......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 133886
YORUM MANŞET
ÇİN, AKITTIĞI KANDA BOĞULACAK
ÇİN, AKITTIĞI KANDA BOĞULACAK

 ÇİN, AKITTIĞI KANDA BOĞULACAKMemur-Sen, Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmünü kınayarak Çin mallarına boykot çağrısında bulundu

            Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan ve yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda duyarlı vatandaşla birlikte Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı zulmü kınayarak Çin mallarına boykot çağrısında bulundu.

            Urhan, dün Antakya'da Vali Ürgen Alanında düzenlediği Çin'i tel'in toplantısında şu açıklamalarda bulundu: “Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "DUR" demek, zulmü kınamak, “BOYKOT” çağrısı yapmak için buradayız.

            Önce şunu belirtmeliyim ki; Müslüman Uygur Türkleri toprakları ve vatanları Doğu Türkistan'daki şanlı direnişlerini 257 yıldan beri büyük bir cesaret, kahramanlık örnekleri ile dolu ve başarı ile sürdürmekte. Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan Hür ve Bağımsız olana ve bu topraklarda İlahi kelimetullah cari olana kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. Selam olsun Uygurlu kardeşlerimize, selam olsun şanlı direnişe, lanet olsun faşist Çin'e…

            15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Yüreğimiz yaralı. Gönül rahatlığıyla iftar edemiyoruz. Türkistan'da Oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur'an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor Türkistanlı kadınlar, “plan dışında” hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor.

             Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalıyor, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son veriliyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. İşkenceler ve idamlar ise aralıksız sürüyor. Halka önder olabilecek kapasitedeki bazı Alimler de zehirlenerek öldürülüyor. Kapalı devre zulümler devam ederken dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin her güne yeni bir katliam ile başlıyor.

            Buradan faşist Çin'e sesleniyoruz; Doğu Türkistan'a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç… Yeter artık. Uyarıyoruz! Akıttığınız kanda boğulacaksınız Hiç bir zulüm ebedi değildir. Aklınızı başınıza alın. Bir çağrımızda insanlığa; Bu zulme “DUR” demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmamaya davet ediyoruz. Bugün Çeçenistan'ın Ruslardan gördüğü zulmü, Doğu Türkistanlılar Çinlilerden görmektedir. Dünya ise bu zulme göz yummaktadır. Doğu Türkistan meselesi sadece Uygurların bir sorunu olarak görülmemeli ve vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir… Doğu Türkistan'da ki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için “BOYKOT” çağrısı yapıyoruz. Çin, Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yapmakta ve onlara türlü zulümleri reva görmektedir. Faşist Çin hükümeti, Doğu Türkistan'da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmektir. Susacak mıyız?  Haydi ilk önce “Boykot” ile başlayalım. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım. “Çin malına hayır” diyerek, tepkimizi gösterelim, Doğu Türkistan'daki soydaşlarımıza Faşist Çin zulmünü protesto için ve boykot için harekete geçelim.” dedi.

(Haber Merkezi)

Fırın denetimleri sıklaştırıldı
Fırın denetimleri sıklaştırıldı

 Fırın denetimleri sıklaştırıldıAntakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri mübarek Ramazan ayı dolayısıyla fırınlarda gerçekleştirdikleri denetimleri sıklaştırdı.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, mübarek Ramazan ayında da vatandaşların sağlığını korumak amacıyla şehrin 95 mahallesinde gerçekleştirdikleri fırın denetimlerini sıklaştırdı. Mübarek ay dolayısı ile daha sık üretim yapan pastaneler, fırınlar, gıda imalathaneleri, kasap ve şarküterilerde denetimlerini arttıran ekipler hijyen, personel giysilerinin uygunluğu, imalathane temizliği, ambalajlama, tüketim tarihleri ve imalat izinleri gibi pek çok parametreyi denetliyor.

            Son olarak iki gün içerisinde Meydan mahallesinde 6, merkez mahallelerde 25, Gazi Mahallesinde 5 fırının denetimi gerçekleştirildi. Fırın denetimleri kapsamında ekipler fırın çalışanlarının hijyen kurallarına uymaları, ekmeklerin gramajları, çalışanların bone, eldiven ve önlük kullanmaları, ekmek ve diğer unlu mamullerin kağıt ambalaj içerisinde satılması, imalathane temizlikleri, hamur teknelerinin temizlik ve hijyeni, işyerlerinin haşere ve fare konusunda ilaçlanmış olması, fırın havalandırma sistemi olup olmadığı konuları incelenerek gerekli önlemlerin alınması hususunda hatırlatmalarda bulunuluyor.

