......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:220
Haftalık:1508
Aylık:5706
Toplam:84126
YORUM MANŞET
Hizmete odaklanma arzusundayız
Hizmete odaklanma arzusundayız

Hizmete odaklanma arzusundayız

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'yi ziyaret ederek “Hayırlı olsun” dedi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'de ziyarette yaptığı konuşmada yeni yapılanma içerisinde oldukalrını belirterek “Kısa zamanda yaşadığımız problemleri aşıp, hizmete odaklanma arzusundayız” dedi.

Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop ziyarette yaptığı konuşmada; “Antakya Belediyesi olarak yeni kurulan bir belediyesiniz. Oluşum içerisinde bir takım geçici zorluklar yaşanabilir. Bu zorluklar tatlı bir zorluktur. El birliği, güç birliği içerisinde eksiklikler bir an önce giderilecektir. Yeni görevinizde mesai arkadaşlarınızla beraber, Antakya'ya hizmet vereceksiniz. Hayırlı hizmetler sunacağınızdan hiç şüphem yoktur. Kaymakamlık ve diğer kurum müdürlükleri bu konuda sizinle işbirliği yapmaya hazırdır. Yeni görevinizde sizlere hayırlı uğurlu olsun, başarılar dilerim” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bir yandan acil hizmetler sunuyoruz, diğer yandan yapılanma içerisindeyiz. Tabi bir takım geçici sıkıntılar yaşanıyor. Ama bu sıkıntılarında üstesinden gelecek yapılanma ile işleri yoluna koyacağız. Kentimizi pırıl pırıl hale getirmek ve daha güzel hizmetleri yapabilmek adına şehrimizi özlenen bir noktaya getirmenin heyecanını yaşıyoruz. Kısa zamanda yaşadığımız problemleri aşıp, hizmete odaklanma arzusundayız” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci ve Meclis üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette Kaymakam Eflatun Can Tortop başkanlığındaki heyette Vakıflar Bölge Müdürü Dr.Ali Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ersan Dikili, İlçe Emniyet Müdürü İdris Kan, Yazı İşleri Müdürü Yeşim Ümit Kafadar yer aldı.

(Haber Merkezi)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı
Sanlı: Çocuklar, aydınlık yarınlarımızın güvencesidir
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı
Sanlı: Çocuklar, aydınlık yarınlarımızın güvencesidir

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı<br>Sanlı: Çocuklar, aydınlık yarınlarımızın güvencesidir


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 94. yılı çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, ilk olarak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Törene Hatay Vali Yardımcısı Volkan Köksal, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Sanlı, öğretmenler, öğrenciler, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Milli Eğiti Müdür Vekili Halil Sanlı yaptı. Sanlı; “Bugün milletimizin ortak iradesinin eseri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 94. yıldönümünü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı büyük bir coşkuyla ve gururla kutluyoruz.

Milletimizi hazin bir yıkılıştan muhteşem bir bağımsızlık mücadelesine ve ardından cumhuriyetimizin kuruluşuna taşıyan meclisimiz, ülkemizin önünde yepyeni ufuklar açmıştır.

Milletimizin temsilcilerinin katılımıyla oluşan ve toplanan Büyük Millet Meclisi, milli mücadeleyi yönetmiş, devleti kurmuş, Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Tarihin akışını değiştiren bu olağanüstü başarının altında yatan en büyük etken, meclisimizi kuran kahramanların ulusal çıkarları her zaman kişisel düşüncelerinden önde tutabilmeleridir.

Aziz Atatürk'ün ve kahraman Türk Milletinin devletimizin temeline koyduğu milli irade harcı, ülkemizi birbirinden çetin badirelerden geçirerek bugünlere getirmiştir.

En değerli varlığımız çocuklarımız, barışın, sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri olarak aydınlık yarınlarımızın güvencesidir.

Çocuklarımızın özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, sorgulayan, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmeleri ortak hedefimizdir. Cumhuriyetimizi yüceltecek, demokrasimizi güçlendirecek çocuklarımıza, daha iyi bir ülke bırakma çabası içerisindeyiz.

Sevgili çocuklarımızın bilimin yol göstericiliğinden ayrılmadan demokrasiye ve insan haklarına saygılı bireyler olarak toplumsal ve evrensel barışın korunması için çaba göstermeleri büyük önem taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm ulusumuzun ve bugüne anlam katan geleceğin güvencesi çocuklarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyor, bu vesileyle bugünleri bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadeleye emeği geçmiş olan herkesi rahmet ve minnetle anıyorum.'dedi.

Daha sonra, Anıttaki törenin ardından Vali Ürgen Alanında toplanan kortej Antakya Belediye Bandosu eşliğinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yürüyüşü gerçekleştirerek Antakya Belediye Parkında düzenlenen 23 Nisan çocuk şenliklerine katıldı.

23 Nisan yürüyüşüne Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Sanlı, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Yürüyüş sonrası Antakya Belediye Parkındaki 23 Nisan çocuk şenliklerinde, öğrencilerin halk oyunu ekibi gösterilerinin ardından, ana sınıfı öğrencilerinin dans gösterileri ve ilköğretim okulu öğrencileri tarafından skeçler sunuldu.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)

23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası
23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

23 Nisan, milletimiz için dönüm noktası

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır diyen Vali Lekesiz, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu 23 Nisan1920 tarihi kader birliği yapmış, istiklal mücadelesini elbirliğiyle, gönül birliğiyle yapmaya azmetmiş aziz milletimiz için bir dönüm noktasıdır. İstiklal mücadelemizin devam ettiği en zorlu, en buhranlı günlerde doğan Türkiye Büyük Millet Meclisi, milli birliğimizin ve milli egemenliğimizin en somut tecellisi olmuştur. 94 yıl önce kurulan yüce Meclisimiz, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen milletten aldığı güçle İstiklal mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış, ezelden beri hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür yaşayacağını bütün dünyaya ilan etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal'in TBMM'nin kuruluş gününü “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak çocuklara hediye etmesi, gurur duyulacak bir maziye sahip asil bir milletin mirasçıları olarak çocuklarımızın, geleceğe güvenle bakabilmemizin teminatı olmalarındandır. Şehit ve Gazilerimizin en büyük emaneti olan bağımsızlığımız, dünya durdukça onların omuzlarında geleceğe taşınacaktır.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimli, vatanını seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, analitik düşünen ve sağlıklı karar verebilen bireyler olarak yetişmeleri için anne-babalara, eğitim kurumlarına ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Güçlenen demokrasi kültürü, insan hak ve özgürlükleri alanında gerçekleştirdiği önemli atılımlar ile ülkemiz, modern dünya demokrasileri arasındaki saygın yerini almıştır. Bu gurur şanlı bayrağımızın gölgesinde yaşayan bütün milletimizin ortak iradesinin sonucudur.

Bu düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nda hayatını kaybetmiş aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurucu üyelerini minnet, rahmet, şükran ve saygıyla anarken, ilimizde yaşayan tüm çocuklarımızın ve milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım.” dedi.

(Haber Merkezi)

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır
Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) yönetimi, Antakya Belediye Başkanı seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen beraberinde yönetim kurulu üyeleri Rahmi Vardı, Nihat Mazmanoğlu, M. Hanifi Temizyürek, Sadullah Ergin, Cemil Yıldız ve Zafer Sarı ile birlikte Başkan Kimyeci'yi makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu ve ziyaret anısına Başkan Kimyeci'ye bir anı tabağı hediye etti.

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı ziyarette bir konuşma yapan HGC Başkanı Ahmet Yetişen Antakya Belediye Başkanı Kimyeci'ye çalışmalarında başarılar dileyerek konuşmasına şöyle devam etti; “Belediye başkanlığınız hayırlı olmasını diliyor, sizleri kutluyorum. İnşallah geçmiş dönemlerde yaşanan işbirliği içerisinde Antakyamıza hep birlikte hayırlı hizmetler sunarız.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu ve üyelerinin yapmış olduğu ziyaretten dolayı teşekkür ederek, “Hatay basınını bir arada görmekten ve vermiş olduğunuz plaketten dolayı büyük şeref duydum. Yerel basınımızı önemsiyoruz. Sizlerle olan diyaloğu en üst düzeyde tutmak bizler için önemlidir. Her zaman sizlerle işbirliği içinde olarak güzel coğrafyamıza birlikte hizmet edeceğiz. Belediyeler hizmet üretme mekânlarıdır.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e
“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

“Yılın Valisi Ödülü” Lekesiz'e

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, illerin sahip olduğu değerleri geleceğe miras olarak bırakacak başarılı projelerin ödüllendirildiği “6.Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri'nde, “Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması” kategori-sinde “Yılın Valisi” ödülüne layık görüldü.

Vali Lekesiz'e söz konusu ödül; ilimizde yaşa-yan farklı dil, din ve mezheplere mensup kişilerden oluşan, Türkçe, Kürtçe, Ermenice seslendirdikleri şarkılarla ve ilahilerle tüm dünyaya hoşgörü mesajları veren, özelde ilimizin genelde ülkemizin tanıtımına önemli katkı sağlayan Medeniyetler Korosu'na, eski bir Antakya evinin restore edilerek “Medeniyetler Evi” olarak sunulması, böylece koroya çalışmalarını rahatça sürdürebileceği bir mekan kazandırırken öte yandan, ilimizin binlerce yıl öncesinde başlayan ve onlarca medeniyetin izlerini taşıyarak günümüze uzanan tarihsel yolculuğunu, kültürel, etnik ve dini çeşitliliği ilimize gelen ziyaretçilerin görmesine ve bizzat yaşamasına, bununla beraber kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yaptığı katkı dolayısı ile verildi.

İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşen törende, ödülü Vali Lekesiz adına Vali Yardımcısı Ahmet Ertan Yücel aldı.

Konu ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, geçmişin; güçlü bir geleceği kurabilmek için yararlanılacak en büyük hazine olduğunu ifade ederek, “İller, yüzyılların tarihi ve kültürel birikimini bünyesinde taşırlar. İllerin sahip olduğu bu tarihi ve kültürel birikim, bütün insanlığın ortak değeridir. Bu değerin korunarak gelecek nesillere aktarılması ise, insanlık adına hepimizin ortak sorumluluğudur. Yüzyıllardır onlarca kadim uygarlığa evsahipliği yapan ilimiz de, tarihi ve kültürel anlamda sayısız zenginliğe sahip çok özel bir ildir. Yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan tarihi ve kültürel mirasımızın yeniden ayağa kaldırılması için, ilimizin tüm dinamikleri ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile önemli çalışmalar yürüttük. Söz konusu ödülü, ilimiz genelinde yürüttüğümüz bu çalışmalarda büyük desteği olan eski İl Özel İdaremiz, üniversitemiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve çalışma arkadaşlarımız adına şahsıma tevcih edilmiş bir ödül olarak değerlendiriyorum. Bu vesile ile hem kendilerine hem de Özel Kalem Dergisi okurlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

Vali Lekesiz, Gazi Nur Mehmet Sevinç'i ziyaret ettiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz eşi Zehra Lekesiz ile Ovakent Beldesi'nde yaşayan gazi Nur Mehmet Sevinç'i ziyaret etti.

2004 yılında vatani görevini yapmakta olduğu Tunceli-Ovacık'da gazi olan Nur Mehmet Sevinç ve ailesi ile bir süre görüşen Vali Lekesiz, gazinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Vali Lekesiz, evli ve bir kız çocuk sahibi olan Afgan asıllı gazinin hasta ve yaşlı annesi Memleket Sevinç ile babası Böğrü Seviç'in sağlık durumları hakkında da bilgi alarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ziyarete, İl Jandarma Komutan Vekili J.Yb. Eşref Torun, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay Valiliği Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürü Beytullah Odabaşı da eşleri ile birlikte katıldı.

(Haber Merkezi)

5 ay, 14 gün önce / 12.11.2013 10:41:20   

KOMBİNELER HIZLA SATILIYORHatayspor bir yandan iç ve dış transfer çalışmalarını sürdürürken, yönetim kurulu tarafından başlatılan “500 gönüllüye 500 kombine” satışlarına da hız verdi.

Hatayspor Basın Sözcüsü ve Taraftar Sorumlusu Sadullah Ergin, kombinelere taraftarların göstermiş olduğu ilgiye teşekkür ederek şu bilgilerde bulundu: “Geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısıyla kamu-oyuna duyurduğumuz “500 Gönüllüye 500 Kombine” projemiz, kombinelerin baskıdan çıkmasının ardından satışlara başlandı.

Hatayspor Kulübü Başkanı Jan Baram ve yönetim kurulu üyeleri kombine satışlarına devam etmektedir. Kombine satışlarında 350 rakamına gelinmiş olup son 150 kombine satışı devam etmektedir. Kombine almak isteyen Hatayspor gönüllüleri, Kulüp Muhasebe Müdürü Nazmi Koç ile 0.530.519 76 61 nolu telefon numarasıyla bağlantı kurabilirler.

Bu arada şehrimizin tanınmış firmaları da kombine kampanyasına katılarak Hatayspor'a maddi ve manevi destek verdi.

Ufuk Dokuzoğlu ve Namık Dokuzoğlu'nun sahibi olduğu Ufuk Petrol, bir kombine alarak Hatayspor'un yanında olduğunu gösterdi.

İlimizin tanınmış inşaat firmalarından Ser-Al İnşaat sahibi Servet Altaş'ta Hatay-spor yöneticisi Sadullah Ergin'in elinden kombine alarak her zaman Hatayspor'un destekçisi olacağını belirtti.

(Haber Merkezi)

9 ay, 10 gün önce / 19.07.2013 10:34:45   

ANTAKYA BELEDİYESİ PROJELERİNİ TANITTIÇEKÜL Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı işbirliği ve Tarihi Kentler Birliği desteği ile Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenen fuar Antalya Expo Center'da yapı restorasyon ve tadilatları ile renovatif uygulamaların yanı sıra, kültür mirasını oluşturan eski ve yakın dönem mimari ve arkeolojik eserlerin restorasyonu, korunması, işlevsellendirilmesi ve geleceğe aktarılması için çalışmalar yapan tüm yatırımcı, projeci ve üretici unsurları, ulusal ve uluslararası kurumları bir araya getirdi.

Fuara Dünyanın ve Türkiye'nin değişik bölgelerinden Belediyeler ve Özel Kuruluşlar katıldı.

Bu yılki Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarına kentimizi temsilen Antakya Belediyesi katıldı.

Antakya Belediyesi'nin açtığı stantta, Antakya'nın tarihi dokusunda yaptığı yenileme ve canlandırma projeleri İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB(Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu) uzmanları tarafından tanıtıldı.

Uzunçarşı üst örtü altyapı ve cephe düzenleme projesi, Hükümet Caddesi Cephe İyileştirme Projesi, Teleferik Projesi, Antakya Belediyesi Aysel Sabuncu Kent Müzesi projeleri ziyaretçilere detaylı olarak tanıtıldı.

Stantta ayrıca Antakya Belediyesi'nin diğer büyük projeleri Antakya Mahfeli ve Katlı Otopark Projesi, Spor Kompleksi Projesi ve Antakya Semt Pazarı Kompleksi Projelerinin de tanıtımı yapıldı.

(Haber Merkezi)

6 ay, 20 gün önce / 06.11.2013 10:52:08   

SÜT ÜRETİMİ YAPAN İŞLETMELERİN DENETİMİNE BAŞLANDIGıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2013 yılında süt ve süt üretimi yapan işletmelerin denetimine başladı. 2013 yılında Hatay il bazında 550 adet gıda numunesi alınmasının hedeflendiği belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü teknik personelleri süt ve süt üretimi yapan işletmelerin denetimlerine başladı. Gıda üretim ve satış zincirinin tüm aşamalarında, tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacı ile bakanlığımızca hazırlanan değişik ürün gruplarında risk bazında yıllık kontrol planı ve il bazında yürütülen il gıda kontrol planı kapsamında 2013 yılında çeşitli gıda ürünlerinden yaklaşık 550 adet gıda numunesi alınması planlanmaktadır. Bu kapsamda süt ve süt üretimi yapan işletmelerin denetimi başlamıştır. 2013 yılında yaklaşık 120 adet süt ürünleri numunesi alınması planlanmakta olup; taklit/tağşiş, mikrobiyolojik ve diğer kriterlerin analiz edilmesi amacı ile süt ürünleri numuneleri alınmaya başlanılmıştır.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 04.02.2013 11:07:57   

GAZETECİLER, PRIME MALL'DE BOWLING HEYECANI YAŞADIPrime Mall Antakya, alışverişin ve eğlencenin merkezi olmaya devam ediyor. Önemli gün ve haftalarda imza attığı etkinliklerle, Prime Mall Antakya, kent insanının hayatında önemli bir yer tutmaya devam ediyor.

Prime Mall Antakya, eğlenceli aktivitelerinden bir yenisini daha Çalışan Gazeteciler Günü'nde gerçekleştirdi. Medya Bowling Turnuvası adı altında gerçekleşen turnuvada, Antakyalı medya çalışanları, kıyasıya yarıştı. Keyifli anlara sahne olan turnuvada, basın mensupları hem kendileri eğlendi, hem de izleyenleri eğlendirdi.

Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve Alışveriş Merkezi Müdürü Tuncay Cingöz takdim etti. Turnuvanın birincisi Hatay Gazetesi çalışanı Yaser Çaparoğlu, ikincisi Show Radyo Müdürü Cem Pehlivan ve üçüncüsü Asi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nihat Mazmanoğlu oldu.

Prime Mall Antakya yetkilileri, yapmış olduğu etkinlik ve organizasyonlarla, ziyaretçilerine bir alışverişten daha fazlasını sunmaya devam edeceklerini belirttiler.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 14.01.2013 10:59:30   

Gül: Koşmak için militan gibi çalışınHak İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik İş Sendikası Genel Başkanı A. Cengiz Gül, Türkiye'nin dört bir yanından gelen ve 3 gün süren sempozyumda sendika şube başkanlarına Sakarya'dan çağrı yaparak, “Artık emekleme dönemi bitti, yürümek değil, koşma zamanı geldi, hep birlikte koşmak için sizlerden militan gibi çalışmanızı istiyorum” dedi.

Elmas Otel'de gerçekleştirilen ve 6356 sayılı yasa kapsamında E-Devlet uygulamasının anlatıldığı sempozyumda konuşan genel başkan Gül, “Hak İş hak ettiği yere gelecek, Çelik İş de büyüyecek. 2015 yılı örgütlenme yılı olacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Metal sektörü dünyaya egemen bir sektör. Muhtıralar ve 12 Eylül'ü bahane göstermemek lazım ama gerçekler ortada. İklimlere göre değişen bir sendika değiliz. Mazeretlerin arkasına sığınmaya çalışmıyoruz. Çelik İş, metal İş kolunda çok kısa sürede en büyük sendika olacak. Hak iş ve Çelik İş olması gereken yerde değil. Hak İş çalışmalarımıza ciddi katkılar verdi.

Barajsız ve engelsiz sendikalar istiyoruz. Demokrasiye bakış değişmeli. Bu yasanın zorluklarına değil, güzel getirilerine bakmak lazım. İLO normlarında ve barajsız sendikalaşma istiyoruz. Metal iş kolunda %60 oranında örgütlendiğimiz gün Türk işçi hareketinde önemli yer alırız. İktidarlar bizi yoksa dikkate almaz. Eğer toplu sözleşmelerde bazı şeylere zorunlu kalmak istemiyorsak hükümetler üstünde güç olmak zorundayız.

12 Eylül'de Vehbi Koç Kenan Evren'e mektup yazdı. O mektupta ne yazdıysa şimdi görünen ve yaşanan da o…

Bizim bilgi birikimimiz var, iyi kadrolarımız var, utanacak, başımızı öne eğdirecek bir hareketimiz yok. İşverenlerle bu işi iyi götürmek istiyoruz ama dik durmak da zorundayız. 1989'a yaslanıp kalmayacağız. Genel merkez olarak sizin emrinizdeyiz. Size amirlik edecek değiliz, hizmet etmek için yola çıkmış bir kurumuz.

Zevkimize düşün insanlar değiliz. Anadolu insanıyız. Öyle de yaşamalıyız. Aksi halde temsil ettiğimiz kesimden kopmuşuz demektir. Çelik İş Anadolu'dan kopmuş bir hareket olmamak zorunda. Herkes, her şube başkanımız çok iyi niyetli.

Bu koltuklarda biz olmayalım ne olur ki? Sendikacılık meslek değil, onurlu bir görev ve misyon… Kimse başka bir şubenin büyümesinden korkmasın. Koltuk sevdalısı olmayalım. Sendikacılık koltukçuluk değildir. Genel başkanlığı hiç istemedim ama kendimi başkan buldum. Şimdi iyi ki olmuşum diyorum. Hak İş'i ve Çelik İş'i ayağa kaldıralım İşçiyi satmayan ilkeli sendika olacaksa Hak İş ve Çelik İş olacak. Hak iş hak ettiği yerde değil. Sayısal anlamda da öyle… Acilen örgütlenmek zorundayız. Rahatımızı bozmayalım anlayışı fayda getirmez. Önümüzde bakir bir alan var. %94 sendikasız kesim var. Hedef kitlemiz sendikasız yerler. Sendikalı olmuş yerlere müdahil olmayız. İşverene göre en iyi sendika sendikasız olmak. Ama işveren istemiyor diye örgütlenmekten de vazgeçmeyiz. Çelik İş'te herkes birer genel başkandır. Tümünüzden militan gibi çalışmanızı istiyorum. 2015 örgütlenme yılı olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 11.04.2013 11:02:37   

Çocuklara doğa bilinci aşılandıAta Koleji 2. Sınıf öğrencileri ve velileri, öğretmenleri Vildan Özbilen, Nazime Esmerligil ve İlhan Emir'in düzenlediği ağaç dikme etkinliğinde buluştu.

Genel Müdür Müfit Kırar, İlk ve Ortaokul Müdürü Ali Atasever, KOMED (Kolej Mezunlar Derneği) Başkanı Yavuz Tosyalı'nın da katıldığı etkinlikte çocuklara doğa bilinci aşılandı. Yoğun katılım gösteren veliler, beğenilerini sözler ve davranışlarıyla belirttikten sonra okul idarecilerine ve öğretmenlerine teşekkür ettiler. Coşku ile kutlanan Orman Haftası, hep birlikte yenen kahvaltı ile sonuçlandı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 03.04.2013 10:49:11   

FAYDALI BÖCEK DAĞITILDIÖzel İdare Bütçesinden sağlanan 70.000 TL. ile 437.500 adet Predatör (avcı) böcek, 875.000 adet parazit böcek turunçgil üreticilerine dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “2013 yılında Özel İdare Bütçesinden sağlanan 70.000 TL. ile 437.500 adet Predatör (avcı) böcek, 875. 000 adet parazit böcek alınarak İlimiz Dörtyol, Erzin ve İskenderun ilçelerimizde uygulanan Entegre ve Kontrollü Ürün Yetiştiriciliği projesi kapsamındaki bahçelerde (EKÜY Bahçelerinde) salım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Turunçgil Unlu Biti (Pseudococcus citri) zararını genellikle meyvede yaptığından önemli ekonomik zarara neden olmaktadır. Mayıs ayı başından itibaren meyve çanak yaprağı altına girerek meyveden emdiği besin nedeniyle meyvenin zayıf kalmasına ve dökülmelerine neden olmaktadır. Birbirine bitişik olan meyve ve yapraklarda meyve ve yaprağın birbirine birleştiği yerlerde yerleşerek zarar yapmaktadır. Ayrıca göbekli portakalların göbek kısmına yerleşmek suretiyle de zarar yapmaktadır. Zararlının zarar yaptığı yerler Harnup Güvesine giriş noktası olması bir diğer zararıdır. Ayrıca beslenme artıkları olan tatlımsı maddeler mantarlar için uygun ortam olması nedeniyle fumajine (is) sebep olmakta ve meyvenin kirlenmesine neden olmaktadır.

Turunçgil Unlu bitine karşı yazlık beyaz yağlarla kimyasal mücadele yapılabilmektedir. Ancak bu mücadele zararlıyı tam olarak kontrol altına alamamaktadır. İlimizde zararlıya karşı teknik talimatta bulunmayan tavsiye dışı bazı ilaçlarla mücadele yapılmaktadır. Bu şekilde mücadele bahçede mevcut olan diğer doğal düşmanları yok ettiği gibi çevreyi ve ürünleri de olumsuz etkilemektedir. Ürünlerde kalıntı bırakması sebebiyle ihracatı olumsuz etkilemektedir. Bu da ekonomik olarak kayba neden olmaktadır. Ayrıca kimyasal ilaç kalıntısı bulunan ürünleri tüketen insanlar da zarar görmektedir.

