......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 284318
YORUM MANŞET
HATAY’DAN İDLİB’E İNSANİ YARDIM
HATAY’DAN İDLİB’E İNSANİ YARDIM

 HATAY’DAN İDLİB’E İNSANİ YARDIMAK Parti Hatay İl ve İlçe teşkilatları tarafından toplanan 2 tırlık insani yardım malzemesi İdlib’e gönderildi.
Battaniye, kışlık elbise, çizme ve çeşitli kışlık malzemelerden oluşan yardım tırları, AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik’inde katıldığı törenle İdlib’e doğru yola çıktı.

Milletvekili Çelik, Türkiye olarak her zaman mazlumların yanında zalimlerin karşısında olacaklarını söyledi.
Dünyanın gelişmiş ülkelerinin gözlerini, kulaklarını ve kapılarını tıkayıp çocukların ölümüne seyirci kaldıklarına insanlığın şahitlik ettiğini belirten Milletvekili Çelik şöyle devam etti “Bir lokma ekmeğin, bir kat elbisenin bir canı kurtarabileceğini biliyoruz.  Aynı şekilde de Suriyeli kardeşlerimizin bizlere ihtiyacı var. Hava şartları çok ağır, çamurun içindeler, bizler elimizden geldiğince cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu mazlum halkların yanında durmaya devam edeceğiz. Şunu da belirtmek istiyorum ki İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali tarafımızın belli olması adına içerisinde insani yardım malzemesi buluna tırlarımızı İdlib’e gönderiyoruz. Ben bu yardımların toplanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, 81 ilimizdeki tüm teşkilatlarımızı İdlib’te yaşanan insanlık dramına destek olmaya davet ediyorum.” dedi.
Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın, yaptığı konuşmada “Bu insanlık dramına şahitlik eden en yakın ilçelerden biriyiz. Yakın komşu uzak akrabadan iyidir düşüncesiyle hareket ederek yardımlarımız devam edecek. Şunu bilsinler ki Yayladağı halkı her daim mazlumun yanındadır” dedi.
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, yaptığı konuşmada “Herkes bir kendine gelsin, bir kesime yüklenilmesin. İnsan olduğumuzu unutmayalım, yardımlarımıza devam edelim. İnşallah bu dram kısa sürede sona erer.” dedi.
(Haber Merkezi)

ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ ÖNEMLİ
ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ ÖNEMLİ

 ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ ÖNEMLİMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak üzere hafta sonu ilimize geldi.
Bakan Selçuk, Hatay Valiliği yanında bazı eğitimin kurumlarını ve Ak Parti İl teşkilatını ziyaret ederek ilimizle ilgili çeşitli bilgiler aldı.

Bizim çocuklarımız sınavlara hazırlanmak için sürekli odalara kapanıyorlar diyen Bakan Selçuk, “Odalara kapanında sadece soru çözüyorlar, sorun çözemiyorlar. Bizler bu şekilde çocuklarımıza değer sistemimizi aktaramıyoruz. Çocukların eğitimi benim için her şeyden önemli.” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hatay Valisi Rahmi Doğan'ı ziyaret ederek, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.
Bakan Selçuk ve Vali Doğan, toplantı ve ilimize yapılan ziyarete ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Bakan Selçuk programları kapsamında AK Parti Hatay İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya geldi. 
MİLLETLEŞME SÜRECİMİZİ GECİKTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR
Türkiye’nin zor bir coğrafya olduğunun altını çizen Bakan Selçuk; “Dünya’nın emperyalist güçleri bizim katma değer üreteceğimiz ve katlama yapacağımız bütün sermayemizi teröre harcatıyorlar ki, bu önemli işleri yapamasınlar. Bundan dolayı da Türkiye’yi bölüyorlar, fay hatlarına parçalıyorlar. Milletleşme sürecimizi geciktirmeye çalışıyorlar. Bizim toprağımız diğer ülkelere göre daha kıymetlidir. 
Biz çocukları eğitim çatısı altında toplamazsak ve geleceğe hazırlamazsak inanın bizi efendiler ve köleler diye ayırdıkları Dünya’da köleler sınıfına sokmaya çalışıyorlar. Bizim bu duruma direnmemiz lazım ama direnmek eğitimle ve bilimle olur. Bu yüzden de çocuklarımızın eğitimlerine ayrı bir ehemmiyet vereceğiz.
ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ BENİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
Bizim çocuklarımız sınavlara hazırlanmak için sürekli odalara kapanıyorlar. Odalara kapanında sadece soru çözüyorlar, sorun çözemiyorlar. Bizler bu şekilde çocuklarımıza değer sistemimizi aktaramıyoruz. Çocukların eğitimi benim için her şeyden önemli. Eğitim meselesi, çok önemli. Hatay Türkiye’de en çok tasarım beceri atölyesi açan illerden bir tanesini. Hatay’da 500 tane atölye var. Atölye çocuklar için çok önemli. Burada hayatı görüyor. Türkiye 12 devleti sıralamada geçti. Şimdiye kadar hep düştük ama son olarak çıkış yaptık. Bizim kaynaklarımız kıt ve az olabilir bunu farkındayız ama Dünya’ya, eğitim tarihine derslik sayısı, dijital alt yapı ve öğretmen sayısı anlamında rekor kırmış bir AK Parti var.” Diye konuştu. 
EKMEK GERÇEKTEN EKMEKÇİNİN ELİNDE
Daha sonra konuşan AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu; “Sayın Cumhurbaşkanımız ekmeği gerçek ekmekçiye vermiş. Sizlerin de dediği gibi ‘biz ortalamaya talip değiliz, en iyisine talibiz. Çünkü muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak ancak bu şekilde olur.” Diye konuştu.  
Bakan Selçuk’un yaptığı ziyarete, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, AK Parti Hatay Milletvekilleri Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu ve Hüseyin Şanverdi, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları teşkilatları ile çok sayıda partili katıldı. 
(Haber Merkezi)

