......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 148582
YORUM MANŞET
Kuseyri, Paris’te Devlet Nişanı törenine katıldı
Kuseyri, Paris’te Devlet Nişanı törenine katıldı

 Kuseyri, Paris’te Devlet Nişanı törenine katıldıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na verilen Devlet Nişanı madalya töreni için heyetle birlikte Fransa’nın başkenti Paris’te hazır bulundu.

Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenen törende; Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon’un teklifi ile Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onayı ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Devlet Nişanı Legion d'Honneur madalyasına layık görüldü.

Törene TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ile beraber Fransa Dış Ticaret Bakanı Mattihas Fekl, Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon, Paris Büyükelçisi Hakkı Akil katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay’da uyuşturucuya darbe
Hatay’da uyuşturucuya darbe

 Hatay’da uyuşturucuya darbeHatay İl Emniyet Müdürlüğüne gelen bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda Arap ülkelerine sevk edilmek üzere hava filtrelerine zulalanmış 10 milyon 926 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak 1 Suriye Uyruklu şahıs ile birlikte 2 Türk vatandaşının gözaltına alındığı belirtilere şebeke üyelerinin yakalanması için uluslararası işbirliği temasının sürdürüldüğü belirtildi.

Hatay Valiliğinden konu ile ilgili yapılan açıklamada “Hatay İl Emniyet Müdürlüğüne gelen bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda 18 Kasım 2015 Çarşamba günü saat: 18.30 sularında il merkezinde yapılan operasyon kapsamında; komşu ülkede imal edilerek ülkemiz üzerinden Arap ülkelerine sevk edilmek üzere, hava filtrelerine zulalanmış vaziyette 7 milyon 326 bin; devamında 19 Kasım 2015 Perşembe günü saat 18.00 sularında bir depoya yapılan operasyonda 3 milyon 600 bin olmak üzere toplamda 10 milyon 926 bin adet uyuşturucu hap ele geçirilmiştir.

Olayla ilgili olarak Suriye uyruklu bir şahıs ile iki Türk vatandaşı gözaltına alınmıştır.Şebeke üyelerinin yakalanması için uluslararası işbirliği temasları devam etmektedir.

Gayrı meşru ve devletin gelir kaybına yol açacak kazançların önüne geçmek ve zehir tacirlerinin gençlerimizi zehirlemesine müsaade etmemek adına gerekli çalışmalar titizlikle ve kararlılıkla yürütülecektir.” denildi.

(Haber Merkezi)

ASGARİ ÜCRETTE DEVLET DESTEĞİ ŞART
ASGARİ ÜCRETTE DEVLET DESTEĞİ ŞART

 ASGARİ ÜCRETTE DEVLET DESTEĞİ ŞARTAsgari ücret artışı ile ortaya çıkacak farkın devlet tarafından sübvanse edilerek işverenin bir ölçüde rahatlatılması gerektiği belirtildi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (ATSO) yapılan yazılı açıklamada asgari ücrete yapılacak zam nedeniyle işverenlerin büyük bir sıkıntı içerisine gireceği belirtilerek bu sıkıntıların yaşanmaması adına işvereni rahatlatacak eş zamanlı reformların beraberinde gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi.

ATSO’dan yapılan yazılı açıklamada konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “1 Kasım 2015 Genel Seçimlerini geride bıraktık. Seçim sonuçlarının ülkemize ve tüm iş dünyasına hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Seçim öncesinde Sayın Başbakanımızın seçim sonrasında asgari ücretin yeniden düzenlenerek 1300 TL şeklinde iyileştirilmesi  konusunda hükümetimiz tarafından  bir çalışma yapılacağı belirtilmişti. Bizlerde konuyu Asgari ücret ile çalışan ve hayatını bu şekilde idame ettiren tüm vatandaşlarımız için oldukça sevindirici olarak değerlendirmekteyiz.

