......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 136707
YORUM MANŞET
Depremde vatandaşlar sokağa döküldü
Depremde vatandaşlar sokağa döküldü

 Depremde vatandaşlar sokağa döküldüAkdeniz Mersin Körfezi açıklarında meydana gelen 5,0 şiddetindeki deprem Antakya'da hissedildi.

            Akdeniz Mersin Körfezi açıklarında 5.0 büyüklüğündeki depremin hissedildiği Antakya'da vatandaşlar gece saatlerinde sokaklara döküldü.

            Vatandaşlar uzun süre sokaklarda beklerken, ilk belirlemelere göre deprem, can kaybı ve yıkıma yol açmadı. Sarsıntıyla uykularından uyanan vatandaşlar büyük korku yaşadı. Sokağa çıkan vatandaşlar depremin büyük olmadığını öğrenince rahat bir nefes alırken Hatay'da herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.

            T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre saat 01.00'de merkez üssü Mersin Körfezi açıklarında 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Mersin, Adana, Hatay ve Gaziantep'te de hissedildi.

            Yer kabuğunun 22,2 km. altında gerçekleşen deprem sonrası AFAD Adana'nın yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 3G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak olumsuz herhangi bir ihbarın olmadığı tespit edildi.

(Haber Merkezi)

Kentsel dönüşüm başlıyor
Kentsel dönüşüm başlıyor

 Kentsel dönüşüm başlıyorÇevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye genelinde başlatmış olduğu ve deprem bölgelerinde risk taşıyan konutların yeniden inşa edilmesi üzerine hazırlanan “Kentsel Dönüşüm” projesi Antakya Belediyesi tarafından hayata geçiriliyor.

            Aylık olağan basın toplantısında konuşan Antakya Belediye Başkan İsmail Kimyeci, kentsel dönüşümde son aşamaya geldiklerini vurgulayarak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Antakya ilçemizde bulunan Emek ve Aksaray mahallelerini kapsayan 350 dönümlük bölge riskli alan ilan edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan verilen yetki ile Antakya ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu alanda kentsel dönüşüm sürecini başlattık.

            Kentsel dönüşüm ile Antakyamız içerisinde bulunan riskli alanlar yeniden yapılandırılacak. 350 bin m2 alandan oluşan Emek ve Aksaray mahallelerimizde başlattığımız Kentsel Dönüşüm Projemiz start aldı. 2015 yılı içerisinde kamulaştırma çalışmalarının tamamlanması amaçlanıştır. Kentsel Dönüşüm Projesinin, 2016 yılının ilk aylarında ilk kazması vurularak, kentsel dönüşüm Antakyamıza yeni bir çehre kazandıracaktır.” dedi

            Başkan Kimyeci Kentsel Dönüşüm çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini belirttiği konuşmasının devamında 2. etap çalışmalar olan eylem planının hazırlanması, nazım imar planı ve uygulama imar planı ön taslaklarının hazırlanması, kentsel tasarım projesinin (ön proje) hazırlanması ve matematiksel ve finansal modelinin oluşturulması aşamalarının da tamamlandığını ifade ederek, 1393 adet yıkılacak yapıda 3312 hak sahibini kapsayan projenin tüm hızıyla devam ettiğini dile getirdi.

(Haber: Hasan KAYA)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye hizmetlerini anlattı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye hizmetlerini anlattı

 Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye hizmetlerini anlattıŞEFFAF VE ÇAĞDAŞ BELEDİYECİLİK

            Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, olağan aylık basın toplantısını dün Büyük Antakya Oteli toplantı salonunda gerçekleştirdi.

            Basın mensuplarının yoğun katılım gösterdiği toplantıda konuşan Başkan İsmail Kimyeci, şeffaf ve çağdaş bir belediyecilik yaptıklarını vurgulayarak, göreve geldikleri günden bu yana Antakya'ya yönelik yaşama geçirdikleri ve bugünden sonra yapmayı hedefledikleri hizmetler hakkında bilgi verdi.

            Başkan Kimyeci Antakya Belediyesi hizmetleri içerisinde temizlik konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda şehir genelinde her gün temizlik çalışmaları gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

            Hizmet kapsamında her gün konteyner tasfiyesi, cadde ve sokaklarda süpürge, mahallelerde toplu temizlik, yıkama, yabani ot temizliği, ibadethane temizlikleri gibi çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Kimyeci, pırıl pırıl bir Antakya için yürüttükleri hizmetlerine aralıksız devam ettiklerini vurguladı.