TEŞEKKÜRLER HATAY
TEŞEKKÜRLER HATAY

 TEŞEKKÜRLER HATAYErgin Medya TV’de yayınlanan Gündem Özel programında hayırseverlerin katkılarıyla Çocuk Evleri Sitesinde kalan 60 öğrenciye Polar, Atkı ve Passolig sağlandı

 
Devletin himayesinde millete emanet olunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Evleri Sitesi'nde kalan 60 öğrenci hayırseverlerin girişimleri ile sevindirildi.
Çocuk evleri Sitesi Müdürü Refik Evsen ve öğretmen Ali Parlak'ı bu konuda bilgilendiren Hasan Alkan ve Abbas Timurlenk, Ergin Medya TV'de Sadulah Ergin'in sunduğu Gündem Özel programına çıkarak canlı yayında kampanya başlattı.
Hatay’ın tüm ilçelerinden ve yurt dışından izlenen programda kampanyaya katkı sağlayan Mehmet Deviren, Erdoğan Akar, Fatih Dökmeci, Bünyamin Canbaz, Mehmet Özkan, Cahit Aşkar, Burak Alkan, Hasan Alkan, Fahri Serdar Özal, Kamil Kebapçoğlu, Mehmet Bilal, Selma Alkan, Adnen Arslan, İbrahim Kurtoğlu, Ahmet Soysal, Rezzuk Ayoğlu, Kazım Çaylı, Mustafa Çaylı, Mehmet Lütfü Kurtuluş, Sabahattin Bayrak, Yusuf Küçük, Servet Doysal, Mehmet Kurtuluş Özdemir, Abdurrahman Yıldız, Cemil Erkan, Yusuf Ramazan, Abdullah Karakuş, öğrencilerin polar, atkı ve passolig ihtiyaçlarını maddi katkı sağlayarak karşıladı.
Büyük ilgi gören canlı yayını 10 bini aşkın izleyici takip ederken bu sosyal projenin hayata geçirilmesi insanları mutlu etti.
Çocuk Evleri Sitesi idarecileri, öğrencileri ve Ergin Medya TV yöneticileri, kampanyaya destek veren herkese teşekkür etti.
(A.Vahit Güraslan) 

BUNUN ADI SPOR OLAMAZ!
BUNUN ADI SPOR OLAMAZ!

BUNUN ADI SPOR OLAMAZ!İskenderun Meydanspor maçlarında çıkan olaylara tepki gösteren 6 spor kulübü ortak basın açıklamasında olayları kınadı, herkesi sporun centilmenliğine davet etti

Hatay 1.Amatör B Grubu’nda mücadele eden Üzümdalı Gençlik ve Spor Kulübü, Yayladağıspor Kulübü, Yeniçağ Gençlik ve Spor Kulübü, Altınkaya Belediyespor Kulübü, Kaan Temizlik Antakya Gençlik ve Spor Kulübü, Hatay Medeniyetlerspor Kulübü yöneticileri grup maçlarında İskenderun Meydanspor’la sürekli olarak şiddet ve tehdit olaylarıyla karşı karşıya geldiklerini ifade ederek Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde ortak basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında İskenderun Meydanspor ile oynanan maçlarda ceza alan, darp edilen, saha içi ve dışında sürekli tehdit aldıklarını iddia eden kulüpler ortak tepki göstererek, ASKF’ye çağrıda bulundu. Yöneticiler aynı zamanda, hakemlerin ve saha komiserlerinin yaşanan olayları görmezden geldiğini söyleyerek, gözlemcilerin dürüst rapor hazırlamadıklarını iddia ettiler.