Lakin konu İşveren açısından bakıldığı zaman çalışan kadar olumlu bir tablo ortaya çıkmamaktadır. Asgari ücretin net 1300 TL olarak yapılandırılmasının işverene maliyeti 440 TL  (yüzde 29,4) artarak 1936 TL olacaktır. Bu artış sadece asgari ücreti değil bütün ücretler üzerinde büyük bir baskı oluşturacak ve özel sektöre gelecek bu denli bir yük İşveren açısından büyük sıkıntıları beraberinde getirecektir. Bu sıkıntıların yaşanmaması adına İşvereni rahatlatacak eş zamanlı reformların beraberinde gerçekleştirilmesinden yanayız.

Hükümetimizden talep ettiğimiz konuların başında asgari ücret artışı ile ortaya çıkacak farkın devlet tarafından sübvanse edilerek İşverenin bir ölçüde rahatlatılmasıdır. Ayrıca  istihdam üzerindeki vergi yükünün kaldırılması, ücretler üzerindeki İşverene büyük külfetler getiren Gelir Vergisi, SGK Primi  ve İşsizlik Sigortası primlerinin düşürülmesi yönünde çalışmalar yapılmalıdır.

ATSO olarak asgari ücrete yapılacak bir artışa karşı olmadığımızı lakin artıştan dolayı ortaya çıkacak olan farkın devlet desteği olmaksızın hayata geçirilmesi halinde işveren açısından büyük sıkıntılar doğuracağı kanaatindeyiz

ATSO olarak, dikkat çekmek istediğimiz farklı bir nokta da, ilimiz ve bölge illerimiz  Ortadoğu’da yaşanan siyasi karışıklık ve savaş ortamlarından büyük oranda etkilenmiş ve birçok firmamız sıkıntılı günler geçirerek ticari faaliyetlerini durdurma noktasına gelmişlerdir.

Böyle bir ekonomik dar boğazın yaşandığı ortamda özellikle işsizlik oranlarının diğer bölgelere nazaran daha yüksek oranlarda seyrettiği ilimizin de içerisinde yer aldığı TR 63  bölgelerinde (Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş)   İşveren, yeni teşvik paketleri, SSK Borçlarının ertelenmesi ve Banka Kredilerinin  yapılandırılması gibi konularda büyük beklentiler içinde iken devlet desteği olmaksızın yapılan bir asgari ücret artışı kayıt dışı işçi çalıştırma oranının artmasına ve hatta daha da kötüsü işçi çıkarmalarına kadar gidebilecek boyutlara ulaşabilecektir.

Bu sayede dar gelirli vatandaşın uzun vadede mağdur olacağını üzülerek görmekteyiz.

Bu konuda hükümetimizden  İş Dünyası olarak ciddi destekler bekliyoruz.” denildi.

(Haber Merkezi)

 

DSİ PARKI MEVSİMLİK ÇİÇEKLERLE SÜSLENİYOR
DSİ PARKI MEVSİMLİK ÇİÇEKLERLE SÜSLENİYOR

 DSİ PARKI MEVSİMLİK ÇİÇEKLERLE SÜSLENİYORAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci hizmet denetimleri programı kapsamında DSİ parkında yürütülen mevsimlik çiçek ekimi çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Yemyeşil bir Antakya için şehir genelinde bulunan parklarda bakım ve güzelleştirme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Kimyeci, mevsimlik çiçekler ile seyrine doyulmayan yeşil alanlar oluşturmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Bugüne dek 45 bini aşkın ağaç ve süs bitkisini Antakya’ya kazandırdıklarını ifade eden Başkan Kimyeci, kişi başına düşen yeşil alan miktarını her geçen gün arttırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Denetimler esnasında ekimi yapılan bitkiler hakkında da ayrıntılı bilgiler alan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci park ve yeşil alanların daha yeşil, daha temiz ve Antakya’nın tarihi turistik güzelliklerine yakışır bir hal alması için bakım, onarım, yeşillendirme gibi çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ve bu hizmeti etap etap yenilediklerini ifade etti.

