......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 196811
YORUM MANŞET
SAĞLIKTA YENİ ATAMALAR
SAĞLIKTA YENİ ATAMALAR

 SAĞLIKTA YENİ ATAMALARHatay kamuoyu, sağlık camiası üst yöneticileri arasında yapılan yeni atamaları konuşuyor. Resmi olmayan bilgilere göre;

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü görevleri yanında Yeni Hatay Devlet Hastanesi Baştabipliğine atamaların gerçekleştiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Hatay Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine Dr. Sebahattin Yılmaz, İl Sağlık Müdürlüğüne Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Halk Sağlığı Müdürlüğüne Dr. Bayram Kerkez, Yeni Hatay Devlet Hastanesi Baştabipliğine Op. Dr. Mustafa Erdoğan atandı.

Üst düzey sağlık yöneticiliğinde bulunan Sebahattin Yılmaz, Ümit Mutlu Tiryaki, Bayram Kerkez ve Mustafa Erdoğan’ın bu önemli görevleri getirilmesi kamuoyunda ve sağlık camiasında memnuniyetle karşılandı.

(Haber Merkezi)

AKSA DOĞALGAZ’DA İŞLER AKSIYOR
AKSA DOĞALGAZ’DA İŞLER AKSIYOR

AKSA DOĞALGAZ’DA İŞLER AKSIYORİlimizde doğalgazın dağıtım ve abonelik işlemlerini yürüten Aksa Doğalgaz Çukurova’da işler aksamaya devam ediyor.

Firmanın Ürgenpaşa Mahallesi 75. Yıl Bulvarında bulunan merkezinde vatandaşların işlem yoğunluğuna karşın az personelle hizmet verilmeye çalışılması işleri olumsuz etkiliyor.

Her sabah mesai saati başlamadan önce yüzlerce kişinin Aksa Doğalgaz Çukurova firmasının önüne gelmesi dikkat çekerken, müşteriler yapılacak işlemler için saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

Bu konuda görüşlerini aldığımız vatandaşlar, doğalgazla ilgili işleri için saatler hatta günler geçtiğini belirterek şu açıklamada bulundular: “On binlerce doğalgaz abonesinin olduğu kentimizde firmanın sadece bir merkezde işlerini yapması yanında şubeler açılması uygun olur. Şehrin her yerinden gelen vatandaşlar burada yoğunluk oluşturuyor. Ayrıca sıra alan müşteriler, üç gişede yapılan işlemler için saatlerce bekliyor. Çünkü yüzlerce sıra numarası alınmış durumda. Bu sorunların ilgili firma ve devlet yetkilileri tarafından çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” dediler.

Bu arada gazete yetkilimizin bilgi aldığı firma görevlisi, işlem gişelerinde ki eleman sayısını 2’den 4’e çıkarttıklarını savunarak işlere yetişmeye çalıştıklarını ifade etti.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)

ÜZÜMDALI MEZBAHASINDA SONA YAKLAŞILDI
ÜZÜMDALI MEZBAHASINDA SONA YAKLAŞILDI

 ÜZÜMDALI MEZBAHASINDA SONA YAKLAŞILDIHatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Antakya ilçesinde yapımına başlanılan ve sağlık koşullarına en uygun şekilde hizmet verecek olan ‘Üzümdalı Mezbaha Projesi’ inşaatında sona yaklaşıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ‘Önce Halk Sağlığı’ parolası ile hizmet üreten HBB Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, vatandaşların sağlığı açısından önem arz eden çalışmalarına büyük bir titizlikle devam ediyor. Hatay il sınırları içerisinde bulunan mezbahalarda kesim, muayene ve denetim hizmetleri yapılıyor.

