......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 108709
YORUM MANŞET
Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adayı Hüseyin Şahbaz, Yorum'a yaptığı ziyarette konuştu:
Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adayı Hüseyin Şahbaz, Yorum'a yaptığı ziyarette konuştu:

 Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adayı Hüseyin Şahbaz, Yorum'a yaptığı ziyarette konuştu:AMACIM; ÇİFTÇİLERİMİZE EN İYİ HİZMETİ VERMEKTİR

            Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adaylığını açıklayan ilimizin tanınmış ismi Hüseyin Şahbaz, amacının bilgi-tecrübe-donanımı ile çiftçi dostlarına en iyi hizmeti vermek olduğunu belirtti.

            Aynı zamanda Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanı olan Hüseyin Şahbaz, dün Yorum Gazetesi yönetimevini ziyaret ederek gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'le görüşerek hedeflerini ve projelerini açıkladı.

            1980 yılından bugüne 34 yıllık çiftçi olarak bu camianın içinde olduğunu, Reyhanlı Ziraat Odasında değişim zamanı geldiğini vurgulayan Şahbaz, sohbet esnasında şu açıklamalara yer verdi:

“1992-2007 yılları arasında Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifinde 2. Başkanlık, iki dönem Reyhanlıspor Kulübü Başkanlığı, 3.ligde Antakyaspor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulundum. 2007'den bu yana da Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanlığı görevini yapmaktayım.

            Bu görevlerim esnasında edindiğim bilgi-tecrübe-donanımla içinde bulunduğum çiftçi camiasına en iyi hizmeti vermek istiyorum.

            Ziraatle iştigal eden Reyhanlılı çift-çilerimize, gerek bina gerekse idari personel olarak daima çiftçimize en iyi imkanları sunmak gerekir.

            Tarım teknolojisini yakından takip ederek, Odamız bünyesinde Ziraat Mühendisi istihdam ederek, Toprak tahlil laboratuvarı kurarak günümüz koşullarına uygun bir ortam hazırlayacağız.

            Ziraat Odasını Hükümet ve bürokrasi ile barışık olarak yönetirken aynı zamanda çiftçimizin haklarını savunma noktasında dikduruş sergileyeceğiz. Mülki amirlerle, Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım İlçe Müdürlüğü, 32 mahalle muhtarı ile diyalog içinde olup Reyhanlı çiftçisiyle Ziraat Odasını hep birlikte yöneteceğiz” dedi.

            Ocak 2015 tarihinde yapılacak Reyhanlı Ziraat Odası kongresinde Başkan adayı olan Hüseyin Şahbaz, son olarak 32 muhtarın büyük çoğunluğunun adaylığına destek verdiğine dikkat çekerek, muhtarları ve çiftçi dostlarını yapacağı hizmetlerle mahcup etmeyeceğine inandığını söyledi.

(Yorum Haber Merkezi)

Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör
Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör

 Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Antakya Kültür Merkezi'nde Hatay Valisi Ercan Topaca'nın katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte emekli öğretmenler adına konuşmalar yapılırken, öğretmenliğe yeni adım atan öğretmen adayları da yemin etti.

            Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün Türk Milli Eğitimi'ne, öğretmenlere, öğrencilere hayırlar getirmesini, öğretmenlerin hizmetlerine olumlu katkılar sağlamasını dileyerek “Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            Bir ülke için en doğru ve en iyi şekilde yapılması gereken işlerin başında eğitim geliyor diyen Vali Topaca şu açıklamalarda bulundu: “Eğitimin sağlıklı bir şekilde yapamıyorsanız o memlekette gelişmeyi sağlamak, refah düzeyini artırmak insanları mutlu şekilde yaşatmak mümkün değil. Onun için bütün dünyada eğitimi en güzel şekilde yapmak amacıyla birçok çalışma yapıldı. Bizim ülkemizde de en büyük ordumuz eğitim ordumuz. Devletimiz bütçesinden en büyük kaynağı artık eğitime ayırıyor. Ama genç bir nüfusuz, zengin insan kaynağı olan bir milletiz. Bu kaynağı en iyi güzel değerlendirebilmek için hepimizin üzerine düşen birçok görevler var. Öğretmenin en iyi şekilde yetişmesi gerekiyor. Öğretmenler iyi yetişmemişse 25 milyon genç de iyi yetişmemiş demektir. Onun için devletimiz öğretmenlerin her türlü imkanını artırabilmek için, onları daha sağlıklı ortamda çocuklarla buluşmasını sağlamak için, sosyal hayatta ki prestijini artırmak için çalışıyor. Hiç durmadan okullar, derslikler yapılıyor. Bütçemizden çok büyük kaynakları eğitime aktarıyoruz. Milletimizin, ülkemizin geleceği, hedef olarak koyduğumuz 500 milyar dolar ihracat ve kişi başı 25 bin dolar gelir seviyesine ulaşmak bu sıralardan geçiyor. Bunun için devletimiz varını yoğunu seferber etti.

