......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 134094
YORUM MANŞET
Ülkemiz sosyal devlettir
Ülkemiz sosyal devlettir

 Ülkemiz sosyal devlettir Hatay Valisi Ercan Topaca, Ottoman Otel'de düzenlenen iftar yemeğinde, huzurevi sakinleri ve korunmaya muhtaç çocuklarla bir araya geldi.

            İftar programında konuşan Vali Topaca, bizim anayasamızda öngörülen sosyal devlet anlayışı içerisinde ülkemizde son dönemlerde gerek huzurevleri gerek yetiştirme yurtlarında birçok hizmet verilmekte olduğunu belirterek “Bu boyutu ile ülkemiz gerçek anlamda bir sosyal devlettir” dedi.

            Kuran-ı Kerim'in okunmasının ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun yaptığı duanın ardından konuklara hitap eden Hatay Valisi Ercan Topaca, onlarla aynı iftar sofrasını paylaşmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

            Vali Topaca, insanlar arasındaki kaynaşmanın, sevginin ve muhabbetin Ramazan ayında doruk noktasına çıktığını belirterek,  “Bu kapsamda bizler, her zaman birlikte olamadığımız, yanlarına gidemediğimiz büyüklerimiz ile Ramazan-ı Şerif'te birlikte olmak istiyoruz. Gerek huzurevlerinde gerekse yetiştirme yurtlarında kalan değerli misafirlerimiz, siz bizlere emanetsiniz.

            Ülkemiz bir sosyal devlettir. Bizim anayasamızda öngörülen sosyal devlet anlayışı içerisinde ülkemizde son dönemlerde gerek huzurevleri gerek yetiştirme yurtlarında birçok hizmet verilmektedir. Sizlerin rahatı ve başkalarının yardımına ihtiyaç duymamanız için birçok imkan getirilmiştir. Bu boyutu ile ülkemiz gerçek anlamda bir sosyal devlettir. Bunu hayatımızda hepimiz yaşıyoruz. Tertemiz huzurevlerimiz, kimsesiz çocuklarımız için yetiştirme yurtlarımız, çocuklarımıza sahip çıkacak gönüllü ailelerimiz var. Sizler bizim için çok önemlisiniz. Bu anlamda her türlü sıkıntınızda sizlerin yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum.

            Bütün İslam alemi için Ramazan Bayramı'nın barışa, kardeşliğe, dünyada yaşanan acıların ve sıkıntıların sona ermesi için vesile olmasını temenni ediyorum. Ayrıca bugün bizleri Ramazan-ı Şerif'te bir araya getiren Ali Güngör Bey'e de teşekkür ediyorum.” dedi.

            İftar yemeğine Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanı sıra eşi Sevim Topaca, 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon  Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve eşleri, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, H. Volkan Köksal, Bilal Ölmez, Bilal Bozdemir, Mehmet Eriş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, 2'nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna ve kurum müdürleri katıldı.

(Haber Merkezi)

ÇİN, AKITTIĞI KANDA BOĞULACAK
ÇİN, AKITTIĞI KANDA BOĞULACAK

 ÇİN, AKITTIĞI KANDA BOĞULACAKMemur-Sen, Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmünü kınayarak Çin mallarına boykot çağrısında bulundu

            Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi Hasan Urhan ve yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda duyarlı vatandaşla birlikte Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı zulmü kınayarak Çin mallarına boykot çağrısında bulundu.

            Urhan, dün Antakya'da Vali Ürgen Alanında düzenlediği Çin'i tel'in toplantısında şu açıklamalarda bulundu: “Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "DUR" demek, zulmü kınamak, “BOYKOT” çağrısı yapmak için buradayız.

            Önce şunu belirtmeliyim ki; Müslüman Uygur Türkleri toprakları ve vatanları Doğu Türkistan'daki şanlı direnişlerini 257 yıldan beri büyük bir cesaret, kahramanlık örnekleri ile dolu ve başarı ile sürdürmekte. Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan Hür ve Bağımsız olana ve bu topraklarda İlahi kelimetullah cari olana kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. Selam olsun Uygurlu kardeşlerimize, selam olsun şanlı direnişe, lanet olsun faşist Çin'e…

            15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Yüreğimiz yaralı. Gönül rahatlığıyla iftar edemiyoruz. Türkistan'da Oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur'an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor Türkistanlı kadınlar, “plan dışında” hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor.

             Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi hâlinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalıyor, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son veriliyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. İşkenceler ve idamlar ise aralıksız sürüyor. Halka önder olabilecek kapasitedeki bazı Alimler de zehirlenerek öldürülüyor. Kapalı devre zulümler devam ederken dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin her güne yeni bir katliam ile başlıyor.

            Buradan faşist Çin'e sesleniyoruz; Doğu Türkistan'a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç… Yeter artık. Uyarıyoruz! Akıttığınız kanda boğulacaksınız Hiç bir zulüm ebedi değildir. Aklınızı başınıza alın. Bir çağrımızda insanlığa; Bu zulme “DUR” demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmamaya davet ediyoruz. Bugün Çeçenistan'ın Ruslardan gördüğü zulmü, Doğu Türkistanlılar Çinlilerden görmektedir. Dünya ise bu zulme göz yummaktadır. Doğu Türkistan meselesi sadece Uygurların bir sorunu olarak görülmemeli ve vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir… Doğu Türkistan'da ki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için “BOYKOT” çağrısı yapıyoruz. Çin, Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yapmakta ve onlara türlü zulümleri reva görmektedir. Faşist Çin hükümeti, Doğu Türkistan'da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmektir. Susacak mıyız?  Haydi ilk önce “Boykot” ile başlayalım. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım. “Çin malına hayır” diyerek, tepkimizi gösterelim, Doğu Türkistan'daki soydaşlarımıza Faşist Çin zulmünü protesto için ve boykot için harekete geçelim.” dedi.

(Haber Merkezi)

Fırın denetimleri sıklaştırıldı
Fırın denetimleri sıklaştırıldı

 Fırın denetimleri sıklaştırıldıAntakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri mübarek Ramazan ayı dolayısıyla fırınlarda gerçekleştirdikleri denetimleri sıklaştırdı.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; Antakya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, mübarek Ramazan ayında da vatandaşların sağlığını korumak amacıyla şehrin 95 mahallesinde gerçekleştirdikleri fırın denetimlerini sıklaştırdı. Mübarek ay dolayısı ile daha sık üretim yapan pastaneler, fırınlar, gıda imalathaneleri, kasap ve şarküterilerde denetimlerini arttıran ekipler hijyen, personel giysilerinin uygunluğu, imalathane temizliği, ambalajlama, tüketim tarihleri ve imalat izinleri gibi pek çok parametreyi denetliyor.

            Son olarak iki gün içerisinde Meydan mahallesinde 6, merkez mahallelerde 25, Gazi Mahallesinde 5 fırının denetimi gerçekleştirildi. Fırın denetimleri kapsamında ekipler fırın çalışanlarının hijyen kurallarına uymaları, ekmeklerin gramajları, çalışanların bone, eldiven ve önlük kullanmaları, ekmek ve diğer unlu mamullerin kağıt ambalaj içerisinde satılması, imalathane temizlikleri, hamur teknelerinin temizlik ve hijyeni, işyerlerinin haşere ve fare konusunda ilaçlanmış olması, fırın havalandırma sistemi olup olmadığı konuları incelenerek gerekli önlemlerin alınması hususunda hatırlatmalarda bulunuluyor.

            Denetimlerin Ramazan ayı boyunca devam edeceğinin belirtildiği açıklamanın devamında vatandaşlar, halk sağlığını tehdit eden durumlarla karşılaştıklarında, Antakya Belediyesi'nin 0326 221 93 33 numaralı telefonlarından, facebook ve twitter sosyal medya sitelerinin AntakyaBld hesaplarından Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerine ulaşmaları konusunda bilgilendirildi.

(Haber Merkezi)

Antakya'nın her mahallesi güzelleşiyor
Antakya'nın her mahallesi güzelleşiyor

 Antakya'nın her mahallesi güzelleşiyorAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmet denetimleri programı kapsamında Bitiren Mahallesi'nde yürütülen çalışmaları yerinde inceledi.

