......

RESMİ İLANLAR

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 143729
YORUM MANŞET
KENDİMİZİ YENİLEMELİYİZ
KENDİMİZİ YENİLEMELİYİZ

 KENDİMİZİ YENİLEMELİYİZİlimizin mobilya sektörünü geliştirmek, sektördeki sorunları ve fırsatları ortaya koyarak sektörü daha ileriye taşımak amacıyla Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)'nın Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) işbirliği ile düzenlediği Mobilyacılık Paneli gerçekleştirildi.

            Panelde konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, mobilyacılık konusunda ilimizi daha iyi yerlere taşımak için hızla çalışmamız, kendimizi yenilememiz, patent ve tescil konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir dedi.

            Panelde konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca mobilyacılık sektörünün, Türkiye'nin en eski ve en çok gelişen sektörlerinden birisi olduğunu belirterek “Mobilyacılık insan var olduğu sürece ihtiyaç duyacağımız, ürün çeşitlerinin, pazarlama tekniklerinin, yenilenme eğiliminin sürekli arttığı bir sektördür. Bu sektöre Hatay ölçeğinde baktığımız zaman azımsanmayacak derecede üreticinin ve ticaret potansiyelinin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye illerinden oluşan TR63 bölgesi olarak mobilyacılık sektöründeki ihracatımız 50 milyon dolar civarında, belki biraz daha fazla olabilir. Hatay'da bu rakamın 30 milyon doların biraz üzerinde olduğunu tahmin ediyorum. Hatay'ın potansiyeli ve kapasitesini düşündüğümüzde bu miktarların çok yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu sebeple sizlerin ve bizlerin üzerinde düşünmesi gereken birçok husus var.

            Üretilen mobilyaları modern esintilerle, değişik kültürlerin kullandığı modellerle çeşitlendirmek gerekiyor. Bu sektörde başarı istiyorsanız kendi markanızı oluşturmanız lazım. Markasını oluşturamayan fason hizmet yapmaya devam etmek zorunda kalır. Mobilyacılık konusunda ilimizi daha iyi yerlere taşımak için hızla çalışmamız, kendimizi yenilememiz, patent ve tescil konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Eksiklerimizi tamamlama konusunda birlikte çalışarak bu sektörü daha çok geliştirme, uluslararası ticaretten daha çok pay alma, ülkemizin ve kentimizin ihracatını daha da arttırma konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız.'' dedi.

            Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter V. Onur Yıldız ise DOĞAKA'nın planlama, araştırma, fizibilite ve mali destek programlarıyla ayrı ayrı her bir sektörün gelişmesini hızlandırdığını belirterek Hatay'ın mobilyacılık sektöründe gerek fizibilite çalışmalarıyla gerek program faaliyet destekleriyle yapılan sektör raporlarıyla gerekse de şu ana kadar sağlanan 34 mali destek programıyla Türkiye'deki ajanslar arasında mobilyacılığa en çok destek veren ajans olduğunu ifade etti.

            Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ise konuşmasında,  Antakya Küçük Sanayi Sitesi'nde 7 milyon TL proje bütçeli IPA sanayi altyapısını iyileştirme adı altında mobilya ortak kullanım tesisi ile Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM)'nin destekleriyle 100 bin EURO bütçeli bir ahşap kurutma tesisinin kurulacağını ifade etti.

            Panel, katılımcıların sunumları ve sektör temsilcilerinin soru-cevap şeklin-deki görüş alışverişleri ile devam etti.

            Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen panele Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanı sıra Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür V. Sunday Balıkoğlu, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter V. Onur Yıldız, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar ve diğer ilgili yetkililer ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

(Haber Merkezi)

Saadet Partisi Hatay Teşkilatı, adaylarını basına tanıttı
Saadet Partisi Hatay Teşkilatı, adaylarını basına tanıttı

Saadet Partisi Hatay Teşkilatı, adaylarını basına tanıttıÇALIŞKAN: MECLİS, SAADET'Lİ OLMALI

           Saadet Partisi Hatay Milletvekili 1. Sıra Adayı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Çalmadık kapı sıkılmadık el bırakmayacağız. Saadet Partisi'nin bulunmadığı meclisin hiçbir anlamı yoktur.” dedi.

