......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:201
Haftalık:1442
Aylık:5587
Toplam:83818
YORUM MANŞET
23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası
23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır diyen Vali Lekesiz, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu 23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır. İstiklal mücadelemizin devam ettiği en zorlu, en buhranlı günlerde doğan Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli birliğimizin ve milli egemenliğimizin en somut tecellisi olmuştur. 94 yıl önce kurulan yüce Meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle İstiklal mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal'in TBMM'nin kuruluş gününü “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak çocuklara hediye etmesi, gurur duyulacak bir maziye sahip asil bir milletin mirasçıları olarak çocuklarımızın, geleceğe güvenle bakabilmemizin teminatı olmalarındandır. Şehit ve Gazilerimizin en büyük emaneti olan bağımsızlığımız, dünya durdukça onların omuzlarında geleceğe taşınacaktır.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimli, vatanını seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, analitik düşünen ve sağlıklı karar verebilen bireyler olarak yetişmeleri için anne-babalara, eğitim kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Güçlenen demokrasi kültürü, insan hak ve özgürlükleri alanında gerçekleştirdiği önemli atılımlar ile ülkemiz, modern dünya demokrasileri arasındaki saygın yerini almıştır. Bu gurur şanlı bayrağımızın gölgesinde yaşayan bütün milletimizin ortak iradesinin sonucudur.

Bu düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nda hayatını kaybetmiş aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurucu üyelerini minnet, rahmet, şükran ve saygıyla anarken, ilimizde yaşayan tüm çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır
Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) yönetimi, Antakya Belediye Başkanı seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen beraberinde yönetim kurulu üyeleri Rahmi Vardı, Nihat Mazmanoğlu, M. Hanifi Temizyürek, Sadullah Ergin, Cemil Yıldız ve Zafer Sarı ile birlikte Başkan Kimyeci'yi makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu ve ziyaret anısına Başkan Kimyeci'ye bir anı tabağı hediye etti.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı ziyarette bir konuşma yapan HGC Başkanı Ahmet Yetişen Antakya Belediye Başkanı Kimyeci'ye çalışmalarında başarılar dileyerek konuşmasına şöyle devam etti; “Belediye başkanlığınız hayırlı olmasını diliyor, sizleri kutluyorum. İnşallah geçmiş dönemlerde yaşanan işbirliği içerisinde Antakyamıza hep birlikte hayırlı hizmetler sunarız.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu ve üyelerinin yapmış olduğu ziyaretten dolayı teşekkür ederek, “Hatay basınını bir arada görmekten ve vermiş olduğunuz plaketten dolayı büyük şeref duydum. Yerel basınımızı önemsiyoruz. Sizlerle olan diyaloğu en üst düzeyde tutmak bizler için önemlidir. Her zaman sizlerle işbirliği içinde olarak güzel coğrafyamıza birlikte hizmet edeceğiz. Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e
“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, illerin sahip olduğu değerleri geleceğe miras olarak bırakacak başarılı projelerin ödüllendirildiği “6.Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri'nde, “Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması” kategori-sinde “Yılın Valisi” ödülüne layık görüldü.

Vali Lekesiz'e söz konusu ödül; ilimizde yaşa-yan farklı dil, din ve mezheplere mensup kişilerden oluşan, Türkçe, Kürtçe, Ermenice seslendirdikleri şarkılarla ve ilahilerle tüm dünyaya hoşgörü mesajları veren, özelde ilimizin genelde ülkemizin tanıtımına önemli katkı sağlayan Medeniyetler Korosu'na, eski bir Antakya evinin restore edilerek “Medeniyetler Evi” olarak sunulması, böylece koroya çalışmalarını rahatça sürdürebileceği bir mekan kazandırırken öte yandan, ilimizin binlerce yıl öncesinde başlayan ve onlarca medeniyetin izlerini taşıyarak günümüze uzanan tarihsel yolculuğunu, kültürel, etnik ve dini çeşitliliği ilimize gelen ziyaretçilerin görmesine ve bizzat yaşamasına, bununla beraber kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yaptığı katkı dolayısı ile verildi.

İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşen törende, ödülü Vali Lekesiz adına Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel aldı.

