......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 130324
YORUM MANŞET
Cumhur, Başkanı ile Hatay'da kucaklaşacakb
Cumhur, Başkanı ile Hatay'da kucaklaşacakb

 Cumhur, Başkanı ile Hatay'da kucaklaşacakbTürkiye Cumhuriyetinin halkoyu ile seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay halkıyla 2 Haziran Salı günü İskenderun Anıt Alanında buluşuyorb

             Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Haziran 2015 Salı

Günü ilimize gelerek Hatay halkı ile kucaklaşacak.

            Halkın oyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir Türkiye'yi il il dolaşarak halkı ile buluşmaya devam ediyor.

            Çeşitli illerde toplu açılışlar yaparak Türkiye'nin daha üst seviyelere yükselmesi için çaba gösteren Erdoğan'ın Hatay ziyareti, daha önce İskenderunlulara verdiği söz doğrultusunda saat:16.00'da İskenderun Anıt Alanı'nda Hatay halkı ile buluşacak.

            Cumhur (Halk) ile Başkan (Erdoğan) arasında devam eden gönül bağının bu Hatay ziyareti ile daha da pekişmesi bekleniyor.

            Hatay Valiliği, bu resmi ziyaret dolayısıyla Halk ile Devletin buluşacağı programa, bütün Hatay halkını davet etti.

(Yorum Haber Merkezi)b

Organik ürün, sağlık için önemli
Organik ürün, sağlık için önemli

 Organik ürün, sağlık için önemliHatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tarla günü etkinlikler kapsamında, Yayladağı İlçesi Şakşak Mahallesinde çilek hasadı etkinliği ve organik çilek yetiştiriciliği ile Gürışık Mahallesinde ise İpek Böceği Yetiştiriciliği tanıtım etkinlikleri düzenledi.

            Tarla günü etkinlikleri kapsamında, dün Şakşak Mahallesinde düzenlenen organik çilek yetiştiriciliği hakkında katılımcılara geniş bilgiler verilirken organik ürün yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekilerek organik ürünlerin sağlık için önemli olduğu belirtildi.

            Şakşak Mahallesinde düzenlenen törene, Yayladağı Kaymakamı Alpaslan Altınışık, Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi, Şube Müdürleri, organik çilek yetiştiricileri ve vatandaşlar katıldı.

            Tüfekçi, törende yaptığı konuşmada, Organik tarımla üretirken dünyamızı, tüketirken sağlığımızı korumamız gerektiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “Hatay'ın tarımsal ürün potansiyelini daha iyi değerlendirmek ve bölgeye yapılacak tarım ve tarıma dayalı sanayi yatırımlardan en yüksek katma değeri sağlamak amacıyla hazırlanan ve 3 yıldır uygulamakta olduğumuz Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı ile ürün deseni haritasında hak ettiği yeri son yıllarda almaya başladı. Çilek özellikle tütünden boşalan alanlarda alternatif ürün olarak üretilmeye başlanmıştır. Bu meyve yatırımların kısa zamanda geriye dönmesi nedeniyle küçük aile işletmeciliğine de uygundur.

            Bakanlığımızca yürütülen Organik Tarımın Geliştirilmesi Programı kapsamında ilimizde 13 çilek üreticisinin organik tarıma geçirilmesi için sözleşme imzalanmıştır. 4 üreticimiz ise Organik Tarıma geçmiştir. Geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ilimizde 48 dekar alanda organik çilek yetiştirilecek ve çilek üretiminden elde edilen katma değer kat kat artırılacaktır.

            1 dekar araziden çilek yetiştiriciliğinde 3 ton verim alınmaktadır. Geçen seneki satış fiyatı 3-4 TL'dir. Bir dekar alanda tesis masrafı dâhil yıllık maliyet 1.500 TL olup masraflar çıktıktan sonra üreticinin eline geçecek net gelir 7.500-10.500 TL arasındadır.” dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KALKINMA MODELİ DE İPEKBÖCEĞİ

            Organik çilek üretimi törenin ardından, törene katılan heyet “İpekböceği Yetiştiriciliği ve Buna Bağlı İpek Ürünlerin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında da Yayladağı Gürışık Mahallesinde İpek Dokuma Evi gezilerek böcek evini de ziyaret etti.

            İpek Dokuma Evi gezisi ve böcek evi ziyaretine, Hatay Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir'de katılarak ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek dokuma hakkında yetkililerden bilgi aldı.

            Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi, ipekböceği ve ipek dokuma evi ziyaretinde yaptığı konuşmada ipekböceği yetiştiriciliği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Amacımız, kırsal alandaki kadınlara yerinde ipekböcekçiliği yetiştiriciliği ve ürün üretimi konusunda mesleki eğitim verilerek bu iş kolunda istihdamların sağlanması. Hatay ili Defne ve Yayladağı ilçelerindeki gelir seviyesi düşük olan kadın ve genç kızlara ipekböcekçiliği yetiştiriciliği ve ipeğe dayalı ürün üretimleri konularında eğitim vererek mesleki vasıf kazandırmak ve bu yolla ipekböcekçiliği sektöründe küçük aile işletmelerinde istihdam edilebilirliğini arttırmaktır. Ayrıca ipekböcekçiliğinin kırsal kalkınma temelli sürdürülebilir bir faaliyet alanı olarak desteklenmesidir.” dedi.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)

Hatay'da Arınç bereketi
Hatay'da Arınç bereketi

 Hatay'da Arınç bereketiBir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Hatay'a gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile kahvaltılı toplantıda buluştu, Yayladağı ilçesinde devlet hastanesi açılışını gerçekleştirdi, Altınözü ilçesinde duble yolun temelini attı.

            Arınç, bereketli eli ile Yayladağı 20 yataklı Devlet Hastanesi açılışı ve Enek- Altınözü arası 8.2 kilometrelik duble yol çalışmasının temelini de dün attı.

            Toplam 19.952 metrekare alanda inşa edilen ve oturum alanı 1.700 metrekare, toplam kapalı alanı ise 4.280 metrekare olan hastanede; acil, diyaliz ve yoğun bakım üniteleri yer alacak. 3 kat ve 4 bloktan oluşan 20 yataklı hastane 35 araçlık otoparkı ile de vatandaşlara hizmet verecek.

            Yatılı İlköğretim Bölge Okulu sahasında yapımı tamamlanan 20 yataklı hastanenin açılış töreni ve Altınözü ilçesinin duble yol çalışmasının temel atma törenine,  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay Valisi Ercan Topaca, Adalet eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, AK Parti Hatay Milletvekilleri, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

            Yayladağı devlet hastanesinin açılış töreninde konuşan Adalet eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, hizmet mekanı hizmet veren yerlerdir. 13 yıllık görev süremiz içerisinde, çok önemli hizmetlere imza attık. Bundan sonrada önemli hizmetler gelecek. Yayladağı Devlet Hastanemizin açılışını yapıyoruz, Yayladağılı hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun. Biraz sonrada Enek Altınözü duble yol çalışmasının temelini atacağız. Altınözü'de Antakya'ya duble yol olarak bağlanacak.” dedi.

            Hatay Valisi Ercan Topaca'da açılışta yaptığı konuşmada; “Sahip olduğumuz en büyük hazine sağlıktır. Devlet sağlık için her türlü tedbiri alıyor. Devletimizin sizlere bir hediyesidir. Hayırlı uğurlu olsun emeği geçenlere teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

            Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ta yaptığı konuşmada, Hatay'a pek çok kereler geldiğini fakat Yayladağı'na hiç gelmediğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “Bizleri çok sıcak karşıladınız, sizlere teşekkür ederim. Yayladağı'na yakışan çok güzel bir hastane yaptık. Burada yatacak olan ve evlerinde yatan hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Hastanemiz her türlü imkânlarla sizlere hizmet verecek.

            13 yıl hizmet etmek için çalıştık. Yayladağı'nın karnesi pekiyi, en yüksek oy oranı Yayladağı'nda. Başımızın üzerinde yeriniz var Yayladağı. Dağları yarıyoruz yollar açıyoruz. Bugün, Altınözü duble yol çalışmasının da temelini atacağız. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

            Yayladağı 20 yataklı devlet hastanesinin açılışının ardından, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve beraberindeki heyet, Enek Altınözü duble yol çalışması temel atma töreninin açılış kurdelesini keserek butona bastı.

(Haber & Fotoğraf: Hasan KAYA)

Vefa Gecesinde Ergin'e sevgi seli
Vefa Gecesinde Ergin'e sevgi seli

 Vefa Gecesinde Ergin'e sevgi seliAK Parti İl Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan 'Ahde Vefa Toplantılarının' finali, Antakya Antikhan Plaza'da muhteşem bir kapanış töreniyle gerçekleştirildi.

          Antikhan Plaza'da gerçekleştirilen kapanış törenine AK Parti Milletvekilleri Sadullah Ergin ve Adem Yeşildal, milletvekili adayları, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, İl Kadın Kolları Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik, İl Gençlik Kolları Başkanı ile bine yakın partili katıldı.

            Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Ahmet Atıç, göreve geldikleri ilk hafta, partiye gönül veren, her alanda çeşitli hizmetlerde bulunan üyelerine destek olmak, onların moral ve motivasyonunu yükseltmek amacıyla 'Vefa Toplantılarını' başlattıklarını, her ilçede düzenli aralıklarla yapılan bu toplantıların finalini de dev bir katılımla bu organizasyonda yaptıklarını söyledi.

            Bu toplantılara bugüne kadar destek veren, katılım gösteren tüm partililere teşekkür eden Atıç, 7 Haziran'a fazla bir zaman kalmadığını belirterek, seçimlere kadar durmadan çalışmanın partiye büyük katkı sağlayacağını, 7 Haziran akşamı büyük zaferle coşacaklarını kaydetti.

            Başkan Atıç'ın ardından söz alan Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, bu toplantıları organize eden ekibe teşekkürlerini sunarak, kendilerini geniş bir katılımla karşılayan herkese minnettar olduklarını söyledi. Yeşildal, AK Parti hareketinin bir hizmet hareketi olduğunu vurguladığı konuşmasında; "Ben AK Parti'yle mesleğe ilk adım attığım yıl içinde karşılaştım. O zamanın Kurucu İl Başkanı Sadullah Ergin beyin daveti üzerine katıldım, ama iyi ki de o talebi kabul etmiş katılmışım. Çünkü yıllar geçtikçe gördüm ki, AK Parti bu ülkenin çehresini değiştirecek tek harekettir, bu ülkenin geleceğini kuracak tek partidir. Artık 7 Haziran akşamı sevinmek, coşkuyla galibiyeti kutlamak istiyoruz, ama hiçbir şey için acele etmeyelim. Hala 13 gün var seçimlere, bu zaman zarfında kapı kapı dolaşıp tüm vatandaşlarımızı bu harekete davet edelim, edelim ki bizim üzerimizde o kardeşlerimizin hakkı kalmasın. Bu partide küslük, dargınlık olmaz, şimdiden söylüyorum eğer birisinin hatasına kızıp küsmüşsek ve farklı şeyler düşünüyorsak seçimle ilgili, bu milletin vebali boynunuza yüklenir. Ben bu etkinliğe katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum."dedi.

            Adalet Eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin'in sahneye çıkışıyla salonda büyük bir coşku yaşandı. Salonu dolduran partililerin dakikalarca alkışladığı Sadullah Ergin konuşmasına, 14 Haziran'da vekilliğinin sona ereceğini ama hizmete devam etmek için illa vekil olmaya gerek olmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “2001 yılında kurulan ve girdiği tüm seçimlerden başarıyla çıkan bir partinin sırasıyla Kurucu İl Başkanı, Milletvekili, Grup Başkanvekili ve son olarak da Adalet Bakanı olarak hizmet veren bir üyesi oldum.

            Şimdiye kadar bilmeden, farkında olmadan kırdığımız, gönlünü incittiğimiz, istediğini geri çevirdiğimiz ne kadar kardeşimiz varsa ben hepsine hakkımı helal ediyorum. Umuyorum onlar da bana hakkını helal ederler. Sakın ola partiden bir kardeşimize kızıp da seçimlerde tepki olarak başka yere gitmeyelim, sakın ola yanlış bir şeyler düşünmeyelim, herkesin aklını başına alıp, kırgınlık ve kızgınlıkları bir kenara bırakıp AK Parti iktidarının devamı için oy vermesi lazım. Sizler oy verin ki Türkiye'de başlayan, Hatay'da başlayan yatırımlar devam etsin, ülkemiz gücüne güç katsın.” dedi.

            Ergin, konuşmasının ardından tüm partililerden helallik istedi.

            Konuşmaların ardından partiye bugüne kadar çeşitli kademelerde hizmet eden ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına plaketler verildi.

            Sadullah Ergin, Adem Yeşildal, İl Başkanı Ahmet Atıç ve beraberindekiler daha sonra etkinliğe katılan herkesi kapıdan ellerini sıkarak uğurladı.

(Haber Merkezi)

OKULDA İPEKBÖCEKÇİLİĞİ CANLANDIRILIYOR
OKULDA İPEKBÖCEKÇİLİĞİ CANLANDIRILIYOR

 OKULDA İPEKBÖCEKÇİLİĞİ CANLANDIRILIYORYıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ek bina zemin katta bulunan salonda ipek böceği yetiştiriciliği yapılıyor.

            Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hatice Sercan Soydan, ipek böceği yetiştiriciliğinin yanı sıra Türkiye İş-Kur Müdürlüğü tarafından finanse edilen ipek dokuma eğitiminin de okullarında açılan atölyede verildiğini belirtti.

            Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü eğitim salonunda, Türkiye İş-Kur Müdürlüğü tarafından finanse edilen eğitim ile ilgili bilgi veren, ipek dokuma usta öğreticisi Teyfik Paklacı; “20 kursiyerimize, Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü eğitim salonunda açmış olduğumuz kurslarda eğitimler vererek, hem kadınların işgücüne katılımının artırılmasını hem de geleneksel ipekböcekçiliğinin canlandırılmasını hedefliyoruz.

            Proje sayesinde; 20 civarında kadının ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlanacak ve geleneksel ipekböcekçiliğinin canlandırılmasıyla beraber kültürel mirasa sahip çıkılacak.

            Proje kapsamında eğitimleri verilerek kadınlarımıza ipeğin elde edilişi, özellikleri gibi bilgilerin yanı sıra dokumacılık konusunda da eğitimlerde verilmektedir. Verilen eğitimlerden biriside günümüzde teknolojiye yenilen mesleklerden birisi olan halı dokumacılığıdır. Fakat bizler böylesine önemli alın teri bulunan mesleği kursiyerlerimize öğretmeye devam ediyoruz.” dedi.

(Haber & Fotoğraf. Hasan KAYA)

Cumhur, Başkanı ile Hatay'da kucaklaşacakb

Türkiye Cumhuriyetinin halkoyu ile seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay halkıyla 2 Haziran Salı günü İskenderun Anıt Alanında buluşuyorb

             Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Haziran 2015 Salı

Günü ilimize gelerek Hatay halkı ile kucaklaşacak.

            Halkın oyu ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir Türkiye'yi il il dolaşarak halkı ile buluşmaya devam ediyor.

            Çeşitli illerde toplu açılışlar yaparak Türkiye'nin daha üst seviyelere yükselmesi için çaba gösteren Erdoğan'ın Hatay ziyareti, daha önce İskenderunlulara verdiği söz doğrultusunda saat:16.00'da İskenderun Anıt Alanı'nda Hatay halkı ile buluşacak.

            Cumhur (Halk) ile Başkan (Erdoğan) arasında devam eden gönül bağının bu Hatay ziyareti ile daha da pekişmesi bekleniyor.

            Hatay Valiliği, bu resmi ziyaret dolayısıyla Halk ile Devletin buluşacağı programa, bütün Hatay halkını davet etti.

(Yorum Haber Merkezi)b


17 saat, 16 dakika önce / 29.05.2015 11:53:29   

İŞARET DİLİYLE KUR'AN-I HATMETTİ

Miraç Cami Kuran Kursunda 2014-2015 eğitim öğretim döneminde işaret diliyle Kur'an öğrenen Hatice Cansel Karağan adlı öğrenci Kuran-ı Kerimi hatmetmesi sebebiyle hatim merasimi düzenlendi.

            Miraç camiinde vaaz eden ilçe müftüsü Necati Şafak vaaz sonrasında; konuşma ve işitme engelli vatandaşlara yönelik Kur'an eğitimi verildiğini belirterek ilk defa bu yıl Miraç camiinde bu eğitimin başladığını ve bir öğrencinin bu şekilde Kuran-ı öğrendiğini ve hatmettiğini söyleyip hatim duası yaptı.

            Namaz sonrasında Kuran kursu öğrenci, hoca ve velilerin katılımıyla bir tören yapıldı. Hatim okuyan Hatice'nin ailesi tarafından hazırlanan ve Diyanet İşleri Başkanlığına şükranlarını ifade eden "Engelsiz Diyanet" yazılı pastayı Hatice, işaret diliyle besmele çekerek kesti.

            Tören sonunda ilçe müftüsü Necati Şafak, Hatice'ye işaret diliyle Kuranı Kerim öğreten Fatma Zümre hocaya teşekkür ederek öğrenciyi tebrik etti ve hediye verdi. Hatice'nin ailesi de aslen Yayladağılı olmasına rağmen kızlarının eğitimi için Antakya'ya taşındıklarını söyleyerek Diyanet İşleri Başkanlığı'na teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


18 saat, 4 dakika önce / 29.05.2015 11:05:06   

MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ, YARIN ANTAKYA’DA ANILIYOR

İnsani Yardım Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Mavi Marmara şehitlerini anmaya hazırlanıyor. Meclis Kültür Merkezinde düzenlenecek olan anma gecesi 30 Mayıs Cumartesi akşamı gerçekleşecek.

