......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 274668
YORUM MANŞET
VATANDAŞIN FERYADI!
VATANDAŞIN FERYADI!

VATANDAŞIN FERYADI!Antakya Saraykent Mahallesi’nde ikamet eden Mehmet Muhsin Yalçın isimli vatandaş, evinin yangında zarar görmesi nedeniyle mağduriyet yaşadığını ve yardım beklediğini belirtti.

Saraykent Mahallesi 18. Sokak No:3 adresindeki evinde elektrik kontağından çıkan yangında tüm eşyaların yandığını, elektik cihazlarının zarar gördüğünü ve açıkta kaldıklarını ifade eden mağdur vatandaş, bu konuda başta Hatay Valiliği olmak üzere ilgililerden yardım bekliyor.

Eşi, 2 çocuğu ve kardeşiyle birlikte kaldığı evin yanması dolayısıyla geçici olarak bir tanıdığının evinde kaldıklarını, giysilerinin bile yanması dolayısıyla ne giyecek bir şeyinin ne de yiyecek bir şeyinin kaldığını ifade eden Yalçın, bu konuda devletin şefkat elinin uzatılmasını talep ediyor.

Hatay Valiliği, Antakya Kaymakamlığı ve belediye yetkililerinden yardım isteyen mağdur vatandaş, çaresiz olarak uzatılacak yardım elini bekliyor.

(Yorum Haber Merkezi)

KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAK
KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAK

KURTULUŞ CADDESİ CANLANACAKÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Ankara Genel Müdürlüğü ve Adana Bölge Müdürlüğü, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliği, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile tarihi Kurtuluş Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile yeniden canlanıyor.

 Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Başkan Yardımcıları Engin Sözer ve Orhan Mursaloğlu geçtiğimiz günlerde Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankası yetkilileri ile proje için ön görüşmelerini gerçekleştirdi. Projenin 5 Milyon TL’lik maddi kaynağı İller Bankası’ndan AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkıları ile hibe yoluyla sağlandı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Dünyadaki 23 Medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan Medeniyetler Şehri Antakya’mızda tarihte ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni tarihteki ismiyle HEROD caddesini yeniden canlandırmak üzere elbirliğiyle çalışmalarımıza başlıyoruz. Kurtuluş Caddesi’ne cephesi bulunan tarihi ve tescilli evlerin ön cephelerinin sağlıklaştırılması ve tarihteki ihtişamına kavuşturulması için start veriyoruz.

Değerli Milletvekillerimizin de katkılarıyla İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce Belediyemize proje için 5 Milyon TL hibe desteği sağlandı. Temmuz – Ağustos ayları içerisinde ihale sürecini başlatmayı ve uygulama projesini en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı açıklamada; “Antakya’mızın en önemli değerlerinden biri olan tarihi Meclis Binası 50 yıldır bekliyordu, çok şükür bir adım atıldı. Uzunçarşı projesi hazır, hemen başlayacak. Kurtuluş Caddesi projesi hayaldi, şimdi gerçeğe dönüşüyor. Amacımız hepimiz birlik beraberlik içerisinde burada hizmeti şehrimize getirmek, şehrimizin derdine düşmek. Bizler buranın Turizm Bölgesi olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu anlamlı projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ise konuşmasında şunları kaydetti; “ Değerli Milletvekillerimize, İl Başkanımıza, Antakya Belediye Başkanımıza, bürokratlarına Antakya’nın yüz akı böyle güzel bir çalışmadan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz HESOB olarak emrinizdeyiz, yanınızdayız. Ayrıca Uzun Çarşı’nın başında 100 yılı aşkın süredir ailemize ait olan tarihi evimiz de bu çalışmanın içerisine giriyor, bu evimizi de Antakya Belediyesi’nin emrine veriyoruz. Kendileri istedikleri gibi ücretsiz bilabedel kullanabilirler.” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman: HATAY İÇİN GAYRET GÖSTERDİK
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman: HATAY İÇİN GAYRET GÖSTERDİK

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman:  HATAY İÇİN GAYRET GÖSTERDİKHatay Milletvekili Hüseyin Yayman, birçok alanda yatırımlar yapılması için ciddi irade ve gayret gösterdiklerini belirterek bu yatırımların artması için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

 Memur-Sen Hatay İl Temsilciliğine seçilen Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar’ı ziyaret eden AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, önemli açıklamalarda bulundu.