Yeni ve modern mezbaha projesi ile insan beslenmesinde vazgeçilmez protein kaynağı et ve et ürünlerinin sağlıklı bir şekilde halkın hizmetine sunulacak. 20 dönümlük arazi üzerinde yapım çalışmalarına devam eden ve 6 Milyon TL’ye mal olan Üzümdalı Mezbahası’nda, 95 kesim ünitesi ile günde 70 büyükbaş, 160 koyun ile 50 keçi olmak üzere toplam 210 küçükbaş hayvan kesiminin yapılmasını planlıyor.
Hatay halkına kazandırılacak olan yeni proje ile mevzuatlara ve standartlara uygun olarak alım ve satım gerçekleştirip hayvancılık sektörünün gelişmesine ile hayvansal ürünlerin pazarlanmasına imkan sağlanacağının altını çizen Başkan Savaş, “ Yapılması planlanan hayvan pazarında
kasaplardan getirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, veteriner hekimler tarafından kesim öncesi sağlık muayenesinden geçirildikten sonra belge kontrolleri yapılacak. Hijyenik ortamda yapılan kesim sonrasında etler damgalanarak tüketilmek üzere içerisinde soğutucu ünitesi bulunan, ısı değişimine duyarlı araçlarla sağlıklı ortamda taşınacak. Yapımı devam eden mezbaha, Türkiye’nin en büyük 3. hayvan borsası olacak. Amacımız hayvanları kendi bünyemizde besleyerek etin kilosunu daha ucuza mal etmek” açıklamasında bulundu.

Amaçlarının halkın sağlık bakımından kusursuz etle beslenmesini sağlamak, hayvandan insana geçen hastalıkların yayılmasını sağlamak ve kasaplık, hayvan ile et pazarını kontrol altında tutarak et ekonomisinde dengeyi sağlamak olduğunun altını çizen yetkililer, en kısa zamanda mezbahayı hizmete sunacaklarını bildirdi.

(Haber Merkezi)

HATAY’DA HİZMET BENİM İÇİN ONURDUR
HATAY’DA HİZMET BENİM İÇİN ONURDUR

 HATAY’DA HİZMET BENİM İÇİN ONURDURHatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC), göreve yeni atanan Hatay İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Sıcak sohbet havasında geçen ziyarette Başkan Yetişen Kamil Karabörk’e çiçek vererek ‘’İlimize hoş geldiniz‘’ dedi. Yetişen, HGC ile ilgili detaylı bilgilerde bulundu.

Hatay İl Emniyet Müdürü Karabörk, ziyaret programında yaptığı konuşmada her görev kutsaldır bilinciyle görevlerinin başında olduğunu ifade ederek “Hatay gibi şirin bir ilimize Emniyet Müdürü olarak atanmak ve siz Hataylı vatandaşlarımızla olmak benim için bir onurdur.” dedi.

Hatay basını ile tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Emniyet Müdürü Karabörk  “Medeniyetler şehri Hatay’da sizlerle olmaktan çok mutluyum. Erzurum’da devletimin bana verdiği görevimin başında iken, Hatay Emniyet Müdürü olarak atandığım bana tebliğ edildi. Bayrağımızın altında neresi olursa olsun, her görev kutsaldır bilinciyle burada görevimizin başındayız.

Hatay gibi şirin bir ilimize Emniyet Müdürü olarak atanmak ve siz Hataylı vatandaşlarımızla olmak benim için bir onurdur.

Halkımız ile iç içe, yasaların emrettiği şekilde, olabilecek kanunsuzluklarla yasa dışı eylemlerle ve her türlü terör belası ile mücadelede, gerekenleri yapmanın gayreti içerisinde olacağız.

Bu çalışmalarımızda siz basın mensubu arkadaşlarımızla omuz omuza çalışacağımızdan, sık sık bir arada olacağımızdan ve halkımızı ilgilendiren her konuda sizden destek alacağımdan eminim, Tekrar hepiniz hoşgeldiniz’’ dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, yaptığı açıklamada, “Emniyet müdürümüzün ilimize çok büyük ciddi katkılar sağlayacağına huzur kenti olan Hatay daha da huzurlu bir hale gelmesi için gerekli çalışmaları yapacağına inanıyorum’’ diyerek Karabörk’e çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Gerçekleştirilen ziyarete HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin, Sayman Zafer Sarı ve Cemiyet üyesi çok sayıda gazeteci hazır bulundu.

