......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 175248
YORUM MANŞET
Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri:
Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri:

 Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri:HATAY’DA SANAYİCİLER, İHRACATÇILAR, TARIM VE TURİZM SEKTÖRÜ DESTEK BEKLİYOR

Ülkemizin zor ve üzücü günler geçirdiği bugünlerde Hatay’ın gelecekten oldukça umutsuz, karamsar ve ekonomisi her alanda etkilenmiş durumdadır diyen Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay’da sanayiciler, ihracatçılar, tarım ve turizm sektörünün destek beklediğini belirtti.

Ortadoğu ülkeleriyle ticaretin bıçak gibi kesilmesi, işsizlik rakamlarının büyümesi, firmaların karamsar ruh haline girmesi ile ilimizin gündem konusu olmaya devam ettiğini ifade eden Kuseyri açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere Hatay yaşadığı sosyal, siyasal ve ekonomik konularda sürekli ülkenin gündeminde olan bir şehir konumunda olmuştur. Ülkemiz ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından, Rusya ülkemize ekonomik yaptırımlar uygulama kararı almıştır. Hatay’ın komşu ülke Suriye ile yaşanan sıkıntılarına ek olarak,  Rusya’nın Türk mallarına uyguladığı ekonomik ambargo, ülkemizdeki ve bölgemizdeki bilhassa narenciye ile uğraşan ihracatçılarımıza ve nakliye sektöründe pazar kaybı yaşamalarına ve altından kalkamayacak sıkıntılara sebep olmuştur.

Ortadoğu ülkeleriyle ticaretin bıçak gibi kesilmesi, işsizlik rakamlarının büyümesi, firmaların karamsar ruh haline girmesi ilimizin gündem konusu olmaya devam etmektedir. İlimiz Hatay’ın 2010 senesine ait kredi borcu 178 milyon lira iken, 2015 sonu itibariyle bu rakam tam 3 katına 543 milyon liraya ulaşmıştır.2010 yılında kredi kullanımında 81 ilçe içerisinde 8.sırada iken, 2015 yılı sonu itibariyle 13.sıraya gerilemiştir. Bu tablo ise durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesidir. Halkımız artık yatırım yapmak yerine küçülmeye, para harcamak yerine parayı elinde tutmayı tercih etmeye başlamışlardır. Bankalar ise artık kredi vermekten kaçındıkları da aşikâr bir gerçektir.

Özellikle bölgemizdeki yaş meyve ve sebze ihracatçıları açısından olumsuz olan bu durumda Rusya’nın uyguladığı ambargo sebebiyle, Rusya pazarına alternatif olarak Ortadoğu ülkeleri gösterilse de, Suriye ve Irak’taki karışıklıklar; bölgemizdeki ihracatçıların karayolu üzerinden Ortadoğu pazarına ulaşmalarını mümkün kılmamaktadır. Suriye ve Irak üzerinden Ortadoğu ülkelerine karayolu taşımacılığı yapan firmalar sınır kapılarında yaşanan sıkıntılar sebebiyle güçlük yaşamaktadır. Dolayısıyla karayolu nakliyecilerimiz, uluslararası platformda rekabet güçlerini kaybetmiştir. Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarının kapanması nedeniyle karayolu ile yapılan ihracat tamamen durma noktasına gelmiştir ve geniş bir coğrafyada rekabet gücü kaybedilmiştir. 2013 ve 2014 yılında 2 milyar $ üzerine çıkan Hatay ihracatı, 2015’te % 13 gerileyerek 1 milyar 827 milyon $’da kalmıştır. Buna rağmen Hatay bu rakamlarla ilk 10 girerek Adana, Kayseri, Mersin illeri geride bıraktığı görülmektedir. 2016 yılına da iyi bir geçiş yapamayan Hatay ihracatı gerileyerek 6 yıl önceki ocak ayı rakamlarına dönerek 128 milyon $ ihracat yapabilmiştir.

Sanayi, ticaret ve tarım ana başlıklarıyla tanımlayabileceğimiz Hatay il ekonomisi, Türkiye ekonomisine katkısı yönünden üst sıralarda yer alan bir ilimizdir. Doğru projeler ve politikalarla bu katkının çok üzerinde bir ekonomik değer yaratabilecek potansiyele sahiptir. Hatay ilinde ticaret ve sanayiyi ilgilendiren güncel sorunlardan bir diğeri de tarımla ilgilidir.

Hatay genelindeki tüm çiftçilerimizin sulama için kullandığı elektrik enerjisi ve üretim girdisi olarak kullanılan akaryakıt maliyetlerinin yüksek olması temel sorunumuzdur.

Buğday hasadının yapıldığı, mısır hasadının yaklaştığı ve pamuk ürünlerinin başladığı bu dönemde çiftçimiz sıkıntılı günler yaşamaya devam etmektedir. Türkiye’nin en kaliteli buğdayının üretildiği Hatay’da verim önceki yıllara göre iyi olsa da gübreden mazota kadar her şey çok pahalı.  Buğday alım fiyatının değişmemesinden çiftçilerimiz dert yanmaktadırlar. Türkiye’de pamuk ve buğday üretiminde ilk sıralarda gelen Amik Ovasındaki çiftçimiz mısırdaki desteğin de düşürülmesiyle zor durumda bırakılmışlardır. Mazot ve gübre maliyetleri artarken, destek azaltılmıştır. Bir endüstri bitkisi olan pamuk ise hem üretimi maliyetli hem de fiyatı dünya piyasasına bağlı bir üründür. Mazot ve gübre desteğinin düşürülmesi çiftçilerimiz için çok büyük kayıplara sebep olacaktır. Neredeyse ürettiği kadar pamuk lifi ithal eden Türkiye’nin pamuk desteklerini azaltmak değil aksine üretimi arttıracak ve pamuk talebini iç piyasadan karşılayacak politikalara yönelmesi gerekmektedir. Enerji bedellerinin daha önceki yıllarda olduğu gibi hasat zamanı ödenmesi imkânının tanınması ve üretim aşamasında kullanılan akaryakıtın düşük bedelle sağlanması çiftçimizi biraz olsun rahatlatacaktır. Yeni desteklemeler ile devlet çiftçiye ve sektörde çalışanlara destek olmalıdır. Destekleme fiyatlarının ekimlerden evvel olması çiftçinin destekleme fiyatlarına göre ekim yapması ve ürün çeşidini ona göre ekmesi daha doğru olacaktır. Çiftçilerimizin ektikleri soğan, patates gibi ürünler tarlalarda kalmıştır. Çiftçilerimiz tarladaki ürünlerini satamayıp paraya çeviremedikleri için tarlalarını sürmeye başlamışlardır. Bu çiftçilerimiz için çok hazin bir durumdur. 