Ancak Biyolojik mücadele salım zamanının belirlenmesi ve diğer uygulamaların düzgün yapılması açısından uzmanlık gerektiren bir konu olduğundan İl Müdürlüğümüz teknik elamanları ile EKÜY projesinde görevli ilçe müdürlüğü elamanları ve TARGEL personeli tarafından titizlikle yapılan sürvey çalışmaları sonucunda salım zamanı belirlenip salımlar gerçekleştirilmiştir” denildi.

(Haber merkezi)

10 ay, 17 gün önce / 12.07.2013 10:34:40   

İnsan Hakları Kurulu toplandıİl İnsan Hakları Kurulu Ocak ayı toplantısını Vali Yardımcısı H.Volkan Köksal başkanlığında yaptı. Kurula yapılan imzasız şikayet başvurularını inceleyerek gerekli işlemlerden geçtiği bildirildi.

Bir velinin lisede okuyan çocuğunun dönem sonlarında yapılan konu tarama testi ile ilgili müracaatını değerlendirerek okulda yapılan müfettişler raporuna göre her hangi bir suç unsuruna rastlanmadığı vurgulanarak çıkan sonuç öğrenci velisine bildirildi.

Kurula çok sayıda imzasız şikayet başvurularının bulunduğu yine de incelenerek gerekli işlemlerden geçirildiği, müracaat sahiplerinin adresleri olmadığından başvuru sahiplerine sonuçların bildirilemediği vurgulandı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 01.02.2013 10:52:03   

Birlikteliğimizi gelecek nesillere taşımalıyızAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, birlik beraberlik ve dayanışma toplantılarına kapsamında Altınözü ilçesine bağlı Fatikli Mahallesi sakinleriyle buluştu.

Ziyarette konuşan Başkan Savaş, ilimizde var olan birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak “İlimizin huzurlu ortamda bulunması ve insanlarımızın rahat yaşam sürmesi bir arada barış içinde yaşamamıza neden olmaktadır. Bu birlikteliğimizi gelecek nesillere taşımalıyız” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Fatikli Mahallesi Muhtarı Ahmet Gür, yapılan ziyaretten dolayı Başkan Savaş ve beraberindeki heyete teşekkür ederek şu açıklamalarda bulundu: “Kim, hangi siyasi yelpazede yer alırsa alsın, önemli değil. Önemli olan birlik ve beraberliğimizdir. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın. Uzak komşularımız olsun, yakın komşularımız olsun Hatay ili sınırları içinde oturan bireyler olarak birlik içinde yaşamaya devam edeceğiz. Huzurumuzu kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. Sayın Başkanımızın böyle güzel ve anlamlı gezilere önderlik yapmasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Birlik ve beraberlik buluşmalarını sürdürdüklerini ifade eden Belediye Başkanı Savaş, “İlimiz genelinde yer ve mekân gözetmeksizin birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesi adına bu tür toplantılara iştirak ediyoruz. Bu amaçla bizleri buraya davet etmenizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Hatay'da birliğin, dirliğin sürmesi hepimize büyük fayda sağlayacaktır. İlimizin huzurlu ortamda bulunması ve insanlarımızın rahat yaşam sürmesi bir arada barış içinde yaşamamıza neden olmaktadır. Bu birlikteliğimizi gelecek nesillere taşımalıyız. Torunlarımıza bırakacağımız en güzel miraslardan biri de budur. Belediye Başkanlarımızla, parti yöneticilerimizle, muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşları temsilcilerimizle her ortamda bir araya geliyor, bu tür dayanışma ve birlik, beraberlik buluşmaları düzenliyoruz.” dedi.

Ziyaretin sonunda Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Fatikli Mahallesi Muhtarı Ahmet Gür'e ziyaret anısı olarak duvar saati hediye etti.

Altınözü İlçesi Fatikli Mahallesi Muhtarı Ahmet Gür'ün ev sahipliğinde düzenlenen birlik, beraberlik ve dayanışma buluşmasına Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Belediye Meclis Üyesi Necdet Bök, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Hacıpaşa Mahallesi Muhtarı Halit İpek, Altınkaya Mahalle Muhtarı Ömer Bozkurt, Çetenli Köyü Muhtarı İsmail Sarı ve Altınözü Fatikli Mahallesi sakinleri katıldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 01.02.2013 10:52:54   

BAŞKAN SAVAŞ, EĞİTİMİN GÖNÜLLÜ DESTEKÇİSİAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, eğitim kurumlarına yönelik sürdürülen destek projesi kapsamında Türkiye Odalar Borsalar Birliği İlkokulu'na ziyarette bulundu. Savaş'ın okul ziyaretine Belediye Meclis üyeleri Necdet Bök ve Süleyman Üstün'de eşlik etti.

Ziyarette TOBB İlkokulu Müdürü Gültekin Bayraktaroğlu, Baş Müdür Yardımcısı Ziya Bilen, Müdür Yardımcıları Mehmet Fatih Saltık, Mehmet Çiftçi, Selahattin Yıldırım, Okul Aile Birliği Başkanı Şükran Karabudak hazır bulundu.

Okul idaresi, önceki gün okulun bazı ihtiyaçları konusunda Belediye Başkanı Savaş'a nezaket ziyareti gerçekleştirmiş, okulun bahçesine oyun gurubu ve spor sahası yapılması, okulda mevcut bulunan Ana sınıfının çevre düzenlemesinin gerçekleştirilmesi konusunda destek istemişti.

Belediye Başkanı Savaş ise, ziyarette Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İlkokulu'na bir ziyaret gerçekleştireceğini, eksiklikleri bizzat yerinde görmek ve denetlemek suretiyle gereken desteğin yapılacağını ifade etmişti.

Belediye Başkanı Savaş okul yöneticilerine verdiği sözü anında yerine getirerek okulun ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek üzere Türkiye Odalar Borsalar Birliği İlkokulu'na ziyarette bulundu.

Okulda incelemelerde bulunan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, okul idaresinin taleplerinin karşılanması için bir fizibilite çalışması yapılması konusunda Belediye Etüd-Proje Müdürü Engin Sözer'e talimat verdi.

Okullarına yapılan ziyaretten ve ihtiyaçlar konusunda verilen destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren TOBB İlkokulu Müdürü Gültekin Bayraktaroğlu, okul idaresi, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri ve tüm öğrenciler adına, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş'a ve ekip arkadaşlarına katkı ve desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Okul idarecileri ve okul aile birliği üyeleriyle sohbet eden ve fikir alışverişinde bulunan Başkan Savaş ziyarette, okula duvar saati, öğrencilerin faydalanabilmesi için okul kütüphanesine hikâye kitabı hediye etti.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 01.02.2013 10:53:51   

“BEN DEĞİL BİZ BİLİNCİ” OLUŞMALIDIRAntakya Ticaret ve Sanayi Odası başkan adaylığını açıklayan işadamı Mehmet Kılıçlar, ATSO üyelerinin haksızlığa karşı duyarlı olmalarını, “ben değil biz bilincinin” oluşturulmasına katkı vermelerini istedi.

TOBB'nin başvurusu ve Bakanlar Kurulu kararıyla ATSO seçimlerinin Mayıs ayına ertelendiğini belirten Kılıçlar, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Grupların açıklandığı ilk andan itibaren düzeyli rekabet anlayışımıza bağlı kalarak verdiğimiz demeçlerde yeni hazırlanan 20 meslek grubunun temsiliyet noktasında geçmişe göre nispeten daha iyi olduğu konusunda görüş bildirdik. Ancak iyi niyetimizi koruyarak, yapılan hataların uygulamanın yeni oluşundan kaynaklanan eksiklikler olduğu düşüncesiyle, temel hedeflerimizden biri olan “Meslek gruplarının ATSO'da reel olarak temsilinin sağlanması” adına ilgili yerlere gerekçelerini de belirtmek suretiyle itirazda bulunduk. Gerek bizim gerek ise içlerinde İstanbul Ticaret Odası'nın da bulunduğu birçok kişi-kurum ve kuruluşun konuyu yargıya taşımaya varan itirazlarının sonucu olarak konu Bakanlar Kurulu'na taşınmış ve TOBB gerekli düzenlemeleri yapmak üzere süre talebinde bulunmuştur.

Keyfi grup kurma dönemini kapatmayı ve seçimlerin dolayısıyla temsilin adilane bir şekilde sağlanması amacıyla ülkemizde uygulamaya konulan NACE kod sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi hem ülkemiz, hem kentimiz hem de üyeler açısından en iyi sonucu getirecektir. Konuyu Antakya için irdeleyecek olursak, dericisi, nakliyecisi, ihracatçısı, eğitimcisi, sanayicisi, otomotivcisi, tarımcısı, gıdacısı, mobilyacısı, inşaatçısı, kuyumcusu, hizmet sektörü, imalatçısı kısaca faaliyetlerini bu kentte sürdüren, değer üreten, istihdam sağlayan ekonomiye katkıda bulunan herkes ATSO'da en iyi şekilde temsil edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki seçimi yapılan kuruluş kentimizde sanayi ve ticaretle iştigal edenlerin meslek birliğidir. Dolayısıyla adından da anlaşılacağı üzere “meslek grupları” oluşturulurken alınacak temel kriter üyelerin mesleki faaliyetleri ve yönetmeliklerde belirtilen grup oluşturmak için gerekli asgari üye sayısıdır. Bunun dışındaki hiç bir şey ne yasa ve yönetmeliklere ne de o makamın gerektirdiği objektiflik ilkesine uymayacaktır.

Bizler bu konuda üstümüze düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz. Ancak İstanbul Ticaret Odası örneğinde görüleceği gibi gruplarda adaletsiz birleştirmelerin karşısında durmak sadece bizim değil, adaletli bir seçim isteyen, rekabeti masa üstünde oynanan oyunlarda değil daha iyiyi sunma çabasında gören herkesin görevidir.

Bu inançla haksızlıkların giderilmesi noktasında TOBB'nin atmış olduğu bu adımı doğru karşılıyor, tüm ATSO üyelerini haksızlıklara karşı daha duyarlı olmaları, ben yerine biz bilincinin oluşturulması adına sürece katkıda bulunmaya davet ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 01.02.2013 10:54:37   

İslam alemi ateş çemberindeSaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi (GİK) ve Hatay İl Başkanı Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Adana İl Başkanlığının düzenlediği “Siyaset Okulu” programına katılarak konferans verdi.

Çalışkan, Adana İl Başkanlığının Anadolu Gençlik Derneği Konferans salonunda düzenlemiş olduğu “Yerel Yönetimler ve Siyaset Okulu” programında “İslam Dünyasının Genel Durumu” konulu sunum yaptı.

Dr. Necmettin Çalışkan konuşmasında, İslam aleminin ateş çemberine dönmüş durumda olduğunu vurgulayarak; “İnsanlık tarihi boyunca görülmedik vahşet ve zulümler bugün işleniyor. Tarihin hiçbir döneminde hiçbir haçlı seferinde bugünkü kadar Müslüman kanı dökülmedi. Son 10 yıl içerisinde tüm İslam alemi ateş çemberine bürünmüş durumdadır. Mısır, Suriye, Arakan, Bangladeş, Filistin, Pakistan, Afganistan, Irak, Libya, Yemen, Sudan, Mali Somali ve daha nicesi, nereyi ele alırsanız alın her yer ateş çemberidir.
Buna tek ve son verecek olan şuurlu Müslümanlar, Milli Görüşçülerdir. Müslümanların sıkıntılarına son vermek kabadayılık hareketlerle değil, İslam birliği kurulmasıyla mümkün olur.” dedi.

Çalışkan ayrıca Cansuyu Kurban faaliyetleri kapsamında gittiği Cibuti izlenimlerini de anlatarak Müslümanların sömürüldüğünü, bunada ancak bu camianın dur diyebileceğini söyledi.

(Haber Merkezi)

6 ay, 18 gün önce / 08.11.2013 10:19:10   

Daha yeşil Antakya için çalışıyoruzAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, belediye birimlerine yönelik yaptığı gezi ve incelemelerine aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Park Bahçe Müdürlüğü'nü ziyaret eden Başkan Savaş, Park Bahçe Müdürlüğü elemanlarından kent genelinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alırken, Antakya Belediye Parkı içinde bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi üyeleri ve belediye parkı içinde dinlenmeye gelen vatandaşlar ile hoş sohbet etme imkanı buldu.

Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü'ne yaptığı ziyarette birim çalışanlarından kent genelinde bulunan park ve yeşil alanlar üzerinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Savaş, belediye parkını gezme imkânı buldu.

Park Bahçe Müdürlüğü birim yetkililerinden bilgi aldıktan sonra Belediye Parkı içinde bulunan süs havuzları, hayvanat bahçesi, Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi binasını ziyaret ederek vatandaşlarla karşılıklı fikir alış verişinde bulunan Başkan Savaş, “Modern ve yaşanabilir bir Antakya oluşturmak, şehrin güzelleşmesi ve yeşil alanların arttırılması için yapılan çalışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Antakya Belediye Parkının yılar önceki hali ile şimdiki hali arasında dağlar kadar fark var. Hemşehrilerime en iyi hizmeti sunabilmek için çaba harcıyor ve daha yeşil bir Antakya için çalışmalarımız yüksek tempoda devam ediyor” dedi.

(Haber Merkezi)

7 ay, 18 gün önce / 09.10.2013 10:46:28   

Lekesiz, acılı aileleri ziyaret ettiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, gençlik etkinlikleri kapsamında düzenlenen geziden dönerken geçirdikleri elim kaza sonucu yaşamını yitiren iki öğrencinin ailelerini ziyaret ederek başsağlığı ve sabır diledi.

Vali Lekesiz, İl Müftü Vekili Cafer Erol, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Şimşek, Hatay Gençlik Merkezi Şube Müdürü Adnan Gülistan ve diğer ilgililer eşliğinde ilk olarak 8. sınıf öğrencisi Nazife Nur Pehlivan'ın Karlısu Beldesi'nde yaşayan ailesini ziyaret etti.

Anne Ayten ve Baba Hanifi Pehlivan'a bir kez daha başsağlığı dileyerek bu tarifsiz acıyı paylaşan Vali Lekesiz, aileye Allah'tan sabır diledi.

Vali Lekesiz daha sonra aynı kazada yaşamını yitiren diğer öğrenci Zeynep Sena Özyılmaz'ın Antakya merkezde ikamet eden ailesini ziyaret etti. Anne Gülay ve baba Hasan Özyılmaz'a başsağlığı dileyen ValiLekesiz, bu acılı günlerinde ailenin yanında olan ve onları yalnız bırakmayan akrabalarına da teşekkür etti.

Vali Lekesiz, 'Hayat bir yolculuk, daha anne karnındayken başlayan bu yolculuk yaşadığımız sürece devam ediyor. Günahsız bir melek olan yavrularımız da şimdi bir yolculuğa çıktılar. Hepimiz bir gün bu yolculuğa çıkacağız. Bu anlamda Allah hepimize hayırlı yaşamak, yaşlanmak ve hayırlı bir yolculuk nasip etsin. Evlatlarımıza Allah'tan rahmet, acılı ailelerimize sabır diliyorum.' dedi.

(Haber Merkezi)

1 yıl önce / 19.04.2013 11:11:30   

Hatay, zengin potansiyele sahip“Sürdürülebilir Şehirler” projesi kapsamında, Antakya'ya gelen Dünya Bankası heyeti Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret etti.

Başkan Savaş, Dünya Bankası heyetine Hatay'ın kültürel yönden zenginliğinden bahsederek yüksek potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Hatay'a ilk kez geldiğini belirten Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, “Hatay'ın önceliklerini yerinde tespit etmek ve Dünya Bankası olarak neler yapılabileceğini görmek adına buradayız.” dedi.

'Sürdürülebilir Şehirler' Projesi ve Hatay'ın tarihi, turizmi ve ekonomik potansiyeli hakkında karşılıklı bilgi alışverişinin gerçekleştirildiği ziyarette Başkan Savaş, ilin tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra konuk heyete gerçekleştirilen hizmetlerle kentin son yıllardaki değişimini anlattı.

Savaş ziyarette, sosyal, ekonomik ve kültürel yönden birçok zenginliğe ve yüksek potansiyele sahip Hatay'ın özellikleri hakkında Dünya Bankası heyetine detaylı bilgiler verdi.

Trabzon, Şanlurfa, Kahramanmaraş illerini daha önce ziyaret eden Dünya Bankası Heyeti'nin Türkiye'de yeni kurulan 13 büyükşehir belediyesi olan illeri gezdikten sonra hazırlayacakları rapor doğrultusunda hangi illerle ortak proje yürüteceklerini karar verecekleri belirtildi.

Ziyarette Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Sürdürülebilir Kalkınma Sektörü Türkiye sorumlusu Stephen Karan, İller Bankası Uluslar arası İlişkiler Müdürü Necla Akça ve beraberlerinde Dünya Bankası ve İller Bankası'nın farklı alanlarında görev yapan uzman personelleri yer aldı.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 01.02.2013 11:04:38   

MİLLET İÇİN MİLLİ GÖREVE EVETMemur-Sen, milli birlik ve kardeşlik projesi kapsamında oluşturulan Akil İnsanlar Listesi'nde Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun isminin yer almasının milletimiz, kamu görevlileri ve Memur-Sen teşkilatı tarafından olumlu karşılandığını açıkladı.

Memur-Sen Hatay İl Temsilciliğinden yapılan açıklamada Türkiye'nin her noktasından ve her kesimden gelen yoğun desteğin Memur-Sen'in sorumluluğunu daha da artırdığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: Kangren haline gelen ve Türkiye'nin ekonomik, sosyal olarak küresel aktör olmasının önündeki en büyük engellerden birisi olan terör sorununun çözülmesini milletimiz, kamu görevlileri ve milli iradenin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi büyük bir kararlılıkla istemektedir.

Devletimizin ve milletimizin en büyük sosyal paydaşlarından biri olan Memur-Sen olarak, terörün tamamen bitirilmesini ve artık başta asker ve polis olmak üzere vatan ve millet görevi yapanların burnunun dahi kanamamasını istiyoruz. Bunu yaparken sürecin tamamında şehit yakınları ve gazilerimizle istişare halinde olacağız. Şehit yakınları ve gazilerimizin görüş ve düşüncelerini de yetkililerle paylaşacağız. Dünya görüşleri, hayata bakışları, yaşayışları, siyasi partileri, sivil toplum kuruluşları ve sendikaları farklı olsa da milli birlik ve kardeşliğin sağlanması milletimizin tamamının beklentisi ve talebidir.

Memur-Sen'in kurulduğundan beri “milletimiz ne diyorsa o” felsefesiyle hareket etti. Ülke ve milletimizin yüksek beklentisi ve talebi olan terörün yok edilmesi noktasında her türlü sorumluluğun alınacağı ve yerine getirilecek. Bin yıllık desende bir ve beraberiz anlayışla küresel aktör haline gelen güçlü ve büyük bir Türkiye için milletimizle el ele ve milletimizin sözcüsü olarak bu milli görevin kabul edildiği, bu görevin yüksek bir sorumlulukla yerine getirileceği, bunun millete verilen bir söz olduğu ve sonuna kadar bu sözün arkasında durulacak.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 1 ay önce / 06.04.2013 10:15:08   

POLİSTEN PROTOKOLE VE VATANDAŞLARA KARANFİLTürk Polis Teşkilatı, 168. yıldönümünü tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de büyük coşku, heyecan ve gururla kutlanırken, Atatürk Caddesindeki kutlama törenine katılan protokole ve vatandaşlara, Türk Polis Teşkilatının kuruluş yıldönümü nedeniyle karanfil dağıtıldı.

Atatürk anıtına, Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ve Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu'nun çelenklerinin konulmasının ardından, Atatürk Caddesinde resmigeçit töreni düzenlendi.

Törene, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 2'nci Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı Hasan Polat, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Cumali Aslancan, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende, günün anlama ve önemini belirten bir konuşma yapan Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç; Huzur ve asayişin tam anlamıyla temini ve devamının sağlanması, vatandaş ile güvenlik güçlerinin dayanışması, karşılıklı güven ve destek içerisinde bulunmasıyla mümkün olduğunu belirtti.

Bu arada görevliler tarafından törene katılan protokol üyelerine ve törene katılan çok sayıda vatandaşa karanfil dağıtılarak Polis Teşkilatının kuruluş yıldönümünü kutladılar.

(Haber: Hasan KAYA)

1 yıl önce / 12.04.2013 10:57:51   

Homend Grubundan Başkan Savaş'a teşekkürTürkiye Kadınlar Basketbol Liginde ilimizi temsil eden H.Antakya Belediyespor'un taraftar gruplarından Homend Grubu Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'a takıma yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

Homend Grubu Başkanı Sabahattin Aslan, Başkan Savaş'ın sporu çok sevdiğini bildiklerini belirterek takıma sağladığı maddi ve manevi desteklerden ötürü teşekkür etti.

Aslan, Başkan Savaş'ı çok sevdiklerini, mükemmel bir kişiliğe sahip olduğunu ifade ederek Hatay için büyük bir savaş verdiğini belirtti.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

1 yıl, 3 ay önce / 02.02.2013 09:29:16   

BASKETBOL HAKEMLERİ, YENİ SEZONA MERHABA DEDİHatay'da görev yapan Basketbol Hakemleri 2013-2014 sezonuna “Merhaba” dedi.

Başarılı çalışmaları ile göz dolduran Türkiye Basketbol Federasyonu Hatay İl Temsilcisi Banu Mursal Özdemir idaresinde bir araya gelen Hatay Basketbol hakemleri, ilk toplantı ve değerlendirme sınavı ile yeni sezona başladılar.

Basketbol Federasyonu Hatay İl Temsilcisi Banu Mursal Özdemir, toplantı ve sınavlar öncesinde yaptığı konuşmada, Hatay basketbol camiasının büyük ve güçlü bir aile olduğuna dikkat çekerek, “Hatay'da 2013-2014 sezonunu hakem camiamız olarak açıyoruz. Yeni sezonun tüm hakem camiamız başta olmak üzere tüm kulüplerimize, idarecilerimize, antrenörlerimize, sporcularımıza ve basketbola gönül veren herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

Şehrimizin gururu olan Homend Antakya Belediyesi Kadın Basketbol Takımımızın idareci ve sporcularına da yeni sezonda başarılar diliyorum. Ayrıca bu yıl bölgesel ligde mücadele etmeye hak kazanan Homend Antakya Belediyesi Erkek Basketbol Takımı'nı da bu başarısından dolayı tebrik ediyorum. Yeni sezonda, bu takımlarımız ve diğer kulüplerimiz ile, idarecilerimizle, antrenörlerimizle, sporcularımızla ve basketbola gönül veren herkes ile basketbolu daha üst seviyelere taşıyacak ve Hatay halkına basketbol şölenleri yaşatacağız” dedi.

Basketbol Hatay İl Temsilcisi Banu Mursal Özdemir idaresinde Antakya Kapalı Spor Salonu'nda bir araya gelen Hatay Basketbol masa ve saha hakemleri, sezon başı değerlendirme sınavında yazılı sınav oldular ve mekik koşusu ile performanslarını ortaya koydu.
(Haber Merkezi)

7 ay, 1 gün önce / 26.09.2013 10:44:31   

PRIME MALL'DE RESİM SERGİSİ BEĞENİLDİŞehrimizin alışveriş merkezlerinden olan Prime Mall Antakya, kültür ve sanat faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Her zaman sanata ve kültürel değerlere sahip çıkan ve ziyaretçileriyle buluşturan Prime Mall alışveriş merkezi, yeni bir sergi açılışına daha imza attı.

İzmirli başarılı ressam Aynur Açıkgöz'ün resim sergisi Prime Mall Sanat Galerisin de açıldı. Alışveriş merkezi yönetimi ve Antakyalı sanatseverlerin katıldı açılışta, başarılı sanatçının resimleri beğeniye sunuldu. Bugüne kadar yurtiçi ve yurt dışında sayısız sergi açan sanatçı, bu kez eserlerini Antakyalı sanatseverlerle buluşturdu.

