......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 108966
YORUM MANŞET
ANTAKYA BELEDİYESİ KOŞMAYA BAŞLADI
ANTAKYA BELEDİYESİ KOŞMAYA BAŞLADI

 ANTAKYA BELEDİYESİ KOŞMAYA BAŞLADIAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin bir dizi görüşmeler yapmak üzere il dışına çıkması dolayısıyla bu göreve Başkanvekili olarak iki gün vekalet eden Meclis Üyesi Ömer Gürbüz, Antakya Belediyesi'nin artık koşmaya başladığını belirtti.

            Başkanvekili Ömer Gürbüz'ü Ayakkabıcılar Çarşısı esnaflarını temsilen dün ziyaret eden Mehmet Ali Yılmaz, Rasim Öztürk ve Ahmet Yılmaz, Gürbüz'e başarılı çalışmalarının devamını dilediler. Bu ziyarette Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Mursal ve gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'de hazır bulundu. 

            Gürbüz, çarşı esnafının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği sohbet esnasında yaptığı konuşmada Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin göreve seçildiği 8 ay önce belediyede herşeyin sıfırdan başladığını, yeni kurulan bir belediye olarak bu bebeğin önce emeklemeye, sonra yürümeye şimdi de koşmaya başladığına dikka çekerek şu açıklamada bulundu:

“Öncelikle Antakya'ya hizmet aşkıyla görev yapan Başkanımız İsmail Kimyeci'yi, meclis üyelerini ve belediye personelini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum. Antakya Belediyesi az süre içinde çok hizmetler yapmaya başladı.

            Bu arada çarşı esnafı dostlarımın ziyareti dolayısıyla çok mutlu oldum. Ben bu koltukta esnafım adına oturuyorum. Onların desteğiyle bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Ağaç dalıyla gürler misali, ağacın gövde-siyle, dallarıyla, yapraklarıyla bizler bir bütünüz. Her zaman birbirimizi destekledik ve sahip çıktık. Bizleri başarıya götüren en önemli etken birlik ve dayanışmamızdır” dedi.

            Çarşı esnaflarından Mehmet Ali Yılmaz, Rasim Öztürk ve Ahmet Yılmaz'da yaptıkları konuşmalarda; “Ömer Gürbüz içimizden çıkan, bizimle 30 yıllık çarşı esnafı olan bir dostumuzdur. Aynı zamanda Ayakkabıcılar Çarşısı Güzelleştirme Dernek Başkanımızdır. Çarşı'da büyüğüne saygı, küçüğüne sevgi gösteren Gürbüz'ün meclis üyeliğinden ve başkanvekillliğinden çarşı esnafı olarak onur duyuyoruz.

            Çarşı dernek başkanlığı döneminde hep ilkleri gerçekleştirdi. Çarşımıza her türlü güzelliği kazandırdı. Fakir babasıdır, onun öncülüğünde özel dini gecelerde yemek düzenleyerek tüm esnafa ikramlarımız olmuştur. Anons sistemini çarşımıza getirmiştir. Kişiler arasında arabulucu, uzlaştırıcı yönü ile birlik ve dayanışmamızı arttırmıştır. İş hayatında olduğu gibi siyasette de başarılı bir arkadaşımızdır. Başta İsmail Kimyeci olmak üzere Ömer Gürbüz ve tüm belediye ekibine hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dediler.

            Sıcak ve samimi ortamda geçen ziyaretin ardından Antakya Belediye Başkanvekili Ömer Gürbüz, konuklarını belediye çıkışında uğurladı.

ANTAKYA'NIN DÜNYAYA ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUZ
ANTAKYA'NIN DÜNYAYA ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUZ

 ANTAKYA'NIN DÜNYAYA ÖRNEK OLMASINI DİLİYORUZAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Sky 360 televizyon kanalında yayınlanan 'Yerel Gündem'adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

            Sunucu Yeliz Güler'in Antakya'nın tarihi, turistik, ekonomik ve belediyecilik yönünde sorduğu sorulara geniş kapsamlı yanıtlar veren Başkan Kimyeci, izleyicileri medeniyetler beşiği Antakya'ya davet etmeyi de ihmal etmedi. Programda aynı zamanda Antakya'nın tarihi ve turistik yerleri ile Antakya Belediyesi icraatları izleyicilere sunuldu.

            Başkan Kimyeci canlı olarak yayınlanan programda siyasi hayatını anlatarak başlarken, 30 Mart 2014 tarihinde Belediye Başkanı olarak seçildiği için de Antakya halkına teşekkürlerini iletti. Başkan Kimyeci görev süreci ile ilgili şunları kaydetti; “Göreve geldiğimiz ilk gün hizmete başladık. Bize tahsis edilen 8 odalı bir belediye binasını kullanarak 3 ay vatandaşlarımıza hizmet ettik. Bu çalışma sürecine başlarken ilk hedefimiz verimli hizmet sağlayabileceğimiz bir hizmet binası oluşturmaktı. Üç ayın sonunda 45 günlük bir sürede yeni hizmet binamızın tamamını revize ederek hizmete orada devam etmeye başladık. Amaç çok hızlı ve etkin hizmet etmekti. Bunu en iyi şekilde karşılayarak hayata geçirdik.

