......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 384923
YORUM MANŞET
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY
OLASI DEPREMDE ÖLÜME 6 ADAY

OLASI DEPREMDE  ÖLÜME 6 ADAYDeprem fay hattında bulunan ilimiz geçtiğimiz bir ayda 2 defa sallanırken deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serildi.

 Antakya ilçesine bağlı Narlıca Mahallesi’nde tek katlı yer evinde ikamet eden aile, iki kez üst üste yaşanan depremde korkuyu yaşadı. Evin duvarları birçok yerden çatlarken toplam 6 kişinin yaşadığı evin çatısının çökmemesi büyük şans olarak değerlendirildi.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen, engelli duruma düştüğü nedeniyle çalışamayan S.Z. adlı vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı nedeniyle hasta durumunda.

Narlıca Mahallesi’nde 2’si ortaokula 2’si liseye giden ailenin toplam 4 çocuğu, zor şartlar altında eğitimlerini tamamlamaya çalışırken, geceleri de olası depremde çatının çökme ihtimali nedeniyle korku içerisinde yaşıyor.

Yorum Gazetesi olarak sorumlu yayıncılık gereği bu ciddi ve vahim durumu kamuoyuna açıklarken, Hatay Valiliği’nin, ilgili devlet kurumlarının ve hayırsever insanların ihtiyaç sahibi bu aileye sahip çıkmasını ve gereken desteği vermesini bekliyoruz.

(Yorum Haber Merkezi)

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE

ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASINDAN GÖRKEMLİ KONGRE
Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’nın Antakya Anemon Otel’de gerçekleştirdiği kongre, büyük ilgi ve coşkuyla gerçekleşti.

 

Genel Kurula, Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcıları Remzi Karataş ve Süleyman Doğan,  AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı, Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Öz Orman-İş Sendikası Hatay Bölge Başkanı Yücel Avcıoğlu, HAK-İŞ Konfederasyonu Hatay İl Başkanı ve Öz Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Hizmet-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Ercan Salcan,  Adana Şube Başkanı Mesut Tekin Demirci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osmaniye Şube Başkanı Mustafa Kemal Taş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kilis Şube Başkanı Zaim Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede divan başkanlığını Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş yaptı.

Hatay Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, “Hatay Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz. Şube Başkanımız Fehmi Azboy ve arkadaşlarının çalışmalarını her daim takdir ettik, etmeye de devam ediyoruz. Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Sendika genel merkezinin yapmış olduğu faaliyetleri anlatan Başkan Sert, 1 saati aşkın konuşmasında icraatlarını sıraladı.

AZBOY, YENİDEN BAŞKAN

Öz Sağlık-İş Sendikası Hatay Şube Başkanlığına tekrar seçilen Fehmi Azboy, kongrede yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. 

Mensubu  olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını Genel Merkez Yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı Sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in misyonundan,  vizyonundan ve Değerler Sendikacılığından örnek alarak yol alıyoruz. Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren Öz Sağlık İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye,  hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, başarı çalışanındır düsturuyla hareket ettik.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

YENİ YÖNETİM KURULU

Sendika Hatay Şubesi’nin1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Fehmi Azboy Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Mehmet Ali Gür,  Hayrettin Köroğlu ve Ali Uçar’dan oluştu.

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK
MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAK

MADDİ İMKÂNSIZLIKTAN  ÇOCUKLARINI OKUTAMAYACAKDamar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesilen ve engelli duruma düşen vatandaş, eğitim gören 4 çocuğundan liseye giden 2 çocuğunu maddi imkânsızlıktan dolayı okuldan alacak

 Antakya’ya bağlı Narlıca Mahallesi’nde bir aile dramı yaşanırken evin babası S.Z., maddi imkansızlıklar nedeniyle çok üzülmesine rağmen 4 çocuğunun 2 sini okuldan almak zorunda kalıyor.

Damar rahatsızlığı dolayısıyla ayağı kesildiği için engelli durumuna düşen ve bu nedenden dolayı çalışamayan vatandaşın eşi de hipertansiyon rahatsızlığı dolayısıyla hasta durumunda.