            Dün, Sultan Sofrası Kahvaltı Evinde düzenlenen basın toplantısına, Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, İl Başkan Yardımcısı Hamza Çalışkan, Hatay milletvekili adayları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

            Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe'nin açılış konuşmasından sonra 10 adayın kendilerini tanıtan kısa konuşmalarından sonra söz alan Saadet Partisi Hatay Milletvekili 1. Sıra Adayı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, 7 Haziran’da yapılan seçimlerin Türkiye'de bir takım mahfiller tarafından beğenilmediğini belirterek, “Halkın iradesine saygı göstermeyen birileri tarafından bu seçim tekrar yapılıyor. Saadet Partisi bu seçimde de en hayırlı neticeyi almak için var gücüyle mücadele edecektir. İçinde bulunduğumuz süreçte bölgemiz, ülkemiz ve dünya tarihi açısından Saadet Partisi'nin olmadığı meclis sorunların çözümünde yetersiz kalıyor. Saadetsiz meclis sorunları çözecek olsaydı bugüne kadar çözerdi.

            1 Kasım'da aynı tablo tekrar edecek olursa, önümüzdeki sürecin daha büyük felaketlere gebe olması kaçınılmazdır. Ülkemizde her şey mükemmel olsa bile sadece Irak savaşında olduğu gibi Suriye savaşında da ülkemizin aktif rol alıp kışkırtıcı rol üstelenerek oradaki savaşa destek olması başlı başına bir felaket olarak yeter. İktidar Ergenekon balyoz gibi birçok konunun peşine düşüp yıllarca milletimizi oyaladılar sonunda kandırıldık aldandık dediler. Çözüm sürecinde de aynı şekilde ülke çözülmenin eşiğine geldi. Habur'da teröristleri selamlayarak karşılayanlar bugün ülkeyi yeni bir savaşın eşiğine getirdiler. Ülkenin bir bölgesi kontrol edilemez hale geldi. Bu tabloda meclisteki tüm partilerinde bir şekilde payı vardır.  Onun için diyoruz ki yaşanan felaketlere karşı dur demek için saadet partisine ihtiyaç vardır. Ülkenin birliği, dirliği, siyasi hesap yapmadan ülke çıkarı için çalışan sadece saadet partisi vardır. Seçim sloganımızda “Yüreğinin sesini dinle, saadeti duyacaksın.” Anlamlı olan bu sloganımızda, herkes yüreğinin sesini dinlerse bilir ki ülkenin yarını, gelecek nesilleri, vatan aşkı, iman sevdası ile mücadele edecek bir tek bu camia vardır.

            AK Parti ile ittifak görüşmelerinde Saadet Partisi büyük bir fedakârlık örneği sergileyerek, ülkeyi felakete getiren insanları elini uzattı ki bu ülke yıkımdan kurtulsun. Geçmiş 50 yıllı siyasi mücadelemizde yaptığımız ittifaklarda ülkeye verdiği hizmetlerden dolayı bu iktidara da elini uzattı. Şarkıcıyı, solcuyu, masonlar gibi her kesimden insanları meclise taşıyanlar, bağrından çıktıkları bu yapıya 20 milletvekili çok gördü. Partimizde 10 milletvekili talebinde bulundu. Bu teklife cevap bile verilmeyerek görüşmeler kadük kaldı. Aday listelerinin teslim edileceği son gün saat 16'ya kadar olumlu veya olumsuz hiçbir şekilde cevap verilmeyince partimiz tek başına seçimlere girdi. Onların bahsettiği gibi Saadet şu kadar istedi de anlaşmazlık yaptı. Böyle bir şey söz konusu değildir. Her şey sadece bizim olsun fikrine alışık oldukları için Saadete hiçbir şey vermeyelim, meclise girmesin kurnazlığına girdiler. Bu saatten sonra başlarına geleceklerin sorumlusu Saadet değildir. Bu gün için belki anlamı yok ama seçimden sonra karşılaşacakları manzarada başkalarını suçlamamaları açısından tarihe not düşerek huzurlarınızda belirtmiş oluyorum.” dedi.

            Saadet Partisi Hatay aday listesi şu şekilde oluştu: 1- Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, 2- Halil Çelik, 3- Mehmet Harputluoğlu, 4- Atila Erol, 5- Yusuf Çiçek, 6- Fahri Serdar Özal, 7- Ramazan Öksüz, 8- Abdulhadi Bük, 9- Yunus Mullaoğlu, 10- Mehmet Aydoğan

(Haber & Fotoğraf:

Hasan KAYA)

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

 ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci Kasım ayın-da gerçekleştirilecek olan HATSU toplan-tısı öncesinde bir açıklama yaparak su fiyatlarının düşürül-mesi konusunda yeniden önerge vereceklerini bildirdi.

           Başkan Kimyeci AK Parti grubu olarak HATSU'nun vatandaşlara büyük sıkıntı yaratan su zamlarına bir kez daha “Dur!” diyeceklerini, bu konuda Kasım ayında gerçekleştirilecek olan HATSU toplantısında suyun 1 lira 29 kuruş'tan ücretlendirilmesi için bir kez daha önerge sunacaklarını belirtti.

