......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:168
Haftalık:1448
Aylık:5467
Toplam:82796
YORUM MANŞET
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını dün Antakya Belediyesi eski binasında bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

AK Parti Grubunun çoğunlukta olduğu Mecliste, 1. Meclis Başkanvekilliği'ne Kudret Özbakış, 2. Başkanvekilliğine ise Mustafa Özbolat oy birliği ile seçildi. Toplam yedi kişiden oluşan komisyonlarda dört üye AK Parti, iki üye CHP ve bir üye de MHP'den seçildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı meclisin 5 yıl süre ile gerçekleştireceği çalışmaların Hatay'a, demokrasiye ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyerek “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Hatay'ın dokusuna, ruhuna ve medeniyet birikimine uygun geçmeli. Yapılacak olan işlerde önceliğin memleket kaygılarını ve hizmeti düşünerek yapılması gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Meclis Başkanvekilliği, katip üyeleri ve encümen üyeleri seçimleri yapıldı. Meclis Başkanvekilliği'ne AK Parti'li Kudret Özbakış ve Mustafa Özbolat seçilirken, katip üyeliğine ise yine AK Parti'li Ahmet Okay ve Halil Polat seçildi. Encümen üyeliği seçiminde ise AK Parti'li Cengiz Yıldız, İbrahim Güler, Numan Bölükbaş, Selçuk Umran ve Ahmet Ak seçildi.

8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlar toplam 7 kişiden oluşurken bu sayının 4'ü AK Parti'li, 2'si CHP'li ve 1'i de MHP'li meclis üyelerinden oluştu. Gündem maddeleri arasında yer alan “Antakya Belediyesi 2013 Mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi” “Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ve bu maddeye bağlı olarak “HAT-SU Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ret oyu alarak komisyona gönderildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oylamanın kabul edilmesi için yoğun çaba harcadığı Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi maddesi AK Parti'li Meclis grubu tarafından ısrarla ret edildi ve komisyona gönderilmesi talebi üzerine çoğunluk AK Parti'de olması dolayısı ile oy birliği ile incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 21 Nisan Pazartesi Günü saat 16:00'da toplanmak üzere kapandı.

(Haber: Hasan Kaya)

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI
KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

30 Mart Mahalli İdareler seçiminde Antakya Belediye Başkanı seçilen İsmail Kimyeci'ye rekor oranda ziyaretçi akını devam ediyor. AK Parti Hatay İl Teşkilatını kabul eden Kimyeci, ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i ağırladı. Akşam mesai saati bitimine kadar devam eden ziyaretler rekor düzeyine yetişti.

Dün, AK Parti Hatay İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette bir konuşma yapan İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu, Antakya Belediye Başkanlığına yeni seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye görevinde başarılar diledi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duydum. Antakya Belediye Başkanı olarak kentin her noktasına meclis üyelerim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birlikte hareket ederek lazım olan hizmetleri sunacağız' dedi.

KİMYECİ: ANTAKYA'NIN TARİHİ KİMLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve MKÜ Vakfı Başkanı Ali Özbuğday da Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış oldukları ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Rektör Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin her açıdan Antakya Belediyesi'nin yanında olduğunu ve her konuda yardıma hazır olduklarının altını çizdi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Antakya'nın tarihi kimliğini ön plana çıkarma noktası ile kent insanına yapılacak diğer hizmetlerde bilimsel verilerden yararlanmak üzere Hatay MKÜ'ye de görev düşeceğini ve bu konuda konunun uzmanları ile dirsek temasına geçilerek hareket edileceğini söyledi.

(Haber: Hasan KAYA)

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ
Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı<br>ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ


Antakya Belediye Meclisi ilk toplantısını Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci başkanlığında gerçekleştirdi. Eski İl Özel İdaresine ait toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Kimyeci, şehrimizi geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacaklarını söyledi.

Başkan Kimyeci konuşmasında şu görüşlere yer verdi; 'Birçok hizmetleri inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Makamlar gelip geçicidir, geride yaptığımız güzel eserler güzel noktalara attığımız imzalar kalıcı olacak. Şehrimizin tarihi dokusunu öne çıkartan aynı zamanda Antakyamızı geleceğe taşıyan temiz, pırıl pırıl bir şehir oluşmasını sağlamaktır. Kentimizin sahip olduğu tarihi dokuyu ön plana çıkartan birçok projemizi sizlerle birlikte adım adım karar altına alarak hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. O yüzden bu güzel meclisimizin Antakyamızı geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacağı inancım tamdır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bu güzel toplantımızın Antakyamız, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum'.

Bu konuşmanın ardından CHP grubu adına söz alan Mehmet Güzelmansur konuşma yaptı. Güzelmansur konuşmasında, 'Başta başkanımız sayın İsmail Kimyeci olmak üzere AK Parti, CHP ve MHP'li tüm meclis üyesi arkadaşlarımı şahsım ve grubum adına yürekten kutluyor, başarılar diliyorum. Temennimiz daha refah bir Antakya daha modern bir Antakya, daha yaşanabilir bir Antakya'dır. Yapıcı bir muhalefet sergiliyor olacağız. Şehrimize olumlu katkı sağlayan her kararı ve sözü destekleyip alkışlayacağımızı grubum adına belirtmek istiyorum' şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Meclis üyelerinin yaptığı seçimler sonrasında Meclis 1. Başkan vekilliğine Mahmut Tansal, 2. Başkan vekilliğine Aynur Karaçete, Katip Üyeliklerine Zafer Türkoğlu, Faruk Otuzbir, Encümen Üyeliklerine Ömer Ercin, Halil İbrahim Toysal ve Hikmet Hatunoğlu, İmar Komisyonu üyeliklerine Rüstem Konak, Armağan Teköz, Hikmet Bilgin, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Abdulşükür Mert, Ayhan Özat ve Hüseyin Yılmaz seçildi.

(Haber Merkezi)

MANSUROĞLU, GÜVEN TAZELEDİ125 Nolu Gümüşgöze Otobüs Minibüs ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi başkanlığına tekrar seçilen Erkan Mansuroğlu yeniden güven tazeledi.

Pazar günü, Yeşilpınar Beldesinde bulunan kooperatif binasında yapılan ve tek liste ile gidilen kongrenin divan başkanlığını Mehmet Balıkçı yaparken kâtipliğini de Ahmet Kılıç ve Ali Kılıç yaptı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Erkan Mansuroğlu; “Kooperatifimizin mevcut 95 üyesi olup 78 üyemizin çalışma izni vardır. Kalan 17 üyemizin çalışma izni yoktur. İki üyemizin üyeliği düşürülmüş ve kalan 15 üyemize de çalışma izni almak için gereken işlemleri sürdürmekteyiz.

Bu arada otogar binamızı modern ve temiz bir hale getirdik. Otogar binamız, Yeşilpınar Belediyesinin katkıları ile badana ve boyası yapılarak temiz bir hal aldı. Otogarımızın park alanının darlığından dolayı, otogar bitişiğindeki arsa sahipleri ile anlaşılarak, öncelikle dolgu malzemesi döküldükten sonra parke taşı döşenip park alanı genişletilmiştir. Ayrıca park alanına 4 adet aydınlatma direği yerleştirilerek otogarımızın aydınlanma sorunu giderilmiştir. Şoför arkadaşlarımızın daha temiz ve hijyenik bir ortamda yemek yemeleri için yönetim odasını yemekhaneye çevirmiş bulunmaktayız.

Bu süreçte bizlere yardımlarını esirgemeyen Yeşilpınar Belediye Başkanı Sayın Malik Kılıç'a, belediye meclis üyelerine, ayrıca kooperatifimize bağışta bulunan hayırsever işadamı Sayın Ali Burca teşekkür ederi.” dedi.

125 Nolu Gümüşgöze Otobüs Minibüs ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yeni yönetimi şu isimlerden oluştu.

YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELER

Erkan Mansuroğlu, Orhan Karaali, Şaban Gümüş, Ali Kılınç (Yunusoğlu), Necati Güler, Ahmet Balıkçı, Cahit Demir.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 3 ay önce / 28.01.2013 11:28:10   

Sağlık-Sen Hatay Şube BaşkanıFeleytun Gönç:
4/C'li personelin taleplerini TBMM'de dile getirdik
Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanları Sağlık-Sen'i ziyaret etti. Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Gönç kabulde yaptığı konuşmada 4/C'li personelin taleplerini TBMM'de dile getirdiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Sağlık-Sen olarak nöbet ücretlerinin artırılması, vekil ebe hemşirelerin kadroya alınması, kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanlarının kadroya alınması, araştırmacı kadrosunda görev yapan kamu görevlilerinin kaybolan özlük haklarının yeniden verilmesi ve 4/C'li personelin de kadroya alınması taleplerini TBMM'de tekrar dile getirdik.

Her torba yasa gündeminde sağlık çalışanları adına biz ve tüm sağlık çalışanları bu yasa çalışmalarını baştan sona ilgiyle ve umutla izliyoruz. Ama ne yazık ki şu ana kadar birkaç küçük iyileştirme dışında sağlık çalışanlarına müjdeleyebileceğimiz bir kazanım göremedik.

Nöbet ücretlerindeki iyileştirmenin tüm nöbet tutan sağlık çalışanlarını kapsamasını istiyoruz. Burada nöbet ücretlerindeki çarpıklığa da dikkat çekmek istiyorum. Şu anda bir sağlık çalışanının aylık gelirinin 1 saate karşılık gelen gelirinin beşte biri nöbet ücreti olarak ödeniyor. Bu mağduriyet özelikle yoğun hastanelerde nöbeti kara borsa alıp satılan bir olgu haline getirmiştir. Bir an önce nöbet ücretlerinde iyileştirme yapılmalıdır.

Bizim toplu sözleşmelerdeki temel taleplerimizin başında döner sermayenin emekliliğe yansıtılması bulunmakta. Buradan sağlık çalışanları adına diyoruz ki sağlık çalışanlarının en önemli ve olmazsa olmaz talebi döner sermayenin emekliliğe yansıtılması veya emekli olunca ve şu anki gelirini artıracak düzeyde ek göstergelerinin artırılmasıdır. Emekliliğini beklerken vefat eden sağlık çalışanı haberi duymak istemiyoruz. Artık açlık sınırının altında emeklilik ücreti istemiyoruz. Sağlık çalışanları emekliliğe hak kazandıkları zaman emekli olsunlar” dedi.

(Haber Merkezi)

10 ay, 17 gün önce / 05.07.2013 10:25:18   

GIDA ÜRETEN İŞLETMELER BİLGİLENDİRİLDİ5 Aralık tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde yürütülen faaliyetler kapsamında gıda güvenliği, gıda hijyeni konularında, il genelinde faaliyet gösteren et parçalama tesislerine (kırmızı ve kanatlı) yönelik 57 Aralık 2012 tarihlerinde eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya katılan işletme sahipleri ve sorumlu veteriner hekimlere “Bina, Alt Yapı ve Ekipmana Yönelik Gıda İşletmesi Modernizasyon Planı” konularında bilgiler verildi. Toplantıda ayrıca, işletme sahiplerine, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 22, 30 ve 31 inci maddelerine dayanılarak hazırlanmış, gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemlerine dair yönetmelik kapsamında, et parçalama tesisleri onay kapsamında olduğu için hali hazırda gıda sicili ve çalışma izni olan firmalar yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren 31. 12.2012 tarihine kadar bu yönetmeliğe göre onay belgesi almak zorunda oldukları hatırlatıldı.

31.12.2012 tarihine kadar onay belgesi alamayacak gıda işletmecisi, işletmesinin modernizasyonuna dair planlar ile modernizasyonun hangi tarihte ve hangi aşamalardan sonra tamamlanacağına dair bilgileri İl Müdürlüğümüze sunmak zorunda oldukları ve bu işletmeler, modernizasyon planını vermeleri halinde bu sürenin 31.12.2013 tarihine kadar uzatılabileceği belirtildi.

