......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:182
Haftalık:1464
Aylık:5505
Toplam:83313
YORUM MANŞET
“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e
“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, illerin sahip olduğu değerleri geleceğe miras olarak bırakacak başarılı projelerin ödüllendirildiği “6.Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri'nde, “Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması” kategori-sinde “Yılın Valisi” ödülüne layık görüldü.

Vali Lekesiz'e söz konusu ödül; ilimizde yaşa-yan farklı dil, din ve mezheplere mensup kişilerden oluşan, Türkçe, Kürtçe, Ermenice seslendirdikleri şarkılarla ve ilahilerle tüm dünyaya hoşgörü mesajları veren, özelde ilimizin genelde ülkemizin tanıtımına önemli katkı sağlayan Medeniyetler Korosu'na, eski bir Antakya evinin restore edilerek “Medeniyetler Evi” olarak sunulması, böylece koroya çalışmalarını rahatça sürdürebileceği bir mekan kazandırırken öte yandan, ilimizin binlerce yıl öncesinde başlayan ve onlarca medeniyetin izlerini taşıyarak günümüze uzanan tarihsel yolculuğunu, kültürel, etnik ve dini çeşitliliği ilimize gelen ziyaretçilerin görmesine ve bizzat yaşamasına, bununla beraber kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yaptığı katkı dolayısı ile verildi.

İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşen törende, ödülü Vali Lekesiz adına Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel aldı.

Konu ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, geçmişin; güçlü bir geleceği kurabilmek için yararlanılacak en büyük hazine olduğunu ifade ederek, “İller, yüzyılların tarihi ve kültürel birikimini bünyesinde taşırlar. İllerin sahip olduğu bu tarihi ve kültürel birikim, bütün insanlığın ortak değeridir. Bu değerin korunarak gelecek nesillere aktarılması ise, insanlık adına hepimizin ortak sorumluluğudur. Yüzyıllardır onlarca kadim uygarlığa evsahipliği yapan ilimiz de, tarihi ve kültürel anlamda sayısız zenginliğe sahip çok özel bir ildir. Yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan tarihi ve kültürel mirasımızın yeniden ayağa kaldırılması için, ilimizin tüm dinamikleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile önemli çalışmalar yürüttük. Söz konusu ödülü, ilimiz genelinde yürüttüğümüz bu çalışmalarda büyük desteği olan eski İl Özel İdaremiz, üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve çalışma arkadaşlarımız adına şahsıma tevcih edilmiş bir ödül olarak değerlendiriyorum. Bu vesile ile hem kendilerine hem de Özel Kalem Dergisi okurlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını dün Antakya Belediyesi eski binasında bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

AK Parti Grubunun çoğunlukta olduğu Mecliste, 1. Meclis Başkanvekilliği'ne Kudret Özbakış, 2. Başkanvekilliğine ise Mustafa Özbolat oy birliği ile seçildi. Toplam yedi kişiden oluşan komisyonlarda dört üye AK Parti, iki üye CHP ve bir üye de MHP'den seçildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı meclisin 5 yıl süre ile gerçekleştireceği çalışmaların Hatay'a, demokrasiye ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyerek “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Hatay'ın dokusuna, ruhuna ve medeniyet birikimine uygun geçmeli. Yapılacak olan işlerde önceliğin memleket kaygılarını ve hizmeti düşünerek yapılması gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Meclis Başkanvekilliği, katip üyeleri ve encümen üyeleri seçimleri yapıldı. Meclis Başkanvekilliği'ne AK Parti'li Kudret Özbakış ve Mustafa Özbolat seçilirken, katip üyeliğine ise yine AK Parti'li Ahmet Okay ve Halil Polat seçildi. Encümen üyeliği seçiminde ise AK Parti'li Cengiz Yıldız, İbrahim Güler, Numan Bölükbaş, Selçuk Umran ve Ahmet Ak seçildi.

8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlar toplam 7 kişiden oluşurken bu sayının 4'ü AK Parti'li, 2'si CHP'li ve 1'i de MHP'li meclis üyelerinden oluştu. Gündem maddeleri arasında yer alan “Antakya Belediyesi 2013 Mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi” “Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ve bu maddeye bağlı olarak “HAT-SU Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ret oyu alarak komisyona gönderildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oylamanın kabul edilmesi için yoğun çaba harcadığı Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi maddesi AK Parti'li Meclis grubu tarafından ısrarla ret edildi ve komisyona gönderilmesi talebi üzerine çoğunluk AK Parti'de olması dolayısı ile oy birliği ile incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 21 Nisan Pazartesi Günü saat 16:00'da toplanmak üzere kapandı.

(Haber: Hasan Kaya)

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI
KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

30 Mart Mahalli İdareler seçiminde Antakya Belediye Başkanı seçilen İsmail Kimyeci'ye rekor oranda ziyaretçi akını devam ediyor. AK Parti Hatay İl Teşkilatını kabul eden Kimyeci, ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i ağırladı. Akşam mesai saati bitimine kadar devam eden ziyaretler rekor düzeyine yetişti.

Dün, AK Parti Hatay İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette bir konuşma yapan İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu, Antakya Belediye Başkanlığına yeni seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye görevinde başarılar diledi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duydum. Antakya Belediye Başkanı olarak kentin her noktasına meclis üyelerim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birlikte hareket ederek lazım olan hizmetleri sunacağız' dedi.

KİMYECİ: ANTAKYA'NIN TARİHİ KİMLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve MKÜ Vakfı Başkanı Ali Özbuğday da Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış oldukları ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Rektör Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin her açıdan Antakya Belediyesi'nin yanında olduğunu ve her konuda yardıma hazır olduklarının altını çizdi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Antakya'nın tarihi kimliğini ön plana çıkarma noktası ile kent insanına yapılacak diğer hizmetlerde bilimsel verilerden yararlanmak üzere Hatay MKÜ'ye de görev düşeceğini ve bu konuda konunun uzmanları ile dirsek temasına geçilerek hareket edileceğini söyledi.

(Haber: Hasan KAYA)

Antakya Belediyesi asfalt onarım çalışmalarını sürdürüyorAntakya Belediyesi, yol düzenleme çalışmalarına önem vererek asfalt çalışmalarına devam ediyor.

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, şehrin muhtelif bölgelerinde asfalt serim ve bakım onarım çalışmalarını sürdürüyorlar.

Yaz aylarının sonuna gelinmesiyle beraber asfalt ve yol düzenleme çalışmalarını hızlandıran belediye ekipleri son olarak Akevler Mahallesi 19.sokak, Elektrik Mahallesi muhtelif sokaklarda asfalt yama çalışması gerçekleştirdi. Belediye ekipleri ayrıca devam eden çalışmalar neticesinde Saraykent Mahallesi Doktorlar Sitesi, Gazi Mahallesi 16.sokak, Ayşe Fitnat Hanım Caddesi Ekinciler yolu, Akasya Mahallesi 91.sokak, Cumhuriyet mahallesi 6. İpek Sokak ve Ürgenpaşa Mahallesi'nde parke taşı döşeme ve asfaltlama faaliyetleri gerçekleştiriyor.

Antakya Belediyesi yetkilileri devam eden çalışmaları ile sağlıklı mekânlar oluşturarak vatandaşların huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmelerine olanak sağladıklarını belirttiler.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 25.09.2012 12:39:38   

Acil hizmetleri daha kaliteli olacakİl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan özel hastanelerde acil hizmetlerinin daha kaliteli olması için toplantı düzenlendi.

Özel Antakya Akademi Hastanesi ev sahipliğinde acil hizmetlerinin daha kaliteli olabilmesi için hastane yetilileriyle değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Oğuz Ekinci, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mücahit Bakan, Özel Sağlık Hizmetleri Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Dr. A. Bülent Yıldırım, Acil Ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Hüseyin Vural ve Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Hüseyin Bayramoğlu ve ilimizde faaliyet gösteren 10 adet özel hastane mesul müdürleri ve idari müdürlerinin katılımıyla yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Genel olarak özel hastanelerin sorunlarının değerlendirilmesi, çözüme kavuşturulması ve kamuözel koordinasyonunun daha akıcı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla gerçekleştirilen toplantı, hedefleri doğrultusunda sonuçlanarak katılımcıların genel memnuniyeti sonucunda tamamlanmıştır. Ayrıca bu toplantıların rutin hale getirilerek 3 ayda bir olacak şekilde bir araya gelinilmesi kararı alınmıştır” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 17.01.2013 11:39:34   

Antakya'da güneş yüzünü gösterdiAntakya'da bir haftadır devam eden sağanak yağışın ardından güneş yüzünü gösterdi.

