......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 105638
YORUM MANŞET
Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalı
Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalı

Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalıAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan sel afeti ve sonrasında zarar ziyan gören esnafa ziyarette bulundu geçmiş olsun dileklerini iletti.

            Kimyeci, ziyarette yaptığı konuşmada 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmediğini belirterek “Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım” dedi.

            Geçtiğimiz Cuma günü Antakya'da yaşanan sel afetinde belediyenin bütün birimlerini kentin ihtiyaç duyulan bölgelerine sevkini bizzat sağlayan Başkan Kimyeci, Antakya'nın ana caddelerini, selden dolayı zarar gören mahalleleri, sokakları, ev ve işyerlerini bizzat gezerek vatandaşlarla beraber oldu.

            Yaşanan sel sonrası Uzunçarşı, Kunduracılar Çarşısı, Meydan Çarşısı ve Yer altı Çarşısı'nda bulunan esnafı yerinde ziyaret eden Başkan Kimyeci, “Kentin seviye olarak düşük olan mevkilerine yağmur suları gelmektedir. Antakya'nın merkez yeri olarak bilinen Uzunçarşı ve Kunduracılar Çarşısı yaşanan afetten dolayı büyük bir tehlike atlatmıştır.

            Bunun önüne geçmek üzere alt yapı konusunda köklü düzenlemeler yapmak gerekiyor. Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım. 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmiyor. 2-3 saatlik zaman diliminde yağan yağmur sonrasında Antakyamızda bütün caddeler adeta birer dere yatağına döndü.

            Bu nedenle kentimizin alt yapısında tamamen bir ıslah çalışması gerekmektedir. Yağmur suyu kanallarında tıkanıklıklar varsa açılması gerekmektedir. Alt yapı yapılmış olsa bile ızgaraların yetersizliği nedeniyle suların kanallara tahliyesinde sorunlar yaşandı.

            Dağ mahallesindeki bütün sokaklarda, yollarda yapılmasında fayda gördüğümüz ve teşhis ettiğimiz bütün eksiklikler ile dere yataklarının temizlenmesi hususunda Büyükşehir Belediye Meclisinde gerekli girişimlerde bulunmuştuk. Büyükşehir çatısı altında Antakya'nın daha sağlıklı, daha güzel hizmet alabilmesi için alt yapı konusu ile ilgili bütün görev ve yetkiler Büyükşehir'e aittir.

            Büyükşehir'in yapması gereken çalışmalar içinde derelerin ıslahı, kanalizasyonlar çalışmaları da yer almaktadır. Bu sorumluluk paylaşımında Büyükşehir kendi üzerine düşen görevi yapması gerekir. Bizde İlçe Belediyesi olarak kendi üzerimize düşen görevi eksiksiz yapma gayreti içerisindeyiz.

            Böylesi afetlerde esnafımızın eli yüreğinde sıkıntılı olmasını arzulamıyoruz. Antakyamızın hak ettiği o güzel görünümüne kavuşması için esnafımızın da ekonomik olarak zarara uğramaması anlamında bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz.

            Bir sonraki Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında esnafımızın selden zarar ziyan görmemesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.  Bu arada selden dolayı içme sularımızda da gözlemlenen bulanıklığı da dile getireceğiz. İçme suyu hatlarının yenilenmesi yolunda talepte bulunacağız. Bütün Antakyamıza yaşanan bu afetten dolayı geçmiş olsun diyorum” dedi.

            HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin çarşı esnafına yapmış olduğu ziyaret, yağan yağmur sonrasında oluşan selde gerekli tedbirlerin alınmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek, teşekkür ettiler.

            Yaşanan sel felaketi sonrasında esnaf ziyaretinde Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz de yer aldı.

(Haber Merkezi)

ÖZBOLAT: BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALMIŞTIR
ÖZBOLAT: BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALMIŞTIR

ÖZBOLAT: BÜYÜKŞEHİR SINIFTA KALMIŞTIRAK Parti Grup Sözcüsü, Büyükşehir Belediye Meclisi ve Dörtyol Belediye Meclis Üyesi Av. Mustafa Özbolat

            Yasalara göre, nüfusu 50 bini geçen ilçeler ile Büyükşehir Belediyeleri seçimlere müteakip altı ay içerisinde stratejik planlarını yapmak zorunda olduğunu, Kocaeli Belediyesinden alınmış, Hatay'ın gerçeklerinden uzak, ihtiyaçlarına cevap vermeyecek bir stratejik planla karşı karşıya kaldıklarını belirterek “Bunların hepsinin iç içe olduğu ve bağlantılı olduğu nazara alındığında Büyükşehir Belediyesi yine sınıfta kalmıştır” dedi.

            AK Parti Grubu olarak Hatay'da hizmetlerin aksamaması, plansız kalmaması için komisyon raporunun oylanmasını talep ettiklerini belirten Özbolat şu açıklamalarda bulundu: “Haziran ayından itibaren Büyükşehir Belediyesi stratejik plana katkı sunabilecek devletin kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ile yazışması ve meclis üyeleriyle görüşerek; katılımcı, herkesin fikrini yansıtan, Hatay'ın geleceğini şekillendirecek doğru bir plan yapması gerekiyordu. Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da, Eylül ayında meclise bir stratejik plan geldi. Kocaeli Belediyesinden alınmış, Hatay'ın gerçeklerinden uzak, ihtiyaçlarına cevap vermeyecek bir stratejik planla karşı karşıya kaldık.