            Öğretmenlik sadece saf bilgiyi çocuklara aktaran kişi değildir.  Öğretmen aynı zaman da sevgiyi, hikmeti, irfanı eşdeğerde aynı anda öğrencilerine aktaran kişidir. Bilgiye erişmek artık çok zor değil. Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdür Kemal Karahan ise resmi ve özel okul olmak üzere toplam 1.178 eğitim öğretim kurumu olduğunu buna istinaden 382.453 öğrenci olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:  “Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Artık çocuklar okuma yazma bilmeden bilgisayar kullanmayı öğreniyorlar.  Bu nedenle bakanlığımız davranışçı bir eğitim yaklaşımından yapılandırmacı bir eğitim yaklaşımına geçerek çağın gereğine uymuştur. Artık öğretmenlerimiz öğrencilerimize bilgiye ulaşmada rehberlik yapıyor ve bilgiyi kullanmayı öğretiyorlar. Her ne kadar Google her şeyi bilse de hiçbir zaman öğretmenin sınıftaki sesi, nefesi, insani sıcaklığı ve alın terinin rol modelliğinin yerini alamayacaktır” dedi.

            Konuşmaların ardından mesleğini başarı ile tamamlayarak emekli olmuş öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

 (Haber Merkezi)

MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ
MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ

 MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZAGD öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarından ortak tepki
Antakya Vali Ürgen Alanında buluşan yüzlerce kişi “Katil İsrail Filistinden defol” sloganı ile İsrail'i kınadı.

            Bir süre önce İsrail askerlerinin Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girerek kutsal mekanı kirletmeleri ve Kuran-ı Kerimleri yere atmalarına bir tepkide Antakya'da sivil toplum kuruluşlarından geldi.

            Cumartesi günü Vali Ürgen Alanında Anadolu Gençlik Derneği Antakya Şubesi önderliğinde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla İsrail'i kınadılar, Filistin'e destek verdiler.

            Düzenlenen toplantıya katılan kadınlı-erkekli- çocuklu kalabalık “Müslüman uyuma Mescidine sahip çık” sloganı yanında tekbirler getirerek Filistinin yanında olduklarını gösterdiler.

            Anadolu Gençlik Derneği, Saadet Partisi, İlim Yayma Cemiyeti, Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube, Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube, Öğder, Din-Bir-Der, Yardımeli Derneği, Nehir Derneği, Ensar Vakfı'nın destek verdiği basın açıklamasını okuyan AGD Şube Başkanı Mehmet İncecik şu açıklamada bulundu:  “İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan işgalci İsrail Müslümanları kışkırtmaya yönelik aşağılık davranışlarına devam ediyor. Maalesef uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve gerçekte bir terör örgütü gibi davranan İsrail'in silahlı unsurları ayaklarındaki kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiler. Aynı kirli postallarla Kıble Camii'nin içinde terör estiren bu silahlı unsurlar camide bulunan Kur'an-ı Kerimleri yerlere attılar, üzerlerinde gezindiler. Cami içindeki Müslümanları tartakladılar.  Dışarıda olayları protesto eden Müslümanların üzerine ses bombası, gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdılar. Çıkan çatışmada birçok kardeşimiz yaralandı.

            Terör örgütü İsrail'in yaklaşık bir haftadır Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin'de kan dökmeye yönelik bir çaba olduğu aşikârdır. İsrail küstahca tüm kutsal değerlerimize saldırarak Filistinli Müslümanları çileden çıkarmaktadır. Terör örgütü İsrail'in ve aynı örgütün silahlı unsurlarının bu çirkeflileri kabul edilebilir değildir. İsrail sadece Müslümanlar için değil, insanlıktan nasibini almış herkes için bir beladır.

