......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:132
Haftalık:1470
Aylık:5567
Toplam:83081
YORUM MANŞET
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını dün Antakya Belediyesi eski binasında bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

AK Parti Grubunun çoğunlukta olduğu Mecliste, 1. Meclis Başkanvekilliği'ne Kudret Özbakış, 2. Başkanvekilliğine ise Mustafa Özbolat oy birliği ile seçildi. Toplam yedi kişiden oluşan komisyonlarda dört üye AK Parti, iki üye CHP ve bir üye de MHP'den seçildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı meclisin 5 yıl süre ile gerçekleştireceği çalışmaların Hatay'a, demokrasiye ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyerek “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Hatay'ın dokusuna, ruhuna ve medeniyet birikimine uygun geçmeli. Yapılacak olan işlerde önceliğin memleket kaygılarını ve hizmeti düşünerek yapılması gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Meclis Başkanvekilliği, katip üyeleri ve encümen üyeleri seçimleri yapıldı. Meclis Başkanvekilliği'ne AK Parti'li Kudret Özbakış ve Mustafa Özbolat seçilirken, katip üyeliğine ise yine AK Parti'li Ahmet Okay ve Halil Polat seçildi. Encümen üyeliği seçiminde ise AK Parti'li Cengiz Yıldız, İbrahim Güler, Numan Bölükbaş, Selçuk Umran ve Ahmet Ak seçildi.

8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlar toplam 7 kişiden oluşurken bu sayının 4'ü AK Parti'li, 2'si CHP'li ve 1'i de MHP'li meclis üyelerinden oluştu. Gündem maddeleri arasında yer alan “Antakya Belediyesi 2013 Mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi” “Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ve bu maddeye bağlı olarak “HAT-SU Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ret oyu alarak komisyona gönderildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oylamanın kabul edilmesi için yoğun çaba harcadığı Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi maddesi AK Parti'li Meclis grubu tarafından ısrarla ret edildi ve komisyona gönderilmesi talebi üzerine çoğunluk AK Parti'de olması dolayısı ile oy birliği ile incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 21 Nisan Pazartesi Günü saat 16:00'da toplanmak üzere kapandı.

(Haber: Hasan Kaya)

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI
KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

30 Mart Mahalli İdareler seçiminde Antakya Belediye Başkanı seçilen İsmail Kimyeci'ye rekor oranda ziyaretçi akını devam ediyor. AK Parti Hatay İl Teşkilatını kabul eden Kimyeci, ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i ağırladı. Akşam mesai saati bitimine kadar devam eden ziyaretler rekor düzeyine yetişti.

Dün, AK Parti Hatay İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette bir konuşma yapan İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu, Antakya Belediye Başkanlığına yeni seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye görevinde başarılar diledi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duydum. Antakya Belediye Başkanı olarak kentin her noktasına meclis üyelerim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birlikte hareket ederek lazım olan hizmetleri sunacağız' dedi.

KİMYECİ: ANTAKYA'NIN TARİHİ KİMLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve MKÜ Vakfı Başkanı Ali Özbuğday da Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış oldukları ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Rektör Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin her açıdan Antakya Belediyesi'nin yanında olduğunu ve her konuda yardıma hazır olduklarının altını çizdi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Antakya'nın tarihi kimliğini ön plana çıkarma noktası ile kent insanına yapılacak diğer hizmetlerde bilimsel verilerden yararlanmak üzere Hatay MKÜ'ye de görev düşeceğini ve bu konuda konunun uzmanları ile dirsek temasına geçilerek hareket edileceğini söyledi.

(Haber: Hasan KAYA)

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ
Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı<br>ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ


Antakya Belediye Meclisi ilk toplantısını Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci başkanlığında gerçekleştirdi. Eski İl Özel İdaresine ait toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Kimyeci, şehrimizi geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacaklarını söyledi.

Başkan Kimyeci konuşmasında şu görüşlere yer verdi; 'Birçok hizmetleri inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Makamlar gelip geçicidir, geride yaptığımız güzel eserler güzel noktalara attığımız imzalar kalıcı olacak. Şehrimizin tarihi dokusunu öne çıkartan aynı zamanda Antakyamızı geleceğe taşıyan temiz, pırıl pırıl bir şehir oluşmasını sağlamaktır. Kentimizin sahip olduğu tarihi dokuyu ön plana çıkartan birçok projemizi sizlerle birlikte adım adım karar altına alarak hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. O yüzden bu güzel meclisimizin Antakyamızı geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacağı inancım tamdır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bu güzel toplantımızın Antakyamız, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum'.

Bu konuşmanın ardından CHP grubu adına söz alan Mehmet Güzelmansur konuşma yaptı. Güzelmansur konuşmasında, 'Başta başkanımız sayın İsmail Kimyeci olmak üzere AK Parti, CHP ve MHP'li tüm meclis üyesi arkadaşlarımı şahsım ve grubum adına yürekten kutluyor, başarılar diliyorum. Temennimiz daha refah bir Antakya daha modern bir Antakya, daha yaşanabilir bir Antakya'dır. Yapıcı bir muhalefet sergiliyor olacağız. Şehrimize olumlu katkı sağlayan her kararı ve sözü destekleyip alkışlayacağımızı grubum adına belirtmek istiyorum' şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Meclis üyelerinin yaptığı seçimler sonrasında Meclis 1. Başkan vekilliğine Mahmut Tansal, 2. Başkan vekilliğine Aynur Karaçete, Katip Üyeliklerine Zafer Türkoğlu, Faruk Otuzbir, Encümen Üyeliklerine Ömer Ercin, Halil İbrahim Toysal ve Hikmet Hatunoğlu, İmar Komisyonu üyeliklerine Rüstem Konak, Armağan Teköz, Hikmet Bilgin, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Abdulşükür Mert, Ayhan Özat ve Hüseyin Yılmaz seçildi.

(Haber Merkezi)

NARENCİYE FESTİVALİ MERSİN'DE DÜZENLENECEKDünya ve Türkiye'de narenciye tüketiminin artırılması amacıyla Mersin Valiliği öncülüğünde 1718 Kasım 2012 tarihlerinde bu yıl üçüncüsü organize edilen Narenciye Festivali kapsamında Narenciye Tanıtım Grubu da üzerine düşeni yapıyor.

