......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 167417
YORUM MANŞET
Bakan Bozkır STK'larla omuz omuza
Bakan Bozkır STK'larla omuz omuza

 Bakan Bozkır STK'larla omuz omuzaBir dizi programa katılmak üzere Hatay’a gelen Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile dün Ottoman Otel’de bir araya gelerek karşılıklı istişare ve fikir alışverişinde bulundu.

Avrupa Birliği Bakanlığı sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği sürecine katılım ve katkılarını sağlamak ve Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesine vesile olmak amacıyla düzenlenen toplantıya Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Hatay Valisi Ercan Topaca, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı  J.Kd.Alb. Turgay Aras, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Bakanlık temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Sivil toplumun demokrasi içinde yer almasının Devletimizin en büyük önceliği olduğuna değinen Bakan Bozkır, "1980’li yıllarda belki 50 tane sivil toplum kuruluşu vardı. Ama bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en çok sivil toplum örgütüne sahip olduğu bir noktaya geldik. 108 binin üzerinde sivil toplum kuruluşu olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bununla gurur duyuyoruz. Sivil toplum olmadan demokrasi olmaz. Onun için ilk amacımız sizleri bir araya getirip tenkitlerinizi, önerilerinizi dinlemektir.

Ama içinde bulunduğumuz ortamda bu salonu bu kadar güzel bir şekilde doldurup, hep birlikte İstiklal Marşı’mızı güçlü bir şekilde söyleyebilmek her halde teröre verilebilecek en güçlü mesajdır.

Önümüzdeki 2023 yılına kadarki dönemde de yaklaşık 4.5 milyar Euroluk bir kaynağımız var. Bu kaynaktan nasıl yararlanabiliriz, bugün hem burada sivil toplum kuruluşlarımız görüşlerini paylaşacak hem de arkadaşlarımız bu projelerden nasıl yararlanılır, nasıl başvurulur nasıl hazırlanılır onları sizlerle paylaşacak. Ayrıca Erasmus projesi bütün insanlarımızı kapsayıcı bir nitelikte projedir. Bugüne kadar 600 milyon Euro buradan kaynak kullandık, 400 bin insanımız bundan yararlandı. 300 bin insanımız yurt dışına gitme imkanına kavuştu. 100 bin proje üretildi ve bunlardan 26 bini kabul gördü.

Burada 37 milyon Euro kaynak Hatay ilimize aktarıldı. Erasmus projesi çerçevesinde de 321 projeye 8.3 milyon Euro kaynak sağlandı ve bu bütçe ülke çapında üst sıralarda bir rakamı ifade ediyor. Kırsal kalkınma programında 48 projeye 8.3 milyon Euro kaynak aktarıldı ve bunun dışında da Suriyeli misafirlerimizin gıda, eğitim, sağlık, altyapı, üstyapı gibi konulardaki temel ihtiyaçlarının sağlanması konusunda da Türkiye’deki sığınmacılar için Mali Kolaylık ve AB Güven Fonu Mekanizmaları ile ilk etapta gerçekleştirilecek 390 milyon Euro tutarındaki bir kaynak inşallah Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı çocuk parklarının yapımı, pazar alanlarının kurulması, yol ve kaldırım düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi, yol ve ulaşım için araç alımı gibi konularda da yine 21 milyon Euro kaynak kullanılacak.

Hatay’ın el yapımı mobilyacılık sektöründe karşı karşıya kaldığı markalaşma, tasarım gibi sorunları çözmek amacıyla 7.3 milyon Euro Avrupa Birliği fonu tahsis edildi ve hayata geçirildi. Bunların dışında yerel sivil toplum kuruluşları için hibe programı var, şehir eşleştirme hibe programı var, ağlar ve platformlar hibe programı var. Bu yıl 16 milyon Euro inşallah sivil toplum kuruluşlarımızın hizmetine verilecek.’’ dedi.

Toplantı; Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine ilişkin değerlendirmeler konusunda katılımcıların görüş alışverişi ve Avrupa Birliği Bakanlığı yetkililerinin Avrupa Birliği projeleri ile ilgili bilgilendirme sunumları ile devam etti.

(Haber Merkezi)

OKUL AİLE BİRLİĞİ MÜDÜRE SAHİP ÇIKTI
OKUL AİLE BİRLİĞİ MÜDÜRE SAHİP ÇIKTI

 OKUL AİLE BİRLİĞİ MÜDÜRE SAHİP ÇIKTIDr. Mustafa Gencay Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği ve veliler, olası bir istismara dur diyen okul müdürü Ali Demir’e sahip çıktı.

Dr. Mustafa Gencay Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Feleytun Fatih Gönç, beraberinde Eğitim –Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar ve çok sayıda öğrenci velisi ile birlikte okul önünde basın açıklaması yaparak müdür Ali Demir’e sahip çıktı.

Okuldan bir süre önce ayrılan bir öğretmenle ilgili olası bir istismara dur diyen okul müdürü Ali Demir’in görevine devam etmesini istediklerini belirten Gönç, basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Dr. Mustafa Gencay Anadolu Lisesi’nde büyük bir özveri ve fedakârlıkla görevini ifa eden Okul Müdürümüz Sayın Ali Demir’e yönelik haksız tutumu paylaşmak, görevini layıkıyla yapan eğitim gönüllülerimizin her daim yanında olduğumuzu göstermektir.

