......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 384927
YORUM MANŞET
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY

OLASI DEPREMDE  ÖLÜME 6 ADAYDeprem fay hattında bulunan ilimiz geçtiğimiz bir ayda 2 defa sallanırken deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.

 Antakya ilçesine bağlı Narlıca Mahallesi’nde tek katlı yer evinde ikamet eden aile, iki kez üst üste yaşanan depremde korkuyu yaşadı. Evin duvarları birçok yerden çatlarken toplam 6 kişinin yaşadığı evin çatısının çökmemesi büyük şans olarak değerlendirildi.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen, engelli duruma düştüğü nedeniyle çalışamayan S.Z. adlı vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı nedeniyle hasta durumunda.

Narlıca Mahallesi’nde 2’si ortaokula 2’si liseye giden ailenin toplam 4 çocuğu, zor şartlar altında eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, geceleri de olası depremde çatının çökme ihtimali nedeniyle korku içerisinde yaşıyor.

Yorum Gazetesi olarak sorumlu yayıncılık gereği bu ciddi ve vahim durumu kamuoyuna açıklarken, Hatay Valiliği’nin, ilgili devlet kurumlarının ve hayırsever insanların ihtiyaç sahibi bu aileye sahip çıkmasını ve gereken desteği vermesini bekliyoruz.

(Yorum Haber Merkezi)

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’nın Antakya Anemon Otel’de gerçekleştirdiği kongre, büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşti.

 

Genel Kurula, Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcıları Remzi Karataş ve Süleyman Doğan,  AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Öz Orman-İş Sendikası Hatay Bölge Başkanı Yücel Avcıoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Ercan Salcan,  Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Şube Başkanı Mustafa Kemal Taş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kilis Şube Başkanı Zaim Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş yaptı.

Hatay Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, “Hatay Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz. Şube Başkanımız Fehmi Azboy ve arkadaşlarının çalışmalarını her daim takdir ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Sendika genel merkezinin yapmış olduğu faaliyetleri anlatan Başkan Sert, 1 saati aşkın konuşmasında icraatlarını sıraladı.

AZBOY, YENİDEN BAŞKAN

Öz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanlığına tekrar seçilen Fehmi Azboy, kongrede yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. 

Mensubu  olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını Genel Merkez Yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı Sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in misyonundan,  vizyonundan ve Değerler Sendikacılığından örnek alarak yol alıyoruz. Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye,  hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, başarı çalışanındır düsturuyla hareket ettik.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU

Sendika Hatay Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Fehmi Azboy Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Mehmet Ali Gür,  Hayrettin Köroğlu ve Ali Uçar’dan oluştu.

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK
MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN  ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAKDamar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen ve engelli duruma düşen vatandaş, eğitim gören 4 çocuğundan liseye giden 2 çocuğunu maddi imkânsızlıktan dolayı okuldan alacak

 Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi’nde bir aile dramı yaşanırken evin babası S.Z., maddi imkansızlıklar nedeniyle çok üzülmesine rağmen 4 çocuğunun 2 sini okuldan almak zorunda kalıyor.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesildiği için engelli durumuna düşen ve bu nedenden dolayı çalışamayan vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı dolayısıyla hasta durumunda.

Narlıca Cumhuriyet Ortaokulu’nda 2 çocuğu eğitim gören aile, Narlıca Anadolu Lisesinde eğitim gören 2 çocuğunu servis ücreti, okul harçlığı gibi nedenlerden dolayı okuldan alacak.

Devletten 1.800 TL engelli maaşı alan ve bununla geçinmek durumunda kalan muhtaç aile, maddi imkansızlıktan dolayı, lise eğitiminden alacağı 2 çocuğunun üzüntüsünü yaşıyor.

(Yorum Haber Merkezi)

DEPREM KORKUYA YOLAÇTI
DEPREM KORKUYA YOLAÇTI

DEPREM KORKUYA YOLAÇTIHatay’ın Kırıkhan ilçesinde 18 Aralık Pazar akşamı meydana gelen deprem başta ilçe merkezi olmak üzere tüm ilçelerde ve bölge illerinde korku ve paniğe yolaçtı. AFAD verilerine göre 4.8 şiddetinde meydana gelen depremde herhangi bir can kaybının olmaması yüreklere su serpti.

112 Acil Çağrı Merkezi ve AKOM birimlerine Kırıkhan’da 18, Reyhanlı’da 8 ve Antakya’da 3 olmak üzere 29 binada çatlak/kısmi çatlak vaka ihbarı geldi.