            Siyonist İsrail'in bu küstahca davranışlarının kaynağı Batı'dan aldığı cesarettir. Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve Avrupa Birliği İsrail'in her sapkınlığına el altından ya da açıktan deste olmaktadır. İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, başta Türkiye olmak üzere İslam Ülkelerindeki hükümetlerin Batı ile olan ilişkileri İsrail'i cesaretlendirmektedir. Şunu tüm dünya bilmeli ki Müslümanların Yahudi düşmanlığı yoktur. Ancak işgalci İsrail'in varlığı ve sapkın Siyonizm düşüncesi kabul edilemez.

            Terör örgütü İsrail var olduğu müddetçe bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşması mümkün değildir.Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve de tüm terör olaylarının kışkırtıcısı İsrail'dir. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın işgali kabul edilemez. İsra ve Mirac'ın şehri Kudüs'ün işgali kabul edilemez. Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez.

            Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail'in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır. Bir ırkın üstünlüğünü ve seçilmişliğini iddia eden Siyonizm'in insanlığa getireceği ancak ve ancak köle düzenidir. Bölgeye barış ve huzurun gelmesinin tek yolu Kudüs'ün tekrar Müslümanlarca idare olunmasından geçmektedir. Hazreti Davut'un Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir.

            Hazreti Süleyman'ın Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir. Hazreti Ömer Kudüs'ü fethetmiş ve oradaki tüm insanların can ve mal emniyeti sağlamış, bölgeye huzur ve saadet getirmiştir.

            Burada yaptığımız bu açıklama ile tüm dünyaya Kudüs'ün sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Bu açıklama ile tüm dünyaya Filistin halkının sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Terör örgütü İsrail'in Kudüs'ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

Meclis üyesine pompalı saldırı
Meclis üyesine pompalı saldırı

 Meclis üyesine pompalı saldırıHatay Büyükşehir Belediyesi'nin Belen'den bağımsız meclis üyesi Soner Sayılır, kimliği belirsiz kişiler tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

            Alınan bilgilere göre, olay, Müteahhit Soner Sayılır'ın (40) Kurtuluş Mahallesi Şehit Oğuz Yener Caddesi üzerinde bulunan ofisinin önünde meydana geldi.

            Soner Sayılır, sahibi olduğu inşaat şirketinden ayrılarak 31 LP 444 plakalı cipine bindi. İddiaya göre cip hareket ettikten kısa bir süre sonra arkadan gelen, plakası belirlenemeyen beyaz renkli bir otomobilden pompalı av tüfeğiyle ateş açıldı.

            İçerisinde 3 kişinin bulunduğu belirtilen otomobil olayın ardından kaçarken, Soner Sayılır başına isabet eden saçmalarla yaralandı.

            Sayılır, olay yerine çağrılan ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Sayılır'ın hayati tehlikesinin olmadığı kaydedildi.

            Polis, çevredeki güvenlik kamera ve mobese görüntülerini incelemeye alırken, çevredeki görgü tanıklarının verdiği eşkâl doğrultusunda saldırıyı gerçekleştiren şahsı yakalamak için çalışma başlattı.

(Yorum Haber Merkezi)

MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı
MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı

 MKÜ Rektörlüğüne Hasan Kaya atandı Mustafa Kemal Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Hasan Kaya'yı MKÜ Rektörlüğü'ne atadı.

            Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Kaya'yı atadı” denildi.

MKÜ Rektörü Hasan Kaya'nın özgeçmişi

            1964 yılında Hatay'da doğdu. İlk ve Ortaöğretimini Hatay'da tamamladı. 1988 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1988-1989 yılları arasında Konya'nın Akşehir ilçesinde mecburi hizmet yaptı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1995 yılında İç Hastalıkları Uzmanı oldu. 1998 yılında aynı bölümde yardımcı doçentliğe atandı.

            2011 yılında Hematoloji Yan Dal Uzmanı oldu. 2002 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başladı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu. 2006-2010 tarihleri arasında Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

            Yurtdışı dergilerde yayınlanmış 40, yurtiçi dergilerde yayınlanmış 60 bilimsel makale ve yurtdışı kongrelerde sunulmuş 14, yurt içi kongrelerde sunulmuş 75 tebliği bulunmaktadır.