Keyifli bir alışverişin yanı sıra, ziyaretçilerine bir birinden farklı aktiviteler sunan Prime Mall Antakya, sanat dolu bir gün geçirmek isteyen herkesi, Prime Mall Sanat Galerisine davet ediyor.

(Haber Merkezi)

1 yıl, 3 ay önce / 15.01.2013 11:01:03   

Reyhanlı MYO'da terör kınandıHatay Valiliği ve Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliğiyle “Reyhanlı İlçesi Sosyal Destek Eylem Planı” kapsamında Mustafa Kemal Üniversite senatosu Reyhanlı'daki psiko-sosyal ortama destek verebilmek için MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder başkanlığında Reyhanlı Meslek Yüksekokulu'nda toplanarak bildiriyi yayınladı ve saldırıyı şiddetle kınadı.

Anadolu coğrafyasında kadim uygarlıklar ve medeniyetler kurmuş olan aziz milletimizin tarihin her döneminde belirli acılarla karşılaştığı dönemler olmuştur.

Mazlum ve mağdur milletlere her defasında yardım eli uzatan değerli milletimiz karşılığında çoğu kez acı ve ıstırap dolu bedeller ödemek zorunda kalmıştır.

Bölgesinde tüm komşularıyla barış içerisinde bir arada olmayı yegâne gaye edinen Türk Milleti körfez savaşı sırasında Iraklı mültecilere yardım ederken, uluslararası mali ambargodan dolayı büyük bir zararı göğüslemeyi bilmiştir.

Bu günlerde komşumuz Suriye'de yaşanan iç savaşın mağdurlarına da, akrabalık bağları ve ortak tarih münasebetiyle, her türlü insani yardım ve destek sağlanmaktadır. Milletimiz Suriye iç savaşından dolayı bölgesel ve uluslararası ticarette yaşanan tüm zorluklara da öncekiler gibi hayatın gerçeği ve insanlığın gereği olarak katlanmayı bilmiştir.

Ancak, Reyhanlı'da gerçekleştirilen haince terör saldırısı, ödememiz gereken bir bedelin ötesine geçerek, doğrudan doğruya Milli birlik ve bütünlüğümüzü hedef almıştır.

Bugüne kadar ülkemizin korunması ve milletimizin esenliği için her türlü fedakârca çalışmayı yürüten güvenlik güçleri ile bürokrasimizin üstün gayretleri saldırının faillerini bulacağına ve gereken cezaya çarptırılmak üzere adaletin önüne çıkaracağına yürekten inanmaktayız.

Mustafa Kemal Üniversitesi Senatosu olarak, bu milletin bir parçası olmamız nedeniyle, yapılan saldırıyı bizlere de yapılmış saymaktayız. Bu hain saldırıda şehitler ve yaralılar veren başta Reyhanlılı kardeşlerimiz olmak üzere tüm milletimizin acısı, kederi ve üzüntüsü bizim de acımız, kederimiz ve üzüntümüzdür. Her şartta ve durumda halkımızın yanında olacağız. Acılarını ve kederlerini azaltmak için hizmetlerinde bulunacağız.

Başta tüm resmi ve özel kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarını ve değerli Hataylıları Reyhanlı'yı yeniden imar etmek, vatandaşlarımızın acısını dindirmek, maddi ve manevi kayıplarına katkıda bulunmak üzere davet ediyoruz”

(Haber Merkezi)

11 ay, 13 gün önce / 17.05.2013 11:39:25   

PRIME MALL'DAN KAHVE KAMPANYASIPrime Mall Antakya Alışveriş Merkezi, yine muhteşem bir kampanyaya imza atmaya hazırlanıyor. Bir gün içinde 50 TL ve üzeri alışveriş yapan prime Card sahiplerine ücretsiz kahve çeki kazanıyor.

Açıldığı günden bu yana birbirinden güzel ve farklı kampanyalara imza atan Prime Mall Antakya Alışveriş Merkezi, bu kez de ''Kahveleriniz Bizden'' sloganıyla başlattığı kampanya ile dikkat çekiyor.

9 Temmuz 4 Ağustos tarihleri arasında aynı gün içerisinde 50 TL ve üzeri alışveriş yapan her Prime Card sahibi anında kahve çeki kazanıyor. Bu muhteşem kampanyadan faydalanmak için Prime Card sahiplerinin yapması gereken tek şey yapmış olduğu alışveriş fişlerini danışma bankosuna gelerek işletmesi gerektiği bildirildi.

(Haber merkezi)

10 ay, 18 gün önce / 11.07.2013 10:25:36   

Savaş, esnafın istek ve sorunlarını dinlediAntakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, birlik ve beraberlik ziyaretleri kapsamında sürdürdüğü gezilerine devam ederek, çarşı esnafı ile bir araya geldi.

Kuyumcular Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Başkan Savaş ve çarşı esnafı fikir alış verişinde bulundu ve sohbet etti.

Kuyumcular Çarşısı'nın kuyumcu esnafına yakışır bir şekilde daha modern bir yapıya kavuşturulacağını ifade eden Başkan Savaş, bu konuda belediye olarak ciddi bir çalışma yaptıklarını belirtti ve hazırlanan restorasyon çalışması hakkında çarşı esnafına bilgiler verdi. Başkan Savaş'ın slayt gösterisi eşliğinde anlattığı yeni restorasyon çalışması projesi kuyumcu esnafı tarafından beğenildi. Başkan Savaş ve kuyumcu esnafı çarşının daha modern bir hale getirilmesi için hazırlanan proje kapsamında fikir alış verişinde bulundular.

Başkan Savaş daha sonra Ayakkabıcılar Çarşısı'na geçerek burada hizmet veren esnaf ile de sohbet etti. Birlik ve beraberlik buluşmaları kapsamında Çarşı esnası ile bir araya gelen Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Belediye olarak gerçekleştirdikleri hizmetler hakkında bilgiler vererek, esnafın da istek ve sorunlarını dinledi. Başkan Savaş, tüm esnafa hayırlı ve bol kazançlar diledi.

Çarşı esnafı adına açıklama yapan esnaf temsilcileri, Başkan Savaş'a gerçekleştirmiş olduğu bu ziyaretten dolayı teşekkür ettiler.

Tüccar Çarşısı ve Kuyumcular Pasajında düzenlenen birlik beraberlik toplantısına Başkan Savaş'ın yanı sıra Belediye Başkan Vekili ve Kuyumcular Odası Başkanı Serdar Güven, Belediye Meclis Üyesi Tahir Özal, Kuyumcular Odası Derneği Başkan Vekili Erkan Carcar, Pasaj Sorumlusu Mehmet Şener ile çarşı esnafı katıldı.

(Haber Merkezi)

11 ay, 6 gün önce / 24.05.2013 11:13:22   

Medeniyetler Korosu, ülkemize ayrı bir değer katıyorHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, restore edilerek Medeniyetler Korosu'nun kullanımına sunulan Medeniyetler Evi'ni ziyaret ederek, koro üyelerinin seslendirdiği şarkıları dinledi.

Ziyarette koro üyelerine hitaben bir konuşma yapan Vali Lekesiz, Medeniyetler Korosu'nun ilimizin ve ülkemizin uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sunduğunu belirtti.

Hatay'ın, onlarca kadim uygarlığa ev sahipliği yapmış bir il olduğunu ifade eden Lekesiz, “Onlarca kadim uygarlığa ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği çok büyük zenginliğimiz var ama asıl zenginliğimiz ilimizin toplumsal hoşgörüsünü ve insanları bir arada yaşatabilme iradesini, kabiliyetini, kapasitesini geliştirmesidir. Türkiye'nin özeti Hatay, Hatay'ın özeti de bu salon. Bu salonun ortak gayesi; dili, dini, siyasi düşüncesi, felsefi inancı ne olursa olsun herkesin birbirinin ne olduğunu merak etmeksizin bir araya gelmek, birbirine güler yüz göstermek, insanı aynı Allah'ın yarattığına inanarak ay-yıldızlı bayrağımızın daha ileriye taşınabilmesi iradesini ortaya koymaktır. Nefret ve şiddetin bu kadar yaygın olduğu dünyamızda bu tablonun sunduğu mesaja tüm toplumların çok ihtiyacı olduğundan, sesiniz dünyanın her yanına güçlü şekilde gidiyor.

Bunun için eski bir Antakya evi olan bu binayı bulduk ve restorasyonunu yaptık. Burada huzur içinde müziğinizi icra edin. İnsanları, huzura, barışa sevgiye, hoşgörüye, kardeşliğe insanlığın evrensel dili olan müzik aracılığı ile davet edin. Ayrıca eşinizi dostunuzu davet edebileceğiniz bir yer olarak kullanın. Burada ayrıca yerli ve yabancı heyetleri de misafir edeceğiz. Bahçesinde muhtelif sergiler olacak. Burası hem Medeniyetler Evi hem de Kültür-Sanat Merkezi olarak ilimiz ve ülkemiz adına önemli görevler icra edecek.” dedi.

Vali Lekesiz, Medeniyetler Evi'nin ilimize kazandırılmasında emeği geçen Adalet Eski Bakanımıza, ilgili Vali Yardımcımıza, İl Genel Meclisi üyelerine, İl Özel İdare Genel Sekreterine, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, mühendisinden işçisine kadar herkese teşekkür etti.

Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat ise, Vali Lekesiz'in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Vali Lekesiz'e teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

3 ay, 9 gün önce / 16.01.2014 10:35:01   

Kimyeci gönüllere taht kuruyorAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci, seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Kimyeci, köy, mahalle ve ev ziyaretlerini esnasında gönüllere taht kuruyor.

Gittiği her ortamda, büyük ilgi ve alaka ile karşılanan Kimyeci, Antakya seçmeni tarafından yakından takip ediliyor. Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci, teknik donanımlı kurduğu ekip ile Antakya ve bağlı mahallelerde yapılacak olan projeleri slayt sunum eşliğinde herkese tanıtma imkanı buluyor.

Her zaman halkla içiçe olmayı tercih eden Kimyeci, 'Sizlerin desteği ile Antakya, yaşanabilir kentler içinde olacak. Bir kentin daha fazla yaşanabilir olması için mimar gözüyle bakmak lazım. Alt yapısı, üst yapı çevre düzenlemesi mükemmel, tarihi ile barışık, kültürler arası diyalogu en üst düzeyde bir Antakya'nın olması ve Antakya'da yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu tüm dünya tarafından duymasını sağlayacağız. Sosyal ve kültürel projelerimiz bunu gerçekleştirecek kapasiteye sahiptir' dedi.

Salonların sığmadığı seçim çalışmalarında konuşan Kimyeci, soğuk hava olmasına rağmen kendisini dinlemek üzere evlerinden gelen bütün seçmenlere, AK Partiye gönül verenlere ayrı ayrı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

2 ay, 5 gün önce / 19.02.2014 10:20:08   

HASİAD yönetiminden seri ziyaretlerHASİAD Yönetim Kurulu protokol ziyaretleri kapsamında Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ve Vakıflar Bölge Müdürü Dr. Ali Kaya'yı makamında ziyaret etti.

Yapılan ziyaretlere HASİAD Başkanı Halit Yağcıoğlu, Başkan Yardımcısı Ali Bilir ve Genel Sekreter Metin Urhan katıldı.

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ziyaretinde konuşan HASİAD Başkanı Yağcıoğlu, vergilerin ülkemiz için önemini bildiklerini ve işadamları olarak üzerlerine düşen yükümlülükleri her zaman yerine getirdiklerini belirtti.

Karaca'da yeni yönetimin HASİAD'a ve Hatay'a hayırlı olması temennisinde bulunarak en kısa zamanda HASİAD evini ziyaret edeceğini belirtti.

HASİAD yönetimi daha sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

HASİAD yönetimi yapılan ziyarette, HASİAD dernek merkezinin eski Antakya evi olması münasebetiyle, Kurtuluş Caddesindeki eski Antakya evleri ve Habib-i Neccar Camii'nin restorasyonu ile ilgili bilgi aldı.

Vakıflar Bölge Müdürü Dr. Ali Kaya da HASİAD üyelerine, Kurtuluş Caddesi'nin restorasyon çalışmalarında işadamlarına çok iş düştüğünü belirterek bu eski yapıların işadamları tarafından kiralanıp restore edilmesinin bu süreci hızlandıracağını ifade etti.

(Haber Merkezi)

2 ay, 10 gün önce / 14.02.2014 10:37:38   

KIRIKHAN, GENÇLİK MERKEZİNE KAVUŞUYORGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, Kırıkhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünü ziyaret etti.

Yapımı tüm hızıyla devam etmekte olan Kırıkhan Gençlik Merkezini yerinde inceleme fırsatı bulan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taşkın, uzun süre inşaat hakkında yüklenici firmadan bilgi aldı.

Taşkın, Kırıkhan gençlik merkezinin zamanında bitirileceği ve Kırıkhanlı gençlerin hizmetinde olacağını açıkladı.

(Haber Merkezi)

2 ay, 12 gün önce / 12.02.2014 10:27:18   

GELECEK 30 YIL BÜYÜMEYLE GEÇECEKBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuar Salonu'nda düzenlenen “Ülkemiz Ekonomisinin Bugünü ve Geleceği” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin 2002'den bu yana çok hızlı bir şekilde geliştiğini ve ülke olarak yüksek bir ekonomik büyüme dönemini geride bıraktıklarını ifade ederek Türkiye'nin gelecek 30 yılının büyümeyle geçeceğini belirtti.

Babacan konferansta yaptığı konuşmada “Avrupa'daki krizde Yunanistan, Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerin kamu borcunu ödeyemeyecek noktaya gelip yani iflas noktasına gelip ancak IMF ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi kuruluşların desteğiyle kurtarıldığı bir dönemi yaşadık. İspanya ve İtalya'da da ciddi sarsıntılar yaşandı. Buna rağmen çok şükür Türkiye son 3-4 yılda dahi iyi bir performans ortaya koyabilmiş durumda” dedi.

Afrika Kıtası'ndaki büyükelçiliklerimizin varlığı ile beraber Türk Hava Yolları'nın ulaştığı başarıya da değinen Ali Babacan, Türk Hava Yolları'nın (THY) bugün itibariyle 35 tane Afrika şehrine uçtuğunu aktardı.

Aynı zamanda dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketinin THY olduğunu belirten Babacan, “THY tam 104 ülkeye uçuyor. Dünyada başka hiçbir havayolu şirketi bu kadar çok ülkeye uçmuyor. THY uçtuğu ülke sayısı olarak dünyanın bir numarası.” şeklinde konuştu. İskenderun Sanayici ve İş Adamları Derneği (İSSİAD)'ın düzenlediği konferansı Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal'ın yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, kaymakamlar, kurum müdürleri, bölge iş adamları ve çok sayıda basın mensubu takip etti.

(Haber Merkezi)

2 ay, 13 gün önce / 11.02.2014 10:54:14   

GÜREŞ SPORCULARINDAN BAŞARILI DERECELERAntakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı, Eylül ve Aralık ayı içinde Osmaniye, Gaziantep ve Hatay'da düzenlenen güreş müsabakalarında başarılı dereceler elde etti.

Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren Güreş Takımı ilk olarak 28 Eylül 2013 tarihinde Osmaniye ilinde yapılan Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda mücadele etti. Şampiyonada Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı'ndan 35 kg.'da Bünyamin Özdal Yıldızlar kategorisinde 2., 55 kg.'da Oğuzhan Yakaç gençlerde 2., 65 kg.'da Osman Koç yine gençlerde 3.lük derecelerini elde etti.

Güreş takımı Aralık ayında ise ilk olarak Hatay'ın Samandağ ilçesinde düzenlenen Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda ve Gaziantep'te düzenlenen Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda boy gösterdi.

21 Aralık 2013 tarihinde Samadağ'da düzenlenen turnuvada 35 kg.'da Bünyamin Özdal ve 40 kg.'da İsmail Malgaç 1., 45 kg.'da M.Ali Malgaç 3., 55 kg.'da Eyyüp Kurt 2., 70.kg.'da Şevket Önalan 3., 75 kg.'da Oğuz Doğruer ise 2. oldu.

2013 yılının sonuna doğru 28 Aralık 2013 tarihinde Gaziantep'te düzenlenen Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda ise 35 kg.'da Bünyamin Özdal 1., 55 kg.'da Eyyüp Kurt 3., 70.kg.'da Şevket Önalan 1. ve yine 70 kg.'da Osman Koç 2.lik dereceleri elde etti. (Haber Merkezi)

3 ay, 11 gün önce / 14.01.2014 10:25:38   

Önce bıçakladılar sonra uçurumdan attılarBelen'de önce bıçaklanıp sonra uçurumdan atılan 19 yaşındaki Alparslan Tosun hayatını kaybederken olayla ilgili 3 kişi de tutuklandı.

Alınan bilgilere göre, Belen Koca Yusuf Lokantasının karşı yakasında uçurumdan atıldığı belirlenen genç bir erkek cesedi bulundu. Vücudunun göğüs ve sırt kısmından bıçak darbeleriyle öldürüldüğü belirlenen cesedin Alpaslan Tosun'a ait olduğu tespit edildi.

Olayla ilgili polis ve jandarma çok yönlü soruşturma başlatırken cinayet sebebi hakkında birçok iddiaları da değerlendirdi. Olayı gerçekleştirdikleri iddiasıyla Barış S., Nalan S. ve Habip S. yakalanarak yapılan sorgulamalarının ardından İskenderun adliyesine sevk edildiler. Planlayarak cinayeti gerçekleştirdikleri suçlamasıyla İskenderun'da hakim huzuruna çıkartılan üç katil zanlısı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 3 gün önce / 21.02.2014 10:22:30   

Baram ve Çimen, maçı birlikte izledilerPazar günü Antakya Atatürk Stadyumunda oynanan Hatayspor-Gümüşhanespor maçını iki kulüp başkanı yanyana birlikte izlediler.

Gümüşhane'de oynanan ligin ilk maçında tanışarak güzel dostluk edinen Hatayspor Kulübü Başkanı Jan Baram ve Gümüşhanespor Kulübü Başkanı İdris Çimen, Antakya'da hasret giderdiler.

Başkan Baram'ın Cumartesi akşamı Şehir Kulü-bünde Gümüşhane-spor Başkanı İdris Çimen ve Gümüşhane-spor yöneticileri onuruna verdiği yemekte iki takım temsilcileri dostlluk adına güzel bir sohbet ortamı gerçekleştirdiler.

Maçı da birlikte izleyen Baram ve Çimen, 1-1 sona eren maç sonunda birbirlerini tebrik ederek dostluklarının daim olacağını vurguladılar.

(Haber: Sadullah Ergin)
Baram ve Çimen, maçı birlikte izlediler

Pazar günü Antakya Atatürk Stadyumunda oynanan Hatayspor-Gümüşhanespor maçını iki kulüp başkanı yanyana birlikte izlediler.

Gümüşhane'de oynanan ligin ilk maçında tanışarak güzel dostluk edinen Hatayspor Kulübü Başkanı Jan Baram ve Gümüşhanespor Kulübü Başkanı İdris Çimen, Antakya'da hasret giderdiler.

Başkan Baram'ın Cumartesi akşamı Şehir Kulü-bünde Gümüşhane-spor Başkanı İdris Çimen ve Gümüşhane-spor yöneticileri onuruna verdiği yemekte iki takım temsilcileri dostlluk adına güzel bir sohbet ortamı gerçekleştirdiler.

Maçı da birlikte izleyen Baram ve Çimen, 1-1 sona eren maç sonunda birbirlerini tebrik ederek dostluklarının daim olacağını vurguladılar.

(Haber: Sadullah Ergin)

3 ay, 26 gün önce / 29.01.2014 10:11:00   

DOĞAKA MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADIDoğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız 2014 mali destek programları ile ilgili Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) de düzenlediği basın toplantısında mali destek programlarının yoğun bir şekilde tanıtım ve bilgilendirmelerinin devam edeceğini söyledi.

Kalkınma Ajanslarının bulunduklara bölgelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik önemlerine dikkat çeken DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, yeni dönem mali destek programları ile bölgesel kalkınma yolunda çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

Yıldız, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, HGC yönetim kurulu üyesi Cemil Yıldız ve DOĞAKA Proje Yönetim Birimi Başkanı Erdal İlbay'ın da hazır bulunduğu toplantıda konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Program için tahsis edilen toplam kaynak tutarı15 milyon TL. dir. Proje başına asgari 50 bin TL, azami 500 bin TL destek sağlanacaktır.

Sürdürülebilir üretimin geliştirilmesi ve yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında ticari esasa göre faaliyet gösteren KOBİ'lere, kooperatiflere ve birliklere 50 bin ile 500 bin lira arası destek sağlanacak. , Ayrılan kaynak ise 15 milyon TL. dir.

DOĞAKA, 2014 yılı mali destek programlarını ilan ettiği günden itibaren yoğun bir şekilde tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Program kapsamında 3 bin başvuru rehberi, 9 bin broşür basılmıştır.

Desteklenecek ilçelerdeki işletmeler ile bölge içinden ve dışından yatırım yapacak işletmelerin imalat sanayi ve turizm sektörüne yönelik yatırımların desteklenmesi programında bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması mali destek programından Hatay ilinde Hassa, Altınözü, Yayladağı, Kumlu ilçeleri. Kahramanmaraş ilinde Nurhak, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü ilçeleri. Osmaniye ilinde, Toprakkale, Bahçe, Sumbas, ve Hasanbeyli ilçeleri yararlanabilecektir.

Son başvuru tarihi 7 Mart 2014 olan Mali Destek Programları proje kabullerine devam edilmektedir.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

3 ay, 3 gün önce / 22.01.2014 10:52:47   

Üniversite-Sanayi işbirliği çalışmaları devam ediyorÜniversite Sanayi İşbirliği kapsamında bölgemizde “Tahribatlı-Tahribatsız Muayene, Kalibrasyon ve Metal Laboratuvarı İhtiyacının Belirlenebilmesi” amacıyla Mustafa Kemal Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Teknoloji Transfer Ofisi Merkezi (MÜSİGEM-TTO), Doğu Akdeniz Kalkınma Ajans(DOĞAKA) ve Bölge Demir-Çelik Sektörü Yöneticileri arasında çalışma toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, MKÜ Mühendislik Fak. Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu, MKÜ MÜSİGEM-TTO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Kanca, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve MMK- MET, İsdemir, Nursan A.Ş, Ekinciler, Tosyalı, Tüv-Austrıa firmalarının temsilcileri ile MKÜ MÜSİGEM-TTO Uzmanları katıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi MÜSİGEM-TTO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Kanca konuşmasında, Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme ve Koordinasyon Merkezinin üniversite sanayi işbirliğinin kurumsallaştırılması için çalışıldığına değindi. Yrd. Doç. Dr. Kanca, bu kapsamda Teknoloji Transfer Ofisi(TTO), yapısı kazandırılarak MÜSİGEM'in yeniden yapılandırıldığını ve MÜSİGEM TTO adı altında 6 alt birim kurulduğun bilgisini aktardı.

DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, konuşmasında katılımcılara, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın bölgede yürüttüğü faaliyetlerden ve Güdümlü Proje desteği hakkında bilgi sundu. Yıldız, ajansın 2014 yılı Güdümlü Proje bütçesinin 5 milyon TL olduğunu aktardı.

Yıldız, Bölgesel gelişmenin hızlandırılması, bölgenin rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesi ve bölgedeki iş ortamının iyileştirilmesi açısından önem taşıyan projelerin konusu ve koşullarının Ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde Güdümlü Proje konularını oluşturduğunu ve gerçekleştirildiğini ifade etti.

Toplantının son bölümünde işbirliği yapılabilir alanlar hakkında katılımcılar arasında beyin fırtınası yapıldı. Toplantı sonucunda kalibrasyon laboratuvarına bu bölgede ihtiyaç olduğunun altını çizen katılımcılar, tahribatsız analizler kapsamında konu başlıklarının ve kurulması planlanan laboratuvarların ihtiyaç duyulan analizlerin belirlenmesi ve gerekli cihazların alımı için ilgili firmalara görüşlerinin sorulmasına karar verdiler.

Toplantıda son olarak bu konuların Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi'nin koordinasyonunda, ilgili firma personeli ve DOĞAKA tarafından değerlendirilmesi kararı alındı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 24 gün önce / 31.01.2014 10:26:32   

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ergin:
REYHANLI'NIN KADERİ DEĞİŞECEK
Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Reyhanlı ilçesine bağlı Alakuzu, Kuşaklı, Akyayla, Davutpaşa, Bükülmez, Mehmetbeyli köylerine ziyarette bulundu.