Hatay, eğitimden ulaşıma, turizmden belediyecilik hizmetlerine varıncaya kadar gerçek potansiyelini kullanamamaktadır diyen Yayman, “Hatay’ımızın sorunları ve çözümü noktasında İsmail Bayrakdar ve Değerli Memur Sen ailesinin katkılarına olan inancımız tamdır” dedi.

Memur-Sen Hatay İl Temsilciliğine seçilen İsmail Bayrakdar ve ekibine başarılar dileyerek sözlerine başlayan Yayman, “Birçok alanda yatırımlar yapılması için ciddi irade ve gayret gösterdik ve bu yatırımların artması için de mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunların bazılarını sıralamak gerekirse, Hassa Tünelinin projesinin bitirilmesi, Hassa’da kurulması planlanan büyük ölçekli organize sanayi projesinin bitirilmesi, Tahtaköprü Barajının yükseltilmesi ve yeni Hatay Mozaik Müzesinin yapılması gibi. Üzülerek ifade etmeliyim ki Hatay’ımız eğitimden ulaşıma, turizmden belediyecilik hizmetlerine varıncaya kadar gerçek potansiyelini kullanamamaktadır. Bir Hatay sevdalısı olarak bu durumun rahatsızlığını yaşıyor ve bu anlamda da çözüm noktasında siyaset kurumu olarak bizlerin sivil toplum kuruluşu olarak da sizlerin sorumluluğunun ve öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Hatay’ımızın sorunları ve çözümü noktasında Sayın başkanım İsmail Bayrakdar ve Değerli Memur Sen ailesinin katkılarına olan inancımız tamdır. Değerli Başkanımıza ve ekibine yeni görevinde başarılar diliyor, sizleri Allah'a emanet ediyorum” dedi.

Sayın Vekilimizin, Ak Parti İlçe Başkanımızın ve beraberindeki heyetin ziyaretini Memur-Sen Ailesi adına anlamlı ve bir o kadar da kıymetli buluyorum diyen Bayrakdar, “Hatay’ımızın bir adım daha ileriye gitmesi ve bunun daha da ivme kazanabilmesi noktasında ekonomiden ticarete eğitimden ulaşıma turizmden sosyo kültürel ve sosyo ekonomik yapıya varana kadar daha birçok alanda sorunlar ve çözüm önerileri ve aksiyonları ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak bu bağlamda sizlerle bir araya gelmek bizleri çok mutlu etti." dedi.

Ziyaret programına Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Av. Emrullah Gülen ve çok sayıda partili katılım gösterdi.

(Haber Merkezi)

152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI
152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI

 152 HEKİM MESLEĞE İLK ADIMI ATTI152 genç hekimin mesleğe ilk adımı attığı Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, ailelerin yoğun ilgisiyle Tayfur Sökmen Kampüsü Amfi Tiyatro alanında gerçekleştirildi.
Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Dönem birincisi Ali Rıza Gündüz, yaptığı konuşmada eğitim süreci boyunca yanlarında bulunan, desteklerini esirgemeyen ailesine ve hocalarına teşekkür etti.

 
MKÜ Rektör Yardımcısı ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Önlen konuşmasında yeni mezun hekimlere seslenerek “150 bin hekim, aktif olarak faaliyet gösterdiği bir alanda başarılı olmak istiyorsa sürekli okumalı, yenilenmeli ve hedefler koymalıdır.” dedi.
MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise yaptığı konuşmada “Tıp Fakültesi, uzun ve meşakkatli bir eğitim sürecini gerektiriyor. Hekimlik mesleği kolay bir meslek değildir. Sürekli bir gelişim içerisinde olmak gerekir, sürekli okumalısınız, literatürü takip etmelisiniz. Burada çok kaliteli bir eğitim veriyoruz. Ondan sonrası öğrencilerimize düşüyor. Bu eğitimin yanında dürüst, ahlaklı, vatanını milletini seven, kendi toplumuna örnek bireyler olarak yetişmeniz gerekiyor. Biz ailelerden özellikle şunu istiyoruz. Gençlerin sadece öğrencilik yıllarında değil; meslek hayatlarında da yanlarında olmalarını. Bu vesile ile hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından dönem birincisi Ali Rıza Gündüz mezuniyet kütüğüne dönem levhasını çaktı.
Protokolün ve Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi akademisyenlerinin genç hekimlere diploma takdim ettiği tören sonrası Hipokrat yemini edildi. 
Hipokrat yemini sonrası atılan keplerle mezuniyet coşkusu doruk noktaya ulaştı. Tören, katılımcılara ikram edilen mezuniyet pilavı sonrası sona erdi.
(Haber Merkezi)

