......

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük:138
Haftalık:1519
Aylık:5572
Toplam:83064
YORUM MANŞET
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek
Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Akaryakıt kaçakçılığına dur denilecek

Güvenlik toplantısı, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Vali Lekesiz, toplantıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi konusunda kesin ve kalıcı çözümler üretmek için yürütülen ve yürütülmesi gereken çalışmaların değerlendirileceğini söyledi.

Lekesiz, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele konusunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımızın ortak aklı ile hareket edilerek kararlı bir iradenin ortaya konulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekleyerek ilimiz için yararlı bir toplantı olmasını diledi.

Yaklaşık dört saat süren toplantı; Garnizon Komutanı P. Kurmay Alb. Hasan Polat ve İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit'in konu ile ilgili sunumlarının ardından görüş, öneri ve düşüncelerin paylaşılması ile devam etti.

Toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Altınözü Kaymakamı Ali Arslantaş, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cilvegözü Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Eriş, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Adnan Korkmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M.Halil Yücelen ve diğer yetkililer katıldı.

(Haber Merkezi)

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz
ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz<br>ESNAFIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ


Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve beraberindeki Yönetim Kurulu heyeti, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlik Başkanı A.Kadir Teksöz'ü makamında ziyaret etti.

HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile Hatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan ilçesinde esnafların sorunları ve çözümü hususunda istişarelerde bulundu.

Ayrıca Gülcü, önümüzdeki ayda yapılacak genel kurul çalışmaları için başarı dileklerinde bulunarak ; ''Çalışkan dürüst ve ilkeli bir dayanışmayı her zaman sağlayan sorunlarımıza anında çözüm bulan Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'e teşekkür ederiz'' dedi.

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz'de, Hatay Mahalle Muhtarları Başkanı Mahmut Gülcü ve Yönetim Kurulu üyelerine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; ''Esnafın sorunlarını biliyorum. Sorunlarınızın çözümü için en kısa sürede yardımcı olacağım. Bu ziyaretinizden dolayı şahsım ve esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ederim” dedi.

(Haber Merkezi)

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclis komisyonlarında Ağırlık AK Parti'de

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını dün Antakya Belediyesi eski binasında bulunan meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

AK Parti Grubunun çoğunlukta olduğu Mecliste, 1. Meclis Başkanvekilliği'ne Kudret Özbakış, 2. Başkanvekilliğine ise Mustafa Özbolat oy birliği ile seçildi. Toplam yedi kişiden oluşan komisyonlarda dört üye AK Parti, iki üye CHP ve bir üye de MHP'den seçildi.

Gerçekleştirilen Meclis Toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı meclisin 5 yıl süre ile gerçekleştireceği çalışmaların Hatay'a, demokrasiye ve siyasi partilere hayırlı olmasını dileyerek “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Hatay'ın dokusuna, ruhuna ve medeniyet birikimine uygun geçmeli. Yapılacak olan işlerde önceliğin memleket kaygılarını ve hizmeti düşünerek yapılması gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Meclis Başkanvekilliği, katip üyeleri ve encümen üyeleri seçimleri yapıldı. Meclis Başkanvekilliği'ne AK Parti'li Kudret Özbakış ve Mustafa Özbolat seçilirken, katip üyeliğine ise yine AK Parti'li Ahmet Okay ve Halil Polat seçildi. Encümen üyeliği seçiminde ise AK Parti'li Cengiz Yıldız, İbrahim Güler, Numan Bölükbaş, Selçuk Umran ve Ahmet Ak seçildi.

8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında komisyonlar toplam 7 kişiden oluşurken bu sayının 4'ü AK Parti'li, 2'si CHP'li ve 1'i de MHP'li meclis üyelerinden oluştu. Gündem maddeleri arasında yer alan “Antakya Belediyesi 2013 Mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesi” “Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ve bu maddeye bağlı olarak “HAT-SU Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi” ret oyu alarak komisyona gönderildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oylamanın kabul edilmesi için yoğun çaba harcadığı Norm Kadro cetvellerinin görüşülmesi maddesi AK Parti'li Meclis grubu tarafından ısrarla ret edildi ve komisyona gönderilmesi talebi üzerine çoğunluk AK Parti'de olması dolayısı ile oy birliği ile incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi 21 Nisan Pazartesi Günü saat 16:00'da toplanmak üzere kapandı.

(Haber: Hasan Kaya)

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI
KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

KİMYECİ'YE REKOR ZİYARETÇİ AKINI

30 Mart Mahalli İdareler seçiminde Antakya Belediye Başkanı seçilen İsmail Kimyeci'ye rekor oranda ziyaretçi akını devam ediyor. AK Parti Hatay İl Teşkilatını kabul eden Kimyeci, ardından Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i ağırladı. Akşam mesai saati bitimine kadar devam eden ziyaretler rekor düzeyine yetişti.

Dün, AK Parti Hatay İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette bir konuşma yapan İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu, Antakya Belediye Başkanlığına yeni seçilen Mimar İsmail Kimyeci'ye görevinde başarılar diledi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, AK Parti İl Başkanı Av.Süleyman Tenekecioğlu ve beraberindeki heyetin gerçekleştirmiş olduğu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 'Yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duydum. Antakya Belediye Başkanı olarak kentin her noktasına meclis üyelerim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile birlikte hareket ederek lazım olan hizmetleri sunacağız' dedi.

KİMYECİ: ANTAKYA'NIN TARİHİ KİMLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARACAĞIZ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve MKÜ Vakfı Başkanı Ali Özbuğday da Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Kimyeci, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Ali Özbuğday ve yönetim kurulu üyelerinin yapmış oldukları ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Rektör Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi'nin her açıdan Antakya Belediyesi'nin yanında olduğunu ve her konuda yardıma hazır olduklarının altını çizdi.

Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, Antakya'nın tarihi kimliğini ön plana çıkarma noktası ile kent insanına yapılacak diğer hizmetlerde bilimsel verilerden yararlanmak üzere Hatay MKÜ'ye de görev düşeceğini ve bu konuda konunun uzmanları ile dirsek temasına geçilerek hareket edileceğini söyledi.

(Haber: Hasan KAYA)

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ
Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı
ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ

Antakya Belediye Meclisi, Kimyeci başkanlığında ilk toplantısını yaptı<br>ANTAKYA'YI GELECEĞE BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ


Antakya Belediye Meclisi ilk toplantısını Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci başkanlığında gerçekleştirdi. Eski İl Özel İdaresine ait toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Kimyeci, şehrimizi geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacaklarını söyledi.

Başkan Kimyeci konuşmasında şu görüşlere yer verdi; 'Birçok hizmetleri inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Makamlar gelip geçicidir, geride yaptığımız güzel eserler güzel noktalara attığımız imzalar kalıcı olacak. Şehrimizin tarihi dokusunu öne çıkartan aynı zamanda Antakyamızı geleceğe taşıyan temiz, pırıl pırıl bir şehir oluşmasını sağlamaktır. Kentimizin sahip olduğu tarihi dokuyu ön plana çıkartan birçok projemizi sizlerle birlikte adım adım karar altına alarak hayata geçirmenin heyecanı içerisindeyiz. O yüzden bu güzel meclisimizin Antakyamızı geleceğe taşımada en güzel kararları birlikte alacağı inancım tamdır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bu güzel toplantımızın Antakyamız, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum'.

