......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:166
Haftalık:1432
Aylık:5459
Toplam:82780
YORUM MANŞET
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını dün Antakya Belediyesi eski binasında bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

AK Parti Grubunun çoğunlukta olduğu Mecliste, 1. Meclis Başkanvekilliği'ne Kudret Özbakış, 2. Başkanvekilliğine ise Mustafa Özbolat oy birliği ile seçildi. Toplam yedi kişiden oluşan komisyonlarda dört üye AK Parti, iki üye CHP ve bir üye de MHP'den seçildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı meclisin 5 yıl süre ile gerçekleştireceği çalışmaların Hatay'a, demokrasiye ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyerek “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Hatay'ın dokusuna, ruhuna ve medeniyet birikimine uygun geçmeli. Yapılacak olan işlerde önceliğin memleket kaygılarını ve hizmeti düşünerek yapılması gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Meclis Başkanvekilliği, katip üyeleri ve encümen üyeleri seçimleri yapıldı. Meclis Başkanvekilliği'ne AK Parti'li Kudret Özbakış ve Mustafa Özbolat seçilirken, katip üyeliğine ise yine AK Parti'li Ahmet Okay ve Halil Polat seçildi. Encümen üyeliği seçiminde ise AK Parti'li Cengiz Yıldız, İbrahim Güler, Numan Bölükbaş, Selçuk Umran ve Ahmet Ak seçildi.

8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlar toplam 7 kişiden oluşurken bu sayının 4'ü AK Parti'li, 2'si CHP'li ve 1'i de MHP'li meclis üyelerinden oluştu. Gündem maddeleri arasında yer alan “Antakya Belediyesi 2013 Mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi” “Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ve bu maddeye bağlı olarak “HAT-SU Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ret oyu alarak komisyona gönderildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oylamanın kabul edilmesi için yoğun çaba harcadığı Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi maddesi AK Parti'li Meclis grubu tarafından ısrarla ret edildi ve komisyona gönderilmesi talebi üzerine çoğunluk AK Parti'de olması dolayısı ile oy birliği ile incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 21 Nisan Pazartesi Günü saat 16:00'da toplanmak üzere kapandı.

(Haber: Hasan Kaya)

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI
KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

30 Mart Mahalli İdareler seçiminde Antakya Belediye Başkanı seçilen İsmail Kimyeci'ye rekor oranda ziyaretçi akını devam ediyor. AK Parti Hatay İl Teşkilatını kabul eden Kimyeci, ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i ağırladı. Akşam mesai saati bitimine kadar devam eden ziyaretler rekor düzeyine yetişti.

Dün, AK Parti Hatay İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette bir konuşma yapan İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu, Antakya Belediye Başkanlığına yeni seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye görevinde başarılar diledi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duydum. Antakya Belediye Başkanı olarak kentin her noktasına meclis üyelerim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birlikte hareket ederek lazım olan hizmetleri sunacağız' dedi.

KİMYECİ: ANTAKYA'NIN TARİHİ KİMLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve MKÜ Vakfı Başkanı Ali Özbuğday da Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış oldukları ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Rektör Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin her açıdan Antakya Belediyesi'nin yanında olduğunu ve her konuda yardıma hazır olduklarının altını çizdi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Antakya'nın tarihi kimliğini ön plana çıkarma noktası ile kent insanına yapılacak diğer hizmetlerde bilimsel verilerden yararlanmak üzere Hatay MKÜ'ye de görev düşeceğini ve bu konuda konunun uzmanları ile dirsek temasına geçilerek hareket edileceğini söyledi.

(Haber: Hasan KAYA)

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ
Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı<br>ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ


Antakya Belediye Meclisi ilk toplantısını Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci başkanlığında gerçekleştirdi. Eski İl Özel İdaresine ait toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Kimyeci, şehrimizi geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacaklarını söyledi.

Başkan Kimyeci konuşmasında şu görüşlere yer verdi; 'Birçok hizmetleri inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Makamlar gelip geçicidir, geride yaptığımız güzel eserler güzel noktalara attığımız imzalar kalıcı olacak. Şehrimizin tarihi dokusunu öne çıkartan aynı zamanda Antakyamızı geleceğe taşıyan temiz, pırıl pırıl bir şehir oluşmasını sağlamaktır. Kentimizin sahip olduğu tarihi dokuyu ön plana çıkartan birçok projemizi sizlerle birlikte adım adım karar altına alarak hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. O yüzden bu güzel meclisimizin Antakyamızı geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacağı inancım tamdır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bu güzel toplantımızın Antakyamız, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum'.

Bu konuşmanın ardından CHP grubu adına söz alan Mehmet Güzelmansur konuşma yaptı. Güzelmansur konuşmasında, 'Başta başkanımız sayın İsmail Kimyeci olmak üzere AK Parti, CHP ve MHP'li tüm meclis üyesi arkadaşlarımı şahsım ve grubum adına yürekten kutluyor, başarılar diliyorum. Temennimiz daha refah bir Antakya daha modern bir Antakya, daha yaşanabilir bir Antakya'dır. Yapıcı bir muhalefet sergiliyor olacağız. Şehrimize olumlu katkı sağlayan her kararı ve sözü destekleyip alkışlayacağımızı grubum adına belirtmek istiyorum' şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Meclis üyelerinin yaptığı seçimler sonrasında Meclis 1. Başkan vekilliğine Mahmut Tansal, 2. Başkan vekilliğine Aynur Karaçete, Katip Üyeliklerine Zafer Türkoğlu, Faruk Otuzbir, Encümen Üyeliklerine Ömer Ercin, Halil İbrahim Toysal ve Hikmet Hatunoğlu, İmar Komisyonu üyeliklerine Rüstem Konak, Armağan Teköz, Hikmet Bilgin, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Abdulşükür Mert, Ayhan Özat ve Hüseyin Yılmaz seçildi.

(Haber Merkezi)

Üniversite-Sanayi işbirliği çalışmaları devam ediyorÜniversite Sanayi İşbirliği kapsamında bölgemizde “Tahribatlı-Tahribatsız Muayene, Kalibrasyon ve Metal Laboratuvarı İhtiyacının Belirlenebilmesi” amacıyla Mustafa Kemal Üniversitesi Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Teknoloji Transfer Ofisi Merkezi (MÜSİGEM-TTO), Doğu Akdeniz Kalkınma Ajans(DOĞAKA) ve Bölge Demir-Çelik Sektörü Yöneticileri arasında çalışma toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, MKÜ Mühendislik Fak. Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu, MKÜ MÜSİGEM-TTO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Kanca, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve MMK- MET, İsdemir, Nursan A.Ş, Ekinciler, Tosyalı, Tüv-Austrıa firmalarının temsilcileri ile MKÜ MÜSİGEM-TTO Uzmanları katıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi MÜSİGEM-TTO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Kanca konuşmasında, Üniversite Sanayi İşbirliği Geliştirme ve Koordinasyon Merkezinin üniversite sanayi işbirliğinin kurumsallaştırılması için çalışıldığına değindi. Yrd. Doç. Dr. Kanca, bu kapsamda Teknoloji Transfer Ofisi(TTO), yapısı kazandırılarak MÜSİGEM'in yeniden yapılandırıldığını ve MÜSİGEM TTO adı altında 6 alt birim kurulduğun bilgisini aktardı.

DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, konuşmasında katılımcılara, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın bölgede yürüttüğü faaliyetlerden ve Güdümlü Proje desteği hakkında bilgi sundu. Yıldız, ajansın 2014 yılı Güdümlü Proje bütçesinin 5 milyon TL olduğunu aktardı.

Yıldız, Bölgesel gelişmenin hızlandırılması, bölgenin rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesi ve bölgedeki iş ortamının iyileştirilmesi açısından önem taşıyan projelerin konusu ve koşullarının Ajans öncülüğünde ve yönlendirmesinde Güdümlü Proje konularını oluşturduğunu ve gerçekleştirildiğini ifade etti.

Toplantının son bölümünde işbirliği yapılabilir alanlar hakkında katılımcılar arasında beyin fırtınası yapıldı. Toplantı sonucunda kalibrasyon laboratuvarına bu bölgede ihtiyaç olduğunun altını çizen katılımcılar, tahribatsız analizler kapsamında konu başlıklarının ve kurulması planlanan laboratuvarların ihtiyaç duyulan analizlerin belirlenmesi ve gerekli cihazların alımı için ilgili firmalara görüşlerinin sorulmasına karar verdiler.

Toplantıda son olarak bu konuların Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi'nin koordinasyonunda, ilgili firma personeli ve DOĞAKA tarafından değerlendirilmesi kararı alındı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 17 gün önce / 31.01.2014 10:26:32   

GELECEK 30 YIL BÜYÜMEYLE GEÇECEKBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuar Salonu'nda düzenlenen “Ülkemiz Ekonomisinin Bugünü ve Geleceği” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin 2002'den bu yana çok hızlı bir şekilde geliştiğini ve ülke olarak yüksek bir ekonomik büyüme dönemini geride bıraktıklarını ifade ederek Türkiye'nin gelecek 30 yılının büyümeyle geçeceğini belirtti.

Babacan konferansta yaptığı konuşmada “Avrupa'daki krizde Yunanistan, Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerin kamu borcunu ödeyemeyecek noktaya gelip yani iflas noktasına gelip ancak IMF ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi kuruluşların desteğiyle kurtarıldığı bir dönemi yaşadık. İspanya ve İtalya'da da ciddi sarsıntılar yaşandı. Buna rağmen çok şükür Türkiye son 3-4 yılda dahi iyi bir performans ortaya koyabilmiş durumda” dedi.

Afrika Kıtası'ndaki büyükelçiliklerimizin varlığı ile beraber Türk Hava Yolları'nın ulaştığı başarıya da değinen Ali Babacan, Türk Hava Yolları'nın (THY) bugün itibariyle 35 tane Afrika şehrine uçtuğunu aktardı.

Aynı zamanda dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu şirketinin THY olduğunu belirten Babacan, “THY tam 104 ülkeye uçuyor. Dünyada başka hiçbir havayolu şirketi bu kadar çok ülkeye uçmuyor. THY uçtuğu ülke sayısı olarak dünyanın bir numarası.” şeklinde konuştu. İskenderun Sanayici ve İş Adamları Derneği (İSSİAD)'ın düzenlediği konferansı Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal'ın yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, kaymakamlar, kurum müdürleri, bölge iş adamları ve çok sayıda basın mensubu takip etti.

(Haber Merkezi)

2 ay, 6 gün önce / 11.02.2014 10:54:14   

Kadınlar, mikro kredilerle hayata tutunuyorAldıkları mikro kredilerle kendi işlerini kurarak, hem aile bütçesine katkı sunan, hem çocuklarını okutarak iyi bir geleceğe hazırlayan kadınlar, bir yandan kendi ayakları üzerinde durmanın, diğer yandan da onurlu bir şekilde hayata tutunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bu onuru yaşayan yüzlerce kadından biri Altınkaya Beldesi'nde yaşayan iki çocuk annesi Gülümser Kavasoğlu. Çocuklarının bakımını ve evin geçimini üstlenen Kavasoğlu, işine bir adet piko makinesi, bir adet pres ütü ve bir adet sanayi dikiş makinesi alarak 2010 yılında başlamış. 'Gülümser Pikoevi' adını verdiği işyerinde çeyizlik eşya hazırlayıp satan girişimci, yanında istihdam ettiği hanımların kendi çeyizlerini hazırlamalarına da yardımcı oluyor.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve eşi Zehra Lekesiz, Gülümser Kavasoğlu'nu işyerinde ziyaret ederek başarı öyküsünü dinledi.

Gülümser Kavasoğlu'nu azminden ve başarısından dolayı kutlayan Vali Lekesiz ve eşi, onun bu azminin diğer kadınlara da örnek teşkil edeceğini kaydetti.

Lekesiz, mikro kredi projesinin, 'Her uzun yolculuk küçük bir adımla başlar' sözüne güzel bir örnek olduğunu vurgulayarak, 'Önceden evine ekmek götüremeyen hanımlar bu proje ile tanıştıktan sonra aile bütçesine katkı sunmanın yanı sıra, yanında işçi çalıştırmaya başladı. İşte bu kadar güzel bir proje. Girişimci Gülümser Kavasoğlu'na manevi destek olan ailesine, yakınlarına, projeye destek veren ilçe Kaymakamına, Belediye Başkanlarımıza, mikro kredi çalışanlarına, mikro kredi desteği alarak iş kuran girişimci kadınlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi. (Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 26.03.2014 11:43:19   

ÇALIŞKAN: BELEDİYE YÖNETMEK KUKLA İŞİ DEĞİLDİRSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan Dörtyol ve Payas'da çeşitli temaslarda bulundu. Payas'da miting gibi mahalle toplantısına katılan Çalışkan ardından, Dörtyol Ticaret Odası, Memur-Sen, Engelliler Derneği, Emniyet, Kaymakamlık, Dörtyol Minibüs Kooperatif ziyareti ve son olarak SKM önünde kendilerini karşılayan halkla bir araya geldi.

Çalışkan'a Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Hamza Çalışkan, Dörtyol Belediye Başkan Adayı Bestami Avcı, Payas Belediye Başkan Adayı Recep Baysal, İskenderun Adayı Halil Çelik, Arsuz adayı Hasan Alış, meclis üyesi adayları ve partililer eşlik etti.

Seçim bürosu önünde toplanan kalabalığa konuşan Çalışkan “Belediye yönetmek kukla işi değildir. Hayatı boyunca ikinci adam olmuş, başkasının gölgesinde kalmış adamlarla bir iş olmaz. Şahsiyetiyle kendi kendine var olan adamlarla iş yapılır. Hangi rakip aday, partisine ve genel başkanın gücüne güvenmeden yola çıkmıştır? Bürokrasiden gelen adamlarla, teknik meslek sahibi adamlarla belediye yönetilmez. Bu iş ne kanun maddesi bilmeye benzer, ne de mikro organizmaların yaşam mücadelesinin bilmem neyini bilmeye benzer. Para yönetmek, kadro yönetmek apayrı bir iştir.

