......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 187552
YORUM MANŞET
CAMİLER, KÂBE’NİN YERYÜZÜNDEKİ ŞUBELERİ
CAMİLER, KÂBE’NİN YERYÜZÜNDEKİ ŞUBELERİ

 CAMİLER, KÂBE’NİN YERYÜZÜNDEKİ ŞUBELERİHatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, “Kâbe’nin yeryüzündeki şubeleri, Allah’ın evleri olan camilerimiz, Müslümanlığımızın ve istiklalimizin simgesi olarak yükselen huzur, bilgi, birlik ve ibadet mekânlarımızdır” dedi.

İl Müftüsü Kavillioğlu, dün il müftülüğünde Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlediği toplantıda “Bu bağlamda bu yıl dinimizin ilk emri olan “Oku!” kapsamında Cami huzur, kitap bilgi dolu, Sen de gel, sen de oku.” sloganıyla” “cami ve kitap” şeklinde belirlenmiş ve bu tema ile ilgili çeşitli programlar tertip edilmiştir” dedi.

Bu hafta münasebetiyle düzenlenen etkinliklerle toplumsal bir farkındalık ve ortak bir bilinç oluşturulması hedeflenmektedir diyen İl Müftüsü Kavillioğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Camiler Haftasının son yıllarda belirli bir tema etrafında kutlanması, bir yandan camilerimizin fiziki şartlarının yeniden gözden geçirilmesi yönünde önemli çalışmalar başlatılmasına, diğer yandan da engelli, çocuk, genç, kadın gibi farklı toplum kesimlerinin camiyle daha fazla buluşabilmesi için kampanyalar düzenlenmesine vesile olmuştur. Bu bağlamda bu yıl dinimizin ilk emri olan “Oku!” kapsamında Cami huzur, kitap bilgi dolu, Sen de gel, sen de oku.” sloganıyla” “cami ve kitap” şeklinde belirlenmiş ve bu tema ile ilgili çeşitli programlar tertip edilmiştir. Özellikle 3 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 10.00 da Habib-i Neccar Camiinde tertip edilen haftanın açılış programına ve 5 Ekim 2016 Çarşamba günü saat: 16.30 da Antakya Kültür Merkezinde belirlenen tema çerçevesinde düzenlenen konferans programına tüm halkımızı bekliyoruz.

Bilgi, insanlığın yolunu aydınlatan, hayatın ve ebedi yurdun hakikatini gösteren ve insanlığa her alanda rehberlik eden çok değerli bir hazinedir. Onun içindir ki, hayat kitabımız Kur’an, “oku” ile başladı. Oku ile başlayan Kerim Kitap, “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diye çağlar öncesinden insanlığa haykırdı; bilginin, ilmin, insanlık için vazgeçilmez olduğunu gündeme taşıdı. Kerim Kitabımızın mesajlarıyla müzeyyen kılınmış Efendimiz (s.a.s) de, ilme talip olanlara Allah’ın cennete giden yolu kolaylaştıracağını müjdeledi.

İnsanlık, zamanla zenginleşme ve tabiata hükmetme noktasında bilginin gücünü keşfetti. Ancak kimileri, zaman zaman bilginin gücünü ve etkisini insanlığın hayrına değil, şerrine kullanmayı yeğledi.

Kıyıya vuran günahsız minik bedenler, bize insanlığın vicdanının can çekiştiğini haykırmaktadır. Okul bahçelerini şenlendirmesi gereken sesler, okyanusun ıssız sularında imdat çığlıklarına dönüşmektedir.