İzninizle Okul Müdürümüz Sayın Ali Demir’in karşı karşıya kaldığı olayı sizlere kısaca arz etmek istiyorum.

16.01.2016 Cumartesi günü Okul Müdürümüz Sayın Ali Demir, okulumuzda devam eden yetiştirme kurslarını denetlemek amacıyla okula geldiğinde, Okul kapısında 9. sınıf kız öğrencisi M.Ş. ile karşılaşmış ve 9. Sınıf kurslarının Pazar günü yapıldığını, okula neden geldiğini sormuştur. Bunun üzerine M.Ş. Beden Eğitimi Öğretmeni S.D. beyin çağırdığını söyleyerek, kız arkadaşlarla Bedii Sabuncu Lisesi’ne gidip basket maçını izletecek şeklinde cevap vermiştir. Kız öğrencilerin ailelerinin muvafakati ve Okul Müdürünün izni olmadan farklı bir okul olan Bedii Sabuncu Spor Lisesine Basketbol antrenmanı yapmalarına ya da olası bir istismara engel olan Okul Müdürümüze, Beden Eğitimi Öğretmeni S.D. yüksek bir ses tonu ile “İzne gerek yok. Hiçbir şey olmaz.” demiştir. Okul Müdürü Ali Demir ise yönetici olmanın gerektirdiği sorumluluk duygusu ve hassasiyetiyle “Kız Öğrencilerimi hiçbir yere götüremezsin.” demiştir. İlgili şahıstan“Siz karışamazsınız.” yanıtını alan Okul Müdürümüz Sayın Ali Demir, norm fazlası olan Öğretmene“Şunun şurasında 3-5 gününüz kaldı. Zaten gideceksiniz, terbiyesizlik etmeyin hocam” diyerek üst kattaki odasına yönelmiştir.

Beden Eğitimi Öğretmeninin çalıştırdığı basketbol takımı, Erkek Basketbol Takımıdır. Bu takımı Salı-Çarşamba-Perşembe günleri Okul Bahçesinde çalıştıracağını beyan etmiştir. Kız öğrencilerle Cumartesi günü yapacağı hiçbir faaliyeti yoktur. Kendi takımıyla da aynı gün için planlanmış hiçbir etkinliği yoktur. Dolayısıyla adı geçen öğretmen yalan beyanda bulunarak kız öğrencileri okul yönetiminden ve öğrenci velilerinden habersiz bir şekilde okul sınırları dışında farklı bir yere götürmeye teşebbüs etmiştir. Ancak Okul Müdürümüz Sayın Ali Demir’in sorumluluk bilinciyle hareket ederek engellemesi nedeniyle öğretmenin bu teşebbüsü boşa çıkarmıştır. Tüm bu anlatılanlar; resmi belgeler ve ifadeler ile savunma dosyasına konmuştur.

Görgü tanığı olmadıkları halde bazı öğretmenlerimizin ifade vermeleri yasal olarak da ahlaki olarak da doğru değildir. Yalan yere şahitlik etmenin yasal karşılığını hatırlatmak isterim. Bu davranışın altında hiç kuşkusuz Okul Müdürümüz Sayın Ali Demir’in özverili çalışmalarından ve temposundan, işlerin yolunda gitmesinden rahatsız olmanın verdiği bir ruh hali vardır. Okul Müdürümüzün aleyhinde yalan yere şahitlik etmenin başka bir açıklaması olamaz.

Okul Müdürümüzün, ilgili Öğretmen ile konuşmasında sarf ettiği “Şunun şurasında 3-5 günün kaldı. Zaten gidiyorsun.” Şeklindeki sözleri bir ‘ölüm tehdidi’ değil, bir anımsatmadır. Çünkü Öğretmen ile Okul Müdürümüz arasında yaşanan diyalog 16.01.2016 tarihinde gerçekleşmiştir. İlgili Öğretmen okuldan ayrılacağı tarih ise 03.12.2015 tarihinde belli olmuştur. Nitekim ilgili öğretmen 22.01.2016 tarihinde İnönü Ortaokulu’nda göreve başlamak üzere Dr. Mustafa Gencay Anadolu Lisesi’nden ilişiğini kesmiştir.

Tüm öğrencilerini kendi çocuğu gibi düşünen ve empati ile hareket eden Okul Müdürümüz Ali DEMİR, çocuk istismarının gündemde olduğu bu günlerde özellikle ‘KIZ’ çocuklarının, idarenin ve öğrenci velilerinin izni ve bilgisi dışında okul dışında farklı bir mekâna götürülmesini engellemiştir. Adı geçen öğretmen de uygun bir üslupla makul ve mantıklı bir izah getirmek yerine “Siz karışamazsınız.” Diyerek asla kabul edilemeyecek bir üslupla, adeta suçlu psikolojisiyle okul müdürüne bağırarak karşılık vermiştir. Okul Müdürü Ali Demir’in “Terbiyesizlik etme, git.” sözünü ise küfür ve hakaret kabul eder

ek Okul Müdürü Ali Demir’i İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyet etmiştir.