Gıda işletmecisinin bu planı vermemesi veya modernizasyon planında yer alan tarih ve aşamalara uymaması durumunda 5996 sayılı kanun kapsamında yasal işlem uygulanıp faaliyetlerinin durdurulacağı konularında bilgilendirildiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 13.12.2012 10:36:53   

75. YIL BULVARINDA MUTLU SONAntakya'nın en çok gelişen bölgelerinden Ürgenpaşa Mahallesi'nde Antakya Belediyesi tarafından aylardır altyapı çalışmaları devam eden 75.Yıl Bulvarında çalışmalar nihayet tamamlandı.

Uzun süredir çevre sakinlerinin beklediği altyapı çalışmaların tamamlanmasının ardından yollar asfaltlanarak mahalleye yakışır hizmet gerçekleştirildi.

Antakya Belediyesi ekipleri tarafından 75. Yıl Caddesi ve Ekinci yolu boyunca yürütülen yağmur suyu kanalı ve menfez çalışmaları çok büyük oranda tamamlandı. Belediye ekipleri altyapı çalışması tamamlanan bölgelerde aynı zamanda asfaltlama çalışmaları gerçekleştirdi.

Antakya'nın 45 mahallesinde, Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş başkanlığında, bugüne dek yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon hattı olmak üzere toplam 250 km. altyapı çalışması gerçekleştiren ve tarihi bir rekora imza atan Antakya Belediyesi, altyapı çalışmaları sonrasında Ürgenpaşa Mahallesi Hüseyin Özbuğday Lisesi civarından başlayarak, 75.Yıl caddesi Ekinci Kavşağı'na uzanan bölgede asfaltlama faaliyeti gerçekleştirdi.

Bölgede yağmur suyu kanalı ve menfez çalışmalarını tamamlayan Antakya Belediyesi ekipleri, bu çalışmaların hemen akabinde asfalt ekiplerini caddeye yönlendirmek suretiyle bölgede asfaltlama çalışması yürüttü.

Bölgede yürütülen hizmetlerle ilgili açıklamalarda bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, '75. Yıl Caddesi ve çevresi altyapı sorunu olan ana arterlerimizden biriydi. Bu bölgede yapacağımız geniş kapsamlı altyapı çalışmaları öncesinde cadde üzerinde ve çevresinde ikamet eden Ürgenpaşa Mahallesi sakinlerimize yönelik anket çalışması yaparak araştırma gerçekleştirdik. Bölgede ikamet eden hemşehrilerimiz yüksek bir oranla caddenin altyapı sorununun kökten çözülmesi yönünde bizlere görüş bildirdi. Bunun üzerine bölgede kapsamlı bir altyapı çalışmasını başlattık.

Mahalle de ihtiyaç duyulan alanlarda yağmur suyu kanalı ve menfez çalışmaları gerçekleştirerek kış aylarında caddelerimizin altyapı sorunu yaşamasının önüne geçmiş olduk. Çalışmalar büyük oranda tamamlandı. Altyapısını bitirdiğimiz bölgeleri de anında asfaltladık ve asfaltlıyoruz. Böylelikle gerçekleştirilen hizmetlerle birlikte bölgede bulunan caddelerimizin alt ve üst yapı eksiklikleri kökten çözüme kavuşturulmuş oluyor. Hemşehrilerimize hayırlı olsun” dedi.

Ürgenpaşa Mahallesi sakinleri, sorunlara köklü ve uzun vadeli çözümler getiren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'a yapılan hizmetlerden ötürü teşekkürler ettiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 02.01.2013 10:58:40   

MİNİKLERİN EĞİTİM YUVASI HAZIRRestorasyonu tamamlanarak eğitime hazır hale getirilen ve yakında resmi açılışı gerçekleşecek olan Latife Hanım Anaokulu'nda son rötuşlar yapılarak eğitime hazır hale getirildi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in girişimleri ile İl Özel İdare tarafından, Silahlı Kuvvetler Caddesi üzerinde (Eski Ali Sayar İlk Öğretim Okulu) aslına bağlı kalınarak restore edilen tarihi binanın yer aldığı parseldeki iki katlı tescilli taş yapı anaokulu olarak, yanındaki eski Presbiteryen Kilisesi tek katlı tescilli taş yapı ise Çok Amaçlı Salon olarak hizmet verecek olan Anaokulunda çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Okulun bahçesinde oluşturulacak yeşil alanlar çocuklara doğa sevgisini aşılarken, okul bahçesinde kendilerine yaşam alanları hazırlanacak olan miniklerin ilgi gösterdiği bazı hayvanlarla da çocukların hayvan sevgisi pekiştirilecek. Okulda ayrıca çocukların trafik bilgilerini geliştirmek için bir de 'Trafik Parkı' düzenleniyor.

Okulun gerek tarihi derinliği, gerek tefrişatı, gerek yeşil alanları gerekse trafik parkı ve benzeri unsurları ile çocukların hayata hazırlanmasında etkin rol oynayacak. Ayrıca çevre düzenlemesi ile doğayı tanımaları, doğayla barışık yaşamayı öğrenmeleri açısından da örnek bir okul olacak.

Vali Lekesiz Hatay'da göreve başladığı 4 yıl içerisinde Hatay'ın kalkınması, büyümesi ve gelişmesi için tüm kurum ve kuruluşlarla uyum içerisinde çalışmaları Hatay halkı tarafından, turizme, tarihi dokuya ve Hatay'a verdiği önem takdirle karşılanıyor. Hatay'a geldiği günden itibaren her alanda gerçekleştirdiği yenilikçi çalışmalar Hatay halkının büyük beğenisini kazanıyor.

(Haber: Hasan KAYA)

9 ay, 4 gün önce / 18.07.2013 10:34:55   

Hatay, zengin potansiyele sahipAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, birlik, beraberlik ve dayanışma toplantılarına Karlısu Belde ziyareti ile devam etti.

Savaş, belde ziyaretinde ilk olarak Karlısu Belediye Başkanı Mehmet Özyurt'la bir araya geldi.

Karlısu Belediyesi'nde gerçekleşen ziyaretin ardından heyet hep birlikte belde de bulunan Osmanlı Çay bahçesine geçti. Burada beldenin ileri gelenlerinden Fahri Yılmaz, Osman Yanaray ve Mehmet Doğru'nun ev sahipliğinde birlik, beraberlik ve dayanışma buluşması gerçekleşti. Toplantıya Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Karlısu Belediye Başkanı Mehmet Özyurt, Antakya Belediyesi Meclis Üyesi Osman Dokuzoğlu, Karaksı Mahalle Muhtarı M.Ali Ulaş, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü ve dernek üyesi muhtarlar ile Karlısu Beldesi sakinleri katıldı.

Başkan Savaş; Hatay'ın zengin bir potansiyele sahip olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bu şehir farklı renkleriyle, tarihi dokusuyla, medeniyet birikimiyle geçmişten günümüze gelen zengin bir potansiyele sahip. Bizler bu ziyaretlerimizde şehrimizdeki her renkten insanlarımızla kucaklaşıyoruz. Birliğimizi, beraberliğimizi ve dayanışmamızı daha da pekiştiriyoruz. Tek yumruk ve tek ses olacağız ki bizi kimse yıkamasın. Bizler bu vatan için kanlarını, canlarını feda etmiş ecdatlarımızdan aldığımız mirası geleceğe taşımalıyız. Çocuklarımıza, torunlarımıza daha güzel bir gelecek hazırlamak ve bırakmakla mükellefiz. Hatay olarak senaryolara kulak vermemeli, başkalarının bizler için yazdığı senaryolara göre hareket etmemeliyiz. Senaryoları bizzat bizlerin yazması gerekir. Bizim buna ihtiyacımız ve de gücümüz vardır. Bu toplantılarımızın amacı birliğimize, beraberliğimize, dayanışmamıza güç katmaktır.

Bugün bizleri burada ağırlayan Karlısu Beldesi halkına şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 09.01.2013 10:53:36   

Altınkaya'dan Odabaşı'na yarım düzineSüper Amatör Kümeye ait oynanan maçta Altınkaya Belediyespor, rakibi Odabaşı Belediyespor'u 6-2 yenerek 3 puan sevinci yaşadı.

Karşılaşmaya hızlı başlayan Altınkaya Belediyespor maça damgasını vuran genç yetenek Süleyman Yeral'ın attığı gollerle devreyi 3-1 önde kapadı.

İkinci yarıda da maçta büyük üstünlük sağlayan Altınkaya Belediye Spor karşılaşmayı 6-2 gibi net bir skorla kazanarak iki sıra birden yükseldi.

Kuruluşundan bu yana süper amatör kümede ilk defa mücadele eden Altınkaya Belediyespor'un genç çalıştırıcısı Ekrem Temiz, büyük fedakârlıklarla çalışan futbolcularını canı gönülden tebrik ederek ligdeki çıkışlarının devam edeceğini söyledi.

(Spor Servisi)

1 yıl, 3 ay önce / 22.01.2013 11:15:10   

Hatayspor, Ankaragücü maçında umut verdi2.Lig Kırmızı Grupta yer alan ve grubunda zirve hesapları yapan Hatayspor, ikinci yarı hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü Antalya Belek'te PTT 1.Lig takımlarından Ankaragücü ile oynadığı özel maçta gelecek için umut verdi.

On gündür Belek Arkadya Otelinde kampta bulunan ve Teknik Direktör Ahmet Ertem idaresinde sıkı bir çalışma programına dâhil olan Bordo-Beyazlı futbolcular, önceki gün oynadığı hazırlık maçında diri ve mücadeleci yönüyle beğeni kazandı.

Hatayspor ideal kadrosuyla çıktığı ilk yarıyı Gürhan, Erhan ve Mertcan'ın golleriyle 3-1 önde tamamlarken, ikinci yarıda diğer futbolculara forma şansı tanındı. Ankaragücü ikinci yarıda attığı iki golle maçta 3-3'lük beraberliği sağladı.

Hatayspor Basın Sözcüsü Av. Şahin Akbay, gazetemiz yetkilisi ile yaptığı görüşmede Hatayspor'un Ankaragücü maçında iyi futbol oynadığını ve mücadele ettiğini belirterek ikinci yarı maçlarında takımın daha iyi yerlere geleceğini söyledi.

Bu arada Hatayspor takımında Gürhan oynadığı ve attığı gollerle dikkat çekerken ikinci yarıda yeteneğiyle Hatayspor'un başarısına katkı sağlayacağı belirtildi.

(Haber: Sadullah Ergin)

1 yıl, 3 ay önce / 11.01.2013 11:12:20   

Sosyal Denge Sözleşmesi için prensip anlaşmasına varıldıMemur-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan, Bembir-Sen Hatay Şube Başkanı Murat Başar, Diyanet Bir-Sen yönetim kurulu üyesi Fettullah Uğraş ve Bem Bir-Sen yönetim kurulu üyesi Medeni Sevinç, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'a nezaket ziyaretinde bulundu.

Belediye çalışanı memurların maaşlarına yapılacak iyileştirme ile memurların yaşam ve refah seviyelerini yükseltmeyi amaçlayan Sosyal Denge sözleşmesi konusunda karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ziyarette, Antakya Belediyesi ile Bem Bir-Sen arasında 15 Kasım'a kadar sözleşme imzalanması konusunda prensip anlaşmasına varıldığı belirtildi.

Memur-Sen İl Başkanı Hasan Urhan, Bembir-Sen Hatay Şube Başkanı Murat Başar ve beraberindeki heyet, Antakya Belediyesi'nde çalışan 162 memur personeli ilgilendiren Sosyal Denge Sözleşmesi konusundaki desteklerinden ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ve belediye yönetimine yakın ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür ettiklerini belirtti.

Sendika yöneticileri ziyarette yaptıkları açıklamada, çalışkan, dürüst, vizyonu ve hedefleri yüksek kişiliği ile Antakya'ya yaptığı hizmetlerden ötürü Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş'ı yürekten kutladıklarını ifade ettiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 06.11.2012 11:07:40   

Vali Lekesiz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesini incelediHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi olarak kullanılmak üzere eski bir tarihi Antakya Evi'nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, İl Özel İdaresi'nden ilgililer ve restorasyon çalışmalarını yürüten özel firmanın temsilcileri eşliğinde gerçekleşen incelemelerde Vali Lekesiz, ilgililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Lekesiz, incelemeler sırasında yaptığı konuşmada Hatay'ın, tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir zenginliğe sahip olduğunu, tarihi mitolojik çağlara kadar uzanan defne ve defne ürünleri sektöründe Hatay'da 7 bin 500 kişinin istihdam edilirken, gayri safi yurt içi hâsılasına yıllık ortalama 40 milyon liralık bir katkı sağlandığını kaydetti.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 18.09.2012 11:02:31   

Temizlik timleri görev başındaAntakya Belediyesi temizlik işleri ekipleri belirlenen periyodik program kapsamında Antakya'nın tüm mahallelerinde bulunan cadde ve sokaklarda toplu temizlik çalışması gerçekleştirmeye devam ediyor.

Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler temizlik programı dâhilinde belirlenen mahalleye toplu olarak geçip mahallenin tüm sokaklarında hummalı bir biçimde temizlik çalışması yapıyor.

Ekipler, 45 mahalle genelinde yaptığı çalışmaların yanı sıra her hafta bir bölgeyi pilot bölge olarak seçip ara caddeler, sokaklar ve yeşil alanlarda toplu temizlik çalışması gerçekleştiriyor.

Temizlik ekiplerinin dünkü durağı kentin ana arterlerinde bulunan, Cumhuriyet Caddesi, Gündüz Caddesi, Adnan Menderes Caddesi ile Cumhuriyet Alanında, Gruplara bölünmüş 50 kişilik temizlik ekibi temizlik çalışması gerçekleştirerek temizlik çalışması yaptı.

Temizlik görevlileri caddelerde süpürge ve yıkama araçları desteğiyle kapsamlı bir temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, rutin temizlik faaliyetinin haricinde kentin 45 mahallesinde bu tür toplu temizlik faaliyetlerinin belirlenen periyodik program kapsamında aralıksız sürdürüyor.

(Haber: Hasan Kaya)

11 ay, 14 gün önce / 09.05.2013 11:08:23   

ÖZBEK PİLAVI EŞLİĞİNDE DAYANIŞMAOvakent Beldesinde Özbek Pilavı eşliğinde dayanışma toplantısı yapıldı. Dayanışma toplantısına katılan davetliler Özbek Pilavı eşliğinde sohbet etme imkanı buldu.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert tarafından beldede düzenlenen Özbek Pilavı ikramı ve dayanışma buluşmasına katıldı.

Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert'in ev sahipliğinde gerçekleşen birlik, beraberlik ve dayanışma buluşmasına, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Yayladağı Belediye Başkanı M.Kemal Dağıstanlı, Şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın, MKÜ Kurucularından Prof.Dr.Fatih Köksal, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Ovakent Beldesi ileri gelenlerinden ve eski pehlivanlardan İsak Kurt katılım gösterdi. Karşılıklı fikir alışverişi şeklinde geçen buluşmada misafirler hep birlikte Özbek Pilavı yiyerek sohbet ettiler.

Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert, Başkan Savaş ve beraberindeki heyetin beldelerine yapmış olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Başkan Savaş ise ev sahipliğinden ötürü Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert'e ve tüm misafirlere teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 22.01.2013 11:20:22   

AK Parti ile ekonomi güçlendiAdalet Bakanı Sadullah Ergin, geçtiğimiz hafta sonu ilimizde bir dizi gezi ve incelemelerde bulun-du. Bakan Ergin yaptığı geziler içinde Akcurun Köyü sakinleri ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Akcurun Köyü Muhtarı Servet Yıldırım, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Hatay genelinde yaptığı yatırımlardan ötürü bir Hataylı olarak teşekkür etti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'nin son 60 senesi içinde rahmetli Menderes ve arkadaşları döneminde Türkiye önemli bir sıçrama yaşadığını ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “1960 İhtilali sonrasında her 8-10 senede bir muhtıra, darbe yaşamışız. İdarecileri terbiye etme yetkisi milletin elindedir, başka kimsede değil. Siz seçiyorsunuz, beğenirseniz devam ettirirsiniz, beğenmezseniz sandık-ta gerekli cezayı verirsiniz. Ama maalesef ülkemizde böyle olmamış. Bunların detaylarına girmeyeceğim. Siz bunları biliyorsunuz. Son 60 senede Avrupa'nın tamamında 47 ülke var. 47 ülkede 2 tane parti kapatılmış. Sadece bir tek Türkiye'de son 60 senede, 25 tane parti kapatılmış. Böyle bir şey olmaz. Onun için Türkiye de yapısal reform dönemine girdik ve bu arızaları giderecek adımları da attık.

Kara, hava ulaşımında köprü, doğalgaz'ın, petrolün taşınmasında köprü. Kültürler arası bir köprüdür Türkiye. İslam dünyası ile Hıristiyan dünyası arasında köprü-yüz. Onun için Türkiye'nin her daim güçlü olması lazım. Türkiye'nin gözüne bakan 1,5 milyarlık İslam dünyası var. O İslam âlemindeki in-sanlar Türkiye'nin güçlü olması için dua ederler. Çünkü bundan umutları var, beklentileri var. Türkiye kendisi güçlü olacak, çevresine barış ve huzur getirecek. O mahzun coğrafyaya, o mağdur insanlara el uzatacak. Son 11 senedir, yaşanan afetler sonrasında Filipinlerden tutun okyanusun ortasındaki ada devletlerine kadar ilk ulaşan ülke Türkiye'dir. Müslüman olsun, Hıristiyan olsun nerede bir mağduriyet varsa, Türkiye koşup oraya yardım elini uzat-maya başladı. Ama bunu nasıl yapıyoruz? Son 11 senede Türkiye de siyasi istikrarı sağladı. Dizlerine derman geldi. Ekonomisi güçlendi. Milli gelirimiz 3,5-4 kat arttı. Bölgemizde en istikrarlı bölge olduk. 11 yıl önceki konumla şimdiki konumumuz arasında dağlar kadar fark var. Allah bizi tekrar o imtihanlardan sımasın” dedi.

Toplantının sonunda Bakan Ergin ve köy sakinleri karşılıklı fikir alış verişinde bulundular.

Akcurun Köyü Muhtarı Servet Yıldırım ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltılı toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, Hatay eski Milletvekili İzzetin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Alev Seçmen, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Atıç, AK Parti ilçe başkanları, İl yönetim kurulu üyeleri, çevre köylerin muhtarları ile çok sayıda köy sakinleri katıldı.

(Haber Merkezi)

5 ay, 22 gün önce / 27.11.2013 10:19:14   

Kaşifan Gençlik, Sarıkamış'ta Şühedanın izinde yürüdüGençlik ve Spor Bakanlığı tarafından koordine edilen Sarıkamış'taki şehitleri anma törenine, Türkiye'nin dört bir yanından gelen 10 binlerce genç ile beraber Hatay'dan Kaşifan Gençlik izcileri de katıldı.

“Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla gerçekleştirilen bu yılki anma törenleri Allahuekber Dağları'ndan başlayıp 8.5 kilometrelik yürüyüş parkurunun ardından Sarıkamış'taki şehitlikte son buldu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in katıldığı anma yürüyüşü Sarıkamış ilçesine bağlı Kızılçubuk köyünden Allahuekber Dağları'na 3 km'lik tırmanma yürüyüşü ile başladı. Bakan Kılıç ve beraberindeki 10 binlerce genç, 90 bine yakın Mehmetçik'in şehit düştüğü ifade edilen Allahuekber Dağları'nın 2 bin 400 rakımlık zirvesinde şehitler için dualar okuyarak saygı duruşunda bulundu. Duygusal anların yaşandığı Alllahuekber Dağları'nın zirvesinde Fatihalar okundu.

Yürüyüş;13 derece soğukta, yoğun kar yağışı altında ve bir metreyi bulan karlı zeminde gerçekleştirildi. Türkiye'nin dört bir yanından gelerek Allahuekber Dağları'nın eteklerinde kamp kuran binlerce genç, 'Dede ben geldim' diyerek şehitler için tekbir getirdi.

8,5 km'lik yürüyüş boyunca şehitlerimizin çektiği acıyı teneffüs edebilmek için üşümeyi arzu ettiklerini itiraf eden Bakan Kılıç, ”Kat kat giyindik; ama onların çektiği çileleri çekmedik. Bugün öğrencilerimizle, polisimizle, askerimizle hep birlikte bu dağları adımladık. Bu gençleri doğuran analardan, vesile olan babalardan Allah bin kez razı olsun. Yürüyüşte bize eşlik eden herkese çok teşekkür ediyorum. Şehitlerimiz için herkesten birer Fatiha okumalarını istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Hatay Kaşifan Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü İzcileri Türkiye İzcilik Federasyonu Hatay İl Temsilcisi İsmet Gümüş'ün öncülüğünde katıldığı Şehitleri anma yürüyüşünde coşku dolu anlar yaşandı.

Hatay ilini temsilen Hatay Kaşifan Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü ile birlikte Belen Belediyespor Kulübü İzcileri de iştirak etti.

Şehitlerimizin izinden aynı yolda yürümek için bir günlük yolu otobüsle kat eden Kaşifan Gençlik izcileri yürüyüş esnasında karın soğuğundan ziyade günün manevi sıcaklığını yüreklerinde hissettiler.

Türkiye İzcilik Federasyonu Hatay İl Temsilcisi İsmet Gümüş, yürüyüşle ilgili şu değerlendirmesinde: “Sarıkamış yolundan dönen izciler şehitlerimizin hatırasını birkaç saatlik de olsa ruhumuzda hissedebilmek için birkaç günlük zorlu bir yolculuğu geride bıraktık. Şühedanın izinde yürüyüşe katılan tüm izciler bir hatırayı canlandırmak için bu kadar yolu aşarak Sarıkamış'a ulaştılar. Şayet benzer bir sıkıntı gene yaşanırsa Allah göstermesin inanıyorum ki izcilerimiz o şehitlerimiz bir an bile tereddüt etmeden üzerlerindeki vazifeyi yerine getirebilmek için var güçleri ile fedakârlıkta bulunacaklardır.” dedi.

Hatay Kaşifan Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Kulüp Önderi Akif Hafif de Gençlik Şühedanın İzinde yürüyüşünün ardından yaptığı açıklamada, “İzcilerimiz; mesafelerin, iklim şartlarının, imkânların olumsuzluğuna aldırmadan Şehitlerimiz ile aynı duyguları yaşama ve yaşatma amacıyla onların yürüdüğü yolu adımladılar. Aynı izcilerimiz 25 Nisan 2012'de Çanakkale 57. Alay Şehitlerinin yürüdüğü yolu da adımlarken aynı duyguları yüreklerinde hissetmişlerdi. Bizler Kaşifan Gençlik Spor İzcilik Kulübü olarak gençlerimizi güzel yurdumuza hizmet ve fedakârlık için daima hazır olduğumuzu göstereceğiz.” ifadelerine yer verdi. Kaşifan Gençlik Kulüp Önderi Akif Hafif, 7 yaşından büyük tüm gençlerimizin izciliği yaşamalarını istediklerini ve bunun için gayret sarf ettiklerini belirttikten sonra izcilik faaliyetlerini takip etmek isteyenlerin www.kaşifangençlik.com ziyaret etmelerini hatırlattı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 10.01.2013 10:53:14   

İSKENDERUN BELEDİYESİ ARAÇ PARKINI GÜÇLENDİRDİİskenderun Belediyesi Devlet Malzeme Ofisi'nden aldığı iki kamyonla araç parkını güçlendirdi.

İskenderun Belediyesinden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler yer verildi: İskenderun Belediyesi, araç alımı yaparak araç parkını güçlendirmeyi sürdürüyor. Halkımıza daha etkin ve daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Devlet Malzeme Ofisi'nden iki adet kamyon satın alındı.

İskenderun Belediyesi'nin, Devlet Malzeme Ofisi'nden aldığı 2 adet 2012 model 13 metreküp kapasiteli, damperli Ford Cargo kamyon ile araç parkı daha da güçlendi.

29 Mart 2009 tarihinden bugüne kadar 33 araç satın alınırken, bazı araçlar da tadil edilerek değerlendirildi.

2010 yılı içerisinde 1 adet modern itfaiye aracı, 5 adet motorsiklet satın alınırken, 1 adet sepetli bom ve 1 adet kaldır götür aracı tadil edildi.2011 yılı içerisinde 6 adet pikap, 2 adet damperli kamyon, 1 adet minibüs (13+1 kişilik), 1 adet otobüs (27+1 kişilik), 3 adet iş makinası, 1 adet cenaze nakil aracı (2 tabutlu), 1 adet motorsiklet alındı.