            Denetimlerin Ramazan ayı boyunca devam edeceğinin belirtildiği açıklamanın devamında vatandaşlar, halk sağlığını tehdit eden durumlarla karşılaştıklarında, Antakya Belediyesi'nin 0326 221 93 33 numaralı telefonlarından, facebook ve twitter sosyal medya sitelerinin AntakyaBld hesaplarından Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerine ulaşmaları konusunda bilgilendirildi.

(Haber Merkezi)

Antakya'nın her mahallesi güzelleşiyor
Antakya'nın her mahallesi güzelleşiyor

 Antakya'nın her mahallesi güzelleşiyorAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmet denetimleri programı kapsamında Bitiren Mahallesi'nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

            Başkan Kimyeci Bitiren Mahallesi'nde gerçekleştirilen yeni imar yolları, park ve yeşil alan çalışmalarını yerinde inceleyerek gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda kendisine eşlik eden ilgili daire müdürlerine talimat verdi.

            Bitiren Mahallesi'ne toplamda 2 kilometre yeni imar yolları açtıklarını ifade eden Başkan Kimyeci, şehrin muhtelif yerlerinde toplamda 31 kilometreye ulaşan imar yolları ile yepyeni yaşam alanları için zemin hazırladıklarını dile getirdi.

            Başkan Kimyeci konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Bizler Antakya Belediyesi ailesi olarak vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın ihtiyaçlarını imkânlarımız çerçevesinde en hızlı şekilde gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz. Bitiren Mahallemiz Antakya'mızın 95 mahallesi içerisinde yeşillikleri bol, havası temiz mahallelerimizden bir tanesi. Hizmete en çok ihtiyacı olan mahallelerimizden olan Bitiren'in meydanında bulunan pınarın çevresine peyzaj düzenlemesi yapmanın yanı sıra, hemen alt tarafında bulunan ve planda olup yerinde olmayan imar yolunun yapımını gerçekleştiriyoruz. Malzeme serme çalışmaları devam eden yolumuzda sıkıştırma ve parke döşeme çalışmaları en kısa sürede tamamlanacak.” dedi.

            Bitiren Mahalle Muhtarı Ahmet Düzgün ise hizmetlerden duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında, “Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci'ye mahallemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederim. Hiçbir talebimizi bu güne dek geri çevirmedi. Halka yapılan hizmet hakka yapılan hizmettir anlayışı ile çalışıyorlar, Allah onlardan razı olsun. Bitiren mahallemiz parke döşeme çalışmaları ile yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Tüm bunlardan dolayı Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci'ye çok teşekkür ederim.” dedi.

            Yapılan hizmetin imar yolu ile kalmadığını belirten Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bitiren mahallesinde bulunan parkın baştan aşağı revize edilerek, yeniden yapımı gerçekleştirildiğini, 420 M2 alana sahip yeni park ve yeşil alanın çok yakında hizmete hazır hale geleceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)

İllaki olası bir depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce kişinin yaralanması mı gerekiyor?
İllaki olası bir depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce kişinin yaralanması mı gerekiyor?

 İllaki olası bir depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce kişinin yaralanması mı gerekiyor?YAPI DENETİMLERİNİ KİM DENETLEYECEK?

            Deprem kuşağında bulunan Hatay'da inşaatları denetleyecek olan Yapı Denetim şirketlerin aslında denetlenmesi gerektiği tespit edildi. Bazı Yapı Denetim şirketleri, işveren durumundaki inşaat firmasıyla ters düşmemek için kâğıt üzerinde denetimlerini yapmış gösteriyor

            Antakya'da faaliyet gösteren Dizayn Yapı Denetim ve Hatem Yapı Denetim'in çalıştırdığı bazı inşaat mühendislerinin SGK'da sigortalı olmadığı iddia ediliyor. Bu konuda SGK'ya 3 ay önce şikayet edilen bu şirketlerle ilgili herhangi bir soruşturma yapılıp yapılmadığı kamuoyunda merak ediliyor

            Deprem kuşağı içinde yer alan Hatay'da, Marmara Depreminin ardından çıkarılan yeni yasaların tam olarak uygulanamadığı, eskiden olduğu gibi kağıt üzerinde ve el yordamıyla inşaatların yapılmakta olduğu tespit edildi.

