......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 105766
YORUM MANŞET
Biz işlemlerimizi yapalım
Biz işlemlerimizi yapalım

Biz işlemlerimizi yapalımEylül 2014 tarihinde yürürlülüğe giren 6552 İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un uygulamaya yönelik detaylarının anlatıldığı seminer organizasyonu Hatay Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Odası (SMMMO), Maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarının ve meslek mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

            Dün SMMMO toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere, İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer, Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz, Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Sosyal Güvenlik Kurumu Hatay İl Müdürü Hamit Bal, muhasebeciler ve mali müşavirler katıldı.

            Seminerin açılış konuşmasını yapan Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz; 6552 Sayılı Kanun kapsamında getirilen yapılandırmanın meslek mensuplarınca tavsif edilmediği, vergi, hak ve ödevlerinin zamanında yerine getiren mükellefler ile ödevlerini zamanında yerine getirmeyen mükelleflerin yasa ile aynı kefeye konduğunu ifade ederek; “Sıklıkla yapılan borçların yapılandırılması kanunları meslek mensuplarının yapmış olduğu işin önemini düşürmüştür. Bu uygulamalar vergi mükelleflerinin düzenli borç ödeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bu yasayla ödeyenle ödemeyen arasında dengesizlik var. Bizim 30 Kasım'la ilgimiz yok. Biz işlemlerimizi yapalım, ödeme boyutu kalsın. Beyanlarımızı verelim beklememize gerek yok.” dedi.

            Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol da yaptığı konuşmada kanunun vergi yasası kapsamında getirmiş olduğu haklardan bilgi verdi.

            Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal ise konuşmasında, kanunun SGK kapsamında getirmiş oldukları yenilikler ve yapılandırma hakkında bilgi verirken, İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer ise kanunun özellik arzeden durumlarından katılımcıları bilgilendirdi.

            Soru cevap bölümünün sona ermesine müteakip seminere katılan İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer'e Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz tarafından plaket takdim edildi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)

Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalı
Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalı

Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalıAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan sel afeti ve sonrasında zarar ziyan gören esnafa ziyarette bulundu geçmiş olsun dileklerini iletti.

            Kimyeci, ziyarette yaptığı konuşmada 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmediğini belirterek “Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım” dedi.

            Geçtiğimiz Cuma günü Antakya'da yaşanan sel afetinde belediyenin bütün birimlerini kentin ihtiyaç duyulan bölgelerine sevkini bizzat sağlayan Başkan Kimyeci, Antakya'nın ana caddelerini, selden dolayı zarar gören mahalleleri, sokakları, ev ve işyerlerini bizzat gezerek vatandaşlarla beraber oldu.

            Yaşanan sel sonrası Uzunçarşı, Kunduracılar Çarşısı, Meydan Çarşısı ve Yer altı Çarşısı'nda bulunan esnafı yerinde ziyaret eden Başkan Kimyeci, “Kentin seviye olarak düşük olan mevkilerine yağmur suları gelmektedir. Antakya'nın merkez yeri olarak bilinen Uzunçarşı ve Kunduracılar Çarşısı yaşanan afetten dolayı büyük bir tehlike atlatmıştır.

            Bunun önüne geçmek üzere alt yapı konusunda köklü düzenlemeler yapmak gerekiyor. Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım. 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmiyor. 2-3 saatlik zaman diliminde yağan yağmur sonrasında Antakyamızda bütün caddeler adeta birer dere yatağına döndü.

            Bu nedenle kentimizin alt yapısında tamamen bir ıslah çalışması gerekmektedir. Yağmur suyu kanallarında tıkanıklıklar varsa açılması gerekmektedir. Alt yapı yapılmış olsa bile ızgaraların yetersizliği nedeniyle suların kanallara tahliyesinde sorunlar yaşandı.

            Dağ mahallesindeki bütün sokaklarda, yollarda yapılmasında fayda gördüğümüz ve teşhis ettiğimiz bütün eksiklikler ile dere yataklarının temizlenmesi hususunda Büyükşehir Belediye Meclisinde gerekli girişimlerde bulunmuştuk. Büyükşehir çatısı altında Antakya'nın daha sağlıklı, daha güzel hizmet alabilmesi için alt yapı konusu ile ilgili bütün görev ve yetkiler Büyükşehir'e aittir.

