......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 110702
YORUM MANŞET
Planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyız
Planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyız

 Planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyızMustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, üniversiteler istedikleri kadar bilim üretsinler, bulunduğu şehirle bütünleşmediği sürece üniversite olamayacağını belirterek “Bilgiyi paylaşmalı ve planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyız” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, meclis üyeleri ve belediye başkan yardımcılarından oluşan bir heyet eşliğinde, göreve yeni atanan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya'yı ziyaret etti.

            Kalabalık bir heyet eşliğinde Rektör Kaya'yı ziyaret eden Başkan Kimyeci yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay'ın tanıtımına, sahip olduğu özellikleri öne çıkaracak çalışmalara ev sahipliği yaptı. Bundan sonraki süreçte de bu gibi çalışmalara önem verileceği düşüncesindeyim. Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay'ın marka olmasında katkı ve desteklerini esirgemeyecektir. Üniversitenizin yerel yönetimlerle yapacağı güzel faaliyetlerle, Antakya'mızı daha da güzelleştireceğine olan inancımı belirtmek isterim. Bizler de Antakya Belediyesi olarak tüm faaliyetlerde üzerimize düşen görevleri yapmaktan mutluluk duyacağımızı ifade etmek isterim. Bu çerçevede Antakya Belediyesi ailesi adına yeni görevinizde başarılar diliyor, bir kez daha sizleri tebrik ediyorum.” dedi.

            Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya; “Size ve nezdinizde meclis üyelerinize bu nazik ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Hatay çok güzel bir şehir, bu şehri geliştirmek ve güzelleştirmek için üniversite olarak üzerimize düşeni yapmaya her daim hazırız. Üniversiteler istedikleri kadar bilim üretsinler, bulunduğu şehirle bütünleşmediği sürece üniversite olamazlar. Bu düşüncelerle inşallah bizler de tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile şehrimiz için gereken ne ise yapacağız. Bilgiyi paylaşmalı ve planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyız. Bu doğrultuda da en önemli desteklerimiz kamu kurumlarıdır.

            Birlikte proje üreterek şehrimize hizmet etmeyi arzuluyoruz. Bizlerin tek derdi çalışmaktır. Bu şehir için hep birlikte çalışacağız.” şeklinde konuştu.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci kendisine eşlik eden meclis üyeleri Mehmet Güzelmansur, Ömer Ercin, Mustafa Tül, Hikmet Bilgin, Rüstem Konak, Emin Kebapçıoğlu, Hüseyin Yılmaz, Cengiz Yıldız, Şemsettin Günay, Armağan Teköz, Hikmet Hatunoğlu, Mahmut Tansal, Aynur Karaçete, Abdurrahman Taşçıoğlu, Abdulşükür Mert, Niyazi Yıldırım, Halil İbrahim Toysal, Mehmet Cengiz Özgöz, Murat Koku ve Yusuf Bal'ı tek tek tanıtarak meslekleri hakkında bilgi verdi.

(Haber Merkezi)

Yeşil alanlara ayrı özen
Yeşil alanlara ayrı özen

 Yeşil alanlara ayrı özenAntakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekipleri, daha yeşil bir Antakya için yürüttüğü çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

            Antakya Belediyesi göreve geldiği ilk günden bu yana itinayla yaptığı hizmetlerinde, çocukların daha düzenli, daha temiz, daha hijyenik ortamlarda oynamaları için park ve yeşil alanlara ayrı bir özen gösteriyor.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; “Şehrimizde bulunan 95 parkımızın tamamının Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekiplerimizce bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor. Park ve Yeşil Alanlar birimimiz 95 mahallede bulunan 95 parkın tamamında periyodik olarak yürüttüğü hizmetlerinde oyun gruplarını yeniliyor, oyun alanlarını malzeme desteği ile düzeltiyor, peyzaj düzenlemeleri yapıyor. Bunların yanı sıra tüm yeşil alanlarda çimlendirme, mevsimsel çiçek ekimi, ağaçlandırma, çim biçme, ağaç budama, aydınlatma direklerinin bakım ve onarımları, dış mekân mobilyalarının bakım ve onarımları, yürüme yollarının temizlik ve düzeni, sulama çalışmaları, yabani ot temizliği ve ekilen mevsim bitkile-rinin bakım çalışma-ları hız kesmeden devam ediyor.”

