......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 106455
YORUM MANŞET
Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve barış adasıdır
Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve barış adasıdır

Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve barış adasıdırBüyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Milleti'ne en anlamlı armağanı olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümünü coşkuyla kutladık.

            Dün Atatürk Caddesinde düzenlenen törene Hatay Valisi Ercan Topaca, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Vali Yardımcıları, askeri erkân, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

            Vali Topaca, törende yaptığı konuşmada “Cumhuriyet bağımsız yaşamak azmidir, Türkiye Cumhuriyeti huzur ve barış adasıdır.” dedi.

            Vali Topaca, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş'ın vatandaşların bayramını kutlamalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

            Vali Topaca törende yaptığı konuşmada, 29 Ekim Cumhuriyet bayramının ilimize ve devletimize huzur getirmesini diliyorum diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Aziz Şehitlerimiz, Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü millet olarak aynı duygu birliği içinde, büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bugünde huzurunuzda saygı, minnet ve şükranla eğiliyoruz.

            Türkiye Cumhuriyeti her alanda çok büyük başarılar yakalamıştır. Önemli başarıları da hayata geçirmiş bir milletiz. Hepimiz daha çok çalışmak zorundayız. Cumhuriyet bağımsız yaşamak azmidir. Türkiye Cumhuriyeti huzur ve barış adasıdır.

            Biz ilimize devletimize sahip çıktıkça bu ülke daha güzel olacaktır. Türkiye'nin değerlerini önemsemeliyiz ve hep beraber sahip çıkmalıyız. Hatay bütün ilçeleri ile beraber hep birlikte Hatay'dır. Cumhuriyetimizin 91. yılını bütün inançlar ile sevgi ile barış ile coşku ile kutluyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Mehmetçiğin bağımsızlık tutkusu ve eşsiz vatan sevgisi neticesinde ortaya çıkan en büyük eserdir.

            Emanetinizin bekçisiyiz. Sizin emanetiniz olan aziz vatanımız üstünde, şanlı bayrağımızın gölgesinde huzur içerisinde yaşarken, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Gençler sizleri sevi-yoruz ve önemsiyo-ruz. Bayramınız kutlu olsun.” dedi.

            Konuşmaların ardından kutlama törenleri resmi geçit törenleri ile sona erdi.

(Haber: Hasan Kaya)

Borçlu mükellefler vergilerini yapılandırıyor
Borçlu mükellefler vergilerini yapılandırıyor

Borçlu mükellefler vergilerini yapılandırıyorTBMM'de kabul edilen torba yasa ile ödenmemiş vergiler, bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları gibi ödenmemiş vergilerin yasa uyarınca yapılandırılması Hatay ilinde de son hız devam ediyor.

            Yorum Gazetesi imtiyaz sahibi Sadullah Ergin ve gazete muhabiri Hasan Kaya, bir süre önce ilimize atanan Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol'la makamında görüşerek konu ile ilgili kamuoyu adına bilgiler aldı.

            24 Ekim tarihi itibariyle 17 bin 478 dilekçe ile Vergi Dairelerine müracaat edildiğini, 184 bin borçlu mükellef sayısına göre şimdilik % 10 oranında bu yasadan yararlandırıldığını belirten Erol, Kasım ayında çok daha fazla talep beklediklerini ifade etti.

            Hatay genelinde şimdilik 92 milyon TL. borcun yapılandırıldığını söyleyen Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, son müracaat tarihinin 1 Aralık 2014 olduğunu hatırlattı.

            Borçlu mükelleflerin borç sorgulama için 1189 kısa mesaj yanında, e-devlet ile internet ortamında borçlarını öğrenebileceklerini belirten Nazmi Erol, borçlu mükelleflere mektupla bilgi de vereceklerini kaydetti.

            Torba yasa ile vergi borçlarının yapılandırılması için her hangi bir teminat şartının bulunmadığını ifade eden Vergi Dairesi Başkanı, bu yasanın bir avantaj olduğunu ve bundan yararlanmalarının menfaatleri icabı olduğunu vurguladı.

            Yasaya göre vergi borcu bulunan mükellefler için TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Borcun ödenmesi halinde, vergi cezalarından ve buna bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek.