Sulama, kurak ve yarı kurak bölgelerde ürünlerin verim ve kalitesinin yüksekliği açısından oldukça önemlidir. Ancak tarımda sulamanın bazen plansız ve kontrolsüz yapılması ve yanlış sulama uygulamaları sonucu ciddi boyutlara ulaşabilen çevre sorunları ortaya çıkmaktadır. Hatay ilinde tarım arazilerinin yaklaşık %53’ünde sulama yapılmaktadır. Sulama yapılan tarım arazilerinin yaklaşık %88’inde salma, geriye kalan %12’sinde ise yağmurlama ve damla sulama yapılmaktadır. Salma sulama yöntemiyle yapılan sulama çok fazla olup, beraberinde fazla su kullanımı sorununu getirmektedir. Bu durum hem üretim maliyetini artırmakta hem de toprakta tuzlanma ve taban suyu yükselmesine neden olmaktadır. Hatay ilinde yıllık yağış miktarı yeterli olmadığı için verim artışı için sulama çok önemlidir. Özellikle uygun iklim şartlarına ve verimli topraklara sahip olması doğru sulama yöntemlerinin doğru zamanda kullanılarak, yeterli miktarda su verilmesiyle verimin daha fazla artmasını sağlayacaktır.

Tarım sektörünün ihtiyacı olan reformların yapılabilmesi için doğru ve zamanında elde edilen sektörel bir bilgi ağı oluşturulması gerekmektedir. Ürünlerin bölgesel arz talep miktarları, olası iklim koşullarında olası hasat miktarlarının belirlenmesi, fiyat dengelerinin oturtulması ve ürün bazında borsaların oluşturulması gibi öncelikli konuların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Fiyata, üretim kapasitesine ve kalitesine dayalı verilere göre sağlıklı projelerin üretilmesi gerekmektedir.”

İlimizde başta sanayi olmak üzere, üretim yapan KOBİ’leri ve genel olarak ticareti olumsuz etkileyen, elektrik kesintileridir. İlimizde, enerji dağıtımı ve elektrik altyapısının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla Enerji Bakanlığı tarafından, Hatay’daki enerji yatırımları için 2016 yılı bütçesinden ayrılacak payın yükseltilmesini talep etmekteyiz.

Hatay için ayrı bir yeri olan turizm sektörü ise bu yaşananlardan en ağır darbeyi almıştır. Medeniyetlerin beşiği ve hoşgörü şehrimiz Hatay; farklı inançların, dillerin, kültürlerin, dinlerin ve yapının buluştuğu, insanlarımızın bir arada huzur ve barış içerisinde yaşam sürdüğü, tarihin ve mistik dokunun mutfak kültürüyle birleştiği özel bir şehirdir.

Dünyanın birçok yerindeki siyasi hareketlilik, ülkemizde yaşanan üzücü terör olayları, sınır komşumuzda devam eden iç savaşın ciddi etkileri yurdumuzu olduğu kadar Hatay turizmimizi de olumsuz etkilemiştir. Turizm işletmelerinin ve yerli-yabancı tur şirketlerinin rezervasyonlarının iptal ettirmesi şehrimiz için çok büyük bir kayıp olmuştur.

Kentlerin gelişiminde turizmin lokomotif sektör sayıldığı günümüzde sürdürülebilir turizme en gelişmiş kentlerden biri olan güzel Antakya’mızı tüm potansiyeliyle tanıtmaya çalışmak en büyük görevimiz olmalıdır. Dünyadaki turizm pastasından daha fazla pay alabilmek için ve turizm sektöründe rekabet edebilmenin tek yolu kültür ve turizm değerlerinin tanıtımının özenli ve etkin bir şekilde yapılması lazımdır” diyerek sözlerine son verdi.

(Haber Merkezi)

ÇALIŞKAN: SUNİ GÜNDEMLE HALK OYALANIYOR
ÇALIŞKAN: SUNİ GÜNDEMLE HALK OYALANIYOR

 ÇALIŞKAN: SUNİ GÜNDEMLE HALK OYALANIYORSaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, suni gündemle halkın oyalandığını belirterek İsrail ile yapılan son anlaşmaya tepki gösterdi.

Saadet Partisi Hatay İl teşkilatı Haziran ayı İl Divan toplantısını Ramazan ayında sürdürdü. Antakya Beyza İş Merkezi’nde düzenlenen İl Divan toplantısına partililer yoğun ilgi gösterdi.

Toplantıya Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İlçe Başkanları, Gençlik ve Hanım kollarından katılım oldu.

Divanı yöneten Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ilçe başkanlarından ilçelerin durumluları hakkında bilgi aldıktan sonra divan toplantısına konuşmacı olarak katılan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan Türkiye’nin İsrail anlaşmasına tepki göstererek İsrail’in bir terör devleti olduğunu söyledi.