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre Park ve Yeşil Alanlar Birimi tarafından yapılan son birkaç günlük faaliyet raporu şöyle sıralandı; Odabaşı Mahallesi Sultan Evler orta refüjlerde, ağaç budama çalışması yapıldı ve 20 adet palmiye budandı. Petek Parkı'nda 10 adet palmiye budandı. Narlıca Parkı'nda ağaç budama çalışması yapıldı ve 10 adet palmiye budandı. Bohşin Mahallesinde yeni oluşturulan park çalışmalarına devam edildi. Saraykent Mahallesi 12 nolu Sağlık ocağı karşısı yeni oluşturulan parkta, sulama sisteminin kurulumuna devam edildi. Miraç Camii karşısında yeni oluşturulan park çalışmalarına devam edildi. Ali Rıza Çamlığı Parkı'nda bulunan fıskiyelerin hasar tespit çalışmaları yapıldı. Şehir içerisindeki parklarda ve muhtelif yeşil alanlarda günlük bakım, düzenleme ve sulama çalışmaları yapıldı.

            Saray Caddesinde bulunan süs havuzlarının bakım ve onarımı yapıldı. Havuzlar Mahallesinde bulunan metruk evde kamışlık budaması yapıldı.  Kavaslı Polis Lojmanlarında, ağaç budama çalışması yapıldı. Günyazı İlkokulu bahçesinde, ağaç budama çalışması yapıldı. Doktorlar Sitesi( Derekenarı ) Park' da bankların bakım ve onarım çalışması yapıldı. Demirköprü Mahallesi Mezarlığı'nda ağaç budama çalışması yapıldı. Kemal Alpar Parkı'nda açık alan fitness spor aleti onarıldı.

            Kore Gazisi Bülent Kunt Parkı'nda; aydınlatma direkleri onarıldı, elektrik hattı değiştirildi, 14 adet lamba değiştirildi, 25 metre 4x6 NYY kablo değiştirildi. Sadık Ayhan İpek Parkı'nda; Çocuk oyun grubu zeminine deniz kumu takviyesi yapıldı ve zemin tesviye edildi. Bankların bakım ve onarım çalışması yapıldı, 30 adet lamba değiştirildi, aydınlatma direkleri onarıldı.

(Haber Merkezi)

13 Hafıza İcazet Onuru
13 Hafıza İcazet Onuru

 13 Hafıza İcazet OnuruHatay İl Müftülüğüne bağlı Merkez Kur'an Kursunda Hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan 13 hafız, düzenlenen törenle İcazet belgelerini aldılar.

            Hatay Merkez Kur'an Kursunda hafızlık eğitimi alarak diplomalarını almaya hak kazanan 13 hafız için Hacı Suat Yılmaz Camiin'de tören düzenlendi.

            Düzenlenen hafızlık töreni Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur'an Kursu öğrencilerinin ilahi okuduğu etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

            Etkinliğin açılışında konuşan Hatay Merkez Kur'an Kursu Yöneticisi Hasan Urhan; “Peygamberimizin, en değerlileri, en kıymetlileri, Kur'an'ın taşıyıcıları hafızlardır müjdesine nail olan kıymetli evlatlarımızın mutlu gününde bir araya geldik.

            Kur'an, Allah'u Teala'nın insanlara peygamber vasıtasıyla gönderdiği son kitabıdır. Kur'an, Hz. Âdem'den, Hz. Muhammed Mustafa'ya kadar gönderilen bütün kitapların, bütün sahifelerin özetidir. Kur'an nihai mesajdır. Kur'an indirilişi, insanlığın hidayetinde dönüm noktasıdır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın en büyük mucizesidir. Sevgili peygamberimizin ümmetine bıraktığı insanlığa bıraktığı en önemli mirasıdır.

            Hz. Muhammed Mustafa'nın yaşayarak gösterdiği ahlaki özelliklerin menbağıdır. Dolayısıyla ilk hafız Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'dır. (S.A.V). Peygamberimiz Kur'an'ın eğitimini, hafızlığı teşvik ediyor. Okuyanların, okutanların ailelerini müjdeliyor. 'Sizin en hayırlınız, Kur'an'ı okuyan ve O'nu okutan, O'nu öğrenen ve O'nu öğretendir.

            Uzun yıllardır ilk defa hafızlık İcazet Merasimi düzenleniyor. 1998 yılında hizmete giren Merkez Kur'an Kursunda öncelikle cüzünden okuma yapılıyordu.