Geçen hafta başlayan yağış nedeniyle vatandaşlar bir hayli sıkıntı çekti. Sabah ve akşam saatlerinde işe giden vatandaşlar, otobüs duraklarına akın etti.

Dün sabah saatlerinden itibaren yüzünü gösteren güneş vatandaşların yüzünü güldürdü. Bu hafta boyunca güneşli havanın hakim olacağı Antakya'da sıcaklıklar 17 derece civarında olacak

Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgilere göre bugünden başlamak üzere Cuma gününe kadar güneşli bir hava hakim olacak. Cuma günü bulutlu bir havanın ardından Pazar günü tekrar yağış bekleniyor.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

1 yıl, 4 ay önce / 25.12.2012 11:32:50   

Türkiye, büyümede dünya ikincisiAdalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'a hizmetlerinden dolayı onuruna verilen ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası tarafından düzenlenen yemeğe katıldı.

Adalet Bakanı Ergin, 11 yıldır Türkiye büyüme performansı gösterdi ve büyüme hızında Çin'den sonra Türkiye'nin dünya ikincisi olduğunu belirtti.

Reyhanlı'da yaşanan felaketten sonra Reyhanlılılar büyük sabır ve metanet gösterdiler diyen Bakan Ergin, şu açıklamalarda bulundu: “Milletimizden alınan mesajlar doğrultusunda, oluşturulan ekonomik ve sosyal politikalar, 11 senedir uygulanıyor. 11 yılın içinde bir yıl hariç, o da küresel krize denk gelen yıldır, onun dışında 11 yıldır Türkiye büyüme performansı gösterdi ve büyüme hızında Çin'den sonra Türkiye dünya 2.si oldu.

Hatay Büyükşehir oldu. Bugün büyükşehir sınırları içinde 15 ilçemiz var, bu 15 ilçenin 13'ü duble yollarla birbirine bağlantılı. Duble yolu olmayan 2 ilçemiz kaldı onlarında çalışmaları ihaleleri yapıldı ve yapımına başlanacak.

Reyhanlı barajının Türkiye'de ikincisi yok, 11 buçuk km gövde uzunluğu, 28 metre gövde yüksekliği, 450 milyon metreküp su rezervi kapasitesi olan dolgu tipi baraj. Reyhanlı barajı, 9 tane Yarseli Barajı kadar, 9 tane Yarseli Barajını yan yana getirip şuraya kuruyoruz. 15 Mayıs 2015'te bunu sembolleştirdik, 15.05.2015 saat 15.15'te hizmete açılacak.

Amanoslar arasında kalan ilçelerimiz o yüz bu yüz de kalıyoruz diyorlar. Bu durumu bitirmek için dağı alttan delelim, toplam uzunluğu 30 km'lik bağlantı yolun 10 km'si dağın altında kapalı tünel ile dağın o yüzünü bu yüzünü tek yüz haline getiriyoruz. Bu proje ihale edildi, proje ocak sonu şubat başında bitecek, ardından kazma vurup yapım ihalesini yapacağız. 2-3 sene sonra Amanos tünelleri devreye girdiği zaman artık dağın bu yüzü denize ve demir yoluna daha kolay ulaşacak, bu tarafta tarıma elverişli olmayan taraflarda organize sanayi bölgeleri planlanıyor, tarım alanlarında organize tarım bölgeleri planlanıyor, şu anda Başbakanlık yatırım ve tanıtım ajansı bölgenin haritalarını çıkarttı. Projeyi Başbakanımıza götürdük, maliyetine baktı ve sonra döndü muhatap bakanlarına dedi ki; Hatay'sa verin gitsin, yapın gitsin.” dedi.

Reyhanlı'da Yenişehir Gölü Saklı bahçede düzenlenen törene Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmeddin Zaroğlu, Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca, AK Parti Reyhanlı İlçe Başkanı Mehmet Hacıoğlu katıldı.

(Haber Merkezi)

5 ay, 24 gün önce / 28.11.2013 10:23:10   

Öğrenciler okula başlamanın heyecanını yaşadı


İlköğretim Haftası'nın başlaması dolayısı ile Pazartesi günü saat 10.30'da Fehmi Çankaya İlköğretim Okulu'nda tören düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende konuşan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimizin son 2 yılda gerek okul öncesi eğitimde okullaşma oranında Ankara ve İstanbul'u geride bırakmış olmasının, gerekse bilimsel proje üretme açısından Türkiye birincisi olmasının eğitim konusunda Hataylıların başarısını gösterdiğini kaydetti.

Kütüphanesi olmayan okulun kalmamış olması, öğrencilerimizin sportif, kültürel veya sanatsal yeteneklerini geliştirebilmeleri için çok amaçlı salonların hizmete girmiş olmasının bu yolda atılmış mütevazi adımlar olduğunu söyleyen Lekesiz, okul ve derslik yaptırmak konusunda adeta yarışan hayırseverlerimiz ve işadamlarımız sayesinde derslik ihtiyacı başta olmak üzere okullarımızın donatıları ile ilgili olarak oldukça önemli mesafeler kaydedildiğini de sözlerine ekledi.

Lekesiz şöyle devam etti; “Yeni bir yüzyılın, teknolojik bilginin ve bilişim hızının baş döndüren gelişimi ile şekillenecek olan yeni bir asrın eğişindeyiz. 20 yüzyıl, eğitimin insan hayatının her alanında etkili olduğu bir devir olarak geride kaldı ancak önümüzdeki yeni binyılların bilgiyi üreten, ona sahip olan, gelişme ve değişmelere adaptasyon hızıyla fark yaratan nesillerin kontrolünde olacağını bilmek ve vizyonumuzu da ona göre şekillendirmek durumundayız.

Bu misyonu zamanında yerine getirmemek, gelecek kuşaklara olan sorumluluğumuzu geciktirmek olacaktır. Bilmeliyiz ki, kalite değeri yüksek eğitim-öğretim anlayışı olmadan, bilim ve teknolojideki hızı yakalamaktan, sosyoekonomik refah seviyesine ulaşmaktan, nitelikli ürün ve hizmet üretmekten söz etmek yanıltıcı olacaktır. Her alanda olduğu gibi eğitimde de kalite anlayışını yaygınlaştırarak tüm kurum ve kuruluşlara ve bireylere dünya ile rekabet edebilecek üstünlüğü sağlamalıyız. Yarının sloganı; 'Düşünmeyi öğren, yaratıcılığı öğren' olacaktır.

Bu bağlamda eğitim öğretim sürecini düşünme ve problem çözme becerisini kazandıran, bireyin gelişimine çok yönlü katkı sağlayan bir süreç olarak görmeliyiz. Söz konusu istifadenin sağlanması da ancak çağdaş ve gerçekçi amaçları içeren nitelikli eğitim-öğretim programları ve ona uygun eğitim teknolojilerinin kullanımı ile gerçekleştirilebilir. 2012 2013 eğitim-öğretim yılı eğitim camiamız, ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 19.09.2012 11:00:15   

Tiyatro sanatçısı İsmail Akgül'den sanatseverlere davet
“KONTRABAKIŞ 3” ADLI OYUN 27 KASIM'DA
Hatay tiyatrosuna emek veren yerel sanatçılarımızdan İsmail Akgül, Kontrabakış 3 adlı tek kişilik oyununu gelen yoğun talep üzerine 27 Kasım 2012 Salı günü Meclis Kültür Sanat Merkezinde yeniden sahneleyecek.

Yönetmenliğini ve müziğini Hasan Şeker'in yaptığı Kontrabakış 3 adlı stand up gösterisi daha önce 29 Eylül Cumartesi günü Meclis Kültür Sanat Merkezinde sahnelenmiş, salonu dolduran sanatsever hemşerileri İsmail Akgül'ün farklı bir mizah anlayışı ile sahnelenen oyunda bol bol gülme imkânı bulmuşlardı.

