını teklif etmektir. Biz, eski Türkiye’nin vehimlerinden beslenen değil Yeni Türkiye’nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz. 
Türkiye’nin gücüne bizim kadar inanılırsa, Türkiye’nin büyüklüğüne bizim kadar itibar edilirse, 
Türkiye’nin yeni paradigmal çerçevesi bizim gibi anlaşılırsa; anlaşmamızda, adil paylaşmamızda, birlikte ve huzur içerisinde yaşamamızda çok daha kolay karşılanacaktır.
Biz, örgütlü gücümüzü yetersiz tekliflere tepki vermekten kaçınmayız. Fakat biz örgütlü gücümüz için değil hak ettiğimizi bize teslim edecek teklifleri takdir etmek için kullanmak istiyoruz. 
Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Türkiye’ye inanıyor ve Türkiye’nin gücüne itibar ediyoruz. 
Memur-Sen Hatay İl temsilciliği olarak ilimizdeki Memur-Sen teşkilatlarıyla birlikte toplu sözleşme sürecini yakından takip etmeye, bizleri memnun edecek her konuda destek, üzecek ve gerecek her konuda tepki vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. 
Diğer taraftan ilimizdeki parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını Hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz. 
Emeğin hakkının verilmesi noktasındaki niyet ve gayretlerimizde bereket, irade ve çalışmalarımızda örgütlü güçten neşet eden kudret temenni ediyoruz.” dedi.
(Haber: A.Vahit Güraslan)

Tarihi Meclis Binası Kamulaştırıldı Güzel Ama… 35 ÇALIŞAN İŞSİZ Mİ KALIYOR?
Tarihi Meclis Binası Kamulaştırıldı Güzel Ama… 35 ÇALIŞAN İŞSİZ Mİ KALIYOR?

Tarihi Meclis Binası Kamulaştırıldı Güzel Ama…  35 ÇALIŞAN İŞSİZ Mİ KALIYOR?Hatay’ın Türkiye topraklarına katılma kararının alındığı tarihi meclis binası geçtiğimiz ay Hatay Valiliği’nin almış olduğu karar doğrultusunda otuz milyon liraya kamulaştırılmıştı. Bu gelişme kamuoyunda memnuniyetle karşılandı. Ancak, Meclis binasında Kültür Sanat Merkezi olarak hizmet veren işletmeciye gönderilen tebligatta Ağustos ayı sonunda binanın boşaltılması istendi.

  Güneyler Grup adına konu ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Mehmet Güney, restorasyonunu tamamlayıp 2009 yılında yeni haliyle hizmete açtıkları tesisin dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açıldığını hatırlatarak şu bilgilerde bulundu: ‘’Her ne kadar zamanlama ve yöntem hatalarının olduğunu düşünsem de aslında bizler kamulaştırmaya karşı değiliz; Zira şehrin simgesel yapılarından biri olan bu özel binanın Devletimizin uhdesinde kalması beni ve vatandaş olarak herkesi mutlu etmiştir. Lakin gerek sözleşmemizden doğan müktesep haklarımızın iptali, gerekse işletme hakkımız olan 8 yıl gözetmeksizin 60 gün içinde tahliyemizin istenmesi, alternatif bir çözüm sunulmadan ve alternatif bir çözüm bulma müsaade süresi tanınmamış olması, 35 Çalışanımızın bu şekliyle işsiz kalacak olması, telafisi mümkün olmayan maddi manevi zararlar açacaktır. Bölge Milletvekillerimizin sürecin başından buyana “Sizleri Mağdur etmeyeceğiz” sözlerinin tahliyeye günler kala halen somut bir adım atılmamış olması en başta 35 çalışanımız ve ailelerini bu zor ekonomik şartların yaşandığı günlerde derin bir endişeye ve üzüntüye sevk etmiştir.

Bizlere, ‘Gidin bina sahibinden zarar ziyanınızı alın’ denildi. Gerekli davaları açtık lakin artık resmi muhatabımız Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’dır. Yaşanılan mağduriyetin biran önce giderilmesini istiyoruz. Bizler binanın kamulaştırılmasına tepki göstermiyoruz.