            Daha sonra ise hafız yetiştirmek için girişimler yapıldı. Şuanda 395 cüzünden okuma öğrencimiz, 380 hafızlık için okuyan öğrencimiz var. Fakat bu kurs artık ihtiyaca cevap vermiyor. Hatay'da daha modern bir Kur'an Kursuna ihtiyacımız var. İnanıyorum ki, hayırsever vatandaşlarımızın sayesinde bu ihtiyacımız karşılanacaktır.” diye konuştu.

            Törende hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan Kemal Köşkeroğlu, Murat İşlekyay, Recep Tayyip İnci, Murat Salih Uğraş, Şaban Albayrak, Cengiz Sarıoğlu, Mehmet Keser, Emrullah Şerifoğlu, Etham Canatar, Ahmet Korkmaz, Ali Baştaş, Seyfullah Urhabyhn, Yusuf Koç'a hafızlık diplomaları ve ödülleri verildi.

            İcazet Merasimine Hatay Vali Yardımcısı Bilal Ölmez,  Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Diyanet-Sen Hatay Şube Başkanı Hasan Urhan ve çok sayıda davetli katıldı.

(Yorum Haber Merkezi)

İHMALKÂRLIĞIN BÖYLESİ
İHMALKÂRLIĞIN BÖYLESİ

 İHMALKÂRLIĞIN BÖYLESİİstanbul'da yapımı devam eden 3. Boğaziçi Köprüsü bitme aşamasına gelirken, Antakya Saraykent Mahallesinde 3 metrelik köprüde açılan çukur, iki aydır kapatılamadı

            Antakya’da Saraykent Mahalle-si otogar yolu Mevlana Camii civarında bulunan 3 metrelik köprüde açılan çukur, aradan iki ay geçmesine rağmen bir türlü kapatılamadı.

            İstanbul'da yapımı devam eden 3. Boğaziçi Köprüsü son aşamaya gelirken, şehrimizde 3 metrelik köprüde açılan çukurun kapatılamaması, yolu kullanan vatandaşları ve çevre sakinlerinin tepkisine yol açıyor.

            Köprünün iki tarafına dökülen molozlarla kapatılan yolu kullanan öğrenciler açısından tehlike arz eden çukurun, bir an önce kapatılması ve yolun trafiğe açılması isteniyor. Suların aktığı köprüden aşağıya çocukların düşme riskinin yaşandığı bölge, çevre sakinlerini korkutuyor.

            Vatandaşlar, bu sorunun muhatabının hangi belediye olduğunu bilemediklerini, ihmal edilen bu hizmetin yapılmasını ve sorunun bir an önce giderilmesini istediler.

(Haber: S.Ergin-H.Kaya)

Temiz bir Defne için çalışıyoruz
Temiz bir Defne için çalışıyoruz

 Temiz bir Defne için çalışıyoruzDefne Belediyesi temizlik çalışmalarına hız kesmeden devam ederken Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman temiz bir Defne için çalıştıklarını vurguladı.

            Son haftalarda ağırlık verilen moloz yığınlarının kaldırılması çalışmaları sürdürülürken, Defne genelinde cadde ve sokakların temizlenmesine de periyodik olarak devam ediliyor. Defne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ana yolların kenarlarında biriken toprak ve çeşitli atıkların kaldırılması, yerleşim bölgelerindeki boş arazilerin temizlenmesi ve çöp konteynırlarının bakımı ve dezenfekte edilmesi çalışmalarını da titizlikle sürdürüyor.

            Temizlik İşleri Müdürlüğünden alınan bilgilere göre son dönemde yoğun olarak sürdürülen çalışmalar ve bölgelerden bazıları şöyle; Harbiye genelinde molozların kaldırılması, yol kenarlarında biriken atıkların temizlenmesi, ağaçların budanması ve yabani otların kesilmesi çalışmaları programlı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca Şelaleler Bölgesinde boş arazilerin temizlenmesi, yol kenarlarındaki toprak ve molozların kaldırılması, çöplerin toplanması ve çöp konteynırlarının bakımının sağlanması da devam eden çalışmalar arasında.

            Aşağıokçular'da İlçe Sağlık Müdürlüğü önündeki ana caddenin detaylı temizliği yapılırken, bölge genelinde moloz yığınları ve yol kenarlarında oluşan çamurlar kaldırılarak çevrenin temizliği sağlanıyor.

            Dursunlu Mahallesi'nde de devam etmekte olan ana cadde kenarlarının detaylı olarak temizlenmesinin yanı sıra yağmur suyu kanallarının da temizliği yapılıyor.

            Sümerler'de mahalle sakinlerinin talebi ve şikayetleri üzerine binalar arsında bulunan boş arazideki otların biçilmesi, atıkların temizlenmesi ve toprak yığınının kaldırılması çalışmaları ise tamamlanmış durumda.

