......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:184
Haftalık:1414
Aylık:5543
Toplam:83669
YORUM MANŞET
23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası
23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır diyen Vali Lekesiz, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu 23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır. İstiklal mücadelemizin devam ettiği en zorlu, en buhranlı günlerde doğan Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli birliğimizin ve milli egemenliğimizin en somut tecellisi olmuştur. 94 yıl önce kurulan yüce Meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle İstiklal mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal'in TBMM'nin kuruluş gününü “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak çocuklara hediye etmesi, gurur duyulacak bir maziye sahip asil bir milletin mirasçıları olarak çocuklarımızın, geleceğe güvenle bakabilmemizin teminatı olmalarındandır. Şehit ve Gazilerimizin en büyük emaneti olan bağımsızlığımız, dünya durdukça onların omuzlarında geleceğe taşınacaktır.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimli, vatanını seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, analitik düşünen ve sağlıklı karar verebilen bireyler olarak yetişmeleri için anne-babalara, eğitim kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Güçlenen demokrasi kültürü, insan hak ve özgürlükleri alanında gerçekleştirdiği önemli atılımlar ile ülkemiz, modern dünya demokrasileri arasındaki saygın yerini almıştır. Bu gurur şanlı bayrağımızın gölgesinde yaşayan bütün milletimizin ortak iradesinin sonucudur.

Bu düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nda hayatını kaybetmiş aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurucu üyelerini minnet, rahmet, şükran ve saygıyla anarken, ilimizde yaşayan tüm çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır
Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) yönetimi, Antakya Belediye Başkanı seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen beraberinde yönetim kurulu üyeleri Rahmi Vardı, Nihat Mazmanoğlu, M. Hanifi Temizyürek, Sadullah Ergin, Cemil Yıldız ve Zafer Sarı ile birlikte Başkan Kimyeci'yi makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu ve ziyaret anısına Başkan Kimyeci'ye bir anı tabağı hediye etti.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı ziyarette bir konuşma yapan HGC Başkanı Ahmet Yetişen Antakya Belediye Başkanı Kimyeci'ye çalışmalarında başarılar dileyerek konuşmasına şöyle devam etti; “Belediye başkanlığınız hayırlı olmasını diliyor, sizleri kutluyorum. İnşallah geçmiş dönemlerde yaşanan işbirliği içerisinde Antakyamıza hep birlikte hayırlı hizmetler sunarız.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu ve üyelerinin yapmış olduğu ziyaretten dolayı teşekkür ederek, “Hatay basınını bir arada görmekten ve vermiş olduğunuz plaketten dolayı büyük şeref duydum. Yerel basınımızı önemsiyoruz. Sizlerle olan diyaloğu en üst düzeyde tutmak bizler için önemlidir. Her zaman sizlerle işbirliği içinde olarak güzel coğrafyamıza birlikte hizmet edeceğiz. Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e
“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, illerin sahip olduğu değerleri geleceğe miras olarak bırakacak başarılı projelerin ödüllendirildiği “6.Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri'nde, “Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması” kategori-sinde “Yılın Valisi” ödülüne layık görüldü.

Vali Lekesiz'e söz konusu ödül; ilimizde yaşa-yan farklı dil, din ve mezheplere mensup kişilerden oluşan, Türkçe, Kürtçe, Ermenice seslendirdikleri şarkılarla ve ilahilerle tüm dünyaya hoşgörü mesajları veren, özelde ilimizin genelde ülkemizin tanıtımına önemli katkı sağlayan Medeniyetler Korosu'na, eski bir Antakya evinin restore edilerek “Medeniyetler Evi” olarak sunulması, böylece koroya çalışmalarını rahatça sürdürebileceği bir mekan kazandırırken öte yandan, ilimizin binlerce yıl öncesinde başlayan ve onlarca medeniyetin izlerini taşıyarak günümüze uzanan tarihsel yolculuğunu, kültürel, etnik ve dini çeşitliliği ilimize gelen ziyaretçilerin görmesine ve bizzat yaşamasına, bununla beraber kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yaptığı katkı dolayısı ile verildi.

İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşen törende, ödülü Vali Lekesiz adına Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel aldı.

Konu ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, geçmişin; güçlü bir geleceği kurabilmek için yararlanılacak en büyük hazine olduğunu ifade ederek, “İller, yüzyılların tarihi ve kültürel birikimini bünyesinde taşırlar. İllerin sahip olduğu bu tarihi ve kültürel birikim, bütün insanlığın ortak değeridir. Bu değerin korunarak gelecek nesillere aktarılması ise, insanlık adına hepimizin ortak sorumluluğudur. Yüzyıllardır onlarca kadim uygarlığa evsahipliği yapan ilimiz de, tarihi ve kültürel anlamda sayısız zenginliğe sahip çok özel bir ildir. Yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan tarihi ve kültürel mirasımızın yeniden ayağa kaldırılması için, ilimizin tüm dinamikleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile önemli çalışmalar yürüttük. Söz konusu ödülü, ilimiz genelinde yürüttüğümüz bu çalışmalarda büyük desteği olan eski İl Özel İdaremiz, üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve çalışma arkadaşlarımız adına şahsıma tevcih edilmiş bir ödül olarak değerlendiriyorum. Bu vesile ile hem kendilerine hem de Özel Kalem Dergisi okurlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

Mustafa Göfteci Hatayspor maçındaHataylı eğitimci Mustafa Göfteci, bir süredir ikamet ettiği Konya'da Hatayspor'un maçını izleyerek memleketinin takımını destekledi.

Uzun yıllar Antakya Gençlik takımının başkanlığını yapan merhum Hüsün Göfteci'nin oğlu Mustafa Göfteci, halen Antakya Gençlik Spor Kulübünde yönetici.

Bu arada Hatayspor Taraftarlar Dernek Başkanı Sadullah Ergin, öğretmenlikten emekli olduktan sonra Konya'da özel bir dershanede eğitime hizmetini sürdüren Mustafa Göfteci'ye Hatayspor maçına gelerek takımı desteklemesinden ötürü teşekkür etti.

Göfteci, Pazartesi günü oynanacak Bayrampaşa maçında da Konya Atatürk Stadyumunda Antakya'dan gelecek taraftarlarla birlikte tribünde yerini alarak Hatayspor'u destekleyeceğini belirtti.