            İnşaatlarda denetleme yapacak olan bazı Yapı Denetim şirketlerinin inşaat firmasından para alacak olması dolayısıyla işveren durumunda ki inşaat firmasına karşı yaptırım uygulamadığı belirtiliyor. Yapı Denetim şirketleri, inşaat işine girerken yasa gereği inşaat mühendisleriyle sözleşme yapıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kayıtlarında anlaşma yapılan inşaat mühendisleri SGK'da sigortalı bile gösterilmiyor.

            7-8 binada imza yetkisi olan, inşaatları denetleyecek olan ve risk taşıyan inşaat mühendislerinin sigortalı bile olmaması, aslında Yapı Denetim şirketlerinin denetime tabi tutulması gerektiğini gözler önüne serdi.

            Henüz işyeri açamayan genç inşaat mühendisleri ile kâğıt üzerinde sözleşme yapan bazı Yapı Denetim şirketleri, inşaatlarda yapıların düzenli denetlendiğine belgeleri, şantiye yerine ofiste kağıt üzerinde mühendislere imza attırarak kendini kandırıyor.

            Defalarca deprem faciası yaşayan ülkemizde birilerinin rantı için bu tür hayati eksikliklere göz yumuluyor.

İKİ FİRMA KİMDEN TORPİLLİ?

            Antakya'da faaliyet gösteren Dizayn Yapı Denetim ve Hatem Yapı Denetim'in Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde sözleşme yaptığı inşaat mühendisini SGK'ya bildirmediği, risk taşıyan bir meslek olmasına rağmen sigorta bile yaptırmadığı iddia edildi.

            Bu konuda 3 ay önce SGK'ya yapılan şikâyetten aradan geçen zaman dilimine rağmen bir sonuç alınamaması merak uyandırdı.

            İnşaat mühendislerine maaş ödemeyen, sigorta yapmayan hatta inşaatla ilgili denetim kâğıtlarını şantiye yerine ofiste imzalatan bazı yapı denetim şirketlerinin kimden torpilli olduğunu kamuoyu adına soruyoruz?

            Vergi konusunda çeşitli faturalar elde edilerek bazı yapı denetim şirketlerinin devlete vergi bile ödemediği iddia ediliyor.

            Bu inşaatlarda olası depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce vatandaşın yaralanmasının ardından mı bu yapı denetim şirketleri denetlenecek?

            Bu konulara duyarlı Hatay Valisi Ercan Topaca nezdinde ilgili resmi kurumlardan kamuoyu adına cevap beklediğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz

(Yorum Haber Merkezi)

Su faturaları cep yakıyor
Su faturaları cep yakıyor

 Su faturaları cep yakıyorHatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ki HATSU tarafından vatandaşlara gönderilen su faturaları abonelerin ceplerini yakmaya devam ediyor.

            Eskiden cüzi rakamlarla gelen faturaları ödeyen vatandaşlar, şimdi su faturalarını ödemede zorluk çekerken bütçeleri de olumsuz etkiliyor.

            Geçtiğimiz günlerde işyeri abonelerine dağıtılan su faturaları şaşırtmaya devam etti. Sadece 4 metreküp su kullanan aboneye 40 lira, 12 metreküp su kullanan aboneye 120 lira, 20 metreküp su kullanan aboneye 200 lira gibi fahiş bedelli faturalar vatandaşların tepkisine yol açtı.

            Bu arada kamu yararına çalışan bir kuruluşa, su sayacı aylarca okunmayarak kademeli artışlarla 400 lira fatura gelmesi bu konuda HATSU'nun bu işin altından kalkamayacağını, vatandaşların ceplerini göndereceği faturalarla yakacağı bir kez daha görüldü.

(Yorum Haber Merkezi)

ÇİN, AKITTIĞI KANDA BOĞULACAK

Memur-Sen, Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmünü kınayarak Çin mallarına boykot çağrısında bulundu

            Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan ve yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda duyarlı vatandaşla birlikte Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı zulmü kınayarak Çin mallarına boykot çağrısında bulundu.

            Urhan, dün Antakya'da Vali Ürgen Alanında düzenlediği Çin'i tel'in toplantısında şu açıklamalarda bulundu: “Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "DUR" demek, zulmü kınamak, “BOYKOT” çağrısı yapmak için buradayız.