            Başkan Kimyeci Bitiren Mahallesi'nde gerçekleştirilen yeni imar yolları, park ve yeşil alan çalışmalarını yerinde inceleyerek gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda kendisine eşlik eden ilgili daire müdürlerine talimat verdi.

            Bitiren Mahallesi'ne toplamda 2 kilometre yeni imar yolları açtıklarını ifade eden Başkan Kimyeci, şehrin muhtelif yerlerinde toplamda 31 kilometreye ulaşan imar yolları ile yepyeni yaşam alanları için zemin hazırladıklarını dile getirdi.

            Başkan Kimyeci konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Bizler Antakya Belediyesi ailesi olarak vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın ihtiyaçlarını imkânlarımız çerçevesinde en hızlı şekilde gerçekleştirmenin gayreti içerisindeyiz. Bitiren Mahallemiz Antakya'mızın 95 mahallesi içerisinde yeşillikleri bol, havası temiz mahallelerimizden bir tanesi. Hizmete en çok ihtiyacı olan mahallelerimizden olan Bitiren'in meydanında bulunan pınarın çevresine peyzaj düzenlemesi yapmanın yanı sıra, hemen alt tarafında bulunan ve planda olup yerinde olmayan imar yolunun yapımını gerçekleştiriyoruz. Malzeme serme çalışmaları devam eden yolumuzda sıkıştırma ve parke döşeme çalışmaları en kısa sürede tamamlanacak.” dedi.

            Bitiren Mahalle Muhtarı Ahmet Düzgün ise hizmetlerden duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında, “Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci'ye mahallemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederim. Hiçbir talebimizi bu güne dek geri çevirmedi. Halka yapılan hizmet hakka yapılan hizmettir anlayışı ile çalışıyorlar, Allah onlardan razı olsun. Bitiren mahallemiz parke döşeme çalışmaları ile yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Tüm bunlardan dolayı Antakya Belediye Başkanımız İsmail Kimyeci'ye çok teşekkür ederim.” dedi.

            Yapılan hizmetin imar yolu ile kalmadığını belirten Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bitiren mahallesinde bulunan parkın baştan aşağı revize edilerek, yeniden yapımı gerçekleştirildiğini, 420 M2 alana sahip yeni park ve yeşil alanın çok yakında hizmete hazır hale geleceğini ifade etti.

(Haber Merkezi)

İllaki olası bir depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce kişinin yaralanması mı gerekiyor?
İllaki olası bir depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce kişinin yaralanması mı gerekiyor?

 İllaki olası bir depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce kişinin yaralanması mı gerekiyor?YAPI DENETİMLERİNİ KİM DENETLEYECEK?

            Deprem kuşağında bulunan Hatay'da inşaatları denetleyecek olan Yapı Denetim şirketlerin aslında denetlenmesi gerektiği tespit edildi. Bazı Yapı Denetim şirketleri, işveren durumundaki inşaat firmasıyla ters düşmemek için kâğıt üzerinde denetimlerini yapmış gösteriyor

            Antakya'da faaliyet gösteren Dizayn Yapı Denetim ve Hatem Yapı Denetim'in çalıştırdığı bazı inşaat mühendislerinin SGK'da sigortalı olmadığı iddia ediliyor. Bu konuda SGK'ya 3 ay önce şikayet edilen bu şirketlerle ilgili herhangi bir soruşturma yapılıp yapılmadığı kamuoyunda merak ediliyor

            Deprem kuşağı içinde yer alan Hatay'da, Marmara Depreminin ardından çıkarılan yeni yasaların tam olarak uygulanamadığı, eskiden olduğu gibi kağıt üzerinde ve el yordamıyla inşaatların yapılmakta olduğu tespit edildi.

            İnşaatlarda denetleme yapacak olan bazı Yapı Denetim şirketlerinin inşaat firmasından para alacak olması dolayısıyla işveren durumunda ki inşaat firmasına karşı yaptırım uygulamadığı belirtiliyor. Yapı Denetim şirketleri, inşaat işine girerken yasa gereği inşaat mühendisleriyle sözleşme yapıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kayıtlarında anlaşma yapılan inşaat mühendisleri SGK'da sigortalı bile gösterilmiyor.