Yangın, deprem ve sel gibi afetlere karşı HBB ekiplerinin her zaman teyakkuzda olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin ardından yaptığı açıklamada acil durumlar için nöbetçi personelin hazır bulundurulduğunu ancak depremden hemen sonra Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezindeki (AKOM) tüm ekipleri göreve çağırdıklarını bildirdi.

Reyhanlı’da 6 katlı bir apartmanın tahliye edilerek emniyet altına alındığını ifade eden Savaş açıklamasında şunları söyledi: “İlçelerimizden gelecek ihtimal dâhilindeki olumsuzluklara karşı tüm ekiplerimizle kısa sürede müdahaleye hazır hale geldik. 26 yerel çalışma grubumuzla hızla iletişim kurulmuş, ekipler ihbarları değerlendirmeye devam etmektedir.

Şu ana kadar ekiplerimize herhangi bir can kaybı bildirilmemesi biraz da olsa yüreklerimize su serpmiştir.

Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerimizdeki bazı köylerde bina çatlağı ve boş bir evin hasar gördüğü ihbarı ekiplerimize bildirilmiş, ekiplerimiz bina çatlaklarını teyit etmiştir. Ayrıca Kırıkhan’da bazı evlerde eşyaların hasar gördüğü ve maddi zarar ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

AKOM ve HBB ekiplerimiz sahada görevinin başındadır. Vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda sosyal medya hesaplarımızdan ve 112, 153, 185 ve 4441206 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir.

Unutulmamalıdır ki ilimiz deprem bölgesindedir. Ve her zaman çok daha büyük bir depreme hepimizin hazırlanması şarttır. Depremin can kaybına neden olmaması bizi sevindirdi. Tüm hemşehrilerime ve depremi çevre illerde de hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY YÜZYILI
HATAY YÜZYILI

HATAY YÜZYILICumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Veysel Eren, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleşen törenle görevi Prof. Dr. Hasan Kaya’dan devraldı. Törende yönetim vizyonunun ana hatlarını paylaşan Rektör Eren, Türkiye Yüzyılını temele alan Sürdürülebilir Kalkınma odaklı stratejik eylem planını, şehir markasında ‘Hatay Yüzyılı’ vurgusuyla duyurdu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARİHİN KIRILMA EVRESİNDE LİDERLİK VİZYONU

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yönetim anlayışı arasındaki kesişmeyi öne çıkaran Rektör Eren, “Kadim şehrimiz ve mümbit ilimiz, tarımdan ticarete, turizmden sanayiye, coğrafi güzelliklerinden tarihi zenginliklerine birçok alanda muhteşem potansiyeli olan bir yerdir. Ancak bu potansiyel henüz yeterince harekete geçirilememiş ve açığa çıkarılamamıştır. Bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve ilimizin hak ettiği gelişmişlik düzeyine yükselmesinde hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Üniversite olarak bizler tüm akademik ve idari kadrolarımızla bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sorumluluk üstlenmeye hazırız. Üniversite olarak ilimizdeki tüm sektörlerimizle yapıcı işbirlikleri geliştirerek ilimizin gelişmesine katkı sağlamak ve Ülkemizin “Türkiye Yüzyılı İdeali ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının” bir paydaşı olmak önceliklerimizin başında gelmektedir.

HERKES İÇİN, HERKESLE BÜTÜNLEŞME

Bu amaçların gerçekleşmesi için yönetim olarak temel stratejilerimizden birisi akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, şehrimiz, ülkemiz, dünyamızla bütünleşmek; gücümüzü, birikimimizi, enerjimizi, gayretimizi başta üniversitemizin, ülkemizin ve bölgemizin ideallerini gerçekleştirmek için kullanmak olacaktır. Tüm platformlarda ve her düzeyde, kurum içi ve kurumlar arası, ulusal ve uluslararası ortaklıklar kurmak; yönetimimizin önceliği olacaktır. Medeniyetin kök saldığı ve dünya mirasının taşıyıcısı olan bir şehrin kurumları ve insanlarına yaraşır şekilde herkesin ortak olduğu yeni bir liyakat, adalet ve istişareye dayalı demokratik yönetim kültürünü hep birlikte inşa edeceğiz. Hedeflerimiz büyük, yolumuz uzun ve meşakkatli. Ancak bizler de bu büyük hedefleri gerçekleştirmek için bilgi, anlayış, tecrübe ve hepsinden önemlisi heyecan ve tutkuya sahip insanlarız. Sözünü ettiğimiz bütünleşmeyi tesis edebilmek için; öncelikle kendi içimizde her bir hücremiz ve dokumuzla bütünleşeceğiz; akademisyenlerimizle, idari personelimizle ve öğrencilerimizle bütünleşeceğiz; şehrimizle bütünleşeceğiz; şehrimizin kurumları, kültürü ve sorunlara çözüm yollarıyla bütünleşeceğiz, dünyayla ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla bütünleşeceğiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜZYILLARA DOĞRU…