            Önce şunu belirtmeliyim ki; Müslüman Uygur Türkleri toprakları ve vatanları Doğu Türkistan'daki şanlı direnişlerini 257 yıldan beri büyük bir cesaret, kahramanlık örnekleri ile dolu ve başarı ile sürdürmekte. Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan Hür ve Bağımsız olana ve bu topraklarda İlahi kelimetullah cari olana kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. Selam olsun Uygurlu kardeşlerimize, selam olsun şanlı direnişe, lanet olsun faşist Çin'e…

            15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Yüreğimiz yaralı. Gönül rahatlığıyla iftar edemiyoruz. Türkistan'da Oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur'an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor Türkistanlı kadınlar, “plan dışında” hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor.

             Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalıyor, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son veriliyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. İşkenceler ve idamlar ise aralıksız sürüyor. Halka önder olabilecek kapasitedeki bazı Alimler de zehirlenerek öldürülüyor. Kapalı devre zulümler devam ederken dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin her güne yeni bir katliam ile başlıyor.

            Buradan faşist Çin'e sesleniyoruz; Doğu Türkistan'a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç… Yeter artık. Uyarıyoruz! Akıttığınız kanda boğulacaksınız Hiç bir zulüm ebedi değildir. Aklınızı başınıza alın. Bir çağrımızda insanlığa; Bu zulme “DUR” demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmamaya davet ediyoruz. Bugün Çeçenistan'ın Ruslardan gördüğü zulmü, Doğu Türkistanlılar Çinlilerden görmektedir. Dünya ise bu zulme göz yummaktadır. Doğu Türkistan meselesi sadece Uygurların bir sorunu olarak görülmemeli ve vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir… Doğu Türkistan'da ki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için “BOYKOT” çağrısı yapıyoruz. Çin, Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yapmakta ve onlara türlü zulümleri reva görmektedir. Faşist Çin hükümeti, Doğu Türkistan'da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmektir. Susacak mıyız?  Haydi ilk önce “Boykot” ile başlayalım. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım. “Çin malına hayır” diyerek, tepkimizi gösterelim, Doğu Türkistan'daki soydaşlarımıza Faşist Çin zulmünü protesto için ve boykot için harekete geçelim.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:42:04   

DEFNE HASTANESİ, BÖLGENİN LİDER HASTANESİ

Defne Hastanesi Genel Müdürü Fazıl Altınay, kaliteli sağlık hizmet kalitesinden asla taviz vermediklerini belirterek bölgenin lider ve referans hastanesi olduklarını belirtti.

            Altınay beraberinde hastane yönetiminden Ender Yurdsever, üst düzey doktorlar, Halkla İlişkiler Müdürü Pınar Rende ve basın mensuplarıyla birlikte Livan Otel'de iftar sofrasında buluşarak Defne Hastanesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

            Son dönemde hekim kadrosuna önemli isimler katmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Fazıl Altınay açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Defne Hastanesi bölge halkına hizmette yedinci yılını doldurdu. Bu süre zarfında kaliteli, özverili, saygın ve güven duyulan,  sağlık hizmet kalitesinden asla taviz vermedik. Her geçen yıl altyapımızı biraz daha geliştirirken teknolojik yatırımlarımızdan geri durmadık. 2008 yılında 98 yatak, 32 hekim, 350 personelle hizmete başlayan Hastanemiz şu anda 165 yatak 55 hekim ve 500 personelle hizmete devam ediyor.

            Bu sayısal büyümenin yanında bölgede verilemeyen ve hayati öneme haiz ” kalp damar cerrahisi” “kanser tedavi ünitesi” merkezlerinin kurulmasına öncülük edip bölgemizin son derece önemli sağlık ihtiyacını karşıladık.

            Hedeflerimizden bir tanesi yandalar da hizmet vermekti bu doğrultuda Gastroentoroloji ve Endokrinoloji birimlerini faaliyete geçirdik.

            Sağlık hizmet kalitesinin belirleyici gücü Hekim emeğidir. Son bir yılda biri birinden değerli mesleklerinin zirvesinde Hekimleri kadromuza katmaktan büyük bir onur duyduk.

            Radyasyon onkolojisi uzmanı Dr. Cem Parlak, Medikal onkoloji uzmanı Dr. Cemile Karadeniz, Kardiyoloji uzmanı Doç.Dr. Nihat Şen, Endokrinoloji uzmanı Doç.Dr. Kemal Ağbaht, Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof.Dr. Özcan Pehlivan, Gastroentoroloji uzmanı Prof.Dr. Ümit Bilge Doğan hastanemizde hizmete devam ediyorlar.