PARKLARA SULAMA SİSTEMLERİ KURULUYOR

Başkan Kimyeci denetimler esnasında yaptığı açıklamada şehir genelindeki parklarda imkanlar çerçevesinde artezyen ile sulama sistemi çalışması başlattıklarını, bu vesile ile su sarfiyatını azaltmanın yanı sıra her parkın kendi suyu ile daha hızlı ve sürekli olarak sulanacağını sonuçta yeşil alanların kurumasının önüne geçileceğini ifade etti.

Başkan Kimyeci denetimlerinin ardından Vali Ürgen Parkı’nda bulunan çay bahçesini ve esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla hoş sohbette bulundu, hizmetler hakkında fikir alışverişi gerçekleştirdi. Esnafa hayırlı işler bol kazançlar dileğinde bulunan Başkan Kimyeci, Antakya Belediyesi’nden bir arzuları olup olmadığını da sorarak hizmetler hakkında esnafın taleplerini not aldı.

(Haber Merkezi)

KURALLARA UYMAK HAYAT KAZANDIRIR
KURALLARA UYMAK HAYAT KAZANDIRIR

KURALLARA UYMAK HAYAT KAZANDIRIRHatay İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri vatandaşları uyararak trafik kurallarına uyulması gerektiğini belirtti.

Trafik ışıklarını ihlal ederek tehlike oluşturanlar, herhangi bir ceza almadıklarında veya bir kaza meydana gelmediği sürece, yaptıklarını bir kazanç gibi görmekte ve en önemlisi kazaların birçoğunun, sürücülerin ilk ve bazen son kazaları olduğu gerçeğini görmezlikten gelmektedirler ifadelerini kulandı.

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri konu ile ilgili şu bilgileri verdi; “Her köşede her yerde araçlar, her zaman kazalar meydana gelebilir. Aklınızdan “ah yavrum dikkat et sağa sola bak” dediğiniz günler olmuştur. Her an kaza her an ölüm aklınızın ucundadır. Aman çocuğuma bir şey olmasın.

Ne yapabiliriz; Trafik kurallarına uyalım, uymayan yakınlarımızı uyaralım, yaya isen yeşil yanmasını bekle. Ama yol bomboş koşarak geçerim karşıya deme. Yol boş olsa da kurallara uy.

Unutmayın ki: ülkemizde her yıl trafik kazalarında ölenlerin %25’ini çocuklar oluşturmaktadır. Küçük aklı ermeyen trafik nedir daha öğretilmeyen küçük çocuklar bu kazaların kurbanıdır.

Bunların sebebi de dikkatsiz ve yorgun sürücüler oluşturmaktadır. Bizimde ailemiz akrabalarımız ve sevdiklerimizin başına bu gibi kazaların gelmesini kimse istemez.  Çocuklarınıza trafik kurallarını trafikte neler yapmaları gerektiğini nerden yürüyüp yürünmeyeceğini siz değerli anne ve babalar öğretmek zorundadır.

Bizim sizlere bir önerimiz var. “Işığı görmedim”, “Sarı yanıyordu, tam ben geçerken kırmızıya geçti”, “Biraz dalgındım fark edemedim”, “Yol çok müsaitti” gibi bahaneleri bir kenara bırakıp, size sarı ışık yanıyorsa durun, kırmızı ışık yanıyorsa bekleyin.” denildi.

(Haber: Hasan KAYA)

'>(Haber Merkezi)

 

Kuseyri, Paris’te Devlet Nişanı törenine katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na verilen Devlet Nişanı madalya töreni için heyetle birlikte Fransa’nın başkenti Paris’te hazır bulundu.

Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenen törende; Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon’un teklifi ile Türkiye-Fransa ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yapmış olduğu katkılardan dolayı, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın onayı ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Devlet Nişanı Legion d'Honneur madalyasına layık görüldü.

Törene TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurul Üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ile beraber Fransa Dış Ticaret Bakanı Mattihas Fekl, Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Andre Marcon, Paris Büyükelçisi Hakkı Akil katıldı.