MECLİS BİNASI MİLLETİN
MECLİS BİNASI MİLLETİN

MECLİS BİNASI MİLLETİN

 Hatay'da 1927 yılında Fransız Mimar Leon Benju tarafından sinema salonu olarak inşa edilen, bir dönem “Hatay Devleti Meclisi” olarak da kullanılan, 1927 yılında Hacı Muhammet Adalı tarafından satın alınan binanın tapusunun Hatay Valiliğine devir teslim töreni gerçekleştirildi.

17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen Tapu Devir Teslim töreninde konuşan Vali Doğan “Bugün Hatay için önemli bir gün. İlk toplantısını 2 Eylül 1938'de yapan 40 üyeli Hatay Meclisi, ilk toplantıdan sonra 9 ay boyunca Belediye binası olarak kullanılmış ve 23 Temmuz 1939 yılında Hatay'ın Anavatana katılmasında önemli bir rol oynayan Meclis Binası Adalı Ailesinin mülkiyetinde kalmıştı. O süreçte yaşananlar Devletimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir” diyerek büyük gayretlerle Hatay’ın kurtuluşu ve günümüze kadar gelen süreçte bu tarihi binaların tekrardan Hatay’a kazandırılması bizim için çok önemli bir husustur. Bu binalar en başından beri özel mülkiyetmiş. Zaman zaman kamulaştırma için gayretlerde bulunulmuş ama gerçekleştirilememiş. Benim de göreve başladığım günlerde tekrardan bu konu gündeme geldi. Bu konuyu Hükümetimizle, Sayın Milletvekillerimizle yaptığımız görüşmelere sonucunda şartlarımızı da zorlayarak,  Adalı Ailesinden aldık. Burada büyük bir gayret ve destek var. Tüm Hataylılara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. 2 bina ve bir avluyu 30 Milyon TL karşılığında satın aldık. Buradaki Meclis binasını Kültür ve Sanat Merkezi, Adalı Konağını ise Mutfak Sanatları Merkezi şeklinde planladık. Bunun için görüşme yaptığımız firmalar var. Kısa süre içerisinde halkamızın hizmetine sunmak için gayret ediyoruz.

Bu binadaki kiracılar mülk sahiplerinin kiracıları, dolayısıyla bu sorun onların arasındaki bir husus. Biz bu binaları kamulaştırdığımız için oradaki kiracıların bizden bir beklentileri olamaz. Biz bu binaları hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Tekrardan ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman yaptığı konuşmasında “Sayın Valimize sizlerin huzurunda Hatay’ın bir evladı olarak Hatay’a verdiği değer için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sayın Valimiz örnek bir Vali.  Hatay için sembol binalardan birisi olan, anıtsal yapılardan biri olan Meclis Binamızın aslına uygun bir şekilde değerlendirilerek devlet müzesine dönüştürülmesi çok önemli bir adımdır. Bu tarihi bir andır. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere Adalı ailesine bu binanın satışı için bürokrasiye aracılık eden ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Hatay için yarım asırdır konuşulan Arsuz-Samandağ yolunu Sayın Valimiz Rahmi Doğan’a bir kere konuştuk ve Sayın Valimiz hemen insiyatif aldı. Bu yolun yapılması için büyük gayretler gösterdi. Şuanda yol %40 aşamaya geldi. Tüm Hatay halkı adına Sayın Valimize Hatay’a verdiği emeklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin törende yaptığı konuşmasında “Ben öncelikle bir STK olarak Sayın Valime, Sayın Milletvekillerime, Adalı ailesine ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de Samandağ-Arsuz yolu ve Meclis Binası yarım asırdır gündemde olan bir konu. Gerçekten manevi değeri parayla ölçülemeyecek bir değer. Hatay müzeler ve turizm şehri. Bu konuda da Sayın Valimiz başkanlığında iki büyük adım atılmış oldu. Bunlardan biri Samandağ-Arsuz yolu, bir diğeri ise Meclis Binasının kamulaştırılarak Hatay’ın hizmetine sunulması ki maneviyatı yüksek bir değer. Başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün emeği geçenlere çok teşekkür etmek istiyorum.