            Antakya Belediyesi'nin göreve geldiği ilk günden bu yana sosyal, kültürel, sanatsal belediyecilik çalışmaları ve sportif kurslar ile örnek olmaya devam ettiğini vurgulayan Başkan Kimyeci açıklamalarına şöyle devam etti; “Antakya Belediyesi olarak eğitim ve öğretime verdiğimiz önem doğrultusunda ihtiyaç sahibi öğrencilerimize yönelik kurslar veriyoruz.

            Antakya Belediyesi olarak her alanda vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmayı ilke edindik. Antakya'nın 95 mahallesinde 14 metre altında bulunan yollarda parke döşenmemiş, asfaltlanmamış ya da onarımı tamamlanmamış cadde ve sokak kalmayana kadar çalışacağız.

            Yeşil bir Antakya için çalışıyoruz. 27 parkı revize ettik ve Antakya'ya 21 yeni parkın da kazandırma hizmeti kapsamında, 15'ini hizmete sunduk.  6'sınında çalışmalarına devam ediyoruz. Antakya'nın sahip olduğu yeşil alan miktarını kat be kat artıracağız.” dedi.

            Basın toplantısına Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belediye hizmet birimleri müdürleri, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ
ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz eşliğinde Köprübaşı esnafı ile biraraya geldi

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz eşliğinde Köprübaşı Esnafı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkan ve üyeleri ile biraraya geldi. Başkan Kimyeci, yaptığı konuşmada “Antakya Belediyesi olarak esnafımızın sıkıntılarını çözüme kavuşturmakta üzerimize düşeni her daim yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

            Antakya Belediyesi'nce tüm esnafın sıkıntılarının çözüme kavuştuğunu vurgulayarak konuşmalarına başlayan HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, “Antakya Belediye Başkanımız Sayın İsmail Kimyeci göreve geldiği ilk günden bu yana esnafımızın sıkıntılarına kulak vererek çözüme kavuşturmak için gayretli çabalar göstermiş ve pek çok sorunumuzu çözmüştür. Bunun yanı sıra Hürriyet Caddesi ve Köprübaşı'nın işgal sorununu gidermek için sık sık toplantılar düzenleyerek siz değerli esnafımızla istişarelerde bulunma nezaketi gösterdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Bugün burada bir kez daha söz konusu işgal ve tabela kirliliği sorunlarımızı çözüme kavuşturmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Antakya Belediye Başkanımız Sayın İsmail Kimyeci'ye bizlere bir telefon uzaklığında olduğu ve esnafımızın sıkıntılarını her daim büyük bir nezaketle dinleyerek, çözüme kavuşturmak için çaba gösterdiği için teşekkür ediyorum.” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise, “Antakya Belediyesi olarak 95 mahallemizin tamamında esnafımızın sorunlarını çözüme kavuşturma noktasında her daim gayret içerisinde olduk. Özellikle şehrimizin vitrini konumunda olan ve turist ziyaretinin yüksek olduğu Köprübaşı ve Hürriyet Caddesi'nin düzeni, güzelleşmesi, esnafımızın en rahat çalışma ortamına, vatandaşımızın ve gelen turistin rahatça dolaşarak verimli alışveriş yapmalarına olanak tanıyacak çalışmalar için esnaflarımızla sık sık istişareler gerçekleştiriyoruz.

            Caddemizdeki motor trafiğine engel olmak için hidrolik kapan yaptık. Bunun yanı sıra çöp ve temizlik sorununa çözüm üreterek günde 4 kez, 10.00, 14.00, 20.00 ve 23.00 saatlerinde iş yerlerinizin kapısından toplamaya başladık. Caddemizin temel sorunlarından olan işgal ve tabela kirliliğini de sizlerin de desteği ile en kısa sürede çözüme kavuşturacağız.

            Antakya Belediyesi olarak esnafımızın sıkıntılarını çözüme kavuşturmakta üzerimize düşeni her daim yapmaya devam ediyoruz. Sizlerin de esnaf olarak üzerinize düşeni yapmanız konusunda hassasiyet göstermeniz bizler için çok önemli.” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye esnaf ziyareti programında icracı daire müdürleri eşlik etti.