            Büyükşehir'in yapması gereken çalışmalar içinde derelerin ıslahı, kanalizasyonlar çalışmaları da yer almaktadır. Bu sorumluluk paylaşımında Büyükşehir kendi üzerine düşen görevi yapması gerekir. Bizde İlçe Belediyesi olarak kendi üzerimize düşen görevi eksiksiz yapma gayreti içerisindeyiz.

            Böylesi afetlerde esnafımızın eli yüreğinde sıkıntılı olmasını arzulamıyoruz. Antakyamızın hak ettiği o güzel görünümüne kavuşması için esnafımızın da ekonomik olarak zarara uğramaması anlamında bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz.

            Bir sonraki Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında esnafımızın selden zarar ziyan görmemesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.  Bu arada selden dolayı içme sularımızda da gözlemlenen bulanıklığı da dile getireceğiz. İçme suyu hatlarının yenilenmesi yolunda talepte bulunacağız. Bütün Antakyamıza yaşanan bu afetten dolayı geçmiş olsun diyorum” dedi.

            HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin çarşı esnafına yapmış olduğu ziyaret, yağan yağmur sonrasında oluşan selde gerekli tedbirlerin alınmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek, teşekkür ettiler.

            Yaşanan sel felaketi sonrasında esnaf ziyaretinde Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz de yer aldı.

(Haber Merkezi)

ÖZBOLAT: BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALMIŞTIR
ÖZBOLAT: BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALMIŞTIR

ÖZBOLAT: BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALMIŞTIRAK Parti Grup Sözcüsü, Büyükşehir Belediye Meclisi ve Dörtyol Belediye Meclis Üyesi Av. Mustafa Özbolat

            Yasalara göre, nüfusu 50 bini geçen ilçeler ile Büyükşehir Belediyeleri seçimlere müteakip altı ay içerisinde stratejik planlarını yapmak zorunda olduğunu, Kocaeli Belediyesinden alınmış, Hatay'ın gerçeklerinden uzak, ihtiyaçlarına cevap vermeyecek bir stratejik planla karşı karşıya kaldıklarını belirterek “Bunların hepsinin iç içe olduğu ve bağlantılı olduğu nazara alındığında Büyükşehir Belediyesi yine sınıfta kalmıştır” dedi.

            AK Parti Grubu olarak Hatay'da hizmetlerin aksamaması, plansız kalmaması için komisyon raporunun oylanmasını talep ettiklerini belirten Özbolat şu açıklamalarda bulundu: “Haziran ayından itibaren Büyükşehir Belediyesi stratejik plana katkı sunabilecek devletin kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile yazışması ve meclis üyeleriyle görüşerek; katılımcı, herkesin fikrini yansıtan, Hatay'ın geleceğini şekillendirecek doğru bir plan yapması gerekiyordu. Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da, Eylül ayında meclise bir stratejik plan geldi. Kocaeli Belediyesinden alınmış, Hatay'ın gerçeklerinden uzak, ihtiyaçlarına cevap vermeyecek bir stratejik planla karşı karşıya kaldık.

            Stratejik Plan, Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Komisyon 15 belediyeye, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına yazı yazarak talep ve önerilerini aldı. Komisyon tüm çalışmasını kısa zaman zarfında tamamladı ve 26 Eylül'de raporunu sundu. Biz olağan üstü meclis oturumu beklerken maalesef Ekim ayına kaldı.

            Stratejik Palana dayalı olarak bütçe yapılması ve performanslarında buna uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. Bunların hepsinin iç içe olduğu ve bağlantılı olduğu nazara alındığında Büyükşehir Belediyesi yine sınıfta kalmıştır.