(Haber: Hasan Kaya)

Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adayı Hüseyin Şahbaz, Yorum'a yaptığı ziyarette konuştu:

AMACIM; ÇİFTÇİLERİMİZE EN İYİ HİZMETİ VERMEKTİR

            Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adaylığını açıklayan ilimizin tanınmış ismi Hüseyin Şahbaz, amacının bilgi-tecrübe-donanımı ile çiftçi dostlarına en iyi hizmeti vermek olduğunu belirtti.

            Aynı zamanda Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanı olan Hüseyin Şahbaz, dün Yorum Gazetesi yönetimevini ziyaret ederek gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'le görüşerek hedeflerini ve projelerini açıkladı.

            1980 yılından bugüne 34 yıllık çiftçi olarak bu camianın içinde olduğunu, Reyhanlı Ziraat Odasında değişim zamanı geldiğini vurgulayan Şahbaz, sohbet esnasında şu açıklamalara yer verdi:

“1992-2007 yılları arasında Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifinde 2. Başkanlık, iki dönem Reyhanlıspor Kulübü Başkanlığı, 3.ligde Antakyaspor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulundum. 2007'den bu yana da Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanlığı görevini yapmaktayım.

            Bu görevlerim esnasında edindiğim bilgi-tecrübe-donanımla içinde bulunduğum çiftçi camiasına en iyi hizmeti vermek istiyorum.

            Ziraatle iştigal eden Reyhanlılı çift-çilerimize, gerek bina gerekse idari personel olarak daima çiftçimize en iyi imkanları sunmak gerekir.

            Tarım teknolojisini yakından takip ederek, Odamız bünyesinde Ziraat Mühendisi istihdam ederek, Toprak tahlil laboratuvarı kurarak günümüz koşullarına uygun bir ortam hazırlayacağız.

            Ziraat Odasını Hükümet ve bürokrasi ile barışık olarak yönetirken aynı zamanda çiftçimizin haklarını savunma noktasında dikduruş sergileyeceğiz. Mülki amirlerle, Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım İlçe Müdürlüğü, 32 mahalle muhtarı ile diyalog içinde olup Reyhanlı çiftçisiyle Ziraat Odasını hep birlikte yöneteceğiz” dedi.

            Ocak 2015 tarihinde yapılacak Reyhanlı Ziraat Odası kongresinde Başkan adayı olan Hüseyin Şahbaz, son olarak 32 muhtarın büyük çoğunluğunun adaylığına destek verdiğine dikkat çekerek, muhtarları ve çiftçi dostlarını yapacağı hizmetlerle mahcup etmeyeceğine inandığını söyledi.

(Yorum Haber Merkezi)


6 saat, 20 dakika önce / 26.11.2014 11:36:54   

Erol: Mükelleflerin mağduriyetini önleyeceğiz

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerince tahsil edilen bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin hükümleri de içeren 6552 sayılı Kanun ile ilgili düzenlediği basın toplantısında; amaçlarının mükelleflerin mağduriyetini önlemek olduğunu söyledi.

            Erol, dün Antakya Öğretmen evinde vergi dairesi müdürleri ile beraber düzenlediği basın toplantısında konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Mükelleflerimizin zor duruma düşmesini istemiyoruz. Yasadan yararlanmalarını istiyoruz. Biz alacağımızı tahsil etmekle yükümlüyüz. Biz tahsil dairesiyiz, işimizi yapmakla mükellefiz.

            Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerince tahsil edilen bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin hükümleri de içeren 6552 sayılı Kanun, 11.09.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanun hükümleri ile özel sektörün kamuya olan borç yükünü azaltmak, maliye ve para politikalarının daha etkin şekilde kullanılmasını sağlamak, yatırım ortamını iyileştirmek ve ekonomik kalkınmanın devamlılığını sağlamak amaçlanmıştır.

            Bu amaçla; 30.04.2014 tarihi itibariyle kesinleşen borçlara ödeme, ayrıca davaların sulh yoluyla çözümü kolaylığı getirilmiştir.

            Bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükelleflerine, 31.12.2013 tarihi itibarıyla düzenledikleri bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutlarını fiili duruma uygun hale getirmeleri imkanı verilmiştir. 

            Araç muayenelerini süresinde yaptıramamış olan araç sahiplerinin, 31.12.2014 tarihine kadar muayenelerini yaptırmaları halinde; her ay itibariyle tahsil edilecek % 5 faiz yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar enflasyon oranında hesaplanan tutarın tahsil edilmesi suretiyle, ödeme tutarında kolaylık sağlanmıştır.