Akdeniz İhracatçılar Birliğinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:“Mersin Narenciye Festivali öncesinde Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir ve Mersin Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilecek tanıtım etkinliklerinde Narenciye Tanıtım Grubu'na ait “Narenciye Çeşmesi” standından halka portakal suyu ikram edilecek. Bölgemiz açısından büyük önem arz eden narenciye sektörü, Narenciye Festivali ile Türkiye'nin narenciye merkezi Mersin'de buluşurken, festival ile eş zamanlı olarak da Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü ve AKİB organizatörlüğünde narenciye alım heyeti programı da düzenlenecek.

Alım heyeti kapsamında 16 Kasım 2012 tarihinde, Türk firmaların ticari bağlantı kurmaları amacıyla, ihracatçı firmalar ile İran, Beyaz Rusya, Finlandiya ve Polonya’dan toplam 11 ithalatçı firma temsilcisinin birebir görüşme imkânı bulacağı İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirilecek.

İkili görüşmelerin ardından da konuk firma temsilcilerine Mersin'de yer alan narenciye paketleme tesisleri ve narenciye bahçeleri gezdirilerek, Türk narenciyesi ile bilgiler aktarılacak.

Adnan Menderes Bulvarı Mezitli sahil kesiminde bulunan festival alanında yer alacak Narenciye Tanıtım Grubu standında ise, ziyaretçilere NTG'nin kuruluşu, misyonu, faaliyetleri hakkında bilgi verilerek, portakal suyu ikram edilecek.

16 Kasım 2011 Cuma günü saat:13.00'te, Mersin'de Akdeniz İhracatçı Birlikleri hizmet binasında gerçekleştirilecek İkili İş Görüşmeleri'ne ve Adnan Menderes Bulvarı, Aşina Restaurant karşısında yer alan NTG standına tüm üreticiler, ihracatçılar, AKİB üyeleri ve basın mensupları davetlidir.”

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 14.11.2012 10:21:35   

Antakya'ya estetik güzellikAntakya Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı ile Ulus Alanını bir birine bağlayan köprünün orta refüjünü önce çiçek bahçesine çevirdi, sonra da refüje estetik görünümlü 6 adet aydınlatma direği monte ederek köprüye güzel bir görünüm kazandırdı.

Antakya Belediyesi, kent içerisindeki parklarda ve yeşil alanlarda çeşitli düzenlemeler yaparak, Antakya halkına daha temiz, modern ve kent estetiğinin mükemmel olduğu alanlar yaratmaya devam ediyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, parkların yanı sıra ana cadde ve sokaklardaki ağaçları budayıp ve ilaçlayarak yaza hazır hale getirdi. Bunun yanı sıra çim ekimi ve mevsimlik süs bitkileri dikimi çalışmaları da aralıksız sürüyor.

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; “Kentin çeşitli alanlarına mevsimlik süs bitkileri ve laleler dikilerek kent halkının hizmetine sunuldu. Kent halkından aldığımız destek bizlerin daha iyiye ve güzele yönlenmemiz için motive kaynağı olmakta. Halkımızın daha yeşil, daha modern ve daha güzel bir Antakya'da yaşaması bizim en önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. 45 aydan bu yana tarihi mekanların restorasyonu, altyapı çalışmalarıyla, asfalt, kaldırım, parke taşı döşeme faaliyetleriyle, oluşturulan yeni park ve yeşil alanlarla, düzenleme yapılan kavşak çalışmalarıyla, sosyal, kültürel ve sportif alanda gösterilen başarılı faaliyetlerle, caddelerimizi, sokaklarımızı, mahallelerimizi ve şehrimizi çağdaş ve modern görünümlere kavuşturmak için tempolu bir şekilde çalışıyoruz. Bu hizmetleri sizlerden aldığımız destek, moral ve motivasyonla hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Büyük bir gelişim ve dönüşüm içinde bulunan şehrimizi koşar adımlarla geleceğe hazırlıyoruz.”dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 1 ay önce / 11.03.2013 11:40:42   

BERBER: TATSIZ OLAYLARA ÜZÜLDÜMAntakya Belediyesi Meclis Üyesi ve şehrimizin tanınmış hal esnaflarından Zeki Berber, Umre ziyareti için gittiği Kutsal Topraklarda bulunduğu dönemde yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Berber, yıllarca omuz omuza mücadele ettiği bazı dostlarının acımasız eleştirileriyle üzüntüsünün daha da arttığına dikkat çekerek şu açıklamada bulundu;

“10 Şubat tarihinde ALLAH'ın izni ve keremiyle gittiğim kutsal topraklardaki Umre ziyaretimden nasiplenerek döndüm. Sadece Müslümanlar için değil, tüm insanlar için özelliklede mazlumlar, kimsesizler, yokluk v.b. sorunlarla mücadele edenler için dua ettim. İnsanların kurtuluşu için gözyaşı döktüm.

Resulullah (S.A.V.)'min cennet bahçelerinden bir bahçe dediği Ravza yakınında ibadet ederken, şehrimizde yaşanan talihsiz olayı beni arayan, bana mesaj atan dostlarımdan öğrendim. Ertesi gün şahsıma ve aile fertlerime yönelik hakaret dolu yazılardan duyduğum üzüntüyü kelimelerle izah etmek mümkün değil. Beni üzen hakkımda yazılanlar ve bizleri tanımayanların eleştirisi asla değildi. Yıllarca bu ülke için omuz omuza mücadele ettiğim dostlarımın acımasız eleştirileriydi.

Otuz yılı aşkın siyasi hayatım boyunca, inandığım ve uğruna mücadele ettiğim ilke ve inançlarımdan asla taviz vermedim. Ülkücülüğümün, milliyetçiliğimin, vatanseverliğimin, muhafazakârlığım veya kişiliğimin tartıya konulmasına asla ve asla tahammül ve müsaade edemem.

Kurumsal yapıda yönetilen şirketimizin tüm şubelerinde yetkili amirlerden müsaade alınmadan (toplantı ve eğlence yasası gereğince ) salon kiralanmasının mümkün olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarım.

Şirketimizin, salonumuzun, şahsımın ve biraderlerimin istemeden de olsa adının karıştığı bu tatsız olaydan dolayı üzdüğümüz tüm halkımızdan özür dileriz. Beni arayarak üzüntümü paylaşan tüm dostlara da teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 14.03.2013 11:29:54   

FOSİL SERGİSİ İLGİ GÖRDÜPrime Mall Antakya, farklılıkların ve alışverişin merkezi olmaya devam ediyor. Açıldığı günden bu yana birbirinden farklı ve ilginç etkinliklere imza atan Prime Mall alışveriş merkezi, fosil sergisi ile ziyaretçilerini yüzyıllar öncesine götürdü.