2012 yılı içerisinde de 1 adet Doblo binek aracı, 4 adet pikap, 2 adet iş makinası (ekskavatör, kırıcı uç ve Beko Loder), 3 adet motorsiklet, 2 adet Ford Cargo Damperli kamyon alınarak, araç parkı güçlendi.

İskenderun Belediyesi'nin araç parkı, alım ihalesi yapılan özellikli itfaiye aracıyla daha da güçlenecek.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 28.11.2012 11:41:17   

Uyuyan devi uyandırmanın zamanı geldiAdalet Bakanı Hatay Büyük-şehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, İskenderun ilçesinde gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretler çerçeve-sinde İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesini ziyaret etti.

Bakan Ergin ziyaretinde AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Yaran, İskenderun ilçe yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Belediye başkan aday adayları, çok sayıda parti üyeleri ile birlikte geldi.

Gerçekleştirilen ziyaret programına Bakan Ergin'i İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak, Yönetim kurulu başkan yardımcısı Kadir Doğan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

Daha önce farklı zeminlerde başkan ve üyeleriyle bir araya geldiklerini ifade eden Ergin, 'Ama bu binada sizi ziyaretimiz ilktir. Malum önümüzde yerel seçimler var. Bu yerel seçimler büyük şehir olan Hatay için bir milat olacak.

İlk kez bir büyük şehir seçimi olacak. Bir büyük şehir başkanı ile beraber bir kadro gidecek ve bir vizyon belirlenecek Hatay için. Bir gelecek kurgusu oluşturulacak. Bir ufuk oluşturulacak. Bu açıdan bu seçimler Hatay açısından son derece kritik ve önemli diye düşünüyoruz' dedi.

Hatay'ın sahip olduğu potansiyelin gerçekten son derece önemli olduğuna dikkatleri çeken Ergin, 'İlimizin güçlü bir potansiyeli var ama bugüne kadar bu potansiyelin ne kadarını harekete geçirdik derseniz, orada karnemiz çok iyi değil. Şimdi bu uyuyan devi uyandırmanın zamanı. Suriye meselesi ortaya çıkmamış olsa Hatay şu son 3 yılda çok daha iyi yerlere gelebilecek iken, maalesef enerjisini bu problemin çözülmesi ve çözümüne dönük olarak harcadı” dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 26 gün önce / 23.12.2013 10:50:35   

MKÜ'de akademik kadrolara yeni atamalarMustafa Kemal Üniversitesi Yönetim Kurulu, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'in başkanlığında yapılan toplantılarında açık bulunan doçentlik kadrolarına yeni atamalar yaptı.

Bu bağlamda, MKÜ Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitim Bölümü Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı'na Doç.Dr. Ayda Tellioğlu, Tıp Fakültesi Temel Bilimleri Bölümü Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı'na Doç.Dr. Oktay Hasan Öztürk, Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na Doç. Dr. Mehmet Demir ile Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı'na Doç. Dr. Bülent Akçora, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Anabilim Dalı'na Doç.Dr. Nafiz Çeliktaş ile Bahçe Bitkileri Bölümü Sebze Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı'na Doç. Dr. Kazım Mavi, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Katıhal Fiziği Anabilim Dalı'na Doç. Dr. Osman Şahin, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı'na Doç. Dr. Murat Bikçe, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Hastalıklar Anabilim Dalı'na Doç. Dr. Yasemin Bircan Yıldırım doçent olarak yönetim kurulunca atandılar.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 08.11.2012 10:27:01   

Yeni kavşak beğeni kazandıAntakya Belediyesi ekipleri kentte asfaltlama, yol, kaldırım ve kavşak düzenleme çalışmalarına hummalı bir şekilde devam ediyor.

Belediye ekipleri geçtiğimiz günlerde asfalt öncesi yol düzenleme çalışmalarını başlattığı Kültür Merkezi Kavşağı ile Armutlu Pehlivan Petrol arasındaki bölgede asfaltlama çalışmasının tamamlanmasının ardından Kültür Merkezi Kavşağını yeşillendirerek estetik bir görünüme kavuşturdu.

Caddeyi boydan boya asfaltlayan Antakya Belediyesi ekipleri bir taraftan da bölgede kavşak ve yol düzenleme çalışmalarında da son aşamaya geldi. Cadde boyunca ayrıca kaldırım düzenleme çalışması da gerçekleştirileceği belirtildi.

Bu arada Belediye ekipleri Armutlu Mahallesi Pehlivan petrol önünde de kavşak düzenleme çalışmasını da hızla sürdürüyor. Caddenin asfaltlanmasıyla birlikte estetik bir görünüme kavuşan yolda araçların yol güzergâhı boyunca rahat bir şekilde seyrettiği görülürken, yeşillendirme çalışmalarının ardından, vatandaşlar gerçekleştirilen çalışmalardan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu çalışmalarından dolayı başta Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

(Haber: Hasan KAYA)

8 ay önce / 21.08.2013 10:40:55   

Sağlıkta şiddete tutuklu yargılamaTürk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, Türk Sağlık-Sen olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ı ziyaret ederek torba yasa ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Şahin, yapılan görüşmede sağlık personeline şiddet uygulayanların tutuklu yargılanacağını belirterek Komisyon Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın şu açıklamalarda bulunduğunu belirtti: Torba yasada yer alan düzenleme ile sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanacak. Yapılan çalışmalar ile birlikte bu alanda bir hassasiyet oluşmuştu ve cezaların ertelenmemesi gibi, mahkemelerden örnek kararlar çıkmaya başlamıştı. Yasada yer alan düzenleme ile tutuklu yargılamada gelecek.

Döner sermayelerin sağlık çalışanlarının bütçesine katkısı gözardı edilemez. Emekliliğe esas alınması gerekiyor çünkü sağlık çalışanları emekli olunca çok fazla gelir kaybına uğruyorlar.

Sağlık çalışanlarının bir diğer talebinin de Fiili hizmet zammı (yıpranma payı) olduğu, kamuda güvenlik güçlerinden sonra ağır iş yükü ve risk altında hizmet verenlerin sağlık çalışanları olduğunu ayrıca nöbet ücretlerinin arttırılmasının yaygınlaştırılmasını ve tüm çalışanları kapsamasını istediğimizi belirttik.

Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısını değiştiren KHK ile araştırmacı kadrolarına atananların mağdur edildiklerine dikkat çektik ve araştırmacı kadrosuna atanan şube müdürü, hastane müdürü ve müdür yardımcıları mağdur oldular. Özellikle mali haklarında kayıp yaşadılar. Bilgi ve birikimleri kamu için kullanılmıyor. Öncelikli olarak mali haklarındaki kayıpların önlenmesini istiyoruz.

(Haber Merkezi)

6 ay, 19 gün önce / 31.10.2013 10:18:25   

İÇME SUYU SORUNUNA ÜÇ AŞAMALI ÇÖZÜMAntakya Belediyesi Su ve Kanal İşleri Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamada, son zamanlarda kentte yaşanan içme suyu sorununa üç aşamalı çözüm formülü üretildiği ve ilk etapta 1.aşamanın süratle hayata geçirildiği belirtildi.

Belediye ilgili birim yetkilileri, son zamanlarda İçme suyunun şehre cazibeli bir şekilde gelmeme nedeninin yapılan yoğun teknik çalışmalar sonrasında tespit edildiğini, sorunun Antakya-Harbiye İsale Hattı'nda oluşan vakum emme durumundan kaynaklandığını dolayısıyla suyun yeterli bir şekilde gelmediğini belirtti.

Üç aşamalı çözüm formülünde 1.aşama olarak Harbiye İçme Suyu İsale Hattı Kaptaj ağzına yani suyun çıkış kaynağına motopomp montesi yapılacağı, böylece kısa vade de suyun gelmesi konusunda bir rahatlama sağlanacağı ifade edilirken, bu işlemin en geç 10 gün içinde tamamlanacağı belirtildi.

İkinci aşama olarak geçmiş dönemlerde döşenip Harbiye Boğaziçi Otel ve güzergâhta evlerin altında kalan içme suyu hattının 1,5 km.lik kısmı deplase edilerek yeni güzergâhla su akışının sağlanması gerçekleştirilecek. Bu işlem gerçekleştiğinde su eski seviyesine kavuşmuş olacak. İkinci aşama 1,5 ay içinde tamamlanmış olacak.

Üçüncü ve son aşamada ise Dursunlu ve Aşağıokçular belde sınırları içinden geçerek Sümerler Mahallesi'nden devam eden ve Bağrıyanık Su Deposuna dökülen, şu anda büyük bir kısmı evlerin ve ev bahçe mesafeleri altında kalan 5 km.lik isale hattının yeni güzergah boyunca (Harbiye-Antakya yolu) deplase edilmesi sağlanacak. Bu aşama da gerçekleştiğinde eskisinden de daha büyük miktarda suyun akışı sağlanarak suyun Bağrıyanık su deposuna gelmesi gerçekleşmiş olacak. Üçüncü ve son aşama ilk aşamanın gerçekleşmesinin hemen akabinde yapılarak son zamanlarda yaşanan içme suyu sorununa kökten çözüm üretilmiş olacak.

(Haber Merkezi)

5 ay, 22 gün önce / 27.11.2013 10:21:47   

TÜMSİAD, HATAY'DA ATAĞA GEÇTİTürkiye genelinde faaliyet çalışmalarını her geçen gün artıran Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD), Hatay’da da atağa geçti.

5. Akdeniz Bölgesi TÜMSİAD İstişare Toplantısı 12-13 Ocak 2013 tarihlerinde Hatay TÜMSİAD Şubesi ev sahipliğinde, TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Aydın başkanlığında; Adana, Alanya, Antalya, Budur, Isparta, Kahramanmaraş, Kozan, Mersin, Osmaniye TÜMSİAD Şube yönetimlerinin katılımıyla İskenderun Ontur Otel'de gerçekleştirildi. İstişare toplantısı kapsamında 2012 yılı faaliyet raporu ile 2013 yılı hedefleri değerlendirildi.

TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Aydın yapmış olduğu açılış konuşmasında; “TÜMSİAD 2012 yılı sonu itibariyle Türkiye'de 55 şubeye, yurtdışında 15 temsilciliğe ve toplamda 20.000 üyeye ulaşarak Türkiye'nin en büyük SİAD'larından biri olduğunu göstermiştir.

2013 yılı için ise TÜMSİAD'ın birçok hedefi bulunmakta olup; bunlardan birisinin de 12-15 Eylül 2013 tarihleri arasında birincisi düzenlenecek olan TÜMEXPO Ticaret Fuarı'nın gerçekleştirilmesidir.

Hatay TÜMSİAD Şube Başkanı Av. Hasan Ertürk açıklamasında “TÜMSİAD İşadamları Derneği olarak, yerel ve evrensel değerlere sahip, azim ve kararlılıkla bütün insanlığa hizmet eden, dürüst, dinamik ve çalışkan, girişimci, gelişime açık, geleceğin dünyasında söz sahibi olan, dünyadaki tüm ülkelerde Türkiye'yi marka haline getirecek iş adamları kuşağı oluşturmaktır” diyerek TÜMSİAD'ın vizyonunu açıkladı.

5. Akdeniz Bölgesi TÜMSİAD İstişare Toplantısı kapsamında Hatay TÜMSİAD Şubesi tarafından “Padişah II. Abdulhamid ve Osmanlı” konulu panel düzenlendi. Konuşmacı olarak Padişah II. Abdulhamid'in 4.cü kuşak torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu, gazeteci Faruk Atasoy, tarihçi Sinan Çuluk ve tiyatro oyuncusu Kemal Gökhan Denizci katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 18.01.2013 11:10:41   

Vali Lekesiz'in konuğu Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü AslancanSiirt Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü iken Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü olarak ilimize atanan 1. Sınıf Emniyet Müdürü Cumali Aslancan Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.