Yaptıkları hatalar görülmesin diye bir yandan gerginliği had safhaya çıkararak suni gündemlerle halkı oyalarken diğer yandan gizli kapılar ardında İsrail lehine anlaşmalar yapıyorlar diyen Çalışkan “İsrail ile Türkiye anlaşmasının maddelerine bakınca, bir-iki kulağa hoş gelen tazminat gibi maddeleri ön planda tutarak zafer gibi lanse etmeye çalışsalar da çok vahim maddeler olduğunu görüyoruz. Bu anlaşmayla İsrail’in ablukası meşru hale gelecek tanınacak.

Mavi Marmara’nın hesabı bu şekilde mi sorulacak? Davalar iptal oluyor, şehit kanları paraya tercih ediliyor.

İşgalci İsrail’in aldığı Filistin doğalgazı Türkiye üzerinden Batı'ya pazarlanacak. Türkiye’nin Avrupa’ya İsrail gazını taşıması Filistin’e kurşun olarak dönmeyecek mi? Ayrıca İsrail'e yönelik eylemler engellenecek ve bunlara terör denilecek.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATDEF, TEK SES TEK YÜREK
HATDEF, TEK SES TEK YÜREK

 HATDEF, TEK SES TEK YÜREKHatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekleri Federasyonu kongresini yaptı ve Abdurrahman Taşçıoğlu başkanlığında güçlü bir yönetimle birlik tablosu oluşturdu

Kısa adı HATDEF olan Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekleri Federasyonu, 26 Haziran 2016 Pazar günü Büyük Antakya Otelinde olağan genel kurulunu birlik ve beraberlik içinde gerçekleştirdi.

Yapılan kongreye; HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Eğe, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, AK Parti Defne İlçe Başkanı Atilla Önal, eski Antakya Belediye Başkanları Mahmut Alpagot, Mehmet Yeloğlu, İl Dernekler Müdürü Malik Yılmaz, dernek başkanları ile yüzlerce davetli katılarak salonu tıklım tıklım doldurdu.

Ömer Cihangir’in sunuculuğunda başlayan kongrenin divan başkanlığını Abdulkadir Teksöz, divan üyeliklerini Cengiz Yıldız ve Selahattin Nurlu yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının hep birlikte okunmasının ardından federasyonun faaliyet raporu, denetleme raporu ve tahmini bütçesi okunarak ittifakla ibra edildi.

TAŞÇIOĞLU: KONGREDEN GÜÇLENEREK ÇIKTIK

Kongreye teşrif eden tüm katılımcılara teşekkür eden Başkan Taşçıoğlu, Hatay’ın özelliğini, güzelliğini, mozaiğini özünde taşıyan HATDEF’in genel kurulunun şölen havasında geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. STK demek, gönülden hizmet demektir diyen Taşçıoğlu; “Dostluğun ön planda olduğu federasyonumuz toplumun birlik ve beraberliğine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Bu güzel Ramazan gününde hep birlikte tek ses tük yürek olarak kongremizi yapıyoruz. HATDEF olarak ilimizin güzide insanlarından kurulu yeni yönetimimizle kongremizden güçlenerek çıktık” dedi.

DÖRT KİŞİYE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Bu arada HATDEF’e katkı sunan ve destek veren 4 kişiye yönetim kurulu kararı doğrultusunda teşekkür plaketi verildi. Hüseyin Karakulak’a AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Şehit Aileleri Dernek Başkanı Hamit Ölçer’in mazereti dolayısıyla eşi Meral Ölçer’e Hasan Ramiz Parlar, Filiz Akar’a Necmettin Çalışkan tarafından plaketleri takdim edildi. İl dışında olması dolayısıyla Metin Kuseyri’ye plaketi bilahare verilecek.

YÖNETİM VE DENETİM KURULU İSİMLERİ

Yönetim Kurulu: Abdurrahman Taşçıoğlu, Adnan Vurucu, Kenan Güngör, Metin Kuseyri, Hüseyin Karakulak, Osman Mesçi, M.Ali Yüksel, Atilla Sahillioğlu, Ömer Gürbüz, Yurdagül Ergüner, Rasim Ray, Niyazi Yıldırım, Sadullah Ergin, Osman Altuntaş, Alpaslan Ersin, Yusuf Perişan, Bekir Karabacak, Şükrü Kanatlı, Hasan Ali kalay, Meri Irmak, M.Garip Siper

Denetleme Kurulu: Ahmet Davut, Mustafa Bucak, Hidayet Alagöz

Not: Federasyon kongresi ile diğer haberler yarınki gazetemizde yayınlanacak.

(Haber: S.Ergin)

HGC, ASİ NEHRİ SORUNUNU SAHİPLENDİ
HGC, ASİ NEHRİ SORUNUNU SAHİPLENDİ

 HGC, ASİ NEHRİ SORUNUNU SAHİPLENDİHatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen ve HGC üyeleri, Cumartesi günü köprübaşı Asi Nehri üzerinde basın açıklaması düzenleyerek Asi Nehri sorununu sahiplendi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, HGC 2. Başkanı Sadullah Ergin, HGC Saymanı Zafer Sarı ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Maske takarak Asi Nehri köprüsü üzerinden geçen HGC Başkanı Yetişen ve üyeler, sorunun bir an önce çözülmesini beklediklerini ifade etti.

Köprübaşı Asi nehri üzerinde Asi Nehri’nin kirli su be pis kokusu etrafa mikrop saçıyor diyen HGC Başkanı Yetişen, açıklamasına şöyle devam etti: “Burada bulunmamızın sebebi Asi Nehri’nin içler acısı durumudur. Bu mübarek Ramazan gününde Asi Nehri’nden gelen lağım kokuları artık dayanılmaz hale gelmiştir. Gazeteci arkadaşlarımız defalarca kendi gazetelerinde dile getirmelerine rağmen Asi Nehri’ne el atılmaması artık tahammül edilemez bir hale dönmüştür. Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak ilimizin en üst düzey yöneticilerine soruyoruz; Asi Nehri hangi kurumun sorumluluğunda, devletimizin gücü bir nehri temizleyemeyecek durumda mı? Nehir çevresinde oturan vatandaşlar ve işyeri sahipleri artık isyan etme noktasına gelmiş durumda. Şehrimizi siyasi çekişmelere kurban edenler unutmasınlar ki bunun bedelini gün gelir öderler.