            Biz de AK Parti Grubu olarak Hatay'da hizmetlerin aksamaması, plansız kalmaması için komisyon raporunun oylanmasını talep ettik. Gündemin 27. Maddesinde de komisyon raporunun okunması ve oylanması yazıyor. Fakat burada da yine yasa, tüzük, yönetmelik yerine Sayın Lütfü Savaş'ın tarzı devreye girdi. Ben bunu oylatmıyorum dedi. Genel Sekreter stratejik planı hazırlarken hata yaptıklarını kabul ederek; “Doğru düzgün bir stratejik plan yapamadık. Fakat komisyonda fazla ayrıntıya girmiş çok fazla irdelemiş. Biz her ikisini de beğenmedik.” deyip bize idare tarafından hazırlanmış bir plan sundu. Meclis açılışında gündem dışı görüşülüp gündeme dahil edilmeyen bir konunun meclisçe görüşülmesinin hukuka aykırı olacağını belirttik ve reddettik.

            Biz Plan ve bütçe Komisyonundaki 7 arkadaşımızın titizlikle hazırladığı Stratejik Planın oylanmasında ısrar ettik. İdare de geri adım atarak uzlaşma yoluna gitti ve Genel Esaslara aykırı olmamak kaydıyla komisyonun hazırladığı rapor oybirliğiyle kabul edildi. Stratejik Palını önümüzdeki günlerde basın ve kamuoyu ile de paylaşacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

Borçlu sigortalılar için tarihi fırsat
Borçlu sigortalılar için tarihi fırsat

Borçlu sigortalılar için tarihi fırsatResmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasası ile borçlu sigortalılar için tarihi fırsat doğarken, SGK İl Müdürlüğü konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarda bulundu.

             Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda gazeteci ile dün Antakya Saklıev'de bir araya gelerek ayrıntılı bilgiler verdi.

            Torba yasa kurumun alacaklarının yapılandırılmasıyla birlikte sigortalılara bir takım yeni haklar da sağladığını belirten Bal, şu açıklamalarda bulundu: “Bu haklardan en önemlileri doğum borçlanmasının 2'den 3'e çıkartılarak toplamda borçlanılabilecek sürenin 4 yıldan 6 yıla yükseltilmesi ve sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelerde çalışan vatandaşlarımızın, sözleşme imzalanmış ülkede işe başladığı tarihin ülkemizde de tescil tarihi olarak göz önünde bulundurulmasıdır.

            Yasa, Kurumumuza borcu olan sigortalı ve işverenlerimizin prim borçlarına ait gecikme zammı ve faizlerinin silinerek yerine yıllara göre TEFE/ÜFE ve YİÜFE oranları üzerinden hesaplanan bir tutarın tahsilini ön görmektedir. Sigortalı ve işverenlerimizin Yasadan yararlanmak amacıyla, prim borcu olanların 31 Aralık 2014, GSS primi borcu olanların ise 30 Nisan 2015 tarihine kadar İl Müdürlüğümüz veya bağlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüze müracaat etmesi gerekmektedir.

            İl Müdürlüğümüzce sigortalılarımızın, gerek yapılandırma işlemlerini en kısa sürede tamamlamak, gerekse de yeni sunulan haklardan etkin bir şekilde yararlanmalarını sağlamak için; yasanın TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlamasından itibaren yoğun bir çalışma yürüttük. Hizmeti sigortalılarımıza en yakın birimden sunmak amacıyla; Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, İskenderun, Dörtyol ve Erzin ilçelerimizde kurulu Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimizi, donanım ve insan kaynağı olarak sürece hazır hale getirdik ve bu merkez müdürlüklerimizce yapılandırma işlemlerinin yapılmasını sağladık.

            Merkez Müdürlüklerimizde yapılandırma işlemlerini yapacak personelleri, sigortalılarımızın hizmet binamıza girdiğinde en kolay ulaşacağı noktaya yerleştirdik.

            Tüm tescil kütüklerini, hizmet ve işyeri dosyalarının bilgilerini güncelleyerek yapılandırma sırasında zaman kaybının önüne geçtik. Böylelikle sigortalılarımızın borçlanma işlemlerinin, müracaat edildiği anda sonuçlandırılmasını sağladık.

            Kargo, APS veya posta yoluyla gelen taleplerin sonuçlandırılması işlemlerini, ayrı bir birimden yaparak bu taleplerin de kısa sürede sonuçlanmasını sağlıyoruz.