            Stratejik Plan, Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Komisyon 15 belediyeye, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına yazı yazarak talep ve önerilerini aldı. Komisyon tüm çalışmasını kısa zaman zarfında tamamladı ve 26 Eylül'de raporunu sundu. Biz olağan üstü meclis oturumu beklerken maalesef Ekim ayına kaldı.

            Stratejik Palana dayalı olarak bütçe yapılması ve performanslarında buna uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. Bunların hepsinin iç içe olduğu ve bağlantılı olduğu nazara alındığında Büyükşehir Belediyesi yine sınıfta kalmıştır.

            Biz de AK Parti Grubu olarak Hatay'da hizmetlerin aksamaması, plansız kalmaması için komisyon raporunun oylanmasını talep ettik. Gündemin 27. Maddesinde de komisyon raporunun okunması ve oylanması yazıyor. Fakat burada da yine yasa, tüzük, yönetmelik yerine Sayın Lütfü Savaş'ın tarzı devreye girdi. Ben bunu oylatmıyorum dedi. Genel Sekreter stratejik planı hazırlarken hata yaptıklarını kabul ederek; “Doğru düzgün bir stratejik plan yapamadık. Fakat komisyonda fazla ayrıntıya girmiş çok fazla irdelemiş. Biz her ikisini de beğenmedik.” deyip bize idare tarafından hazırlanmış bir plan sundu. Meclis açılışında gündem dışı görüşülüp gündeme dahil edilmeyen bir konunun meclisçe görüşülmesinin hukuka aykırı olacağını belirttik ve reddettik.

            Biz Plan ve bütçe Komisyonundaki 7 arkadaşımızın titizlikle hazırladığı Stratejik Planın oylanmasında ısrar ettik. İdare de geri adım atarak uzlaşma yoluna gitti ve Genel Esaslara aykırı olmamak kaydıyla komisyonun hazırladığı rapor oybirliğiyle kabul edildi. Stratejik Palını önümüzdeki günlerde basın ve kamuoyu ile de paylaşacağız” dedi.

(Haber Merkezi)

Borçlu sigortalılar için tarihi fırsat
Borçlu sigortalılar için tarihi fırsat

Borçlu sigortalılar için tarihi fırsatResmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasası ile borçlu sigortalılar için tarihi fırsat doğarken, SGK İl Müdürlüğü konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarda bulundu.

             Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, HGC Başkanı Ahmet Yetişen ve çok sayıda gazeteci ile dün Antakya Saklıev'de bir araya gelerek ayrıntılı bilgiler verdi.

            Torba yasa kurumun alacaklarının yapılandırılmasıyla birlikte sigortalılara bir takım yeni haklar da sağladığını belirten Bal, şu açıklamalarda bulundu: “Bu haklardan en önemlileri doğum borçlanmasının 2'den 3'e çıkartılarak toplamda borçlanılabilecek sürenin 4 yıldan 6 yıla yükseltilmesi ve sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelerde çalışan vatandaşlarımızın, sözleşme imzalanmış ülkede işe başladığı tarihin ülkemizde de tescil tarihi olarak göz önünde bulundurulmasıdır.

            Yasa, Kurumumuza borcu olan sigortalı ve işverenlerimizin prim borçlarına ait gecikme zammı ve faizlerinin silinerek yerine yıllara göre TEFE/ÜFE ve YİÜFE oranları üzerinden hesaplanan bir tutarın tahsilini ön görmektedir. Sigortalı ve işverenlerimizin Yasadan yararlanmak amacıyla, prim borcu olanların 31 Aralık 2014, GSS primi borcu olanların ise 30 Nisan 2015 tarihine kadar İl Müdürlüğümüz veya bağlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüze müracaat etmesi gerekmektedir.

            İl Müdürlüğümüzce sigortalılarımızın, gerek yapılandırma işlemlerini en kısa sürede tamamlamak, gerekse de yeni sunulan haklardan etkin bir şekilde yararlanmalarını sağlamak için; yasanın TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlamasından itibaren yoğun bir çalışma yürüttük. Hizmeti sigortalılarımıza en yakın birimden sunmak amacıyla; Samandağ, Kırıkhan, Reyhanlı, İskenderun, Dörtyol ve Erzin ilçelerimizde kurulu Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimizi, donanım ve insan kaynağı olarak sürece hazır hale getirdik ve bu merkez müdürlüklerimizce yapılandırma işlemlerinin yapılmasını sağladık.

            Merkez Müdürlüklerimizde yapılandırma işlemlerini yapacak personelleri, sigortalılarımızın hizmet binamıza girdiğinde en kolay ulaşacağı noktaya yerleştirdik.

            Tüm tescil kütüklerini, hizmet ve işyeri dosyalarının bilgilerini güncelleyerek yapılandırma sırasında zaman kaybının önüne geçtik. Böylelikle sigortalılarımızın borçlanma işlemlerinin, müracaat edildiği anda sonuçlandırılmasını sağladık.