Narlıca Cumhuriyet Ortaokulu’nda 2 çocuğu eğitim gören aile, Narlıca Anadolu Lisesinde eğitim gören 2 çocuğunu servis ücreti, okul harçlığı gibi nedenlerden dolayı okuldan alacak.

Devletten 1.800 TL engelli maaşı alan ve bununla geçinmek durumunda kalan muhtaç aile, maddi imkansızlıktan dolayı, lise eğitiminden alacağı 2 çocuğunun üzüntüsünü yaşıyor.

(Yorum Haber Merkezi)

DEPREM KORKUYA YOLAÇTI
DEPREM KORKUYA YOLAÇTI

DEPREM KORKUYA YOLAÇTIHatay’ın Kırıkhan ilçesinde 18 Aralık Pazar akşamı meydana gelen deprem başta ilçe merkezi olmak üzere tüm ilçelerde ve bölge illerinde korku ve paniğe yolaçtı. AFAD verilerine göre 4.8 şiddetinde meydana gelen depremde herhangi bir can kaybının olmaması yüreklere su serpti.

112 Acil Çağrı Merkezi ve AKOM birimlerine Kırıkhan’da 18, Reyhanlı’da 8 ve Antakya’da 3 olmak üzere 29 binada çatlak/kısmi çatlak vaka ihbarı geldi.

Yangın, deprem ve sel gibi afetlere karşı HBB ekiplerinin her zaman teyakkuzda olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremin ardından yaptığı açıklamada acil durumlar için nöbetçi personelin hazır bulundurulduğunu ancak depremden hemen sonra Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezindeki (AKOM) tüm ekipleri göreve çağırdıklarını bildirdi.

Reyhanlı’da 6 katlı bir apartmanın tahliye edilerek emniyet altına alındığını ifade eden Savaş açıklamasında şunları söyledi: “İlçelerimizden gelecek ihtimal dâhilindeki olumsuzluklara karşı tüm ekiplerimizle kısa sürede müdahaleye hazır hale geldik. 26 yerel çalışma grubumuzla hızla iletişim kurulmuş, ekipler ihbarları değerlendirmeye devam etmektedir.

Şu ana kadar ekiplerimize herhangi bir can kaybı bildirilmemesi biraz da olsa yüreklerimize su serpmiştir.

Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerimizdeki bazı köylerde bina çatlağı ve boş bir evin hasar gördüğü ihbarı ekiplerimize bildirilmiş, ekiplerimiz bina çatlaklarını teyit etmiştir. Ayrıca Kırıkhan’da bazı evlerde eşyaların hasar gördüğü ve maddi zarar ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

AKOM ve HBB ekiplerimiz sahada görevinin başındadır. Vatandaşlarımız ihtiyaç durumunda sosyal medya hesaplarımızdan ve 112, 153, 185 ve 4441206 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir.

Unutulmamalıdır ki ilimiz deprem bölgesindedir. Ve her zaman çok daha büyük bir depreme hepimizin hazırlanması şarttır. Depremin can kaybına neden olmaması bizi sevindirdi. Tüm hemşehrilerime ve depremi çevre illerde de hisseden vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATAY YÜZYILI
HATAY YÜZYILI

HATAY YÜZYILICumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Veysel Eren, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleşen törenle görevi Prof. Dr. Hasan Kaya’dan devraldı. Törende yönetim vizyonunun ana hatlarını paylaşan Rektör Eren, Türkiye Yüzyılını temele alan Sürdürülebilir Kalkınma odaklı stratejik eylem planını, şehir markasında ‘Hatay Yüzyılı’ vurgusuyla duyurdu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARİHİN KIRILMA EVRESİNDE LİDERLİK VİZYONU

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yönetim anlayışı arasındaki kesişmeyi öne çıkaran Rektör Eren, “Kadim şehrimiz ve mümbit ilimiz, tarımdan ticarete, turizmden sanayiye, coğrafi güzelliklerinden tarihi zenginliklerine birçok alanda muhteşem potansiyeli olan bir yerdir. Ancak bu potansiyel henüz yeterince harekete geçirilememiş ve açığa çıkarılamamıştır. Bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve ilimizin hak ettiği gelişmişlik düzeyine yükselmesinde hepimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Üniversite olarak bizler tüm akademik ve idari kadrolarımızla bu potansiyelin ortaya çıkarılmasında sorumluluk üstlenmeye hazırız. Üniversite olarak ilimizdeki tüm sektörlerimizle yapıcı işbirlikleri geliştirerek ilimizin gelişmesine katkı sağlamak ve Ülkemizin “Türkiye Yüzyılı İdeali ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının” bir paydaşı olmak önceliklerimizin başında gelmektedir.