            Mavi Marmara Gazileri Zeki Kanat ve muammer Kavakçıoğlu'nun misafir olarak katılacağı Özgür Kudüs Mavi Marmara adlı gecede Mehmet Göktaş konuşmacı olarak görev yapacak.

            30 Mayıs Cumartesi günü saat: 20.00'de Meclis Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Özgür Kudüs Mavi Marmara adlı gece ile ilgili geniş bilgi almak isteyen vatandaşlar 0532 593 04 66 nolu telefonla bağlantı kurabilir.

(Haber Merkezi)


18 saat, 6 dakika önce / 29.05.2015 11:03:29   

Toplum olarak hassasiyet göstermeliyiz

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi'nin (MKÜ) ortaklaşa gerçekleştirdiği Hatay'ın Çevre Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu dün Ottoman Otel'de yapıldı.

            Sempozyum-da konuşan Vali Topaca, gelişmiş ülkelerde sanayi tesislerinin yatırımlarının içerisinde çevre ve insan sağlığı ile ilgili yatırımların oranı %45-50 civarında olduğunu belirterek “Toplum olarak hep beraber duyarlılığı geliştirmeli, hassasiyet oluşturmalıyız. Aksi takdirde başarıyı yakalamamız uzun zamanlara yayılır.” dedi. 

            Daha önce çevre sorunlarının yaşandığı Kocaeli'nde görev yaptığını belirten Vali Topaca, “Kocaeli'nde çevresel sorunların halledilmesinde hareket noktası ve itici güç; kamuoyunda oluşan çevre bilinci idi. Hatay, Kocaeli gibi ciddi sanayileşmenin olduğu bir kent. Özellikle İskenderun sanayinin yoğunlaştığı, kirletici özelliği fazla olan bazı tesislerin bulunduğu bir bölge. Halkın desteği, kamuoyunun ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda bir duyarlılığı olmazsa bu sorunu çözmemiz zor olur.

            Büyükşehir Belediyesi ve HATSU tarafından altyapının hızla tamamlanması ve özellikle kentlerimizde denizlerimize akan kanalizasyon ve endüstriyel atığın olmaması gerekiyor. İskenderun'un, Defne bölgesinin ve Asi Nehri'nin yasa dışı bırakılan atıktan kurtarılması ve temiz bir hale getirilmesi gerekiyor.

            Bunun için de altyapı, denetim, toplum bilinci, kamu kurumlarındaki kapasitenin artırılması önem arz ediyor. Ayrıca buradaki sanayi tesislerinin online izleme sistemine dahil olması lazım. Gelişmiş ülkelerde sanayi tesislerinin yatırımlarının içerisinde çevre ve insan sağlığı ile ilgili yatırımların oranı %45-50 civarındadır. Toplum olarak hep beraber duyarlılığı geliştirmeli, hassasiyet oluşturmalıyız. Aksi takdirde başarıyı yakalamamız uzun zamanlara yayılır.” dedi.

            Hatay'ın çok özel bir coğrafya olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da “Hatay, yüzyıllardır insanların yaşadığı cazip bir bölge olmuştur. İlimizde sanayi, tarım için verimli araziler, kültür ve tarih birikimi var. Bilim, teknoloji, sanayi geliştikçe toprağı, suyu ve havayı kirletiyoruz. İnsanların yaptığı tahribat çok fazla, bu sempozyum bu coğrafyayı korumak, geleceğe sağlıklı bir şekilde taşımak ve disiplinli bir çalışma içerisinde resmi kurum ve kuruluşlarımızın şehrimize yapacağı katkı sebebi ile çok önemlidir.” dedi.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Kaya, çevrenin insanın ortak varlığını oluşturan bir değerler bütünü olduğuna vurgu yaparak, “Çevre bilincine sahip olmayan insan yaşadığı ortamı kendisinden sonra başkalarının kullanacağını idrak edemez. Halbuki çevre bize geçmişten kalan bir miras değil, korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere devredilmesi gereke bir emanettir. MKÜ olarak bu konuda üzerimize düşen sorumluluğun bilinci ile topluma öncülük etmeye ve bilimsel olarak araştırmaya, analiz etmeye ve çözüm üretmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

            Protokol konuşmalarının ardından verilen müzik dinletisi sonrasında kahve molası ile devam eden sempozyum, Defne, Amik Ovası, Asi Nehri, Habib-i Neccar, Amanos, Dağ Ceylanı, Körfez Oturumu konularında ilgililerin tebliğlerini sunması ile devam edecek.

            Sempozyuma Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, akademisyenler ile diğer ilgililer katıldı.