(Haber: Hüseyin Okay)

11 ay, 1 gün önce / 27.05.2013 11:02:21   

Amacımız kadınları ön plana çıkarmakTürk Alman Kültür Merkezi Derneği Kadın Kolları Başkanı Seçil Akgöl, Mado evinde basınla bir araya geldi.

Akgöl, Hatay'dan Almanya'ya kadın delegasyonu gideceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Almanya ile işbirliği çalışmalarında bulunmak üzere Hatay'dan Almanya'ya ilk kez bir kadın delegasyonu gidecek. 7-16 Aralık tarihlerinde Türk Alman İşbirliği çalışmalarını en üst seviyeye çıkarmak için Almanya'da bulunacak 7 kişilik delegasyonda Türk-Alman Kültür Merkezi Derneği Kadın Kolları Başkanı Seçil Akgöl, Antakya Belediyesinden Feyza Altınok, Yayladağı Belediyesinden Ayşegül Aydınay, Raciye Cansever, dernek üyelerinden Meltem Arslan, Semire Özdemir, Bengü Doğan yer alacak. Bu süreçte yapmış olduğu katkılarından dolayı Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a ve Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı'ya teşekkür ederim. Umarım Almanya'dan elimiz iş birliği ile dolu döneriz.” dedi.

Daha sonra toplantıda konuşma yapan Türk Alman Kültür Merkezi Derneği Başkanı M. Garip Siper ise, “Belediye Başkanımızın 2002 den bu yana yaptığı katkılarla Türk-Alman kardeş Şehir çalışmaları yaptık. Yabacı dil kursları başlattık. Kardeş üniversite çalışması imzalandı. Kardeş lise çalışmalarını başarıyla tamamladık.

Çeşitli projeler, yeni girişimler, çalışmalar yaptık. Çok güzel gelişmeler yaşandı. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Başta Belediye Başkanımız Lütfü Savaş'a, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı ve katkıda bulunan herkese teşekkür ederim” dedi.

Kadın Kollarının düzenlediği yemekli toplantıya, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı, Türk Alman Kültür Merkezi Derneği Başkanı M. Garip Siper, Kadın Kolları Derneği Başkanı Seçil Akgöl, üyeleri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

5 ay, 27 gün önce / 27.11.2013 10:20:47   

Kültürel değerlere önem veriyoruzAntakya Belediyesi, Çekmece Bele-diyesi, Çekmece Sos-yal Yardımlaşma Der-neği ve Fotofilm Sanat Merkezinin organize ettiği ve bu yıl ikincisi düzenlenen Antakya Altın Defne 2. Film Festivali ve Fotoğrafçılar Buluşmasının tanıtım toplantısı Hatay Gazeteciler Cemiyetinde yapıldı.

Temeli önceki yıllarda atılan ve geçen yıl ilki düzenlenen film ve fotoğraf festivalinin ikincisi bu yıl 20-26 Kasım tarihleri arasın-da birçok ünlü ismin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Birbirinden değerli ve özel kısa filmlerle belgesellerin gösterimde olacağı festivalde ayrıca birbirinden değerli fotoğraf sanatçılarının sergileri de yer alacak.

Fotofilm Sanat Merkezi adına festival hakkında açıklamalar-da bulunan Mehmet Oflazoğlu şunları kaydetti; “Bu süreçte sinema sanatına yıllarını veren ve bu alanda başarılı olup deneyimlerini paylaşmak isteyen yapımcı/yönetmenlerin katılacağı çalıştaylar ve uygulamalı film yapımcılık kursu ile belgesel fotoğrafçılık kursları ikinci bir temel etkinlik olacaktır. Çalıştaylar, sinema sektörünün mevcut durumu, sinema sektörünü finanse edebilecek, alternatif kaynaklar, fikri mülkiyet hakları gibi stratejik konular içerecektir. Yönetmenlerin deneyimlerini aktaracakları bir başka çalıştayda bu alanda kariyerlerine devam etmek isteyen gençler için yol gösterici olacaktır. Fotoğrafçılık alanında da Antakya ve çevre beldelerde çekilen fotoğraflardan yapılacak yarışma ile ilk üç kişiye para ödülü verilecektir” dedi.

Çekmece Bele-diye Başkanı Cafer Özenir, sanata ve sinemaya desteğimiz her zaman olduğu gibi devam ediyor, bu kapsamda bu festivali de destekliyoruz.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, “Biz gazeteciler olarak bu festivalin tanıtımı konusunda elimizden gelen her şeyi yapacağız. Amacımız Antakya'nın tanıtımına katkı sağlamak.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise bu gibi sanatsal etkinliklere desteklerinin sonsuz olduğunu ifade ederek; “Biz Antakya Belediyesi olarak tüm imkânlarımızı seferber ettik. Sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında bu tür etkinliklere destek veriyoruz. Kültürel değerlere verdiğimiz katkı azımsanmayacak kadar fazla. Spor konusunda elimizden gelen her şeyi yaptık, yapmaya da devam edeceğiz, liglerdeki takımlarımız bunun en büyük göstergesidir. Hatay'ı birlik ve beraberlik konusunda bir arada tutmaya çalışıyoruz. Bu anlamda herkes elinden geleni yaptı. Biz herkese teşekkür ediyoruz. Alt yapıyı, üst yapıyı her türlü yapabilirsiniz, ama sosyal barışı zedelerseniz yaptığınız bu hata en az bir asıra mal olur. Bizim amacımız toplayıcı olmak. Her şey gelir geçer ama önemli olan toplumun birlik ve beraberliğidir” şeklinde konuştu.

Festival süresince etkinliklere gerek şahsen gerekse filmleriyle katılacak sinema ve fotoğraf sanatçıları şunlardan yer alıyor; “Yücel Ünlü, Derya Alabora, Funda Alp, Erkan Tahhuşoğlu, Serdar Keskin, Faris Kuseyri, Soner Yalçın, Tolga Eskiocak, Semir Aslanyürek, Engin Ayça, Ufuk Yeşiloğlu, Abdurrrahman Antakyalı, Ali Adnan Özgür, Özkal Özkalafat, Emin Alper, Banu Başeren, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Tahir Özgür, Mehmet Özşimşek, Onur Ercoşkun, Pelin Esmer ile ünlü yönetmen Onur Ünlü katılacak.”