            Evrak ve bilgi akışının hızlı bir şekilde yapılması için İlçelerimizde kurulu Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimiz ve İl Müdürlüğümüz arasında sürekli ring seferleri başlattık. Böylelikle postada geçecek süreyi ortadan kaldırdık.

            İl Müdürlüğümüzce; yapılandırma yapan birimlerle anlık bilgi alış verişi sağlayarak tıkanıklık olabilecek noktaları güçlendirmekteyiz. Ayrıca Kurum Başkanlığımızca 5510 sayılı Kanunun dördüncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanların, mevcut prim borçları ile bu borçlarını yapılandırmaları halinde ödeyecekleri taksit tutarlarının bilgilendirme amaçlı olarak görüntülenmesine imkan sağlayan program hizmete açılmıştır. Program www.sgk.gov. tr. internet adresindeki “E-SGK” bölümünde yer almaktadır.  Sorgulama T.C. kimlik numarası ile yapılmaktadır.

            Düzenlemeden yararlanmak isteyen sigortalılarımız kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüze müracaat ederek, bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilirler.  İşverenlerimiz ayrıca e-sigorta kanalıyla da müracaatta bulunabilecektir.

            Tüm hizmet merkezlerimizde sigortalılarımızın hak kaybına uğramaması için; en iyi hizmeti en kısa sürede sunacak tedbirler alınmıştır. sigortalılarımızı düzen-lemeden yararlanmala-rı için Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri-mize bekliyoruz.” dedi.

(Haber: Sadullah Ergin)

HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK GİDERİLMELİ
HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK GİDERİLMELİ

HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK GİDERİLMELİHizb-ut Tahrir adına açıklama yapan Ahmet Sapa, mevcut yasalarda cezalandırmayı öngören hiçbir madde olmamasına rağmen 500'den fazla kişi hakkında 1828 yıl ceza verildiğini belirterek haksızlık ve hukuksuzluğun giderilmesi için kamuoyu desteği istedi.

            Kamuoyunda Hizb-ut Tahrir davası olarak yakından takip edilen davalarla ilgili Hataylı üye Ahmet Sapa, açıklama yaparak mevcut yasalarda Hizb-ut Tahrir üyelerinin cezalandırılmasını öngören hiçbir madde olmadığı halde,  500'den fazla kişi hakkında toplamda 1828 yıl ceza verildiğini belirterek bu konuda haksızlığın ve hukuksuzluğun giderilmesini istedi.

            Ahmet Sapa, Yorum'a yaptığı ziyarette gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'e şu açıklamalarda bulundu:

            İslam ideolojisine dayalı siyasi bir parti olan Hizb-ut Tahrir, 1960'lı yıllardan itibaren Türkiye'de faaliyet göstermeye başlamıştır.

            Hizb-ut Tahrir, yalnızca fikri ve siyasi çalışmalar yapar, asla silahlı eylemleri benimsemez. Dolayısıyla bu yargılamalar,  hukuki olmaktan daha çok, siyasi içerikli yargılamalardır.

            Mevcut yasalarda Hizb-ut Tahrir üyelerinin cezalandırılmasını öngören hiçbir madde olmadığı halde, yüzlerce insan, binlerce yıllık cezalara çarptırılmıştır. 500'den fazla kişi hakkında toplamda 1828 yıl ceza verilmiştir.

            Sivil toplum kuruluşları, sahip oldukları konum ve üstlendikleri misyon gereği, bu hukuksuzluk karşısında en çok sesi çıkan ve tepki gösteren kurumlar olmalıdırlar. İnsanlar arasında din, dil, renk, mezhep ve ideoloji ayrımı yapmaksızın herkese eşit mesafede durarak, kendilerine atfettikleri tarafsızlık ilkesiyle hareket etmelidirler?  Yüzlerce insan, soyut gerekçeler, zorlama yorumlar ve mesnetsiz iddialarla binlerce yıl cezaya çarptırılırken, aileleri, çocukları ve sevdikleri mağdur edilirken, bu haksızlığı bugünden daha çok bu kuruluşların dile getirmesi gerekir.