            İlklerin şehri olan Antakya'mızı öne çıkarmaya çalışıyoruz. İlk mağara kilisesi ve ilk hac merkezi olan St. Pierre ilk Hristiyan kelimesinin kullanıldığı yer. Anadolu'nun ilk camisi Habib-i Neccar yine Antakya'da. Kuran-ı Kerim'de Yasin suresinde de Habib-i Neccar'dan bahsedilir. Şehrimiz bunlarla ilkleri bünyesinde içeriyor. Havramızın öyle bir özelliği var ki tarihi bir Antakya evi içerisinde kurulu, içinde ceylan derisi üzerine yazılmış 500 yıllık bir Tevrat bulunuyor. Katolik kilisemiz ise bir cami ile duvar duvara.

            Bu örnek bir farklılık. Dünyaya örnek olmasını arzu ediyoruz. Antakya yüreğinde toprak vatan sevgisi olan insanların özellikle bir arada hoşgörü içerisinde yaşadığı bir yer.

            Barışın hoşgörünün ve insan sevgisinin hasretle arandığı dönemde şehrimizde bunu bulmak mümkün. Bu güzellikler bütün dünya tarafından örnek alınmalı. Bütün bu yaşanan güzelliklerin dünyanın örnek alması için Antakya'mıza gelmesi için herkesi davet ediyoruz.

            Antakya tarihi ve antik bir şehir. Bu güzide şehrin temiz olması için Antakya Belediyesi olarak çalışıyoruz. Şehrimizin tüm ibadethanelerini yapılan protokoller doğrultusunda temizliyor, bahçe ve peyzaj düzenlemeleri ile güzelleştiriyoruz. Bunların yanı sıra ana arterlerde ve büyük caddelerimizde gece yıkamaları yaparak, pırıl pırıl bir Antakya için hizmet veriyoruz. Bunların yanı sıra kentimize katacağımız iki mesire alanımız da bahar aylarında vatandaşlarımızın hizmetine girmiş olacak.

            95 park bulunan şehrimize 4 yeni park daha kattık. Ayrıca 10 parkı baştan aşağı revize ederek ayağa kaldırdık. Şehir genelinde ihtiyaç görülen tüm parklarımızda revize çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

            Hatay yemeklerini yakinen tanıyan programın sunucusu Yeliz Güler'e Akdeniz Mutfak Günleri etkinliğinden ve bu etkinlik sayesinde Hatay'ın tanıtılan değerlerinden de bahseden Başkan Kimyeci, bu tarz organizasyonların Antakya'ya değer kattığını ifade etti.

            Başkan Kimyeci programın sonunda, Antakya'nın çok önemli bir şehir olduğunu ve yerli yabancı herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini bir kez daha ifade ederken, programa emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

(Haber Markezi)

Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adayı Hüseyin Şahbaz, Yorum'a yaptığı ziyarette konuştu:
Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adayı Hüseyin Şahbaz, Yorum'a yaptığı ziyarette konuştu:

 Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adayı Hüseyin Şahbaz, Yorum'a yaptığı ziyarette konuştu:AMACIM; ÇİFTÇİLERİMİZE EN İYİ HİZMETİ VERMEKTİR

            Reyhanlı Ziraat Odası Başkan adaylığını açıklayan ilimizin tanınmış ismi Hüseyin Şahbaz, amacının bilgi-tecrübe-donanımı ile çiftçi dostlarına en iyi hizmeti vermek olduğunu belirtti.

            Aynı zamanda Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanı olan Hüseyin Şahbaz, dün Yorum Gazetesi yönetimevini ziyaret ederek gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'le görüşerek hedeflerini ve projelerini açıkladı.

            1980 yılından bugüne 34 yıllık çiftçi olarak bu camianın içinde olduğunu, Reyhanlı Ziraat Odasında değişim zamanı geldiğini vurgulayan Şahbaz, sohbet esnasında şu açıklamalara yer verdi:

“1992-2007 yılları arasında Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifinde 2. Başkanlık, iki dönem Reyhanlıspor Kulübü Başkanlığı, 3.ligde Antakyaspor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulundum. 2007'den bu yana da Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Başkanlığı görevini yapmaktayım.

            Bu görevlerim esnasında edindiğim bilgi-tecrübe-donanımla içinde bulunduğum çiftçi camiasına en iyi hizmeti vermek istiyorum.

            Ziraatle iştigal eden Reyhanlılı çift-çilerimize, gerek bina gerekse idari personel olarak daima çiftçimize en iyi imkanları sunmak gerekir.

            Tarım teknolojisini yakından takip ederek, Odamız bünyesinde Ziraat Mühendisi istihdam ederek, Toprak tahlil laboratuvarı kurarak günümüz koşullarına uygun bir ortam hazırlayacağız.