            Yıllık gelir veya kurumlar vergilerini, gelir (stopaj) vergisi, kurumlar (stopaj) vergisi, KDV ve ÖTV için başvuruda bulunan mükellefler, taksit ödeme süresince, çok zor durum olmaksızın, her bir vergi türü itibarıyla bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödemez ya da eksik öderse düzenlemeden yararlanamayacak.

(Yorum Özel Haber)

Mükellefler borçlarını daha kolay öğrenecek
Mükellefler borçlarını daha kolay öğrenecek

Mükellefler borçlarını daha kolay öğrenecek Hatay Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile birlikte Hatay Vergi Dairesi Başkanlığının işbirliği ile Hatay SMMM Odası Toplantı Salonunda Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 6552 Sayılı Kanunun 73 ve 74. Maddeleriyle ilgili alacakların yeniden yapılandırılması ve kasa hesabının düzeltilmesine ilişkin hükümlerin anlatıldığı bir toplantı düzenlendi.

            Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol yeni torba yasa ile mükelleflerin borçlarını e devlet kapısından, vergi dairelerinden, şahsen veya pıtsa yoluyla veya kısa mesajla müracaat edebileceğini belirtti.

            Toplantıya SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz, Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Grup Müdürleri Ahmet Tecimen ve Namık Orhan, Vergi Dairesi Müdürleri ve oda mensupları, mükellefler ile vergi dairesi müdürlüklerinin takip ve icra servisi şefleri katıldı.

            Toplantıda açılış konuşmasını yapan Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, torba kanunla ilgili bilgi vererek şu açıklamalarda bulundu: Yapılandırma için; bağlı olunan vergi dairesine şahsen, posta yoluyla veya www.gib.gov.tr üzerinden internet yoluyla 01Aralık 2014 tarihine kadar müracaat edilebilir.

            Mükellefler borçlarını; vergi dairelerinden, e-devlet kapısından, internet vergi dairesinden cep telefonlarından 1189 a kısa mesaj yazarak (BORÇ TCKN Anne kızlık soyanının ilk 2 harfi yazılıp 1189 gönder)  borçları olup olmadığını öğrenebilecek.

            Ayrıca; Gelir İdaresi Başkanlığının PTT Genel Müdürlüğü İle sözleşme yapmış olup, borçlu mükelleflerimizin mernis kaydına göre adreslerine bilgilendirme mektupları yakın zamanda gönderileceğini belirtmiştir.

            Yasadan faydalanan mükelleflerin avantajları ile ilgili olarak ise; yapılandırmanın birikmiş borçların enflasyon oranında güncellenerek, faiz ve zamlar silindi. 

            Alacak aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50'sinin ödenmesi halinde bu cezaların kalan %50'sinin tahsilinden vazgeçilecek. Yapılandırılan borçlara taksitler halinde ödenme imkânı getirildi. Taksitlendirme süresinin 18 taksit 36 ayı geçmemesi şartıyla borçlunun tercihine bırakıldığını, gecikme zammı tutarı yerine daha düşük oranlı Yİ-ÜFE tutarı hesaplanarak, mükelleflerimize kolaylık sağlandı. Ödemelerin; vergi dairelerine, bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) den kredi kartıyla, (ayrıca mahsuben) ödenme kolaylığı sağlandı. Borçların yapılandırılabilmesi için teminat gösterilmesi şartının bulunmadığı, borçlarını yapılandıran mükellefler hakkında yeni başlatılan cebri icra takiplerinin kaldırılacağı.

            Ödediği vergilerle ülkenin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine katkıda bulunan tüm mükelleflere ve ev sahipliği yapan Hatay SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Korkmaz'a misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

            Bilgilendirme Toplantının sunumunu İstanbul SMMMO eğitmeni Murat Ceyhan yapmış olup, soru ve cevap kısmı Grup Müdürü Ahmet Tecimen ve Antakya Vergi Dairesi Müdürü Ali Şerifler'le birlikte tamamlandı.

(Haber Merkezi)

Hatay, tarih ve kültür hazinesi
Hatay, tarih ve kültür hazinesi

Hatay, tarih ve kültür hazinesiTarih ve kültür hazinesi Hatay, heyecan verici imkânlar âleminin kapısı durumunda. Doğu Akdeniz'in Ortadoğu ile buluştuğu yerde, Hatay toplantı ve kongrelere şahane mekân konumunda bulunuyor.

