......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 284319

BARIŞ AKADEMİSYENLERİ KARARI İSABETLİDİR

Yazar : | Tarih : 6 ay, 1 hafta önce / | Görüntüleme : 301
BARIŞ AKADEMİSYENLERİ KARARI İSABETLİDİRCHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün, Anayasa Mahkemesi'nin Barış Akademisyenleri hakkında verdiği hak ihlali kararının isabetli olduğunu söyledi.

Anayasa mahkemesi ifade özgürlüğüdür hak ihlali vardır dedi. Hukuk, su ve hava kadar elzemdir diyen CHP İl Başkanı Özgün, açıklamasına şöyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi'nin Barış Akademisyenleri hakkında verdiği hak ihlali kararı isabetlidir. Bu Suça Ortak Olmayacağız başlıklı bildiriye imza attıkları için üniversitelerden atıldılar, hapis cezaları aldılar, yurtdışına çıkışları yasaklandı, çaresiz bırakıldılar, işsiz kaldılar... Neydi suçları? Barış istemek! Uzun süren bir hukuk mücadelesi sonunda kazandılar! Anayasa mahkemesi ifade özgürlüğüdür hak ihlali vardır dedi. Hukuk, su ve hava kadar elzemdir. Önemini bir kez daha gördük. Anayasa Mahkemesi doğrusunu yapmıştır ancak zaten bu durumlar için vardır ve varlık sebebi budur. Tabi bu kararlar münferit olmamalı, binlerce hukuksuzluğa kör ve sağır kalınmamalıdır. Diğer sorum da rektörlere, yerel mahkemenin savcı ve hakimlerine... Disiplin cezası verip görevden atanlara, hapis cezası verip hapse atanlara! Anayasa Mahkemesi'nin kararı evrensel hukuk kriterlerine dayanıyor. Bilinmez ve gizli kural ve teamüller değil. Rektör, hakim ve savcılar bu kararları verirken hiç mi düşünmediniz! Hayatlarını kararttığınız insanların hayatlarını hiç mi önemsemediniz! Haydi çoğunluk korktu ve uydu; bir taneniz bile mi fikir özgürlüğüdür demedi! Anayasa Mahkemesi yargıçlarının aklına gelen hiç mi birinizin aklına gelmedi!

Barış akademisyenlerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Umarım Anayasa Mahkemesi kararı gereği bir an önce gerekli adımlar atılarak üniversitelerine dönerler ve cezaları kaldırılır.” dedi.

(Haber Merkezi)