(Haber Merkezi)

Antakya'nın gözbebeği Uzunçarşı
Antakya'nın gözbebeği Uzunçarşı

 Antakya'nın gözbebeği UzunçarşıGÖRMEDEN GİTME

            Antakya'nın merkezinde bulunan Uzunçarşı, önemli bir merkez olup Antakya'nın göz bebeğidir. Uzunçarşı'nın geçmişi kent kadar eski olup geleneksel el işçiliğinden, yemeklerine, giyimden, teneke işçiliğine kadar her türlü mesleğin icrası burada yapılıyor. 

            Uzunçarşı, Kurtuluş Caddesi'nden Atatürk Heykeli'nin bulunduğu Belediye Meydanı'na kadar devam ederken, bağlandığı birçok sokakla bir bütünlük oluşturuyor. Her ara sokak ve cadde farklı bir meslek grubuna ayrılmış, belirli iş kolları, farklı inanç ve kökenden gelen Antakyalılar tarafından sürdürülmektedir.

            Osmanlı dönemi lonca örgütlenmesini hatırlatan bu iş bölümü ile ziyaretçiler kunduracılar çarşısından çıkıp, el işi çarşısına girebilir. Oradan tüccarlar çarşısına ve dokumacılar çarşısına geçebilir.

(Haber: Hasan KAYA)

Depremde vatandaşlar sokağa döküldü

Akdeniz Mersin Körfezi açıklarında meydana gelen 5,0 şiddetindeki deprem Antakya'da hissedildi.

            Akdeniz Mersin Körfezi açıklarında 5.0 büyüklüğündeki depremin hissedildiği Antakya'da vatandaşlar gece saatlerinde sokaklara döküldü.

            Vatandaşlar uzun süre sokaklarda beklerken, ilk belirlemelere göre deprem, can kaybı ve yıkıma yol açmadı. Sarsıntıyla uykularından uyanan vatandaşlar büyük korku yaşadı. Sokağa çıkan vatandaşlar depremin büyük olmadığını öğrenince rahat bir nefes alırken Hatay'da herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.

            T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre saat 01.00'de merkez üssü Mersin Körfezi açıklarında 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Mersin, Adana, Hatay ve Gaziantep'te de hissedildi.

            Yer kabuğunun 22,2 km. altında gerçekleşen deprem sonrası AFAD Adana'nın yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 3G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak olumsuz herhangi bir ihbarın olmadığı tespit edildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:52:24   

ÜCRETSİZ YDS KURSLARI BAŞLIYOR

Antakya Belediyesi bir ilke daha imza atıyor. Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde örnek bir hizmete daha kapılarını açarak üniversite mezunlarına ücretsiz YDS (Yabancı Dil Sınavı) kursları başlatıyor.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediyesi eğitim ve öğretime verdiği önem doğrultusunda bir ilke imza atarak ücretsiz YDS kurslarını hayata geçiriyor. Üniversite mezunlarına yönelik hazırlanan ve 9 ay sürecek olan kurslarla seviye tespit sınavı ile belirlenecek olan 25 ileri düzey ve 25 temel düzey olmak üzere toplam 50 öğrenci YDS sınavına hazırlanacak.

            Yabancı dil sınavına girmek isteyen tüm üniversite mezunlarına yönelik hazırlanan kurs 17 Ağustos 2015 tarihinde başlayarak, 8 Nisan 2016 günü son bulacak.

            Antakya Belediyesi'nin eğitim ve öğretime verdiği önemle konusunda uzman öğretmenler tarafından verilen kurs hakkında bilgi almak isteyenler 0326 213 16 15 numaralı telefondan ulaşabilecekler veya Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne (Palladium AVM yanı-eski Ak Parti İlçe binası) şahsen kayıt yaptırabilirler.” denildi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:51:19   

Defne, sorunları tek tek çözüyor

Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri mahallerde tespit ettikleri sorunları tek tek çözüyor.

            Defne Belediyesi Fen İşleri ekipleri hassasiyetle yürüttükleri çalışmalar sayesinde yol onarım, büz döşeme, su dağıtım, parke onarım, ızgara döşeme, moloz temizleme, elek altı serme, yol temizleme sorunlarını sonlandırıyor.