Ülkemizin geleceğinin parolası olan sürdürülebilir yüzyıllar teması, vizyon Türkiye Yüzyılını bir defaya mahsus olmadan devamlı kılmak için gereken vurguyu içermektedir. Bu vizyon, gelecek algısının tamamına yüklenmiş bir ‘kızıl elma’ hedefidir. Yapmamız gereken ise geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün güçlenmesi için sorumluluk üstlenmek ve gayret göstermektir. Geçmişten gelen kronik sorunların geleceği belirsizleştirdiği bir krizler çağında, krizleri bertaraf edecek sürdürülebilir çözümlerle sorunsuz bir gelecek için yeni bir döneme başlıyoruz. Bunun için ihtiyacımız olan şey, birikimimizi ve enerjimizi bu ideallerin gerçekleşmesi için harcamaktır, sorunun değil çözümün parçası olmayı kendimize şiar edinmektir. Çünkü Hatay Yüzyılı ile Türkiye Yüzyılı arasında entegre bir bağ vardır.

ÖĞRENCİ ODAKLI ÜRETİM DOKTRİNİ

Araştırma ve topluma hizmet görevlerimizin yanı sıra, en önemli sorumluluğumuz, kuşkusuz, bizlere emanet edilen, ailelerinin ve ülkemizin umudu olan gençlerimize sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyle rol-model olarak rehberlik etmektir. Mezunlarımızın acımasız rekabetin hüküm sürdüğü küresel dünyada ayakları üzerinde durabilmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına katkıda bulunabilmeleri, ancak bizlerin bu sorumluluğumuz çerçevesinde çalışmamıza bağlıdır. Bu üniversite, bu akademik ve idari kadrolar ve her türlü fiziki alt yapı, öncelikle geleceğe ilişkin kariyer hayallerini ve umudunu bizlere bağlayan öğrencilerimiz içindir. Bu nedenle her bir akademik ve idari personelimiz, üniversitemizi tercih eden, hayallerini ve umutlarını bize bağlayan öğrencilerimize değer katmayı şiar edinmek zorundadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

33 TERÖRİST YAKALANDI!!

 Hatay'da gerçekleştirilen terör operasyonu kapsamında 33 terörist yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonda 16'sı PKK/KCK, 17'si de 17'si de DEAŞ Terör Örgütü üyesi olduğu öğrenilen toplamda 33 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada, örgütsel içeriğe sahip olduğu tahmin edilen çok sayıda materyal, 2 adet kurusıkı tabanca, 1 adet pompalı tüfek, 4 adet kartuş, 47 adet uyuşturucu hap ele geçirildi.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:25:28   

ÇALIŞKAN: UMARIZ 2023, 2022'Yİ ARATMAZ

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, ekonomiden ve ekonomi üzerindeki algılara, iç ve dış politikadaki zikzaklara, tutarsız göç ve göçmen meselelerine, ara ara müjde olarak duyurulan gaz keşiflerine ve ekonominin bel kemiği dev tesislerin satılmasına kadar birçok konu üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Her yılın sonunda genel bir değerlendirme yapılır. 2022 yılı özetle hem dünya hem de ülkemiz açısından hiç de iç açıcı geçmediğini ifade eden GİK Üyesi Çalışkan, “Ülkemizde, 2022’nin en başarılı yönü nedir derseniz “algı kontrolü” denilebilir. Öncelikle ekonomi alanında enflasyonun 20 yıl sonra 2000'li yılların öncesine döndüğünü gördük. Çarşı-pazar fiyatlarıyla ekranlara yansıyan rakamlar arasında derin uçurumlar oluştu.