Konu ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, geçmişin; güçlü bir geleceği kurabilmek için yararlanılacak en büyük hazine olduğunu ifade ederek, “İller, yüzyılların tarihi ve kültürel birikimini bünyesinde taşırlar. İllerin sahip olduğu bu tarihi ve kültürel birikim, bütün insanlığın ortak değeridir. Bu değerin korunarak gelecek nesillere aktarılması ise, insanlık adına hepimizin ortak sorumluluğudur. Yüzyıllardır onlarca kadim uygarlığa evsahipliği yapan ilimiz de, tarihi ve kültürel anlamda sayısız zenginliğe sahip çok özel bir ildir. Yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan tarihi ve kültürel mirasımızın yeniden ayağa kaldırılması için, ilimizin tüm dinamikleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile önemli çalışmalar yürüttük. Söz konusu ödülü, ilimiz genelinde yürüttüğümüz bu çalışmalarda büyük desteği olan eski İl Özel İdaremiz, üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve çalışma arkadaşlarımız adına şahsıma tevcih edilmiş bir ödül olarak değerlendiriyorum. Bu vesile ile hem kendilerine hem de Özel Kalem Dergisi okurlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

BERBER: TATSIZ OLAYLARA ÜZÜLDÜMAntakya Belediyesi Meclis Üyesi ve şehrimizin tanınmış hal esnaflarından Zeki Berber, Umre ziyareti için gittiği Kutsal Topraklarda bulunduğu dönemde yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Berber, yıllarca omuz omuza mücadele ettiği bazı dostlarının acımasız eleştirileriyle üzüntüsünün daha da arttığına dikkat çekerek şu açıklamada bulundu;

“10 Şubat tarihinde ALLAH'ın izni ve keremiyle gittiğim kutsal topraklardaki Umre ziyaretimden nasiplenerek döndüm. Sadece Müslümanlar için değil, tüm insanlar için özelliklede mazlumlar, kimsesizler, yokluk v.b. sorunlarla mücadele edenler için dua ettim. İnsanların kurtuluşu için gözyaşı döktüm.

Resulullah (S.A.V.)'min cennet bahçelerinden bir bahçe dediği Ravza yakınında ibadet ederken, şehrimizde yaşanan talihsiz olayı beni arayan, bana mesaj atan dostlarımdan öğrendim. Ertesi gün şahsıma ve aile fertlerime yönelik hakaret dolu yazılardan duyduğum üzüntüyü kelimelerle izah etmek mümkün değil. Beni üzen hakkımda yazılanlar ve bizleri tanımayanların eleştirisi asla değildi. Yıllarca bu ülke için omuz omuza mücadele ettiğim dostlarımın acımasız eleştirileriydi.

Otuz yılı aşkın siyasi hayatım boyunca, inandığım ve uğruna mücadele ettiğim ilke ve inançlarımdan asla taviz vermedim. Ülkücülüğümün, milliyetçiliğimin, vatanseverliğimin, muhafazakârlığım veya kişiliğimin tartıya konulmasına asla ve asla tahammül ve müsaade edemem.

Kurumsal yapıda yönetilen şirketimizin tüm şubelerinde yetkili amirlerden müsaade alınmadan (toplantı ve eğlence yasası gereğince ) salon kiralanmasının mümkün olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarım.

Şirketimizin, salonumuzun, şahsımın ve biraderlerimin istemeden de olsa adının karıştığı bu tatsız olaydan dolayı üzdüğümüz tüm halkımızdan özür dileriz. Beni arayarak üzüntümü paylaşan tüm dostlara da teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 14.03.2013 11:29:54   

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gazilerin Madalya töreninde konuştu;
GAZİLERE ŞÜKRAN BORCUMUZ VARHatay Kıbrıs ve Kore'de Savaşanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nda üyeleri için madalya töreni düzenlendi.

Dernek Başkanı Behçet Narin ev sahipliğinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası toplantı Salonu'nda düzenlenen törene Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Ak Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Hatay Kıbrıs ve Kore'de Savaşanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ile aileleri katılım gösterdi.

Törende konuşma yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Bu milletin, ülkenin siz gazilere sonsuza kadar minnet duygusu, şükran borcu var” dedi.