(Haber: S.Ergin-H.Kaya)

15 TEMMUZ KAHRAMANLARI HATAYLILARLA BULUŞTU
15 TEMMUZ KAHRAMANLARI HATAYLILARLA BULUŞTU

 15 TEMMUZ KAHRAMANLARI HATAYLILARLA BULUŞTU15 Temmuz 2016 Cuma gecesi ülkemizde meydana gelen darbe girişiminde Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanları dolduran kahramanların o gece yaşadıklarını ve duygularını paylaştığı ‘’Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar" etkinliği Cumartesi günü Hatay Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Ardından kum sanatçısı Veysel Çelikdemir’in 15 Temmuz temalı gösterisi ilgiyle izlendi. Sanatçının kum üzerindeki yaptığı figürler salondaki vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla devletine, vatanına, demokrasiye sahip çıkan onurlu vatandaşlarımızın, bu uğurda canlarını ortaya koyduğunu belirten Vali Ata, ‘’Bu hain terör örgütünün, milletimizin istiklaline ve istikbaline göz diktiği sinsi plan, 15 Temmuz’da hiç hesap edemedikleri millet duvarına çarpmış ve dağılmıştır. O duvar ki her renkten, her inançtan, her görüşten insanlarımızdan oluşmuştur. Vatan söz konusu olduğunda, tüm farklılıklarını bir kenara bırakan halkımız tek vücut olmuş, mermileri, tank ateşini, uçaktan atılan bombaları göğsünde söndürüp bu darbe girişimini püskürtmüştür. Böylece, yıllarca cemaat adıyla kendini gizleyen terör örgütünün maskesi düşmüş, kendisine hoca efendi dedirten hain terör örgütünün Pensilvanya’daki elebaşının, kanaat önderi değil ihanetin lideri olduğu ortaya çıkmıştır.

15 Temmuz şehitlerini belki biraz farklı kılan birçoğunun silahsız sivil vatandaşlarımızdan olması ve kalkışmaya verdikleri tepkiyle milletimizin ortak hislerine tercüman olmasıdır. Ayrıca bir yandan da olayların canlı yayınlarla tüm Türkiye’ye izletilmesi oldukça önemlidir. O görüntülerin birinde süs havuzlarından abdest alarak şehitliğe hazırlanan ve bize adeta Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda çarpışan dedelerimizi izleten o kahramanlar, tarih kitaplarından okuduğumuz milli mücadele ruhunu iliklerimize kadar hissettirdiler. O kahramanlardan birkaçı bugün aramızda, bu vesileyle onların şahsında o gece sokaklara dökülerek demokrasiye sahip çıkma iradesi gösteren tüm vatandaşlarımıza Hatay halkı adına teşekkür ediyorum.” dedi. 

Vali Ata’nın konuşmasından sonra katılımcılara, darbe gecesi yaşananların anlatıldığı görüntüler izletildi. Moderatörlüğünü oyuncu ve tiyatro sanatçısı İsmail Hakkı Ürün'ün yaptığı programda darbe girişiminin etkisiz hale gelmesinde büyük pay sahibi olan vatandaşlardan Mehmet Köse, Mustafa Özbay, İsmet Doğan, Abdullah İrgin ve Asım Bulat darbe gecesi yaşadıklarını katılımcılarla paylaştılar.

Dursun Ali Erzincanlı’nın 15 Temmuz şehitlerimizden Ömer Halisdemir’in babaocağı Niğde’de seslendirdiği 30 Kuş şiiri ile katılımcılar duygu dolu anlar yaşadılar.

Programın sonunda Vali Ata Hatay şehitlerimiz Gülşah Güler, Ahmet Kara ve Mustafa Tecimen’in ailelerine Türk Bayrağı hediye ederken, programa konuşmacı olarak katılan kahramanlara ise plaket verdi.