HERKES İÇİN, HERKESLE BÜTÜNLEŞME

Bu amaçların gerçekleşmesi için yönetim olarak temel stratejilerimizden birisi akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz, şehrimiz, ülkemiz, dünyamızla bütünleşmek; gücümüzü, birikimimizi, enerjimizi, gayretimizi başta üniversitemizin, ülkemizin ve bölgemizin ideallerini gerçekleştirmek için kullanmak olacaktır. Tüm platformlarda ve her düzeyde, kurum içi ve kurumlar arası, ulusal ve uluslararası ortaklıklar kurmak; yönetimimizin önceliği olacaktır. Medeniyetin kök saldığı ve dünya mirasının taşıyıcısı olan bir şehrin kurumları ve insanlarına yaraşır şekilde herkesin ortak olduğu yeni bir liyakat, adalet ve istişareye dayalı demokratik yönetim kültürünü hep birlikte inşa edeceğiz. Hedeflerimiz büyük, yolumuz uzun ve meşakkatli. Ancak bizler de bu büyük hedefleri gerçekleştirmek için bilgi, anlayış, tecrübe ve hepsinden önemlisi heyecan ve tutkuya sahip insanlarız. Sözünü ettiğimiz bütünleşmeyi tesis edebilmek için; öncelikle kendi içimizde her bir hücremiz ve dokumuzla bütünleşeceğiz; akademisyenlerimizle, idari personelimizle ve öğrencilerimizle bütünleşeceğiz; şehrimizle bütünleşeceğiz; şehrimizin kurumları, kültürü ve sorunlara çözüm yollarıyla bütünleşeceğiz, dünyayla ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla bütünleşeceğiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜZYILLARA DOĞRU…

Ülkemizin geleceğinin parolası olan sürdürülebilir yüzyıllar teması, vizyon Türkiye Yüzyılını bir defaya mahsus olmadan devamlı kılmak için gereken vurguyu içermektedir. Bu vizyon, gelecek algısının tamamına yüklenmiş bir ‘kızıl elma’ hedefidir. Yapmamız gereken ise geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün güçlenmesi için sorumluluk üstlenmek ve gayret göstermektir. Geçmişten gelen kronik sorunların geleceği belirsizleştirdiği bir krizler çağında, krizleri bertaraf edecek sürdürülebilir çözümlerle sorunsuz bir gelecek için yeni bir döneme başlıyoruz. Bunun için ihtiyacımız olan şey, birikimimizi ve enerjimizi bu ideallerin gerçekleşmesi için harcamaktır, sorunun değil çözümün parçası olmayı kendimize şiar edinmektir. Çünkü Hatay Yüzyılı ile Türkiye Yüzyılı arasında entegre bir bağ vardır.

ÖĞRENCİ ODAKLI ÜRETİM DOKTRİNİ

Araştırma ve topluma hizmet görevlerimizin yanı sıra, en önemli sorumluluğumuz, kuşkusuz, bizlere emanet edilen, ailelerinin ve ülkemizin umudu olan gençlerimize sahip olduğumuz bilgi ve tecrübeyle rol-model olarak rehberlik etmektir. Mezunlarımızın acımasız rekabetin hüküm sürdüğü küresel dünyada ayakları üzerinde durabilmeleri ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına katkıda bulunabilmeleri, ancak bizlerin bu sorumluluğumuz çerçevesinde çalışmamıza bağlıdır. Bu üniversite, bu akademik ve idari kadrolar ve her türlü fiziki alt yapı, öncelikle geleceğe ilişkin kariyer hayallerini ve umudunu bizlere bağlayan öğrencilerimiz içindir. Bu nedenle her bir akademik ve idari personelimiz, üniversitemizi tercih eden, hayallerini ve umutlarını bize bağlayan öğrencilerimize değer katmayı şiar edinmek zorundadır.” dedi.

