......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 178252
YORUM MANŞET
HATAY, 77. YILDA TEK YÜREK
HATAY, 77. YILDA TEK YÜREK

 HATAY, 77. YILDA TEK YÜREKHatay’ın Anavatan’a ilhakının 77. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Anavatan’a katılışının yıldönümünde Hataylılar, tek yürek oldu.

Törenler Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı ve ardından şehitlik ziyaretiyle devam etti.

23 Temmuz 2016 Cumartesi günü gerçekleşen kutlamalar; Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Antakya Şehitliği'nde devam eden tören ise, çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Ercan Topaca, deftere şunları kaydetti: "Aziz Şehitlerimiz, Sizlerin emaneti olan ve ebediyen payidar kalması için gerektiğinde bizlerin de canını feda etmekten çekinmeyeceği bu topraklar, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün siyasi başarısının ve millet olarak birlikte yaşama arzusunun bir neticesi olarak bundan 77 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih eden üstün bir sadakat ve vatanseverliğin sahibi Hataylıların ortaya koyduğu o güçlü irade, bugün de aynı kararlılıkta ayaktadır.

Bağımsızlığını canından aziz bilen bir milletin evlatları olarak bu kutsal mirasa en güçlü şekilde sahip çıkmak ve ebediyete kadar yaşatmak, milletimize ve siz aziz şehitlerimize karşı asli görevimizdir.

Bu vesile ile Hatay’ın Anavatan’a katılışının 77. yıldönümünü yürekten kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını bu topraklar için feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Vali Topaca ve beraberindekiler daha sonra Şehitliği gezerek karanfil bıraktılar.

Şehitleri kabirleri başında ziyaret eden ve şehit aileleriyle de yakından ilgilenerek şehit yakınlarının talepleri konusunda ilgililere talimat veren Vali Topaca, Şanlıurfa şehidi Fatih Kılbey’in çocukları tarafından Babalar Günü için çizilen ve mezar taşına asılan resmi inceledi ve şehidin çocuklarıyla bir süre sohbet etti.

Ziyaretlerin ardından ülkemizin milli mücadelesinde ve Hatay mücadelesinde hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Törene Hatay Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Fahrettin Göncü, Bilal Bozdemir, H. Volkan Köksal, Mahmut Hersanlıoğlu,  Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb.   Turgay Aras, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,  kurum müdürleri, askeri erkân, şehit aileleri ve gazilerimiz ile çok sayıda Hataylı katıldı.

(Haber Merkezi)

HATAY’IN BÜTÜN RENKLERİ SESİNİ YÜKSELTTİ
HATAY’IN BÜTÜN RENKLERİ SESİNİ YÜKSELTTİ

 HATAY’IN BÜTÜN RENKLERİ SESİNİ YÜKSELTTİHatay Valisi Ercan Topaca, ilimizin mevcut huzuruna ve kardeşlik iklimine katkı yapmak üzere valilik makamında gerçekleştirilen toplantıda yapılan davet üzerine, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi.

Vali Topaca toplantıda yaptığı konuşmada “Milletimizin iradesine 15 Temmuz günü vurulmak istenen darbe girişimine karşı Hatay’ın bütün renkleri biraraya gelerek sesini yükseltmiştir” dedi.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen programda Vali Topaca, göstermiş olduğu misafirperverlik dolayısıyla CHP İl Başkanı Mansuroğlu’na teşekkür ederek; “Hataylı hemşehrilerimiz geçmişten gelen hoşgörü kültürünün bir yansıması olarak karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde birlik ve beraberliğimizi daima muhafaza etmeyi bilmiştir. Hele söz konusu milli bir meseleyse bu bağlar daha bir sıklaşarak müthiş bir güce dönüşmektedir. Tıpkı Hatay’ın Anavatan’a katılması sürecinde farklı ırk ve inançtan hemşehrimizin temsilcisi olan 40 vekilin oybirliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih edişinde olduğu gibi bugünlerde de Hatay halkı tek yürek olmuştur. Milletimizin iradesine 15 Temmuz günü vurulmak istenen darbe girişimine karşı da Hatay’ın bütün renkleri biraraya gelerek sesini yükseltmiştir. Her vesileyle karşılıksız sevgisini birbirinden esirgemeyen insanların yaşadığı böyle güzel bir ilde görev yapmaktan son derece büyük mutluluk duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Topaca ’ya Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il başkanları ile bazı kanaat önderleri katıldı.