On seneden beri köklü büyük sorunlara çözüm bulunmadı. Bir tane fabrika kurulmadı. Bu saatten sonra kazanırsak bu dönem şunu yapacağız bunu yapacağız diyorlar. Be hey mübarekler bu güne kadar neredeydiniz? Milleti enayi yerine koymanın alemi yok.” diye konuştu.

Minibüs kooperatifi ziyaretinde Çalışkan, K Belgeleri şoför esnafı perişan ettiğini söyledi. Memur-Sende konuşan Çalışkan, Saadetin temsil ettiği misyonu kendi şahsiyetiyle mütenasip görenler buraya sahip çıkmalıdır. AK Partinin 2-3 puan fazla veya eksik oy alması ne bir şey kazandırır ne de kaybettirir. Ama o oylar Saadete can suyu olur dedi.

Engelliler Derneği'nde engellilere sahip çıkmak dini, insani ve milli bir görevimizdir diyen Çalışkan, “Engellilerin zayıfların, düşkünlerin, fakir ve yoksulların hâmisi olacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 26.03.2014 11:42:05   

Kanaviçe adlı komedi oyunu, beğenildiTurgut Özakman tarafından yazılan, Özer Yüksel tarafından yönetilen Kanaviçe adlı tiyatro oyununda Asuman Töre, İrem Adaklı, Gizem Tutuşmuş, Gizem Yüksel, Nihan Kızılkaya, Onur Köybaşı ve Özer Yüksel rol aldı.

Müzik editörlüğünü Özer Yüksel ve Sabit Güldüren, ışık-ses teknisyenliğini Sabit Güldüren ve Mehmet Ali Bozdoğan, saç-makyaj Uğur Arslan, suflörlüğü Yasemin Cereboğlu'nun üstlendiği oyun, İskenderun LimakPort'un katkılarıyla sahnelendi.

İskenderun Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen komedi oyun “Kanaviçe”, iki perdeden oluşuyor. Turgut Özakman'ın 30'lu yaşlarda yazdığı ilk güldürüsü olan oyunda; hayatlarını ellerindeki kanaviçeye hapsetmiş, katı, gelenekçi ve vazgeçilmez kurallarla yaşayan 3 yaşlı kız kardeşin, evin genç kızıyla yaşadıkları kuşak çatışması ve bu çatışmaya direnişleri trajik komik olarak sahneleniyor. Üç yaşlı teyze, evin genç kızını kendi kurallarına uygun ve kendileri gibi erkek düşmanı olarak yetiştirme çabasındayken, genç kızın yaşadığı coşkulu bir aşka da gizledikleri hasretle direnmektedirler.

Oyunun bitiminde, oyunculara çiçek vererek teşekkür eden İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Hep birlikte İskenderun Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularımızın profesyonelce sergiledikleri oyunu izledik. Aslında çok anlamlı, belki de yaşanmamış hayatlar veya gizli yaşanmış hayatlar. Size çok teşekkür ediyoruz. Sanat ne kadar güzel. İnsan söyleyemediğini, sanat içerisinde söyleyebiliyor. Çok başarılıydınız. Daha nice başarılı, güzel oyunlar diliyoruz. İskenderunlular her şeyin en iyisine layıktır” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 10 gün önce / 08.01.2014 10:34:10   

KIRIKHAN, GENÇLİK MERKEZİNE KAVUŞUYORGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, Kırıkhan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünü ziyaret etti.

Yapımı tüm hızıyla devam etmekte olan Kırıkhan Gençlik Merkezini yerinde inceleme fırsatı bulan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Taşkın, uzun süre inşaat hakkında yüklenici firmadan bilgi aldı.

Taşkın, Kırıkhan gençlik merkezinin zamanında bitirileceği ve Kırıkhanlı gençlerin hizmetinde olacağını açıkladı.

(Haber Merkezi)

2 ay, 5 gün önce / 12.02.2014 10:27:18   

Hedef uluslar arası alanda rekabetHatay ili tarım ve kırsal kalkınma stratejik planı doğrultusunda, tarımsal ürünlerde marka ürünlerle Ortadoğunun tarım ve ticaret merkezi olmak amacıyla 2009 yılında Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz'in talimatları ve önderliği ile başlatılan stratejik plan hazırlama çalışmaları Mart 2011 yılında, Doğu Ak-deniz Kalkınma Ajan-sı (DOĞAKA) tarafından desteklenerek tamamlandı ve uygulamaya başlandı. Hedef uluslararası alanda rekabet.

Hatay ili tarım ve kırsal kalkınma stratejik planı 2011-2013 yılı değerlendir-melerine göre, 2013 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamı dikkate alındığında, Hatay ili maydanoz, pazı ve mandalina üretiminde Türkiye birincisi, Trabzon hurması, erik, şalgam ve marul da Türkiye ikincisi, havuç ve zeytin üretiminde Türkiye üçüncüsü ve pamuk üretiminde de Türkiye dördüncüsüdür.

Türkiye'de yaş sebze ve meyve ihracatının 2013 yılında % 20'sinin gerçekleştirildiği Hatay'da ihracat değeri 477 milyon dolar olup, en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında S.Arabistan, Rusya ve Irak yer aldı. İhraç edilen ürünler arasında ise limon, portakal ve mandalina ilk sıralarda yer aldı.

Hatay ilinde, tarım sektöründe başta sulama olmak üzere, yeni yapılan yatırımlarla Hatay tarımının çok daha iyi bir noktaya götürülmesi ve Ortadoğu'nun tarım ve ticaret üssü olması hedefleniyor.

(Haber: Hasan KAYA)

2 hafta, 1 gün önce / 03.04.2014 10:26:58   

Braunschweig Teknik Üniversitesi'nden MKÜ'ye ziyaretAlmanya'nın önde gelen teknik üniversitelerinden biri olan Braunschweig Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Wael Adi Mustafa Kemal Üniversitesini ziyaret etti.

Öğretim üyelerinin de yer aldığı toplantıda bir araya gelen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Fatih Can tarafından kabul edilen konuk öğretim üyesiyle üniversitemiz Dış İlişkiler Birimi Genel Koordinatörü Doç. Dr. Muharrem Keskin, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emin Ünal ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu farklı konuların ele alındığı toplantıda hazır bulundu.

Yapılan toplantıda, iki üniversite arsında ortak proje, öğrenci ve akademisyen değişimi yapılması, bilgisayar veri güvenliği ve kriptoloji konusunda Mustafa Kemal Üniversitesinde kısa kurslar düzenlenmesi konularında işbirliği yapılmasına ve Erasmus anlaşması imzalanmasına karar verildi.

Toplantı sonrasında, konuk öğretim üyesi İskenderun kampüsünde Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Baltacıoğlu ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Yıldırım'ı da ziyaret etti.

Daha sonra Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim elemanları ile işbirliği konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

(Haber Merkezi)

3 ay, 12 gün önce / 06.01.2014 10:29:08   

BELEDİYE, ANTAKYA'DA BAŞARISIZ OLMUŞTURSaadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Çalışkan bazı ilçe ziyaretlerini müteakip Antakya Ürgenpaşa mahallesinde ev ziyaretleri ve 23 Temmuz İşhanında esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi 10 yıldır Ak Parti'nin elindedir ve bu dönem başarısız dönem olmuştur diyen Çalışkan “İktidar İki dönem üst üste belediye başkanlığını kazanmasına rağmen Antakya'da başarısız olmuştur. Bunun sorumlusu Sn. Sadullah Ergin ve Sn. Lütfü Savaş'tır. Halk AKP yönetiminin kefaletine referansına güvenip bu başkanları göreve seçti. Dolayısıyla kefil olduğunuz kişi çeki ödemiyorsa cirolayan kişi yani kefil olan kişi sorumludur yani Sn. Sadullah Ergin sorumludur, hesabını vermelidir. Eski başkana da şimdiki başkana da Sadullah Bey kefil olmuştur. Bu sürede yanlış giden bir şey varsa kendisi müdahale etmeliydi. Başarısız diye her hangi bir müdahalede bulunuldu mu? Hayır, soruşturma açıldı mı? Hayır, Görevden bile almadan tam tersi gel yine Antakya belediye başkan adayımız ol dediler, o kabul etmedi.

Sn. Lütfü Savaş da son dakika golüyle partisini değiştirerek siyasi kişiliğini ortaya koymuştur. Acaba kazanırsa gelecek seçimde hangi partiden aday olacak şimdiden açıklamalıdır.

Seçmene de seslenen Çalışkan, Oy onurdur, şahsiyettir, vekalettir. Vicdanınızın sesine kulak verin ve dürüst bildiğiniz kadrolara kefil olabileceğiniz güvendiğiniz adaylara oy verin.

Seçimde adayın ilkeli olması, kişiliği önemlidir. Ne başbakan ne bir partinin genel başkanı değil; belediyeyi seçtiğiniz kişi yönetecektir.

Oyunuzu hesap sorabileceğiniz ve hizmet edeceğine güvendiğiniz dürüst adaylara verin. Yapılan işlerde seçmen de sorumludur. Saadetin geçmişine ve bugününe baktığınızda bir pürüz bulamaz geleceğe güvenle bakabileceğiniz adaylarla karşınızdayız.

İktidarın Hataya yeterli hizmet yapmadığını savunan Çalışkan müze ile havaalanıyla övünüyorlar. Ne var bunda, havaalanı Şırnak'ta da var. Bizim Şırnak'tan ne farkımız var. İşsizlik aynı, huzursuzluk daha beter. Hani iş, hani karın doyuracak yatırım hani çiftçinin alın terinin karşılığı hani esnafta bereket.

Beraber ortak akıl ile yöneteceğimiz belediyecilikte Saadet kazanınca dürüstlük kazanacak, saadet kazanınca emek kazanacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 13 gün önce / 06.03.2014 10:36:46   

Vali Lekesiz,Ölçer'i hastanede ziyaret ettiHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz ile birlikte, kalp yetmezliğinden dolayı Defne Hastanesi'nde tedavi gören Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Dayanışma, Antakya Şehitliğini Güzelleştirme, Yaşatma ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Sayın Hamit Ölçer'i ziyaret etti.

İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Hatay Valiliği Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürü Beytullah Odabaşı ve eşlerinin de bulunduğu ziyarette Vali Lekesiz Hamit Ölçer'e geçmiş olsun dileklerini ileterek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Hamit Ölçer'e ve eşi Meral Ölçer'e herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını da soran Vali Lekesiz, aileye acil şifalar diledi. Lekesiz, Hamit Ölçer'in bir an önce sağlığına kavuşması yönünde titizlikle görev yapan sağlık personeline de teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 1 gün önce / 27.03.2014 10:36:25   

Medeniyetler Korosu, ülkemize ayrı bir değer katıyorHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, restore edilerek Medeniyetler Korosu'nun kullanımına sunulan Medeniyetler Evi'ni ziyaret ederek, koro üyelerinin seslendirdiği şarkıları dinledi.

Ziyarette koro üyelerine hitaben bir konuşma yapan Vali Lekesiz, Medeniyetler Korosu'nun ilimizin ve ülkemizin uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sunduğunu belirtti.

Hatay'ın, onlarca kadim uygarlığa ev sahipliği yapmış bir il olduğunu ifade eden Lekesiz, “Onlarca kadim uygarlığa ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği çok büyük zenginliğimiz var ama asıl zenginliğimiz ilimizin toplumsal hoşgörüsünü ve insanları bir arada yaşatabilme iradesini, kabiliyetini, kapasitesini geliştirmesidir. Türkiye'nin özeti Hatay, Hatay'ın özeti de bu salon. Bu salonun ortak gayesi; dili, dini, siyasi düşüncesi, felsefi inancı ne olursa olsun herkesin birbirinin ne olduğunu merak etmeksizin bir araya gelmek, birbirine güler yüz göstermek, insanı aynı Allah'ın yarattığına inanarak ay-yıldızlı bayrağımızın daha ileriye taşınabilmesi iradesini ortaya koymaktır. Nefret ve şiddetin bu kadar yaygın olduğu dünyamızda bu tablonun sunduğu mesaja tüm toplumların çok ihtiyacı olduğundan, sesiniz dünyanın her yanına güçlü şekilde gidiyor.

Bunun için eski bir Antakya evi olan bu binayı bulduk ve restorasyonunu yaptık. Burada huzur içinde müziğinizi icra edin. İnsanları, huzura, barışa sevgiye, hoşgörüye, kardeşliğe insanlığın evrensel dili olan müzik aracılığı ile davet edin. Ayrıca eşinizi dostunuzu davet edebileceğiniz bir yer olarak kullanın. Burada ayrıca yerli ve yabancı heyetleri de misafir edeceğiz. Bahçesinde muhtelif sergiler olacak. Burası hem Medeniyetler Evi hem de Kültür-Sanat Merkezi olarak ilimiz ve ülkemiz adına önemli görevler icra edecek.” dedi.

Vali Lekesiz, Medeniyetler Evi'nin ilimize kazandırılmasında emeği geçen Adalet Eski Bakanımıza, ilgili Vali Yardımcımıza, İl Genel Meclisi üyelerine, İl Özel İdare Genel Sekreterine, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, mühendisinden işçisine kadar herkese teşekkür etti.

Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat ise, Vali Lekesiz'in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Vali Lekesiz'e teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

3 ay, 2 gün önce / 16.01.2014 10:35:01   

Prime Mall, ilklerin öncüsü olmaya devam ediyorBugüne kadar imza attığı etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Prime Mall Antakya, yine farklı bir etkinlikle ziyaretçilerinin karşısına çıktı.

Çevreye olan duyarlılığı ile her zaman adından söz ettiren Prime Mall Antakya miniklere doğa sevgisini küçük yaşta aşılamak için kolları sıvadı. Alışveriş merkezi içerisinde oluşturulan özel alanda minik ziyaretçiler çiçek ekmeyi öğrendiler. Bahçıvanlık dersi alan çocuklar menekşe ve toprakla uğraşırken renkli görüntüler yaşandı. Alışveriş merkezi yönetimi etkinlik sonrasında miniklere bahçıvan sertifikası ve diktikleri menekşeleri hediye etti.