Bilim ve Paleontoloji Derneği tarafından Prime Mall Antakya'da kurulan fosil sergisine, ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar ulaşan bitki ve hayvan fosilleri, hem şaşkınlık hem de büyük ilgi uyandırdı.

Etkinlik ve kampanyalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirten Prime Mall yönetimi, keyifli ve ayrıcalıklı bir alışveriş için herkesi kentin tek yaşam merkezine davet ettiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 12.03.2013 11:09:16   


BAKKALLARDAN AYNI KARAR: TEKSÖZAntakya Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası başkanlığına bir kez daha M. Sabit Teksöz seçilerek bakkal esnafından güvenoyu tazeledi

Antakya Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası, olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirerek M.Sabit Teksöz başkanlığındaki yönetimini belirledi.

23 Ocak Perşembe günü B.Antakya Otelinde yapılan ve büyük ilgi gören kongre, birlik ve dayanışma içinde geçti. Antakyalı bakkal esnafı uzun yıllardır kendisine hizmet veren genç ve dinamik başkanı M.Sabit Teksöz'e bir kez daha güvenoyu vererek yeniden seçti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Hatay Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, çok sayıda oda ve kooperatif başkanının katıldığı kongre, nezih bir ortamda yapıldı.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz'ün divan başkanı, Sabit Ak, Mustafa Şen, Tanju Yeşil, Cengiz Canbolat'ın divan üyesi olarak görev yaptığı kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Sabit Teksöz'ün faaliyet raporu ve denetleme raporunu okumasının ardından genel kurul delegeleri tarafından ibra edildi. Esnafın birlik ve dayanışma içinde olması gerektiğini vurgulayan Teksöz, kongrede şu konuşmayı yaptı:“ Ülkemizin zor dönemlerden geçtiği bu süreçte ayakta kalabilmek hatta gelişip güçlü adımlarla geleceğe ilerlemek, ancak değişimi takip etmekle mümkündür.

Esnaf kredi kooperatifinden çekeceğiniz kredilerde sizlere elimden gelen kolaylığı yapıyorum. Şuan bu krediler Türkiye'nin en uygun kredisi durumunda. Faiz oranı 0.55, konut kredilerinden bile daha düşük durumda. Vadenin 5 yıl, ödemelerin 3 ay veya 6 ay da bir olması ayrı bir avantaj konusu. Lütfen dükkânlarınızı yenilemek ve halkımıza daha iyi hizmet verebilmek adına bu kredilerden faydalanın.

“Kendimizi yenilemeliyiz, yoksa yeniliriz!” sözüyle hareket ederek, dükkânlarını yeniden dizaynettiler. İnandılar ve başardılar.

Her şeyden önce inanmalıyız ve profesyonel yardım almalıyız. Eski sistemimizi bir tarafa bırakmalı, yeniliklere açık olmalıyız. Başarının ilk adımı budur. Oğlumuza, kızımıza, gençlere güvenmeliyiz. Onlar bizi daha ileriye götürecektir. İşte Fahrettin Aslan ailesi, aile kenetlenmiş, üç kardeş bir araya gelmiş, başlarında anneleri, güzel bir birliktelikle dükkânlarını büyüttüler, yazar kasa, pos cihazı, bilgisayar sistemine geçerek, temiz ve düzenli raflar kullanarak, iş bölümü yaparak başarıyı yakaladılar, onları kutluyorum.

İnşallah sizlerle beraber daha birçok barıya imza atarız. Yönetim ve denetim kurullarımızla beraber emrinizdeyiz. Sizin yüzünüzün gülmesi benim için her şeye değer.

Şu kısa dünyada birbirimizi sevmemiz, kucaklamamız, birlik ve beraberlik içinde olmamız en büyük dileğimdir.

Biliyorsunuz her biriniz benim için ayrı ayrı çok önemlisiniz. Odamıza gelin, beraber görüşelim ve fikirlerimizi değerlendirelim. Sizlerle fikir birliği yapmak beni çok mutlu edecek.” dedi.

Bu arada meslekte 25 ve 30 yılını dolduran toplam 43 esnafa hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimde M.Sabit Teksöz başkanlığındaki yeni yönetim ve denetim üyeleri seçilerek göreve başladı.

(Haber: S.Ergin-H.Kaya)

3 ay, 26 gün önce / 24.01.2014 10:49:53   

Muhtarlık seçimlerinde kan döküldüKırıkhan ilçesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği muhtarlık yüzünden çıkan kavgada 4'ü ağır 13 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kırıkhan ilçesine bağlı Gölbaşı İskan İlköğretim Okulun'nda muhtar adayları arasında oy verme nedeniyle çıkan tartışmanın büyümesi ile bir bayan ve bir erkek olmak üzere iki kişi hayatını kaybettiği 4 kişi ağır olmak üzere 13 kişinin yaralandığı belirtildi.

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Elde edilen ilk bilgilere göre 30 Mart 2014 Pazar günü saat 11.45 sıralarında ilimiz Kırıkhan İlçesi Gölbaşı İskan İlköğretim Okulu bahçesinde muhtar adayları arasında oy verme sırası nedeni ile tartışma çıkmıştır.

İki tarafın yakınlarının olaya karışması ve tartışmanın büyümesi neticesinde A.Y. isminde bir bayan ve İ.B. isimli bir erkek olmak üzere iki vatandaşımız hayatını kaybetmiş, dördü ağır olmak üzere toplamda onüç vatandaşımız da yaralanmıştır.

Bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin takviye edilmesi ile taraflar kontrol altına alınarak tartışma sona erdirilmiştir. Gölbaşı Köyü'nde hayat normale dönmüş olup, konu ile ilgili inceleme sürdürülmektedir.” denildi.

AKHİSAR KÖYÜ'DE 2 KİŞİ YARALANDI

Akhisar Köyünde muhtar adayları arasında çıkan tartışmada havaya ateş açılması sonucunda 2 kişinin yaralandığı bildirildi.

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Elde edilen ilk bilgilere göre 30 Mart 2014 Pazar günü saat 15.00 sıralarında ilimiz Merkeze bağlı Akhisar Köyü'nde muhtar adayları arasında çıkan tartışmada havaya rastgele ateş açılmıştır.

Açılan ateş sonucu iki vatandaşımız ve bir güvenlik görevlisi hafif şekilde yaralanmıştır.

Bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin takviye edilmesi ile olay kontrol altına alınmış olup, silah kullanan kişilerin belirlenmesi çalışmaları sürdürülmektedir.” denildi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 5 gün önce / 31.03.2014 11:18:21   

STADYUMDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYORAtatürk Stadı Kapalı tribün çalışmaları son hızla devam ediyor.

Temel çalışmalarının tamamlanmasının ardından İzmir'den 8 tır dolusu çelik konstrüksiyon tribün taşıyıcı ayakları, tribün profilleri, çapraz gerilim boruları gelmiş olup, taşıyıcı ayak montaj çalışmalarına hemen başlandı. 3 katlı olması planlanan Kapalı tribün toplam 1000'e yakın kişi kapasiteli olacak.

Ayrıca maraton tribün ile yan açık tribünlerin koltuklama ve boyama çalışmaları tamamlandı. Yakın bir tarihte bitirilmesi planlanan stat çalışmalarında her şey TFF kriterlerine uygun olarak yapılacak.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 03.12.2012 11:35:25   

Büyükşehirin artıları çok büyük


Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş Hatay'ın Büyükşehir olmasıyla birlikte bütünlüğe kavuşacağını söyledi. Hizmetlerin artık tek elden ve hızlı yapılacağını kaydeden Başkan Savaş, bu düzenlemeyle birlikte Hatay'da 76 olan belediye sayısının da 16'ya ineceğini belirterek, Büyükşehir'in Hatay'a çok büyük artılar sağlayacağını söyledi.

Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş Büyükşehir'in işleyişi hakkında şu bilgileri verdi; 'Büyükşehir Hatay'ı bütünler. Ulaşım, altyapı, mezarlık, içme suyu gibi temel hizmetler seçimden sonra Büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak. Esas ana omurga işleri Büyükşehir yapacak. Büyükşehir daha çok hizmet, daha çok yatırım demek. Şehrin her m²'sine, en ücra köşesine kadar daha çok hizmet demek. Bizlerle denk nüfustaki ve denk coğrafyadaki şehirler almış başını gitmiş durumda. Büyükşehir'le birlikte vizyonumuzu en üst seviyelerde tutarak bu şehirleri kısa sürede yakalamamız ve her alandaki zengin potansiyelimizle geçmemiz gerekiyor. O yüzden Büyükşehir Hatay'a çok büyük artılar sağlayacaktır.” dedi.

Şu anda mevcut 76 belediyenin bulunduğu Hatay'da Büyükşehir'le birlikte bu sayının 16'ya düşeceğini vurgulayan Başkan Savaş; '76 belediyemiz var şu anda. Bunların 12 tanesi ilçe, gerisi belde belediyeleri. Beldeler kapanıyor, yeni 12 ilçeye 3 tane daha ekleniyor. Yaklaşık 15 ilçemiz ve bir de Büyükşehir belediyemiz oluyor. Yani 76 belediyenin 16'sı kalıyor, 60 tane belediye ortadan kalkıyor. Bunlar mahalle kapsamına alınacak, köylerimizde mahalle statüsü kazanacak. Yani artık 15 ilçe, 1 Büyükşehir belediyesi Hatay'ın tümünü kapsayacak.' ifadelerini kullandı.

Büyükşehir yasasının onaylanmasına rağmen 2014'teki yerel seçimlerle birlikte faaliyete gireceğini de hatırlatan Lütfü Savaş; 'İsmi belki şimdi konuldu ama Büyükşehir 2014 yerel seçimlerinden sonra olacaktır. Büyükşehir'in ilk yapması gerekenin en ücra köşeye kadar alt yapı ve ulaşım ayrıcalığını, ulaşımdaki farklılıkları ortadan kaldırmak, hepsini homojen bir yapıya büründürmek.' şeklinde konuştu.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 1 ay önce / 30.03.2013 09:33:08   

HATAY, VERGİ GELİRİNDE TÜRKİYE 9.SUHatay Defterdarı Mustafa Akdemir, Hatay Defterdarlığının 2012 yılı faaliyetlerini değerlendirerek, 2012 yılında Türkiye Bütçesi vergi gelirleri içerisindeki İlimizin payı % 1,00 olup, Türkiye sıralamasında 9'uncu sırada yer aldığını söyledi.

Akdemir, merkez ve ilçe birimlerinin katılımıyla dün, Valilik Toplantı salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu bilgileri verdi; “ İlimiz bütçe gelirlerinin % 56,77'si uluslararası ticaret ve muamelelerden alınan vergiler, % 14,70'i gelir ve kurumlar vergileri, % 14,22'si dahilde alınan mal ve hizmet vergileri ve % 14,31' i diğer gelirlerdir. İlimizin toplam giderler içerisindeki payı % 0,57 olup, Bütçeden en fazla ödenek alan İller sıralamasındaki yeri 21'dir.

İlimiz bütçe giderlerinin % 64,04'ü personel giderleri, % 13,56'sı mal ve hizmet alımları, % 10,94'ü SGK ödemeleri ve % 11,46'sı diğer harcamalardır. Defterdarlığımızca 2012 yılında 38.184,040,33 TL milli emlak gelirleri tahsil edilmiş olup, bu gelirlerin ilimiz vergi gelirleri içindeki ağırlığı % 1,18 dir.

Bakanlığımız Milli Emlak Genel Müdürlüğünce ülke genelinde yapılan milli emlak işlemlerinin değerlendirilmesi sonucunda, İlimiz Defterdarlığının İrtifak hakkı gelirlerinde 1'inci sırada, ecrimisil gelirlerinde 9'uncu sırada, kira gelirlerinde ise 16'ncı sırada yer aldığı belirlenmiştir.

Defterdarlığımız irtifak hakkı gelirleri 24.168.655,55 TL ile ülke geneli içinde %7,2'lik bir paya sahiptir. İlimizde toplam 1.825 adet kamu konutu bulunmakta olup 2012 yılında 2.879.190,86 TL kira geliri elde edilmiştir. İlimizde gelir getirici mahiyette olan 14.497 adet toplam 147.715 dönüm taşınmazdan, 9.034 adet toplam 57.794 dönümü kullanılmaktadır.