             “Yargı Zulmüne Dur De!” adı altında başlatılan kampanya ile Hizb-ut Tahrir'e karşı yürütülen haksız yargılamalara ve yaşanan hukuksuzluklara son verilmesini istiyoruz.

            Bu kampanyada farkındalık oluşturma amacıyla “Yargı zulmüne durde” adlı facebook hesabı açmış bulunuyoruz.

            Kastımız, mağduru oynayıp merhamet beklemek asla değildir. Biz var olan hukuksuzlukların giderilmesini istiyoruz. Dolayısıyla mevcut sistem içinde beklentimiz adalet değil, süregelen haksızlık ve hukuksuzluğun giderilmesidir. Bu da her nerede olursa olsun, tüm insanların en tabii haklarından biridir” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

Biz işlemlerimizi yapalım

Eylül 2014 tarihinde yürürlülüğe giren 6552 İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un uygulamaya yönelik detaylarının anlatıldığı seminer organizasyonu Hatay Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Odası (SMMMO), Maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarının ve meslek mensuplarının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

            Dün SMMMO toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere, İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer, Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz, Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Sosyal Güvenlik Kurumu Hatay İl Müdürü Hamit Bal, muhasebeciler ve mali müşavirler katıldı.

            Seminerin açılış konuşmasını yapan Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz; 6552 Sayılı Kanun kapsamında getirilen yapılandırmanın meslek mensuplarınca tavsif edilmediği, vergi, hak ve ödevlerinin zamanında yerine getiren mükellefler ile ödevlerini zamanında yerine getirmeyen mükelleflerin yasa ile aynı kefeye konduğunu ifade ederek; “Sıklıkla yapılan borçların yapılandırılması kanunları meslek mensuplarının yapmış olduğu işin önemini düşürmüştür. Bu uygulamalar vergi mükelleflerinin düzenli borç ödeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bu yasayla ödeyenle ödemeyen arasında dengesizlik var. Bizim 30 Kasım'la ilgimiz yok. Biz işlemlerimizi yapalım, ödeme boyutu kalsın. Beyanlarımızı verelim beklememize gerek yok.” dedi.

            Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol da yaptığı konuşmada kanunun vergi yasası kapsamında getirmiş olduğu haklardan bilgi verdi.

            Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal ise konuşmasında, kanunun SGK kapsamında getirmiş oldukları yenilikler ve yapılandırma hakkında bilgi verirken, İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer ise kanunun özellik arzeden durumlarından katılımcıları bilgilendirdi.

            Soru cevap bölümünün sona ermesine müteakip seminere katılan İstihdam Teşvikleri Daire Başkanı Bekir Hançer'e Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz tarafından plaket takdim edildi.

(Haber&Fotoğraf: Hasan KAYA)


19 saat, 7 dakika önce / 22.10.2014 10:49:44   

MKÜ'den toplumsal barışa katkı ödülü

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen 2. Ulusal Cemil Meriç Ödülleri ve Toplumsal Barışa Katkı Ödülleri ayrım gözetmeden yapılan çalışmalar nedeniyle “Toplumsal Barışa Katkı Ödülü”ne Hatay eski Valileri, STK Temsilcileri Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen layık görüldü.

            Dün MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan ödül törenine çok sayıda davetli, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

            MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan ödül törenin de konuşan MKÜ Rektörü H. Salih Güder 22. yılın gururunu yaşadıklarını belirterek; “Binlerce yıllık tarihi dokusu ve kültürel mirasıyla, Anadolu'nun tüm renklerini bünyesinde bulunduran, ününü tüm dünyaya duyurmayı başarmış medeniyetler şehri Hatay, yüzyıllardır kardeşlik içerisinde yaşayan halkıyla, hoşgörü köklerinin dünyaya uzanan en güçlü dallarından biridir. Bünyesindeki sayısız güzellikleri, imkânları ve sevgi dolu insanıyla, İlimiz Hatay toplumsal barış için emsalsiz bir örnektir. Kendi içinde barışı sağlamış bireyler, üçüncü kişilerin sorunları ile ilgilenebilir hale gelerek topluma fayda sağlayabilirler.