            Yoğun olarak devam eden temizlik çalışmaları ile ilgili olarak Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman; “Defne halkına temiz ve sağlıklı koşullara sahip bir çevre sunabilmek için temizlik çalışmalarına hiç ara vermeden devam ediyoruz. Rutin çalışma programının yanı sıra ekiplerimiz sorunların tespit edildiği ve aynı zamanda vatandaşlarımızdan bize ulaşan taleplere göre bölgelere yönlendiriliyor. Detaylı temizlik çalışmalarımız her zaman aynı titizlik ve hassasiyetle devam edecek.” dedi.

(Haber Merkezi)

Planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyız

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, üniversiteler istedikleri kadar bilim üretsinler, bulunduğu şehirle bütünleşmediği sürece üniversite olamayacağını belirterek “Bilgiyi paylaşmalı ve planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyız” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, meclis üyeleri ve belediye başkan yardımcılarından oluşan bir heyet eşliğinde, göreve yeni atanan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya'yı ziyaret etti.

            Kalabalık bir heyet eşliğinde Rektör Kaya'yı ziyaret eden Başkan Kimyeci yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay'ın tanıtımına, sahip olduğu özellikleri öne çıkaracak çalışmalara ev sahipliği yaptı. Bundan sonraki süreçte de bu gibi çalışmalara önem verileceği düşüncesindeyim. Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay'ın marka olmasında katkı ve desteklerini esirgemeyecektir. Üniversitenizin yerel yönetimlerle yapacağı güzel faaliyetlerle, Antakya'mızı daha da güzelleştireceğine olan inancımı belirtmek isterim. Bizler de Antakya Belediyesi olarak tüm faaliyetlerde üzerimize düşen görevleri yapmaktan mutluluk duyacağımızı ifade etmek isterim. Bu çerçevede Antakya Belediyesi ailesi adına yeni görevinizde başarılar diliyor, bir kez daha sizleri tebrik ediyorum.” dedi.

            Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya; “Size ve nezdinizde meclis üyelerinize bu nazik ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Hatay çok güzel bir şehir, bu şehri geliştirmek ve güzelleştirmek için üniversite olarak üzerimize düşeni yapmaya her daim hazırız. Üniversiteler istedikleri kadar bilim üretsinler, bulunduğu şehirle bütünleşmediği sürece üniversite olamazlar. Bu düşüncelerle inşallah bizler de tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile şehrimiz için gereken ne ise yapacağız. Bilgiyi paylaşmalı ve planlarımızı pratiğe dökerek halka açmalıyız. Bu doğrultuda da en önemli desteklerimiz kamu kurumlarıdır.

            Birlikte proje üreterek şehrimize hizmet etmeyi arzuluyoruz. Bizlerin tek derdi çalışmaktır. Bu şehir için hep birlikte çalışacağız.” şeklinde konuştu.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci kendisine eşlik eden meclis üyeleri Mehmet Güzelmansur, Ömer Ercin, Mustafa Tül, Hikmet Bilgin, Rüstem Konak, Emin Kebapçıoğlu, Hüseyin Yılmaz, Cengiz Yıldız, Şemsettin Günay, Armağan Teköz, Hikmet Hatunoğlu, Mahmut Tansal, Aynur Karaçete, Abdurrahman Taşçıoğlu, Abdulşükür Mert, Niyazi Yıldırım, Halil İbrahim Toysal, Mehmet Cengiz Özgöz, Murat Koku ve Yusuf Bal'ı tek tek tanıtarak meslekleri hakkında bilgi verdi.

(Haber Merkezi)


15 saat, 46 dakika önce / 17.12.2014 10:53:50   

Sene-i devriyesinde Antakyalı Hacı Hakkı Efendi

Esas itibarıyla yıldönümü etkinlikleri sevmediğim bir tören şeklidir. Sene-i devriye, yıllanmışlık göstergesidir bana göre. Temcit pilavı gibi bir sermayedir.

            Ne var ki bazı değerler var ki; değil her sene, her gün aransa yeridir. Zannediyorum bu tanıma uyan ender şahsiyetlerden biri de nam-ı diğer Hacı Efendi'dir.

            Yıllar ne çabuk akıp geçiyor. Giden gelmiyor, yeri dolmuyor. Eski notları karıştırırken Hacı Efendi'nin ölüm yıldönümünün geldiğini gördüm.