GÖZLEMCİLER OLAYLARI GÖZ ARDI EDİYOR

Spor kulüpleri adına açıklamayı yapan Üzümdalı Gençlik ve Spor Başkanı İhsan Albayrak şiddet olaylarından tüm kulüplerin şikâyetçi olduğunun altını çizerek, “Öncelikle Emir Kağan kardeşimizin kök hücre ihtiyacını karşılamak için gereken desteği Türk Kızılayı’na giderek amatör kulüpler olarak katkıda bulunacağız. Sporda şiddete karşıyız. Biz 1’nci Amatör Küme’de mücadele ettiğimiz İskenderun Meydanspor Kulübü’nden şikâyetçiyiz. Her maçta karşımıza istenmeyen olaylar çıkıyor. Yeniçağ, Üzümdalı, Yayladağı maçlarında olaylar çıkıyor. Yayladağı maçında başkanın oğluna karşı şiddet kullandılar. Üzümdalı maçında bizleri soyunma odasına kilitlemeye kalktılar. Ardından Yeniçağ maçında Yeniçağspor’lu 2 sporcunun burnu kırıldı, birinin kolu yaralandı. Bizi sürekli tehdit ediyorlar. Bizler amatör spor kulüpleri olarak bu durumun karşısındayız. Hep birlikte bunun mücadelesini vereceğiz. Meydan Kulübü’nün antrenörü her maçta tehdit ediyor, telefonla tehdit ediyor. Özellikle İskenderun’da oynanan maçlarda hakemler o takımı ısrarla koruyor. Bizler ne yazık ki bunları üzülerek konuşuyoruz. Gözlemci ve Saha komiserleri bu kadar olayları göz ardı ediyor. Raporlar tertemiz geliyor. Bu şiddet ya bitecek, ya da biz bu işi bırakacağız. Şiddeti bitirmek için takımlarımız her türlü desteği verdi. ASKF Başkanı Mehmet Öztürk ile bu konuyu görüşüp, net kararların alınmasını bekliyoruz. İskenderun Meydan kulübünün yaptıklarına kimse dur demiyor. Hiçbir anne evladını maça gitsin, burnu kırılsın diye göndermiyor. Biz oyuncularımızı ateşe atamayız. Maça gelmeyeceksiniz tehditlerini yutmayız. Biz emniyetten tedbir istememize rağmen 6-7 polis gönderdiler. Emniyetinde bu konuda zaafı var.” dedi.

TARTIŞMA BEYAZ ÇİZGİNİN İÇİNDE KALIR

Altınkayaspor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Teknik Direktörü Hasan Özçelik ise tartışmaların saha dışına çıkmasının doğru olmadığını ifade ederken, “Futbolu biz amatör olarak yapıyoruz. Kör kuyuda mücadele ediyoruz ve kör kuyudan hiç bir şey alamıyoruz. Biz birde bunun yanında şiddete maruz kalırsak, bunun ne zevki kalıyor ne de anlamı kalıyor. Biz yıllardır sporun içindeyiz. Beyaz çizginin içinde tartışma da, itişme de olur. Ama maç bitiminde tokalaşarak o çizgiden çıkılır. Saha dışına olaylar çıkmaz. Pazar günü takımımızın İskenderun Meydanspor ile maçı vardı. Meydanspor’un cezası sebebiyle maç Kırıkhan’da oynandı. O maçta polisten ek güvenlik tedbiri istedim. Biz o maça iyi başladık. 30’uncu dakika da oyuncum oyundan atıldı. Hocaya kimseden korkma dedim. Bugün misafir takım, istediği kulübeyi alır. Bu her yerde geçerli. Biz bu olayların sahanın dışına taşmasına her zaman karşıyız. Maçta bizi yıldırmak için Meydanspor’un hocası benden bugüne kadar olmamış bir şekilde, oyuncularımın kimliğini istedi. Benim lisansım kimlik yerine geçiyor. İtirazın varsa, tertip komitesine gideceksin. Hiçbir oyuncumun kimliğini benden isteyemez. Benim futbolcularıma gözdağı vermeye çalıştılar. Ben Meydanspor’dan şikâyetçiyim. Tartaklamak fiziki olmak zorunda değil, bu da bir tartaklama türüdür.” şeklinde konuştu.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde gerçekleşen basın toplantısına 1.Amatör Küme’de mücadele eden Üzümdalı Gençlik ve Spor Kulüp Başkanı İhsan Albayrak, Yeniçağspor Kulübü Yöneticisi Meziyet Zencir, Yayladağıspor Kulübü Yöneticisi Ali Türkyılmaz, Kaan Temizlik Antakya Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Sadullah Ergin, Hatay Medeniyetlerspor Kulübü Başkanı Selahattin Cihanoğlu, Altınkayaspor Kulübü 2. Başkanı Hasan Öztürk, Üzümdalı Gençlik ve Spor Kulübü Yöneticisi Mustafa Açıkalın katıldı.