            Kargo, APS veya posta yoluyla gelen taleplerin sonuçlandırılması işlemlerini, ayrı bir birimden yaparak bu taleplerin de kısa sürede sonuçlanmasını sağlıyoruz.

            Evrak ve bilgi akışının hızlı bir şekilde yapılması için İlçelerimizde kurulu Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimiz ve İl Müdürlüğümüz arasında sürekli ring seferleri başlattık. Böylelikle postada geçecek süreyi ortadan kaldırdık.

            İl Müdürlüğümüzce; yapılandırma yapan birimlerle anlık bilgi alış verişi sağlayarak tıkanıklık olabilecek noktaları güçlendirmekteyiz. Ayrıca Kurum Başkanlığımızca 5510 sayılı Kanunun dördüncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanların, mevcut prim borçları ile bu borçlarını yapılandırmaları halinde ödeyecekleri taksit tutarlarının bilgilendirme amaçlı olarak görüntülenmesine imkan sağlayan program hizmete açılmıştır. Program www.sgk.gov. tr. internet adresindeki “E-SGK” bölümünde yer almaktadır.  Sorgulama T.C. kimlik numarası ile yapılmaktadır.

            Düzenlemeden yararlanmak isteyen sigortalılarımız kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüze müracaat ederek, bilgi alabilir ve başvuruda bulunabilirler.  İşverenlerimiz ayrıca e-sigorta kanalıyla da müracaatta bulunabilecektir.

            Tüm hizmet merkezlerimizde sigortalılarımızın hak kaybına uğramaması için; en iyi hizmeti en kısa sürede sunacak tedbirler alınmıştır. sigortalılarımızı düzen-lemeden yararlanmala-rı için Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri-mize bekliyoruz.” dedi.

(Haber: Sadullah Ergin)

HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK GİDERİLMELİ
HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK GİDERİLMELİ

HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK GİDERİLMELİHizb-ut Tahrir adına açıklama yapan Ahmet Sapa, mevcut yasalarda cezalandırmayı öngören hiçbir madde olmamasına rağmen 500'den fazla kişi hakkında 1828 yıl ceza verildiğini belirterek haksızlık ve hukuksuzluğun giderilmesi için kamuoyu desteği istedi.

            Kamuoyunda Hizb-ut Tahrir davası olarak yakından takip edilen davalarla ilgili Hataylı üye Ahmet Sapa, açıklama yaparak mevcut yasalarda Hizb-ut Tahrir üyelerinin cezalandırılmasını öngören hiçbir madde olmadığı halde,  500'den fazla kişi hakkında toplamda 1828 yıl ceza verildiğini belirterek bu konuda haksızlığın ve hukuksuzluğun giderilmesini istedi.

            Ahmet Sapa, Yorum'a yaptığı ziyarette gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'e şu açıklamalarda bulundu:

            İslam ideolojisine dayalı siyasi bir parti olan Hizb-ut Tahrir, 1960'lı yıllardan itibaren Türkiye'de faaliyet göstermeye başlamıştır.

            Hizb-ut Tahrir, yalnızca fikri ve siyasi çalışmalar yapar, asla silahlı eylemleri benimsemez. Dolayısıyla bu yargılamalar,  hukuki olmaktan daha çok, siyasi içerikli yargılamalardır.

            Mevcut yasalarda Hizb-ut Tahrir üyelerinin cezalandırılmasını öngören hiçbir madde olmadığı halde, yüzlerce insan, binlerce yıllık cezalara çarptırılmıştır. 500'den fazla kişi hakkında toplamda 1828 yıl ceza verilmiştir.

            Sivil toplum kuruluşları, sahip oldukları konum ve üstlendikleri misyon gereği, bu hukuksuzluk karşısında en çok sesi çıkan ve tepki gösteren kurumlar olmalıdırlar. İnsanlar arasında din, dil, renk, mezhep ve ideoloji ayrımı yapmaksızın herkese eşit mesafede durarak, kendilerine atfettikleri tarafsızlık ilkesiyle hareket etmelidirler?  Yüzlerce insan, soyut gerekçeler, zorlama yorumlar ve mesnetsiz iddialarla binlerce yıl cezaya çarptırılırken, aileleri, çocukları ve sevdikleri mağdur edilirken, bu haksızlığı bugünden daha çok bu kuruluşların dile getirmesi gerekir.

             “Yargı Zulmüne Dur De!” adı altında başlatılan kampanya ile Hizb-ut Tahrir'e karşı yürütülen haksız yargılamalara ve yaşanan hukuksuzluklara son verilmesini istiyoruz.

            Bu kampanyada farkındalık oluşturma amacıyla “Yargı zulmüne durde” adlı facebook hesabı açmış bulunuyoruz.