İlimiz dâhilinde 2/b yasası kapsamında 1397 adet taşınmaz bulunmakta olup bu taşınmazların yüzölçümü 1.913,75 dönümdür. 2/b kapsamında vatandaşlardan 1.374 adet başvuru alınmış olup başvuru oranı % 93'tür. Başvuru ücreti yatıranların sayısı 1.136 olup oranı % 77'dir. 2013 yılı gelir hedeflerimiz, bütün gelir kalemlerinde enflasyonun bir katı oranında artış sağlamaktır. “ dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 3 ay önce / 31.01.2013 11:15:45   

Mezbahaneler denetlendiAntakya'da bulunan mezbahaneler Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından denetlendi.

Yapılan denetimlerde kesimi yapılan hayvanlarda küpe olup olmadığı, kesimhanelerin hijyeni ve sağlık durumu ele alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: Antakya ilçemizde bulunan Çelikler Ltd. Şti., Ak et Ltd Şti., ve Antakya belediyesi kesimhaneleri İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünce oluşturulan ekiplerce denetlendi.

Yapılan denetimlerde kesilen hayvanlara ait kulak küpesi ve hayvan pasaportları kontrol edildi. Kesimhanelerin sağlık ve hijyen şartları denetlenerek tespit edilen eksikliklerin giderilmesi konusunda kesimhane sorumluları uyarılarak idari işlem yapıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 04.01.2013 13:09:30   

19 YAŞINDAKİ GENÇ KIZ KAYIP


Antakya'da bir anne, 19 yaşındaki kızının önceki günden beri kayıp olduğunu belirterek yetkililerden kızının bulunması için yardım talebinde bulundu.

19 yaşındaki kızı Merve Topal'ı kendisinin hastanede yattığı gün son olarak gördüğünü daha sonra haber alamadığını, sağlık ve hayati endişe yaşadığını belirten kızın annesi Sevgi hanım, fotoğrafta görülen kızını görenlerin polisi aramalarını rica etti.

Kızının kaybolmasının ardından durumu Emniyet Müdürlüğüne bildirdiğini belirten anne, kızı Merve Topal'ın bir an önce bulunmasını istiyor.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 22.02.2013 11:01:12   

Muharrem İnce'ye künefe ikramıCHP Grup başkanvekili Muharrem İnce'ye künefe ikramında bulunuldu.

CHP Hatay İl Örgütü tarafından, Harbiye Kervan Tesislerinde onuruna verilen akşam yemeğine katılan Muharrem İnce'ye, ilk kez geldiği Antakya'da künefe ikramında bulunuldu.

Künefe tepsisinin ilk dilimini de kendi kesen Muharrem İnce, Antakya'nın mezelerine ve özellikle de künefesine hayran kaldığını ifade etti. (Haber Merkezi)

1 yıl, 6 ay önce / 03.11.2012 10:10:28   

KAMİL KÖSEOĞLU YÜZME'DE MASTERLER TÜRKİYE ŞAMPIYONUUzun yıllardır hem sporcu hem de antrenör olarak yüzme sporuna hizmet veren Kamil Köseoğlu, bir başarıya daha imza atarak Masterler Yüzme Şampiyonasında Türkiye şampiyonu oldu.

15-17 Şubat tarihleri arasında Bursa Atıcılar Yüzme Havuzunda yapılan Türkiye uzun kulvar Masterler yüzme yarışmasına ilimizi temsilen katılan Kamil Köseoğlu, 55-59 yaş kategorisinde 200 metre ferdi karışıkta birinci, 400 metre serbestte birinci, 200 metre kurbağalamada ikinci olarak üç madalya ile Antakya'ya döndü.

Halen Hatay Nizamettin Özkan İlköğretim Okulunda öğretmenlik görevini de sürdüren Kamil Köseoğlu, bu başarıyı sağlarken kendisine destek veren Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'a, Atalya Spor Merkezi yetkililerine teşekkür etti.

Köseoğlu, hedefinin Hollanda'da yapılacak olan Avrupa Şampiyonasında iyi dereceler elde etmek olduğunu belirtti.

(Haber: Sadullah Ergin)

1 yıl, 2 ay önce / 20.02.2013 11:07:32   

Hatay'a özgü yerel gıda ürününe destek9.Proje başvuru kabul dönemi kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) çok sayıda el sanatı ve Hatay'a özgü yerel gıda ürününe yüzde 50 hibe desteği veriyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, 9.Proje başvuru kabul dönemi kapsamında yer alan, arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki, süs bitkileri, kültür balıkçılığı, kırsal turizm, yerel gıda ürünleri ve el sanatları gibi konularda yapılacak yatırımlara yüzde 50 hibe desteği sağladıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Hibe programlarına faydalanıcıların maksimum seviyede katılım sağlaması amacı ile daha önce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl, İlçe Müdürlükleri ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 60 saatlik kurs eğitim programı düzenledik. Bu vasıta ile çok sayıda potansiyel faydalanıcı ve yatırımcıyı sertifika sahibi yaptık.

Arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki, süs bitkileri, kültür balıkçılığı, kırsal turizm, yerel gıda ürünleri ve el sanatlarında sertifika sahibi olan veya kalfalık, çıraklık ve usta öğreticilik belgesi olan yatırımcılardan proje bekliyoruz. Bu çerçevede hazırlanacak olan ve kurumdan onay alan projelere yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacak

Orgu Peyniri, Dil Peyniri, Doğal Zeytin Yağı, Firik, Ceviz Ezmesi, Biber Salçası, Humus, Zeytin yağı ve salamurası Sürki, pekmez, sumak, lif, kekik kuru domates, kuru biber, kuru patlıcan, çakşır, zahter, testi peyniri, tuzlu yoğurt, domates salçası, uzum pekmezi, ceviz reçeli, kömbe, tursu, turunç reçeli, biberli ekmek, oruk, haytalı, harnup, ceviz sucuğu, pestil Yayladağı lokumu, bulgur, kahke, kâğıt kebabı, künefe, defne sabunu ve yağı, ipek üretimi, ağaç işleri, metal işlemeciliği, cam işlemeciliği, seramik üretimi, çömlekçilik, testicilik, dikiş, nakış işleri'' başta olmak üzere çok sayıda el sanatı ve Hatay'a özgü yerel gıda ürününe destek veriyoruz” dedi.

Arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki, süs bitkileri, kültür balıkçılığı, kırsal turizm, yerel gıda ürünleri ve el sanatları projelerinde, yatırım tutarının 5 bin ile 400 bin euro arasında değiştiğini belirten Özgürsoy; bu konularda proje hazırlamak iste-yen yatırımcılarımız, 15 Mart'a kadar projelerini TKDK Hatay İl Koordinatörlüğüne sunabilirler” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 09.02.2013 09:27:25   

TÜMOK'TAN SPOR KÜLTÜRÜ VE OLİMPİK EĞİTİM PROJESİTürkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TÜMOK) “Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu” tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen ilkokul 4.ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik “SPOR KÜLTÜRÜ VE OLİMPİK EĞİTİM PROJESİ” sunumu 47 Aralık 2012 tarihleri arasında ilimizde düzenlenecek.

Projenin amacı, Profesyonel sunucu ve sevilen maskot 'OLİ' ile spor kültürünü, Olimpiyat oyunlarını ve felsefesini, Fair Play'i, sağlıklı beslenmeyi, çevre duyarlığını çeşitli videolar, çizgi filmler, küçük yarışmalar, renkli görsellerle interaktif olarak anlatmak olacak.

4 gün sürecek bu aktivitenin ilki 4 Aralık Salı (Bugün) saat:09.30'da Antakya Kültür Merkezinde yapılacak. Yaklaşık 4.000 öğrenciye konu ile ilgili sunumlar yapılacak. Bu sunumlar esnasında öğrencilere küçük hediyelerde verilecek.

(Spor Servisi)

1 yıl, 5 ay önce / 04.12.2012 11:17:06   

İnce ve Ünal Ailelerinin düğün mutluluğuAntakya'nın tanınmış İnce ve Ünal Aileleri, genç evlatlarının düğün töreniyle mutlu gün yaşadılar.

Saadet İnce ve Hakkı Ünal arasında yeni bir yaşamın başladığı ve 31 Ekim 2013 Perşembe günü akşamı İpek Düğün Salonunda yapılan düğüne, iki ailenin akraba, dost ve sevenleri katılarak bu mutluluğu paylaştılar. Gelinin amcası Ahmet İnce ile yengesi Nuray İnce'de düğünde hazır bulunarak ev sahipliği yaptı.

Bu arada Hatayspor Taraftarlar Derneği yönetim kurulu üyesi Ahmet İnce'yi bu mutlu gününde Taraftarlar Dernek Başkanı Sadullah Ergin, Kurucu Başkan Mehmet Deviren, yöneticiler Yakup Alp, Songül Taşdelen, Aşkın Savaşırkılıç yalnız bırakmadılar.

Birbirlerine çok yakışan Saadet-Hakkı Ünal çiftinin gece boyu çok sevinçli ve mutlu oldukları gözlendi.

Neşe içinde başlayan düğün töreninde yöremizin sevilen ses sanatçısı Yusuf Ramazan (Hoca) en güzel şarkılarını genç çiftler için söyledi. Bu arada düğün törenine katılan davetliler gecede bol bol halay çektiler.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak İnce ve Ünal Ailelerinin bu özel gününü kutlar, Saadet-Hakkı Ünal çiftine hayat boyu mutluluklar dileriz.

(Yorum Özel Haber)

5 ay, 14 gün önce / 07.11.2013 10:49:11   

Güven tazeleyen Korkmaz yeniden başkanHatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (HSMMMO) 21. olağan genel kurulunu Cumartesi günü yaptı.

Hatay SMMM Odası toplantı salonunda yapılan kongreye, Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Gülay Gül, Mali Müşavirler ve Muhasebeciler katıldı. 21. olağan genel kurulun divan başkanlığını Yeminli Mali Müşavir ve TÜRMOB Denetleme Kurulu Başkanı Mosis Yontan yaptı.

21. olağan genel kurulun açılış konuşmasını yapan Abdullah Korkmaz şu açıklamada bulundu; “Gelir ve Kurumlar Vergisi beyan dönemlerinden çıktık rahatlayacağız diye sevinemeden Geçici Vergi Beyannamesi yapma, adres bilgilerini güncelleme yevmiye defterlerini çekip kapanış tasdikini yaptırma telaşı başladı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi daha hazırlayıp elektronik ortamda göndermemiz gereken birçok form ve beyanname bizleri bekliyor. Son dönemlerde üzerimize yüklenilen bu sorumluluk ve angaryalar yüzünden ne yoğunluğumuz bitiyor ne de yorgunluğumuz.

İyi ki Genel Kurulumuz var, bu vesileyle bir birimizi görmüş olduk. Yıl boyunca sınırlı sayıda da olsa gerek eğitim, gerek sosyal amaçlı toplantılar nedeniyle de zaman zaman beraber oluyoruz. Bu tür etkinlikler de olmazsa nerdeyse başımızı masadan ve bilgisayar ekranından kaldıramayacağız.

Değerli meslektaşlarım, devletin en önemli gelir kaynağı olan verginin hesaplanması ve tahakkukunda önemli görevleri yerine getiren serbest muhasebeci mali müşavirler camiası, taşıdığı misyonun ve yüklendiği sorumlulukların bilincindedir. Bugüne kadar sadece mesleğimizi ilgilendiren konularda değil, mükelleflerle ilgili ancak; bizi doğrudan ilgilendirmeyen birçok formu her ay doldurmaktayız, elektronik ortamda çeşitli kurumlara durmaksızın bilgi aktarmaktayız. Mesleki sorumluluklarımız dışında sadece istatistik amaçlı olan bu bilgileri, elektronik ortamda ilgili kurumlar birbirlerinden kolaylıkla alabilecekken biz ve mesleğimiz bu işin aracısı yapılmaktadır. E-devlet uygulamasını başarıyla gerçekleştirdiğimiz, teknolojiyi bu kadar kolay kullanabildiğimiz bir ortamda yükümüzün hafifletilmesi ve asıl mesleğimizi icra etmemize olanak sağlanması daha anlamlı olacaktır.

Gelir İdaresi ile işbirliği içinde her konuda başarılı çalışmalar sürdürmenin; İdare, mükellef ve meslek mensupları arasında sağlıklı ve güçlü ilişkiler geliştirmesinin öneminin bilincindeyiz ve buna katkı vermeye de her zaman olduğu gibi bugünde hazırız. Meslek örgütü olarak, ülkemizin daha demokratik, daha özgürlükçü bir hukuksal zemine sahip olması her zaman talebimiz olmuştur.

Bugüne dek Odamıza fedakârca sahip çıkan, desteğini esirgemeyen tüm üyelerimize Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyorum. Genel Kurulumuza katılmak suretiyle Odamıza ve mesleğimize sahip çıkmanın güzel bir örneğini gösteren siz değerli üyelerimize teşekkür ediyorum.