            7-8 binada imza yetkisi olan, inşaatları denetleyecek olan ve risk taşıyan inşaat mühendislerinin sigortalı bile olmaması, aslında Yapı Denetim şirketlerinin denetime tabi tutulması gerektiğini gözler önüne serdi.

            Henüz işyeri açamayan genç inşaat mühendisleri ile kâğıt üzerinde sözleşme yapan bazı Yapı Denetim şirketleri, inşaatlarda yapıların düzenli denetlendiğine belgeleri, şantiye yerine ofiste kağıt üzerinde mühendislere imza attırarak kendini kandırıyor.

            Defalarca deprem faciası yaşayan ülkemizde birilerinin rantı için bu tür hayati eksikliklere göz yumuluyor.

İKİ FİRMA KİMDEN TORPİLLİ?

            Antakya'da faaliyet gösteren Dizayn Yapı Denetim ve Hatem Yapı Denetim'in Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde sözleşme yaptığı inşaat mühendisini SGK'ya bildirmediği, risk taşıyan bir meslek olmasına rağmen sigorta bile yaptırmadığı iddia edildi.

            Bu konuda 3 ay önce SGK'ya yapılan şikâyetten aradan geçen zaman dilimine rağmen bir sonuç alınamaması merak uyandırdı.

            İnşaat mühendislerine maaş ödemeyen, sigorta yapmayan hatta inşaatla ilgili denetim kâğıtlarını şantiye yerine ofiste imzalatan bazı yapı denetim şirketlerinin kimden torpilli olduğunu kamuoyu adına soruyoruz?

            Vergi konusunda çeşitli faturalar elde edilerek bazı yapı denetim şirketlerinin devlete vergi bile ödemediği iddia ediliyor.

            Bu inşaatlarda olası depremde yüzlerce kişinin ölmesi, binlerce vatandaşın yaralanmasının ardından mı bu yapı denetim şirketleri denetlenecek?

            Bu konulara duyarlı Hatay Valisi Ercan Topaca nezdinde ilgili resmi kurumlardan kamuoyu adına cevap beklediğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz

(Yorum Haber Merkezi)

Ülkemiz sosyal devlettir

Hatay Valisi Ercan Topaca, Ottoman Otel'de düzenlenen iftar yemeğinde, huzurevi sakinleri ve korunmaya muhtaç çocuklarla bir araya geldi.

            İftar programında konuşan Vali Topaca, bizim anayasamızda öngörülen sosyal devlet anlayışı içerisinde ülkemizde son dönemlerde gerek huzurevleri gerek yetiştirme yurtlarında birçok hizmet verilmekte olduğunu belirterek “Bu boyutu ile ülkemiz gerçek anlamda bir sosyal devlettir” dedi.

            Kuran-ı Kerim'in okunmasının ve İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun yaptığı duanın ardından konuklara hitap eden Hatay Valisi Ercan Topaca, onlarla aynı iftar sofrasını paylaşmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

            Vali Topaca, insanlar arasındaki kaynaşmanın, sevginin ve muhabbetin Ramazan ayında doruk noktasına çıktığını belirterek,  “Bu kapsamda bizler, her zaman birlikte olamadığımız, yanlarına gidemediğimiz büyüklerimiz ile Ramazan-ı Şerif'te birlikte olmak istiyoruz. Gerek huzurevlerinde gerekse yetiştirme yurtlarında kalan değerli misafirlerimiz, siz bizlere emanetsiniz.

            Ülkemiz bir sosyal devlettir. Bizim anayasamızda öngörülen sosyal devlet anlayışı içerisinde ülkemizde son dönemlerde gerek huzurevleri gerek yetiştirme yurtlarında birçok hizmet verilmektedir. Sizlerin rahatı ve başkalarının yardımına ihtiyaç duymamanız için birçok imkan getirilmiştir. Bu boyutu ile ülkemiz gerçek anlamda bir sosyal devlettir. Bunu hayatımızda hepimiz yaşıyoruz. Tertemiz huzurevlerimiz, kimsesiz çocuklarımız için yetiştirme yurtlarımız, çocuklarımıza sahip çıkacak gönüllü ailelerimiz var. Sizler bizim için çok önemlisiniz. Bu anlamda her türlü sıkıntınızda sizlerin yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum.