Hatay Valisi Erdal Ata, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanı Rasim Arı, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi ve Orhan Karasayar, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, Antakya Belediye Başkanı, 2.Hudut Alayı Komutanı, şehitlerimizin yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)

SAĞLIKTA YENİ ATAMALAR

Hatay kamuoyu, sağlık camiası üst yöneticileri arasında yapılan yeni atamaları konuşuyor. Resmi olmayan bilgilere göre;

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü görevleri yanında Yeni Hatay Devlet Hastanesi Baştabipliğine atamaların gerçekleştiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Hatay Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine Dr. Sebahattin Yılmaz, İl Sağlık Müdürlüğüne Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Halk Sağlığı Müdürlüğüne Dr. Bayram Kerkez, Yeni Hatay Devlet Hastanesi Baştabipliğine Op. Dr. Mustafa Erdoğan atandı.

Üst düzey sağlık yöneticiliğinde bulunan Sebahattin Yılmaz, Ümit Mutlu Tiryaki, Bayram Kerkez ve Mustafa Erdoğan’ın bu önemli görevleri getirilmesi kamuoyunda ve sağlık camiasında memnuniyetle karşılandı.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:48:03   

Hatay Valisi Erdal Ata

VATANDAŞLARIMIZA EN İYİ HİZMETİ SUNMALIYIZ

Hatay Valisi Erdal Ata, göreve başladığı andan itibaren başladığı ilçe ziyaretlerine Yayladağı ilçesiyle devam etti.

Vali Ata, ilimizin mevcut potansiyelini daha yukarılara taşımak için tüm ilçelerde ve kamu kurumlarında el birliği içerisinde çalışacaklarını belirterek “Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmalıyız” dedi.

Yayladağı ilçesini ziyaret eden Vali Ata, burada Kaymakam Muhammed Sait Baytok ile görüştü. İlçenin mevcut durumu ve genel yapısı hakkında Baytok’tan bilgi alan Vali Ata, Kaymakamlık binasından ayrıldıktan sonra Yayladağı Belediyesi’ni ziyaret etti.

Vali Ata’yı belediye binası önünde Belediye Başkanı Mehmet Kalkan ve belediye personeli karşıladı. Başkan Kalkan ile bir süre görüşen Vali Ata, Yayladağı Belediyesi’nin hizmet, yatırım ve projeleriyle ilgili bilgi aldı.

Vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak ve ilimizin mevcut potansiyelini daha yukarılara taşımak için tüm ilçelerle ve kurumlarla el birliği içinde çalışacaklarını vurgulayan Vali Ata, ilçenin kalkınmasında Valilik olarak imkânlar ölçüsünde her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Vali Ata son olarak Yayladağı Hudut Tabur Komutanlığı ile Kızılçat Hudut Karakolu’nu ziyaret ederek Yayladağı ilçesinde alınan güvenlik tedbirlerini yerinde inceledi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:47:23   

ÖNAL, GÖREVİNDEN AYRILDI

AK Parti Defne İlçe Başkanı Atilla Önal, ilçe başkanlığı görevinden istifa etti. Sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılan Önal, sağlığının elverdiği ölçüde partisinin emrinde olduğunu belirtti.

İlçe başkanlığı süresinde kendisine destek verenlere teşekkür eden Önal, gazetemiz yetkilisine şu bilgileri verdi: “Kıymetli Hataylı kardeşlerim son on beş gündür sağlığımla ilgili sıkıntılarımın olduğunu hissediyordum. Ancak bugün öğle saatlerinde had safhaya ulaşarak şeker ve tansiyonumun çok yükseklerde olduğunu doktorlar teşhis etti. Yaklaşık 5 aydır başkanlığını yaptığım AK Parti Defne İlçe Başkanlığından sağlık sebeplerinden dolayı istifa ediyorum.

Bana bu görevi inanarak veren genel Başkan yardımcımız sayın Mustafa Ataş beyden affımı isteyeceğim. İlçe başkanlığım süresince desteklerini esirgemeyen başta genel Başkan yardımcımız Mustafa Ataş beye, il başkanımız Ahmet Atıç,  Milletvekili Adem Yeşildal ve diğer milletvekillerimize Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci’ye,  AK Parti Hatay il teşkilatına ayrıca AK Parti Defne'de destan yazan Defne İlçe Teşkilatına muhtarlarımıza, tüm Defneli kardeşlerime Hakkı'mı helal ediyorum. Sağlığım elverdiği ölçüde partimin emrindeyim Defnenin emrindeyim” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:46:22   

ÇAPARALİ: TÜM MUHTARLARLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), mahallelerdeki altyapı eksiklerini tespit etmek amacıyla incelemelerini aralıksız sürdürüyor.