Bütün bu yaşananlar, insanlık ailesi olarak yaratılış amacımızı yeniden idrak etmemizi; neyi, niçin ve hangi amaçla öğrenip hayatımıza yansıttığımızı düşünmemizi gerekli kılmaktadır. Unutmayalım ki; bilhassa bugün İslam coğrafyasındaki olumsuzlukların sona ermesi ve inananlar olarak dünyaya yeni medeniyetler takdim edebilmemizin yolu, İslam’ın ilme verdiği önemi iyi kavramak ve bunu hayata yansıtabilmekten geçmektedir. Bu hususta yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizin ilim, irfan, hikmet ve ahlakla mücehhez, çevresine, topluma ve insanlığa faydalı bireyler olarak yetişmelerinde gençlerimize, ailelerimize ve öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

Bu vesileyle, mescid ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde deruhte edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün kardeşlerimin Camiler Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum. O (cc), minarelerimizden yükselen yüce daveti ve namazın aydınlığını ülkemizin üzerinden eksik etmesin.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

HGC’DEN VALİ ERDAL ATA’YA ZİYARET
HGC’DEN VALİ ERDAL ATA’YA ZİYARET

 HGC’DEN VALİ ERDAL ATA’YA ZİYARETHatay Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ve üyeleri, Hatay Valiliğine atanan Erdal Ata’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

Hatay Valisi Erdal Ata, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, yönetim kurulu üyeleri Zafer Sarı, Sadullah Ergin, Cemil Yıldız, Rahmi Vardı ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Ziyarette, cemiyetin faaliyetlerini ve üyelerini anlatan HGC Başkanı Ahmet Yetişen Vali Ata’ya plaket takdiminde bulundu.

Basın mensuplarıyla tek tek ilgilenen Vali Ata “Cemiyet üyelerimiz ve siz basın mensuplarıyla beraber olmak güzel, hepiniz hoş geldiniz’’ diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Ata ve Basın mensupları arasında hoş ve samimi geçen ziyarette Vali Erdal Ata şu konulara değindi: “Değerli basın mensupları Hatay’da ikinci haftam bir taraftan şehri tanımaya, bilgiler almaya çalışıyor, diğer yandan da sizin gibi değerli Hataylı dostlarla tanışmak adına misafir ağırlıyorum.

Hatay Tarih boyunca birçok medeniyetlere öncülük yapmış, bir yandan çan sesi duyulurken, bir yandan Havradan ya da Camiler gelen seslerle bütünleşmiş eşi bulunmaz bir şehir.

Böyle bir şehrin kıymetini bilmemiz, huzur, birlik beraberlik ve kardeşçe yaşamaya devam etmek için sizlere ve bize çok iş düşüyor.

Ben kendi adıma Hatay için elimden gelen hizmeti vereceğimin sözünü veriyorum, siz basın mensuplarından da ricam, ilkelerinize sadık kalarak doğru, tarafsız ve objektif haberler yapmanızdır.

Görev yaptığım hiçbir yerde din, dil, ırk ayrımı yapmadım yapmayacağımda sizden de aynı hassasiyeti bekliyorum.’’ diyerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkürlerini ileten Başkan Yetişen ise Vali Ata’ya yeni görevinin hayırlı olsun temennisinde bulundu.

(Haber: A.Vahit Güraslan)

BELİRSİZLİK ACİLEN GİDERİLMELİ
BELİRSİZLİK ACİLEN GİDERİLMELİ

BELİRSİZLİK ACİLEN GİDERİLMELİEğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, açığa alınan öğretmenlerle ilgili belirsizlik acilen giderilmelidir dedi.

Eğitim-öğretim hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için öğrencileri öğretmensiz bırakmayacak tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir diyen Başkan Bayrakdar, açıklamasına şöyle devam etti: “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan komisyon çalışmaları sonucunda 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Haklarında açığa alma/görevden uzaklaştırma tedbiri uygulanmasına rağmen kamu görevinden çıkarılmayan bir kısım eğitim çalışanı da halen açıkta olup bunların büyük kısmı hakkında hâlihazırda herhangi bir inceleme ve/veya soruşturma yapılmamıştır.

Bakanlığın yaptığı bu çalışmaların yanında valiliklerde kurulan komisyonlar marifetiyle de açığa alma/görevden uzaklaştırma işlemleri yürütülmüş, ancak bu işlemlerin ve belirlenen kıstasların birbirinden çok farklı uygulamalar olduğu, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmadığı gözlemlenmiştir. Hatta açığa alınma işlemi gerçekleştirilmemiş kamu çalışanları için bile bir takım idari tedbirlerin yürütüldüğü belirlenmiştir.

