......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 175129
YORUM MANŞET
ÇALIŞKAN: SUNİ GÜNDEMLE HALK OYALANIYOR
ÇALIŞKAN: SUNİ GÜNDEMLE HALK OYALANIYOR

 ÇALIŞKAN: SUNİ GÜNDEMLE HALK OYALANIYORSaadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, suni gündemle halkın oyalandığını belirterek İsrail ile yapılan son anlaşmaya tepki gösterdi.

Saadet Partisi Hatay İl teşkilatı Haziran ayı İl Divan toplantısını Ramazan ayında sürdürdü. Antakya Beyza İş Merkezi’nde düzenlenen İl Divan toplantısına partililer yoğun ilgi gösterdi.

Toplantıya Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İlçe Başkanları, Gençlik ve Hanım kollarından katılım oldu.

Divanı yöneten Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ilçe başkanlarından ilçelerin durumluları hakkında bilgi aldıktan sonra divan toplantısına konuşmacı olarak katılan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan Türkiye’nin İsrail anlaşmasına tepki göstererek İsrail’in bir terör devleti olduğunu söyledi.

Yaptıkları hatalar görülmesin diye bir yandan gerginliği had safhaya çıkararak suni gündemlerle halkı oyalarken diğer yandan gizli kapılar ardında İsrail lehine anlaşmalar yapıyorlar diyen Çalışkan “İsrail ile Türkiye anlaşmasının maddelerine bakınca, bir-iki kulağa hoş gelen tazminat gibi maddeleri ön planda tutarak zafer gibi lanse etmeye çalışsalar da çok vahim maddeler olduğunu görüyoruz. Bu anlaşmayla İsrail’in ablukası meşru hale gelecek tanınacak.

Mavi Marmara’nın hesabı bu şekilde mi sorulacak? Davalar iptal oluyor, şehit kanları paraya tercih ediliyor.

İşgalci İsrail’in aldığı Filistin doğalgazı Türkiye üzerinden Batı'ya pazarlanacak. Türkiye’nin Avrupa’ya İsrail gazını taşıması Filistin’e kurşun olarak dönmeyecek mi? Ayrıca İsrail'e yönelik eylemler engellenecek ve bunlara terör denilecek.” dedi.

(Haber Merkezi)

HATDEF, TEK SES TEK YÜREK
HATDEF, TEK SES TEK YÜREK

 HATDEF, TEK SES TEK YÜREKHatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekleri Federasyonu kongresini yaptı ve Abdurrahman Taşçıoğlu başkanlığında güçlü bir yönetimle birlik tablosu oluşturdu

Kısa adı HATDEF olan Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekleri Federasyonu, 26 Haziran 2016 Pazar günü Büyük Antakya Otelinde olağan genel kurulunu birlik ve beraberlik içinde gerçekleştirdi.

Yapılan kongreye; HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Eğe, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, AK Parti Defne İlçe Başkanı Atilla Önal, eski Antakya Belediye Başkanları Mahmut Alpagot, Mehmet Yeloğlu, İl Dernekler Müdürü Malik Yılmaz, dernek başkanları ile yüzlerce davetli katılarak salonu tıklım tıklım doldurdu.

Ömer Cihangir’in sunuculuğunda başlayan kongrenin divan başkanlığını Abdulkadir Teksöz, divan üyeliklerini Cengiz Yıldız ve Selahattin Nurlu yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının hep birlikte okunmasının ardından federasyonun faaliyet raporu, denetleme raporu ve tahmini bütçesi okunarak ittifakla ibra edildi.

TAŞÇIOĞLU: KONGREDEN GÜÇLENEREK ÇIKTIK

Kongreye teşrif eden tüm katılımcılara teşekkür eden Başkan Taşçıoğlu, Hatay’ın özelliğini, güzelliğini, mozaiğini özünde taşıyan HATDEF’in genel kurulunun şölen havasında geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. STK demek, gönülden hizmet demektir diyen Taşçıoğlu; “Dostluğun ön planda olduğu federasyonumuz toplumun birlik ve beraberliğine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Bu güzel Ramazan gününde hep birlikte tek ses tük yürek olarak kongremizi yapıyoruz. HATDEF olarak ilimizin güzide insanlarından kurulu yeni yönetimimizle kongremizden güçlenerek çıktık” dedi.