Biz şehrimizin yöneticilerine sesleniyoruz klimalı makam araçlarınızda camlarınız kapalı olarak geçtiğiniz Asi Nehri’nin üzerinden bir gün hep beraber yürüyerek geçelim, o zaman sorunun büyüklüğünü anlarsınız.

Bizler gazetecilik görevimizi yerine getirmek için buradayız Halkın sesini sizlere iletmek için buradayız ve bu işin takipçisi olacağız” açıklamasında bulundu.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen açıklamanın ardından şunları söyledi: “Valimize, Büyükşehir başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza ve 10 milletvekiline sesleniyorum. Hiç olmasa bir defa siyaseti bırakıp ilimiz için bir araya gelin” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

 

HATAY’I TİCARİ ZİRVEYE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ
HATAY’I TİCARİ ZİRVEYE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ

HATAY’I TİCARİ ZİRVEYE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZHatay Genç İşadamları Derneği, 14. Olağan Genel Kurulu’nun ardından değişen yönetim kurulu sonrasında HAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Zekvan Barutçu ve yönetim kurulu üyeleri ile Waxwing Otel’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Doğru istihdam adımlarıyla, şehrimizi bir ticari zirveye dönüştürebilir, üretim odaklı olmayan pek çok kaynağı da iş gücü çarkına dahil ederek güçlü bir etki yaratabiliriz diyen HAGİAD Başkanı Barutçu, “Hatay geçmişinde olduğu gibi geleceğinde de nice efsanevi başarıyı dokusunda barındırmış, geleceğin en önemli şehirlerinden biridir.” dedi.

HAGİAD Yönetim Kurulu, basın mensuplarıyla biraraya gelerek Hatay’ın içindeki bulunduğu siyasal ve ekonomik durumunu da gündemine alarak ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Yeni yönetim kurulu hakkında basın mensuplarına bilgi veren HAGİAD Başkanı F. Zekvan Barutçu; “23 yıllık tarihi olan bir dernek olarak geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurul sonrasında yeni yönetim kurulumuz yeni bir anlayışla, fikri ve ilmi bütünlük içerisinde, Hatay şehrinin dokusunda yer alan hoşgörü ve medeniyet sıfatlarını birer misyon edinerek yola çıkmış, geleceğe ümitle bakan, girişimciliği ve inovasyonu şehrimiz dinamikleriyle buluşturmayı becerebilmiş önemli işadamlarımızdan oluşmaktadır.

Hatay geçmişinde de olduğu gibi geleceğinde de nice efsanevi başarıyı dokusunda barındırmış, geleceğin en önemli şehirlerinden biridir. Şüphesiz ki şehrimizin geleceği, inovasyona açık, girişimci ve ekonomi uzmanı bizim gibi işadamlarının ve yatırımcıların elindedir. Doğru istihdam adımlarıyla, şehrimizi bir ticari zirveye dönüştürebilir, üretim odaklı olmayan pek çok kaynağı da iş gücü çarkına dahil ederek güçlü bir etki yaratabiliriz. Hedefimiz öncelikle ellerimizi ve güçlerimizi gelecek için birleştirmek olmalı. Bizler Hatay için gelecek üretmeye hazırız.” dedi.

Yapılan basın toplantısının ardından Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Fevzi Zekvan Barutçu başkanlığında oluşturulan yeni yönetim kurulunda yapılan görev dağlımı sonrasında başkan yardımcılığı görevine Hatay Esmergil ve Yusuf Kavak, Genel Sekreter görevine Selahattin Mıstıkoğlu, Saymanlık görevine Şevket Parmaksız getirilirken, Selçuk Akıllı, Şerif Cemali, Asaf Asfuroglu, Can Gazel, Selahattin Yüksel ve Mehmet Eraslan yönetim kurulu üyesi oldu.

(Haber Merkezi)

Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri:

HATAY’DA SANAYİCİLER, İHRACATÇILAR, TARIM VE TURİZM SEKTÖRÜ DESTEK BEKLİYOR

Ülkemizin zor ve üzücü günler geçirdiği bugünlerde Hatay’ın gelecekten oldukça umutsuz, karamsar ve ekonomisi her alanda etkilenmiş durumdadır diyen Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay’da sanayiciler, ihracatçılar, tarım ve turizm sektörünün destek beklediğini belirtti.

Ortadoğu ülkeleriyle ticaretin bıçak gibi kesilmesi, işsizlik rakamlarının büyümesi, firmaların karamsar ruh haline girmesi ile ilimizin gündem konusu olmaya devam ettiğini ifade eden Kuseyri açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere Hatay yaşadığı sosyal, siyasal ve ekonomik konularda sürekli ülkenin gündeminde olan bir şehir konumunda olmuştur. Ülkemiz ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından, Rusya ülkemize ekonomik yaptırımlar uygulama kararı almıştır. Hatay’ın komşu ülke Suriye ile yaşanan sıkıntılarına ek olarak,  Rusya’nın Türk mallarına uyguladığı ekonomik ambargo, ülkemizdeki ve bölgemizdeki bilhassa narenciye ile uğraşan ihracatçılarımıza ve nakliye sektöründe pazar kaybı yaşamalarına ve altından kalkamayacak sıkıntılara sebep olmuştur.