Gelinen noktada, 672 sayılı KHK ile 28 binin üzerinde öğretmenin görevine son verilmiş, diğer taraftan 10 binin üzerinde öğretmen FETÖ/PDY ile mücadele çerçevesinde açığa alınmış/görevden uzaklaştırılmıştır.

Bu durum beraberinde büyük bir öğretmen açığı/eksik istihdam ortaya çıkarmıştır. Kamu görevinden çıkarma ve açığa alma işlemlerinin eğitim-öğretim yılı başlangıcı öncesinde gerçekleştirilmesinin, söz konusu işlemler nedeniyle eğitim hizmetlerinin yürütülmesinde doğan olumsuz sonuçların telafisi noktasında eğitim-öğretimi zora soktuğu açıktır.

Eğitim-öğretim hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için öğrencileri öğretmensiz bırakmayacak tedbirlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.

Nitekim Millî Eğitim Bakanlığı’nca Tunceli ilinde çalışan ve haklarında görevden uzaklaştırma kararı verilen 504 öğretmen ve kamu çalışanından 419’u valilik açıklamasında yer aldığı haliyle ‘eğitim-öğretime verilen önem ve eğitim öğretimin aksatılmaması’ gerekçesiyle görevlerine iade edilmiştir. Bu hassasiyetin Türkiye genelindeki eğitim-öğretimin aksamaması için de gösterilmesi gereklidir.

Bu doğrultuda haklarında açığa alınma/görevden uzaklaştırma işlemi tesis edilen öğretmenlerden haklarında herhangi bir adli soruşturma/kovuşturma ve/veya idari soruşturma/inceleme yürütülmeyenlerin görevlerine iade edilmesi, masumların daha fazla mağdur edilmemesi, eğitimin verimliliği ve devamlılığı açısından elzemdir.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATDEF’ten Vali Erdal Ata’ya hoş geldin ziyareti
HATDEF’ten Vali Erdal Ata’ya hoş geldin ziyareti

 HATDEF’ten Vali Erdal Ata’ya hoş geldin ziyaretiATA: HATAY ÖZELLİKLİ BİR KENT

İlimize bir süre önce atanarak göreve başlayan Hatay Valisi Erdal Ata’ya hoş geldin ziyaretleri çerçevesinde ilimizin en güçlü STK’larından biri olan Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekleri Federasyonu (HATDEF) yönetimi ziyarette bulundu.

Valilik makamında gerçekleşen ziyarete HATDEF Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu, yönetim kurulu üyeleri Kenan Güngör, Osman Mesçi, Gül Ergüder, Ömer Gürbüz, Sadullah Ergin, Şükrü Kanatlı, Ali Genç, Atilla Sahillioğlu, Mehmet Yıldırım, Bekir Karabacak, Hasan Ali Kalay, Yusuf Perişan, Ahmet Davut ve Mete Güneşer katıldı.

Konuklarını kapıda ilgiyle karşılayan Hatay Valisi Erdal Ata, HATDEF yönetimiyle Hatay iliyle ilgili samimi sohbette bulundu. Konuklarının yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ata, Hatay ilinin özellikli bir kent olduğunu vurgulayarak ilimizde tüm vatandaşların birinci sınıf vatandaş olduğunu belirtti.

Hatay’da farklı din, mezhep ve kültüre sahip insanların barış ve hoşgörü içinde yaşadığına dikkat çeken Vali Erdal Ata, “Bu birlik ve beraberliği bozmak isteyenler çıkacaktır. İşte bu noktada sivil toplum kuruluşlarının çabası büyük önem arz etmektedir. Hatay’da tüm vatandaşlarımız birinci sınıf vatandaştır. Hatay ilini bir bütün olarak görüyoruz. Hataylı vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verebilmek için kamu kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak zorundayız” dedi.

Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdurrahman Taşçıoğlu’da Vali Ata’ya hoşgeldiniz dileklerini ileterek yeni görevinde başarılar diledi. Yönetim kurulu üyelerini tek tek tanıtmasının ardından Taşçıoğlu ziyarette yaptığı konuşmada STK’ların önemine değinerek HATDEF olarak Hatay’ın mozaiğini, özelliğini, güzelliğini oluşturduklarını ifade etti.