“Daha çok çalışacağız, bu topraklarda yaşayan insanlara bolluk, bereket ve zenginlik taşımaya çalışacağız” diyen Bakan Ergin, gazilerin ülke ve ülkenin dünya üzerinde temsil ettiği değerler için hayatlarını ortaya koyarak mücadele ettiğini belirtti.

Gazilerin, dünyanın bir ucuna, Kore'ye giderek hakkın, adaletin, özgürlüğün aşığı olan bu milletin o coğrafyada bu değerleri arayan insanlara yardım ulaştırdığını dile getiren Ergin, şunları söyledi; “Sizin o günkü katkınız, bugün o coğrafyada ve dünyanın dört bir köşesinde takdirle yad ediliyor ve anılıyor. O topraklarda çok sayıda canlar kaybettik, ama bu milletin geleceğine, yeryüzünde altın harflerle adalet, özgürlük ve hak aşığı büyük bir milletin intibahını kazıdık. 1974'de Kıbrıs'ta aynı şeyi yaptınız. Oradaki soydaşlarımız, zulüm altında inlerken, katledilirken, hakları ellerinden alınmışken oraya gittiniz, oradaki kardeşlerimizin ızdırabını sonlandırmak için hayatlarınızı ortaya koydunuz. Şehitler verdik. Ama çok sayıda soydaşımızı, kardeşimizi o zulmün elinden kurtardınız. Bu ülkenin, milletin asaletini dosta düşmana gösterdiniz. Sizler hayatlarınızı ortaya koyarak bu destanı yazdınız. Bu madalyaların sizin ortaya koyduğunuz değerler karşısında çok bir anlamı yok. Bu milletin, ülkenin sizlere sonsuza kadar minnet duygusu, şükran borcu var. Siz hayatınızı koyarak bu mücadeleyi yaptınız.”

Bu ülkenin bayrağını, sesini, sedasını coğrafyasında ve dünya üzerinde güçlü kılmak, gelecek nesillerin başını dik tutabilmek için daha çok çalışılması gerektiğini kaydeden Bakan Ergin, “Daha çok çalışacağız, bu topraklarda yaşayan insanlara bolluk, bereket ve zenginlik taşımaya çalışacağız. Özgürlüğün, adaletin, hakkın, hukukun, geliştirilerek bizden sonraki nesillere teslimi son derece anlamlı ve önemli” dedi.

Kamunun tüm imkânlarının, gaziler için seferber edilmek üzere çalışmalar yapıldığını belirten Bakan Ergin, “Yakında Başbakanımız şehitlerimiz ve gazilerimiz için yeni bir takım hazırlıkları sizlerle paylaşacaktır. Ne yaparsak sizin o ödemiş olduğunuz bedelin karşılığı olmaz” dedi.

Vali Lekesiz'de törende yaptığı konuşmada, insanlarımızın özgürlük tutkusu, bağımsız yaşama arzusu tarihin her hal ve şartta hayata geçmiş, birliğini beraberliğini sağlayarak vatanına sahip çıktığını ve üstesinden geldiğini ifade ederek, “Milletimizin özgürlüğe olan bu tutkusunun yanı sıra hepinizin bildiği şehitlik mertebesi ve gazilik unvanı, dinimizde de çok değerli ve kutsal sayılır. İşte onun içindir ki, tarihin her döneminde insanımız cepheye gitmek söz konusu olduğunda itirazsız, tereddütsüz, bedelsiz, tam bir teslimiyetle hiç sorgulamaksızın, cepheye gitmeyi kendine bir görev, hak olarak görüp mücadele etmiştir. Bize bu toprakları vatan olarak bırakan şehitlerimize ve gazilerimize kıyamete kadar minnettarız. Şehitlerimizin, biz yaşayalım diye yaşayamadıklarının bilincindeyiz. Gazilerimizin de biz yaşayalım diye bu topraklara kanlarını en değerli varlıklarını döktüklerinin bilincindeyiz. Dolayısıyla hepsine minnettarız.” dedi.