(Haber Merkezi)


19 saat, 14 dakika önce / 24.11.2015 10:55:32   

ÖĞRETMENLER, HER DAİM BAŞTACI

Hatay Valisi Ercan Topaca, sergiledikleri gayretler ile bizleri yetiştirdiği gibi bugün de ülkemizin geleceğine yön verecek genç kuşakları yetiştiren saygıdeğer öğretmenlerimiz, her daim baş tacı yapılmayı fazlasıyla hak etmektedir dedi.

Vali Topaca 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak şu açıklamalarda bulundu: “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e 1928 yılında 'Başöğretmen' unvanı verilmesi sebebiyle 1981 yılından beri kutlanmakta olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bir kez daha kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz, çocuklarımızı aklın ve bilimin rehberliğinde, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler! Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır.” diyerek bu kutsal görevin gücüne ve ehemmiyetine vurgu yapmıştır.

Bu bilince sahip öğretmenlerimiz, en zor şartlarda dahi fedakârlıkların en büyüğünü göstererek ülkemizin her köşesinde gençlerimiz için aydınlık vesilesi olmuşlardır.

Dün sergiledikleri gayretler ile bizleri yetiştirdiği gibi bugün de ülkemizin geleceğine yön verecek genç kuşakları yetiştiren saygıdeğer öğretmenlerimiz, her daim baş tacı yapılmayı fazlasıyla hak etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere eğitim ordusunda görev almış tüm öğretmenlerimizi şükran ve minnet duygularıyla yâd ediyor, başarılarının devamını diliyor, siz sevgili öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü” nü kutluyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 15 dakika önce / 24.11.2015 10:54:36   

Ayakkabıcı esnafından örnek davranış

Antakya eski tabakhanede bulunan ayakkabı imalatçı esnafı Suriye’deki iç savaş nedeniyle zor durumda olan Bayırbucak Türkmenlerine ayakkabı yardım kampanyası başlattı.

Edinilen bilgiye göre kolilerle toplanan ayakkabılar Türk Kızılay’ına teslim edileceği belirtildi.

Türk Kızılayı teslim aldığı ayakkabı yardım kolilerini Bayırbucak Türkmenlerine telsi ederek bir nebzede olsa yaralarına merhem olacak.

Ayakkabı imalatçı esnafı bu gibi yardımların başka esnaflara da örnek olmasını istedi.

(Haber: Hasan Kaya)

(Foto: Cemil Dönmez) 


19 saat, 16 dakika önce / 24.11.2015 10:53:48   

TÜRKMENLERE GEREKLİ YARDIMLAR YAPILIYOR

Hatay Valisi Ercan Topaca, Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşanan gelişmeler ve onlara yapılan yardımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Suriye'nin Yamadı Köyü'nde oluşturulan Arfalı insani yardım noktasındaki Türkmenlere gerekli yardımların yapıldığını ifade eden Vali Topaca, “Son 3 gün içinde 1015 çadır, 4 bin 200 battaniye, 910 yatak, bir tır değişik ebatlarda çocuk giysisi, 500 serum, muhtelif diğer ilaçlar da var, 12 bin 200 ekmek, 23 bin 300 konserve, 2 bin 728 bebek mama paketi, 2 bin adet hijyen kiti, 1000 adet bebek hijyen kiti buradaki Türkmen kardeşlerimize 3 gün içinde ulaştırıldı.

Yiyecek, içecek, battaniye gibi herhangi bir ihtiyaç olmadığını, mahallinde tek tek görüşerek tespit ettik. Buradaki gelişmeleri takip ediyoruz, ihtiyaç oldukça da stoklarımızdan, hayırseverler ve diğer kamu kurum kuruluşlarının da destekleriyle bu yardımlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Burada tabi Kızılayın, AFAD'ın bu yardımlarda ağırlıklı olarak desteği, kısmen de sivil toplum kuruluşlarımız tarafından yapılmış yardımlar var. Netice olarak yiyecek, içecek, barınma gibi hususlarda şu an herhangi bir eksik ve ihtiyaç bulunmamaktadır.