            Bütün İslam alemi için Ramazan Bayramı'nın barışa, kardeşliğe, dünyada yaşanan acıların ve sıkıntıların sona ermesi için vesile olmasını temenni ediyorum. Ayrıca bugün bizleri Ramazan-ı Şerif'te bir araya getiren Ali Güngör Bey'e de teşekkür ediyorum.” dedi.

            İftar yemeğine Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanı sıra eşi Sevim Topaca, 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon  Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve eşleri, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, H. Volkan Köksal, Bilal Ölmez, Bilal Bozdemir, Mehmet Eriş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, 2'nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna ve kurum müdürleri katıldı.

(Haber Merkezi)


18 saat, 7 dakika önce / 06.07.2015 11:20:48   

Süt üreticilerine VakıfBank desteği

VakıfBank, Hatay Süt Üreticileri Birliği ile imzaladığı protokol kapsamında, birlik üyesi tarımsal üreticilere özel kredi paketleri sunacak.

           VakıfBank'ın kredi paketlerinde,  birlik üyelerinin her türlü tarımsal faaliyet ihtiyaçları karşılanacak ve gelir akışlarına göre kendilerine özel ödeme planları hazırlanacak.

            Halden anlayan bankacılık anlayışıyla tarım bankacılığı alanında özel çözümler sunan VakıfBank, son olarak Hatay Süt Üreticileri Birliği ile kredi protokolü imzaladı. Buna göre birlik üyesi üreticiler, damızlık süt hayvanı alımı ve işletme giderlerinin yanı sıra bitkisel üretimden hayvancılığa, arazi alımından traktör ve ekipmana kadar her türlü tarımsal faaliyete yönelik ihtiyaçlarını, VakıfBank kredileri ile uygun koşullarda karşılayabilecekler.

            Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Tarım Bakanlığı'nın hibe destekli kredilerinin yanı sıra tarımla ilgili her alanda üreticiler, VakıfBank'ın uzman ekipleri tarafından bilgilendiriliyor. Bitkisel üretimden süt ve besi hayvancılığına, kümes hayvancılığından balıkçılığa kadar her türlü tarımsal faaliyet yapan üreticilere destek veren VakıfBank, çeşitli hasarlara karşı tarımsal varlıklarını sigortalamak isteyenlere TARSİM Tarım Sigortası hizmeti de sunuyor.

            Hatay Süt Üreticileri Birlik Başkanı Cengiz Zobu'da Vakıfbank'a kredi desteğinden dolayı teşekkür ederek “Hatay'ın kalkınmasında üretimi işaret ederek bu yolda atılan her adım Hatay'ın hedeflerine daha da yaklaştıracaktır.

            İmzaladığımız protokol ile Vakıfbank kredi kullandıracaktır. Protokolün üyelerimiz adına hayırlı olmasını diliyor Vakıfbank yetkililerine verdikleri desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

            Konuşmaların ardından Hatay Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Zobu ve Vakıfbank Antakya Şube Müdürü Dader Yılmaz tarafından kredi protokolü imzalandı.

(Haber: Hasan KAYA)


18 saat, 9 dakika önce / 06.07.2015 11:19:03   

Yalçın Hoca ebediyete uğurlandı

Hayatını eğitime adayan ve 28 yıllık öğretmenlik döneminde topluma yararlı binlerce talebe yetiştiren Yalçın Tüleylioğlu, vefat ederek Hakk'ın rahmetine kavuştu.

            Son 12 yıldır koah hastası olarak tedavi gören son dönemde durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alınan Yalçın Hoca, 76 yaşında aramızdan ayrıldı.

            Merhum Yalçın Tüleylioğlu, 3 Temmuz'da Affan Camiinde Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Antakya Asri Mezarlığında toprağa verildi. Yalçın Hoca'nın akraba, dost ve sevenleri yanında basın camiasından çok sayıda gazeteci de cenazeye katılarak merhumu ebediyete uğurladılar.