Belediye Başkanı Savaş'ta törende yaptığı konuşmada, şehit ve gazilerimizi her zaman rahmetle ve şükranla yad ettiklerini, şehit ve gazilerimizin vatandaşlarımızın yanında her zaman ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek, “Onlara karşı duyulan sevgi, hürmet ve muhabbet çok farklıdır. Türk milletinin her ferdi yaşadığı hayatın geçmişte edinilen tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilir. Bu bakış açısıyla gazilerinin ve şehitlerinin hatırasını ve minnetini canlı tutar. Onların yazdığı destanları gelecek nesillere aktarır” dedi.

Hatay Kıbrıs ve Kore'de Savaşanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Behçet Narin başta Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Ak Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz'ün madalya törenine katılımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür etti. Narin konuşmasında her Türk gencinin ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğruna vatan savunmasında şehit ve gazi olmasının en büyük şeref olduğunu ifade etti. Törende, konuşmaların ardından gazilere madalya verildi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 25.02.2013 12:23:12   

FOSİL SERGİSİ İLGİ GÖRDÜPrime Mall Antakya, farklılıkların ve alışverişin merkezi olmaya devam ediyor. Açıldığı günden bu yana birbirinden farklı ve ilginç etkinliklere imza atan Prime Mall alışveriş merkezi, fosil sergisi ile ziyaretçilerini yüzyıllar öncesine götürdü.

Bilim ve Paleontoloji Derneği tarafından Prime Mall Antakya'da kurulan fosil sergisine, ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar ulaşan bitki ve hayvan fosilleri, hem şaşkınlık hem de büyük ilgi uyandırdı.

Etkinlik ve kampanyalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirten Prime Mall yönetimi, keyifli ve ayrıcalıklı bir alışveriş için herkesi kentin tek yaşam merkezine davet ettiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 12.03.2013 11:09:16   

ŞİDDETLİ FIRTINA UÇURDUAntakya'da Cuma günü akşamı başlayıp, Cumartesi sabah saatlerine kadar devam eden şiddetli fırtına, çok sayıda ev ve işyerinde maddi hasara yol açtı. Gece boyu devam eden fırtına iş yerlerinin tabelalarını yerinden sökerken, bazı otobüs duraklarında da büyük hasar meydana getirdi. Sabah saatlerine kadar devam eden fırtına bazı ağaçları kökünden sökerken bazı ağaçlarında dallarının kırılmasına neden oldu.

Şehir merkezinde bazı iş yerlerinin tabelaları fırtınanın etkisiyle yerlerinden çıktı ve bazı evlerinde çatıları uçtu. Yavuz Selim (bankalar) Caddesinde bulunan bazı otobüs duraklarının cam ve çerçeveleri yerinden söküldü ve otobüs duraklarında büyük hasar meydana geldi. Fırtına, Cumartesi sabah saatlerinden sonra etkisini kaybetti.( Hasan KAYA)

1 yıl, 1 ay önce / 25.03.2013 11:23:15   

Antakya'ya estetik güzellikAntakya Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı ile Ulus Alanını bir birine bağlayan köprünün orta refüjünü önce çiçek bahçesine çevirdi, sonra da refüje estetik görünümlü 6 adet aydınlatma direği monte ederek köprüye güzel bir görünüm kazandırdı.

Antakya Belediyesi, kent içerisindeki parklarda ve yeşil alanlarda çeşitli düzenlemeler yaparak, Antakya halkına daha temiz, modern ve kent estetiğinin mükemmel olduğu alanlar yaratmaya devam ediyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, parkların yanı sıra ana cadde ve sokaklardaki ağaçları budayıp ve ilaçlayarak yaza hazır hale getirdi. Bunun yanı sıra çim ekimi ve mevsimlik süs bitkileri dikimi çalışmaları da aralıksız sürüyor.

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; “Kentin çeşitli alanlarına mevsimlik süs bitkileri ve laleler dikilerek kent halkının hizmetine sunuldu. Kent halkından aldığımız destek bizlerin daha iyiye ve güzele yönlenmemiz için motive kaynağı olmakta. Halkımızın daha yeşil, daha modern ve daha güzel bir Antakya'da yaşaması bizim en önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. 45 aydan bu yana tarihi mekanların restorasyonu, altyapı çalışmalarıyla, asfalt, kaldırım, parke taşı döşeme faaliyetleriyle, oluşturulan yeni park ve yeşil alanlarla, düzenleme yapılan kavşak çalışmalarıyla, sosyal, kültürel ve sportif alanda gösterilen başarılı faaliyetlerle, caddelerimizi, sokaklarımızı, mahallelerimizi ve şehrimizi çağdaş ve modern görünümlere kavuşturmak için tempolu bir şekilde çalışıyoruz. Bu hizmetleri sizlerden aldığımız destek, moral ve motivasyonla hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Büyük bir gelişim ve dönüşüm içinde bulunan şehrimizi koşar adımlarla geleceğe hazırlıyoruz.”dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 1 ay önce / 11.03.2013 11:40:42   

