......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 168049
YORUM MANŞET
DEFNE GÜZELLEŞİYOR
DEFNE GÜZELLEŞİYOR

DEFNE GÜZELLEŞİYORİlimizde ilçe olarak kurulmasının ardından Defne Belediyesi’nin özverili çalışmasıyla gelişen Defne, her geçen gün daha da güzelleşiyor.

Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı birimler, kesintisiz olarak Defne İlçesinin birçok noktasında yol bakım onarım çalışmaları yanı sıra yeni yollar açıyor, kanal temizliklerine devam ediyor.

Bu hafta Harbiye Mahallesinde yoğunlaşan çalışmalarda yoğun olarak Pazar yeri civarındaki cadde ve sokalar da çalışmalarını sürdüren ekipler yoğun yağışlarda su birikmelerini önlemek üzere drenaj kanalları yapıyor ardından parkeleri yeniliyor.

Harbiye mahallesinin en önemli eksiklerinden biri olan semt pazarının yapımını tamamlayan Defne Belediyesi Semt Pazarının çevresindeki cadde ve sokaklarında bakım onarımın tamamladıktan sonra Semt Pazarını Halkın kullanımına açmaya hazırlanıyor.

Bu konuda açıklama yapan Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı yetkilileri “Belediye Başkanımız Dr. İbrahim Yaman’ın emir ve direktifleri konusunda 2016 yılı sonuna kadar tüm ilçeyi yeni baştan elden geçirmek, problemli tüm sokakların ve caddelerin bakım, onarım ve yenilenmesini sağlamak üzere kesintisiz çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde halkımızın çalışanlarımıza göstermiş olduğu ilgi ve teveccüh çalışma gücümüzü artırıyor” dedi.

(Haber Merkezi) 

1 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK HEDEFLENİYOR
1 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK HEDEFLENİYOR

1 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK HEDEFLENİYORHatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, 4-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan "Antakya’da Hatay’ı Keşfet" temalı gastronomi etkinliği öncesinde oda başkanları, dernek başkanları, Sivil Toplum Örgütleri(STÖ) ve turizmcilerle Habib-i Neccar Sosyal Tesislerinde bir araya geldi.

Başkan Savaş, klasik yemek organizasyonlarından farklı olarak yerel aşçılar ve aşçılar federasyonuna bağlı ünlü aşçıların bulunacağı etkinlikte gelen tüm konuklar ‘Antakya’da Hatay’ı Keşfet’ yazılı önlükleri giyerek Hatay yemekleri yapma konusunda eşsiz bir deneyime sahip olacaklarını belirterek bu etkinlikle birlikte sadece sosyal medya hesaplarıyla 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz dedi.

Antakya Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, Hrt Akdeniz TV imtiyaz sahibi Ferid Şahin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası(HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB) Hatay Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ertuğrul Doğanlılar ile turizmciler ve dernek oda temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Hatay’ın tanıtımı anlamında birlikte hareket edilmesine dair istişarelerde bulunuldu.

Gerçekleşen toplantıda konuşan HBB Başkan Danışmanı Muhsin Cömert, "4- 5 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ‘Antakya’da Hatay’ı Keşfet’ gastronomi etkinliği, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ile Hürriyet Gazetesinin birbirinden değerli yazarlarının işbirliğiyle hazırlanan etkinlik, Ottoman Otel’de yapılacak. Ertuğrul Özkök, Vedat Milor ve Yalçın Bayer gibi birebirinden değerli yazarların bulunacağı etkinlikte ilk gün Hatay turu, ikinci gün ise workshop atölyesinde Hatay’a özgü yemekler yapılacak. Klasik yemek organizasyonlarından farklı olarak yerel aşçılar ve aşçılar federasyonuna bağlı ünlü aşçıların da bulunacağı etkinlikte gelen tüm konuklar ‘Antakya’da Hatay’ı Keşfet’ yazılı önlükleri giyerek Hatay yemekleri yapma konusunda eşsiz bir deneyime sahip olacaklar. Bu etkinlikle birlikte sadece sosyal medya hesaplarıyla 1 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

HBB Genel Sekreter Yardımcısı Sait Günal ise etkinlikle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, bu etkinliğin ardından Hürriyet gazetesi ile birlikte ortak yürüttüğümüz çalışmayla 14 Mayıs'ta Hürriyet Gazetesinin yanında dağıtımı gerçekleştirilecek 16 sayfalık Hatay’ı Keşfet ekiyle tüm Türkiye’de olacağız.

Toplantıda söz alan TÜRSAB Hatay Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Doğanlılar da, insanların otobüslerle seyahat etmeyerek zamandan tasarruf sağlayan hızlı uçak seferlerine yönelmesinin turizmcinin ve esnafın yararına olacağını belirtti.