Genel Kurulumuzun, ilimize, ülke ekonomisine, mesleki dayanışmamıza ve mesleğimize katkı getirmesini diliyorum” dedi.

Tek listeyle gerçekleşe seçimde Hatay SMMM Odası yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Abdullah Korkmaz, Ahmet Şenkule, Münir Atıcı, Tahsin Kırık, Rana Atalay.

(Haber: Hasan KAYA)

11 ay, 11 gün önce / 13.05.2013 12:58:05   

Muhabirlere yönelik seminer başladıHatay'da görev yapan basın mensuplarının mesleki tecrübe ve birikimlerini artırmak amacıyla Basın İlan Kurumu Hatay Şubesi, Hatay Gazeteciler Cemiyet ve Antakya Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ile hazırlanan ve iki gün sürecek olan eğitim semineri dün Basın İlan Kurumu Hatay Şube Müdürlüğünde başladı.

Söz konusu eğitim seminerine; eğitimci olarak Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünden Komiser Yardımcısı Murat Dinçaslan, İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Binbaşı H. Hüseyin Güzeldal, İdari Kısım Amiri Jandarma Kıdemli Başçavuş Metin Hasbutçu ve Hatay'da görev yapan basın mensubu muhabirler katıldı.

Muhabirlerin polis ve jandarma arasındaki ilişkiler konuşularak, karşılaşılan sorunlar dile getirildi. Görüş alışverişinde bulunan katılımcılar, basın mensuplarının yönelttiği soruları cevapladı.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl önce / 05.04.2013 11:06:51   

Lekesiz: Habibi Neccar projesi ile nefes aldıracakHatay Valisi Mehmet Celalettin lekesiz, kültür mirasımızın yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Lekesiz, Habib-i Neccar Camii etrafındaki kamulaştırma çalışmalarında son noktaya gelindiğini belirterek “Bu projede ilimizin nefes alacağı bir alan haline dönüştürülecek” dedi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, alanda yürütülen yıkım ve kamulaştırma çalışmalarını yerinde inceleyerek Vakıflar Bölge Müdür Vekili Ahmet Yılmaz'dan bilgi aldı.

Vali Lekesiz incelemelerin ardından yaptığı değerlendirmede, şu açıklamalarda bulundu: “Sahip olduğu sayısız değerleri ve kültürel mirası ile dünyaya örnek olan medeniyetlerin beşiği ilimizde, bu değerlerimizin yeniden ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda; Anadolu'daki ilk camii olma özelliği taşıyan ve ilin belleğinde önemli bir imgesel değeri bulunan Habib-i Neccar Camii'nin etrafındaki kamulaştırmaları müteakip yıkım işlemleri gerçekleştirilmeye başlandı. Camiinin etrafındaki hemen hemen bütün yapıların ve arsalar kamulaştırıldığı. Bu yapı ve arsaların kamulaştırılmasında Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün büyük katkısı oldu.

Söz konusu bölgenin ön kısmının Antakya Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında çevre düzenlemesinin yapılarak, ilin nefes alacağı bir alan haline dönüştürülecek.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 21.11.2012 10:24:16   

VEFAT EDENLER


ADI SOYADI VEFAT TARİHİ DEFNEDİLEN MEZARLIK
AHMET GÜLLÜ-02.05.2013-TANISMA KÖYÜ
FERIDE KASIF-02.05.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
AYSE GÖNÇ-02.05.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
EMINE KOKUSEVER-01.05.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
MUSTAFA AÇIK-30.04.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
YUSUF GEZER-30.04.2013-ASAGIOBA KÖYÜ
MEVLÜDE DÖNMEZ-30.04.2013-YEDITEPE KÖYÜ
MUSTAFA TEZEL-30.04.2013-OGLAKÖREN KÖYÜ

12 ay, 21 gün önce / 03.05.2013 11:19:42   

Büyükşehir yasa tasarısının 1. bölümü kabul edildi
HATAY BÜYÜKŞEHİR İÇİN SÜREÇ İŞLİYOR
Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen Büyükşehir yasa tasarısının 1. bölümü kabul edildi. Tasarıya göre Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van Büyükşehir belediyesi olacak.

TBMM Genel kurulunda, 13 ilde Büyükşehir belediyesi kurulmasına ilişkin tasarının 1. bölümü kabul edildi. 120. maddeleri kapsayan 1. bölümde kabul edilen maddelere göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van Büyükşehir belediyesi olacak. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun Büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırları olacak. Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak. Bu illerin, bucak teşkilatları da kaldırılacak. Bu illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli'ndeki orman köyleri de dâhil köylerin tüzel kişiliği sona erecek.

Hatay'da Antakya, Defne, Arsuz, Payas, ilçeleri kurulacak. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, il özel idarelerince kullanılan haklar, yetkiler ve görevler, il özel idaresi bulunmayan yerlerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nca kullanılacak. Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, defterdarlıklar açılan emanet hesaplarına aktarılacak. Toplanan paraların yüzde 20'lik kısmı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncelik vereceği projelerde kullanılacak. Kullanılmayan miktar, bakanlık bütçesine aktarılacak.

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, mahalleye dönüştürülen köylerde, yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapacak ya da yaptıracak.

Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucuları, halen görev yaptıkları yerlerde görev yapmaya devam edecek.

Nüfusu 750 binden fazla olan illerin belediyeleri kanunla Büyükşehir belediyesine dönüştürülebilecek.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 13.11.2012 11:22:40   

MKÜ'de Halk Bankası ile promosyon anlaşması yapıldıMustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanvekili Ünal Dönmez, Halk Bankası Antakya Şubesi Müdürü Cemil Horoz ve Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay'ın katılımıyla Halk Bankası ile banka promosyon protokolü imzalandı.