Prime Mall Antakya, farklı etkinliklerle adından sıkça söz ettireceğe ve büyük-küçük herkesin ilk adresi olmaya devam edeceğe benziyor.

(Haber Merkezi)

1 ay, 6 gün önce / 13.03.2014 10:41:16   

Engelsiz bir Hatay olmasını hedefliyoruzMustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Dünya Otism Farkındalık Ayı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada engelsiz bir Hatay hatta Türkiye olmasını hedefliyoruz dedi.

Rektör Güder bir ülkenin engelli bireylerine sunduğu imkânlar, o toplumun gelişmişlik seviyesinin göstergesi olduğunu belirterek mesajında şu bilgilere yer verdi: “Türkiye'nin engellilere açılan kapısı olan Mustafa Kemal Üniversitesi; özel gereksinimi olan bireylerin şehrimizin ve üniversitemizin birer zenginliği olduğuna inanmakta, özel gereksinimi olan bireylere yönelik hizmet sunan birimlerine ve bu birimler arasındaki işbirliğine büyük önem vermektedir.

Bu doğrultuda Üniversitemiz, özel gereksinime ihtiyacı olan gençlerimize ve personellerimize eşit ve ayrıştırılmamış kaliteli bir hizmet sunmak gayesiyle kampus içinde engelsiz bir yaşam alanı oluşturmuştur. Üniversite olarak üzerinde büyük bir hassasiyetle durduğumuz bu hususta konuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yaparak engelsiz bir Hatay hatta Türkiye olmasını hedefliyoruz.

“Dünya Otizm Farkındalık Ayı”nda da engellilerimizin önündeki engellerin ortadan kaldırılarak hayat standartlarının yükseltilmesi, sorunları hakkında halkımızın bilgilendirilmesi, toplumdaki duyarlılığın artırılmasına katkıda bulunulmasını temenni ederek, engellilere hassasiyet gösterip hizmet eden tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

2 hafta önce / 04.04.2014 10:50:35   

Gaziler, Sarıkamış yolundaTürkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi 40 kişilik bir ekiple Sarıkamış Hare-katı'nın yıldönümüne katılmak üzere Sarıkamış'a hareket etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Mehmet Ramiz Bakır ve beraberindeki heyet 1915'te verilen 90 bin şehidi anmak için Sarıkamış yoluna çıktı.

Bakır, dün dernek binasında yaptığı basın toplantısında konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “1915'de, Verilen 90 Bin şehidimizle ayrı bir tarihi derinliği olan Sarıkamış'a hareket ediyoruz.

Bu vatan ve bu bayrak uğruna toprağa düşmüş aziz şehitlerimizin yaşayan şahitleri olan kahraman gazilerimiz; Büyük Önder, Eşsiz Deha, Muzaffer Komutan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının ilke edindikleri gibi, “Hürriyet ve İstiklal söz konusu olmadığı sürece” anlamsızlık ve hukuksuzluk içeren savaşları cinayet olarak görürüz.

Ama Sarıkamış Şehitlerimizin torunları olan bizler; Hürriyet ve İstiklal söz konusu olduğunda da canımızı feda etmekten ve şahadet şerbeti içmekten zerrece çekinmeyiz.

Asla esareti tatmamış olan ve zaferleriyle tarihte destanlaşan bu milleti, diğer milletlerden ayıran özelliği de budur. Bu sebepledir ki; hürriyet arzulayan mazlum milletler, her zaman Türk Ulusunu kendilerine rehber edinmişlerdir.” dedi.

(Haber: Hasan Kaya)

4 ay, 15 gün önce / 03.01.2014 10:37:54   

Yeni vizyonlar yapmak için çabalayacağızAK Parti Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısıyla meclis üyesi adaylarını tanıttı hem de projelerinden bahsetti.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan AK Parti Antakya Belediye Başkan Adayı İsmail Kimyeci yapılacak olan yerel seçimlerin sadece Hatay açısından değil Türkiye açısından da çok önemli olduğunu vurgulayarak “Tarımdan sanayiye, turizme kadar her alanda projelerimiz var ve bunları gerçekleştirip kentimizi güzelleştirip geleceğiyle ilgili yeni vizyonlar yapmak için çabalayacağız” dedi.

Kimyeci yerel seçimlerin çok önemli olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Hatay'a bundan önce hizmetler yapıldı ancak en önemli hizmet Hatay'ın büyükşehir statüsü kazanması oldu. Büyükşehir kapsamına alınmadan önce sorunların çözümü konusunda farklı sıkıntılar yaşanıyordu. Çünkü her bölgenin ayrı bir belediyesi olması, hizmet götürmede problemler yaşatıyordu. Ama şimdi Hatay'ın bir bütün olarak ayağa kalkması çok önemli. Hatay'ı en kısa zamanda Türkiye'nin kalkınmış ilk 5 ilinden biri yapmak için çalışacağız. Tarımdan sanayiye, turizme kadar her alanda projelerimiz var ve bunları gerçekleştirip kentimizi güzelleştirip geleceğiyle ilgili yeni vizyonlar yapmak için çabalayacağız. Şu anda 4 barajın bir anda yapılması çiftçilerimiz için çok güzel oldu. Turizm konusunda Hatay'ı bütün olarak öne çıkarmak konusunda projelerimiz var. Şehrimizi cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Bizim için kentsel dönüşüm çok önemli. Özellikle birinci derece deprem bölgesinde olmamızdan dolayı Antakya'da mevcut bulunan yapı stoku sıkıntılı durumda. Evde temizlik hizmetleri adında projemiz var. 60 yaş üstünde bulunan vatandaşlarımız için düşündüğümüz proje. Çünkü yaşlı vatandaşlarımız kendi evlerini temizlemekte güçlük çekiyorlar ve bize ulaştıkları takdirde ekip göndererek evlerinin temizlenmesine yardımcı olacağız.

Trafik konusunda şehrin sıkışıklığına yol açan uygulamaları kaldıracağız. Alt ve üst geçitler yapılarak kısa vadede trafiğin rahatlamasını sağlayacağız. Uzun vadede ise alternatif yollar, metrobüs hizmetleri, hafif raylı modelleri örnek alarak yapacağız. Kentsel dönüşüm projesi ise vatandaşlarımıza kesinlikle eziyet olmayacak. Mahalle mahalle, ada ada sorunları çözeceğiz. İlgili mahalle sakinlerinin, mülk sahiplerinin gönül rızasını alarak yapacağız. Mahallelinin istemediği bir şeyi zorla dayatmayacağız. İnsanımızın rahatlıkla algılayacağı şekilde sunumlarımızı gerçekleştirip projemizi anlatacağız” dedi.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ise Hatay'a yakışır bir seçim olmasını dileyerek “Şu anda atmosfer bu şekilde duruyor ve inşallah böyle devam eder” dedi.

(Haber: A. Vahit Güraslan)

1 ay, 14 gün önce / 05.03.2014 10:48:29   

KARDEMİR DE 2 YILLIK % 20 ZAMKarabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş ile Çelik-İş Sendikası
arasında yapılan 11. Dönem Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmeleri mutlu sonla bitti.

2012-2014 dönemini kapsayan TİS'te KARDEMİR çalışanlarına yaklaşık yüzde 20'ye varan zam sözleşmesi Karabük Valisi İzzettin Küçük'ün de katılımı ile KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Zeki Yolbulan, Genel Müdür Fadıl Demirel ve Çelik -İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül arasında imzalandı.

KARDEMİR Genel Müdürlüğü'nde yapılan TİS imza töreninde konuşan Genel Başkan Cengiz Gül, geçen yıl 10. dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerini mutlu bir şekilde imzaladıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: 'Bugünde aynı mutluluğu Cumhuriyet kenti Karabük'ün Valisi, KARDEMİR yönetimi, Çelik İş Yönetimi olarak hep birlikte yaşıyoruz. Bu mutlu sona ulaşmada ve sözleşmenin masada bitmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Çalışanların beklentileri KARDEMİR'in beklentilerine pozitif anlamda katkı veren bir sözleşmeyi imzalayacağız. Birinci yıl yüzde 10 ve ikinci yılda aynı oran düzeyinde yapılan bir artışla yüzde 20'ye varan bir zam oranı sağlanmıştır. Tüm KARDEMİR ve çalışanları ile sendikamıza hayırlı olsun.' dedi.

KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel de, KARDEMİR camiası olarak çok güzel bir noktaya gelmenin mutluluğunu huzurunu yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: 'Dört senelik TİS'i düşündüğümüzde yıllardır KARDEMİR'in tüm tarihsel gelişimi içerisinde en büyük atak yaptığı yıl olmuş olacak. 1 milyon ton olan kapasitesini üçe katlayarak 3 milyon tona gelen bir fabrika hatta ham çelikte 3.5 milyona çıkıyoruz. Bu yılın altıncı ayında 3 milyon ton hedefine ulaşıyoruz. Bu süreci yaşarken, aynı zamanda tesislerini modern bir hale getirmiştir.

Rekabet edebilen çağdaş normlara ulaşmış, maliyetlerini aşağıya çekebilen, kendi, enerjisini üreten, Türkiye'de üretilmeyen katma değerleri yüksek ürünleri üreten bir fabrika haline gelmiştir. Bunları kendi çalışanları ve personeli ile yapıyor. Dışarıdan anahtar teslimi tesisi almadan kendi mühendislerimizle yapıyoruz. Fabrikalar yapan fabrika unvanını tekrar geri kazanan ve adeta küllerinden yeniden doğan çelik şirketi. KARDEMİR yönetimi bu vefalı tutum karşısında bütün şartlarını zorlayarak vefalı bir şekilde imkanı elverdiği oranda çalışanları mutlu edecek fedakarlığı yapmıştı. Sosyal barış tamdır.

Çalışanlar arasında barış ve huzur devam etmektedir. Kar eden bir kuruluştur. Bütün bu yatırımlarına ve büyümeye rağmen 2013'e iyi bir karla kapatmıştır. 2014'de iyi bir şekilde bakmaktayız. Böyle bir noktaya gelişte Karabük'e, KARDEMİR çalışanlarına, yönetime, sendikamızın gösterdiği büyük bir mesuliyet içinde fabrikanın büyümesinde gösterilen çabaya teşekkür ediyorum.' dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 9 gün önce / 09.01.2014 10:01:27   

MKÜ'DE ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONFERANSIMustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü tarafından “Enerji Verimliliği'' başlıklı program düzenlendi.

Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve Makina Mühendisi Serhat Serkan'ın konuşmacı olarak katıldığı programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Mühendis Serhat Serkan konuşmalarında yalıtımın önemine vurgu yaptı. Mantolama tekniklerini anlatan Serkan, en iyi yalıtımın yapıya gelen tehditleri geldikleri yerde durduran yapılar olduğunu belirtti. Bu tehditlerin genelde yapı dışından olduğunu söyleyen Serkan, “Yapılar, su-nem-ısı gibi yalıtımlarla tüm dış kabuğu sarmalıdır. Yapı sanatında bütün uygulamalar gibi geliştirilmiş her türlü ısı-ses-su-yangın gibi yalıtım malzemesi ancak doğru şekilde tasarlanır ve doğru olarak uygulanırsa amacına ulaşır.” dedi.

Isı kayıpları, ısı köprüleri, binalarda enerji verimliliği çalışmaları, binalar için yönetmelikler, binalarda ısı yalıtım kuralları, ısı ve ses yalıtım, yangın güvenliği konularına değinen Serhat Serkan ''Ayıplı konut nedir?'' sorusuna önemle vurgu yaptı. Serkan, ''Ayıplı konut'un'' yönetmeliklere uygun yapılmayan konutlar olduğunu hatırlattı. İnsanların konut satın alırken konutta pek çok özellik aradığın dile getiren Serkan, “Oysa insanlarımızın konutun fiziksel özelikleri dışında yönetmeliklere uygun yapılıp yapılmadığına da dikkat etmeleri gerekir.” uyarısında bulundu.

Serkan konuşmasında tüketicilerin, yönetmeliklere uygun yapılmayan konutları “Ayıplı konut'' olarak adlandırması ve bu durumda hukuken bazı haklara sahip olduklarını da bilmeleri gerektiğini kaydetti.

(Haber Merkezi)

1 gün, 1 saat önce / 17.4.2014 10:40:12   

Hanelerin yarıya yakını internet kullanıyorTürkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamada Hanelerin yarıya yakını internet kullanıyor denildi.

Dünya devletleri ile kıyaslandığında Türkiye yüzde 49 ile 31. Sırayı aldığı belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye'de 16-74 yaş arası bireylerin İnternet kullanımı 2013 yılında %49 dur. Bu oran erkeklerde %59, kadınlarda ise %39'dur. 31 Avrupa ülkesinden İzlanda ve Norveç %97 ile İnternet kullanımında birinci, %96 ile İsveç ve Danimarka ikinci, %95 ile Lüksemburg ve Hollanda üçüncü, %58 ile Romanya 30. sırada yer alırken Türkiye %49 ile 31.sırada yer almıştır.

2012 yılı Nisan ile 2013 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde İnternet kullanan bireylerin kişisel amaçla kamu kurum/kuruluşları ile iletişimde İnternet kullanma oranı %41'dir. Bu oran önceki yılın aynı döneminde (2011 Nisan-2012 Mart) %45 idi. Türkiye 31 Avrupa ülkesi içerisinde kamu kurum/kuruluşları ile iletişimde İnternet kullanımında 24.sırada yer alırken, Danimarka %89 ile ilk sırada yer almıştır.

Türkiye genelinde hanelerin %49'u evden İnternete erişim imkânına sahiptir. İnternet erişiminde %96 ile İzlanda, %95 ile Hollanda, %94 ile Lüksemburg ve Norveç ilk üçte yer alırken, Türkiye %49 ile son sırada yer almıştır.