            İki ayda bir fatura, kullanılan ton bazına kademeli ücretlendirme ve yüksek orandaki su zammı fiyatlarına bir kez daha “dur” diyeceklerini belirten Başkan Kimyeci açıklamasında; “Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, TÜİK'in resmi verilerine göre yağışların en az olduğu 2012 yılını baz alarak yaptığımız araştırma ve bilimsel veriler ışığında, Türkiye ortalaması olarak bir kişinin kullandığı su miktarı 216 litredir. Bu resmi veriden hareketle durumu Hatay bazında değerlendirdiğimizde 4 kişilik bir ailenin aylık ortalama su tüketimi 26 tona tekabül ediyor. Bu rakamı HATSU'nun resmi rakamlarına göre Hatay'ın su abone sayısı olan 356.227 kişi ile çarptığımız zaman 110 milyon 800 bin ton ortalama su sarfiyatı var. Bu rakamın ücret karşılığı 229 milyon 188 bin 664 liradır.

            HATSU Genel Müdürünün daha evvel kendi ağzıyla ifade ederek %70'e varan su kaçağı olduğunu bildirmişti. HATSU % 70'ye varan kayıp-kaçağı önleyecek etkin denetim çalışmaları yaptığında ve suyu kontrol altına aldığında gelirler arzu edilen seviyeye otomatik olarak yükselecektir.

            Ayrıca Büyük Karaçay Barajı'nın yılsonunda devreye girmesiyle su % 85 oranında cazibeli bir şekilde gelecek. 450 bin nüfusa tekabül eden Antakya'nın ayrıca Defne ve Samandağ ilçelerinin su ihtiyacı fazlasıyla karşılanmış olacak. Bu durum elektrikle suyun depolara basmaya da gerek bırakmayacak. Bu da HATSU'nun elektrik parası masrafını da minimuma düşürecektir. Ayrıca bu yıl yağışlar çok güzel olmuştur. Yer altı su kaynakları yukarıya doğru gelmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, tahakkuk ve tahsilatlar da etkin bir şekilde yapıldığında HATSU'nun yatırım gibi bir sorunu kalmayacağı gibi, dürüst şekilde her ay düzenli olarak faturasını ödeyen vatandaşımız da burada mağdur edilmemiş olacaktır.

            Bizim teklifimiz bundan önce olduğu gibi bu kez de nettir. Vatandaşımızın yüksek su faturaları konusundaki mağduriyetinin giderilmesini bir kez daha talep ediyoruz. İçme suyu ton ücreti 1 lira 29 kuruş olsun, kademeli uygulama sistemi kaldırılsın ve faturalar 2 ayda bir değil, ayda bir gelsin diyoruz.” dedi.

            Mart ayında yapılan HATSU olağan üstü toplantısında söz konusu tekliflerinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından kabul edilmediğini belirten Başkan Kimyeci, Kasım ayı toplantısında bu önergelerini bir kez daha gündeme taşıyacaklarını ifade etti.

(Haber Merkezi)

SU ENDEKSİ ALINMAYINCA FATURA İKİYE KATLANIYOR
SU ENDEKSİ ALINMAYINCA FATURA İKİYE KATLANIYOR

 SU ENDEKSİ ALINMAYINCA FATURA İKİYE KATLANIYORİlimizdeki su aboneleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki HATSU'nun su endekslerini zamanında almaması dolayısıyla eleştiriyor.

            Su kullanımında 10 tona kadar düşük ücret tarifesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, su endekslerinin her ay düzenli alınmaması üzerine yüksek ücret üzerinden faturalarını yatırdıklarından yakınarak HATSU'ya bu konuda tepki gösteriyor.

            Su endekslerinin her ay düzenli alınması halinde en düşük tarife üzerinden fatura ödeyecek olan su aboneleri, birkaç aylık endeksin alınması üzerine en yüksek tarife üzerinden faturalarını ödemek zorunda kalıyor.

            Gazetemizi arayarak bu konuda şikayetlerini Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU yetkililerine ileten vatandaşlar, hep mağdur olduklarına dikkat çekerek bu konuda gereken endeks alımlarının düzenli yapılmasını istediler.