            Kastımız, mağduru oynayıp merhamet beklemek asla değildir. Biz var olan hukuksuzlukların giderilmesini istiyoruz. Dolayısıyla mevcut sistem içinde beklentimiz adalet değil, süregelen haksızlık ve hukuksuzluğun giderilmesidir. Bu da her nerede olursa olsun, tüm insanların en tabii haklarından biridir” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

Üniversite, kentin amiral gemisidir
Üniversite, kentin amiral gemisidir

Üniversite, kentin amiral gemisidir Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 2014-2015 akademik yıl açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

            MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü'nde gerçekleşen törende konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, üniversitenin adeta bir kentin amiral gemisi olduğuna dikkat çekerek yeni akademik yılın öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

            Yeni akademik yılın ülkemizin refahına ve ülkemizdeki bilimin gelişmesine önemli katkılar yapmasını dileyen Topaca, “Burada görev yaptığım süre içerisinde ilimizin bütün değerlerini bir araya getirerek, güçleri birleştirerek bu güzel kentimize birlikte hizmet edeceğiz. Bu hizmeti yaparken bizim en büyük dayandığımız nokta üniversitemiz olacaktır. Üniversiteler gerek akademik çalışmalarıyla, gerek bizim uygulamada karşılaştığımız sorunlara çözüm üretme noktasında ve kentin dinamiklerini tespit etme ve geliştirme noktasında çok önemli katkıları olan kurumlardır. Üniversite adeta bir kentin amiral gemisi gibidir. Sadece bilimsel çalışmalar yapan değil aynı zamanda kentin sosyal ve kültürel gelişmesini, ufkunun açılmasını ve bir anlamda ülkemizin çok değişik yerlerinden değişik kültürlerden öğrencilerin de burada toplamak suretiyle kaynaşmayı ve dayanışmayı artıran kurumlarımızdır.

            Öğrencilerimizden bu süreçte bize destek olmalarını ve kendilerini en güzel şekilde yetiştirerek, gözü kapalı fikirlerin peşinden koşmadan, onları sorgulamalarını istiyoruz. Bu konuda öğrencilerimizden bize önderlik etmelerini yaptıkları çalışmalarla, buradaki başarılarıyla bize yol göstermelerini bekliyoruz. Her ne kadar Türkiye'nin çok değişik yerlerinden gelmiş olsalar da aralarındaki kaynaşmayı ve muhabbeti muhafaza etmelerini bekliyoruz. Kente örnek olmanızı istiyoruz çünkü sizler sürekli bilgi dağarcığı artan, okuyan, inceleyen, analiz eden belki bizlerin geç ulaştığı bilgilere, burasının eğitim yuvası olması sebebiyle en erken ulaşan insanlarsınız. Yeni eğitim-öğretim yılının öncelikle öğrencilerimize ve hocalarımıza bir kez daha başarı ve huzur getirmesini diliyorum.” dedi.

            MKÜ Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder de, üniversitelerin sorgulayan, araştıran, bilgiyi üreten, faydaya dönüştüren, öğreten ve küreselleşen dünyada yenileşme ihtiyacı içerisindeki toplumları bilgi toplumu kavramı etrafında kümeleştiren, bilimin ve kültür evleri olmanın yanı sıra bulunduğu bölgenin ve ülkenin sosyo-ekonomik yönden gelişimine üniversite-sanayi ve üniversite-toplum işbirliği çerçevesinde öncülük eden ilim ve irfan kurumları olduğunu belirtti.

Törene, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri, MKÜ akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

(Haber Merkezi)

Antakya’nın altyapısında köklü düzenleme yapılmalı

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan sel afeti ve sonrasında zarar ziyan gören esnafa ziyarette bulundu geçmiş olsun dileklerini iletti.

            Kimyeci, ziyarette yaptığı konuşmada 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmediğini belirterek “Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım” dedi.

            Geçtiğimiz Cuma günü Antakya'da yaşanan sel afetinde belediyenin bütün birimlerini kentin ihtiyaç duyulan bölgelerine sevkini bizzat sağlayan Başkan Kimyeci, Antakya'nın ana caddelerini, selden dolayı zarar gören mahalleleri, sokakları, ev ve işyerlerini bizzat gezerek vatandaşlarla beraber oldu.

            Yaşanan sel sonrası Uzunçarşı, Kunduracılar Çarşısı, Meydan Çarşısı ve Yer altı Çarşısı'nda bulunan esnafı yerinde ziyaret eden Başkan Kimyeci, “Kentin seviye olarak düşük olan mevkilerine yağmur suları gelmektedir. Antakya'nın merkez yeri olarak bilinen Uzunçarşı ve Kunduracılar Çarşısı yaşanan afetten dolayı büyük bir tehlike atlatmıştır.

            Bunun önüne geçmek üzere alt yapı konusunda köklü düzenlemeler yapmak gerekiyor. Kaynağın başından itibaren suyu azaltarak yağmur suyu kanalına aktarmak lazım. Antakyamızın alt yapısını yeniden dikkate almamız lazım. 50 yıl ileriye doğru ihtiyacı giderecek şekilde alt yapıyı yaptık demekle bu işler çözümlenmiyor. 2-3 saatlik zaman diliminde yağan yağmur sonrasında Antakyamızda bütün caddeler adeta birer dere yatağına döndü.

            Bu nedenle kentimizin alt yapısında tamamen bir ıslah çalışması gerekmektedir. Yağmur suyu kanallarında tıkanıklıklar varsa açılması gerekmektedir. Alt yapı yapılmış olsa bile ızgaraların yetersizliği nedeniyle suların kanallara tahliyesinde sorunlar yaşandı.