Bizler Şehrimizde sanatı yaşatıyor kafe kısmıyla insanların nezih bir ortamda sosyalleşmesini sağlayarak aynı zamanda istihdama katkı sağlıyoruz, yaşadığımız mağduriyete ve 35 çalışanımızın işsiz kalmasına tepki gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Basından duyduğumuz kadarıyla Valilik bu binayı Kültür Sanat Merkezi olarak işletecekmiş, bizler 10 yıldır zaten bu fonksiyon ile burayı işletiyoruz. Valiliğimizin himayelerinde işimizi yapmaya devam etmekten de mutluluk duyarız, böylelikle 35 çalışanımız da işsiz kalmamış olur.’’ dedi.

(Haber: S.Ergin)

HATAY ŞEHİDİNİ UĞURLADI

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde içinde bulunduğu zırhlı aracın devrilmesi sonucu şehit olan Özel Harekât Polisi Ali Uçar için Antakya’da tören düzenlendi.

25 Ağustos 2019 Pazar günü Şehit Uçar için Antakya Mezarlık Kompleksinde öğle namazını müteakip İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından cenaze namazı kıldırıldı.

Şehit Uçar için düzenlenen törene İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Sabahat Özgürsoy Çelik, İsmet Tokdemir, Serkan Topal, Suzan Şahin, Lütfi Kaşıkçı, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaeddin Cavlak, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, 2. Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ümit Durmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Binbaşı Oğuz Emre ÇİÇEK İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ile şehidimizin yakınları, mesai arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Henüz 23 yaşında ve bekâr olan Şehit Uçar’ın tabutunun sarıldığı Türk Bayrağı, şehidin ailesini teselli ederek sabır dileyen Bakan Yardımcısı İnce ve Vali Doğan tarafından şehidin babası Abdulsemet Uçar’a verildi.

Ergin Medya Yayın Ailesi olarak şehidimizin kederli ailesine ve sevenlerine sabır, aziz milletimize başsağlığı dileriz.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 10:05:02   

BAKAN YARDIMCISI İNCE’DEN VALİ DOĞAN’A ZİYARET

Diyarbakır’da şehit olan Özel Harekât Polisi Ali Uçar’ın cenaze merasimine katılmak üzere ilimizde bulunan İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş Vali Doğan’ı makamında ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette Bakan Yardımcısı İnce ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş’a İl Jandarma Komutanı J.  Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve İskenderun Kaymakamı İskender Yönden de eşlik etti.

Hatay Valiliği’ne gelen Bakan Yardımcısı İnce ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş, burada İl Jandarma Komutanı J.  Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile Valilik birim müdürleri tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Bakan Yardımcısı İnce ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş ile beraberindekiler Valilik Makamına geçerek burada bir süre sohbet etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 10:04:00   

SAMANDAĞ ARSUZ ARASINDAKİ YOL 29 EKİM’DE AÇILACAK

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekili Serkan Topal ile birlikte Samandağ ilçesi Uzunbağ Mahallesi’nde ilçe mahalle muhtarları ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Samandağ Arsuz arasındaki yolun yapımının %60 seviyesinde tamamlandığını belirten Vali Doğan “Yolumuz bitmek üzere, inşallah 29 Ekim’de de bu yolu açacağız” dedi.

Toplantıda konuşan Vali Doğan, “Biz birim amiri ve müdür arkadaşlarımızla birlikte her ay bir ilçemizde muhtarlarımızla bir araya geliyor sohbet ediyor, ilçemizin sorunlarını konuşuyor, çözüm yollarını üretiyoruz.