Mahalle muhtarlarıyla düzenlenen istişare toplantılarının yanı sıra mahallelere ziyaretlerini sürdüren HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Merkez ilçe Defne’ye bağlı Yeniçağ Mahallesi Muhtar’ı Mehmet Ali Yeşilçay’ı ziyaret ederek mahallede incelemelerde bulundu.

Genel Müdür Çaparali, Muhtar Yeşilçay ile birlikte mahallede altyapı problemi olan noktalarda incelemelerde bulunarak, Etüt ve Plan Daire Başkanı Hüsna Karayazgan’dan bilgiler aldı ve yapılabilecek projeler hakkında istişarelerde bulundu.

Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Ezer ve Kanalizasyon Daire Başkanı Yaşar Akdağ’ın da hazır bulunduğu ziyarette Genel Müdür Çaparali, kent genelinde yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler vererek, mahallelerdeki problemleri yerinde görme ve çözüme kavuşturma adına ne gibi adımlar atılabileceğine dair Hatay’daki tüm muhtarlarla birlikte istişare halinde olduklarını vurguladı.

Diğer mahallelerin olduğu gibi Yeniçağ Mahallesi’nin de altyapı eksiklerini tamamlama adına gerekli adımların atılacağının altını çizen Çaparali, HATSU olarak her zaman insan odaklı hizmet ettiklerine dikkat çekti.

Gösterilen ilgi ve alakadan dolayı Genel Müdür Çaparali ile Daire Başkanlarına teşekkür eden Muhtar Yeşilçay, Mahallelerdeki altyapı ve üstyapı problemlerine kayıtsız kalmayarak hizmetlerini başarılı şekilde yürüten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a da teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:45:23   

SGK’DA YAPILANDIRMA İÇİN SON FIRSAT

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, 6736 sayılı Kanun kapsamında yapılandırma için son başvuru tarihine kısa bir süre kalması nedeniyle bilgilendirmede bulundu.

SGK’da yapılandırma için son fırsat olduğunu belirten İl Müdürü Bal yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 19 Ağustos 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Kurumumuza borcu bulunan ve ekonomik anlamda ödeme zorluğuna düşen sigortalılarımıza ve işverenlerimize yeni bir fırsat vererek bu Kanunla ödeme kolaylığı getirilmiş ve önemli avantajlar sağlanmıştır.

Bu kanuni düzenleme ile 30 Haziran 2016 ve öncesine ait tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi (SGDP), genel sağlık sigortası primi (GSS), isteğe bağlı sigorta primi, topluluk sigortası primi ve idari para cezaları (İPC) ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarlarını kapsamaktadır. Vatandaşlarımızın bu önemli avantaj ve ödeme kolaylıklarından yaralanabilmesi için son başvuru tarihi 25 Kasım 2016’dır.

25 Kasım 2016 tarihine kadar, sağlanan bu fırsat ve imkânlardan vatandaşlarımızın yararlanmasını ve kendilerine uzatılan bu ele karşılıksız kalmamalarını tavsiye ediyor, sosyal güvenceli borçsuz günler diliyorum.“ dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:44:15   

HBB’DEN, YENİ DEVLET HASTANESİ YOLUNA KÖPRÜ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Hatay’ın 15 ilçesinde ulaşımı rahatlatmak amacıyla köprü çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ‘Daha Rahat Ulaşım” parolasıyla yola çıkan ekipler, kent genelinde yaya ve araç trafiğini sağlıklı bir seviyeye getirmek amacıyla gerçekleştirdikleri yeni yol yapım, bakım, onarım ve köprü çalışmalarıyla halkın takdirini kazanıyor.