Konuyla ilgili düşüncelerini beyan eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay'da turizmin gelişimi noktasında gereken ne varsa yapılacağını ve gerekirse turizmi geliştirecek adımlar konusunda yetkili makamlara gidilebileceğini kaydederek "Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılardan dolayı Hatay’ın bir algı operasyonuna maruz kalarak turizm açısından ciddi zararlar aldığı aşikardır. Yatırımcının, turistin Hatay’a gelmekten çekindiği bugünlerde insanlarda oluşturulan olumsuz havayı bertaraf etmek üzerine bir takım çalışmalar içindeyiz. Basınımızla sivil toplum kuruluşlarımızla dernek ve oda temsilcilerimizle Hatay’ı eski ferah günlerine çıkarmak istiyoruz. Amacımız her bir kurumun ayrı bir organizasyonla değil de hep birlikte ortak bir çalışmayla hareket etmesidir. Bildiğiniz üzere yaptığımız çalışmalar maddi anlamda yüksek rakamlara ulaşmakta. Sizlerin de desteğiyle en güzel organizasyonu el birliğiyle yapmak istiyoruz. MIPIM’e gittik, Dünyanın en büyük emlak fuarında dört projeyle ilimizi temsil ettik ve daha sonra EXPO’ya katıldık. Simülasyon tüneliyle birlikte 542 metrekarelik bir alana kurulu olan Antakya evini, bahçesini, su kuyusunu Antakya’da 4 mevsim hayatın nasıl geçtiğini anlatan bir filmimizi de katılımcılara izletme imkanı yakaladık. Standımız fuarda 6 ay kalacak ve 8,5 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Bu organizasyon için çok uğraştık. TURSAB Başkanımız bize çok destek verdi. Hürriyet gazetesi 16 yazarla ilimize çıkarma yapacak ve ünlü aşçılar ile yemek üstatları ve gurmeler Hatay’da olacak. Yemek çeşitlerimizin kültürümüzün medeniyetimizin hoşgörümüzün tüm renklerini gelen misafirlerimize anlatacağız. Bizim için önemli olan gündemde ne kadar kaldığımız kadar kendimizi nasıl anlattığımız ve nasıl algılandığımızdır. Hatay'ın gelişimi bağlamında bize destek veren herkese teşekkür ediyorum"dedi.

(Haber Merkezi) 

Bakan Bozkır STK'larla omuz omuza
Bakan Bozkır STK'larla omuz omuza

 Bakan Bozkır STK'larla omuz omuzaBir dizi programa katılmak üzere Hatay’a gelen Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile dün Ottoman Otel’de bir araya gelerek karşılıklı istişare ve fikir alışverişinde bulundu.

Avrupa Birliği Bakanlığı sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği sürecine katılım ve katkılarını sağlamak ve Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesine vesile olmak amacıyla düzenlenen toplantıya Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Hatay Valisi Ercan Topaca, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı  J.Kd.Alb. Turgay Aras, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Bakanlık temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Sivil toplumun demokrasi içinde yer almasının Devletimizin en büyük önceliği olduğuna değinen Bakan Bozkır, "1980’li yıllarda belki 50 tane sivil toplum kuruluşu vardı. Ama bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en çok sivil toplum örgütüne sahip olduğu bir noktaya geldik. 108 binin üzerinde sivil toplum kuruluşu olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bununla gurur duyuyoruz. Sivil toplum olmadan demokrasi olmaz. Onun için ilk amacımız sizleri bir araya getirip tenkitlerinizi, önerilerinizi dinlemektir.

Ama içinde bulunduğumuz ortamda bu salonu bu kadar güzel bir şekilde doldurup, hep birlikte İstiklal Marşı’mızı güçlü bir şekilde söyleyebilmek her halde teröre verilebilecek en güçlü mesajdır.

Önümüzdeki 2023 yılına kadarki dönemde de yaklaşık 4.5 milyar Euroluk bir kaynağımız var. Bu kaynaktan nasıl yararlanabiliriz, bugün hem burada sivil toplum kuruluşlarımız görüşlerini paylaşacak hem de arkadaşlarımız bu projelerden nasıl yararlanılır, nasıl başvurulur nasıl hazırlanılır onları sizlerle paylaşacak. Ayrıca Erasmus projesi bütün insanlarımızı kapsayıcı bir nitelikte projedir. Bugüne kadar 600 milyon Euro buradan kaynak kullandık, 400 bin insanımız bundan yararlandı. 300 bin insanımız yurt dışına gitme imkanına kavuştu. 100 bin proje üretildi ve bunlardan 26 bini kabul gördü.

Burada 37 milyon Euro kaynak Hatay ilimize aktarıldı. Erasmus projesi çerçevesinde de 321 projeye 8.3 milyon Euro kaynak sağlandı ve bu bütçe ülke çapında üst sıralarda bir rakamı ifade ediyor. Kırsal kalkınma programında 48 projeye 8.3 milyon Euro kaynak aktarıldı ve bunun dışında da Suriyeli misafirlerimizin gıda, eğitim, sağlık, altyapı, üstyapı gibi konulardaki temel ihtiyaçlarının sağlanması konusunda da Türkiye’deki sığınmacılar için Mali Kolaylık ve AB Güven Fonu Mekanizmaları ile ilk etapta gerçekleştirilecek 390 milyon Euro tutarındaki bir kaynak inşallah Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan, Altınözü ve Yayladağı çocuk parklarının yapımı, pazar alanlarının kurulması, yol ve kaldırım düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi, yol ve ulaşım için araç alımı gibi konularda da yine 21 milyon Euro kaynak kullanılacak.