            İzninizle bugün bir nebze Hacı Efendi'yi anlatmak ve hayırla yâd etmek istiyorum.

            Merhum Hacı Hakkı Efendi'nin vefatıyla Antakya'nın manevi direği çöktü dersek abartmış olmayız. Nakşibendî meşâyihinden Antakyalı Hacı İbrahim Hakkı Efendi Hazretleri (Hacı Efendi) dar-u fenadan dar-ı bekaya irtihal etti.

            Manevi büyükler memleketlerin manevi sahibidir, orayı korurlar, bereket vesilesidirler.

            Hacı İbrahim Hakkı Hazretleri (Hacı Efendi) Antakya'da büyük devrimler gerçekleştirmiş bir şahsiyettir.

            Manevi mimarlar çevrelerini de imar ederler, Hacı Efendi de Antakya'da manevi imar faaliyetlerinde bulunmuştur.

            Bugün çevrenizde sağlam kalmış kaç tane Antakyalı aile varsa bilin ki Hacı Efendi'den etkilenmiştir.

 

            Arkasında önemli bir kitlenin mazbut bir yaşam sürmesi ve hâlâ da öyle kalması onun etkisiyle olmuştur.

            Merhum dosdoğru birisiydi. Asla hak ve doğru bildiğinden taviz vermez, kınayanın kınamasına aldırmaz; hakkı söylemekten çekinmezdi.

            Talebeleri ve ziyaretçilerinde hangi yanlışı görse anında müdahale eder, gerekeni söylerdi. Sevmediği, hareketini tasvip etmediği kimseleri yanına görüşmeye bile kabul etmezdi.

            Hacı Efendi devrimizin ender bulunan meşâyih-i kirâmından birisi idi. Bekâr müridânına kız bulup evlendirir, eşya temin eder, ihtiyaçlarını giderirdi.

            Evinde televizyon bulunanlardan, futbol merakı olanlardan, şaşalı düğün yapanlardan ve kızına diploma aldırmaya uğraşanlardan hoşlanmazdı.

            Varlıklı günlerinde kendi yaptırdığı veya fedakâr müritlerin kendisine teslim ettiği evleri, yeni evlenen gençlere tahsis ederdi.

            Düğün merasimlerinde Yasin Suresi'ni okutur, dua yapardı.

            Tekkeye gelenin sorununu çözmeden göndermez, her derde bir deva bulurdu. Bitkisel tedavi ilgi alanları arasındaydı.

            Faiz, rüşvet, tesettür gibi konularda çok hassastı. Öyle ki faiz parasıyla yapılan camide namaz kılmayı uygun görmezdi.

            Bidat ve hurafelere karşı çetin mücadele ederdi. Kabristanda taziye alınmaması vasiyeti de bunun bir parçasıydı.

            Müslüman geçinip İslam'ı yaşamayanlar en büyük düşmanıydı.

            Bir bilge kişilik olarak tedavide, tamiratta, ticarette, aile içi problemlerde muhakkak bir çözümü vardı.

            Bunalanın, daralanın derman kapısı, Hacı Efendi'nin tekkesiydi.

            Her işini kendisi görürdü. Siyasi ve küresel olaylara mutlaka bir bakış açısı vardı. Manevi duyguları istismar aracı edenlere öfke doluydu.

            Bayram vesilesiyle ölmeden önce kendisini son ziyaretimde, çeşitli meselelerden uzunca bahsettikten sonra, toplumdaki “kaliteli insan” yokluğundan ve insanların dünyaya aşırı dalmalarından şikâyet ediyordu.

            Antakya'nın, Müslümanların ve İslam âleminin kaybı büyük. Allah rahmet eylesin, makamı âli, mekânı cennet olsun, cümlemize şefaatçi olsun.

YAZAN: Yrd. Doç. Dr. NECMETTİN ÇALIŞKAN

            NOT: Ergin Ailesi ve Hacı Hakkı Efendi'yi sevenler adına Dr. Necmettin Çalışkan'a teşekkür ederiz-Yorum Gazetesi Yayın Ailesi


15 saat, 47 dakika önce / 17.12.2014 10:52:15   

Antakya Belediyesi o yolu asfaltladı

Gazetemizde 4 Aralık tarihinde yayınlanan “Sürücüler zor anlar yaşıyor” haberi üzerine Antakya Belediyesi duyarlılık göstererek nihayet çukurları asfaltladı.

            Haraparası Mahallesinde her gün binlerce aracın geçtiği, Sur Sokak üzerindeki Civelekzade Ebubekir Ağa İş Hanı önünde bulunan elektrik kablolarının yeraltı çalışmaları nedeniyle açılan ve bir türlü kapatılmayan derin çukurlar nihayet asfaltlandı.