20 yıl önce enflasyon vardı ama kamu kuruluşları da kamuya aitti. Şimdi dev tesisler, KİT'ler satıldı. Geleceğin teminatı, ekonominin bel kemiği olan yapılar elden çıkarıldı. Paramızın aşırı değer kaybetmesiyle komşu ülkelerin vatandaşlarının market ve pazar alışverişlerini ülkemizden yapmasıyla avunur olduk. Tarım ve hayvancılıkta hayli geriledik. Yem ve gübre fiyatları fırladı, süt hayvanı masrafları karşılanamadığı için kesime gitti. Süt fiyatları da astronomik derecede yükseldi. Ülke tarihinde belki ilk defa peynir fiyatı, eti geçti.” dedi.

SAVAŞ SALVOLARI

Algı, her alanda olduğu gibi dış politikada da hayli yoğun geçtiğini belirten GİK Üyesi Çalışkan, “Uzunca bir süre Yunanistan'a savaş salvolarına şahit olduk. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ tehditlerini duyduk. Duyan gören de sanki her an Yunanistan'ı tarih sahnesinden silecek bir operasyon başlayacak sandı.

Yunanistan'dan netice alınamayınca Suriye'ye yöneldik. Neredeyse her ay bir ülkeye savaş tehdidine alıştık. İlk önceleri tüm dünya bizi ciddiyetle takip ederken sonrasında savrulan tehditlerin boş olduğunu görünce onlarda takmaz oldular.” ifadelerini kullandı.

ZAMLAR YILI!

Yıl boyunca hemen her hafta yeni bir kaynak müjdesi ve gaz çıkarma haberinin verildiğini söyleyen GİK Üyesi Çalışkan, “Bu haberler artık o kadar ileri gitti ki inandırıcılığını yitirdi, hatta alay konusu oldu. Çünkü her müjdeden sonra değişen bir şey olmaması bir yana bazı ürünlere fahiş zamlar geldi.

Ortaya atılan rakamları doğru kabul ettiğimizde bile gazı bulmak, çıkarmak güzel de asıl önemli olan bu kaynakları doğru kullanmak, madenleri kimin işleteceği ve üretimin hazineye katkısının ne olacağıdır.” dedi.

KARNEMİZ ZAYIF!

Geçtiğimiz yıllarda savaşın etkisiyle tepemize bombalar yağarken yaşanan göç, halkın bu kadar gündeminde yer almadığına vurgu yapan GİK Üyesi Çalışkan, “Afganistan-İran hattından sosyal medyada yer alan görüntüler halkı hayli tedirgin etti. 2022 yılı sınır güvenliğinin bütünüyle iğfal edildiği bir yıl olarak güvensiz sene olarak tarihe geçti. Göç konusunda karnemiz bayağı zayıf çıktı. Ülke tarihinde olmadığı kadar göç gündemimizde bir şekilde yer aldı.” dedi.

FELAKETLER YILI

2022 yılı pek çok alanda başarısız, sosyal felaketler yılı olarak tarihe geçtiğini ifade GİK Üyesi Çalışkan, “2023 yılı ise en az 2022’i kadar hareketli geçecek gibi gözüküyor. Umarız gelen gideni aratmaz. Önümüzdeki dönem mutlu, aydınlık yarınlara açılan bir yıl olur.” temennisinde bulundu.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:24:56   

YENİ YILDA İLK GÜNKÜ AŞKLA

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ilçenin ihtiyaçlarını gidermek ve daha yaşanabilir bir Altınözü inşa etmek amacıyla 2023 yılının ilk mesai gününde göreve geldiği ilk günün heyecanıyla çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Yeni yılda da ilçeye en iyi şekilde hizmet ederek vatandaşların gönlünde yer almak istediğini dile getiren Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, “Yeni yılın ilk mesai gününe başladık. Şirin ilçemiz Altınözü’nün ihtiyaçları doğrultusunda ilk günkü aşk ve heyecanla, hız kesmeden çalışmaya devam ediyoruz. İstikametimiz belli; bu güzel şehrin hizmetkârlığını en güzel şekilde yaparak, gönüllerde ve dualarda yer almak” sözlerini kullandı.

(Haber Merkezi)

 


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:24:09   

EN ÇOK TERCİH EDİLEN İSİMLER BELLİ OLDU

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre, 2022'de 1 milyon 22 bin 737 bebek nüfus kütüklerine tescil edildi. Bu Yıl Erkeklerde ALPARSLAN KIZLARDA ZEYNEP İLK SIRADA

En çok tercih edilen isimlere bakıldığında erkek bebeklerden 8 bin 366'sın Alparslan, 6 bin 303'üne Yusuf, 5 bin 72'sine Miraç ismi konuldu.

