......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 170389
YORUM MANŞET
ABD’DE BARIŞ İÇİN YÜRÜDÜ
ABD’DE BARIŞ İÇİN YÜRÜDÜ

 ABD’DE BARIŞ İÇİN YÜRÜDÜHatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, New York’ta bu yıl 35.si düzenlenen “Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali” kapsamında Amerika’da yaşayan Türklerin katılımıyla gerçekleşen Türk Yürüyüşü’nde ilimizi temsil etti.

Başkan Savaş eşi Doç. Dr. Nazan Savaş ile birlikte, New York’un 5 ana bölgesinden biri olan ve aynı zamanda ticari, kültürel ve finansal bir merkez olarak dünyanın en bilinen noktalarından sayılan Manhattan’da gerçekleştirdiği coşkulu yürüyüşte Hatay’ın yüzü olarak ABD’de boy gösterdi.

Büyük katılımla gerçekleşen yürüyüşe, Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, ABD’de yer alan Türk Temsilcileri, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC), Kazakistan ve Özbekistan Türkleri ile sanatçılar katıldı.

Madison Caddesi ile 53. Sokağın köşesinde başlayan ve Türk bayrakları eşliğinde coşkuyla başlayan yürüyüş, BM’nin karşısındaki Dag Hammarskjold Parkı’nda sona erdi. Gerçekleşen yürüyüşün ardından aynı parkta Antakya Medeniyetler Korosu’nun vereceği konser öncesi New York polis teşkilatında görevli Türk polisler İstiklal Marşı ile Amerikan Ulusal Marşını söyledi.

Yürüyüşle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Başkan Savaş, Hatay’ın, New York gibi farklı din, mezhep ve etnik unsurlara ev sahipliği yaptığını belirterek, “Bu özelliğimizi tüm dünyaya göstermek için farklılıklarımızın hoşgörü temelinde birleşmesiyle bir araya gelen Antakya Medeniyetler Korosu ile bu özel festivale katıldık. Biz uzaktan buralara geldik. Belki mesafe olarak düşündüğünüz kadar uzak olabiliriz ama gönlümüz sizinle. Ortadoğu hiçbirimizin istemediği halde, yangın yeri ve biz de onun hemen yanı başındayız. Biz ateşin düşerek kor olduğu, kardeşin kardeşe kırdırıldığı bir coğrafyadan geliyoruz. Hatay, önce Musevilik ardından Hrıstiyanlık ve son olarak da İslamiyetle tanışmış bir şehir. 2000 yıldır birçok farklı mezhep ve etnik kökenin bir arada sevgi, barış, huzur ve kardeşçe yaşadığı Hatay’dan sizlere selam getirdim.

Hatay’ın kalbini nefesini ve zihniyetini taşıyan, içerisinde her türlü din, mezhep ve etnik unsuru barındıran, barındırdığı kadar da birbirlerinin ilahilerini, ezgilerini, halk türkülerini canı gönülden ve inanarak söyleyen, dünyaya barışı, kardeşliği huzuru haykıran bir medeniyetler korosu ile birlikte geldik. Biz istiyoruz ki sadece Ortadoğu’da değil dünyanın her yerinde akan kan dursun. Biliyoruz ki dinler insanların birbirini tanıması ve dünya barışına katkı sağlaması için gönderilmiş. Biz, Hatay halkı olarak insanların inancına ve milletine saygı göstermenin bir insanlık vazifesi olduğunu biliyoruz. İstiyoruz ki geçmişin bütün notlarını, kardeşlik bağlarını tarihçiler yazsın ama bu notlar gelecek nesiller için bir kabahat bir suç sayılmasın, herkes kendi tarihi ile birlikte geleceğe uzansın. Bütün dinlerin bütün mezheplerin bütün insanların istediği, dünyada adalet, huzur, sevgi, paylaşırken kardeşçe bir paylaşım olsun. Burada hem Türk hem de Amerikalı kardeşlerimizin vereceği mesajlar, atacağı adımlar dünyada ses getirecektir. Bugün buradaki sesimiz dünyaya ilk barış kıvılcımı olsun ve hep beraber barışa hoş geldin diyelim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a günün anısına plaket takdim etti.