Bu hareket bizce “Suçlunun güçlü olma çabasıdır. Suçüstü yakalanmış bir insanın çirkefleşmesidir. Biz bu hareketi böyle değerlendiriyoruz. Okul Müdürümüzün gösterdiği bu hassasiyet belki de yaşanabilecek bir olumsuzluğu engellemiş olabilir. Okul aile Birliği olarak, veliler olarak gösterdiği bu hassasiyet için Okul Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Tüm okul yöneticilerimizin bu hassasiyetle hareket ettiklerini düşünüyor ve onları her daim destekliyoruz. Her zaman okul müdürümüzün yanında olduğumuzu siz değerli basın mensupları aracılığı ile bir kez daha kamuoyu önünde vurguluyoruz.

Okul Müdürümüz Sayın Ali Demir’in bugüne kadar ortaya koyduğu yönetim biçimi, velilerle diyalogu, çocuklarımıza olan ilgili yaklaşımları ortadadır. Öğrencilerimiz için gecesini gündüzüne katarak özveriyle çalıştığına hepimiz şahitlik ediyoruz. Antakya’nın en düzenli, en verimli YGS-LYS kursları Okul Müdürümüzün önderliğinde okulumuzda gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde öğrencilerimiz eksikliklerini açılan kurslarla ciddi anlamda giderme imkanı bulmuşlardır. Her konuda veli ve öğrenci görüşlerini önemseyen, saygı duyan, bir okul yöneticisini ucuz bazı hesaplarla karalamak, yok saymak mümkün değildir. Buna fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha buradan kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Okul-Aile Birliği olarak yapılan soruşturmaların hakkaniyetle neticelenmesini ve Valilik tarafından yeni bir muhakkik atanmasını bekliyoruz. “ dedi.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN ULUDAĞ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ
HGC’DEN ULUDAĞ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

 HGC’DEN ULUDAĞ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİHatay Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ve basın mensupları 6. Gazeteciler Konfederasyonu’nun düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan HGC Başkanı Ahmet Yetişen, “Hatay’ın üzerinde oluşan olumsuz algıyı dağıtmak adına 81 ilin gazeteciler cemiyeti başkanlarını Hatay’da ağırladık. Hatay’ın önemli noktalarını tanıtma ve Türkiye genelindeki gazetelerde yayınlanması imkânına kavuştuk. Sizlerde emniyet ekipleri olarak 3 gün boyunca bizimle beraber oldunuz. Emniyetimizi sağlama adına önemli bir gayret içerisine girdiniz. Gerçekleşen organizasyondaki emeklerinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ise burada yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “Bizler de Hatay’ın bu derece kritik dönemlerinde tanıtılmasında ve yanlış algının önüne geçilmesi için yapılan çalışmalarda katkı sağlama imkânına kavuştuğumuz için memnunuz. İller üzerindeki olumsuz algının yıkılmasında basın mensuplarına önemli görevler düşmektedir. Sizlerde bu çalışmalarınızla üzerinize düşen görevi layıkıyla yerine getirdiniz. Bizde sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.”

Ziyaret istişarelerin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

(Haber Merkezi)

HGC üyeleri Başkan Yaman'ı ziyaret etti
HGC üyeleri Başkan Yaman'ı ziyaret etti

HGC üyeleri Başkan Yaman'ı ziyaret ettiYAMAN: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HERKES İÇİN LAZIM

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Yönetimi, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ı makamında ziyaret ederek, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu üyelerinin Hatay gezisinden memnun ayrılmasında gösterilen ilgiye teşekkür ettiler.

Gerçekleştirilen ziyaretten son derece mutlu olduğunu ifade ederek, yerel basının üzerine düşen görevi layıkıyla yaptığını ifade eden Defne Belediye Başkanı Yaman, "Basın, kurumlar arasındaki ilişkilerle birlikte kamuoyunun bilgilenmesinde önemli bir köprüdür. Basının objektif ve özgür olmasını gerekli ve zorunlu buluyorum. Sürekli istişare halinde olmanın avantajını yaşayan birisi olarak, hepimizin Hatay özelinde umutlu ve iyi konulardan söz etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Ülkemizin durumu ortada. En kısa zamanda aklıselim politikalarla, barışın tesis edilmesini bekliyor ve umuyoruz. Kendi duruşumuz itibariyle şunu özellikle belirtmek isterim ki, ülkemizin demokrasi ve hukuk adına özgür basına ihtiyacı var. Çünkü basın özgürlüğü olmadan, demokrasinin varlığından söz edemeyiz. Basın özgürlüğü eninde sonunda hepimiz için gereklidir. Baskılar ne kadar artarsa artsın her gazeteci kendi hakları için mücadele etmelidir. Bunu şu dönem ya bu dönem olarak nitelendirmeyi doğru bulmuyorum. Ülkemizde yasakların artık sona ermesi lazım" diye konuştu.

Defne Belediyesi ile ilgili yapılan çalışmalardan da kısaca bilgi veren Başkan Yaman, iki yıl öncesine kadar adı bile olmayan Defne ilçesinde kentin ana kaidesini oluşturan meydan projesiyle başladıklarını, yakın zamanda da hizmet binası olmak üzere diğer projelere başlanacağını söyledi.