Festivalin tanıtım toplantısına Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Çekmece Belediye Başkanı Cafer Özenir, Antakya'nın yerel sanatçılarından Ayşe Gülbol ile Sinan Seyfettinoğlu katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

5 ay, 11 gün önce / 13.11.2013 10:18:11   

Kaymakamlar Toplantısı Reyhanlı'da gerçekleştiKaymakamlar toplantısını her ay farklı bir ilçemizde gerçekleştiren ve toplantı öncesinde ilçe esnafını ziyaret ederek hal ve hatırlarını soran Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Aralık ayı toplantısını Reyhanlı ilçesinde gerçekleştirdi.

Toplantı öncesinde saat 12.00'de, Vali Yardımcıları Kadim Doğan, Orhan Mardinli, Şahin Bayhan, Fahrettin Göncü, H.Volkan Köksal ve Mehmet Eriş, İlçe Kaymakamları, ilçe Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Mehmet Ateş ve diğer ilgililer eşliğinde esnafı ziyaret ederek çay sohbetlerine ortak olan Lekesiz, esnafın sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Atatürk Caddesi üzerinde bulunan giyim, mobilya, mutfak aksamı mağazası ile terzi, bakkal, çiçekçi, tüpçü, kitapçı, pastane esnafını ziyaret ederek gerek eğitim, gerek sağlık, gerek emniyet ve gerekse diğer konularda kendilerinden her hangi bir talepleri olup olmadığını sordu.

Vali Lekesiz ve beraberindeki heyetin ziyaretinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek teşekkür eden esnaf ise, ilgililere sorunlarını iletme fırsatı buldular.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 10.12.2012 11:51:17   

Vatandaşların sorunlarına daha hızlı çözüm üretiliyorİl İdare Şube Başkanları toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Yayladağı Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İl Jandarma Komutan Vekili J.Yrb.Eşref Torun, İl Emniyet Müdür Vekili İzzettin Emre, İl İdare Şube Başkanları, ilçe ve belde belediye başkanları, köy ve mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İl İdare Şube Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada; Kamu yönetiminde hesap verme kültürünün, saydamlık ilkesinin, katılımcı yönetimin hayata geçmesi için 3 yıldır yapılan ilçe toplantılarının bu yıl da devam ettiğini, toplantıda kurum ve kuruluşların temsilcilerinin 2012 yılında yapılan çalışmalarla 2013 yılı hedeflerini paylaştıklarını, bunun yanı sıra vatandaşların taleplerinin dinlendiğini ifade etti.

Lekesiz, Yayladağı ilçesinde 2012 yılında yapılan ve 2013 yılında yapılması planlanan çalışmaları ise şöyle özetledi:

“Yaklaşık 8.2 milyon proje bedelli 112 proje üzerinde çalışıldı ve 103 tanesi bitirildi. Yalaz ve Hisarcık Köyleri 2 adet göletten sulama projesi bitirildi, yaklaşık 560 hektar alan sulamaya açılarak 904 çiftçimizin yararlanması sağlandı. Kızılçat Sulama Göleti'nin ihalesi yapıldı, yapımına başlandı, yüzde 5 gerçekleşme oranına ulaşıldı ve bu yıl bitirilmesi planlanıyor.10 yataklı Yayladağı Devlet Hastanesi'nin yapımına başlandı. Kız Meslek Lisesi'nin inşaatı bitirildi.

Yaklaşık 28 km. olan Yayladağı ile Samandağ arasındaki yolun standardının yükseltilmesine ilişkin çalışma başlatıldı.11 km.lik bölümünün projesi bitti ve yapım ihalesine geçildi, yapım çalışmaları yürütülüyor. Yaklaşık 17 km.lik bölüm de ikiye bölünmek suretiyle önce projeler yapılacak ve ardından yapımına geçilecek. TEİAŞ tarafından 8 milyon lira ihale bedelli Samandağ-Yayladağı ilçelerinin enerji ihtiyacını karşılayacak Trafo Merkezi'nin bu yıl da yatırım programına teklifi yapıldı. TEDAŞ tarafından yapılacak yatırımlar için yine yaklaşık 1.5 milyon lira trafo merkezleri ve enerji hatlarının yer altına alınması için talepte bulunuldu.

Toplam 51 kmuzunluğunda olan Antakya-Yayladağı-Suriye hududu yolunun geri kalan kısmı da geçen yıl yapılarak hizmete açılmıştı, ancak bu yeterli değildir, dolayısı ile Harbiye kavşağına kadar gelip orada sonuçlanan Çevre Yolu'ndan itibaren başlamak üzere, Yayladağı Hudut Kapımıza kadar bölünmüş yol yapılması için ihale birkaç ay içerisinde gerçekleştirilecek. Bölünmüş yolun beton asfalt denilen Bütümlü Sıcak Karışım (BTS) şeklinde yapılması üzerinde ciddiyetle duruyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 28.02.2013 10:34:20   

Çabamız en iyi hizmeti sunmakAntakya - Sabancı - Tayfur Sökmen Kampüsü - MKÜ Araştırma Hastanesi arası yolcu taşımacılığı yapan, SS 61 Nolu Özat Otobüs ve Minibüsçüler Motorlu Taşıt Kooperatifi 116 klimalı minibüsle toplu taşıma yaparak deneyimli personelleri ile müşterilerine en iyi hizmeti vermeye çaba gösteriyor.

Kooperatif Başkanı Mehmet Suphi Yılmaz, Mustafa Kemal Üniversitesinin katkılarıyla, personellere yönelik seminerlerde düzenleyerek, toplu taşımacılık kuralları, halkla ilişkiler, personel müşteri ilişkileri, trafikte insan davranışları, sürücülerin kılık kıyafetleri, saç sakal tıraşları, MKÜ kampus içi trafik kuralları, araçların temizliği, minibüs içerisinde uygunsuz telefon ve telsiz konuşmaları ile üniversite öğrenci ve personelinin beklentileri ve yapıcı öneriler üzerinde eğitici bilgiler verilerek şoförler bilgilendiriliyor.

Başkan Yılmaz;” Bu seminerlerin düzenlemesindeki amacımız, vatandaşların toplu taşımada daha kaliteli, güvenli ve rahat seyahat edebilmeleri için toplu taşımacılık yapan şoför ve otobüs işletmecilerinin eğitilmesi, kurumlara ve insanlara olan sorumluluklarının hatırlatılması ve uygulanması açısından önemlidir.

Müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

9 ay, 4 gün önce / 23.07.2013 11:02:30   

HESOB'dan yeni kurslarHatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB), Halk Eğitim işbirliği ile yeni kurslar düzenliyor.