            Hatay birinci sınıf otel konaklama ve konferans tesisi zenginliği, Türkiye, Kıbrıs ve Dünyanın belli başlı şehirlerine kolayca ulaşım, güzel dekorlar ve eşsiz manzara cazibesi sunmakta. Bütün bunlara, mükemmel bir iklim ve alternatif destinasyonlara göre çok daha düşük maliyet avantajı eklenmekte.

            Hatay,  İstanbul ve Ankara´ya transfer bağlantısı ve direkt uçuş imkânıyla, Türk Havayolları ve diğer ulusal havayolu şirketlerince İstanbul´a bir ile iki saat içinde ulaşmak mümkün.

            Türkiye Florasında tanımlanan 850 bitki cinsinin 419´una ev sahipliği yapan Amanos Dağları Doğa Turizminin en güzel mekânlarını sunarken, Samandağ, 14 km uzunluğundaki plajı ile deniz ve sıcak güneşin buluşma noktasıdır.

            Hatay, Akdeniz, Anadolu, Ortadoğu, Türk, Arap, Müslüman, Hristiyan, Ermeni, Yahudi mutfağının ortak buluşma noktası ve tadına doyum olmayan yemekleri tatma fırsatı vermektedir. 

            Hatay, dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olması özelliği ile tarihi, kültürel, arkeolojik, etnografik tüm yapı ve eserleri bünyesinde taşıyan bir kültür kenti özelliğini taşımaktadır.

(Haber: Hasan KAYA)

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞUYOR
FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞUYOR

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞUYORAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Belediyesi'nce geçtiğimiz günlerde başlatılan 150.000 ağaç dikme kampanyası çerçevesinde Esentepe Mahallesi Vali Utku Acun Parkında ağaç dikimi gerçekleştirerek kentin daha fazla yeşil alana sahip olması için çalışmaların yoğunlaşacağını ifade etti.

            Vali Utku Acun Parkında düzenlenen ağaçlandırma kampanyasına Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Vali Utku Acun Ortaokulu, İlkokulu ve Cemil Meriç Anaokulu müdür, öğretmenler ve öğrencileri ile çok sayıda mahalle sakini katılım gösterdi.

            Etkinliğe katılan çocukların coşkulu sevgi gösteriyle karşılanan Başkan Kimyeci Vali Utku Acun Parkında düzenlenen ağaç dikme kampanyasında 350 fidenin toprakla buluştuğunu ifade ettiği konuşmasında, “Seçim öncesi halkımıza verdiğim yeşiller içinde bir Antakya vaadimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kent genelinde bulunan parklarımızın bakım, onarımlarını yapmanın yanısıra ağaçlandırma yaparak şehrimizin yeşil örtüye bürünmesini sağlamaya çalışacağız. Vali Utku Acun okulu öğretmenleri, öğrencileri ve mahalle sakinlerimizin katılımları ile böylesi anlamlı bir kampanyayı hızla sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte ağaçlandırma kampanyalarımız devam edecek” dedi.

            9 dönüm arazi üzerine kurulu bulunan Vali Utku Acun Parkında 350 ağaç dikimi gerçekleştirildikten sonra okul öğrencileri Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

(Haber Merkezi)

Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve barış adasıdır

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Milleti'ne en anlamlı armağanı olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümünü coşkuyla kutladık.

            Dün Atatürk Caddesinde düzenlenen törene Hatay Valisi Ercan Topaca, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Vali Yardımcıları, askeri erkân, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

            Vali Topaca, törende yaptığı konuşmada “Cumhuriyet bağımsız yaşamak azmidir, Türkiye Cumhuriyeti huzur ve barış adasıdır.” dedi.

            Vali Topaca, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş'ın vatandaşların bayramını kutlamalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

            Vali Topaca törende yaptığı konuşmada, 29 Ekim Cumhuriyet bayramının ilimize ve devletimize huzur getirmesini diliyorum diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Aziz Şehitlerimiz, Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü millet olarak aynı duygu birliği içinde, büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bugünde huzurunuzda saygı, minnet ve şükranla eğiliyoruz.

            Türkiye Cumhuriyeti her alanda çok büyük başarılar yakalamıştır. Önemli başarıları da hayata geçirmiş bir milletiz. Hepimiz daha çok çalışmak zorundayız. Cumhuriyet bağımsız yaşamak azmidir. Türkiye Cumhuriyeti huzur ve barış adasıdır.