(Haber Merkezi)

SİYASİLERDEN DEMOKRATİK DURUŞ
SİYASİLERDEN DEMOKRATİK DURUŞ

 SİYASİLERDEN DEMOKRATİK DURUŞ15 Temmuz 2016 akşamı İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sonrasında dün birlik ve beraberlik sergilemek üzere Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen öncülüğünde AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı ve Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan’la birlikte Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısında sırasıyla Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı, AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur ve Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde (HGC) gerçekleştirilen basın toplantısının ilk konuşmasını gerçekleştiren HGC Başkanı Ahmet Yetişen, “ Geçtiğimiz Cuma akşamı ülkemiz büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Milletimizin, meclisimizin, siyasetçilerimizin dik duruşları sayesinde ülkemiz demokrasisini aksatacak hiçbir olaya sebep vermedi. Ülkemizde bu tür olayların bir daha olmaması için birlik ve beraberliğimizi siyaset dışında tutarak devam ettirmemiz gerektiğine inanıyorum. Medya ve halkımızın birlikte çalışması sonucu, bu gerçekleştirilen darbe girişimi amacına ulaşamamıştır. En güzel yönetim şekli Cumhuriyet’tir. Bunun kıymetini bilelim. Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetini bir kez daha anlamış olduk. Bu arada Hatay’da bulunan siyasi parti il başkanlarıma Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya geldikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in konuşmasının ardından söz alarak bir konuşma gerçekleştiren MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı, “15 Temmuz’da yapılan darbe girişimine karşı amasız, fakatsız karşı duruş sergiledik. Bizlerde 15 Temmuz akşamı yapılan darbe girişiminden dolayı üzüntülüyüz. Bu darbenin hiçbir şekilde savunulacak bir tarafı yoktur. Cenab-ı Allah bizlere o günleri yaşatmasın. Darbe girişimi akşamında TBMM’de oluşan siyasi birliktelik inşallah bundan sonraki süreçte de devam eder. Bugün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde çok güzel bir birliktelik ortaya koyduğumuza inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bekası için bu iyi niyetli sürecin inşallah bundan sonra da devam edeceğini ümit ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize de geçmiş oldun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