            Dağ mahallesindeki bütün sokaklarda, yollarda yapılmasında fayda gördüğümüz ve teşhis ettiğimiz bütün eksiklikler ile dere yataklarının temizlenmesi hususunda Büyükşehir Belediye Meclisinde gerekli girişimlerde bulunmuştuk. Büyükşehir çatısı altında Antakya'nın daha sağlıklı, daha güzel hizmet alabilmesi için alt yapı konusu ile ilgili bütün görev ve yetkiler Büyükşehir'e aittir.

            Büyükşehir'in yapması gereken çalışmalar içinde derelerin ıslahı, kanalizasyonlar çalışmaları da yer almaktadır. Bu sorumluluk paylaşımında Büyükşehir kendi üzerine düşen görevi yapması gerekir. Bizde İlçe Belediyesi olarak kendi üzerimize düşen görevi eksiksiz yapma gayreti içerisindeyiz.

            Böylesi afetlerde esnafımızın eli yüreğinde sıkıntılı olmasını arzulamıyoruz. Antakyamızın hak ettiği o güzel görünümüne kavuşması için esnafımızın da ekonomik olarak zarara uğramaması anlamında bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz.

            Bir sonraki Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında esnafımızın selden zarar ziyan görmemesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.  Bu arada selden dolayı içme sularımızda da gözlemlenen bulanıklığı da dile getireceğiz. İçme suyu hatlarının yenilenmesi yolunda talepte bulunacağız. Bütün Antakyamıza yaşanan bu afetten dolayı geçmiş olsun diyorum” dedi.

            HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ve Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin çarşı esnafına yapmış olduğu ziyaret, yağan yağmur sonrasında oluşan selde gerekli tedbirlerin alınmasından dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek, teşekkür ettiler.

            Yaşanan sel felaketi sonrasında esnaf ziyaretinde Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Ayakkabıcılar Çarşısı Derneği Başkanı Ömer Gürbüz de yer aldı.

(Haber Merkezi)


6 saat, 55 dakika önce / 21.10.2014 11:08:46   

ÜRGENPAŞA'DA ESRARENGİZ ARAÇLAR

Antakya'da Ürgenpaşa Mahallesinde uzun süredir terk edilmiş şekilde duran araçlar, mahalle sakinlerinin tedirginlik yaşamasına neden oluyor.

            Ürgenpaşa Mahalle Muhtarlığı ile Hacı Suat Yılmaz Camii arasındaki sokak üzerindeki yolda aylardır bırakılan Ford Taunus marka 31 E 8251 plakalı araç ile Mercedes marka 31 ZC 641 plakalı aracın kimlere ait olduğu ve ne amaçla bu bölgeye bırakıldığı merak konusu.

            Çevre sakinleri, yetkililere yönelik yaptığı açıklamada olağanüstü dönemden geçen kentimizde Ürgenpaşa Mahallesine bırakılan bu araçları kimlerin ne amaçla sokak içine bırakıldığının araştırılmasını, mümkünse bu araçların şehir dışına çıkarılmasını talep ettiler.

(Haber & Fotoğraf: Sadullah Ergin)


6 saat, 58 dakika önce / 21.10.2014 11:06:18   

Hatay'a sağlık çalışanı desteği verilsin

Hatay Sağlık-Sen Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, son yerel seçimlerde 'Büyükşehir İl' statüsü alan ilimiz, ekonomik, sosyal ve askeri açıdan stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek “Hatay ilimize doktor ve diğer sağlık çalışanı desteği verilsin artık” dedi.

            Sevgi, barış ve hoşgörü ili Hatay ilimizin içinde bulunduğu nazik durum dikkate alınarak, sağlık hizmetlerindeki eksiklikler bahane edilerek zedelenmesi için fırsat kollayan kötü niyetli yapılara müsaade edilmemesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması, ilimiz ve ülkemiz huzuruna da katkı sağlayacaktır diyen Gönç yaptığı yazılı açıklamasına şöyle devam etti: “Hatay, 1.5 milyona yaklaşan nüfusu, kent-kırsal yerleşim oranının hızlı bir şekilde kent lehinde artması, tarım ve sanayinin gelişmiş olduğu, kültür ve turizmin de özellikle son 5 yılda önemli sektörlerden biri haline geldiği sınır ilimizdir. Elektrik üretimi, ihracat, vergi gelirleri açısından da ilk 10 il arasındadır.