            Biz ilimize devletimize sahip çıktıkça bu ülke daha güzel olacaktır. Türkiye'nin değerlerini önemsemeliyiz ve hep beraber sahip çıkmalıyız. Hatay bütün ilçeleri ile beraber hep birlikte Hatay'dır. Cumhuriyetimizin 91. yılını bütün inançlar ile sevgi ile barış ile coşku ile kutluyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Mehmetçiğin bağımsızlık tutkusu ve eşsiz vatan sevgisi neticesinde ortaya çıkan en büyük eserdir.

            Emanetinizin bekçisiyiz. Sizin emanetiniz olan aziz vatanımız üstünde, şanlı bayrağımızın gölgesinde huzur içerisinde yaşarken, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Gençler sizleri sevi-yoruz ve önemsiyo-ruz. Bayramınız kutlu olsun.” dedi.

            Konuşmaların ardından kutlama törenleri resmi geçit törenleri ile sona erdi.

(Haber: Hasan Kaya)


20 saat, 7 saniye önce / 30.10.2014 11:24:10   

ATSO, Antakya Belediyesi ve HESOB ortaklığı ile;

ANTAKYA MOBİLYACILIĞINI GELİŞTİRME PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

            Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Gündüz ve beraberindeki heyet, “Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesi” ortaklığını gerçekleştirmek amacıyla Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi ziyaret etti.

            ATSO tarafından yapılan sunumda; “23 Eylül 2011tarihinde Mardin ilinde Operasyonel Anlaşma İmza töreni gerçekleştirilen ve 7.360.402 euro bütçesi olan projenin amacı 4000 m2'lik alan üzerine kurulacak olan Mobilya Ortak Kullanım Tesisi ile mobilya imalatı yapan kobileri bir araya getirerek daha yüksek teknolojilerle üretim yapmalarını sağlamak” olduğu belirtildi.  

            Antakya Belediyesi olarak Hatay'ın kalkınmasında önemli rol oynayacak böyle bir projeye sonuna kadar destek olacaklarını belirterek konuşmasına başlayan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci; “Öncelikle gerçekleştirmiş olduğunuz ziyaretten ve hazırlamış olduğunuz önemli projeye Antakya Belediyesi'ni de ortak etmenizden dolayı teşekkür ediyorum. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın başkanlığında hazırlanan ve yürütülen, Avrupa Birliği Hibe desteği ile oluşturulacak olan Mobilya Ortak Kullanım Tesisi olarak hizmete girecek bu önemli projeye biz de Antakya Belediyesi olarak sonuna kadar destek olmaya hazırız. Bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın da katkı ve desteği ile Belediyemize düşen her türlü görevde katkı vermeye bundan sonraki süreçte de devam edeceğimizi belirtmek isterim. Çünkü mobilyacılık sektörüyle iştigal eden binlerce vatandaşımız ticaret yapıyor. Bu konuda onların da istek ve ihtiyaçları bizim için önemli. Bu nedenle Antakya Belediyesi olarak esnafımızı destekleyecek böyle önemli projelere destek vermekten mutluluk duyarız.” dedi.

            Gerçekleştirilen ziyarette, projenin ayrıntılarını aktaran ATSO Başkanı Hikmet Çinçin şunları kaydetti; “Öncelikle projemize ortak olmayı kabul ederek bizleri çok mutlu ettiğinizi bilmenizi isterim. ETÜT Proje ekiplerimizin ortak çalışmaları sonucunda Antakya'mıza daha güzel projeler kazandıracağımızdan eminim. Projemizin içeriğinde alınan hibe ile markalaşma, kurumsallaşma, eğitim ve akabinde inşaat süreci mevcut. Buradaki amaç kentimizde bulunan 800-900 mobilya üreticisi Kobi'nin satın alamaya imkanı olmayacağı makinaları, satın alıp koyacağız. Esnafımız buraya hammaddesini getirerek işleyecekler. Kendi depolarında stoklayarak, yine kendi mağazalarında satışa sunacaklar. Tabi bunun karşılığında buranın elektrik giderleri, işçi giderleri gibi giderler ödenecek. Bu tabi ATSO, Antakya Belediyesi, HESOB, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, Marangozlar ve Hızarcılar Odası, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), ortaklığı ile gerçekleştirilen bir proje. Bizler proje ortakları olarak, bir tesis inşa edip bırakmaktansa bu tesisin yönetilebilirliğini sağlayarak sürekliliğini amaçlamaktayız. Projemizin temellerini 2015 yılının ilk aylarında atmayı ümit ediyoruz. Antakya Belediyesi'nin projemize vereceği desteklerden dolayı şahsım ve temsil ettiğim kurumum adına şimdiden şükranlarımı sunuyorum. Kentimize hayırlı olmasını diliyorum.”