AK Parti Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç toplantıda yaptığı konuşmada, “15 Temmuz akşamı ülkemizde yaşanan kara tablo tarihimize kara leke olarak girdi. Bu darbe girişiminde bulunanları en ağır şekilde kınıyor ve lanetliyorum. Ülkemiz inşallah bir daha böyle acılar ve karanlık görmez diye ümit ediyorum. Bugün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde siyasi partilerimizin genel başkanları Ankara’da bir arada olduğu gibi, bizlerde siyasi partilerimizin Hatay İl Başkanları olarak birliktelik ortaya koymuş durumdayız. Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde bulunmamızın nedeni, ülkemizin milli iradesine yapılan saldırıyı kınamak için ve ülkemizin milli birliğine yapılan saldırıya karşı tek vücut olduğumuzun göstergesidir. Darbe girişimine karşı başta aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum. Çok aziz ve necip bir milletin mensubu olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır. Bu manada milletimizle birlikte, yerel ve ulusal ayırt etmeden basın camiasına da en kalbi şükranlarımızı sunuyoruz. HGC başkanı Ahmet Yetişen nezdinde gerçekleştirilen bu toplantıya katılım gösteren siyasi parti il başkanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur yaptığı konuşmada, “93 yıllık Cumhuriyet tarihinde darbelere hep karşı çıkılmıştır. Bizler demokrasinin ve cumhuriyetin gerekliliğine inanan bir siyasi partiyiz. Bundan önceki yaşanan darbelere karşı nasıl dik durduysak, geçtiğimiz Cuma akşamı da yapılmak istenen darbe girişimine karşı dimdik ayaktayız. Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde oluşturduğumuz bu tablo, ortak bir dik duruşun ve Cumhuriyetimize nasıl sahip olduğumuzun bir tablosudur. Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen öncülüğünde katılım gösteren siyasi parti il başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim ortak paydamız Hatay’dır, bizim ortak paydamız Türkiye’dir. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, Türk Milleti’ne de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Son olarak Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan yaptığı konuşmada, “Milletçe atlattığımız büyük bir darbe girişiminin ardından bu toplantının Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde siyasi parti il başkanlarıyla birlikte yapılması son derece önemlidir. Milletimiz, hiçbir ayrım gözetmeksizin ortak bir mesele için toplandı. Bu darbe girişimine karşı gerekli tedbirler, en ince ayrıntısına kadar alınacaktır. Hatay olarak alevisiyle, sunnisiyle, kürdüyle, arabıyla her görüşten insanın kardeşçe huzur içerisinde yaşadığı memleketimizde kesinlikle hiçbir kışkırtıcılığa izin verilmemelidir. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, ailelerine sabırlar diliyorum. HGC Başkanı Ahmet Yetişen öncülüğünde yapılan basın toplantısında katılım gösteren il başkanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen öncülüğünde düzenlenen basın toplantısına çok sayıda basın mensupları katılım gösterirken, toplantıya katılan siyasi parti il başkanları Lütfü Kaşıkçı, Ahmet Atıç, Mehmet Güzelmansur ve Necmettin Çalışkan gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

(Haber Merkezi)

DARBEYE KARŞI SİVİL DURUŞ
DARBEYE KARŞI SİVİL DURUŞ

 DARBEYE KARŞI SİVİL DURUŞTürkiye’de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak 81 il’de ortak açıklamada bulunarak “Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız, demokrasi varsa hepimiz varız” dedi.

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Antakya Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Kuseyri ve yönetim kurulu üyeleri ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve yönetim kurulu üyeleri tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de basın toplantısı düzenleyerek darbe girişimine tepki gösterdi.

ATB Başkanı Kuseyri ve ATSO Başkanı Çinçin, düzenledikleri basın toplantısında “Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, Ülkemize ve Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın” diyerek şu ifadelerde bulundu: “Türkiye’de özel sektörün tamamını temsil eden TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak 81 il’de, bu ortak açıklamayı aynı anda yapıyoruz.

15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır.

Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, Birliğimiz ve Oda-Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk.

Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük mutluluk duymalıdır. Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısında dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz.

Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman Emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz. Onlara minnettarız. Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.

Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idare istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz. Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin tamamen ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz.

Hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.

Allah’a şükür milletimizin sağduyusu, feraseti, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk. Bu şerden, hem demokrasimizi, hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek çıktık. Hepimiz demokrasi konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın değerini bilmeliyiz. Şimdi çok daha güçlü olmak, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız.

Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanı diyoruz. Geçmişte olduğu gibi, bugün de, yarın da TOBB ve 365 Oda-Borsa olarak demokrasiden, milletimizden, devletimizden yana olmaya devam edeceğiz.

Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların da karşısına dikileceğiz. Özel sektör olarak, ülkemiz ve milletimiz için daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Yeter ki birlik ve beraberliğimizin kıymetini aklımızdan çıkarmayarak omuz omuza verelim. Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim.

Bu vesileyle halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz. Devletimiz ve Ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız. Allah, Ülkemize ve Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.” Dedi.