Vali Lekesiz ziyarette yaptığı konuşmada, ilimizin, sevgi, barış ve hoşgörüsü ile özellik arz eden dinamik bir il olduğunu, Valiliğimizin koordinesinde tüm kurum ve kuruluşlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde ilimizi bulunduğu noktadan çok daha iyi yerlere taşıyabilmek için var gücü ile koşturduğunu ifade ederek, 'Siz de bu takımda kendi görev alanınızla ilgili olarak yerinizi aldınız. Hayırlı olsun. Okulumuzun daha iyi olması, öğrencilerimizin daha iyi yetişmesi için her türlü desteğe hazırız.'dedi.
Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Cumali Aslancan ise, kabulden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederek, ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla birlik ve uyum içerisinde görev yapacak olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 6 ay önce / 03.11.2012 10:03:05   

Emniyet, suç oranını indirmeye çalışıyorHatay İl Emniyet Müdürlüğü sosyal projeler yapmaya devam ederek toplumdaki suç oranını en aza indirmeyi amaçlıyor.

Toplumlarda suç oranını en aza indirmeyi amaçlayan emniyet yetkilileri lise öğrencilerine okullarında vermiş olduğu konferansı daha güzel sunmak, çekici hale getirmek ve farklı yerler gezip görebilmeleri adına bu seferlik Güngör Ottoman Palace otelde gerçekleştirdi.

90 öğrenci, 5 öğretmen ve 5 emniyet yetkilisi ile otele gelen gruba otel yetkilileri tarafından otel ile ilgili bilgiler verilerek otelin bazı kesimleri gezdirildi.

Güngör Ottoman Palace otel mimari yapısı, Osmanlı tarihindeki padişah resimleri, salonlarda kullanılan Osmanlı padişahlarının isimleri öğrencilerin ilgisini çekti.

Daha sonra konferans salonuna alınan öğrencilere; emniyetin uzman personeli komiser Özcan Karakuş 'Gençlik ve Güvenli Gelecek' konulu söyleşide bulundu.

Söyleşinin konusu gereği, sunulan slaytlarda insanlığın önemi, insanlar arasında din, dil, ırk ayrımının yapılmaması gerektiği, sevgi ve saygının ne kadar önemli unsurlar olduğuna dair videolar ve fotoğraflar paylaşıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 25.12.2012 11:34:51   

Kılıçlar, seçim öncesi ziyaretlerini sürdürüyorAntakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan adayı Mehmet Kılıçlar, seçim öncesi ziyaret programı dahilinde çeşitli meslek kuruluş temsilcileriyle görüşmeye devam ediyor. Kılıçlar, mimar Adnan Taş'ın düzenlediği toplantıda inşaat, harita, makine, elektrik, jeoloji, jeofizik mühendisleri ve mimarlar ile bir araya geldi. Önümüzdeki günlerde açıklanacak olan meslek gruplarında teknik faaliyetlerde bulunan mimar ve mühendislerle yapı denetim firmalarının, inşaat grubunun dışında ayrı bir grup oluşturmalarını beklediklerini belirten Mehmet Kılıçlar, ziyaret esnasında şu açıklamada bulundu:

“Mimar ve Mühendislerin bir takım faaliyetleri yerine getirebilmeleri için ATSO'ya kayıt olmaları gerekmektedir. Bu duruma çoğunuzun bir zorunluluk ve fazladan ödenen paralar olarak baktığınızın farkındayım. Oysaki ATSO sizler için her türlü sorun karşısında, kendi meslek odanızın dışında sermayeyi de arkanıza aldığınız ikinci bir güç konumunda olmalıdır. Bu da ancak meslek komitelerinin aktif hale getirilmesi, ATSO'nun sizlerin de bağlı olduğu diğer meslek odalarıyla üyelerin çıkarları noktasında ortak hareket etmesi ve sizlerle sürekli diyalog halinde olmasıyla mümkündür. Bizler bunların eksikliğinden kendimize görev çıkartıp yönetime talip olduk. İnanıyoruz ki bunları sağladığımız zaman önemle üzerinde durduğumuz “Benim Odam” duygusu da kendiliğinden oluşacaktır.” Dedi.

Toplantının karşılıklı sohbet şeklinde geçen bölümünde hali hazırda mühendislerin değişen yasalardan yana sıkıntıları dile getirilirken, Mehmet Kılıçlar sürekli olarak aynı alanda büyümeye çalışmanın kişileri sınırlamanın yanı sıra gelişen teknoloji ve değişen koşullardan kaynaklanan bir takım riskleri olduğunu belirterek şunları ifade etti “Bu tür sıkıntılar her zaman karşınıza çıkabilir, ben de iş hayatına sıfırdan başlamış bir mühendis olarak genç arkadaşların yola ilk çıktığı andan itibaren yaşadıkları sorunları birebir yaşayarak öğrendim. Bu anlamda sizlerin sahip olduğu teknik bilgiye, girişimciliği katarak nerelere ulaşabileceğinizi biliyorum. ATSO'nun bir görevi de yol gösterici olmak, bu sorunları birlikte aşacağımızdan şüpheniz olmasın.” dedi

Son olarak Kılıçlar birlikte hareket ederek çok şey başarılabileceğini, bu yüzden kendi yönetimlerinde her üyenin mutlak söz sahibi olacağını ifade ederek katılımcılara teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 07.01.2013 11:16:41   

VEFAT EDENLER


ADI SOYADI VEFAT TARİHİ DEFNEDİLEN MEZARLIK
DURSUN AKSOY-30.04.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
SAADET ERBERK-30.04.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
MUSTAFA AÇIK-30.04.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
MEHMET UGURLU-29.04.2013-BELEDIYE MEZARLIGI
HASIM YILMAZ-29.04.2013-KARAKÖSE KÖYÜ
BEDIA KÖSE-28.04.2013-ODABASI
BÜSRA KELES-28.04.2013-BELEDIYE MEZARLIGI

12 ay, 22 gün önce / 01.05.2013 11:11:56   

Taksi durakları tek tipAntakya'da bulunan ticari taksi durakları tek tip olarak yenilenerek modern bir görünüme kavuşuyor.

Antakya Belediyesi ve Antakya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasının ortaklaşa girişimleri ile Antakya'da bulunan 27 ticari taksi durağı, modern Antakya'ya yakışır bir biçimde yenilenerek tek tip oluyor.

Taksi durakları konusunda açıklamalarda bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Antakya genelinde yürütülen altyapı çalışmaları sonrasında üstyapı çevre düzenleme çalışmaları faaliyetinde şehrimizde başta ana arterler olmak üzere asfalt dökümü gerçekleştirilmektedir. Böylelikle bozuk satıhlar düzelecek ve başta taksici esnafımız olmak üzere ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın problemi çözülmüş olacaktır. Bu arada taksi duraklarımızı yeniden revize ederek taksici esnafımıza yeni ve güzel mekânlar kazandırıyoruz. Örnek bir taksi durağı yaparak taksici esnafımızın hizmetine sunuyoruz. Taksici esnafımız bu proje kapsamında yeni duraklarına kavuşacaktır.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yapılan tüm bu çalışmaların yaşanabilir modern ve güzel bir Antakya için olduğunu ifade ederek, hemşehrilerine en iyi hizmeti sunabilmek için çaba harcadıklarını ve daha modern bir Antakya için çalıştıklarını söyledi.

Antakya'nın yıllara dayanan ve kronik hale dönüşmüş birçok sorununu gerçekleştirdikleri proje ve hizmetlerle çözüme kavuşturma adına 4,5 yıldan bu yana etkin hizmetler sürdüklerini dile getiren Belediye Başkanı Savaş, 'Değerli esnafımızın ilgisi ve desteği ile gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimizle, geleceğe dönük projelerimizle şehrimizi koşar adımlarla geleceğe hazırlıyoruz.

Antakya'yı güzelleştirip daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

7 ay, 10 gün önce / 10.09.2013 13:24:15   

BAŞKAN SAVAŞ: BİLECİK'İ YÜREKTEN KUTLUYORUMAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde düzenlenen etkinliğe katılım gösterdi.

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde okul konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş, Hayırsever işadamı Erol Bilecik, Atso Başkanı Hikmet Çinçin, Hasiad Başkanı Gülay Gül, Okul Müdürü Sabri Tazeaslan, Homend Antakya Belediyespor yönetim kurulu üyeleri, teknik ekip ve oyuncuları, okul öğretmenleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

Gece de konuşan okul müdürü Tazeaslan okulun yapımını sağlayan hayırsever Erol Bilecik'e katkı ve desteklerinden ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Hayırsever İşadamı Erol Bilecik ise yaptığı açıklamada; “Ne mutlu bize ki kent olarak toplam mimarlar üretebilir konuma geldik. Yapılan hizmetler, sportif alanda Homend Antakya Belediyespor, Hatayspor bunların en güzel örnekleri. Eğitim alanında, kültürel alanda muazzam kalpler görüyoruz. Arzumuz teknik ve meslek lisemiz başarılarıyla bu kalkınma da yerini alacaktır. Bu değerli hocalarımızın, okul idarecilerimizin, öğretmen ve öğrencilerimizin gayretleriyle olacaktır.” dedi.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ise “Erol Bey çok eski dostum. Eğitim camiasına, spora, sporcuya verdiği değer, katkı ve destek takdire şayan. Emeklerinden ötürü kendisini kutluyorum.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş gece de yaptığı açıklamada “Yukarı mahallenin çocukları olarak 1982 yılında gelip okuduğumuz okulun bugünkü konumunu görmek memnuniyet verici. Bizim zamanımızda böyle hayırseverler yoktu. Sadece bir defterimiz bir de T cetvelimiz vardı.Hatta kendi aramızda konuşurken üniversite sınavlarında X ve Y'yi görürseniz ondan uzak durun, yapamayız derdik. Bugün okulun % 70 seviyede modern bir görünüme kavuştuğunu görüyoruz. Artık teknoloji ve iletişim çağındayız. Hayırseverimiz Erol Bey'in Homend'e, Hatayspor'a verdiği desteklerin yanına eğitim alanındaki katkıları takdirliktir. Erol Bilecik'lerin sayısının artmasını temenni ediyoruz. Yapılan hizmet Hatay'ın marka kent konseptine yakışır olmuştur. Hayırseverimiz Erol Bilecik'i ve tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum.” dedi.

Gece de okul öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı etkinlikte şiirler okundu, müzik dinletileri sunuldu. Homend Antakya Belediyespor takım kaptanı Belgin Onbaşı, spora, sporcuya ve eğitime verdiği destekten ötürü Hayırsever İşadamı Erol Bilecik'e Homend Hoşgörü Cup turnuvasında kazanılan 2.lik kupasını takdim etti.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 20.09.2012 11:04:00   

MKÜ'de Farabi Değişim SemineriMustafa Kemal Üniversitesinde “Farabi Değişim Programı Bölüm Koordinatörleri Bilgilendirme” semineri verildi.

Farabi Kurum Koordinatörlüğünün düzenlediği, Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminere; Farabi Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Volkan Kılıç, Farabi Uzmanı Mehmet Şengül, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları bölüm koordinatörleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan seminerde, Farabi Değişim Programı'nın önemini vurgulayan Farabi Kurum Koordinatörü, Yrd. Doç. Dr. Volkan Kılıç, yaptığı konuşmada; “Günümüzde bilim, sürekli gelişen bir olgudur ve gelişim değişimin bir parçasıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi bilimde ve bilim kuşağının içerisindeki paydaşlarda meydana gelmekte olan değişim ve gelişim durağan bakış açısını önlemekte ve sunduğu yeniliklerle ideal hedeflere üniversitemizi götürmektedir. Farabi Değişim Programı da bu gelişimin nadide bir parçasıdır” dedi.

Daha sonra Farabi Uzmanı Mehmet Şengül ise seminerde öğrenci değişimi esasları, başvuru için gerekli olan belgeler hakkında bilgi verdi. Farabi Değişim Programı'nın işleyişi, programın avantajları, zorlukları ve uygulanması gereken öğrenci işlemlerini anlattı. Programın avantaj ve dezavantajları hakkında koordinatörleri bilgilendiren Şengül, “Bölüm koordinatörleri; üniversitemiz bölüm listesinin, ders program listesinin, öğrenim protokolü eşleşmesi, bölüm öğrenci işleri ve bölüm başkanlığı kontenjanları işlemlerinden sorumludurlar.” şeklinde konuştu.