Toplum hayatında insanların yaşadığı güncel olayları farklı bir şekilde ele alan ve mizaha çeviren İsmail Akgül, iki bölümden oluşan tek kişilik gösterisinde yeniden seyircilerini bol bol güldürmeyi hedefliyor.

Daha önce ki oyunda mizah yanında yaşanmış bir olayı dramatik şekilde anlatan İsmail Akgül, seyircilere duygulu dakikalar yaşatmış hayatta iken sevdiklerin kıymetini bilmek ve onlara seni seviyorum demenin önemi konusunda toplumsal bir mesaj vererek akıllarda kalan bir tablo oluşturmuştu.

İsmail Akgül, 27 Kasım Salı günü Meclis Kültür Sanat Merkezinde saat:20.30'da başlayacak Kontrabakış 3 adlı tek kişilik oyuna tüm dostlarını ve tiyatrosever Hataylı hemşerilerini davet etti.

(Haber: Havva Ergin)

1 yıl, 5 ay önce / 17.11.2012 09:07:07   

Ergin, Yorum'dan haberleri takip ettiAdalet Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, İstanbul Feshane'de düzenlenen Hatay Günleri fuar alanına bir kez daha gelerek destek verdi.

İstanbul'da Hatay Günleri'nin açılış törenine katılan Bakan Ergin, Pazar günü de Feshane'ye bir kez daha gelerek stantları gezdi ve vatandaşlarla sohbet etme imkânı buldu.

Bu arada Yorum Gazetesi sahibi Sadullah Ergin'de İstanbul'da Hatay Günleri ile ilgili Yorum'da çıkan haberleri içeren gazeteyi Bakan Ergin(e takdim etti.

Adalet Bakanı Ergin, kendisinin de içinde bulunduğu İstanbul'da Hatay Günleri ile ilgili haberleri dikkatle okudu.

(Yorum Özel Haber)

1 yıl önce / 10.04.2013 11:35:58   

Polisten Dost Eli ÇadırıTürk Polis Teşkilatının 168. yıldönümü nedeniyle, Hatay İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından, Arkeoloji Müzesi önünde geleneksel hale getirilen ve 4. sü düzenlenen “Dost Eli Çadırı” dün açıldı.

“Dost Eli Çadırı'nın açılışına, Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Emniyet Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği Komiseri Adem Paksoy, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği polisleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği polisleri tarafından katılımcılara çeşitli ikramların yanı sıra, Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve beraberinde vatandaşlar tarafından kesilen 168. yaşgünü pastası da ikram edildi.

Dost Eli Çadırı'nda vatandaşlar ve öğrenciler ile sohbet eden Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Dost Eli Çadırı'nda yaptığı konuşmada; “Hatay İl Emniyet Müdürlüğü'nün tüm birimleri ile halkın huzuru ve güvenliği için çalışıyoruz. Emniyet teşkilatının kuruluşunun 168. yıldönümünde, polisin duygu ve heyecanını paylaşmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından, halka açık çadırda Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği polisleri vatandaşlara halk türküleri söylerken, halk oyunları ekibi de hazırladıkları halk oyunlarını katılımcılar ve vatandaşlarla paylaştılar.

Yıldönümü pastası kesildikten sonra Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Dost Eli Çadırı'nın kurulmasında katkıda bulunanlara ve emeği geçenlere birer teşekkür plaketi verdi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl önce / 09.04.2013 11:40:47   

Habib-i Neccar Camii insanlığın ortak değeriAnadolu'daki ilk camii olması dolayısı ile büyük önemi bulunan Habib-i Neccar Camii'nin, çevresi ile birlikte düzenlenerek turizme kazandırılma çalışmaları devam ediyor.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada “Habib-i Neccar Camii insanlığın ortak değeri ve ortak mirasıdır. Burayı Hataylılarla ve turizmle buluşturmak lazım” dedi.

Vali Lekesiz, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Vakıflar Bölge Müdürü Ali Kaya, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Yılmaz, Vakıflar Bölge Müdürlüğü İnşaat Şubesi Müdürü İlhan Turunç ve Restorasyon Uzmanı Şakir Meraki'nin katıldığı toplantıda, camii etrafındaki tarihi binalara ne gibi fonksiyonlar verilebileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Sinevizyon eşliğinde gerçekleşen sunumun ardından bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, Habib-i Neccar Camii'nin tarihi ve kültürel açıdan önemine vurgu yaparak, 'Burası insanlığın ortak değeri ve ortak mirasıdır. Burayı Hataylılarla ve turizmle buluşturmak lazım.

İnsanlık tarihi içerisinde Antakya'nın oynadığı rolü vurgulama, Uzunçarşı ve Kurtuluş Caddesi'nin tamamını doğru algılatma, doğru okutma, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının üretim ve satış merkezlerine yer verme, onlarca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan bir yerin, farklı kültürlerin bir araya gelmesi sonucunda zengin kültürel çeşitliliği yaşatan, üreten önemli bir sosyal, kültürel ve ekonomik merkez olmasını sağlama anlamında hareket ederek buraya doğru fonksiyonlar yüklemeliyiz. Buna ilişkin ortak akılla hareket ederek farklı öneriler ortaya koyacağız ve hep birlikte en iyi ve en doğru sonuca ulaşacağız.' dedi.

Binalarda kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini, çevre düzenlemesinin ise Antakya Belediyesi tarafından yapılacağını hatırlatarak Antakya Belediyesi'ne de teşekkür eden Vali Lekesiz, yapıların özgün şekliyle tamamlanarak korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 07.03.2013 11:37:33   

Seminere katılanlara eğitim sertifikası verildiGıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve DOĞAKA işbirliği ile “Coğrafi Bilgi Sistemleri, Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri” konulu 5 günlük eğitim düzenlendi.

Konu uzmanı eğitmen İbrahim Hoşgören tarafından İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elemanları, DSİ 63. Şube Müdürlüğü elemanları, İl Özel İdaresi teknik elemanları ve çiftçiler olmak üzere toplam 22 kişiye eğitim verildi.

Beş günlük eğitimin sonunda yapılan sertifika dağıtım töreninde konuşma yapan İl Müdürü Aydın Tüfekçi “Projeyi hazırlayan Tarımsal alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürlüğümüze, projeyi destekleyen DOĞAKA Genel Sekreterliğine, eğitmen İbrahim Hoşgören'e ve ev sahipliği yapan Ziraat Odası Başkanlığına teşekkür eder, projenin başarılı sonuçlarının tüm ilimiz üreticilerine katkı sağlamasını dilerim” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 05.02.2013 11:19:04   

TAŞDELEN AİLESİNDE TAHLİYE SEVİNCİTaşdelen Ailesinde aile büyüğü Cuma Taşdelen'in cezaevinde infazını doldurarak tahliye edilmesinin sevinci yaşanıyor.

Uzun yıllar kader mahkumu olarak cezaevinde hayatının önemli bölümünü geçirmek zorunda kalan Cuma Taşdelen, önceki gün Kırıkhan Cezaevinden tahliye olarak ailesine ve sevdiği dostlarına kavuştu.

Bu arada Taşdelen Ailesi tarafından Cuma Taşdelen için Kuran-ı Kerim ve mevlit okutuludu. Taşdelen Ailesinin Emek mahallesindeki evlerinde düzenlenen programda M.Ali Zeytineli tarafından Kur'an ve mevlit okundu. Ayrıca tahliye olan Cuma Taşdelen'in bundan sonraki yaşamı için dualar edilirken cezaevinde bulunan tüm mahkumların tahliyesi içinde duada bulunuldu.

Hatayspor Taraftarlar Derneği yönetim kurulu üyesi Songül Taşdelen'in babası Cuma Taşdelen, kendisini ziyarete gelen akraba, dost ve seveneleriyle hasret giderirken mevlit programı sonrası konuklara lahmacun ve ayran ikram edildi.

Bu arada Taşdelen Ailesinin bu sevinçli gününde Hatayspor Taraftarlar Dernek Başkanı Sadullah Ergin, Kurucu Başkan Mehmet Deviren, Basın Sözcüsü Hasan Yetmez'de hazır bulunarak dernek üyesi Songül'ün yanında oldular.