(Haber Merkezi)


18 saat, 7 dakika önce / 29.05.2015 11:02:31   

GÜZELBURÇ KÖPRÜSÜ YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Geçtiğimiz yıl dayanıksız olduğu gerekçesi ile trafiğe kapatılan Güzelburç Mahallesi'ndeki köprü Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin talimatıyla fen işleri ekiplerince onarım çalışmaları gerçekleştirilerek düzenlenen törenle yeniden trafiğe açıldı.

            Mahalle ziyaretleri esnasında vatandaşlardan gelen her türlü şikayet ve talebi hizmet programına dâhil eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Güzelburç halkına verdiği sözü tutarak köprünün yeniden trafiğe açılmasını sağladı. Köprünün ulaşıma kapanmasının ardından Güzelburç Mahalle sakinlerinin büyük sıkıntı çekmeleri ve Hatay Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan başvurulara olumsuz yanıt vermesi ve Mahalle Muhtarı Mehmet Şahutoğlu'nun sıkıntıyı dile getirmesi üzerine Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci harekete geçerek, köprünün onarılması konusunda gerekli çalışmayı gerçekleştirdi.

            Yapılan fizibilite çalışması sonrasında tonlarca beton ağırlığın kaldırıldığı köprü her iki yakasından duvar örme ve genişletme yapılarak güçlendirildi. Kaldırım ve asfalt dökme çalışmaları da tamamlanan köprü Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin katılımı ile düzenlenen törenle yeniden trafiğe açılarak bölge halkına rahat nefes aldırdı.

            Düzenlenen tören ile yeniden hizmete açılan Güzelburç Köprüsü'nden ağır tonajlı araçlar hariç tüm karayolu araçları geçebileceği gibi yapılan kaldırım sayesinde yayalar da güvenli bir şekilde köprü üzerinden geçiş yapabilecek.

            Açılış töreninde konuşan Başkan Kimyeci, 95 mahallenin tamamında olduğu gibi Güzelburç'ta da muhtarın ve vatandaşların ifade ettiği en ufak sorunu çözüme kavuşturmak için her daim hazır olduklarını ifade etti. Başkan Kimyeci Güzelburç Köprüsü'nün mahalle sakinlerine ve tüm Antakyalılara hayırlı uğurlu olmasını dile getirdi.

            Mahalle Muhtarı Mehmet Şahutoğlu ise Başkan Kimyeci'nin hizmetlerinden her zaman büyük sevinç duyduklarını, mahallelerinin en ufak eksikliğinde dahi ekiplerin zamanında gelerek çalışmalarını gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Muhtar Şahutoğlu konuşmasının devamında, 9 aydır trafiğe kapalı olan köprünün mahalle sakinlerine büyük sıkıntı yarattığını, bu sıkıntılarını en kısa sürede çözüme kavuşturarak köprünün onarım çalışmasını gerçekleştirip yeniden trafiğe açan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'ye minnettar olduklarını ifade etti.

            Konuşmaların ardından kesilen kurdeleyle köprü yeniden araç ve yaya trafiğine açıldı.

            Açılış törenine Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ile birlikte belediye meclis üyeleri, baş-kan yardımcıları, daire müdürleri, Güzelburç mahalle sakinleri ve çok sayıda davetli katıldı.

(Haber Merkezi)


18 saat, 8 dakika önce / 29.05.2015 11:01:46   

SAADET'İN BULUNDUĞU MECLİS İKTİDAR'A RAHATLIK SAĞLAR

Saadet Partisi Hatay Milletvekili adayı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, seçim çalışmalarını Dörtyol ve Payas ilçelerinde sürdürdü.

            Beraberinde Milletvekili adayları Metin Yeşilkaya, Bestami Avcı, Mustafa Ertaç, Atila Erol, Medet Reçber ve partililer, Dörtyol İşadamları Derneği, Payas Engelliler Derneği Dayanışma programı, Dörtyol Sivaslılar, K.Maraşlılar Derneği ile Eğitim Bir-Sen, esnaf ve medya ziyaretleri gerçekleştirdi.

            Dörtyol Kahramanmaraşlılar, Sivaslılar Derneği ile Eğitim Bir Sen ziyaretlerinde Çalışkan, Saadet Partisi ile aralarındaki farktan bahsederek bazı Saadet Partisini eleştirenlerle ilgi şunları söyledi: “Gönül isterdi ki kendi bakış açılarıyla Saadeti eleştiren bazı dostlar, kanunla zinayı serbest bırakanlara, kumarı yasaklamak yerine çeşitlerini artıranlara, faizi yasaklamak yerine meşrulaştıranlara, içki fabrikası açmakla övünenlere, domuz etini serbest bırakanlara, AB Bakanlığı kuranlara, eşcinsel özgürlüğü savunanlara, neslin tahrip olmasına aldırış etmeyenlere bir eğitim ve kültür politikası olmayanlara da cesaretle bir çift söz edebilseydi.