            Ziyarete katılan proje uzmanları ile gerçekleştirilen istişarelerin sonrasında, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ATSO Başkanı Hikmet Çinçin'e, Antakya Belediyesi'nin 2015-2019 stratejik planının yer aldığı kitabı hediye etti. ATSO Başkanı Çinçin özel bir ilgi ile incelediği stratejik planı oldukça başarılı ve geleceğe yönelik aydınlatıcı bulduğunu ifade etti. Antakya Belediyesi ekibi adına proje sürecine katılacak olan Antakya Belediyesi Meclis Üyesi Halil İbrahim Toysal, Başkan Yardımcısı Erhan Tartıcı ve ETÜT Proje Müdürü Engin Sözer'in de katılım gösterdiği ziyaretin sonunda günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

(Haber Merkezi)


20 saat, 1 dakika önce / 30.10.2014 11:22:54   

Uçurumdan yuvarlandı

Hassa ilçesinden yayla yolunu kullanarak Dörtyol istikametine doğru giden 46 D 0762 plakalı bir otomobil Topaktaş Yaylasına yakın bir mevkide virajı alamayarak yaklaşık 100 metrelik bir uçurumdan aşağıya yuvarlandı. Dereye yuvarlanan aracı gören vatandaşlar durumu Jandarma ve Hatay AFAD arama ve kurtarma ekiplerine haber vermesi üzerine kurtarma ekipleri hızlı bir şekilde olay yerine intikal etti.

            Hatay Afad Kurtarma ekibi yaklaşık 100 metre derinlikteki araca ulaşarak kazazedeleri sedye ile başarılı bir şekilde yukarı çıkararak ambulansa teslim etti. Kazada bir kişi hayatını kaybederken, bir kişi ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

            Hatay AFAD Arama ve Kurtarma Ekibi profesyonel ekipman ve eğitimli personeli ile ilimizdeki arama ve kurtarma vakalarına müdahale etmeye devam ediyor.

(Haber Merkezi)


20 saat, 2 dakika önce / 30.10.2014 11:21:31   

Antakya'yı marka şehir yapmak istiyoruz

Atatürk Caddesi Güzelleştirme ve Koruma Derneği yönetim kurulu baş-kan ve üyeleri Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi ziyaret Etti.

            Kimyeci, ziyaret programında yaptığı konuşmada “Antakya'mızı tarihi ve kültürel kazanımlarını daha fazla öne çıkartmak, aynı zamanda ticaretin daha yoğun olduğu bir marka şehir haline getirmek istiyoruz” dedi.

            Atatürk Caddesi'nin trafik akışıyla ilgili sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm yollarını istişare etmek amacıyla Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'yi ziyaret ettiklerini ifade eden Atatürk Caddesi Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Bekir Güler şunları kaydetti; “Atatürk Caddesi esnafı olarak, caddenin trafik akışından kaynaklanan sıkıntılarımızı dile getirmek amacıyla bugün sizleri ziyaret etmiş bulunmaktayız. Dernek olarak yaptığımız toplantı sonrasında Atatürk caddesinin sıkıntılarını çeşitli başlıklar halinde sıralayarak sizlere sunma kararı aldık. Bunlardan en önemlisi cadde trafiğinin tek yön olmasıdır. Şehir dışından gelen bir araç Atatürk Caddesine hiç uğramadan, başka yollardan geçiyor. Bu da esnafımıza ciddi sıkıntılar doğuruyor. Caddemizin tek yön olmasının yanı sıra, ışıklandırmalarının olmayışı, yeni yıl ve bayramlarda caddede etkinlik düzenlenmemesi, yolun çok geniş olması ve yol çizgilerinin olmayışı, en büyük sıkıntılarımızdan. Bu sıkıntıların giderilmesinin yanı sıra esnaf ve belediye işbirliği ile caddenin yaya ve araç trafiğini hareketlendirmek için çalışmalar yaparak, caddenin temizlik ve ışıklandırmaları ile daha güzel bir görünüm kazanmasını sağlayarak cadde esnafımızın kazanmasını sağlayabiliriz. Sizden en büyük isteğimiz çift yön olması ve otoparkın kullanışlı hale getirilmesi. Caddemizin prestij caddesi olması sebebiyle daha güzel, daha bakımlı, daha işlek bir cadde olmasını istiyoruz.”