            Bu hafta çalışmaların yoğunlaştığı yerler arasında büz döşeme çalışmalarının yapıldığı Samankaya ve Gümüşgöze, ızgara döşeme çalışmalarının yapıldığı Harbiye, parke onarımının yapıldığı Dursunlu, moloz ve yol temizleme çalışmalarının sürdüğü döver, duvar sıvasının yapıldığı Sümerler ve Güzelyayla, elek altı temizleme çalışmalarının yapıldığı Çekmece ve Gümüşgöze mahalleleri oldu.

            Çalışmaların hızla sonuçlandırılmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Defne'li vatandaşlar ise Belediye Başkanı Yaman'a titizlikle yürütülen çalışmalar nedeniyle teşekkürlerini iletti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:50:17   

Filtre sektörünün sorunları masaya yatırıldı

Hatay Valisi Ercan Topaca, ilimiz genelindeki filtre sanayi sektörü temsilcileri ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldi.

            Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Bulanık'ın açılış konuşması ve sunumu ile başlayan toplantıda filtre sanayi sektöründeki faaliyetler, sektörün sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

            Vali Topaca, sayısız değerlere ve çok güçlü bir potansiyele sahip olan ilimizde sanayi sektörünün gelişmesinin ilimiz ve ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacağını belirterek filtre sanayi sektöründe ilimiz firmalarının yaptığı çalışmaların bölgemize, ülkemize ve milletimize ciddi katkılar sağladığını ifade etti. Sayın Topaca, ''Yaptığınız her bir üretim ülkemizin refahına, vergi kapasitesine, istihdamına, ihracatına bir katkıdır. Sanayici sorunlarını bilen duyarlı bir yöneticiyim. Ülkemizin müreffeh yarınlara ulaşması yolunda ciddi destekleri olan sanayicilere, üreticilere destek olmak, onların sorunlarını çözmek bizlerin asli görevlerinden biridir. Sektör genelinde yaşanan sıkıntıların çözümlerini inşallah hep birlikte yakalayacağız. Bu toplantının ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.'' dedi.

            Toplantı, katılımcıların filtre sektörüne ilişkin konularda gündeme getirdikleri hususlarla ilgili görüş alışverişinde bulunmalarının ardından sona erdi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:48:15   

ORHANTEPE YOLU ASFALTA KAVUŞTU

Asfaltlama çalışmalarını sürdüren İskenderun Belediyesi Orhantepe mevkiinde bulunan dolmuş güzergâhını asfaltlıyor.

            Devam eden asfaltlama çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, burada bulunan mahalle muhtarı ve dolmuş şoförleri ile bir süre sohbet etti. Başkan Yardımcısı Gözüküçük yaptığı açıklamada “İskenderun Belediyemiz gece gündüz çalışıyor, halkımızın asfaltlama çalışmalarının memnuniyetini her gittiğimiz bölgemizde görüyor ve yaşıyoruz. Bu vesile ile özveriliyle çalışan tüm ekiplerimizi kutluyorum. Yıllardır asfaltı yapılmayan mahalle ve cadde-lerde yaptığımız asfalt çalışmaları vatandaşlarımız tarafından ilgiyle karşılanıyor. Zaman içerisinde tüm mahallelerimizde hizmetlerimiz devam edecek” dedi.

            İskenderun Belediyesi tarafından sürdürülen sıcak asfalt çalışması ile Petrol Ofisi karşısından başlayarak Orhantepe ve Bekbele mahallerine kavuşan minibüs güzergâhındaki yol tamamen asfaltlanıyor. Kentin tüm sorunlu alanlarına müdahale eden İskenderun Belediyesi kent merkezinde yaptığı çalışmalarının yanı sıra mahallelerde de yoğun faaliyetler yapıyor. Özellikle Minibüs güzergahları sorunlu olan mahallerde çalışma başlatan ekipler bunların bir bölümünü bitirdi.

            En geç Eylül ayı okullar açılana kadar servis ve dolmuş güzergâhlarının tamamlanması asfaltlanması hedefleniyor.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:43:00   

Kimyeci, öğrencilere başarılar diledi

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, hizmet denetimleri programı kapsamında teknik belediyecilik çalışmalarının yanı sıra kültürel, sosyal ve sanatsal belediyecilik hizmetleri ile ilgili de denetimler gerçekleştiriyor.

             Başkan Kimyeci bu program çerçevesinde Bağrıyanık Mahallesi'nde bulunan Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Binasını ziyaret ede-rek yeni kurs dönemine baş-layan TEOG öğrenci ve öğ-retmenleri ile bir araya geldi.