(Haber Merkezi)

AHİLİK KÜLTÜRÜ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
AHİLİK KÜLTÜRÜ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

AHİLİK KÜLTÜRÜ BİZİM İÇİN ÖNEMLİHer yıl geleneksel olarak kutlanan Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı, Hatay’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Ahilik Kültürü Haftası, dün sabah Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz tarafından, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı.

Törene, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, oda başkanları ve çok sayıda esnaf katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıttaki tören son buldu.

Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti.

Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonunda gerçekleşen ziyarette HESOB Başkanı Teksöz’e, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Ticaret İl Müdürü Halit İmrek ile birlikte esnaf ve sanatkârlar eşlik etti.

Ahilik kültürünün yaşatılması için düzenlenen Ahilik Etkinlikleri kapsamında kendisini ziyaret eden Ahilik Haftası Kutlama Heyetinin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Topaca, Ahilik kültürünün yaşatılması, öğretilmesi ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunun altını çizdi ve konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu haftanın kutlanmasını özellikle bu yüzden arzu ediyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş, bugün en çok ihtiyacını hissettiğimiz, ticarette, üretimde ahlaki değerlerin yaşatılması bizim için önemlidir. Çünkü geldiğimiz noktada ticaretin düzenlenmesi, ticarete güveni artırılması, üretimde kalitenin artırılması, esnafımızın alın teriyle kazanması, alın teri dökmediği bir şeyi talep etmemesi önemlidir." dedi.

HESOB Başkanı Teksöz ise ticaretten önce ülkemizin birlik ve beraberliği için tüm sivil toplum örgütleriyle birlikte el ele verip gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade ederek: “Bu güne kadar gerek sanayi sitelerimizin yapımında, gerekse de esnaf ve sanatkârlarımız için devlet, hükümet nezdinde vermiş olduğunuz desteklerden dolayı 70 oda başkanımızla birlikte 40 bin esnaf ve sanatkârımız adına şükranlarımızı sunarız.” dedi.

Ahilik Kültürü Komitesi etkinlikler çerçevesinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanvekili Serdar Güven ve Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’yi ziyaret ederek Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı, kutlamaları hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve kutlama heyeti Uzunçarşı esnafını gezerek Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı, nedeniyle esnafı tek tek gezerek bayramlarını kutladı ve esnafa karanfil dağıttı.

Çarşı esnafı gezisinden sonra Hatay Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikle Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı, kutlamaları çerçevesinde katılımcılara geniş bilgiler verildi.

(Haber: Hasan KAYA)

TEHLİKE GELİYORUM DİYOR
TEHLİKE GELİYORUM DİYOR

TEHLİKE GELİYORUM DİYORAntakya’nın merkezinde olası bir tehlike, adeta bağıra bağıra geliyorum diyor. Ata Köprüsünün yanında Ulus Meydanı civarı Asi kenarında oluşan çöküntü olası bir faciaya yol açabilir.

Asi nehri kenarında bulunan duvarın içinde yer alan bir bölüm, çöküntü oluşması dolayısıyla geniş şekilde oyulmuş görülüyor.

Akan suyun gittikçe bu çöküntü bölümü genişletmesi vatandaşların can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturmaya başladı.

Antakya’nın merkezinde yer alan Atatürk Köprüsünün hemen yanı başında oyulan ve açılan bölümün üstünde yer alan caddeden günde binlerce araç geçiyor. Alt tarafı çökmüş olan bu yolun bir gün araçlar geçerken çökebileceği endişesi taşıyan vatandaşlar, yetkililerin bu soruna çözüm getirmesini istediler.

(Haber: S.Ergin- Fotoğraf: H.Kaya)

GURUR VE COŞKUYLA KUTLUYORUZ
GURUR VE COŞKUYLA KUTLUYORUZ

 GURUR VE COŞKUYLA KUTLUYORUZHatay Valisi Ercan Topaca, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bugün; Türk milletinin tarihinde dönüm noktası olarak Samsun’da atılan ilk adımın 97. yıl dönümünü bir kez daha gurur ve coşkuyla kutluyoruz diyen Vali Topaca, mesajında şu ifadelere yer verdi: "19 Mayıs 1919; dönemin sömürgeci güçlerince dayatılan esaret altındaki bir geleceği reddederek, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Atatürk’ün cumhuriyetle taçlanacak bağımsızlık mücadelesine başladığı gündür.