Bu konuşmanın ardından CHP grubu adına söz alan Mehmet Güzelmansur konuşma yaptı. Güzelmansur konuşmasında, 'Başta başkanımız sayın İsmail Kimyeci olmak üzere AK Parti, CHP ve MHP'li tüm meclis üyesi arkadaşlarımı şahsım ve grubum adına yürekten kutluyor, başarılar diliyorum. Temennimiz daha refah bir Antakya daha modern bir Antakya, daha yaşanabilir bir Antakya'dır. Yapıcı bir muhalefet sergiliyor olacağız. Şehrimize olumlu katkı sağlayan her kararı ve sözü destekleyip alkışlayacağımızı grubum adına belirtmek istiyorum' şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Meclis üyelerinin yaptığı seçimler sonrasında Meclis 1. Başkan vekilliğine Mahmut Tansal, 2. Başkan vekilliğine Aynur Karaçete, Katip Üyeliklerine Zafer Türkoğlu, Faruk Otuzbir, Encümen Üyeliklerine Ömer Ercin, Halil İbrahim Toysal ve Hikmet Hatunoğlu, İmar Komisyonu üyeliklerine Rüstem Konak, Armağan Teköz, Hikmet Bilgin, Plan ve Bütçe Komisyon üyeliklerine Abdulşükür Mert, Ayhan Özat ve Hüseyin Yılmaz seçildi.

(Haber Merkezi)

AK PARTİ, İLÇELERDE HAREKETLENDİAK Parti'nin Hatay'da 15 ilçe belediye başkan adayını üç gün önce açıklamasının ardından ilçelerde de seçim çalışmaları hareket kazandı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin'in açıklanması ile başlayan ve daha sonra 15 ilçenin de belediye başkan adaylarının açıklanmasının ardından AK Parti hummalı bir şekilde seçim çalışmalarına devam ediyor.

AK Parti Antakya Belediye Başkan adayının İsmail Kimyeci olarak açıklanması parti tabanında memnuniyetle karşılandı. AK Parti Hatay İl Başkanı İsmail Kimyeci, Antakya Belediye Başkan adayı gösterilmesinin ardından Antakya için hizmet üretmeye devem edeceklerini belirterek; “Antakya'nın gelişmesi için durmak yok yola devam edeceğiz.” dedi.

AK Partinin 15 ilçe adayı şu isimlerden oluştu:

Antakya: İsmail Kimyeci

Altınözü: Rifat Sarı

Arsuz: Mehmet Sürer

Belen: Adnan Vurucu

Defne: Onur Karataş

Dörtyol: Bilgehan Aksoy

Erzin: Kasım Şimşek

Hassa: Abdurrahman Demirel

İskenderun: Seyfi Dingil

Kırıkhan: Ayhan Yavuz

Kumlu: İbrahim Paç

Payas: Bekir Altan

Reyhanlı: Hüseyin Şanverdi

Samandağ: Mehmet Gümüş

Yayladağı: Mehmet Kalkan

(Haber: Ramazan Tutuş)

3 ay, 21 gün önce / 28.01.2014 10:23:49   

Medeniyetler Korosu'nun ünü sınırları aştıAK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, hüneri ilimiz ve ülkemiz sınırlarını aşan Antakya Medeniyetler Korosunu ziyaret etti.

Ergin, Antakya Medeniyetler Korosu'nun sadece ilimizin değil ülkemizin yüz akı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: 'Hatay üzerinde kurduğum hayaller gerçek oldu. Reyhanlı, Menzelet, Karaçay barajları, Amanos Tüneli, Doğalgaz, Havalimanı'nı tamamlama, 15 ilçemizin duble yolu hep hayalimdi, ama şimdi gerçek oldu. Şu aşamada Doğu Antakya, Batı Antakya ve Hatay üzerinde hayallerim var ve bunlar birer proje olarak ihalesi yapıldı, yapım aşamasına geldi.

Uluslararası statüde karşılaşmaların yapılacağı teknik donanıma sahip 'akıllı' stadyumun yer teslim aşamasına gelindi. 1950'li-60'lı yıllarda yapıldığı ileri sürülen Kapalı Spor salonu ve yüzme havuzu dönemine göre güzel spor alanlarıydı. Ama şimdi yine uluslararası düzeyde teknik donanıma sahip 5000 kişilik kapalı spor salonu yapılacak, buz pateni pisti yapılacak, atletizm pisti yapılacak, yılın 12 ayı hizmet verecek şekilde düzenlenen uluslararası normlara uygun yüzme havuzu yapılacak. Bunların yerleri hazırlandı ve önce yollarının ihalesi yapıldı. Gençlik merkezleri bütün ilçelerimize yapılıyor. Semt sahaları yapılarak çocuklarımızın, gençlerimizin boş zamanlarında spor yapması sağlanacak.

Eski Antakya evlerinde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Arkeoloji Müzesi yeni yeri ile sergi yönünden Avrupa'nın 1. müzesi olacak. Yıllar yılı depolarda sergilenmeyi bekleyen tozlanmış sayısız tarihi eserler, yeni yapılan mekanda ziyaretçiler tarafından izlenmesi sağlanacak. Yeni arkeoloji müzesine tarihi eserler taşınarak yerlerine konuluyor, inşallah Şubat ayı ortasında hizmete girecek. Bu arada Habib-i Neccar Dağı'nın zirvesinde bulunan surlarımızın rölöve'si çıkarıldı. Antakya Kalesi'nin burçlarını yeniden inşa ediyoruz. Doğu Antakya'da hafif raylı sistem ile ulaşım yapılması için projelerimiz tamamlandı. Bu bölgenin trafikten arındırılarak insanlarımızın daha ortamda ulaşımlarını sağlamamız lazım. Antakya'ya zamanında büyük çevre yolu olarak bilinen yolu iyi ki yapmışız. Aksi takdirde Antakya'ya girmek ve çıkmak mümkün olmazdı. Bu arada Hatay genelinde Milli Parklar yapacağız. Arsuz-Çevlik arası olarak bilinen hat, doğal güzelliğini koruyan nadir yerlerden biri. Samandağ-Arsuz arası yolu bile bile açmadık. Bu yerlerin milli park kapsamında neler yapıla-cağı ile ilgili olarak projemiz tamamlandı ve sonrasında yolu hizmete sunarak Arsuz-Çevlik arası doğal güzellikleri üzerinde barındıran alan turizm sektörüne büyük canlılık katacaktır. Ayrıca dün-yada ilk olimpiyatlarının yapıldığı Küçük Dalyan-daki Hipodrom kazısı devam ediyor, bu yapıyı da tamamen gün yüzüne çıkaracağız.' dedi.

Antakya Medeniyetler Korosu yönetim kurulu başkanı Yılmaz Özfırat, AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin'in yapmış olduğu açıklamalardan ötürü teşekkür ederek, 'Hatay'ın Büyükşehir olmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hatay Büyükşehir yasası ile hak ettiği güzel yatırımlara ev sahipliği yapacaktır.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 26 gün önce / 23.01.2014 10:22:53   

KURTULUŞ CADDESİNDE ASFALTLAMA ÇALIŞMASI DEVAM EDİYORAntakya Belediyesi tarafından, araç ve yaya trafiği akışının daha akıcı şartlarda yapılması, şehrin güzelleşmesi ve estetik bir görünüme kavuşması amacıyla yürütülen yol düzenleme ve asfaltlama çalışmalarına aralıksız olarak devam ediliyor.