            Başkan Kimyeci ziyareti kapsamında Eğitim ve Okuma binasında incelemelerde bulunarak, binanın fiziki şartlarının eğitim ve öğretime uygunluk noktasında bir eksiğinin olup olmadığını denetledi. Denetimin ardından TEOG Kursu öğrencilerinin ders aldığı sınıfları ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, “Yeni kurs döneminiz hayırlı olsun.” dedi.

            Başkan Kimyeci öğrencilerle yaptığı sohbette; “Antakya Belediyesi olarak sizin gibi pırıl pırıl gençlerimizi, konusunda uzman hocalarımızın katkı ve desteği ile TEOG sınavlarına hazırlama konusunda bir gayret içerisindeyiz. Sizleri anne ve babalarınız bizlere emanet etti. İnşallah bizlerde sizleri yeni çalışma teknikleri, yeni test çözüm teknikleri, okuma, anlama ve çözme konularında pek çok ileri düzey çalışma metotlarını kullanarak sınava en güzel şekilde hazırlamış olacağız. Şahsım ve tüm Antakya Belediyesi ailesi adına bizlere güvenerek kursumuzu tercih ettiğiniz hepinize teşekkür ediyor, derslerinizde ve sınavlarınızda başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

            Başkan Kimyeci konuşmasının ardından öğrencilere eğitim kitaplarını dağıtarak başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:41:40   

AŞAĞIOKÇULAR KANALİZASYONUNA KAVUŞTU

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), kanalizasyon hattı bulunmayan mahallelerde ve sokaklarda döşeme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

            Altyapısı tamamlanmış ve daha temiz bir çevreye sahip Hatay yaratmak amacıyla çalışmaların özenli bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Genel Müdürlük, merkez ilçe Defne'ye bağlı Aşağıokçular Mahallesi'nde eski olmasından kaynaklı yetersiz kalan kanalizasyon hatlarının yenilendiğini bu kapsamda 400 metre kanal hattının döşendiğini kaydetti.

            Döşenen kanalizasyon hattı ile mahallenin kötü kokulardan arındırıldığını ve bununla birlikte mahalle sakinlerinin rahat bir nefes aldığını belirten İdare, teknik personel eşliğinde mahallelerin, sokakların eksiklerin tespit edildiğini, ivedi bir şekilde ihtiyaçların giderilmesi adına projelerin hazırlandığını ve hayata geçirildiğini bildirdi.

            Revizeye ihtiyaç duyulan bütün kanal hatla-rında bakım çalışmalarının da devam ettiğini aktaran Genel Müdürlük, kanal hattı döşeme çalışmalarında 1 kepçe, 1 kamyon ve 6 personelin görev yaptığını kaydetti.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:40:50   

ANTAKYA BELEDİYESİ ÇALIŞIYOR

Antakya Belediyesi sorumluluk alanında bulunan 95 mahallenin tamamında 14 metre altında bulunan tüm cadde ve sokaklara karış karış hizmet götürmeye devam ediyor.

            Antakya Belediyesi Fen İşleri çalışmaları ile cadde cadde, sokak sokak hizmet etmeye, şehrin en temel ihtiyacı olan “yol” çalışmalarına her gün bir yenisini eklemeye devam ediyor.

            Antakya Belediyesi'nden şehir genelinde yürütülen Fen İşleri çalışmaları ile ilgili yapılan açıklamada şunlara yer verildi; “Antakya Belediyesi şehrimizin 95 mahallesinde sorumluluk alanında bulunan 14 metre altındaki tüm cadde ve sokaklara karış karış hizmet götürmeye devam ediyor. Parke onarımından asfalt yamaya, parke döşeme çalışmalarından yeni imar yollarına kadar şehrin ihtiyacı olan tüm hizmetleri zamanında ve kaliteli hizmetle gerçekleştiren Antakya Belediyesi yaptığı bu çalışmalarla marka şehir Antakya'nın layık olduğu görünüme kavuşmasını sağlıyor. Bu kapsamda bu güne dek 1 milyon metrekare parke taşı döşenen Antakya'da 50 bin ton asfalt kullanılarak onarım çalışmaları, yol yenileme, yeni yol açma ve parke döşeme hizmetleri ger-çekleştirildi. Antakya Belediyesi görev süresi boyunca ihtiyaç doğrultusunda el değmedik cadde ve sokak bırakmayacak şekilde çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.” denildi.