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise; “Atatürk Caddesi Güzelleştirme ve Koruma Derneği yönetim kurulu olarak gerçekleştirdiğiniz ziyaretten dolayı teşekkür ederim. Bizler Antakya'mızı tarihi ve kültürel kazanımlarını daha fazla öne çıkartmak, aynı zamanda ticaretin daha yoğun olduğu bir marke şehir haline getirmek istiyoruz.

            Bunun için Antakyalı esnafımızın sıkıntıya girmesine sebep olan daha önce alınmış bir takım kararların geri dönüştürülmesi konusunda bizler de bir takım çalışmalar içerisindeyiz. Sizlerden aldığımız bu talepleri karşılama doğrultusunda biz ilçe belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa yapacağız. İlçe bazında kalmayarak Büyükşehir olarak atılması gereken adımların da takibi konusunda gerekeni yapacağız. Bu kapsamda ulaşım konusuyla ilgili eksikliklerin giderilmesi, rahatsız olduğunuz bu sıkıntıların çözümü noktasında Büyükşehir bünyesinde olan UKOME kapsamında çözülmesi suretiyle kapsamlı bir rapor hazırlayacağız.

            Bu raporda gerek ücretli otoparkların yapılması, gerekse tek yön uygulamalarının sıkıntılarının giderilmesi konusunda gereken tüm sorunları dile getireceğiz. Öneriler ve çözüm yolları sunarak bunların uygulanması ile ilgili gerekli takipleri yaparak sonuçlarını takip etme konusunda üzerimize düşeni yapacağız. Bunun sonucunda da yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımızı geniş çerçevede sizlerle paylaşarak istişaresini yapacağız. Teşriflerinizden dolayı bir kez daha teşekkür ederim.

            Atatürk Caddesi Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Bekir Gürler'e yönetim kurulu üyeleri Nihat Mazmanoğlu, Mehmet Özal, Murat Tokdemir ve Ali Ceylan'ın eşlik etti.

(Haber Merkezi)


20 saat, 4 dakika önce / 30.10.2014 11:19:27   

MKÜ, mükemmellik yolunda ilerlemeye devam ediyor

Mükemmelliğin temel kavramlarını benimseme ve yaşama geçirme konusunda kararlı olan ve bu yolda hızla ilerleyen Mustafa Kemal Üniversitesi, hayata geçirdiği çalışmalarla bu konuda çeşitli atılımlar yapmaktadır.

            Kurumsal kimliğin geliştirilmesi de bu doğrultudaki en önemli adımlardan biridir ve farklı ölçütler dikkate alınarak geliştirilen kalite ödülleri, çeşitli ülke ve kuruluşlar tarafından uygulanmaya devam etmektedir. Kalite ödüllerinin temelinde yatan düşünce, kuruluşları belli kalite hedeflerine ve uygulamalarına yönlendirmek, ilgili konularda performanslarını geliştirmelerine katkı sağlamaktır.

            MKÜ, kurumsal mükemmellik kültürü çatısı altında sürekli iyileştirmeyi alışkanlık haline getirerek, her alanda verimliliği arttırma ve sürdürülebilir mükemmelliğe ulaşma hedefiyle Ulusal Kalite Hareketine üye olmuştur.

            Ulusal Kalite Hareketine üyelik kapsamında, çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşen törende MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Türkiye Kalite Derneği Başkanı A. Hamdi Doğan arasında İyi Niyet Bildirgesi imzalanmış ve MKÜ mükemmellik kültürünü kuruluşunun her bir noktasında uygulayacağı ilkesini benimsediğini vurguladı.

            Değerlendirmeler sonucunda, Mustafa Kemal Üniversitesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı Mükemmellikte Kararlılık belgesini almaya hak kazandı.

            Türkiye Kalite Derneğinin ev sahipliğinde, 16-17 Kasım 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Avrupa'nın en büyük Kalite Kongresinde Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı Mükemmellikte Kararlılık belgesini resmi olacak.