            Uzlaşma atmosferi içerisinde, hukukun üstünlüğü ve bireylerin eşitliği ile kişisel haklara ağırlık vererek, ayrım gözetmeden yapılan çalışmalar, toplumu savrulmaktan kurtararak bir arada tutar ve bu noktada toplumun her kesimi sorumluluk taşımaktadır” dedi.

            MKÜ tarafından düzenlenen 2. Ulusal Cemil Meriç Ödülleri ve Toplumsal Barışa Katkı Ödülleri kapsamında Adalet eski Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Hatay eski Valisi ve Emniyet Genel Müdürü M. Celalettin Lekesiz, Hatay eski Valisi Utku Acun, ATB Başkanı M. Ali Kuseyri,  HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve bazı STK Temsilcileri de ödüle layık görüldü.

(Haber: Hasan Kaya)


19 saat, 9 dakika önce / 22.10.2014 10:48:22   

ANTAKYA BELEDİYESİ'NDEN AĞABEY BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ

Hatay'ın en büyük ilçe belediyesi konumundaki Antakya Belediyesi anlamlı bir dayanışma örneğine imza attı. 95 mahalle ve yaklaşık 350 bin nüfusa hizmet veren Antakya Belediyesi bir taraftan Antakya'da hizmetlerini aralıksız sürdürürken, diğer yandan ağabey belediyecilik anlayışıyla ilçe belediyelerine de imkânları ölçüsünde destek veriyor.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, talep doğrultusunda sokak ve cadde temizliği için çöp kamyonuna ihtiyaç duyan Belen Belediyesi'ne ihtiyaç fazlası iki adet çöp kamyonu desteği verildiğini ifade etti.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci “Kardeş bir belediyemizin destek talebini geri çevirmedik. Sosyal belediyecilik anlayışının gereğini yerine getirdik ve ihtiyaç fazlası iki kamyonu Belen Belediyemizin hizmetine verdik. İmkânlarımız doğrultusunda, bu tür dayanışma örneklerini bundan sonra da sürdüreceğiz” diye konuştu.

(Haber merkezi)


19 saat, 10 dakika önce / 22.10.2014 10:46:36   

TELEFERİĞİN ALT İSTASYONUNDA MÜZE OLACAK

Tarihi yapıların yoğun olarak bulunduğu Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan İplik Pazarı mahallesinden, Habib-i Neccar dağına yaklaşık 1150 metre uzunluğunda teleferik hattı yapmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi (HBB) ilk çalışmaları başlatmıştı. Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü teleferik çalışmalarında son gelinen aşamada projenin neden yavaşladığına dair merakla beklenen cevabı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş verdi.

            Başkan Savaş yaptığı açıklamada “Teleferiğin alt istasyonunun yerini açarken tarihi eserler bulduk, bu eserleri yerinde sergileyerek alt istasyonda bir müze yapmak istiyoruz,  teleferik projesi çalışmaları devam ediyor. 2015 yılı içerisinde hem müzenin hem de teleferiğin biteceği müjdesini verebiliriz. Teleferik projesinde alt istasyonun yerini açarken orada çok güzel tarihi eserler bulduk bu eserler Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait tarihi eserler. Teleferiğin alt istasyonunda bulunan tarihi eserleri yerinde müze yaparak sergilemek istiyoruz. Buraya gelen misafirlerimiz, şehrimizde ne kadar uzun kalırsa bizim esnafımız için o kadar iyi olur. Şehrimize gelen misafirlerimiz buradaki tarihi dokuyu, müzeyi gezsin, teleferiğe çıkıp şehri kuş bakışı izlesin, Uzunçarşı'da esnafımızdan alışveriş yapsın para bıraksın istiyoruz.

            Bu nedenle oradaki restorasyon, restitüsyon ve röleve çalışmasını yaptık. Bu çalışmayı Adana Anıtlar Kuruluna veriyoruz ve ondan sonra yapım ihalesine çıkıp istasyon altında bir müze yapacağız.