            Yorum Gazetesi Yayın Ailesi olarak Yalçın Tüleylioğlu'ne yüce Allah'tan rahmet, ailesine, eğitim ve basın camiasına sabırlar dileriz.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


18 saat, 10 dakika önce / 06.07.2015 11:18:26   

DOĞU TÜRKİSTANLILAR İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi organizesinde Antakya'da Fatih camiinde teravih namazı sonrası, Doğu Türkistan'da Çin zulmü sonrasında hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

            Gıyabi cenaze namazı sonrasında bir açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Güllebağatur, Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin yıllardır devam ettiğini belirtilerek, buna dur denilmesi çağrısında bulunarak şu açıklamalarda bulundu:  “Doğu Türkistan'da, geçtiğimiz hafta içerisinde sadece oruç tuttukları için 100'e yakın kardeşimiz şehit edilmiştir. İşgalci Çin yönetimi, Müslüman devlet memurlarının, öğretmenlerin, öğrencilerin ve işçilerin oruç tutmasına ve namaz kılmalarına da müsaade etmemektedir. Bu, firavunlaşmaktır. Müslümanlara ait lokanta ve benzeri yerlerin Ramazan'da gün boyunca açık olmasını ve hepsinde alkol satışı yapılmasının zorunlu olması yine inanç hürriyetine aykırı bir uygulamadır. Doğu Türkistan'da olup bitenlerin dünya kamuoyu ile paylaşılmasına imkân verecek tarafsız gazetecilerin ve gözlemcilerin bölgeye gitmesi sağlanılmalıdır. Müslüman öğretmenlerin, öğrencilerin, memurların ve işçilerin din ve vicdan hürriyetine yönelik baskıların kaldırılması için Çin yönetimi uyarılmalıdır” dedi.

            Müslümanlara yönelik zulüm ve baskıların sadece Doğu Türkistan'la sınırlı olmadığı aktarılan açıklamanın son kısmında Mısır, Suriye, Arakan ve Filistin başta olmak üzere daha birçok ülkede Müslümanların kanının akıtıldığı hatırlatılarak sadece kınamalarla kalınmaması ve siyasi malzeme yapılmaması gerektiği vurgulandı.

            Son olarak Türkiye, Suriye'de bir bataklığın içine çekilmek istenmektedir diyen Güllebağatur, Türkiye, Irak ve Suriye politikasında bir tuzağın içine düşmüştür. İzlenen politikalar başta İsrail olmak üzere emperyalizmin ekmeğine yağ sürmüştür. Türkiye bölgede huzur ve barış istiyorsa mutlaka ama mutlaka ABD, AB, BM ve İsrail güdümünden uzak politikalar üretmek zorundadır” diye konuştu.

            Çeşitli sloganların da atıldığı basın açıklamasından sonra Hatay İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu'nun yaptığı dua ile grup olaysız bir şekilde dağıldı.

            Gıyabi cenaze namazına Saadet Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı ve GİK üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Musta Eğe, İl Müfettişi Hamza Çalışkan, Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut, Hatay İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mehmet Yolcu, Hatay İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu ve bazı Stk temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)


18 saat, 12 dakika önce / 06.07.2015 11:16:08   

GÜLCÜ, AKDENİZ MUHTARLAR FEDERASYONU BAŞKANI

Uzun süredir Hatay Muhtarlar Dernek Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Mahmut Gülcü, geçtiğimiz günlerde yeni bir göreve daha seçilerek Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı oldu.

            Gülcü, bu göreve seçilmesinin ardından Antakya Rummani Restoranda düzenlediği iftar yemeğinde dostlarıyla buluştu. İftar yemeğine Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Mersin Muhtarlar Dernek Başkanı aynı zamanda Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı Ali Gülgen, Osmaniye Muhtarlar Dernek Başkanı Ali Kaman, Adana Muhtarlar Derneğinden Yasemin Özer, İrfan Kayagüç, Antakyalı muhtarlardan Ürgenpaşa'dan Emin Müftü, Altınçay'dan Ali Demi, Akevler'den Ali Polat, Esentepe'den Tuncay Yıldız, Emek'ten Mehmet Canbaz, Bağrıyanık'tan Bilal Özbey, Havuzlar'dan Mehmet Tektaş, Alazi'den Bülent Ayran, Aydınlıkevler'den Mehmet Elçi ve basın mensupları katıldı.