Adalı Konağı varislerinden Rasim Adalı ise törendeki konuşmasında “Biz Adalı Ailesi olarak burayı uzun zamandır güzelleştirmek istiyorduk. Kendi imkânlarımızla bazı girişimlerimiz oldu ancak yeterli olmadı. Sayın Valimizin öncülüğünde işi hızlandırarak bize yardımcı olması ve Hikmet Çinçin’de emeğiyle burayı en doğru yere devretmemize ve en güzel şekilde ailemizin de içine sinerek bu teslimi gerçekleştiriyoruz. Hatay için hayırlı olmasını diliyorum.“ dedi

Ardından söz alan İnayet Adalı “Sayın Valimiz başta olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu tarihin devlet eliyle en güzel şekilde yaşayacak olması bizim için çok değerli. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”  dedi

Törende sembolik olarak binaların tapusu ve ödeme çeki verilerek binanın mülkiyeti Hatay Valiliğine geçti. Günün anısına toplu resim çekilmesi ile tören son buldu.

Tapu teslim törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Rasim Adalı, İnayet Adalı, 2.Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İl Jardanma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran katıldı.

VATANDAŞIN FERYADI!

Antakya Saraykent Mahallesi’nde ikamet eden Mehmet Muhsin Yalçın isimli vatandaş, evinin yangında zarar görmesi nedeniyle mağduriyet yaşadığını ve yardım beklediğini belirtti.

Saraykent Mahallesi 18. Sokak No:3 adresindeki evinde elektrik kontağından çıkan yangında tüm eşyaların yandığını, elektik cihazlarının zarar gördüğünü ve açıkta kaldıklarını ifade eden mağdur vatandaş, bu konuda başta Hatay Valiliği olmak üzere ilgililerden yardım bekliyor.

Eşi, 2 çocuğu ve kardeşiyle birlikte kaldığı evin yanması dolayısıyla geçici olarak bir tanıdığının evinde kaldıklarını, giysilerinin bile yanması dolayısıyla ne giyecek bir şeyinin ne de yiyecek bir şeyinin kaldığını ifade eden Yalçın, bu konuda devletin şefkat elinin uzatılmasını talep ediyor.

Hatay Valiliği, Antakya Kaymakamlığı ve belediye yetkililerinden yardım isteyen mağdur vatandaş, çaresiz olarak uzatılacak yardım elini bekliyor.

(Yorum Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 10:09:30   

SEYYAR MUHTAR

Antakya’da 10 bini nüfusu, 7 bin 500 seçmeni bulunan Esenlik Mahallesi’nde ilginç bir dönem yaşanıyor.

31 Mart tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçiminde eski muhtara karşı seçimi kazanan Adnan Sönmez, Esenlik Mahalle Muhtarı seçilmesine rağmen o koltuğa oturamadı ve elinde mührü ile mahalle halkına seyyar muhtarlık yapıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi idaresindeki Şehit Mustafa Yalman Parkı Amfi Tiyatro yanında bulunan muhtarlık binası Adnan Sönmez’e devredilmediği için 3,5 aydır yeni muhtar seyyar olarak muhtarlık işlemlerini yapmaya çalışıyor.

HBB’ye yazılan resmi dilekçede mevcut muhtarlık binasının başka bir yere devredilmediği o nedenle muhtarın mevcut binada göreve devam edebileceği belirtilmesine rağmen muhtarlık binası boşaltılmadığı için Adnan Sönmez ve üyeleri Ejder Kahraman, Mehmet Korkmaz, Selim Çiçek, Meryem Konuşkan, İsmail Demir, Murat Şaydak, Sabri Çakıcıoğlu ve Özkan Yeşil, Hatay Valiliği’nden Antakya Kaymakamlığı’ndan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden ve Antakya Belediyesi’nden çözüm bekliyor.

(Yorum Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 10:08:03   

VALİ DOĞAN, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERİ İLE BULUŞTU

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan, Hatay Valiliği ev sahipliğinde düzenlenen yemek programında 15 Temmuz şehitlerimizin yakınları ve gaziler ile bir araya geldi.

Savon Otel’de düzenlenen yemek programına Hatay Valisi Rahmi Doğan, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Albay Ahmet Gürbüz,  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sandıkçı, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök,  şehit aileleri, gaziler ve aileleri ile Şehit ve Gazi Derneklerinin başkanları katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, hep birlikte yenen akşam yemeğinin ardından İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından yapılan duayla devam etti.