             31/12/2007 tarihi öncesine ait 50 TL  altındaki vergi asılları bu alacağa bağlı fer'i alacaklar, aslı ödenmiş 100 TL'yi aşmayan fer'i alacaklar, sigara kullanımından dolayı kesilenler hariç olmak üzere, 2013 öncesi 120 TL  altındaki bazı idari para cezaları ile 12 TL altındaki köprü ve otoyollardan- ihlalli geçiş ücret borçları - silinmektedir.

            Mükellefimiz cep telefonlarından 1189 a kısa mesaj yazarak (BORÇ TCKN Anne kızlık soyanının ilk 2 harfi yazılıp 1189 gönder)  borçları olup olmadığını öğrenebilecekleri gibi, bağlı olunan vergi dairelerine şahsen, posta yoluyla, veya www.gib.gov.tr üzerinden internet yoluyla 01 Aralık 2014 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.

            Ayrıca; Borçların yapılandırılabilmesi için teminat gösterilmesi şartı bulunmamaktadır. Borçlarını yapılandıran mükelleflerin akarlarına ilişkin cebri icra takipleri kaldırılacaktır.

            Vergi dairelerimiz mükelleflerimize daha iyi hizmet verebilmek için hafta içi normal mesai saati dışında 17:00-18:00 saatleri arasında, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00-13:00 saatleri arasında söz konusu kanun uygulaması ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

            Borçlarını yapılandırmayan mükelleflerimiz hakkında ivedi şekilde cebri icra işlemleri yapılacağından 6552 sayılı yasadan faydalanmaları mükelleflerimizin çıkarlarına olacaktır.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


6 saat, 22 dakika önce / 26.11.2014 11:34:44   

Anayasa Mahkemesi Başkanı'na mektup

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, hukuksuz uygulamaların bir an önce ortadan kalkması ve Anayasa Mahkemesi'ne açılmış olan davanın bir an önce sonuçlandırılması için Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a üyeleri tarafından yazılan mektupları gönderdi.

            Tuncay, dün PTT Merkez Müdürlüğü önünde üyeleri ile beraber düzenlediği basın açıklamasında; Resmi Gazete'de yayımlanan 6528 Sayılı kanun ile Millî Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişikliklere gidildiğini ifade etti.

            Tuncay, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Anılan kanunun 22. maddesi ve 25. maddesi ile 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de yapılan, 5. Maddesiyle de Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan değişiklikler, T.C. Anayasası'nda yer alan hukuk devleti ilkesi ve hakkaniyet anlayışı ile bağdaşmamakta olup, Milli Eğitim Bakanlığı'nda âdeta ciddi bir yönetici ve öğretmen kıyımı yaşanmasına sebep olmuş ve önümüzdeki süreçte de daha büyük sıkıntılara zemin hazırlamıştır.

            Hayata geçirilen söz konusu yeni düzenlemeyle, öncelikle dört yılını dolduran okul yöneticileri değerlendirmeye alınmıştır. 100 Tam puan üzerinden yapılan değerlendirmelerde 75 puan ve üzeri alanların görev süreleri uzatılmış, baraj altında kalanların ise yöneticilik görevleri sonlandırılarak öğretmenliğe döndürülmüştür. 100 Puanın 40 puanı yöneticilerin okuldaki mesai arkadaşları, veli ve öğrenci temsilcileri tarafından; 60 puanı ise Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılmıştır.

            Okuldaki mesai arkadaşları tarafından 40 tam puan verilen, başarılı hizmetleri olan bir çok okul müdürü, idare adına değerlendirme yapan komisyon üyeleri tarafından düşük puanlarla değerlendirilerek baraj altında bırakılmış ve görevlerine son verilmiştir. Süreç, öylesine gayri ciddi bir şekilde yürütülmüştür ki; komisyon üyesi yetkililer tarafından, ölenlere, emekli olanlara, müdürlük görevinden ayrılıp öğretmenliğe geçenlere, hatta belediye başkan yardımcılığına geçmiş olanlara dahi müdürlük değerlendirme puanı verilmiştir.

            Bu da göstermektedir ki, puanlama yapan şube müdürleri aylar öncesinden ellerine verilen sipariş listeler üzerinden bir çalışma yapmışlardır. Ülke genelinde idare adına puanlama yapan bu şube müdürlerinin çok büyük bir kısmı puan verdikleri okul yöneticilerini tanımamakta, okullarını bir kez dahi görmemiş durumdadırlar. Çünkü bunların önemli bir bölümü yeni göreve gelmiş ve okul idarecilerini tanımayan şube müdürleridir.