(Haber Merkezi)

TED HATAY KOLEJİNDE TOGS’A YOĞUN İLGİ

TED Hatay Kolejinde düzenlenen TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı yoğun bir ilgi ile gerçekleşti.

 15 Ocak Pazar günü iki oturum halinde gerçekleştirilen TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı (TOGS) yoğun bir ilgi ile tamamlandı.

TED Hatay Koleji yönetimi gösterilen ilgiye teşekkür ederek “Sizleri TED Hatay Koleji Kampüsü’nde görmekten dolayı mutluluk duyduk. Sınavımıza katılan ve emek veren tüm öğrencileri şimdiden tebrik ediyor, ilgi gösteren Hatay halkına çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:35:49   

MEDENİYETLER KOROSU YENİ ÜYE SEÇMELERİ YAPILDI

Hatay’da bir arada yaşama kültürünün sahnede vücut bulmuş hali olan, barış mesajları verdikleri konserleri ile Özelde Hatay’ın genelde ise Türkiye’nin gururu Antakya Medeniyetler Korosunun yeni üye seçmeleri hafta sonu yoğun katılım ile gerçekleşti. Medeniyetler Evinde gerçekleşen ve İlk dakikalardan itibaren başvuru sayısının oldukça fazla olduğu seçmelerde yoğun ilgi son dakikalara kadar sürdü.

 Toplamda 372 kişinin başvuru yaptığı seçmelerde 179 erkek, 193 kadın aday Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat yönetimindeki seçici kurulun karşısına ses ve enstrüman konusunda yeteneklerini sergilediler.

Toplamda 250’yi bulan üye sayılarına ilave olarak yoğun talep üzerine gerçekleştirdikleri Yeni Üye Seçmelerine beklediklerinin üzerinde yoğun katılım olduğunu ifade eden Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat, tamamı müzik öğretmenlerinden oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri neticesinde Medeniyetler Korosuna girecek yeni üyeleri belirleyeceklerinin altını çizerek katılım gösteren herkese teşekkür etti. Özfırat:” Bizleri bekleyen yoğun 2023 yılı konser programlarımız için yeni katılımlar ile daha da güçlenecek olan koromuzda çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” dedi.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:33:57   

ANTAKYA BELEDİYESİ, 31 ADET TAŞINMAZI AÇIK ARTIRMA İHALE USULÜ İLE KİRAYA VERECEK

Antakya Belediyesi, mülkiyetinde bulunan 31 taşınmazı 24 Ocak 2023 Salı günü saat 10.00’da Antakya Belediyesi 1. Kat Encümen Toplantı Salonu’nda açık artırma ihale usulü ile kiraya verecektir.

 Yapılan açıklamada; 2886 sayılı kanunun 45. Maddesi uyarınca açık artırma ihale usulü ile 31 adet taşınmazın kiraya verileceği belirtildi

İhale hakkında bilgi almak isteyenler, www.antakya.bel.tr adresinde bulunan Antakya Belediyesi web sitesinin duyurular ve ihale bağlantılarından Taşınmaz Mal Kiralama Şartnamesini inceleyebilirler. İhaleye katılmak isteyenler ise, ihaleye ilişkin Taşınmaz Mal Kira Şartnamesini Antakya Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden 23 Ocak 2023 Pazartesi gününe kadar 50 TL ücret karşılığında satın alabilirler.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:33:01   

GÜZELMANSUR’DAN HGC’YE ZİYARET

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve gündeme dair konular hakkında bilgilendirmelerde bulunmak üzere Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ni (HGC) ziyaret etti.