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Antakya Belediyesi ekipleri, geçtiğimiz hafta Kurtuluş Caddesi'nde başlatılan asfaltlama çalışmalarında, Habib-i Neccar Camii önünden Garnizon Kışlası arasındaki yolun asfaltlama çalışmalarını tamamlamıştı.

Ekipler şimdi çalışmalarına, caddenin diğer yakası olan Habib-i Neccar Camii önünden Reyhanlı Yolu ışıklarına, Ticaret Borsası kavşağına kadar olan bölümde devam ediyor.

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Ekipleri, Habib-i Neccar Camii önünden Reyhanlı Yolu ışıkları arasında olan yolda asfalt öncesi temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Kurtuluş Caddesi üzerinde ikinci etap asfaltlama çalışmalarına 20 Şubat 2014 Perşembe günü başlayacak ve çalışmalar kısa zamanda tamamlanacak.

Çalışmalar Kemalpaşa Caddesi'nde devam edecek

Belediye ekipleri Kurtuluş Caddesi'nde asfaltlama çalışmalarını tamamladıktan sonra asfaltlama çalışmalarına Kemalpaşa Caddesi'nde devam edecek. Kurtuluş Caddesi'yle kesişen Kemalpaşa Caddesi'nin köprü güzergâhına doğru Uzun çarşı girişine kadar asfaltlanacağı belirtildi.

Asfalt öncesi kot düşürme ve zemin düzenleme çalışmaları yapan ekipler bu çalışmaların ardından, Antakya'nın araç trafiği bakımından en işlek caddelerinden biri olan Kurtuluş Caddesi'nde ve Kemalpaşa Caddesi'nde asfaltlama çalışmasını kısa zamanda tamamlamayı hedefliyor.

Belediye ekipleri, Kurtuluş Caddesi'nde asfaltlama çalışmasının ardından kaldırım yenileme çalışmalarını da gerçekleştirecek.

(Haber Merkezi)

2 ay, 28 gün önce / 20.02.2014 10:24:47   

Vali'den künefe ikramıEMITT Fuarı'nı ziyaret eden ve açılış törenine katılan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, daha sonra fuara gelen ziyaretçilere ilimizin lezzetlerinden künefe ikram etti.

Künefenin şerbetini usulünce dökerek mükemmel tada ulaşması için bir süre bekleyen Vali Lekesiz, ardından özenle dilimlediği künefeyi vatandaşlara ikram etti.

Künefe stantlarına olan ilginin yoğunluğu üzerine vatandaşlarımıza birkaç ayrı noktadan künefe ikramı gerçekleşti.

Vatandaşlarımızın Hatay standına gösterdiği ilgiden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek teşekkür eden Vali Lekesiz, vatandaşların 12.holde yer alan standımıza uğrayarak, ilimizi her yönü ile tanıtan CD ve broşürlerin yanı sıra görevlilerden de ayrıntılı bilgi aldıklarını belirtti.

(Haber Merkezi)

2 ay, 15 gün önce / 03.02.2014 10:48:36   

KAGİD'DEN BARIŞ VE HOŞGÖRÜ ZİRVESİHatay Kadın Girişimciler Derneği Sevgi Barış Hoşgörü Kenti Hatay'da çeşitli illerden iki yüze yakın kadının katıldığı panel düzenledi.

Kadının Sivil Toplum Örgütünde, ekonomide ve siyasetteki yeri ve önemi konulu panelde Hatay Kadın Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Dilek Karadeniz yaptığı konuşmada “Sivil toplum örgütlerinde gurup çalışmasını öğrenen, sayıları azda olsa ekonominin içinde emeklemeye başlayan kadınlarımızın yeterli olmasa da eğitim seviyelerini artırdıklarını bu gelişmeler ile birlikte politikaya girmeleri gerekmektedir. Kendini maddi manevi hazır hisseden kadınlarımızın siyasete girmesi ve hemcinslerimizin yaşadığı sosyo ekonomik ve kültürel problemlerimize çözüm aramalıdır” dedi.

Panelin ilk bölümünde rol model olarak Belgin Ünal moderatörlüğünde MAGICFORM yönetim kurulu üyesi Handan Ercengiz başarı öyküsünü anlattı.

Kader derneği başkanı Çiğdem Aydın derneğinin çalışmalarını anlattı ve kadının siyasete girmesi için mutlaka bir kota olması gerektiğinin altını çizdi.

Panelin ikinci bölümünde Tuluhan Tekelioğlu Moderatörlüğünde KAGİDER Başkanı Gülden Türkan sivil toplum örgütün içerisindeki kadınların dernek amaçları aynı ise bölünmeden birlik beraberlik içerisinde yollarına devam etmeleri gerektiğini söyledi.

İki gün süren programda medeniyetler korosu konseri yer aldı. Programın ikinci gününde kısa bir turistik gezi yapıldı.

Hatay Kadın Girişimciler Derneği Yönetim Kurul Başkanı Hatice Dilek Karadeniz Antakya'da başlayan kadın dayanışması toplantılarının tüm Türkiye'de yapılıp her ilde gerçekleşmesi gerektiğini, ilk çağrıyı Hatay'dan yaparak başlamasından mutluluk duyduğunu belirtti.

(Haber Merkezi)

2 ay, 27 gün önce / 21.02.2014 10:23:55   

TEKNİK DESTEK PROGRAMI PROJESİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDITeknik Destek Programı Kapsamında Doğaka'ya sunulan “Temel Seviye CBS, Hidroloji Modülü ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri (Arazi Toplulaştırmasına Yönelik) Projesinin sözleşmesi DOĞAKA genel sekreteri Onur Yıldız ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi tarafından imzalandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi: “3083 Sayılı Sulama Alanlarda Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu çerçevesinde arazinin rasyonel kullanımını sağlamak amacıyla Hidroloji, Temel Seviye GIS, temel harita, projeksiyon, veri yapıları, coğrafi referanslama, veri üretimi, görüntüleme, düzenleme, tabaka ve sorgu işlemleri, pafta ve çıktıların oluşturulması, arazide bulunan yüzey akışlarının bulunması, havza analizleri, taşkın hesaplarının yapılması, yapıların hidrolik yeterliliklerinin hesaplanması, maliyet hesaplamaları, toplulaştırma projeleri sonrası yolların, parsellerin ve blokların istatistiki kontrollerinin yapılması konularını içeren ve kurumumuzun çalışma alanına giren Arazi Toplulaştırması konusunda DOĞAKA'ya sunulan 2013 Aralık dönemi Teknik Destek Programı başarılı proje olarak seçilmiştir.

İlimizde Kırıkhan arazi toplulaştırması TİGH (Tarla İçi Geliştirme İşlemleri) projesi kapsamında Antakya Merkez ilçe, Kırıkhan, Kumlu ve Belen ilçelerinde toplam 44 köyde 57.368 ha alanda arazi toplulaştırması yapılacaktır.