İnternet kullanan bireylerin İnternet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı %24'tür. 2012 yılı Nisan ile 2013 yılı Mart ayları arasını kapsayan on iki aylık dönemde İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin %49'u giyim ve spor malzemesi, %26'sı elektronik araç, %26'sı ev eşyası, %20'si seyahat ile ilgili diğer faaliyetler (konaklama hariç), %16'sı kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil), %16'sı gıda maddeleri ile günlük gereksinimler almıştır. “ denildi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 13 gün önce / 06.03.2014 10:37:39   

Güven endeksi %1,7 azaldıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü Sektörel Güven Endeksleri, Mart 2014 sonuçlarına göre güven endeksi yüzde 1,7 oranında azaldığı bildirildi.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %1,7 azaldığı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Bir önceki ayda; 102,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 101,1 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki %1,9'luk, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki %1,6'lık ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisindeki %1,7'lik kötüleşmeden kaynaklandı.

Şubat ayında 103,6 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,6 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksindeki %1,9'luk, mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki %2'lik ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki %1,8'lik kötüleşmeden kaynaklandı.

Bir önceki ayda 81,5 olan inşaat sektörü güven endeksi 78,2 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki kötüleşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla %4,4 ve %3,9 düştü.” denildi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 26.03.2014 11:35:00   

Minik öğrencilerin sergisine yoğun ilgiİpek Anaokulu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ''Minyatür Antakya Projesi'' sergisinin açılışı; Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Parlak tarafından yapıldı.

Sergide İpek Anaokulu öğrencilerinin velileri ile birlikte yapmış oldukları geziler sonucunda oluşturulan; tarihi ve kültürel mekanların (Habib-i Neccar Camii, Antakya Ulu Cami, St.Pierre Kilisesi, Katolik Kilisesi, Mozaik Yapımı, Uzun Çarşı, Antakya Evi, Köprübaşı, Musa Ağacı, Titus Tüneli, Antakya Belediye Parkı, Harbiye Şelaleleri, Hızır Ziyareti, Antakya Mutfağı Yemek Çeşitleri… v.b.) maketleri katılımcılar tarafından hayranlıkla karşılandı. İki gün süreyle açık tutulan sergiye katılım ve ilgi yoğundu.

Serginin açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Zülale Yılmaz şu açıklamalarda bulundu: “Minyatür Antakya Projemizle; okul öncesi eğitim programının kazanımlarının ve göstergelerinin ezbere dayalı öğrenme ile değil kalıcı ve anlamlı bir öğrenmeyle gerçekleştirilmesi için; öğrencilerimize kültürel ve evrensel değerleri benimsetmek, yaşadıkları toplumun değerlerini tanıtmak, yaşadıkları şehri daha iyi tanıyabilmelerini sağlamak, şehrin farklı kültürel özelikleri ve sanat eserleri hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, yaşadığımız şehir Antakya'nın kültürel çeşitliliği ve zenginliği göz önünde bulundurularak Minyatür Antakya Proje uygulaması gerçekleştirilmiştir.

İlimizin küçük bir modelinin oluşturulduğu proje sergisi Antakya'nın vitrini olmuştur. Minyatür dedik çünkü minyatür kelime anlamı itibari ile bir şeyin küçük ölçekte kopyası ya da benzerinin yapılması. Biz de öğrencilerimizle güzel şehrimiz Antakya'yı hem gezdik, gördük, tanıdık, hem de öğrencilerimizin minik elleriyle minyatür Antakya'mızı inşa ettik. Bu sayede öğrencilerimiz farklılıklara saygı duymaya ve farklı özellikleri olan bireylerle uyum içinde bir arada yaşamaya dair önemli deneyimler kazanılmışlardır.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 hafta önce / 11.4.2014 11:01:38   

SAMANDAĞ BAKKALLAR ODASI SEÇİMİNİ ARSLAN KAZANDISamandağ Bakkallar Odası seçimlerine 2 liste ile girilirken Necdet Arslan Samandağ Bakkallar Odası Başkanlığına seçildi. Arslan toplam 544 oy kullanıldığı seçimde 400 oy aldı. .

Toplantıda kısa bir konuşma yapan Türkiye Bakkallar ve Bayiiler Federasyonu Genel Başkanı Sabit Teksöz: “Birbirimizi, kırmadan karalamadan Samandağ'a yakışır bir seçimdir.” dedi.

Seçimde kim seçilirse seçilsin saygı duymak gerektiğini, üyelerin tercihine saygılarının sonsuz olduğunu belirterek sözlerine başlayan Arslan “Hırsız çetelere karşı bakkallarımıza kamera ve alarm sistemi taktırdık. İlçemizde Samandağ Bakkallar Odamızı hatırı sayılır saygın bir kurum haline getirdik. Bu yaptığımız başarılı çalışmalarımıza tahammül edemeyenler bizleri zimmetle suçladılar. Savcılığa, Sanayi ve Ticaret Bakanlığına, Hatay Esnaf Odalar Birliğine ve Türkiye Bakkallar ve Bayiiler Federasyonuna şikâyet ettiler. Suç duyurusunda bulundular. Ben ve arkadaşlarım yargılandık. İlk defa ben ve arkadaşlarım Savcı ve Hâkim karşısına çıktık. Savcılık ve Hatay 2. Ağır ceza mahkemesinde suçsuz olduğumuza kanaat verilerek beraat ettik. Bizim gelir-giderlerimiz bilirkişi raporuyla eksiksiz tuttuğumuz kanıtlandı. Biz diyoruz ki odalarımızda yapılan seçimlerde kim seçilirse seçilsin saygı duymak zorundayız. Üyelerimizin tercihine saygımız sonsuzdur. Yoksa yenilgiye tahammül etmemek kabul edilemez. Halkımıza karşı sorumluluk duygusu içerisinde esnafımıza birlikte hareket ederek Odamızı daha ileri taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

Yönetim Kurulu üyeliklerine ise; Cuma Kont, Selahattin Doğru, Cuma Çobancı, Edip Arslan, Yahya Nural ve Ersin Duman. Denetim kurulu üyeleri asil; Ziya Deniz Umut Reyhanoğulları ve Kartal Karaali seçildi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 24 gün önce / 24.01.2014 10:40:56   

Geniş yelpazeye hizmet veriyoruzTürkiye'de her sene 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanmakta Muhasebe Haftası, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından anıta konulan çelenk ile başladı.

Muhasebe Haftası kutlanması nedeniyle Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) 1 Mart Cumartesi günü Atatürk Anıtına çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu.

Çelenk sunma töreninin ardından, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz SMMMO toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 1 Mart Muhasebeciler Gününün bir kez daha kutlamanın heyecan ve mutluluğu içinde bulunduğunu belirterek “Bir kamu mesleği olarak çok geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz” dedi.

Korkmaz, konuşmasına şöyle devam etti; “Bugün buraya gelerek, mesleğimize ve yarınlarımıza sahip çıktığınız için öncelikle hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Sorunlarımızı çözme adına verdiğiniz bu desteğin, birlikteliğin, dayanışmanın ne kadar değerli olduğunun farkındayız.

Çünkü başka mesleklerde örneği az görülür bir tablo yarattık biz. 25 yılda tüm zorluklarına karşın, emekle, üretimle, omuz omuza ve her şeyden önce büyük bir özveriyle oluşturduk biz bu tabloyu.

Oysa akademik demokratik meslek mücadelemizin bu uzun yolu, bugün olduğu gibi, zaman zaman tuzaklarla, engebelerle doluydu. Ama yılmadık. Her türlü baskı ve tehditlere karşın mesleğimize sahip çıktık.

İsterdik ki, 1 Mart'larda bu salon'a sadece ve sadece kutlama için gelelim. Ama ne yazık ki birileri, bazı odaklar, meslektaşlarımıza, mesleğimize, kutlama yapacak şartları oluşturmamıza sürekli engel çıkarıyor.

Bir kamu mesleği olarak çok geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Bu anlamda bir taraftan Maliye Bakanlığı ile ilişkilerimizde çözülmesi gereken sorunlar bulunurken, öte yandan mesleki mevzuatla ilgili de ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.

Sadece ve sadece, Muhasebe Haftası'yla sınırlı kalmadan, her zaman dayanışmamızı canlı tutarsak yıkılmadan yola devam edebiliriz.” dedi.

Toplantıya, SMMMO yönetim kurulu üyeleri, muhasebeciler ve mali müşavirler katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

2 ay, 16 gün önce / 03.03.2014 11:10:43   

Basın, üçlü demokrasilerin temel taşıHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Lekesiz mesajında Güçlü demokrasilerin temel taşlarından olan basın kuruluşları, toplumsal iletişim, düşünceyi ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Son yıllarda iletişim teknolojileri alanında yaşanan hızlı gelişmeler, bilgiye ve habere daha hızlı ulaşma ihtiyacını da artırmıştır. Bu ihtiyacın karşılanması hususunda en önemli mesleklerden biri de gazeteciliktir.

Güçlü demokrasilerin temel taşlarından olan basın kuruluşları, toplumsal iletişim, düşünceyi ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu bağlamda basın kuruluşlarımız, doğru, tarafsız, özel hayata ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde objektif davranarak, en hızlı şekilde, kamuoyunu aydınlatmalıdır.

Sorumluluk duygusuyla günün her saatinde haber peşinde koşan, her türlü şart altında halkın talep ve beklentilerini yansıtan basın çalışanlarımız, önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir. Bugün ilimizde faaliyet gösteren yerel gazete, dergi ve radyolar ile ulusal ajanslarımızın temsilcileri sayesinde basınımız, sadece ilimizde değil, internet aracılığı ile tüm dünyaya ulaşmakta ve ilimiz için bir gurur kaynağı olmaktadır.

Halkımızın bilgilenmesi ve bilinçlenmesi konusunda gösterdiği çabalarla ilimizin gelişen ekonomisine ve tanıtımına büyük destek sağlayan, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde önemli katkıları olan ilimiz genelindeki tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ederim.

Bugün vesilesi ile görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarına rahmet dilerken, tüm basın çalışanlarına, ailelerine sağlık ve esenlik dileklerim ile en içten sevgilerimi sunarım.” dedi.

(Haber merkezi)

3 ay, 8 gün önce / 10.01.2014 10:25:34   

Önce bıçakladılar sonra uçurumdan attılarBelen'de önce bıçaklanıp sonra uçurumdan atılan 19 yaşındaki Alparslan Tosun hayatını kaybederken olayla ilgili 3 kişi de tutuklandı.

Alınan bilgilere göre, Belen Koca Yusuf Lokantasının karşı yakasında uçurumdan atıldığı belirlenen genç bir erkek cesedi bulundu. Vücudunun göğüs ve sırt kısmından bıçak darbeleriyle öldürüldüğü belirlenen cesedin Alpaslan Tosun'a ait olduğu tespit edildi.

Olayla ilgili polis ve jandarma çok yönlü soruşturma başlatırken cinayet sebebi hakkında birçok iddiaları da değerlendirdi. Olayı gerçekleştirdikleri iddiasıyla Barış S., Nalan S. ve Habip S. yakalanarak yapılan sorgulamalarının ardından İskenderun adliyesine sevk edildiler. Planlayarak cinayeti gerçekleştirdikleri suçlamasıyla İskenderun'da hakim huzuruna çıkartılan üç katil zanlısı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 26 gün önce / 21.02.2014 10:22:30   

Avrupa'ya gönderilen öğrencilere yemek düzenlendi2012-2013 eğitim-öğretim döneminde Erasmus programı öğrenim ve staj hareketliliği kapsamında Avrupa'nın farklı ülkelerine gitme fırsatı bulan Erasmus programı öğrencileri için Mustafa Kemal Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi Erasmus Program Koordinatörlüğü tarafından Tayfur Sökmen Kampüsü Havuzbaşı Restoranda öğle yemeği düzenlendi.

Öğrencilerin karşılaştıkları sorunların tespiti ve gelecekte bu sorunların çözümü amacıyla düzenlenen yemekte öğrenciler, Erasmus Programının kendilerine kattığı değerlerden ve farklı ülkelerin insanlarını ve kültürünü tanımanın avantajlarından söz etti. Öğrenciler, gittikleri kurumlarda tanıştıkları öğrencileri ve personeli ülkemize ve MKÜ'ye davet etti.

Mustafa Kemal Üniversitesi 2012-2013 akademik yılında Öğrenim Hareketliliği programı kapsamında 139 öğrenci ve Staj Hareketliliği programı kapsamında 25 öğrenci olmak üzere toplamda 164 öğrenciyi Avrupa'nın değişik ülkelerine gönderdi. Personel hareketliliğinde ise 35'i ders verme ve 10'u eğitim alma faaliyeti olmak üzere toplam 45 personel Avrupa üniversitelerine gönderildi.

(Haber Merkezi)

4 ay, 16 gün önce / 02.01.2014 10:40:53   

ÖZAL: ŞİMDİ EKONOMİ ZAMANIEsnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal geride bıraktığımız 2014 yerel seçimlerinin ardından bir basın açıklamasında bulundu.

Kazanan belediye başkanlarını tebrik eden Özal,”Yerel seçim sonuçları vatanımıza, milletimize ve Hatay'ımıza hayırlı olsun, bundan sonraki süreçte ekonomiye odaklanmalıyız” diyerek şu açıklamalarda bulundu: “Milli iradenin sandığa yansımasıyla yerel yönetimlerde yeni bir dönem başlamıştır. Seçim döneminin sona ermesiyle birlikte, yeniden ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanmalıyız. Şu da bir gerçektir ki vatandaşlarımızın oy kullanma anındaki sükunet ve oy kullanımındaki katılımın çok yüksek olması milletimizin sandığa, milli iradeye, huzura ve demokrasiye sahip çıktığını gösteriyor.