Hatay’ın el yapımı mobilyacılık sektöründe karşı karşıya kaldığı markalaşma, tasarım gibi sorunları çözmek amacıyla 7.3 milyon Euro Avrupa Birliği fonu tahsis edildi ve hayata geçirildi. Bunların dışında yerel sivil toplum kuruluşları için hibe programı var, şehir eşleştirme hibe programı var, ağlar ve platformlar hibe programı var. Bu yıl 16 milyon Euro inşallah sivil toplum kuruluşlarımızın hizmetine verilecek.’’ dedi.

Toplantı; Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine ilişkin değerlendirmeler konusunda katılımcıların görüş alışverişi ve Avrupa Birliği Bakanlığı yetkililerinin Avrupa Birliği projeleri ile ilgili bilgilendirme sunumları ile devam etti.

(Haber Merkezi)

HGC’DEN ULUDAĞ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ
HGC’DEN ULUDAĞ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

 HGC’DEN ULUDAĞ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİHatay Gazeteciler Cemiyeti yönetimi ve basın mensupları 6. Gazeteciler Konfederasyonu’nun düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan HGC Başkanı Ahmet Yetişen, “Hatay’ın üzerinde oluşan olumsuz algıyı dağıtmak adına 81 ilin gazeteciler cemiyeti başkanlarını Hatay’da ağırladık. Hatay’ın önemli noktalarını tanıtma ve Türkiye genelindeki gazetelerde yayınlanması imkânına kavuştuk. Sizlerde emniyet ekipleri olarak 3 gün boyunca bizimle beraber oldunuz. Emniyetimizi sağlama adına önemli bir gayret içerisine girdiniz. Gerçekleşen organizasyondaki emeklerinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ise burada yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “Bizler de Hatay’ın bu derece kritik dönemlerinde tanıtılmasında ve yanlış algının önüne geçilmesi için yapılan çalışmalarda katkı sağlama imkânına kavuştuğumuz için memnunuz. İller üzerindeki olumsuz algının yıkılmasında basın mensuplarına önemli görevler düşmektedir. Sizlerde bu çalışmalarınızla üzerinize düşen görevi layıkıyla yerine getirdiniz. Bizde sizlere çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.”

Ziyaret istişarelerin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

(Haber Merkezi)

HGC üyeleri Başkan Yaman'ı ziyaret etti
HGC üyeleri Başkan Yaman'ı ziyaret etti

HGC üyeleri Başkan Yaman'ı ziyaret ettiYAMAN: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HERKES İÇİN LAZIM

Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Yönetimi, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman'ı makamında ziyaret ederek, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu üyelerinin Hatay gezisinden memnun ayrılmasında gösterilen ilgiye teşekkür ettiler.

Gerçekleştirilen ziyaretten son derece mutlu olduğunu ifade ederek, yerel basının üzerine düşen görevi layıkıyla yaptığını ifade eden Defne Belediye Başkanı Yaman, "Basın, kurumlar arasındaki ilişkilerle birlikte kamuoyunun bilgilenmesinde önemli bir köprüdür. Basının objektif ve özgür olmasını gerekli ve zorunlu buluyorum. Sürekli istişare halinde olmanın avantajını yaşayan birisi olarak, hepimizin Hatay özelinde umutlu ve iyi konulardan söz etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Ülkemizin durumu ortada. En kısa zamanda aklıselim politikalarla, barışın tesis edilmesini bekliyor ve umuyoruz. Kendi duruşumuz itibariyle şunu özellikle belirtmek isterim ki, ülkemizin demokrasi ve hukuk adına özgür basına ihtiyacı var. Çünkü basın özgürlüğü olmadan, demokrasinin varlığından söz edemeyiz. Basın özgürlüğü eninde sonunda hepimiz için gereklidir. Baskılar ne kadar artarsa artsın her gazeteci kendi hakları için mücadele etmelidir. Bunu şu dönem ya bu dönem olarak nitelendirmeyi doğru bulmuyorum. Ülkemizde yasakların artık sona ermesi lazım" diye konuştu.

Defne Belediyesi ile ilgili yapılan çalışmalardan da kısaca bilgi veren Başkan Yaman, iki yıl öncesine kadar adı bile olmayan Defne ilçesinde kentin ana kaidesini oluşturan meydan projesiyle başladıklarını, yakın zamanda da hizmet binası olmak üzere diğer projelere başlanacağını söyledi.

Gerek Koza Evi ziyareti, gerekse Defne'deki ziyaretler dolayısıyla Hatay dışından gelen cemiyet başkanlarının ziyaretten övgüyle söz etmesinde emeği geçenlere teşekkür eden HGC Başkanı Ahmet Yetişen, gazeteciliğin dışında Hatay'ın huzuru ve istikrarı için çaba gösterdiklerini ifade ederek, gerekli işbirliği ve diyalogdan dolayı Başkan Yaman'a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

DEFNE GÜZELLEŞİYOR

İlimizde ilçe olarak kurulmasının ardından Defne Belediyesi’nin özverili çalışmasıyla gelişen Defne, her geçen gün daha da güzelleşiyor.

Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı birimler, kesintisiz olarak Defne İlçesinin birçok noktasında yol bakım onarım çalışmaları yanı sıra yeni yollar açıyor, kanal temizliklerine devam ediyor.

Bu hafta Harbiye Mahallesinde yoğunlaşan çalışmalarda yoğun olarak Pazar yeri civarındaki cadde ve sokalar da çalışmalarını sürdüren ekipler yoğun yağışlarda su birikmelerini önlemek üzere drenaj kanalları yapıyor ardından parkeleri yeniliyor.

Harbiye mahallesinin en önemli eksiklerinden biri olan semt pazarının yapımını tamamlayan Defne Belediyesi Semt Pazarının çevresindeki cadde ve sokaklarında bakım onarımın tamamladıktan sonra Semt Pazarını Halkın kullanımına açmaya hazırlanıyor.

Bu konuda açıklama yapan Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı yetkilileri “Belediye Başkanımız Dr. İbrahim Yaman’ın emir ve direktifleri konusunda 2016 yılı sonuna kadar tüm ilçeyi yeni baştan elden geçirmek, problemli tüm sokakların ve caddelerin bakım, onarım ve yenilenmesini sağlamak üzere kesintisiz çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde halkımızın çalışanlarımıza göstermiş olduğu ilgi ve teveccüh çalışma gücümüzü artırıyor” dedi.

(Haber Merkezi) 


9 saat, 44 dakika önce / 04.05.2016 10:40:02   

KURALLARA UYMAYI BİR GÖREV KABUL ETMELİYİZ

Hatay Valisi Ercan Topaca, Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 Trafikte bireysel duyarlılıkta üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeli ve kurallara uymayı bir görev kabul etmeliyiz diyen Vali Topaca mesajında şu ifadelere yer verdi: ''Toplumda trafik bilincini oluşturmak, yaşanan olumsuzluklara ve çözüm yollarına odaklanarak farkındalık oluşturmak amacıyla tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de her yıl mayıs ayının ilk haftası “Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’’ olarak kutlanmaktadır.

Nüfus ile birlikte artan taşıt sayısı nedeniyle çağımızın en önemli konularından birisi de trafik güvenliği olmuştur. Kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazalarda binlerce kişi hayatını kaybetmekte veya yaralanarak sakat kalmakta ve ekonomik kayıplara yol açan maddi hasarlar meydana gelmektedir.

İlimizde karayolları trafik güvenliği ile ilgili olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız koordineli bir şekilde kazaların önlenmesi ve bundan doğan olumsuz sonuçların en alt seviyeye indirilmesi için yoğun gayret göstererek gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmektedir.

Trafik güvenliğinin sağlanması, yalnızca bu işle sorumlu kurum ve kuruluşların gayretleri ile varılabilecek bir hedef değildir. Herkes trafik kurallarına uymayı kendisinin ve başkalarının güvenliği için şart olduğunu bilmeli ve buna inanmalıdır. Kurallara uymak her insanın hem kendisine hem de bütün topluma karşı sorumluluğudur. Bu boyutuyla trafikte bireysel duyarlılıkta üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeli ve kurallara uymayı bir görev kabul etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bütün vatandaşlarımızı trafik konusunda daha duyarlı davranmaya, karşılıklı saygı çerçevesinde belirlenmiş kurallara azami ölçüde riayet etmeye davet ediyor, kazasız günler temennisiyle tüm vatandaşlarımızın ve görevlilerimizin 'Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'nı kutluyorum.'' dedi.

(Haber Merkezi)


9 saat, 45 dakika önce / 04.05.2016 10:39:15   

İHH, 110 YETİM ÇOCUĞU MUTLU ETTİ

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Antakya Temsilciliği hayırlı bir etkinliğe imza atarak 110 yetim çocuğu sevindirdi.

“Yetim gülerse dünya güler” kampanyası çerçevesinde yetim dayanışma günlerinin ikincisi geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. İHH Antakya temsilcilik binamızdan AVM çocuk giyim mağazasına hareket edildi.

55 Türk vatandaşı ve 55 Suriyeli sığınmacı tamamı yetim, bazıları hem yetim hem öksüz 5-13 yaş aralığındaki 110 öğrencinin tüm giyim ihtiyaçları karşılandıktan sonra

Karlısu Mahallesindeki kahvaltı için Hasbahçe’ye gidildi.

Çocuklar açısından önce giyim mağazası, ardından kahvaltı ve oyun bahçesi son derece eğlenceli geçti.

Bu eğlence Antakya Lisesi spor salonun da palyaço gösterileri, yüz boyama eğlenceleri ve akşam yemeği ile devam etti.

Bu arada köprübaşında müze önünde balon uçurma şenliği çok neşeli geçti.

İHH Antakya temsilcisi İsmail Okay ve gönüllüler, bir gün boyunca süren ve bu çocukların hayat boyu unutamayacakları bu keyifli saatler için tüm hayırsever Antakyalılara teşekkür etti.