 

(Yorum Haber Merkezi)

HATAY MUTFAĞI İZMİR’İ DOYURDU
HATAY MUTFAĞI İZMİR’İ DOYURDU

 HATAY MUTFAĞI İZMİR’İ DOYURDU İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Hatay'ın ve Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin “Onur Konuğu” olarak yer aldığı Lezzetli Kış Şöleni'nde Hatay adeta İzmir'i doyurdu.

Lezzetli Kış Şölenine akın eden İzmirliler, Hatay’ın yöresel ürünlerinin tadına bakarak birçok lezzeti yerinde görme fırsatı buldu.
Lezzetli Kış Şöleni’ne katılan Hataylı hemşehrimiz CZN Burak, yaptığı şovlarla katılımcılara görsel bir şölen izletti.
İzmir Kültürpark'ta düzenlenen "Lezzetli Kış Şöleni"nde Hatay rüzgârı tüm yöresel ürünlerin tanıtımı ile davet etti. Yöresel ürünlerin tanıtımı yanında Hatay Medeniyetler Korosu'nun konseri davetlileri adeta mest etti.
Antakya Medeniyetler Korosu konserine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş katıldı.
HERKESİ HATAY'A DAVET ETMEYE GELDİK
Lezzetli Kış Şöleni'nin açılışında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “23 medeniyetin 13 tanesine ev sahipliği yapan, ilk olimpiyatların yapıldığı, Anadolu'ya giren tüm semavi dinlerin ilk ibadethanelerinin bulunduğu, Roma döneminin en önemli 3 şehrinden biri olan, Orta Doğu ve Afrika'ya Anadolu'yu bağlayan Hatay'dan herkese kucak dolusu selam getirdik. 
Zengin mutfak kültürümüzün bir kısmını sizlerle paylaşmaya geldik. Ama aynı zamanda bu zenginliklerin tümünü keşfetmeniz için sizi Hatay'a davet etmeye geldik” dedi.
Anadolu'nun kurtuluşu için ilk kurşunun Dörtyol'dan atıldığını ve bu kurtuluş mücadelesinin İzmir'de alevlendiğini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, “Güzel İzmir halkı için Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne ifade ediyorsa Hataylılar için de onu ifade ediyor. 
Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk güzel yurdumuza son hediyesidir. Hatay'ın güzellikleriyle İzmir'in güzelliklerinin buluştuğu bu organizasyonun gerçekleşmesinde Başkanımız Tunç Soyer başta olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.
SEVENLERİ BAŞKAN SAVAŞ'I YALNIZ BIRAKMADI
Gerçekleşen açılış töreninin ardından Başkan Savaş ve Tunç Soyer katılımcılarla birlikte Kültürpark'ta yer alan stantları tek tek gezdi. Hatay'ın gastronomik lezzetlerini tanıtan Başkan Savaş'a yoğun ilgi vardı. 
İzmir'de yaşayan Hataylılar ve sevenleriyle vakit geçiren Başkan Lütfü Savaş, 31 Aralık'a kadar sürecek bu lezzetli şölene herkesi davet etti.
(Haber: S.Ergin)

HATAYSPOR’DAN İLHAN PALUT AÇIKLAMASI

Hatayspor Yönetim Kurulu, son günlerde gündemi meşgul eden eski teknik direktörü İlhan Palut ile ilgili bir açıklamada bulundu.
Hatayspor Yönetim Kurulu, eski teknik direktörleri İlhan Palut’un talep ettiği alacaklarını ödeyerek talep edilen transfer yasağını kaldırdı.
Hatayspor Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada “Eski teknik direktörümüz Sayın İlhan Palut ve ekibinin, Türkiye Futbol Federasyonu’na ek dilekçe yazma yoluyla kulübümüze koydurmuş olduğu transfer yasağı; bu sabah itibariyle, talep ettiği vadesi gelmeyen alacakları dahil tamamen ödenerek kaldırılmıştır.
Bu ödeme, kendisinin ve ekibinin çalışmadığı 3 aylık dönemi kapsayan hak edeceklerdir. İlhan Palut ve ekibinin çalıştığı dönemden alacakları ve primlerinin tamamı ise ayrıldıkları gün kendilerine ödenmiştir.
İlhan Palut, henüz kariyerinin başında, Hatayspor’da sayın Ahmet Taşyürek’in yardımcılığını yaptığı dönemde de kulübümüzü aynı gerekçelerle Federasyon’a şikayet etmiştir. Hatayspor teknik direktörlük görevinden ayrıldıktan sonra “Artık profesyonel oldum” açıklamasını yapan İlhan Palut’un profesyonelliğinin ne zaman başladığını, saygıyla kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.” denildi.
(Haber Merkezi)

1 hafta, 1 gün önce / 14.01.2020 09:27:05   

ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİNİN KALESİDİR

Memur Sen Hatay İl Temsilcisi Ve Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar; Ülkemize özgü olarak önce ‘bayram’, sonra ‘gün’ adı altında 59 yıldır 10 Ocak’ta kutlanan ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ de, çıkış sebebi, süreci, sonucu bakımından tam da bu farkındalık ve kazanımları içeren bir mahiyete sahiptir dedi.