Bundan sonraki süreçte esnaf ve sanatkarımızın ve halkımızın beklentilerine ve sıkıntılarına çözüm bulma zamanıdır. Halkımız bunu beklemektedir. Reel sektöre ağırlık vererek, üretimi ve ihracatı milli mesele olarak algılamalı ve artırmalıyız. Küresel rekabetin giderek arttığı günümüz koşullarında, üretim ve ihracat maliyetlerinin azaltılması, reel sektörün üzerindeki yüklerin indirilmesi, girdi maliyetlerinin makul seviyelere çekilmesi öncelikli hedeflerimiz olmalıdır. Milletimizin daha zengin ve müreffeh olmasının yolu huzur ve istikrardan geçer. Çünkü huzur ticareti, ticaret zenginliği getirir. Bunun için artık hepimizin günlük çalkantılardan sıyrılıp işine odaklanması lazım.

Yerel seçim sonuçlarının tekrardan vatanımıza, milletimize ve Hatay'ımıza hayırlı olmasını diliyorum, seçimden galip çıkan belediye başkanlarını da tebrik ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 2 gün önce / 02.04.2014 10:42:26   

YÜZME ŞAMPİYONASI TAMAMLANDIHatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Liseler arası yüzme şampiyonası 16-17 Ocak 2014 tarihinde İskenderun Kapalı Yüzme Havuzunda yapıldı.

Liseler arası yüzme şampiyonasına 13 erkek takımı olarak 120 sporcu katılırken 13 bayan takımı olarak 70 sporcu katıldı.

Erkeklerde Antakya Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olurken bayanlarda ise Antakya Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi birinciliğe ulaştı.Bu sonuçlar neticesinde okul birincileri ve ferdi okul birincileri Türkiye şampiyonasına katılma hakkını elde etti.

(Haber Merkezi)

3 ay, 25 gün önce / 23.01.2014 10:19:48   

Antakya, barış iklimi ile dünyaya örnekCHP Antakya Belediye Başkan adayı Dr. Hasan Ramiz Parlar, Antakya'yı güzelleştirmek ve yaşanabilir kent haline dönüştürmek için çaba göstereceklerini belirterek “Antakya tarihi bir kent, barış iklimi dünyaya örnek olmuştur” dedi.

Parlar, Antakya Medeniyetler Korosu Derneği Evi'nde koronun üyelerine yönelik gerçekleştirdiği toplantıda, göreve seçilmesi halinde yapacakları hizmetleri ve projeleri anlattı.

CHP'den Antakya Belediye Başkanlığı adaylığı teklifini düşünmeden kabul ettiğini belirten Parlar, şöyle konuştu: “Antakya tarihi bir kent. Burada yüzyıllardır var olan barış iklimi dünyaya örnek olmuştur. Böylesi bir kente hizmet etmek bana nasip olursa, ekibimle birlikte Antakya'yı adına yaraşır yaşanabilir kent haline getireceğiz. Kentimizin öncelikli sorunları arasında trafik sorunu yer alıyor. Ulaşım sorunu gün geçtikçe artıyor. Kent trafiği içinden çıkılmaz hal almaya başladı. Tarihi kentimizin araç trafiğinden arındırılması gerekiyor. Oto galerici, mobilyacı, ayakkabıcı, şehir dışına taşınması ile trafiğin en azından rahatlayacağını düşünüyorum. Bir de insanlarımızı toplu taşımacılığa yönelmesini sağlayarak bunu yapmayı düşünüyoruz. Projelerimiz arasında engellerimizin sosyal yaşama uyum sağlayacak düzenlemeler de yapacağız.

Atatürk Stadı'nın kent merkezin-den kaldırılmasıyla Vali Ürgen Parkı ve DSİ Parkı'nı birleştirerek burayı çok amaçlı 'Kent Meydanı' haline dönüştürmeyi düşünüyoruz. Bunun içinde uluslar arası proje yarışması açacağız. Vatandaşlarımızın sosyal, kültürel, sportif ve dinlenme yeri olarak kullanacağı Kent Meydanı'nda ihtiyaca göre her şey düşünülecek. Zaten bu yüzden de proje yarışması açarak, halkımıza yakışır en iyisini seçeceğiz. Bunun yanında yaşlılarımızın dinlenebileceği, çocuklar içinde oyun alanları yaparak, kent içerisinde de küçük kent meydanları yapılmasını sağlayacağız.

Kurtuluş Caddesi üzerindeki bina ve işyerlerini de amacına uygun olarak restore ederek, tarihi dokuları gün yüzüne çıkaracağız ve cadde üzerinde raylı sistem dediğimiz tramvay ile ulaşımı gerçekleştireceğiz. Yine insanlarımız bu cadde üzerinde yürüyerek, kentin eski tarihi dokusunu görme ve gezme şansına sahip olacaklar. Kurtuluş Caddesi'nin trafiğe kapatılmasıyla trafik akışının İzmir Caddesi üzerinden yapılmasını, Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle bu caddenin yolunun daha da genişletilerek trafik akışını bu yöne kaydıracağız” dedi.

Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat da, kente hizmet edecek her başkanın yanında olacaklarını, bugüne kadar Antakya'ya yapılmayan hizmetleri beklediklerini söyledi ve CHP Antakya Belediye Başkan adayı Dr. Ramiz Parlar'a ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

Parlar'ın Antakya Medeniyetleri Korosu ziyaretinde, CHP Antakya Belediye Meclis Üyesi aday adayı Mithat Kalaycıoğlu da hazır bulundu.

(Haber Merkezi)

3 ay, 21 gün önce / 27.01.2014 10:31:49   

Çalışkan: Hatay'ı helal turizm bölgesi yapacağızSaadet Partisi (SP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, İskenderun Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Çelik ve partililer İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile görüşerek projelerini anlattı.

Çalışkan daha sonra İskenderun Gazeteciler Cemiyetine (İGC) ziyarette bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hatay büyükşehir belediye başkan adayları hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Çalışkan, ayrıca Hatay için hazırladıkları '31 Altın Proje'den söz etti.

Dünyada bir helal turizm pastası olduğunu belirten Çalışkan “Hatay'ı Ortadoğu'nun helal turizm bölgesi yapacağız” diyerek açıklamansa şöyle devam etti: Hatay'ımız dünyanın harikulade iklimlerinden bir tanesine sahip durumda. Bugün İzmir'den Mersin'e kadar birçok il sahil bölgesi olarak turizm ticaretinden pasta payını alır iken maalesef Hatay bu haktan mahrum.

Hâlbuki Hatay 15 dakika içerisinde 4 mevsimi bir arada yaşayabilen dünyanın ender vilayetlerinden bir tanesi. Bu şehrin turizminin iyi bir şekilde canlandırılması gerekiliyor. Turizm demek maddi imkânı olan birkaç kişinin Arsuz'da villa yaptırması demek değil. Buranın turizminin ekonomiye kazandırılması gerek. Onun için Hatay'ı Ortadoğu'nun helal turizm bölgesi yapacağız. Çünkü dünyada bir helal turizm pastası var. Malezya'dan Endonezya'ya, Arap ülkelerine kadar pek çok ülkenin muhtaç olduğu bu potansiyeli Hatay olarak değerlendireceğiz.

Bgün içeriği belli olmayan Amanos tüneli projesinin çok pahalı, gereksiz ve emperyalist bir proje olduğunu düşünüyoruz. Bu Amanos tüneli projesinin Hatay'ı hiçbir katkısı olmayacağı kanaatindeyim. Biz bu tünelin yerine tahta köprü olarak Amik ovasını öneriyoruz. Böylece İskenderunlu sanayici de yer problemi yaşamayarak Osmaniye gibi çevre illere yatırımlarını taşımak zorunda kalmayacak. Bu potansiyel, bu imkânlar burada kalacak. Ve istihdam sorunu da çözülmüş olacak” dedi.

“Saadet Kart Projesi”

Son olarak “Saadet Kart” projesi ile fakir ve fukaranın yanlarında olacaklarını söyleyen Saadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Necmettin Çalışkan, elinde kartı olan muhtaç vatandaşımız kartın geçerli olduğu işyerlerinden istediği alışverişi yapacak. Ekmek fiyatı ise 30 kuruş olacak” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 20 gün önce / 27.02.2014 10:38:23   

Engelliler, seçimde zorluk yaşadıDün tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de tüm seçmenler sandık başına giderken, aileler yaşlı ve hasta akrabalarını da arabalarıyla oy kullanacakları okullara taşıdılar. Engelli vatandaşlarda sorumluluklarını yerine getirmek adına oy kullanacakları merkezlere gittiler ancak bazı zorluklarla karşılaştı. Yürüme engelli vatandaşlar yakınlarının ve görevlilerin yardımıyla oy kullanacakları katlara çıkarak oylarını kullanabildi.

Tekerlekli sandalye ile oy kullanacağı okula giden engelli bir vatandaş da kendi imkânlarıyla okula girdi fakat oy kullanacağı sandığın 4'üncü katta olması, okulda asansör olmaması nedeniyle yukarıya çıkamadı. Engelli vatandaşın durumu okuldaki görevli bir polis memuruna anlatması üzerine, polis sandık kurulu başkanıyla görüştü.

Sandık kurulu başkanı, 4'üncü kattan oy pusulalarını ve zarfları indirerek zemin katta başka bir sandıkta paravanda vatandaşa oyunu kullandırdı. Daha sonra zarflar polis memuru ve sandık başkanı tarafından kişinin oyunu kullanacağı sandığa atıldı.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 3 gün önce / 01.04.2014 11:02:24   

Şehitlikte duygulu anlar yaşandıÇanakkale Zaferi'nin 99. Yılı ve ''18 Mart Şehitleri Anma Günü'' dolayısıyla Antakya Şehitliği'nde düzenlenen törende duygulu anlar yaşandı.

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde Antakya Şehitliği'nde anma töreni düzenlendi. Çanakkale Zaferi'nin 99. Yılı ve ''18 Mart Şehitleri Anma Günü'' etkinlikleri kapsamında dün, şehitlikte düzenlenen törene, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay milletvekilleri Hasan Akgöl, M. Ali Ediboğlu, Refik Eryılmaz, 2. Hudut Alay ve Garnizon Komutanı Hasam Polat, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, İl Jandarma Komutanı Hasan Koçyiğit, gaziler, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrencilerin ve şehit yakınlarının katıldığı tören Şehitler Anıtı'na çelenk bırakılması ile başlayıp, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam etti.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Çanakkale Zaferi'nin 99. Yılı ve ''18 Mart Şehitleri Anma Günü'' nedeniyle Şehitlik Şeref Defterine şu duygu ve düşüncelerini yazdı; “Aziz şehitlerimiz,

Milletimizi tarihin en büyük zaferi ile gururlandıran, tüm dünyaya Türk'ün azim ve kararlılığını ispat eden zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferinin 99'uncu yıldönümü nedeniyle yüksek huzurlarındayız.

Bir gül bahçesine girercesine canlarınızı feda ederek bizlere bıraktığınız bu mukaddes vatan toprakları üzerinde bağımsızlığımızı korumak için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız.

Sizlerin eşsiz fedakârlıkları kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmak ve daima yükseklere taşımak siz aziz şehitlerimize olan en büyük borcumuzdur.

Dünya durdukça yüce milletimiz tarafından fedakârlığınız minnetle yâd edilecektir. Bu bilinçle daha güçlü ve daha kalkınmış bir geleceğe ulaşmak için var gücümüzle çalışma azmindeyiz. Canlarınız pahasına sahip olunan bu topraklarda rahat uyuyun.

Ruhunuz şad olsun.” dedi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ile beraberindekiler, daha sonra şehitliği gezerek şehitlerin mezarları başına karanfiller bırakarak dua etti.

Şehitlikteki törenin ardından Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen törende de günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

1 ay önce / 19.03.2014 10:44:53   

GÜREŞ SPORCULARINDAN BAŞARILI DERECELERAntakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı, Eylül ve Aralık ayı içinde Osmaniye, Gaziantep ve Hatay'da düzenlenen güreş müsabakalarında başarılı dereceler elde etti.

Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren Güreş Takımı ilk olarak 28 Eylül 2013 tarihinde Osmaniye ilinde yapılan Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda mücadele etti. Şampiyonada Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı'ndan 35 kg.'da Bünyamin Özdal Yıldızlar kategorisinde 2., 55 kg.'da Oğuzhan Yakaç gençlerde 2., 65 kg.'da Osman Koç yine gençlerde 3.lük derecelerini elde etti.

Güreş takımı Aralık ayında ise ilk olarak Hatay'ın Samandağ ilçesinde düzenlenen Kapışmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda ve Gaziantep'te düzenlenen Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda boy gösterdi.

21 Aralık 2013 tarihinde Samadağ'da düzenlenen turnuvada 35 kg.'da Bünyamin Özdal ve 40 kg.'da İsmail Malgaç 1., 45 kg.'da M.Ali Malgaç 3., 55 kg.'da Eyyüp Kurt 2., 70.kg.'da Şevket Önalan 3., 75 kg.'da Oğuz Doğruer ise 2. oldu.

2013 yılının sonuna doğru 28 Aralık 2013 tarihinde Gaziantep'te düzenlenen Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda ise 35 kg.'da Bünyamin Özdal 1., 55 kg.'da Eyyüp Kurt 3., 70.kg.'da Şevket Önalan 1. ve yine 70 kg.'da Osman Koç 2.lik dereceleri elde etti. (Haber Merkezi)

3 ay, 4 gün önce / 14.01.2014 10:25:38   

ESNAF EKONOMİNİN LOKOMOTİFİDİREsnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) dayanışma yemeği düzenledi. Düzenlenen dayanışma yemeği İskenderun Yelken Kulübünde yapıldı.

Seyfi Dingil, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) tarafından İskenderun yelken kulübünde düzenlenen dayanışma yemeğinde yaptığı konuşmada, İskenderun'un yeni bir döneme girdiğini söyledi.