Bu isimleri sırasıyla Göktuğ, Ömer Asaf, Eymen, Aras, Ömer, Mustafa ve Ali Asaf takip etti. Kız bebeklere en çok verilen isimler arasında ilk sırayı ise Zeynep aldı.

Geçen yıl Zeynep ismi 8 bin 870 bebeğe verildi. Ayrıca 6 bin 854 bebeğe Defne, 6 bin 833 bebeğe ise Asel ismi konuldu.

Kız bebeklerde Zeynep, Defne ve Asel isimlerini sırasıyla Zümra, Elif, Asya, Azra, Nehir, Eylül ve Ecrin takip etti.
2022 yılında bazı isimler ise yalnızca tek bir bebeğe verildi. Bunlar arasında Azra Akel, Elif Evin, Irmak Dila, Kerem Akil, Dilara Hayat, Eylül Feza, Oğuz Umut, Tuna Mete ve Kağan Celal isimleri dikkat çekti.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:23:31   

BAŞKAN YILMAZ’DAN PAZARCILARA ZİYARET

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Bağrıyanık Mahallesi pazarcılarını ziyaret ederek esnafın sıkıntılarını dinledi, çözüme kavuşturmak için fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Yılmaz esnaf ziyaretini AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy, Defne İlçe Başkanı Mehmet Döner ile gerçekleştirirken heyet Bağrıyanık Mahalle Pazarında hizmet veren esnafı tek tek ziyaret ederek hal hatır sordu, hayırlı işler dileğinde bulundu.

Başkan Yılmaz yaptığı konuşmada: “Pazarcı esnafımız bizim evladımız, kardeşimiz, hemşehrimiz. Şehrimizde hizmet veren esnaflarımızın sıkıntılarını dinlemek, çözüme kavuşturmak ve hal hatır sormak amacıyla esnafımızla sık sık bir araya geliyoruz. Sevdamız Antakya’ya hizmet veren esnafımız her daim başımızın tacıdır.” dedi.

Pazarcı esnafı, çarşı esnafını sık sık ziyaret ederek hal hatır soran, sıkıntılarını dinleyen Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın desteğini görmekten büyük memnuniyet duyan pazarcı esnaf da teşekkürlerini ve hayır dualarını ilettiler.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:22:07   

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI TOPLUMU TEHDİT EDİYOR

 Hatay Uyuşturucu İle Mücadele Derneği Başkanı Mehmet Ali Özdemir, dernek olarak uyuşturucu ile mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Bağımlı olan bireyleri ve yakınlarını yakan bu yangının dumanı gün gelir toplumun tüm bireylerini yakar diyen Özdemir, yaptığı açıklamada “Uyuşturucu Bağımlılığı sarmalı tüm toplumu tehdit ediyor. Unutmayalım ki, yangında insanlar sadece yanarak değil, dumandan zehirlenerek de ölürler. Bağımlı bireyleri ve yakınlarını yakan bu yangının dumanı gün gelir toplumun tüm bireylerini yakar.

2022 yılı uyuşturucu satıcılarını yapmış olduğumuz ihbarlarla birlikte, birçok etkinlik gerçekleştirerek dolu dolu bir yıl geçirdik.  Uyuşturucuya karşı mücadelemiz 2023 yılında da aynı kararlılıkla ve heyecanla devam edecektir. Senin çocuğun benim çocuğum yok hepimiz bu vatanın evlatlarıyız.

Eğer bu vatanı seviyorsanız sizde devletimize narkotik şubemize yardımcı olun ve bu belayı satanlara gençlerimizi zehirleyenlere karşı devletimizle beraber mücadele edin.“ dedi.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:21:32   

ANTAKYA SEBZE VE MEYVE HALİNİN TEMELİ ATILDI

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Antakya Sebze ve Meyve Hali’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

170 bin metrekare alanı 168 iş yeri kapasitesi, içerisinde yer alacak PTT ve banka şubeleri ile tüm ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde inşa edilecek.

HBB başkanı Lütfi Savaş sebze ve meyve hal kompleksinin açılış konuşmasında dikkat çeken konuşmasında ise rüzgar türbinleri ile kendi elektriğini üretecek dedi.