Mehmet Güneş anıldıGazeteci-Yazar-Ozan Mehmet Güneş, muhteşem bir törenle anıldı. Merhum Mehmet Güneş'in kızı Zerrin Güneyli'nin sunuculuğunu yaptığı, Umay Topçu ile Mustafa Güçlü'nün hazırladığı anma töreninde bir konuşma yapan Hasan Akgöl, Mehmet Güneş gibi bir değere sahip olduğu için tüm Antakyalıların şanslı olduğunu söyledi.

Mehmet Güneş'in şiirlerinde Antakya'nın ancak bu kadar güzel anlatılabileceğini belirten Hasan Akgöl, Mehmet Güneş'e Allahtan rahmet dilerken, anısını yaşatan çocuklarına ve Güneş Ailesinin tüm bireylerine teşekkür etti.

Slayt eşliğinde, fotoğraflarla, şiirlerinin kendi sesiyle yansıtıldığı Mehmet Güneş'i anma gecesinde konuklar duygulu dakikalar yaşadı.

Emekli Müzik Öğretmeni Recep Balcı tarafından bestelenen Mehmet Güneş'in 'Martılar ve Sen' adlı şiiri ise, Mahmut Bulgurcu'nun muhteşem yorumuyla, müzik eşliğinde banttan seslendirildi.

Anma etkinliğinin sonunda ise, Şair Mehmet Güneş'in 1993 yılında şiirlerini birarada topladığı 'ANTAKYALI BİR ADAM' adlı kitabının, ilk kitapta bulunmayan şiirlerinin de eklendiği ikinci baskısı konuklara dağıtıldı.

Antakya Belediye Parkı Oda Tiyatrosunda düzenlenen anma etkinliğine, Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, merhum Mehmet Güneş'in yakın dostu, Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin ile şiir severler katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 11.03.2013 11:29:49   

İSKENDERUN'A YENİ SAHİL DÜZENLEMESİ


İskenderun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nce, rekreasyon alanı (yeşil alan, bahçe, dinlenme, yürüme ve nefes alma alanı) oluşturulması amacıyla sahil düzenlenmesi yapım işi ihalesi yapıldı.

Belediye Brifing Salonu'nda düzenlenen ihalede konuşan İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf H.Civelek, İskenderun'da öncelikle altyapı çalışmalarına ağırlık verildiğini belirterek, “İçmesuyu, drenaj kanalları, çöp fabrikasıyla İskenderun'un yaşanabilir bir kent olmasını sağlamak için öncelikle altyapı çalışmalarına verdik. Önemli olan kalıcı çalışmalar yapmak” dedi.

Sahil düzenlemesiyle görsellik de olacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Yusuf H.Civelek, “Kalıcı ve estetik olması önemli. Hayırlı olsun” diye konuştu.

İskenderun sahil bandı üzerinde yer alan eski Doğumevi Hastanesi karşısı ile Yelken Kulübü arası sahil düzenlenmesi yapılması amacıyla düzenlenen ihaleye, 5 katılımcı teklif verdi.

Buna göre sahilde yapılacak olan düzenlemeyle yeşil alan, park, bahçe dinlenme, yürüme ve nefes alma alanında, Ördekli Park'ın karşısında kalacak şekilde Sosyal Tesis4, uluslar arası standartlarda mini golf parkurları, bisiklet, paten ve kaykay için beton paten sahası, sokak satrancı ve yerinde yapım satranç masaları, satranç sahasında uygulanmak üzere pergola, Eski Doğumevinin karşısındaki alandan Feyezan kanalına kadar olan alanda sahil kenarı boyunca yürüyüş yolu ve yol boyunca bankların bulunacağı sahil yolu düzenlemesi, çocuk parkı ve oturma elemanları, Amfi ile sahildeki düzenlemelerden sonra alandaki yoğunluğun artacağı göz önüne alınarak, bir de otopark yapılacak.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 06.10.2012 11:32:05   

Antik kentte kazı başlıyorDünyanın önemli antik kentlerinden biri olan Hatay'ın Samandağ ilçesinin 5 km kuzeyindeki Çevlik yöresindeki Selevkeia Pieria antik kentindeki iç liman kazı çalışmalarına uzun bir aradan sonra yeniden başlanacak.