            üç yıldır ilimiz insanlarıyla akrabalık bağlarımız olan komşu ülke Suriye'de yaşanan çatışma ortamı nedeniyle on binlerce Suriye vatandaşı ilimize sığınmıştır. İlimizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin en çok bulunduğu illerin başında Hatay ilimiz (Şanlıurfa ve Kilis ile birlikte) gelmektedir. Hatay ilimiz, bayrağı, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Meclisi olan bağımsız bir devlet iken 1939 yılında içinde Türk, Arap, Ermeni, Musevi, Alevi vatandaşlarımızın da bulunduğu Mecliste yapılan oylamada oy birliğiyle Türkiye Cumhuriyeti'ne katılan son toprak parçasıdır. İlimiz, farklı etnik köken ve inançtan vatandaşlarımızın yüzyıllardır barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir ildir. Ancak son üç yıldır komşumuzda yaşanan savaş iklimi nedeniyle Hatay ilimiz de bu iklimden etkilenmektedir. Bu açıdan ilimiz insanları nazik bir süreçten geçmektedir. İlimizde geçici olarak misafir edilen Suriyelilerin bulunduğu 5 kampta toplam 15.000 sığınmacı mevcuttur. Anılan risklerden dolayı kamplara yeni sığınmacı alınmamaktadır. Daha önce de kamplarda bulunan Suriyelilerin bir bölümü başka kamplara kaydırılmak zorunda kalınmıştır. Buna mukabil sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, kendi imkânlarıyla ilimizde konaklayan tahminen 150.000 civarında sığınmacı mevcuttur.

            Çiçeği burnunda yeni bakan yardımcımız ve sayın valimizden beklentilerimiz; savaş bitecek oldu, Hatay ilimize henüz personel desteği yeterince sağlanmadı. Sağlık Bakanlığı'nın gayretleri ve sağlık çalışanlarının fedakârlığı ile bu süreç yürütülmekteyse de başta personel olmak üzere, bu bölgelere takviye yapılması gerekmektedir. Türkiye'de tedavisi yapılan 21.000 ateşli silah yaralanmasının 12.000' i ilimizden geçiş yapmış olup,  sağlık çalışanlarına ek hizmet puanı, bir maaş ikramiye yada başarı belgesi verilmesi sağlanarak özendirilmesi gerekmektedir. İlimizde kendi imkânlarıyla barınan Suriyeliler, belli bölgelerde yoğunlaşmışlardır. Dolayısıyla bu bölgedeki hastanelerde zafiyet oluşmamasına gayret edilmelidir.

            Bu çerçevede; Nokta hastaneler belirlenerek, bölgedeki İl Sağlık yöneticilerinin de katkısıyla bu hastanelerde personel zafiyeti olmaması için gayret gösterilmelidir. Bu hastanelerin etki alanındaki hastanelerde görev yapan uzman ve pratisyen hekim ihtiyacı mutlaka çözümlenmelidir. Erzin, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı Devlet Hastanelerinin uzman ve pratisyen hekim ihtiyaçlarının mutlaka mecburi hizmet kurası ile çözümlenmelidir. Bu sayede en çok yükü çeken hastanelerimizin ve bölge insanının rahatlatılması sağlanacaktır.         

            Acil servislerde hekim eksikliğinin giderilmesi zaruridir. Zira Türk vatandaşlar ile Suriyeli misafirler arasında sorunlar yaşanmakta ve toplumsal olaylara zemin hazırlama riski bulunmaktadır. Acil servislerde çalışmanın özendirilmesi esas olmalıdır. Hukuki sorunlar, şiddet, medyatik problemler en çok acil servislerde yaşandığı halde acil servis çalışanları maddi ve manevi olarak destek görmemektedirler.

            Belirlenecek hastanelerin hekim eksikliklerinde Bakanlığımızca Devlet Hizmet Yükümlüsü ile çözümü yoluna gidilmelidir. İlimizin 'Büyükşehir' olması ile birlikte yaşanan bir diğer sorun da geçici görevlendirmelerde artık yolluk verilememesi olmuştur.

            Zaten bir sürü olumsuzluk ile görevini zor şartlarda ifa eden personelin elindeki bir imkân daha alınmış, adeta kendilerinin cezalandırıldıkları düşüncesi hâkim olmuştur.” dedi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 2 dakika önce / 21.10.2014 11:01:53   

Rektör Adayı Kaya'dan Kuseyri'ye ziyaret

Yaklaşan rektörlük seçimleri nedeniyle Hatay'daki kurum ve kuruluşları ziyaret eden Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri'yi ziyaret etti.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, Bilgi üretebilen, ürettiği bilgi ve teknolojiyi insanlığın hizmetine sunabilen, karşılaştığı sorunlara akılcı ve bilimsel çözümler üretebilen bir üniversite olabilmek için aday olduğunu söyledi.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Adayı Prof. Dr. Hasan Kaya, kurumsallaşmaya ve kalite merkezli çalış-maya önem veren, özlük haklarının titizlikle korunduğu ve başarının bireysel çalışmadan ziyade katılımcı ekip çalışmasında olduğuna inanan bir üniversite olabilmek için çalışacaklarını ifade etti.

            Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri ise, yaklaşan rektörlük seçimlerinin Hatay ve üniversite olarak başarılı geçmesi dileğinde bulunarak: "Araştırma Hastanesi için tıpçı bir rektör daha iyi olur. Bir Hatay'lı olarak sizinle gurur duyuyoruz" diyerek seçimlerle ilgili başarılar diledi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 5 dakika önce / 21.10.2014 10:59:40   

95 Mahalleyi karış karış dolaştılar

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, beraberinde Belediye Meclis üyeleri, daire müdürleri, AK Parti il-ilçe teşkilat üyeleri ile birlikte 15 günlük kısa bir zaman dilimi içerisinde Antakya'nın 95 mahallesini karış karış dolaştı.