HATDEF’in 102 dernekle vatan sevgisi içinde, milli ve manevi değerlere bağlı, devletin ve milletin yanında bir kuruluş olduğunu belirten Başkan Taşçıoğlu, iç ve dış düşmanların ülke içinde yapmaya çalıştıkları oyunları birlikte bozma kararlılığında olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından HATDEF yönetim kurulu üyesi Bekir Karabacak tarafından işyerinde hazırladığı taş mozaikten yapılmış Osmanlı Tuğrası tablosunu Hatay Valisi Erdal Ata’ya takdim etti.

(Yorum Haber Merkezi)

Belediyelerin ihmal faturasını vatandaşlar ödüyor
Belediyelerin ihmal faturasını vatandaşlar ödüyor

 Belediyelerin ihmal faturasını vatandaşlar ödüyorGeçtiğimiz günlerde Antakya’ya yağan aşırı yağışlarda ne yazık ki acı faturayı yine vatandaşlar ödedi.

Gerek Hatay Büyükşehir Belediyesinin gerekse Antakya Belediyesinin hizmet noktasında yapmış olduğu altyapı yetersizliği nedeniyle yüzlerce ev ve işyerini sular bastı.

İhmal ve yetersiz altyapı sonucu Antakyalı vatandaşlar mağdur oldu. Yağan aşırı yağmurların etkisiyle ev ve işyerlerine doluşan sular, maddi hasarlar oluşturdu.

Bu arada Saraykent girişi Ufuk Petrol yanında ki caddeden geçmekte olan araçlar, daha önce kazılan ve kapatılmayan çukurlara düştü. Yarım metre eninde bir metre derinliğinde çukurun oluştuğu caddeden geçen çok sayıda aracın tekeri çukura düştü.

Antakya Belediyesinin sorumluluk alanında caddede ihmaline tepki gösteren vatandaşlar, yolların çukurlarını asfalt yapmayan ve gerekli hizmeti gerçekleştirmeyen belediye yetkililerini kınadılar.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)

CAMİLER, KÂBE’NİN YERYÜZÜNDEKİ ŞUBELERİ

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, “Kâbe’nin yeryüzündeki şubeleri, Allah’ın evleri olan camilerimiz, Müslümanlığımızın ve istiklalimizin simgesi olarak yükselen huzur, bilgi, birlik ve ibadet mekânlarımızdır” dedi.

İl Müftüsü Kavillioğlu, dün il müftülüğünde Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla düzenlediği toplantıda “Bu bağlamda bu yıl dinimizin ilk emri olan “Oku!” kapsamında Cami huzur, kitap bilgi dolu, Sen de gel, sen de oku.” sloganıyla” “cami ve kitap” şeklinde belirlenmiş ve bu tema ile ilgili çeşitli programlar tertip edilmiştir” dedi.

Bu hafta münasebetiyle düzenlenen etkinliklerle toplumsal bir farkındalık ve ortak bir bilinç oluşturulması hedeflenmektedir diyen İl Müftüsü Kavillioğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Camiler Haftasının son yıllarda belirli bir tema etrafında kutlanması, bir yandan camilerimizin fiziki şartlarının yeniden gözden geçirilmesi yönünde önemli çalışmalar başlatılmasına, diğer yandan da engelli, çocuk, genç, kadın gibi farklı toplum kesimlerinin camiyle daha fazla buluşabilmesi için kampanyalar düzenlenmesine vesile olmuştur. Bu bağlamda bu yıl dinimizin ilk emri olan “Oku!” kapsamında Cami huzur, kitap bilgi dolu, Sen de gel, sen de oku.” sloganıyla” “cami ve kitap” şeklinde belirlenmiş ve bu tema ile ilgili çeşitli programlar tertip edilmiştir. Özellikle 3 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 10.00 da Habib-i Neccar Camiinde tertip edilen haftanın açılış programına ve 5 Ekim 2016 Çarşamba günü saat: 16.30 da Antakya Kültür Merkezinde belirlenen tema çerçevesinde düzenlenen konferans programına tüm halkımızı bekliyoruz.

