......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 137028
YORUM MANŞET
Elektrik kesintileri esnafı bezdirdi
Elektrik kesintileri esnafı bezdirdi

 Elektrik kesintileri esnafı bezdirdi Antakya merkezde sık sık yaşanan elektrik kesintilerine tepki gösteren esnaflar iş yapamadıklarını söyleyerek yaşadıkları sıkıntılara isyan etti.

            Antakya'nın en kalabalık çarşılarından biri olan Ayakkabıcılar Çarşısında, Tüccar Çarşısında, Uzunçarşıda ve diğer esnafın bulunduğu çarşılarda  gündüzleri yaşanan yüksek hava sıcaklıklarına elektriklerin de kesilmesiyle klimaların çalışmaması esnafı bitirme noktasına getirdi.

            Ayakkabıcılar Çarşısı Dernek Başkanı Ömer Gürbüz, çarşıda sık sık kesilen elektrikler nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını belirtti.

            Elektrik kesintilerinden dolayı iş yapamadıklarını dile getiren Gürbüz, yetkililerin bir an önce elektrik kesintilerine çare bulunmasını istedi. Tezgâhlarına gelen müşterilerin klimaların çalışmaması dolayısıyla aşırı sıcaktan dükkâna bile girmediklerine dikkat çeken Gürbüz, “Elektrik kesintileri aşırı sıcakların yaşandığı bugünlerde esnafı adeta isyan noktasına getirdi. TEDAŞ yetkililerine sesleniyoruz! Lütfen bu sorunu çözün.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)

TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI
TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI

 TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADIKıyıya vuran dalgaların geri dönüşü sırasında oluşan rip akıntısının etkili olduğu sahilde, boğulma vakalarının geçen yıla göre yüzde 25 artması üzerine valilik ve AFAD İl Müdürlüğü harekete geçti.

            Son zamanlarda artan boğulma vakalarına dikkat çekmek ve özellikle Samandağ ilçesinde Çeken Akıntı (Rip) sebebiyle farkındalık oluşturmak için Afad İl Müdürü Halil Aykut başkanlığında 12 kişilik Afad Sualtı Ekibiyle gerçeğini aratmayan görüntülere sahne olan başarılı bir tatbikat gerçekleştirildi.

            Senaryo gereği, Şahlankaya Meydanı'nda boğulma tehlikesi geçiren tatilciyi kurtarmak için harekete geçen AFAD ekibi, zaman kaybetmeden bölgeye ulaştı. Başarılı operasyonla kıyıya çıkarılan, solunumu duran tatilci, buradaki ilk müdahalesinin ardından hayata döndürüldü.

            Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik, tatbikat öncesinde yaptığı açıklamada, ilçenin 25 kilometrelik kıyı şeridinde açık deniz olması nedeniyle rip akıntısının yoğunlaştığını söyledi.

            Boğulma vakalarıyla sıklıkla karşılaştıklarını belirten Kaymakam Çelik, açıklamalarına şöyle devam etti: “2015 öncesi son 5 yılda 30 ölümlü vaka oldu. Bu yıl da maalesef 6 kişi boğularak can verdi. Ekiplerimizin müdahale edip kurtardığı vatandaş sayısı da 18. Biz de buradaki ölüm vakalarını minimize etmek amacıyla ilgili kurumların katıldığı bir toplantı düzenledik. Daha sonra aldığımız kararlar çerçevesinde valimizin de talimatıyla bugün burada vatandaşların yoğun şekilde denize girdiği Çevlik, Deniz Mahallesi ve Meydan'da 10 cankurtaran görevlendirildi. 3 tane de denizden müdahale için bot alındı. İnşallah bundan sonra istemediğimiz vakalar olmaz.

            Bizim görevimiz de bu olaylar olmadan önlemek. Bu tatbikatın da amacı böyle bir vaka gerçekleştiğinde olaya müdahale edecek arkadaşların teknik olarak kapasitesini arttırmak ve tecrübelerini geliştirmek.” dedi.