 Samandağ ülkemizin cennet köşelerinden bir tanesi,  dolayısıyla bizim buralara gözbebeğimiz gibi bakmamız lazım. Samandağ’ı ilk olarak Türkiye’yle entegre etmemiz lazım. Şu an Samandağ bir girişi bir çıkışı olan ilçe konumunda. Bunu çözmemiz lazım, bunun çözüm yolu da Samandağ Arsuz arasındaki yolun yapımı. Yol şu anda %60 seviyesinde tamamlandı. İnşallah önümüzdeki ay itibarıyla da asfalt dökmeye başlayacağız. Orada iki büyük köprü yapıyoruz. Biri 60 diğeri 30 metre uzunluğunda. DSİ bu iki derede de ciddi ıslah çalışmaları yaptı. Bunun dışında yol üstünde tam 64 tane irili ufaklı menfez yaptık. Bunların bazıları köprü sayılabilecek kadar büyük. Tabi bunlar yetmez, Samandağ bir turizm şehri ve biz buraya 52 km’lik bir bisiklet yolu da yapıyoruz. Arsuz’dan yola çıkan birisi Samandağ’a kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak. Yine Çevlik’ten bisiklete binildiğinde de 52 km bisiklet sürülebilecek, belki de bisiklet turnuvalarının düzenlenebileceği bir mekân yapıyoruz. Bu güzergâh üzerinde gerçekten çok güzel mekânlar var. Biz bunlar arasında dört alan belirledik ve bu alanlarda insanlarımızın dinlenebileceği, güzel vakit geçirebileceği mekânlar da planladık. Bunları da inşallah kısa süre içerisinde yapacağız. Yolumuz bitmek üzere, inşallah 29 Ekim’de de bu yolu açacağız. Çevre yolunu da bitireceğiz. Hastanemizin yapımı da hızlı bir şekilde devam ediyor. Onun da en kısa sürede bitirip halkımızın hizmetine sunacağız. Bunlarla bitecek mi hayır elbette burada yerel aktörlerimizle, belediyelerimizle, STK’larla, Vekillerimizle birlikte ilimizin, ilçelerimizin, Samandağ’ın sorunlarını çözmeye gayret edeceğiz. Bunun için geldik. Birazdan sizleri dinleyeceğiz, sizlerin gündeme getireceği sorunlar varsa onları da burada birlikte değerlendirip çözüm yolları üreteceğiz. ” dedi.

Vali Doğan, konuşmasının ardından mahalle muhtarları ve vatandaşların talep ve sorunlarını dinledi.

Toplantının ardından Vali Doğan ve beraberindeki heyet Samandağ ilçesinde incelemelerde bulundu.

Uzunbağ Mahallesi’nde gerçekleşen ziyarette Vali Doğan’a İl Jandarma Komutanı J.  Alb. Uğur Ertekin, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ve kurum il müdürleri de eşlik etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 10:03:02   

ANTAKYA BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Derince Mahallesi’nde sathi kaplama çalışması gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; şehir genelinde sürdürülen hizmetler doğrultusunda Derince Mahallesi’nde sathi kaplama çalışması gerçekleştirildiği, çalışmaların kısa sürede tamamlanarak hizmete sunulacağı belirtildi.

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde ihtiyaç duyulan yerlerde yol çalışmalarını sürdürüyor.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 10:01:11   