Bunların 17'si çok ağır yaralı olmamakla beraber Yayladağı bölgesindendir. Bugün itibariyle gelen kişilerden 1 tanesi hayatını kaybetmiştir. Onun dışında herhangi bir yaralı yok. Karşı tarafta da hastane var. Oraya da zaman zaman gittikleri bilgisini alıyoruz. Ancak bunun dışında bir bilgi yok. Karşı tarafı biz izliyoruz oradaki ihtiyaç durumlarını, gelişmeleri. Bu gelişmelere göre de il ölçeğinde gereken tedbirleri alıyoruz, hükümetimize, Ankara'ya da düzenli bilgiler arz ediyoruz.

Şu anda Kızıldağ bölgesinde saldırılar yoğunlaşıyor. O bölgede 15 civarında köy var. Oralarda henüz çok yoğun bir hareket olmadığı bilgisi geliyor. Ancak çatışmaların şiddetine göre sonuçları hep beraber göreceğiz. O bölgede maksimum 15 bin civarında Türkmen, 20 bin civarında da Arap kökenli insanın yaşadığını tahmin ediyoruz. Hepsi bizim tarafa geldiği takdirde de yaklaşık 30 bin civarında bir göç dalgasının olabileceğini düşünüyoruz. Bunun zaten bir kısmı Yayladağı'na önceden gelmiş durumda, bir kısmı da Arfalı Yamadı Köyü'nde yerleşmiş durumda. Dolayısıyla oradan gelebilecek maksimum göçün biz 15-20 binlerde olacağını düşünüyoruz. Bu yönde de tedbirlerimiz var. Güveççi bölgesinde çadır kent hazırlığına başladık, 1-2 güne kadar bitireceğiz. Tabi ani gelişler olduğu takdirde de çadırlarımız var.

Biz Arfalı Bölgesi’nde Çadırkent oluşan yerde dün itibariyle Sahra Hastanesi dediğimiz acil müdahalelerin de yapılabildiği Sağlık Müdürlüğümüz koordinesinde bir hastane kurduk’’ dedi.

Düzenli olarak yapılan çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendireceklerini ifade eden Vali Topaca, Ankara'da Türkmenlerle ilgili yapılan üst düzey toplantının hatırlatılması üzerine, alınan tedbirlerin kendilerine iletildiğini söyledi.

Vali Topaca son olarak sosyal medyada çatışmalar nedeniyle Türkiye tarafına mühimmat düştüğü yönündeki iddialarla ilgili olarak, “Bizim tarafımıza herhangi bir mühimmat geldiği yönünde bilgi yok. Zaten o tür bir şey olduğu taktirde angajman kuralları çerçevesinde gereği anında yapılıyor.” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 18 dakika önce / 24.11.2015 10:51:56   

SALDIRI, BÜYÜK OYUNUN PARÇASIDIR

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin, Bayır-Bucak Türkmenlerine yapılan saldırıları kınadı ve Türk milletini kardeşlerine sahip çıkmaya çağırdı.

Bayır-Bucak Türkmenlerine yapılan saldırı büyük oyunun parçasıdır diyen Şahin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Hatay’ın güneyindeki Bayır-Bucak Türkmenleri katliam tehdidiyle karşı karşıyadır. Rus uçaklarının ağır bombardımanı ve İran’ın da desteğiyle Türkmen Dağı’nda ilerleyen Suriye ordusu, bölgedeki yüzlerce yıllık Türk varlığına son vermek üzeredir. Vatan toprağını savunan Türkmen kardeşlerimiz, hiçbir IŞİD’linin bulunmadığı bölgeye karşı gerçekleştirilen saldırılar sonrasında geri çekilmek zorunda kalmıştır. İran destekli Suriye Ordusu; Türkmen Dağı'na girmiş, stratejik Gımam Tepesi’nin düşmesiyle ilk adımını attığı Bayır Bucak harekâtında, bölgenin merkezi durumundaki Kızıldağ’ın da Türkmenlerin elinden çıkmasıyla Bayır Bucak genelinde Rusya-Esad hâkimiyeti kurulmuştur.