Yapılan ziyarette Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, AK Parti Reyhanlı İlçe Başkanı Mehmet Hacıoğlu, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Atıç, Alakuzu Köyü Muhtarı Abdurahman Cüneydioğlu, Kuşaklı Köyü Muhtarı Hasan Cemiloğlu, Akyayla Köyü Muhtarı Mehmet Bozkurt, Davutpaşa Köyü Belene Mahalle Muhtarı Şemsettin Cüneydioğlu, Bükülmez Köyü Muhtarı Hasan Dolgun ve Mehmetbeyli Köyü Muhtarı Mahmut Atlar ile köy sakinleri yer aldı.

Ergin, yaptığı gezilerde Türkiye'nin farklı bölgelerinde yapılan yatırımlardan Hatay'ın da nasibini aldığını ifade etti.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Reyhanlı Barajı'nın yapılması ile Reyhanlı ilçesinin kaderinde büyük değişiklikler yaşanacağını ifade ederek, 'Reyhanlı ilçesi ve köylerinin uzun yıllardır beklentisi, özlemi olan sulama tesislerimiz, baraj ihtiyacımız, o da halloluyor. Reyhanlı-Kumlu arasında barajımızın gövdesi Çin Seddi gibi yükselmeye başladı. 15 Mayıs 2015'te Reyhanlı Barajı'nı açacağımızı sizlere söz vermiştik. Amik ovasındaki susuzluktan çatlayan topraklar su ile buluşacak. Reyhanlı Ovası'ndan Allah'ın izniyle bereket fışkıracak. Yarseli Barajı'nın 9 katı büyüklüğünde 450 milyon metre küp su kapasiteli Reyhanlı Barajı, kapalı basınçlı sulama sistemi ile topraklar can bulacak. Çiftçilerimiz sattıkları mahsulden elde ettikleri geliri, Tedaş'a elektrik parası olarak ödemekten kurtulacak. Çiftçimiz kazancına kazanç katacak.

Reyhanlı, yakın zamanda büyük bir sıkıntıyla büyük bir fitne ateşiyle maalesef imtihan edildi. Ama bu imtihandan Reyhanlı, anlının akıyla, başı dimdik çıktı. Reyhanlı saldırılarını düzenleyen yüreğinde insan sevgisi olmayan bu insanlar, yaptıkları eylem sonrasında yakalanarak 53 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi ile Adana'da yargılanıyorlar. Reyhanlı, asil duruşuyla, sebatıyla, metaneti ve ferasetiyle fitne çıkarmak isteyenlere fırsat vermedi, Türkiye'ye örnek oldu, dünyaya örnek oldu. Hepinize teşekkür ediyorum' dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 14 gün önce / 10.02.2014 10:26:31   

YÜZME ŞAMPİYONASI TAMAMLANDIHatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Liseler arası yüzme şampiyonası 16-17 Ocak 2014 tarihinde İskenderun Kapalı Yüzme Havuzunda yapıldı.

Liseler arası yüzme şampiyonasına 13 erkek takımı olarak 120 sporcu katılırken 13 bayan takımı olarak 70 sporcu katıldı.

Erkeklerde Antakya Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olurken bayanlarda ise Antakya Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi birinciliğe ulaştı.Bu sonuçlar neticesinde okul birincileri ve ferdi okul birincileri Türkiye şampiyonasına katılma hakkını elde etti.

(Haber Merkezi)

3 ay, 2 gün önce / 23.01.2014 10:19:48   

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDEYİZAntakya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, odaya bağlı kooperatif başkanları ve oda üyeleriyle beraber Mado Evinde düzenlenen yemekli etkinlikte bir araya geldi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Denetleme Kurulu başkanlığını da yürüten Yılmaz, şoför esnafının sorunlarını çözmek için gece gündüz çalıştıklarını ve çalışmalarına da devam edeceğini söyleyerek birlik ve beraberlik içinde şoför esnafıyla sık sık bir araya geldiklerini belirtti.

Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada; “Memleketimizin, esnafımızın sorunlarını ortak düşünceyle hep birlikte çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. 4 yıldır şoför arkadaşlarımızla beraber el ele omuz omuza çalışıyoruz. Omuz omuza memleketimize hizmet ediyoruz ve etmeye devam ediyoruz. Esnafımızla, görev süremiz boyunca her daim birlik, beraberlik, dayanışma ve işbirliği içinde olduk.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

3 ay, 2 gün önce / 23.01.2014 10:24:37   

SAMANDAĞ BAKKALLAR ODASI SEÇİMİNİ ARSLAN KAZANDISamandağ Bakkallar Odası seçimlerine 2 liste ile girilirken Necdet Arslan Samandağ Bakkallar Odası Başkanlığına seçildi. Arslan toplam 544 oy kullanıldığı seçimde 400 oy aldı. .

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Türkiye Bakkallar ve Bayiiler Federasyonu Genel Başkanı Sabit Teksöz: “Birbirimizi, kırmadan karalamadan Samandağ'a yakışır bir seçimdir.” dedi.

Seçimde kim seçilirse seçilsin saygı duymak gerektiğini, üyelerin tercihine saygılarının sonsuz olduğunu belirterek sözlerine başlayan Arslan “Hırsız çetelere karşı bakkallarımıza kamera ve alarm sistemi taktırdık. İlçemizde Samandağ Bakkallar Odamızı hatırı sayılır saygın bir kurum haline getirdik. Bu yaptığımız başarılı çalışmalarımıza tahammül edemeyenler bizleri zimmetle suçladılar. Savcılığa, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına, Hatay Esnaf Odalar Birliğine ve Türkiye Bakkallar ve Bayiiler Federasyonuna şikâyet ettiler. Suç duyurusunda bulundular. Ben ve arkadaşlarım yargılandık. İlk defa ben ve arkadaşlarım Savcı ve Hâkim karşısına çıktık. Savcılık ve Hatay 2. Ağır ceza mahkemesinde suçsuz olduğumuza kanaat verilerek beraat ettik. Bizim gelir-giderlerimiz bilirkişi raporuyla eksiksiz tuttuğumuz kanıtlandı. Biz diyoruz ki odalarımızda yapılan seçimlerde kim seçilirse seçilsin saygı duymak zorundayız. Üyelerimizin tercihine saygımız sonsuzdur. Yoksa yenilgiye tahammül etmemek kabul edilemez. Halkımıza karşı sorumluluk duygusu içerisinde esnafımıza birlikte hareket ederek Odamızı daha ileri taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

Yönetim Kurulu üyeliklerine ise; Cuma Kont, Selahattin Doğru, Cuma Çobancı, Edip Arslan, Yahya Nural ve Ersin Duman. Denetim kurulu üyeleri asil; Ziya Deniz Umut Reyhanoğulları ve Kartal Karaali seçildi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 1 gün önce / 24.01.2014 10:40:56   

Antakya, barış iklimi ile dünyaya örnekCHP Antakya Belediye Başkan adayı Dr. Hasan Ramiz Parlar, Antakya'yı güzelleştirmek ve yaşanabilir kent haline dönüştürmek için çaba göstereceklerini belirterek “Antakya tarihi bir kent, barış iklimi dünyaya örnek olmuştur” dedi.

Parlar, Antakya Medeniyetler Korosu Derneği Evi'nde koronun üyelerine yönelik gerçekleştirdiği toplantıda, göreve seçilmesi halinde yapacakları hizmetleri ve projeleri anlattı.

CHP'den Antakya Belediye Başkanlığı adaylığı teklifini düşünmeden kabul ettiğini belirten Parlar, şöyle konuştu: “Antakya tarihi bir kent. Burada yüzyıllardır var olan barış iklimi dünyaya örnek olmuştur. Böylesi bir kente hizmet etmek bana nasip olursa, ekibimle birlikte Antakya'yı adına yaraşır yaşanabilir kent haline getireceğiz. Kentimizin öncelikli sorunları arasında trafik sorunu yer alıyor. Ulaşım sorunu gün geçtikçe artıyor. Kent trafiği içinden çıkılmaz hal almaya başladı. Tarihi kentimizin araç trafiğinden arındırılması gerekiyor. Oto galerici, mobilyacı, ayakkabıcı, şehir dışına taşınması ile trafiğin en azından rahatlayacağını düşünüyorum. Bir de insanlarımızı toplu taşımacılığa yönelmesini sağlayarak bunu yapmayı düşünüyoruz. Projelerimiz arasında engellerimizin sosyal yaşama uyum sağlayacak düzenlemeler de yapacağız.

Atatürk Stadı'nın kent merkezin-den kaldırılmasıyla Vali Ürgen Parkı ve DSİ Parkı'nı birleştirerek burayı çok amaçlı 'Kent Meydanı' haline dönüştürmeyi düşünüyoruz. Bunun içinde uluslar arası proje yarışması açacağız. Vatandaşlarımızın sosyal, kültürel, sportif ve dinlenme yeri olarak kullanacağı Kent Meydanı'nda ihtiyaca göre her şey düşünülecek. Zaten bu yüzden de proje yarışması açarak, halkımıza yakışır en iyisini seçeceğiz. Bunun yanında yaşlılarımızın dinlenebileceği, çocuklar içinde oyun alanları yaparak, kent içerisinde de küçük kent meydanları yapılmasını sağlayacağız.

Kurtuluş Caddesi üzerindeki bina ve işyerlerini de amacına uygun olarak restore ederek, tarihi dokuları gün yüzüne çıkaracağız ve cadde üzerinde raylı sistem dediğimiz tramvay ile ulaşımı gerçekleştireceğiz. Yine insanlarımız bu cadde üzerinde yürüyerek, kentin eski tarihi dokusunu görme ve gezme şansına sahip olacaklar. Kurtuluş Caddesi'nin trafiğe kapatılmasıyla trafik akışının İzmir Caddesi üzerinden yapılmasını, Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle bu caddenin yolunun daha da genişletilerek trafik akışını bu yöne kaydıracağız” dedi.

Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat da, kente hizmet edecek her başkanın yanında olacaklarını, bugüne kadar Antakya'ya yapılmayan hizmetleri beklediklerini söyledi ve CHP Antakya Belediye Başkan adayı Dr. Ramiz Parlar'a ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

Parlar'ın Antakya Medeniyetleri Korosu ziyaretinde, CHP Antakya Belediye Meclis Üyesi aday adayı Mithat Kalaycıoğlu da hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

3 ay, 28 gün önce / 27.01.2014 10:31:49   

YUVAM DEKOR ANTAKYA GENÇLİK DEPLASMANDAN ŞEN DÖNDÜ: 2-0Hatay 1.Amatör Küme A Grubunda ilk üçe girerek Play-Off'a kalmayı hedefleyen Yuvam Dekor Antakya Gençlik, İskenderun deplasmanında Nardüzü Belediyespor'u 2-0 yenerek haftayı 3 puanla kapattı.

Sarı-Siyahlı Antakya ekibi, güzel futbolunu iki golle süsleyerek onuncu maçında yedinci galibiyetini alarak puanını 21'e çıkardı.

Antrenör Ahmet Hayri Yılmaz'ın öğrencileri, maça iyi başladı ve ilk yarıyı Mehmet Dilmeç ve Asım Astan'ın golleriyle 2-0 önde kapattı. İkinci yarıda oyunu rolantiye alan Yuvam Dekor Antakya Gençlik maçı da 2-0 kazanarak galibiyet serisine devam etti.

Bu arada Antakya Gençlik'in alt yapı hocalarından Ömer Fansa'da sahalara dönüş yaparak kaptan olarak takımın başında yer aldı.

YUSUF HATAY, TAKIMI KUTLADI

Yuvam Dekor Antakya Gençlik Asbaşkanı Yusuf Hatay, 2-0 kazanılan Nardüzü Belediyespor maçı galibiyetinden ötürü antrenör Ahmet Hayri Yılmaz ve tüm futbolcuları kutladı. Yusuf Hatay, amaçlarının gençlere spor imkanı sunabilmek ve Hatay futboluna hizmet olduğunu vurgulayarak ana sponsor Bedi Yılıdız olmak üzere yönetim olarak bu hedef doğrultuda çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

KILIÇÇIOĞLU PETROL'DAN

BİR TAKIM FORMA

Bu arada şehrimizin tanınmış akaryakıt istasyonlarından Kılıççıoğlu Petrol, Yuvam Dekor Antakya Gençlik'e bir takım forma yaptırarak spor malzemesi desteğinde bulundu. Asbaşkan Yusuf Hatay, forma desteğinden dolayı Kılıççı-oğlu Petrol sahibi Ahmet Kılıççıoğlu'na teşekkür etti.

(Haber: Hüseyin Okay)

3 ay, 10 gün önce / 15.01.2014 10:06:30   

Halk oyunları yarışmaları yapıldı2014-2015 faaliyet programında bulunan okullararası halk oyunları yarışmaları il birinciliği Samandağ spor salonunda yapıldı.

Yarışmaya Türkiye Halk Oyunları Merkez Hakem Kurulu Üyesi Mithat Kalaycıoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Yusuf Aydoğan, Samandağ Halk Eğitim Müdürü Fazıl Taşgın, İl Hakem Kurulu Başkanı Cengiz Şenkule, il temsilcisi Hakkı Bal, okul yöneticileri, öğrenciler ve velileri katıldı. Yarışma sonucunda yıldızlar geleneksel düzenlemesiz dalda İskenderun Dr.Gani Bahadırlı, Gençler geleneksel düzenlemesiz dalda S.Jan Beyluni Anadolu Lisesi, Gençler geleneksel düzenlemeli dalda S. Yüksel Acun Anadolu lisesi birinci oldu.

Birinci olan ekiplere Türkiye Halk Oyunları Merkez Hakem Kurulu Üyesi Mithat Kalaycıoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Yusuf Aydoğan, Samandağ Halk Eğitim Müdürü Fazıl Taşgın kupa ve madalyalarını verdiler. Dallarında birinci olan ekipler 6-7 Nisan ilimizde yapılacak bölge yarışmasında ilimizi temsil edecekler.

(Haber Merkezi)

2 ay, 28 gün önce / 26.02.2014 10:13:46   

CEZA İNFAZ KURUMUNDA MÜZİK ŞÖLENİHatay Cumhuriyet Başsavcılığı Açık Ceza İnfaz Kurumunda, sürdürülen Eğitim-Öğretim, Sosyal ve Kültürel faaliyetler kapsamında; Açık Ceza İnfaz Kurumundan yetenekli hükümlüler arasından bir müzik grubu oluşturuldu. Oluşturulan müzik gurubu Açık Ceza İnfaz Kurumunda düzenlediği konserde izleyenlere müzik ziyafeti verdi.

Düzenlenen konsere kurum Müdürü Uğur Erdoğan, kurum 2. Müdürü Osman Mert, kurum personeli ve çok sayıda hükümlü katıldı.

Konser sonunda konuşma yapan Kurum Müdürü Uğur Erdoğan konserde emeği geçen personel ve hükümlülere teşekkür ederek, bu gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerin hükümlülerin topluma kazandırılmasında çok önemli bir araç olduğunu ve bu tür faaliyetlerin devam edeceğini söyledi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 20 gün önce / 04.02.2014 10:31:52   

ADNAN MENDERES CADDESİ'NDE BİRİNCİ BÖLÜM ASFALTLAMA TAMAMAntakya Belediyesi bir süre önce asfalt öncesi kot düşürme, elekaltı malzeme serme, sıkıştırma, zemin ve yol düzenleme çalışmalarını tamamladığı ve asfaltlama faaliyetlerine başladığı Esenlik Mahallesi Adnan Menderes Caddesi'nde asfaltlama çalışmalarının da sonuna doğru yaklaştı.

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı asfalt ekipleri, cadde üzerinde bulunan Petek Parkı önünden Huzur Apartmanları önüne kadar olan 1.bölümün asfaltlama çalışmalarını tamamladı.

Belediye ekipleri Huzur Apartmanları önünden Çekmece Caddesi kavşağına kadar devam edecek 2.bölüm asfaltlama çalışmalarını ise bu hafta içinde tamamlayacak.

Belediye ekipleri ayrıca bölgede asfalt çalışmalarının tamamlanmasının ardından cadde üzerinde yıpranan eski kaldırımları yenileyecek ve kavşakları modernize edecek.

Asfaltlama, kaldırım yenileme ve kavşak düzenleme çalışmalarının kısa bir sürede tamamlanmasıyla birlikte, kentin araç ve yaya trafiği bakımından en işlek caddelerinden biri konumundaki Esenlik Mahallesi Adnan Menderes Caddesi'nin alt ve üst yapısı tamamen yenilemiş olacak.

(Haber Merkezi)

3 ay, 27 gün önce / 28.01.2014 10:21:15   

İlimizin sahip olduğu serveti, zenginliğe dönüştürmeliyizHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Vekili Abdullah Kocapınar ve beraberindeki heyetle, restorasyonu devam eden St.Pierre Kilisesi ve inşaatı devam eden Yeni Müze çalışmalarını değerlendirdi.

Toplantı öncesinde St.Pierre Kilisesi ve yeni müzede devam eden çalışmaları yerinde gören heyet, daha sonra Valilik Makamı'nda konu ile ilgili olarak düzenlenen toplantıya katıldı.

Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Uygulamalar Dairesi Başkanı Yakup Harmanda, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Hasan Batun, Hatay İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ümmühan Eryurt, Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürü Şahin Baha-dır Sabah, Hatay Arkeoloji Müdürü Nilüfer Sezgin, Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Mimarı Betül Kiminsu'nun da katıldığı toplantıda Vali Lekesiz, konu ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulundu.

Vali Lekesiz, St. Pierre Kilisesi'nin restore edilmesinin öte yandan ilimize yeni bir müze kazandırılmasının, ilimizin sosyal rantabilitesini, kültürel değerini ve turizm katsayısını artıracağını, ilimizin ve ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, “Sahip olduğumuz serveti zenginliğe dönüştürebilmek için azami derecede rasyonel bir üslupla konuları ele alıp hayata geçirmemiz lazım. Yeni Müze ve St. Pierre Kilisesi de sahip olduğumuz servetlerden bir kaçı. Bunlar, zenginliğe dönüştürülmeyi, ülkenin Gayri Safi Milli Hasıla'sına katkı yapmayı bekleyen değerler ve aynı zamanda insanlığın ortak öyküsünü anlatan miras.

Burası insanlığın ortak hafızasında önemli yer teşkil eden adeta medeniyetlerin resmi geçit yaptığı çok önemli bir merkez. İnsanlığın ortak tarihine ilişkin pek çok eser mevcut. Sahip olduğumuz değerlere baktığımızda 250 bin ziyaretçi, 1.2 günlük konaklama süresi, yıllık 115 milyon dolarlık turizm geliri memnuniyet verici rakamlar mı? Peki burası Hollandalı'nın, Alman'ın, İngiliz'in elinde olsaydı böyle mi olurdu, yoksa ziyaretçi sayısı en az 2 milyon, konaklama süresi en az 1 hafta, yıllık turizm geliri 5 milyar dolar mı olurdu? Doğru soruları sorup sahip olduğumuz bu serveti zenginliğe dönüştürebilmek için azami derecede rasyonel bir üslupla konuları ele alıp hayata geçirmemiz lazım.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 11 gün önce / 14.01.2014 10:34:53   

Vergi Dairesi Başkanı Karaca'dan HGC'ye ziyaretVergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ve beraberindeki heyet, 25'inci Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen'i ziyaret etti.

Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ziyaret programında yaptığı konuşmada “25'inci vergi haftası kapsamında etkinlikler gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi 1990 yılından bu yana vergi haftası kutlanıyor. Toplumun vergi konusunu canlandırmaya yönelik faaliyetlerimiz var. Ağırlıklı olarak geleceğimizi teslim edeceğimiz çocuklara yönelik konferanslar düzenliyoruz. Hem dergiler dağıtıyoruz hem de hediyeler veriyoruz. Bunun yanında sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarına yönelik ziyaretlerimiz var.

Bu şekilde bir haftayı tamamlamaya çalışacağız. En önemli program vergi rekortmenlerini, ihracat ve yatırım yapan firmaları bu kapsamda ödüllendiriyoruz. İlk defa 50 yılın üzerindeki mükelleflere de hediyeler vereceğiz. Bu kapsamda 30 kişiyi belirledik. 1 Mart Cumartesi günü Ottoman Otelde Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'ın katılacağı bir törende mükelleflere, hediyelerini takdim edeceğiz.”

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen ise, “Vergi kutsaldır derler. Vergi olmadan ülke ekonomisi dönmez. Keşke kimse vergi kaçırmasa da hakkıyla her şey yapılsa, sizlere tekrar başarılar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 28 gün önce / 26.02.2014 10:14:31   

ESNAF EKONOMİNİN LOKOMOTİFİDİREsnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) dayanışma yemeği düzenledi. Düzenlenen dayanışma yemeği İskenderun Yelken Kulübünde yapıldı.

Seyfi Dingil, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) tarafından İskenderun yelken kulübünde düzenlenen dayanışma yemeğinde yaptığı konuşmada, İskenderun'un yeni bir döneme girdiğini söyledi.

Dingil, İskenderun'un yıllarca yerinde saydığını belirterek,'Bizler bu kenti ortak akıl ile yöneteceğiz. İskenderun'a yönelik birçok projemiz var. Esnaf odalarımızla birlikte çalışacağız. İskenderun'u ticaretin başkenti yapacağız. İskenderun bu dönemde büyük bir aşama kaydedecek. Bu konuda sizlerin görüş ve önerileri bizler için çok önemli' dedi.

HESOB Başkanı Kadir Teksöz ise, halkın talep ve arzusunu gerçekleştirmek isteyenlerin esnafların sesine kulak vermelerini isteyerek,'Esnaflara seslenip 'siyasi görüşünüz ne olursa olsun bizler seçilmişlerle ikili ilişkilerimizi çok iyi tutmalıyız. Birliğimizi, beraberliğimizi koruyacağız. Şehre yapılacak her türlü yatırıma da destek vereceğiz. İskenderun'un yeni başkanı Seyfi Dingil'i çok yakından tanıyoruz. Kendisine başarılar diliyoruz” dedi.

HESOB Başkanvekili Uğur Fırat ise, esnafa hizmetin gönül işi olduğunu belirterek, “Bu iş gönül işi. Biz burada ailemizde ve zamanımızdan çalarak topluma hizmet etmeye çalışıyoruz. Burada tüm esnaflarımızın sıkıntılarını çözmek için siyasetçilerde devlet kurumlarıyla bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Başkanımıza hayırlı olsun diyoruz' dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, İskenderun Esnaf Odaları birliği tarafından İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e plaket takdim edildi.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 4 gün önce / 14.4.2014 10:48:09   

SATRANÇ'LA SAVUNMA HAMLESİHatay Satranç İl Temsilciliği 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri çerçevesinde İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa satranç turnuvası düzenledi.

İskenderun Endüstri Meslek Lisesinde gerçekleştirilen turnuvaya yaklaşık 350 sporcu katıldı. Turnuvanın açılışını yapan İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar burada yaptığı konuşmada; Satrançta önceden yapılan hamlelerle öne geçilir. Herkes önceden düşünüyor. İşte tam bu noktada suçluların bize yaklaşımında bizler önceden belirlediğimiz, düşündüğümüz hamleler ile kendimizi rahat bir şekilde savunabiliriz diyerek, satranç oyununun savunma ve hamle üzerindeki önemine vurgu yaptı.

Öğrencilerle kısa bir maç yapan İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar, turnuvada emeği geçen başta Satranç Federasyonuna, İl Temsilciliğine, hakemlere, velilere ve sporculara teşekkür ederek bu tür turnuvaların her yıl geleneksel hale gelmesi temennisinde bulundu.

Verilen kokteylin ardından Satranç İl Temsilcisi Sultan Daban katkılarından ötürü İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar'a satranç ailesi adına bir plaket verdi.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 3 gün önce / 08.04.2014 11:52:18   

Hatay, tüm değerleriyle yaydan çıkmış ok gibiHatay'ın ülke ekonomisine çok ciddi katkılarının olduğunu belirten Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın tüm dinamikleriyle beraber yer altı kaynaklarıyla, yer üstü zenginlikleriyle ekonomiye çok daha fazla katkıda bulunabilme potansiyelinin olduğunu belirterek “Hatay tüm değerleriyle yaydan çıkmış ok gibi” dedi.