Gerek Koza Evi ziyareti, gerekse Defne'deki ziyaretler dolayısıyla Hatay dışından gelen cemiyet başkanlarının ziyaretten övgüyle söz etmesinde emeği geçenlere teşekkür eden HGC Başkanı Ahmet Yetişen, gazeteciliğin dışında Hatay'ın huzuru ve istikrarı için çaba gösterdiklerini ifade ederek, gerekli işbirliği ve diyalogdan dolayı Başkan Yaman'a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ SİZE EMANET
ÜLKEMİZİN GELECEĞİ SİZE EMANET

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ SİZE EMANETİl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

Anıt Alanında düzenlenen törenin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret etti.

Vali Topaca, ziyaret programında yaptığı konuşmada " Ülkemizin geleceği size emanet ve bu gelecek sizlerin omuzlarınızın üzerinde yükselecektir, .ok okursanız, çok çalışırsanız, hedeflerinizi büyük tutarsanız yarın temsilen değil gerçekten bu koltuklarda oturabilirsiniz." dedi.

Hatay Valisi Ercan Topaca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, makamını Ayşe Fitnat Hanım Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Zeynep Rana Yakar’a bıraktı.

Valilik makamında gerçekleşen ve Milli Eğitim İl Müdürü Kemal Karahan’ın da hazır bulunduğu ziyarette Valilik koltuğuna oturan Yakar, bu yıl 96.’sını kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ederek Vali olarak üç talimatının olduğunu söyledi: “Bunlardan birincisi sınıf mevcutlarının yoğunluğunu azaltmak için geçen yıl uygulanan iç yönetmeliğin bu yıl da uygulanması ve her öğrencinin oturduğu bölgede okullara kayıt yaptırabilmesidir. İkinci talimatım, okullarda güvenlik önlemlerinin arttırılması ve son olarak da her okulda çocukların seviyelerine uygun kitaplardan oluşan bir kütüphane kurulması yönündedir.” dedi.

Hatay Valisi Ercan Topaca ise, temsili valinin tam da kendilerinin üzerinde durduğu, önemsediği noktalardan bahsettiğini ifade ederek bir ülke için en önemli varlığın çocuklar olduğunu belirtti ve misafirleri nezdinde tüm çocuklara şöyle seslendi: “Ülkemizin geleceği size emanet ve bu gelecek sizlerin omuzlarınızın üzerinde yükselecektir. Çok okursanız, çok çalışırsanız, hedeflerinizi büyük tutarsanız yarın temsilen değil gerçekten bu koltuklarda oturabilirsiniz. Geleceğin valisi, hakimi, doktoru sizsiniz. Zamanınız varken bunu en verimli şekilde değerlendirin. Vakit çok çabuk geçiyor. Bir de bakmışsınız üniversite sıralarındasınız.

Ben bu vesileyle çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor; ülkemize ve memleketimize huzur, barış, hayırlar ve güzellikler getirmesini diliyorum. ”dedi.

Ziyaretin sonunda Vali Topaca, öğrencilere kitap ve çeşitli hediyeler vererek onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ziyaretin ardından Vali Topaca, eşi Sevim Topaca ile birlikte Antakya Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklere katılarak öğrencilerin coşkusuna ortak oldu.

Öğrencilerin günler öncesinden hazırlanarak büyük bir heyecanla sundukları şiirler ve halk oyunları gösterisi sırasında ise aileler duygu dolu anlar yaşadı.

(Haber Merkezi)

Bakan Bozkır STK'larla omuz omuza

Bir dizi programa katılmak üzere Hatay’a gelen Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile dün Ottoman Otel’de bir araya gelerek karşılıklı istişare ve fikir alışverişinde bulundu.

Avrupa Birliği Bakanlığı sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği sürecine katılım ve katkılarını sağlamak ve Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesine vesile olmak amacıyla düzenlenen toplantıya Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Hatay Valisi Ercan Topaca, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı  J.Kd.Alb. Turgay Aras, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Bakanlık temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Sivil toplumun demokrasi içinde yer almasının Devletimizin en büyük önceliği olduğuna değinen Bakan Bozkır, "1980’li yıllarda belki 50 tane sivil toplum kuruluşu vardı. Ama bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en çok sivil toplum örgütüne sahip olduğu bir noktaya geldik. 108 binin üzerinde sivil toplum kuruluşu olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bununla gurur duyuyoruz. Sivil toplum olmadan demokrasi olmaz. Onun için ilk amacımız sizleri bir araya getirip tenkitlerinizi, önerilerinizi dinlemektir.

Ama içinde bulunduğumuz ortamda bu salonu bu kadar güzel bir şekilde doldurup, hep birlikte İstiklal Marşı’mızı güçlü bir şekilde söyleyebilmek her halde teröre verilebilecek en güçlü mesajdır.

Önümüzdeki 2023 yılına kadarki dönemde de yaklaşık 4.5 milyar Euroluk bir kaynağımız var. Bu kaynaktan nasıl yararlanabiliriz, bugün hem burada sivil toplum kuruluşlarımız görüşlerini paylaşacak hem de arkadaşlarımız bu projelerden nasıl yararlanılır, nasıl başvurulur nasıl hazırlanılır onları sizlerle paylaşacak. Ayrıca Erasmus projesi bütün insanlarımızı kapsayıcı bir nitelikte projedir. Bugüne kadar 600 milyon Euro buradan kaynak kullandık, 400 bin insanımız bundan yararlandı. 300 bin insanımız yurt dışına gitme imkanına kavuştu. 100 bin proje üretildi ve bunlardan 26 bini kabul gördü.