 (Yorum Haber Merkezi)

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci çalışmaları yerinde inceledi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci çalışmaları yerinde inceledi

 Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci çalışmaları yerinde inceledi20 DÖNÜMLÜK PARK YOLDA

           Antakya Belediyesi Fen ve Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri TOKİ 956 Konutlar bölgesinde 19,5 dönüm büyüklüğündeki alanda park-bahçe, mesire ve piknik alanı ve çevre düzenleme çalışması gerçekleştiriyor.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Toki 956 Konutlar bölgesinde belediye ekiplerince yürütülen yeşil alan ve çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi. Beraberinde daire müdürleri ve mühendislerle birlikte bölgede yapılan hizmetleri bizzat takip eden Başkan Kimyeci, “Yemyeşil Bir Antakya hedefiyle çıktığımız yolda TOKİ 956 konutlar bölgesinde de şehrimize, vatandaşlarımıza yakışır, bölgenin ihtiyacına cevap verecek olan çok güzel bir çalışma daha gerçekleştiriyoruz.

            19,5 dönüm büyüklüğündeki alan üzerinde yaptığımız çalışmayla bu bölgeyi yeşil alanları, oyun grupları, spor aletleri, yürüyüş yolları, piknik ve mesire alanları ile çok estetik ve hemşehrilerimize yaraşır bir görünüme kavuşturuyoruz. Ekiplerimizin bölgede çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor.

            Çalışmayı kısa bir zamanda tamamlamayı ve hemşehrilerimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. İnsanlarımız burada piknik yapabilecek, çocuklar oyun parklarında dilediği gibi koşup oynayabilecek, yürüyüş ve spor yapmak isteyen hemşehrilerimiz dilediği gibi hoşça vakit geçirebilecek. TOKİ 956 konutlara, çevre mahallelere ve tüm Antakya'ya hitap edecek bir projeyi daha hizmete sunacak olmanın kıvancını ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

(Haber Merkezi)

KENDİMİZİ YENİLEMELİYİZ

İlimizin mobilya sektörünü geliştirmek, sektördeki sorunları ve fırsatları ortaya koyarak sektörü daha ileriye taşımak amacıyla Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)'nın Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) işbirliği ile düzenlediği Mobilyacılık Paneli gerçekleştirildi.

            Panelde konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, mobilyacılık konusunda ilimizi daha iyi yerlere taşımak için hızla çalışmamız, kendimizi yenilememiz, patent ve tescil konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir dedi.

            Panelde konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca mobilyacılık sektörünün, Türkiye'nin en eski ve en çok gelişen sektörlerinden birisi olduğunu belirterek “Mobilyacılık insan var olduğu sürece ihtiyaç duyacağımız, ürün çeşitlerinin, pazarlama tekniklerinin, yenilenme eğiliminin sürekli arttığı bir sektördür. Bu sektöre Hatay ölçeğinde baktığımız zaman azımsanmayacak derecede üreticinin ve ticaret potansiyelinin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye illerinden oluşan TR63 bölgesi olarak mobilyacılık sektöründeki ihracatımız 50 milyon dolar civarında, belki biraz daha fazla olabilir. Hatay'da bu rakamın 30 milyon doların biraz üzerinde olduğunu tahmin ediyorum. Hatay'ın potansiyeli ve kapasitesini düşündüğümüzde bu miktarların çok yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu sebeple sizlerin ve bizlerin üzerinde düşünmesi gereken birçok husus var.

            Üretilen mobilyaları modern esintilerle, değişik kültürlerin kullandığı modellerle çeşitlendirmek gerekiyor. Bu sektörde başarı istiyorsanız kendi markanızı oluşturmanız lazım. Markasını oluşturamayan fason hizmet yapmaya devam etmek zorunda kalır. Mobilyacılık konusunda ilimizi daha iyi yerlere taşımak için hızla çalışmamız, kendimizi yenilememiz, patent ve tescil konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekmektedir. Eksiklerimizi tamamlama konusunda birlikte çalışarak bu sektörü daha çok geliştirme, uluslararası ticaretten daha çok pay alma, ülkemizin ve kentimizin ihracatını daha da arttırma konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız.'' dedi.

            Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter V. Onur Yıldız ise DOĞAKA'nın planlama, araştırma, fizibilite ve mali destek programlarıyla ayrı ayrı her bir sektörün gelişmesini hızlandırdığını belirterek Hatay'ın mobilyacılık sektöründe gerek fizibilite çalışmalarıyla gerek program faaliyet destekleriyle yapılan sektör raporlarıyla gerekse de şu ana kadar sağlanan 34 mali destek programıyla Türkiye'deki ajanslar arasında mobilyacılığa en çok destek veren ajans olduğunu ifade etti.

            Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ise konuşmasında,  Antakya Küçük Sanayi Sitesi'nde 7 milyon TL proje bütçeli IPA sanayi altyapısını iyileştirme adı altında mobilya ortak kullanım tesisi ile Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM)'nin destekleriyle 100 bin EURO bütçeli bir ahşap kurutma tesisinin kurulacağını ifade etti.