            Saadet kötülüğü eliyle düzeltmek üzere yola çıkmış ve zoru seçmiş bir tercih. Ülkemizin, bölgemizin ve İslam âleminin içinde bulunduğu şartlar Saadet Partisinin TBMM'de varlığını zorunlu kılıyor. AKP'li kardeşim bilmeli ki, Saadetin bulunduğu Meclis, iktidara da büyük bir rahatlık sağlar. Mecliste bir muhalefet sorunu aşikar” diye konuştu.

            Dörtyol İşadamları Derneğinde konuşan Çalışkan, işsizlik sorunları, işadamlarına esnafa çiftçiye verecekleri destek projelerini anlattı.

            Kişinin gönlüyle gövdesinin aynı yerde olması gerektiğini belirten Çalışkan, “Mevcut hükümet günahı ile sevabı ile 13 yıl yapacağını yaptı. Siz daha iyisiniz gönlümüz sizde diyenler artık hükümet kredisini kullandı, yapacağını yaptı. Bundan sonra şunu yapacaktım demenin bir anlamı yok 13 yıl nerdeydin demezler mi? Gönlümüz Saadette diyenlere biz birlik olduk Milli İttifakı kurduk artık değişim zamanı Saadet zamanı, oyalamadan zaman kaybetmeden, israf etmeden, gerçek çözüm zamanı” dedi.

            Engelliler Derneği'nin dayanışma programında Çalışkan, Engelliler için bir “Engelli Fonu” projelerinden bahsederek,  engellilerin eğitimden, işe alımına yapacakları çalışmaları anlattı.

(Haber Merkezi)


18 saat, 9 dakika önce / 29.05.2015 11:00:45   

HİBE TKDK'DAN, KREDİ TKKMB'DEN

IPARD Programdan faydalanacak yatırımcılara ön finansman sağlanması için Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu merkezi tarafından yürütülen 'Kırsal Kredi Mekanizması' çalışmaları kapsamında, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TKKMB) ile “IPARD Yatırımları Finansman Protokolü” imzalandı.

            Protokol ile Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı - Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında yatırımcılara hem hibe hem de faiz desteği sağlanacak. Protokol ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilecek hibelerden yararlanacak gerçek ve tüzel kişilere Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılacak ayni ve nakdi kredilere ilişkin usul ve esaslar belirleniyor.

            TKDK Hatay İl Koordinatörlüğünden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “TKDK faydalanıcıları tarafından gerçekleştirilen yatırımların maksimum %65'i Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonundan karşılanıyor.

            Protokol ile yatırımcılara, Kurumumuzun sağlayacağı desteklere ek olarak Tarım Kredi Kooperatiflerinden Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında sıfır veya indirimli faizli kredi kullandırılabilecek.

            Yatırımcıların Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanabileceği kredi üst limiti ise 10 Milyon TL olacak. TKKMB tarafından sağlanacak olan ön finansman desteği vade süresi; işletme kredileri için 1 yıl, yatırım kredileri için azami 4 yıl olacaktır.

            İPARD Kırsal Kalkınma Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ilimiz genelinde faaliyet gösteren Erzin, Dörtyol(Yeşilköy), Arsuz, Hassa, Kırıkhan, Serinyol, Altınözü, Samandağ, Yayladağı, Kumlu, Reyhanlı ve Antakya Tarım Kredi Kooperatiflerine ön finansman desteği için başvuruda bulunabilirler.

            14.Başvuru Çağrı İlanında 05.06.2015 olarak belirtilen başvuru son teslim tarihi, 10.06.2015-Çarşamba saat 23:00'e kadar uzatılmış olup, ikinci bir uzatma yapılmayacaktır.

            İPARD Kırsal Kalkınma hibe desteklerinden faydalanmak için proje başvurusunda bulunmak isteyen yatırımcılar ilgili tarihe kadar projelerini Hatay İl Koordinatörlüğümüze sunabilirler.” denildi.

(Haber Merkezi)


18 saat, 10 dakika önce / 29.05.2015 10:59:49   

Öğrenciler, mezuniyet sevincini yaşadı

Mustafa Kemal Üniversitesi Yayladağı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 2014-2015 eğitim öğretim dönemini coşkulu bir mezuniyet töreni ile tamamlandı. Mezun olan 152 öğrenci kep attı; davul zurna ve müzik eşliğinde eğlenerek mezuniyet sevincini doya doya yaşadı.