            Vatandaşların da rip akıntısı konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini kaydeden Kaymakam Çelik, akıntı olan bölgelerde suyun bulandığını sözlerine ekledi.

            AFAD İl Müdürü Aykut da rip akıntısının halk arasında yanlış bilindiğini anlattı. Rip akıntısının dibe çekmediğini, aksine denizin ortasına sürüklediğine dikkati çeken Aykut, şunları dile getirdi: “Vatandaşlarımızın rüzgarlı zamanlarda asla denize girmelerini istemiyoruz. Böyle durumlarda zaten suyun rengi farklılaşıyor. Şayet denize girip akıntıyla muhatap kalıyorlarsa yaptıkları en büyük yanlışlık, insan psikolojisi gereği direkt sahile doğru yüzmeye başlıyor. Asla yüzmesin, kendisini bir zaman suyun üzerinde tutarak dalgaya teslim etsin, dalga sakinleştikten sonra sağlı sollu yanlara yüzsün çünkü akıntı bunu içeriye çekiyor, alta değil, denizin ortasına doğru çekiyor.” dedi.

(Haber Merkezi)

MİLLETİMİZİN HİZMETKÂRIYIZ
MİLLETİMİZİN HİZMETKÂRIYIZ

MİLLETİMİZİN HİZMETKÂRIYIZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Hatay'ın ilk ve tek belediye internet televizyonu olan www.antakyabelediye.tv 'de, “Başkan Kimyeci ile Gündem Özel” programında Gazeteci Metin Dingil'in sorularını yanıtladı.

             Başkan Kimyeci gündeme ilişkin önemli açıklamalar yapmanın yanı sıra Antakya Belediyesi'nce yürütülen sosyal belediyecilik hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgiler sundu.

            Başkan Kimyeci yaptığı konuşmada “65 yaş ve üzeri büyüklerimize yönelik evde bakım ve evde temizlik hizmetimiz ile bir ilki gerçekleştirdik. Hizmetimiz kapsamında yaşlı vatandaşlarımızın kendi başlarına yapamayacakları ev işlerini oluşturduğumuz 20 kişilik ekibimiz ile her eve iki hanım personel göndermek sureti ile gerçekleştiriyoruz. Hizmet kapsamında evlerini temizlediğimiz değerli büyüklerimizin, çamaşırlarını yıkıyor, ütülüyor, varsa bahçelerini temizliyor, camlarını siliyor, sobalarını kış sonunda kaldırıp, kışa girişte yeniden kuruyoruz. Antakya Belediyesi olarak 95 mahallemizin tamamına yayma noktasında çalışmalar yürüttüğümüz projemiz kapsamında bu güne dek yaklaşık 350 vatandaşımıza hizmet verdik.” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, eğitim ve öğretime verdikleri önem doğrultusunda öğrencilere ücretsiz kurs imkânı sağladıklarını ifade ettiği konuşmasının devamında, kurs döneminde 3. Etap çalışmalarına başladıklarını dile getirdi. Hizmet hakkında ayrıntılı bilgiler veren Başkan Kimyeci şunları kaydetti; “ Antakya Belediyesi olarak eğitim ve öğretime verdiğimiz önem doğrultusunda TEOG, YGS, YDS sınavlarına hazırlanan ve 4. sınıftan 5. sınıfa geçen öğrencilerimize ücretsiz kurs imkânları sunuyoruz. Ayrıca 18-30 yaş arası vatandaşlarımıza yine ücretsiz İngilizce kursları veriyoruz. 3000 öğrenci kapasiteli eğitim ve okuma binamızda 22 uzman öğretmen ve 16 yardımcı personelimiz ücretsiz servis marifeti ile taşıdığımız öğrencilerimize en iyi eğitimi veriyorlar. Geçtiğimiz dönem sınavlarında yüzde seksenin üzerine başarı gösteren öğrencilerimizi görmek bizler için yaptığımız işin güzelliğinin adeta bir ispatıdır.