            Yapılan açıklamaya göre son birkaç gün içerisinde Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen hizmetler ise şöyle; Açıkdere Mahallesi yeni yol açma, Bağrıyanık Mahallesi parke döşeme, Bağrıyanık Mahallesi briket duvar örme, Büyükdalyan Mahallesi yeni imar yolu açma, Madenboyu Mahallesi asfalt yama ve onarım, Ürgenpaşa Mahallesi parke onarımı, Dikmece ve Karaali Mahalleleri yeni yol açma çalışmaları.

             Emek Mahallesi parke onarımı, Kışlasaray Mahallesi parke onarımı, Tanışma Mahallesi moloz kaldırma ve yol genişletme çalışması, Aksaray Mahallesi parke onarımı, Ürgenpaşa Mahallesi alternatif otopark çalışması, Gazi Mahallesi parke döşeme öncesi malzeme serme çalışması, Akevler Mahallesi alternatif otopark çalışması, Oğlakören Mahallesi parke onarımı, Fevzi Çakmak Mahallesi parke döşeme, metruk alanda alternatif otopark, Sofular Mahallesi beton yama çalışması

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:38:31   

HALKIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Kurulduğu ilk günden bu yana hizmette sınır tanımaya Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay'ın her noktasına hizmet götürmeye devam ediyor.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen işleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler çeşitli bölgelerde yaptıkları yol çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

            Oldukça çukurlu yollarda ulaşım sıkıntısı yaşayan Çekmece halkının çağrısına sessiz kalmayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, büyük bir özveriyle Çekmece Mahallesi İstiklal Caddesi'ne 7.500 metre kare kilitli parke taşı döşedi. İstiklal Caddesi'ni parke taşıyla döşeyen Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler halkın büyük beğenisini kazandı.

            Çalışmaların bitmesiyle yol mahalle sakinlerinin hizmetine açıldı.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:37:41   

Kayısı'nın belalısı Şarka'ya darbe

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin İnönü Üniversitesi'yle yürüttüğü çalışmayla kayısıya zarar vererek ürün kaybına ve ticari değerinin düşmesine neden olan "şarka virüsü" hastalığının etkileri en aza indirildi.

            MKÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Çağlayan, "şarka"nın sert çekirdekli meyvelerde görülen bir virüs olduğunu belirterek, bu hastalığın olduğu meyvelerde tat ve görüntü kaybı yaşandığını, ürünlerin ticari değerinin de düştüğünü söyledi.

            Şarka'nın Türkiye'de 1968 yılından beri çekirdekli meyvelerde görüldüğünü ifade eden Çağlayan, şunları söyledi: "Şarka virüsü hastalığı sert çekirdekli meyve türlerinden özellikle de kayısı, erik, şeftali, nektari, badem ve kirazda daha sık görülüyor. Bu virüs dünyada bilinen en tehlikeli hastalıklardan bir tanesinin kaynağını oluşturuyor. Hastalık bölgesel olarak Marmara ve İç Anadolu'da ev bahçelerindeki kayısı ağaçlarında görülüyordu ancak 2000'li yıllardan sonra bu hastalık hızla ülkemizde yayılmaya başladı. Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde hastalık artınca biz de üniversite olarak bununla ilgili çalışmalara başladık.

            MKÜ olarak İnönü Üniversitesi'yle hastalığın önlenebilmesi için iş birliğine girdik. Malatya'daki yerli kayısı çeşitlerinin şarka virüsüne karşı dayanıklı olup olmadığı araştırıldı. Ama sonuç çok umutlu değildi. Hepsi hastalığa karşı dayanıksız çıktı. Bunun üzerine yeni bir arayışa girdik. Malatya da yetiştirilen Hacı Haliloğlu, Şekerpare, Kabaaşı gibi yerli kayısı çeşitlerinin, yurtdışından getirilen ve şarka hastalığına dayanıklı olduğu bilinen kayısı polenleriyle döllendirdik. Bu ağaçlarda olumlu sonuçlar aldık. Hastalığın etkilerinin en aza indirildiğini tespit ettik." Dedi.

            Elde edilen melez bitkilerde gerekli tüm kontrollerin yapıldığını ifade eden Çağlayan, bütün melezlemelerin açık arazide doğal ortamda yapıldığını söyledi.

(Haber Merkezi)


1 gün, 12 saat önce / 31.07.2015 10:36:59