 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve gündeme dair konular hakkında bilgilendirmelerde bulunmak üzere HGC’yi ziyaret eden CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’u HGC Başkanı Nihat Mazmanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri karşıladı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirten HGC Başkanı Nihat Mazmanoğlu, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne meclis çalışmalarınızdan dolayı katılamadığınızdan dolayı göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

HGC Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen meclis çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur yaptığı konuşmada, “Öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum. Mecliste çalışmalarımız olduğundan dolayı katılma imkanımız olmadı. Özgür basın her zaman hem doğru habercilik bakımından, hem de halkı bilinçlendirmek açısından çok önemli ve değerlidir. Bu konuda HGC Başkanı Nihat Mazmanoğlu ve Yönetim Kurulu nezdinde tüm gazeteci arkadaşlarımızın bu anlamlı gününü bir kez daha kutluyorum.” dedi.

Hatay için hizmet çalışmalarını her zaman sürdürdüğünü belirten CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hatay, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği ‘Hatay benim şahsi meselemdir, Hatay benim namusumdur’ şiarıyla gerek mecliste, gerek yerelde olsun çalışmalarımızı yapıyoruz. Hatay’ımızın Defne İlçesi 160 bin nüfuslu olmasına rağmen, birçok ilçeden daha büyük olmasına rağmen, Hatay’ın üçüncü büyük ilçesi olmasına rağmen ne yazık ki Defne’de hala hastanemiz yoktur. Samandağ Yolu Üzeri’nde 68 bin metrekarelik alanı tespit ederek o bölge üzerinde bulunan tüm ilçelere yakın olduğu için yapmış olduğum çalışmaları sürdürerek Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle vermiş olduğum soru önergelerinin cevabını aldık.” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından soru önergesine verilen cevabı paylaşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hatay İli Defne İlçesi Koçören Mahallesi’nde bulunan 142 Ada 196 Parsel numarasına kayıtlı 67 bin 850 metrekare yüzölçümü arazi üzerindeki 200 yataklı yeni bir devlet hastanesi yapılması planlanmakta olup, arsa tahis süreci devam etmektedir. Akabinde proje hazırlık sürecine geçilecektir.’ denildi. Bu proje Defne İlçemize ve Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Doğalgaz çalışmalarından dolayı Aksagaz yetkililerine teşekkür eden CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hatay’ın sınır kenti olması dolayısıyla birçok mahallelerimize doğalgaz gitmiyordu. Yaptığımız girişimler ve istişareler sonrasında ilçelerimize doğalgaz geldi. Aynı zamanda Kuzeytepe Mahallesi’nden Serinyol Mahallesi’ne kadar yaklaşık 11 mahalleye doğalgaz getirilmesi konusunda çalışmalar tamamlanıyor. Ana hat döşendi, şimdi ise ara yollara hat döşeme çalışması başladı. Serinyol ve 11 mahalle sakinlerine doğalgaz hayırlı olsun. Talepler toplanmaya başlandı. Aksagaz yetkililerine bu vatandaşlarımızın ihtiyacını kırmayarak gereken yatırımı yapmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Harbiye için de doğalgaz çalışmalarımız sürüyor ve 2023 yatırım programına alınmıştır.” dedi.  

Serinyol-Madenli Yolu’nun açılacak olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Serinyol-Madenli yol çalışmasının temeli geçtiğimiz haftalarda atıldı. Bugün Arsuz’a gitmek için önce Belen, ardından İskenderun ve sonra Karaağaç üzerinden gidebiliyorduk. Halbuki Serinyol’dan Madenli’ye kadar olan yol 28 km.’dir. Bu güzergah yolu 20 dakika ve 20 km. mesafeyi kısaltıyor. Ayrıca bu yol hem güvenlik açısından güvenli bir yol oldu, hem de turizm için de açılacak güzel bir yol oldu. Vatandaşlarımız artık Arsuz’a gitmesi için Belen’den geçmesine gerek kalmayacak. Bu yolun da tüm Hatay halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:31:47   

HBB’DEN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA DENETİM

Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler, yeni yılda da toplu taşıma araçlarına denetimler gerçekleştirmeye devam ediyor.

 Hizmet kalitesi ve vatandaş memnuniyetinin arttırılması için çalışmalarını il genelinde arttıran HBB Zabıta ekipleri, Antakya’da toplu taşıma araçlarında güzergah ve fiyat tarifesi denetlemesi yaptı.

Trafik ve yolcu güvenliğini sağlamak adına kontroller yapan ekipler, belirlenen kapasitenin üzerinde yolcu bulundurmamaları noktasında da sürücüleri uyardı.