Topboğazı Organize sanayi bölgesinde inşa edilen tesisin temel atma törenine CHP hatay milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Antakya'nın Belen ve Kırıkhan ilçelerinin yakınında yer alan bölgede yapılacak olan kompleksin temel atma töreninde konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tarım ve teknolojinin dünya ülkelerinin gelişmişlik seviyesinde en büyük iki etken olduğunu ifade ederek, Hatay’ın tarım potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

Hatay’ın eski sebze meyve halinin yetersiz olduğunu ifade eden Savaş, “Mevcut halde 10 buçuk dönüm içerisine sıkışmıştık. İlk günden beri halimizin yerini değiştirmek ve potansiyelini arttırmak istedik. Ankara, hallerin sorumluluğunu üzerine alacağını ve artık bu alanları bakanlığın işleteceğini tarafımıza bildirdi. Bu yüzden biz bu alanı büyükşehir olduktan hemen sonra aldık ve bekledik. Hal esnafımızla toplantılar yaptık. Sonra iktidar hallerin sorumluluğunu ilçelere vereceklerini söyledi. Biz de şehrimizin yeni bir hale çok ihtiyacı olduğunu söyledik ve bize siz yapabilirsiniz dediler. Bir sene içerisinde bu tesisimizi bitirmeyi planlıyoruz. 6 ay sonra millete faydası olanlar ve ülkenin geleceğini düşünenler iktidara gelecek. Biz de bundan sonra izinlerimizi onlardan alacağız” dedi.

170 bin metrekare araziye kurulacak olan sebze ve meyve halinin toplam inşaat alanı 46 bin 724 metrekare olacak. Bu alanda 168 adet ticari birim, giriş-çıkış kontrol binası, kasa yıkama tesisi, paketleme tesisi, depolama alanları, idari bina, itfaiye istasyonu, hamam, cami, kafeler, büfeler, restoran, eczane ve banka şubeleri yer alacak.

Proje, kendi elektriğini üretmesiyle Türkiye’de ilk olacak. Kurulacak rüzgârgülü tribünleri ile elektrik üretimi sağlanacak ve üretilen elektrik sebze ve meyve halinin ihtiyacını karşılayacak.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:14:35   

MKÜ ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI

Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devir teslim töreni düzenlendi.

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Yengil’in katıldığı törenle hastane yönetiminde görev devir teslim töreni yapıldı.

MKÜ Araştırma Hastanesinin hem kurumsal hem de bölgesel anlamda üniversitenin marka kimliğini yansıtan önemli bir yer olduğunu vurgulayan Rektör Eren, yeni yönetim süresince bu kimliğin zenginleştirilmesi için çalışacaklarını ifade etti.

Şimdiye kadar yapılan hizmetlerin üzerine koyarak üniversitenin görünür yüzü olan hastaneyi çağın gereklilikleriyle uyumlu bir hale getirmek istediklerini söyleyen Prof. Dr. Veysel Eren görevi devreden Prof. Dr. Bülent Akçora ve ekibine yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Bülent Akçora yönetimine hizmetleri için teşekkür belgesi takdim eden Rektör Eren, hastanenin yeni Başhekimi olarak görevi devralan Doç. Dr. Onur Koyuncu ve ekibine yeni görevlerinde başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:13:05   

ÖZEL ÖĞRENCİLER KENDİ HASATLARINI PAZARDA SATTI

Zihinsel engelli öğrencilerin eğitim öğretim gördüğü Antakya Özel Eğitim ve Uygulama okulunun özel öğrencileri özel bir etkinliğe katıldılar

Kendi elleriyle hasat ettikleri domatesleri semt pazarında satarak okullarında kurulacak olan kedi evleri için gelir elde eden özel öğrenciler, kedi evlerinin önündeki en büyük engeli kaldırdılar.

Antakya Özel Eğitim ve Uygulama Okulunun özel öğrencileri, Antakya Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte özel bir gün geçirdiler. Etkinlikte belediyenin bilim merkezinde bulunan sürdürülebilir ekolojik seralarında yetişen domatesleri hasat eden öğrenciler, hasat ettikleri domatesleri engelsiz Pazar tezgahında satarak okullarında kurulacak kedi evleri için gelir elde ettiler.