Rektör Güder, banka promosyon protokolü imzalanışında yaptığı konuşmasında, “Üniversitemizde benden önce yapılmış promosyonların süresi 2012 yılının Aralık ayının sonunda dolmakta ve bu kapsamda önümüzdeki 3 yılı kapsayacak bir şekilde yeni bir promosyon anlaşması yaparak üniversitemiz çalışanlarının, kurumumuzun lehine belirli bankacılık hizmetlerinden muafiyetler, masraf muafiyetleri sağlayan bir anlaşma yapma ihalemiz oldu. 8 bankanın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu ihale süreci sonucunda Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi'nin 3 yıl boyunca bu hizmetleri üniversitemize vermesi yönünde ihalemiz neticelenmiş ve ihale kapsamında 3 yıl boyunca maaş hesapları için her bir personelimize 1.850 TL'lik bir promosyon hakkı kazandırılmış oldu. İlimizde diğer kamu kurumlarının yürüttüğü promosyon anlaşmaları dikkate alındığında üniversitenin yapmış olduğu anlaşmanın ildeki en iyi anlaşma olduğunu da hep beraber görmüş ve müşahede etmiş olduk. Katkıda bulunan Halk Bankası Anonim Şirketi'nin Defne ve Antakya Şubelerinin Müdürleri 'ne, çalışanlarına ve bölgedeki temsilcilerine, Türk Eğitim-Sen'in Başkanı'na, üniversitemizin değerli çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yapılan anlaşmanın hayırlı ve uğurlu olmasını hem personelimize hem de bankamıza verimli bir çalışma dönemi getirmesini yürekten diliyorum, teşekkür ediyorum.”dedi.

Halk Bankası Antakya Şubesi Müdürü Cemil Horoz, “Yaklaşık 1,5 yıl önce başladığımız bu iş birliğinde önemli bir adım daha atıyoruz. Mustafa Kemal Üniversitesi'nin çalışanlarının 1 Ocak'tan itibaren başlamak üzere 3 yıl süreyle maaşlarına ödemelerini yapacağız. Üniversitenin içinde bir ofis kurarak personele daha yakın olmaya çalışacağız. Her iki kuruma da hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay'd”a düşüncelerini şöyle açıkladı: Hakikaten bugüne kadar üniversitede çalışanlarımız hiç promosyon almadılar. Rektörümüz ve arkadaşlarımızın sayesinde ilk olarak ceplerine bir promosyon girecek. Bugüne kadar yapılan promosyonlar hep üniversitemize aktarıldı, çalışanlarımız bundan faydalanmadılar. Bu bakımdan da çok önemli.20 yıldır üniversitemizde çalışanlar ilk defa promosyon alıyor. Emeği geçen Hüsnü Salih Güder'e teşekkür ediyor, çalışanlara hayırlı uğurlu olmasını ve iyi günlerde kullanmalarını temenni ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 24.12.2012 15:47:53   

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin:
Laf değil, hizmet siyaseti yaptık
AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Erzin İlçesi'nde seçim çalışmalarını sürdürdü. Erzin İlçesi'nde yoğun temasları sırasında vatandaşlarla, çarşı ve sanayi esnafı ile bir araya gelerek, bire bir sohbet eden Ergin, AK Parti'nin laf siyaseti yapmadığını, aksine hizmet siyaseti yaptığını ifade etti.

Siyasetin yapılma şekilleri olduğunun altını çizen Ergin, 'Bilirsiniz siyaset konuşarak yapılır. Hizmet verilerek yapılır. Bizler, hizmet siyaseti yaptık. Bu nedenle hizmet siyaseti yapmaktan konuşma siyaseti yapmaya fırsatımız olmadı.' dedi.

Turunçlu Köyüne de ziyarette bulunan Ergin'i, Muhtar Mehmet Genç ve köy sakinleri karşıladı. Köyün çeşitli sorunları olduğunu ve AK Parti İl Genel Meclis üyeleri ve Belediye Başkanı Kasım Şimşek tarafından çözümlendiğini ama su problemi yaşadıklarını ifade eden Mehmet Genç, 'Öncelikli olarak topraklarımıza günlerdir istenen rahmeti, bereketi beraberinizde getirdiniz. Köyümüzün su problemini kim çözerse onun heykelini dikeceğiz' şeklinde konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Köy muhtarı Mehmet Genç'i dinledikten sonra, 'Muhtarım şimdiden heykel siparişini ver. Çünkü bu doğrultuda Adana Bölge Müdürlüğü teknik elemanları Turunçlu Köyü'nün su sorununu gidermek üzere çalışmalara başladı. Programa dahil edilen Turunçlu Köyü en kısa zamanda istediği suya kavuşacak. Denizin altından tren geçiren, denizin üstünden karayolu yapan, kendi mühendislerimiz tarafından 4. uyduyu yapan ve fırlatan AK Parti iktidarı, bu köyümüzün su sorununu en kısa zamanda çözer' dedi.

Erzin Ticaret ve Sanayi Odası, Erzin Narenciye Üreticileri Birliği, Erzin Şoförler ve Otomobilciler Derneği, Erzin Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Yeşilkent Sulama Kooperatifi, Erzin Şükrü Paşa Caddesi, Kurtuluş Caddesi sakinleri, Erzin Ziraat Odası, Erzin Sulama Kooperatifi başkan ve yönetim kurulu üyeleri ve Gökdere Köyü sakinleri ile de bir araya gelen Ergin, büyük coşku karşısında teşekkür etti ve '30 Mart günü taş üstüne taş koyan, eserler üreten bu yapının devam edip etmeyeceği sorulacak. 11 yıldır bizler yaptığımız hizmet siyaseti ile en başta Erzin'in yüzünü değiştirdik. Çalışkan bir Belediye Başkanına sahipsiniz.

Kıymetini bilin. Kasım Şimşek Ankara'ya her gelişinde şahsi hiç bir talepte bulunmadı. Hep Erzin için talepte bulundu. Bakanlıkların yolunu aşındıran Başkanımız Şimşek, hiç eli boş dönmedi. Erzin İlçesi'nin alt yapısını yaptı, üst yapı çevre düzenleme çalışmaları yapıyor. Erzin'in sorunlarını tek tek çözümleyerek, ilçeyi şimdiki haline getirdi. Kısaca Erzin için 'Kasım başkan'dan önce, Kasım başkan'dan sonra dersek ilçenin nereden, nereye geldiğini çok rahat görebiliriz.

Otoyol gişeleri kaydırılarak mevcut otobanı çevre yolu olarak kullanacaksınız. Bu arada Burnaz Plajını tamamen değiştirilip herkesin hizmetine sunulmak üzere alt yapısı yapılmış modern bir plaja kavuşacaksınız. Erzin'le ilgili ne eksik varsa Kasım Başkan'dan isteyin, Erzin Belediyesi'nin gücünü aşan hizmet istemi olursa, aynı frekansta bulunan Büyükşehir Belediyesi isteğinizi anında çözer.

30 Mart tarihinde yapılacak olan seçim, hizmet alma noktasında Hatay insanı için önem arz etmektedir' dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 22 gün önce / 27.02.2014 10:39:22   

YAZARLARIMIZ