Büyükşehir ekipleri, ayrıca UKOME kararı ile öğrencilere getirilen indirime rağmen kurala uymayan toplu taşıma araç şoförlerine de cezai işlem uyguladı.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:30:21   

HATAY HAVALİMANI’NDA 79 BİN 812 YOLCUYA HİZMET VERİLDİ

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Hatay Havalimanı’nın 2022 yılı Aralık ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı.

 Buna göre; Hatay Havalimanı’nda Aralık ayında, iç hat yolcu trafiği 69 bin 544, dış hat yolcu trafiği 10 bin 268 oldu. Böylece Aralıkta toplam 79 bin 812 yolcuya hizmet verildi.

Aralık ayında, Hatay Havalimanı’na iniş-kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda 556, dış hatlarda 95 olmak üzere toplamda 651’e ulaştı.

Yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise Aralık ayında toplamda 757 ton oldu. 12 aylık (Ocak-Aralık) dönemde ise Hatay Havalimanı’nda yolcu trafiği 1.055.524, uçak trafiği 8.462, yük trafiği (kargo+posta+bagaj) ise 11.513 ton olarak gerçekleşti.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:29:33   

YAYMAN’DAN KIRIKHAN’A SPOR LİSESİ MÜJDESİ

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan’a Spor Lisesi’nin açılması için girişim başlattığını açıkladı.

Kahvaltı programına Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Ceylan, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Eğitim Birsen başkanı Ali Şahin, Memur Sen Başkan vekili Hüseyin Tutar ve çok sayıda davetli katıldı.

Kırıkhan’da Eğitim Bir-Sen tarafından düzenlenen kahvaltıda konuşan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Fen Lisesi hayalinin gerçekleşmesinin ardından Spor Lisesi’nin de müjdesini verdi. Kırıkhan’ın sporcu yetiştiren ve spora önem veren bir ilçe olduğuna dikkat çeken Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Kırıkhan’da Fen Lisesini açarak eğitimde bir üst basamağa çıktık. Şimdi hedefimiz Spor Lisesi. Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’le bu konuyu görüşüp, müjdesini en kısa sürede sizinle paylaşacağım.” dedi.

EĞİTİM YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

Kırıkhan’da okulların fiziki eksikliğinin büyük oranda ortadan kaldırıldığını belirten Milletvekili Hüseyin Yayman, 5 Temmuz İlkokulunun inşaatının da başladığını paylaştı. Öğretmen ve okul müdürleriyle buluşmasında kendisinin de bir öğretmen olduğunu, sorunları bildiğini söyleyen ve samimi bir konuşma yapan Yayman, “Öğretmenlerin sorunu benim sorunumdur.” dedi.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:28:29   

ENGELSİZ MAKASLAR ÖZEL ÇOCUKLAR İLE BULUŞTU

Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu, Hatay Berberler ve Kuaförler Odası ve Hatay Özel Eğitim Ve Uygulama Okulu işbirliği ile gerçekleşen Engelsiz Makaslar sosyal sorumluluk projesi kapsamında gönüllü kuaför ve berberler özel çocukların kişisel bakımı için bir araya geldi.

 Hatay Berberler ve Kuaförler Odası öncülüğünde gerçekleştirilen Engelsiz Makaslar sosyal sorumluluk projesinde Hatay Özel Eğitim Ve Uygulama Okulunda eğitim gören öğrencilerin kişisel bakımları yapılırken öğrencilerin mutlulukları gözlerden kaçmadı.

Hatay Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mahmut Ayrancı ve oda üyesi gönüllü kuaförler özel bireyleri mutlu edebilmek adına var güçleri ile çalıştı.

Büyük bir özen ve titizlik ile öğrencilere saç kesimi yapan Hatay Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mahmut Ayrancı ve gönüllü kuaförlere Hatay Özel Eğitim Ve Uygulama Okulu yönetimi ve veliler teşekkür ettiler. Ayrıca sosyal sorumluluk projesine katılım gösteren tüm kuaför ve berberlere teşekkür belgesi verilirken Hatay Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mahmut Ayrancıya Onur belgesi takdim edildi.