ÖĞRENCİLER YURT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı başlarken üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda sorunlar yaşadığını, binlerce öğrencinin yedekte sıra beklerken kontenjandan yerleştirmeler yapıldığı ve merkez ilçelerde yığılmalar yaşanırken ilçelere kapasitenin üzerinde yurt yapılarak yandaşlara rant sağlandığını belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, üniversite yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerdeki doluluk oranının  %90’a ulaştığını, her 100 adaydan 81’inin üniversiteye girmeye hak kazandığını ve Türkiye’de üniversite öğrencisi sayısının 7,5 milyona geldiğini belirterek, öğrencilerin yurtlara yerleşme konusunda sorunlar yaşadığını, binlerce öğrencinin yedekte sıra beklerken kontenjandan yerleştirmeler yapıldığı ve merkez ilçelerde yığılmalar yaşanırken ilçelere kapasitenin üzerinde yurtlar yapılarak yandaşlara rant sağlandığını iddia etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Şahin, önerge gerekçesinde üniversite ve öğrenci sayısındaki hızlı artışla birlikte Türkiye’de öğrencilerin en önemli sorunlarının başında barınma sorununun geldiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşulların önceki yıllara göre daha da kötüleşmesinin birçok aileyi, çocuklarının barınma masraflarının karşılanması konusunda büyük sıkıntıya soktuğunun altını çizen Şahin, ‘‘2019 yılı itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtların %20’ye yakın zamlanması sonucunda en düşük 168 TL olan yurt ücreti 224-273 TL’ye çıkmış, bunun yanında özel yurt ücretleri de büyük oranda artmıştır. Yurtlara yerleşemeyen öğrenciler ev kiralamak istese bile birçok ilde ev kiralarının en iyi ihtimalle 600 TL’den 2.000 TL aralığında olması bu seçeneği de zorlaştırmaktadır. Bu kiralarda olan evlerin nitelikleri düşük olmakla birlikte okula olan mesafelerinin uzak olması nedeniyle ulaşım masrafı gibi unsurları da artırmaktadır. Ev kiraları başta büyükşehirler olmak üzere birçok ilde asgari ücret düzeyine yaklaşmakta ya da bunun çok üzerine çıkmaktadır. Geçmiş yıllarda da sıkça örneğini gördüğümüz üzere bu koşullar altında birçok öğrenci barınamadığı için okullarını bırakmak zorunda kalmaktadır. Bu durum hem sosyal huzurun bozulmasına hem de öğrencilerin Anayasamızda da belirtilen en temel hakkı olan eğitim hakkından mahrum kalmalarına neden olmaktadır.’’ dedi.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin yaptığı yazılı açıklamada yedekte binlerce öğrencinin sıra beklemesine rağmen Gençlik Spor Bakanlığı ve KYK Genel Müdürlüğü kontenjanı adı altında yerleştirmelerin yapıldığını, bu kontenjanlara göre yerleşen öğrencilerin hangi kriterlere göre belirlendiğinin de şaibeli olduğunu ve merkezi yerleştirme ile yapılmayan bu uygulama ile ihtiyaç sahibi binlerce ailenin mağdur edildiğini ifade etti. Merkez ilçelerde yığılmalar yaşanırken ilçelere öğrenci kapasitesinin üzerinde yurt yapılarak yandaşlara rant sağlandığını iddia eden CHP’li Şahin ‘‘Bazı ilçe yurtları, o ilçede olan öğrenci kapasitesinin çok üzerinde yapılmakta, merkez ilçe yurtlarında öğrenciler sıra beklerken yatırımlar ilçelere yurt inşaasına veya kiralamasına ayrılmakta! Örnek vermek gerekirse bir ilçede 300 öğrenci kapasiteli meslek okulu için 2000 kişilik yurt yapılıyor. O bölgenin AKP milletvekili ve yandaşların arsası veya arsa üzerindeki binası fahiş fiyatlarla kiralanıyor. Merkezde binlerce öğrenci sıra beklerken ilçe yurtları boş boş orada duruyor. Bu yurtlardaki kantin ihaleleri de mide bulandırıcı! Üzerinde çalışıyorum. Yakın zamanda bu kantin ihaleleri ve AKP milletvekillerinin ilişkilerini de kamuoyu ile paylaşacağım!’’ dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 09:55:13   

ŞEHİTLER İÇİN HATM-İ ŞERİF PROGRAMI DÜZENLENDİ

Hatay İl Müftülüğü ile Antakya İlçe Müftülüğü işbirliğinde, bölücü terör örgütü PKK ile girilen çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Uçar için Hatm-i Şerif Programı düzenlendi.

 Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Uçar başta olmak üzere tüm şehitlerin dualarla anıldığı programa İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda katılımcılara hitap eden Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, şehitliğin önemi ve şehitlerin mertebelerine değindiği konuşmasında, şehitlikle ilgili şu ayet-i kerime mealini ve hadis-i şerifi paylaştı: “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir. Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz. Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Onlar, başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aitiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler. İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır.

İl Müftüsü Kavillioğlu’nun konuşmasının ardından din görevlilerince Yasin-i Şerif okundu.