Özgür basın demokrasinin kalesidir diyen Bayrakdar, Bilgi toplumunda basın, temel insan haklarına, meslek etiğine dayanarak itibar kazanmış, demokratik iyileşmelere büyük katkıda bulunmuştur açıklamasında bulundu.

Memur-Sen İl Temsilcisi Bayrakdar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada  “En yakın çevremizden en uzak coğrafyalara kadar eksiksiz, tarafsız, doğru haber almak, en temel insan hakkıdır. Doğru bilgi, egemenlik savaşlarının haber ve bilgi kirliliği ile daha fazla sürdürüldüğü günümüzde daha bir önem kazanır olmuştur. Basın, tam da bu noktada insanların doğru haber almasına aracılık etmesi yönüyle sosyal, kültürel, siyasal hayatımızda önemli bir işlev görmektedir.

Basın, küresel, bölgesel, yerel, bireysel ve toplumsal ölçekte tüm farklılık ve çeşitliliğin kendisini ifade etme imkânı bulduğu en geniş, en sağlıklı iletişim ağı, alanıdır. İletişim imkân ve araçlarının gelişen teknolojileri ile basının etkisi daha da artmıştır. Basının desteği veya alacağı tavır bir politika veya programın başarılı olup olmamasında çok etkili olmuştur, olmaktadır. O nedenle, haberi çarpıtmadan, olduğu gibi aktarmak ve öğrenmek temiz bilgi ve temiz toplum adına hayati bir meseledir.

Basın mensuplarımız, kar kış, yağmur çamur, soğuk sıcak, demeden oldukça zor şartlarda, gece gündüz fedakârca çalışarak mesleklerini icra etmektedir. Doğal afetlere maruz kalmak, kaza geçirmek, hastalanmak, yaralanmak, kaçırılmak, tutsak edilmek, işkence görmek, rehin alınmak, hatta öldürülmek gibi tehlikeleri göğüsleyerek bize doğru haber ulaştırmak için ter akıtan basın çalışanlarımız, her kademede her türlü övgü ve takdiri hak etmektedir. Sağlıklı, doğru iletişim ve demokratik gelişme adına çok şey borçlu olduğumuz basın ve basın çalışanlarımızın şeffaf, özgür, özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı bir anlayışla çalışması, mesleğe daha fazla saygınlık ve önem kazandırmıştır, kazandıracaktır.

Memur-Sen olarak, bugünün, meslek ilkelerine bağlı kalarak, toplumsal hassasiyet içinde çalışmalarını sürdüren gazetecilerin mali ve sosyal haklarının teslim edilmesine, mağduriyetlerinin giderilmesine, çalışma şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını temenni ediyor; vefat eden basın emekçilerine Allah’tan rahmet diliyor, bütün basın mensuplarının gününü tebrik ediyoruz.” Dedi.


1 hafta, 5 gün önce / 10.01.2020 14:40:51   

BAĞ-KUR BORÇLULARINA SAĞLIK MÜJDESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal, Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur borçlularına bir müjdede bulundu.
SGK İl Müdürü Bal, Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) veya zorunlu Bağ-Kur sigortalısı olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler; sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabileceğini söyledi.

 

 
SGK İl Müdürü Bal, yaptığı yazılı açıklamada “Bilindiği üzere prim borcu bulunan zorunlu Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılar ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) yükümlüsü vatandaşların ücretiz sağlık hizmetlerinden yararlanması 2019 yılı sonu itibariyle sona ermiş idi.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince Sosyal Güvenlik Kurumuna 60 günden fazla prim borcu olan Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılar ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödeyemeyen ya da prim borcu birikenler 5510 sayılı Kanun kapsamındaki istisna halleri hariç sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktadır.
Ancak, bu kapsamdaki sigortalıların mağduriyetlerini gidermek amacıyla Cumhurbaşkanlığınca, 7/01/2020 tarihli ve 2040 sayılı Karar ile Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) veya zorunlu Bağ-Kur sigortalısı olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler; Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) sunulan sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar (31 Aralık 2020 tarihine kadar) yararlanabileceklerdir.