Dingil, İskenderun'un yıllarca yerinde saydığını belirterek,'Bizler bu kenti ortak akıl ile yöneteceğiz. İskenderun'a yönelik birçok projemiz var. Esnaf odalarımızla birlikte çalışacağız. İskenderun'u ticaretin başkenti yapacağız. İskenderun bu dönemde büyük bir aşama kaydedecek. Bu konuda sizlerin görüş ve önerileri bizler için çok önemli' dedi.

HESOB Başkanı Kadir Teksöz ise, halkın talep ve arzusunu gerçekleştirmek isteyenlerin esnafların sesine kulak vermelerini isteyerek,'Esnaflara seslenip 'siyasi görüşünüz ne olursa olsun bizler seçilmişlerle ikili ilişkilerimizi çok iyi tutmalıyız. Birliğimizi, beraberliğimizi koruyacağız. Şehre yapılacak her türlü yatırıma da destek vereceğiz. İskenderun'un yeni başkanı Seyfi Dingil'i çok yakından tanıyoruz. Kendisine başarılar diliyoruz” dedi.

HESOB Başkanvekili Uğur Fırat ise, esnafa hizmetin gönül işi olduğunu belirterek, “Bu iş gönül işi. Biz burada ailemizde ve zamanımızdan çalarak topluma hizmet etmeye çalışıyoruz. Burada tüm esnaflarımızın sıkıntılarını çözmek için siyasetçilerde devlet kurumlarıyla bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da bu tür etkinliklerimiz devam edecek. Başkanımıza hayırlı olsun diyoruz' dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, İskenderun Esnaf Odaları birliği tarafından İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e plaket takdim edildi.

(Haber Merkezi)

4 gün, 1 saat önce / 14.4.2014 10:48:09   

Vergi Dairesi Başkanı Karaca'dan HGC'ye ziyaretVergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ve beraberindeki heyet, 25'inci Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen'i ziyaret etti.

Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca ziyaret programında yaptığı konuşmada “25'inci vergi haftası kapsamında etkinlikler gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi 1990 yılından bu yana vergi haftası kutlanıyor. Toplumun vergi konusunu canlandırmaya yönelik faaliyetlerimiz var. Ağırlıklı olarak geleceğimizi teslim edeceğimiz çocuklara yönelik konferanslar düzenliyoruz. Hem dergiler dağıtıyoruz hem de hediyeler veriyoruz. Bunun yanında sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarına yönelik ziyaretlerimiz var.

Bu şekilde bir haftayı tamamlamaya çalışacağız. En önemli program vergi rekortmenlerini, ihracat ve yatırım yapan firmaları bu kapsamda ödüllendiriyoruz. İlk defa 50 yılın üzerindeki mükelleflere de hediyeler vereceğiz. Bu kapsamda 30 kişiyi belirledik. 1 Mart Cumartesi günü Ottoman Otelde Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'ın katılacağı bir törende mükelleflere, hediyelerini takdim edeceğiz.”

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen ise, “Vergi kutsaldır derler. Vergi olmadan ülke ekonomisi dönmez. Keşke kimse vergi kaçırmasa da hakkıyla her şey yapılsa, sizlere tekrar başarılar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 21 gün önce / 26.02.2014 10:14:31   

Merkez Market 4 yaşında
İlk halkasını 2010 yılında atan Merkez Market dört yaşına girdi.
Kuruculuğunu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını Mehmet Bulanık’ın yaptığı, Merkez Market 4. yıl dönümünü, mezarlık yolu üzerinde bulunan ve zincirin ilk halkası olan Merkez Market şubesinde yaş pastası keserek kutladı.

Mehmet Bulanık 4. yıl dönümü kutlamasında yaptığı konuşmada; “Merkez Marketler Zinciri, zincirin ilk halkasını 2010 yılında bu güzel anlamlı bir gün için, tam da üzerinde durduğumuz bu noktada bizi bir araya getiren, Merkez 1 şubesinin açılışı ile sektörde yerini alarak, bu güzel kardeşlik bağlarının güçlü olduğu memleketimiz Hatay-Antakya da hizmet vermeye başladı.

Müşterilerinden aldığı güç ve siz değerli İştirakçi firmalardan ve dostlarından aldığı destekle 4 yıl gibi kısa bir zaman diliminde deyim yerinde ise “çift dikiş giderek” yılda iki şube ile merkez'de 8 olmak üzere, Boynuyoğun şubesi ile birlikte 9 şubeye ulaştı. Çok kısa sürede bizi buraya taşıyan Hataylı hemşehrilerimize öncelikle teşekkürü bir borç biliriz.

Merkez Marketler Zinciri “Biz İşimize Bakalım” Sloganı ile yola çıkarak şu anda tam da üzerinde bulunduğumuz “İlk Göz Ağrımız” olan Merkez 1 ile Zincirin ilk halkasının bereketli açılışı ile bugün 4 yıl sonra istikrarlı yükselişini korumaya devam ederek, kardeş halkalarını deyim yerinde ise “adeta perçimleyerek” yerelde, ulasal bir anlayış benimseyerek sektöre hızlı bir giriş yaptı.

Geçmişin deneyimi ile günümüze yön veren hizmet anlayışı ile müşteri ve çözüm odaklı çalışarak çıtasını sizlerin verdiği güç ve destekle daha yukarıya taşımaya devam edecektir. Bu anlayış içerisinde Merkez Marketler Zinciri, kurucuları, çalışanları siz dost ve müşterileri ile bu yolda ilerlemeye davam edecektir…

Bu güzel anlamlı günümüzde bizi yalnız bırakmayan siz tüm değerli misafirlerimize ayrıca teşekkür ederiz .” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

2 ay, 20 gün önce / 27.02.2014 10:29:34   

Gazeteciler yerel medya seminerinde buluştuTürkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC), Konrad - Adenauer Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS) ile birlikte düzenlediği '70. Yerel Gazetecilik Eğitim Semineri' İskenderun Anemon Otel'de düzenlendi.

Oturum başkanlığını Mithat Kalaycıoğlu ve Akın Bodur'un yaptığı yerel gazetecilik eğitim seminerine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC eski Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Özdemir ve Niyazi Dalyancı, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Göksel Göksu, TGC Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük, Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS) Dr. Colin Dürko, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcıları Sadullah Ergin ve Nihat Mazmanoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda basın mensubu katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilcisi Colin Dürkop yaptı.

TGC Başkanı Olcayto seminerde de yaptığı konuşmada, seminerin İskenderun'da ilk kez yapıldığını söyledi. Kabuğuna çekilmiş bir ülke olduğumuzu belirten Olcayto, gazeteciliğin kurtarma yollarının aranmasının gerektiğini söyledi. Olcayto; “Medyada hızlı bir akış var. TGC olarak bağımsız gazeteciliğin özlemini duyuyoruz. Gazeteciler dayanışma içinde olmalı. Gazetecilerin çok büyük sıkıntıları var. Türkiye'de gazetecilik çok zor bir süreç içinde. Gazeteciler büyük bir kutuplaşma içinde. Biz geçtiğimiz günlerde İstanbul'da büyük küçük gazete ayırt etmeksizin 42 gazetenin genel yayın müdürlerine,“Gazeteciliği kurtarmanın yollarını arayalım” çağrısında bulunduk. Bu çağrımıza 17 genel yayın yönetmeni yanıt verdi. Bunların içinde iktidara yakın diyebileceğimi ajanslar, gazeteler de vardı. Sevindirici olan, bu toplantıda birbirine sataşmalar da olsa hiçbir şekilde tartışmalar dostluğu kırmadı. Son derece olgun bir şekilde toplantıyı bitirdik. Seçimden sonra toplantıyı tekrarlamamız istendi. Biz TGC olarak bağımsız, bağlantısız gazeteciliğin özlemi içindeyiz. Sorunların çözülmesi için, birlikte olmamız gerekiyor. Dayanışmaya önem vermeliyiz.”dedi.

Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilcisi Colin Dürkop'da yaptığı konuşmada; “Demokrasilerin vazgeçilmez birer unsuru olan yerel gazeteler, televizyon ve radyolar, bulundukları bölgeler için çok büyük önem taşımaktadır. Ancak medya hakkında konuşulduğunda insanların aklına, ilk olarak genelde yaygın medya, büyük televizyonlar ve köşe yazarları gelir. Neredeyse hiç kimse yerel medya ve yerel gazetecilere değinmez. Oysaki yerel medya olmadan, insanlar kendi şehir ve beldelerindeki sorunlar, sosyal gelişmeler, kültürel ve toplumsal problemler hakkında bilgi sahibi olamazlar. Demokrasinin temel nedenlerinden biri olan yerel medya kritik bir denetleme görevini yerine getirir. Halkın sesi ve bilgi kaynağıdır.” dedi.

TGC KAS 2013 yılı yerel gazetecilik ödüllerinin de verildiği seminerde, haber ödülü, savaş, önce kadınları ve çocukları vuruyor haber başlığıyla Serpil Korkmaz, sayfa düzeninde Tuncay Şükür, haber dalı mansiyonda, dağ, taş, saç üçgeni haber başlığıyla Osman Doğan, sayfa düzeni misyonu İbrahim Başçı, fotoğraf mansiyonda ise Tolga Sağlam ödüle layık görüldü.

Seminer sonunda Yerel Medya Seminerine katılan toplam 120 gazeteciye katılım sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

(Haber: Hasan KAYA)

4 gün, 1 saat önce / 14.4.2014 10:51:18   

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin:
Hizmet sunmaya devam edeceğiz
AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Hassa İlçesi seçim bürosu açılışını yaptı. Açılışta vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada 'Hizmetler, yatırımlar konusunda, siz yeter diyinceye kadar bizler hizmet sunmaya devam edeceğiz. Bizim işimiz hizmet, gücümüz millet' dedi.

Hassa ilçesi Küreci, Ardıçlı, Demrek, Yuvalı, Akkülek ve Mazmanlı'da vatandaşlarla bir araya gelen AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, 'AK Parti hizmet partisidir. Milletine hizmet sunan bir parti'nin mensubuyum. 11 yıldır hizmet siyaseti yaptık. Memleketimizin dizine derman geldi. Yapımı tamamlanan duble yollar, göletler, dere ıslahları, parke taşlar, su depoları, Hassa İlçesi'nde yaşamı daha da kolaylaştırmaya yardımcı olmuş. Bu yörelerin kalkınması için büyük adımlar attık.

Önce yollarınızın duble olması gerekiyordu. Bu yapıldı. Bir iki yerde yolla ilgili yapılan şikayet anında giderildi ve sizlerin gözü önünde yolun yapımı istediğiniz gibi şekillendi. Sandıkta bizlere bir vekalet verdiniz. Bu vekalette Ankara'dan hizmet istediniz. Bizler de bu isteği anında yerine getirmek üzere Hassa İlçesinin, beldelerinin ve köylerinin ihtiyaçlarını karşılama yolunu seçtik. Hizmet üstüne hizmet sunmaya başladık. Ve önümüzdeki süreçte Hassa'ya Hatay'ın en büyük yatırımını yapmak üzere proje ihalesi yapılan Amanos Tüneli, yalnızca bu bölgeye değil, bütün Hatay'a ve hatta komşu illere hizmet sunacaktır. İşsiz gençlerimize iş, aş imkanı sunacak olan Amanos Tüneli, bu topraklarda fabrikaların kurulmasını sağlayacak. Bu yol, bu tünel, bu topraklara can verecek. Bu yöre göç alacak, topraklarınızın değeri artacak hayırlı uğurlu olsun.

Hatay'ın Büyükşehir olması ile yatırımlarda büyük oranda artış sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi adından da anlaşılacağı gibi sizlere alt yapı, büyük yollar, meydan düzenlemesi ve diğer hizmetlerde yanınızda yer alacaktır. Hassa Belediyesi'nin gücü yetmediği zaman Büyükşehir Belediyesi anında yardımcı olacaktır. Büyükşehir'inde gücü yetmezse, Ankara devreye girecektir. Yani Ankara, her zaman yanınızda olacaktır' dedi.

AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin'in Hassa'ya yaptığı çıkartmada, Hatay eski milletvekillerinden İzzettin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş, Hassa Belediye Başkan adayı Abdurahman Demirel, meclis üyeleri adaylerı ile partililer ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

(Haber Merkezi)

2 ay, 21 gün önce / 26.02.2014 10:22:34   

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDEYİZAntakya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz, odaya bağlı kooperatif başkanları ve oda üyeleriyle beraber Mado Evinde düzenlenen yemekli etkinlikte bir araya geldi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Denetleme Kurulu başkanlığını da yürüten Yılmaz, şoför esnafının sorunlarını çözmek için gece gündüz çalıştıklarını ve çalışmalarına da devam edeceğini söyleyerek birlik ve beraberlik içinde şoför esnafıyla sık sık bir araya geldiklerini belirtti.

Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada; “Memleketimizin, esnafımızın sorunlarını ortak düşünceyle hep birlikte çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. 4 yıldır şoför arkadaşlarımızla beraber el ele omuz omuza çalışıyoruz. Omuz omuza memleketimize hizmet ediyoruz ve etmeye devam ediyoruz. Esnafımızla, görev süremiz boyunca her daim birlik, beraberlik, dayanışma ve işbirliği içinde olduk.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

3 ay, 25 gün önce / 23.01.2014 10:24:37   

Yayladağı'nda mikrokredi uygulaması başlıyorYayladağı ilçesi de işsizliği, fakirliği ve yoksulluğu azaltmak amacıyla, aile bütçesine katkı sağlayıp üretimde bulunmak isteyen bayanlara küçük birer sermaye verilerek başkalarına muhtaç olmadan gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan Mikrokredi uygulaması Yayladağı Kaymakamlığı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçiriliyor.

Bu kapsamda, Yayladağı Kaymakamlığı ve TİSVA tarafından ortaklaşa yürütülecek proje ile gelir getirici faaliyette bulunmak isteyen bayanlara teminatsız ve kefaletsiz olarak 1.000 TL'ye kadar maddi destek sağlanıp, bu desteğin bir yıl içinde haftalara dağıtılarak geri ödenmesi sağlanacak. İsteyen bayanlar 5'er kişilik gruplar halinde bir araya gelerek de mikrokredi imkanından faydalanabilecek.