Antakya Özel Eğitim ve Uygulama Okulu’nun özel öğrencileri, Antakya Belediyesi’nin Sürdürülebilir Ekolojik Sera’sında domates hasadına katıldılar. Kendi elleriyle topladıkları domatesleri, sandıklara özenle yerleştiren özel öğrenciler, domates sandıklarını semt pazarına taşıdılar.

PAZARDA RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

Hasat ettikleri domatesleri Antakya Belediyesi tarafından Bağrıyanık Mahallesi semt pazarında kurulan Engelsiz Pazar tezgahına taşıyan özel öğrenciler semt pazarına ayrı bir renk kattılar. Tezgahın başına geçerek, bir pazarcı edasıyla satış yapan özel öğrencilerin bu çabalarına kayıtsız kalmayan vatandaşlar, evlerinin domates ihtiyacını engelsiz Pazar tezgahından karşıladılar.

GELİR KEDİ EVLERİNDE KULLANILACAK

Antakya Özel Eğitim ve Uygulama Okulu Müdürü Cuma Tuna, etkinlikten elde edilen gelirin okullarında kurulacak olan kedi evlerinde kullanılacağını söyledi.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Alper Yıldırım’a teşekkür eden Tuna, “Okulumuzun özel öğrencileri ile birlikte bugün güzel bir etkinliğe imza attık. Seralardan kendi elleriyle topladıkları domatesleri semt pazarında satarak kedi evlerimiz için gelir elde ettiler. Buradan elde edeceğimiz gelirle kedi evlerinin kurulacağı için çok mutlu oldular” dedi.

ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

Öğrencilerine hiçbir zaman engelli olarak bakmadıklarını belirten Tuna, “Onlar bizim özel öğrencilerimiz. Okulumuzda kurulacak olan kedi evleri için en az bizim kadar çalışıyorlar. Bugünde bunun en büyük örneğini gösterdiler. Elde ettiğimiz gelir sayesinde kedi evlerimizi yapabileceğiz. Öğrencilerimize ve bizlere destek veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

 


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:10:43   

GENÇLER DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞTU

Altınözü Belediye Meclisi’nin aldığı kararla kurulan Altınözü Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından organize edilen doğa yürüyüşü yoğun katılım ile gerçekleşti. Yeni yılın ilk gününde Yunushan Mahallesi Roma Nekropolünden start alan doğa yürüyüşüne Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, AK Parti Altınözü Gençlik Kolları Başkanı Hakan Dönmez, Altınözü Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri, Gençler ve aileleri katıldılar. Yunushan Mahallesi Roma Nekropolü ile Koz Kalesi arasında bulunan parkurda yürüyen katılımcılar eşsiz manzaranın keyfi eşliğinde bol bol sohbet etme imkanı buldular. Koz Kalesi bölgesinde bulunan alanda oynanan oyunlara Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da katılarak gençlerin heyecanlarına ortak olurken doğa yürüyüşü etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı yaptığı açıklamasında:” Yeni yılın ilk gününde sevgili gençlerle buluştuk. Altınözü Belediyesi Gençlik Meclisimizin organize ettiği Doğa Yürüyüşü Yunushan Mahallesi Roma Nekropolünden başlayıp Kozkalesi’nde son buldu. Sevgili Genç kardeşlerimiz, İlçemizin tarihi ve turistik yerleri gezerek gönüllerince eğlendiler. “Doğa Yürüyüşü” sonrası genç kardeşlerimizle Kozkalesinde bir araya gelerek hem eğlendik hem sohbet ettik hem de manzaranın keyfini çıkardık. Emeği geçen ve katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞKAN SARI’YA SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI

Günün ilk saatlerinde başlayan doğa yürüyüşünde gençler ile birlikte Koz Kalesine gelen Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’ya Altınözü Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri tarafından doğum günü pastası sürprizi yapıldı.

Yapılan sürpriz karşısında duygulandığı gözlenen Başkan Sarı yaptığı açıklamada “Genç kardeşlerim; Bugün bir sürpriz yaparak benim için doğum günü organizasyonu düzenlemişler. Kalpleri pırıl pırıl bu güzel gençlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Sizler bizim geleceğimizsiniz, İyi ki varsınız kardeşlerim. Güzel temennileriniz için teşekkür ediyorum. Hep birlikte nice güzel yıllara sağolun, varolun.”dedi.

Doğa yürüyüşünün finalinde tüm katılımcılara mangalda pişirilen sucuk ekmek ikramında bulunuldu.

(Haber Merkezi)


1 yıl, 4 gün önce / 03.01.2023 08:08:35