(Yorum Özel Haber)

4 ay, 11 gün önce / 11.12.2013 10:37:05   

ŞEYHOĞLU PASAJI ESNAFI, BELEDİYE HİZMETLERİNDEN MEMNUNAntakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Meydan Mahallesi Şeyhoğlu Pasajı esnafını ziyaret ederek burada faaliyet gösteren esnaf temsilcileri ile fikir alış verişinde bulundu. Şeyhoğlu Pasajı esnaflarından Ali Cemtaş ev sahipliğinde düzenlenen buluşmaya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'la birlikte Belediye Başkanvekili Serdar Güven, Belediye Meclis Üyesi Kasım Türkeş ile çarşı esnafı katılım gösterdi.

Belediye Başkanı Lütfü Savaş ziyarette Antakya'ya yapılan hizmetleri çarşı esnafı ile paylaştı, önümüzdeki hizmet süreci için planlanan projelerden bahsetti. Şeyhoğlu Pasajı esnafıyla sohbet eden Başkan Savaş, bölge esnafının istek ve temennilerini dinledi, Antakya'da gerçekleştirilen hizmetlerle ilgili karşılıklı fikir alışverişi ve değerlendirmelerde bulundu. Ziyarette ayrıca Şeyhoğlu Pasajı esnafı, Pasajın çevre düzenleme-si konusunda Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan yardım talep ettiler.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, esnafın pasaj çevre düzenlemesi konusundaki talebi üzerine, buranın teknik anlamda incelenmesi ve hizmetin yapılması için destek ve yardımda bulunulacağını söyledi.

Memlekete yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyeti dile getiren Meydan Mahallesi Şeyhoğlu Pasajı esnafı, ziyaretten ve kent genelinde yürüttüğü çalışmalardan ötürü Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a teşekkür ettiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 6 ay önce / 07.11.2012 10:18:29   

Asi Nehri'nde ilk intiharAraştırmacı Gazeteci-Yazar Zafer Sarı, Asi Nehri'nde yapılan ilk intihar Antakya'nın kurucusu ve kralı Antiocus'un oğlu Antikos tarafından yapıldığını belirtti.

Sarı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgilerde bulundu: Antakya kentini ikiye ayıran Asi Nehri şehre bir güzellik kattığı gibi bazen de bedbaht intiharlara tanıklık etmiştir. İşte İmparator Selevkosun oğlu Antakya'nın kurucusu ve Kralı Antiocus, babasının ikinci karısı olan Streatonius'a aşık olmuş. Uzun süre devam eden bu gizli aşk, sonunda Antikos'u yatağından taşırıp kendini kaybedene kadar varmıştır. Aşkını kimseye anlatamayan Antikos, çareyi kendini Asi Nehrinin sularına atarak intihar etmekte bulmuş.

Antakya'nın ticaret ve kültür yaşamı çok hareketliydi. İhracat ve transit ticareti kentin başlıca gelir ve zenginlik kaynaklarından biriydi. O zamanlar Asi nehrinde gemiler Köprübaşına kadar gelirlerdi. İrili ufaklı gemiler demir atar mallarını şehir halkına satar ve geldikleri gibi yeniden Asi nehrini takip ederek Akdeniz'e ulaşırlardı. Bu ticaret gemilerinden birinin tayfaları durumu fark ederek onu kısa zamanda kurtarır. İntihar sebebini sorarlar ve durumu babasına anlatırlar. Babası bu intiharın sebebini duyunca biraz şaşırır daha sonra karısını boşar ve oğluyla evlendirir.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 07.02.2013 12:12:39   

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin:
Çalışanların talepleri karşılanmalıdır
Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin yaptığı yazılı açıklamada çalışanalrın özlük haklarında iyileştirilme yapılmadığını belirterek “Çalışanların talepleri karşılanmalıdır.” dedi.

Şahin yazılı açıklamasında 2 Kasım 2011 tarihinde yayınlanan 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Hastaneler Birliği hukuken hayata geçtiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Başhekimden, başhemşireye tüm idarecilerin görevlerine son veren, yeni yöneticileri sözleşmeli yapan, hastanelere işletme gibi bakan bu yeni yönetim tarzı, fiilen de 2 Kasım 2012 tarihinde tüm Türkiye'de uygulanmaya başlanmıştır.

Belirtmek isteriz ki, hazırlanış aşamasında sağlık çalışanlarının temsilcilerinin görüşleri alınmadan, sosyal tarafların ve çalışanların beklentileri karşılanmadan hayata geçirilen bu yeni yönetim tarzının çalışanlara bir artı değeri olmamıştır. Kamuda tüm çalışanların kadrolu olarak görev yapmasını benimsenmesi gerekirken, bürokratın ve idarecinin de sözleşmeli yapılması doğru ve kabul edilebilir bir yaklaşım olmamıştır.

Birlik yöneticilerinin maaşları düzenlenirken, sağlık çalışanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi ve döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılması gibi yıllardır beklenilen düzenlemeler hayata geçirilmemiştir. Bu kanayan yaralara neşter vurulmamıştır. Çalışanların özlük haklarında bir iyileştirme yapılmamıştır.

Bu büyük eksikliğin bir an önce telafi edilmesi gereklidir. Çalışanların talepleri karşılanmalıdır. Yeni yönetim tarzında çalışanların çalışma hayatları ile ilgili olumlu düzenlemeler yapılmalıdır. Yoğun iş yükü, şiddet, bulaşıcı hastalıklar gibi birçok sıkıntıya rağmen özverili şekilde hizmet sunan sağlık çalışanlarının hakları teslim edilmelidir.

Yeni dönemde yönetici olarak hizmet verecek olan Genel Sekreterden Başkanlara, Hastane Yöneticilerinden, Başhekim ve yardımcılarına kadar tüm yöneticilere hayırlı olsun diyoruz. Yöneticilerden beklentimiz adaletle hükmetmeleri ve çalışanların hakkını, hukukunu önemsemeleridir.

Türk Sağlık-Sen olarak geçtiğimiz yıl 62 ilde yaptığımız ankete göre sağlık çalışanlarının yüzde 30'unun çalıştıkları kurumda amirlerinin ayrım yaptığını, yüzde 21'i keyfiyete göre yönetim gösterdiklerini ve yüzde 17'si psikolojik baskı uyguladıklarını düşündükleri ortaya çıkmıştır. Yani sağlık çalışanların yüzde 68'i amirlerinin uygulamalarından rahatsız olduklarını beyan etmişlerdir. Ortaya çıkan bu sonuç, çalışanların idarecilerin yönetimlerinden dolayı nasıl bir baskı altında olduklarını anlatmaktadır.

Bu tespit göz önünde göz önünde bulundurulduğunda idarecilerden, adaletli bir yönetim göstermeleri ve çalışanlar arasında herhangi bir ayrım yapmamalarını istiyoruz. Çalışanların taleplerini ve beklentilerini dikkate almalarını umuyoruz.

Kamu Hastane Birliklerinde temel hedef olarak hizmette kalitenin arttırılması benimsendiği bizzat Sağlık Bakanı tarafından dile getirilmektedir. Vatandaşın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin yüzde 78'lere yaklaştığı da sık sık iktidar tarafından ifade edilmektedir. Vatandaş memnuniyeti ve kalitenin artmasında en önemli etken olan sağlık çalışanlarının memnuniyetleri ise hep göz ardı edilmektedir. Artık sağlık çalışanlarının da memnuniyetinin arttırılması, özverili hizmet sunarlarken, çalışma hayatında onları mutlu edecek düzenlemelerin hayata geçirilmesi şarttır. Yeni süreçte hem genel anlamda hem de kurumsal anlamda buna yönelik adımlar atılmasını umut ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 6 ay önce / 07.11.2012 10:13:38   

DOĞAKA bilgilendirme toplantıları başladıDoğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 2012 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında ilçelerde eğitim ve bilgilendirme toplantıları Hassa ve Kumlu ilçesinde başladı.

Hassa'da İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleşen eğitim toplantısı 41 katılımcıyla gerçekleştirildi.