Şu anda 10 bin kadar sivil, bombalardan kaçarak Türkiye sınırına akın ederken 25 bin dolayında Türkmen kardeşimiz de bir katliamla karşı karşıyadır. Soydaşlarımız çok zor durumdadırlar. Bu saldırıların amacı Türkiye ile Suriye arasında Türkmensiz bir hat oluşturmak, bölücü örgüt ve İsrail’in arzuladığı Büyük Kürdistan emeline biraz daha yaklaşmaktır. Bölgeden çığlıklar yükselmekte, yüreklerimiz yanmaktadır.  Yetkililer, Türkmen kardeşlerimize her türlü desteği vermek için bütün imkânları kullanmalıdır. Nasıl ki İran, Şiiler gerekçesiyle bölgede söz sahibi ise Türkiye, Türkmen kardeşlerimiz için sesini yükseltmelidir.

Türk milleti de artık aklını başına almalı ve en azından terör örgütü yandaşlarının Kobani’ye sahip çıktığı kadar, Filistin için olduğu kadar, yanı başındaki Türkmen kardeşine sahip çıkmalıdır. Bugün Hatay sınırımızdaki kardeşlerimizin bile can ve mal güvenliğini sağlayamayacaksak, stratejik derinlikten, bölgede söz sahibi olmaktan, yeni Osmanlıcılıktan dem vurmanın ne anlamı vardır? Her zaman dile getirdiğimiz gibi bu vatanın sınırları, Türk’ün yaşadığı en uzak yerden başlar. Eğer bizler, sınırımız dışındaki kardeşlerimizi koruyamazsak, yakın bir gelecekte vatanımız, Devletimiz ve sınırlarımız içindeki vatandaşlarımız da tehdit altında kalacaktır.

Bu bakımdan hem stratejik olarak hem de insani bakımdan Bayır-Bucak Türkmenlerine korumak ve bölgedeki katliam tehdidini ortadan kaldırmak hayati derecede önem taşımaktadır. Bu bölge Türkmen kontrolünden çıkarsa, Suriye sınırımızda bir PKK/PYD hattı kurulacak ve Türkiye, Suriye sınırı terör örgütünün hâkimiyet alanına girecektir.

Bu aşamada Türkiye, dış politikasını mutlak surette gözden geçirmeli ve değerli yalnızlık politikası yerine, aramızda kan, tarih, dil ve kültür bağı olan tüm kesimleri arkasına alarak yeni bir strateji belirlemelidir.

Yanı başımızda tarihin akışını değiştirecek, ülkelerin sınırlarını yeniden belirleyecek olaylar yaşanırken Türk milleti, bu vurdumduymazlığın bedelinin çok ağır olacağını görmelidir.  Yüzyıllardır bu bölgeyi yurt edinmiş Türkmen kardeşlerimizin yalnızlığa terk edilmesi, yaşadığı bu topraklardan sürülmesi, ırzlarının ayaklar altına alınması,  katledilmesi; vicdanı olan her insanın içini kanatmaktadır.

Türk devleti, büyük olacaksa sınırlarımız dışındaki kardeşlerimizle büyüyecektir.  Tarih bu sorumluluğu Türkiye Cumhuriyeti’nin omuzlarına yüklemiştir. Bölgede yaşananlara, başta Türk Hükümeti olmak üzere tüm dünya devletleri kısa zamanda müdahale etmeli ve Türkmenler üzerinden Devletimize karşı oynanan bu oyun mutlak surette bozulmalıdır.” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 18 dakika önce / 24.11.2015 10:51:26   

Öğretmenler, zor koşullarda görev yapıyor

Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında öğretmenlerin zor koşullarda, canla, başla görev yaptığını bildiklerini belirtti.

Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum diyen Tuncay açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde öğretmenlik mesleğinin ne kadar meşakkatli olduğunu, öğretmenlerin zor koşullarda, canla, başla görev yaptığını biliyoruz. Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki anlamda yığınla sorunu vardır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın özellikle bazı sorunlar karşısındaki vurdum duymaz tavırlarının, çözüm yerine çözümsüzlükle sonuçlanan icraatlarının eğitim camiasında yılgınlığa neden olduğunu görüyoruz. Eğitim camiasında son yıllarda yaşanan baskı, adam kayırma, kadrolaşma çalışmalarının öğretmenlerin verimini, başarısını etkilemektedir. Eğitimin dümeninde olan insanların Bakanlığın en alt birimden, en üst birimine kadar her yerde adaleti sağlaması, hakkaniyeti ön planda tutması ve eğitim çalışanları arasında ayrım yapmaması gerektiğini dile getiriyoruz. Öğretmenlerimiz geçim derdindedir, “Kredi kartına bağımlı hale gelen, banka kredilerine muhtaç edilen, borçlarını kapatmak için çektiği kredi karşılığı evini ipotek gösteren öğretmenler olduğu düşünüldüğünde, bizler nasıl eğitimin itici gücü, olmazsa olmazı öğretmenlerimizi mutlu ve huzurlu kılacağız? Eğitimi nasıl daha ileri taşıyacağız? Kafasında geçim derdi olan öğretmenlerle mi dünya yarışında ipi göğüsleyeceğiz”. Öğretmenlere yönelik şiddete de dikkat çekmek istiyorum, kafa atılan, sopayla dövülen, gözünde yumrukla derslere giren öğretmenleri Bakanlık ne zaman görecek, ne zaman duyacak? “Öğretmene yönelik şiddeti önlemek için tedbirler ne zaman alınacak?” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 20 dakika önce / 24.11.2015 10:50:11   

Öğretmenler, Cumhuriyetin emanet edildiği kuşakları yetiştiriyor

Türkiye Muharip Gaziler Derneği dernek yönetim kurulu adına Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, öğretmenlerin ve Cumhuriyetin emanet edildiği kuşakları Atatürk‘ün ilkeleri ve hedefleri doğrultusunda yetiştirmekte olduğunu belirtti.

Bakır, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda “Büyük Önder, Başöğretmen Atatürk, öğretmenlik mesleğinin ulusu inşa eden ve ulusal kimliği evrensel değerlerle zenginleştiren niteliğini göstererek, “Öğretmenler, gelecek kuşaklar sizin eseriniz olacaktır.” özdeyişinde de anlaşılacağı gibi, milli eğitimimizin hedeflerini belirleme gibi onurlu görevi öğretmenlere verdiğini açıkça ifade etmiştir.

Cumhuriyet öğretmenleri, günümüze değin bu onurlu görevi üstün bir başarıyla, adeta kendisini ülkesine adama anlayışı içerisinde yerine getirmekte ve Cumhuriyetin emanet edildiği kuşakları Atatürk‘ün ilkeleri ve hedefleri doğrultusunda yetiştirmektedir.

Büyük Önder‘in öğretmenlere olan sevgi, güven ve muhabbetinin anlamlı bir ifadesi olarak  “Başöğretmenlik unvanını kabul ettiği 24 Kasım gününü, 1981 yılından bu yana aynı anlayışla “Öğretmenler Günü” olarak kutlamaktayız.

34 yıldan bu yana ülkemizde artan bir coşku ile sürdürülen bu kutlamalar, dünya ülkelerinin beğenisini kazanmasıyla UNESCO, 5 Ekim günü uluslararası Öğretmenler Günü olarak ilan etmiştir.