(Haber Merkezi)

DEMOKRASİ ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK
DEMOKRASİ ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK

DEMOKRASİ ŞEHİDİMİZİ EBEDİYETE UĞURLADIK15 Temmuz 2016 Cuma günü yaşanan darbe girişiminde Ankara Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne yapılan hain saldırı neticesinde şehit düşen 24 yaşındaki Komiser Yardımcısı Gülşah Güler’in cenazesi, Kırıkhan ilçesinde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından Kırıkhan Ulu Cami’de öğle namazını müteakip kıldırılan cenaze namazının ardından Gülşah Güler’in naaşı Yasin-i Şerif tilaveti, dualar ve gözyaşları ile Kırıkhan İlçe Şehitliği’nde toprağa verildi.

Saygı atışının ardından, bekar olan Şehit Komiser Yardımcısı Gülşah Güler’in tabutunun üzerine örtülen, şehidin emaneti Türk Bayrağı’nı Hatay Valisi Ercan Topaca, İl Emniyet Müdürü ile birlikte şehidin babasına teslim etti.

Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Demokrasi şehidimiz Komiser Yardımcısı Gülşah Güler’e Allah’tan rahmet acılı ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.

Dün gerçekleştirilen cenaze törenine Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Fevzi Şanverdi, Mehmet Öntürk, Serkan Topal, Mehmet N. Ahrazoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Önlen, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, İl Emniyet Müdürü, Kırıkhan Başsavcısı Gökhan Kapağan, şehidin ailesi, yakınları ile binlerce hemşerisi katıldı.

(Haber Merkezi)

HATAY, 77. YILDA TEK YÜREK

Hatay’ın Anavatan’a ilhakının 77. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Anavatan’a katılışının yıldönümünde Hataylılar, tek yürek oldu.

Törenler Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı ve ardından şehitlik ziyaretiyle devam etti.

23 Temmuz 2016 Cumartesi günü gerçekleşen kutlamalar; Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Antakya Şehitliği'nde devam eden tören ise, çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Ercan Topaca, deftere şunları kaydetti: "Aziz Şehitlerimiz, Sizlerin emaneti olan ve ebediyen payidar kalması için gerektiğinde bizlerin de canını feda etmekten çekinmeyeceği bu topraklar, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün siyasi başarısının ve millet olarak birlikte yaşama arzusunun bir neticesi olarak bundan 77 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı devlet olmaya tercih eden üstün bir sadakat ve vatanseverliğin sahibi Hataylıların ortaya koyduğu o güçlü irade, bugün de aynı kararlılıkta ayaktadır.

Bağımsızlığını canından aziz bilen bir milletin evlatları olarak bu kutsal mirasa en güçlü şekilde sahip çıkmak ve ebediyete kadar yaşatmak, milletimize ve siz aziz şehitlerimize karşı asli görevimizdir.

Bu vesile ile Hatay’ın Anavatan’a katılışının 77. yıldönümünü yürekten kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarını bu topraklar için feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Vali Topaca ve beraberindekiler daha sonra Şehitliği gezerek karanfil bıraktılar.

Şehitleri kabirleri başında ziyaret eden ve şehit aileleriyle de yakından ilgilenerek şehit yakınlarının talepleri konusunda ilgililere talimat veren Vali Topaca, Şanlıurfa şehidi Fatih Kılbey’in çocukları tarafından Babalar Günü için çizilen ve mezar taşına asılan resmi inceledi ve şehidin çocuklarıyla bir süre sohbet etti.

Ziyaretlerin ardından ülkemizin milli mücadelesinde ve Hatay mücadelesinde hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizin ruhu için Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Törene Hatay Valisi Ercan Topaca’nın yanı sıra Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Fahrettin Göncü, Bilal Bozdemir, H. Volkan Köksal, Mahmut Hersanlıoğlu,  Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb.   Turgay Aras, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,  kurum müdürleri, askeri erkân, şehit aileleri ve gazilerimiz ile çok sayıda Hataylı katıldı.