HESOB ve Antakya Halk Eğitim Merkezi Ortaklığında Sayacılık, Ayakkabı Modelistliği ve Yemeni Kursları açılacağı bildirildi.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz tarafından yapılan yazılı açıklamada konu ile ilgili şu bilgiler verildi: Bu Mesleki Kurslara 18-29 yaş arası Bay ve Bayan Kursiyer alınacaktır. Katılmak isteyenlerin 10 Nisan 2013 Çarşamba Günü Mesai bitimine kadar, Antakya Halk Eğitim Merkezine kayıtlarını yapmaları gerekmektedir.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 25.03.2013 11:21:10   

Hatay'ı hak ettiği yere getireceğizHatay Gönüllüleri Konseyi Derneği tanışma ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Büyük Antakya Otelinde düzenlenen toplantıya, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İl Jandarma Komutanı Mustafa Başoğlu, AK Parti Hatay İl Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Gönüllüleri Konseyi Derneği Başkanı Tahir Dönmezer ve dernek üyeleri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Tanışma ve kaynaşma kahvaltısında konuşan dernek başkanı Tahir Dönmezer şu açıklamalarda bulundu; “Hatay'da güzelliklere gönül vermiş insanların bir çatı altında toplanarak doğaya saygılı, sosyal, kültürel, çevreci bir olgu ve yapı içerisinde, hiçbir siyasi ve dini guruba mensup olmaksızın Atatürk ilke ve inkılâpları ışığı altında maddi manevi yardımlaşma, dayanışma ruhu, paylaşma bilinci ile sosyal bir olguyu yaşatma amacıyla kurulmuştur.

Derneğimiz, sosyal hayatın vazgeçilmez unsuru olan insani ilişkilerin yaygınlaşıp sevgi ve saygı olgusunun amacımızdaki hedeflerimizle birleştirip ortaya çıkan döngüde harmanlanmasını ilke edinmiştir.

Hatay Gönüllüleri Konseyi Derneği'nin amacı 21. Yüzyılın eşiğinde sürekli olarak gelişen ve değişen ülkemizin Hatay bazında dünyaya uyum sağlayabilecek modern, sosyal, adaletçi ve çağdaş bir toplum yapısının gerçekleşmesine katkıda bulunabilecek demokratik bir tartışma ortamını hazırlayacak ve bütün Hatay'a hitap edecek bir oluşum sağlanmasıdır.

Bu oluşum, ilimizin ihtiyacı olan ve tüm Hatay'ı ilgilendiren önemli konularda proje üreterek bunların yapılabilirliğini araştırabilecek kamuoyunu bilgilendirecek geliştirilen projelerin hayata geçirilebilmesi için gereken her faaliyetin öncüsü ve takipçisi olmaktır. Hatay çalışma gurubu bu amaçları gerçekleştirirken her türlü siyasi ve sosyal düşünce sistemlerinin dışında kalmayı fakat onların yön verici özelliklerini vazgeçilmez bir ilke olarak kabul etmeyi prensip edinecektir. Bu sayılan amaçları Hataylı ve kendini Hataylı hisseden güzide insanlarla birlikte gerçekleştirmeyi amaçlayan bir gönüllü çalışma gurubudur.

Hataylı olsun ya da olmasın; Hatay'ı seven, Hatay'a gönül veren, Hatay'ı hak ettiği yerde görmek isteyen tüm insanlarımızı bu büyük oluşumda görmek istediğimizi belirterek, tüm vatandaşlarımızı hizmet almak ve vermek için derneğimize bekliyoruz.' dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 1 ay önce / 11.03.2013 11:34:44   

HRT'DE SPOR GECESİ İLGİYLE İZLENDİHatay Radyo Televizyonu tarafından 4 Şubat Salı günü akşamı canlı olarak düzenlenen Spor Gecesi adlı program sporseverler tarafından ilgiyle izlendi.

Genel Koordinatörlüğe Kemal Çelenk'in getirilmesinin ardından yayın programında ivme kazanan HRT, spor programı da başlatarak izleyici sayısını arttırıyor.

Yılların tecrübeli spor adamı Ömer Cihangir'in hazırlayıp sunduğu Spor Gecesi programına Hatayspor 2.Başkanı Sadullah Ergin, Hatayspor Teknik Direktörü Ahmet Taşyürek ve NTV Hatay Muhabiri gazeteci Hasan Yetmez katıldı. Bu arada Osman Yitik, Rıdvan Ural ve Rıdvan Ertaş'ta teknik açıdan yayının ekranlara yansımasını sağladı.

Dolu dolu 90 dakika süren programda konuklar Hatayspor'la ilgili idari ve teknik açıdan bilgi verdiler ve takımın bulunduğu son durumu gözler önüne serdiler.

Hatay geneli olduğu gibi Türkiye'de ve Dünya'nın çok sayıda ülkesinde de Türksat uydusu vasıtasıyla ilgiyle izlenen programda ayrıca Tokatspor-Hatayspor maçı golleri, soyunma odasında Başkan Jan Baram'ın motive konuşması ve bazı maçlar sonunda hep birlikte paylaşılan sevinç gösterileri ekrana geldi.

Bu arada kısa mesajla çok sayıda sporsever, program konuklarına sorular yönelterek her konuda aydınlanma imkanı buldular. Sezonun ilk programı HRT'den ilgiyle izlenmesi memnuniyetle karşılandı.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

3 ay, 16 gün önce / 06.02.2014 11:57:33   

Çalışkan: Büyük bir heyecanla seçimlere doğru hızla ilerliyoruzSaadet Partisi Antakya Belediye meclis listesinde yer alan isimleri kamuoyuna tanıtmak amacıyla Narlıca Beyza İş merkezinde kahvaltılı program düzenlendi.

Toplantıya Saadet Partisi İl Başkanı Hamza Çalışkan, Antakya İlçe Başkanı Nurettin Hocaoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Necmettin Çalışkan, Antakya Belediye Başkan adayı Fahri Serdar Özal, Defne Belediye Başkan adayı Mustafa Eğe, Samandağ Belediye Başkan adayı Selim Demirli katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Necmettin Çalışkan, büyük bir heyecanla seçimlere doğru hızla ilerliyoruz diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “30 Mart'ta önemli bir seçim yapacağız. Bölgemizin ve ülkemizin ateş çemberi içinde bulunduğu bu dönemde tercihlerimiz, geleceğimiz açısından son derece önem arz etmektedir. İnsanımız çeşitli bahanelerle etnik ve dini kutuplaşmalara sürüklenmekte ve birileri bundan siyasi rant ummaktadır. Oysa gün, birlik olma günüdür. Ayrımcılığın, halkı kutuplara ayırmanın, toplumun bir takım asli unsurlarını “öcü” göstermenin kimseye yararı yoktur.