            Ziraat Odasını Hükümet ve bürokrasi ile barışık olarak yönetirken aynı zamanda çiftçimizin haklarını savunma noktasında dikduruş sergileyeceğiz. Mülki amirlerle, Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım İlçe Müdürlüğü, 32 mahalle muhtarı ile diyalog içinde olup Reyhanlı çiftçisiyle Ziraat Odasını hep birlikte yöneteceğiz” dedi.

            Ocak 2015 tarihinde yapılacak Reyhanlı Ziraat Odası kongresinde Başkan adayı olan Hüseyin Şahbaz, son olarak 32 muhtarın büyük çoğunluğunun adaylığına destek verdiğine dikkat çekerek, muhtarları ve çiftçi dostlarını yapacağı hizmetlerle mahcup etmeyeceğine inandığını söyledi.

(Yorum Haber Merkezi)

Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör
Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör

 Öğretmen, bilgiyi medeniyete dönüştüren aktör 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Antakya Kültür Merkezi'nde Hatay Valisi Ercan Topaca'nın katılımı ile etkinlik gerçekleştirildi.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte emekli öğretmenler adına konuşmalar yapılırken, öğretmenliğe yeni adım atan öğretmen adayları da yemin etti.

            Antakya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün Türk Milli Eğitimi'ne, öğretmenlere, öğrencilere hayırlar getirmesini, öğretmenlerin hizmetlerine olumlu katkılar sağlamasını dileyerek “Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            Bir ülke için en doğru ve en iyi şekilde yapılması gereken işlerin başında eğitim geliyor diyen Vali Topaca şu açıklamalarda bulundu: “Eğitimin sağlıklı bir şekilde yapamıyorsanız o memlekette gelişmeyi sağlamak, refah düzeyini artırmak insanları mutlu şekilde yaşatmak mümkün değil. Onun için bütün dünyada eğitimi en güzel şekilde yapmak amacıyla birçok çalışma yapıldı. Bizim ülkemizde de en büyük ordumuz eğitim ordumuz. Devletimiz bütçesinden en büyük kaynağı artık eğitime ayırıyor. Ama genç bir nüfusuz, zengin insan kaynağı olan bir milletiz. Bu kaynağı en iyi güzel değerlendirebilmek için hepimizin üzerine düşen birçok görevler var. Öğretmenin en iyi şekilde yetişmesi gerekiyor. Öğretmenler iyi yetişmemişse 25 milyon genç de iyi yetişmemiş demektir. Onun için devletimiz öğretmenlerin her türlü imkanını artırabilmek için, onları daha sağlıklı ortamda çocuklarla buluşmasını sağlamak için, sosyal hayatta ki prestijini artırmak için çalışıyor. Hiç durmadan okullar, derslikler yapılıyor. Bütçemizden çok büyük kaynakları eğitime aktarıyoruz. Milletimizin, ülkemizin geleceği, hedef olarak koyduğumuz 500 milyar dolar ihracat ve kişi başı 25 bin dolar gelir seviyesine ulaşmak bu sıralardan geçiyor. Bunun için devletimiz varını yoğunu seferber etti.

            Öğretmenlik sadece saf bilgiyi çocuklara aktaran kişi değildir.  Öğretmen aynı zaman da sevgiyi, hikmeti, irfanı eşdeğerde aynı anda öğrencilerine aktaran kişidir. Bilgiye erişmek artık çok zor değil. Öğretmen, bilgiyi medeniyete ve kültüre dönüştüren aktördür” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdür Kemal Karahan ise resmi ve özel okul olmak üzere toplam 1.178 eğitim öğretim kurumu olduğunu buna istinaden 382.453 öğrenci olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:  “Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Artık çocuklar okuma yazma bilmeden bilgisayar kullanmayı öğreniyorlar.  Bu nedenle bakanlığımız davranışçı bir eğitim yaklaşımından yapılandırmacı bir eğitim yaklaşımına geçerek çağın gereğine uymuştur. Artık öğretmenlerimiz öğrencilerimize bilgiye ulaşmada rehberlik yapıyor ve bilgiyi kullanmayı öğretiyorlar. Her ne kadar Google her şeyi bilse de hiçbir zaman öğretmenin sınıftaki sesi, nefesi, insani sıcaklığı ve alın terinin rol modelliğinin yerini alamayacaktır” dedi.

            Konuşmaların ardından mesleğini başarı ile tamamlayarak emekli olmuş öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

 (Haber Merkezi)

MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ
MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZ

 MESCİD-İ AKSA'NIN İŞGALİ KABUL EDİLEMEZAGD öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarından ortak tepki
Antakya Vali Ürgen Alanında buluşan yüzlerce kişi “Katil İsrail Filistinden defol” sloganı ile İsrail'i kınadı.

            Bir süre önce İsrail askerlerinin Kudüs'te Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girerek kutsal mekanı kirletmeleri ve Kuran-ı Kerimleri yere atmalarına bir tepkide Antakya'da sivil toplum kuruluşlarından geldi.