(Haber Merkezi)


11 saat, 55 dakika önce / 25.07.2016 11:06:40   

BASIN, DEMOKRASİNİN YAŞAMASINI SAĞLAYAN UNSURLARIN BAŞINDA

Hatay Valisi Ercan Topaca, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum diyen Vali Topaca, “Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan unsurların başında gelmektedir” dedi.

''İkinci Meşrutiyet’in yürürlüğe girmesiyle Türk basınına yönelik uygulanan her türlü sansür kalkmış ve sansürün kalktığı 24 Temmuz her yıl Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır diyen mesajında şu ifadelere yer verdi: “Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan unsurların başında gelmektedir.

İçinde bulunduğumuz iletişim çağında yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları tüm dünyadaki gelişmeler hakkında toplumu bilgilendirmenin yanı sıra vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması gibi önemli bir sorumluluğu da üstlenmektedir.

Son dönemde yaşanan menfur darbe girişimi gösterdi ki milli değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlükleri temel alan bir anlayışla görevini yerine getiren basın organları demokrasilerin en büyük güvencesidir. Milli iradeye vurulmak istenen bu kalkışmada, milli birlik ve bütünlüğümüzü koruyucu tutum ve yayınlarından dolayı basın mensuplarımız her türlü övgü ve takdiri hak etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle basında sansürün kaldırılışının 108. yıl dönümünde, ilimizde faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız başta olmak üzere bütün basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, çalışmalarında başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.'' dedi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 57 dakika önce / 25.07.2016 11:04:46   

Temizyürek Ailesi’nin sünnet sevinci

Basın camiasının tanınmış ismi Abdullah Temizyürek ve eşi Hale Temizyürek, biricik erkek evlatları Mehmet’in sünnet töreniyle hayatlarının en mutlu günlerinden birini yaşadı.

Temizyürek Group bünyesinde TEM Ofset, Hatay Söz Gazetesi, Hatay Gazetesi ve Ufuk Gazetesi’nin imtiyaz sahipliğini yapan Abdullah Temizyürek’in oğlu Mehmet Temizyürek önceki gün Güngör Uydukent Havuzbaşı Restaurant’ta gerçekleştirilen sünnet töreni ile erkekliğe ilk adımını attı.

Düzenlenen tören öncesinde davetlileri tek tek kapıda karşılayan Hale-Abdullah Temizyürek çifti, daha sonra katılım gösteren tüm davetlilere Türk Bayrağı dağıttılar. Türk Bayrağıyla renkli görüntüler oluşturan davetlileri masalarında ziyaret eden Hale-Abdullah Temizyürek çifti davetlileri selamladılar.

Hale-Abdullah Temizyürek çiftinin çocukları Mehmet’in sünnet düğünü neşe içerisinde gerçekleşti.

Gecenin son saatlerine kadar süren sünnet töreninde katılımcılara davetlerinden dolayı Hale-Abdullah Temizyürek çifti teşekkür ettiler.

Bu arada Mehmet’in ismini taşıdığı dedesi HGC Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hanifi Temizyürek ve babaannesi Lütfiye Temizyürek’in de gecede çok mutlu oldukları gözlendi.

Kirveliğini HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’nin yaptığı ve Güngör Uydukent Havuzbaşı Restaurant’ta düzenlenen sünnet törenine Temizyürek Ailesinin akraba, dost ve sevenlerinin yanında gazeteci meslektaşları da katılarak bu mutluluğu paylaştı.

(Yorum Haber Merkezi)


11 saat, 59 dakika önce / 25.07.2016 11:03:19   

Türk Medyası darbe girişiminden alnının akıyla çıktı

Türkiye’de son yaşanan darbe girişimine tepki gösteren ilk sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun Genel Başkanı Nuri Kolaylı, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde çözüleceğine dikkat çekerek darbe girişimini bir kez daha lanetleyen Kolaylı, şu görüşlere vurgu yaptı; “Özgür ve tarafsız basının demokrasiler için taşıdığı büyük önem, son yaşadığımız darbe girişiminde açıkça ortaya çıkmıştır.