Devlet Hastanesi yolunda yoğun trafik akışını rahatlatmak ve olası bir acil müdahalede hastaneye ulaşım sırasında yol mesafesini kısaltarak can kaybını en aza indirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiren HBB ekipleri, 91,4 metre uzunluğunda ve 11,75 metre genişliğe sahip köprünün fore kazık çalışmalarını gerçekleştirildi. Köprüye 44 adet fore kazık yerleştirildiğini açıklayan yetkililer, yeni köprünün en kısa zamanda halkın hizmetine sunulacağını belirtti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:43:42   

SEYİR TERASINDAKİ YENİLEME ÇALIŞMALARININ TEMELİ ATILDI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığının yürütmüş olduğu Defne ilçesi Döver Mahallesi’ndeki Seyir Terasları yenileme çalışmalarının temelini attı.

Gerçekleştirilen temel atma törenine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, CHP Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç, HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mustafa Dönmez, HBB Zabıta Daire Başkanı Edip Kadıoğlu, HBB Genel Sekreter Yardımcısı Sait Günal ve Defne sakinleri katıldı.

Halkın daha güvenli ve daha güzel bir ortama kavuşmaları gayesiyle HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından Defne ilçesi Döver Mahallesi seyir terasında start verilen revizyon projesi ile 74.950 metrekarelik yeşil alanın oluşturulacağını bildiren ekipler, park, mesire alanı gibi alanlarda zemin yenileme, bank, pergola, piknik masası gibi oturma gruplarında, çocuk oyun grubu ve spor aletlerinde,  aydınlatma ve sulama sistemlerinde yenileme ve ikmal çalışmaları gerçekleştirileceğini açıkladı. Ayrıca 200.000 metre karelik refüjlerde bordür onarımı yapılacağını bildiren ekipler, bitkilendirme çalışmaları ile bölgeye daha estetik bir görünüm kazandırılacağının müjdesini verdi.

Gerçekleştirilen çalışmaların halkın da desteği ile daha da güzelleştiğine vurgu yapan Başkan Savaş, “Birlikte üretiyoruz, birlikte kazanacağız düşüncesi ile çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sizlerin de desteği ve emekleri ile çalışmalarımız güçleniyor ve hızlı adımlar atıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çalışmaların verdiği bazı rahatsızlıklardan dolayı halkımız sitem ediyor. Fakat yılların biriktirmiş olduğu sorunları yavaş yavaş çözmeye kalkarsak 25 yılda çözemeyiz. Özellikle altyapı sorunlarımız oldukça fazla. Altyapı çalışmalarımız her ilçemizde devam ediyor. Ama bunlar savruk bir çalışma değil. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak artık ulaşım koordinasyon merkezi ve altyapı koordinasyon merkezimiz var. Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız öncesinde bütün kurum ve kuruluşlarıyla toplantı yapıyoruz. Şelale bölgesinin bulunduğu bölgede istinat duvarı yaptık. Ekonomik değerinden çok projenin yapımı oldukça zordu ama bizim için çok önemli bir projeydi. Bölgedeki çalışmamızı dört etapta yapacağız. Proje çalışmamız devam ederken esnafımızın da bizlere destek olması lazım. Çünkü esnafımız destek olmazsa bölge gelişmez, oraya giden insan sayısında artma olmaz ve ekonomik değer taşıyacak şekilde bir değişiklik olmaz. Amacımız bölgedeki gerek ticari gerekse turizm anlamında olsun gerekli desteği sağlamaktır. Buradaki park düzenlenmesinde ışıklandırma, bank, çocuk oyun grupları, çiçeklendirme ve kondisyon aletlerinin yapılmasıyla bölge güzel bir güzergah olacak. Herkese katılımlarından ve desteğinden dolayı teşekkür ediyor, çalışmamızın Defne ilçesine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çalışmalarının gerçekleştiği alanda kurbanın kesilmesinin ardından incelemelerde bulunan Başkan Savaş, alandaki çocuklara top hediye etti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:42:46   

ÇARESİZ ANNEYE DEVLET ŞEFKATİ

Basında yer alan “Çaresiz Anne Yardım Bekliyor” adlı haberin yayınlanması üzerine Antakya Kaymakamlığı duyarsız kalmayarak Yıldız Ailesinin imdadına yetişti.