2 hafta, 3 saat önce / 08.01.2020 12:01:38   

FAİR – PLAY HASSASİYETİ

Hatay 2.Amatör Ligi’nde mücadele eden Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü futbol takımı 22 Aralık tarihinde oynanan Hatay Medeniyetler Spor müsabakasında, Antakya Belediyesi futbol takımı oyuncusunun bir pozisyon sonrasında haklı olarak kırmızı kart görmesi sonucu hakeme şiddet uygulamasını kınadı ve fair play örneği sergileyerek disiplin kurulunca oyuncuya verilen 10 maç müsabakadan men cezasının arttırılması yönünde federasyona başvuruda bulundu.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “ Antakya Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü olarak 2019 – 2020 sezonunda kurduğumuz futbol takımımız Hatay 2. Amatör küme A grubunda mücadele etmektedir. Ligde büyük başarılara imza atan kulübümüz 22 Aralık 2019 tarihinde Hatay Medeniyetler Spor kulübü ile oynanan maçta 52. Dakikaya kadar 3 – 0 galip olmasına rağmen sporcumuz olan Özkan Uçar’ın kırmızı kart görmesi sonrasında maçın orta hakemine saldırarak darp etmiş olması bizleri derinden üzmüştür.
Maçın hakem tarafından tatil edilmesi hükmen 3 – 0 mağlubiyet verilerek sonlandırılmasına hiçbir itirazımız olmadığı gibi söz konusu eski oyuncumuz Özkan Uçar’a disiplin kurulunca verilen 10 maçlık cezanın arttırılmasını Amatör Spor Kulüpleri Federasyonundan talep ettik.
Maçın sonucu ne olursa olsun, bu hiç kimsenin sağlığından daha değerli değildir. Spor ahlakına aykırı olan bu davranışı her kim tarafından yapılmış olursa olsun kınıyor, verilen cezayı yeterli bulmadığımızı belirtmek istiyoruz. 
Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü olarak kurulduğumuz günden bu yana Fair – Play kurallarına büyük önem verdik ve sporcularımızı da aynı hassasiyetle eğitiyoruz. 
Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Başkanımız İzzettin Yılmaz’ın da imzası ile verilen cezanın arttırılmasına yönelik dilekçemizi Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna ilettik. Bu cezanın arttırılmasını talep ediyor, söz konusu eski sporcumuz adına şiddete maruz kalan hakemden ve tüm sporseverlerden Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü olarak özür diliyoruz.”


2 hafta, 4 saat önce / 08.01.2020 10:51:38   

TEŞEKKÜRLER HATAY

Ergin Medya TV’de yayınlanan Gündem Özel programında hayırseverlerin katkılarıyla Çocuk Evleri Sitesinde kalan 60 öğrenciye Polar, Atkı ve Passolig sağlandı
 
Devletin himayesinde millete emanet olunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Evleri Sitesi'nde kalan 60 öğrenci hayırseverlerin girişimleri ile sevindirildi.
Çocuk evleri Sitesi Müdürü Refik Evsen ve öğretmen Ali Parlak'ı bu konuda bilgilendiren Hasan Alkan ve Abbas Timurlenk, Ergin Medya TV'de Sadulah Ergin'in sunduğu Gündem Özel programına çıkarak canlı yayında kampanya başlattı.
Hatay’ın tüm ilçelerinden ve yurt dışından izlenen programda kampanyaya katkı sağlayan Mehmet Deviren, Erdoğan Akar, Fatih Dökmeci, Bünyamin Canbaz, Mehmet Özkan, Cahit Aşkar, Burak Alkan, Hasan Alkan, Fahri Serdar Özal, Kamil Kebapçoğlu, Mehmet Bilal, Selma Alkan, Adnen Arslan, İbrahim Kurtoğlu, Ahmet Soysal, Rezzuk Ayoğlu, Kazım Çaylı, Mustafa Çaylı, Mehmet Lütfü Kurtuluş, Sabahattin Bayrak, Yusuf Küçük, Servet Doysal, Mehmet Kurtuluş Özdemir, Abdurrahman Yıldız, Cemil Erkan, Yusuf Ramazan, Abdullah Karakuş, öğrencilerin polar, atkı ve passolig ihtiyaçlarını maddi katkı sağlayarak karşıladı.
Büyük ilgi gören canlı yayını 10 bini aşkın izleyici takip ederken bu sosyal projenin hayata geçirilmesi insanları mutlu etti.
Çocuk Evleri Sitesi idarecileri, öğrencileri ve Ergin Medya TV yöneticileri, kampanyaya destek veren herkese teşekkür etti.
(A.Vahit Güraslan) 