Belediyecilik proje ve kadro işidir. Ülkemiz kaliteli belediye hizmetlerini, Milli Görüş belediye-ciliğinde yaşamıştır. Birilerinin yararına değil; milletin yararına projeler Saadet Partisindedir. Ülkemizin en dürüst kadroları bizdedir.

Hayal satarak duygularınızı istismar etmiyoruz. Yandaş ve candaşın kayrılmadığı, rüşvet ve yolsuzluğun olmadığı, hizmetin herkese eşit götürüldüğü, haklının hakkını aldığı bir yönetim vaat ediyoruz. Karşımızda denenmiş, yıpranmış ve siyasi ömrünü tamamlamış adaylar var. Gelin bu seçimde denenmemişi deneyin, Saadeti seçin.” şeklinde konuştu.

Antakya Belediye Başkan adayı Fahri Serdar Özal listede yer alan meclis üyelerine teşekkür ederek şöyle devam etti “1994 yılı seçimlerini ve sonrasını hatırlarsanız. Saadet belediyeciliğinde 'Rüşvet alan da veren de mel'undür' tabelalarını belediyelerimize asmıştık. Ama bizden sonra gelenler ise, 'Rüşvet alan da veren de memnundur' dediler ve halkı soydular.2009 mahalli seçimlerinden bu yana resmi rakamlara göre bin 522 belediye başkanı hakkında soruşturma açılmıştır. Bunlardan 600'ü AK Partili, 454'ü CHP'li, 232 MHP'li, 96'sı ise Barış ve Demokrasi Partisi'ne mensuptur. Neyle suçlanıyorlar? Rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, ihaleye fesat karıştırma.

Biz Antakya'da öncelikli olarak birlik beraberlik içinde, kardeşçe yaşamayı tesis etmek istiyoruz. Ekibimizle, projelerimizle tüm halkımızı kucaklayacağız. Seyirci değiliz, iddialıyız. En nihayetinde bu bir parti yarışından çok aday yarışı. Halkımız Hakk'ın, haklının, doğruluğun, dürüstün, emeğin, çalışkanın, hakkaniyetin, samimiyetin, sevginin, saygının, yanında olacaktır. Allah'ın izniyle kazanacağız. Biz kazanınca herkes kazanacak, Antakya kazanacak.” dedi.

Saadet Partisi Antakya Meclis üye Listesi şöyle: Mustafa Özdemir Arslan, Selami Çekiç, Mehmet Üçgül, Ömer Taze, Muhammed Harun Türkmen, Ahmet Bakırhan, Fadıl Organ, Fatih Dökmeci, Ömer Hocaoğlu, Murat Yıldız, Suphi Altunçay, Lütfi Uslu, Mehmet Harbutluoğlu, Yaşar Çetin, İbrahim Polat, Şevket Çağtay, Mehmet Ali Aksoy, İsmail Cebiroğlu, Hasan Baykuş, Mehmet Boşnak, Ali Dönmez, Hikmet Sezgin, Kadir Yiğit.

KONTENJAN Bekir Demirkol, İsmail Belge, Fevzi Tutuş, Bünyamin Abay.

(Haber Merkezi)

2 ay, 26 gün önce / 26.02.2014 10:21:29   

Mısır'daki katliama son verilmesini istiyoruzAK Parti Antakya Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yüksel Mısır'da büyük çoğunluğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı mensuplarına yönelik idam kararlarına tepki gösterdi.

Yüksel, yaptığı yazılı açıklamada bu idam kararlarına BM, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve İslam Birliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşların sessiz kalmamaları gerektiğini ve katliama son verilmesini istediklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Mısırda yapılan seçimler sonucunda iktidara gelen, halkın iradesinin sonucu olarak yüzde 52 oy alan Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi tarafından kurulan meşru hükümete; askeri diktatör Sisi ve onların uluslararası destekçileri tarafından darbe yapılarak son verilmiştir.

Buna karşı onurlu bir duruş sergileyen masum insanlara karşı aylardır devam eden katliam ve hapis cezalarından sonra nihayetinde idam cezalarına kadar uzanan bir katliam ve hukuk dışılık Mısır'da sahnelenmeye devam etmekte.

Tüm dünyanın Mısır'da yapılan darbeye ve hukuk, adalet, insan haklarının hiçe sayıldığı idamlara ses çıkarmamalarını kınıyor ve onları tarihin hesap vericiliğine bırakıyoruz.

Bugüne kadar gelinen süreçte hiçbir girişimi olmayan BM, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve İslam Birliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşların sessiz kalmamalarını istiyoruz.

Mısır'da bugün sergilenen bu hukuk tiyatrosu evrensel hukuk normlarıyla hiçbir şekilde örtüşmemekte ve tamamıyla siyasi bir karardır. Bu kararların uygulanması halinde insanlık tarihine yeni bir kara leke eklenecektir.

Hiç vakit kaybetmeden Mısır'daki darbeci Sisi ve yönetimi katliamlardan sorumlu olarak yargılanmalı, tutuklular serbest bırakılmalı; halkın iradesinin belirleyeceği, özgür ve baskıların olmadığı adil bir seçime gidilmelidir.

AK Parti Antakya Gençlik Teşkilatı olarak büyük çoğunluğunun Müslüman Kardeşler Teşkilatı mensuplarına yönelik olan bu idam kararlarının insan haklarına aykırı ve hukuk dışı olduğunu bildiriyor, vicdanların harekete geçmesini ve Mısırdaki bu katliama bir son verilmesini istiyoruz.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği ve diğer uluslarası kuruluşları; Mısır, Filistin, Suriye, Afganistan, Doğu Türkistan, Arakan gibi ülkelerde yapılan katliamlara son verilmesi için harekete geçmeye, Mısır'da alınan bu idam kararlarına karşı tepki vermeye, bu kararların uygulanmaması için gerekli adımları atmaya, siyasi ve ekonomik baskı uygulamaya davet ediyoruz.