Darbe girişimine halkımızın şanlı direnişiyle birlikte tüm gücüyle karşı duran medya kuruluşlarımız, halkın özgür haber alma hakkını sonuna kadar savunmuş, darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir. Demokrasiye sahip çıkarak darbelere kararlılıkla karşı duran Türk medyası, Türkiye’nin aydınlık ve güçlü geleceği için halkımızın yanında saf tutmaya devam edecektir.

Demokrasi adına verilen bu önemli sınavdan alnının akıyla çıkan medyamızın önü daha da açılmalı, sektörümüzde yaşanan sorunlar çözülerek daha özgür ortamda haber yayını yapılması sağlanmalıdır.

Bilindiği gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmişti.

Özellikle 1980 darbesi ve sonrasında yaşanan dönemde düşüncelerini yazdıkları, röportaj yaptıkları gerekçesiyle meslektaşlarımız hakkında davalar açılmış, gazeteciler tutuklanmış, medyaya ve basın mensuplarına yönelik baskılar artmıştı.

Şimdi bu süreci sona erdirme ve basın özgürlüğünü gerçek anlamda sağlama günüdür.

Beklentimiz, darbe girişiminin yaşandığı ve terörün çirkin yüzünü sık sık gösterdiği bu hassas dönemde, zaman geçirilmeden basının sorunlarını çözümleyen düzenlemelerin yapılmasıdır.

Ülkemiz, basın/medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğuna kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır.” dedi.

(Haber Merkezi)


11 saat, 59 dakika önce / 25.07.2016 11:02:45   

BAHÇEŞEHİR OKULLARI HATAY’DA

Hatay Adliye Sarayı arkasında 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda hizmet vermeye başlayacak olan Bahçeşehir Okulları basın mensuplarına tanıtıldı.

Bahçeşehir Okulları Kampüsünde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Hatay Kurucu Temsilcisi Serdal Aslan, Genel Müdür Sefer Kaplan, Kurucu Üyeler Nursel Örak, Seminer Yazıcı, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Antakya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Murat Berber ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Bahçeşehir Okulları olarak Hatay’ı eğitimde hak ettiği yere getirmek olduğunu belirten Bahçeşehir Okulları Kurucu Temsilcisi, Uğur Eğitim Kurumları Hatay Kurucusu Serdal Aslan açıklamasında şu ifadelerde bulundu.

“Yönetim kurulu olarak 3 yıl önce Uğur Okulları markasıyla Antakya’da başlattığımız vizyonla yepyeni eğitim anlayışıyla bir halka daha eklemekten ve bu toprağa, bu ülkeye eğitim adına bire katkı sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz.

Türkiye’nin en önemli zincir okullarından biri olan Bahçeşehir Okulları’nı Hatay’a, Hatay öğrencisinin hizmetine sunma çalışmaları, hummalı bir çalışma sonucunda hayat buldu. Bu okulun gerek fikir süreci gerek yapım, şimdi ise kullanım sürecinde katkısı olan herkese teşekkür eden Aslan, inanıyorum ki, muadillerinden çok farklı bir proje ile oluşturduğumuz bu okulda öğrencilerimizin ufkunu açacak pek çok merkez ile sadece ilimizde değil ülke çapında da adından söz ettirecek” dedi.

Bahçeşehir Uğur Okulları Kurucu Üyesi ve Okul Müdürü Sefer Kaplan ise; Okulumuzda, hayal kurmanın, üretimin, bilimin, farklı düşünmenin hayat bulacağını, dünya standartlarında kabul görmüş eğitim anlayışı olan ve Türkiye’de Bahçeşehir markasıyla özdeşleşen “Çift Dilli Eğitim” ve STEM+A (science, tecnology , engineering, mathematics+ art) eğitimleri ile yeni bir eğitim anlayışıyla Türk Milli Eğitim müfradatını uygulayacaklarını, kampüste oluşturdukları  sosyal yaşam alanlarının yanı sıra STEM, Robotik Kodlama ve İnovasyon laboratuvarlarında öğrencilerimizin adından söz ettirecek projelere imza atacaklarını belirtti.