DÖRT KİŞİYE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Bu arada HATDEF’e katkı sunan ve destek veren 4 kişiye yönetim kurulu kararı doğrultusunda teşekkür plaketi verildi. Hüseyin Karakulak’a AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, Şehit Aileleri Dernek Başkanı Hamit Ölçer’in mazereti dolayısıyla eşi Meral Ölçer’e Hasan Ramiz Parlar, Filiz Akar’a Necmettin Çalışkan tarafından plaketleri takdim edildi. İl dışında olması dolayısıyla Metin Kuseyri’ye plaketi bilahare verilecek.

YÖNETİM VE DENETİM KURULU İSİMLERİ

Yönetim Kurulu: Abdurrahman Taşçıoğlu, Adnan Vurucu, Kenan Güngör, Metin Kuseyri, Hüseyin Karakulak, Osman Mesçi, M.Ali Yüksel, Atilla Sahillioğlu, Ömer Gürbüz, Yurdagül Ergüner, Rasim Ray, Niyazi Yıldırım, Sadullah Ergin, Osman Altuntaş, Alpaslan Ersin, Yusuf Perişan, Bekir Karabacak, Şükrü Kanatlı, Hasan Ali kalay, Meri Irmak, M.Garip Siper

Denetleme Kurulu: Ahmet Davut, Mustafa Bucak, Hidayet Alagöz

Not: Federasyon kongresi ile diğer haberler yarınki gazetemizde yayınlanacak.

(Haber: S.Ergin)

HGC, ASİ NEHRİ SORUNUNU SAHİPLENDİ
HGC, ASİ NEHRİ SORUNUNU SAHİPLENDİ

 HGC, ASİ NEHRİ SORUNUNU SAHİPLENDİHatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Başkanı Ahmet Yetişen ve HGC üyeleri, Cumartesi günü köprübaşı Asi Nehri üzerinde basın açıklaması düzenleyerek Asi Nehri sorununu sahiplendi.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen, HGC 2. Başkanı Sadullah Ergin, HGC Saymanı Zafer Sarı ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Maske takarak Asi Nehri köprüsü üzerinden geçen HGC Başkanı Yetişen ve üyeler, sorunun bir an önce çözülmesini beklediklerini ifade etti.

Köprübaşı Asi nehri üzerinde Asi Nehri’nin kirli su be pis kokusu etrafa mikrop saçıyor diyen HGC Başkanı Yetişen, açıklamasına şöyle devam etti: “Burada bulunmamızın sebebi Asi Nehri’nin içler acısı durumudur. Bu mübarek Ramazan gününde Asi Nehri’nden gelen lağım kokuları artık dayanılmaz hale gelmiştir. Gazeteci arkadaşlarımız defalarca kendi gazetelerinde dile getirmelerine rağmen Asi Nehri’ne el atılmaması artık tahammül edilemez bir hale dönmüştür. Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak ilimizin en üst düzey yöneticilerine soruyoruz; Asi Nehri hangi kurumun sorumluluğunda, devletimizin gücü bir nehri temizleyemeyecek durumda mı? Nehir çevresinde oturan vatandaşlar ve işyeri sahipleri artık isyan etme noktasına gelmiş durumda. Şehrimizi siyasi çekişmelere kurban edenler unutmasınlar ki bunun bedelini gün gelir öderler.

Biz şehrimizin yöneticilerine sesleniyoruz klimalı makam araçlarınızda camlarınız kapalı olarak geçtiğiniz Asi Nehri’nin üzerinden bir gün hep beraber yürüyerek geçelim, o zaman sorunun büyüklüğünü anlarsınız.

Bizler gazetecilik görevimizi yerine getirmek için buradayız Halkın sesini sizlere iletmek için buradayız ve bu işin takipçisi olacağız” açıklamasında bulundu.