(Haber merkezi)

1 yıl, 4 ay önce / 27.12.2012 11:14:45   

Önal: Okullarda kılık kıyafet yasağı tamamen kaldırılmalıEğitim-Bir-Sen Hatay Şube Başkanı Cevat Önal, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik 27.11.2012 tarihli ve 28480 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak okullarda kılık kıyafet yasağının tamamen kaldırılması gerektiğini belirtti.

Önal, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlerde bulundu:

“Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik ve 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'in 14. maddesinde yer alan “ile 22/7/1981 tarihli ve 8/3349 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına bağlı 'Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik' hükümleri” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Anılan yönetmelikte yapılan değişiklikle;Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest bırakılmıştır. Beden eğitimi derslerinde tek tip eşofman veya spor kıyafeti giyme zorunluluğu kaldırılmıştır. Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilmiştir.

Özel gün, hafta ve kutlamalarda ders içi ve ders dışı faaliyetlerde kullanılmak üzere veliye malî yük getirecek özel kıyafet aldırılmayacaktır. Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebileceklerdir. Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyaller giyilmeyecektir. Öğrenciler okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takmayacaklardır. Öğrenciler vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyeceklerdir.

Kız öğrencilere yönelik, 'imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde hariç olmak üzere okul içinde baş açık' hükmünün tekrar konulması bireylerin inanç, temel hak ve özgürlüklerine aykırı buluyoruz.

Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikler genel anlamda olumlu olmakla birlikte kız öğrencilerin; sadece ortaokul ve liselerde seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerine başörtülü olarak girebilmeleri diğer derslerde ise başlarını açmak zorunda bırakılmaları, daha önce olduğu gibi, öğrencileri psikolojik olarak olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, söz konusu sınırlamanın tamamen kaldırılarak isteyen kız öğrencilerin sadece seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde değil, tüm derslerde başlarını kapatabilmeleri yönünde bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Kız öğrencilerle ilgili diğer derslerdeki kılık ve kıyafet yasağının kaldırılmasını istiyoruz.

Yapılan değişiklikleri, özgürlükler kapsamında olumlu ve önemli buluyor ama yetersiz görüyoruz. Ayrıca hükümet, çalışma hayatında devam eden kılık kıyafet yasağına da bir an önce son vermelidir.”

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 29.11.2012 11:16:37   

Önde: Çelik-İş Sendikasına daha çok sahip çıkılmasını istiyoruzBir süre önce Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanlığına seçilen metin Önde, sendika olarak bölgede önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek Çelik-İş Sendikasına daha çok sahip çıkılması gerektiğini açıkladı.

Çelik İş Sendikası İskenderun Şubesine nezaket ziyareti gerçekleştiren Ak parti İskenderun İlçe teşkilatı ziyaretinde konuşan Sendika Şube Başkanı Metin Önde, bu bölgenin sendikası olan Çelik İş Sendikasına bir biraz daha sahip çıkılmasını beklediklerini belirtti.

Ak Parti İlçe Başkanı Uğur Feriz öncülüğünde yeni yönetimi hayırlamaya gelen Ak Parti ilçe teşkilatını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Çelik Sendikası Şube Başkanı Metin Önde, konuklarla yakından ilgilendi.

Sizlerle gönül bağımız var diyen Önde, “Yeni yönetim olarak burada emek hareketine yeni misyon ve vizyon getirmek için göreve geldik. Bu uzun soluklu yolda bazı sıkıntılarımız olacaktır. Bu sıkıntıların aşılması noktasında hükümetimizden ve sizlerden katkı vermenizi isteyeceğiz” dedi. Yeni yönetimi kutlayarak görevlerinde başarılar dileyen Ak Parti İlçe Başkanı Feriz, “Başkanlığınız bölgemize hayırlı olsun. Omuzladığınız işin zorluğunun bizlerde farkındayız. İnanıyoruz ki kendi beceri ve ekibiniz ile işçilere daha güzel hizmetler vereceğinize inanıyoruz. Hükümet ve teşkilat olarak dün olduğu gibi bugünde sizlerin dertleriniz ile dertlenmeye sizlerin sorunlarını gidermek adına yanınızda olacağız” dedi.

Sohbet ortamında gerçekleştirilen ziyarette sendikalar yasasına değinen Sendika Başkanı Metin Önde, “Çıkarılan sendikalar yasasının mevcut halinin yeterli olmadığının bilinmesini istiyoruz. Biz bu yasayı şuan için bir suni teneffüs olarak görüyoruz. Elbette ki bu bir yol haritasıdır. 6-7 yıl sonra daha doğru zemine oturacaktır. Yine de hiç çıkmamasından daha iyi oldu” dedi.

İşveren ile birlikte emekçilerin güçlenmesini üstlenen bir misyon taşıdıklarının da altını çizen Önde, “Bu bölgenin sendikası olan Çelik İş Sendikasına bir biraz daha sahip çıkılmasını bekliyoruz. Bu sendika Karabük'te doğdu, İskenderun'da delikanlı oldu! Çelik İş Sendikası buranın sendikasıdır. Bu bölgede her geçen gün büyüyoruz. Bunda da en büyük etken, emekçiyi satmadan dik bir duruş sergileyerek, hak mücadelesi vermemizdir” diye konuştu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 17.11.2012 09:13:44   

Mayına basan asker yaralandı


Yayladağı ilçesi Denizgören Karakolunda görevli Serkan Taykaya mayına basması sonucu ayağından yaralandı.

3. Hudut Tabur Komutanlığı 9. Hudut Bölüğüne bağlı Denizgören Karakolu askerlerinden er Serkan Taykayakaçakçı bir grubun faaliyetlerini takibi esnasında mayına basarak sağ ayağından yaralandı.

Hatay valiliğinden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “İlimiz Yayladağı İlçesi 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı, 9'uncu Hudut Bölüğü'ne bağlı Denizgören Karakolu'nda görev yapan 1992 Konya doğumlu Er Serkan Taykaya, 26.09.2012 Çarşamba günü saat 12.40 sıralarında devriye görevindeyken kaçakçı olarak değerlendirilen bir grubun faaliyetlerini takibi esnasında mayına basması sonucunda yaralanmıştır.

Yaralı er Serkan Taykaya, yapılan ilk müdahalenin ardından derhal ambulansla Antakya Devlet Hastanesi'ne sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Er Serkan Taykaya'nın hayati tehlikesi bulunmamaktadır.” denildi.

(Haber Merkezi)

2 yıl, 7 ay önce / 28.09.2012 10:52:00   

Öğrencilere, hukuk mesleği tanıtıldıAntakya Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Cantaş ve Rehber öğretmen Hasan Altınöz'ün girişimleri ile günümüzün gözde meslekleri öğrencilere tanıtılmaya devam ediyor.

Alanında başarılı olan isimler, kendi mesleklerini öğrencilere anlatıyor, onlara üniversite ve bölüm tercihi konusunda yol gösteriyorlar.

Tanıtılan meslekler arasında mimarlıktan eczacılığa, avukatlıktan inşaat mühendisliğine, diş hekiminden elektrik-elektronik mühendisliği gibi günümüzün gözde meslekleri öğrencilere tanıtılacak.

Dün, Antakya Anadolu Lisesi Konferans Salonunda günümüzün gözde mesleklerinden, Hukuk mesleği Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan tarafından 10/ EF ve 11 /EFG sınıfı öğrencilerine tanıtıldı.

Tezcan, öğrencilere yönelik hukuk konusunda şu bilgileri verdi; “Hukuk fakültelerinde 4 yıl eğitimden sonra hâkimlik ve savcılık sınavlarının ardında 2 yıl staj görüyorsunuz. Hukuk mesleği son günlerde gözde bir meslek haline geldi. Adalet adamı olma isteğiniz varsa, severek ve beğenerek yapacağınız bir meslek. Sizin hayattan beklentiniz önemli. Hukuk fakültelerinin bitirdikten sonra serbest avukatlıkta yapabilirsiniz. Kendi memleketinizde kalmak istiyorsanız avukatlık mesleğini seçebilirsiniz. Her mesleğin kendi içinde sorunları olabilir.

Başsavcı savcılık makamını temsil eder ve diğer savcılara emir verebilir. Cumhuriyet Başsavcıları, bu yetkisini savcılığı yönetmek, denetlemek, Cumhuriyet savcılarına dava açma konusunda emir vermek ve ikame yetkisini kullanıp bir davayı bir Cumhuriyet savcısından alıp diğer bir Cumhuriyet savcısına vermek veyahut da davaya kendisi devam etmek suretiyle kullanabilir.

Savcı, suç haberinin kendisine ulaşmasıyla birlikte devlet adına araştırma ve soruşturma faaliyetinde bulunmak, kamu davasının açılmasını gerektiren şartlar oluştuğunda dava açmak ve yürütmek, mahkemelerin verdiği kararları yerine getirmek ve kanunla kendisine verilen diğer görevleri yapmak durumunda olan ve yürütme içinde yer alan bir devlet memurudur.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl, 1 ay önce / 27.03.2013 11:04:24   

Rauf Denktaş Spor Kompleksi açılıyorİskenderun Belediyesi'nce yapılan Rauf Denktaş Spor Kompleksi bugün düzenlenecek törenle hizmete girecek.

Rauf Denktaş Spor Kompleksi'nin açılış töreninde, buz pateni gösterisi ve tenis turnuvası düzenlenecek.

Yaşar Doğu Cad. Arıtma Tesisi yanında hizmete girecek olan Rauf Denktaş Spor Kompleksi, buz pateni pisti, tenis kortları ve diğer bölümlerden oluşuyor.

Rauf Denktaş Spor Kompleksi'nin açılış töreni, bugün saat 17.00'da gerçekleşti-rileceği bildirildi.

(Haber merkezi)

2 yıl, 6 ay önce / 06.10.2012 11:35:16   

MKÜ'de Gençlerin Sesi Radyosu, Hatay'ın sesi olmayı hedefliyorMustafa Kemal Üniversitesi bünyesinde bir süre önce yayın hayatına başlayan “Radyo Üniversite”nin tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. MKÜ çarşı kompleksinde düzenlenen etkinliğe; Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aynur Özfırat, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Özfırat, “Radyo üniversite yalnızca üniversitemizin değil Hatay'ın da sesi olmayı amaçlamaktadır. Akademisyenlerin, idari personelimizin, öğrencilerimiz ve Hataylıların katılımıyla var olacak bir radyo istasyonu kurmak hedefiyle yola çıktık. Radyo üniversite Hatay'ın en fazla dinlenen ve her alanda beğenilen bir radyo istasyonu olmayı amaç edinerek yayın hayatına başlamıştır. Sizleri de radyomuzun bu hayalini gerçekleştirebilmesi için destekte bulunmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle öncelikle Rektörümüze radyomuzu hayata geçirdiği için teşekkürlerimi sunmak isterim. Aynı zamanda burada adını sayamadığım, özellikle kuruluş aşamasında tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor; radyomuza başarılı bir yayın hayatı diliyor ve katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