Türk milleti, hürriyetini zincire vurmak isteyen işgal ve çıkar planlarına karşı amansız bir mücadele vermiş, al bayrağımızı Anadolu’nun her köşesinde bir daha inmemek üzere tüm ihtişamı ile dalgalandırmıştır.

Geleceğimizin teminatı sevgili gençler! Ne kadar övünseniz azdır. Sizlerin, milletimizin kurtuluş ve Devletimizin kuruluş mücadelesini en iyi şekilde öğrenip dersler çıkararak, ülkesine ve milletine karşı sorumluluklarını bilen, yüksek idealleri olan bir nesil olarak yetişmeniz; aziz cumhuriyetimizin bekasını güvenceye kavuşturacaktır.

Ülkemizin sadece ekonomik değil, sosyal kalkınma ve medeniyet yürüyüşü anlamında da geleceğini şekillendirecek olan siz gençlere önemli görev ve sorumluluklar düşüyor.

Bu itibarla, geleceğimizi emanet ettiğimiz sizlerin bizlerden daha üstün niteliklere sahip olmanız ve geleceğe güvenle bakmanız için her türlü desteği vermek, bizler için mili bir görevdir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Samsun’da başlattığı kurtuluş mücadelesiyle bizlere bu vatanı emanet eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum." dedi.

(Haber Merkezi)

YAYLADAĞILI ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK
YAYLADAĞILI ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIK

YAYLADAĞILI ŞEHİDİMİZİ UĞURLADIKŞehit Jandarma Uzman Çavuş Osman Vurgun’u dün Yayladağı ilçesine bağlı Kışlak Mahallesinde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurladık.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK'lılarla çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Osman Vurgun için Mardin 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Selen Kışlası'nda uğurlama töreni düzenlendi.

Törenden sonra şehit Osman Vurgun'un cenazesi Türk Hava Kuvvetleri'ne ait uçakla Hatay'a getirildi.

Jandarma Uzman Çavuş Osman Vurgun'un cenazesi, Hatay Havaalanı'ndan alınarak Yayladağı ilçesi Kışlak Mahallesi'ne getirildi. Babaevinde helallik alınmasının ardından şehidin naaşı tören için

İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Jandarma Uzman Çavuş Osman Vurgun, ebediyete uğurlandı.

Cenaze törenine üst düzey protokol üyeleri, askeri erkan ve binlerce vatandaş katılarak Jandarma Uzman Çavuş Osman Vurgun’u son yolculuğuna uğurladı.

(Haber Merkezi)

ABD’DE BARIŞ İÇİN YÜRÜDÜ

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, New York’ta bu yıl 35.si düzenlenen “Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali” kapsamında Amerika’da yaşayan Türklerin katılımıyla gerçekleşen Türk Yürüyüşü’nde ilimizi temsil etti.

Başkan Savaş eşi Doç. Dr. Nazan Savaş ile birlikte, New York’un 5 ana bölgesinden biri olan ve aynı zamanda ticari, kültürel ve finansal bir merkez olarak dünyanın en bilinen noktalarından sayılan Manhattan’da gerçekleştirdiği coşkulu yürüyüşte Hatay’ın yüzü olarak ABD’de boy gösterdi.

Büyük katılımla gerçekleşen yürüyüşe, Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, ABD’de yer alan Türk Temsilcileri, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC), Kazakistan ve Özbekistan Türkleri ile sanatçılar katıldı.

Madison Caddesi ile 53. Sokağın köşesinde başlayan ve Türk bayrakları eşliğinde coşkuyla başlayan yürüyüş, BM’nin karşısındaki Dag Hammarskjold Parkı’nda sona erdi. Gerçekleşen yürüyüşün ardından aynı parkta Antakya Medeniyetler Korosu’nun vereceği konser öncesi New York polis teşkilatında görevli Türk polisler İstiklal Marşı ile Amerikan Ulusal Marşını söyledi.