            Cumartesi günü Vali Ürgen Alanında Anadolu Gençlik Derneği Antakya Şubesi önderliğinde toplanan yüzlerce kişi sloganlarla İsrail'i kınadılar, Filistin'e destek verdiler.

            Düzenlenen toplantıya katılan kadınlı-erkekli- çocuklu kalabalık “Müslüman uyuma Mescidine sahip çık” sloganı yanında tekbirler getirerek Filistinin yanında olduklarını gösterdiler.

            Anadolu Gençlik Derneği, Saadet Partisi, İlim Yayma Cemiyeti, Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube, Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube, Öğder, Din-Bir-Der, Yardımeli Derneği, Nehir Derneği, Ensar Vakfı'nın destek verdiği basın açıklamasını okuyan AGD Şube Başkanı Mehmet İncecik şu açıklamada bulundu:  “İslam coğrafyasındaki terör olaylarının her birinde parmağı olan işgalci İsrail Müslümanları kışkırtmaya yönelik aşağılık davranışlarına devam ediyor. Maalesef uluslararası camiada devlet vasfı taşıyan ve gerçekte bir terör örgütü gibi davranan İsrail'in silahlı unsurları ayaklarındaki kirli postallarla Mescid-i Aksa'ya girdiler. Aynı kirli postallarla Kıble Camii'nin içinde terör estiren bu silahlı unsurlar camide bulunan Kur'an-ı Kerimleri yerlere attılar, üzerlerinde gezindiler. Cami içindeki Müslümanları tartakladılar.  Dışarıda olayları protesto eden Müslümanların üzerine ses bombası, gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdılar. Çıkan çatışmada birçok kardeşimiz yaralandı.

            Terör örgütü İsrail'in yaklaşık bir haftadır Mescid-i Aksa ile ilgili kışkırtmaya yönelik yaklaşımlarının Filistin'de kan dökmeye yönelik bir çaba olduğu aşikârdır. İsrail küstahca tüm kutsal değerlerimize saldırarak Filistinli Müslümanları çileden çıkarmaktadır. Terör örgütü İsrail'in ve aynı örgütün silahlı unsurlarının bu çirkeflileri kabul edilebilir değildir. İsrail sadece Müslümanlar için değil, insanlıktan nasibini almış herkes için bir beladır.

            Siyonist İsrail'in bu küstahca davranışlarının kaynağı Batı'dan aldığı cesarettir. Birleşmiş Milletler, NATO, ABD ve Avrupa Birliği İsrail'in her sapkınlığına el altından ya da açıktan deste olmaktadır. İslam coğrafyasının parçalanmışlığı, başta Türkiye olmak üzere İslam Ülkelerindeki hükümetlerin Batı ile olan ilişkileri İsrail'i cesaretlendirmektedir. Şunu tüm dünya bilmeli ki Müslümanların Yahudi düşmanlığı yoktur. Ancak işgalci İsrail'in varlığı ve sapkın Siyonizm düşüncesi kabul edilemez.

            Terör örgütü İsrail var olduğu müddetçe bu coğrafyanın barış ve huzura kavuşması mümkün değildir.Bölgedeki etnik kavgaların, mezhep savaşlarının ve de tüm terör olaylarının kışkırtıcısı İsrail'dir. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın işgali kabul edilemez. İsra ve Mirac'ın şehri Kudüs'ün işgali kabul edilemez. Etrafı bereketlendirilmiş ve mübarek kılınmış Filistin topraklarının işgali kabul edilemez.

            Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail'in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır. Bir ırkın üstünlüğünü ve seçilmişliğini iddia eden Siyonizm'in insanlığa getireceği ancak ve ancak köle düzenidir. Bölgeye barış ve huzurun gelmesinin tek yolu Kudüs'ün tekrar Müslümanlarca idare olunmasından geçmektedir. Hazreti Davut'un Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir.

            Hazreti Süleyman'ın Kudüs'e hâkimiyeti insanlığa saadet getirmiştir. Hazreti Ömer Kudüs'ü fethetmiş ve oradaki tüm insanların can ve mal emniyeti sağlamış, bölgeye huzur ve saadet getirmiştir.

            Burada yaptığımız bu açıklama ile tüm dünyaya Kudüs'ün sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Bu açıklama ile tüm dünyaya Filistin halkının sahipsiz olmadığını beyan etmiş oluyoruz. Terör örgütü İsrail'in Kudüs'ten ve işgal ettiği topraklardan sökülüp atılacağı günler çok yakındır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.” dedi.

(Yorum Haber Merkezi)

ANTAKYA BELEDİYESİ KOŞMAYA BAŞLADI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin bir dizi görüşmeler yapmak üzere il dışına çıkması dolayısıyla bu göreve Başkanvekili olarak iki gün vekalet eden Meclis Üyesi Ömer Gürbüz, Antakya Belediyesi'nin artık koşmaya başladığını belirtti.

            Başkanvekili Ömer Gürbüz'ü Ayakkabıcılar Çarşısı esnaflarını temsilen dün ziyaret eden Mehmet Ali Yılmaz, Rasim Öztürk ve Ahmet Yılmaz, Gürbüz'e başarılı çalışmalarının devamını dilediler. Bu ziyarette Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Mursal ve gazetemiz sahibi Sadullah Ergin'de hazır bulundu. 

