......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 284317

KAMU-SEN’DEN TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFİNE TEPKİ

Yazar : | Tarih : 5 ay, 2 hafta önce / | Görüntüleme : 327
 KAMU-SEN’DEN TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFİNE TEPKİTürk Kamu-Sen Hatay İl Temsilciliği 1 Ağustos 2019 tarihinde başlayan 5’inci dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti’nin 2020 yılı için %3,5+ %3 ve 2021 yılı için %3+ %2,5 oranla yaptığı zam teklifi ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.
 
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, dün Vali Ürgen Alanında Kamu-Sen’e bağlı sendika temsilci ve üyeleriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek teklifi yok saydıklarını söyledi.
Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz diyen Başkan Şahin, açıklamasına şöyle devam etti: “Hepinizin bildiği gibi 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren, nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir.  Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon %20,3 oldu. Pazar enflasyonu %50’denfazla. Doğalgaza %18, Elektriğe %34, Şekere % 16, Sigaraya %50, Köprü geçişine % 47. Memura, emekliye gelince % 3,5 + % 2,5 zammı reva görüyorlar. 
Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk. 
Sendikacılık hakkı yerden kaldırmaktır. Rica minnet makamı değildir. Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep “Hedef enflasyona endeksli maaş zammından vaz geçin” dedik. Biz “Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik. Biz, ekonomik kurtuluş istedik.
Buradan bir kere daha ilan ediyoruz; Toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor! Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettik. Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, Vergi dilimleri,  3600 ek gösterge, Yardımcı hizmetlilerin kadroya geçirilmesi, Bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, Memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, Liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması, gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılmaktadır. Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken bu konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyoruz. 
Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığımız konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım. Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olduğumuzu söyleyeceğiz, ama ne hikmetse memur ve emekli bunu görmeyecek. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir.”  dedi.
(Haber: A.Vahit Güraslan)