            Kardeşinle, Sevgiyle Paylaş projesi ile hayırseverlerimiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız arasında adeta bir köprü olduk. Veren elin alan eli görmediği, alanın mahcup olmadan rahatlıkla ihtiyacı olan giysi, oyuncak, ayakkabı ve ev eşyalarına ulaşabildiği projemiz ile Antakya Belediyesi olarak bu hayra yalnızca vesile oluyoruz.

            Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve sağlıklı yaşamın spor ile olabileceği bilincini aşılamak amacıyla kurduğumuz Gençlik Spor Kulübümüz bünyesinde ücretsiz spor kursları vermeye devam ediyoruz. Bu kapsamda step, aerobik, fitness, plates, basketbol, yüzme, karate, muay thai, kick boks, wushu dallarında uzman eğitmenler eşliğinde farklı mahallelerimizde 9 ayrı spor salonumuzda 1000 den fazla vatandaşımıza kurs veriyoruz.” dedi.

EVLİLİK ÖNCESİ VE SONRASI AİLE DANIŞMANLIK HİZMETİ

            Antakya Belediyesi'nin sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamında evlilik öncesi ve sonrası aile danışmanlık hizmeti sunduklarını ifade eden Başkan Kimyeci bu kapsamda bu güne dek 487 aileye hizmet verdiklerini belirtti. Başkan Kimyeci konuşmasının devamında 60 çiftin bu hizmetten yararlandıktan sonra boşanmaktan vazgeçtiğini ifade etti.

CENAZE VE TAZİYE HİZMETLERİ

            Başkan Kimyeci vatandaşları acılı günlerinde de yalnız bırakmadıklarını ifade ettiği konuşmasının devamında; “Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımızı en acı günlerinde de yalnız bırakmayarak, taziye çadırlarını ihtiyaç duyulabilecek diğer eşyaları ile birlikte aynı gün içerisinde tahsis ediyoruz. Sosyal Belediyecilik hizmetlerimiz kapsamında cenaze sahiplerinin taziyelerini kolaylaştırmak amacıyla Antakya Belediyesi ekiplerimizce ücretsiz kurulan taziye çadırları, üç gün süre ile cenaze evi önünde hizmet veriyoruz. Cenaze sahiplerinden gelen talep doğrultusunda tahsis edilen taziye çadırlarında sandalye, masa, semaver, ses cihazı, seyyar kablo, aydınlatma kablosu, çay bardağı da hazır bulunuyor. Antakya Belediyesi şehrin dört köşesine sosyal belediyecilik hizmetleri götürmeye devam ediyor.” dedi.

(Haber Merkezi)

Depremde vatandaşlar sokağa döküldü
Depremde vatandaşlar sokağa döküldü

 Depremde vatandaşlar sokağa döküldüAkdeniz Mersin Körfezi açıklarında meydana gelen 5,0 şiddetindeki deprem Antakya'da hissedildi.

            Akdeniz Mersin Körfezi açıklarında 5.0 büyüklüğündeki depremin hissedildiği Antakya'da vatandaşlar gece saatlerinde sokaklara döküldü.

            Vatandaşlar uzun süre sokaklarda beklerken, ilk belirlemelere göre deprem, can kaybı ve yıkıma yol açmadı. Sarsıntıyla uykularından uyanan vatandaşlar büyük korku yaşadı. Sokağa çıkan vatandaşlar depremin büyük olmadığını öğrenince rahat bir nefes alırken Hatay'da herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.

            T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre saat 01.00'de merkez üssü Mersin Körfezi açıklarında 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Mersin, Adana, Hatay ve Gaziantep'te de hissedildi.