(Yorum Haber Merkezi)


9 saat, 45 dakika önce / 04.05.2016 10:38:39   

ÇEVRE İLLERE GİTMEYE GEREK KALMADI

Hatay Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı İskenderun Devlet Hastanesi bünyesinde yapımı tamamlanan Koroner Anjiyografi Ünitesi, Girişimsel Radyoloji Ünitesi ile Kemoterapi Ünitesi, açılış töreni ile birlikte hizmete girdi.

Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Uzm.Dr.Ömer Akın, açılışı yapılan yeni ünitelerle halkımızın çevre il ve ilçelere gitmelerine gerek kalmadığını belirterek “Temennimiz, bu üniteler halkımıza ihtiyaç hasıl olmasın, buraları en az kullanalım” dedi.

Açılış töreni, İskenderun Kaymakamı Hacı Hasan Özyiğit, Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, Belen Kaymakamı Abdülaziz Aydın, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Hatay Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Ömer Akın, İskenderun Devlet Hastanesi Yöneticisi Uz.Dr.Veysel Yıldırım ,İşadamları Fatih Tosyalı, Recep Atakaş, Paşa Karaca ile hastane çalışanları ve halkın yoğun katılımı ile yapıldı.

Tüm Protokol üyelerinin ortaklaşa kestikleri kurdele sonrası üniteler hizmete açıldı. Protokol üyeleri tamamlanmış olan Koroner Anjiyografi Ünitesi, Girişimsel Radyoloji Ünitesi ile Kemoterapi Ünitelerinde incelemelerde bulundu.

Açılış sonrası konuşan Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri  Uzm.Dr.Ömer Akın  bu imkanların Hatay’da kamu hastaneler bünyesinde bir ilk olduğunu belirterek, “Temennimiz bu üniteler halkımıza ihtiyaç hasıl olmasın, buraları en az kullanalım. Hiçbir vatandaşımız bu hastalığa yakalanmasın. Bu hizmetlerin yapımı aşamasında bizlere desteğini esirgemeyen Tüm Hatay Milletvekillerine teşekkürlerimi bir borç bilirim. Bu hizmetlerle birlikte artık halkımızın çevre il ve ilçelere gitmelerine gerek kalmadı. Bu ünitelerde hizmet verecek olan tüm hekim ve sağlık çalışanları hizmet verecek eğitim ve donanıma sahip” dedi.

Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar yaptığı konuşmada, vatandaşların sağlık hizmetlerinden en iyi faydalanması için gerekli önemi verdiklerini kaydetti.

Bu ülkeye ve bu millete borçları olduğunu belirten Karasayar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu borcumuzu ödemeyi Rabbim nasip etsin. Bizler hiç ayrım yapmadan iktidara geldiğimiz günden bu güne kadar; sağlıkta benim vatandaşım asla bir tereddüdü, korkuyu yaşamadan hekime ulaşabilmeli dedik. İlaca ulaşabilmeli dedik. O ulaşamıyorsa biz ona ulaştırmalıyız dedik. Bu mantıkla sağlığın önündeki bütün engelleri kaldırdık. Ciddi fiziki koşullar sorunlarımız vardı, beklenilenin de ötesinde modern ve çağdaş binaları insanımıza değer verdiğimiz için, “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” anlayışıyla insanımızı yüceltebilmek ve onun öz güvenini artırabilmek Ay Yıldızlı bayrağın altında istikbalini hayal edebilmek onun huzurunu yaşayabilmek adına gece gündüz çalıştık. Açılışını gerçekleştirdiğimiz ünitelerin memleketimize, halkımıza hayırlı hizmetler getirmesini temenni ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


9 saat, 46 dakika önce / 04.05.2016 10:37:50   

ÜYELERİMİZİ DONANIMLI HALE GETİRİYRUZ

Eğitimciler Birliği Sendikası Hatay 1 Nolu Şubesi üyelerini Eğitimci-Yazar Ali Erkan Kavaklı ile buluşturdu.

Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar; “Sendika olarak sadece üye kaydı yapmıyoruz. Üyelerimizi kültürel faaliyetlerle ve yazarlarla buluşturarak tecrübe paylaşımı ile daha donanımlı hale getirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Eğitimci-Yazar Ali Erkan Kavaklı’da “Peygamberimizin Eğitim Yöntemlerini” sunacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Genel olarak eğitim camiasında son zamanlarda şikayet kültürünün geliştiğini, öğrencinin öğretmeni; velinin öğretmen; öğretmenin veliyi; öğretmenin öğrenciyi eleştirdiği bir çok sohbete tanık olmuşuzdur. Oysa Peygamberimiz zamanında mevzuat yoktu, ücret almadan öğretmenlik yapmıştı, öğrencileri de velileri de bu eğitimin alınmasında istekli idi. Cahiliye devri toplumundan 22 yılda huzurlu, refah seviyesi yüksek, ekonomisi düzgün, kültür ve sanatta ileri, bilim alanında gelişmiş bir toplum oluşturmuştur.