Ortadoğu ülkeleriyle ticaretin bıçak gibi kesilmesi, işsizlik rakamlarının büyümesi, firmaların karamsar ruh haline girmesi ilimizin gündem konusu olmaya devam etmektedir. İlimiz Hatay’ın 2010 senesine ait kredi borcu 178 milyon lira iken, 2015 sonu itibariyle bu rakam tam 3 katına 543 milyon liraya ulaşmıştır.2010 yılında kredi kullanımında 81 ilçe içerisinde 8.sırada iken, 2015 yılı sonu itibariyle 13.sıraya gerilemiştir. Bu tablo ise durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesidir. Halkımız artık yatırım yapmak yerine küçülmeye, para harcamak yerine parayı elinde tutmayı tercih etmeye başlamışlardır. Bankalar ise artık kredi vermekten kaçındıkları da aşikâr bir gerçektir.

Özellikle bölgemizdeki yaş meyve ve sebze ihracatçıları açısından olumsuz olan bu durumda Rusya’nın uyguladığı ambargo sebebiyle, Rusya pazarına alternatif olarak Ortadoğu ülkeleri gösterilse de, Suriye ve Irak’taki karışıklıklar; bölgemizdeki ihracatçıların karayolu üzerinden Ortadoğu pazarına ulaşmalarını mümkün kılmamaktadır. Suriye ve Irak üzerinden Ortadoğu ülkelerine karayolu taşımacılığı yapan firmalar sınır kapılarında yaşanan sıkıntılar sebebiyle güçlük yaşamaktadır. Dolayısıyla karayolu nakliyecilerimiz, uluslararası platformda rekabet güçlerini kaybetmiştir. Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarının kapanması nedeniyle karayolu ile yapılan ihracat tamamen durma noktasına gelmiştir ve geniş bir coğrafyada rekabet gücü kaybedilmiştir. 2013 ve 2014 yılında 2 milyar $ üzerine çıkan Hatay ihracatı, 2015’te % 13 gerileyerek 1 milyar 827 milyon $’da kalmıştır. Buna rağmen Hatay bu rakamlarla ilk 10 girerek Adana, Kayseri, Mersin illeri geride bıraktığı görülmektedir. 2016 yılına da iyi bir geçiş yapamayan Hatay ihracatı gerileyerek 6 yıl önceki ocak ayı rakamlarına dönerek 128 milyon $ ihracat yapabilmiştir.

Sanayi, ticaret ve tarım ana başlıklarıyla tanımlayabileceğimiz Hatay il ekonomisi, Türkiye ekonomisine katkısı yönünden üst sıralarda yer alan bir ilimizdir. Doğru projeler ve politikalarla bu katkının çok üzerinde bir ekonomik değer yaratabilecek potansiyele sahiptir. Hatay ilinde ticaret ve sanayiyi ilgilendiren güncel sorunlardan bir diğeri de tarımla ilgilidir.

Hatay genelindeki tüm çiftçilerimizin sulama için kullandığı elektrik enerjisi ve üretim girdisi olarak kullanılan akaryakıt maliyetlerinin yüksek olması temel sorunumuzdur.

Buğday hasadının yapıldığı, mısır hasadının yaklaştığı ve pamuk ürünlerinin başladığı bu dönemde çiftçimiz sıkıntılı günler yaşamaya devam etmektedir. Türkiye’nin en kaliteli buğdayının üretildiği Hatay’da verim önceki yıllara göre iyi olsa da gübreden mazota kadar her şey çok pahalı.  Buğday alım fiyatının değişmemesinden çiftçilerimiz dert yanmaktadırlar. Türkiye’de pamuk ve buğday üretiminde ilk sıralarda gelen Amik Ovasındaki çiftçimiz mısırdaki desteğin de düşürülmesiyle zor durumda bırakılmışlardır. Mazot ve gübre maliyetleri artarken, destek azaltılmıştır. Bir endüstri bitkisi olan pamuk ise hem üretimi maliyetli hem de fiyatı dünya piyasasına bağlı bir üründür. Mazot ve gübre desteğinin düşürülmesi çiftçilerimiz için çok büyük kayıplara sebep olacaktır. Neredeyse ürettiği kadar pamuk lifi ithal eden Türkiye’nin pamuk desteklerini azaltmak değil aksine üretimi arttıracak ve pamuk talebini iç piyasadan karşılayacak politikalara yönelmesi gerekmektedir. Enerji bedellerinin daha önceki yıllarda olduğu gibi hasat zamanı ödenmesi imkânının tanınması ve üretim aşamasında kullanılan akaryakıtın düşük bedelle sağlanması çiftçimizi biraz olsun rahatlatacaktır. Yeni desteklemeler ile devlet çiftçiye ve sektörde çalışanlara destek olmalıdır. Destekleme fiyatlarının ekimlerden evvel olması çiftçinin destekleme fiyatlarına göre ekim yapması ve ürün çeşidini ona göre ekmesi daha doğru olacaktır. Çiftçilerimizin ektikleri soğan, patates gibi ürünler tarlalarda kalmıştır. Çiftçilerimiz tarladaki ürünlerini satamayıp paraya çeviremedikleri için tarlalarını sürmeye başlamışlardır. Bu çiftçilerimiz için çok hazin bir durumdur. 

Sulama, kurak ve yarı kurak bölgelerde ürünlerin verim ve kalitesinin yüksekliği açısından oldukça önemlidir. Ancak tarımda sulamanın bazen plansız ve kontrolsüz yapılması ve yanlış sulama uygulamaları sonucu ciddi boyutlara ulaşabilen çevre sorunları ortaya çıkmaktadır. Hatay ilinde tarım arazilerinin yaklaşık %53’ünde sulama yapılmaktadır. Sulama yapılan tarım arazilerinin yaklaşık %88’inde salma, geriye kalan %12’sinde ise yağmurlama ve damla sulama yapılmaktadır. Salma sulama yöntemiyle yapılan sulama çok fazla olup, beraberinde fazla su kullanımı sorununu getirmektedir. Bu durum hem üretim maliyetini artırmakta hem de toprakta tuzlanma ve taban suyu yükselmesine neden olmaktadır. Hatay ilinde yıllık yağış miktarı yeterli olmadığı için verim artışı için sulama çok önemlidir. Özellikle uygun iklim şartlarına ve verimli topraklara sahip olması doğru sulama yöntemlerinin doğru zamanda kullanılarak, yeterli miktarda su verilmesiyle verimin daha fazla artmasını sağlayacaktır.