Antakya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı harekete geçerek, 3 çocuğu ile birlikte kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan Armağan Yıldız adlı annenin imdadına yetişti.

2006 yılında kendisini terk ederek Suudi Arabistan’a giden eşinin arayıp sormaması üzerine 3 çocuğu ile birlikte babasının tek göz evine sığınan anne, evin çatısının çökmesi ile birlikte kapısız, penceresiz inşaatta yaşam mücadelesi vererek hem anne hem baba olmaya çalıştı.

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop’un talimatı ile harekete geçen SYD Vakfı Sosyal İnceleme ve Yardım Görevlileri, Vakfın çeşitli yardımlarından düzenli olarak yararlanan Armağan Yıldız’ın barınma problemini tespit ederek, gerekli düzenleme ve uygun koşulların sağlanması sonucu, Sosyal Yardımlaşma Teşvik Fonu kaynakları ile yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik proje kapsamında, çocukları ile oturabilecekleri prefabrik bir ev sahibi oldu. 15 gün gibi kısa bir süre zarfında babası Abdulgani Özçelik tarafından kendisine devredilen 200m2 parselde prefabrik ev yapımı tamamlanarak aileye teslim edildi.

Kaymakam Tortop yaptığı açıklamada “Büyükşehir yasası ile Antakya ilçesinde kurulan SYD Vakfı tarafından 2014 yılından bu yana; 26 haneye 176,643-TL tutarında Ev Onarım Yardımı, 8 haneye 333,409-TL tutarında Prefabrik Ev Yapımı Yardımı olmak üzere toplamda 510,052-TL tutarında yardım yaptık. Ayrıca bunun yanında yangın, sel gibi doğal afet sonucu evi zarar gören 34 vatandaşlarımıza 35,460-TL afet yardımı yaptık. Tabi ki bu yardımlar,  devletimizin şefkatinin göstergelerinden biridir. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu kapsamında fakr-u zaruret içinde ve muhtaç durumda olan tüm vatandaşlarımıza ayrım gözetmeksizin gerekli şartları sağladığı takdirde söz konusu yasaya uygun olarak bu yardımlar yapılmaktadır. Haberlere konu olan Armağan YILDIZ kardeşimizin de, devletin yardımına ihtiyacı olduğu Vakfımızca tespit edilmiş ve barınma ihtiyacı ivedilikle karşılanmıştır.

Antakya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak, 2014-2016 döneminde Düzenli Aylık/Yardım olarak; 3.678 engelli vatandaşımıza, 29.980.402,52-TL tutarında Engelli Aylığı, 614 engelli yakını olan vatandaşımıza, 3.875.689,95-TL tutarında Engelli Yakını Aylığı, 1.166 eşi vefat etmiş vatandaşımıza, 5.866.000,00-TL tutarında Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım, 545 asker ailesine, 1.065,500,00TL tutarında Muhtaç Asker Ailesi Yardımı, 65 yaşını geçmiş 2.697  vatandaşımıza, 12.225.491,30-TL tutarında Yaşlı Aylığı, 20.507 vatandaşımıza, 6.059.655,92-TL Nakdi Yardım yapılmıştır. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşmayı Teşvik Kanunu kapsamında 2014 yılından bu yana çeşitli projeleri de hayata geçirmiştir. 1 kişiye, 14.997,00-TL tutarında Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Projesi, 1 kişiye, 4.146,00-TL tutarında Halka Tatlı Dükkanı Projesi,3 kişiye kişi başı 15 koyun+1 koç olmak üzere 44.813,00-TL tutarında toplam 48 küçükbaş hayvandan oluşan Koyun Yetiştiriciliği Projesi, Antakya Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen 151.296,00-TL tutarında Yaşlı Evde Bakım Projesi(Şefkat Eli Projesi), 6 Kişiye, 15.576-TL tutarında Sera Projesi olmak üzere toplamda 230.828,00-TL tutarında proje hayata geçirilmiştir.2014-2015 yıllarında 70.000 haneye, 8.947.464,07-TL tutarında Kömür Yardımı yapılmıştır.  2016 yılı için 40.000 haneye 20.000 ton kömür dağıtımı yapılmaktadır.