            Gürbüz, çarşı esnafının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği sohbet esnasında yaptığı konuşmada Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'nin göreve seçildiği 8 ay önce belediyede herşeyin sıfırdan başladığını, yeni kurulan bir belediye olarak bu bebeğin önce emeklemeye, sonra yürümeye şimdi de koşmaya başladığına dikka çekerek şu açıklamada bulundu:

“Öncelikle Antakya'ya hizmet aşkıyla görev yapan Başkanımız İsmail Kimyeci'yi, meclis üyelerini ve belediye personelini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum. Antakya Belediyesi az süre içinde çok hizmetler yapmaya başladı.

            Bu arada çarşı esnafı dostlarımın ziyareti dolayısıyla çok mutlu oldum. Ben bu koltukta esnafım adına oturuyorum. Onların desteğiyle bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Ağaç dalıyla gürler misali, ağacın gövde-siyle, dallarıyla, yapraklarıyla bizler bir bütünüz. Her zaman birbirimizi destekledik ve sahip çıktık. Bizleri başarıya götüren en önemli etken birlik ve dayanışmamızdır” dedi.

            Çarşı esnaflarından Mehmet Ali Yılmaz, Rasim Öztürk ve Ahmet Yılmaz'da yaptıkları konuşmalarda; “Ömer Gürbüz içimizden çıkan, bizimle 30 yıllık çarşı esnafı olan bir dostumuzdur. Aynı zamanda Ayakkabıcılar Çarşısı Güzelleştirme Dernek Başkanımızdır. Çarşı'da büyüğüne saygı, küçüğüne sevgi gösteren Gürbüz'ün meclis üyeliğinden ve başkanvekillliğinden çarşı esnafı olarak onur duyuyoruz.

            Çarşı dernek başkanlığı döneminde hep ilkleri gerçekleştirdi. Çarşımıza her türlü güzelliği kazandırdı. Fakir babasıdır, onun öncülüğünde özel dini gecelerde yemek düzenleyerek tüm esnafa ikramlarımız olmuştur. Anons sistemini çarşımıza getirmiştir. Kişiler arasında arabulucu, uzlaştırıcı yönü ile birlik ve dayanışmamızı arttırmıştır. İş hayatında olduğu gibi siyasette de başarılı bir arkadaşımızdır. Başta İsmail Kimyeci olmak üzere Ömer Gürbüz ve tüm belediye ekibine hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dediler.

            Sıcak ve samimi ortamda geçen ziyaretin ardından Antakya Belediye Başkanvekili Ömer Gürbüz, konuklarını belediye çıkışında uğurladı.


14 saat, 48 dakika önce / 28.11.2014 11:02:12   

YAPILANDIRMADA SON GÜN 1 ARALIK

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) geçmiş döneme ait Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla yapılandırma getirdi.

            Büyükşehir Belediyesi tarafından 6522 sayılı kanuna istinaden yürürlüğe giren ve 1 Aralık 2014'te sona erecek olan yapılandırma sayesinde Emlak ve Çevre Temizlik borçlarının ceza ve faizleri silinerek yeniden yapılandırılacak. Vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlayan bu uygulamada borç ve faizlerin silinerek yapılandırılmasının yanı sıra, vatandaşlar borçlarını taksitlendirerek ödeyebilecek.

            Hatay Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşların 1 Aralık 2014 tarihinden önce şahsen Büyükşehir Belediye'sine müracaat etmeleri gerektiği bildirildi.

(Haber Merkezi)


14 saat, 49 dakika önce / 28.11.2014 11:01:19   

Cadde ve sokaklarda toplu temizlik

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri pırıl pırıl bir Antakya için gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürerek belirlenen periyodik program kapsamında 95 mahallede bulunan cadde ve sokaklarda toplu temizlik çalışması gerçekleştirmeye devam ediyor.

            Antakya Belediyesinden yapılan açıklamaya göre ekipler, şehir genelinde yaptığı çalışmaların yanı sıra her hafta bazı bölgeleri pilot bölge olarak seçip ara caddeler, sokaklar ve yeşil alanlarda toplu temizlik çalışması gerçekleştiriyor. Ayrıca önceden belirlenen güzergâh üzerinde bulunan park ve bahçelerin temizliği de yapılıyor.

            Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada son iki günde gerçekleştirilen hizmetler şöyle sıralandı; Antakya ilçesi genelinde, muhtelif yerlerde temizlik ve çöp toplama işlemleri gerçekleştirildi. Demirköprü Mahallesi'ndeki Yeni Cami'nin; Avsuyu Mahallesi'ndeki Ulu Cami'nin; Aşağıoba Mahallesi'ndeki Beysun Cami'nin, Mahalle Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı. Antakya merkezde bulunan İmam Hatip Lisesi'nin içindeki mescidin, Durmuş Debbo Cami'nin ve Gazanfer Altuğ Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı.  Küçükdalyan Mahallesi'ndeki Yeni Müze'ye giden yol üzerinde temizlik çalışması yapıldı. Süreyya Halefoğlu Caddesi'ndeki St. Pierre Kilisesi'ne giden yol üzerinde temizlik çalışması yapıldı.