HGC Başkanı Ahmet Yetişen açıklamanın ardından şunları söyledi: “Valimize, Büyükşehir başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza ve 10 milletvekiline sesleniyorum. Hiç olmasa bir defa siyaseti bırakıp ilimiz için bir araya gelin” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

 

HATAY’I TİCARİ ZİRVEYE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ
HATAY’I TİCARİ ZİRVEYE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ

HATAY’I TİCARİ ZİRVEYE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZHatay Genç İşadamları Derneği, 14. Olağan Genel Kurulu’nun ardından değişen yönetim kurulu sonrasında HAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Zekvan Barutçu ve yönetim kurulu üyeleri ile Waxwing Otel’de basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Doğru istihdam adımlarıyla, şehrimizi bir ticari zirveye dönüştürebilir, üretim odaklı olmayan pek çok kaynağı da iş gücü çarkına dahil ederek güçlü bir etki yaratabiliriz diyen HAGİAD Başkanı Barutçu, “Hatay geçmişinde olduğu gibi geleceğinde de nice efsanevi başarıyı dokusunda barındırmış, geleceğin en önemli şehirlerinden biridir.” dedi.

HAGİAD Yönetim Kurulu, basın mensuplarıyla biraraya gelerek Hatay’ın içindeki bulunduğu siyasal ve ekonomik durumunu da gündemine alarak ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Yeni yönetim kurulu hakkında basın mensuplarına bilgi veren HAGİAD Başkanı F. Zekvan Barutçu; “23 yıllık tarihi olan bir dernek olarak geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurul sonrasında yeni yönetim kurulumuz yeni bir anlayışla, fikri ve ilmi bütünlük içerisinde, Hatay şehrinin dokusunda yer alan hoşgörü ve medeniyet sıfatlarını birer misyon edinerek yola çıkmış, geleceğe ümitle bakan, girişimciliği ve inovasyonu şehrimiz dinamikleriyle buluşturmayı becerebilmiş önemli işadamlarımızdan oluşmaktadır.

Hatay geçmişinde de olduğu gibi geleceğinde de nice efsanevi başarıyı dokusunda barındırmış, geleceğin en önemli şehirlerinden biridir. Şüphesiz ki şehrimizin geleceği, inovasyona açık, girişimci ve ekonomi uzmanı bizim gibi işadamlarının ve yatırımcıların elindedir. Doğru istihdam adımlarıyla, şehrimizi bir ticari zirveye dönüştürebilir, üretim odaklı olmayan pek çok kaynağı da iş gücü çarkına dahil ederek güçlü bir etki yaratabiliriz. Hedefimiz öncelikle ellerimizi ve güçlerimizi gelecek için birleştirmek olmalı. Bizler Hatay için gelecek üretmeye hazırız.” dedi.

Yapılan basın toplantısının ardından Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Fevzi Zekvan Barutçu başkanlığında oluşturulan yeni yönetim kurulunda yapılan görev dağlımı sonrasında başkan yardımcılığı görevine Hatay Esmergil ve Yusuf Kavak, Genel Sekreter görevine Selahattin Mıstıkoğlu, Saymanlık görevine Şevket Parmaksız getirilirken, Selçuk Akıllı, Şerif Cemali, Asaf Asfuroglu, Can Gazel, Selahattin Yüksel ve Mehmet Eraslan yönetim kurulu üyesi oldu.

(Haber Merkezi)

OTOBÜS DURAKLARI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR
OTOBÜS DURAKLARI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYOR

 OTOBÜS DURAKLARI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞIYORSolar enerji sektöründe başarılı ve yenilikçi ürünler ve projeler geliştiren Delta Enerji firması, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 11 otobüs durağında Akıllı Durak projesini gerçekleştirdi.

Delta Enerji’nin yenilikçi ürünü olan akıllı durak projesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yenilikçi ve yeşil belediyecilik anlayışı ile 11 otobüs durağında hayata geçirildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, teklif edilen diğer projeler arasından Delta Enerji’nin akıllı durak projesini tercih etti.