            Panel, katılımcıların sunumları ve sektör temsilcilerinin soru-cevap şeklin-deki görüş alışverişleri ile devam etti.

            Antakya Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen panele Hatay Valisi Ercan Topaca'nın yanı sıra Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdür V. Sunday Balıkoğlu, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreter V. Onur Yıldız, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A. Kadir Teksöz, Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar ve diğer ilgili yetkililer ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

(Haber Merkezi)


17 saat, 28 dakika önce / 08.10.2015 11:00:08   

KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yaptığı açıklamada “Bizim 'Polemikle' kaybedecek zamanımız yoktur, tek derdimiz yüksek su fiyatlarının bir an önce 1 lira 29 kuruşa indirilmesi, kademeli sistemin kaldırılması ve faturaların ayda bir tahakkuk ettirilmesidir” dedi.

            Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yaptığı açıklamada, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın 'Provakasyon' diye nitelendirmesi üzerine, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci'den konuyla ilgili değerlendirme geldi.

            Başkan Kimyeci tarafından yapılan açıklama şu şekilde; “Vatandaşımızın lehine olan ve yüksek su faturalarının düşürülmesi için yaptığım değerlendirmeleri ve açıklamayı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın 'Provakasyon' olarak nitelendirmesi hemşehrilerimizin ve kamuoyunun takdirindedir.

            Bizim 'Polemikle' kaybedecek zamanımız yoktur. Tek derdimiz yüksek su fiyatlarının bir an önce 1 lira 29 kuruşa indirilmesi, kademeli sistemin kaldırılması ve faturaların ayda bir tahakkuk ettirilmesidir. Yani vatandaşımızın mağduriyetine en hızlı ve kalıcı bir şekilde çözüm üretmektir. Gerisi laf kalabalığı, algı operasyonu ve sen-ben kavgası yaratmaya çalışmaktır.

Kaldı ki 11 Kasım'da yapılacak Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında ve yine Kasım ayı içinde yapılacak HATSU Olağan Genel Kurulu'nda içme suyu ton fiyatının 1 lira 29 kuruşa indirilmesine yönelik kararımız bilimsel araştırmaların, her gün sahada ve arazide hemşehrilerimle yaptığım istişare ve değerlendirmelerimizin sonucudur. Vatandaşımızın bunun dışındaki konularla ilgilenmediği aşikâr olup, böyle bir derdi de, tasası da yoktur. Hemşehrilerimizin tek isteği yüksek su faturalarının bir an önce düşürülmesidir.

            Asıl provakasyon, AK Parti Grubu ve grubumuzla aynı görüşü paylaşan MHP Grubu olarak içme suyu ton fiyatının 1 lira 29 kuruşa indirilmesine yönelik isteğimize, daha önce de olduğu gibi Kasım ayında da yapılacak toplantıda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından, 'Benim Dediğim Olacak' kibir ve hasetliğiyle karşı çıkmak ve ardından kamuoyuna 'Bakın Ben Su Fiyatlarını Düşürmek İstiyorum ama AK Parti Grubu Engelliyor, Su Fiyatlarının Düşürülmesini İstemiyor' açıklamasına bir kez daha zemin hazırlamaktır.

            Madem ortak amacımız vatandaşın mağduriyetini gidermek ve çözüm üretmektir, o halde Kasım ayında yapılacak toplantıda AK Parti Grubu ve grubumuzla aynı görüşte olan MHP Grubu'nun, suyun ton fiyatının 1 lira 29 kuruşa indirilmesine yönelik ortak kararına, arzu edilmesi halinde HBB Başkanı ve CHP Grubu olarak kabul oyu verilmesi ve desteklenmesidir. Gerisi lafı güzardır.” dedi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 30 dakika önce / 08.10.2015 10:58:39   

Kamu Hastaneleri Birliği Türkiye 12.si

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından 2015 yılına ait Genel Sekreterliklerin Sağlık Tesislerindeki başarı durumu karneleri yayımlandı.

            Türkiye'nin en başarılı 12. Genel Sekreterliği Hatay Kamu Hastaneleri Birliği oldu.89 genel sekreterlik arasından Hatay Kamu Hastaneleri Birliği 12. sırayı aldı.

            Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreteri Uzm. Dr. Ömer Akın, bu başarının hepimizin ortak başarısı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından 2015 yılına ait Genel Sekreterliklerin Sağlık Tesislerindeki başarı durumu karneleri yayımlandı. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği başarı sıralamasında;  89 Genel Sekreterlik arasından, Birliğimiz 12.sırada yerini aldı.

            Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve bağlı sağlık tesislerinin; tıbbi, idari, mali, eğitim, kalite, hasta-çalışan güvenliği ve memnuniyeti, izleme, veri doğrulama ve kanıta dayalı gözlemsel değerlendirme karnesinde aldığı puanlara göre bu başarıyı elde etti.

            Son 4 yıldır Suriye'deki iç karı-şıklıklar nedeniyle sağlık sunumu alanında üzerimize yansıyan iş yükü de göz önüne alındığında bu başarı daha da anlam kazanmaktadır. İnsan sevgisi ile dolu, şefkatle, sabırla, özveri ile çalışan mesai arkadaşlarım; bu başarı hepimizin ortak başarısıdır. Hepinizi tebrik eder, teşekkürlerimi sunar, Başarılarınızın devamını dilerim.” dedi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 31 dakika önce / 08.10.2015 10:57:13   

Ağaçları toprakla buluşturdu

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci yemyeşil bir Antakya için yürütülen hizmetler kapsamında yapımı devam eden Altınçay Parkı'nda ağaç dikme ve bitkilendirme çalışmalarını yerinde inceledi.

            Hizmet denetimleri programı kapsamında Altınçay Parkı'nda yürütülen çalışmalarda incelemelerde bulunan Başkan Kimyeci, Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen bitkilendirme çalışmasına katılarak ağaçları bizzat toprakla buluşturdu.

            Yemyeşil Bir Antakya için ekiplerin aralıksız çalıştığını ve her yıl 30 bin ağaç dikme hedeflerinin bulunduğunu hatırlatan Başkan Kimyeci bugüne dek 44 bin ağaç diktiklerini belirtti. Başkan Kimyeci konuşmasının devamında Antakya Belediyesi olarak şehir genelinde ihtiyaç duyulan her alanda park yapım çalışmalarının sürdürüldüğü mevcut 95 parkın yanı sıra göreve geldikleri günden bu yana 27 park projesinden 22 tanesini şehre kazandırdıklarını 5 tanesinde de çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

            Antakya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ağaç dikimi ve bitkilendirme çalışmalarının ardından oyun grubunun da monte edileceği Altınçay parkının en kısa sürede vatandaşın hizmetine sunulacağı belirtildi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 34 dakika önce / 08.10.2015 10:54:27   

Beklenen yaşam süresi 78 yıl

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hayat Tabloları, 2013-2014 verilerine göre Türkiye'de doğuşta beklenen yaşam süresi 78 yıldır. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamakta olup, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,4 yıl olduğu belirtildi.

            TÜİK Hatay Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hatay'da doğuşta beklenen yaşam süresi erkekte 75,6, kadında 80,2 yıldır denilerek şu bilgilere yer verildi: “Doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 78, erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,7 yıldır. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamakta olup, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,4 yıldır.

Çalışma çağının başlangıcı olan 15 yaşındaki kişilerin ortalama kalan yaşam süresi 64,3 yıldır. Erkekler için bu süre 61,6 yıl, kadınlar için ise 66,9 yıldır.  Türkiye genelinde, 50 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 30,6 yıldır. Erkekler için bu süre 28,3 yıl iken, kadınlarda 32,9 yıldır. Ülkemizde, 65 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ise ortalama 17,9 yıldır. Erkekler için bu süre 16,2 yıl iken, kadınlarda 19,4 yıldır. Diğer bir ifade ile 65 yaşındaki kadınların erkeklerden ortalama 3,2 yıl daha fazla yaşaması beklenmektedir.

            Ülkemizde, doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu iller 80,5 yıl ile Tunceli ve Muğla'dır. Mardin 80,3 yıl ile ikinci sırada yer alırken, 80,1 yıl ile Giresun bu illeri takip etmektedir. Yaşam süresinin en düşük olduğu il ise 75 yıl ile Kilis'tir. Kilis'i 75,6 yıl ile Van ve Ağrı, 76,6 yıl ile Ardahan izlemektedir.

            Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 77,7 yıl ile Muğla'dır. Muğla'yı 76,9 yıl ile Mardin ve 76,8 yıl ile Kahramanmaraş izlemektedir. Kadınlarda ise doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 85,7 yıl ile Tunceli'dir. Tunceli'yi 84,3 yıl ile Giresun ve 83,7 yıl ile Mardin ve Rize illeri takip etmektedir.

            Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu il 72,3 yıl ile Kilis'tir. Kilis'i 73,2 yıl ile Van ve 73,5 yıl ile Ardahan izlemektedir. Kadınlarda ise en düşük değere sahip olan il 77,5 yıl ile Ağrı'dır. Ağrı'yı 77,6 yıl ile Kilis ve 78 yıl ile Van takip etmektedir.” denildi.