            Bölgenin tamamıyla sit alanı olması nedeniyle bu gecikmeler yaşanıyor. Burada bulunan tarihi eserler bizim yeni planlamalar yapmamıza ve zamanın uzamasına sebebiyet verdi. Bizlerin beklentisi de anıtlar kurulunun talep ettiğimiz bu değişikliklere paralel bir karar vermesi, cevap hızlı gelirse 2015 sonbaharında çalışmaları tamamlarız diye düşünüyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 11 dakika önce / 22.10.2014 10:45:55   

Tarım ve insan fotoğraf sergisi açıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nca geleneksel olarak düzenlenen, "Tarım ve İnsan" konulu 5. Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların yer aldığı 5. Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Sergisi, Prime Mall Antakya AVM de açıldı.

            Açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Denizbank Antakya Şube Müdürü Mustafa Hüto, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Lütfi Danahaliloğlu, Prime Mall AVM Müdürü Heper Kolcu, Şube Müdürleri ile İlçe Tarım Müdürleri ve personelleri katıldı.

            İl Müdürü Tüfekçi yaptığı açılış konuşmasında; “Bakanlığımızca 2009 yılında başlatılan ve her yıl düzenlenen "Tarım ve İnsan" konulu fotoğraf yarışması toplam 6 kategoride değerlendirilerek halkımızın tarım konusunda bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu yarışmalar Denizbank sponsorluğunda gerçekleştirilerek dereceye giren eserlere Bakanlığımızca çeşitli ödüller verilmektedir. Her yıl bir önceki yılın seçilen fotoğrafları değişik illerde ve zamanlarda halkla buluşturuluyor.

            Türkiye'nin değişik illerinde farklı zamanlarda Tarım ve İnsan konulu Ulusal Fotoğraf yarışmasında seçilen fotoğrafların sergilenmesi devam etmektedir.

            Bu yıl 5. si gerçekleştirilen fotoğraf sergisinde Tarım ve İnsan konularının işlendiği 70 fotoğrafı Prime Mall AVM' de 20-24 Ekim 2014 tarihlerinde sergileyerek halkımızın beğenisine ve bilgisine sunuyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 12 dakika önce / 22.10.2014 10:44:47   

Yağışlarda alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı

Bölgemizin aşırı yağışlardan olumsuz etkilenmemesi için alınması gereken önlemler ve bu önlemlerde gelinen son nokta masaya yatırıldı.

            Hatay ili Taşkın Koordinasyon Kurulu 2014 yılı 1. Dönem toplantısı Hatay Valisi Ercan Topaca başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantıda konuşan Topaca, ilgili taraflardan konuya ilişkin olarak alınması gereken tedbirlerde gelinen aşama hakkında bilgi aldı.

            Vali Topaca genel bir değerlendirme yapacaklarını söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesinden ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU)'nden yetkili arkadaşlarımız da buradalar. Her yağmurdan sonra sıkıntı çekmeme adına bir planlama yapacağız. Hepimizin yapması gereken bazı hususlar var. Yapısal anlamda bu sorunun çözümü için şu an yapımı devam eden Reyhanlı ve Karaçay barajlarının da yapılması ve hayata geçmesi gerekiyor.” dedi.

            Toplantıya DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı sunum ile devam edildi.

            Toplantıya, Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir ile İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, ilgili Şube Müdürleri ve yatırımcı kuruluşların temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)


19 saat, 13 dakika önce / 22.10.2014 10:43:46   

Defne'de okullar temizleniyor

Bölge genelindeki okullarda temizliğe ağırlık veren Defne Belediyesi temizlik işleri ekipleri, çocuklara daha hijyenik bir ortam sağlanması amacıyla çalışmalarını hızlandırdı.

            Okul bahçeleri ve yakın çevresi kapsamlı bir şekilde temizlenirken; ağaçların gelişimlerini kuvvetlendirmek ve görüntüsüne form vermek için budama çalışmaları ve otların kesilmesi işlemleri devam ediyor.