            Yer kabuğunun 22,2 km. altında gerçekleşen deprem sonrası AFAD Adana'nın yanı sıra çevre il ve ilçelerdeki birimlerle 3G, uydu ve telsiz haberleşmeleri yapılarak olumsuz herhangi bir ihbarın olmadığı tespit edildi.

(Haber Merkezi)

Kentsel dönüşüm başlıyor
Kentsel dönüşüm başlıyor

 Kentsel dönüşüm başlıyorÇevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye genelinde başlatmış olduğu ve deprem bölgelerinde risk taşıyan konutların yeniden inşa edilmesi üzerine hazırlanan “Kentsel Dönüşüm” projesi Antakya Belediyesi tarafından hayata geçiriliyor.

            Aylık olağan basın toplantısında konuşan Antakya Belediye Başkan İsmail Kimyeci, kentsel dönüşümde son aşamaya geldiklerini vurgulayarak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Antakya ilçemizde bulunan Emek ve Aksaray mahallelerini kapsayan 350 dönümlük bölge riskli alan ilan edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan verilen yetki ile Antakya ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu alanda kentsel dönüşüm sürecini başlattık.

            Kentsel dönüşüm ile Antakyamız içerisinde bulunan riskli alanlar yeniden yapılandırılacak. 350 bin m2 alandan oluşan Emek ve Aksaray mahallelerimizde başlattığımız Kentsel Dönüşüm Projemiz start aldı. 2015 yılı içerisinde kamulaştırma çalışmalarının tamamlanması amaçlanıştır. Kentsel Dönüşüm Projesinin, 2016 yılının ilk aylarında ilk kazması vurularak, kentsel dönüşüm Antakyamıza yeni bir çehre kazandıracaktır.” dedi

            Başkan Kimyeci Kentsel Dönüşüm çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini belirttiği konuşmasının devamında 2. etap çalışmalar olan eylem planının hazırlanması, nazım imar planı ve uygulama imar planı ön taslaklarının hazırlanması, kentsel tasarım projesinin (ön proje) hazırlanması ve matematiksel ve finansal modelinin oluşturulması aşamalarının da tamamlandığını ifade ederek, 1393 adet yıkılacak yapıda 3312 hak sahibini kapsayan projenin tüm hızıyla devam ettiğini dile getirdi.

(Haber: Hasan KAYA)

Elektrik kesintileri esnafı bezdirdi

Antakya merkezde sık sık yaşanan elektrik kesintilerine tepki gösteren esnaflar iş yapamadıklarını söyleyerek yaşadıkları sıkıntılara isyan etti.

            Antakya'nın en kalabalık çarşılarından biri olan Ayakkabıcılar Çarşısında, Tüccar Çarşısında, Uzunçarşıda ve diğer esnafın bulunduğu çarşılarda  gündüzleri yaşanan yüksek hava sıcaklıklarına elektriklerin de kesilmesiyle klimaların çalışmaması esnafı bitirme noktasına getirdi.

            Ayakkabıcılar Çarşısı Dernek Başkanı Ömer Gürbüz, çarşıda sık sık kesilen elektrikler nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını belirtti.

            Elektrik kesintilerinden dolayı iş yapamadıklarını dile getiren Gürbüz, yetkililerin bir an önce elektrik kesintilerine çare bulunmasını istedi. Tezgâhlarına gelen müşterilerin klimaların çalışmaması dolayısıyla aşırı sıcaktan dükkâna bile girmediklerine dikkat çeken Gürbüz, “Elektrik kesintileri aşırı sıcakların yaşandığı bugünlerde esnafı adeta isyan noktasına getirdi. TEDAŞ yetkililerine sesleniyoruz! Lütfen bu sorunu çözün.” dedi.