Aksi halde insanlığın Mısır'da bir kez daha ölece-ğine şahitlik edecek, insanlık bir kez daha yenilecek ve tarih sessiz kalanları affetmeyecektir.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 6 gün önce / 10.4.2014 10:23:28   

Yerel Gazetecilikte Meslek İçi Eğitim Hatay'da yapılacakTürkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 1997 Temmuz ayından bu yana Konrad Adenauer Stiftung ile birlikte yerel medya çalışanları için düzenlediği 69 eğitim seminerinde 7 bini aşkın gazeteciye sertifika verildi.

70. Yerel Medya Semineri 11 Nisan 2014 Cuma günü İskenderun ilçesinde yapılacak. Seminerlerin ilk yılında radyo, tv ve gazete çalışanlarına yönelik ortak bilgilerin sunulduğu karma organizasyonlar düzenlenirken 1999 yılında radyo-tv'ler ve gazeteler ayrılarak branş konuları ele alınmaya başlandı.

Televizyonlara yönelik olarak gerçekleştirilen seminerler Isparta, Van, Kütahya, Trabzon, Yalova, Malatya(2), Antakya'da(2), gazete çalışanlarına yönelik seminerler ise İstanbul(3), Aksaray, Adana, Diyarbakır(2), İzmir(2), Samsun, Çorum, Konya (3), Gaziantep(2), Muğla(2), Tekirdağ, Balıkesir, Ordu(2), Denizli, Batman, Manisa, Artvin, Ağrı, Bandırma(2), Çanakkale, Dikili, Tokat, Elazığ, Kastamonu, Kadirli, Karabük, Mersin, Niğde, Kdz. Ereğli, Mardin, Safranbolu, Van, Sinop, Sivas, Antalya, Şanlıurfa, Ahlat, Marmaris, Mudanya, Zonguldak, Muş, Aydın, Sinop Gerze, Adana, Kocaeli-Bayramoğlu (3),Yüksekova-Hakkari (2) ve Eskişehir'de yapıldı.

(Haber Merkezi)

1 ay önce / 24.03.2014 10:53:19   

HATSAD'dan Yılmaz'a ziyaretHatay Sağlık Çalışanları Derneği (HATSAD) protokol ziyaretleri programı çerçevesinde Hatay İl Sağlık Müdürü Dr.Sabahattin Yılmaz'la görüştü.

HATSAD Yönetim Kurulu adına Başkan Ali Gürbüz yaptığı konuşmada HATSAD olarak kuruluş gerekçelerimizin yasa gereği memur sendikalarına üye olamayan Özel sağlık Kuruluşlarında Çalışan Sağlık Personeline sorunlarını anlatacakları kendi duygu ve düşüncelerini ve fikirlerini iletebilecekleri bir ortam hazırlamak, Kamu çalışanlarında var olan, sendikaları siyasetle ilişkilendirdiği algı sonucunda; ayrıştırıldığı, bir bütün halinde mücadele edilmediği gibi söylemlerin oluşturduğu biz duygusunun boşluğunu gidermektir” dedi.

Sağlık Müdürü Dr.Sabahattin Yılmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şu açıklamalarda bulundu: “Sağlık çalışanlarına Antakya'da misafirhane şeklinde sosyal bir alan oluşturmak için çalışıyoruz. İlçe dışından gelen sağlık personelinin gönül rahatlığıyla kalabileceği temiz bir ortamı sunmak ve kısa süre içerisinde hizmete açmayı ümit ediyoruz.

Suriye'deki karışıklıktan dolayı ülkemize gelen Suriyelilerin bir kısmı ilimizde bulunuyor. Ayrıca sınırdan gelen yaralılar imkanlarımız dahilinde çeşitli hastanelerimizde tedavileri yapılıyor. Bu durum sağlık personelinin fazladan çalışması anlamına geliyor. Personelin moral ve motivasyonunu yükseltmesi açısından döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi için Sağlık Bakanlığına teklifte bulunduk” dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 13 gün önce / 11.03.2014 10:46:03   

Ergin:30 Mart'ta gümbür gümbür geliyoruzAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, İskenderun İlçesinde yaptığı seçim çalışmaları kapsamında düzenlenen mitinglerde katılarak İskenderunlu vatandaşlarla bir araya geldi. Ergin, alanlarda bulunan çok sayıda insana seslenerek, 30 Mart tarihinde gümbür gümbür geldiklerini söyledi.

İskenderun İlçesine bağlı Akçay, Denizciler'de Fatih ve Şirinyurt Mahalleleri, Akarca Köyü Kulular Mahallesi ve Çırtıman köyünde çevre sakinleri ile buluşan Ergin, 'Allah'ın izni ile İskenderun, Hatay ve Ankara aynı istikamete gelecek' dedi.

İskenderun sakinlerinin bugüne kadar oruç tuttuğunu belirten Ergin, 'Hoca ezanı okudu. Bu oruca artık son veriyoruz. Bayram geldi' dedi.

İskenderun İlçesi'nin doğal güzellikler ile kuşatıldığını kaydeden Ergin, 'Bu güzellikleri işlemek ve İskenderun'u yaşanabilir, modern kent haline dönüştürmek Allah'ın izni ile bize nasip olacaktır. İskenderun İlçesinde AK Partili bir belediye başkanının görev yapma sırası geldi. İskenderun İlçe sakinlerine hizmet veren AK Parti iktidarıdır. İskenderun İlçesinin içme suyu hattı, su arıtma tesisi, İskenderun-Arsuz duble karayolu, Hatay'ın en büyük adliye sarayı gibi yatırımları belediye yapmadı biz yaptık. İskenderun daha fazlasını hak ediyor. Bunun için sağduyulu herkes AK Parti çatısı altında buluşmalıdır.

İskenderun İlçesi'nin gelişimi ve büyük imkanlara kavuşması, sizlerin bizlere vereceği görev ile 30 Mart'tan sonra olacaktır' dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 3 gün önce / 21.03.2014 11:23:48   

ASYA ÜLKELERİNDEN BİR EKİP SURİYE İÇİN HATAY'DAAsya ülkeleri Malezya, Endonezya ve Patani'den akademisyen, iş adamları ve tıbbi doktorlar gibi 32 kişilik bir ekip, Hatay'a gelerek yardım ve incelemelerde bulundular.

Grup adına Prof. Dr. Wan Mazwati, Hasan kürüz ve Hatay'dan ekibe rehberlik eden Yardımeli Derneği Hatay İl Temsilcisi Eyüp Yıkılmaz bu konuyla ilgili Hatay Fm'de Ayhan Gümüşsoy ile Gündem programına katılarak bilgi verdiler.