            Defne Belediyesi'nden yapılan açıklamada; Cemil Şükrü Çolakoğlu İlkokulu ve Sümerler Ortaokulu'nda yapılan temizlik ve bakım çalışmalarının periyodik olarak tüm okullar için uygulanacağı belirtildi. Ayrıca okul müdürleri ve okul aile birlikleri ile ayrı ayrı görüşmeler yaparak ihtiyaçları dinleyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ın talimatı ile okullara destek vermeye devam edileceği ifade edildi.

            Çocuklar için eğitimin yanı sıra oyun ve sosyalleşme alanı olan okullarda hijyenin sağlanması amacıyla temizlik maddeleri yardımı ile ilgili bir de kampanya hazırlığında olduklarını açıklayan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, projenin Defne İlçesindeki tüm okulları kapsayacağını belirtti.

(Haber Merkezi)


19 saat, 17 dakika önce / 22.10.2014 10:39:56   

Dingil'den Vali Topaca'ya ziyaret

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Ercan Topaca'yı ziyaret etti.

            Vali Topaca gerçekleşen ziyarette İskenderun ilçesi hakkında bilgi aldı. Tüm kurum ve kuruluşlarla ortak amacımız halkımıza hizmet etmektir diyen Topaca, “İskenderun, güçlü sanayisi ve ekonomisi ile Hatay ilimizin güzide bir ilçesidir. İlimiz ve ilçelerimizdeki kurumların koordinasyon içerisinde çalışmasıyla ilçemizi daha iyi noktalara getireceğimizi düşünüyorum. Başkanımız Seyfi Dingil'e çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

            İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise kabulünden dolayı Vali Topaca'ya teşekkür ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 18 dakika önce / 22.10.2014 10:39:20   

Enerji hizmeti kaliteli olarak verilmeli

İlimizde yaşanan elektrik kesintileri başta olmak üzere, abonelik işlemlerinde ve arıza gidermede yaşanılan sorunlar masaya yatırıldı ve çözüm önerileri dile getirildi.

            Toroslar Edaş yetkilileri Hatay Valisi Ercan Topaca'ya Abdurrahman Melek Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda, ilimizdeki faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı.

            Elektrik konusunda yaşanan sorunların, vatandaşların hayatını olumsuz etkilediğini ve bu sorunların derhal çözülmesi gerektiğini belirten Topaca, “Günümüzde enerji hizmeti vatandaşlarımızın hayat standardı için kaçınılmaz bir zorunluluk, bu hizmetin kaliteli olarak verilmesi gerekmektedir.” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 19 dakika önce / 22.10.2014 10:38:02   

KURSİYERLERE SERTİFİKALARI TESLİM EDİLDİ

2013 yılı SODES Programı kapsamında yürütülmekte olan “Yeni Bir Dönüm Noktası” adlı proje çerçevesinde 272 saatlik “Oksi Gaz Kaynakçısı” kursunu başarı ile tamamlayan 9 kursiyer ile İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanında 56 Saatlik “Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale” kursunu tamamlayan 15 kursiyere sertifikaları verildi.

            Sertifika dağıtım törenine Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Emniyet Amiri Ali Çolak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran katıldı.

            Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada; Belen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İskenderun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi arasındaki işbirliği protokolü çerçevesinde açılan kursun başarı ile tamamlandığını belirterek “Bu kursa katılan kursiyerlerin hayata atılmalarında kendilerine yeni iş imkanları sağlama fırsatı elde edecek. Günümüzde hızla değişen ve gelişen teknoloji karşısında, kurumlar olarak bu tür projeler ile iş hayatında ihtiyaç duyulan donanımlı ve kalifiye eleman sayısını arttırmanın hedeflendiğini, yine ilçemizin yerleşim yerleri itibari ile orman arazisi ile iç içe olması ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan orman yangınları gözönünde bulundurularak,  kırsal alanda ihtiyaç duyulan eleman ihtiyacına katkı sağlaması amacı ile Kaymakamlık desteğinde “Orman ve Kırsal Alan Yangınlarına Müdahale” kursu düzenlenmesi sağlandı.” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 20 dakika önce / 22.10.2014 10:37:13