(Haber Merkezi)


17 saat, 35 dakika önce / 08.10.2015 10:53:51   

KANALİZASYONSUZ MAHALLE KALMAYACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Altınözü ilçesine bağlı Tokdemir Mahallesi'nde kanalizasyon hattı döşeyerek altyapı eksikliğini gidermeye başladıklarını duyurdu.

            “Altyapısız Mahalle Kalmayacak' sloganıyla yapılan çalışmalarla vatandaşların daha huzur içinde yaşamlarını devam ettirme amacında olduklarını belirten idare, bu anlayış çerçevesinde Tokdemir Mahallesi'ne 300'lük borularla 730 metre kanalizasyon hattının döşendiğini ve mahallenin altyapı eksikliğinin giderildiğini bildirdi.

            İletilen bütün şikayetlere ve taleplere kulak verdiklerini ve çalışmaların bu yönde yapıldığını vurgulayan İdare, her mahallenin kanalizasyon, yağmursuyu ve içmesuyu şebekeleri yönündeki eksikleri tamamlanması içinde projelerin hızla hazırlanıp hayata geçirildiğinin altını çizdi.

            Tıkalı olan kanal hatlarına ivedi bir şekilde müdahalelerin gerçekleştirildiğini hatırlatan İdare, teknik personel denetiminde her türlü detaya özen göstererek yapılan çalışmada 2 kepçe, 1 kamyon ve 8 personelin görev yaptığını açıkladı.

(Haber Merkezi)


17 saat, 35 dakika önce / 08.10.2015 10:53:22   

SAADET ADAYLARI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Saadet Partisi Hatay Milletvekili adayları dün basınla buluşmalarının ardından Reyhanlı ve Kumlu ilçesinde partililer ve vatandaşlarla bir araya gelerek sahaya indi.

            Saadet Partisi Hatay Milletvekili Adayı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, beraberinde milletvekili adayları Atila Erol, Halil Çelik, Yunus Mullaoğlu ve Ramazan Öksüz ile birlikte Saadet Partisi İlçe Başkanı İbrahim Göçmez, diğer partililer ve Anadolu Gençlik Derneği Reyhanlı temsilcisi Zabit Çelik ile buluşarak önceki gün vefat eden Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet  İldiz'in ağabeyinin taziyelerine katılarak taziye dileklerini iletti.

            Heyet daha sonra Kumlu ilçesi Terzihöyük köyüne geçerek vatandaşlarla buluşup daha sonra bir taziye ziyaretinde bulundular.

            Akşam saatlerinde de yeni dönem Asr-ı Saadet sohbetlerine başlayan Yrd. Doç. Dr. Necmettin Çalışkan kısa adı Din-Bir-Der olan Din Görevlileri Derneği salonunda, bilginin ve okumanın önemine dair konuşmasını yaptı.

(Haber Merkezi)


17 saat, 38 dakika önce / 08.10.2015 10:50:34   

Hatay, ekonomik potansiyele sahip

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile İl Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı başladı.

            Çalıştayda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi “Hatay ili farklı ve uygun iklim ve ekolojik koşullara sahip olmasından dolayı, diğer tarımsal üretimlerin yanında doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından da büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir” dedi.

            Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, sektörün tüm taraflarının bir araya getirilmesi, mevcut durumun analiz edilmesi ile Bakanlık politikaları doğrultusunda gelecek için hedeflerin ve stratejilerin belirlenmesi için, Anemon Hotelde tüm paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

            Hatay İli sınırları içerisinde kalan, başta Amanos dağları olmak üzere birçok dağ, plato ve vadi alanları içerisine alan bölge, Tıbbi Aromatik Bitkiler yönünden en zengin yöreler içerisinde yer almaktadır diyen Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye Florası'ndaki kareleme sistemine göre Hatay'ın da içinde bulunduğu C6 karesinde (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis ve Gaziantep) 126 familyaya ait 2.577 bitki türü bulunmaktadır. Ülkemizde yetişen 10.000 bitki türünün 3.300 kadarı endemiktir. Ülkemizde bulunan endemik türlerin yaklaşık %10'u İlimizde yetişmektedir. Hatay doğalında bu güne kadar 2.000'ne yakın farklı bitki türü tespit edilmiştir” dedi.