            Akademik kariyeri olan bu kadar değerli hocayı bir araya getirip çalışmak çok az özel Hastaneye nasip olur. Hocalarımıza bizlere kattığı değer ve hastalarımıza verdikleri hizmetten dolayı çok teşekkür ediyoruz.

            Defne Hastanesi bölgenin Lider, referans hastanesidir. Bu altyapı, branş çeşitliliği ve kaliteli hekim kadrosu ile Defne Hastanesi Sadece Hatay'ın değil çevre illerin Hastalarına hizmet vermeye taliptir. Defne Hastanesinin varlığından önce Ambulanslarla diğer illere Hasta sevk edilirdi artık tıbbi gereklilik nedeni ile çok az sayıda hasta sevki yapılmakta ve diğer illerden Defne Hastanesine sevkler yapılmaktadır.

            Defne Hastanesi verdiği sağlık hizmetinin yanı sıra istihdam ettiği çalışan sayısı, ödediği vergi,  stopaj ve sigorta primleri ile ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlamıştır.

            Defne Hastanesi verdiği hizmetlerle, yatırımcısının olmaktan çıkmış tüm kamuoyuna mal olmuştur. Bu Hastane öncelikle bize ve yakınlarımıza lazım. Sağlık hizmeti ihtiyacımızda ilk başvuracağımız yerin burası olacağını unutmadan, Hastanemizi çok daha iyi hizmet verecek bir noktaya getirmek hepimizin görevi.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Sadullah Ergin)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:40:57   

Kur'an-ı Kerim'i anlamaya çalışın

Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ve Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Mehmet Yolcu heyet olarak, Habib-i Neccar Camii'ni, Habib-i Neccar Kur'an Kursunu, Fahri Öksüz Camii'ni, Ulu Cami'yi ve Ulu Cami Kur'an Kursunu ziyaret etti.

            Vali Yardımcısı Bilal Ölmez, ziyaret programında öğrencilere tavsiyelerde bulunarak “Bu gayretinizden dolayı sizleri tebrik ediyorum. Hepinize başarılar diliyorum. Okuduğunuz Kur'an-ı Kerim'i aynı zamanda anlamaya çalışın, Kur'an-ı Kerim mealini de okuyun bunu size tavsiye ediyorum.” dedi.

            İl Müftüsü Hamdi Ka-villioğlu da; Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir Hadis-i Şerifini okudu.

            Yaz kurslarına gelen öğrencilerin Kur'an-ı Kerim'i okumasını öğrendiklerini, namaz dualarını ve surelerini ezberlediklerini ve temel dini bilgileri öğrendiklerini, bu bilgilerin insan hayatında çok önemli olduğunu söyleyen Kavillioğlu “Dokuz hafta boyunca devam edecek olan yaz kursları en iyi şekilde değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.” dedi.

            Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Mehmet Yolcu da, kurs öğrenci kayıtları, kitapların dağıtımı gibi teknik konuları inceledi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:40:14   

Devlet, her zaman vatandaşların yanında

Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Valiliği ev sahipliğinde Ottoman Palace'de ihtiyaç sahibi aileler için düzenlenen iftar programına katıldı.

            Vali Topaca iftar programının ardından yaptığı konuşmada “Devletimiz her zaman vatandaşlarının yanındadır, sizlerin sıkıntılarını imkanlar ölçüsünde karşılama gayreti içerisindeyiz” dedi.

            Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen iftar programı, Kuran-ı Kerim'i güzel okumada dünya derecesi bulunan Nakip Cami İmamı Musa Esatoğlu'nun Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. İftarın ardından İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun yaptığı duadan sonra konuklara hitap eden Vali Topaca, Ramazan-ı Şerif'in birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü ayı olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Biz de Ramazan-ı Şerif'in ruhuna uygun bir şekilde vatandaşlarımızla beraber olma, onlarla soframızı paylaşma, onların sevinçlerine, hüzünlerine ortak olma düşüncesi ile iftar programları düzenliyoruz. Davetimize icabet ettiğiniz için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ramazan-ı Şerif bizler için bir nefs terbiyesi, ihtiyaçlarımıza gem vurma ayıdır. Sofrasında yiyeceği olmayanları düşünme ayıdır. Soframızdakini ihtiyaç sahipleri ile paylaşma ayıdır. Ramazan-ı Şerif imkanı olmayanları anlamak için bir vesiledir.