            İşte bu hukuksuz uygulamaların bir an önce ortadan kalkması için Anayasa Mahkemesine açılmış olan davanın bir an önce sonuçlandırılması için Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'a üyelerimiz tarafından yazılan mektupları göndermek için buradayız.

            Umarız ki Anayasa Mahkemesi bir an önce sesimizi duyarak bu hukuksuzluğa dur diyecektir.” dedi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


6 saat, 27 dakika önce / 26.11.2014 11:29:30   

KİMYECİ: HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci 26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına katılacak olan öğrenciler için bir mesaj yayınladı.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci mesajında şunlara yer verdi; “ Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG), Merkezi sistem yönetimi ile 26-27 Kasım tarihlerinde 09.00-12.00 saatleri arasında yapılacaktır. Bu sınava katılacak tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Antakya Belediyesi olarak TEOG sınavına katılacak olan gelir düzeyi düşük ve ihtiyaç sahibi 256 ailenin çocuğuna kurs vermiş olmaktan, bu çocuklarımızı en iyi şekilde sınava girmelerine destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Belediyemizde kurs gören çocuklarımıza öğrettiğimiz en temel unsur sınav endişesini taşımamaları.

            Çünkü sınava kaygıyla giren öğrencilerimiz başarısızlık korkusu ile mücadele edemez ve sınav konsantrasyonunu yitirir. Bu doğrultuda ailelerimize büyük sorumluluk düşüyor. Yavrularımızı sınav öncesinde telkin etmeli, heyecanlarını önleyecek şekilde iletişime geçmeliyiz. Çocuklarımız için çok önemli olduğunu bildiğim bu sınavda yavrularımıza üstün başarılar diliyorum. Sevgili öğrencilere mesajım şudur ki; sınav önemlidir, ama her şey değildir. Önemli olan yaşamda ne isteğinizi bilmek ve o yolda yürümektir. Kendinizi, bilginize, becerinize güvenerek sizin için en iyisini yapacağınıza eminim.

            Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize, günlük ve gelecek yaşantılarında lazım gelen bilgi ve becerilerin kazandırılması, çağdaş normlara uygun bir yapıya kavuşturulması, belediye olarak bizlerinde en önemli ve öncelikli görevidir. Bu kapsamda sizlerin geleceğe hazırlanmasında üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Her şey gönlünüzce olsun. Bu vesileyle TEOG Sınavına girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, ailelerimize ve değerli öğret-menlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 29 dakika önce / 26.11.2014 11:28:24   

PARKLAR MEVSİM ÇİÇEKLERİ İLE SÜSLENDİ

Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekipleri daha yeşil bir Antakya için yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan çiçekliklere mevsim çiçekleri ekti.

            Antakya Belediyesi'nden yapılan açıklamada kent genelinde yeşil alan ve park bakım, onarım, budama, çim biçme gibi işlerin Antakya Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekipleri tarafından yürütüldüğü bildirilirken, daha yeşil bir Antakya için mevsimlik çiçek ve süs bitkisi ekimlerinin de devam ettiği belirtildi.

            Kent merkezinde bulunan ve turistik açıdan önemli bir yer tutan Hürriyet Caddesi ile DSİ Parkı'nda çiçek ekme işlemlerinin tamamlandığının belirtildiği açıklama, ekilen çiçeklerin bakımının da Antakya Belediyesi'nce yapıldığı bildirildi.

            Çiçek ekme işlerinin yanı sıra Park ve Yeşil Alanlar Birimi ekipleri Havuzlar mahallesinde bulunan parkların aydınlatma gruplarını onarırken, Miraç Cami civarı, Saraykent Mahallesinde yapılacak yeni park alanı ve Bohşin mahallesinde yapılacak parkın zemin ve çevre düzenleme çalışmalarını da sürdürüyor.

            Şehir içerisindeki yetki ve sorumluluk altındaki tüm parklarda ve muhtelif yeşil alanlarda da günlük bakım, düzenleme ve sulama çalışmaları devam ediyor.