Yürüyüşle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Başkan Savaş, Hatay’ın, New York gibi farklı din, mezhep ve etnik unsurlara ev sahipliği yaptığını belirterek, “Bu özelliğimizi tüm dünyaya göstermek için farklılıklarımızın hoşgörü temelinde birleşmesiyle bir araya gelen Antakya Medeniyetler Korosu ile bu özel festivale katıldık. Biz uzaktan buralara geldik. Belki mesafe olarak düşündüğünüz kadar uzak olabiliriz ama gönlümüz sizinle. Ortadoğu hiçbirimizin istemediği halde, yangın yeri ve biz de onun hemen yanı başındayız. Biz ateşin düşerek kor olduğu, kardeşin kardeşe kırdırıldığı bir coğrafyadan geliyoruz. Hatay, önce Musevilik ardından Hrıstiyanlık ve son olarak da İslamiyetle tanışmış bir şehir. 2000 yıldır birçok farklı mezhep ve etnik kökenin bir arada sevgi, barış, huzur ve kardeşçe yaşadığı Hatay’dan sizlere selam getirdim.

Hatay’ın kalbini nefesini ve zihniyetini taşıyan, içerisinde her türlü din, mezhep ve etnik unsuru barındıran, barındırdığı kadar da birbirlerinin ilahilerini, ezgilerini, halk türkülerini canı gönülden ve inanarak söyleyen, dünyaya barışı, kardeşliği huzuru haykıran bir medeniyetler korosu ile birlikte geldik. Biz istiyoruz ki sadece Ortadoğu’da değil dünyanın her yerinde akan kan dursun. Biliyoruz ki dinler insanların birbirini tanıması ve dünya barışına katkı sağlaması için gönderilmiş. Biz, Hatay halkı olarak insanların inancına ve milletine saygı göstermenin bir insanlık vazifesi olduğunu biliyoruz. İstiyoruz ki geçmişin bütün notlarını, kardeşlik bağlarını tarihçiler yazsın ama bu notlar gelecek nesiller için bir kabahat bir suç sayılmasın, herkes kendi tarihi ile birlikte geleceğe uzansın. Bütün dinlerin bütün mezheplerin bütün insanların istediği, dünyada adalet, huzur, sevgi, paylaşırken kardeşçe bir paylaşım olsun. Burada hem Türk hem de Amerikalı kardeşlerimizin vereceği mesajlar, atacağı adımlar dünyada ses getirecektir. Bugün buradaki sesimiz dünyaya ilk barış kıvılcımı olsun ve hep beraber barışa hoş geldin diyelim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a günün anısına plaket takdim etti.

(Haber Merkezi)


5 saat, 16 dakika önce / 25.05.2016 10:36:06   

YILIN AHİSİ M.ALİ YILMAZ

Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları çerçevesinde yılın ahisi seçilen Hacı Mehmet Ali Yılmaz Ahilik Kaftanını giydi.

Hatay'da oluşturulan Seçici Komisyon, yaptığı değerlendirme sonucunda ilimizde Ayakkabıcılar Çarşısı esnaflarından Hacı Mehmet Ali Yılmaz'ı “Yılın Ahisi” seçti.  Yılın Ahisi Mehmet Ali Yılmaz'a Ahilik Kaftanı,  Hatay Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Hatay Valisi Ercan Topaca giydirdi.

Daha sonra Hatay Valisi Ercan Topaca yılın ahisi seçilen esnaf Mehmet Ali Yılmaz, yılın en olgun esnafı seçilen Hasan Çapar, yılın en genç esnafı seçilen Mehmet Karayiğit, örnek kadın esnafı seçilen Gönül Çapar,  yılın unutulmaya yüz tutmuş esnaf ve sanatkarı demirci ustası İbrahim Yılmaz ve en hijyen işyeri sahibi seçilen Bekir Yılmaz’a plaket takdim ederek ahilik kültürünün simgesi olan kaftan giydirdi.

(Haber Merkezi)


5 saat, 19 dakika önce / 25.05.2016 10:33:01   

ÇALIŞKAN: MECLİSTEKİLER BİRBİRLERİYLE BOĞUŞUYOR

Saadet Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, millet terörle boğuşurken meclistekilerin birbirleriyle boğuştuğunu belirtti.