            Bu ay, aramızdaki kaynaşma, sevgi ve muhabbetlerin arttığı bir aydır. Bu yüzden Ramazan-ı Şerif'de birbirimize daha çok destek olmalıyız. Birbirimizin halini hatırını her zaman Ramazan-ı Şerif'deki gibi sormalıyız. Bunu yaptığımız takdirde aramızdaki kardeşlik, milletimizin birliği ve beraberliği daha da kuvvetlenecektir. Ülkemiz ve bölgemiz çok hassas bir dönemden geçiyor. Bu dönemde Ramazan-ı Şerif'teki birliğimizi, sevgimizi daha da kuvvetlendirmeli, bunu bütün bir yıla yaymanın arayışı içerisinde olmalıyız. Bizim sizlerden istediğimiz aramızdaki huzursuzlukları gidermek suretiyle daha güçlü bir toplumsal yapıyı oluşturmaktır.

            Sosyal devlet dediğimiz zaman vatandaş odaklı bir devletin aklımıza gelmesi lazım. Halkının ihtiyaçlarına duyarlı, onları önemseyen vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir devlettir sosyal devlet. Bu anlamda biz de valilik olarak sosyal devlet anlayışına uygun bir şekilde birçok faaliyeti icra ediyoruz. Bunlardan bir tanesine de bu iftar sofrasıdır. Sıkıntılarınızı gidermek hususunda devletimiz her zaman sizlerin yanındadır. Devletimizin kapısı sizlere her zaman açıktır. İmkanlarımız ölçüsünde ve adil bir şekilde sizlerin her türlü ihtiyacınızı karşılama gayreti içerisinde olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

            Bu akşamın mali açıdan finansını üstlenen Payas Organize Sanayi Bölgesi'ne ve onun değerli başkanı Nihat Akkatoğlu'na huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Birlikteliğimiz sadece Ramazan sofrasında sınırlı değil. Kurumlarımızın ve yöneticilerimizin kapıları sizlere her zaman açık. Gelecek Ramazan Bayramı'nızı tebrik ediyorum. Dünyadaki ve ülkemizdeki barışın, kardeşliğin, sevginin ve hoşgörünün artması ve kuvvetlenmesi anlamında da Ramazan Bayramı'nın hayırlı günlere vesile olmasını diliyorum.” dedi.

            Ottoman Otel'de düzenlenen iftar programına Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanı sıra eşi Sevim Topaca, 121.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon  Komutanı J. Kur. Alb.Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, H. Volkan Köksal, Bilal Ölmez, Fahrettin Göncü, Fehmi Sinan Niyazi, Hakkı Ünal, Mehmet Eriş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri ve eşleri katıldı.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:38:44   

ALTYAPI SORUNLARI GİDERİLİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), merkez ilçe Defne'ye bağlı Dursunlu Mahallesi'nde kanalizasyon çalışmalarını başlattığını duyurdu.

            Her mahallenin altyapı eksikliğini giderme çalışmaları kapsamında Dursunlu Mahallesi'ne 400 metre yeni kanalizasyon hattının döşendiğini belirten Genel Müdürlük, döşenen kanalizasyon hattı ile mahalle sakinlerinin rahat bir nefes alacağın bildirdi.

            Temiz çevreye sahip, daha yaşanabilir bir Hatay yaratmak ve kötü kokuların önüne geçmek amacıyla çalışmaların hızla sürdüğünü belirten İdare, altyapıya ihtiyacı olan mahallerin tespit edildiğini ve ivedi bir şekilde ihtiyaçlara yönelik yapılan projeler ile eksiklerin giderildiğini belirtti.

            Revizeye ihtiyaç duyulan bütün kanallarda bakım ve onarım çalışmalarının da devam ettiğini belirten HATSU, kanalizasyon hattı döşeme çalışmalarında 1 kepçe, 1 kamyon ve 6 personelin görev yaptığını açıkladı.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:37:43   

BİLİM MERKEZİNDE SONA GELİNDİ

İskenderun Belediyesi bünyesinde hazırlanan, Kalkınma Bakanlığı Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı destekli İskenderun Bilim Merkezinde sona yaklaşıldı.

            Konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Bilim merkezinde gerçekleşecek bilimsel etkinliklerin, kentin ve bölgenin sosyal kültürel yapısına katkıda bulunacağını belirterek İskenderun Belediyesi Bilim Merkezi projelerine Kalkınma Ajansı tarafından 705.902.19 TL destek sağlanacağını söyledi.