Program Yönetim Birimi Başkanı Erdal İlbay ve Hatay Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cenk Özbaykal katılımcıları bilgilendirdi. Kumlu' da İsmet Musalloğlu Lisesi Toplantı Salonunda yapılan eğitim toplantısında ise Program Yönetim Birimi Uzmanlarından İbrahim Yaşar ve Tuğçe Altun tarafından gerçekleştirildi. Kumlu eğitim toplantısına da 29 kişi katılım sağladı.

7 Ocak 2013 tarihinde aynı anda Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde yapılacak olan eğitim toplantıları ilerleyen günlerde diğer ilçelerde, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de de gerçekleştirilecektir. Eğitim toplantılarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için internet sayfasındaki Bilgilendirme ve Eğitim Takviminden incelenebileceği bildirildi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 08.01.2013 11:33:03   

Adalet Bakanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin:
Hatay, hizmetlerin en güzeline layık
Adalet Bakanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Kırıkhan ilçesinde düzenlenen ilçe danışma kurulu toplantısında Kırıkhanlılar ile bir araya geldi.

Yağan yağmur altında saatlerce bekleyen Kırıkhanlılar, yoğun kalabalıktan dolayı caddeyi araç trafiğine kapattı.

Yağmurun altında binlerce Kırıkhanlıya hitap eden Bakan Ergin, istikrarın sürmesi, Hatay'a yapılan hizmetlerin yağmur gibi yağarak devam etmesi için Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin kazanılmasından geçtiğini ifade ederek “Önceden hayal etmeye bile korkulan Amanos Dağları'nın tünellerle geçilmesi fikrini hayata geçiriyoruz, Hatay, hizmetlerin en güzeline layık” dedi.

Atılan sloganlarla sık sık konuşması kesilen Bakan Ergin, Kırıkhanlıların bir araya gelerek kenetlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Gün birlik, beraberlik günüdür. 30 Mart tarihine kadar herkese büyük görev düşüyor. Çalmadık kapı, dolaşmadık sokak bırakmayarak seçim çalışmalarına şimdiden başlamasınız. Partim bana şu an Kırıkhan da sandıkta müşahitlik görevi verse sabah ilk işim sandığa gitmek ve görevimi yapmak olacaktır.

Sizler hizmetlerin en güzeline layıksınız. Önceden hayal etmeye bile korkulan Amanos Dağları'nın tünellerle geçilmesi fikrini hayata geçiriyoruz. Bu tüneller sayesinde 30 kilometre uzunluğunda, 10 kilometresi dağın altından geçen bir yolla dağın o yüzü, bu yüzü kalmayacak. Tünelin açılmasının ardından uçsuz bucaksız Kırıkhan-Hassa Havzası sanayi yatırımlarına açılacak ve yapılacak sanayi kuruluşlarında istihdam edileceklerle birlikte Hatay'daki gençlerin yanısıra çevre illerden işçi alımlarına geçilecek. Ayrıca bu tünellerin yapım maliyeti Hatay'a yapılan barajlar, yollar, havaalanı ve diğer hizmetlerin toplamının fazlasına mal olacaktır.

Yapımı devam eden Menzelet Barajı projesinin hayata geçmesi ile Kırıkhan, Hassa ve Reyhanlı'nın bir bölümünün Kahramanmaraş suları ile can bulacak. Bu baraj ile toprağınızın değeri artacak ve çiftçilerimiz gelirlerine gelir katacaktır' dedi.

Saatlerce şiddetli yağan yağmur altında konuşmasını dinleyen Kırıkhanlılara, Bakan Ergin karanfil dağıttı.

Bakan Ergin düzenlenen toplantının sonunda Kırıkhan Belediye Başkan aday adayları, milletvekilleri ile el ele tutuşarak birlik, beraberlik ve dayanışma mesajı verdi.

Düzenlenen toplantıya Bakan Ergin'in yanı sıra AK Parti Hatay Milletvekilleri, İl Başkanı İsmail Kimyeci, Kırıkhan Belediye Başkan adayları, AK Parti ilçe başkanları ile binlerce Kırıkhanlı katıldı.

(Haber Merkezi)

4 ay, 13 gün önce / 09.12.2013 10:28:06   

Mehmet Ali Kuseyri'de TOBB Heyetinde yer aldı
TOBB Heyeti'nden Kılıçdaroğlu'na ziyaret
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ederek Türkiye gündemiyle ilgili önemli meseleleri konuşarak bilgi alışverişinde bulundular.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Doğu Anadolu Borsa ve Oda Başkanları ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ettiler.

Yapılan görüşmede, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde yaşanan sorunlar ve gelişmeler, Kemal Kılıçdaroğlu'na aktarılarak çözüm önerileri gündeme taşındı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yönetiminde yer alan ve Hatay ilini en güzel şekilde temsil eden Kuseyri, geçtiğimiz günlerde de TOBB Heyetinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geldiği toplantıda hazır bulunmuştu. Kuseyri'nin üst düzey insanlarla yaptığı görüşmelerde ilimizi temsil etmesi Hatay'da memnuniyetle karşılanıyor.

Bu arada M.Ali Kuseyri'nin TOBB Yönetim Kurulunda yer alması ve ağırlığını koymasıyla 40 derslikli Hatay İmam-Hatip Lisesi ve 300 kişi kapasiteli öğrenci yurdunun ilimize kazandırılmasının yankıları devam ediyor.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 04.12.2012 11:34:50   

Hükümlülere Türk Halk Müziği konseriHatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu bünyesindeki çok amaçlı salonda, Antakya Belediyesi Kültür Müdürlüğü'ne bağlı Türk Halk Müziği Korosu tarafından hükümlü, tutuklulara ve çalışan personele yönelik konser programı düzenlendi.

Şef Yusuf Beyhan yönetiminde verilen programda sevilen güncel türküler söylendi. Oldukça neşeli geçen konserde hükümlü ve tutuklular gönüllerince eğlendiler. Seslendirilen türkülere alkışlarla eşlik eden tutuklu ve hükümlüler, duygulu anlar yaşadı.

Program sonunda konuşma yapan Kurum Müdürü Duran Altuntop, 'Öncelikle Antakya Belediyesi Başkanına ve Antakya Belediyesi Türk Halk Müziği Korosuna teşekkür ediyorum. Bu tür etkinliklerimiz önümüzdeki günlerde de devam edecektir' dedi.

Konseri Kurum Müdürü Duran Altuntop, Kurum II. Müdürleri Faruk Akdeniz ve Mesut Duyar, Kurum sosyal çalışmacısı ve psikologu, öğretmenleri ve diğer personel ile hükümlü ve tutuklular beğeniyle izledi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 13 gün önce / 09.12.2013 10:22:44   

Turistler, heyecanlı bir yolculuk yapacak


Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ilimizde devam eden projeleri ve çalışmaları yerinde görerek ilgililerden bilgi aldı.

Vali Lekesiz, inşaatı devam etmekte olan Yeni Arkeoloji Müzesi'nin tamamlanması ile birlikte turistlerin ilimizin tarihsel dönemlerine heyecanlı bir yolculuk yapacağını belirtti.

Lekesiz incelemeleri kapsamında ilk olarak; 200'ün üzerinde şifalı bitkinin sergilendiği Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi'nde incelemelerde bulundu.

Daha sonra Maşuklu Beldesi'nde yapımı devam eden Yeni Müzede incelemelerde bulunan Lekesiz, çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.

16 bloktan oluşan müzenin girişinden başlayarak, birçok bölümünde Hatay'ın tarihine ışık tutacak değerler sergilenecek.

Müzeyi ziyaret edecek olan yerli ve yabancı konuklar, müzede sergilenen eserler hakkında bilgilerin verileceği ve sunumların yapılacağı alanlardan, Hitit Kralı Şuppiluliuma heykeline, binlerce yıl öncesinde insanların yaşadığı mağaralardan Atçana, Tel Tayinat ve Telkurdu Höyüğü kazılarında çıkarılan tarihi değerlere, tarihi ve kültürel değerlerimizden 3 boyutlu olarak izlenebilecek dönemin olaylarına kadar, ilimizin tarihsel dönemlerine heyecanlı bir yolculuk yapacaklar.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Narlıca Beldesi'nde yaptırılan İmam Hatip Lisesi'nin inşaat alanında da incelemelerde bulunan Vali Lekesiz, ardından 750 yataklı Antakya Devlet Hastanesi inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Vali Lekesiz programı kapsamında Kadın Aile Danışma ve Üretim Merkezi'nde de incelemelerde bulundu.