Türkiye'nin bu yıl sonu itibariyle gayri safi milli hasılasının 800 milyar doları bulduğunu ve ihracat rakamlarının da 150 milyar doları aştığını ifade eden Vali Lekesiz Hatay ekonomisi hakkında ise şunları aktardı: “2012 yılı itibariyle Hatay'a baktığımızda Hatay'ın tarımı, ticareti, turizmi ve diğer tüm değerleri bir araya geliyor yıllık gayri safi yurt içi hasılası 15 milyar doları buluyor. Hatay'ın ihracatı yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen 2013 yılını da az da olsa büyümeyle kapattı. Bir anlamda komşumuzda yaşanılan olumsuzluklardan dolayı yakalamamız gereken büyüme hızından fedakârlık etmiş bulunuyoruz. Şuna yürekten inanıyorum ki komşumuzdaki olumsuzluklar sona erdiğinde ve bugünden de alt yapısının hazırlanmasıyla beraber Hatay, sanayisi ve ticareti başta olmak üzere tarımı ve turizmiyle yaydan fırlamış ok gibi çok daha iyi yerlere gelecektir” dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi: “Uluslararası manada bir sanayi oluşturmanın şartı teknolojinin hazmedilip üretilebiliyor olmasıdır. Teknoloji üretemeyen sanayinin uluslararası pazarlarda rekabet etmesi, belli bir pazar payı elde etmesi pratikte mümkün değildir. Bu yüzden teknoloji üretme ihtiyacı olan sanayinin üniversite ile araştırma yapma ve işbirliğine girme ihtiyacı vardır.

Bunun için sanayinin teknoloji üretebilme kabiliyetini artırmak ve kendi teknolojisini kendisinin üretir olması gerekmektedir. Kendi üretim teknolojisini üretebilen bir sanayi uluslararası pazarlarda rekabet edebilme yeteneğine kavuşabilir. Bilginin elde edilmesi ve bunun üretimde kullanılması üniversite-sanayi işbirliğinin iyi kullanılması ile daha kolay gerçekleşecektir.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 18 gün önce / 07.01.2014 10:37:19   

1800 genç Filipin'lere destek amaçlı satranç oynadıFilipinlerin orta bölgelerindeki Samar ve Leyte eyaletlerinde meydana gelen Haiyan Tayfunu'nda zarar görenler için Gençlik ve Spor Bakanlığınca başlatılan destek kampanyasına Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce bir dizi etkinlikle katkı verdi. Gençlik merkezlerince yürütülen çalışmalara spor branşlarından da üst düzeyde destek sağlandı.

Taekwando, Atletizm gibi branşlarda il temsilcilerinin koordinasyonu ile sporcular kendi aralarında topladıkları yardımlar Bakanlıkça açılan yardım hesaplarına yatırıldı.

Satranç İl Temsilciliğince yürütülen proje kapsamında tam 1800 genç Filipin'lere destek amaçlı satranç oynadı. 4-5 Ocak 2014 tarihlerinde Hatay'ın bütün ilçelerinde destek amaçlı gerçekleşen organizasyon için sporcular federasyona yatırmaları gereken katılım ücretini Filipinlere destek hesabına yatırdılar.

Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizde ilk defa böyle bir organizasyonu düzenlerken uluslararası bir boyutta gerçekleşmesi bizleri son derce duygulandırdı. Bu kampanya ile sporun ruhu olan dayanışmayı yabancı uyruklu sporcularında katılımı ile en üst düzeyde yaşadık.

Satranç Federasyonu da hem malzeme desteği vererek hem de katılım paylarını almayarak büyük katkı sağladı.

Organizasyonda kurum personeli, satranç hakemleri ve diğer görevliler olmak üzere yaklaşık 200 kişide gönüllü olarak görev yaptı. Sponsorlar aracılığı ile sporculara çeşitli ödüller verildi. İnsanlarımızın gösterdiği bu duyarlılık ve yaklaşımlarından dolayı emeği geçen, katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)

4 ay, 18 gün önce / 07.01.2014 10:35:03   

PRIME MALL'DA MOTORSİKLET ŞANSI DEVAM EDİYORPrime Mall Antakya Alışveriş Merkezi'nin düzenlediği kampanya yoğun ilgi nedeniyle uzatıldı. Prime Card sahibi 5 kişi daha 2014 model“Kanuni Pony 50” marka motorsiklet sahibi olacak.

Farklı alışverişin merkezi Prime Mall Antakya tarafından 1 Nisan 2014 tarihinde başlatılan motorsiklet kampanyasının talihlileri belli oldu. Prime Mall Alışveriş Merkezi'nden aynı gün içinde 100 TL ve üzeri alışveriş yaparak kampanyaya katılan Dilek Barutçu, İsmail Güzeloğlu, Serdal Kürek, Hanifi Alkan ve Mehmet Büyükaşık, doğru anahtarı bularak 2014 model “Kanuni Pony 50” marka motorsikletin sahibi oldu.

Kampanya stoklarla sınırlı olmasına rağmen, ziyaretçilerin yoğun ilgisi nedeniyle uzatıldı. Motorsiklet kazanmak isteyen Prime Card sahiplerinin tek yapması gereken, hafta içi aynı gün içinde 100 TL ve üzeri alışveriş yaptıktan sonra fişlerini 2. Kattaki danışma bankosunda işletmek ve sonrasında motorsiklet standından doğru anahtarı bulmak. Doğru anahtarı bulan 5 kişi, 2014 model “Kanuni Pony 50” marka motorsikletin sahibi olacak.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 1 gün önce / 10.4.2014 10:23:01   

Süt ve süt ürünleri üretimi %3,4 arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Ocak 2014 verilerine göre Süt ve Süt Ürünleri Üretimi %3,4 arttığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki aya göre %3,4 arttığı bildirilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,5 artış, inek peyniri üretimi %0,9 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %3,7 azalış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; 2014 yılı Ocak ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre %2,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre %1,1 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,1 artış, inek peyniri üretimi %7,1 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %29,3 azalış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %16,4 artış gösterdi.” denildi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 12 gün önce / 14.03.2014 10:51:13   

KENDİ T-SHİRT’ÜNÜ KENDİN YAPPrime Mall Antakya, yeniliklerin ve eğlencenin ilk adresi olmaya devam ediyor. Prime Mall Antakya minik ziyaretçileri için eğlenceli etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor.

Nisan ayı boyunca her cumartesi alışveriş merkezi içerisinde oluşturulacak özel alanda minik ziyaretçiler kendi t-shirtlerini kendileri yapabilecekler. Kendilerine verilecek olan t-shirtleri istedikleri gibi boyayarak eğlenceli vakit geçirecek ve el becerilerini sergileyecek olan minik ziyaretçilerin yapmaları gereken tek şey her cumartesi Prime Mall Antakya alışveriş merkezine gelmek.

Prime Mall Antakya yetkilileri, eğlenceli bir haftasonu geçirmek isteyen herkesi yaşamın merkezine davet ediyor.

(Haber Merkezi)

2 hafta önce / 11.4.2014 10:57:30   

Uçurtmalar Kızılay yararına göklerde uçuşacakPrime Mall Antakya Alışveriş Merkezi, geleneksel olarak her yıl düzenlediği 23 Nisan'a özel uçurtma şenliğini bu yıl da gerçekleştirecek. 23 Nisan Çarşamba günü yapılacak olan uçurtma şenliğinden elde edilecek olan gelirin Kızılay'a bağışlanacağı bildirildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel Geleneksel Uçurtma Şenliği için hazırlıklar tamamlandı. Kızılay tarafından 1 TL'ye satılacak uçurtmalarla açık otoparkda gerçekleşecek Uçurtma Şenliği'nde satıştan elde edilen gelir Prime Mall Antakya tarafından Kızılay'a bağışlanacak.

Hem çocukları eğlendirmeyi planlayan hem de bu etkinliği bir sosyal sorumluluk projesine çeviren Prime Mall Antakya yine farklılıkların adresi olmaya devam ediyor.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 1 gün önce / 17.4.2014 10:36:32   

İşkur ve KOSGEB'den HASİAD'a ziyaretİŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık ve KOSGEB Hatay İl Müdürü Seraceddin Özcan Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği'ne (HASİAD) nezaket ziyaretinde bulundu.

HASİAD Dernek binasında yapılan ziyarette, eski bir Antakya evi olan dernek binasını çok beğendiklerini ve bu tip tarihi yerlere sahip çıktıkları için işadamlarına teşekkür ettiklerini ifade eden Bulanık ve Özcan, HASİAD yönetim Kurulu'na hayırlı olsun dileklerinde bulunarak yeni görevlerinde başarılar diledi.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halit Yağcıoğlu, öncelikle ziyaretlerinden duydukları memnuniyetleri belirterek, yeni Yönetim Kurulu olarak çok büyük hedefleri olduğunu ve iki kurum ile de ortak bir çalışma yürütmek istediklerini belirtti.(Haber Merkezi)

1 ay, 1 gün önce / 25.03.2014 11:30:07   

Engelsiz bir Hatay olmasını hedefliyoruzMustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Dünya Otism Farkındalık Ayı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada engelsiz bir Hatay hatta Türkiye olmasını hedefliyoruz dedi.

Rektör Güder bir ülkenin engelli bireylerine sunduğu imkânlar, o toplumun gelişmişlik seviyesinin göstergesi olduğunu belirterek mesajında şu bilgilere yer verdi: “Türkiye'nin engellilere açılan kapısı olan Mustafa Kemal Üniversitesi; özel gereksinimi olan bireylerin şehrimizin ve üniversitemizin birer zenginliği olduğuna inanmakta, özel gereksinimi olan bireylere yönelik hizmet sunan birimlerine ve bu birimler arasındaki işbirliğine büyük önem vermektedir.

Bu doğrultuda Üniversitemiz, özel gereksinime ihtiyacı olan gençlerimize ve personellerimize eşit ve ayrıştırılmamış kaliteli bir hizmet sunmak gayesiyle kampus içinde engelsiz bir yaşam alanı oluşturmuştur. Üniversite olarak üzerinde büyük bir hassasiyetle durduğumuz bu hususta konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yaparak engelsiz bir Hatay hatta Türkiye olmasını hedefliyoruz.

“Dünya Otizm Farkındalık Ayı”nda da engellilerimizin önündeki engellerin ortadan kaldırılarak hayat standartlarının yükseltilmesi, sorunları hakkında halkımızın bilgilendirilmesi, toplumdaki duyarlılığın artırılmasına katkıda bulunulmasını temenni ederek, engellilere hassasiyet gösterip hizmet eden tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

3 hafta önce / 04.04.2014 10:50:35   

Kanaviçe adlı komedi oyunu, beğenildiTurgut Özakman tarafından yazılan, Özer Yüksel tarafından yönetilen Kanaviçe adlı tiyatro oyununda Asuman Töre, İrem Adaklı, Gizem Tutuşmuş, Gizem Yüksel, Nihan Kızılkaya, Onur Köybaşı ve Özer Yüksel rol aldı.

Müzik editörlüğünü Özer Yüksel ve Sabit Güldüren, ışık-ses teknisyenliğini Sabit Güldüren ve Mehmet Ali Bozdoğan, saç-makyaj Uğur Arslan, suflörlüğü Yasemin Cereboğlu'nun üstlendiği oyun, İskenderun LimakPort'un katkılarıyla sahnelendi.

İskenderun Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen komedi oyun “Kanaviçe”, iki perdeden oluşuyor. Turgut Özakman'ın 30'lu yaşlarda yazdığı ilk güldürüsü olan oyunda; hayatlarını ellerindeki kanaviçeye hapsetmiş, katı, gelenekçi ve vazgeçilmez kurallarla yaşayan 3 yaşlı kız kardeşin, evin genç kızıyla yaşadıkları kuşak çatışması ve bu çatışmaya direnişleri trajik komik olarak sahneleniyor. Üç yaşlı teyze, evin genç kızını kendi kurallarına uygun ve kendileri gibi erkek düşmanı olarak yetiştirme çabasındayken, genç kızın yaşadığı coşkulu bir aşka da gizledikleri hasretle direnmektedirler.

Oyunun bitiminde, oyunculara çiçek vererek teşekkür eden İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Hep birlikte İskenderun Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularımızın profesyonelce sergiledikleri oyunu izledik. Aslında çok anlamlı, belki de yaşanmamış hayatlar veya gizli yaşanmış hayatlar. Size çok teşekkür ediyoruz. Sanat ne kadar güzel. İnsan söyleyemediğini, sanat içerisinde söyleyebiliyor. Çok başarılıydınız. Daha nice başarılı, güzel oyunlar diliyoruz. İskenderunlular her şeyin en iyisine layıktır” dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 17 gün önce / 08.01.2014 10:34:10   

Prime Mall, ilklerin öncüsü olmaya devam ediyorBugüne kadar imza attığı etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Prime Mall Antakya, yine farklı bir etkinlikle ziyaretçilerinin karşısına çıktı.

Çevreye olan duyarlılığı ile her zaman adından söz ettiren Prime Mall Antakya miniklere doğa sevgisini küçük yaşta aşılamak için kolları sıvadı. Alışveriş merkezi içerisinde oluşturulan özel alanda minik ziyaretçiler çiçek ekmeyi öğrendiler. Bahçıvanlık dersi alan çocuklar menekşe ve toprakla uğraşırken renkli görüntüler yaşandı. Alışveriş merkezi yönetimi etkinlik sonrasında miniklere bahçıvan sertifikası ve diktikleri menekşeleri hediye etti.

Prime Mall Antakya, farklı etkinliklerle adından sıkça söz ettireceğe ve büyük-küçük herkesin ilk adresi olmaya devam edeceğe benziyor.

(Haber Merkezi)

1 ay, 13 gün önce / 13.03.2014 10:41:16   

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu:
Peygamberimizin gönlü sevgi dolu
Antakya'da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü tarafından program düzenlendi.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, programda yaptığı konuşmada Hz. Muhammed'in gönlünün insanlık sevgisiyle dolu olduğunun altını çizerek en çok şefkate muhtaç olan yoksullara, öksüzlere, çocuklara, gençlere ve ailesine çok merhamet gösterdiğini belirtti.

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu yaptı. Kavaillioğlu konuşmasında Hz. Muhammed'in ashabına ve onların şahsında kıyamete kadar gelecek olan bütün ümmetine nezaket, zerafet, yardımlaşma, hoşgörü, affedicilik, birlik, beraberlik, sevgi, samimiyet ve kardeşlik öğrettiğini söyledi.

Kavillioğlu, Hz. Muhammed'in gönlünün insanlık sevgisiyle dolu olduğunun altını çizerek en çok şefkate muhtaç olan yoksullara, öksüzlere, çocuklara, gençlere ve ailesine çok merhamet gösterdiğini belirtti.

Etkinlik, Hatay İl Müftülüğü İlahi Korosu'nun seslendirdiği ilahilerden sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, tarafından 'Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet' konulu konferans verildi.

Konferans sonrasında iki semazenin yaptığı gösteri ile Kutlu Doğum Haftası kutlamalarına devam edildi. Programın sonunda Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci tarafından ödülleri verildi.

Pazar günü akşam Antakya Spor Salonu'nda gerçekleşen programa Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, bazı cemaat önderleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 3 gün önce / 15.4.2014 10:58:11   

Şenköy'de 4 gün elektrik kesintisi uygulanacakToroslar Edaş Hatay İl Müdürlüğünden alınan bilgilere göre Şenköy Beldesinde 4 gün üst üste sabah saat:07.00'den akşam saat: 16.00'ya kadar elektrik kesintisi uygulanacağı bildirildi.

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, Hatay İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: 17.18.19.20 Ocak 2014 günleri, 07:0016:00 saatleri arasında, Tesis Bakım Çalışması yapılacağından, elektrik kesintisi yapılacaktır. Elektrik kesintisinden, Şenköy Beldesi, Şenköy Karakolu ve civarı etkilenecektir.

ABONELERİN DİKKATİNE

1-Elektrikle çalışan cihazlarınızı devreden çıkartınız

2-Yapılacak çalışmaların, programlı elektrik kesintisi için belirtilen saatten önce bitmesi halinde, kesintiden etkilenen yerlere çalışma bitiminden hemen sonra ilan edilen kesinti bitiş saatinden önce enerji verilebilir.

3-Jeneratör kullanan abonelerin kesinti esnasında güvenlik açısından şebeke ayırıcısını açmaları gerekir.

4-Elektrik kesintisi hakkında daha geniş bilgi için 186 Alo Elektrik telefon hattına başvurulabilir.

(Haber Merkezi)

3 ay, 10 gün önce / 15.01.2014 10:10:29   

Braunschweig Teknik Üniversitesi'nden MKÜ'ye ziyaretAlmanya'nın önde gelen teknik üniversitelerinden biri olan Braunschweig Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Wael Adi Mustafa Kemal Üniversitesini ziyaret etti.

Öğretim üyelerinin de yer aldığı toplantıda bir araya gelen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Fatih Can tarafından kabul edilen konuk öğretim üyesiyle üniversitemiz Dış İlişkiler Birimi Genel Koordinatörü Doç. Dr. Muharrem Keskin, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emin Ünal ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu farklı konuların ele alındığı toplantıda hazır bulundu.

Yapılan toplantıda, iki üniversite arsında ortak proje, öğrenci ve akademisyen değişimi yapılması, bilgisayar veri güvenliği ve kriptoloji konusunda Mustafa Kemal Üniversitesinde kısa kurslar düzenlenmesi konularında işbirliği yapılmasına ve Erasmus anlaşması imzalanmasına karar verildi.

Toplantı sonrasında, konuk öğretim üyesi İskenderun kampüsünde Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Yıldırım'ı da ziyaret etti.

Daha sonra Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim elemanları ile işbirliği konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

(Haber Merkezi)

4 ay, 19 gün önce / 06.01.2014 10:29:08   

Gaziler, Sarıkamış yolundaTürkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi 40 kişilik bir ekiple Sarıkamış Hare-katı'nın yıldönümüne katılmak üzere Sarıkamış'a hareket etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Mehmet Ramiz Bakır ve beraberindeki heyet 1915'te verilen 90 bin şehidi anmak için Sarıkamış yoluna çıktı.

Bakır, dün dernek binasında yaptığı basın toplantısında konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “1915'de, Verilen 90 Bin şehidimizle ayrı bir tarihi derinliği olan Sarıkamış'a hareket ediyoruz.

Bu vatan ve bu bayrak uğruna toprağa düşmüş aziz şehitlerimizin yaşayan şahitleri olan kahraman gazilerimiz; Büyük Önder, Eşsiz Deha, Muzaffer Komutan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının ilke edindikleri gibi, “Hürriyet ve İstiklal söz konusu olmadığı sürece” anlamsızlık ve hukuksuzluk içeren savaşları cinayet olarak görürüz.

Ama Sarıkamış Şehitlerimizin torunları olan bizler; Hürriyet ve İstiklal söz konusu olduğunda da canımızı feda etmekten ve şahadet şerbeti içmekten zerrece çekinmeyiz.

Asla esareti tatmamış olan ve zaferleriyle tarihte destanlaşan bu milleti, diğer milletlerden ayıran özelliği de budur. Bu sebepledir ki; hürriyet arzulayan mazlum milletler, her zaman Türk Ulusunu kendilerine rehber edinmişlerdir.” dedi.

(Haber: Hasan Kaya)

4 ay, 22 gün önce / 03.01.2014 10:37:54   

TEKSÖZ VE YILMAZ'DAN KALKAN'A ZİYARETHatay Esnaf Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz ve beraberindeki heyet, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan'ı makamında ziyaret etti.

Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan'ı 2014 yerel seçimlerinde gösterdiği başarıdan dolayı kutlayan Teksöz ve Yılmaz, yeni görevlerinde başarılar diledi.

Yayladağı Belediye Başkanı Kalkan ise ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, Yayladağı'nın gelişip, güzelleşmesine, sosyal ve ekonomik anlamda kalkınmasına ivme kazandıracak yeni projeleri hayata geçirmek için çaba göstereceklerini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 2 gün önce / 16.4.2014 10:26:38   

Minik öğrencilerin sergisine yoğun ilgiİpek Anaokulu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ''Minyatür Antakya Projesi'' sergisinin açılışı; Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Parlak tarafından yapıldı.

Sergide İpek Anaokulu öğrencilerinin velileri ile birlikte yapmış oldukları geziler sonucunda oluşturulan; tarihi ve kültürel mekanların (Habib-i Neccar Camii, Antakya Ulu Cami, St.Pierre Kilisesi, Katolik Kilisesi, Mozaik Yapımı, Uzun Çarşı, Antakya Evi, Köprübaşı, Musa Ağacı, Titus Tüneli, Antakya Belediye Parkı, Harbiye Şelaleleri, Hızır Ziyareti, Antakya Mutfağı Yemek Çeşitleri… v.b.) maketleri katılımcılar tarafından hayranlıkla karşılandı. İki gün süreyle açık tutulan sergiye katılım ve ilgi yoğundu.

Serginin açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Zülale Yılmaz şu açıklamalarda bulundu: “Minyatür Antakya Projemizle; okul öncesi eğitim programının kazanımlarının ve göstergelerinin ezbere dayalı öğrenme ile değil kalıcı ve anlamlı bir öğrenmeyle gerçekleştirilmesi için; öğrencilerimize kültürel ve evrensel değerleri benimsetmek, yaşadıkları toplumun değerlerini tanıtmak, yaşadıkları şehri daha iyi tanıyabilmelerini sağlamak, şehrin farklı kültürel özelikleri ve sanat eserleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, yaşadığımız şehir Antakya'nın kültürel çeşitliliği ve zenginliği göz önünde bulundurularak Minyatür Antakya Proje uygulaması gerçekleştirilmiştir.

İlimizin küçük bir modelinin oluşturulduğu proje sergisi Antakya'nın vitrini olmuştur. Minyatür dedik çünkü minyatür kelime anlamı itibari ile bir şeyin küçük ölçekte kopyası ya da benzerinin yapılması. Biz de öğrencilerimizle güzel şehrimiz Antakya'yı hem gezdik, gördük, tanıdık, hem de öğrencilerimizin minik elleriyle minyatür Antakya'mızı inşa ettik. Bu sayede öğrencilerimiz farklılıklara saygı duymaya ve farklı özellikleri olan bireylerle uyum içinde bir arada yaşamaya dair önemli deneyimler kazanılmışlardır.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 hafta önce / 11.4.2014 11:01:38   

Şehitlikte duygulu anlar yaşandıÇanakkale Zaferi'nin 99. Yılı ve ''18 Mart Şehitleri Anma Günü'' dolayısıyla Antakya Şehitliği'nde düzenlenen törende duygulu anlar yaşandı.

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde Antakya Şehitliği'nde anma töreni düzenlendi. Çanakkale Zaferi'nin 99. Yılı ve ''18 Mart Şehitleri Anma Günü'' etkinlikleri kapsamında dün, şehitlikte düzenlenen törene, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, M. Ali Ediboğlu, Refik Eryılmaz, 2. Hudut Alay ve Garnizon Komutanı Hasam Polat, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, İl Jandarma Komutanı Hasan Koçyiğit, gaziler, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrencilerin ve şehit yakınlarının katıldığı tören Şehitler Anıtı'na çelenk bırakılması ile başlayıp, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Çanakkale Zaferi'nin 99. Yılı ve ''18 Mart Şehitleri Anma Günü'' nedeniyle Şehitlik Şeref Defterine şu duygu ve düşüncelerini yazdı; “Aziz şehitlerimiz,

Milletimizi tarihin en büyük zaferi ile gururlandıran, tüm dünyaya Türk'ün azim ve kararlılığını ispat eden zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferinin 99'uncu yıldönümü nedeniyle yüksek huzurlarındayız.

Bir gül bahçesine girercesine canlarınızı feda ederek bizlere bıraktığınız bu mukaddes vatan toprakları üzerinde bağımsızlığımızı korumak için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız.

Sizlerin eşsiz fedakârlıkları kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmak ve daima yükseklere taşımak siz aziz şehitlerimize olan en büyük borcumuzdur.

Dünya durdukça yüce milletimiz tarafından fedakârlığınız minnetle yâd edilecektir. Bu bilinçle daha güçlü ve daha kalkınmış bir geleceğe ulaşmak için var gücümüzle çalışma azmindeyiz. Canlarınız pahasına sahip olunan bu topraklarda rahat uyuyun.

Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ile beraberindekiler, daha sonra şehitliği gezerek şehitlerin mezarları başına karanfiller bırakarak dua etti.