            Yol içinde yapılan çalışmaların ardından caddede kazı yapılan alanların zamanında kapatılmaması sürücülerin tepkisine yol açmıştı.

            Sur Sokak'ta elektrik kabloların döşenmesine rağmen henüz tam olarak kapatılmayan ve asfaltlanmayan yol, Antakya Belediyesi ekipleri tarafından dün asfaltlandı.

            Haraparası Mahallesinde minibüslerin köy garajlarına geçiş güzergâhında trafiğin en yoğun olduğu bölgelerden biri olan Sur Sokak'ta belediyenin yol asfaltlama çalışması yapması bölge esnafını ve sürücüleri sevindirdi.

            Çevre sakinleri ve yolu kullanan sürücüler, bu çalışmalardan dolayı Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye ve emeği geçen belediye ekiplerine teşekkür etti.

(Haber: Hasan KAYA)


15 saat, 50 dakika önce / 17.12.2014 10:49:57   

Ekiplerimiz 7/24 aralıksız çalışıyor

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Belediyesi olarak millete hizmet sunmak için ekiplerin 7/24 aralıksız çalıştığını belirtti.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, AK Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Başkan Kimyeci parti ziyaretinde yeni oluşan yönetim kurulu üyelerine görevlerinde başarılar diledi.

            Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurul ile AK Parti Antakya İlçe Başkanlığına tekrar seçilen Emrullah Gülen ve yeni oluşan yönetim kuruluna ziyarette bulundu. Ziyarette Başkan Kimyeci'nin yansıra Başkan Yardımcıları Hikmet Hatunoğlu, Cengiz Özgöz AK Parti İl yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.

            AK Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Gülen, Antakya İlçe Belediyesi ekiplerinin şehir genelinde aralıksız çalıştığını ve yapılan çalışmalardan her kesimin memnun olduğunu ifade etti.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, şehir genelinde yürütülen çalışmalara aralıksız devam edildiğini belirterek, “Antakya Belediyesi olarak milletimize hizmet sunmak için ekiplerimiz 7/24 aralıksız çalışıyor. Temizlik konusunda, ekiplerimiz caddelerimizi, sokaklarımızı yeşil alanlarımızı temizleyerek daha temiz bir Antakya'nın oluşması için adımlar atıyoruz. Yeşil alan konusunda 95 parkımızın 10'u ayağa kaldırıldı. Bu arada 4 ayrı yerde 4 yeşil alan daha yaparak halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

(Haber Merkezi)


15 saat, 51 dakika önce / 17.12.2014 10:48:49   

Yaman: Çalışmalarımızda önemli mesafe katettik

Defne Belediyesi, İlçe genelinde sürdürdüğü yol bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına gece gündüz devam ediyor. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde yol düzeltme ve yenileme çalışmalarına ağırlık veren Defne Belediyesi, özellikle yağışlı havalarda çamurlanmaların yaşandığı ara yollarda parke döşeme çalışmalarını hızlandırdı.

            Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Defne genelinde yoğun olarak sürdürülen yol çalışmalarında önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi.

            Defne Belediyesi Fen İşleri ekiplerince devam eden parke çalışmaları arasında Subaşı, Dursunlu, Turunçlu, Esenbulak, Aşağıokçular ve Yeniçağ mahallelerindeki çeşitli sokaklar yer alıyor.

            Kış ayları bitimine kadar parke çalışmalarının büyük ölçüde tamamlanacağını belirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, yol çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada “Defne genelinde yoğun olarak sürdürdüğümüz yol çalışmalarımızda önemli bir mesafe kat ettik. Geçmiş yıllarda sadece günü kurtarmaya yönelik çözümlerin uygulandığı mevcut altyapımızda yenileme yapılması gerekiyordu. Her yağmurda aynı sorunların tekrar tekrar yaşanmaması için büyük bir titizlikle yürüttüğümüz altyapı çalışmalarımız birçok mahallede tamamlandı. Mahalle aralarına döşenmekte olan parke yolların da kış mevsimi sonuna kadar tamamlanmasını planlıyoruz. Ana yollarda ise sıcak asfalt uygulaması yapılması yönünde hazırlıklarımızı yaptık; yakın zamanda asfaltlama çalışmalarımız da uygulamaya geçecek. Defne'ye, halkımızın rahat edeceği, sağlam ve güvenli yollar kazandırmak için çalışmaya hiç ara vermeden devam edeceğiz.”ifadelerine yer verdi.