(Haber Merkezi)


20 saat, 6 dakika önce / 30.10.2014 11:17:33   

Türkiye-Doğu Afrika Ticaret Köprüsü Kenya'da yapılacak

Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİRSİAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye-Doğu Afrika Ticaret Köprüsü Nairobi/Kenya'da yapılacak. 10 ülke ve 250 Doğu Afrikalı iş adamının katılımıyla gerçekleşecek olan programda Türkiye'den 60 firma katılacak.

            BİRSİAD tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİRSİAD) olarak Federasyonumuz organizasyonu ile üye şirketlerimizin yurt dışına açılımını sağlamaya yönelik faaliyetlerimiz kapsamında Gaziantep'te 11 Şubat 2013 tarihinde ilk defa gerçekleştirilen Türkiye-Doğu Afrika Ticaret Köprüsü /Gaziantep” programının devamı niteliğinde “Türkiye-Doğu Afrika Ticaret Köprüsü 2 - Nairobi/Kenya” programı düzenlenecektir.

            Doğu Afrika Kıtasından; Kongo, Kenya, Etiyopya, Cibuti, Ruanda, Uganda Demokrotik Kongo, Brundi Somali, Tanzanya gibi 10 ülke ve 250 Doğu Afrikalı iş adamının katılımıyla gerçekleşecek olan programımızda Türkiye'den 60 firma temsil edecektir.

            Tarım ve ilgili makineler, gıda, tıp, otel ve restoran işletmeciliği, tekstil, kumaş üretimi, hazır giyim, ayakkabı, çocuk kıyafeti, turizm, inşaat malzemeleri ve müteahhitlik hizmetleri, enerji, çelik tencere, medikal, mücevherat üretimi ve ticareti, bijuteri, temizlik mal-zemeleri, kozmetik ve hijyen ürünleri, hayvansal ürünler, ambalaj ve paketle-me makineleri, mo-bilya sektörlerinde iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirme ve karşılıklı yatırım imkânlarını değerlendirmek için köprü kapsamında Türkiye ve Doğu Afrika Ticaret Köprüsü ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. İş Heyeti bedeli 1950 Euro dur.” denildi.

(Haber Merkezi)


20 saat, 8 dakika önce / 30.10.2014 11:16:05   

Keloğlan Prime Mall'a geliyor

Farklı alışverişin merkezi Prime Mall Antakya bu ay çocuklara Keloğlan'la sürpriz yapıyor. Geleneksel masal kahramanı Keloğlan, 4-9 Kasım tarihleri arasında Prime Mall Antakya'da çocuklarla buluşacak.

            Alışveriş merkezinde kurulacak olan Keloğlan köyünde çocuklar hafta içi 12.00-18.00 saatleri arasında 4 gün düzenlenecek atölyelere katılma şansı yakalayacaklar. Çocuk gelişimi uzmanları tarafından gerçekleştirilecek atölyelerde çocuklar boyama, maket yapma gibi birçok etkinliğe katılma şansı yakalayacak.

            8 Kasım Cumartesi ve 9 Kasım Pazar günü ise çocuklar Keloğlan Masalları Müzikali'nde masal kahramanlarının şarkılarıyla eğlenecekler. Müzikalin birinci seansı saat 13.00'te, ikinci seansı saat 15.00'te, üçüncü seansı ise saat 17.00'te düzenlenecek.

(Haber Merkezi)


20 saat, 8 dakika önce / 30.10.2014 11:15:26   

KİMYECİ KANAL A'NIN CANLI YAYIN KONUĞU

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 30 Ekim Perşembe günü Kanal A'nın canlı yayın konuğu olacak. Sunuculuğunu Fatih Şahin'in yaptığı 'Başkanlar' adlı program saat 19.30'da başlayacak.

            Canlı olarak yayınlanacak olan 'Başkanlar' adlı programda Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Belediyesi'nin altı aylık zaman diliminde gerçekleştirdiği hizmetleri dile getirecek.

            45 dakika sürecek olan 'Başkanlar' programında Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, program sunucusu Fatih Şahin'in soracağı soruları tek tek yanıtlama imkanı bulacak.