Ülkemizin önemli tarımsal üretim alanlarından biri olan ilimiz arazi toplulaştırmasında Bakanlığımızca öncelikli illerden biri olarak seçilmiştir. Kurumsal iş alanımıza giren arazi toplulaştırmayla ilgili olarak yerelde İl Müdürlüğümüz bünyesinde TAAD şubesi teknik elemanları görev almaktadır. Arazi Toplulaştırma çalışmaları tarımsal faaliyetler açısından olduğu kadar kırsal alanın sosyo-ekonomik sorunlarına çözüm getirmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

Bu projede İl Müdürlüğümüz TAAD Şubesi teknik elemanları, harita mühendisleri ve DSİ 63. Şube Müdürlüğü'nde Arazi Toplulaştırması konusunda çalışan teknik elemanlar ve İl Özel İdaresi teknik elemanlarından oluşan 22 teknik personelin eğitilmesi amaçlanmaktadır” denildi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 20 gün önce / 29.01.2014 10:15:41   

Hatay'ın potansiyeli çok büyükBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hatay'da İş Dünyası Temsilcileriyle buluşma toplantısında biraraya geldi.

Cumartesi günü Otoman Otel'de düzenlenen Hatay İş Dünyası Toplantısı'na katılan Babacan, Hatay'ın çok güzel bir il olduğunu belirterek “Hatay'ın potansiyeli çok büyük” dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, toplantıda yaptığı konuşmada, Hatay'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek;“Hatay'da sizlerle beraber olmak, Hatay'ın içinden geçmekte olduğu çok önemli kalkınma sürecini sizlerle beraber yerinde tespit edebilmek benim için büyük onur. Hatay çok güzel bir ilimiz. Hem ekonomisi hem sosyal yapısı çok çeşitlilik gösteren bir ilimiz. Hatay'da dağ var, ova var, deniz var, sanayi, turizm, ticaret, tarım var ama aynı zamanda çeşitliliğin zenginlik olarak görüldüğü bir sosyal doku var. Hatay'ın potansiyeli çok büyük. Biz Hatay'ın geleceğine inanıyoruz.

Türkiye dışa açık bir ekonomide olduğu için, ürünlerin, insanların, sermayenin rahatça hareket edebildiği bir ülke olduğu için dünyada olup biten bizi de kuşkusuz etkileyebiliyor. Son 3-4 yıllık dönemde tüm dünya için son yüzyılın en büyük ekonomik ve finans krizi yaşandı. Çok şükür Türkiye'de bunu çok hissetmedik ama dünyada yaşanan şu son kriz, ülkelerin maliyeti açısından baktığımızda 2.Dünya Savaşı'ndan daha büyük bir mali yük bırakan bir kriz. İşte böylesine bir dönemden geçti dünya ve 2014 yılı bu küresel krizi yavaş yavaş artık arkamızda bırakacağımız bir yıl olacak.”dedi.

Siyasi istikrar ve güven ortamının, ekonomide başarının ön önemli kaynağı olduğuna da dikkat çeken Babacan, bu siyasi istikrarın ve Türkiye'deki güven ortamının devam etmesinin de ülkemizin ekonomik başarısının devam etmesi için şart olduğunu söyledi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ise, Başbakan Yardımcımız Babacan'ın ilimize teşrifinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, teşekkür etti. Vali Lekesiz, ayrıca Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerine de ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti.

Vali Lekesiz, “Hiç şüphesiz hepimizin ortak arzusu daha mutlu ve kudretli bir Hatay'ı ve Türkiye'yi inşa etmektir. Ancak takdir edersiniz ki, bunlar sadece temenni ile olmaz, somut projelerin, somut hizmetlerin hayata geçirilmesine ilişkin çalışmaları, çabaları ve iradeyi gerektirir. Memnuniyetle belirtmek isterim ki, yarınımızın bugünümüzden daha iyi olabilmesine ilişkin ilimizde ulaştırmadan tarıma, turizmden sanayi altyapısına kadar pek çok alanda güzel çalışmalar var. Doğru proje kaynağını bulur anlayışından hareketle ilimizde hazırlanan ve hazırlanmakta olan tüm projeleri Bakanlıklarımız nezdinde bu zamana kadar gereken desteği bulduk bulmaya devam ediyoruz. Bundan dolayı Başbakan Yardımcımız Sayın Babacan'ın şahsında Bakanlıklarımıza, Hükümetimize teşekkür ederim.”diye konuştu.

Adalet Eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin de, İlimizde 11 yılda yatırım iklimini pozitife çevirmek için önemli adımlar atıldığını ifade ederek, “Yatırımcının bir bölgeye gelebilmesi için ihtiyaç duyacağı alt yapıyı inşa ettik. Havaalanımızı açtık, ilimizin ilçelerimizin kara ulaşımını bölünmüş yollarla sağladık, doğalgazımız geldi, Amanos tüneli ile önemli bir sinerji elde edeceğiz, barajlarımızın inşaası devam ediyor.”dedi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin ile Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz de konuşmalarının ardından Babacan'a ilimize özgü hediyeler verdiler.

Toplantıya Hatay Milletvekilleri Mehmet Öntürk ve Adem Yeşildal, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, siyasi parti temsilcileri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

2 ay, 8 gün önce / 10.02.2014 10:40:49   

Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan 'Gönül Elçileri' şemsiye projesinin ikinci alanı olan 'Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi' 22 Ekim 2013 Salı günü Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz'in eşi Zehra Lekesiz ve 80 ilin Vali eşlerinin katıldığı toplantıda hayata geçirilmişti.

Kadınların 2. Bir şansı hâk ettiğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz Hatay Gazeteciler Cemiye-tinde (HGC) düzlediği basın toplantısında konu ile ilgili şu bilgileri verdi; “Hedef grubumuz olan İlköğretim /Ortaokul mezunu tüm kadınların mesleki açık öğretim liselerine yönlendirilerek mesleki beceriye sahip lise mezunu olmalarını ve istihdam edilmelerini sağlamaktır.

TÜİK 2012 verilerine göre; İlimizdeki kadınlarımızın İlköğretimde okullaşma oranı % 98.64 iken bu oran lise öğreniminde % 67.02'dir.

Hedefimiz, İlköğretim/Ortaokul mezunu kadınlarımızın eğitimlerini yarıda bırakmamaları ve lise mezunu kadınlarımızın okullaşma oranını yükseltmektir.

2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mesleki açık öğretim liseleri kurulmuştur. Bu liseler örgün eğitimdeki meslek liseleri ile aynıdır. Ancak yapısı ve işleyişi bakımından kendine özgü bir modeldir. Kültür dersleri uzaktan eğitim yolu ile (evinizden internet aracılığıyla, ücretsiz verilecek kitaplarla) sınavları ise, merkezi sınav sistemi ile yapılmaktadır. Meslek dersleri meslek liselerinde akşam ve hafta sonları verilmektedir. Mesleki Açık Öğretim Liselerine kayıtlar 03 Şubat'tan itibaren tüm meslek liselerinde yapılmaktadır.” dedi.