(Haber Merkezi)


6 saat, 30 dakika önce / 26.11.2014 11:27:01   

Yetişen'e önemli konuk

ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen'i ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

            Özel görüşmede gazetecilerin mesleki sıkıntıları haber yapma özgürlükleri gibi önemli konuların yanı sıra samimi bir sohbet havasında geçen görüşme sonunda Yetişen ve Espinoza beraber poz verdi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 31 dakika önce / 26.11.2014 11:26:15   

Öğretmenleri kabul eden Hatay Valisi Ercan Topaca

KAPIM HER ZAMAN ÖĞRETMENLERE AÇIK

            Hatay Valisi Ercan Topaca ilimizdeki değişik okullarda görev yapan birçok branştan öğretmeni kabul etti.

            Abdurrahman Melek Toplantı Salonu'nda gerçekleşen ziyarete Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve farklı okullarda görev yapan öğretmenler katıldı.

             Devletin imkanlarını daha fazla eğitim-öğretime harcayan bir vali olduğunu belirten Vali Topaca, “Kapım her zaman öğretmen arkadaşlarıma açık” dedi.

            Öğretmenliğin hepimiz için önemli olduğunu ifade eden Vali Topaca şu açıklamalarda bulundu:  “Sadece veliler, anneler, babalar, çocuklar için değil öğretmenlerin kendisi için de çok ayrı bir önemi var, bunun farkındayız. Çünkü öğretmenliğin sadece bugünlerde hatırlanan, konuşulan bir meslek olmaması lazım. Bütün yıla yayılan, konuşulan, tartışılan, üzerinde çalışılan bir konu olması lazım. Bir milletin, memleketin geleceği sizlerin yaptığı çalışmalarla şekilleniyor. Eğitim sisteminde sizler çok çalıştığınız, iyi bir nesil yetiştirdiğiniz sürece ülkemizin geleceği inşallah daha aydınlık olacaktır ve parlak olacaktır.

            O boyutuyla öğretmenlik ve eğitim sürekli üzerinde tartışılması gereken bir konudur. 24 Kasım bunlardan bir vesile. Bu zamanlar biraz daha fazla yoğunlaşıyoruz. Daha çok gündeme geliyor, bugün televizyonda izledim bir bayan öğretmen okulun badanasından boyasına, lojmanın yapımına, bakımına, onarımına kadar her şeyiyle uğraşmış, belli bir düzene koymuş ve kendisi öğretmenlik bu diyor. Çocuklara okuma yazma öğretmenin ötesinde hayatın bütün yönleriyle birlikte okulu tamir ettik ve birçok eksiğini giderdik diyor. Çocuklarımı seviyorum onlar da beni seviyor, aramızda karşılıklı bir ilişki var diyor.

            Çocuklara hayatı öğreten, aynı zamanda onlara ahlakı, edebi öğreten, hikmeti ve irfanı öğreten öğretmenler istiyoruz. Buna ihtiyacımız var, toplum ancak bunlarla düzelebilir. Eğer yeni nesle bunları öğretirsek düzelebilir. Aksi takdirde anarşinin kol gezdiği, kimsenin kimseyi saymadığı, sevmediği bir toplum yapısıyla karşı karşıya kalırız. Bunun da mücadelenin tek yolu sizlerden geçiyor.

            Devletin imkanları daha fazla eğitim-öğretime harcayan bir Valiyim. Kapım her zaman öğretmen arkadaşlarıma açık. Sizlerin daha rahat bir ortamda çalışmanız ve çocuklarımızı yetiştirmeniz bizim için birinci görev. Öğrencileri daha çok okumaya, onları daha çok kitapla buluşturmaya, kitabı analiz etmeye oradaki bilgileri sorgulamaya çalışan öğrencilere ihtiyacımız var. Okuma konusunda eksikliği olan bir milletiz, bunu önüne geçmek de sizlerin çalışmasıyla olacaktır. Ben tekrar hepinize başarılar diliyorum, öğretmenler gününüzü kutluyorum.” dedi.

             Ziyaretin sonunda Vali Topaca daha sonra öğretmenlere çeşitli hediyeler verdi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 31 dakika önce / 26.11.2014 11:25:28   

Yaman, Defneli heykel ustasını ziyaret etti

Türkiye'de ve dünyada taş oyması eserleriyle tanınan Abdullah Özalp'in klasik heykelcilik çizgisinde yaptığı heykeller daha çok antik çağ döneminin figürlerinden oluşuyor.

            Eserlerinde sadece doğal taş kullanan ve bu taşları Defne'nin bazı bölgelerinden ve çeşitli Türkî Cumhuriyetlerden temin eden Abdullah Usta, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ın kendisini ziyaretinde eserleri ile ilgili bilgi verdi.