Akıllı Durak projesi ile 11 otobüs durağında çalışma yapan Delta Enerji, bu otobüs duraklarının Güneş Enerjisi Panelleri ile kendi elektriğini üreteceği, ürettiği enerjiyi depolayacağı sistemleri hayata geçirdi. Bu sistem sayesinde; LED ekran otobüs varış tabelalarının kesintisiz bir şekilde çalışması ve havanın kararmasıyla otobüs duraklarının LED ampüllerle aydınlatılası sağlandı.

Delta Enerji’nin Akıllı Durak projesi ile Aalen Alanı Durağı, Akkent Durağı, Atatürk Lisesi Durağı, Eski Otogar Durağı, Köprübaşı Dönüş Durağı, Kapalı Spor Salonu Durağı, Kültür Merkezi Durağı, Habibi Neccar Durağı, TEDAŞ Durağı, Terminal Durağı ve Maksim Durağı artık kendi elektrik enerjisini güneşten üreten, ürettiği enerjiyi depolayan, elektrik kesintilerinden etkilenmeden LED ekranları çalışan ve havanın kararmasıyla LED aydınlatmaları otomatik olarak devreye giren otobüs durakları oldu.

Projenin uygulandığı otobüs duraklarında önemli bir enerji tasarrufu sağlanmasına ek olarak, otobüs duraklarının bölgenin önemli bir sorunu olan elektrik kesintilerinden etkilenmemesi sağlanmış oldu ve hava karardıktan sonra durakların LED aydınlatmasının otomatik olarak devreye girmesiyle daha güvenli bir şehir anlayışına katkıda bulunulmuş olundu.

Ayrıca otobüs duraklarında Güneş Enerjisi Sisteminin kurulmasıyla, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin; temiz enerjiye, enerji verimliliğine, teknolojik gelişmelere verdiği önem ve yenilikçi belediyecilik anlayışı bütün belediyelere örnek oldu.

Delta Group Genel Müdürü Metin Recepoğlu ise Delta Enerji’nin katma değeri yüksek bu önemli projesi hakkında; “Delta Enerji ekibimiz, dinamik ve girişimci bir mühendis kadrosu ile bugüne kadar Delta Enerji’nin vizyonuna uygun şekilde enerji ihtiyacının olduğu küçük-büyük her yere çözümler üretmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. Akıllı Durak projemiz de, belediyelerimizin enerji maliyetlerini düşüren ve belediyecilik faaliyetlerine katma değer sağlayan çok önemli bir proje olarak şekillendirilmiştir. Delta Enerji’nin kendi tasarımı mühendisliği ve uygulaması olan Akıllı Durak projesine benzer şekilde yine kendi tasarım ve imalatlarımız olan Solar Cadde ve Park Aydınlatma Sistemlerimiz, Akıllı Bank Projemiz, Solar Şarj İstasyonlarımız ve belediyelere yönelik Güneş Enerjisi Santrallerimiz ile Türkiye’nin bütün yerel yönetimlerine; üstün, yenilikçi ve doğayı koruyan belediyecilik anlayışlarına uygun hizmetler sunuyoruz. Delta Enerji’nin faaliyetleri aynı hızla ve aynı anlayışla devam edecek olup, bu çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Delta Enerji, Güneş Enerjisinin kullanımı ve yaygınlaşması konularında gösterdiği sosyal sorumluluğunun şekillendirdiği iş anlayışına ek olarak; bu ve benzer projelerdeki üstün mühendisliği sayesinde, şimdiye kadar birçok belediyenin; enerji temini, enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve elektrik kesintisi çözümleri gibi projelerinde yer almış ve bu konudaki üstün çalışmalarına devam etmektedir.

(Haber Merkezi)

ÇALIŞKAN: SUNİ GÜNDEMLE HALK OYALANIYOR

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, suni gündemle halkın oyalandığını belirterek İsrail ile yapılan son anlaşmaya tepki gösterdi.

Saadet Partisi Hatay İl teşkilatı Haziran ayı İl Divan toplantısını Ramazan ayında sürdürdü. Antakya Beyza İş Merkezi’nde düzenlenen İl Divan toplantısına partililer yoğun ilgi gösterdi.

Toplantıya Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İlçe Başkanları, Gençlik ve Hanım kollarından katılım oldu.