Bilgi, insanlığın yolunu aydınlatan, hayatın ve ebedi yurdun hakikatini gösteren ve insanlığa her alanda rehberlik eden çok değerli bir hazinedir. Onun içindir ki, hayat kitabımız Kur’an, “oku” ile başladı. Oku ile başlayan Kerim Kitap, “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diye çağlar öncesinden insanlığa haykırdı; bilginin, ilmin, insanlık için vazgeçilmez olduğunu gündeme taşıdı. Kerim Kitabımızın mesajlarıyla müzeyyen kılınmış Efendimiz (s.a.s) de, ilme talip olanlara Allah’ın cennete giden yolu kolaylaştıracağını müjdeledi.

İnsanlık, zamanla zenginleşme ve tabiata hükmetme noktasında bilginin gücünü keşfetti. Ancak kimileri, zaman zaman bilginin gücünü ve etkisini insanlığın hayrına değil, şerrine kullanmayı yeğledi.

Kıyıya vuran günahsız minik bedenler, bize insanlığın vicdanının can çekiştiğini haykırmaktadır. Okul bahçelerini şenlendirmesi gereken sesler, okyanusun ıssız sularında imdat çığlıklarına dönüşmektedir.

Bütün bu yaşananlar, insanlık ailesi olarak yaratılış amacımızı yeniden idrak etmemizi; neyi, niçin ve hangi amaçla öğrenip hayatımıza yansıttığımızı düşünmemizi gerekli kılmaktadır. Unutmayalım ki; bilhassa bugün İslam coğrafyasındaki olumsuzlukların sona ermesi ve inananlar olarak dünyaya yeni medeniyetler takdim edebilmemizin yolu, İslam’ın ilme verdiği önemi iyi kavramak ve bunu hayata yansıtabilmekten geçmektedir. Bu hususta yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizin ilim, irfan, hikmet ve ahlakla mücehhez, çevresine, topluma ve insanlığa faydalı bireyler olarak yetişmelerinde gençlerimize, ailelerimize ve öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

Bu vesileyle, mescid ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde deruhte edilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün kardeşlerimin Camiler Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum. O (cc), minarelerimizden yükselen yüce daveti ve namazın aydınlığını ülkemizin üzerinden eksik etmesin.” dedi.

(Haber: A.Vahit Güraslan)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:43:00   

VALİ ATA, CHP HEYETİNİ KABUL ETTİ

Hatay Valisi Erdal Ata CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur ve ilçe başkanlarının aralarında bulunduğu heyeti Valilik Abdurrahman Melek Toplantı Salonu’nda kabul etti.

Ziyarette konuşan Hatay Valisi Erdal Ata siyasi partilerin demokrasilerin vazgeçilmez unsurları olduklarını belirterek, “Görev yaptığımız her yerde ilişkilerimizin iyi olması için azami gayreti gösteriyoruz. İnşallah burada da görev yaptığımız süre zarfında iktidarıyla, muhalefetiyle yaşanan sürecin hassasiyetini de dikkate alarak ilimizin sorunlarının çözümü konusunda el birliği içerisinde çalışacağız. Kentimizin barış ve huzur ortamının korunması, kardeşlik ikliminin devam ettirilmesi için üzerimize ne düşüyorsa yapma gayreti içerisinde olmaya devam edeceğiz. Sizlerden de ricamız bizlere yardımcı ve destek olmanızdır.’’ dedi.

CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur ise kabulünden dolayı Vali Ata’ya teşekkür ederek yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

(Haber Merkezi)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:42:08   

RESTORE EDİLEN SAĞLIK EVİ HİZMETE AÇILDI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmet denetimlerini Suvatlı Mahallesi’nde sürdürdü.