            Mahalle muhtarlarının ev sahipliğinde düzenlenen mahalle buluşmalarında, vatandaşlar Başkan İsmail Kimyeci liderliğindeki Antakya Belediyesi ailesini bağrına bastı.

            Başkan Kimyeci ve beraberindeki heyet, bu ziyaretlerde mahallelerin ve vatandaşların sorunlarını ilk ağızdan dinledi, sorunları yerinde tespit etti ve çözümü noktasında karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

            Gittiği her yerde sıcak bir ilgi ve sevgiyle karşılanan Başkan İsmail Kimyeci liderliğindeki Antakya Belediyesi ailesi, vatandaşların sorunları ile yakından ilgilendi, sorunların çözümü noktasında başta Fen, Park Bahçe, Temizlik, Zabıta gibi icracı müdürlükler başta olmak üzere ekipleri hizmet için seferber etti.

            Mahalle ziyaretlerinin iki ayda bir periyodik aralıklarla devam edeceğini ifade eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yerinde oturan, makamdan Antakya'yı yöneten anlayıştan uzak olduklarını, hizmeti vatandaşın ayağına gitmek suretiyle gerçekleştirdiklerini, vatandaşın isteğini emir telakki ettiklerini ifade etti.

            Gittiği her mahallede bir yandan mahallenin ve vatandaşların sorunlarını yerinde tespit eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ilgili birim müdürlerine çözümü noktasında anında talimatı verirken, bir taraftan da 6,5 aylık dönemde Antakya'da yapılan hizmetleri ve bundan sonrası için planlanan projeleri vatandaşlarla paylaşma imkânı buldu.

(Haber Merkezi)


7 saat, 10 dakika önce / 21.10.2014 10:54:42   

Güder'den mühendislik fakültesine ziyaret

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Hüseyin Gözübenli, Prof.Dr. Ali Koç, Prof.Dr. Fatih Can eşliğinde, Mühendislik Fakültesine ziyarette bulunarak öğretim üyeleriyle yaptığı toplantıda görüş alışverişinde bulundu.

            Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüsnü Salih Güder, değerli zamanlarından ayırarak toplantıya icabet eden öğretim üyelerine teşekkür ederek, kendileri ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

            Üniversitenin misyonu, vizyonu, dört yılda ortaya koyduğu başarılı çalışmaları ve hedeflerinden bahseden Rektör Prof.Dr. Güder, üniversitenin sahip olduğu değerler, kurumsallaşma ve hukuk anlayışı, katılımcılığı ve şeffaflığı, hesap verebilirliği, stratejik planları ve kalite anlayışı, gerçekleştirdiği eğitimler ile personeline verdiği değer, projeleri ile yapılanmalarıyla bugüne kadar gerçekleştirdiği politikaları paylaşırken, bundan sonra da izleyecekleri yolu ifade etti.

            Yenileme projesi kapsamında tamamlanmak üzere olan inşaatları ele alan Rektör Güder, önümüzdeki zaman diliminde gerçekleştirmeyi planladıkları projelerden de bahsetti.

            Çalışmalarını eşitlik ilkesi içerisinde yürütürken, hiçbir farklılığın kendilerini etkilemediğini, bundan sonra da etkilemeyeceğini dile getiren Rektör Güder, dört yılda üniversitenin kalkınmasını sağlayan, adil bir ortamda gerçekleşen çalışmaların teminat niteliğinde olduğunu vurguladı.

            Uygulamalarında personel memnuniyetini esas aldığını ve değerli meslektaşları ile çalışmaktan mutluluk duyduğunu belirten Rektör Prof.Dr. Güder, 30 Ekimde gerçekleşecek seçimin herkese hayırlı olmasını diledi.

            Rektör Güder'in ardından söz alan Makine Mühendisliği Termodinamik Bölümü Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ali Koç, son dört yılda, Mühendislik Fakültesinde gerçekleşen atılımların göz ardı edilemez olduğunu, bilimsel çalışmalarla beraber, fakültenin fiziki olarak da geliştiğini, boş alanların verimli şekilde değerlendirilirken, kaynakların faydaya yönelik kullanılmasının da dikkat çektiğini dile getirdi.

(Haber Merkezi)


7 saat, 12 dakika önce / 21.10.2014 10:51:55   

1600 personelle hizmet ediyoruz

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı'nda 'Hafızlık Taç Takma' töreni düzenlendi.

            Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, törende yaptığı konuşmada “İl genelinde 315 Kur'an kursu var.  1026 cami, 1600 personelle Hatay'a hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

            İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, 2008-2009 öğretim yılında hizmete giren kuran kursunda hafız sayısının her geçen sene arttığını, bu sene 16 kız öğrencinin hafız olduğunu belirterek; “Bu az rakam değil. 9 yatılı Kur'an Kursu var. İl genelinde 315 Kur'an kursu var. 1026 cami, 1600 personelle Hatay'a hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

            Kur'an Kursu öğrencilerinin şiir, sema ve mehteran gösterisi-nin yer aldığı program-da, hafız olan öğrenci-lere hafızlık taçları takıldı ve hediyeler verildi. Hafız olan kız öğrencileri kutlayan Belediye Başkan Vekili Mehmet Başlak, onlara hediye verdi.