Şehit yakınları ve gaziler ile yakından ilgilenen Vali Doğan “15 Temmuz hain darbe girişiminin sene-i devriyesinde şehitlerimizi yâd etmek, onları rahmetle, minnetle, şükranla anmak, gazilerimize sağlık sıhhat dilemek adına bir araya gelmiş bulunmaktayız. 1071 yılında Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu bu millete yurt olarak hediye ettiği günden beri bu millet farklı zamanlarda farklı ihanetlere, farklı savaşlara maruz kalmıştır. Ama 15 Temmuz bunların hepsinden farklıydı. Biz Ruslarla Sarıkamış’ta -35’te mücadele ettik. Çanakkale’de yedi düvele karşı binlerce şehit verdik. Biz Anadolu’da Alman’ı, Fransız’ı, İtalyan’ı ile göğüs göğüse mücadele ettik. Ama 15 Temmuz’da karşımıza çıkanlar bu milletin içerisindendi. Bize karşı kalleş girişimde bulunlar 15 Temmuz darbe girişimini planlayan bu hainler farklıydı. Bu yüzden 15 Temmuz’u unutmamamız gerekiyor ve asla da unutturmamız gerekiyor. Bu sene-i devriyelerde çocuklarımıza 15 Temmuz’un neden yaşandığını anlatmamız, bu milletin geleceği için ne tür tedbirlerin alınması gerektiğini hatırlatmamız lazım. Bunların kini, nefreti hiçbir zaman bitmeyecektir. Biz unutsak da onlar unutmayacaktır. Bu milletin merhameti ve feraseti çok yüksektir.

Çocuklarımızı çok iyi yetiştirmeliyiz, onları geleceğe iyi hazırlamamız lazım. Coğrafyamızın şartları çok zor, bu coğrafyada 1000 yıldır ayakta durabilmek büyük bir maharet ister, yürek ister, cesaret ister. Sayın Cumhurbaşkanımızın sokaklara, meydanlara, köprülere çıkın çağrısıyla meydanlara döküldü ve o gece bu millet yine bir tarih yazdı. 250 şehidimiz, 2735 gazimiz bu milletin kaderini tekrar değiştirdi ve bu milletin yolunu açtı. Şehitlerimize tekrardan Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık sıhhat diliyorum. Onlara minnettarız onların göstermiş olduğu cesaret, onların ortaya koymuş olduğu bu yürek sayesinde bu millet bugün yoluna devam etmektedir.“ dedi

Vali Doğan,  15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan ihanetin unutulmaması ve hafızalarda canlı tutulması adına yarın tüm vatandaşlarımızla omuz omuza, saat 20.00’de Cumhuriyet Alanında olacaklarını belirtti.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen program yapılan sohbetlerin ardından sona erdi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 10:06:15   

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ YAD EDİLDİ

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Hatay’da da etkinlikler düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Antakya şehitliği ziyaret edildi.

Antakya Şehitliği'nde düzenlenen törene Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz,  diğer protokol üyeleri, polisler, askerler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından protokol üyeleri şehitlikteki mezarlara karanfil bıraktı.
Tören Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun duasıyla son buldu.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinlikleri kapsamında ayrıca Habib-i Neccar Camisi'nde mevlit programı gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanında toplanan halka Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı bir gösteri düzenledi.

Mehter takımı gösterisinin ardından İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu’nun duası ve ilahi grubunun dinletisi ile program devam etti.

Konuşmalarla devam eden 15 Temmuz programı, Medeniyetler Korosunun müzik dinletisi, tüm camilerde sela okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sinevizyon konuşması ile sona erdi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 10:05:02   

15 TEMMUZ KAHRAMANLARI ANILDI

Hatay Mustafa Kemal Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Şehitleri Anma programı düzenlendi.

Etkinlik kapsamında ilk olarak hastane çalışanları tarafından Aysel Sabuncu Poliklinik Binasının çatısında “15 Temmuz Unutmadık HMKÜ“ yazısı oluşturuldu. Oluşturulan koreografi sonrası hastane binası içerisinde programa devam edildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya bir konuşma gerçekleştirdi.