(Haber Merkezi)

10 ay önce / 25.06.2013 12:29:43   

Gülbahar-Hüseyin çifti, nikâh mutluluğu yaşadıArslan ve Açıkgöz Aileleri, genç evlatlarının nikâh töreninde mutlu gün yaşadılar.

Meryem-Rıza Arslan çiftinin oğlu Hüseyin ile Zahide-İbrahim Arslan çiftinin kızı Gülbahar, 26 Ağustos 2013 Pazartesi günü Antakya Belediyesi Nikâh Salonunda yapılan nikâh töreniyle hayatlarını sonsuza kadar resmen birleştirdiler.

Birbirlerine çok yakışan ve mutlu oldukları gözlenen Gülbahar-Hüseyin çiftinin nikâhını, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş kıyarken, nikâh şahitliğini gazeteci Sadullah Ergin ve Serpil Kaya yaptı.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Arslan ve Açıkgöz Ailelerinin bu mutlu gününü kutlar, Gülbahar-Hüseyin Arslan çiftine hayat boyu mutluluklar dileriz.

(Haber: Hasan Kaya)

8 ay, 25 gün önce / 29.08.2013 10:56:18   

Antakya Belediyesi'nden ücretsiz konserAntakya Belediyesi, 17 Ocak 2013 Perşembe günü halka açık ve ücretsiz bir konser düzenliyor.

Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Belediye Türk Sanat Müziği Korosu 17 Ocak 2013 Perşembe akşamı konser verecek.

Şef Bengi Duman yönetimindeki Antakya Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu'nun 17 Ocak akşamı saat 19.30'da İl Kültür Merkezi'nde düzenleyeceği konser halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Antakya Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu konser akşamı sanat müziği sevenler için birbirinden seçkin eserlerini seslendirecek.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 15.01.2013 11:06:04   

Kadın Girişimciler Kurulunda başkanlık seçimleri yapıldıPazartesi günü TOBB Hatay Kadın ve Genç Girişimciler Kurulunun Başkan ve Başkanvekilleri seçimi, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına bir kez daha İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Belibağlı seçildi.

Ayrıca 1. Başkanvekilliğine Kazım Kuseyri, 2. Başkanvekilliğine Yunus Tokgöz ve Katip Üyeliğine ise Şerif Cemali getirildi.

Yapılan toplantıda konuşan TOBB Hatay Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Belibağlı; “Şehrimizde Girişimcilik ruhunu ortaya çıkarmak çok önemli, geçtiğimiz dönemde kurulumuzda yapılan aktiviteleri arttırarak, bu dönemde kadromuza çok değerli üyelerin katılmasıyla Genç Girişimcilere destek vermeye devam edeceğiz.'' dedi.

TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığına ise Yeşim Uğutmen, 1. Başkanvekilliğe Seçil Akgöl, 2. Başkanvekilliğe Aysel Burkay ve Katip Üyeliğine Sonay Aykut seçildi.

TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Uğutmen yaptığı konuşmada, “TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu olarak birçok yeni proje üreterek, şehrimizde kadın istihdamının arttırılmasını ve yeni iş kurmak isteyen kadın girişimcileri en doğru şekilde yönlendirmeyi kendimize amaç edindik'' dedi. (Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 27.12.2012 11:15:44   

‘BASINA EMNİYET YASAĞI’NA TEPKİAkdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının bugünden itibaren emniyete girişlerinin yasaklanmasına yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

Gazetecilerin kamu adına görev yaptığını ve uygulamanın basının haber alma özgürlüğüne müdahale anlamı taşıdığına dikkat çeken Başkan Yeni, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:'Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacakları duyuruldu.

Bilindiği gibi gazeteciler, halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev yapmaktadırlar. Bu uygulama toplumun bilgi edinme hakkını, dolayısıyla basın özgürlüğünü engellemek anlamını taşımaktadır.

Söz konusu genelgenin bir an önce geri alınması konusunda ilgilileri göreve çağırıyoruz' dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 28 gün önce / 24.12.2013 10:56:27   

Sağlıkta büyük gelişmeler olduHatay'da sağlığın gelişim tarihçesi kendine özgü bazı koşulları barındırarak, son günlerde büyük gelişmeler oldu.

Beş bin yıllık geçmişi olan Antakya'nın ve gene uzun tarihsel geçmişi olan İskenderun ve diğer ilçelerin farklı uygarlıkların sağlıktaki gelişimlerini bir yana koyarsak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulma sürecine müteakip on altı yıl Türkiye sınırları dışında kalmış olup 23 Temmuz 1939 yılında Anavatana katılması ile beraber sağlıkta da büyük gelişmeler olmuştur.

Sağlık kurumlarının oluşumunu Hatay'ın anavatana katılmasından önceki süreçte 1935 yılında o günün koşullarına göre modern diyebileceğimiz 50 yataklı bir hastane (Saint Joseph Şifa Yurdu) adıyla kurulmuştur. Hastanenin arsasını belediye sağlamış 1931 yılında yapımına başlanmış 1932 yılında tamamlanmıştır. Hastane Fransız mimarisine uygun olarak eski Antakya'ya tepeden bakan çevre ve hava koşulları itibarı ile en güzel yere kurulmuştur. Bunun dışında özel hastane, halkın o günkü tabiri ile ”Deliler Evi” olarak bilinen günümüzdeki Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine karşılık gelen bir sağlık kurumu ile 5 eczane vardı.

İskenderun da 80 yataklı Hükümet Hastanesi, fakirler, acizler için 1 dispanser, 3 eczane bulunmaktaydı. Kırıkhan 'da Sörlere ait bir hastane ve iki eczane vardı. Reyhanlı'da ise 2 eczane bulunmaktaydı.

1938 yılına gelindiğinde Antakya merkezde 1 radyoloji uzmanı, 1 dâhiliye uzmanı ve 1 eczacı ile birlikte sayısını bilemediğimiz yardımcı sağlık personeli bulunmaktaydı. Sağlıktaki bu tabloya baktığımızda İlimizin Anadolu'nun diğer illerine oranla oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Hatay'ın anavatana katılmasından sonra ülkemizde sağlık alanındaki gelişmelere paralel olarak,1979 yılın gelindiğinde, İlimiz sağlıktaki sosyalleştirme kapsamına alınmış daha önce sağlık hizmetleri ilçelerde hükümet tabipleri eli ile yürütülürken 1 Ekim 1983 yılından itibaren sağlık ocakları inşaatına başlanarak 23 sağlık ocağı aynı yıl içinde hizmete açıldı.

Bu arada gerek Türkiye genelinde gerekse ilimizde halkın sağlığını ilgilendiren önemli yatırımlar devam ederken, Hatay’da 750 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi projesi tamamlanmış olup, inşaatı hızla devam ediyor. 750 yataklı Devlet Hastanesi 11 bloktan oluşacak. Bölgemiz-de eksikliği hissedilen bu sağlık yatırımının gelecek yılsonuna doğru tamamlanarak vatandaşların hizmetine girmesi bekleniyor.

(Haber: Hasan KAYA)

10 ay, 4 gün önce / 21.06.2013 10:59:45   

Gençlere “İyilik ağacı” projesiHatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi, Oğlakören İlköğretim Okulunu ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi.

Hatay Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Ali Güven, Şube Müdürü Adnan Gülistan ve Gençlik çalışanları Oğlakören İlköğretim Okuluna ziyaret gerçekleştirdiler.

Ziyaret esnasında Hatay Gençlik Merkezi'nin “Genç Dönüşüm” projesi kapsamında ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlarda toplanan kalemler öğrencilere verildi. Ayrıca öğrencilere “Gençliğin İyilik Ağacı “projesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu kitaplar hediye edildi.

Hatay Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Ali Güven, öğrencilerle yaptığı samimi sohbette “Eğitim ve öğretimin gerekliliğinden ve öneminden bahsederek gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak ve ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarabilmek için çok çalışmamız ve çok okumamız gerekmektedir. Her şeyden önce kendimizi geliştirebilmemiz için düzenli bir okuma alışkanlığımızın olması gerekir. Bunun yanında sosyal ve kültürel aktivitelere katılımımızı arttırarak çok yönlü bir gelişim hedeflemeliyiz” dedi.