            Gülcü, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanlık görevini devraldığı Ali Gülgen'e hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi verdi. Federasyonun kurulduğu 2012'den beri güzel hizmetlere imza attığını belirten Mahmut Gülcü, birlik ve beraberlik içinde aldığı bu bayrağı daha ileriye taşımak amacında olduğunu ifade ederek her konuda yanlarında olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a teşekkür etti.

            Ali Gülgen'de yaptığı açıklamada Gülcü'nün bu göreve oybirliğiyle seçildiğine dikkat çekerek başarılı olacağına inandığını söyledi.

            HGC Başkanı Ahmet Yetişen'de güzel bir Ramazan akşamında muhtarlarla bir arada bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydederek, “Hatay Muhtarlar Dernek Başkanımız Mahmut Gülcü'nün aynı zamanda Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanlığına seçilmesi bizi çok mutlu etmiştir. Gülcü, genç ve dinamik bir arkadaşımız, Hayırlı olsun, çalışkan başkanımızın başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.

            Birlikte yenilen iftar yemeğinin ardından düzenlenen toplantı nezih bir ortamda sona erdi.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


18 saat, 13 dakika önce / 06.07.2015 11:14:43   

Esnafın görüşlerine önem veriyoruz

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Bohşin Mahallesi'nde Antakya Belediyesi'nce organize edilen iftar programının ardından Demirköprü Mahallesi'ne ziyaret gerçekleştirerek esnafla bir araya geldi.

             Mahalle esnafına Antakya Belediyesi hizmetlerinden memnun olup olmadıklarını soran Başkan Kimyeci, şehrin her bir köşesindeki esnafın kendileri için ayrı ayrı birer değer olduğunu bu nedenle esnafın görüşlerine çok önem verdiklerini belirtti.

            Esnafa hayırlı işler, bol kazançlar dileyen Başkan Kimyeci, mübarek Ramazan aylarını tebrik ederek Antakya Belediyesi'nce Ramazan ayına özel organize edilen programlardan bahsetti.

            Antakya Belediyesi hizmetlerinden memnuniyet duyduklarını belirten Demirköprü esnafı, ziyaretten dolayı Başkan Kimyeci'ye teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


18 saat, 15 dakika önce / 06.07.2015 11:13:26   

ATIKSULAR ARTIK ARITILACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Hatay'ın simgesi olan Asi Nehri'nin ve döküldüğü Akdeniz'in temizliği için yapılan büyük projenin yakın zamanda hayata geçeceğini belirtti.

            Samandağ'ın atık sularının kanalizasyon şebekesinden çekildiğini ve direkt Asi Nehri'ne ve oradan da Akdeniz'e arıtılmadan döküldüğünü hatırlatan Genel Müdürlük, yapılan Samandağ Atıksu Arıtma Tesisi ile bundan böyle atık suların arıtılarak doğaya bırakılacağını böylelikle kötü kokuların yanı sıra deniz kirliliğinin de ortadan kaldırılacağını bildirdi.

            Yapılan yeni atıksu arıtma tesisinin 65 bin kişi kapasiteli olduğunu ve çalışma maliyetinin 10 milyon 334 bin 575 TL olduğunu açıklayan HATSU, arıtılıp doğaya bırakılan suların Asi Nehri ve Akdeniz'in daha temiz olmasını sağlamasıyla beraber, doğal yaşamın bozulmasını, doğada yaşayan canlıların sağlığını olumsuz etkileyecek etkenlerden korunacağını belirtti.