Uzun süreden beri projeyi oluşturmak için yoğun çaba sarfeden Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler eski Genel Müdürü Kenan Yurttagül, MÖ 300 yıllarında Büyük İskender'in generallerinden Seleucus Nicator tarafından kurulan ve kurucusunun adı ile anılan antik kentin evrensel kültür mirası açısından önemine vurgu yaparak, içerisinde tapınak, Akropol, Nekropol alanı bulunan antik kentte yapılacak kazı çalışmalarının uzun bir zaman sürebileceğini söyledi.

Hatay Arkeoloji Müzesi başkanlığında yürütülecek antik kent kazısı çalışmalarının bilimsel çalışmalarının Dr. Esen Öğüş tarafından sürdürüleceğini ifade eden Proje Sorumlusu Yurttagül, uzun süredir tasarladığı projeye bu yaz döneminde başlayacaklarını ifade ederek, “Bu proje sadece bir arkeolojik kazı projesi olmayıp, kazının uzun yıllar süreceğini söylersek, öncelikle Başta Antakya olmak üzere bölgeye ekonomik, sosyal ve kültürel katkı yapacak bir proje. Bu bir 'Sürdürülebilir Arkeoloji' projesidir” dedi.Uzun yıllar sürebilecek kazı çalışmalarının deniz seviyesinden 300 metre yükseklikteki antik kentte yer alan malikaneler, mabetler, resmi binalar, hamam ve tiyatro gibi binaların özelliğinden kaynaklandığını ifade eden Yurttagül, projeye destek veren başta Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü'ye, Hatay'da yapılacak her projenin hamisi Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'e, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı'ya ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir'e teşekkür ettiğini açıkladı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 22.03.2013 13:43:35   


BAKKALLARDAN AYNI KARAR: TEKSÖZAntakya Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası başkanlığına bir kez daha M. Sabit Teksöz seçilerek bakkal esnafından güvenoyu tazeledi

Antakya Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası, olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirerek M.Sabit Teksöz başkanlığındaki yönetimini belirledi.

23 Ocak Perşembe günü B.Antakya Otelinde yapılan ve büyük ilgi gören kongre, birlik ve dayanışma içinde geçti. Antakyalı bakkal esnafı uzun yıllardır kendisine hizmet veren genç ve dinamik başkanı M.Sabit Teksöz'e bir kez daha güvenoyu vererek yeniden seçti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Hatay Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, çok sayıda oda ve kooperatif başkanının katıldığı kongre, nezih bir ortamda yapıldı.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz'ün divan başkanı, Sabit Ak, Mustafa Şen, Tanju Yeşil, Cengiz Canbolat'ın divan üyesi olarak görev yaptığı kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Sabit Teksöz'ün faaliyet raporu ve denetleme raporunu okumasının ardından genel kurul delegeleri tarafından ibra edildi. Esnafın birlik ve dayanışma içinde olması gerektiğini vurgulayan Teksöz, kongrede şu konuşmayı yaptı:“ Ülkemizin zor dönemlerden geçtiği bu süreçte ayakta kalabilmek hatta gelişip güçlü adımlarla geleceğe ilerlemek, ancak değişimi takip etmekle mümkündür.

Esnaf kredi kooperatifinden çekeceğiniz kredilerde sizlere elimden gelen kolaylığı yapıyorum. Şuan bu krediler Türkiye'nin en uygun kredisi durumunda. Faiz oranı 0.55, konut kredilerinden bile daha düşük durumda. Vadenin 5 yıl, ödemelerin 3 ay veya 6 ay da bir olması ayrı bir avantaj konusu. Lütfen dükkânlarınızı yenilemek ve halkımıza daha iyi hizmet verebilmek adına bu kredilerden faydalanın.