Divanı yöneten Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ilçe başkanlarından ilçelerin durumluları hakkında bilgi aldıktan sonra divan toplantısına konuşmacı olarak katılan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan Türkiye’nin İsrail anlaşmasına tepki göstererek İsrail’in bir terör devleti olduğunu söyledi.

Yaptıkları hatalar görülmesin diye bir yandan gerginliği had safhaya çıkararak suni gündemlerle halkı oyalarken diğer yandan gizli kapılar ardında İsrail lehine anlaşmalar yapıyorlar diyen Çalışkan “İsrail ile Türkiye anlaşmasının maddelerine bakınca, bir-iki kulağa hoş gelen tazminat gibi maddeleri ön planda tutarak zafer gibi lanse etmeye çalışsalar da çok vahim maddeler olduğunu görüyoruz. Bu anlaşmayla İsrail’in ablukası meşru hale gelecek tanınacak.

Mavi Marmara’nın hesabı bu şekilde mi sorulacak? Davalar iptal oluyor, şehit kanları paraya tercih ediliyor.

İşgalci İsrail’in aldığı Filistin doğalgazı Türkiye üzerinden Batı'ya pazarlanacak. Türkiye’nin Avrupa’ya İsrail gazını taşıması Filistin’e kurşun olarak dönmeyecek mi? Ayrıca İsrail'e yönelik eylemler engellenecek ve bunlara terör denilecek.” dedi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 28 dakika önce / 29.06.2016 10:56:20   

HABİB-İ NECCAR DAĞI'NDA YANGIN

Habib-i Neccar Dağı'nda bulunan çamlık alanda yangın çıktı. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına karadan ve havadan müdahale edildi.

Habib-i Neccar Türbesi'nin karşı yamacında saat 15.00 sıralarında çıkan yangına Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ile Antakya Orman İşletme Şefliği'ne bağlı ekipler müdahale ediyor. Yangının kısa sürede yayılması ve arazi koşulları nedeniyle ekipler alevlere güçlükle müdahale ediyor.

Yangına, havadan da yangın söndürme helikopteri ile müdahale edildi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 29 dakika önce / 29.06.2016 10:55:21   

BETON ASFALT ÖNCESİ KAZI ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığı il genelinde sürdürdüğü bakım, onarım ve yol yapım seferberliği kapsamında Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’nde, deforme olarak kullanımı sıkıntı haline gelen güzergâhta beton asfalt öncesi kazı çalışmalarına başladı.

Hatay’ın önemli turizm değerlerini barındırarak turistlerin önemli uğrak yerlerinden biri olan Harbiye Mahallesi’nde kısa sürede beton asfalt çalışmaları gerçekleştireceklerini kaydeden HBB ekipleri, trafik yoğunluğu yüksek olan bölgenin ulaşım sıkıntılarının giderileceğini vurguladı.

İl genelindeki hummalı çalışmalarla bugüne dek trafik anlamında önem derecesi yüksek güzergâhları onaran Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş öncülüğündeki HBB ekipleri, Harbiye Mahallesi’ndeki yola beton asfalt uygulayarak ulaşımda onarım çalışmalarının en kısa süre zarfında tamamlanacağının müjdesini verdi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 31 dakika önce / 29.06.2016 10:53:23   

BAYRAMI ÖNCESİ ŞEKERCİLERE DENETİM

İskenderun Belediyesi Zabıta ekipleri Ramazan Bayramı’nın gelenekseli şeker ve çikolataların satışının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı.

Şekercileri tek tek gezen İskenderun Belediyesi Zabıta ekipleri, etiketleme ve ruhsat kontrolü yaptı. Denetleme sonucu açıkta ürün satan ve ruhsatsız olduğu tespit edilen işyerleri hakkında tutanak tutuldu, cezai işlem yapıldı. Kontrollerin bayram sonrasında da süreceği ve eksiklerin giderilmemesi halinde cezai işlemlerin artırılarak uygulanacağını belirten İskenderun Belediyesi Zabıta ekipleri, yasalara uygun satış yapan iş yeri sahiplerine teşekkür ederek, örnek olmaya devam etmelerini istedi. Yapılan denetimler sonucunda tüketiciyi koruma yasasına aykırı satış yapan işyerlerine ise cezai işlem uygulandı.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise vatandaşları sokakta satılan ve merdiven altı olarak adlandırılan yerlerde üretilmiş kalitesiz ürünler konusunda uyardı.