(Haber: Hasan KAYA)


1 saat, 40 dakika önce / 05.08.2015 11:44:30   

Suça sürüklenen çocuk sayısı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Güvenlik Birimine Gelen veya Getirilen Çocuklar 2014 verilerine göre % 6,2 arttı.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada suça sürüklenen çocuk sayısı 2014 yılında %1,8 arttığı belirtilerek şu bilgilere yer verildi: “Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk sayısı 2014 yılında, 2013 yılına göre %6,2 oranında artarak 290 414 oldu. Çocukların %57,5'inin 15-17 yaş grubunda, %24,5'inin 12-14 yaş grubunda, %17,9'unun ise 11 yaş ve altı çocuklar olduğu görüldü. Güvenlik birimine gelen veya getirilen çocukların 2014 yılında %68,3'ü erkek, %31,7'si ise kız çocuğu oldu.

            Güvenlik birimlerine kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiili işlediği iddiası ile yani suça sürüklenme nedeni ile gelen 117 bin 486 çocuğun %87,2'si erkek, %12,8'i ise kız çocuğu oldu. Hakkında kayıp müracaatı yapılıp daha sonra bulunan çocuk sayısı 2014 yılında, 2013 yılına göre %15,3 arttı, mağdur çocuk sayısında ise bu artış oranı %7,8 oldu. Çocukların 2014 yılında, %45,2'si mağdur, %40,5'i suça sürüklenme, %6,4'ü kayıp (bulunan), %3,5'i bilgisine başvurma ve %4,5'i de bu nedenlerin dışındaki nedenlerden dolayı güvenlik birimlerine geldi veya getirildi.

            Suça sürüklenme nedeni ile güvenlik birimlerine getirilen 117 bin 486 çocuktan 45 bin 211'ine yaralama suçu isnat edildi. Bu suçu 30 bin 498 çocuk ile hırsızlık, 8 bin 855 çocuk ile de uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak suçu izledi. Ayrıca, 4 391 çocuk tehdit, 4 bin 212 çocuk ise mala zarar verme suçu ile isnat edilerek güvenlik birimlerine getirildi.

            Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocukların %56,4'ü ailesine teslim edilirken, %34,7'si adli birimlere sevk edildi. Sosyal kuruma teslim edilen çocuk oranı ise %3,1 oldu. Ancak geliş nedeni suça sürüklenme olarak değerlendirildiğinde; çocukların %80,8'i adli birimlere sevk edilirken, %15,3'ü ailesine teslim edildi. Mağdur olarak gelen çocukların %87'si ailesine, %3,7'si sağlık kuruluşuna teslim edilirken, %3,3'ü adli birimlere sevk edildi.

Suça sürüklenip bağımlılık yapan madde kullanan çocukların %69,2'sinin sigara, %7,4'ünün sigara ve esrar, %5,9'unun esrar, %5,4'ünün de sigara ve alkol kullandığı görüldü. Güvenlik birimlerine mağdur olarak gelen 131 172 çocuğun %87,4'ü suç mağduru, %12,4'ü takibi gereken olay mağduru ve %0,2'si de kabahat mağduru oldu. Suç mağduru çocukların %55,6'sı erkek, %44,4'ü kız çocuğu oldu.

            Bu çocukların %64,6'sı yaralama, %9,7'si cinsel suçlar ve %7,8'i de aile düzenine karşı suçlardan mağdur oldu.” denildi.

(Haber Merkezi)


1 saat, 41 dakika önce / 05.08.2015 11:42:47   

Fırıncıların işi zor

Sıcaklığın 41 dereceyi gösterdiği bu günlerde mahalle fırınlarında çalışan fırıncıların işi oldukça zor.

            Geleneksel usullerle ekmek üretimi yapan mahalle fırınlarında çalışanlar, dışarıdaki sıcaklığa ek olarak fırının 200 derece sıcaklığının karşısında, ekmeğin pişmesini bekliyor.

            Fırıncılar bundan oldukça etkilenmelerine rağmen, vatandaşın birinci derecede ihtiyacı olan ekmeği üretiyorlar.