HGC'de düzenlenen basın toplantısına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, HGC Başkanı Ahmet Yetişen, HGC Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Yıldız ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

(Haber: Hasan KAYA)

2 ay, 12 gün önce / 06.02.2014 12:15:23   

Radyo Üniversite programları vatandaştan ilgi görüyorRadyo Üniversite çalışanları, İskenderun'da bulunan bir alışveriş merkezinde dinleyicileriyle buluştu. Radyo programları ve içerikleri hakkında da bilgilerin aktarıldığı tanıtım programı oradaki vatandaşlar ve özellikle de çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

Radyo Üniversite standına gelen dinleyicilere çekilişlerle çeşitli hediyeler dağıtıldı. Çocuklar için eğlencelerin, yetişkinler için de yarışmaların düzenlendiği programda herkes doyasıya eğlendi.

Radyo'nun tanınırlığını artırmaya yönelik yapılan etkinlikte 750 hediye, 1500 sticker dağıtıldı; yaklaşık 3000 kişiye ulaşıldı.

Ayrıca tanıtım kapsamında 'daha iyi bir radyo yayını' anlayışıyla standa gelen dinleyicilerin Radyo Üniversite hakkındaki görüş ve önerileri de alındı.

(Haber Merkezi)

3 ay, 10 gün önce / 09.01.2014 09:57:31   

Gıda Güvenliği ve Yönetim Sistemi toplantısı yapıldıİl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ''Gıda Güvenliği ve Yönetim Sistemi'' bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Antakya Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda yapılan bilgilendirme toplantısın-da, onay kapsamında yer alan işletmelerden et ve süt ürünleri, süt ve süt üreten ile yumurta paketleyen iş yerlerinin yöneticilerinin katılımıyla 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile HACCP hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda üretici firmaların sadece üretimden sorumlu olmadığı hammaddeden başlayıp ürün tüketilinceye kadar sorumlu oldukları vurgulandı.

Üretim esnasında karşılaşılan sıkıntılar, riskler ve asgari teknik, hijyenik şartlar hakkında bilgilendirme yapıldı. Gıda denetçilerinin karşılaştıkları en büyük sıkıntılardan ve yaptırım uygulanan konulardan biri olan etiket bilgilerinin eksikliği ve yapılan hatalar hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 20 gün önce / 28.02.2014 10:26:36   

Altınözü yolu bozukSaadet Partisi Altınözü Belediye Başkan Adayı Abdulhadi Bük Hatay'ın bölgesel radyosu Hatay Fm'de Ayhan Gümüşsoy'un sunduğu “Seçim Özel Gündem” programına konuk olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Bük, Altınözü ilçe yolunun bozuk olduğunu, köy yollarının ise daha da kötü durumda olduğunu belirterek; “Sürekli aynı hata tekrarlanıyor.” dedi.

Güven sarsmayan, Allah korkusu taşıyan yapabileceği vaatleri verip ve sözünde duran dürüst kişilerin bu göreve seçilmesi gerektiğini ifade eden Bük, şu açıklamalarda bulundu: “Altınözü, İskenderun gibi diğer ilçelere baktığımızda hizmet almada geri kalmış durumda. Köy yolları zaten bozuk, tünellerden bahsedilirken 20 km. Altınözü yolu 20 yıldır bitirilemiyor. Sürekli aynı hata tekrarlanıyor. Biraz toprak serilip asfalt fıçı halinde boşaltılıp mıcırlanıyor al sana yol deniliyor. Aradan 5 ay geçmeden yağmur yağınca çukurlaşıyor. Hakkı ile bir yol yapılmadı bu güne kadar. Alt zemin çalışması düzgün yapıldıktan sonra asfalt tabaka halinde 20 cm yapıldığında bu sorun çözülecektir. Bunu yapacağız inşallah.

Tarım kenti olmamıza rağmen Çiftçi maalesef perişan durumda ürünün karşılığını alamıyor. Mavi mazot projemizle çiftçiye mazotu uygun fiyata vereceğiz. Bugün mazota vergilere vs. her şeye zam yapılırken ürünler artmadan enflasyonun altında seyrediyor. Böyle olunca üretim olmuyor ve her şey ithal ediliyor. Çiftçi destekleme değil ürününün hakkı fiyatı en azından zamlarla paralel şekilde hakkını istiyor.

Şu anda taşıma sistemi diye bir proje uygulanıyor. Öğrenciler köylerden tek tek alınıp okula götürülüyor. Gidiş geliş 4 saat bir zaman yolda boşa gidiyor. Biz yurtlar yapacağız. Yapabilirsek okullar yapmaya çalışacağız. Öğrenciler yurtta kalırsa planlı programları bir şekilde ders çalışıp başarılı bireyler olacaklardır.

Daha çok projelerimiz var ama adaylığımız yeni açıklandı seçimlere daha var diğer projelerimizi 2 Şubat'ta Ankara'da aday tanıtım toplantımızdan sonra gecemizi gündüzümüze katıp ev ev dolaşıp herkese açıklayacağız. Adı hiçbir zaman yolsuzluklara bulaşmamış ahlak ve maneviyat önceliği olan arkadaşlarımızla tüm Türkiye kazanacak.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 18 gün önce / 31.01.2014 10:29:30   

TED OKULLARINA BAŞVURULAR BAŞLADITürk Eğitim Derneği, 25 meşalesiyle Atatürk'ün izinde nesiller yetiştirmeye devam ediyor.

TED Hatay Koleji'ne bazı branşlarda alım yapılacağı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi: “Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, “öğrenen ve öğrendiklerini uygulayanların okulu” felsefesinden yola çıkarak insanlığa katkıda bulunan, toplumda lider ve model olacak bireyler yetiştiren örnek bir kurum olmayı amaçlayan Türk Eğitim Derneği, bu amacı gerçekleştirebilmek için Türk Eğitim Derneği okullarında 2014-2015 öğretim yılında görevlendirmek üzere okul öncesi öğretmenleri, ilköğretim sınıf ve branş öğretmenleri, tüm branşlarda lise öğretmenleri, PDR / ölçme değerlendirme / program geliştirme uzmanları alınacaktır.

TED Hatay Koleji'ne de belirlenen branşlarda alım yapılacaktır. Başvurular 11 Şubat 2014 saat 15.00'e kadar yapılacaktır. İstihdam süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiye ve başvuru formuna www.ted.org.tr adresinden ulaşılabilmektedir.” denildi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 15 gün önce / 03.02.2014 10:33:13   

PRIME MALL'DA PLAYSTATİON TURNUVASI SONA ERDİ


2 ay, 23 gün önce / 25.02.2014 10:37:17   

Tuncay: Yasa tasarısını kınıyoruzTürk Eğitim Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Recep Tuncay, Okul müdürlerinin, müdür baş yardımcılarının ve müdür yardımcılarının 4 yılını doldurduğu taktirde görevlerinin sona erdirileceğini, bu kişilerin yerine getirileceklerde sınav şartı aranmayacağını ve karar mercinin Valiler ya da İl Milli Eğitim Müdürleri olacağını belirtti.