MKÜ Rektörü Güder ise konuşmasında, “Üniversiteli olmanın dinamizmini yansıtacağını düşündüğümüz Radyo Üniversitenin sadece iletişim fakültesi için değil tüm Hataylılar için önemli bir etkinlik, zenginlik olacağını, kültürel atmosfer ve kaliteyle üniversitemizin Hatay'a ne kadar büyük sahiplik ve kucaklayıcılık içinde yaklaştığının en önemli ve özel örneği olacağını düşünüyorum. Henüz bir ay önce yayına geçen radyomuz inanıyorum ki kısa süre içerisinde tüm Hatay'ın her bir köşesinde dinlenen en önemli radyo olacak. Hiç kuşku yok ki şimdiye kadar yapmış olduğumuz yayınlardan geriye dönüşlerde en çok dinlenen radyo olmamız belki radyomuzun başlangıç döneminde neler getireceğine dair duyulan merakın ve özlemin karşılığı, belki de insanları bıktıran reklâm çalışmalarının henüz yapılmıyor olması, en büyük avantaj olarak görünüyor. Gelişen süreç içerisinde bu avantajlara siz öğrencilerimizin dinamizmiyle, onların bakış açısıyla üniversitenin akademik etkinliklerinin ve ürettiği değerli yansımasıyla gerçek anlamda radyoculuğun karşı karşıya kaldığı bir toplumda oluşturduğu onurlu imajla, onurlu yükselişle devam edeceğine inanıyorum.” diyerek konuşmasının devamında şunları aktardı:“Şu anda Antakya'da ve Amik Ovası'nın her yerinde, Reyhanlı'da, Hassa'da, Kırıkhan'da, bağlı köylerimizde, Yayladağ' ın bir bölümünde, Belen'in bize bakan yüzünde dinlenilmekte olan Radyo Üniversite tesisleşme çalışmasını tamamlar tamamlamaz Erzin'e, Dörtyol'a, Payas'a, Arsuz'a kadar tüm ilçelerimizde ve beldelerimizde dinlenen bir radyo haline gelmiş olacaktır. İlimizde kültürün, sanatın, edebiyatın, sporun, estetiğin, her türlü güzel ve özel örneğin vatandaşlarla buluşmasına kaynaklık edecek yayınlarımızla aranızda olacağız. İnanıyorum ki bu kadar güzel hedefler ve bu kadar güzellikler ve sizin gibi güzel Mustafa Kemalliler olduğu sürece biz başarı yolunda sadece çalışmak gibi üçüncü bir öğeye ihtiyaç duyarız. Hepimiz başararak radyomuzu başarılı yerlere getireceğiz. Kuruluş aşamasında bize teknik anlamda katkıda ve destekte bulunan ve bugün burada bizlere iştirak eden herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 5 ay önce / 30.11.2012 11:23:48   

Mehmet Rüstem toprağa verildiAntakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin'in dayısı ve aynı zamanda Hatayspor Kulübü eski başkanlarından Mehmet Rüstem 76 yaşında vefat ederek Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Merhum Mehmet Rüstem'in cenazesi dün Antakya Belediyesi mezarlık kompleksinde öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazına sonrası Antakya asri mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenineTürkiye Büyük Millet Meclisi eski başkanlarından Murat Sökmenoğlu, Hatay eski Milletvekili Fuat Çay, Baro Başkanı Sinan Akgöl, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, Hatayspor Kulübü Başkanı Jan Baran, Hatayspor 2. Başaknı ve Hatayspor Taraftarlar Dernek Başkanı Sadullah Ergin, sevenleri, dost ve akrabaları katıldı.

Yorum Gazetesi yayın ailesi olarak Mehmet Rüstem'e yüce Allah'tan rahmet, merhumun ailesine ve tüm yakınlarına sabırlar dileriz.

(Haber: Hasan KAYA)

7 ay, 17 gün önce / 03.10.2013 10:40:14   

BÜYÜKŞEHİR UYGULAMASINA YERİNDE İNCELEMEAntakya Belediye Başkanı Savaş, 25 kişilik heyetle Kocaeli'ye giderek Büyükşehir Statüsünün nasıl uygulandığını yerinde inceledi

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Büyükşehir modelinin halen ülkemizde İstanbul ile Kocaeli'de en iyi şekilde uygulandığını kaydederek Hatay'da da bu modelin uygulanması gerekliliğine vurgu yaptı. Başkan Savaş, 3 günlük Kocaeli Büyükşehir incelemesi çerçevesinde yaptığı açıklamada, üstün performans gösterdiğini söylediği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin deneyimlerinden yararlanmak istediğini kaydetti.

Geçtiğimiz hafta Cuma sabahı erken saatlerde Kocaeli'ne giden Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş öncülüğünde Kırıkhan, Dörtyol, Yayladağı Belediye Başkanları ile Antakya Belediyesi'nin 11 meclis üyesi 7 mühendisi yanı sıra üç ayrı kurum yetkilisinin yer aldığı 25 kişilik heyetle gerçekleştirdiği Kocaeli inlemesinden Pazar akşamı ilimize döndü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hafta sonu boyunca “Büyükşehir Statüsü” ile ilgili Antakya'dan giden heyeti üç gün boyunca ağırladı.

Büyükşehirlerde Kocaeli Modeli konulu sunumda konuk belediye başkanlarına hitap eden Başkan Karaosmanoğlu “ Büyükşehir demek büyük yatırımlar demek. Bunu başarmak için sen-ben modundan kurtulup biz moduna geçmek gerekir” dedi.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu'nun Antikkapı Restorant'ta verdiği sunuma Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Yayladağı Belediye Başkanı Kemal Dağıstanlı, Kırıkhan Belediye Başkanı Murat Sakman, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Hatay AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Atıç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Alev Seçmen ve çok sayıda Antakya Meclis üyesi katıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yasa ile nasıl bir değişime uğradığını ve bu süreçte nasıl planlama yapıldığını bir sunumla anlatan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu” Kocaeli Büyükşehir olmasaydı şimdiye kadar yaptığımız hizmetlerin yüzde onunu bile yapamazdık “ dedi.

Karaosmanoğlu “44 belediyemiz vardı. Onların ayrı ayrı meclisi, personeli mevcuttu. Öyle ki bu belediyelerin 15'e yakını personeline maaş bile ödeyemiyordu. Allaha şükür 5216 sayılı Büyükşehir Yasası bizim için bir milat oldu. Türkiye'ye örnek bir belediye haline geldik” dedi.

Büyükşehir yasası çıkınca 3 gün boyunca adeta ders çalıştıklarını ifade eden Karaosmanoğlu” Enine boyuna yasayı inceledik. Bize ne getirir, yetkilerimiz ne olacak diye. Geçiş sürecini çok kısa sürede aştık. Her şeyden önemlisi sen-ben modundan biz moduna geçince bütün hizmetlerimiz vatandaşlarımızı memnun etti. Halkımızın verdiği emaneti en iyi nasıl kullanabiliriz diye en ince ayrıntısına kadar düşündük ve onlara layık bir Kocaeli oluşturmak için çaba sarf ettik, sarfediyoruz” dedi.

Hizmet bütünlüğünün oluşturulduğunu dile getiren Karaosmanoğlu “Tek elden hizmetlerin koordine edildiğinde ne kadar değerli hizmetler üretildiğini vatandaşlarımız da fark etti. Böylece kentin değişimi hızlandı. Yatırımlarımız arttı. Öyle ki köylerimiz şehir merkezi gibi olmaya başladı. Artık köyden şehire göç değil şehirden köye göç olmaya başladı. Planlamadığımız hiçbir noktamız kalmadı. Her metre karemiz planlandı” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir demenin büyük yatırımlar demek olduğunu kaydeden Karaosmanoğlu” Küçüldükçe sorunların daha fazla olur. Büyüdükçe sorumluluklar artar ama sistemi çok iyi kurarsanız daha rahat konuma geçersiniz. Hem siz rahat edersiniz hem de kentte yaşayan vatandaşlarımız mutlu olur. Her şeyden önce bu bir sevgi işi. Bizde halkımızın sevgisine layık olabilmek için hizmet üretmeye devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ: KOCAELİ, HATAY BŞB İÇİN İYİ BİR ROL MODEL ÖRNEĞİ

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Kocaeli'nin Büyükşehir modeli olarak hayata geçirdiği hizmetlerin bir şehir için çok değerli çalışmalar olduğunu gözlemlediğini belirterek bu modelin İstanbul ve Kocaeli'de çok başarılı uygulandığını dile getirdi. Başkan Lütfü Savaş Kendi illerinde de bu modelin uygulanması gerektiğini ifade ederek bu süreçte bu modelin uygulanırken üstün performans gösteren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin tecrübelerinden yararlanmaktan çok memnun olduğunu, Kocaeli'nin Hatay için iyi bir rol model olabileceğini kaydetti.

Konuşmaların Ardından Başkan Savaş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na el dokuması ipek kravat ve eşarp hediye etti. Başkan Karaosmanoğlu'da Başkan Savaş'a işlemeli vazo hediye etti.

2014 yılının ilk döneminde Türkiye'nin büyük bir bölümünün Büyükşehir statüsünden olacağını hatırlatan Genel Sekreter Yazıcı kentlerin çalışmalarını uygularken bazı hususlara dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti. Yazıcı İmar Planının yapılmadan kentte uygulanacak çalışmaların yön haritalarının yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, bu planın mümkünse şimdiden hazırlanmasının yararlı olacağını kaydetti.

Sırasıyla İmar, Ulaşım, Yönetim Bilgi Sistemleri, Altyapı gibi konularda uyulması gereken konularda teknik bilgiler sunan Genel Sekreter Yazıcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak bu süreç zarfından Büyükşehir statüsündeki hizmetleri yaşayarak Türkiye'ye öğrettiklerini belirtti.

Bu hizmetlerde insanın önemine dikkat çeken Gene Sekreter Yazıcı” Teknik detaylar çok önemli. Ama her şeyi insan yapıyor. Kesinlikle liyakatli, insiyatif alabilecek, vizyonu geniş ve bu ufka sahip insanlarla bu başarılara ulaşılabilir” şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 2 ay önce / 12.02.2013 12:22:00   

Koçak ve Bıçakçı Ailelerinin nikâh mutluluğuKoçak ve Bıçakçı Aileleri, genç evlatlarının nikâh töreni ile mutlu gün yaşadı.

Nuran-Hasan Koçak çiftinin oğlu Kemal ile Gülşen-Hüseyin Bıçakçı çiftinin kızı Fadime, 3 Temmuz 2013 Çarşamba günü Antakya Belediyesi Nikâh Salonunda yapılan nikâh töreniyle hayatlarını birleştirdiler.

Birbirlerine çok yakışan ve mutlu oldukları gözlenen Fadime-Kemal Koçak çiftini bu mutlu günde akraba, dost ve sevenleri yalnız bırakmayarak bu mutluluğu paylaştılar.

Belediye Nikâh Memuru Metin Cüceoğlu'nun kıydığı nikâhta Ahmet Yiğitbaşı ve Hatice Kaya şahit olarak hazır bulundular. Nikâhta attıkları imzalarla geleceğe evet diyen genç çiftlere Antakya Belediye Başkanı adına evlilik cüzdanı verildi ve ayrıca fincan takımı hediye edildi.

Ankara Üniversitesi İngilizce okutmanı Kemal Koçak ile eşi İngilizce öğretmeni Fadime Hanımefendi, nikâh törenine gelenlere teşekkür ederek davetlileri uğurladılar.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Koçak ve Bıçakçı Ailelerinin bu mutlu gününü kutlar, Fadime-Kemal Koçak çiftine hayat boyu saadetler dileriz.

(Haber: Sadullah Ergin)

9 ay, 13 gün önce / 09.07.2013 10:26:33   

Selma-Yüksel çifti, nikâh mutluluğu yaşadıGüraslan ve Aslan Aileleri, evlatlarının nikâh töreninde mutlu gün yaşadılar.

Dilber-Kemal Aslan çiftinin oğlu Yüksel ile Fatma-Fehim Güraslan çiftinin kızı Selma, 18 Mart 2014 Salı günü Antakya Belediyesi Nikâh Salonunda yapılan nikâh töreniyle hayatlarını sonsuza kadar resmen birleştirdiler.

Birbirlerine çok yakışan ve mutlu oldukları gözlenen Selma-Yüksel çiftinin nikâhını, Antakya Belediyesi nikâh memuru Metin Cüceoğlu kıyarken, nikâh şahitliğini A.Vahit Güraslan ve Mustafa Boytak yaptı.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Güraslan ve Aslan ailelerinin bu mutlu gününü kutlar, Selma -Yüksel Aslan çiftine hayat boyu mutluluklar dileriz.

(Haber: Hasan KAYA)

4 hafta, 1 gün önce / 20.03.2014 10:32:09   

İçme suyu sorunu çözüme kavuştuAntakya Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan üç aşamalı içme suyu çözüm formülü çözüme kavuştu.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yapılan çalışmalarla birlikte su seviyesinin 5 ay önceki basınçlı ve cazibeli duruma kavuştuğunu, Harbiye Kaptaj bölgesinde yapılan motopomp monte çalışmaları ile şehir şebekesinde % 100'lük su seviyesine ulaşıldığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Antakya Belediyesi Su ve Kanal İşleri Müdürlüğümüz ekiplerinin yaptığı çalışmalar kapsamında, Antakya'da baş gösteren su sıkıntısının 3 aşamalı çözüm formülü ile giderileceği ve bu duruma yönelik 2.aşamaya geçildiği daha önce kamuoyuna duyurulmuştu.