Belediye olarak halk sağlığını korumakla görevli olduklarını dile getiren Başkan Seyfi Dingil, "Bazıları Bayram gibi özel günleri fırsat bilerek sağlıksız ortamlarda üretilen, kalitesiz ürünleri piyasaya sürüyor. Zabıta ekiplerimizin denetimleriyle bu ürünlerin satışını önlemeye çalışıyoruz. Ekiplerimiz yasal mevzuat ve hukuk neyi gerektiriyorsa onu uyguluyor ancak asıl iş hemşerilerimize düşüyor. Vatandaşımızdan bu konuda daha duyarlı olmalarını ve bayram alışverişlerini yaparken sağlıklarını da düşünmelerini istiyoruz" dedi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 33 dakika önce / 29.06.2016 10:51:24   

HBB EKİPLERİ, ÖZVERİYLE ÇALIŞIYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, il genelinde yeşil alanların arttırılması, bakımı, onarımı ve temizliği ile ağaçlandırma, çiçeklendirme çalışmalarını kapsamlı bir şekilde yürüterek bu anlamda başarılı bir hizmet performansı ortaya koyuyor.

HBB ekipleri, filosuna kattığı ses debisi düşük elektrikli süpürgeler ile günün her saatinde parklarda dinlenen vatandaşları rahatsız etmeden ve huzurlarını kaçırmadan temizlik yaparak çevreyi kontrol altında tutuyor.

Çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla teknolojinin nimetlerinden faydalanan HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, çalışmalarını il genelindeki parklarda özveriyle gerçekleştirerek Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ‘Temiz Bir Hatay’ hedefi doğrultusunda hizmetler sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Özellikle yeşil alanların arttırılması hususunda önemli adımlar atan HBB, gelecek nesiller bırakılması hedeflenen yeşil bir Hatay için daha temiz ve sağlıklı ortamlar yaratmak amacıyla seferberliğe devam edecek.

Ekipler ayrıca mevsimlik süs bitkilerinin ve çiçeklerin hastalıklara karşı korunması amacıyla zirai mücadele verirken bir yandan da tüm parklardaki peyzaj çalışmalarının ivedilikle ve özenle gerçekleştirildiğini ifade etti.

(Haber Merkezi)


6 saat, 39 dakika önce / 29.06.2016 10:46:08   

Yabancı Kontrol Oranı %13,8 olarak gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri, 2014 verilerine göre Yabancı Kontrol Oranı (YKO) %13,8 olarak gerçekleşti.

TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada üretim değerine göre; 2014 Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistiklerinin (YSHİ) tamsayım kapsamındaki girişimlerde Yabancı Kontrol Oranı (YKO) %13,8 olarak gerçekleştiği belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Yabancı Kontrol Oranı 2013 yılında %13,4 iken, 2014 yılında %13,8’e yükseldi. Bu oran, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 yıllarında sırasıyla %14,4, %14,3, %14,1, %15,4, %14,7, %14,1, %13,6’ydı. 

Tamsayım kapsamındaki girişimlerde 2014 yılında gerçekleştirilen toplam üretimin %2,4’ü Almanya’nın, %1,7’si A.B.D.’nin ve %1,5’i Fransa’nın kontrolündeydi.

İmalat sanayindeki alt sektörlere bakıldığında en yüksek YKO %89,6 ile “Tütün ürünleri imalatı” sektörüne aitti. İkinci sırada %48,8 ile “Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler imalatı”, üçüncü sırada %40,5 ile “Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı” sektörü yer aldı.” denildi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 40 dakika önce / 29.06.2016 10:44:55   

YETERSİZ GELEN HATLAR YENİLENDİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Merkez ilçe Antakya’da yetersiz gelen kanalizasyon hatlarının yerine yeni boruların döşendiğini aktardı.