Tuncay, dün sendika üyeleri ile beraber Vali Ürgen Alnında yaptığı basın açıklamasında Konu ile ilgili şu bilgileri verdi; “4 yılını dolduran okul yöneticilerini görevlerinin sona erdirilmesi, okul yöneticilerinin kaderinin Valilerin, İl Milli Eğitim Müdürlerinin iki dudağı arasına bırakılması, okul yöneticilerinin atanmasında siyasi partilerin yöneticilerinin etkili olması, iki yıl önce değiştirilen MEB Merkez teşkilatının yeniden değiştirilmesi, stajyer öğretmenlere getirilen uygulamalar ile AKP iktidarını kendi yandaşlarını öğretmen olarak atamasının önünün açılması, eğitimde korkunu hâkim kılınması, okulların siyasallaştırılması, sindirilmiş, baskılanmış, ezilmiş eğitimci ordusunu yaratılması, bakanlık teftiş kurulunca düşmanca yaklaşımlarda bulunulması, il eğitim denetmenlerinin taleplerinin karşılanmaması, insanların sosyal statülerinin ellerinden alınması gibi asla kabul edemeyeceğimiz birçok hususu barındıran bu yasa tasarısını şiddetle ve nefretle kınıyoruz!

Düşünebiliyor musunuz; okul müdürlerinin, müdür baş yardımcılarının ve müdür yardımcılarının 4 yılını doldurduğu taktirde görevleri sona erdirilecek, bu kişilerin yerine getirileceklerde sınav şartı aranmayacak, karar merci Valiler ya da İl Milli Eğitim Müdürleri olacaktır.

İşte tüm bu nedenlerle Türk Eğitim-Sen olarak bugün Türkiye'yi eylem alanına çeviriyoruz. Türk Eğitim-Sen tüm illerimizde tasarının geri çekilmesi için alanlara inmiştir.

Şayet tasarı geri çekilmezse, önümüzdeki günlerde binlerce kişinin katılımıyla Ankara'da miting de yapacağız ve Hükümeti, MEB'i, bu tasarıyı hazırlayanları en yüksek perdeden bir kez daha protesto edeceğiz.” dedi.

(Haber:Hasan Kaya)

2 ay, 21 gün önce / 27.02.2014 10:37:14   

Hatay'da hazırlanan kamu spotu yayınlanmaya başladıAntakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesinin hazırladığı Okul Öncesi Eğitimde İnsan Hakları Öğretiminin önemi konulu ''Kamu Spotu'' ulusal ve yerel TV kanallarında yayınlanmaya başladı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ''Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi” hibe programı kapsamında ilimizde çekimi gerçekleştirilen Okul öncesi dönemde demokratik değerler öğretiminin önemi konulu ilk Kamu Spotu yayınlanmaya başlandı.

Antakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Proje ekibi ve kamu spotunda rol alan okul öncesi eğitim öğrencileri başta barış, sevgi, saygı, hoşgörü, eşitlik olmak üzere birarada yaşama kültürümüz ve vazgeçilmez evrensel değerlerin önemine dikkat çekerek dünyaya mesaj verdiler.

(Haber Merkezi)

2 ay, 8 gün önce / 10.02.2014 10:29:32   

TORTOP'TAN OĞLAKÖREN KÖYÜ OKULUNA ZİYARETAntakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Parlak ve İlçe Malmüdürü Öner Gündüz ile beraber Oğlakören köyüne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette köy muhtarı Hanifi Nizamoğlu'ndan ve okul müdürü Ziya Tuncer'den köy ve okul hakkında bilgi alan Kaymakam Eflatun Can Tortop, öğretmen ve öğrencilerle sınıf ortamında sıcak bir sohbet gerçekleştirdi.

Öğretmenlere gösterdikleri emek ve çabadan dolayı teşekkür eden Kaymakam Tortop, köy okullarına ziyarete devam edeceklerini ifade ederek “Köy okullarına ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Burada öğretmenlerimiz ve öğrencilerle bir araya geliyor, okullarda varsa sorun ve sıkıntıları, eksiklikleri yerinde görüyoruz.'' dedi.

(Haber Merkezi)

2 ay, 21 gün önce / 27.02.2014 10:30:40   

Muhtemel afetlere karşı hazırlıklı olmalıyızOlası bir afet veya acil durumda, afet veya acil durumun etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik etkin ve seri bir yönetim ile koordineyi sağlamak, normal yaşama dönüşü kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla yapılan Hatay Valiliği İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi inşaatı devam ediyor. Vali Lekesiz, ilimizin deprem bölgesinde yer aldığını belirterek olası bir afete karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız dedi.

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi Müdürü M.Halil Yücelen, Hatay İl Özel İdaresi Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürü Mehmet Turgutlu, İl Özel İdaresi İnşaat Mühendisi Atilla Özcan ve yüklenici firma temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nde devam eden çalışmalarda gelinen son durumu değerlendirdi.

Vali Lekesiz, muhtemel afetlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini ifade ederek, “Muhtemel bir afet halinde olağanüstü halin sağlıklı yönetilmesine ilişkin gerekli altyapıya sahip bir sevk ve idare merkezine ihtiyacımız vardı. Bunun için yaklaşık 2 yıl önce Afet Acil Durum Yönetim Merkezi inşaatına başlamıştık ve merkezin yakın zamanda hizmete girebilir hale geldiğini memnuniyete görüyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 ay, 6 gün önce / 13.01.2014 10:43:27   

Antik Antakya'nın keşfedilme öyküsü AnaMed'de sergileniyorAntakya'daki ilk arkeolojik kazı çalışmalarına ait fotoğraflar, “Asi'deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar” sergisinde tarih ve sanat meraklılarının ilgisine sunuluyor. Antakya tarihine ışık tutan bulguların keşfedilme sürecini anlatan fotoğraflar, 28 Şubat'ta Beyoğlu, Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (AnaMed) açılacak sergide görülebilir.

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, 28 Şubat 20 Nisan 2014 tarihleri arasında “Asi'deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar” sergisine ev sahipliği yapacak. Murat Akar'ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Helenistik Doğu'nun önemli siyasal ve kültürel merkezlerinden ve Roma İmparatorluğu'nun büyük metropollerinden biri olan Antakya'nın en parlak dönemine ait bulguların ortaya çıkarılma öyküsü anlatılıyor.

Sergide, 1932-1939 yılları arasında Princeton Üniversitesi ekiplerince Antakya'da yürütülen ilk arkeolojik kazılara ait fotoğraflar yer alıyor. 8 sezon süren kazı çalışması, gerçekleştirildiği yıllarda, bölgedeki en kapsamlı araştırma olma özelliği taşıyor. Fotoğraflar, çalışmanın önemli bulguları arasında gösterilen, günümüzde Hatay Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen dünyaca ünlü mozaikler ve Antik Antakya'ya ait eserlerin keşfedilme sürecini belgeliyor. “Asi'deki Antakya, Mozaikler Şehrinde İlk Araştırmalar” sergisi, ayrıca o yıllardaki kazı yöntemleri ve arşivleme teknikleri hakkında dikkat çeken ipuçları veriyor.

Kazı günlükleri ışığında hazırlanan sergide yer alan fotoğraflar, Princeton Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Bölümü'nün Antakya arşivinden seçildi. Sergilenen fotoğraflara, Princeton Üniversitesi Kazı Komitesi tarafından hazırlanmış bir de video eşlik ediyor. Pek çoğu bugün tamamen değişmiş kıyafet tarzları, sokak manzaraları ve peyzajı belgeleyen görüntüler, 1930'lardaki Antakya kent yaşamını yansıtıyor.

Ayrıca, Antakya tarihçesi, yürütülen kazı çalışmalarının tarihi ve kazı fotoğraflarından bir seçkinin yer aldığı sergi kataloğu, Koç Üniversitesi Yayınları tarafından sergiyle eş zamanlı olarak yayımlanacak.