Burada 37 milyon Euro kaynak Hatay ilimize aktarıldı. Erasmus projesi çerçevesinde de 321 projeye 8.3 milyon Euro kaynak sağlandı ve bu bütçe ülke çapında üst sıralarda bir rakamı ifade ediyor. Kırsal kalkınma programında 48 projeye 8.3 milyon Euro kaynak aktarıldı ve bunun dışında da Suriyeli misafirlerimizin gıda, eğitim, sağlık, altyapı, üstyapı gibi konulardaki temel ihtiyaçlarının sağlanması konusunda da Türkiye’deki sığınmacılar için Mali Kolaylık ve AB Güven Fonu Mekanizmaları ile ilk etapta gerçekleştirilecek 390 milyon Euro tutarındaki bir kaynak inşallah Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı çocuk parklarının yapımı, pazar alanlarının kurulması, yol ve kaldırım düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi, yol ve ulaşım için araç alımı gibi konularda da yine 21 milyon Euro kaynak kullanılacak.

Hatay’ın el yapımı mobilyacılık sektöründe karşı karşıya kaldığı markalaşma, tasarım gibi sorunları çözmek amacıyla 7.3 milyon Euro Avrupa Birliği fonu tahsis edildi ve hayata geçirildi. Bunların dışında yerel sivil toplum kuruluşları için hibe programı var, şehir eşleştirme hibe programı var, ağlar ve platformlar hibe programı var. Bu yıl 16 milyon Euro inşallah sivil toplum kuruluşlarımızın hizmetine verilecek.’’ dedi.

Toplantı; Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine ilişkin değerlendirmeler konusunda katılımcıların görüş alışverişi ve Avrupa Birliği Bakanlığı yetkililerinin Avrupa Birliği projeleri ile ilgili bilgilendirme sunumları ile devam etti.

(Haber Merkezi)


22 saat, 5 dakika önce / 29.04.2016 12:00:13   

Derneklere beyanname verme uyarısı!

SON GÜN 30 NİSAN - CEZASI: 881 TL

Derneklerin kanun gereği her yıl vermesi gereken beyanname süresi yarın sona eriyor.

İlimizde bulunan 1402 derneğin 2015 yılı faaliyet dökümünün yer alacağı beyannamenin verilmesi gereken son gün 30 Nisan. Alınan bilgilere göre derneklerin büyük bir çoğunluğu sistem üzerinden beyanname verme işlemini yaparken, henüz beyanname vermeyen yüzlerce derneğinde olduğu belirtildi.

İnternette Derbis sistemi üzerinden verilmesi gereken dernek beyannamesini vermeyen dernekler, 881 lira para cezası ödeyecek.

Bu arada Hatay İl Dernekler Müdürlüğü de son günlerde yoğun mesai yaparak derneklere yardımcı oluyor. Şef Ali Yılmaz ve İl Dernekler Müdürlüğü personeli, kuruma gelen dernek yöneticilerine özveriyle yardımcı olmaya devam ediyor.

(Haber: S.Ergin)


22 saat, 7 dakika önce / 29.04.2016 11:58:56   

Hatay Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Hamdi Kaçar: HATAY’A HİZMET VERECEĞİZ

Yeni kurulan Hatay Sosyal Yardımlaşma Derneği üyeleri basın ile kahvaltıda buluştu.

Hatay Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Hamdi Kaçar, yaptığı açıklamada “5 yıl sonra 2 Kasım 2015’te resmen Hatay Sosyal Dayanışma Derneği ismi ile Hatay’a hizmet vereceğiz” dedi.

Başkan Hamdi Kaçar, yaptığı açıklamada “Derneğimiz 5 yıllık aradan sonra bir araya gelen ekiple kurulmuştur. Amacımız kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza yardımcı olmaktır.

Ahmet Cüceoğlu’na bizleri burada bir araya getirdiği için teşekkürlerimi sunuyorum. Biz daha önce Antakya Sosyal Dayanışa Derneği ile hizmet vermekteydik. 5 yıl sonra 2 Kasım 2015’te resmen Hatay Sosyal Dayanışma Derneği ismi ile Hatay’a hizmet vereceğiz. Çok hızlı şekilde çalışmalarımızda ve projelerimizde ilerliyoruz. Kırsalda yaşayan 30 bayana dikiş nakış kursu vermek ilk projemizdir. Bunun dışında nar ekşisi ve salçamızla ilgili de projelerimiz bulunmaktadır. Bir diğer amacımızda diğer derneklerle birleşip yolumuza daha güçlü şekilde devam etmektir. Bizim kırsaldaki vatandaşlarımızı düşünmekten başka gayemiz yoktur. Çatımız altında 4 dernek bulunmaktadır. Ümit ediyorum ki basın ile de el ele vererek daha da güçlü şekilde projelerimizi hayata geçireceğiz.” dedi.