Geleceğimizin mimarları ve mürşitleri olan saygıdeğer öğretmenlerimiz,

Uluslararası  boyut kazanan “24 Kasım Öğretmenler Günü” nüzü kutluyor, sizlere bu onurlu görevde başarı dileklerimizi, en içten sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 21 dakika önce / 24.11.2015 10:48:32   

Savaş, Öğretmenler Günü’nü kutladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Savaş mesajında eğitimin önemine değinerek, “Eğitim, bir milletin bağımsızlığının muhafaza edilmesindeki en önemli unsurdur. Ülkemizin diğer medeniyetler arasında bilim ve kültür birikimiyle parlamasını sağlamak ve insan haklarına saygılı bireyler yetiştirmek ancak çok değerli öğretmenlerimizin çabalarıyla mümkündür. Çocuklarımızı bilgiyle donatıp, onları kabiliyetleri doğrultusunda en doğru şekilde yönlendirerek; yaratıcı ve üretken bireyler olmalarını sağlamak geleceğimiz için atılan en önemli adımdır. Öğretmenlerimizin yüreği vatan ve insan sevgisiyle dolu, geleceğe umutla bakan bireyler yetiştirmek için üstlendikleri sorumlulukları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada devam ettireceklerine yürekten inanıyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözleriyle yücelttiği bu kutsal mesleği sevgi, şefkat ve fedakarlıkla icra eden ve yeni nesillerimizi geleceğe hazırlamak amacıyla olağanüstü gayret gösteren tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutlar, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize de meslek hayatlarında başarılar dilerim”  dedi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 28 dakika önce / 24.11.2015 10:41:53   

Defne’de kurslara yoğun ilgi

Defne Belediyesi’nin ilçe çocukları ve gençlerine yönelik olarak hizmete sunduğu Gençlik Kültür ve Sanat Merkezinde başlatılan kurslar yoğun ilgi görüyor.

Defne Belediyesi tarafından gençlerin sosyal, kültürel, entelektüel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla çeşitli kursların başlatıldığı Gençlik Kültür ve Sanat Merkezine rağbet oldukça yüksek oldu. Hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatlerde devam eden matematik, bağlama, karikatür, resim, fotoğraf ve gitar kursunda öğrenciler ders görüyor.

Bunun yanı sıra Defne bölgesinde yaşayan gençlerden gelen talepler üzerine özellikle Ortadoğu’da çalışmak üzere gidenlerin sıkıntı çekmemeleri nedeniyle Arapça okuma yazma kursu verilecek.

Dinletiler, sergiler gibi çeşitli sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapan Defne Belediyesi Gençlik Kültür ve Sanat Merkezinde çalışmalar Pazar günleri hariç saat 10.00 ile 20.30’a kadar devam ediyor.

Ücretsiz olarak verilen kurslar nedeniyle katılımın oldukça yoğun olduğunu belirten yetkililer, kayıtların devam ettiğini kurs süreleri ile saatlerinin ise çocuklara göre şekillendiğini ifade ettiler.

Aileler çocuklarının gelişimi açısından verilen kursların yararlı olduğunu söyleyerek Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


19 saat, 29 dakika önce / 24.11.2015 10:41:21   

ÇOCUKLARI KAHKAHAYA BOĞDU

Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu çocuklarımızın düşlerini güzelleştirmek için tiyatro etkinliklerine devam ediyor.

Sosyal ve Kültürel alanda hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Hataylının hizmetine sunduğu şehir tiyatrosu, çocuklara ve yetişkinlere yönelik oyunlarıyla Hatay’ın 15 ilçesinde tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 22 Kasım Pazar günü Arsuz ilçesinde Alyans Düğün Salonu’nda sahnelenen “Minik Avcı” adlı oyunla, uzun bir aradan sonra çocukları tiyatroyla buluşturarak kahkahaya boğdu. Naci Aslan’ın yazdığı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısı Ali Gezgin’in yönettiği “Minik Avcı” adlı oyunu izlemeye gelen çocuklar keyifli anlar geçirdi.

(Haber Merkezi)


19 saat, 30 dakika önce / 24.11.2015 10:40:10