(Haber&Foto: Hasan KAYA)


12 saat, 2 dakika önce / 25.07.2016 11:00:35   

HGC yönetiminden Başkan Yetişen’e başsağlığı

Hatay Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu, HGC Başkanı Yetişen’e başsağlığı mesajı yayınladı.

HGC Başkanı Yetişen’in birkaç gün içerisinde iki amcasını da kaybettiğini belirten HGC Yönetimi, Başkan Yetişen’e başsağlığı ve sabırlar diledi.

HGC Yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: Cemiyet Başkanımız Ahmet Yetişen’in birkaç gün ara ile iki amcasını da kaybettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Önce amcası Necat Yetişen’i sonra da diğer amcası Turgut Yetişen’i kaybeden HGC Başkanı Yetişen’e sabırlar dileriz.

Merhumlara Allah’tan rahmet, başta HGC Başkanımız Ahmet Yetişen olmak üzere yakınlarına başsağlığı dileriz.” denildi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 2 dakika önce / 25.07.2016 10:59:43   

LİNÇ GİRİŞİMİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan, Dörtyol İlçe temsilcisi Mustafa Düzenli’ye bir linç girişimi olduğunu belirterek bu girişime asla izin vermeyeceklerini ifade etti.

Memur-Sen bu ülkenin birliği ve beraberliği için üstüne ne vazife düşmüşse bugüne kadar yerine getirmiş bundan sonrada getirmeye devam edecektir diyen Urhan, açıklamasına şöyle devam etti: “Vatan, Millet ve Mukaddesat adına Tüm Millet fertlerinin bir araya gelerek Çanakkale ruhunun yeniden canlandırıldığı birlik ve diriliş gecesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın “Meydanlara İnin” ifadesinin bir tezahürü olarak Dörtyol Saat Meydanında 18 Temmuz akşamı yatsı namazından sonra Şehitlerimizin ruhuna Kur’an-ı Kerim okumak ve dua etmek için bir araya gelinmiştir.

Yapılan Kur’an tilaveti ve duadan sonra alana toplanan vatandaşlarımıza ve üyelerimize teşekkür etmek üzere Memur-Sen İlçe Temsilcimiz Mustafa Düzenli halkı bütünleştirici ve birleştirici ve duygularını ifade eden cümleler kurmuştur. Kamuoyuna açık bir alanda ve devlet yetkililerinin de hazır olduğu konuşmada temsilcimiz : “ Sakın meydanlara çıkmayın, kargaşaya sebep olmayın, polis ve askerle karşı karşıya gelmeyin” diyerek milleti evlerinde tutmaya çalışan bazı malum çevrelerin sözü üzerine, sayın Cumhurbaşkanımızın “Meydanlara Sahip Olun” sözüne karşılık olarak ifade eden Cuntacıları kastederek “Bugün evinden çıkmayan haindir” ifadesine yer vermiştir.

Konuşmanın bütünü incelendiğinde bu ifade ile neyi ve kimleri kastettiği açıkça anlaşıldığı halde bir takım mihrakların sosyal medya üzerinden ve şikayetleri ile İlçe Temsilcimize karşı karalama ve linç girişimi başlatılmıştır.