Şehitlikteki törenin ardından Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen törende de günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

1 ay, 7 gün önce / 19.03.2014 10:44:53   

Güven endeksi %1,7 azaldıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü Sektörel Güven Endeksleri, Mart 2014 sonuçlarına göre güven endeksi yüzde 1,7 oranında azaldığı bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %1,7 azaldığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Bir önceki ayda; 102,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 101,1 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki %1,9'luk, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki %1,6'lık ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisindeki %1,7'lik kötüleşmeden kaynaklandı.

Şubat ayında 103,6 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,6 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksindeki %1,9'luk, mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki %2'lik ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki %1,8'lik kötüleşmeden kaynaklandı.

Bir önceki ayda 81,5 olan inşaat sektörü güven endeksi 78,2 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki kötüleşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla %4,4 ve %3,9 düştü.” denildi.

(Haber Merkezi)

1 ay önce / 26.03.2014 11:35:00   

ÇALIŞKAN: BELEDİYE YÖNETMEK KUKLA İŞİ DEĞİLDİRSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan Dörtyol ve Payas'da çeşitli temaslarda bulundu. Payas'da miting gibi mahalle toplantısına katılan Çalışkan ardından, Dörtyol Ticaret Odası, Memur-Sen, Engelliler Derneği, Emniyet, Kaymakamlık, Dörtyol Minibüs Kooperatif ziyareti ve son olarak SKM önünde kendilerini karşılayan halkla bir araya geldi.

Çalışkan'a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Hamza Çalışkan, Dörtyol Belediye Başkan Adayı Bestami Avcı, Payas Belediye Başkan Adayı Recep Baysal, İskenderun Adayı Halil Çelik, Arsuz adayı Hasan Alış, meclis üyesi adayları ve partililer eşlik etti.

Seçim bürosu önünde toplanan kalabalığa konuşan Çalışkan “Belediye yönetmek kukla işi değildir. Hayatı boyunca ikinci adam olmuş, başkasının gölgesinde kalmış adamlarla bir iş olmaz. Şahsiyetiyle kendi kendine var olan adamlarla iş yapılır. Hangi rakip aday, partisine ve genel başkanın gücüne güvenmeden yola çıkmıştır? Bürokrasiden gelen adamlarla, teknik meslek sahibi adamlarla belediye yönetilmez. Bu iş ne kanun maddesi bilmeye benzer, ne de mikro organizmaların yaşam mücadelesinin bilmem neyini bilmeye benzer. Para yönetmek, kadro yönetmek apayrı bir iştir.

On seneden beri köklü büyük sorunlara çözüm bulunmadı. Bir tane fabrika kurulmadı. Bu saatten sonra kazanırsak bu dönem şunu yapacağız bunu yapacağız diyorlar. Be hey mübarekler bu güne kadar neredeydiniz? Milleti enayi yerine koymanın alemi yok.” diye konuştu.

Minibüs kooperatifi ziyaretinde Çalışkan, K Belgeleri şoför esnafı perişan ettiğini söyledi. Memur-Sende konuşan Çalışkan, Saadetin temsil ettiği misyonu kendi şahsiyetiyle mütenasip görenler buraya sahip çıkmalıdır. AK Partinin 2-3 puan fazla veya eksik oy alması ne bir şey kazandırır ne de kaybettirir. Ama o oylar Saadete can suyu olur dedi.

Engelliler Derneği'nde engellilere sahip çıkmak dini, insani ve milli bir görevimizdir diyen Çalışkan, “Engellilerin zayıfların, düşkünlerin, fakir ve yoksulların hâmisi olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay önce / 26.03.2014 11:42:05   

Kadınlar, mikro kredilerle hayata tutunuyorAldıkları mikro kredilerle kendi işlerini kurarak, hem aile bütçesine katkı sunan, hem çocuklarını okutarak iyi bir geleceğe hazırlayan kadınlar, bir yandan kendi ayakları üzerinde durmanın, diğer yandan da onurlu bir şekilde hayata tutunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bu onuru yaşayan yüzlerce kadından biri Altınkaya Beldesi'nde yaşayan iki çocuk annesi Gülümser Kavasoğlu. Çocuklarının bakımını ve evin geçimini üstlenen Kavasoğlu, işine bir adet piko makinesi, bir adet pres ütü ve bir adet sanayi dikiş makinesi alarak 2010 yılında başlamış. 'Gülümser Pikoevi' adını verdiği işyerinde çeyizlik eşya hazırlayıp satan girişimci, yanında istihdam ettiği hanımların kendi çeyizlerini hazırlamalarına da yardımcı oluyor.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, Gülümser Kavasoğlu'nu işyerinde ziyaret ederek başarı öyküsünü dinledi.

Gülümser Kavasoğlu'nu azminden ve başarısından dolayı kutlayan Vali Lekesiz ve eşi, onun bu azminin diğer kadınlara da örnek teşkil edeceğini kaydetti.

Lekesiz, mikro kredi projesinin, 'Her uzun yolculuk küçük bir adımla başlar' sözüne güzel bir örnek olduğunu vurgulayarak, 'Önceden evine ekmek götüremeyen hanımlar bu proje ile tanıştıktan sonra aile bütçesine katkı sunmanın yanı sıra, yanında işçi çalıştırmaya başladı. İşte bu kadar güzel bir proje. Girişimci Gülümser Kavasoğlu'na manevi destek olan ailesine, yakınlarına, projeye destek veren ilçe Kaymakamına, Belediye Başkanlarımıza, mikro kredi çalışanlarına, mikro kredi desteği alarak iş kuran girişimci kadınlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi. (Haber Merkezi)

1 ay önce / 26.03.2014 11:43:19   

Vali Lekesiz,Ölçer'i hastanede ziyaret ettiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ile birlikte, kalp yetmezliğinden dolayı Defne Hastanesi'nde tedavi gören Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Dayanışma, Antakya Şehitliğini Güzelleştirme, Yaşatma ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Sayın Hamit Ölçer'i ziyaret etti.

İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Hatay Valiliği Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürü Beytullah Odabaşı ve eşlerinin de bulunduğu ziyarette Vali Lekesiz Hamit Ölçer'e geçmiş olsun dileklerini ileterek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Hamit Ölçer'e ve eşi Meral Ölçer'e herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını da soran Vali Lekesiz, aileye acil şifalar diledi. Lekesiz, Hamit Ölçer'in bir an önce sağlığına kavuşması yönünde titizlikle görev yapan sağlık personeline de teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 1 gün önce / 27.03.2014 10:36:25   

Antakya Anadolu lisesinde kariyer günleriAntakya Anadolu Lisesinde geleneksel hale gelen meslek tanıtım günleri başladı.

Her yıl ikinci dönemde gerçekleştirilen ve en gözde mesleklerin uzmanlarınca tanıtıldığı meslek tanıtım günleri öğrenciler tarafından yoğun ilgi görüyor. Meslek tanıtımları okul rehber öğretmeni Hasan Altınöz'ün koordinesi ve okul müdürü Ahmet Cantaş'ın yönetiminde gerçekleştiriliyor.

25/03/2014 tarihinde diş hekimi İmdat Sakallı mesleğinin tanıtımını yaptı. Çalışma şartları, ortamları ve iş bulma konusunda bilgiler verdi. İmdat Sakallı, sadece diş hekimliğinde değil tüm mesleklerde başarılı olabilmek için işinize aşık olmak gerektiğini ifade etti. Kendisi de aynı zamanda Antakya Lisesi mezunu olan İmdat Sakallı'nın sunumu öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi. Meslek tanıtımlarının uzmanlarınca tanıtılması önümüzdeki günlerde devam edecek.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 1 gün önce / 27.03.2014 10:46:34   

Engelliler, seçimde zorluk yaşadıDün tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de tüm seçmenler sandık başına giderken, aileler yaşlı ve hasta akrabalarını da arabalarıyla oy kullanacakları okullara taşıdılar. Engelli vatandaşlarda sorumluluklarını yerine getirmek adına oy kullanacakları merkezlere gittiler ancak bazı zorluklarla karşılaştı. Yürüme engelli vatandaşlar yakınlarının ve görevlilerin yardımıyla oy kullanacakları katlara çıkarak oylarını kullanabildi.

Tekerlekli sandalye ile oy kullanacağı okula giden engelli bir vatandaş da kendi imkânlarıyla okula girdi fakat oy kullanacağı sandığın 4'üncü katta olması, okulda asansör olmaması nedeniyle yukarıya çıkamadı. Engelli vatandaşın durumu okuldaki görevli bir polis memuruna anlatması üzerine, polis sandık kurulu başkanıyla görüştü.

Sandık kurulu başkanı, 4'üncü kattan oy pusulalarını ve zarfları indirerek zemin katta başka bir sandıkta paravanda vatandaşa oyunu kullandırdı. Daha sonra zarflar polis memuru ve sandık başkanı tarafından kişinin oyunu kullanacağı sandığa atıldı.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 3 gün önce / 01.04.2014 11:02:24   

ÖZAL: ŞİMDİ EKONOMİ ZAMANIEsnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal geride bıraktığımız 2014 yerel seçimlerinin ardından bir basın açıklamasında bulundu.

Kazanan belediye başkanlarını tebrik eden Özal,”Yerel seçim sonuçları vatanımıza, milletimize ve Hatay'ımıza hayırlı olsun, bundan sonraki süreçte ekonomiye odaklanmalıyız” diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Milli iradenin sandığa yansımasıyla yerel yönetimlerde yeni bir dönem başlamıştır. Seçim döneminin sona ermesiyle birlikte, yeniden ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanmalıyız. Şu da bir gerçektir ki vatandaşlarımızın oy kullanma anındaki sükunet ve oy kullanımındaki katılımın çok yüksek olması milletimizin sandığa, milli iradeye, huzura ve demokrasiye sahip çıktığını gösteriyor.

Bundan sonraki süreçte esnaf ve sanatkarımızın ve halkımızın beklentilerine ve sıkıntılarına çözüm bulma zamanıdır. Halkımız bunu beklemektedir. Reel sektöre ağırlık vererek, üretimi ve ihracatı milli mesele olarak algılamalı ve artırmalıyız. Küresel rekabetin giderek arttığı günümüz koşullarında, üretim ve ihracat maliyetlerinin azaltılması, reel sektörün üzerindeki yüklerin indirilmesi, girdi maliyetlerinin makul seviyelere çekilmesi öncelikli hedeflerimiz olmalıdır. Milletimizin daha zengin ve müreffeh olmasının yolu huzur ve istikrardan geçer. Çünkü huzur ticareti, ticaret zenginliği getirir. Bunun için artık hepimizin günlük çalkantılardan sıyrılıp işine odaklanması lazım.

Yerel seçim sonuçlarının tekrardan vatanımıza, milletimize ve Hatay'ımıza hayırlı olmasını diliyorum, seçimden galip çıkan belediye başkanlarını da tebrik ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 02.04.2014 10:42:26   

Tıpta çok fazla bilgi yükü varAntakya Anadolu Lisesinde meslek tanıtım seminerleri çerçevesinde 11/ A-B-C-D sınıfları öğrencilerinin katıldığı seminerde öğrencilere Nöroşirürji mesleği tanıtıldı.

Antakya Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen seminerde, 11/ A-B-C-D sınıflarının katıldığı öğrencilere beyin ve sinir cerrahi (Nöroşirürji) geniş kapsamlı anlatıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yurdal Seraslan tarafından öğrencilere yönelik verilen seminerde, tıpta çok fazla bilgi yükünün var olduğunu belirterek temel bilgilerin mutlaka öğrenilmesinin gerektiğini vurgulandı.

Seraslan, Nöroşirürji mesleği hakkında öğrencilere şu bilgileri verdi; “Nöroşirürji genel olarak sinir sistemini anlatmak için kullanılır. Nöroşirürji kısaca sinir sistemi cerrahisidir.

Nöroşirürji; bel fıtığı başta olmak üzere her türlü omurga hastalıkları, kafa ve omurilik yaralanmaları, beyin damarlarının tıkanıklıkları ve beyin kanamalarının cerrahi tedavisi ile ilgilenir.

Nöroşirürjiyen uzmanı olmak için iki fakülte bitirmeniz lazım. Öncelikle bunun çok uzun bir eğitim olduğunun bilinmesi gerekir. 6 yıl Tıp Fakültesi eğitimi bitirildikten sonra, Tıpta Uzmanlık Sınavı'na girilerek nöroşirürji eğitimi veren kliniklerin birinde asistanlık eğitimi ile başlar.

Ameliyatların birçoğu mikroskop eşliğinde yapıldığı için iyi bir mikroşirürji eğitimi alınmalı, gelişen teknolojik ve bilimsel kavramlar yakından izlenmelidir.” dedi.

Antakya Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Hasan Altınöz önümüzdeki günlerde çeşitli mesleklerin uzmanlarınca mesleklerini tanıtmaya devam edeceklerini söyleyerek amaçlarının öğrencilerin bilinçli bir meslek tercihinde bulunmalarını sağlamak olduğunu ifade etti.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)

3 hafta, 4 gün önce / 07.04.2014 11:33:51   

Kuseyri ve Baram, maçı birlikte izlediAntakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ve Hatayspor Kulübü Başkanı Jan Baram, Cumartesi günü Antakya Atatürk Stadyumunda oynanan Hatayspor-Anadolu Selçukluspor maçını protokol tribününde birlikte izlediler.

Gerek Hatayspor'a gerekse taraftarlarına her zaman maddi ve manevi desteğini esir-gemeyen Kuseyri'nin Hatay-spor'u yalnız bırakmaması Bordo-Beyazlı camiada memnuniyetle karşılanıyor.

Maçı Hatayspor Başkanı Jan Baram'la birlikte izleyen ATB Başkanı M.Ali Kuseyri, Hatayspor'un 1-0 öne geçtiği maçta önce sevindi ancak maçın 1-1 berabere sonuçlanmasının ardından üzüntüyle stadyumdan ayrıldı.

(Haber: S.Ergin)

3 hafta, 2 gün önce / 02.04.2014 10:45:01   

Belen için ödüllü amblem ve logo yarışmasıBelen ilçesini her yönüyle anlatacak amblem ve logo tasarlanması konusunda Balen Kaymakamlığı tarafından ödüllü yarışma düzenlendiği bildirildi.

Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, son başvuru tarihinin 30 Nisan 2014, Seçici Kurul 05 - 09 Mayıs 2014'te değerlendirilerek, dereceye giren üç logonun 12 Mayıs 2014'te Belen Kaymakamlığı'nın resmi web sitesinden yayımlanarak açıklanacağını söyledi.

Kaymakam Aydın yarışmayla, beşeri yapısı, doğal güzellikleri ile geçmişten aldığı tarihsel mirası bugünle birleştiren ve bu mirası geleceğe taşıyarak medeniyetle yoğrulmasını sağlayan Belen'in bu özelliklerini yansıtacak ve Belen Kaymakamlığı kurum kimliğinde kullanılacak, özgün, yaratıcı, akılda kalıcı, işlevsel kullanıma imkan sağlayacak logonun tasarlanıp, oluşturulması ve hayata geçirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Yarışmaya katılan tasarımların özgün olmasının ilk koşul olduğunu vurgulayan Kaymakam Aydın, “Çalışmalar, estetik bütünlük ve konuya bağlılık açısından da değerlendirilecektir. Tasarımda, “Belen” sözcüğünün bir logo olarak çalışılmasının yanı sıra, amblem-logo önerisi de yapılabilir. Ödüller, hak sahiplerine Belen Kaymakamlığı'nın belirleyeceği bir tarihte düzenlenecek ödül töreni ile Birincilik: 2.000 TL, İkincilik: 1.000 TL, Üçüncülük: 500 TL olarak takdim edilecek” dedi.

Kaymakam Aydın, ödüllü logo ve amblem yarışmasına katılmak isteyenlerin başvuruyla ilgili detaylı bilginin Belen Kaymakamlığı resmi web sitesinde yer aldığını da sözlerine ekledi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 4 gün önce / 07.04.2014 10:44:14   

Otizmli çocuklar eğitilirse başarılara imza atabilirHatay Otizmliler Dernek Başkanı Sara Gök, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti.

Otizmliler Dernek Başkanı Sara Gök, ziyaret programında yaptığı konuşmada otizmli çocuklar eğitim aldıkları taktirde yaşamlarını kendi başlarına sürdürebileceklerini, pek çok başarıya da imza atabileceğini belirtti.

Gök, yaklaşık bir yıl önce kurulan derneğin, aileleri ve toplumu bu yönde bilinçlendirmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, otizmli çocuklara yönelik olarak yürüttükleri anlamlı çalışmalardan dolayı dernek başkanı ve üyelerine teşekkür etti.

Lekesiz, ilimizde talasemi ile mücadele konusunda olduğu gibi otizmle mücadele konusunda da bir yol haritası olması bakımından stratejik plan hazırlanması gerektiğine dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Bu konuda Üniversitemizin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarımızın yapacağı işler olduğunu düşünüyorum. Bu işlerin uyum ve ahenk içerisinde yürütülebilmesi için de bir stratejik plan yapmamızda yarar var. İlimiz genelinde otizmli çocuk sayısı, yaş aralığı, anne ve babasının mesleği, ilgi alanları, konuya ilişkin farkındalık oranı gibi konular belirlenerek bir envanter çıkartılır. Buna göre kimin ne gibi desteğe ihtiyacı var, çocuklarımız yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre nerelere yönlendirilmeli bunlar belirlenir.

Bir insan, ruhsal ve fiziki enerjisini bir işe yönlendirirse, ona odaklanırsa ondan sonuç alır. Dolayısıyla ilgi alanlarına göre çocuklarımızı kimisini sanata kimisini spora yönlendirmek suretiyle yaşama sevincini artıracak, onun mutlu olmasıyla beraber ailesinin de mutlu olmasına ciddi destek verecek aktiviteler planlamakta yarar var. Ayrıca okullarda özel sınıflar ve dersliklerin sayısını artırmakta da yarar var. Bu nedenle en kısa sürede bu konuda çalışmalara başlayalım ve bir yol haritası hazırlayalım.” Dedi.

Ziyaret programına Hatay Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Sanlı, Defne Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Ökkeş Kasapoğlu, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi öğretmeni Osman Ersoy ve otizm hastası 10 yaşındaki Ertuğrul Gök ile 7 yaşındaki Evren Zullu da katıldı.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 02.04.2014 10:53:42   

KARDEMİR DE 2 YILLIK % 20 ZAMKarabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş ile Çelik-İş Sendikası
arasında yapılan 11. Dönem Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmeleri mutlu sonla bitti.

2012-2014 dönemini kapsayan TİS'te KARDEMİR çalışanlarına yaklaşık yüzde 20'ye varan zam sözleşmesi Karabük Valisi İzzettin Küçük'ün de katılımı ile KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Zeki Yolbulan, Genel Müdür Fadıl Demirel ve Çelik -İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül arasında imzalandı.

KARDEMİR Genel Müdürlüğü'nde yapılan TİS imza töreninde konuşan Genel Başkan Cengiz Gül, geçen yıl 10. dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerini mutlu bir şekilde imzaladıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: 'Bugünde aynı mutluluğu Cumhuriyet kenti Karabük'ün Valisi, KARDEMİR yönetimi, Çelik İş Yönetimi olarak hep birlikte yaşıyoruz. Bu mutlu sona ulaşmada ve sözleşmenin masada bitmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Çalışanların beklentileri KARDEMİR'in beklentilerine pozitif anlamda katkı veren bir sözleşmeyi imzalayacağız. Birinci yıl yüzde 10 ve ikinci yılda aynı oran düzeyinde yapılan bir artışla yüzde 20'ye varan bir zam oranı sağlanmıştır. Tüm KARDEMİR ve çalışanları ile sendikamıza hayırlı olsun.' dedi.

KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel de, KARDEMİR camiası olarak çok güzel bir noktaya gelmenin mutluluğunu huzurunu yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: 'Dört senelik TİS'i düşündüğümüzde yıllardır KARDEMİR'in tüm tarihsel gelişimi içerisinde en büyük atak yaptığı yıl olmuş olacak. 1 milyon ton olan kapasitesini üçe katlayarak 3 milyon tona gelen bir fabrika hatta ham çelikte 3.5 milyona çıkıyoruz. Bu yılın altıncı ayında 3 milyon ton hedefine ulaşıyoruz. Bu süreci yaşarken, aynı zamanda tesislerini modern bir hale getirmiştir.

Rekabet edebilen çağdaş normlara ulaşmış, maliyetlerini aşağıya çekebilen, kendi, enerjisini üreten, Türkiye'de üretilmeyen katma değerleri yüksek ürünleri üreten bir fabrika haline gelmiştir. Bunları kendi çalışanları ve personeli ile yapıyor. Dışarıdan anahtar teslimi tesisi almadan kendi mühendislerimizle yapıyoruz. Fabrikalar yapan fabrika unvanını tekrar geri kazanan ve adeta küllerinden yeniden doğan çelik şirketi. KARDEMİR yönetimi bu vefalı tutum karşısında bütün şartlarını zorlayarak vefalı bir şekilde imkanı elverdiği oranda çalışanları mutlu edecek fedakarlığı yapmıştı. Sosyal barış tamdır.

Çalışanlar arasında barış ve huzur devam etmektedir. Kar eden bir kuruluştur. Bütün bu yatırımlarına ve büyümeye rağmen 2013'e iyi bir karla kapatmıştır. 2014'de iyi bir şekilde bakmaktayız. Böyle bir noktaya gelişte Karabük'e, KARDEMİR çalışanlarına, yönetime, sendikamızın gösterdiği büyük bir mesuliyet içinde fabrikanın büyümesinde gösterilen çabaya teşekkür ediyorum.' dedi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 16 gün önce / 09.01.2014 10:01:27   

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin:
Hizmet sunmaya devam edeceğiz
AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Hassa İlçesi seçim bürosu açılışını yaptı. Açılışta vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada 'Hizmetler, yatırımlar konusunda, siz yeter diyinceye kadar bizler hizmet sunmaya devam edeceğiz. Bizim işimiz hizmet, gücümüz millet' dedi.

Hassa ilçesi Küreci, Ardıçlı, Demrek, Yuvalı, Akkülek ve Mazmanlı'da vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, 'AK Parti hizmet partisidir. Milletine hizmet sunan bir parti'nin mensubuyum. 11 yıldır hizmet siyaseti yaptık. Memleketimizin dizine derman geldi. Yapımı tamamlanan duble yollar, göletler, dere ıslahları, parke taşlar, su depoları, Hassa İlçesi'nde yaşamı daha da kolaylaştırmaya yardımcı olmuş. Bu yörelerin kalkınması için büyük adımlar attık.

Önce yollarınızın duble olması gerekiyordu. Bu yapıldı. Bir iki yerde yolla ilgili yapılan şikayet anında giderildi ve sizlerin gözü önünde yolun yapımı istediğiniz gibi şekillendi. Sandıkta bizlere bir vekalet verdiniz. Bu vekalette Ankara'dan hizmet istediniz. Bizler de bu isteği anında yerine getirmek üzere Hassa İlçesinin, beldelerinin ve köylerinin ihtiyaçlarını karşılama yolunu seçtik. Hizmet üstüne hizmet sunmaya başladık. Ve önümüzdeki süreçte Hassa'ya Hatay'ın en büyük yatırımını yapmak üzere proje ihalesi yapılan Amanos Tüneli, yalnızca bu bölgeye değil, bütün Hatay'a ve hatta komşu illere hizmet sunacaktır. İşsiz gençlerimize iş, aş imkanı sunacak olan Amanos Tüneli, bu topraklarda fabrikaların kurulmasını sağlayacak. Bu yol, bu tünel, bu topraklara can verecek. Bu yöre göç alacak, topraklarınızın değeri artacak hayırlı uğurlu olsun.

Hatay'ın Büyükşehir olması ile yatırımlarda büyük oranda artış sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi adından da anlaşılacağı gibi sizlere alt yapı, büyük yollar, meydan düzenlemesi ve diğer hizmetlerde yanınızda yer alacaktır. Hassa Belediyesi'nin gücü yetmediği zaman Büyükşehir Belediyesi anında yardımcı olacaktır. Büyükşehir'inde gücü yetmezse, Ankara devreye girecektir. Yani Ankara, her zaman yanınızda olacaktır' dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin'in Hassa'ya yaptığı çıkartmada, Hatay eski milletvekillerinden İzzettin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, Hassa Belediye Başkan adayı Abdurahman Demirel, meclis üyeleri adaylerı ile partililer ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

(Haber Merkezi)

2 ay, 28 gün önce / 26.02.2014 10:22:34   

Basın, üçlü demokrasilerin temel taşıHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Lekesiz mesajında Güçlü demokrasilerin temel taşlarından olan basın kuruluşları, toplumsal iletişim, düşünceyi ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Son yıllarda iletişim teknolojileri alanında yaşanan hızlı gelişmeler, bilgiye ve habere daha hızlı ulaşma ihtiyacını da artırmıştır. Bu ihtiyacın karşılanması hususunda en önemli mesleklerden biri de gazeteciliktir.