Devletimiz, sosyal devlet anlayışı gereği vatandaşlarına kaliteli bir hayat sağlamakla yükümlüdür. Devletin sorumluluğu çok geniş kapsamlıdır ve bu sorumluluğu, hiçbir ayrım gözetmeksizin ülkenin tüm vatandaşları için taşımaktadır. Devlet, vatandaşların asgari yaşam standartlarını korumak ve yükseltmek için ilgili kurumları aracılığıyla çalışır. Bu kapsamda, asgari yaşam standartlarına erişemeyen kişiler için kamu sorumluluğu dahilinde SYD Vakıf Personelleri ve Vakıf Mütevelli Heyeti üyelerimiz mahalle mahalle dolaşıp yardıma ihtiyacı olan muhtaç vatandaşları yerinde tespit etmekte ve gereken bütün yardımlar sağlanmaktadır. Bütün bu sorumluluk bilinci ile her daim vatandaşlarımızın yanındayız.” dedi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:42:03   

HBB ŞEHİR TİYATROSU BİR YENİLİĞE İMZA ATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu çocukların düşlerini güzelleştirmek, hayal dünyalarını geliştirmek amacıyla bin bir emekle hazırladığı oyunları minik tiyatro severleriyle buluşturuyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde kurulan ve geçtiğimiz sezon sahneye koyduğu performans ile büyükten küçüğe Hatay halkının yoğun ilgisini kazanan Şehir Tiyatrosu’nun başarılı oyuncuları, Hatay’da çocuk tiyatrosuna yepyeni bir soluk getirdi.

Mikropya ülkesini kurmak isteyen bir grup mikrobun, Sevgi Ormanı’ndaki bitkilere bulaşmasıyla başlayan oyunda,  mikropların hayatımızın her alanında olduğuna dikkat çeken Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçıları sahneye yansıtılan oyun ile minik tiyatroseverlere temizliğin önemini aşıladı.

Şehir Tiyatrosu, Black Light (Kara Tiyatro) adı verilen özel bir ışık tekniği sayesinde birçok masal kahramanına can veren çocuk tiyatrosu ile Samandağ Kültür Merkezi’nde minik izleyicilerini ağırladı. “ Sevgi Ormanı” adlı tiyatro oyunu miniklerin görsel dünyasına sihirli bir dokunuş yaparak Hatay’da bir ilki yaşattı. Yaklaşık iki ayda hazırlanan oyunu 8 kişiden oluşan ekip sahneledi. Her seansta 500 kişiye seslenecek olan çocuk oyununda hedef kitlenin anaokulu ve birinci sınıf öğrencileri olduğu belirtildi.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:41:38   

HATSU, TEMİZ SU İÇİN EKSİKLERİ TAMAMLIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içmesuyu projeleri kapsamında diğer ilçelerde olduğu gibi Samandağ’da da çalışmalarını sürdürüyor.

Samandağ ilçesinde içmesuyu şebekesi olmayan noktaları tespit ederek vatandaşların temiz ve sağlıklı su kullanması için projeleri hayata geçiren Genel Müdürlük, Meydan Mahallesi’ne 63’lük borularla 250 metre yeni içmesuyu hattı döşendiğini ve şebeke ihtiyacının giderildiğini aktardı.

Kent genelindeki içmesuyu kaybını ve kaçak kullanımı en aza indirmek, enerji tasarrufu sağlamak, bakım ve onarım masraflarının düşürülmesi amacıyla tüm altyapının elden geçirildiğine dikkat çeken İdare, teknik personel gözetiminde yapılan çalışmada 1 kepçe ve 2 personelin görev aldığını bildirdi.

ALO 185 HATSU İhbar ve İstek Hattı’na gelen arızaların ilgili birimlere ivedi şekilde iletildiğini ve müdahaleler edildiğini aktaran HATSU, yüzlerce personel ile Hatay’ın altyapısı için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtti.

(Haber Merkezi)


2 hafta, 2 gün önce / 18.11.2016 09:39:39