DESTEK OLACAĞIZ

Antikhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cüceoğlu da yaptığı konuşmada, “Değerli başkanımız Hamdi Kaçar çok değerli bir dernekçidir. Kendisi daha önce de çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Biz sanatçıya ve spora her zaman destek oluyoruz. Olmaya da devam edeceğiz. Diğer işadamlarını da inisiyatif almaya davet ediyorum. Antikhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak her türlü desteği kendisine vereceğimizi burada ifade etmek istiyorum. Kendisine çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

HERKESİN YANINDAYIZ

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen de toplantıda yaptığı konuşmada, “Bizler basın olarak Hatay’a katkı sağlamak için çalışan herkesin yanındayız. Bizler de birkaç hafta önce Hatay üzerindeki olumsuz algıyı yok etmek adına 81 ilin cemiyet başkanlarını Hatay’da bir araya getirdik. Hatay için kim bir çalışma içinde ise bizde daima onun yanındayız. Hamdi Kaçar’a da faydalı çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Hamdi Kaçar tarafından Antikhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cüceoğlu ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen’e teşekkür plaketi verildi.

Antikhan Restaurant’ta düzenlenen kahvaltı törenine Hatay Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Hamdi Kaçar, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Antikhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cüceoğlu, dernek üyeleri ile basın mensupları katıldı.

(Haber: Hasan Kaya)


22 saat, 8 dakika önce / 29.04.2016 11:57:27   

Uluslararası Ortadoğu Kongresi Hatay’da gerçekleştirildi AMAÇ DÜNYA BARIŞI

"Türk - Arap İlişkileri Çok Boyutlu Güvenlik İnşası” ana teması altında düzenlenen 4. Uluslararası Orta Doğu Kongresi, dün Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) ve Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) işbirliği ile Ottoman Palace'da gerçekleştirildi.

2010 yılından bu yana farklı ana temalar altında gerçekleştirilen uluslararası etkinliğin devamı olan ve 2 günlük bilimsel toplantı formatında düzenlenen kongrede, Doğu’da Türkiye ve Arap ülkeleri arasında değişen güvenlik, savunma ve güç parametrelerini sağlıklı yönetme, karşılıklı derinleştirme konusunda ortak bilinç oluşturulmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Musa Esatoğlu’nun Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını slayt eşliğinde gerçekleştiren TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, "Türk- Arap ilişkilerini anlamak içim hem tarihsel hem de güncel arka plan tanınmak gerekmektedir. Bugün yaşadığımız dünya neye tekabül ediyorsa, Türk- Arap ilişkileri de o yönde gelişecektir. Bölgenin içinde bulunduğu kaosun gittikçe yayıldığını ve yönetilmesinin de zor bir hale geldiğini vurgulayan Şensoy, "Bugün gelinen noktada yüksek nitelikli insan kaynağına sahip olmayan, uluslararası işbölümünden nitelikli pay alamayan ülkelerin güçlü olması ve entegrasyon kurması da mümkün değil. Sadece din, dil, tarih ve coğrafyayı öne çıkararak bölgede sorunlar çözülemez.

Siyasi hedefler, ekonomi politikası ve sektörel hedeflerin birbirine bağlı olması gerekiyor. Sivil diplomasi ve sektörel diplomasi kanallarının çok iyi çalışması gerektiğinin altını çiziyorum. Bu çerçevede kongrenin amaçlı bir şekilde Hatay merkezli olarak ilerleyen zamanlarda süreci derinleştirecek şekilde ilerlemesini istiyoruz. 2016 sonuçlarını 4. Hatay Deklarasyonu olarak değerlendireceğiz. Bundan sonra daha spesifik ve finansal konulara değinmek istiyoruz, Hatay bu şehirlerden bir tanesi. Çok kültürlü ve birçok medeniyetin bir arada yaşayarak hiçbirinin bozulmadığı bir şehir. Bu yıldan sonraki hedefimiz inisiyatif alarak Hatay'da kongreler gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kongreyi ele alan açıklamasında, "Türk halkı İslamiyet ile tanışmadan önce de sonra da Araplarla iş birliği yapmış, zaman zaman da karşı karşıya gelmiştir. Ama Ortadoğu'da hiçbir şekilde uzun menzilli bir organizasyon içerisinde olamamışlar. Ortadoğu'da Türk- Arap ilişkilerinin kaotik bir ortam içerisinde kaldıklarını görüyoruz. Gerek Arap gerek Türk vatandaşların birbirlerini vurduklarını görüyoruz. Kendi içlerinde kavga yaşayabiliyorlar. Son beş yıldır Suriye'de aynı kaotik tablo ile karşı karşıyayız. Hepimiz dinimizi iyi biliyoruz, bence biz bu dünya işini pek yapamıyoruz. Hem Türklerin hem Arapların hak ettiği şekilde yaşaması gerekiyor.

Kendi rejiminde olan insanın da mutlaka eğitimden geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim denince okul kadar insanlık için bu dünyada yapacakları da çok önemli. Devlet büyüklerimizin yapacağı en güzel şey; kendi vatandaşlarını eğitmek, geliştirmek ve ilerde başarılı ve faydalı insanlar olabilmeleri için önemli adımlar atmaktır. Bu kongremizin sadece Türk- Arap değil dünya barışına katkı sağlamasını diliyorum” dedi.

Hatay Valisi Ercan Topaca da gerçekleşen kongrenin tüm dünya için hayırlı olmasını dileyerek, "Ortadoğu denilince aklımıza Müslümanlık geliyor. Peygamber efendimize ilk vahiy gelmeye başlandıktan hemen sonra İslam devletinin hızla arttığını, sınırın hızlı bir gelişme gösterdiğini görüyoruz. 100 yıl içerisinde Afrika'nın tamamı ve İspanya'nın büyük bir bölümüne yayılmış bir devletten bahsediyoruz. Tabi bu ilerleme sırasında diğer milletlerden yatırım içerisinde olanlar var. Bu büyüme esnasında tüm milletlerde kaynakları kullanarak dünyayı yönetme hırsı oluşmuş. Zaman içerisinde parçalanan İslam Devleti bugün kendi içerisinde savaşıyor.