            Geçmişten bu yana, Tıbbi ve aromatik bitkiler insanların sağlığını korumalarına ve hastalıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmuş, kişisel bakım ve hijyen ürünleri olarak günümüze kadar önemlerini korumuşlardır diyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi konuşmasına şöyle devam etti: “Tıbbi ve aromatik bitkiler günümüzde önemli bir ticari sektördür. Her gün biraz daha da gelişen bu sektör, modern üretim araçları ve kültür üretimlerinin yaygınlaşması ile her gün büyümekte ve çeşitlenmektedir. Hatay ili farklı ve uygun iklim ve ekolojik koşullara sahip olmasından dolayı, diğer tarımsal üretimlerin yanında doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından da büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir. Bu eşsiz zenginliğin ve sağlayacağı sosyoekonomik kalkınmanın farkında olarak, tıbbi ve aromatik bitkiler sektörünü geliştirmek maksadıyla İl Müdürlüğümüz sektör paydaşları ile birçok çalışma yürütmektedir.

            Yürütülen bu çalışmalarla tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, toplanması, işlenmesi ve pazarlanması yoluyla, katma değeri yüksek tarımsal faaliyetleri teşvik etmek ve ilimiz tarım sektörünün Türkiye ve dünya piyasalarında rekabet gücü yüksek bir konuma taşınması hedeflenmektedir. Bakanlığımızın Tıbbı ve Aromatik Bitkiler ile ilgili çalışmaları ve projelerine İlimizin de dahil edilmesi Hatay'da ki mevcut potansiyelin değerlendirilmese son derece katkı sağlayacaktır.

            Bu amaçla 3.sü İlimizde düzenlenen “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı”nın yerli fikirlerin oluşturulması ve katılımcıların yöre sorunlarını birlikte ele alarak yeni çalışmalar açısından bir başlangıç olacağı düşünülmektedir.” dedi.

            Çalıştayın açılışına Hatay Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nden Daire Başkanı Mehmet Ali Olgun, İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tüm birimleri yanında Orman ve Su işleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, bölgede bulunan kalkınma ajansları, üniversiteler, araştırma enstitüleri, meslek odaları ve özel sektör temsilcileri katıldı.

(Haber Merkezi)


17 saat, 39 dakika önce / 08.10.2015 10:49:58   

PERSONELLERE EĞİTİM

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), iş güvenliği seminerleri kapsamında personellere ''İlk Yardım ve Mikroplarla Mücadele'' eğitimi verilmeye başlandığını duyurdu.

            İş prensiplerini güvenirli, sosyal ve kültürel anlamda yerine getirmeyi amaçlayan HATSU, personellerini her anlamda geliştirme adına eğitim seminerlerine devam ediyor. İş Güvenliği ve Emniyet Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan ''İlk Yardım ve Mikroplarla Mücadele'' eğitimi, işyeri hekimi Ayhan Karaca eşliğinde içmesuyu, kanalizasyon ve abone işleri personellerine yönelik İskenderun HATSU hizmet binasında düzenlendi.

            Hatay'ın her bölgesinde arazi şartları fark etmeksizin çalışma sürdüren ekiplerin güvenliğini ön planda tutan İdare, düzenlenen eğitim seminerleri sayesinde görsel materyal ve sunumlar ile acil durumlarda nasıl bir müdahale gerektiği konusunda personelleri bilinçlendirmeye devam ediyor.

            İskenderun'da başlatılan eğitimlerin bütün Hatay bölgesindeki personellere verileceğini belirten Genel Müdürlük, hijyen ve sağlık konusunun hayatımızdaki önemine dikkat çekerek projelerin geliştirilerek çalışma ortamlarını iyileştirme yönünde sürdüreceğini duyurdu.

(Haber Merkezi)


17 saat, 40 dakika önce / 08.10.2015 10:49:03   

Müftüler Kumlu'da toplandı

2015 Yılı Ekim ayı ilçe müftüler toplantısı, Kumlu İlçesinde, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başkanlığında yapıldı.

            Hatay İl Müftülüğü ile ilçe müftülükleri arasında yürütülen iş ve işlemlerde birlikteliği sağlamak ve koordinasyonu güçlendirmek amacıyla, her ay ilimizin farklı bir ilçesinde yapılan İlçe Müftüleri toplantısına, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu başta olmak üzere tüm ilçe müftüleri ve ilçe müftü vekilleri katıldı.

            İl Müftüsü Kavillioğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantı, gündemlerin okunması ve bu gündemler üzerine yapılan istişarelerle devam etti.

            Toplantının ağırlıklı gündem maddesini, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2015 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası için belirlediği “Cami ve Namazla Arınma” teması çerçevesinde yapılacak faaliyetler ile Kış Dönemi Kur'an Kurslarının planlaması ve yapılan hazırlıklar oluşturdu.

            Öğle namazından önce başta İl Müftüsü Kavillioğlu başta olmak üzere tüm ilçe müftüleri Kumlu İlçe Merkezindeki Camilerde irşat görevinde bulundu.

(Haber Merkezi)


17 saat, 41 dakika önce / 08.10.2015 10:47:58