2 hafta, 1 gün önce / 07.01.2020 08:58:30   

12 AYDA 12 KONSER

“Türkülerle Oyunlarla Ben Anadoluyum” Türk Halk Müziği Konseri 13 Ocak’ta Kültür Merkezi’nde
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz Gönül Belediyeciliği hizmetlerine verdiği önem doğrultusunda vatandaşlara hoşça vakit geçirebilecekleri, Anadolu Kültürü’nü her koldan yaşatacak programların yapılması konusunda talimat verdi. Başkan Yılmaz’ın talimatları doğrultusunda içerisinde yöresel ürünlerin de tanıtılacağı, oyunların, türkülerin yer aldığı 12 ayda 12 konserin gerçekleştirileceği belirtildi.
Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ilk konser programının 13 Ocak 2020 tarihinde saat 19.30’da İl Kültür Merkezi’nde yapılacağı yer aldı. Açıklamaya göre “Türkülerle Oyunlarla Ben Anadoluyum” isimli Türk Halk Müziği konserinde 7 bölgenin yöresel ürünlerinin tanıtım stantları yer alırken, halk oyunları gösterileri de yer alacak.
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan organizasyonun ücretsiz olduğu ve tüm sanatseverlerin davetli olduğu bildirildi.
(Haber Merkezi)

2 hafta, 1 gün önce / 07.01.2020 08:57:36   

BAŞKAN YILMAZ’DAN ESNAF ZİYARETİ

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ve beraberlerindeki heyet, Uzunçarşı esnafını ziyaret etti. Yılmaz, esnafa hayırlı işler ve bol kazançlar dileğinde bulundu.
AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Başkanı Emrullah Gülen ve parti teşkilatı üyeleri ile birlikte çarşı esnafıyla bir araya gelerek istişarelerde bulunan Başkan Yılmaz, esnafın istek ve arzularını tek tek dinledi, çözümü konusunda gereken ne varsa yapılmasının gayreti içerisinde olacaklarını belirtti.
Başkan Yılmaz’ın ziyaretinden büyük memnuniyet duyan çarşı esnafı, şehir genelinde yaptığı hizmetlerden memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Esnaf aynı zamanda Başkan Yılmaz’ın her daim esnaf dostu oluşu, esnafın sıkıntılarını bizzat dinleyerek çözümü noktasında desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.
(Haber Merkezi)

2 hafta, 1 gün önce / 07.01.2020 08:57:08   

TARIM ARAZİLERİNİ SU BASTI

Son günlerde aralıksız süren yağmurlar dolayısıyla Amik Ovası sular altında kaldı.Yaklaşık iki haftadır aralıklarla süren sağanakların ardından oluşan taşkınlar nedeniyle bazı tarım arazileri sular altında kaldı. 
İki haftadır aralıklarla devam sağanağın ardından, Amik Ovası'ndan geçen sulama kanalının bazı bölümlerinde taşkınlar meydana geldi.
Bazı tarım arazilerinin sular altında kaldığı Aşağıoba Mahallesi'nde çok sayıda evin bahçesi ile ahırlarını su bastı.
(Haber Merkezi)