(Haber Merkezi)

2 ay, 21 gün önce / 27.02.2014 10:30:12   

Muhtarlık demokrasinin başlangıç noktasıHatay Muhtarlar Dernek Başkanı Mahmut Gülcü, dün Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında Muhtarlığın demokrasinin ilk eşiği ve başlangıç noktası olduğunu belirtti.

Gülcü, yönetim içinde vatandaşın muhatap olduğu ilk merci olması sebebiyle muhtarlık makamı çok önemli bir konumdadır diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “Muhtarlık demokrasinin ilk eşiği ve başlangıç noktasıdır. Demokrasinin temel taşıdır. Bizlerin herkese hizmet eden partiler üstü bir fonksiyonu vardır. Halka en yakın yönetim birimidir muhtarlık makamı. Kanunda belirtilmiş görev alanları çok olmasına rağmen, belirtilmiş görevlerin dışında birçok işi kendimize gönüllü olarak görev addetmiş durumdayız. Bizlerin yaptığı işler sadece vatandaşlarımıza bazı belgeler vermekten ibaret değil.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi tüm muhtar adaylarımıza başarı dilerken sağduyulu bir seçim geçirmelerini diliyorum. Halkla birebir iletişim içinde olan, mesai mefhumu gözetmeksizin mahalle sakinlerinin birlik ve beraberliği için gayet gösterecek olan muhtar adaylarına, bu kutsal makamı kendini tatmin makamı olarak görmemelerini, ilk amaçlarının hizmet olması gerektiğini, buradan siz basın mensupları huzurunda bir kez daha duyuruyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ebediyete intikal eden eski cemiyet başkanlarımızdan duayen gazeteci merhum Günay Çeleknk'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine,yakınlarına ve basın camiasına başsağlığı diliyorum.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi tüm muhtar adaylarına başarı dileklerimi sunarken seçimlerin tüm ülkeye hayrlı olmasını diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 2 gün önce / 27.03.2014 10:45:45   

Kimyeci: Antakya'da büyük değişimler yaşanacakAK Parti Antakya Belediye Başkan adayı Mimar İsmail Kimyeci, Antakyalıların gönlüne taht kurmayı başardı. Gittiği her ortamda büyük coşku seli ile karşılanan Kimyeci, 30 Mart tarihi sonrasında Antakya'da hizmet konusunda büyük değişimlerin yaşanacağını söyledi.

Antakya Belediyesi Meclis üyesi adayları ile birlikte çeşitli mahallelerde vatandaşlarla bir araya gelen Kimyeci, halkın büyük teveccühü ile karşılanıyor. Antakya'nın 30 Mart sonrasında AK Parti belediyecilik anlayışı ile yönetileceğini ifade eden Kimyeci, 'AK Parti gerek yerel, gerekse genel yönetim aşamasında kendini ispat etmiştir.

AK Partili belediyelerde halkın, sivil toplum kuruluşlarının bir arada hareket etmesi ve birlikte yönetim sergilemesi hususunda gerekli alt yapı sağlanır. İşte bu yüzden AK Partili belediyelerin, diğer belediyelere göre başarı grafiği oldukça yüksektir. Allah'ın izni ve sizlerin teveccühü ile Antakya Belediyesi'ni ben ve Büyükşehir Belediyesini de sayın Adalet eski Bakanımız Sadullah Ergin'in kazanması sonrasında yaşadığımız kentte hizmet yönünden büyük, köklü değişimler yaşanacak' dedi.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 4 gün önce / 25.03.2014 11:41:02   

Furkan Vakfı konferansı Cumartesi günüMerkezi Antakya da olan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Alparslan Kuytul Hocaefendi'yi ağırlayacak. Cumartesi günü Saat:18.30'da Antakya Kapalı Spor Salonunda istikamet üzere olmak adlı konferansı ile Antakya halkına hitap edecek olan Alpaslan Kuytul Hocaefendi'nin yanısıra konferansta Kuran Tilaveti, Şiir Dinletisi ve Grup Furkan da yer alacak.

Furkan Vakfı tarafından düzenlenecek olan konferansa bayanlar için yer ayrıldığı belirtilerek tüm vatandaşların davetli olduğu bildirildi. Program ayrıca Furkan Vakfı'nın sitesinden canlı olarak yayınlanacak.

22 Mart Cumartesi günü Antakya Kapalı Spor Salonunda yapılacak olan İstikamet Üzere Olmak adlı konferans saat:18.30'da başlayacak.

(Haber: Hasan Kaya)

1 ay, 2 gün önce / 18.03.2014 11:22:53   

MHP MECLİS ÜYESİ AK PARTİYE GEÇTİYayladağı'nın Yeditepe Beldesinde düzenlenen mitingde Yeditepe MHP Belde Belediye Meclis Üyesi AK Parti'ye katıldı.

Yayladağı AK Parti Belediye Başkan Adayı Hacı Mehmet Kalkan'ın rozetini taktığı Şevket Seher resmen AK Parti'li oldu.

Seher, yaptığı konuşmada “Yayladağı'nın ve Yeditepe'nin geleceği için AK Parti'ye katılmaya karar verdim. Bugünden itibaren ailemle birlikte Hatay'ın geleceği için hizmet için AK Parti'yi sonuna kadar destekleyeceğiz.” dedi.

Büyük coşku, alkışlar ve tezahüratlarda bulunan halka hitaben konuşan AK Parti Yayladağı Belediye Başkan Adayı Hacı Mehmet Kalkan şu açıklamalarda bulundu: “Aramıza hoş geldin Şevket Kardeşim. Gücümüze güç kattın. Gün geçtikçe saflarımız genişliyor. Birlik ve beraberliğimizle inşallah hem Yayladağı Belediye Başkanlığını hem de Hatay Büyükşehir Belediye başkanlığını kazanacağız.” dedi.

Geniş bir katılımın olduğu mitinge önceki dönem Yayladağı Belediye Başkanı Tayfun Kızılkaya, Yayladağı Belediye Meclis Üyeleri Metin Bilgili, Ahmet Okay, İl Genel Meclisi Üyesi Hilal Ağırtaş, Şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın, Yeditepe Belediye Başkanı Ömer Ateş, AK Parti Yayladağı İlçe Başkanı Recep Tuncer, Yeditepe Belde Başkanı ve partililer katıldı.

(Haber Merkezi)

1 ay, 1 gün önce / 19.03.2014 10:46:34   

Yeni Muhtar Ahmet Çetiner'den ilk açıklama:
Kardeşler Mahallesine hizmet için varım
Mahalli İdareler Seçiminde Antakya'da Kardeşler Mahallesi muhtarı seçilen Ahmet Çetiner, mahalle halkına gece-gündüz demeden hizmet için göreve hazır olduğunu belirtti.

Kardeşler Mahallesinde 4 aday arasından mahalle halkının oylarıyla açık ara seçilen Ahmet Çetiner, görev sorumluluğunun bilincinde olduğunu ifade etti.

Tüm mahalleye hizmet için belediye ile güzel bir iletişim içinde hizmetlerin akışını sağlayacağını belirten Çetiner, kendisine oy versin veya vermesin tüm mahalle halkına teşekkür etti.