Çalışkan, ülke gündeminde daha önemli konuların olması gerektiğini belirterek muhalefetinde görevini yapmadığı ifade etti.

Saadet Partisi Hatay teşkilatı aylık il divan toplantısını yaptı. Her ay bir ilçede il divan toplantısını gerçekleştiren Saadet Partisi Hatay teşkilatı bu ayki il divan toplantısı İskenderun İlçesinde yaptı.

Saadet Partisi Hatay İl ve İlçe başkanlarıyla birçok partilinin katıldığı Mayıs ayı il divan toplantısında İl Başkanı Mustafa Eğe ve İskenderun İlçe Başkanı Halil İbrahim Çelik açılış ve selamla konuşması yaptı.

Daha sonra divan toplantısına konuşmacı olarak katılan Saadet Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Ülkenin gündeminde, şehit haberleri terör, işsizlik, adaletsiz hukuk sistemi, ahlaki erozyon gibi konular olması gerekirken maalesef iktidar ve yandaşları başkanlık sistemi deyip duruyorlar. Kimse bunları gündeme getirmezken, Davutoğlu’nun da neden gönderildiğini sorgulayan yok.

Milletimiz terörle boğuşurken meclistekiler birbirleriyle boğuşuyor. Muhalefette muhalefet görevini yapmıyor. Böyle olunca bir birlerine çalışıyorlar. Bu yüzden Saadet Partisi’nin mecliste olması gerekiyor ”dedi.

(Haber Merkezi)


5 saat, 20 dakika önce / 25.05.2016 10:32:11   

Başkanlar Kurulu, barış ve kardeşlik mesajı verdi

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen’in yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Mardin’de toplandı.

Huzur ve hoşgörünün hâkim olduğu Mardin’de bir araya gelen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, öncelikle barış, birlik ve kardeşlik mesajı verdi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 7. Başkanlar Kurulu toplantısı 20-21- 22 Mayıs tarihlerinde Mardin Gazeteciler Cemiyeti, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ile Batman Çalışan Gazeteciler Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya 7 federasyon ve buna bağlı 72 Gazeteciler Cemiyeti ve basın meslek kuruluşunun temsilcileri katıldı.

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, güvenlik güçlerinin olaya hakim olduklarını teröristlerin kaleminin kırıldığını belirterek devletimiz hiçbir vatandaşı mağdur etmeyecektir operasyonların sonuna geliniyor dedi.

Medeniyetlerin beşiği, huzur ve hoşgörünün hâkim olduğu Mardin’de bir araya gelen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, öncelikle barış, birlik ve kardeşlik mesajı verdi. TGK Başkanlar Kurulu tarafından yayınlanan sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildi: “Sınırlarımızın hemen yanında yuvalanan ve ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, kardeşliğimize yönelik saldırılar gerçekleştiren terör örgütleri, huzur ve güven ortamını baltalamaya çalışmaktadır.

Ülkemizin çeşitli kentlerinde kaos ortamı yaratmak isteyen bu örgütler, güvenlik güçlerimizi ve masum insanları hedef seçmekte, acımasızca can almaktadır.

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Mardin’de toplanan ve 20 bini aşkın basın mensubunun temsilcisi olan TGK Başkanlar Kurulu, terör saldırılarını lanetlemekte, saldırılarda şehit olan güvenlik güçlerimize ve yaşamını yitiren vatandaşlarımıza rahmet, ulusumuza baş sağlığı dilemektedir.

Mardin ve Batman’da 2 gün süren gezi ve incelemelerde açıkça görülmüştür ki; ulusal ve uluslararası kamuoyunda oluşturulan olumsuz algının aksine, bölgede güvenlik zafiyeti veya terör tedirginliği yoktur.

Mardin toplantısında açıkça görülmüştür ki; Doğu ve Güneydoğu’da yayın yapan medya kuruluşları ve meslektaşlarımız, terör yüzünden görevlerini özgürce yapamamakta, maddi ve manevi mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu mağduriyetlerin giderilmesi konusunda ilgili kurumları göreve çağırıyoruz. Konfederasyonumuz bu mağduriyetlerin giderilmesinin takipçisidir ve sorun çözümleninceye kadar meslektaşlarımızın yanındadır.

