......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 279275
YORUM MANŞET
EV YANDI, AİLE ORTADA KALDI
EV YANDI, AİLE ORTADA KALDI

 EV YANDI, AİLE ORTADA KALDIAntakya’da evde çıkan yangın Yılmaz Ailesini ortada bırakırken yaklaşan kış öncesi ev sakinleri perişan durumda.
Bağrıyanık Mahallesi 1. Sokak No: 100 adresinde bulunan (Fenerbahçe İlkokulu alt sokağı) elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında evin tüm eşyaları yanarak zarar gördü.

Ali Yılmaz ve eşi Dursun Hanımefendinin yaşadığı evde geçen hafta çıkan yangın tüm ev eşyalarının yanmasına neden oldu.
Kredi çekilerek yapılan ev ve borç-harç edilerek satın alınan tüm eşyaların yanması Yılmaz Ailesini derinden üzüntüye boğdu. Voltaj yüksekliğinden kaynaklı elektrik kontağından çıkan yangında eşyalar yanında evin fotoğraflar dahil tüm hatıraları yandı.
Aradan bir hafta geçmesine rağmen kaderine terk edilen Yılmaz Ailesi, Devlet yetkililerinden ve hayırsever insanlardan ev eşyası dahil yardım bekliyor.
Bir devlet kurumundan emekli olan, aldığı emekli maaşı kredilere ve ev eşyası taksitlerine giden Ali Yılmaz, yaklaşan kış öncesi zor durumda olduklarını ifade ederek Hatay Valiliği’nden, Antakya Kaymakamlığı’ndan, belediyelerden ve hayırseverlerden destek beklediğini söyledi.
Not: Ali Yılmaz İrtibat telefonu: 0555 899 42 27
(Haber: S.Ergin)

BİTİREN’DE ŞİFALI SU
BİTİREN’DE ŞİFALI SU

 BİTİREN’DE ŞİFALI SUAntakya merkeze bağlı Bitiren Mahallesi’nde yeraltından çıkan kaynak suyun çeşitli hastalıklara deva olduğu belirtildi.

Bitiren Mahallesi sakinlerinden Yücel Polat, bu konuda gazetemize yaptığı açıklamada çıkan şifalı suyun uyuz, mantar ve çeşitli yaraların iyileşmesini sağladığını belirterek halkın şifa için oluşturulan gölete davet etti.
Yeraltından çıkan suyun yapay bir gölet oluşturularak vatandaşların hizmetine sunulduğu Bitiren Mahallesi’ne çok sayıda kişi uyuz, mantar ve çeşitli yaraların iyileşmesi için gelmeye başladı.
Bu arada Bitiren Mahallesi halkı, bu şifalı suyun daha modern bir ortamda halka sunulması için yetkililerin çevre düzenlemesi yapmasını istedi.
(Yorum Haber Merkezi)

İSTANBUL’DA HATAY RÜZGÂRI
İSTANBUL’DA HATAY RÜZGÂRI

 İSTANBUL’DA HATAY RÜZGÂRIMedeniyetler Kenti Hatay, Kültür Başkenti İstanbul’da farklı değerleriyle tanıtıldı.
Hatay Valiliği himayesinde Hatay Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) – Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (HESOB) işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen Hatay Turizm ve Gastronomi Tanıtım Günleri ilgiyle gerçekleşti.

Maltepe Sahil etkinlik Alanında gerçekleşen açılış törenine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Serkan Topal, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Hatay İlçe Belediye Başkanları, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katılarak birlik beraberlik tablosu oluşturuldu.
4 gün süren Hatay Turizm ve Gastronomi etkinlik günleri özellikle Cumartesi ve Pazar İstanbulluların yoğun ilgisiyle amacına ulaştı.
Hatay Kültürünün resmi kurum ve belediyeler stantlarında tanıtıldığı fuar alanında yöremizin eşsiz lezzetli yemekleri, meşhur tatlısı künefe ve diğer ürünleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
Etkinliği düzenleyen yetkililer, yüksek standart ve kaliteye önem verdikleri tanıtımların amacına ulaştığını ve misafirlerin memnuniyet açıklamalarıyla mutlu olduklarını ifade etti.
(Haber: S.Ergin)

YETER ARTIK, ANNELERİN YÜREKLERİ YANMASI
YETER ARTIK, ANNELERİN YÜREKLERİ YANMASI

 YETER ARTIK, ANNELERİN YÜREKLERİ YANMASIEvlat nöbeti tutan annelere destek olmak amacıyla Hatay’da teröre karşı dimdik duran 210 sivil toplum kuruluşu adına basın açıklamasını Hatay Memur Sen ve Eğitim Birsen Kadınlar Komisyonu Başkanı Emel Tümkaya yaptı.

Hatay’daki sivil toplum kuruluşları teröre karşı haykırarak yeter artık annelerin yürekleri yanmasın dedi.

Diyarbakır'da analarımızın, yürekleri dağlayan feryatlarını dindirmek, yeni bir tarih yazmak ve safları sıklaştırmak için omuz omuzayız diyen Tümkaya, yaptığı konuşmada şu bilgilerde bulundu: “Sivil Toplum Kuruluşları olarak bugün 3 Eylül 2019 da çocukları kandırılarak zorla dağa çıkarılan yüreği evlat hasretiyle yanan terör mağduru Anadolu kadınlarının başlattığı evlat nöbeti tutan ve sayıları her geçen gün artan annelere, babalara, ailelere destek olmak için bugün burada toplandık. O annelerin, babaların nöbeti ne kadar kutsal ve önemliyse, bizim burada onlara destek amacıyla bir araya gelmemiz de o kadar önemli ve değerlidir.