İslami ilimler bölümünde profesör ve psikolojik alanda çalışmaları olan Dr. Wan Mazwati Türkiye'ye Suriye sınırında Hatay'a tamamen insani amaçla geldiklerini belirterek, insani yardım ve bu insan haklarını dünyaya adil bir şekilde duyurmak için olayı bizzat yerinde görmek için geldiklerini ifade etti.

Mazwati, dünya genelinde aktif olan batı medyası çoğu zaman haberleri hakkı çarpıtarak insanlara sunuyorlar. Birçok insanda maalesef araştırma yapmıyor. Bu yüzden ilk amacımız bunu ortadan kaldırmak için sınıra kadar geldik. Araştırmalar yapıp ne gördüysek insanlara buradaki sıkıntıları dünyaya duyurmak ve bunun için Asya'ya gittiğimizde gündem yapıp Uluslararası 3 konferansta sunacağız. Savaş mağduru bu insanların bu kadar sıkıntılara rağmen nasıl hayatta kaldıklarına dair akademik bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Dr. Wan Mazwati Türkiye ile Asya ülkelerin muhabbetini arttırmaya da vesile olacağını düşünüyorum dediği konuşmasında Küçük bir dükkânda 18 kişinin birlikte yaşadığını ve buna bezer manzaralara şaşırdığını ifade ederek “İnsanlar başlarına gelen bela ve musibetlere rağmen inançları ile direnip ayakta kalabildiklerini gördük” dedi.

Yardımeli Derneği Hatay İl Temsilcisi Eyüp Yıkılmaz da bu ekibe rehberlik ettiklerini belirterek Kumluda 475 öğrenci 30 öğretmen, Reyhanlı'da 722 öğrenci 35 öğretmen var bu öğretmenlerimiz ücretsiz eğitim veriyor bizde açtığımız bu okullarda öğrencilerimize kırtasiyeden giyimlerine kadar yardımcı olma çalışıyoruz. Gelin bu kardeşlerimize hep beraber sahip çıkıp bu kirli savaşın bitmesi için elimizden ne geliyorsa yapalım” dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 21 gün önce / 02.01.2014 10:44:01   

AK Parti Antakya Belediye Başkan Adayı İsmail Kimyeci:
İşimiz hizmet
AK Parti Antakya Belediye Başkan Adayı İsmail Kimyeci, 30 Mart yerel seçimler öncesinde çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Kimyeci bu kapsamda, Antakya esnafını ziyaret ederek Antakya ile ilgili olarak yapacağı projeleri paylaşma imkanı buluyor. Ev ziyaretlerini de aksatmayan Kimyeci, 30 Mart yerel seçimler öncesinde adeta insanları bire bir markaja almış durumda.

Kimyeci, AK Parti'nin yıllardan beri hizmetten yana ihmal edilen Hatay'a sunduğu hizmetlerin devamı aşamasında bu seçimlerin önemli olduğunu ifade ederek, 'Bizim işimiz millete hizmet etmektir. Nerde, neye ihtiyaç varsa bunları yapmakla mükellefiz. Antakya'nın tarihi dokusunu yeniden canlandırma ve esnafımıza ekstra kazanç sağlama yolunda çeşitli projeler geliştirdik ve Allahın izni, sizlerin de desteği ile Antakya'yı farklı bir konuma getireceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın' dedi.

Yapılan ev işyeri ziyaretlerinde Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci'ye yoğun ilgi vardı. Ev ziyaretlerinde oturacak yer bulama-yan sakinler, odaların dolu olmasından dolayı, bahçelerde ve apartman koridorlarında Kimyeci'yi dinlemek zorunda kaldı. Antakya esnafı İsmail Kimyeci'yi bağrına basarken bol bol hatıra fotoğrafı çekilmeyi ihmal etmedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 16 gün önce / 06.02.2014 11:56:40   

Saadet Partisi istişare toplantısı yoğun ilgi gördüSaadet Partisi Antakya İlçe İstişare toplantısı İl Başkanlığı binasında gerçekleşti. Yoğun katılımın gerçekleştiği toplantı partililer tarafından ilgi gördü.

İlçe İstişare toplantısına Saadet Partisi GİK Üyesi ve Hatay İl Başkanı Dr Necmettin Çalışkan, Antakya İlçe Başkanı Nurettin Hocaoğlu, Antakya Belediye Başkan adayı Fahri Serdar Özal gündeme yönelik konuşmalarıyla katıldı.

Antakya İlçe Başkanı Nurettin Hocaoğlu, seçim ile ilgili bilgileri partililere anlattı. Daha sonra söz alan Antakya Belediye Başkan adayı Fahri Serdar Özal seçime hazır olduklarını ve her gittiği yerde çok ilgi gördüklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Halkımızın büyük teveccühünü izliyorum. Ekibimizle, projelerimizle tüm halkımızı kucaklayacağız. Her ortamda vatandaş Erbakan Hükümetini ve yaptıklarını unutmadık diyorlar. Siz onun asıl öğrencilerisiniz. Bizi bu sahtekarlardan kurtarın diyorlar. Memur, emekli ve işçiye en az 2 kat zam yaptı ve denk bütçe yaptı. Yıllardır bunlar beceremediler hala açık veriyorlar. Ama açığı nerede verdikleri anlaşıldı diyorlar. Özellikle Antakya'daki ve çevre beldelerdeki projelerimiz vatandaşta heyecan yaratıyor. Tüm halkımız projelerimizi destekliyor. Öncelikli olarak kardeşçe yaşamayı tesis etmek istiyoruz. Şehir merkezlerinde öncelikli olarak otopark sorunu ve ardından trafik sorununu ele alacağız. 1 kuruş paramız israf etmeyeceğiz. Olumlu kalıcı yatırımlar yapıp halkımızı memnun edeceğiz. Geniş olarak kendi projelerimizi yakında vatandaşımıza anlatacağız. Kağıt üzerinde aday değiliz, seyirci değiliz, iddialıyız. En nihayetinde bu bir parti yarışından çok aday yarışı. Halkımız Hakk'ın, haklının, dürüstün, çalışkanın yanında olacaktır. 25 yıllık bir esnaf olarak, yönetim işini en iyi bilen esnaftır diyerek ve en çok esnaf eziliyor diyerek aday oldum. Özellikle esnafımızı tüccarımızı sanatkarımız uyarıyoruz. Önceki iki AKP döneminde de şehir merkezine marketler AVM ler açıldı. Her açılan binlerce esnafı zor durumda bıraktı. Biz öncelikle buna dur deyip esnafımızı rahatlatacağız. Milli eğitim camiasına ve ihtiyaçlı öğrencilere destek olacağız. Okullarımıza destek olacağız. Hep birlikte el ele verip Antakya'yı “Marka Kent” değil “Lider Kent” yapacağız.”