            Defne'de ayrıca Yeniçağ, Armutlu, Çekmece ve Sümerler mahallelerinde bakım, onarım ve yol düzeltme çalışmaları yapılırken, Aknehir'de yol ve kanal temizleme, mazgal yenileme ve yol stabilize çalışmaları da devam ediyor.

(Haber Merkezi)


15 saat, 52 dakika önce / 17.12.2014 10:48:08   

Yeniden şahlanma dönemine gireceğiz

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Saadet Partisi olarak yaptığımız bu kongrelerle tüm Tür-kiye'de olduğu gibi Hatay'da da yeniden şahlanma dönemine gireceğiz” dedi.

            Saadet Partisi İskenderun İlçe kongresi sonucunda mevcut başkan Halil İbrahim Çelik yeniden seçildi.

            İskenderun İlçe kongresine, Saadet Partisi GİK üyesi 20. Dönem Aydın Milletvekili Muhammet Polat, GİK üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Ça-lışkan, İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Müfettişi Hamza Ça-lışkan ile partililerin yanı sıra bazı siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

            Kongrede ilk konuşan Saadet Partisi GİK Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nec-mettin Çalışkan, ”6 ay sonra milletvekili seçimlerinin gerçekleşeceğini hatırlatarak, “Saadet Partisi olarak yaptığımız bu kongrelerle tüm Türkiye'de olduğu gibi Hatay'da da yeniden şahlanma dönemine gireceğiz. Çünkü biliyoruz ki içerisinde bulunduğumuz dönem, abartı olsun diye söylemiyorum Saadet Partisine, fikirlerine, ideallerine, sabit duran kadrolarına en fazla muhtaç olunan bir dönemdir. İç politikada dış politikada ekonomide ve sosyal hayatta felaketler yaşıyoruz.

            Irak ve Suriye'de akan Müslüman kanında pay sahibi olundu.

            Bugün evdeki sabit telefonlar, cep teflonlar, Pektim Tüpraş gibi dev tesisler, bankalar, sigorta şirketleri, limanlar, yabancılara devredildi. Hayvan, buğday saman her şey ithal ediliyor. Yaşanan politika ile esnaf kepenk kapatsın Avm'ler de tezgâhtar, köylü köyünü terk edip gelip fabrikada işçi olsun isteniyor, bunlar sinsi planlar.  Doğudaki fabrikalar kapatılırken, batıdakiler yabacılara peşkeş çekildi.

            İç politikaya bakıyoruz. İnsanlar suç makinesi haline gelip cezaevleri dolup taştığı için adliye sarayları yapılıyor. Borçlanarak yol, park, hastane yapılıyor ama bunların hiç biri işsizlik gibi köklü sorunlara çözüm olmuyor.

            Yeniden uyanıp bismillah demek zorundayız.  Umuyorum tekrar bu ülke layık olduğu, hak ettiği günlere ulaşacaktır ama bilelim ki bu Saadet Partisi'nin ilkelerinden değerlerimizden taviz vermeden mümkün olur. Kimse gönlüm burada ama icraatta yokum dememelidir. İçi ne ise dışı da o olmalı kafası ile gövdesi ayrılmamalıdır” dedi.

Eğe: Çalışkan Hatay'ın Erbakan'ı

            Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe de konuşmasında Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden İskenderun İlçe başkanı Halil Çelik bey'in oğlu Ahmet Çelik için taziyelerini bir kez daha bildirdikten sonra, Akademik çalışmalarından dolayı İl başkanlığı görevini Necmettin Çalışkan'dan devraldığını hatırlatarak “Hatay'ımızın Erbakan'ı diye nitelendirdiği Çalışkan, İskenderun ilçe başkanı Halil Çelik ve tüm teşkilatlarımızla, çalışmalarımızı hızlandırıp şahlanışımızı gerçekleştireceğiz inşallah” diye konuştu.

(Haber Merkezi)


15 saat, 56 dakika önce / 17.12.2014 10:43:52   

Trenin altında kaldı

Payas'ta, hemzemin geçitte yük treni bisiklet sürücüsüne çarptı. 52 yaşındaki bisiklet sürücüsü olay yerinde yaşamını yitirdi.

            Edinilen bilgiye göre, çalıştığı iş yerine gitmek için bisikletiyle yola çıkan Osman Demir (52), Tütenbacalar mevkiinde kontrolsüz hemzemin geçitten geçmek istedi. Bu sırada Toprakkale istikametinden İskenderun yönüne gitmekte olan yük treni, hemzemin geçitte bisiklete çarptı.