Buradan hareketle gönlüne giremediğimiz bir kişinin aklına da giremeyiz. Eğitim duygusaldır. Gönülleri fethetmeliyiz. Bunun için de özverili ve hoşgörülü olmalıyız.

Bugün gelişmiş ülkelerde ilim var, teknoloji var, iş ahlakı var. İlimle teknoloji, teknoloji ile ekonomi, ekonomi ile kalkınma gerçekleşir. Bugün biz ilmi kaybetmiş durumdayız. İlme sımsıkı sarılırsak teknoloji devi ülkeleri geçebiliriz.

Birçok toplumsal özelliğimiz, yardımseverliğimiz, hoşgörülü olmamız, komşuluk ilişkilerimiz diğer toplumlarla kıyaslanmayacak kadar üstün iken, ilimde ve teknolojide yenildiğimiz için ileri dediğimizi hiçbir toplumun bu özellikleri konuşulmuyor, sadece ekonomisi ve gelişmişlik düzeyi ve itibarı söz konusu oluyor.

Kölesi Bilali Habeşi’yi en iyi müezzin ve hazinenin sorumlusu yapan; bir peygamberi bile katledecek kadar gözü pek Hz. Ömer’den dünyanın en adil yöneticisini çıkaran peygamberimizi örnek almalıyız.” dedi.

(Haber Merkezi)


9 saat, 47 dakika önce / 04.05.2016 10:36:55   

HBB, VATANDAŞLARIN YANINDA

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, vatandaşların manevi duygularını yaşadığı ibadethanelerde ve geleceğin teminatı çocukların yetiştirildiği eğitim kurumlarında gerçekleştirdiği kapsamlı yenileme çalışmalarıyla takdir topluyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda HBB ekiplerince yürütülen özverili çalışmalar ve hayata geçirilen projeler sayesinde ibadethaneler ve eğitim kurumlarının eksiklikleri bir bir gideriliyor.

İskenderun, Belen, Dörtyol, Arsuz, Payas ve Erzin ilçelerini kapsayan 3. bölgedeki ibadethaneler ve eğitim kurumlarında yapılan bakım, onarım, temizlik ve revize çalışmalar ile hem göze hitap eden hem de ihtiyaçları karşılayan hizmetler sunan HBB ekipleri, İskenderun ilçesine bağlı Savaş Mahallesi’nde bulunan Hamidiye Camii’nde 1000 m ² çatı kaplama yaparak yıllardır süren sıkıntıya çözüm getirdi.

Başkan Savaş’ın hemşehrilerine verdiği önem doğrultusunda 3. bölgedeki revize çalışmalarını takip eden 3. Bölge Zabıta Şube Müdürü Ahmet Keskin, yapılan çalışmalar çerçevesinde 50 okulda çevre düzenlemesi, 10 cami ve Kuran kurslarında çatı bakım onarım çalışmasının yanı sıra okullardaki spor alanlarında zeminlerin yenilendiğini kaydetti.

Keskin, Başkan Savaş’ın talimatlarıyla kapsamlı hizmetlerin sunulmaya devam edileceğinin altını çizerek, HBB’nin insan odaklı sosyal belediyecilik ilkesiyle hareket etmeyi sürdüreceğini ifade etti.

(Haber Merkezi) 


9 saat, 48 dakika önce / 04.05.2016 10:36:01   

Basın, kamu hizmetini yerine getirmektedir

Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yetişen, mesajında, Birleşmiş Milletlerin 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için, 3 Mayıs'ı "Dünya Basın Özgürlüğü Günü" olarak kabul ettiğini hatırlattı.

Bu karar doğrultusunda 3 Mayıs'ın 1994 yılından bu yana tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de "Dünya Basın Özgürlüğü Günü" olarak kutlandığını anımsatan Yetişen, açıklamasına şöyle devam etti: "Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin vatandaşlarımıza yansıtılması ve sorunların çözülmesinde çok önemli bir kamu hizmetidir. Bunu üstlenen basınımız, farklı görüşlerin seslendirilmesine imkân sağlayarak, toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, araştırma, bilgilendirme, aydınlatma, toplum ve ülkemiz yararına kamuoyu oluşturma gibi önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedir. Basının, bu görevini özgürce yapabilmesi ve yaptığı görevin amacına ulaşmasında, basın özgürlüğünün büyük önemi bulunmaktadır. Bu bağlamda çağımızın en dinamik sektörlerinden biri olan basın sektörümüzün, özellikle yerel basınımız ve çalışanlarının en zor şartlarda dahi görevlerini yerine getirebilmek için gösterdikleri üstün gayret ve çabayı biliyor, takdirle karşıladığımı ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, ilimizde, büyük bir özveriyle görevlerini sürdüren tüm basın mensuplarımıza, aile bireyleriyle birlikte sağlık, huzur ve mutluluk içinde, nice başarılı yıllar temenni ediyor,' Basın özgürlüğü sıralamasında dünyadaki yerimizin daha üst sıralara çıkması temennisiyle Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyorum” dedi.