Güçlü demokrasilerin temel taşlarından olan basın kuruluşları, toplumsal iletişim, düşünceyi ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu bağlamda basın kuruluşlarımız, doğru, tarafsız, özel hayata ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde objektif davranarak, en hızlı şekilde, kamuoyunu aydınlatmalıdır.

Sorumluluk duygusuyla günün her saatinde haber peşinde koşan, her türlü şart altında halkın talep ve beklentilerini yansıtan basın çalışanlarımız, önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir. Bugün ilimizde faaliyet gösteren yerel gazete, dergi ve radyolar ile ulusal ajanslarımızın temsilcileri sayesinde basınımız, sadece ilimizde değil, internet aracılığı ile tüm dünyaya ulaşmakta ve ilimiz için bir gurur kaynağı olmaktadır.

Halkımızın bilgilenmesi ve bilinçlenmesi konusunda gösterdiği çabalarla ilimizin gelişen ekonomisine ve tanıtımına büyük destek sağlayan, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde önemli katkıları olan ilimiz genelindeki tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ederim.

Bugün vesilesi ile görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarına rahmet dilerken, tüm basın çalışanlarına, ailelerine sağlık ve esenlik dileklerim ile en içten sevgilerimi sunarım.” dedi.

(Haber merkezi)

4 ay, 15 gün önce / 10.01.2014 10:25:34   

Hedef uluslar arası alanda rekabetHatay ili tarım ve kırsal kalkınma stratejik planı doğrultusunda, tarımsal ürünlerde marka ürünlerle Ortadoğunun tarım ve ticaret merkezi olmak amacıyla 2009 yılında Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz'in talimatları ve önderliği ile başlatılan stratejik plan hazırlama çalışmaları Mart 2011 yılında, Doğu Ak-deniz Kalkınma Ajan-sı (DOĞAKA) tarafından desteklenerek tamamlandı ve uygulamaya başlandı. Hedef uluslararası alanda rekabet.

Hatay ili tarım ve kırsal kalkınma stratejik planı 2011-2013 yılı değerlendir-melerine göre, 2013 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamı dikkate alındığında, Hatay ili maydanoz, pazı ve mandalina üretiminde Türkiye birincisi, Trabzon hurması, erik, şalgam ve marul da Türkiye ikincisi, havuç ve zeytin üretiminde Türkiye üçüncüsü ve pamuk üretiminde de Türkiye dördüncüsüdür.

Türkiye'de yaş sebze ve meyve ihracatının 2013 yılında % 20'sinin gerçekleştirildiği Hatay'da ihracat değeri 477 milyon dolar olup, en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında S.Arabistan, Rusya ve Irak yer aldı. İhraç edilen ürünler arasında ise limon, portakal ve mandalina ilk sıralarda yer aldı.

Hatay ilinde, tarım sektöründe başta sulama olmak üzere, yeni yapılan yatırımlarla Hatay tarımının çok daha iyi bir noktaya götürülmesi ve Ortadoğu'nun tarım ve ticaret üssü olması hedefleniyor.

(Haber: Hasan KAYA)

3 hafta, 1 gün önce / 03.04.2014 10:26:58   

HGC'den Günay Çelenk'e vefa ziyaretiHatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen ve yönetim kurulu üyeleri duayen gazeteci Günay Çelenk'in hastaneye kaldırılmasının ardından Defne Hastanesi'nde ziyaret etti.

Antakya'da kurulan ilk cemiyetin kurucularından biri olan ve uzun yıllar cemiyet başkanlığı yapan duayen gazeteci Günay Çelenk rahatsızlığı nedeniyle Defne Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakımda müşahede altında tutuluyor.

Duayen gazeteci Günay Çelenk'in tedavisi hakkında Defne Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Reşat Mısırlıoğlu Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen'e bilgi verdi.

Mısırlıoğlu; “Günay Çelenk ağabeyimizin hastalığı ciddiyetini koruyor. Elimizden gelen tüm imkanları seferber ediyoruz. Şuan yoğun bakım ünitesinde makineye bağlı olarak yaşatıyoruz. Allah'tan umut kesilmez ama Günay ağabeyimizin durumu kritik. Hastalığı ciddiyetini koruyor.” dedi.

Defne Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde müşahede altında tutulan duayen gazeteci Günay Çelenk'in eşi ve çocuklarına geçmiş olsun diyen Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen; “Bizler duayen gazeteci ağabeyimizin öğrencileri olarak bu durumdan dolayı çok üzüldük. İnşallah en kısa zamanda bu durumu atlatıp tekrar aramıza döner. Kendisine ve sizlere Allah'tan sağlık diliyorum, geçmiş olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 9 gün önce / 17.03.2014 11:40:42   

Gazeteciler yerel medya seminerinde buluştuTürkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC), Konrad - Adenauer Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS) ile birlikte düzenlediği '70. Yerel Gazetecilik Eğitim Semineri' İskenderun Anemon Otel'de düzenlendi.

Oturum başkanlığını Mithat Kalaycıoğlu ve Akın Bodur'un yaptığı yerel gazetecilik eğitim seminerine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC eski Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Özdemir ve Niyazi Dalyancı, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu, TGC Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük, Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS) Dr. Colin Dürko, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcıları Sadullah Ergin ve Nihat Mazmanoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda basın mensubu katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilcisi Colin Dürkop yaptı.

TGC Başkanı Olcayto seminerde de yaptığı konuşmada, seminerin İskenderun'da ilk kez yapıldığını söyledi. Kabuğuna çekilmiş bir ülke olduğumuzu belirten Olcayto, gazeteciliğin kurtarma yollarının aranmasının gerektiğini söyledi. Olcayto; “Medyada hızlı bir akış var. TGC olarak bağımsız gazeteciliğin özlemini duyuyoruz. Gazeteciler dayanışma içinde olmalı. Gazetecilerin çok büyük sıkıntıları var. Türkiye'de gazetecilik çok zor bir süreç içinde. Gazeteciler büyük bir kutuplaşma içinde. Biz geçtiğimiz günlerde İstanbul'da büyük küçük gazete ayırt etmeksizin 42 gazetenin genel yayın müdürlerine,“Gazeteciliği kurtarmanın yollarını arayalım” çağrısında bulunduk. Bu çağrımıza 17 genel yayın yönetmeni yanıt verdi. Bunların içinde iktidara yakın diyebileceğimi ajanslar, gazeteler de vardı. Sevindirici olan, bu toplantıda birbirine sataşmalar da olsa hiçbir şekilde tartışmalar dostluğu kırmadı. Son derece olgun bir şekilde toplantıyı bitirdik. Seçimden sonra toplantıyı tekrarlamamız istendi. Biz TGC olarak bağımsız, bağlantısız gazeteciliğin özlemi içindeyiz. Sorunların çözülmesi için, birlikte olmamız gerekiyor. Dayanışmaya önem vermeliyiz.”dedi.

Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilcisi Colin Dürkop'da yaptığı konuşmada; “Demokrasilerin vazgeçilmez birer unsuru olan yerel gazeteler, televizyon ve radyolar, bulundukları bölgeler için çok büyük önem taşımaktadır. Ancak medya hakkında konuşulduğunda insanların aklına, ilk olarak genelde yaygın medya, büyük televizyonlar ve köşe yazarları gelir. Neredeyse hiç kimse yerel medya ve yerel gazetecilere değinmez. Oysaki yerel medya olmadan, insanlar kendi şehir ve beldelerindeki sorunlar, sosyal gelişmeler, kültürel ve toplumsal problemler hakkında bilgi sahibi olamazlar. Demokrasinin temel nedenlerinden biri olan yerel medya kritik bir denetleme görevini yerine getirir. Halkın sesi ve bilgi kaynağıdır.” dedi.

TGC KAS 2013 yılı yerel gazetecilik ödüllerinin de verildiği seminerde, haber ödülü, savaş, önce kadınları ve çocukları vuruyor haber başlığıyla Serpil Korkmaz, sayfa düzeninde Tuncay Şükür, haber dalı mansiyonda, dağ, taş, saç üçgeni haber başlığıyla Osman Doğan, sayfa düzeni misyonu İbrahim Başçı, fotoğraf mansiyonda ise Tolga Sağlam ödüle layık görüldü.

Seminer sonunda Yerel Medya Seminerine katılan toplam 120 gazeteciye katılım sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

(Haber: Hasan KAYA)

2 hafta, 4 gün önce / 14.4.2014 10:51:18   

Yayladağı'nda mikrokredi uygulaması başlıyorYayladağı ilçesi de işsizliği, fakirliği ve yoksulluğu azaltmak amacıyla, aile bütçesine katkı sağlayıp üretimde bulunmak isteyen bayanlara küçük birer sermaye verilerek başkalarına muhtaç olmadan gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan Mikrokredi uygulaması Yayladağı Kaymakamlığı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda, Yayladağı Kaymakamlığı ve TİSVA tarafından ortaklaşa yürütülecek proje ile gelir getirici faaliyette bulunmak isteyen bayanlara teminatsız ve kefaletsiz olarak 1.000 TL'ye kadar maddi destek sağlanıp, bu desteğin bir yıl içinde haftalara dağıtılarak geri ödenmesi sağlanacak. İsteyen bayanlar 5'er kişilik gruplar halinde bir araya gelerek de mikrokredi imkanından faydalanabilecek.

Programın ilk adımı TİSVA Hatay Bölge Müdürü Gürcan Çağlar ve Şube Müdürü Serap Sarıoğlu'nun Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz'ı ziyaret etmeleri ile atılmış oldu. Nisan ayı içinde hazırlıkların tamamlanarak bu imkandan Yayladağılıların da faydalanmaya başlaması hedefleniyor.

(Haber Merkezi)

1 ay, 6 gün önce / 20.03.2014 10:27:54   

Sanlı, Hatay il birincilerini kabul ettiİl Milli Eğitim Müdürvekili Halil Sanlı; okul sporları masa tenisi maçlarında Hatay 1.'si olan Oğlakören Ortaokulu Yıldızlar Kız ve Erkek takımını kabul etti.

24-25 Şubat 2014 tarihlerinde Antakya Kapalı Spor Salonunda yapılan okul sporları yıldızlar masa tenisi maçlarında Oğlakören Ortaokulu yıldızlar kız ve erkek takımı Hatay il 1.'si oldu.

27 erkek, 14 kız takımının katılımıyla gerçekleşen okul sporları masa tenisi maçlarında tüm rakiplerini yenen Oğlakören Ortaokulu yıldızlar kız ve erkek takımını başarılarından dolayı makamında kabul eden İl Milli Eğitim Müdürvekili Halil Sanlı, sporcuları gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik etti. Okul Müdürü Mehmet Ziya Tuncer ve beden eğitimi öğretmeni Mehmet Sönmez'inde hazır bulunduğu ziyarette, Sanlı yaptığı konuşmada, 'Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bölge ve final maçlarında da takımlarımızın aynı başarıyı göstererek, ilimize derece ile döneceklerine inanıyorum' dedi.

Sanlı; her iki takım sporcularına, takımları hazırlayan beden eğitimi öğretmenine ve okul müdürüne hediyeler verdi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 15 gün önce / 10.03.2014 13:43:42   

ATSO'dan mobilya üreticilerine destekAntakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay ABİGEM İşbirliği ile İtalya Mobilya Fuarı İş Gezisi düzenlendi

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay ABİGEM işbirliği ile İtalya'da yapılan Mobilya Fuarı İş Gezisi düzenlendi. Hatay ABİGEM, bu fuara yönelik Antakya'dan 16 mobilya üreticisi firmanın katılımıyla 08 - 12 Nisan 2014 tarihleri arasında KOSGEB destekli bir iş gezisi organize etti. Programa katılan firmaların pozitif izlenimlerle döndüğü belirtildi.

ATSO'dan yapılan açıklamada konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilen Salone Del Mobile Fuarı, dünyanın en büyük mobilya fuarlarından biridir. Dizayn, Klasik, Modern, Banyo ve Mutfak Mobil-yaları çeşitlerini içeren, 24 holden oluşan oldukça büyük alanda kurulmuş bir uluslararası fuardır.

Hatay ABİGEM, bu fuara yönelik Antakya'dan 16 mobilya üreticisi firmanın katılımıyla 08 - 12 Nisan 2014 tarihleri arasında KOSGEB destekli bir iş gezisi organize etmiştir. Programa katılan firmalar oldukça pozitif izlenimler ve geniş bilgilerle geziden dönmüşlerdir. Fuar ziyaretlerinde değişik tür mobilyalardan farklı ürünler ve dizaynların incelenmesi olanağı bulunmuş, direkt olarak üreticilerle kontak kurma şansı elde edilmiştir. İş gezisi kapsamında fuar ve stand ziyaretleri dışında yapılan temaslara ilişkin bilgiler şunlardır:

İş gezisinde İtalya Mobilya Üreticileri Birliği/ İtalya Panel ve Yarı Bitmiş Ahşap Üreticileri Birliği ile görüşüldü. İtalya'nın yerli piyasasında sıkıntılar olduğu, bu nedenle çoğunlukla yurt dışı ticarete ağırlık verdiklerini söylediler. Bölgemizdeki üreticiler ile iş birliği imkanları üzerine konuşuldu. Gelecek yıl ortak bir stand açarak ürünlerimizin tanıtımını yapmamızı önerdiler. Panel fiyatları ve ithalatı hakkında bilgi alındı. İtalya Mobilya Tüccarları Birliği ile görüşülerek birlik faaliyetleri ve üyelerine yönelik destekleri hakkında bilgi alındı. Gezi ziyaretimiz ve amaçlarımız hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Formaper (Milano Ticaret Odası Danışmanlık Kuruluşu) ile de görüşmeler yapıldı. Formaper Hatay ABİGEM'in de içinde yer aldığı ABİGEM 3 Projesinin yönetimini yapan konsorsiyumun lideridir. Formaper'in çalışmaları ve KOBİ'lere yönelik destekleri hakkında bilgiler alındı. Girişimcilik, İnovasyon, Uluslararasılaştırma ve İş Geliştirme başlıklarında çalışmalar yapıyorlar. Gezi ziyaretimiz ve amaçlarımız hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Bir üniversite çatısı altında faaliyet gösteren Avrupa Dizayn Enstitüsü de ziyaret edilerek eğitim programları ve içerikler hakkında bilgiler alındı. Dizaynın üreticiler açısından önemi üzerine bilgilendirmeler yapıldı.

01 Aralık-06 Aralık 2013 tarihlerinde Zeytin ve Zeytinyağı sektörüne yönelik İspanya Gezisi, 03-09 Mart 2014 tarihleri arasında Ayakkabı sektörüne yönelik İtalya Gezisi ve son olarak İtalya Mobilya Gezisi ile üyelerini dış pazarlarla buluşturan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Hatay ABİGEM işbirlikleri devam edecektir.” denildi.

(Haber Merkezi)

3 gün, 1 saat önce / 22.4.2014 11:10:25   

Eğitim-Bir-Sen'liler genişletilmiş işyeri temsilcileri toplantısında buluştuEğitim-Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şubesinin Antakya Anemon otelde gerçekleştirdiği genişletilmiş işyeri temsilcileri toplantısı coşkulu geçti.

Ev sahibi olarak, Eğitim-Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Cevat Önal yaptığı konuşmada “Önümüzde tek bir engel kaldı oda Türkiye'de olduğu gibi Hatay'da yetkiyi almaktır” dedi.

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Teyfik Yağcı, ülkede kan akmıyor diye yüreği kan ağlayanların, karalar bağlayanların bulunduğunu söyledi.

Hatay'ın tüm ilçeleri ile köylerdeki işyeri temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda konuşan Teyfik Yağcı, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütü olarak millet düşmanlarının birçok planını bozdukları gibi yeni sinsi planlarını da bozacaklarını ifade ederek, “Bozguncular başarıya ulaşamayacaktır. Onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Maalesef bu ülkede kan akmıyor diye yürekleri kan ağlayanlar var, karalar bağlayanlar var. Bizim vazifemiz her türlü imkân ve fırsatları değerlendirerek istikamet dairesinde çalışmak, çabalamaktır. Başarı odaklı değil, istikamet odaklı çalışmalıyız. Yolumuz, menzilimiz olmalı. Hedefe ulaştıracak her şey mübah diyemeyiz. Hedefe vardığımızda nasıl yaşayacaksak, yolda iken de öyle olmamız gerekiyor. Kardeşlik hukukuna riayet etmek önemlidir” dedi.

Toplantının son konuşmasını yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer birçok konuda açıklayıcı bilgiler verdi.

Şimdiye kadar olduğu gibi, üyelerinin hak ve taleplerinin takipçisi olmaya devam edeceklerini vurgulayan Özer, “İşyeri temsilcilerimiz, sendikamızın kılcal damarlarını temsil etmektedir. Bu yüzden işyeri temsilcilerimize büyük iş düşmektedir” ifadelerini kullandı.

Sendika olarak, 2013 yılı içerisinde çok önemli kazanımlar elde ettiklerinin altını çizen Ahmet Özer, ek ödemenin alınmasının, taban aylığına yapılan zammın, kamuda başörtüsü özgürlüğünün sağlanmış olmasının ve 28 Şubat mağduru yaklaşık 3 bin kişinin okullara geri dönmesinin bu kazanımlardan sadece birkaçı olduğunu dile getirdi.

Toplantıya Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Teyfik Yağcı, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, Eğitim-Bir-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı İslam Günebakan, Eğitim-Bir-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Cevat Önal ve Yönetim Kurulu, tüm ilçe yönetimleri ve işyeri temsilcileri katıldı.

(Haber merkezi)

2 ay, 20 gün önce / 06.03.2014 10:32:23   

BELEDİYE, ANTAKYA'DA BAŞARISIZ OLMUŞTURSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Çalışkan bazı ilçe ziyaretlerini müteakip Antakya Ürgenpaşa mahallesinde ev ziyaretleri ve 23 Temmuz İşhanında esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi 10 yıldır Ak Parti'nin elindedir ve bu dönem başarısız dönem olmuştur diyen Çalışkan “İktidar İki dönem üst üste belediye başkanlığını kazanmasına rağmen Antakya'da başarısız olmuştur. Bunun sorumlusu Sn. Sadullah Ergin ve Sn. Lütfü Savaş'tır. Halk AKP yönetiminin kefaletine referansına güvenip bu başkanları göreve seçti. Dolayısıyla kefil olduğunuz kişi çeki ödemiyorsa cirolayan kişi yani kefil olan kişi sorumludur yani Sn. Sadullah Ergin sorumludur, hesabını vermelidir. Eski başkana da şimdiki başkana da Sadullah Bey kefil olmuştur. Bu sürede yanlış giden bir şey varsa kendisi müdahale etmeliydi. Başarısız diye her hangi bir müdahalede bulunuldu mu? Hayır, soruşturma açıldı mı? Hayır, Görevden bile almadan tam tersi gel yine Antakya belediye başkan adayımız ol dediler, o kabul etmedi.

Sn. Lütfü Savaş da son dakika golüyle partisini değiştirerek siyasi kişiliğini ortaya koymuştur. Acaba kazanırsa gelecek seçimde hangi partiden aday olacak şimdiden açıklamalıdır.

Seçmene de seslenen Çalışkan, Oy onurdur, şahsiyettir, vekalettir. Vicdanınızın sesine kulak verin ve dürüst bildiğiniz kadrolara kefil olabileceğiniz güvendiğiniz adaylara oy verin.

Seçimde adayın ilkeli olması, kişiliği önemlidir. Ne başbakan ne bir partinin genel başkanı değil; belediyeyi seçtiğiniz kişi yönetecektir.

Oyunuzu hesap sorabileceğiniz ve hizmet edeceğine güvendiğiniz dürüst adaylara verin. Yapılan işlerde seçmen de sorumludur. Saadetin geçmişine ve bugününe baktığınızda bir pürüz bulamaz geleceğe güvenle bakabileceğiniz adaylarla karşınızdayız.

İktidarın Hataya yeterli hizmet yapmadığını savunan Çalışkan müze ile havaalanıyla övünüyorlar. Ne var bunda, havaalanı Şırnak'ta da var. Bizim Şırnak'tan ne farkımız var. İşsizlik aynı, huzursuzluk daha beter. Hani iş, hani karın doyuracak yatırım hani çiftçinin alın terinin karşılığı hani esnafta bereket.

Beraber ortak akıl ile yöneteceğimiz belediyecilikte Saadet kazanınca dürüstlük kazanacak, saadet kazanınca emek kazanacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 20 gün önce / 06.03.2014 10:36:46   

NORM KADRO TAHSİSİ YİNE REDHatay Büyükşehir Belediye Meclisi Pazartesi günü olağanüstü toplandı.

Toplantıda İçişleri Bakanlığı'nın Hatay Büyükşehir Belediyesine verdiği norm kadro maddesi görüşüldü. İlk meclis toplantısında, hukuk komisyonuna sevk edilen norm kadro tahsisi yine reddedildi.

AK Partililerin, belde belediyelerinden Büyükşehir'e geçen personele, Büyükşehir Belediyesi'nin maaş verilebileceğini iddia etmesi üzerine CHP grubunun hukukçuları ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilgili yasayı okuyarak cevap verdi. Norm kadroların Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçmemesi nedeniyle hiçbir personele harcama yetkisi verilemediğinin altını çizen Başkan Savaş; “Hem norm kadrolar AKP tarafından yetkimize tahsis edilmiyor, hem de belediyenin işçi maaşlarının ödenmesi isteniyor. Bize kadro tahsis edilmeden harcama yapacak daire başkanını nasıl atarız? Atama yapmadan, biz ilgili daire başkanının imzası olmadan belediye bütçesinden nasıl para harcarız?” dedi.

AK Partililer “Maaşları yatırın, harcama yapın, biz arkanızda dururuz” demesi üzerine Başkan Savaş; “Ne ben, ne de bir başkası bu sorumluluğun altına girmez” diye konuştu. Başkan Savaş ayrıca Hataylıların mağduriyetinin giderilmesi adına, gerekenden daha az kadro ile hizmete başlanılmasını kabul ederek, 1 Milyon 500 bin kişiye hizmet edecek kadro sayısı yerine 1 milyon kişiye hizmet edecek kadro sayısını Büyükşehir Belediye Meclisi'nden talep etti.

AK Parti Grubu, Başkan Savaş'ın bu talebini de reddederek komisyon kararının beklenilmesini istedi.

(Haber: Hasan KAYA)

2 gün, 1 saat önce / 23.4.2014 11:08:56   

Hanelerin yarıya yakını internet kullanıyorTürkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamada Hanelerin yarıya yakını internet kullanıyor denildi.

Dünya devletleri ile kıyaslandığında Türkiye yüzde 49 ile 31. Sırayı aldığı belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye'de 16-74 yaş arası bireylerin İnternet kullanımı 2013 yılında %49 dur. Bu oran erkeklerde %59, kadınlarda ise %39'dur. 31 Avrupa ülkesinden İzlanda ve Norveç %97 ile İnternet kullanımında birinci, %96 ile İsveç ve Danimarka ikinci, %95 ile Lüksemburg ve Hollanda üçüncü, %58 ile Romanya 30. sırada yer alırken Türkiye %49 ile 31.sırada yer almıştır.

2012 yılı Nisan ile 2013 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde İnternet kullanan bireylerin kişisel amaçla kamu kurum/kuruluşları ile iletişimde İnternet kullanma oranı %41'dir. Bu oran önceki yılın aynı döneminde (2011 Nisan-2012 Mart) %45 idi. Türkiye 31 Avrupa ülkesi içerisinde kamu kurum/kuruluşları ile iletişimde İnternet kullanımında 24.sırada yer alırken, Danimarka %89 ile ilk sırada yer almıştır.

Türkiye genelinde hanelerin %49'u evden İnternete erişim imkânına sahiptir. İnternet erişiminde %96 ile İzlanda, %95 ile Hollanda, %94 ile Lüksemburg ve Norveç ilk üçte yer alırken, Türkiye %49 ile son sırada yer almıştır.