Bir sosyal sorumluluk projesine daha imza atamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Hatay Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mahmut Ayrancı açıklamasında:” Saç kesimi ve bakımı yapılan çocuklarımızın mutluluğu bizleri daha bir mutlu etmiştir. Unutulmamalıdır ki her insan bir engelli adayıdır. Hatay Berberler ve Kuaförler Odası olarak  insanlara hizmet etmek bizim görevimiz ve bunun bilinci ile projelerimizi  gerçekleştiriyoruz. Özel çocuklarımız olsun, yaşlılarımız olsun her zaman vatandaşların yanındayız.” dedi.

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:27:33   

CUMHURİYET KÜLTÜR MERKEZİ, İLK KONSERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Antakya Belediyesi Cumhuriyet Kültür Merkezi, "Cumhuriyetimizin Yeni Yüzyılına Selam" duygusuyla Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gençlik Konseri ile muhteşem bir konsere ev sahipliği yaptı.

 Antakya Belediyesinden yapılan açıklamada: “Medeniyetler şehri Antakya’mızı kültür ve sanat şehri yapma yolunda önemli bir adım olan CKM, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gençlik Konseri ile konserlere de kapılarını aralamış oldu. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı sanatçılarının, dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattığı etkinlik, hemşehrilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleşti. 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın sanatını icra etmek isteyen tüm sanatçıların destekçisi olma düşüncesiyle hayata geçirdiği CKM, şehrimizin temel ihtiyaçlarının yanında sanatla da hemşehrilerimizi buluşturmaya devam edecek.” 

İzleyenler tarafından büyük beğeni toplayarak ayakta alkışlanan konser, büyük bir coşkuyla sona erdi. 

(Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:25:45   

HATAYSPOR’DA TEHLİKE ÇANLARI

Dünya kupası sonrası oynadığı 5 maçta galibiyet alamayan sadece 3 puan alabilen A. Hatayspor’da kan kaybı devam ederken, tehlike çanları Güneyin Yıldızı için çalıyor

 Süper ligde ilimizi temsil eden Atakaş Hatayspor, son haftalardaki kötü gidişini Galatasaray karşısında da sürdürerek rakibine 4-0 yenildi.

Dünya kupası öncesi ritim tutturan ancak Antalya’da yapılan kamp sonrası başlayan maçlarda varlık gösteremeyen Bordo-Beyazlılar, 5 maçta sadece 3 puan alarak hızla düşme hattına indi.

Yetersiz kadro yanında mücadeleden uzak, kırılgan yapısı ile zayıf bir ekip görüntüsü veren A. Hatayspor, bu kötü gidişiyle taraftarlarını da endişelendiriyor.

Teknik Direktör Volkan Demirel’in de yetersiz kadro nedeniyle istediği hamleleri yapamaması dikkatlerden kaçmıyor. Alt sıralarda bulunan takımlar bile adeta çırpınarak puan veya puanlar toplarken, Hatayspor’un hayati maçlarda bile direnç gösterememesi takım için tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor.

LİDERE DİRENEMEDİ

Son haftaların formda ekibi lider Galatasaray karşısında sürpriz bekleyen Hataysporlu taraftarların aksine takımımız maçın başında yediği golle dağılırken maç boyunca etkisiz kaldı.

Lidere direnemeyen ve spor otoriteleri tarafından çok güçsüz bir ekip olarak değerlendirilen Hatayspor, sahadan 4-0 yenik ayrılırken kan kaybına devam etti.

HATAYSPOR, BAY TAKIM

Süper Ligin ilk yarısı sona ererken liglere ara vermeden devam edilecek. İkinci yarının ilk haftasını bay takım olması nedeniyle maç yapmadan geçirecek olan Bordo – Beyazlılar, gelecek hafta Trabzonspor’u Antakya’da konuk edecek.

Ara transfer döneminin başlamasıyla kadrosunu güçlendirmesi beklenen Hatayspor, Volkan Hoca idaresinde Trabzon maçının hazırlıklarına başlayacak.

(Yorum Haber Merkezi)


11 ay, 2 hafta önce / 17.01.2023 08:21:46