Tarım sektörünün ihtiyacı olan reformların yapılabilmesi için doğru ve zamanında elde edilen sektörel bir bilgi ağı oluşturulması gerekmektedir. Ürünlerin bölgesel arz talep miktarları, olası iklim koşullarında olası hasat miktarlarının belirlenmesi, fiyat dengelerinin oturtulması ve ürün bazında borsaların oluşturulması gibi öncelikli konuların gözden geçirilmesi gerekmektedir. Fiyata, üretim kapasitesine ve kalitesine dayalı verilere göre sağlıklı projelerin üretilmesi gerekmektedir.”

İlimizde başta sanayi olmak üzere, üretim yapan KOBİ’leri ve genel olarak ticareti olumsuz etkileyen, elektrik kesintileridir. İlimizde, enerji dağıtımı ve elektrik altyapısının güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla Enerji Bakanlığı tarafından, Hatay’daki enerji yatırımları için 2016 yılı bütçesinden ayrılacak payın yükseltilmesini talep etmekteyiz.

Hatay için ayrı bir yeri olan turizm sektörü ise bu yaşananlardan en ağır darbeyi almıştır. Medeniyetlerin beşiği ve hoşgörü şehrimiz Hatay; farklı inançların, dillerin, kültürlerin, dinlerin ve yapının buluştuğu, insanlarımızın bir arada huzur ve barış içerisinde yaşam sürdüğü, tarihin ve mistik dokunun mutfak kültürüyle birleştiği özel bir şehirdir.

Dünyanın birçok yerindeki siyasi hareketlilik, ülkemizde yaşanan üzücü terör olayları, sınır komşumuzda devam eden iç savaşın ciddi etkileri yurdumuzu olduğu kadar Hatay turizmimizi de olumsuz etkilemiştir. Turizm işletmelerinin ve yerli-yabancı tur şirketlerinin rezervasyonlarının iptal ettirmesi şehrimiz için çok büyük bir kayıp olmuştur.

Kentlerin gelişiminde turizmin lokomotif sektör sayıldığı günümüzde sürdürülebilir turizme en gelişmiş kentlerden biri olan güzel Antakya’mızı tüm potansiyeliyle tanıtmaya çalışmak en büyük görevimiz olmalıdır. Dünyadaki turizm pastasından daha fazla pay alabilmek için ve turizm sektöründe rekabet edebilmenin tek yolu kültür ve turizm değerlerinin tanıtımının özenli ve etkin bir şekilde yapılması lazımdır” diyerek sözlerine son verdi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 45 dakika önce / 30.06.2016 10:56:19   

BAYRAKDAR: GÜÇLÜ VE ETKİLİ BİR SENDİKAYIZ

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, 15 ilçenin 12’sinde yetkili sendika olduklarını belirterek “Güçlü ve etkili bir sendikayız” dedi.

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay1 Nolu Şubesi İl Divan Kurulu Toplantısı Belen İlçesi Güzelyayla Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Şube başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, denetleme ve disiplin kurulu üyeleri, kadın kolları komisyonu üyeleri, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve Belen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan’da katıldı.

15 ilçeden 12’sinde ve il genelinde yetkili sendika olduklarını belirten Bayrakdar şu açıklamalarda bulundu: “6102 üye ile en yakın rakibine 2000 fark atarak bu bayrağı en yüksek noktaya taşıdık. Türkiye genelinde 402.000 üye sayısı ile Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olduk.

Güçlü ve etkili bir sendikayız. Kardeşlerim; güç diriltir, zaafiyet öldürür, kabiliyetsiz veya kontrolsüz güç zehirler ve öldürür.  Rabbimizin bize verdiği bu gücü doğru kullanmazsak, hakkın ve hakikatin emrine vermezsek Allah (c.c) bunun hesabını bizden sorar. Bizim için bu zafer ilahi bir takdirdir.

Tarih şahittir ki seferi olmayanların zaferi olmamıştır. Tarihimizin bizi ileri ittiği, geleceğin de kendisine davet ettiği bu demler devranın dönüp bir daha zevalin kader olmaması gereken günlerdir. Bu günler; yapılanların kalıcı olması, maddi ve manevi kazanımların artarak devam etmesi, herkesin kendi olarak var olabilmesi, Türkiyelilik duygusu ve bilincinin her türlü asabiyete galip gelebilmesi için herkesin sorumluluk almasının dünden bugüne atılacak en doğru adım olduğu günlerdir. Erişilen gücün faziletle karışarak yumuşaması, her mülkün hizmete adanması ve her imkânın dava için selsebil olması, her kişinin aktör değişimine bağlı bugünkü güvensiz zeminden kurtularak sistematik bir düzenin, kalıcı zihinsel değişimin gelmesi için seferber olması gereken günlerdir.

Eğitim Bir Sen ailesi olarak bugünlerin kıymetini bilerek önümüzdeki günlerin hepimiz için daha aydınlık günler getirmesi dileğiyle elimizden gelen gayreti göstereceğimize inanıyorum.” dedi

İlçe başkanlarının söz alarak sendikal çalışmalar ile ilgili bilgi paylaştığı toplantının sonunda şube başkanı İsmail Bayrakdar, Hatay il geneli ve 12 ilçede yetki alan şube yönetim kurulu üyelerine, kadın kolları komisyon üyeleri ve ilçe başkanlarına şube plaket takdim etti.

(Haber Merkezi)


7 saat, 46 dakika önce / 30.06.2016 10:54:52   

Başkan Savaş, insan canına kasteden zihniyeti kınadı

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleştirilen ve ülkemizi en derinden sarsan hain saldırı sonrası kınama ve taziye mesajı yayımladı.