İnternet kullanan bireylerin İnternet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı %24'tür. 2012 yılı Nisan ile 2013 yılı Mart ayları arasını kapsayan on iki aylık dönemde İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin %49'u giyim ve spor malzemesi, %26'sı elektronik araç, %26'sı ev eşyası, %20'si seyahat ile ilgili diğer faaliyetler (konaklama hariç), %16'sı kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil), %16'sı gıda maddeleri ile günlük gereksinimler almıştır. “ denildi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 20 gün önce / 06.03.2014 10:37:39   

OVA SAKİNLERİ AK PARTİ DEDİAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, seçim çalışmaları kapsamında ova köylerini ziyaret etti. Ova sakinleri yapılan ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti ifade ettiler ve tercihimiz 'AK Parti' dediler.

Baygara Aşireti adına Mehmet Dönmez, Eli Aşireti adına Ahmet Kara yaptıkları açıklamalar ile resmen AK Parti'ye destek vereceklerini ilan ettiler.

Baygara Aşireti adına Mehmet Dönmez, Eli Aşireti adına Ahmet Kara, konuk ettikleri AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını kaydettiler. 30 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerde oylarının AK Parti'ye olduğunu ifade eden Dönmez ve Kara, 'Hatay'ın gelişmesi, kalkınmasının devam etmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız' dediler.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, her iki aşiretin, yapmış olduğu tercihten dolayı teşekkür ederek, 'AK Parti iktidara geldiği günden bugüne kadar, milletine hizmet sunmak için büyük çaba sarf etti ve bunda da başarılı oldu. 2002 yılı öncesi Türkiye'nin durumu çok kötüydü. Ekonomik ve siyasi istikrarın olmayışı ülkemizi bataklığı sürüklemişti. İşte o dönemde siyasi yaşama dahil olan AK Parti, sizlerin verdiği destek ile Türkiye'yi Ortadoğu'nun en güçlü ülkelerinden biri yaptı. Allah sizlerden razı olsun' dedi.

Artık Türk Mühendislerinin yaptığı haberleşme uydularını uzaya gönderen bir teknolojiye sahip olunduğunu ifade eden Ergin, 'Tan-kımızı, topumuzu, savaş helikopterimizi yapan bir ülke olduk Elhamdülillah. Denizin üstünden otoyol yapan, denizin altından tren yürüten güçlü Türkiye'nin ayak seslerini herkes duymaya başladı' dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 21 gün önce / 05.03.2014 10:41:08   

Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi 23 Nisan etkinliği düzenlediBedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından 23 Nisan kutlamaları kapsamında Paladıum Alış Veriş Merkezinde 'de bir etkinlik düzenlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Paladıum AVM' de düzenlenen resim sergisi ve müzik etkinliğine okul müdürü Halil Kaya, Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Neşe Bozoğullarından, öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 94. yılını kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen etkinlikte, lise öğrencilerinin el emeği göz nuru yaptıkları resimler katılımcılar ve minik öğrenciler tarafından ilgi ile izlendi.

Okulun müzik gurubu tarafından verilen mini konserde katılımcılar tarafında bolca alkış alırken mink öğecilerde gönüllerince doyasıya eğlendi.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)

1 gün, 2 saat önce / 24.4.2014 10:28:22   

Geniş yelpazeye hizmet veriyoruzTürkiye'de her sene 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanmakta Muhasebe Haftası, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından anıta konulan çelenk ile başladı.

Muhasebe Haftası kutlanması nedeniyle Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) 1 Mart Cumartesi günü Atatürk Anıtına çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu.

Çelenk sunma töreninin ardından, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz SMMMO toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 1 Mart Muhasebeciler Gününün bir kez daha kutlamanın heyecan ve mutluluğu içinde bulunduğunu belirterek “Bir kamu mesleği olarak çok geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz” dedi.

Korkmaz, konuşmasına şöyle devam etti; “Bugün buraya gelerek, mesleğimize ve yarınlarımıza sahip çıktığınız için öncelikle hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Sorunlarımızı çözme adına verdiğiniz bu desteğin, birlikteliğin, dayanışmanın ne kadar değerli olduğunun farkındayız.

Çünkü başka mesleklerde örneği az görülür bir tablo yarattık biz. 25 yılda tüm zorluklarına karşın, emekle, üretimle, omuz omuza ve her şeyden önce büyük bir özveriyle oluşturduk biz bu tabloyu.

Oysa akademik demokratik meslek mücadelemizin bu uzun yolu, bugün olduğu gibi, zaman zaman tuzaklarla, engebelerle doluydu. Ama yılmadık. Her türlü baskı ve tehditlere karşın mesleğimize sahip çıktık.

İsterdik ki, 1 Mart'larda bu salon'a sadece ve sadece kutlama için gelelim. Ama ne yazık ki birileri, bazı odaklar, meslektaşlarımıza, mesleğimize, kutlama yapacak şartları oluşturmamıza sürekli engel çıkarıyor.

Bir kamu mesleği olarak çok geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Bu anlamda bir taraftan Maliye Bakanlığı ile ilişkilerimizde çözülmesi gereken sorunlar bulunurken, öte yandan mesleki mevzuatla ilgili de ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

Sadece ve sadece, Muhasebe Haftası'yla sınırlı kalmadan, her zaman dayanışmamızı canlı tutarsak yıkılmadan yola devam edebiliriz.” dedi.

Toplantıya, SMMMO yönetim kurulu üyeleri, muhasebeciler ve mali müşavirler katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

2 ay, 23 gün önce / 03.03.2014 11:10:43   

KİMYECİ, ÇOCUK ŞENLİĞİ ETKİNLİKLERİNE KATILDIAntakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Antakya İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katıldı.

Başkan Kimyeci, Antakya Belediye Parkı'nda düzenlenen ve çeşitli okulların gösterileri ile renkli sahnelerin yaşandığı törene kızı Ecem Kimyeci ile katıldı.

Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda okuyan öğrencilerin gösterileri ile düzenlenen etkinlikler izlenmeye değerdi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, öğrenciler tarafından düzenlenen etkinliklere bizzat iştirak ederek çocuklarla beraber hoşça vakit geçirdi.

Başkan Kimyeci ve protokol üyeleri, topaç çevirme, yakar top, sek sek oyunu, mendil kapmaca oyunlarını zevkle izledi.

(Haber Merkezi)

1 gün, 2 saat önce / 24.4.2014 10:33:46   

Yeni vizyonlar yapmak için çabalayacağızAK Parti Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısıyla meclis üyesi adaylarını tanıttı hem de projelerinden bahsetti.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan AK Parti Antakya Belediye Başkan Adayı İsmail Kimyeci yapılacak olan yerel seçimlerin sadece Hatay açısından değil Türkiye açısından da çok önemli olduğunu vurgulayarak “Tarımdan sanayiye, turizme kadar her alanda projelerimiz var ve bunları gerçekleştirip kentimizi güzelleştirip geleceğiyle ilgili yeni vizyonlar yapmak için çabalayacağız” dedi.

Kimyeci yerel seçimlerin çok önemli olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Hatay'a bundan önce hizmetler yapıldı ancak en önemli hizmet Hatay'ın büyükşehir statüsü kazanması oldu. Büyükşehir kapsamına alınmadan önce sorunların çözümü konusunda farklı sıkıntılar yaşanıyordu. Çünkü her bölgenin ayrı bir belediyesi olması, hizmet götürmede problemler yaşatıyordu. Ama şimdi Hatay'ın bir bütün olarak ayağa kalkması çok önemli. Hatay'ı en kısa zamanda Türkiye'nin kalkınmış ilk 5 ilinden biri yapmak için çalışacağız. Tarımdan sanayiye, turizme kadar her alanda projelerimiz var ve bunları gerçekleştirip kentimizi güzelleştirip geleceğiyle ilgili yeni vizyonlar yapmak için çabalayacağız. Şu anda 4 barajın bir anda yapılması çiftçilerimiz için çok güzel oldu. Turizm konusunda Hatay'ı bütün olarak öne çıkarmak konusunda projelerimiz var. Şehrimizi cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Bizim için kentsel dönüşüm çok önemli. Özellikle birinci derece deprem bölgesinde olmamızdan dolayı Antakya'da mevcut bulunan yapı stoku sıkıntılı durumda. Evde temizlik hizmetleri adında projemiz var. 60 yaş üstünde bulunan vatandaşlarımız için düşündüğümüz proje. Çünkü yaşlı vatandaşlarımız kendi evlerini temizlemekte güçlük çekiyorlar ve bize ulaştıkları takdirde ekip göndererek evlerinin temizlenmesine yardımcı olacağız.

Trafik konusunda şehrin sıkışıklığına yol açan uygulamaları kaldıracağız. Alt ve üst geçitler yapılarak kısa vadede trafiğin rahatlamasını sağlayacağız. Uzun vadede ise alternatif yollar, metrobüs hizmetleri, hafif raylı modelleri örnek alarak yapacağız. Kentsel dönüşüm projesi ise vatandaşlarımıza kesinlikle eziyet olmayacak. Mahalle mahalle, ada ada sorunları çözeceğiz. İlgili mahalle sakinlerinin, mülk sahiplerinin gönül rızasını alarak yapacağız. Mahallelinin istemediği bir şeyi zorla dayatmayacağız. İnsanımızın rahatlıkla algılayacağı şekilde sunumlarımızı gerçekleştirip projemizi anlatacağız” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ise Hatay'a yakışır bir seçim olmasını dileyerek “Şu anda atmosfer bu şekilde duruyor ve inşallah böyle devam eder” dedi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

2 ay, 21 gün önce / 05.03.2014 10:48:29   

EBELER, HAYATA KÜSMESİNSağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, Ebeler Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada ebelerin çalışma şartlarının ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Anne ve bebek ölümlerinin azalmasında önemli bir paya sahip ebeler, hayat kurtarmalarına karşın çalışma şartları ve ekonomik sebeplerle tükenmişlik içindedir, diyen Gönç açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Sağlık hizmetlerinde 2003 yılında yüzde 39,5 olan vatandaş memnuniyet oranı yüzde 76'ya çıktı. Sağlık-Sen tarafından hazırlanan Sağlıkta Dönüşüm Programı Değerlendirme Raporu'na göre Türkiye'de 2002 yılında bebek ölüm hızı binde 31,5 iken 2011 yılında binde 6,97 (AB ortalaması binde 4,0) olmuştur. Bu da göstermektedir ki yıllar itibariyle Türkiye'de bebek ölüm hızında önemli iyileşmeler söz konusu olmuştur. Bunun yanı sıra Türkiye'de anne ölüm hızı, 2006 yılında 100.000 canlı doğumda 30,93 iken 2011 yılı için 100.000 canlı doğumda 15,92 olarak kaydedilmiştir.

Elde edilen başarılarda önemli bir paya sahip ebe ve hemşirelerin sorunlarına yönelik yaptığımız araştırma raporundan çıkan sonuç ise çalışanlardaki tükenmişliği ve çalışma şartlarındaki memnuniyetsizliği ortaya koymaktadır. Çalışma koşullarından memnun olmayan çalışan oranı % 82,47, çalışma koşullarını bir önceki yıldan daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı ise % 47,24 olarak gerçekleşmiştir. Bu üzerinde düşünülmesi gereken sonuçtur.

Ebeler, kurumlarda hemşire ile aynı birimlerde (yoğun bakımlar, ameliyathane, diyaliz, acil vb.) çalıştırılmaktadır. Ancak o birimlerde çalıştıkları halde o birimi ilgilendiren eğitim ve sertifika programlarına katılamamaktadır. Ebelerin de bu eğitim ve sertifika programlarına katılmaları sağlanmalıdır. Vekil ebe hemşirelerin kadro talebi en kısa zamanda karşılanmalıdır. Ebelerin kendi kadrolarında istihdam edilmesi, uzman ebelik kadrosunun verilmesi gerekmektedir.

Eldeki tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, ebelerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmediği, çalışma şartlarından memnun olmadıkları, mesleği isteyerek seçmiş olmalarına rağmen (% 70,11), fırsatları olsa bu durumu değiştirmek istedikleri (% 68,06), ekonomik sıkıntılar sebebiyle aile içinde ve psikolojik olarak sıkıntılar yaşadıkları (%40,29), kendilerine (%87,95) ve ailelerine (%81,28) yeterince zaman ayıramadıkları, sosyal hayatlarının yok olduğu (%81,2) ve bütün bunların yaşam kalitelerini (yaşam kalitelerinden memnun olmayanların oranı % 74,39) ve memnuniyetlerini düşürerek tükenmişliğe yol açtığı görülmektedir. (Tükenmişlik oranı % 25,52)

Sağlık hizmetlerinin etkin yürütümü için yapılan çağdaş sağlık sistemine uygun örgütsel, eğitim ve yasal alanlardaki düzenlemeler gibi sistemin yapısal boyutunda yapılan değişikliklerin yanında birey boyutunda da incelemeler yapılması sağlık sisteminin etkin çalışması açısından önemlidir. Sağlık sistemini birey boyutunda incelediğimizde, yaşam kalitesinin ve hayat memnuniyetinin etkilediği değişkenlerin hepsinin bir arada ele alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bir zincirin halkası gibi, halkalardan biri kırıldığında tüm zincir zarar görmektedir.” dedi.

(Haber Merkezi)

4 gün, 1 saat önce / 21.4.2014 10:55:28   

İşaret dili eğitimini tamamlayan personellere sertifikaları verildiHatay Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Hatay Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen törende İşaret Dili Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan sağlık çalışanlarına sertifikaları verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen törende konuşma yapan Hatay Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, “Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun Engelli kişilere yönelik, sağlık hizmetlerinin sunumuna ilişkin genelgede İşitme Engelli hastalarla iletişimi sağlamak amacıyla, işaret dili bilen personel istihdam edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Bu kapsamda; İşitme engelli bireyler ile sağlık personeli arasında etkili iletişim kurabilmek için, tüm sağlık çalışanları arasında gönüllü personellerden oluşan 54 kişiye 3 ay boyunca 120 saatlik eğitim verilerek hak edenlere sertifikaları verildi.” dedi.

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, bundan sonra da talepler doğrultusunda eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

(Haber merkezi)

2 ay, 23 gün önce / 03.03.2014 11:02:16   

Çalışkan: Hatay'ı helal turizm bölgesi yapacağızSaadet Partisi (SP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, İskenderun Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Çelik ve partililer İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile görüşerek projelerini anlattı.

Çalışkan daha sonra İskenderun Gazeteciler Cemiyetine (İGC) ziyarette bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hatay büyükşehir belediye başkan adayları hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Çalışkan, ayrıca Hatay için hazırladıkları '31 Altın Proje'den söz etti.

Dünyada bir helal turizm pastası olduğunu belirten Çalışkan “Hatay'ı Ortadoğu'nun helal turizm bölgesi yapacağız” diyerek açıklamansa şöyle devam etti: Hatay'ımız dünyanın harikulade iklimlerinden bir tanesine sahip durumda. Bugün İzmir'den Mersin'e kadar birçok il sahil bölgesi olarak turizm ticaretinden pasta payını alır iken maalesef Hatay bu haktan mahrum.

Hâlbuki Hatay 15 dakika içerisinde 4 mevsimi bir arada yaşayabilen dünyanın ender vilayetlerinden bir tanesi. Bu şehrin turizminin iyi bir şekilde canlandırılması gerekiliyor. Turizm demek maddi imkânı olan birkaç kişinin Arsuz'da villa yaptırması demek değil. Buranın turizminin ekonomiye kazandırılması gerek. Onun için Hatay'ı Ortadoğu'nun helal turizm bölgesi yapacağız. Çünkü dünyada bir helal turizm pastası var. Malezya'dan Endonezya'ya, Arap ülkelerine kadar pek çok ülkenin muhtaç olduğu bu potansiyeli Hatay olarak değerlendireceğiz.

Bgün içeriği belli olmayan Amanos tüneli projesinin çok pahalı, gereksiz ve emperyalist bir proje olduğunu düşünüyoruz. Bu Amanos tüneli projesinin Hatay'ı hiçbir katkısı olmayacağı kanaatindeyim. Biz bu tünelin yerine tahta köprü olarak Amik ovasını öneriyoruz. Böylece İskenderunlu sanayici de yer problemi yaşamayarak Osmaniye gibi çevre illere yatırımlarını taşımak zorunda kalmayacak. Bu potansiyel, bu imkânlar burada kalacak. Ve istihdam sorunu da çözülmüş olacak” dedi.

“Saadet Kart Projesi”

Son olarak “Saadet Kart” projesi ile fakir ve fukaranın yanlarında olacaklarını söyleyen Saadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, elinde kartı olan muhtaç vatandaşımız kartın geçerli olduğu işyerlerinden istediği alışverişi yapacak. Ekmek fiyatı ise 30 kuruş olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 27 gün önce / 27.02.2014 10:38:23   

Avrupa'ya gönderilen öğrencilere yemek düzenlendi2012-2013 eğitim-öğretim döneminde Erasmus programı öğrenim ve staj hareketliliği kapsamında Avrupa'nın farklı ülkelerine gitme fırsatı bulan Erasmus programı öğrencileri için Mustafa Kemal Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi Erasmus Program Koordinatörlüğü tarafından Tayfur Sökmen Kampüsü Havuzbaşı Restoranda öğle yemeği düzenlendi.

Öğrencilerin karşılaştıkları sorunların tespiti ve gelecekte bu sorunların çözümü amacıyla düzenlenen yemekte öğrenciler, Erasmus Programının kendilerine kattığı değerlerden ve farklı ülkelerin insanlarını ve kültürünü tanımanın avantajlarından söz etti. Öğrenciler, gittikleri kurumlarda tanıştıkları öğrencileri ve personeli ülkemize ve MKÜ'ye davet etti.

Mustafa Kemal Üniversitesi 2012-2013 akademik yılında Öğrenim Hareketliliği programı kapsamında 139 öğrenci ve Staj Hareketliliği programı kapsamında 25 öğrenci olmak üzere toplamda 164 öğrenciyi Avrupa'nın değişik ülkelerine gönderdi. Personel hareketliliğinde ise 35'i ders verme ve 10'u eğitim alma faaliyeti olmak üzere toplam 45 personel Avrupa üniversitelerine gönderildi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 23 gün önce / 02.01.2014 10:40:53   

Merkez Market 4 yaşında
İlk halkasını 2010 yılında atan Merkez Market dört yaşına girdi.
Kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını Mehmet Bulanık’ın yaptığı, Merkez Market 4. yıl dönümünü, mezarlık yolu üzerinde bulunan ve zincirin ilk halkası olan Merkez Market şubesinde yaş pastası keserek kutladı.

Mehmet Bulanık 4. yıl dönümü kutlamasında yaptığı konuşmada; “Merkez Marketler Zinciri, zincirin ilk halkasını 2010 yılında bu güzel anlamlı bir gün için, tam da üzerinde durduğumuz bu noktada bizi bir araya getiren, Merkez 1 şubesinin açılışı ile sektörde yerini alarak, bu güzel kardeşlik bağlarının güçlü olduğu memleketimiz Hatay-Antakya da hizmet vermeye başladı.

Müşterilerinden aldığı güç ve siz değerli İştirakçi firmalardan ve dostlarından aldığı destekle 4 yıl gibi kısa bir zaman diliminde deyim yerinde ise “çift dikiş giderek” yılda iki şube ile merkez'de 8 olmak üzere, Boynuyoğun şubesi ile birlikte 9 şubeye ulaştı. Çok kısa sürede bizi buraya taşıyan Hataylı hemşehrilerimize öncelikle teşekkürü bir borç biliriz.

Merkez Marketler Zinciri “Biz İşimize Bakalım” Sloganı ile yola çıkarak şu anda tam da üzerinde bulunduğumuz “İlk Göz Ağrımız” olan Merkez 1 ile Zincirin ilk halkasının bereketli açılışı ile bugün 4 yıl sonra istikrarlı yükselişini korumaya devam ederek, kardeş halkalarını deyim yerinde ise “adeta perçimleyerek” yerelde, ulasal bir anlayış benimseyerek sektöre hızlı bir giriş yaptı.

Geçmişin deneyimi ile günümüze yön veren hizmet anlayışı ile müşteri ve çözüm odaklı çalışarak çıtasını sizlerin verdiği güç ve destekle daha yukarıya taşımaya devam edecektir. Bu anlayış içerisinde Merkez Marketler Zinciri, kurucuları, çalışanları siz dost ve müşterileri ile bu yolda ilerlemeye davam edecektir…

Bu güzel anlamlı günümüzde bizi yalnız bırakmayan siz tüm değerli misafirlerimize ayrıca teşekkür ederiz .” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

2 ay, 27 gün önce / 27.02.2014 10:29:34   

MKÜ'DE ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONFERANSIMustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü tarafından “Enerji Verimliliği'' başlıklı program düzenlendi.

Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve Makina Mühendisi Serhat Serkan'ın konuşmacı olarak katıldığı programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Mühendis Serhat Serkan konuşmalarında yalıtımın önemine vurgu yaptı. Mantolama tekniklerini anlatan Serkan, en iyi yalıtımın yapıya gelen tehditleri geldikleri yerde durduran yapılar olduğunu belirtti. Bu tehditlerin genelde yapı dışından olduğunu söyleyen Serkan, “Yapılar, su-nem-ısı gibi yalıtımlarla tüm dış kabuğu sarmalıdır. Yapı sanatında bütün uygulamalar gibi geliştirilmiş her türlü ısı-ses-su-yangın gibi yalıtım malzemesi ancak doğru şekilde tasarlanır ve doğru olarak uygulanırsa amacına ulaşır.” dedi.

Isı kayıpları, ısı köprüleri, binalarda enerji verimliliği çalışmaları, binalar için yönetmelikler, binalarda ısı yalıtım kuralları, ısı ve ses yalıtım, yangın güvenliği konularına değinen Serhat Serkan ''Ayıplı konut nedir?'' sorusuna önemle vurgu yaptı. Serkan, ''Ayıplı konut'un'' yönetmeliklere uygun yapılmayan konutlar olduğunu hatırlattı. İnsanların konut satın alırken konutta pek çok özellik aradığın dile getiren Serkan, “Oysa insanlarımızın konutun fiziksel özelikleri dışında yönetmeliklere uygun yapılıp yapılmadığına da dikkat etmeleri gerekir.” uyarısında bulundu.

Serkan konuşmasında tüketicilerin, yönetmeliklere uygun yapılmayan konutları “Ayıplı konut'' olarak adlandırması ve bu durumda hukuken bazı haklara sahip olduklarını da bilmeleri gerektiğini kaydetti.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 1 gün önce / 17.4.2014 10:40:12   

Öğrencilere hemşirelik mesleği tanıtıldıÖğrencilerin bilinçli meslek tercihinde bulunmalarını amaçlayan Antakya Anadolu Lisesi, alanında uzman kişileri okula davet ederek mesleklerini tanıtma imkanı sunuyor. Öğrencilerin ilgisini çeken seminerler sersinin bu seferki misafiri Defne Hastanesi Başhemşiresi Duygu Kanat oldu.

Kanat, mesleğinin doğuşu ve gelişimi ile günümüzdeki durumu ile ilgili bilgiler vererek hemşirelik mesleğinin türkiyedeki tarihi gelişimini de anlatan kanat mesleklerinin çok kutsal olduğunu ifade etti. Okuma koşullarından söz eden Kanat, eğitim sürecinin zor olduğunu ifade etti. Hemşirelik mesleğine olan ihtiyacın hiçbir zaman bitmeyeceğini söyleyen Kanat, bu mesleği tercih edenlerin iş bulma riski yaşamayacağını ifade etti.

Gelir durumunun devlet ve özel sektörde değiştiğini, zor ama zevkli bir iş olduğunu, iyileşen hastaların kendileri için mutluluk kaynağı olduğunu ifade eden Kanat, bu mesleğinin sadece bayan mesleği olmadığını artık erkeklerin de çok tercih ettiği bir meslek olduğunu söyledi. Programın sonunda soru cevap bölümünde öğrencilerin sorularını cevaplandıran Kanat öğrencilere hemşirelik mesleğini tanıtma imkanı sunan okul idaresine teşekkür etti. Öğrencilere sınavlarda başarılar diledi.

Öğrenciler ve okul idaresi adına okul rehber öğretmeni Hasan Altınöz, Defne Hastanesi Başhemşiresi Duygu Kanat'a katılımından dolayı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

1 hafta önce / 18.4.2014 10:34:52   

YAZARLARIMIZ