            Ayşe Fitnat Hanım Caddesi'nin başlangıcında 75. Yıl Bulvarı'ndaki kavşağa kadar olan bölümde temizlik çalışması yapıldı. Saraykent Mahallesi'ndeki Ali Kavak Sitesi'nin arka tarafında bulunan Miraç Cami'nin yanında ve Ali Kavak Okulu'nun civarında bulunan çöp ve moloz yığınları kaldırıldı. Akcurun Mahallesi'ndeki kanal çalışması sonrası temizlik ve yıkama çalışmaları yapıldı.

            Maşuklu Mahallesi'ndeki İlköğretim Okulu'nun çevresinde, sağlık ocağının çevresinde ve Nergis sokaklarda temizlik çalışmaları yapıldı. Alazi, Üçgedik, Büyükdalyan, Hasanlı ve Anayazı mahallelerinde kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Antakya merkezde Habib-i Neccar Kuran Kursu'nun, Devruz Cami'nin, Nakip Cami'nin, Sermaye Cami'nin ve Osmaniye Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı.

            Bohşin Mahallesi'ndeki Yeni Cami'nin, Güleryüz Cami'nin ve Mahalle Cami'nin; Apaydın Mahallesi'ndeki Yeni Cami'nin ve Merkez Cami'nin yıkama ve temizlik çalışmaları yapıldı. Büyük süpürge aracı ile Narlıca ve Avsuyu mahallelerinde süpürge çalışmaları yaptı. Küçük süpürge aracı ile Akasya 120. Sokak'ta, St. Pierre Kilisesi'nin kavşağında, Yeni Müze'nin önünde, Hatayspor Tesisleri'ne giden yolda ve Yüzbaşı Asım Caddesi'nin üzerinde süpürge çalışmaları yaptı. Yeşilova mahallesinde temizlik çalışmaları yapıldı. Akasya mahallesinde ve otogar civarında kapsamlı temizlik çalışmaları yapıldı. Esenlik mahallesinde bulunan hurda araç kaldırılarak, bulunduğu bölgede yıkama çalışmaları yapıldı.

 

(Haber Merkezi)


14 saat, 50 dakika önce / 28.11.2014 10:59:57   

HBB KENDİNİ ANLATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) tarafından Dörtyol ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odalarında düzenlenen toplantıda Büyükşehir Belediye Yasası ve bu yasayla birlikte Hatay'ın altyapı, üstyapı, sosyal ve kültürel yönden nasıl kazanımlar elde edeceği anlatıldı.

           Düzenlenen programa HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Genel Sekreteri Remzi Oğuz Yılmaz, Hatay Su ve Kanalizasyon İşleri (HATSU) Genel Müdürü İsameddin Çeker, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Cemal Talay, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, çok sayıda iş adamı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

            Açılış konuşmasını yapan Başkan Savaş, toplantıların amacının Büyükşehir Belediyesini Hataylılara anlatmak olduğunu söyledi. Yeni büyükşehir yasasıyla ilçe belediyelerinin, il özel İdaresinin ve eski köy hizmetlerinin yaptığı işlerin Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğini hatırlatan Savaş; “Biz hemşerilerimizi ve iş adamlarımızı hizmet ortağı olarak görüyoruz. Özellik bu bölgede yapacağımız yatırımları da hizmetleri de birlikte yapalım istiyoruz.

            Düzenlediğimiz bu toplantılar ile Dörtyol, Erzin, Payas, Arsuz, İskenderun, Belen'i buluşturalım istiyoruz. Bunun yanında esnafımızı, esnaf temsilcilerimizi, oda başkanlarımızı, iş adamlarımızı buluşturalım istiyoruz” dedi.

            Başkan Lütfü Savaş'ın yaptığı konuşma sonrasında slaytlı sunum eşliğinde Büyükşehir Belediye Yasası'nı ve Hatay'ın neler kazanacağını anlatan Genel Sekreter Remzi Oğuz Yılmaz, yoğun nüfuslu olan Hatay'da Büyükşehir Belediyesi'ne büyük ve önemli görevler düştüğünü belirtti.

            Yasayla birlikte, vergi ve su ücretleri yönünden sağladığı avantajları anlatan Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu; “Büyükşehir yasası ile tüzel kişiliği kaldırılan köylerde; emlak vergisi kanununa göre binalarda, arazilerde, meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki, arsalarda binde üç olan emlak vergileri 5 yıl süreyle alınmayacak. Bunun yanında Belediye Gelir Kanunu uyarınca alınması gereken, ilan ve reklam vergisi, eğlence vergisi, elektrik ve hava gazı, tüketim, çevre ve temizlik vergileri 5 yıl süreyle alınmayacak. Yine Gelir Kanunları çerçevesinde olan işgal harcı, tatil günlerinde çalışma ruhsatı, iş yeri açma izni harcı, yapı kullanma izni harcı, kayıt ve suret harcı, parselasyon ifraz ve tevhit harcı, plan ve proje tasdik harcı 5 yıl süreyle alınmayacak.”