Kentsel nüfusun artmasıyla da birlikte kanalizasyon hatlarının yetersiz gelmesine sebep olduğuna dikkat çeken Genel Müdürlük, Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından deforme olan ve yetersiz olan hatlar yerine daha büyük ebatlarda betonarme boruların döşendiğini kaydetti.   

Yapılan yenileme çalışmaları kapsamında mahalleye 580 metresi 600’lük, 455 metresi ise 300’lük borularla toplamda 1035 metre kanalizasyon hattı çalışması yapıldığını aktaran İdare, teknik personel gözetiminde yürütülen çalışmada 2 kepçe, 2 kamyon ve 6 personelin görev yaptığını açıkladı. 

HATSU ayrıca, altyapı ile ilgili karşılaşılan sıkıntıların ALO 185 HATSU İhbar ve İstek Hattı’na bildirilmesi halinde sorunlara daha hızlı müdahalelerde bulunacaklarının altını çizdi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 41 dakika önce / 29.06.2016 10:43:51   

MECLİS’TEN MİMARLIK GÜNÜNE ÖZEL JEST!

1 Temmuz Mimarlar Günü dolayısı ile Meclis Künefe Cafe'den tüm mimarlara kahve ikramı.

Özel gün ve haftalarda yaptığı jestlerle halkın takdirini kazanan Meclis Kültür Sanat Merkezi ve Meclis Künefe Cafe’nin bu sefer,  mimarlara yönelik bir jesti olacak.

1 Temmuz Mimarlık Günü’nde Meclis Kültür Sanat Merkezi ve Meclis Künefe&Cafe yetkilileri mimarlara kahve ikramı yapacaklarını duyurdu.

(Haber Merkezi)


6 saat, 42 dakika önce / 29.06.2016 10:42:25   

EKİPLERE ÖZEL EĞİTİM

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın talimatlarıyla, yaşanan su yetmezliği nedeniyle özellikle Antakya ve Defne ilçeleri için problem haline gelen Asi Nehri’ndeki kötü kokunun giderilmesi ve nehirde oluşan görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması amaçlarıyla HBB Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekiplerin eğitimine başlandı.

Nehir kenarında yabani otların oluşturduğu görüntü kirliliği ve akıntılar ile biriken çöplerden kaynaklanan kokuların giderilmesi amacıyla eğitim gören 13 kişilik ekip, Asi’nin olabildiğince temiz bir şekilde akması için çaba sarf edecek. 

Çevre konusundaki bilinçsiz tutumdan kaynaklanan nehirdeki çöplenmenin önüne geçmek ve bir anlamda bilinç oluşturmak amacıyla sıkı bir eğitimden geçecek olan HBB ekipleri, eğitim sonrasında nehrin yamaç temizliğinin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesine vesile olacak.

Ayrıca biriken çöplerin ve yabani otlarının temizliğinin oldukça meşakkatli bir iş olduğuna vurgu yapan HBB yetkilileri, vatandaşlardan çöplerini Asi Nehri’ne atmamaları ve atanlara da engel olunarak, duyarlı bir şekilde hareket edilmesini istedi.

(Haber Merkezi)


6 saat, 44 dakika önce / 29.06.2016 10:40:28   

ESENLİK’TE PARKE ONARIM ÇALIŞMASI

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Esenlik Mahallesi’nde parke onarım çalışması gerçekleştirdi.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada Esenlik Mahallesi’nde bozulan yollarda parke onarım çalışması gerçekleştirildiği belirtildi. Antakya Belediyesi ekipleri şehir genelindeki yolların durumuna göre ihtiyaç duyulan yollarda parke onarım çalışması gerçekleştirerek şehrin güzel görünüme kavuşması için çalışmalara devam ediyor.

Antakya Belediyesi ekipleri şehirde ihtiyaç duyulan yollarda parke döşeme, parke onarım, malzeme serme, asfalt yama çalışması gerçekleştirmeye devam ediyor.

(Haber Merkezi)


6 saat, 46 dakika önce / 29.06.2016 10:38:39