Suvatlı Mahallesi’ndeki Sağlık Evinin yenileme çalışmalarının tamamlandığını belirten Başkan Kimyeci; “Suvatlı Mahallemizdeki Sağlık Evi’nde revize çalışması gerçekleştirdik. Böylece Suvatlı Mahallesi’nde ihtiyaç duyulan sağlık hizmetini vatandaşımızın ayağına kadar götürerek mahalle halkının rahat bir şekilde sağlık hizmeti almasına katkımız oldu. Vatandaşlarımız için her türlü hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Revize ettiğimiz Sağlık Evi Suvatlı Mahallesi’ne hayırlı olsun.” dedi.

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci hizmet denetimleri programı kapsamında Suvatlı Mahallesi’nde yapımı tamamlanan yeşil alan çalışmasında incelemelerde bulundu.

Suvatlı Mahallesi’nde tamamlanan yeşil alanı ziyaret eden Başkan Kimyeci; “Suvatlı Mahallesi’nde ihtiyaç duyulan yeşil alan çalışmalarımızı tamamladık. İçinde oyun parkı bulunan hem çocukların rahatça oynayabilecekleri, hem de ailelerin hoşça vakit geçirebilecekleri bir yeşil alan kazandırmış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Mahalle sakinlerine hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Başkan Kimyeci’ye ziyaret sırasında Başkan Yardımcısı Hikmet Hatunoğlu, Suvatlı Mahalle Muhtarı Ali Durgun ve daire müdürleri eşlik etti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:38:59   

İSTE’NİN HEDEFLERİ ÖĞRENCİLERE ANLATILDI

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu 1.Sınıf Öğrencileri Oryantasyon toplantısında bir araya geldi.

İSTE Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik 1. Sınıf Öğrencilerine İSTE’yi tanıtmak ve Teknoversite manifestosu hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen toplantıda Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdür V. Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Ateş ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Turizm Bölümü Başkan V. Ayhan Varol Bayer, İSTE’nin vizyonu, web sayfası, sunduğu imkânlar, Teknoversite Günleri yanı sıra İSTE TTO, akademik takvim, mevzuat ve İSTE’nin hedefleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

İSTE’yi tercih ettikleri için öğrencilere teşekkür eden Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdür V. Alpaslan Ateş; “İSTE’nin en yeni öğrencileri olarak aramıza hoş geldiniz. İSTE hayatınızı şekillendireceğiniz yeni bir dünya. Amacımız buradan sizleri en donanımlı bir şekilde mezun edip, iyi bir şekilde iş hayatına hazırlamak. Sizlerden iki isteğimiz var. İSTE’yi sahiplenin, ikinci olarak ise yaşadığınız sıkıntıları, problemleri bizlere bildirin ki, işbirliği içerisinde sorunlara en kısa yoldan çözüm bulalım. İSTE’nin misafirleri değil yeni sakinlerisiniz” dedi.

İSTE’nin yeni müfredatı hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Bölüm Başkan V. Ayhan Varol Bayer “Üniversitemize baktığımızda 75 farklı ilden 2500 yeni öğrencinin İSTE ailesine katılmayı tercih ettiğini görüyoruz.  Üniversitemizin amaçlarından birisi Teknolog yetiştirmektir. Teknolog demek teknoloji hakkında bilgi sahibi olmak ve edinilen bu bilgiyi pratik hayatta kullanabilmektir.  Bu bağlamda “Teknoloji Okuryazarlığı” ismi ile müfredatımıza yeni bir ders ekledik. Bunun dışında İSTE’yi anlatacak olursak, Üniversitemiz her sene “Teknoversite Günleri” düzenlenmekte.  Bu sene sizler için okulumuzu ana kampüse taşıdık. Üniversitemizin kampüsü canlanmaya başladı, bunlar başlangıç adımları olup ilerleyen dönemlerde daha da gelişecektir. Örneğin bisiklet yolları, çipli kimlikler, ilerleyen dönemde yapılması planlanan raylı sistem vb. gibi. Üniversitemizin web sitesinde bulunan akademik takvimden ders kaydı, ders ekle-bırak, yarıyıl sonu sınav tarihleri vb gibi bütün faaliyetlerin tarihlerine bakabilirsiniz. İSTE ailesine hoşgeldiniz” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:38:31   

ÇÖP FABRİKASINA KAPSAMLI DENETİM

Hatay halkının sağlıklı ve temiz bir kentte yaşaması için yoğun çaba harcayan Hatay Büyükşehir Belediye (HBB), İskenderun ilçesinde vatandaşlardan gelen çöp toplama araçlarından sızan kirli su ve kötü koku şikâyetleri üzerine ilçe belediyesinin sorumluluğunda bulunan çöp fabrikasında denetim gerçekleştirdi.