            Yol harcamalarına, kanalizasyon ve su tesisi harcamalarına, katılma payının 5 yıl süreyle alınmayacağı hatırlayan Yılmaz,  içme ve kullanma suları için alınacak olan ücretin en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde belirleneceği hükmü getirildiğini aktardı.

            Sunumun sonunda Başkan Savaş ve Genel Sekreter Yılmaz vatandaşların ve iş adamlarının sorularını yanıtladı.

(Haber Merkezi)


14 saat, 52 dakika önce / 28.11.2014 10:58:26   

İş arama sitesi devreye girdi

Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan işsizliğe çözüm, iş arayanlara eleman temin etmek maksadıyla kurulan yeni site, internette devreye girdi.

            Türkiye'de birçok iş arama ve kariyer sitesi mevcut durumda isara.gen.tr tüm bu sitelerdeki ilanları tek çatı altında toplayıp ziyaretçilerine ücretsiz olarak sunuyor. İster il bazında arama, isterseniz kategori bazlı arama yapabileceğiniz sitede hali hazırda 11.000 + sayfa mevcut.

            Listelenen ilanların detayına kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz isara.gen.tr, ilan başvuru aşamasında da sizi ilan hangi sitede yer alıyorsa oraya yönlendiriyor. Kullanıcı dostu mobil uyumlu bir tasarıma sahip olan sitede, akıllı telefon ve tabletler üzerinden de arama yapmak ve ilana ulaşmak mümkün.

            Hataylı Girişimci ve Web geliştiricisi Ömer F. Doğan tarafından hayata geçirilen proje, özellikleri sayesinde kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabilir. Yeni özelliklerinde yakın zamanda sisteme dahil olacak.

(Haber Merkezi)


14 saat, 53 dakika önce / 28.11.2014 10:57:41   

İSGİAD yönetiminden Topaca'ya ziyaret

Hatay Valisi Ercan Topaca, İskenderun Genç İşadamları Derneği (İSGİAD) Başkanı Gökhan Gökten ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

            Toplantıda konuşan Vali Topaca, genç işadamlarının farklı alanlardaki faaliyetlerinin ilimizin ve ülkemizin ekonomisine katkı sunduğunu ifade ederek, “İskenderun'daki genç işadamları olarak her alanda faaliyette bulunuyorsunuz, üretim yapıyorsunuz. Hepinize teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.” diye konuştu.

            Genç İşadamları Derneği Başkanı Gökhan Gökten de kabullerinden dolayı Vali Topaca'ya teşekkür ederek derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

(Haber Merkezi)


14 saat, 53 dakika önce / 28.11.2014 10:57:12   

Umut tacirliği yapanlara fırsat vermeyeceğiz

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 26 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandığını belirtti.

            Tüm sağlık çalışanları kendileri için lisans tamamlamanın hayata geçmesini beklerken, Bakanlığın protokol yapmak yerine gerek olmamasına rağmen yasaya lisans tamamlamayı koyması icraat yerine ipe un sermekten başka bir anlama gelmemektedir diyen Şahin “Umut tacirliği yapanlara da fırsat vermeyeceğimizi de ifade etmek istiyoruz” dedi.

            Şahin yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Lisans tamamlama bu düzenleme ile bir kanuna girmiştir. Fakat lisans tamamlamanın kanunda yer alması ile lisans tamamlamanın hayata geçirilmesi ve sağlık çalışanlarının lisans tamamlamaya başlayacak olması aynı anlama gelmemektedir.

            Ortada kanuni bir boşluk veya "Sağlık çalışanları lisans tamamlama yapamaz" diye bir kanunu düzenleme yoktur ki lisans tamamlamanın kanunda yer alması demek lisans tamamlamanın önündeki engeller kalktı anlamına gelsin.

            Burada önemli olan ve işin can alıcı noktası Sağlık Bakanlığı ile YÖK'ün anlaşması ve belirlenecek üniversitelerle Bakanlığın protokol yapıp lisans tamamlamanın hayata geçirilmesidir.

            Tüm sağlık çalışanları kendileri için lisans tamamlamanın hayata geçmesini beklerken Bakanlığın protokol yapmak yerine gerek olmamasına rağmen yasaya lisans tamamlamayı koyması icraat yerine ipe un sermekten başka bir anlama gelmemektedir.

            Sağlık çalışanlarını doğru bilgilendirme yerine yanlış yönlendirmeyi ilke edinerek, herşeye bir müjde kulpu takıp ortalıkta gezinmeyi huy edinenlerin söylediğinin aksine henüz ortaya hayırlı olacak bir işte çıkmamıştır.