Güven, sohbetin devamında gerek akademik destek kurslarıyla gerekse sosyal ve kültürel etkinliklerle sürekli gençlerimizin yanında olduğunu belirterek öğrencileri Gençlik merkezine davet etti.

(Haber: Melahat Ergin)

12 ay, 19 gün önce / 07.05.2013 11:21:27   

Hatay Anadolu İmam-Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Yönetiminden
EMEĞİ GEÇEN KİŞİ VE KURULUŞLARA TEŞEKKÜR
Hatay Anadolu İmam-Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Yönetimi, geçen hafta Ankara'da yapılan protokolle imza töreni sonucu ilimizde yapılması kesinleşen TOBB İmam-Hatip Lisesi ve öğrenci yurdu konusunda emeği geçen kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

Okul Aile Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Hatay Anadolu İmam-Hatip Lisesi okul aile birliği olarak Hatay'ımıza kazandırılacak olan, TOBB Anadolu İmam-Hatip Lisesinin protokolünün imzalanmasından dolayı memnuniyetimizi bildirmek isteriz.

Halkın teveccühünden dolayı ihtiyacını karşılamada fiziki kapasitesi yetersiz kalan okulumuzun yenilenmesine ve öğrencilerimizin daha iyi eğitim almasını sağlayacak eğitim yuvalarına ihtiyaç vardır.

İsteğimiz olan ve Türkiye'de bir ilk olması düşündüğümüz kampus okulun yapılmasında başlangıç kabul edeceğimiz 300 yataklı öğrenci yurdu ve 40 derslik kapasiteli TOBB Anadolu İmam-Hatip Lisesi yapılması ile ilgili protokol imzalarının atılmasına çok sevindik ve mutlu olduk.

Bu okulun yapılmasına katkılarından dolayı Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin'e, TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu'na, Hatay Valisi Sayın M.Celalettin Lekesiz'e, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın M.Ali Kuseyri'ye, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Osman Şimşek'e, Hayırlı İşleri Yaptırma ve Öğrencilere Yardım Derneği Başkanı Sayın Abdülmecit Ercin'e, emeği geçen kişi ve kuruluşlara teşekkür ettiğimizi bildirir, kamuoyuyla sevincimizi paylaşmak isteriz.” Denildi.

(Haber: Melahat Ergin)

1 yıl, 5 ay önce / 14.11.2012 10:24:03   

Esnafın Ahilik Bayramı coşkusu23-25 Eylül tarihleri arası kutlanmakta olan Ahilik Haftası kutlamaları başladı.

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği'nin katkıları ile her yıl düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları dün Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.

HESOB Başkanı A. Kadir Tek-söz, oda başkanları ve esnaf temsilciler dün Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ı makamlarında ziyaret ettiler. Esnaf heyeti çarşı ziyaretinin ardından Küçük Sanayi Sitesi Toplantı Salonunda düzenlenen Ahilik Haftası programında hazır bulundu.

Törenin açılış konuşmasını yapan HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz; Ahiliğin kardeşlik olduğunu belirterek; “Her yıl kutlamakta olduğu-muz Ahilik Haftası, Esnaf Bayramını bu yılda 23-25 Eylül tarihleri arasında kutlayacağız. Esnafımızın ne sorunu varsa çözmeye çalışıyoruz. Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın. Esnafa yakışır bir hizmet binası yaparak esnafımıza en iyi hizmeti vereceğiz. Hizmet binamızı yapacağımız arsanın tapusunu önümüzdeki günlerde alacağız. Siz değerli esnafımızın Ahilik Haftasını kutlar çalışmalarınızda başarılar dilerim.” dedi.

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkanvekili Serdar Güven, Hatay Milletvekilleri Âdem Yeşildal, Şefik Çirkin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap yaptıkları konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de yaptığı konuşmada; “Anadolu coğrafyası çok farklı bir gönül coğrafyası olmuş. Anadolu'da büyük şahsiyetler bu hamuru oluşturup kardeşlik duyguları için çalıştılar. Hatay'ın bu coğrafyada ayrı bir yeri var. Hataylı olarak birçok değerlerimiz var. Birlik ve beraberlikte de Türkiye birincisiyiz.” dedi.

Konuşmaların ardından ilin Ahisi Ali Bayır'a, en olgun esnaf ve sanatkâr Semih Ezdeşir'e, en genç esnaf ve sanatkâr, Ahmet Horoz'a, örnek kadın esnaf ve sanatkâr Suzan Taş'a ödülleri verilerek kaftanları giydirildi.

Ahilik Haftası kutlama programına Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Şefik Çirkin, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Belediye Başkanvekili Serdar Güven, siyasi parti temsilcileri, bazı daire müdürleri, esnaf odaları başkanları ve yüzlerce esnaf katıldı.

(Haber: S. Ergin - H. KAYA)

7 ay, 29 gün önce / 24.09.2013 10:40:50   

Prime Mall, sinema kampanyasıyla ziyaretçilerinin karşısına çıkıyorPrime Mall Antakya, alışverişin, modanın, kültür ve sanatın merkezi olmaya devam ediyor. Farklı avantajlar sunan Prime Mall Antakya, bu kez de sinema kampanyasıyla ziyaretçilerinin karşısına çıkıyor.

Kampanya dahilinde aynı gün içerisinde 200 TL'lik alışveriş yapan Prime Card'lılara, bir adet sinema bileti hediye ediliyor. Ziyaretçileri keyifli bir alışverişin ardından, muhteşem bir sinema keyfi bekliyor. Sürekli Antakya halkına farklı aktiviteler ve kampanyalar sunan Prime Mall Antakya, şimdi de ziyaretçilerine vizyondaki filmleri seyretme keyfini yaşatıyor.

Kış mevsiminin kendini yavaş yavaş göstermeye başladığı şu günlerde, Prime Mall Antakya ziyaretçilerini sıcak bir alışveriş ortamına ve harika bir sinema keyfine davet ediyor.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 21.11.2012 10:20:28   

Türk Borçlar Kanunu semineri Ottoman'da yapıldıHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu &Türkiye Adalet Akademisi iş birliği ile düzenlenen Türk Borçlar Kanunu tanıtım semineri 3-4 ve 6-7 Aralık olmak üzere iki grup şeklinde konaklamalı olarak Güngör Ottoman Palace'ta gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan seminerin açılış konuşmasını Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan yaptı.

Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı Rifat İnanç, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı İbrahim Okur ve Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan'ın da konuşma yaptığı toplantıda Türk Borçlar Kanunun genel tanıtımı, kefalet sözleşmesi gibi bir çok konu da bilgi aktarımı yapıldı.

Mersin, Kayseri, Eskişehir, Aksaray, Malatya gibi birçok ilden gelen hakimlerinde söz aldığı seminer de evde hizmet sözleşmesi, kira sözleşmesi, borçların ifası, ifa edilmesi ve sona ermesi, alacağın devri gibi birçok konu anlatıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 05.12.2012 11:08:35   

Kudalak ve Bayram Ailelerinin mutlu günüUzun yıllar Yorum Gazetesinde muhabir olarak basın camiasında çalışan ve daha sonra İnegöl Belediyesine geçen Mustafa Kudalak, hayatını Büşra Hanımefendi ile birleştirerek yeni bir hayata merhaba dedi.

Melek-Mehmet Kudalak çiftinin oğlu Mustafa ile Serpil-Yusuf Bayram çiftinin kızı Büşra, 22 Eylül 2013 Pazar günü Antakya'da Oskar Düğün salonunda düzenlenen törenle dünyaevine girdiler.

Birbirlerine çok yakışan ve mutlu oldukları gözlenen Büşra-Mustafa Kudalak çiftini, bu özel günde akraba, dost ve sevenleri yalnız bırakmayarak mutluluklarını paylaştılar.

Neşe içinde başlayan düğünde davetliler bol bol halay çekerek genç çiftin yanında olduklarını gösterdiler.