3-4 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen çalışmalarla asıl motopompların montajı Harbiye Kaptaj bölgesine yapılmıştır. Böylelikle 450 lt/sn olan ve problem başlamadan önceki su kadar debinin Bağrıyanık su deposuna dökülmesi sağlanmıştır.

Bunun akabinde şehir içme suyu şebekesinde % 100 doluluk oranına ulaşılmış ve 6 Ocak 2014 sabahı daha önce 30-60 cm.(klape seviyesi) seviyesinde olan su 270 cm seviyesine çıkmış, içme suyu seviyesi ve doluluk oranı 5 ay önceki haline gelmiştir. Söz verildiği gibi üç aşamalı çözümün ilk iki aşaması taahhüt edilen süre zarfında yerine gelmiştir.

Diğer taraftan Harbiye kaptajındaki suyun debisi, isale hattından iletilen suyun debisi ve buna bağlı depo doluluk oranları, hatta ki vakumlama gücü ve işletme basıncı değişimleri, tahliye ve vantuz gibi sanat yapılarının durumu irdelenmeden şebekede çok büyük ölçüde kaçak olduğunun dedikoduları da boşa çıkmış olup, problemin Harbiye İsale Hattı'nın vakum yapamaması nedeniyle oluştuğu yapılan çalışmalarla kesinleşmiştir.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 11 gün önce / 07.01.2014 10:38:42   

Gönç: Çalışma barışının olmadığı yerde kaliteli hizmet beklenemezSağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, çalışma barışının olmadığı hiçbir kurumdan kaliteli hizmet beklenemeyeceğini belirtti.

Gönç, çeşitli konularla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Bizi hizmet kolumuzda ki diğer sendikalardan ayıran en önemli özellik çözüm odaklı bir sendikacılık yürütmemizdir. Sadece çalışanlarımızın hakları gündemimizde olmuş ve bu uğurda atılan her doğru adımın paydaşı, her yanlış adımın ise gerekçelerini de ortaya koyarak karşısında duran bir sendikal anlayışa sahip olmuştur.

Bizler, Sağlık-Sen olarak özelde üyelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanda haklarını savunan, genelde ise her türlü haksızlığa karşı çıkmayı temel amaç sayan bir sivil toplum hareketiyiz. Sendika olarak çalışanlarımıza insan onuruna yaraşır bir hayat düzeyi sağlamak, daha iyi çalışma şartları ve mesleki saygınlık kazandırmayı amaçlıyoruz.

Çalışma barışının olmadığı hiçbir kurumdan kaliteli hizmet beklenemez.

Dünyada ve ülkemizin her yerinde değişimler yaşanırken kurumlar kendilerini yenilerken; üniversite hastanelerimiz de kendi kabuğunu kırmalı çalışanına olan bakış açısını değiştirmelidir.

Üniversiteler düşünce, fikir, özgürlük, hakkaniyet, hak arama ve hak aramayı teşvik açısından diğer kurumlara örnek teşkil etmelidir. Çünkü buraları bizler, topluma önderlik eden insanların ufkunu açan liderlik yapan kurumlar olarak tanıdık.

Hatay'da Üniversite Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları diğer sağlık kurumlarında çalışan personele nazaran daha mutsuz, huzursuz. Bir zamanlar Tıp Fakültesi Hastaneleri en fazla tercih edilen çalışılmak istenilen kurumlar iken şimdi Sağlık Bakanlığı hastanelerinin gerisinde kalmış ve çalışanlar en kısa sürede bu kurumlardan ayrılmanın yoluna bakmaktadırlar. Bunun nedeni çalışanlar arasında ayrımcılığın sonucu olan; çalışma barışının olmayışıdır. Yine Üniversitelerimiz yalnız ve az çalışanla çok yoğun çalışma saatleri olan bir kurum haline gelmekte ve önceki yıllardaki cazibesini yitirmektedirler. MKÜ Hastanesinde 2 yıldır yetkili sendika olmamıza rağmen Kurum İdari Kurul toplantıları yapılmamakta ve Sayın Güder’e yaptığımız hiçbir talep olumlu değerlendirilmemiştir.

Senato kararında 3 yıl çalışan personele muvafakatname verilmesi öngörülmesine rağmen ayırım söz konusu olup görev süresini dolduranlara muvafakatname verilmeyip iki aylık çalışanlara bile muvafakatname verilmektedir.

03.05.2003 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede MKÜ Hastanesi yönetmeliğinde belirtilen Başhekim görevlerini geceleri 4 Müdür Yardımcısı ve 16 idari personele dayatma kaydıyla nöbet tutturulmaktadır. Nöbetçi amir nöbetlerinin Başhekim Yardımcılarına tutturulması gerekmektedir. Yine tutturulan bu nöbetlerde bile ayırımcılık söz konusu, döner sermayede ve vekâleten veznedarlık görevini yürüten personeller muaf tutulmaktadırlar.

Üniversite Hastanemizde Akademisyenlerle diğer çalışanlar arasındaki ayrımlar, çalışanların psikolojisini bozmakta ve çalışma barışı her geçen gün biraz daha kötüye gitmektedir. Bu ayrımlar bazen ayrı otopark, ayrı yemekhane ve buna benzer uygulamalar ile ortaya çıkmaktadır.

Hizmette akademik personel ile aynı özveride çalışan, hiçbir kurumun olmazsa olmazı diğer sağlık çalışanları ve idari personel çalışanlarının ek ödemede uğradığı haksızlığın da bir an önce ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Personellerin ek ödeme, maaş ve diğer ödemeleri hakkında bilgi ve belge almaları doğal hakları olmakla beraber, mutemetlik görevi yürüten personellerin kişi ve ideoloji ayrımı yaparak davranış gösterdiklerine bizzat sendika yönetim kurulu ve işyeri temsilcilerimiz şahit olmuştur. İlimizin her turlu mozaiği içinde barındırdığı ve kardeşçe yaşanılan bir şehir olduğu tüm Türkiye'miz ve dünyaca bilinmesine beraber, özellikle ek ödeme bordroları hazırlayan personellerin, üyelerimize kaba ve aşağılayacağı davrandıkları gelen yoğun şikâyetlerden birisidir. Bir eğitim kurumu olan hastanenizde, malumdur ki personellerimizin mali haklarını bilme konusunda eğitim ve bilgilendirme toplantıları planlanmalı veya dijital ortamda bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Ekim 2013'ten bu yana riskli birimden döner sermaye dağıtılmamaktadır. Süpervizörlere riskli birimden döner sermaye ödenmesi gerekmektedir. Döner Sermayeler 1981 yılındaki 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununa göre dağıtılmaktadır. Döner Sermayelerin adil dağıtılması için, idari personellerini, sağlık çalışanlarını ve yöneticileri temsilen birer kişinin döner sermaye komisyonuna görevlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bütün yataklı tedavi kurumlarında olduğu gibi üniversite hastanesinde de yetkili sendikayı temsilen bir üyenin bulunması sağlanmalı ve risk alıp muayene kabul komisyonunda görevlendirilen personellere ek 10 puan verilmelidir.Yıllardır yanlış hesaplanan döner sermayelere yürütme kurulu neden çözüm bulamamıştır.Performans puanı için normal odalarda yatması gereken hastalar neden yoğun bakımda yattı gösterilmektedirler. Fazla ayrıntıya girmeyeceğim normal doğumlar nerede ve hangi şartlarda yapılmaktadır. 25 gün boyunca yoğun bakımda bekletilen Ümmü Akduman isimli hastaya, 24 Mart 2014 tarihinde hasta sevk formu düzenlenip Ankara Yüksek İhtisasa sevki uygun görülmüştür. Bu hastanın sevki neden gerçekleşmemiştir. Hasta 2 gün sonra vefat etmiştir.

Tabiri caizse kara düzen giden bir kuruluş söz konusu olup ne çalışanın nede hastaların memnuniyetinin göz ardı edildiği bir Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi…

Kurumlarımızda çalışma barışının olması için bütün çalışanlara eşit ve hakkaniyetli davranılmasını istiyoruz. Akademisyende hizmetlide aynı çarkın dişlileri gibidirler. Dişin biri kırılırsa zincir kopar hizmet olmaz. Bu yüzden sağlık hizmeti bir ekip işidir. Çalışanlarımızın daha huzurlu hizmet verebilmeleri ve halkımızın daha sağlıklı kaliteli hizmet alabilmeleri için bu sorunların çözümü noktasında sayın rektör ve yöneticilerimizin gerekli gayreti göstereceklerine inanıyoruz. Sağlık Sen olarak bizlerde bu sorunların takipçisi olacağımızı bu yolda mücadelemizi sürdüreceğimizi buradan söylüyoruz. Türkiye Geneli olduğu gibi İlimizde de yetkili sendika Sağlık Sen'dir” dedi.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 1 gün önce / 03.04.2014 10:21:02   

Antakya Anadolu Lisesinde meslek tanıtım seminerleri devam ediyor
Diyetisyenlik gelişen bir meslek
Antakya Anadolu Lisesinde meslek tanıtım seminerleri devam ediyor. 11/ A-B-C-D sınıflarının katıldığı diyetisyenlik mesleği öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle izlendi. Antakya Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda dün düzenlenen seminerde, 11/ A-B-C-D sınıflarının katıldığı öğrencilere (Beslenme ve Diyetetik) Diyetisyenlik mesleği tanıtıldı.

Diyetisyen Fulya Dibek tarafından öğrencilere yönelik verilen seminerde Dibek, başarılı bir diyetisyen olabilmek için mutlaka mesleği sevmek gerek diyerek, diyetisyenliğin ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanı olduğunu söyledi.

Dibek, diyetisyenlik mesleği hakkında öğrencilere şu bilgileri verdi; “Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirsiniz.

Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Diyetisyenler üniversitelerde 4 yıllık bir eğitim alır. Dört yıllık eğitimin üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara 'Diyetisyen' ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar.

Diyetisyenlik ülkemizde yeni gelişen bir meslek alanıdır. Okullarda, sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, kamu ve endüstri kuruluşlarında ve bu gibi yerlerde diyetisyenin çalışmalarından yararlanma eğilimi artmaktadır. Bu nedenle iyi yetişmiş bir diyetisyenin iş bulma sorunu olmayabilir.” dedi.

Antakya Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Hasan Altınöz önümüzdeki günlerde çeşitli mesleklerin uzmanlarınca tanıtılmaya devam edeceklerini söyleyerek amaçlarının öğrencilerin bilinçli bir meslek tercihinde bulunmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)

2 hafta önce / 04.04.2014 10:56:15   

Kumlu'lu 4 büyük aile resmen AK Partili olduAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin'in Kumlu ilçesine yaptığı ziyarette, dört büyük ailenin AK Parti'ye katılımları düzenlenen törenle gerçekleşti.

Kumlu İlçesi ileri gelenlerinden İlkbahar, Kadıoğlu, Tatar ve Banlıoğlu Ailelerinin AK Parti'ye katılım töreninde konuşan Ergin, 'Yuvanıza hoş geldiniz. Millete hizmet için kurulan AK Parti, gücüne güç katmaya devam ediyor. Sizlerin de aramıza gelmesi ayrıca sevindirici, mutluluk verici bir hadisedir. Allah'ın izni ile bundan sonra sunulacak hizmetler de sizlerin de emeği geçecek ve daha fazla sevineceksiniz' dedi.

İlkbahar Ailesi adına Ahmet İlkbahar, Kadıoğlu Ailesi adına Mustafa Kadıoğlu, Banlıoğlu Ailesi adına Hami Banlıoğlu, Tatar Ailesi adına Hüseyin Tatar'a hoş geldiklerini ifade eden Ergin, sırası ile aile reislerine AK Parti rozetlerini taktı.

(Haber Merkezi)

2 ay, 3 gün önce / 14.02.2014 10:32:56   

YAZARLARIMIZ