......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 271255

Tiyatro oyununda duygusal anlar

Yazar : | Tarih : 4 yıl, 4 ay önce / | Görüntüleme : 1229
 Tiyatro oyununda duygusal anlarKuran'ı Kerim'in Yasin Suresinde geçen kıssanın ve Habib-i Neccar Hazretleri'nin hayatının canlandırılması ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan tiyatro oyununda oldukça duygusal anlar yaşandı.

            Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi'nin koordinesinde yürütülen T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığınca Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen "Bana Habib-i Neccar'ı Anlatır mısın?" projesi kapsamında yürütülen Tiyatro Turnesinin son sahneleme faaliyeti kalabalık bir katılım ile gerçekleştirildi.

            Antakya Kültür Merkezinde başlayan oyuna; AK Parti Hatay İl Başkanı Av. Ahmet Atıç ve yönetim kurulu üyeleri, Hatay İl Milli Eğitim Müdür vekili Halil Sanlı, İl Müdür Yardımcısı Fahrettin Över, Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Şükrü Kudret Özbakış, Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyesi Cengiz Yıldız, Türkiye İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi Başkanı Doç. Dr. Cengiz Yıldız ve cemiyet ileri gelenleri, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılınç, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Türk Alman Kültür Merkezi Başkanı M. Garip Siper katıldı.

            Tiyatro öncesi konuşan Doç. Dr. Cengiz Yıldız; 1951 yıllarında Adnan Menderes döneminde kurulan İlim Yayma Cemiyeti Türkiye'nin ilk İmam Hatip'ini İstanbul'da açtığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bugüne kadar 150 civarında İmam Hatip Lisesi'nin yapımına ve bine yakın İmam Hatip'in de açılmasına öncülük etmiştir. İlim Yayma Cemiyeti, milli ve manevi değerlere sahip Habibi Neccar Felsefesinde, dindar bir gençlik yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu maksatla da cemiyetimiz bu tiyatro oyununa destek vermiştir. Daha önce üç kez yapılan Habib-i Neccar sempozyumuna da öncülük eden STK'lar arasındadır. Hatay'da 2011'de kurulan şubemize ait 150 kişilik öğrenci yurdunun inşaatı devam etmektedir.” dedi.

            Tiyatro sonrası konuşan Hatay TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Hanifi Tuncer ise; “2014 yılında 1 Eylül'de başlayan bu tiyatronun çalışması hazırlık ve tiyatro kursu şeklinde sürmüştür. Oyuncu ekibinin dokuzu Mustafa Kemal Üniversitesi'nden olmak üzere sekizi Hatay TOBB İHL ve çeşitli liselerden seçilmiş olup oyuncular Cumartesi Pazar günleri de dahil olmak üzere büyük bir fedakârlıkla günlerce sahne çalışması yapmıştır. Oyun Hatay ili genelinde yedi ilçede sahnelenmiştir. Y

            üksek Lisans Tez çalışmamda, cemiyetimizin çalışmalarında olduğu gibi bugün bu tiyatro oyununda da en önemli amacımız Kuran'ı Kerim'in kalbi Yasin Suresinde geçen Anadolu'daki tevhit inancının ilk savunucusu ve temsilcisi Habib-i Neccar Hazretleri'nin ve onun türbesinin bulunduğu Anadolu'daki ilk camii olan Habib-i Neccar Camii'nin tanıtımına katkı sağlamaktır. Nasıl bir Konyalı'ya ya da herhangi bir vatandaşımıza 'Konya'nın neyi meşhur?' dediğimizde akla ilk önce Hz. Mevlana geliyor ise Hatay içinde künefeden önce de akla Habib-i Neccar Hazretleri'nin gelmesini istiyoruz. Kuran'ı Kerim'de yer verilen bu zatın ve onun arkasındaki hakikat ve tevhid mücadelesinin yeni nesillere, dünyaya tanıtılmasını hedefliyoruz.

            Bu faaliyetten sonra da özellikle ülkemizde bir tiyatro turnesi başlatmayı hatta özellikle bir sinema filmi yapmayı düşünüyoruz. Kutubi tefsirine göre O hayatında da öldükten sonra da halkının hayrını dileyen bir dosttu. O halde ona layık olmalı ve bizi düşünen, tevhit mücadelesi uğrunda can veren bu zat-ı muhteremi yeni nesillere aktaracak bu tarz çalışmaları gerçekleştirmeliyiz.” dedi.

(Haber Merkezi)