            Yayladağı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirilen 2014-2015 eğitim öğretim döne-mi mezuniyet törenine ilçe protokolü, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yaman,  çok sayıda öğrenci ve velileri ile Yayladağı sakinleri katıldı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, Yayladağı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cafer Tayer İşler'in açılış konuşması, İlçe Kaymakamı Alparslan Altınışık'ın konuşması, okuduğu bölüme göre ilk üç dereceye giren öğrencilere plaket verilmesi, okulda sosyal faaliyet ve projelerde sorumlu olan öğrencilere teşekkür belgesi verilmesi ve okul temsilcisi Savaş Yılmaz'ın duygularını dile getirdiği konuşma, kep atma mera-simi ve son olarak davul zurna ve müzik eşliğinde eğlencelere yer verildi.

            MKÜ Yayladağı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cafer Tayer İşler törende yaptığı konuşmada mezun olan öğrencilere hitaben, “Sizler üniversite hayatının iyi-kötü, eksik-fazla, sevinçli-kederli, tozlu-çimenli tüm yönlerini yaşadınız.

            İnşaattan binaya, çamurdan çimene, çalıdan ağaca bir gelişime tanık oldunuz. Birlikte bir geleceği inşa ettik, bir hayali gerçekleştirdik. O nedenle sizler hep çok özel mezunlar olarak anılacaksınız, eminim buradaki anılarınız sizler için de hep özel olacak.

            Gelişimimize şikayetlerinizle, önerilerinizle, fikirlerinizle, sevginizle, saygınızla verdiğiniz katkılar için çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

            Konuşmaların ardından mezun olan 152 öğrenci kep attı; davul zurna ve müzik eşliğinde eğlenerek mezuniyet sevincini doya doya yaşadı.

(Haber Merkezi)


18 saat, 14 dakika önce / 29.05.2015 10:56:03   

Mesut Kurt Tiyatrosu, komedi gösterisine hazır

HANGİMİZ DELİ OYUNU, 31 MAYIS'TA GÖSTERİDE

            Yöremizin sevilen sanatçısı Mesut Kurt ve tiyatro ekibi, bir süredir hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü “Hangimiz Deli ?” adlı komedi tiyatro oyununu 31 Mayıs Pazar günü sahneleyecek.

            Mesut Kurt Tiyatro ekibi tarafından 31 Mayıs Pazar günü Antakya Kültür Merkezinde sahnelenecek komedi oyunu, saat:16.00 ve 20.30 matinelerinde seyircisiyle buluşacak.

            Oyuncu kadrosunda Mesut Kurt, Fatma Nur Gülaç, Hakkı Bozkurt, Cemil Akkoçak, Burak Can Gökçen, Gizem Gül, Fatoş Okuyan ve Fahri Gülaç'ın yer aldığı oyunda, Ali Kılıç ışıkta, Şükrü Can Kurt'ta müzikte görev alacak.

            Çeşitli konuların ele alınacağı parodilerde seyircilerin büyük keyif alması bekleniyor. Usta oyuncu ve yönetmen Mesut Kurt, 31 Mayıs Pazar günü Hatay Kültür Merkezinde oynanacak “Hangimiz Deli ?” adlı bu oyuna tüm tiyatroseverleri davet etti.

(Haber: Sadullah Ergin)


18 saat, 15 dakika önce / 29.05.2015 10:54:45   

Alakuş; Çağımız bilgi çağıdır

Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası ile Antakya Halk Eğitim Merkezi ortak işbirliğiyle açılan, inşaat meslek dallarının çalışma yeterlilik kurslarının ilk mezunlarının sertifikaları verildi.

            Sertifika töreninde Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası başkanı Mehmet Alakuş, kursların devam edeceğini belirterek “Çağımız bilgi çağıdır, tüm inşaat sektör çalışanlarımızı eğitimden geçirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

            Alakuş, yaptığı açıklamada “İnşaat sektörü ülkemizin yüzakıdır. Dünyaya açılan pazardır.

            Bu nedenle hem hükümetimiz hem devletimiz yeterli önemi veriyorlar. Halk Eğitim Müdiresi Emine Akmaca'ya destekleri ve ilgileri nedeniyle teşekkür ederiz” dedi.

            Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası başkanı Mehmet Alakuş resmi gazetede yayınlanan kanuna göre bu belgeyi almayanlar yılbaşından sonra 500 TL ceza alacaklardır.

            Bu cezanın yanında sertifika sahipleri çalışamayacaklarını ifade etti.

(Haber Merkezi)


18 saat, 17 dakika önce / 29.05.2015 10:52:59