Bu arada Mustafa Kudalak'ın daha önce çalıştığı Yorum Gazetesinin sahibi ve çalışanları da genç çiftin bu mutlu gününde hazır bulundular.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Kudalak ve Bayram Ailelerinin bu mutlu gününü kutlar, Büşra-Mustafa Kudalak çiftine hayat boyu saadetler dileriz.

(Yorum Özel Haber)

7 ay, 28 gün önce / 25.09.2013 11:14:33   

Çalışkan'dan geçmiş olsun ziyaretiSaadet Partisi Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan Geçtiğimiz hafta sonunda trafik kazası geçiren Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Süleyman Akkaya'ya geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Çalışkan, beraberinde, İskenderun İlçe Başkanı Halil İbrahim Çelik, Dörtyol İlçe Başkan yardımcısı Mustafa İspir ve Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Recep Bilgin ile geçtiğimiz günlerde trafik kazası geçiren Dörtyol İlçe Başkanı Süleyman Akkaya'yı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dörtyol İlçe Başkanı Süleyman Akkaya, kendisini ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

10 ay önce / 25.06.2013 12:28:55   

Su kaynaklarından 4,9 milyar m3 su çekildiTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Belediye Su İstatistikleri, 2012 verilerini açıkladı. TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre belediyeler tarafından su kaynaklarından 4,9 milyar m3 su çekildiği bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürü Adem Gökçe yaptığı yazılı açıklamada belediyeler tarafından çekilen suyun yüzde 55,3'ü arıtıldığı belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Tüm belediyelere uygulanan 2012 yılı Belediye Su İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 2950 belediyeden 2928'ine içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Belediyeler tarafından su kaynaklarından içme ve kullanma suyu şebekesine 4,9 milyar m3 su çekildi. Çekilen suyun %48,9'u barajlardan, %28,3'ü kuyulardan, %19,2'si kaynaklardan, %2'si göl, gölet veya denizlerden ve %1,6'sı akarsulardan sağlandı.

İçme ve kullanma suyu şebekesine çekilen toplam 4,9 milyar m3 suyun 2,7 milyar m3'ü içme ve kullanma suyu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan suyun %95,3'üne konvansiyonel, %3,1'ine gelişmiş, %1,6'sına ise fiziksel arıtma uygulandı.

İçme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun 2012 yılı itibariyle Türkiye nüfusu içindeki payı %83, toplam belediye nüfusu içindeki payı ise %98 olarak tespit edildi. İçmesuyu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun oranı ise Türkiye nüfusu içinde %47, toplam belediye nüfusu içinde %56 olarak hesaplandı. Belediyeler tarafından içmesuyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 216 litre olarak tespit edildi.

Üç büyük şehirde ise çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı İstanbul için 186 litre, Ankara için 217 litre, İzmir için 223 litre olarak hesaplandı.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 29 gün önce / 21.02.2014 10:32:06   

AK PARTİLİ KADINLAR 8 MART'I COŞKUYLA KUTLADI8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Alev Seçmen ve yönetim kurulu üyeleri 'Kadınlar Günü' adı altında Antakya'da, İskenderun İlçe Kadın Kolları da İskenderun İlçesi'nde kutlama tertip etti. Antakya Ottoman Otel de düzenlenen 'Kadınlar Günü' toplantısında Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu, Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu ve 4000'in üstünde AK Partili kadın salonu hınça hınç doldururken, İskenderun İlçesinde Toyota Plaza'da 2500'ün üstünde AK Partili kadın salondaki yerlerini aldı.

AK Partili hanımlar, 30 Mart seçimleri öncesinde kapı kapı dolaşan ve seçimlerden başarılı sonuç almak için yüksek tempoda sürdükleri seçim çalışmalarına bir günlük ara vererek Antakya'da Ottoman Otelde bir araya geldiler.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin partili hanımlara hitap etti.

2010 yılında kadınlara pozitif ayrımcılık yapmayı öngören Anayasa değişikliğine gittiklerini, ancak kanunları değiştirmenin tek başına yeterli olmayacağını belirten Ergin şu açıklamalarda buulndu: 'Bizim için 365 günün her biri kadınlar günü, anneler günü, hayat arkadaşları, evlatları dünyaya getiren, yorulan ve meşakkatleri çeken kadınların günüdür.

Türkiye'de kadınla ilgili problemleri çözme noktasında gerçekten çığır açtık, çok önemli hamleler ve adımlar attık. Türkiye'de hepimizin göğsünü kabartan neticeler aldık.

Bu toplantıyı düzenleyenlerin ellerine, emeğine sağlık' dedi.

Fatma Şahin, AK Partili hanımlara çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Şahin, 'Siyasette yola çıkarken önce insan ama daha önce kadın diyerek yola koyulduk. Hak ve adalet konularında Sadullah Ergin Bakanımızla kadınlara yönelik kanunların çıkmasında büyük çalışmalar gerçekleştirdik. Bütün pozitif ayrımcılıkları kaldıran ve bunu güçlendiren bakanım Sadullah Ergin'dir 'dedi.

Kadın mutluysa yuvasının da mutlu olduğunu, kadının toplumun direği olduğunu belirten Şahin, 'Şanlı şerefli tarihimiz var. Onu öven, muhteşem yapan kadınlarımız var. Kadınlarımız hep ön saflarda erkeklerin yanında yer alarak büyük mücadele vermiştir. AK Parti hükümeti olarak kadınlara yönelik anayasa değişikliğinde bulunduk. Temel hak ve özgürlükler, kadın hakkı, çocuk hakkı, engelliler hakkı, dul ve yetim hakkı geçmiş dönemlerde on yıllar boyunca, yüz yıllar boyunca hep ihmal edilmiş. Ama AK Parti iktidarı bu ihmalleri bir kenara bırakarak kadına başta toplum içinde olmak üzere çeşitli haklar tanımıştır' dedi.

Hatay ve Gaziantep İlleri'nin ne isterse sayın Başbakanın, bakanlarını, vatandaşlarını kırmayarak yapacağını ifade eden Şahin, 'Gaziantep ilçesine yapılacak olan organize sanayi ile fabrikalara hammadde taşıyan ve hammaddeyi ürün haline getirilip Akdeniz'e taşınmasında Hassa-İskenderun arasına yapılacak olan Amanos Tüneli sayesinde büyük kolaylıklar sağlanacak. Bu tünelin olmayacağını, yapılmayacağını hayal edenler oldu. Ama bu tünel Hatay'ın çılgın projesidir. Bizler AK Parti olarak hep ilkleri yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. İnşallah sizler Ergin'i Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturttuğunuz zaman Hatay daha fazla hizmetlerle buluşarak uçacak. 30 Mart'ta güneş bir başka doğacak, gün başka doğacak, yeni bir milat ve yeni bir zafer olacak' şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

1 ay, 11 gün önce / 11.03.2014 10:47:13   

Tenekecioğlu, Vali Lekesiz'i ziyaret ettiAK Parti Hatay İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'e nezaket ziyaretinde bulundu.

Tenekecioğlu, kabulünden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederek, üstlendiği görevi en iyi şekilde yapacağını ve Hatay'ın gelişimine katkı sunmak için elinden gelen çabayı göstereceğini belirtti.

Hatay Valisi Lekesiz de, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek Sayın Tenekecioğlu'na yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Lekesiz, ülkemizde demokrasinin her geçen gün güçlenmesiyle bunun ayrılmaz parçası olan siyaset kurumunun da güçlendiğini ifade ederek, “Demokrasiler içerisinde siyasi partilerin vazgeçilmez bir yeri var. Diğer kurum ve kuruluşların olduğu gibi siyaset kurumunun da amacı, halka hizmet etmektir. Siz de halka hizmet etmeye talip olan bir göreve gelmiş bulunuyorsunuz. Tekrar hayırlı olsun.

İlimiz ile ilgili konuları; siyaset kurumu, sivil toplum örgütleri, odalar ve borsalar, iş dünyası kısacası Hatay'ın tüm dinamikleri ile beraber ele alıp değerlendirmek, ortak akılla hareket etmek anlayışındayız. Hatay'ın daha güçlü bir geleceğinin inşasına şüphesiz ilimizin tüm dinamiklerinin ciddi katkıları var.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 14 gün önce / 06.02.2014 12:05:54   

YAZARLARIMIZ