            123 TL'lik seyyanen zamma imza atıp memura 2014'ü zehir etmelerine ve kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmelerine rağmen hala hiç sıkılmadan başarılı bir toplu sözleşme imzaladıklarını söyleyenlerin lisans tamamlamada malumu tekrardan başka bir şey olmayan bir geçici kanun maddesini de "Lisans tamamlama hayırlı olsun " şeklinde sunmaları da sağlık çalışanlarını şaşırtmamalıdır. Çünkü herkes kendine yakışanı yapmaktadır.

            Türk Sağlık-Sen olarak biz sağlık çalışanlarını doğru bilgilendirmeyi önemsiyor, umut tacirliği yapanlara da fırsat vermeyeceğimizi de ifade etmek istiyoruz.

Lisans tamamlamanın hayata geçmesine yönelik yapılan ça-lışmaları yakinen takip etmekte-yiz. Bu konuda dişe dokunur ve lisans tamamlamanın fiilen başlatılmasına katkısı olacak gelişmeler yaşandığında da çalışanlarla paylaşacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)


14 saat, 54 dakika önce / 28.11.2014 10:56:19   

Hizmet kalitesi için önemli adımlar attık

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı'ndan hibe edilen Hizmet aracı ile "Ankara'dan yine elimiz boş dönmedik" dedi.

            Yeni tahsis edilen çöp kamyonuyla birlikte araç filosunun güçlendiğini belirten Kalkan “Hizmet kalitemizi artırmak için önemli adımlar attık” diyerek açıklamasına şöyle devam etti: “İlçemiz halkına daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek amacıyla araç parkımızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hibe kapsamında gelen çöp kamyonuyla birlikte Belediye'mize yeni bir hizmet aracı daha kazandırmış olduk.  Teslim aldığımız bu yeni araçla birlikte 8 ay gibi kısa zamanda Belediyemize üçünçü aracımızı da kazandırdık.

            Bu araçlarla birlikte belediye hizmetlerinin daha etkin bir şekilde yürütülmesini hedefledik. Hizmet kalitemizi artırmak için önemli adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Bu aracın ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

(Haber Merkezi)


14 saat, 55 dakika önce / 28.11.2014 10:55:44   

Yol çalışmaları devam ediyor

Defne Belediyesi, Defne genelinde sürdürdüğü yol çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Yol genişletme ve zemin düzeltme çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde parke döşenmesine ağırlık verilirken, altyapı sorunlarının yaşandığı semtlerde bakım ve onarım çalışmalarına devam ediliyor.

            Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; Yeşilpınar, Bahçeköy, Balıklıdere güzergahında kanal temizleme çalışmaları devam ediyor. Bahçeköy'de ayrıca devam etmekte olan yol genişletme ve zemin düzeltme işlemlerinin tamamlandığı alanlarda parke döşeme çalışmaları başlatıldı. Balıklıdere mezarlık yolunda da parke döşemesi yapıldı. Ballıöz, Orhanlı, Çınarlı ve Koçören mahallerinde kanal açma ve büz döşeme çalışmaları aralıksız sürerken, Gümüşgöze'de yol kenarında biriken toprak ve yollarda oluşan çamurlar temizlendi. Harbiye Caddesi üzerinde bulunan okul duvarının bakım ve onarımı yapılarak kaldırımdan yüksekliği arttırıldı. Aşağıokçular ve Turunçlu'nun çeşitli bölgelerinde devam etmekte olan parke döşeme çalışmaları hız kazanırken, Aşağıokçular'da bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde ambulansların park etmeleri için belirlenen alanda parke döşeme çalışması tamamlandı. Ayrıca Dursunlu'da Pazar yeri parke döşeme çalışmaları başlatılmış durumda.

            Çalışmaların yapıldığı bölgelerde incelemelerde bulunan Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, mevcut altyapı sorunlarına değindiği açıklamasında; “Bazı mahallelerimizde henüz çözülmemiş olan altyapı soruları var. Bu sorunlarla ilgili olarak, Defne Belediyesi'nin yetki ve sorumluluk alanında olan konularda Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Altyapı bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla bu bölgelerde asfaltlama ve parke döşeme çalışmalarına ağırlık verilecek.”dedi.

(Haber Merkezi)


14 saat, 55 dakika önce / 28.11.2014 10:55:11   

MECLİS, BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİNİ GÖRÜŞECEK

Geçtiğimiz meclis toplantısında HATSU bütçesi ile ilgili mutabakata varan Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Meclisi, Büyükşehir bütçesini görüşmek üzere 28 Kasım Cuma günü (Bugün) saat 14.00'da toplanıyor.

            Her meclis toplantısında Hatay'ın her noktasına hizmet götürebilmek için meclis üyelerinden ılımlı bir tutum bekleyen HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HATSU bütçesindeki mutabakatın Büyükşehir bütçe görüşmelerine emsal oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

            HBB Başkanı Savaş, Hatay'ın zenginliğini yansıtan farklı renklerini mecliste temsil eden üyelerin Hatay'a hizmet noktasında buluşmasını beklediklerini ifade etti.

(Haber Merkezi)


14 saat, 56 dakika önce / 28.11.2014 10:53:55