            Bilim etkinliklerinin kültür, sanat ve spor etkinlikleri kadar önemli olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Seyfi Dingil açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Tüm gelişmiş kentler gibi İskenderun'da çağdaş bir astronomi ve bilim merkezi kazanmış olacaktır. İskenderun Belediyesi bünyesinde bir Gözlemevi ve Planetaryum kurulması kente bilimsellik kazandırarak İskenderun'u turizm açısından da ziyaret edilmek istenen bir yapıya kavuşturacaktır. İskenderun bilim merkezinin kurulmasıyla, İskenderun bölgenin bilim ve teknoloji alanında merkezi haline gelerek benzer proje ve yatırımlar için arzu edilen bir şehir olacaktır”dedi.

            Önümüzdeki günlerde imzalanacak sözleşme ile birlikte Türkiye'nin sayılı bilim merkezlerinden birine kavuşacak olan şehrimizde böylesine anlamlı bir projenin gerçekleşmesi İskenderun Belediyesine büyük bir prestij kazandıracaktır. Çankaya mevkiinde inşa edilecek Bilim merkezi sayesinde İskenderun'un kenar mahalleleri de farklı bir hizmetle buluşmuş olacak diyen İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, öncelikle bölge çocukları ve gençlerin bilime olan ilgileri artarak kendi okullarındaki derslerini daha istekli takip edecekler ve Türkiye'nin bilim ülkesi olma yolculuğuna katkıda bulunacaklar. Bilim merkezi şehrin sosyal ve kültürel yapısına büyük katkıda bulunacaktır” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:37:01   

ESKİ RAMAZANLARI ARATMAYAN ETKİNLİK

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Mahallede Ramazan Etkinlikleri” kapsamında hemşehrilerine özlenen eski Ramazanları yaşatarak mübarek ayı mutlu bir şekilde geçirmelerine vesile olmayı sürdürüyor.

            Hemşehrilerini selamlamasının ardından etkinlikleri halkla iç içe takip eden Başkan Savaş'a HBB Başkanvekili Serdar Güven, CHP Hatay İl Başkanı Ertuğrul Gün ve CHP Altınözü İlçe Başkanı Hamit İsaoğulları eşlik etti.

            Türk Tiyatrosunu oluşturan unsurların sergilendiği gecede, Ahmet Coşkun ve Volkan Sönmez'in etkileyici sahne performansı, semah icrası, harmandalı ve seymen oyunları ile Etiyopyalı Afrika Akrobasi Topluluğu'nun izleyenlerin nefesini kesen şovlarıyla Altınözülülere unutamayacakları bir gece yaşattı.

            Çanakkale Savaşları'nda insanüstü bir çaba ile top mermisini sırtlayarak adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran Seyit Onbaşı'nın canlandırıldığı sırada yaşanan milli duygu yoğunluğu alkışlara yansırken, Şair Ahmet Coşkun'un “Ben Türkiye'yim” adlı şiirine etkileyici sesiyle eşlik eden Volkan Sönmez izleyenleri adeta büyüledi.

            Programın bitimine doğru Başkan Savaş yaptığı kısa konuşmada “Bugün Altınözü'nde hemşehrilerimizin gülen yüzleriyle karşılaşmak bizim amacımıza ulaştığımızı gösteriyor. Büyüklerimizin hep özlemle yad ettiği eski Ramazan eğlencelerini siz değerli hemşehrilerimizle buluşturarak mübarek ayın keyifli bir şekilde sürmesine vesile olduysak ne mutlu bize.

             Bu anlamda siz kıymetli hemşehrilerime Mübarek Ramazan Ayı'nda sağlık, mutluluk, huzur ve bolluk temenni ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:36:18   

Hatunoğlu, hizmetleri yerinde denetledi

Antakya Belediyesi daha güzel ve daha düzenli bir Antakya için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Antakya Belediyesi fen işleri ekipleri şehir genelinde yürüttükleri hizmet kapsamında Odabaşı Mahallesi'nde ve Arpahan Mahallesi'nde parke taşı döşeme çalışmaları gerçekleştirdi.

            Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Hatunoğlu fen işleri müdürlüğünce yürütülen hizmetleri yerinde denetledi. Hatunoğlu denetimleri esnasında yürütülen çalışmalarda eksikliklerin olup olmadığını inceleyerek ilgili daire müdüründen bilgi aldı.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Odabaşı Mahallesi Morgül Sokak'ta parke taşı döşeme çalışmaları gerçekleştiren Antakya Belediyesi Fen işleri ekiplerinin, aynı sokakta yürütülen park ve yeşil alan çalışmalarında da sona yaklaştığı bildirildi. Açıklamada ayrıca Başkan Yardımcısı Hikmet Hatunoğlu'nun da denetim gerçekleştirdiği Arpahan Mahallesi'nde vatandaşların Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'den talebi üzerine başlatılan meydan çalışmasında parke döşeme hizmetinin devam ettiği ifade edildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:35:31   

Yasalara uygun olmayan gıdalara izin verilmeyecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Kontrolörleri Ramazan ayı boyunca Hatay'da bulunan toplu tüketim yerleri ve gıda satış noktalarına sıkı denetim uyguluyor.

             Denetimlerini sıklaştıran İl Müdürlüğü Ramazan ayında halkın gıda güvenliğinin en üst seviyede sağlanması için yoğun çaba gösteriyor. Yapılan denetimlere zaman zaman İl Müdürü Aydın Tüfekçi de bizzat katılıyor.

            Kasap, lokanta, pastane, kafeterya gibi toplu tüketim yerlerinde de geniş çaplı kontroller başlatılmış ve Ramazan ayı boyunca bu denetimler sıkı şekilde sürdürüleceğini belirten Tüfekçi, “Gerek Bakanlığımız gerekse İl Müdürlüğümüz yasalara uygun olmayan hiçbir gıda satışına izin vermeyecektir.” dedi.

            Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Aydın Tüfekçi, denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini kaydederek şu açıklamalarda bulundu: “Denetimler kapsamında özellikle Kasaplar, lokantalar, fırınlar, pastaneler gibi toplu üretim ve tüketim yapılan, gıda satılan işyerleri denetlenmektedir. Kurumumuzun önceliği yasaların verdiği yetki çerçevesinde halk sağlığını korumak ve gıda güvenliğini sağlamaktır. Bilindiği gibi Ramazan ayı boyunca artan gıda tüketimleri esnasında zaman zaman olumsuzluklara rastlanmaktadır. Bu kapsamda yıl boyunca düzenli olarak yürütülen denetimler Ramazan ayı boyunca artırılarak devam ettirilecektir. Marketlerde son kullanma tarihi geçmiş veya üretim izni olmayan gıdalara rastlanılması durumunda tüm yasal yaptırımlar uygulanacaktır. Aynı şekilde kasap, lokanta, pastane, kafeterya gibi toplu tüketim yerlerinde de geniş çaplı kontroller başlatılmış ve Ramazan ayı boyunca bu denetimler sıkı şekilde sürdürülecektir. Gerek Bakanlığımız gerekse İl Müdürlüğümüz yasalara uygun olmayan hiçbir gıda satışına izin vermeyecektir.” dedi.

            Gıda güvenliğinin son derece önemli bir konu olduğunun altını çizen İl Müdürü Tüfekçi, işletmeler yasalara uygun çerçevede faaliyetlerine devam etmek zorundadırlar. Yasalara uymayan, halkın sağlığını tehdit edecek bir biçimde gıda üretimi ya da satışı yapan işletmelere derhal yasal yaptırımların uygulanacağını söyledi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:34:30   

HBB SEBZE HALİNDE SORUNLARI DİNLEDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Edip Kadıoğlu, Antakya Sebze-Meyve Halinde, Antakya Hal Komisyoncuları Derneği Bşk. Mustafa Bal, Seyyar Satıcılar Derneği Bşk. Cuma Şahin ve dernek üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

            Son zamanlarda sebze-meyve halinde komisyoncular ile seyyar satıcılar arasında yaşanan olumsuz gelişmelerin önüne geçilip özellikle piyasadaki Suriyelilerin esnafa vermiş olduğu birtakım rahatsızlıkların giderilmesi hususunda komisyoncular ve seyyar satıcılarla görüş alışverişinde bulunuldu.

            Konuya dair açıklamada bulunan Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Edip Kadıoğlu, kentin düzeni ve huzuru için Büyükşehir Belediyesi olarak gece-gündüz demeden çalıştıklarını, zabıta teşkilatı olarak komisyoncularımız ve seyyar satıcılarımızın yaşadıkları sorunların çözümü konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşerek gerekli denetim çalışmalarının devam ettirileceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 11 saat önce / 03.07.2015 10:33:43