Programın ilk adımı TİSVA Hatay Bölge Müdürü Gürcan Çağlar ve Şube Müdürü Serap Sarıoğlu'nun Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz'ı ziyaret etmeleri ile atılmış oldu. Nisan ayı içinde hazırlıkların tamamlanarak bu imkandan Yayladağılıların da faydalanmaya başlaması hedefleniyor.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 1 gün önce / 20.03.2014 10:27:54   

ADNAN MENDERES CADDESİ'NDE BİRİNCİ BÖLÜM ASFALTLAMA TAMAMAntakya Belediyesi bir süre önce asfalt öncesi kot düşürme, elekaltı malzeme serme, sıkıştırma, zemin ve yol düzenleme çalışmalarını tamamladığı ve asfaltlama faaliyetlerine başladığı Esenlik Mahallesi Adnan Menderes Caddesi'nde asfaltlama çalışmalarının da sonuna doğru yaklaştı.

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı asfalt ekipleri, cadde üzerinde bulunan Petek Parkı önünden Huzur Apartmanları önüne kadar olan 1.bölümün asfaltlama çalışmalarını tamamladı.

Belediye ekipleri Huzur Apartmanları önünden Çekmece Caddesi kavşağına kadar devam edecek 2.bölüm asfaltlama çalışmalarını ise bu hafta içinde tamamlayacak.

Belediye ekipleri ayrıca bölgede asfalt çalışmalarının tamamlanmasının ardından cadde üzerinde yıpranan eski kaldırımları yenileyecek ve kavşakları modernize edecek.

Asfaltlama, kaldırım yenileme ve kavşak düzenleme çalışmalarının kısa bir sürede tamamlanmasıyla birlikte, kentin araç ve yaya trafiği bakımından en işlek caddelerinden biri konumundaki Esenlik Mahallesi Adnan Menderes Caddesi'nin alt ve üst yapısı tamamen yenilemiş olacak.

(Haber Merkezi)

3 ay, 20 gün önce / 28.01.2014 10:21:15   

İşkur ve KOSGEB'den HASİAD'a ziyaretİŞKUR Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık ve KOSGEB Hatay İl Müdürü Seraceddin Özcan Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği'ne (HASİAD) nezaket ziyaretinde bulundu.

HASİAD Dernek binasında yapılan ziyarette, eski bir Antakya evi olan dernek binasını çok beğendiklerini ve bu tip tarihi yerlere sahip çıktıkları için işadamlarına teşekkür ettiklerini ifade eden Bulanık ve Özcan, HASİAD yönetim Kurulu'na hayırlı olsun dileklerinde bulunarak yeni görevlerinde başarılar diledi.

HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halit Yağcıoğlu, öncelikle ziyaretlerinden duydukları memnuniyetleri belirterek, yeni Yönetim Kurulu olarak çok büyük hedefleri olduğunu ve iki kurum ile de ortak bir çalışma yürütmek istediklerini belirtti.(Haber Merkezi)

3 hafta, 3 gün önce / 25.03.2014 11:30:07   

Suriye uçağı düşürüldüYayladağı ilçesine bağlı Çamlıtepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk Hava sahasını ihlal eden Suriye'ye ait uçak F-16’lar tarafından vurularak düşürüldü.

23 Mart Pazar günü saat: 13.14'te F-16 tarafından füze ile vurularak düşürülen Suriye'ye ait MIG-23 uçağı hududun 1200 metre güneyinde Suriye topraklarında Keseb bölgesine düştüğü bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Suriye'ye ait iki adet MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşu, 23 Mart 2014 saat 13.01'den itibaren Diyarbakır'daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlanmış ve Suriye uçakları Türk hududuna on deniz mili mesafeden itibaren Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin dört kez ikaz edilmiştir.

Yapılan ikazlar üzerine, Suriye uçaklarından birisi hava sahamıza girmeden bölgeden uzaklaşmış; ancak ikinci Suriye uçağı, uyarılara rağmen saat 13.13 sularında Hatay/Yayladağı'na bağlı Çamlı Tepe Hudut Karakolu bölgesinde Türk hava sahasına girerek yaklaşık bir kilometre kadar hava sahamızı ihlal etmiş, daha sonra batıya doğru yönelerek 1,5 kilometre kadar hava sahamızda uçmaya devam etmiştir.

Bu esnada bölgede hava devriye görevinde (havada hazır) bulunan iki adet F-16 uçağımızdan birisi, angajman kuralları gereğince saat 13.14'de Suriye uçağına füze atmış ve isabet alan Suriye uçağı hududun 1200 metre güneyinde ve Suriye topraklarında yer alan Kesep bölgesine düşmüştür. Uçağın Kesep bölgesine düşüşü, bölgede bulunan hudut birliklerimiz tarafından gözlemlenmiştir.” denildi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 3 gün önce / 25.03.2014 11:36:12   

Otizmli çocuklar eğitilirse başarılara imza atabilirHatay Otizmliler Dernek Başkanı Sara Gök, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'i ziyaret etti.

Otizmliler Dernek Başkanı Sara Gök, ziyaret programında yaptığı konuşmada otizmli çocuklar eğitim aldıkları taktirde yaşamlarını kendi başlarına sürdürebileceklerini, pek çok başarıya da imza atabileceğini belirtti.

Gök, yaklaşık bir yıl önce kurulan derneğin, aileleri ve toplumu bu yönde bilinçlendirmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, otizmli çocuklara yönelik olarak yürüttükleri anlamlı çalışmalardan dolayı dernek başkanı ve üyelerine teşekkür etti.

Lekesiz, ilimizde talasemi ile mücadele konusunda olduğu gibi otizmle mücadele konusunda da bir yol haritası olması bakımından stratejik plan hazırlanması gerektiğine dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Bu konuda Üniversitemizin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlarımızın yapacağı işler olduğunu düşünüyorum. Bu işlerin uyum ve ahenk içerisinde yürütülebilmesi için de bir stratejik plan yapmamızda yarar var. İlimiz genelinde otizmli çocuk sayısı, yaş aralığı, anne ve babasının mesleği, ilgi alanları, konuya ilişkin farkındalık oranı gibi konular belirlenerek bir envanter çıkartılır. Buna göre kimin ne gibi desteğe ihtiyacı var, çocuklarımız yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre nerelere yönlendirilmeli bunlar belirlenir.

Bir insan, ruhsal ve fiziki enerjisini bir işe yönlendirirse, ona odaklanırsa ondan sonuç alır. Dolayısıyla ilgi alanlarına göre çocuklarımızı kimisini sanata kimisini spora yönlendirmek suretiyle yaşama sevincini artıracak, onun mutlu olmasıyla beraber ailesinin de mutlu olmasına ciddi destek verecek aktiviteler planlamakta yarar var. Ayrıca okullarda özel sınıflar ve dersliklerin sayısını artırmakta da yarar var. Bu nedenle en kısa sürede bu konuda çalışmalara başlayalım ve bir yol haritası hazırlayalım.” Dedi.

Ziyaret programına Hatay Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Sanlı, Defne Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Ökkeş Kasapoğlu, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi öğretmeni Osman Ersoy ve otizm hastası 10 yaşındaki Ertuğrul Gök ile 7 yaşındaki Evren Zullu da katıldı.

(Haber Merkezi)

2 hafta, 2 gün önce / 02.04.2014 10:53:42   

Kimyeci gönüllere taht kuruyorAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci, seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Kimyeci, köy, mahalle ve ev ziyaretlerini esnasında gönüllere taht kuruyor.

Gittiği her ortamda, büyük ilgi ve alaka ile karşılanan Kimyeci, Antakya seçmeni tarafından yakından takip ediliyor. Antakya Belediye Başkan adayı İsmail Kimyeci, teknik donanımlı kurduğu ekip ile Antakya ve bağlı mahallelerde yapılacak olan projeleri slayt sunum eşliğinde herkese tanıtma imkanı buluyor.

Her zaman halkla içiçe olmayı tercih eden Kimyeci, 'Sizlerin desteği ile Antakya, yaşanabilir kentler içinde olacak. Bir kentin daha fazla yaşanabilir olması için mimar gözüyle bakmak lazım. Alt yapısı, üst yapı çevre düzenlemesi mükemmel, tarihi ile barışık, kültürler arası diyalogu en üst düzeyde bir Antakya'nın olması ve Antakya'da yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu tüm dünya tarafından duymasını sağlayacağız. Sosyal ve kültürel projelerimiz bunu gerçekleştirecek kapasiteye sahiptir' dedi.

Salonların sığmadığı seçim çalışmalarında konuşan Kimyeci, soğuk hava olmasına rağmen kendisini dinlemek üzere evlerinden gelen bütün seçmenlere, AK Partiye gönül verenlere ayrı ayrı teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

2 ay, 28 gün önce / 19.02.2014 10:20:08   

SATRANÇ'LA SAVUNMA HAMLESİHatay Satranç İl Temsilciliği 10 Nisan Polis Haftası etkinlikleri çerçevesinde İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa satranç turnuvası düzenledi.

İskenderun Endüstri Meslek Lisesinde gerçekleştirilen turnuvaya yaklaşık 350 sporcu katıldı. Turnuvanın açılışını yapan İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar burada yaptığı konuşmada; Satrançta önceden yapılan hamlelerle öne geçilir. Herkes önceden düşünüyor. İşte tam bu noktada suçluların bize yaklaşımında bizler önceden belirlediğimiz, düşündüğümüz hamleler ile kendimizi rahat bir şekilde savunabiliriz diyerek, satranç oyununun savunma ve hamle üzerindeki önemine vurgu yaptı.

Öğrencilerle kısa bir maç yapan İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar, turnuvada emeği geçen başta Satranç Federasyonuna, İl Temsilciliğine, hakemlere, velilere ve sporculara teşekkür ederek bu tür turnuvaların her yıl geleneksel hale gelmesi temennisinde bulundu.

Verilen kokteylin ardından Satranç İl Temsilcisi Sultan Daban katkılarından ötürü İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar'a satranç ailesi adına bir plaket verdi.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 3 gün önce / 08.04.2014 11:52:18   

İşaret dili eğitimini tamamlayan personellere sertifikaları verildiHatay Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Hatay Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlenen törende İşaret Dili Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan sağlık çalışanlarına sertifikaları verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen törende konuşma yapan Hatay Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, “Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun Engelli kişilere yönelik, sağlık hizmetlerinin sunumuna ilişkin genelgede İşitme Engelli hastalarla iletişimi sağlamak amacıyla, işaret dili bilen personel istihdam edilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Bu kapsamda; İşitme engelli bireyler ile sağlık personeli arasında etkili iletişim kurabilmek için, tüm sağlık çalışanları arasında gönüllü personellerden oluşan 54 kişiye 3 ay boyunca 120 saatlik eğitim verilerek hak edenlere sertifikaları verildi.” dedi.

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, bundan sonra da talepler doğrultusunda eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

(Haber merkezi)

2 ay, 16 gün önce / 03.03.2014 11:02:16   

İlimizin sahip olduğu serveti, zenginliğe dönüştürmeliyizHatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Vekili Abdullah Kocapınar ve beraberindeki heyetle, restorasyonu devam eden St.Pierre Kilisesi ve inşaatı devam eden Yeni Müze çalışmalarını değerlendirdi.

Toplantı öncesinde St.Pierre Kilisesi ve yeni müzede devam eden çalışmaları yerinde gören heyet, daha sonra Valilik Makamı'nda konu ile ilgili olarak düzenlenen toplantıya katıldı.

Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Uygulamalar Dairesi Başkanı Yakup Harmanda, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Hasan Batun, Hatay İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ümmühan Eryurt, Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürü Şahin Baha-dır Sabah, Hatay Arkeoloji Müdürü Nilüfer Sezgin, Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Mimarı Betül Kiminsu'nun da katıldığı toplantıda Vali Lekesiz, konu ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulundu.

Vali Lekesiz, St. Pierre Kilisesi'nin restore edilmesinin öte yandan ilimize yeni bir müze kazandırılmasının, ilimizin sosyal rantabilitesini, kültürel değerini ve turizm katsayısını artıracağını, ilimizin ve ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, “Sahip olduğumuz serveti zenginliğe dönüştürebilmek için azami derecede rasyonel bir üslupla konuları ele alıp hayata geçirmemiz lazım. Yeni Müze ve St. Pierre Kilisesi de sahip olduğumuz servetlerden bir kaçı. Bunlar, zenginliğe dönüştürülmeyi, ülkenin Gayri Safi Milli Hasıla'sına katkı yapmayı bekleyen değerler ve aynı zamanda insanlığın ortak öyküsünü anlatan miras.

Burası insanlığın ortak hafızasında önemli yer teşkil eden adeta medeniyetlerin resmi geçit yaptığı çok önemli bir merkez. İnsanlığın ortak tarihine ilişkin pek çok eser mevcut. Sahip olduğumuz değerlere baktığımızda 250 bin ziyaretçi, 1.2 günlük konaklama süresi, yıllık 115 milyon dolarlık turizm geliri memnuniyet verici rakamlar mı? Peki burası Hollandalı'nın, Alman'ın, İngiliz'in elinde olsaydı böyle mi olurdu, yoksa ziyaretçi sayısı en az 2 milyon, konaklama süresi en az 1 hafta, yıllık turizm geliri 5 milyar dolar mı olurdu? Doğru soruları sorup sahip olduğumuz bu serveti zenginliğe dönüştürebilmek için azami derecede rasyonel bir üslupla konuları ele alıp hayata geçirmemiz lazım.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 4 gün önce / 14.01.2014 10:34:53   

Süt ve süt ürünleri üretimi %3,4 arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Ocak 2014 verilerine göre Süt ve Süt Ürünleri Üretimi %3,4 arttığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ocak ayında bir önceki aya göre %3,4 arttığı bildirilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,5 artış, inek peyniri üretimi %0,9 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %3,7 azalış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; 2014 yılı Ocak ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre %2,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre %1,1 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,1 artış, inek peyniri üretimi %7,1 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise %29,3 azalış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre %16,4 artış gösterdi.” denildi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 5 gün önce / 14.03.2014 10:51:13   

HGC'den Günay Çelenk'e vefa ziyaretiHatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen ve yönetim kurulu üyeleri duayen gazeteci Günay Çelenk'in hastaneye kaldırılmasının ardından Defne Hastanesi'nde ziyaret etti.