Yayımladığı mesajında ülkemizin bu tür menfur saldırılarla bir kez daha karşı karşıya kaldığını ve bir kez daha terörün çirkin yüzüyle muhatap bırakıldığımızı kaydeden Başkan Savaş, “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda üç terörist tarafından gerçekleştirilen önce silahlı ardından bombalı saldırılarda, çok sayıda insanımızın hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu alçak saldırı karşısında milletçe üzüntü içerisindeyiz. Terör faaliyetleriyle insan canına kasteden lanetli zihniyeti ve bu zihniyete hizmet edenleri şiddetle kınıyorum. Terörü yıllarca yaşamış ve canı yanmış bir ülke olarak zor zamanlarda gösterdiğimiz metanet ve teröre karşı gösterdiğimiz dik duruşumuzla tüm terör odaklarına amaçlarına ulaşamayacaklarını bir kez daha göstereceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Menfur saldırı sonucunda şehit olan polislerimize ve yaşamını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi) 


7 saat, 47 dakika önce / 30.06.2016 10:54:07   

BEREKET VE MAĞFİRETİ BİR ARADA YAŞIYORUZ

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 1 Temmuz Cuma gecesi idrak edeceğimiz mübarek ‘Kadir Gecesi’ münasebeti ile bir mesaj yayımladı.

Başkan Kimyeci, yayımladığı mesajında şunları kaydetti; “Mübarek Ramazan ayını özel kılan Kadir Gecesi’dir. Tutulan oruçlarla, yapılan ibadet ve yardımlarla bir manevi iklimden geçerek idrak ettiğimiz Ramazan ayı, Kadir Gecesi ile zirveye ulaşmakta ve bayram sevinci ile taçlanmaktadır. Kadir Gecesi’nin en önemli özelliği, insanlara iki cihan saadeti bahşeden, kâinat kitabımız, ezeli bir tercümesi olan Kur’an-ı Kerim’in bu gecede ilk olarak dünya semasına indirilmesidir.

Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) belirttiği gibi ‘bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi’ne’ İslam âlemi olarak bir kez daha kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. İslâm rahmet ve sevgi dinidir. Ramazan ayı sevgi ve kardeşliğin pekiştiği bir aydır. Kadir Gecesi de bin aydan daha hayırlı bir gece olup, aynı zamanda müminler için de bir fırsattır. Kadir Gecesi; küslerin barıştığı, dostların kavuştuğu dünyanın rahmet iklimi ve bereketi ile dolduğu sonsuz bir huzur ve mutluluğu temsil etmektedir. Sabır ve emek sınavının kazanıldığı böylesi mübarek gecelerin aramızdaki yardımlaşmayı ve paylaşmayı pekiştirdiği, gelip geçici olanın değil kalıcı ve ebedi olanın insanı yücelttiği bu mübarek gecede, gönüllerimiz, maddi ve manevi birçok hikmeti, rahmeti, bereketi ve mağfireti bir arada yaşamaktadır.

Bu önemli gecede ellerimizi; insanlığa akıl, izan ve rahmet getirmesi için Yüce Allah’a açıp dua edecek ve mağfiret dileyeceğiz. Güzel şehrimizde yaşayan bütün vatandaşlarımızın, analarımızın, babalarımızın, yavrularımızın kandillerini kutluyor ve her biri için ayrı ayrı huzur ve mutluluk diliyorum. Ayrıca bu gecenin milletimize, İslam Âlemine ve bütün insanlara hayırlı olmasını, dünyaya barış getirmesini diliyorum. Kadir gecemiz mübarek olsun.” dedi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 48 dakika önce / 30.06.2016 10:53:37   

Yetişen, terör saldırısını kınadı

Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen İstanbul’daki Terör saldırısı hakkında bir açılama yaparak terörü kınadı.

Ülkemizin bu zor günlerden en kısa zamanda çıkacağını umut ediyoruz diyen HGC Başkanı Yetişen, açıklamasına şöyle devam etti: “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısında maalesef çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu hain saldırıyı gerçekleştiren teröristleri ve arkasındaki hain güçleri şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Ülkemizin bu zor günlerden en kısa zamanda çıkacağını umut ediyor saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve güneydoğuda vatanı için canlarını feda güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yaralı ve gazilerimize acil şifalar diliyorum. Gün birlik ve beraberlik günüdür” dedi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 49 dakika önce / 30.06.2016 10:52:18   

ÜST GEÇİT HİZMETE HAZIR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Antakya ile çevre ilçeler arasında en işlek güzergâhlardan biri olan ve Akademi Hastanesi bölgesinde yaya güvenliği açısından tehlike arz eden bölgede gerçekleştirdiği üst geçit yapım çalışmasında sona geldi.

Hastane bölgesi olması ve yayaların trafikteki konumları itibariyle güvence altına alınacağı üstgeçidin temelini kısa bir süre önce atan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğündeki ekipler, özellikle engelli vatandaşların ve yaşlıların kent hayatını kolaylaştıracak geçidin bir an önce hizmete sunulması amacıyla özverili çalışmalara imza attı.

Halkın can güvenliğini ön planda tutarak güzergâhta 5 metre yüksekliğinde ve 53 metre uzunluğunda çift asansörlü çelikten yapılan üst geçitte çalışmalar gerçekleştiren HBB ekipleri, inşa sürecinin tamamlanmasıyla birlikte yayaların güven ve konfor içerisinde yolu kullanabileceklerini kaydetti.

İnsan odaklı sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde özellikle engelli ve yaşlı hemşehrileriyle ilgili teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak çok sayıda projeyi hayata geçiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yaşanan büyük bir sıkıntıya sunduğu kaliteli ve kalıcı çözümle takdir topladı.

(Haber Merkezi)


7 saat, 50 dakika önce / 30.06.2016 10:51:41   

EMEĞE SAYGI, ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Hatay Sağlık Sen Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, İskenderun Devlet Hastanesi Acil girişi önünde yaşanan olaya tepki gösterdi.