            Fırıncılar, her mesleğin zorlukları olduğu gibi fırıncılık mesleğinin de bu zorluklara katlanmak ve mesleğin icabını yerine getirmek durumunda olduklarını belirtti.

(Haber Merkezi)


1 saat, 42 dakika önce / 05.08.2015 11:42:15   

ANTAKYA BELEDİYESİ 264 İBADETHANEYİ TEMİZLİYOR

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehir genelinde bulunan 264 cami ve ibadethaneyi her hafta belirlenen program çerçevesinde temizleyerek vatandaşın hizmetine sunuyor.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada yürütülen hizmet hakkında şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi 95 mahallenin tamamına dört koldan hizmet götürmeye devam ediyor. Antakya'nın daha güzel, daha temiz bir şehir olması için gayretle çalışmalarını sürdüren Antakya Belediyesi, yol çalışmaları, park ve yeşil alan çalışmaları, sosyal belediyecilik hizmetleri, eğitime destek projeleri, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile vatandaşa her alanda hizmet ediyor.

            Bu hizmetler içerisinde en önemli ve kapsamlı olanlarından bir tanesi de temizlik çalışmaları. Antakya Belediyesi ekipleri temizlik çalışmaları kapsamında 95 mahallenin tamamında sorumluluk alanlarına giren 14 metre altındaki cadde ve sokakları süpürüyor, yıkıyor, yabani otlarını, molozlarını temizliyor.

            Ayrıca şehirde bulunan tüm cadde ve sokaklardaki çöp konteynerlerini her akşam 20.00-22.00 saatleri arasında tahliye ediyor.

            Antakya Belediyesi temizlik çalışmaları kapsamında sosyal belediyecilik anlayışı ile de bugüne dek vatandaşların kendi imkânları ile temizlemeye çalıştığı ibadethanelerin tamamını da her hafta belirlenen program ile kapsamlı temizliyor.

            Yürütülen hizmet kapsamında şehir genelinde bulunan 196 cami, 28 türbe ve ziyaret, 36 kuran kursu, 3 kilise ve 1 havra olmak üzere toplam 264 ibadethanenin halıları süpürülüyor, zeminleri yıkanıyor, camları siliniyor, bahçe ve peyzaj düzenlemeleri ile temizlikleri yapılıyor.” denildi.

(Haber Merkezi)


1 saat, 43 dakika önce / 05.08.2015 11:41:08   

Sıcaklarda anemi hastaları dikkatli olmalı

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı Burhan Kerimoğlu, son günlerde yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı orak hücre anemi hastalarını daha dikkatli olmaları yönünde uyardı.

            Orak hücre anemi hastalığında kansızlık ve tekrarlayan ağrı krizi atakları görülür diyen Kerimoğlu açıklamasında şu bilgilere yer verdi: “Hastalığın nedeni alyuvarlar içinde oksijeni akciğerden vücudun diğer bölümlerine taşıyan hemoglobinin yapısal bozukluğudur. Bu bozukluk alyuvarın şeklinin ve yapısının bozulmasına ve orak şeklini almasına yol açar, orak şeklini almış alyuvarın yaşam süresinin kısalması ise kansızlığın nedenini oluşturur. Alyuvarların oraklaşmasının başlıca nedenleri arasında ortamda yeterli miktarda oksijen bulunmaması, vücudun oksijen ihtiyacının artış göstermesi, çok aşırı sıcaklarda vücudun su kaybına uğraması ve kişinin yakalanmış olduğu enfeksiyonlar da hastalarda oraklaşmanın temel nedenleri arasında yer almaktadır. 