Antakya'da kurulan ilk cemiyetin kurucularından biri olan ve uzun yıllar cemiyet başkanlığı yapan duayen gazeteci Günay Çelenk rahatsızlığı nedeniyle Defne Hastanesi'ne kaldırılarak yoğun bakımda müşahede altında tutuluyor.

Duayen gazeteci Günay Çelenk'in tedavisi hakkında Defne Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Reşat Mısırlıoğlu Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen'e bilgi verdi.

Mısırlıoğlu; “Günay Çelenk ağabeyimizin hastalığı ciddiyetini koruyor. Elimizden gelen tüm imkanları seferber ediyoruz. Şuan yoğun bakım ünitesinde makineye bağlı olarak yaşatıyoruz. Allah'tan umut kesilmez ama Günay ağabeyimizin durumu kritik. Hastalığı ciddiyetini koruyor.” dedi.

Defne Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde müşahede altında tutulan duayen gazeteci Günay Çelenk'in eşi ve çocuklarına geçmiş olsun diyen Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen; “Bizler duayen gazeteci ağabeyimizin öğrencileri olarak bu durumdan dolayı çok üzüldük. İnşallah en kısa zamanda bu durumu atlatıp tekrar aramıza döner. Kendisine ve sizlere Allah'tan sağlık diliyorum, geçmiş olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 2 gün önce / 17.03.2014 11:40:42   

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu:
Peygamberimizin gönlü sevgi dolu
Antakya'da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü tarafından program düzenlendi.

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, programda yaptığı konuşmada Hz. Muhammed'in gönlünün insanlık sevgisiyle dolu olduğunun altını çizerek en çok şefkate muhtaç olan yoksullara, öksüzlere, çocuklara, gençlere ve ailesine çok merhamet gösterdiğini belirtti.

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu yaptı. Kavaillioğlu konuşmasında Hz. Muhammed'in ashabına ve onların şahsında kıyamete kadar gelecek olan bütün ümmetine nezaket, zerafet, yardımlaşma, hoşgörü, affedicilik, birlik, beraberlik, sevgi, samimiyet ve kardeşlik öğrettiğini söyledi.

Kavillioğlu, Hz. Muhammed'in gönlünün insanlık sevgisiyle dolu olduğunun altını çizerek en çok şefkate muhtaç olan yoksullara, öksüzlere, çocuklara, gençlere ve ailesine çok merhamet gösterdiğini belirtti.

Etkinlik, Hatay İl Müftülüğü İlahi Korosu'nun seslendirdiği ilahilerden sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, tarafından 'Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet' konulu konferans verildi.

Konferans sonrasında iki semazenin yaptığı gösteri ile Kutlu Doğum Haftası kutlamalarına devam edildi. Programın sonunda Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenen şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci tarafından ödülleri verildi.

Pazar günü akşam Antakya Spor Salonu'nda gerçekleşen programa Hatay Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, AK Parti İl Başkanı Süleyman Tenekecioğlu, bazı cemaat önderleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

(Haber Merkezi)

3 gün, 58 dakika önce / 15.4.2014 10:58:11   

YUVAM DEKOR ANTAKYA GENÇLİK DEPLASMANDAN ŞEN DÖNDÜ: 2-0Hatay 1.Amatör Küme A Grubunda ilk üçe girerek Play-Off'a kalmayı hedefleyen Yuvam Dekor Antakya Gençlik, İskenderun deplasmanında Nardüzü Belediyespor'u 2-0 yenerek haftayı 3 puanla kapattı.

Sarı-Siyahlı Antakya ekibi, güzel futbolunu iki golle süsleyerek onuncu maçında yedinci galibiyetini alarak puanını 21'e çıkardı.

Antrenör Ahmet Hayri Yılmaz'ın öğrencileri, maça iyi başladı ve ilk yarıyı Mehmet Dilmeç ve Asım Astan'ın golleriyle 2-0 önde kapattı. İkinci yarıda oyunu rolantiye alan Yuvam Dekor Antakya Gençlik maçı da 2-0 kazanarak galibiyet serisine devam etti.

Bu arada Antakya Gençlik'in alt yapı hocalarından Ömer Fansa'da sahalara dönüş yaparak kaptan olarak takımın başında yer aldı.

YUSUF HATAY, TAKIMI KUTLADI

Yuvam Dekor Antakya Gençlik Asbaşkanı Yusuf Hatay, 2-0 kazanılan Nardüzü Belediyespor maçı galibiyetinden ötürü antrenör Ahmet Hayri Yılmaz ve tüm futbolcuları kutladı. Yusuf Hatay, amaçlarının gençlere spor imkanı sunabilmek ve Hatay futboluna hizmet olduğunu vurgulayarak ana sponsor Bedi Yılıdız olmak üzere yönetim olarak bu hedef doğrultuda çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

KILIÇÇIOĞLU PETROL'DAN

BİR TAKIM FORMA

Bu arada şehrimizin tanınmış akaryakıt istasyonlarından Kılıççıoğlu Petrol, Yuvam Dekor Antakya Gençlik'e bir takım forma yaptırarak spor malzemesi desteğinde bulundu. Asbaşkan Yusuf Hatay, forma desteğinden dolayı Kılıççı-oğlu Petrol sahibi Ahmet Kılıççıoğlu'na teşekkür etti.

(Haber: Hüseyin Okay)

3 ay, 3 gün önce / 15.01.2014 10:06:30   

CEZA İNFAZ KURUMUNDA MÜZİK ŞÖLENİHatay Cumhuriyet Başsavcılığı Açık Ceza İnfaz Kurumunda, sürdürülen Eğitim-Öğretim, Sosyal ve Kültürel faaliyetler kapsamında; Açık Ceza İnfaz Kurumundan yetenekli hükümlüler arasından bir müzik grubu oluşturuldu. Oluşturulan müzik gurubu Açık Ceza İnfaz Kurumunda düzenlediği konserde izleyenlere müzik ziyafeti verdi.

Düzenlenen konsere kurum Müdürü Uğur Erdoğan, kurum 2. Müdürü Osman Mert, kurum personeli ve çok sayıda hükümlü katıldı.

Konser sonunda konuşma yapan Kurum Müdürü Uğur Erdoğan konserde emeği geçen personel ve hükümlülere teşekkür ederek, bu gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerin hükümlülerin topluma kazandırılmasında çok önemli bir araç olduğunu ve bu tür faaliyetlerin devam edeceğini söyledi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 13 gün önce / 04.02.2014 10:31:52   

Sanlı, Hatay il birincilerini kabul ettiİl Milli Eğitim Müdürvekili Halil Sanlı; okul sporları masa tenisi maçlarında Hatay 1.'si olan Oğlakören Ortaokulu Yıldızlar Kız ve Erkek takımını kabul etti.

24-25 Şubat 2014 tarihlerinde Antakya Kapalı Spor Salonunda yapılan okul sporları yıldızlar masa tenisi maçlarında Oğlakören Ortaokulu yıldızlar kız ve erkek takımı Hatay il 1.'si oldu.

27 erkek, 14 kız takımının katılımıyla gerçekleşen okul sporları masa tenisi maçlarında tüm rakiplerini yenen Oğlakören Ortaokulu yıldızlar kız ve erkek takımını başarılarından dolayı makamında kabul eden İl Milli Eğitim Müdürvekili Halil Sanlı, sporcuları gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik etti. Okul Müdürü Mehmet Ziya Tuncer ve beden eğitimi öğretmeni Mehmet Sönmez'inde hazır bulunduğu ziyarette, Sanlı yaptığı konuşmada, 'Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bölge ve final maçlarında da takımlarımızın aynı başarıyı göstererek, ilimize derece ile döneceklerine inanıyorum' dedi.

Sanlı; her iki takım sporcularına, takımları hazırlayan beden eğitimi öğretmenine ve okul müdürüne hediyeler verdi.

(Haber Merkezi)

1 ay, 8 gün önce / 10.03.2014 13:43:42   

Hatay, tüm değerleriyle yaydan çıkmış ok gibiHatay'ın ülke ekonomisine çok ciddi katkılarının olduğunu belirten Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay'ın tüm dinamikleriyle beraber yer altı kaynaklarıyla, yer üstü zenginlikleriyle ekonomiye çok daha fazla katkıda bulunabilme potansiyelinin olduğunu belirterek “Hatay tüm değerleriyle yaydan çıkmış ok gibi” dedi.

Türkiye'nin bu yıl sonu itibariyle gayri safi milli hasılasının 800 milyar doları bulduğunu ve ihracat rakamlarının da 150 milyar doları aştığını ifade eden Vali Lekesiz Hatay ekonomisi hakkında ise şunları aktardı: “2012 yılı itibariyle Hatay'a baktığımızda Hatay'ın tarımı, ticareti, turizmi ve diğer tüm değerleri bir araya geliyor yıllık gayri safi yurt içi hasılası 15 milyar doları buluyor. Hatay'ın ihracatı yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen 2013 yılını da az da olsa büyümeyle kapattı. Bir anlamda komşumuzda yaşanılan olumsuzluklardan dolayı yakalamamız gereken büyüme hızından fedakârlık etmiş bulunuyoruz. Şuna yürekten inanıyorum ki komşumuzdaki olumsuzluklar sona erdiğinde ve bugünden de alt yapısının hazırlanmasıyla beraber Hatay, sanayisi ve ticareti başta olmak üzere tarımı ve turizmiyle yaydan fırlamış ok gibi çok daha iyi yerlere gelecektir” dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi: “Uluslararası manada bir sanayi oluşturmanın şartı teknolojinin hazmedilip üretilebiliyor olmasıdır. Teknoloji üretemeyen sanayinin uluslararası pazarlarda rekabet etmesi, belli bir pazar payı elde etmesi pratikte mümkün değildir. Bu yüzden teknoloji üretme ihtiyacı olan sanayinin üniversite ile araştırma yapma ve işbirliğine girme ihtiyacı vardır.

Bunun için sanayinin teknoloji üretebilme kabiliyetini artırmak ve kendi teknolojisini kendisinin üretir olması gerekmektedir. Kendi üretim teknolojisini üretebilen bir sanayi uluslararası pazarlarda rekabet edebilme yeteneğine kavuşabilir. Bilginin elde edilmesi ve bunun üretimde kullanılması üniversite-sanayi işbirliğinin iyi kullanılması ile daha kolay gerçekleşecektir.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 11 gün önce / 07.01.2014 10:37:19   

DOĞAKA MALİ DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADIDoğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız 2014 mali destek programları ile ilgili Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) de düzenlediği basın toplantısında mali destek programlarının yoğun bir şekilde tanıtım ve bilgilendirmelerinin devam edeceğini söyledi.

Kalkınma Ajanslarının bulunduklara bölgelerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına yönelik önemlerine dikkat çeken DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız, yeni dönem mali destek programları ile bölgesel kalkınma yolunda çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

Yıldız, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, HGC yönetim kurulu üyesi Cemil Yıldız ve DOĞAKA Proje Yönetim Birimi Başkanı Erdal İlbay'ın da hazır bulunduğu toplantıda konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Program için tahsis edilen toplam kaynak tutarı15 milyon TL. dir. Proje başına asgari 50 bin TL, azami 500 bin TL destek sağlanacaktır.

Sürdürülebilir üretimin geliştirilmesi ve yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında ticari esasa göre faaliyet gösteren KOBİ'lere, kooperatiflere ve birliklere 50 bin ile 500 bin lira arası destek sağlanacak. , Ayrılan kaynak ise 15 milyon TL. dir.

DOĞAKA, 2014 yılı mali destek programlarını ilan ettiği günden itibaren yoğun bir şekilde tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Program kapsamında 3 bin başvuru rehberi, 9 bin broşür basılmıştır.

Desteklenecek ilçelerdeki işletmeler ile bölge içinden ve dışından yatırım yapacak işletmelerin imalat sanayi ve turizm sektörüne yönelik yatırımların desteklenmesi programında bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması mali destek programından Hatay ilinde Hassa, Altınözü, Yayladağı, Kumlu ilçeleri. Kahramanmaraş ilinde Nurhak, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü ilçeleri. Osmaniye ilinde, Toprakkale, Bahçe, Sumbas, ve Hasanbeyli ilçeleri yararlanabilecektir.

Son başvuru tarihi 7 Mart 2014 olan Mali Destek Programları proje kabullerine devam edilmektedir.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

3 ay, 26 gün önce / 22.01.2014 10:52:47   

Kuseyri ve Baram, maçı birlikte izlediAntakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ve Hatayspor Kulübü Başkanı Jan Baram, Cumartesi günü Antakya Atatürk Stadyumunda oynanan Hatayspor-Anadolu Selçukluspor maçını protokol tribününde birlikte izlediler.

Gerek Hatayspor'a gerekse taraftarlarına her zaman maddi ve manevi desteğini esir-gemeyen Kuseyri'nin Hatay-spor'u yalnız bırakmaması Bordo-Beyazlı camiada memnuniyetle karşılanıyor.

Maçı Hatayspor Başkanı Jan Baram'la birlikte izleyen ATB Başkanı M.Ali Kuseyri, Hatayspor'un 1-0 öne geçtiği maçta önce sevindi ancak maçın 1-1 berabere sonuçlanmasının ardından üzüntüyle stadyumdan ayrıldı.

(Haber: S.Ergin)

2 hafta, 2 gün önce / 02.04.2014 10:45:01   

YAZARLARIMIZ