Sağlık Sen olarak, “Emeğe Saygı, Şiddete Sıfır Tolerans” diyerek başlattığımız bu mücadeleyi, sağlıkta şiddetin kökünü kazıyana kadar sürdürmekte kararlıyız diyen Başkan Gönç açıklamasına şöyle devam etti: “26.06.2016 tarih saat 17.30 civarlarında İskenderun Devlet Hastanesi A Blok ACİL girişi önüne park edilen bir polis otosunu trafik kazası geçiren yaralıların ambulanslarla hastaneye geldiği için kaldırılmasını 112 çalışanları talep etmiş ve polis tarafından bu duruma sinkaflı küfürlerle cevap verilmiştir. Daha sonra hastane acil servisine acil yardım bekleyen hastaları getiren ekiplerde olaya karışmış ve polisler tarafından 4 nöbetçi  112 personeli  sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Olayı büyülten polislerden bir tanesi elini belindeki tabancasına kadar götürme teşebbüsünde dahi bulunmuştur. 

Özellikle ilimizde hizmet veren Sağlık çalışanları, büyük bir özveriyle halkımıza hizmet vermekte ayrıca komşu ülkemiz Suriye’de olan iç karışıklık sebebi ile sınırdan gelen yaralılara da 7/24 fedakârca hizmet etmektedir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız zaman zaman da şiddete maruz kalmaktadır. Fakat bu şiddetin beraber görev yapmamız gereken emniyet mensuplarından olması asla kabul edilemez.

Tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlaması gereken bazı kendini bilmez emniyet mensuplarının yaşattığı bu şiddeti şiddetle kınıyoruz.  Şiddet, bir insanlık suçudur. Ve şiddetler arasında ayrımcılık yapmak, şiddetin önlenmesine katkı sunmayacağı gibi, bazı şiddetlerin kabul edilebilir gibi algılanmasına yol açacaktır. Bu anlamda Sayın Hatay Valimizi ve İl Emniyet Müdürümüzü konuyu araştırmaya davet ediyor ve konunun takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Sağlık Sen olarak, “Emeğe Saygı, Şiddete Sıfır Tolerans” diyerek başlattığımız bu mücadeleyi, sağlıkta şiddetin kökünü kazıyana kadar sürdürmekte kararlıyız.” dedi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 51 dakika önce / 30.06.2016 10:50:42   

Yaman: Canımızdan can gidiyor

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen hain saldırıyı kınayan bir mesaj yayınladı.

Yapılan saldırılarda canımızdan can gidiyor diyen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “İstanbul Atatürk havalimanında meydana gelen patlamada çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybettiğini ve çok sayıda vatandaşımızın da yaralandığını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Yaşanan terör olayını lanetliyor, bu tür olayların bir an önce son bulmasını temenni ediyoruz.

Kurulduğu günden bu yana ülkemiz bu kadar şiddet dolu kanlı bir dönemi yaşamamıştır. Ülkemizi kaos ortamına sürüklemek isteyenlere verilecek en güzel cevap birliğimiz ve beraberliğimiz olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetimiz içerideki ve dışarıdaki tüm şer odaklarına rağmen dimdik ayakta duracak ve tarih kanla ve provokasyonla beslenenleri kara bir leke olarak anacaktır.

Atatürk Havalimanı saldırısında yakınlarını yitirenlere başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 51 dakika önce / 30.06.2016 10:49:59   

HBB, KALİTELİ HİZMETLERİYLE STANDARTLARI BELİRLİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerinin il genelinde sürdürdüğü yol onarım seferberliği ile ulaşım standartları yükseltiliyor.

Mevsimsel koşulların etkisiyle kullanılamaz hale gelerek ulaşım sırasında sıkıntı yaratan yollara kaliteli çözümler sunan HBB ekipleri, özellikle bozuk olması nedeniyle kazalara davetiye çıkaran yolların bakım ve onarımına büyük önem veriyor.

HBB ekipleri, sorumluluk alanları dahilinde kalan güzergahları yenileme çalışmaları kapsamında Kırıkhan ilçesi Kurtlusoğuksu Mahallesi’nde başlattığı beton asfalt çalışmaları ile trafikte can ve mal güvenliği öncelikli hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın hemşehrilerinin rahat ulaşım sağlamaları konusunda gösterdiği hassas tutum doğrultusunda 15 ilçe genelinde seferber olan HBB ekipleri, ortaya koydukları hizmetle Kurtlusoğuksu mahalle sakinlerinin takdirini kazandı.

(Haber Merkezi)


7 saat, 52 dakika önce / 30.06.2016 10:49:29   

YETERSİZ GELEN KANAL HATLARI YENİLENİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), hayata geçirdiği projeler kapsamında kanalizasyon problemlerini kökten çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kanalizasyon hattının olmadığı ve yetersiz geldiği bölgelerde oluşan sıkıntılara son vermek için çalışmaların kapsamlı şekilde sürdüğünü aktaran Genel Müdürlük, merkez ilçe Antakya’ya bağlı Altınçay Mahallesi’nde yetersiz gelen kanal hattı yerine daha büyük ebatlarda betonarme boruların yerleştirildiğini belirtti.

Yetersiz gelen hatların sık sık patlamasından dolayı kötü kokuların yayıldığını ve çevreye rahatsızlık verdiğini bildiren İdare, yapılan yenileme çalışmasında mahalleye 300’lük borularla 215 metre kanal hattının döşendiğini açıklayarak, yürütülen işte 1 kepçe ve 4 personelin görev yaptığını açıkladı.

Kent genelinde altyapı problemlerini kökten çözme adına tespit çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan HATSU, altyapı ile ilgili karşılan sorunları Alo 185 HATSU İhbar ve İstek Hattı’na iletmeleri konusunda çağrıda bulundu.

(Haber Merkezi)


7 saat, 55 dakika önce / 30.06.2016 10:46:38