Ne konuştuğunu bilerek konuşan ve vatansever milletimizin birliği ve bütünlüğü için canhıraş çalışan ilçe temsilcimizin itibarsızlaştırılma hareketine asla müsaade etmeyiz. Memur-Sen bu ülkenin birliği ve beraberliği için üstüne ne vazife düşmüşse bugüne kadar yerine getirmiş bundan sonrada getirmeye devam edecektir. Herkes tarafından bu gerçek bilindiği halde bu tip suçlamalar bizleri derinden üzmüştür. Kaldı ki ilçe temsilcimiz Mustafa Düzenli Dörtyol’da yayın yapan medya organlarına niyetinin ne olduğunu açıkça ifade etmiştir. Bu durumdan vazife çıkarmak isteyenlere fırsat vermeden Memur-Sen dik ve onurlu duruşunu devam ettirecektir.” dedi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 3 dakika önce / 25.07.2016 10:58:54   

DEMOKRASİ NÖBETİNE DEVAM

Antakya Belediye Başkan İsmail Kimyeci, Antakya Belediye Parkında (DSİ) demokrasi nöbetine devam ettiklerini bildirdi. Başkan Kimyeci milli irade olarak ifade ettiği vatandaşlardan büyük destek aldıklarını, bundan dolayı minnettar olduğunu ifade etti.

15 Temmuz günü hain terör örgütü FETÖ tarafından düzenlenen ve milli irade sayesinde başarısızlıkla sonuçlanan kalkışmanın 7. gününde de demokrasi nöbeti tüm Türkiye’de olduğu gibi Antakya’da da devam ediyor. Her akşam yoğun katılım gösterilen demokrasi nöbetlerinin 7. gününe Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve eşi Nursel Kimyeci, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Memur-Sen Hatay İl Başkanı Hasan Urhan, Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen, Defne İlçe Başkanı Atilla Önal, sendika temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci demokrasi nöbetlerine devam edeceklerini belirttiği konuşmasında, milli iradenin desteklerinden dolayı minnettar olduklarını, birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini bu süreçte görmüş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu ifade etti.

(Haber Merkezi)


12 saat, 5 dakika önce / 25.07.2016 10:57:08   

ÖZGÜR BASININ ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ANLAŞILDI

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada özgür basının öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirtti.

Gazetelerin Kontrol memurlarının denetiminden geçip baskıya verildiği dönemlerde, 24 Temmuz 1908 tarihinde ikinci meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi ile sansürün kaldırılması ve 24 Temmuz basın bayramı olarak anılmaya başlamıştır diyen Başkan Yetişen açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemizde son günlerde yaşadığımız darbe girişiminin önlenmesinde Özgür basının önemi bir defa daha anlaşılmıştır, basının yönlendirmesi ve halkımızın sokaklara çıkmasıyla ülkemiz bir felaketin eşiğinden dönmüş ve demokrasimiz sekteye uğramamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Basın Milletin Ortak Sesidir’’ sözlerinin doğruluğu bir kez daha kanıtlanmış, Çağdaş ve demokratik yaşamın vazgeçilmezi olan özgür basınının önemi bir defa daha anlaşılmıştır. Gecesini gündüzüne katarak emek veren tüm basın çalışanlarının sansürsüz, üzerinde baskı olmadan özgürce düşüncelerini dile getirebilmelerini diliyor, 24 Temmuz basın bayramını kutluyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 6 dakika önce / 25.07.2016 10:56:34   

BASIN, BİR MİLLETİN ORTAK SESİDİR

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Savaş mesajında, kamuoyu vicdanını gerek sözlü gerek yazılı olarak ifade eden basın camiasının önemine dikkat çekerek, “Gazetecilik; sorumluluk gerektiren, ağır yükümlülükleri olan bir meslektir. Bu bağlamda basın mensupları çok önemli bir görev ifa ediyor. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, “Basın, bir milletin ortak sesidir”. Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı ‘İletişim özgürlüğü’ şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır. Bu bakımdan sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanması, basın tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Temmuz basın bayramınızı kutlar, basın meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmaların devamını dileyerek mesleğini etik ilkeler çerçevesinde yapan tüm basın mensuplarına selam ve sevgiler sunarım” dedi.

(Haber Merkezi)


12 saat, 6 dakika önce / 25.07.2016 10:55:59