            Özellikle orak hücre anemi hastaları yaz aylarında iki önemli unsura dikkat etmelidirler; Bunlardan birincisi, rakımı yüksek olan yerlerde yani yayla alanların da yeteri miktarda oksijeni vücutlarına alamadıklarından oksijen azaldığından vücutlarına istenilen düzeyde oksijeni temin edemezler ve temin edemedikleri oksijen azlığından dolayı ise orak hücre anemi hastalarında oraklaşmaya sebep olur ve kanın damarlarda rahat hareket edememesinden dolayı ise hastaların ağrı krizi şiddetleri olduğundan fazla artış gösterir ve ağrı krizleri ağır bir tabloda seyredebilir, bu hastalarımız rakımı yüksek olan yerleri serinlemek  için tercih etmemeli ve bu konuda hassasiyet göstermelidirler.

            Orak hücre anemili hastaların yaz aylarında dikkat etmeleri gereken ikinci önemli unsur ise; çok aşırı sıcaklarda vücudun su kaybına uğramasından dolayı hastaların ağrı krizlerine yakalanma sıklığında önemli bir artış yaşanmaktadır, yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı normal insanlarda bile terlemeyle dışarı atılan su kaybının fazla yaşanmasından dolayı kişilerde halsizlik ve yorgunluk gözlenir iken vücuda alınan oksijen istenilen düzeyden azdır, kaldı ki orak hücre anemi hastaları bu olayı çok daha fazla yaşanmakla birlikte sıcaklarda vücudun aşırı su kaybetmesin kaynaklanan bu durum karşısında kan akışı yavaşlayarak, alyuvarların vücuda yeterince oksijeni taşıyamamasına sebep olmasından dolayı hareket halinde olan kanın yoğunlaşmasıyla birlikte dolaşım yavaşlar ve orak hücre anemi hastalarının ağrı krizlerini neredeyse kış aylarında olduğu gibi  bu aylarda da tetikleyerek çok sık hastalanmalarına sebep olmaktadır.

            Özellikle bu hastalıkların yoğun olarak görüldüğü illerin başında gelen Hatay, Adana ve Mersin gibi illerde yaşayan orak hücre anemi hastalarının gerekmedikçe sıcak havalarda dışarı çıkmamaları, güneşte kalmamaları, su kayıplarını önlemeleri, yorulmamaları ve en önemlisi ise gün içerisinde bol bol sıvı alarak kan dolaşımlarını rahatlatmalarının yanı sıra ağrı krizlerine girmemeleri için kendi yaşam standartlarını kendilerinin belirlemesi oldukça önem arz etmektedir” dedi.

(Haber Merkezi)


1 saat, 44 dakika önce / 05.08.2015 11:40:18   

120 çocuk sünnet ettirildi

15. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivali kapsamında 120 çocuk sünnet ettirildi. Dün gerçekleşen sünnet törenine Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan ve sünnet olan çocukların aileleri katıldı.

            Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan sünnet olan çocuklara şifalar dileyerek şu açıklamalarda bulundu: “15. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivalimiz programında sünnet şölenimiz devam ediyor.

            Sünnet şöleninde bu yıl 120 çocuğumuzu daha sünnet ettirdik. Sünnet olan çocuklarımıza acil şifalar diliyorum.” dedi.

(Haber Merkezi)


1 saat, 44 dakika önce / 05.08.2015 11:39:38   

Onarım çalışmaları sürüyor

Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin 95 mahallesinde parke döşenmemiş cadde ve sokak kalmayana dek yürüttükleri çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

            Antakya Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi ekipleri ihtiyaç doğrultusunda belirlenen program çerçevesinde hizmet götürdükleri mahallelerde parke döşeme, malzeme serme, parke onarımı, kaldırım ve bordür döşeme, yeni yol açma, asfalt yama ve yol genişletme çalışmaları sürdürüyor. Ekipler aynı zamanda Bağrıyanık, Kışlasaray ve çevre mahallerinde bulunan eski beton merdivenlerde de kapsamlı onarım çalışmalarını sürdürüyorlar.

            Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri yürütülen hizmet programı kapsamında bu hafta içerisinde Saraykent, Esentepe, Zülüflühan, Odabaşı, Altınçay, Narlıca ve Kanatlı mahallelerinde çalışmalarına devam ediyor.