            Başkan Yaman'ı, atölye olarak kullandığı evinde ağırlayan Abdullah Usta, babadan oğula 3 kuşaktan bu yana devam eden taş yontma sanatı ve bu sanatı icra ederken yaşadığı sorunları anlattı. Abdullah Ustanın çalışmalarını dikkatle inceleyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Abdullah Usta'nın eser verdiği heykelcilik sanatı gibi üstün yetenek ve sanatçıya özgü bir ruh gerektiren sanat dallarının ülkemizin kültürel tanıtımında daha çok yer bulması gerekiyor. Tarihi dokuyu günümüze taşıyan heykelcilik ve mozaik işleme sanatının yaşatılması, sanatçılarımızın emeğinin karşılık bulması için bize düşen sorumlulukları yerine getirmeye her zaman hazırız. Abdullah Usta gibi bir yeteneğin Defne'nin tanıtımında önemli bir görev üstlenmesi gerekmektedir.”dedi.

            Defne'nin bilerce yıl öncesine uzanan ve dünya çapında birçok sanatçıya esin kaynağı olan tarihinin yeniden hayat bulması için çeşitli plan ve projeler üzerinde çalışıldığı belirtildi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 33 dakika önce / 26.11.2014 11:24:09   

YAYLADAĞI İÇMESUYUNDA SONA GELİNDİ

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Yayladağı ilçenin yaşadığı içmesuyu sıkıntısını giderme çalışmalarında sona gelindiğini duyurdu.

            Genel Müdürlük, daha önce Devlet Su İşleri'nin kuyu açtığı alanda açtırılan kuyulardan su çıkmadığını ifade ederek daha sonra bulunan bir kaynağın da vatandaş engeline takıldığını ve Yayladağı kamuoyunun ilgisiz davranması sonucu başka arayışlar içine giriştiklerini bildirdi.

            Saniyede 40 Litre suyun elde edileceği açık bir kaynağa ulaşıldığını bildiren idare, bu kaynak üzerinde çalışmaların hızla sürdüğünü, Yayladağı ilçemizdeki su sıkıntısının bu dereden elde edilecek su ile giderileceğini duyurdu.

            Kaynağın bulunduğu alanda HATSU yetkilileri ile birlikte incelemelerde bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kaynaktan su götürme çalışmalarının derhal başlaması için talimat vererek çalışmaları yakından takip edeceğini söyledi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 35 dakika önce / 26.11.2014 11:22:23   

Klasik belediyecilik anlayışından çıkılmalı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'e nezaket ziyaretinde bulundu.

            İskenderun Belediye başkanız Dingil, ziyaret programında yaptığı konuşmada klasik belediyecilik anlayışından artık çıkılması gerektiğini belirtti.

            Makamda gerçekleşen ziyarete, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, Genel Sekreter Yardımcısı Settar Çanlıoğlu, Çevre Kor. Ve Kont. Dai. Başkanı Emel Kıraç katıldı.

            Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Seyfi Dingil, konuklarına İskenderun'da çalışmaları süren projelerle ilgili bilgi verdi.

            Artık klasik belediyecilik anlayışından çıkmak gerektiğini belirten Başkan Seyfi Dingil, “İskenderun ve İskenderunlular en güzel hizmete layık. Artık klasik belediyecilik anlayışından çıkmak gerekiyor. Belediyeciliği sosyal belediyecilik olarak görmek gerekiyor. İskenderun'u sosyal, kültürel, spor, sanat, yaşam alanında yeniden inşa ediyoruz. İskenderun cazibe ve yaşam merkezi olacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin tecrübelerinden de faydalanacağız. Karşılıklı diyalog halinde olup, iletişim halinde olacağız.” dedi.

            Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Latif Karadağ ise yaptığı açıklamada, Başkan Seyfi Dingil'e görevinde başarı dileyerek, “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin'in sizlere selamları var. İskenderun her yönden büyük bir gelişim ve kalkınma içerisine girdi. Bizler de her zaman sizlerle işbirliği ve diyalog içerisinde olup, İskenderun Belediyesi'ne her yönden destek olmaya hazırız. Çalışmalarınızda sizlere katkı vermek bizleri mutlu eder. Önemli olan halka hizmettir” dedi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 37 dakika önce / 26.11.2014 11:19:33