Öte yandan bu ortamda, ülkemizdeki tüm meslektaşlarımızın da, terörün amacına hizmet edebilecek görüntü ve haberlerden titizlikle kaçınmasını bekliyoruz.

Unutulmamalıdır ki; gerekçesi ne olursa olsun ve nereden gelirse gelsin terör bir insanlık suçudur. Bu nedenle aklıselim tüm kesimlerce lanetlenmeli ve terörle mücadele edilmelidir.

Birlik-beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve demokratik yaşamı hedef alan terör saldırılarının amacına ulaşamayacağını vurguluyor, ulus olarak aydınlık yarınlara ulaşacağımıza olan inancımızla çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.” denildi.

(Haber Merkezi)


5 saat, 21 dakika önce / 25.05.2016 10:31:22   

DEFNE KENT MEYDANINA ALT GEÇİT

Geçtiğimiz günlerde Defne Belediyesi tarafından prestij proje olarak tanıtılan ve kısa süre önce çalışmalarına başlanan Defne Kent Meydanına Hatay Büyükşehir Belediyesinden alt geçit katkısı geldi.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin 75. Yıl bulvarının devamı olan mini çevre yolunun Çekmece mahallesindeki istimlak işlemlerini tamamlamasıyla birlikte kent ulaşım ağının en önemli noktalarından biri olacak olan Defne Kent meydanına Hatay Büyükşehir Belediyesi bir alt geçit kazandırma kararı aldı. 

Defne Belediyesinin hazırlamış olduğu proje aynen korunurken, Hatay Büyükşehir Belediyesi battı çıktı yöntemiyle yapılacak alt geçitle gelecekte trafikte yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırmayı planlıyor.

Halkın daha güvenli ve modern standartlarda ulaşım sağlaması hedefiyle çalışmalarını hızlandıran yetkililer; alt geçitle ilgili avan projeyi tamamladıklarını alt geçit için ihale süreci hazırlığına başlandığını ifade ettiler.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Defne Kent Meydanı projesi Defne’nin kültürüne, ruhuna ve sosyal yapısına uygun bir kamusal alanın ilçemize kazandırılması amaçlı bir projedir. Bu proje hazırlanırken konunun uzmanlarıyla, paydaşlarıyla ve kamuoyuyla çok yönlü görüşmeler yapılmıştır. Ancak Büyükşehir Belediyemizin Çekmece mahallesinde 75.yıl bulvarının uzantısı olacak mini çevre yoluyla ilgili istimlak işlemlerini başarıyla tamamlamasıyla birlikte projenin yeniden değerlendirilme ihtiyacı doğmuştur. Başarıyla sonuçlanan istimlak çalışmalarından sonra yeni açılacak mini çevre yolu kent trafiğinin yükünü önemli ölçüde azaltacak olmasına rağmen söz konusu alanda ayrıca bir trafik yükü getirecek bir yapı ortaya çıkmıştır. Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ortak bir çalışma yaparak sorunun çözümüne yönelik alt geçit yapma kararı vererek ileride doğabilecek sorunların bugünden çözülmesine yönelik bir çözüm bulmuşlardır. Belediyemizce yapılacak olan Kent Meydanı projesi muhafaza edilecek Hatay Büyükşehir Belediyemizce alt geçittin tamamlanmasıyla birlikte prestij proje olarak uygulamaya koyulan Kent Meydanı Projesi aynen tamamlanacaktır. Alt Geçit yapımı mevcut projenin tamamlanma süresini uzatsa da uzun vadede kentimiz için önemli bir kazanım olacaktır.  Bu konuda çabalarından dolayı Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Sayın Lütfü Savaş’a ve Büyükşehir belediyesi yetkililerine Defne Belediyesi olarak teşekkür ediyoruz. “ dedi.

(Haber Merkezi)


5 saat, 22 dakika önce / 25.05.2016 10:29:38   

Musluklardan çamurlu su ile ilgili HATSU'dan açıklama

Musluklardan çamurlu su akması ile ilgili Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü bir açıklamada bulunarak söylentilere cevap verdi.

Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde yağan sağanak yağışlar nedeniyle Defne ilçesinde bulunan içmesuyu deposuna çamurlu su bulaştığı belirtilen açıklamada, vatandaşların musluklarını bir süre boşa akıttıktan sonra kullanmaları istendi.