İnşallah bu toplantı bizleri dünya barışını sağlamak açısından hepimizin aynı pencereden bakmamıza yardımcı olur” dedi.

4. Uluslararası Ortadoğu Kongresi’nin 2. oturumunda ise, “Çok Boyutlu Güvenlik İşbirliği,  Stratejik ve Ekonomik Temeller, Savunma ve Uzay Sanayi: Fırsatlar ve Riskler,  Yumuşak Güç İnşası ve Beklenti Yöntemi: Deneyimler Kazanımlar, Siber Güvenlik İşbirliği (Siber Ordu Yarışları), Çok Boyutlu ve Tamamlayıcı Güvenlik İşbirliği ( Çevre, Terörizm, Kaçakçılık, Enerji,  Gıda, Su Güvenliği, Nüfus, Sağlık, İklim, Şehir Planlaması, Teknoloji vb.) konuları masaya yatırıldı.

(Haber Merkezi)


22 saat, 9 dakika önce / 29.04.2016 11:56:01   

BAŞKAN SAVAŞ, GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR

Hatay’ın her ilçesine sunduğu eşit hizmetler ve ürettiği projelerle gönüllerde taht kuran çalışmalar gerçekleştiren Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş öncülüğündeki HBB ekipleri, vatandaşların hayatını kolaylaştıran hamleleriyle takdir topluyor.

Hatay’ı hizmette bir bütün olarak gören duyarlılıkla hareket eden HBB, ulaşım konusundaki seferberliği kapsamında, Asi Nehri’nin bir yakasında bulunan Defne'ye bağlı; Gümüşgöze, Değirmenyolu, Samankaya, Yeşilpınar, Döver, Bahçeköy ve Balıklıdere olmak üzere 7 mahalle ile Samandağ’a bağlı; Büyükçat, Tavuklu, Aknehir, Tavla ve Hancağız mahallelerini birbirine bağlayacak köprü inşa çalışmalarına özverili bir şekilde devam ediyor.

Toplamda 12 mahalleyi birbirine bağlayarak ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak 60 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde inşa edilen köprünün son aşamalarına gelindiğini bildiren HBB ekipleri, köprü çalışmasının tamamlanması ile ulaşım anlamında kolaylık ve güvenlik sağlanacağına vurgu yaptı.

(Haber Merkezi)


22 saat, 11 dakika önce / 29.04.2016 11:54:53   

ŞİİRLER “AYŞENUR KABA” İLE DAHA ANLAMLI

Antakya Habib-i Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ayşenur Kaba, şiir okumasıyla beğeni kazanmaya devam ediyor.

Liseler arası yarışmada şiir okumada Hatay birincisi olan Ayşenur Kaba, bölge yarışmalarında ilimizi finalist olarak temsil etti.

Geçtiğimiz günlerde Habib-i Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin düzenlemiş olduğu Kutlu Doğum programında sahne alan Ayşenur Kaba, “Endüliste Ağıt” adlı şiiri Arapça seslendirerek okul bahçesini dolduran binlerce davetliyi adeta mest etti.

Şehrimizin tanınmış kanaat önderlerinden Mecit Ercin Hocaefendi, programda yaptığı konuşmada bu şiiri çok güzel söyleyen Ayşenur Kaba’yı tebrik etti.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


22 saat, 12 dakika önce / 29.04.2016 11:53:47   

GÖREVİMİZ KÖPRÜ VAZİFESİ

İçinde bulunduğumuz Nisan ayı içinde yapılan kongre ile yeni başkan ve yönetimini oluşturan Antakya İlçesi Mahalle Muhtarlar Derneği hizmet temposunu arttırma çabasında.

Antakya İlçesi Mahalle Muhtarlar Dernek Başkanı aynı zamanda Kuyulu Mahalle Muhtarı olan Semir Yoğurtçu ile derneğin başkan yardımcısı Gazi Mahallesi Muhtarı Süleyman Çaltak, Yorum Gazetesi yönetim ofisini ziyaret ederek gazetemiz imtiyaz sahibi Sadullah Ergin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

1993 yılında kurulan muhtarlar derneğinin hizmet bayrağını 7 kişilik yeni yönetimiyle devraldığını belirten Başkan Semir Yoğurtçu, devlet kurumlarıyla vatandaşlar arasında köprü vazifesi görevinde bulunduklarını belirtti.

Mahalle muhtarlarının bulundukları mahallede Cumhurbaşkanının temsilcisi yani devleti temsil ettiğine dikkat çeken Yoğurtçu, bu önemli görev esnasında vatandaşlara hizmet vermekten mutluluk duyduklarını ifade etti.

(Haber & Fotoğraf: A.Vahit Güraslan)


22 saat, 13 dakika önce / 29.04.2016 11:52:40   

Mesut Kurt’la gülmeye ne dersiniz?