            Trenin altında sürüklenen bisiklet sürücüsü kaza yerinde hayatını kaybetti. Kazayı duyan şahsın yakınları sinir krizi geçirdi. Demir'in cenazesi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Dörtyol Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

(Haber Merkezi)


15 saat, 56 dakika önce / 17.12.2014 10:43:15   

HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar ve yeni yönetim kurulu üyeleri AK Parti Antakya İlçe Başkanlığına yeniden seçilen Av. Emrullah Gülen'i makamında ziyaret etti.

            AK Parti Antakya İlçe Başkanı Av. Emrullah Gülen, ziyaret programında yaptığı konuşmada “ilimizin marka bir şehir olması yönünde azimle, sabırla hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

            Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar; yeniden AK Parti Antakya İlçe Bakanlığına seçilen Av. Emrullah Gülen ve yönetim kuruluna yeni dönem çalışmalarında başarılar dileyerek “Ülkemiz zor dönemlerden geçerek bugünlere geldi.

            Başta üyelerimizin mali ve özlük haklarının korunması ve iyileştirilmesi, kamuda başörtüsü serbestliği, katsayı engelinin kaldırılması vb. olmak üzere birçok alanda sivil toplum kuruluşu olarak çalışma yaptık” dedi.

            AK Parti Antakya İlçe Başkanı Av. Emrullah Gülen; sendika ve siyasi partilerin sivil toplum kuruluşları olarak ülkemiz demokrasisinin gelişmesi yönünde çok önemli katkıları olduğu bu anlamda eğitim iş kolunda ülkemizin yetkili ve en büyük sivil toplum kuruluşu olan Eğitim Bir Sen'in katkılarının yadsınamaz olduğunu belirtti.

            Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Yönetim Kurulunun da yeni seçildiğini belirten Gülen, yeni yönetim kuruluna çalışmalarında başarılar diledi.

            Antakya'nın ve ilimizin hızla büyüdüğü, her geçen gün daha iyi hizmet verebilmek için daha çok çalışmaları gerektiğini belirten Gülen; ilçemizin ve ilimizin marka bir şehir olması yönünde azimle, sabırla hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

(Haber Merkezi)


15 saat, 58 dakika önce / 17.12.2014 10:41:43   

İnşaat sektöründe üretim %0,1 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri, III. Çeyrek: Temmuz - Eylül, 2014 verilerine göre inşaat sektöründe ciro aynı seviyede kaldı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada inşaat sektöründe üretim %0,1 arttığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre aynı seviyede kaldı.

            Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,7 oranında azaldı.

            Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi, 2014 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,1 oranında arttı.

            Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat üretim endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,7 oranında arttı.

(Haber Merkezi)


15 saat, 59 dakika önce / 17.12.2014 10:41:00   

Hafızlar, ilimizin manevi sigortası

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, hafızların ilimizin manevi sigortası olduğunu belirtti.

            Kavillioğlu, 13 hafızın icazet aldığı programda yaptığı konuşmada hafızlığın öneminden bahsederek “İlimiz genelinde toplam 330 Kur'an Kursu var bunların 9 tanesinde hafızlık eğitimi veriliyor, toplam öğrenci sayımız 10685 ve bunların da 475 tanesi hafızlık çalışıyor” dedi.

            Kavillioğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Hafızlarımız ilimizin manevi sigortasıdır. Bu sene Ramazan ayında 14 merkezde olmak üzere il geneli 30 camide hatimle teravih namazı kılındı. İlimiz genelinde toplam 330 Kur'an Kursu var bunların 9 tanesinde hafızlık eğitimi veriliyor, toplam öğrenci sayımız 10685 ve bunların da 475 tanesi hafızlık çalışıyor. Hafızlarımızı, onları yetiştiren hocalarımızı ailelerini ve hayırsever vatandaşlarımızı canı gönülden tebrik ediyor, teşekkür ediyorum” dedi.

            İcazet alan hafızların isimleri şunlardır: Kemal Köşkeroğlu, Murat İşlekyay, Recep Tayyip İnci, Murat Salih Uğraş, Şaban Albayrak, Cengiz Sarıoğlu, Mehmet Keser, Emrullah Şerifoğlu, Ethem Canatar, Ahmet Korkmaz, Ali Baştaş, Seyfullah Urhan, Yusuf Koç

(Haber Merkezi)


15 saat, 59 dakika önce / 17.12.2014 10:40:09