Spor camiasında ünlü teknik direktör Jozef Morinyo'ya benzetilen Ahmet Çetiner, aynı zamanda memleket sporuna da hizmeti sürdüreceğini söyledi.

(Haber: S.Ergin)

4 gün, 19 saat önce / 15.4.2014 10:49:20   

“Zorlu görevde başarılar dilerim”Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci'yi ziyaret ederek zorlu görevinde başarılar diledi.

Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Antakya Belediye Başkanı Mimar İsmail Kimyeci, 'Yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duydum. Seçimler artık geride kaldı. Antakya Belediye Başkanı olarak kentin her noktasına eşit hizmet sunarak halkımızın memnun olmasını sağlayacağız' dedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan ziyarette kısa bir konuşma yaptı. Çalışkan konuşmasında, 'Antakya Belediye Başkanlığınız hayırlı olsun. Bundan sonra zorlu bir görev sizleri bekliyor. Bu zorlu ve kutsal görevde size başarılar dilerim' dedi.

(Haber Merkezi)

2 gün, 19 saat önce / 17.4.2014 10:38:55   

İhracat %6,2 arttı, ithalat %5,9 azaldıTürkiye İstatistik Kurumu Hatay Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistikleri, Şubat 2014 verilerine göre ihracat %6,2 arttı, ithalat %5,9 azaldı.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hatay'da 2014 yılı şubat ayı ihracatı 229,7 milyon dolar, ithalatı ise 273,7 milyon dolar,Kahramanmaraş'ta 2014 yılı şubat ayı ihracatı 72,2 milyon dolar, ithalatı ise 113,4 milyon dolar, Osmaniye'de 2014 yılı şubat ayı ihracatı 18, 0 milyon dolar ,ithalatı ise 67,6 milyon dolar olduğu bildirildi.

TÜİk Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2014 yılı Şubat ayında, 2013 yılının aynı ayına göre %6,2 artarak 13 150 milyon dolar, ithalat %5,9 azalarak 18 250 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Şubat ayında dış ticaret açığı %27,2 azalarak 7 009 milyon dolardan 5 100 milyon dolara düştü.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2013 Şubat ayında %63,9 iken, 2014 Şubat ayında %72,1'e çıktı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat %4,5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2014 Şubat ayında bir önceki aya göre ihracat %4,5 arttı, ithalat ise %2,9 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2014 yılı Şubat ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat %6,2 arttı, ithalat %5,9 azaldı.

Avrupa Birliği'nin (AB-28) ihracattaki payı 2013 Şubat ayında %41,1 iken, 2014 Şubat ayında %41,6 oldu. AB'ye yapılan ihracat, 2013 yılının aynı ayına göre %7,5 artarak 5 470 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Almanya'ya yapılan ihracat 2013 yılı Şubat ayına göre %8,4 artarak 1 175 milyon dolar olurken; bu ülkeyi sırasıyla Irak (1 022 milyon dolar), İngiltere (729 milyon dolar) ve İsviçre (642 milyon dolar) takip etti.

Rusya'dan yapılan ithalat, geçen yılın aynı ayına göre %1,4 artarak 2 044 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Çin (1 928 milyon dolar), Almanya (1 721 milyon dolar) ve ABD (993 milyon dolar) izledi” denildi.

(Haber Merkezi)

3 hafta, 4 gün önce / 01.04.2014 10:54:23   

Ergin: Hatay mitinginde duygulandık22 Mart tarihinde Hatay'ın Antakya İlçesi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile düzenlenen miting sonrasında teşekkür gezilerine çıkan AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, Hatay mitinginde duygulandıklarını söyledi.

Esenlik Mahallesi eski polis lojmanları önünde, Kuyulu Mahallesinde doğum evi karşısında ve Akasya Mahallesi 3. etap TOKİ konutları alanında düzenlenen mahalle mitinglerine iştirak eden AK Parti Hatay Milletvekili ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sadullah Ergin, vatandaşlara çeşitli konularda hitap etti.

Hatay'ın tarihi bir mitinge ev sahipliği yaptığını ifade eden Ergin, 'O mitingi görenler Allah'a hamd ettiler, duygulandık gözlerimiz yaşardı, gönüllerimiz genişledi. Orada Hatay vardı. Antakya, İskenderun, Belen, Kırıkhan, Hassa, Kumlu, Yayladağı, Reyhanlı, Altınözü, Samandağ, Defne, Arsuz, Payas, Dörtyol ve Erzin vardı. Hatay dışından sadece Başbakanımız uçağından gelen 15-20 kişi vardı. Ömrü hayatında böylesine coşkulu, böylesi görkemli miting görmeyenler şunu birbirlerine soruyorlar; Nereden geldi bu yüz binler? Nereden geldi bu insanlar? Hatay'da bu kadar insan var mıymış diye birbirlerine sormaya başladılar. Bende onlara Süleyman Çelebi Hazretleri'nin Mevlidi Şerifinden cevap vereyim; İndiler gökten melekler saf saf. Allah sizlerden razı olsun' dedi. Bu dizenin ardından mitinge katılım gösteren yüzlerce insan, büyük coşku ile alkış tuttu ve aynı zamanda tezahüratta bulunarak, Ergin'e olan bağlılıklarını gösterme imkanı buldu.

30 Mart seçimleri için projeler ve yapılan hizmetler kapsamında söylenmedik sözlerin kalmadığını ifade eden Ergin, 'Allah'ın izni ile bu iş tamam. Antakya ve Büyükşehir AK Parti'nin olacak. Bu gök kubbenin altında seçim çalışmaları kapsamında gerek hizmetler olsun, gerekse projeler olsun söylenmedik söz kalmadı. Proje ise, belediyecilik açısından ise, bizim projelerimize, yaptığımız hizmetlere diğerlerinin ufku, hayali yetişmez. Hizmet ise, hizmet. Proje ise proje. Türkiye'nin büyümesi ise büyüme. Kalkınma ise kalkınma, Dünya üzerinde bayrağımızı daha yukarılara çıkarmak ise onu da biz çıkarttık. Dünya'da en kalkınmış 200 ülke içinde 16. sırada olduk, Allah'a hamd olsun' şeklinde konuştu.

(Haber Merkezi)

4 hafta, 4 gün önce / 25.03.2014 11:31:21   

Yetişen'den Say'a geçmiş olsun mesajıHatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Gazetecileri Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, Samandağ Gazetesi kurucusu ve Yazı İşleri Müdürü Şahiye Say'a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Yetişen, trafik kazası sonucunda ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılarak beyin ameliyatı geçiren Şahiye Say'ın bir an önce sağlığına kavuşarak tekrar aramıza dönmesini temenni ettiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Cemiyetimiz yönetim kurulu üyesi, Samandağ Gazetesi kurucusu ve yazı işleri müdürü Şahiye Say geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu ağır yaralanmış ve Defne Hastanesinde acil olarak beyin ameliyatı geçirmiştir.

Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak yönetim kurulu üyemiz Şahiye Say kardeşimize acil şifalar diliyor, biran önce aramıza katılarak ödüllerini almaya devam etmesini temenni ediyor, tüm camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” dedi.

(Haber Merkezi)

1 hafta, 3 gün önce / 9.4.2014 12:47:52   

YAZARLARIMIZ