Rektör Kaya, 15 Temmuz’un unutulmaması için bu gibi etkinliklerin sürekli yapılması gerektiği söyleyerek “Bütün darbe girişimlerinde emperyalist güçlerin etkisi bulunmaktadır. Bunu 12 Eylül, 27 Mayıs gibi darbe girişimlerinde de rahatlıkla görmekteyiz. 15 Temmuz hadisesi bunlardan çok farklı bir olaydır. Türkiye’nin kazanmış olduğu ivme, milli gelirinin yükseliyor olması bazı kesimleri rahatsız etmiştir. Türk Milleti hangi kesimden olursa olsun birlik olarak darbe girişiminin karşısında durdu. Bu olay bize demokrasinin önemini bir kez daha göstermiş oldu. Birlik beraberlik içinde işimizi doğru yaparak ülkemizin kalkınmasını sağlamamız gerekmektedir.” dedi.

Program, Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’nın konuşmasının ardından günün anlamıyla ilgili okunan şiirlerle devam etti. Okunan sela ve 15 Temmuz’un kahraman şehitleri için edilen duanın ardından program sona erdi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 10:03:26   

SONDAJ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), su seviyesini ve iletimini daha da güçlendirmek için içme suyu sondaj çalışmalarına devam ediyor.

Antakya ve Defne ilçelerine içme suyu ileten Serinyol İçmesuyu Terfi İstasyonu’nun içmesuyu kapasitesini daha da güçlendirme adına yeni sondaj çalışması gerçekleştiren Genel Müdürlük, sondaj çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte suyun terfi istasyonuna iletileceğini kaydetti.

Yapılan çalışma kapsamında 6 personelin ve 2 adet sondaj görev yaptığını aktaran HATSU, il genelinde içme suyu seviyesini güçlendirmek adına sondaj çalışmalarının yapıldığını hatırlatarak, temiz içme suyu temininin yanı sıra paslı ve kireçli borular bertaraf etmek amacıyla içme suyu hattı döşeme çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydetti.

(Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 10:01:54   

OLMAZSA OLMAZLARIMIZ

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay’ın yaşanabilir bir il olabilmesi için görmemezliğe gelinemeyecek acil yapılması gereken olmazsa olmazları açıkladı.

Haydi, hep birlikte hep beraber elele kolkola bunları başarabiliriz diyen HESOB Başkanı Teksöz, bütün yetkililere seslenerek “Gelin hepimiz taşın altına hep birlikte elimizi koyalım.” dedi.

Hangi bakanlığa hangi genel müdürlüğe gidilecekse 10 milletvekilimiz, HBB başkanımız ve ilçe belediye başkanlarımız sivil toplum örgütlerimiz hep birlikte bu işe el atalım diyen HESOB Başkanı Teksöz, diğer yapılması gerekenleri hep birlikte tespit edelim.” şeklinde konuştu.

Kendisinin bu görev için 24 saat hazır olduğunu söyleyen HESOB Başkanı Teksöz yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

1- Modern bir sebze-meyve hali

2- Son teknolojilerle donatılmış yeni bir otobüs terminali

3- Galericiler sitesi

4- Dünyanın ilk ışıklandırılmış caddesi trafiğe kapatarak tarihi sütunları ve yolu gün yüzüne çıkarabilmek için üst yolun hızlı bir şekilde kamulaştırarak yolun genişletilerek trafiğe açılması.

5 -Doğu Antakya dediğimiz yani eski Antakya’mızın tarihi evler hariç komple yeniden imarı (bahçeli yeni yaşanabilir konutlar yapılarak fakir fukaranın da ev sahibi olmasının sağlanması)

6- Cindi Hamamı çevresinde yatırım yapmış esnaflarımızın önünün açılması için turizm bölgesi ilan edilmesi.

7-Eski tarihi Antakya sokaklarımızın sokak iyileştirme projeleri ve aydınlatılması

8- defne ilçemize de Üzümdalı yolundaki gibi modern bir mezbahane ve hayvan pazarı yapılması çok amaçlı sosyal tesis ve sanayi sitesi mutlaka yapılmalıdır.

9- eski otobüs terminali sebze halı eski itfaiye civarı ve eski sanayi sitesi komple ele alınarak halkında fikri alınmak suretiyle çok güzel yeşil alanı bol sosyal tesisler ve işletmeler yapılması.

10- vakıflar işhanı ve eski Antakya otelinin yerinin yeşil alan olarak kalması için şehrin bütün dinamiklerinin el birliği içerisinde çalışması

11- Defne ilçemize bir modern hastane yapılması.