“Kendimizi yenilemeliyiz, yoksa yeniliriz!” sözüyle hareket ederek, dükkânlarını yeniden dizaynettiler. İnandılar ve başardılar.

Her şeyden önce inanmalıyız ve profesyonel yardım almalıyız. Eski sistemimizi bir tarafa bırakmalı, yeniliklere açık olmalıyız. Başarının ilk adımı budur. Oğlumuza, kızımıza, gençlere güvenmeliyiz. Onlar bizi daha ileriye götürecektir. İşte Fahrettin Aslan ailesi, aile kenetlenmiş, üç kardeş bir araya gelmiş, başlarında anneleri, güzel bir birliktelikle dükkânlarını büyüttüler, yazar kasa, pos cihazı, bilgisayar sistemine geçerek, temiz ve düzenli raflar kullanarak, iş bölümü yaparak başarıyı yakaladılar, onları kutluyorum.

İnşallah sizlerle beraber daha birçok barıya imza atarız. Yönetim ve denetim kurullarımızla beraber emrinizdeyiz. Sizin yüzünüzün gülmesi benim için her şeye değer.

Şu kısa dünyada birbirimizi sevmemiz, kucaklamamız, birlik ve beraberlik içinde olmamız en büyük dileğimdir.

Biliyorsunuz her biriniz benim için ayrı ayrı çok önemlisiniz. Odamıza gelin, beraber görüşelim ve fikirlerimizi değerlendirelim. Sizlerle fikir birliği yapmak beni çok mutlu edecek.” dedi.

Bu arada meslekte 25 ve 30 yılını dolduran toplam 43 esnafa hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından tek liste ile gidilen seçimde M.Sabit Teksöz başkanlığındaki yeni yönetim ve denetim üyeleri seçilerek göreve başladı.

(Haber: S.Ergin-H.Kaya)

3 ay, 29 gün önce / 24.01.2014 10:49:53   

Muhtarlık seçimlerinde kan döküldüKırıkhan ilçesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği muhtarlık yüzünden çıkan kavgada 4'ü ağır 13 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kırıkhan ilçesine bağlı Gölbaşı İskan İlköğretim Okulun'nda muhtar adayları arasında oy verme nedeniyle çıkan tartışmanın büyümesi ile bir bayan ve bir erkek olmak üzere iki kişi hayatını kaybettiği 4 kişi ağır olmak üzere 13 kişinin yaralandığı belirtildi.

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Elde edilen ilk bilgilere göre 30 Mart 2014 Pazar günü saat 11.45 sıralarında ilimiz Kırıkhan İlçesi Gölbaşı İskan İlköğretim Okulu bahçesinde muhtar adayları arasında oy verme sırası nedeni ile tartışma çıkmıştır.

İki tarafın yakınlarının olaya karışması ve tartışmanın büyümesi neticesinde A.Y. isminde bir bayan ve İ.B. isimli bir erkek olmak üzere iki vatandaşımız hayatını kaybetmiş, dördü ağır olmak üzere toplamda onüç vatandaşımız da yaralanmıştır.

Bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin takviye edilmesi ile taraflar kontrol altına alınarak tartışma sona erdirilmiştir. Gölbaşı Köyü'nde hayat normale dönmüş olup, konu ile ilgili inceleme sürdürülmektedir.” denildi.

AKHİSAR KÖYÜ'DE 2 KİŞİ YARALANDI

Akhisar Köyünde muhtar adayları arasında çıkan tartışmada havaya ateş açılması sonucunda 2 kişinin yaralandığı bildirildi.

Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Elde edilen ilk bilgilere göre 30 Mart 2014 Pazar günü saat 15.00 sıralarında ilimiz Merkeze bağlı Akhisar Köyü'nde muhtar adayları arasında çıkan tartışmada havaya rastgele ateş açılmıştır.

Açılan ateş sonucu iki vatandaşımız ve bir güvenlik görevlisi hafif şekilde yaralanmıştır.

Bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin takviye edilmesi ile olay kontrol altına alınmış olup, silah kullanan kişilerin belirlenmesi çalışmaları sürdürülmektedir.” denildi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 31.03.2014 11:18:21   

YAZARLARIMIZ