......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:206
Haftalık:1454
Aylık:5596
Toplam:83841

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Servet İrez:
Organ bağışına ilgi artıyor

Yazar : Yönetici | Tarih : 1 yıl, 6 ay önce / 03.11.2012 10:07:46 | Görüntüleme : 51İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Servet İrez 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan Organ Bağışı haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada organ bağışına ilginin her geçen gün arttığını belirtti.

İrez, hafta dolayısıyla birçok etkinliğini planlandığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Organ Bağışı çoğumuzun merak ettiği ancak ne yazık ki çok da yakın durmadığı, tıp ve sağlıkla ilgili çok önemli bir konu olmasına rağmen çok da gündemde tutulmayan bir konudur. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin ölmeden önce kendi isteği, şahitler ve bir tıp kurumunun onayı ile veya beyin ölümü gerçekleştikten sonra yakınlarının onayı ile organ değiştirme ihtiyacı olan bir hastaya organ nakli için gerekli organlarını vermesidir organ bağışı. Ancak organ bağışı Ülkemiz de henüz gerek halkımızın ilgisi gerekse de kurumlarımızın hazırlıkları henüz istenilen noktada değildir.

Milyon başına düşen kadavra verici sayısı Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama 19.6 iken bu oran ne yazık ki Ülkemizde 4.6 dır. Organ yetmezliği insidansı (toplumdaki hastalık sayısı oranı) tüm Dünya'da artmakta olup, organ nakli olmayı bekleyen hastalar da uygun organ beklerken yaşamlarını yitirmektedirler. Bazı hastalara (şansları varsa) diğerlerine göre daha kısa zamanda organ nakledilmekte, bazıları ise yıllarca beklemek zorunda kalmaktadır. Organ naklinin amacı, organ yetmezliği nedeniyle yaşamının sonuna gelmiş bir hastanın hayatını kurtarmak, yaşam süresini ve kalitesini artırmaktır ki bu da en kutsal sağlık hizmetlerinden birisidir.

Organ Bağışı ile ilgili olarak halkımız tarafından gösterilen ilgi ve duyarlılık her geçen gün artmaktadır. İlimizde 2010 yılında bağış miktarı 91 iken 2011 yılında bu rakam 102 ye çıkmış 2012 yılının ilk 9 ayında ise bu rakam 238 olarak gerçekleşmiştir ki bu da iyi bir yolda olduğumuzun göstergesidir. Ülkemizde seksen binden fazla hastanın organ bağışı beklediğini biliyoruz ve bu da büyük bir rakamdır. Bu gün organ bağışında tereddüt gösteren vatandaşlarımızın yarın kendilerinin de bir organa ihtiyaç duymayacaklarını kim garanti edebilir. Dolayısı ile bu organ bekleyenlerin listesinin azalması, onların sağlıklarına kavuşabilmesi, onlara bir el uzatılmasına yani organların bağışlanmasına bağlı. Bu konu ile ilgili olarak Bizler Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak gerek halkımızın bilgilendirilmesi ve gerekse de Hastanelerimizin alt-yapılarının Organ Bağışına hazırlanması yönünde yoğun bir çalışmanın içerisinde bulunmaktayız.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeni ile Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak halkımızın Organ Bağışı konusunda bilgilendirilmesi ve benimsemesi yönünde birçok etkinlik planlamış olup bu kapsamda;

3 Kasım 2012 Cumartesi ve 8 Kasım 2012 Perşembe günleri Primemall Alışveriş Merkezinde Organ Bağışının anlatıldığı ve bağışların kabul edildiği stantlar açılacaktır.

Bez afişler bastırılmış olup bu afişlerin ve çeşitli alanlara asılmaları sağlanacaktır,Afiş ve broşürler bastırılmış ve tüm Sağlık Kurum ve kuruluşlarımızda gelen hasta ve hasta yakınlarına dağıtılması, aile hekimlerimiz tarafından gelen hastalara, kalabalık işyerlerinde çalışanlara yönelik Organ Bağışının öneminin anlatılması” dedi.

(Haber Merkezi)

YAZARLARIMIZ