(Haber Merkezi)


9 saat, 49 dakika önce / 04.05.2016 10:35:23   

HGC ÜYELERİ, ERZİN İSOS TERMAL TATİL KÖYÜ’NÜ YERİNDE İNCELEDİ

HEM SAĞLIK HEM DE TATİL TESİSİ

Her geçen gün yükselişini sürdüren ve bölgeye yaptığı yatırımlarla güven veren Erzin Termal Tatil Köyü, Hatay Gazeteciler Cemiyeti(HGC) üyelerini ağırladı. HGC Başkanı Ahmet Yetişen’in de katıldığı organizasyonda, basın mensupları şifalı suyun, doğal ortamın tadını çıkardı ve termal tesisi yerinde görme imkânı buldu.

2 adet bay-bayan kapalı termal havuz, 1 adet kapalı tatlı su havuzu, 2 adet açık tatlı su havuzu, 1 adet çocuk havuzu, aquapark, çamur odası, tuz odası, sülük tedavi odası, sauna, buhar odası, masaj odaları, kese odaları, bir bayan ve bir erkek olmak üzere iki adet hamam, futbol, basketbol, tenis sahaları, plaj voleybolu ve fitness merkezinin bulunduğu Erzin İsos Termal Tatil Köyü, hem sağlık hem de tatil tesisidir.

Erzin Termal Sağlık Merkezi ile devre mülkler, Otel Konaklama Bölümleri, Termal SPA ve Kaplıca Kür Merkezi, Spor ve Aktivite Alanları, Günübirlik Kullanım imkanı ile eşsiz bir projeyi Hatay’a kazandıran Jeotermal Enerji Kaynakları Araştırma ve Değerlendirme Vakfı Başkanı, Devre Mülk ile Devre Tatil Yatırımcıları Derneği Başkanı ve Ankara Termal Turizm Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı olan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, basın mensupları ile bir araya geldiği basın toplantısında bu bölgeyi önemsediğini ifade etti.

 Erzin Termal Sağlık Merkezinin bir özelliğinin de şifalı suyun içmece olduğunu dile getiren Mehmet Ali Doğan, şu ana kadar sat-yap tekniği ile 24 ay içinde bitecek şekilde 36 bin devre mülk sattıklarını ifade ederek  “Tesisimizde 2 adet bay-bayan kapalı termal havuz, 1 adet kapalı tatlı su havuzu, 2 adet açık tatlı su havuzu, 1 adet çocuk havuzu, aquapark, çamur odası, tuz odası, sülük tedavi odası, sauna, buhar odası, masaj odaları, kese odaları, bir bayan ve bir erkek olmak üzere iki adet hamam, futbol, basketbol, tenis sahaları, plaj voleybolu ve fitness merkezi bulunmaktadır. Tesisimiz bu yönleri ile hem sağlık hem de tatil tesisidir. Ayrıca Erzin Termal Tesisleri, Toplantı ve Konferans salonu, Restaurant, A’la carte Restaurant ve Açık Hava Kır Bahçesi ile konferans, meeting, düğün vb. organizasyon hizmetleri vermektedir. Erzin Termal Tesisimiz aynı zamanda uluslararası değişim sistemi olan RCI üyesidir. Misafirlerimiz buradaki tatil haklarını Hattuşa ve Hitit Ayaş Tesislerimizde kullanabilecekleri gibi RCI sistemi ile dünyadaki 100’ü aşkın ülkede 4600 tesis ile değişim olanağından faydalanabilirler.

Termal sular: Nörolojik Hareket bozuklukları, Romatizmal hastalıklar, Kalp ve damar rahatsızlıkları, Kaza sonrası rehabilitasyon ve iyileşme tedavileri, ameliyat sonrası rehabilitasyon ve iyileşme tedavileri, kemik erimesi ve kemik eğilmesi, kas ve eklem ağrıları, felç, sinir rahatsızlıkları, obezite, kadın hastalıkları, cilt rahatsızlıkları, solunum yolu rahatsızlıkları, sağlıklı insanlar için moral ve motivasyon tedavileri, fiziksel beden kapasitesini, akciğer ve kalp kapasitesini arttırıcı tedaviler, sindirim bozuklukları gibi rahatsızlıkların tedavisinde faydalıdır. Her türlü su içi fizik tedavi uygulamalarının yapılabildiği en değerli doğal kaynağımızdır.”dedi.

YATIRIMCILARA DAVET

Konuşmasında, yatırımcıları Erzin bölgesine beklediklerini ifade eden Erzin Termal Tatil Köyü Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, bölgeyi bilinçli olarak seçtiklerini ve buradaki yöre insanlarını da turizmle buluşturduklarını aktardı.

Bölgede yatırımlarına devam edeceklerinin altını çizen Doğan, şuan sadece iki bloğu biten tesislere halkın yoğun rağbet gösterdiğini aktardı.

Projelerin gerçekleşmesinde Hatay’ın 10 Milletvekilinin, Hatay Büyükşehir Belediye başkanının, ilçe belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin büyük katkılarını olduğunu ifade eden Doğan, hepsine ayrı ayrı teşekkürlerini sundu.