            Samandağ Atıksu Arıtma Tesisi'nin arıttığı atık sularda bulunabilecek olası bakterilerin de çevreye yayılmasını ve sebebiyet vereceği hastalıkların da önüne geçileceğini belirten HATSU, Samandağ'da olduğu gibi diğer ilçelerde de atıksu arıtma tesisi çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

            Yapılan çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunana Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir başkanlığında başlatılan ve 15 aydır Büyükşehir'in çabalarıyla devam eden, yapımında son aşamaya gelinen Samandağ Atık Su Arıtma Tesisi'nin yakın zamanda faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi.

(Haber Merkezi)


18 saat, 15 dakika önce / 06.07.2015 11:12:39   

İl Müftülüğünden mahkûmlara moral

İl Müftülüğü tarafından Hatay Cezaevinde Kalan mahkûmlar için iftar programı düzenlendi. Programa Cezaevi Savcısı Atalay Aygeç, Cezaevi müdürü Uğur Erdoğan, İl Müftü Yardımcıları Cafer Erol ve Mehmet Emin Okuyucu, Şube Müdürleri Mehmet Yolcu ve Fahri Uçak ile Cezaevi Vaizi Yusuf Savaş katıldı.

            Programda bir konuşma yapan İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Okuyucu, Dünyanın bir imtihan yeri olduğunu, bu günlerin gelip geçici olduğunu, insanların hata yapabileceğini, önemli olanın bu hatalara tövbe edip bir daha işlememek olduğunu, Allah'ın da insanların hatalarına tövbe etmesini istediğini, içinde bulunduğumuz bu ayın hepimiz için bir fırsat olduğunu ve iyi değerlendirmemiz gerektiğini, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan bu ayın feyiz ve bereketinden azami ölçüde istifade etmemiz gerektiğini söyledi.

            İl Müftü Yardımcısı Cafer Erol'un yaptığı duanın ardından yapılan iftarla program son buldu. Ayrıca, programda cezaevi ilahi korosu da ilahi söyledi.

(Haber Merkezi)


18 saat, 18 dakika önce / 06.07.2015 11:09:39   

OVAKENT PARKI REVİZE EDİLİYOR

Antakya Belediyesi 95 mahalle genelinde parkların bakım ve onarım çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Antakya Belediyesi'nce yürütülen hizmetler kapsamında Ovakent Mahallesi'nde su deposu yanında bulunan parkta revize çalışmaları başlatıldığı bildirildi.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; Antakya Belediyesi park ve yeşil alanlar birimi şehrin 95 mahallesinde gerçekleştirdiği bakım ve onarım çalışmaları kapsamında Ovakent Mahallesi'nde bulunan parkta revize çalışmaları başlattı.

            Bordür döşeme işlemi tamamlanan parkın bundan sonraki süreçte parke taşları döşenecek, sulama sistemleri, kent mobilyaları monte edilecek, çimlendirme, bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirilerek vatandaşın hizmetine sunulacak. Antakya Belediyesi olarak şehir genelinde mevcut bulunan 95 parkın tamamını elden geçirirken, ihtiyaç durumuna göre sıfırdan revize çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

            Bu kapsamda 13 yeni park Antakya'mıza kazandırılırken, 4 parkımızın revize çalışmaları devam ediyor.

(Haber Merkezi)


18 saat, 19 dakika önce / 06.07.2015 11:08:44   

Albay Koçyiğit veda ziyaretlerine başladı

İzmir İl Jandarma Komutanlığına atanan Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit veda ziyaretlerine başladı.

            Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, İzmir İl Jandarma Komutanlığına atanması dolayısı ile Belen Kaymakam Abdulaziz Aydın'a veda ziyaretinde bulundu.

            Kaymakam Aydın, makamında kabul ettiği Albay Koçyiğit'i, 2013 yılı Haziran ayından buyana Hatay İl Jandarma Komutanı olarak yaptığı dönemde, ilimizin komşu ülke ile sınır olması dolayısıyla zor bir dönemde üstlendiği görevi, özverili ve başarıyla tamamlamasından dolayı kutlayarak, yeni atandığı İzmir ilinde de başarılarının devamını diledi.

            Albay Koçyiğit'e ziyaret anısına hediye takdiminden sonra hükümet binasından uğurladı.

(Haber Merkezi)


18 saat, 20 dakika önce / 06.07.2015 11:08:02