Program, şehitler için okunan hatm-i şerifin duasının yapılmasıyla tamamlandı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 09:53:55   

FAİK ÖZKAYA, MUHTARLARLA BULUŞTU

Bir süre önce AK Parti Hatay İl yönetimi listesinde yer alan Antakya esnaflarından Faik Özkaya, tanışma ve istişare amacıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

75. Yıl Bulvarı üzerinde bulunan Aslı Cafe’de düzenlenen toplantıya Aydınlıkevler Mahallesi Muhtarı Yusuf Alkaya, Demirköprü Mahalle Muhtarı Hüseyin Şahan, Kardeşler Mahalle Muhtarı Ahmet Çetiner, Sofular Mahalle Muhtarı Ali Kumlu, Esenlik Mahalle Muhtarı Adnan Sönmez, Narlıca Mahalle Muhtarı Hasan İşçioğlu, Madenboyu Mahalle Muhtarı Halil Aksoy, Barbaros Mahalle Muhtarı Ferit Aydın, Bohşin Mahalle Muhtarı Yusuf Güleryüz ile AK Parti mahalle temsilcileri katıldı.

Sıcak ve samimi ortamda gerçekleşen toplantıda konuşan AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Faik Özkaya, İl Başkanı Mehmet Yeloğlu’nun gönderdiği selamla konuşmayı yaparak şu açıklamalarda bulundu: “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Düsturumuz halka hizmet Hakk’a hizmettir. Bu tanışma ve istişare toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Mahalle muhtarları bizim elimiz, gözümüz ve kulağımızdır. Sizlerin ileteceği sorunları çözmek için tüm çabayı göstereceğiz. Bundan böyle istişare amaçlı ve sorunları dinlemek için sık sık bir araya geleceğiz” dedi.

Bu arada işletme sahibi aynı zamanda Demirköprü Mahallesi Muhtarı olan Hüseyin Şahan da en güzel ev sahipliği yaparak konuklarından tam not aldı.

(Haber: S.Ergin)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 09:52:09   

ŞEHİT UÇAR’IN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Hatay Valisi Rahmi Doğan, Şırnak’ın Silopi ilçesinde şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Uçar’ın Antakya ilçesi Akevler Mahallesi’nde ikamet eden ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Gerçekleşen ziyarette şehidin ailesi ile bir araya gelerek acılarını paylaşan Bakan Yardımcısı İnce, Emniyet Genel Müdürü Aktaş ve Vali Doğan, şehidimize Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı dileğinde bulundu.

Taziye ziyaretinde Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaeddin Cavlak, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, 2. Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ümit Durmaz, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de hazır bulundu.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 09:51:20   

MUAYENE BACALARI BAKIMDAN GEÇİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), ilimizin muhtelif noktalarında kanalizasyon ana muayene bacalarında bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor.

İl genelinde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturma adına çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirten Genel Müdürlük, Kırıkhan ilçesine bağlı Özyörük Mahallesi’nin farklı noktalarında işlevini yitirmiş muayene bacalarında yenileme çalışması yapıldığını aktardı.

Ayrıca yol seviyesi altında veya üstünde kalan muayene bacalarının yol hizasına getirildiği bilgisini veren HATSU, yapılan çalışma sayesinde herhangi bir müdahale anında ana bacaların daha kolay tespit edileceğini belirtti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 09:50:20   

DENİZ ÜS KOMUTANI’NDAN VALİ DOĞAN’A VEDA

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun Deniz Üs Komutanı iken 2019 yılı genel atamaları ile Mersin Akdeniz Bölge Komutanlığı görevine atanan Tuğamiral Ercan Kireçtepe ve göreve yeni atanan Albay Fuat Gedik’i kabul etti.

Valilik Makamında gerçekleşen kabulde Vali Doğan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tuğamiral Kireçtepe’ye hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek yeni görevinde başarılar dileyen Vali Doğan, Albay Gedik’e de ilimize hoş geldiniz diyerek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Tuğamiral Kireçtepe ve Albay Gedik ise kabulünden ve iyi dileklerinden dolayı Vali Doğan’a teşekkür ettiler.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 6 gün önce / 27.08.2019 09:41:28