YETİŞEN’DEN, DOĞAN’A TEŞEKKÜR

Hatay Gazeteciler Cemiyeti(HGC) Başkanı Ahmet Yetişen, toplantıda ayrıca yaptığı açıklamada Erzin Termal Tatil Köyü Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan’a bu yatırımı Hatay’a kazandırdıklarından dolayı ve HGC üyelerini tesislerde ağırlayıp tesisi yerinde görme imkanı sundukları için teşekkür etti.

Tesisin son derece güzel ve bölgeye canlılık kazandırdığını gözlemlediklerini ifade eden HGC Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay’a yapılan her güzel projeye basın mensupları olarak destek verdiklerini ve bundan sonrada destek vereceklerini belirtti.

(Haber: A. Vahit Güraslan)


9 saat, 50 dakika önce / 04.05.2016 10:34:24   

SORUNLARA VEDA EDİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) Merkez İlçe Defne’ye bağlı Çekmece Mahallesi’nde özellikle kış aylarında yağışlarla birlikte taşkın ve sel tehlikesiyle karşı karşıya kalan bölgelerde yağmursu hattı döşeme çalışmalarını sürdürüyor.

Kent genelinde yağmursuyu ve ızgara değişimlerini hızlandıran HATSU İdaresi, bu kapsamda Çekmece Mahallesi’de kronikleşen yağmursuyu sorunlarını çözmek adına 600’lük borularda 200 metre yeni hat döşedi.

Bölgedeki eskiyen veya zarar gören yağmursuyu ızgaralarının yanı sıra, eksik olan bölgelere de ızgara yerleştirme çalışmalarının sürdüğünü aktaran Genel Müdürlük, Çekmece Mahallesi’ne 80 metre yeni ızgara döşendiğini bildirdi.

Mahallede sürdürülen çalışmalarla alakalı görüşlerini bildiren Çekmece Mahalle Muhtarı Fikret Çolakoğlu, 2014 yılından itibaren Mahallesi sorunların tespit edilerek çözüm yollarının arandığını, 2015 yılında etütlerinin hazırlandığını ve bu yıl itibariyle de sorunların çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin altyapı problemlerini çözmesinin ardından gerek İlçe Belediyesi gerekse de Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından üstyapı problemlerinin de çözüleceğine inandığını aktaran Muhtar Çolakoğlu, sorunlarıyla yakından ilgilenen HATSU’ya teşekkür etti.

Sık sık arızalanan Serinyol-Çekmece Terfi Hattı ile ilgili de konuşan Çolakoğlu, Çekmece’nin kanfren sorunu olan su sorununun yeni hattın tamamlanmasıyla tarihe karışacağına dikkat çekerek, çalışmalar için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

(Haber Merkezi)


9 saat, 50 dakika önce / 04.05.2016 10:33:53   

GÜZELBURÇ’TA GÖNÜL SOFRASI

Antakya Belediyesi ailesi mahalle ziyaretleri kapsamında Güzelburç Mahallesinde kurulan Gönül Sofrasında mahalle sakinleriyle bir araya geldi.

Antakya Belediyesi ailesi Mobil Sahne ve Mobil Mutfak aracılığıyla farklı mahallelerde vatandaşlarla Gönül Sofrasında buluşarak çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Kuran-ı Kerim tilaveti, mehteran bölüğünün tasavvuf dinletileri ve semazen gösterileriyle vatandaşlar huzur dolu dakikalar geçiriyor. Ayrıca Antakya Belediyesi ailesi, vatandaşlarla yakından ilgilenerek yapılan hizmetler hakkında istişarelerde bulunuyor.

Başkanvekili Halil İbrahim Toysal program sırasında yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Bu akşam sofrasında bizi misafir ettiğiniz için şahsım, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve tüm Antakya Belediyesi ailesi adına teşekkür ediyorum. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Gönül sofraları programımız kapsamında Antakya Belediyesi’nin meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve personellerimiz ile sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyuz.

Bugün gönül sofranızı bizlere açtığınız için teşekkür ederim. Bu vatan toprağında her milletten, her dinden insan bin yıldır kardeşçe yaşıyor. Hiçbir güç bizi bölmeyi, parçalamayı, birbirimize düşürmeyi başaramaz. Hatay’daki bu kardeşlik, birliktelik tüm Türkiye’ye örnek olacak türdendir. Bu kardeşlik ilelebet sürecektir. Hepinizi bu duygu ve düşüncelerle selamlıyorum, Allah’a emanet olun.”

Güzelburç Mahallesi’nde kurulan Gönül Sofrasına Başkanvekili Halil İbrahim Toysal, Antakya Belediyesi Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Güzelburç Mahalle Muhtarı Mehmet Şahutoğlu, parti teşkilatı üyeleri ve Güzelburç Mahalle sakinleri katıldı.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, her akşam bir mahallede Kuran- Kerim tilaveti ve dualar eşliğinde düzenlenen ve aziz şehitlerimize atfedilen Gönül Sofrası buluşmaları hafta sonları hariç her gün düzenlenmeye devam edileceği belirtildi.

(Haber Merkezi)


9 saat, 51 dakika önce / 04.05.2016 10:33:26