(Haber Merkezi)


20 saat, 9 dakika önce / 30.10.2014 11:14:23   

Genç nesiller, erken yaşta spor kültürü edinmeli

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Kültür ve Olimpik Komitesi Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Porsun, İskenderun İlçesi'nde Belediye Kültür Merkezi'nde TMOK “Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu” tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle yürütülen ilkokul 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik 'Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi' açılışında yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen sunumların genç nesillerin erken yaşta spor kültürü edinmeleri açısından önem taşıdığını kaydetti.

            Dünyada ikinci bir örneği bulunmayan projenin “Uluslararası Olimpiyat Komitesi” tarafından desteklendiğini, 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Japonya'nın projeyi kendi ülkelerinde yaşama geçirmek için destek istediğinin altını çizen Porsun, konuşmasında şunlara yer verdi: “ Akademisyenler, çocuk psikologları, komisyon üyeleri işbirliği ile titiz bir çalışmanın ürünü olan proje, profesyonel sunucusu Sibel Yazgan Tel ve sevilen maskotu 'Oli' ile spor kültürünü, Olimpiyat Oyunları'nı ve felsefesini, Fair Play'i, sağlıklı beslenmeyi, çevre duyarlılığını çeşitli videolar, çizgi filmler, küçük yarışmalar, renkli görsellerle interaktif olarak anlatmaktadır. Proje kapsamında olimpiyat almanın bir kriteri olan spor kültürünün yaygınlaşmasını sağlıyoruz.

            Bu amaç doğrultusunda sürdürülen program, sunumlara katılan öğrencilerin yanı sıra beraberlerindeki öğretmenler, birçok ilin valisi, kaymakam, belediye başkanları, milli eğitim ve spor il müdürleri ile diğer yöneticiler tarafından büyük ilgi ve takdir görmektedir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, dünyada başka örneği bulunmayan projeyi her yıl belli bir fon ile desteklemektedir” dedi.

            Yeni spor tesisleri yapmak için arsa sorunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Dingil, futbolun dışındaki branşlara da önem verdiğini, yakın gelecekte bisiklet takımı kuracağını söyledi.

(Haber Merkezi)


20 saat, 12 dakika önce / 30.10.2014 11:11:44   

Borçlu mükellefler vergilerini yapılandırıyor

TBMM'de kabul edilen torba yasa ile ödenmemiş vergiler, bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları gibi ödenmemiş vergilerin yasa uyarınca yapılandırılması Hatay ilinde de son hız devam ediyor.

            Yorum Gazetesi imtiyaz sahibi Sadullah Ergin ve gazete muhabiri Hasan Kaya, bir süre önce ilimize atanan Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol'la makamında görüşerek konu ile ilgili kamuoyu adına bilgiler aldı.

            24 Ekim tarihi itibariyle 17 bin 478 dilekçe ile Vergi Dairelerine müracaat edildiğini, 184 bin borçlu mükellef sayısına göre şimdilik % 10 oranında bu yasadan yararlandırıldığını belirten Erol, Kasım ayında çok daha fazla talep beklediklerini ifade etti.

            Hatay genelinde şimdilik 92 milyon TL. borcun yapılandırıldığını söyleyen Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, son müracaat tarihinin 1 Aralık 2014 olduğunu hatırlattı.

            Borçlu mükelleflerin borç sorgulama için 1189 kısa mesaj yanında, e-devlet ile internet ortamında borçlarını öğrenebileceklerini belirten Nazmi Erol, borçlu mükelleflere mektupla bilgi de vereceklerini kaydetti.

            Torba yasa ile vergi borçlarının yapılandırılması için her hangi bir teminat şartının bulunmadığını ifade eden Vergi Dairesi Başkanı, bu yasanın bir avantaj olduğunu ve bundan yararlanmalarının menfaatleri icabı olduğunu vurguladı.

            Yasaya göre vergi borcu bulunan mükellefler için TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Borcun ödenmesi halinde, vergi cezalarından ve buna bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek.

            Yıllık gelir veya kurumlar vergilerini, gelir (stopaj) vergisi, kurumlar (stopaj) vergisi, KDV ve ÖTV için başvuruda bulunan mükellefler, taksit ödeme süresince, çok zor durum olmaksızın, her bir vergi türü itibarıyla bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödemez ya da eksik öderse düzenlemeden yararlanamayacak.

(Yorum Özel Haber)


1 gün, 20 saat önce / 29.10.2014 11:08:46