HATSU Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Sağanak yağışlar nedeniyle Defne Harbiye İçmesuyu Deposu'na çamurlu su bulaşmıştır.Defne ilçemiz ile Antakya İlçemizin bir bölümünde vatandaşlarımızın musluklarını bir süre boşa akıtarak suyu ondan sonra kullanmaları rica olunur" denildi.

(Haber Merkezi)

 


5 saat, 23 dakika önce / 25.05.2016 10:28:35   

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN KALBİ, HATAY’ DA ATACAK

Deprem riski taşıması itibariyle niteliksiz konut stokuna sahip olan ülkemizi çok yakından ilgilendiren ve gelecek 20 yıl içerisinde ekonomimizin lokomotifi olacağına kesin gözüyle bakılan kentsel dönüşümün, kamuoyunda tam olarak anlaşılmasını sağlamak amacıyla planlanan ‘Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ 26 Mayıs tarihinde HATMEK’te gerçekleşecek.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin(HBB) ev sahipliğinde ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO), İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) ile Hatay Sanayici İşadamları Derneği’nin(HASİAD) desteklediği zirve, Management Plus Danışmanlık ve Eğitim tarafından yapılacak.

Yetkililer, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği tarafından da desteklenen, Hatay ve ilçelerindeki belediyeleri, arsa sahiplerini, kat maliklerini, konut ve gayrimenkul geliştiricilerini, inşaat sektörünü, inşaat malzemeleri sektörünü ve finans sektörünü yakından ilgilendiren zirvenin, 26 Mayıs Perşembe günü saat 9.30’da HATMEK konferans salonunda gerçekleştirileceğini bildirdi.

(Haber Merkezi)


5 saat, 25 dakika önce / 25.05.2016 10:27:08   

AHİLİK HAFTASI HATAY’DA COŞKUYLA KUTLANDI

Hatay Ticaret İl Müdürlüğü ve Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği katkılarıyla düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları, Antakya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği ahilik geleneğinin yaşatılması amacıyla düzenlenen kutlama etkinliklerine, Hatay Valisi Ercan Topaca ve HBB Başkan Vekili Serdar Güven’in yanı sıra Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği(HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ile birçok oda başkanı, dernek temsilcisi ve esnaf katıldı.

Bir toplumun başında gelen meslek grubu esnaftır, devletler bu alanı iyi düzenleyebildiği sürece ayakta kalır ve başarılı olabilir diyen Vali Topaca, “Ülkemizde, ahilik teşkilatının felsefesinin, mantığının ve ahlakının yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması ilgili önemli adımlar atılıyor. Bu hususta özel düzenlemeler yapılarak yeni yönetmelikler hazırlandı. Ahilik Haftası vesilesiyle hayatımıza işlemiş ve ticarette uyguladığımız kuralların topluma dalga dalga yayılmasını istiyoruz. Ahilik ilkelerinin yaşatılması için seferberlik ilan etmeliyiz” dedi.

AHİLİK BİR YAŞAM BİÇİMİDİR

Etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada ahilik kültürünün bir yaşam biçimi olduğu vurgusu yapan HBB Başkan Vekili Güven, “Ahilik, yaşamımızın her alanında örnek alınması gereken bir yaşam geleneğidir. 1000 yıl önce belirlenen bu kuralların unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Ahilik kurallarını gelecek nesillere aktaracağımız etkinliklerin daha da artması ve bu etkinliklerin kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği inancını taşıyorum” dedi.

Kutlamalarda konuşan HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Ahiliğin; kardeşlik, yarenlik, birlik ve beraberlik anlamlarını taşıdığını ifade ederek tüm Hatay esnafının Ahilik Haftası’nı kutladı.

Etkinliklerde söz alan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, “Ahilik bir kültürdür. Ahilik yalnızca bir alım-satım sanatının icrası değildir. Hepimizin hemen hemen her kuralına riayet ettiğimiz bir kültür ve yaşam tarzıdır. Kutlamaların ülkemizde ve şehrimizde hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Işıl Işık Bostancı ahilik geleneği hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

VALİ TOPACA’DAN MEZİYETLİ ESNAFLARA AHİLİK KAFTANI

Konuşmaların ardından Vali Ercan Topaca, ilin Ahisi seçilen Mehmet Ali Yılmaz’ın yanı sıra birçok farklı meziyete sahip esnaf ve sanatkara Ahilik Kaftanı giydirerek plaket takdim etti.