HBB Zabıta Daire Başkanlığı’na iletilen şikâyetler üzerine harekete geçen 3. Bölge Zabıta Şube Müdürlüğü, HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve HATSU bünyesinde görevli çevre mühendisleri ile birlikte çöp fabrikası ve çevresinde inceleme yaptı.

HBB yetkilileri tarafından çöp sahası, çöp sızıntı suyu sahası ve kompozit ünitelerinde gerçekleştirilen denetimler sonucunda, kaynaklanan kokunun ve çöp sızıntı sahasında oluşan gazın, yine çöp sızıntı havuzunda çöplerin birikmesiyle oluşan sudan kaynaklandığı ve bu kokunun rüzgârın etkisiyle çevreye yayıldığı tespit edildi.

Halk sağlığını tehdit ederek çevreye zarar veren çöp gazlarının yayılmasını önlemek için döşenen gaz toplama borlarının daha sık döşenmesi ve çöp sızıntı suyunun bekletilmeden kısa sürede arıtılması konusunda uyarılar yapıldı.

Aynı zamanda yapılan denetimlerde, çöp toplama araçlarının çöp aktarma istasyonuna ulaşımı sırasında akıttığı suyun kötü kokuya sebep verdiği belirlenerek cezai işlem uygulandı.

(Haber Merkezi)

al'>(Haber Merkezi)

 


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:37:36   

HBB PERSONELİNE SOSYAL MEDYA SEMİNERİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, belediye personellerini sosyal medya mecralarına dair konularda bilgilendirmek üzere ‘Z Kuşağı ve Sosyal Medya Eğitimi’ isimli bir seminer düzenledi. HBB Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen sosyal medya kullanımına ilişkin istatistiki bilgilere ve kullanım alışkanlıklarına dair bilgilerin paylaşıldığı eğitim seminerine çok sayıda HBB personeli katılım gösterdi.

HBB çalışanları, yönetim danışmanı, eğitmen ve denetçi Cemal Erdem’in sunumuyla gerçekleşen ‘Z Kuşağı ve Sosyal Medya Kullanımı’ isimli eğitime yoğun ilgi gösterdi.

Sosyal medyanın kullanımının her geçen gün arttığını ve milyarlarca insanın çeşitli paylaşım ağlarına üye olarak vaktinin çoğunu bu mecralarda harcadığını ifade eden Erdem, sunumunda Türkiye’ye ve Dünya’ya dair kullanıcı istatistiklerini paylaştı. Sosyal medya kullanımının çok küçük yaşlarda başladığına dikkat çeken Erdem, insanların fark edilmek, bilgiye kolay ulaşmak ve paylaşımda bulunmak amacıyla sosyal paylaşım sitelerine üye olduklarını belirtti.

HBB İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, personellerin bilinçlendirilmesi ve hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik eğitim seminerlerinin devam edeceği bildirildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:36:56   

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki

YAŞLILARIMIZI KİMSEYE MUHTAÇ ETTİRMEMELİYİZ

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, 1 Ekim 2016 Dünya Yaşlılar Günü  nedeniyle yaptığı açıklamada “Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir” dedi.

İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır diyen Tiryaki, yYaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için sağlık sorunlarından korunmak gerektiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Doğum oranlarının düşmesi, teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına bağlı olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık oluşturmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.   Ülkemizde yaşlı nüfus (65 ve üstü) 2014 yılında %8 iken 2015 yılında %8,2 ye yükselmiştir. Ülkemizde yaşlı nüfusun, diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında, daha yüksek bir artışa sahip olduğu görülmektedir. 2014 yılında toplam nüfusun artış hızı ‰13,3 iken yaşlı nüfusun artış hızı  ‰ 49,9 olmuştur.

Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.

Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımızın ve Müdürlüğümüzün çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir.  Hastalıkların ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir. Korunmak için başlıca üç ilke; yeterli ve dengeli beslenmek, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapmak, alkol ve sigara kullanımından uzak durmak.

Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak için başlamak dileğiyle” dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:35:59   

HGC HEYETİNDEN GAZETECİ SOLAK’A ZİYARET

Bir süre önce talihsiz bir trafik kazası geçiren Hatay Güney Rüzgârı Dergisi sahibi gazeteci Mehmet Ali Solak’a Hatay Gazeteciler Cemiyeti heyeti adına geçmiş olsun ziyaretinde bulunuldu

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin, HGC üyesi gazeteciler Talip Köleoğlu, Muhammed Ali Çayırcık, Hasan Hamderi ve Sema Sarı, geçtiğimiz günlerde Konya yakınlarında ailesiyle birlikte geçirdiği trafik kazası sonrasında bel kemiği kırılan Usta Gazeteci Mehmet Ali Solak’ı evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundular.

HGC heyetinin ziyareti Usta gazeteye moral verdi. Mehmet Ali Solak ve ailesinin yaşamış olduğu trafik kazasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Allah bir daha böyle bir olay yaşatmasın diyerek Solak ve aile bireylerine geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Gazeteci dostlarını yanında görmekten son derece mutlu olduğunu ifade eden usta gazeteci Mehmet Ali Solak’ta ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek gazeteci arkadaşlarının arasına dönmeyi ümit ettiğini belirtti.

(Yorum Haber Merkezi- Fotoğraf: Talip Köleoğlu) 


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:35:22   

DEFNE BELEDİYESİ’NDEN OKULLARA DESTEK

Defne Belediyesi, parklar ve bahçelerde haşereye karşı yıl boyunca sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarının yanı sıra ilkokul, ortaokul ve liselerde de haşerelere ve hastalıklara karşıda ilaçlama çalışması yapıyor.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte okullardaki lavabo ve tuvaletlerde de dezenfeksiyon çalışmalarını Defne Belediyesi Veteriner işleri müdürlüğü ekipleri;  Öğrencilerin daha hijyen bir ortamda eğitim görmelerini hedefliyor.

Defne Belediyesi haşerelere karşı uygulanan rutin ilaçlama çalışmalarının dışında okullarda hasatlıklara neden olan virüs bakteri ve mantarlara karşıda önlemler alıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman “Defne Belediyesi olarak ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmalarımızı yıl boyu sürdüreceğiz, okullarımızdan gelen talep doğrultusunda çocuklarımızın daha sağlıklı bir ortamda eğitimlerini sürdürmelerine olanak sağlamak için ekiplerimiz okullarımızı öncelikli yerler kapsamında değerlendiriyorlar “dedi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:34:45   

ÖĞRETMENİNDEN VALİ ATA’YA ZİYARET

Emekli Felsefe Öğretmeni Ucuf Fen, öğrencisi Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Ata, ‘’Çok kıymetli hocamın bizleri ziyaret etmesinden dolayı onur duydum. Bizlerin yetişmesi ve bugünlere gelmesinde tüm öğretmenlerimiz gibi kendilerinin de önemli katkıları olmuştur. Kendisine bu nazik ziyaretinden dolayı şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.

Hatay Valisi Erdal Ata’nın Sivas Lisesi’ndeyken öğrencisi olduğunu dile getiren Ucuf Fen ise, Vali Ata’nın çok önceki dönemlerden beri yaptığı çalışmaları takip ettiğini ve başarılı çalışmalarının artarak devam edeceğine inandığını belirterek yeni görevinin Hatay’a ve tüm ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ziyaretin anısına emekli öğretmen Ucuf Fen, pyrography tekniği ile yaptığı Vali Ata’nın portresini hediye etti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 4 saat önce / 30.09.2016 10:33:57