2 hafta, 1 gün önce / 07.01.2020 08:56:47   

HATAY, ONURLU BİR İL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
EXPO, Lezzetli Kış Şöleni, Hatayspor, İşsizlik konularında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, Hatay’ın zavallı değil onurlu bir il olduğunu söyledi.
Hatay Büyükşehir Belediyesinin onur konuğu olarak davet edildiği “Lezzetli Kış Şöleni” etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Gastrofest ile ilgili gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtlayan Başkan Savaş, “ Biz İzmir’e tarihimizle ve kültürümüzle gittik. İzmirliler Hatay’ın sahip olduğu birikimlerin farkında değildi biz bunu onlarla paylaştık. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bizi çok güzel ağırladı. Kendisi de çok mutluydu. ‘Siz bundan sonra hep onur konuğumuz olacaksınız.’ dedi. Esnafımız da çok mutlu oldu. Bundan sonra da Hatay’ın tanıtımına katkı sağlayacağız. Hatay hep savaşın gölgesinde zavallı bir il gibi tanıtılıyor. Biz zavallı değiliz biz onurlu bir iliz. Bunu herkese tanıtacağız. Önümüzdeki yıl 4 önemli etkinlik yapacağız” dedi.
EXPO HAZIRLIKLARI HIZLA SÜRDÜRÜLÜYOR
EXPO’nun çok önemli bir organizasyon olduğunu bir kez daha vurgulayan Başkan Savaş, bu organizasyon için Antakya ve Defne’de inşaatların başladığını ve Kasım ayı sonuna kadar iki bölgenin de tamamlanacağını ifade etti. Başkan Savaş, “3 dönümlük arazi içerisinde 13 medeniyeti tasvir eden bir mozaik yapacağız. Bu dünya rekoru anlamına geliyor. Uğur Mumcu meydanından çıkan bir şapeli bu alanda ağırlayacağız. Gastronomi köyü, dikey tarım uygulamaları da bu alanda yerini alacak” açıklamalarında bulundu. 
EXPO KONAKLAMA İLE BİR KAZANÇ KAPISI OLACAK
EXPO’ya gelecek yerli ve yabancı turistlerin konaklaması ile ilgili görüş bildiren Başkan Savaş, “Yurt dışında olduğu gibi burada da gelen misafir otel yerine müsait olan evlerde kira karşılığında kalacak. Yazlıklarımız da var, vatandaşlarımız kiraya vermek isteyecektir. Bunun için alt yapıyı hazırlıyor arkadaşlarımız. Birkaç ay sonra bunun için başvurular başlayacak. Bundan sonra da bu halkımız için kazanç kapısı olacak” ifadelerini kullandı.
HATAYSPOR’U GÜÇLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ
Hatayspor hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Biz takımımızdan memnunuz. Hatayspor inşallah bıraktığımız yerden çalışmalarına ve başarılarına devam edecek. Biz de desteklemeye devam edeceğiz. Hatayspor’u birkaç futbolcu ile güçlendirmeyi hedefliyoruz. Takıma takviyede bulunma durumumuz olabilir. Hocalarımızdan transferler konusunda ve mevcut arkadaşlarımızın performansları hakkında günlük raporlar alıyoruz” açıklamalarında bulundu. 
GENÇ İŞSİZLİK ORANI OLDUKÇA YÜKSEK
2020 yılında Büyükşehir Belediyesine personel alımlarının yapılıp yapılmayacağı ile alakalı soruları yanıtlayan Başkan Savaş,” Biz belediyemizde 7 bin beş yüz personel ile çalışmaktayız. Hatay’da o kadar işsiz gencimiz var ki işsizlik oranını düşürmek maalesef mümkün değil. Şu anda toplu bir alım yok” dedi. 
750 MİLYON LİRALIK YATIRIM PLANIMIZ VAR
Hatay’ın kırsal anlamda çok geniş bir coğrafyada bulunduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Hatay’daki kırsal bölgenin geniş olmasından dolayı ilçelerimizde de çok büyük sıkıntılarımız var. En fazla altyapı yapan belediyeyiz. Allah nasip ederse önemli projelere imza atmak istiyoruz. Dörtyol’dan Defne’ye kadar içme suyu ve kanalizasyon gibi insan sağlığını ilgilendiren projelerimiz var. İlçelerimizin tamamında gerçekleştireceğimiz bu projeleri 430 milyon TL kredi ile yapacağız. Avrupa Birliği’nden 21 Milyon Euro’luk hibe çalışmamız da var. KDV’ler ile birlikte 750 Milyon TL yatırım planımız var. Bu sene içerisinde projelerin hepsine başlamayı istiyoruz” dedi.
Hatay’ın yıllardır biriken altyapı sorununu tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Savaş, belediye başkanlığı döneminde şimdiye kadar Hatay’a 10 adet arıtma tesisi kazandırdığını açıkladı.
(Haber Merkezi)

2 hafta, 1 gün önce / 07.01.2020 08:56:29   

AKİB YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATINDA LİDER

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, 2019 yılında Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının 2 milyar 260 milyon dolara ulaştığını, aynı dönemde Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne (AKİB) bağlı bölgede 1 milyar 94 milyon dolarlık ihracat performansı sergilediklerini belirtti. Toplam yaş meyve sebze ihracatından yüzde 48’lik paya sahip olduklarını vurgulayan Sin, “AKİB, Türk yaş meyve sebze kalitesini 2019 yılında da tüm dünyaya başarıyla tanıttı” dedi. 
ARALIK AYINDA YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATI YÜZ GÜLDÜRDÜ
Yaş meyve sebze sektörünün milli ekonomiye net döviz girdisi sağladığını vurgulayan Başkan Sin, “Aralık ayında ülkemiz yaş meyve sebze ihracatında yüzde 24 artış yakalayıp,  350,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Birliğimiz yüzde 33’lük artış kaydedip, 201,2 milyon dolarlık ihracat yapma başarısı gösterdi” diye konuştu. 
Aralık ayında yaş meyve sebze ihracatında narenciyenin 196 milyon dolar ile ilk sırada yer aldığını kaydeden Başkan Sin, taze sebze ihracatının 99,41 milyon dolar, taze meyve ihracatının 53,14 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Başkan Sin, Aralık ayında en çok ihraç edilen ürünün yüzde 60 artış ve 123 milyon dolar değer ile mandarin olduğunu, bu meyveyi sırasıyla domates, limon, portakal ve nar ürünlerinin takip ettiği bilgisini verdi. 
Aralık ayı yaş meyve sebze ihracatını ülkelere göre yorumlayan Başkan Sin, “Rusya Federasyonu, yüzde 45 artış ve 135 milyon dolar ile en çok yaş meyve sebze ihraç ettiğimiz ülke oldu.  Rusya’yı 43,2 milyon dolar ile Ukrayna, 18,56 milyon dolar ile Romanya izledi” dedi. 
(Haber Merkezi)

2 hafta, 1 gün önce / 07.01.2020 08:55:57