(Haber Merkezi)


5 saat, 26 dakika önce / 25.05.2016 10:25:53   

Ahilik, toplum hayatımızın ortak bir paydası

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Ahilik Haftası dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

İnsanı esas alan Ahilik Kültürü ve felsefesi toplum hayatımızın ortak bir paydasıdır diyen Başkan Kimyeci yayınladığı mesajında; “Millet olarak insanlık tarihine, kazandığı zaferler ve kurduğu medeniyetlerle iz bırakmış, damga vurmuş bir tarihi birikim ve geçmişe sahibiz. Günümüzde insanlık değerleri olarak kabul edilen “ İnsan Hakları” anlayışı binlerce yıldır aziz milletimizin sosyal hayatının bir parçası, engin kültürümüzün de önemli bir varlığıdır. Bu kültürümüzün en önemli pencerelerinden biri de Ahiliktir. İnsanı esas alan Ahilik Kültürü ve felsefesi toplum hayatımızın ortak bir paydasıdır.

Ahilik, zanaat ve ticaret hayatını düzenleyen, bunu gerçekleştirirken insanlarımızı birbirine yaklaştıran ve aralarında dayanışma tesis eden bir anlayıştır. Selçuklulardan bugüne kadar, esnafımız bu ülkenin savunmasından, ekonomik kalkınmasına, eğitimden sağlığa kadar hemen her alanda belirleyici, yol gösterici olmuştur. Ahilik haftasını kutladığımız bu güzel günlerde ilimiz artık esnafımızın ve hizmet üretenlerimiz sayesinde makro ekonomik temellerini güçlendiren, hızlı bir değişimi ve dönüşümü yaşayan bir il konumundadır.

Bugün ve ekonomik açıdan dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alan ülkemizin, 2023 hedefleri arasında ilk 10 ülke ideali varsa bunda esnaf ve sanatkârlarımızın emeği, alın teri vardır. Onların hırstan ve haksız kazançtan uzak, alın teri ile elde ettikleri birikimlerinin ilimiz ve ülke ekonomisine katkıları ve sağladıkları istihdam geleceğe güvenle bakmamızın bir vesilesidir.

Tarihin çeşitli zamanlarında sosyal hayatımıza yön veren Ahi Evran’ın Ticaret hukuku, Edebali’nin Devletler Hukuku, Hacı Bektaşi Veli, Hz. Mevlana ve Yunus Emre’nin Medeni Hukuk anlayışı günümüzde bizlere önemli bir rehber olarak durmaktadır.

Ahilik haftasını kutladığımız bu günlerde, bu güzel anlayış ve çalışma modelinin günümüze uyarlanmasının esnafımıza ve sanatkârlarımıza büyük yararlar sağlayacağı muhakkaktır.

Bu düşüncelerle Esnaf birliklerimizin ve üyelerimizin Ahilik Haftası’nı kutluyor, başta değerli esnafımız olmak üzere tüm hemşehrilerime en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


5 saat, 27 dakika önce / 25.05.2016 10:25:16   

Hatay’da, bin 462 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistikleri, Nisan 2016 verilerine göre Türkiye’de 2016 Nisan ayında 106 bin 348 konut satıldı.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hatay’da, 2016 Nisan ayında bin 462 konut satıldığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: "Türkiye genelinde konut satışları 2016 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %10,9 oranında  azalarak 106 348 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 19 537 konut satışı ile en yüksek paya (%18,4) sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11 843 konut satışı (%11,1) ile Ankara, 6 568 konut satışı (%6,2) ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Ardahan, 13 konut ile Hakkari ve 18 konut ile Şırnak oldu.
Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %27,4 oranında azalış göstererek 33 429 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %31,4 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 7 050 konut satışı ve %21,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %42,9 ile Ardahan oldu.” denildi.

(Haber Merkezi)


5 saat, 27 dakika önce / 25.05.2016 10:24:39