12- Uzunçarşı restorasyon projesinin çok hızlı bir şekilde başlatılması

13- Yollarımızın asfalt ve parke işleri.

14- ilimizin 4 bir köşesinin düzenli ilaçlanması (bu devirde yok sivrisinek yok karasinekmiş vallahi ayıp)

15- Temizliğe çok önem veren bir şehir olmalıyız.

16-Hatayspor’umuzu bu yıl şampiyon yapabilmek için hep birlikte çalışmalıyız.

17-Her mahalleye bir taziye evi yapmalıyız.

18-Yeni inşaatlara izin verirken mutlaka otopark mecburiyeti aranmalıdır.

(Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 10:00:36   

MİLLETİMİZ, ŞER ODAKLARINA TAVİZ VERMEYECEK

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Milletimiz, bu ilerleyişinin önünde durmaya kalkışan şer odaklarına asla taviz vermeyecektir diyen Başkan Savaş, tüm şehitlere rahmet, gazilere de şükranlarını sundu.

Mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin en kıymetli değerinin demokrasi olduğuna vurgu yapan Başkan Savaş, “Devletimizin ve milletimizin 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan hain darbe girişimine gösterdiği direniş, bu ülkede demokrasiye inancın ne kadar güçlü olduğunu herkese bir kez daha göstermiştir. Tarihte omuz omuza verilmiş mücadelelerin ve nice kahramanlıkla kazanılmış zaferlerin mimarı olan yüce Türk milleti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe büyük bir inançla yürümeye devam edecektir. Milletimiz bilimi, demokrasiyi ve hukuk üstünlüğünü her şeyin üstünde tutmayı sürdürecektir. Bu nedenledir ki milletimiz, bu ilerleyişinin önünde durmaya kalkışan şer odaklarına asla taviz vermeyecektir. 
Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz 2016 gecesi büyük bir inançla milli birlik ve bütünlüğümüz ve demokrasimiz için canını ortaya koyan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 21 saat önce / 16.07.2019 09:59:32   

ANTAKYA BELEDİYESİ’NDEN EĞİTİME DESTEK

Antakya Belediyesi eğitim ve öğretime verdiği önem doğrultusunda ücretsiz kurslarına yepyeni bir dönemle devam ediyor.

Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi eğitim ve öğretime verdiği önem doğrultusunda pek çok alanda ücretsiz kurs imkânı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda Antakya Belediyesi Üniversiteye hazırlık yaz kampında yeni dönem kayıtları başlıyor.

Üniversite Sınavına Hazırlık Kursları için 19 Temmuz Cuma gününe kadar Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Binası’ndan 12. Sınıf ve mezun durumunda olan öğrencilerden şahsen başvuru alınıyor. Başvuru için öğrenci belgesi veya diploma fotokopisi ile kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Antakya Belediyesi Üniversite Sınavına Hazırlık Kursları konusunda uzman eğitmen kadrosu, gelişmiş test çözüm teknikleri, yepyeni kitaplar ve geçmiş sınavlarda çıkmış soru örnekleri ile öğrencileri tam donanımlı olarak sınava hazırlamayı hedefliyor. Kurslar hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar 0326 213 03 04 numaralı telefondan Antakya Belediyesi Eğitim ve okuma binasında bulunan yetkili personele ulaşabilirler.

(Haber Merkezi)


3 gün, 22 saat önce / 16.07.2019 09:57:41   

MKÜ’DE MİLLİ BİRLİK YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü önünde toplanan akademik ve idari personeli Milli Birlik Yürüyüşü düzenledi.

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve Üniversite yönetimi eşliğinde 15 Temmuz Milli İrade Alanına kadar bayraklar eşliğinde yürüyen akademik ve idari personeli Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde, tek yürek olarak her türlü hain teşebbüsü bertaraf edeceğini söyleddi.

Tören alanında bir konuşma gerçekleştiren MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, hain darbe girişimin emperyalist projesi olduğunu, Ortadoğu coğrafyasında büyük ve güçlü Türkiye’nin bu devletleri rahatsız ettiğini söyledi. Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde, tek yürek olarak her türlü hain teşebbüsü bertaraf edeceğini sözlerine ekledi.

Yapılan açılış konuşması sonrası 15 Temmuz Milli İrade Alanın açılışı gerçekleştirildi.

(Haber Merkezi)


3 gün, 22 saat önce / 16.07.2019 09:56:27