            Açıklamada belirtilen mahallelerde yürütülen hizmetler ise şöyle sıralandı; Odabaşı Mahallesi parke döşeme öncesi malzeme serme. Saraykent Mahallesi parke döşeme. Saraykent Mahallesi yeni otogar arkası yeni imar yolu açma çalışması. Zülüflühan Mahallesi yol açma çalışması. Esentepe Mahallesi parke onarımı. Saraykent Mahallesi parke onarımı. Altınçay Mahallesi yeni kaldırım çalışması. Narlıca Mahallesi yeni imar yolu açma çalışması. Kanatlı Mahallesi asfalt yama.

            Açıklamaya göre bu hafta başlayan hizmetlerin yanı sıra çalışmaların devam ettiği mahalleler ise şöyle; Maraşboğazı Mahallesi parke döşeme, Odabaşı Mahallesi parke döşeme, Gülderen Mahallesi parke döşeme, Ekinci Mahallesi parke döşeme, Alaattin Mahallesi parke döşeme, Madenboyu Mahallesi parke döşeme, Gazi Mahallesi Sel sokak parke döşeme.

(Haber Merkezi)


1 saat, 45 dakika önce / 05.08.2015 11:39:06   

AŞIRI SICAKLARA DİKKAT!

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden aşırı sıcaklar nedeniyle vatandaşların zorunlu olmadıkça saat: 10.00 ile 16.00 arası dışarı çıkmamaları gerektiği belirtildi. Termometrelerin aşırı sıcakları gösterdiği yaz dönemi, gerekli önlemler alınmazsa hastalıklara davetiye çıkarıyor.

            Yetkililerden alınan bilgiye göre; “Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz.

            Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir.

            Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

            Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.

            Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.” denildi.

(Haber: Hasan KAYA)


1 saat, 49 dakika önce / 05.08.2015 11:35:26   

HBB, Arsuz'da köprü yapıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler Arsuz İlçesi'nde bulunan Zilli Deresi üzerine yapılacak olan köprünün temelini atacak.

            Daha önceden burada bulunan köprünün yoğun yağışlar nedeniyle 2012 yılında yıkılmasının ardından halkın ulaşımda rahatlığı için Büyükşehir Belediyesi yeni bir köprü inşa ediyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Ekipleri tarafından yapılacak köprünün 65 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde olması ve yaklaşık 4 ay gibi kısa bir zaman diliminin sonunda bitmesi planlanıyor.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılan köprü; Çengen, Madenli, Üçgüllük, Akçalı, Çetinlik, Gözcüler mahallelerine birbirine bağlayacak ve İskenderun-Arsuz karayoluna alternatif olan bir güzergah oluşturarak Arsuz halkının ulaşımını kolaylaştıracak.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın da katılacağı Zilli Deresi köprüsünün temel atma töreni 05 Temmuz Çarşamba günü saat 16:00'da Arsuz'da gerçekleşecek.

(Haber Merkezi)


1 saat, 51 dakika önce / 05.08.2015 11:33:35   

Dereceye girenlere ödülleri verildi

15. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivalimiz programı kapsamında mucitler yarışıyor yarışması yapıldı. Yayladağı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte dereceye girenlere çeyrek altın verildi.

            Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, yaptığı açıklamada genç mucitlere teşekkür ederek “15. Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivalimiz programında düzenlemiş olduğumuz mucitler yarışıyor yarışmamız yapıldı.

            Genç mucitlerimizin bu özverili çalışmalarından ötürü kendilerine teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.” dedi.

DERECEYE GİRENLER

            1. Furkan Karakuş (3 çeyrek altın)

            2. Kemal Kaklık (2 çeyrek altın)

            3. İbrahim Çin (1 çeyrek altın)

(Haber Merkezi)


1 saat, 51 dakika önce / 05.08.2015 11:32:41