Saadet Partisi GİK Üyesi ve Hatay İl Başkanı Dr Necmettin Çalışkan'da yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu: “Saadet Partisi olarak dimdik ayaktayız. Makam mevki ile para ile bizi satın alamazlar. Diğer ilçelerde aday belirleme çalışmalarımız hızla sürüyor. Bugüne kadar olduğu gibi bugünde Hatay'ın her noktasında seçimlere gireceğiz. Bize göre Türkiye'de Saadet Partisi ve diğerleri vardır, başka parti yoktur. Onun içinde Saadet Partisi tüm siyasî partilere eşit mesafede yakındır ve eşit mesafede uzaktır. Beş yıldan buyana AKP ve CHP Belediye İl Genel Meclisinde bir koltuk paylaşımı gerçekleştirdi. İki partide beş yıldan beri tek partiymiş gibi çalıştı. Bu beş yıllık siyasi evlilikleri bugün yeni bir ürün ortaya çıkardı. AKP'nin Antakya'ya Belediye Başkanı olarak seçtiği kimse bugün Chp'nin Belediye Başkan adayı olarak karşımıza çıkıyor. Bugün Hatay'daki seçimlerde bir tarafta Saadet Partisi var bir tafafta da iki tane AKP'nin adayı var. Antakya Belediye Başkan adayımız Fahri Serdar Özal'a başarılar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 6 gün önce / 17.01.2014 10:31:17   

EN ESKİ HIZIR TÜRBESİ ANTAKYA'DAAraştırmacı Gazeteci Yazar Zafer Sarı, en eski Hızır Türbesi'nin Antakya'da olduğunu belirtti.

Sarı, yaptığı yazılı açıklamada Hızır veya yöre insanlarınca Hıdır olarak bilinen Hızır A.S. ait yeryüzünde 365 adet türbe var olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bunların 46 tanesi Hatay'da bulunuyor. Mezarı bunmayan tek türbe Hıdır türbesidir. İnanışa göre Hızır ölümsüzdür. Her Cuma günü bir makamında ibadet için bulunurmuş. İlk Hıdır Makamı Antakya Affan mıntıkasında kurulmuştur. Samandağ ilçesinin Deniz mevkiinde buluna Türbe, HZ. Musa İle Hızır A.S. buluştukları ilk yerdir. Buraya aynı zamanda “buluşma kayası” da denir. Zamanla kayanın etrafı duvarla çevrilmiş, daha sonraki yıllar içerisinde de Kaya mermerle kaplanmıştır. Hıdır A.S bu makamı diğer makamlarından daha çok rağbet gören ve ziyaret edilen makamıdır.

Antakya'nın eski yerleşim yerlerinden biri olan Affan Mahallesinde, Ertuğrul Affan cami bitişiğinde bulunan Hızır (Hıdır) türbesi yapılan türbelerin en eskisi ve ilkidir. Hızır A.S ile Musa A.S. Samandağ deniz mevkiinde buluştuklarından sonra bir birlerinden ayrılmışlar, Musa A.S. Musa dağı istikametine, Hızır A.S. Asi nehrini takip ederek Antakya istikametine doğru yola çıkmışlar. Hızır A.S. Antakya ya geldiğinde bu günkü türbe yerinde konaklamış ve daha sonrada Harbiye istikametine doğru gitmiştir. Antakya’da konakladığı yer zamanla taşlarla çevrilerek türbe haline getirilmiş ve Hızır A.S.sevenlerin ziyaretlerine açılmıştır.

Hatay'da yaşayan her kesimden insanlarda güçlü bir Hızır inancı vardır. Dara düşen insanlara gelebilecek her türlü kötülüklere karşı “Yetiş ya hıdır” diyenlerin imdadına yetişip koruyuculuk yapar. Bu inançtan dolayı da halkın Hızır A.S. karşı büyük saygı ve sevgisi vardır” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 10 gün önce / 13.01.2014 10:46:45   

İstanbul'da Hatay Günleri 9 Nisan'da başlıyorHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İstanbulluları, İstanbul'da yaşayan Hataylıları ve tüm vatandaşları 09-13 Nisan 2014 tarihinde Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan İstanbul'da Hatay Günleri'ne davet etti.

Hatay Valiliği koordinesinde, Hatay Eğitim, Kültür, Tanıtım ve Dayanışma Derneği (HATAYDER) işbirliğinde, kaymakamlıklar, belediyeler, Mustafa Kemal Üniversitesi, meslek odaları ve ilimizin diğer dinamikleri ile beraber gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili olarak bir değerlendirme yapan Vali Lekesiz, sayısız değerlere sahip ilimizi daha fazla ziyaretçi ile buluşturabilmek için tüm dinamiklerimizle birlikte yürütülen çalışmaların devam ettiğini ve bu kapsamda İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de Hatay Günleri düzenlendiğini hatırlatarak, bu etkinliklerde, ilimizin tarımından ticaretine, turizminden sanayi ve zırai değerlerine, muhteşem mutfağından unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarına kadar tüm değerlerin dünya ile buluşturulduğunu söyledi.

Vali Lekesiz, 09 Nisan Çarşamba günü saat 10:30 başlayıp 5 gün devam edecek olan etkinlik kapsamında; Halk Oyunları, Kına Gecesi Ekibi, Mehteran, Aba Güreşi ve Davul Zurna Gösterisi, mozaik ve yakma resim ile hasır örme sanatının icrası, Medeniyetler Korosu'nun ve sevilen pek çok sanatçımızın konserleri, Hatay'ın Anavatana katılımının 75. yıldönümü dolayısı ile 75 tepsilik künefe şöleni ve halka künefe ikramının gerçekleşeceğini ifade ederek, “İstanbul'dan ve dünyanın her bir yanından Hatay'ı merak eden, daha önce Hatay'ı gören ya da görmeyen tüm hemşehrilerimizi ve vatandaşlarımızı önce İstanbul'da Hatay Günleri'ne sonra da Hatay'a bekliyoruz. Çünkü medeniyetler şehri, sevgi barış ve hoşgörünün merkezi Hatay görülmeye değer bir il.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 2 gün önce / 07.04.2014 11:42:27   

YAZARLARIMIZ