Süt Kardeşler adlı komedi tiyatro oyunu, 30 Nisan Cumartesi günü Hatay Kültür Merkezinde Mesut Kurt yönetiminde sahnelenecek ARA BAŞLIK

Yöremizin sevilen sanatçılarından Mesut Kurt, Süt Kardeşler adlı tiyatro oyununda tiyatroseverleri güldürmeye hazır.

30 Nisan Cumartesi günü Hatay Kültür merkezinde iki matine olarak sahnelenecek oyun öncesi mesut Kurt ve ekibi tüm hazırlıkları tamamladı.

Hüseyin Rahmi Gülpınar’ın eserinden sahneye uyarlanan oyun, Cumartesi günü saat:16.00’da ve 20.30’da seyircisiyle buluşacak. Süt Kardeşler oyununda yönetmen ve oyuncu Mesut Kurt, ışık ve müzik Serkan Tanrıcı, Şükrü Can Kurt,  oyuncu olarak Saygın Öztürk, Utku Mücahit Utkun, Simye nur Cihangir, Hakkı Bozkurt, Derya Tellioğlu, Ömer Otuzbir ve Abdullah Bozkurt görev yapacak.

Ana sponsorluğunu Vitem Cansu Kapı, diğer sponsorluklarını Tiftikçi Doğalgaz, Öz Yayladağı Lokum, Aygül Kırtasiye, Vadi Restoran’ın yaptığı Süt Kardeşler oyuna tüm tiyatroseverleri davet eden Mesut Kurt, neşeli anları birlikte paylaşmaktan mutluluk duyacağını belirtti.

(Yorum Haber Merkezi)


22 saat, 14 dakika önce / 29.04.2016 11:51:35   

KALICI ÇÖZÜMLER KALKINMANIN HABERCİSİ

Toroslar EDAŞ- Defne Belediyesi işbirliği toplantısında Başkan Yaman, voltaj sorunu ve elektriğin yeraltına alınmasını ilişkin isteklerini sıralarken, Bölge Müdürü Nair, 2016 yılının sonuna kadar elektrik şebekesinin tamamının yeraltından döşenmiş olacağını söyledi.

Defne'de yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında koordineli çalışma örneği sergileyen Toroslar Elektrik Dağıtım (EDAŞ) yetkilileri, Defne Belediye yetkililerini yapacağı çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Yerel yönetimleri ziyaret ederek, yapacakları çalışmalar hakkında bilgilendiren Toroslar EDAŞ Bölge Müdürü Selman Nair ve beraberindeki heyet, 2015 yılında Hatay'da 82 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 2016 yılında ise bu rakamı 100 milyon liraya ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Toroslar EDAŞ'ın Defne ilçesinde planladığı çalışmaların koordineli olarak yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, ilçe genelinde yaşanan voltaj sorunu başta olmak üzere elektrik şebekesinin yeraltından geçirilmesini isteyerek, "Yeni bir ilçe olmamıza rağmen, kaynakları yerinde ve zamanında kullanarak, yatırımları kalıcı ve uzun vadeli kılmak istiyoruz. İlçemizde planladığınız yatırımlar için işbirliğine hazırız. Yatırımcı kuruluşlar olarak, ülkemizi gelecek yarınlara taşımak hepimizin görevi. Kent estetiği ve kalıcı çözümler ise kalkınmanın habercisidir" ifadesini kullandı.

Özel sektör olmanın avantajı ile yatırımların hızlandığını ve yapılanların gelecek 30 yıl için programlandığını ifade eden Toroslar EDAŞ Bölge Müdürü Selman Nair, "2016 yılı Defne ve İskenderun'daki yatırımlar açısından çok önemli. Hatay, yatırım programı açısından olduğu kadar iş sağlığı ve iş güvenliği açısından da 14 ilin en iyisi. Ekibimizin güçlü olması, Hatay'da dokunduğumuz yerleri arttırmakta, halkımızın beklentilerini de önemli ölçüde karşılamaktadır.

2016 yılı içerisinde temel hedefimiz, link sistemine bağlı olarak, yeraltı şebekesini yaygınlaştırmaktır. Genel omurgamızı oluşturduk. Gerekli olan tüm trafo Defne'de olası arızalara karşı, başka bir hattan besleme yapılacak hatları da güçlendirdik. Eski köyler hariç, Hatay'ın tüm yerleşim birimlerinin elektrik hatları yeraltından geçirilmiş olacak. Şehir merkezlerinde artık direk görmeyeceğiz" dedi.

 

 


22 saat, 15 dakika önce / 29.04.2016 11:50:25   

MEHTERAN BÖLÜĞÜ GÖNÜLLERİ FETHETTİ

Bir süre önce kurularak faaliyetini başarıyla sürdüren Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğü, Habib-i Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen Kutlu Doğum programında bir kez daha gönülleri fethetti.

Milli ve manevi duygulara hitap eden Mehteran Bölüğü, tecrübeli isim Hasan Pembecioğlu yönetiminde herkesi kendilerine hayran bıraktı.

Habib-i Neccar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesini dolduran binlerce kişiye marşlar ve ilahilerden oluşan bir konser veren Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğü, program sonunda dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Okulun düzenlediği Kutlu Doğum etkinliğine katılan vatandaşlar; Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye, Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Cengiz Şenkule’ye, şef Hasan Pembecioğlu’na ve programa manevi değer katan Mehteran Bölüğüne teşekkür ettiler.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


22 saat, 17 dakika önce / 29.04.2016 11:48:05