            İskenderun Müftülüğü'ne bağlı Kemal Seher Özkan Kuran kursundan mezun olan hafız öğrenciler için düzenlenen hafızlık merasimine, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkan Vekili Mehmet Başlak, Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük, Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İlçe Müftüsü Mehmet Taştan, belediye meclis üyeleri, kurum amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

(Haber Merkezi)


7 saat, 13 dakika önce / 21.10.2014 10:50:57   

PRIME MALL'DE YILDIZ YAĞMURU

Prime Mall Antakya'nın 3. Yıldönümü kutlamalarına yıldız yağdı.

           Ünlü manken-oyuncu Vatan Şaşmaz, Çarkıfelek etkinliğinde Prime Mall Antakya ziyaretçilerine yüzlerce sürpriz hediye dağıtırken, Pazar günü de ünlü manken Elif Ece Uzun'un da katıldığı geleneksel sonbahar-kış defilesi renkli görüntülere sahne oldu.

            Ziyaretçileri-ne alışverişten fazlasını sunan Prime Mall Antakya, 3. Yılını birbirinden farklı ve sürprizli etkinliklerle kutladı. Kutlamalar, 18 Ekim Cumartesi günü Prime Mall Antakya etkinlik alanında dev pastanın kesilmesiyle başladı.  Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte pasta kesiminin ardından ünlü manken-oyuncu Vatan Şaşmaz, Prime Mall Antakya ziyaretçileriyle Çarkıfelek oyunu oynadı. Oyun sonunda yüzlerce kişiye sürpriz hediyeler dağıtıldı.

(Haber Merkezi)


7 saat, 15 dakika önce / 21.10.2014 10:49:43   

Yaman: Vatandaşı hiçbir zaman yalnız bırakmadık

Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, vatandaşları hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

            Defne Belediyesi olarak sel felaketinin yaşandığı günden itibaren tam kadro sahada olduklarını belirten Yaman şu açıklamalarda bulundu: “İlgili birim amirlerinden oluşan kriz masası, zarar gören bölgelerdeki çalışmalarını ertesi gün de ara vermeden sürdürdü. Evlere ulaşan sel suyu ve çamurların iş makineleriyle temizlenmesinin ardından, yolların açılması ve temizlenmesi işlerine devam edildi.

            Turunçlu'daki Hanna Çayı civarı, Sümerler Mahallesi'nde dağ kesiminden Aalen Alanı'na inen bazı sokaklar, Dursunlu Mahallesi'nde oluşan çöküntüler, araç trafiğinin yoğun olduğu Harbiye Caddesi ve ayrıca Harbiye Şelaleleri yolları gibi birçok noktada iyileştirme ve onarım çalışmalarına yoğunluk verildi.

            Defne Belediyesi olarak sel felaketinin yaşandığı gün ve gece boyunca tam kadro sahada yerimizi aldık. Su baskınlarının yaşandığı evlerde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarını canla başla sürdüren ekiplerimiz tam bir fedakarlık örneği gösterdi. Can kaybının yaşanmamış olması en büyük tesellimizdir. Sel felaketiyle zarar gören her noktanın iyileştirilmesi için Defne Belediyesi olarak çalışmalarımız aralıksız sürecektir. Vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilinceye ve yaralarımız tamamen sarılıncaya kadar elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

            Sorun yaşayan vatandaşların iletişime geçebilecekleri Defne Belediyesi telefon numaraları ise şöyle;

            Defne Belediyesi Ana Hizmet Binası (0 326) 223 4057, Defne Belediyesi Ek Hizmet Binası (0326) 232 2103.

(Haber Merkezi)


7 saat, 16 dakika önce / 21.10.2014 10:48:38   

SEL SONRASI YARALAR SARILIYOR

Geçtiğimiz günlerde Dörtyol ve Erzin'de yaşanan sel felaketinden sonra yaralar sarılmaya başlandı.

            Hatay Büyükşehir Belediye Başkan'ı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın talimatıyla harekete geçen Büyükşehir Belediye ekipleri sel sonrasında bölgede oluşan hasarı tespit ettikten sonra çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

            Büyükşehir Belediyesi ekipleri Dörtyol ve Erzin ilçelerinde yaşanan sel felaketinin ardından tahrip olan ve kullanılamaz hale gelen yolları onararak dolgu çalışması yaptı. Yollar genişletilerek sürücülerin daha rahat ulaşım yapılması sağlandı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve HATSU'nun haftalardır devam eden çalışmaları kapsamında Ilıca yolunda derenin sel tarafından almış olduğu yollara kaya dolgusu yapılarak üzerine malzeme dökülmesinin ardından reglajı yapılıp kapanan köy yollarının trafiğe açılması sağlandı.

            Bunun yanında dere taraması ve temizliği yapılmış köprülerin ayaklarına ve etrafına dolgu yapılmıştır. Yayla yolları karınca yaylası mevkii tamamen trafiğe kapanmış olup yolu açma çalışmaları Hatay Büyükşehir Belediye ekiplerince tüm hızıyla devam ediyor.

(Haber Merkezi)


7 saat, 16 dakika önce / 21.10.2014 10:47:44