PKK terör örgütünün katliamlarını lanetliyoruz. Diyarbakır'da analarımızın, yürekleri dağlayan feryatlarını dindirmek, yeni bir tarih yazmak ve safları sıklaştırmak için omuz omuzayız. Yaşama hakkımızı haykırmak, insanlık onurunu korumak için buradayız. Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan annelerimiz, sizlerin gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Bu eylem, zulme başkaldırıdır. Yıllardır sessiz bir çığlık vardı, zulme karşı o çığlık artık patlama noktasına geldi. Anneler artık seslerini duyurmak istiyor. Onların yanındayız, yaşadıkları acıyı hissediyoruz, mücadelelerine ortak olduğumuzu buradan haykırıyoruz.

Annelerimizin bu isyanı, elinde binlerce masum insanın kanı olmasına rağmen her fırsatta kadın haklarından dem vuran, annelik duyguları üzerinden timsah gözyaşları döken eli kanlı örgüt ve uzantılarının gerçek yüzünü gösteren ibretlik bir durumdur.

Yıllardır Türkiye'de devam eden terör sorunu, Diyarbakır HDP binası önünde evlat nöbeti tutan yüreği yanmış cesur, kararlı ve kahraman annelerimizin attıkları adımlarla farklı bir boyuta taşınmıştır. Çocukları için nöbet tutan ve yıllardır evlat hasreti çeken ailelerimiz, annelerimiz toplumsal barışı, huzuru ve güvenliği dinamitleyen terör örgütü PKK ve işbirlikçilerinin kirli düzenini bozmak için tarihi bir duruş sergilemektedir. Teröre karşı bu dik duruş, her geçen gün çığ gibi büyüyen bir destek görmektedir.

Aileler, okul çağındaki çocuklarının örgütün pençesine düşerek karanlık bir geleceğe doğru yol alacağının farkındalar. Evlatlarının terör örgütü tarafından istismar edilip, şiddete uğrayacağını, karşı çıkmaları halinde infaz edileceğini, çocuklarının daha gençliğinin en güzel günlerini yaşamadan eline silah tutuşturularak askerine, polisine, vatanına, kardeşine silah sıkacak ölüm makinesine dönüştürüleceğini biliyorlar." 

"Terör örgütü, şimdi çocukları için korkusuzca bekleyen ve teröre karşı haykıran kahraman, cesur ailelerin seslerini kısmak için çabalıyor. Ancak kararlı, cesur annelerimizi susturamayacaklar. Biliyoruz ki, annelerin gözyaşları ve kararlığı birçok söylemden daha etkilidir. Şundan hiç şüphemiz yok ki; annelerimizin yüreğindeki ateş, terörü bitirecek. Biz çocuklarının yerlerinin ailelerinin yanı olduğunu, bu bölücü terör örgütünün kirli emellerine teslim edilmemesi gerektiğini biliyoruz. Bu yüzden Diyarbakır'daki annelere sonsuz destek için alanlardayız. Annelerimizin ve ailelerimizin sesini duyacağız. Kandırılarak dağa giden gençlerimize de sesleniyoruz. Gelin devletinize sığının. Aramıza nifak sokmaya çalışan, sizin gençliğinizi elinizden alan, ailenizden, yurdunuzdan sizi koparan, PKK terör örgütü ve onun uzantılarının maşası olmayın. Annelerimizin ve ailenizin yüreğindeki ateşi söndürün.

Türkiye terörden çok çekti. Başladığı tarihten bu yana 20 bin çocuk terörün kurbanı oldu. Buradaki aileler de çocuklarımız elimizden alındı, kandırıldı diye feryatlarını yükseltiyorlar. Çocukların yeri eğitimdir, çocukların elinde silah değil kalem olmalıdır.”  

Kalbimizle, yüreğimizle, insanlığımızla sonuna kadar Diyarbakırlı annelerimizin yanındayız. Bu sorunun çözümü için herkes elini taşın altına koymalıdır. Bu annelerimizin sesine ses verin. Bu annelerimizin isyanı, teröre karşı bir isyandır. Bu alanda toplanarak bizlere destek veren ve Diyarbakır'daki annelerin, ailelerin gözyaşlarına, acılarına ortak olan herkesi saygıyla selamlıyoruz." Dedi.

SOKAK KÜLTÜRÜNÜN BİTMESİ ŞİDDETİ TETİKLİYOR
SOKAK KÜLTÜRÜNÜN BİTMESİ ŞİDDETİ TETİKLİYOR

 SOKAK KÜLTÜRÜNÜN BİTMESİ ŞİDDETİ TETİKLİYOR

Esnafın sokağın koruyucusu olduğunu ve onun da yasal yollarla korunması gerektiğine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın sokaklardan azalması şiddeti de tetiklediğini bu yüzden esnafın da yasalarla korunması ve kollanması gerektiğini söyledi.
Mahalle ve sokak kültürünün azalmasıyla şiddetin arttığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Son zamanlarda artan şiddet olaylarının altında yatan birçok neden var. Sosyolojik nedenlerden birisi de sokak kültürünün, mahalle kültürünün bitiyor olması. Eskiden dükkânları kapalı bile olsa esnafın olduğu sokaklar güven verirdi. Gündüz esnafın olduğu sokaklarda kavga gürültü yaşanırsa esnaf ayırır arayı bulur, sıcak samimi sohbeti ile huzuru sağlardı. Şimdi hala bu kültürümüz var fakat azalarak devam ediyor. Sokak kültürünün bitmesi şiddeti de tetikliyor. En büyük sivil toplum kuruluşu olarak konfederasyonumuz bünyesinde Öfke Kontrolü Eğitimleri vermek için çalışmalarımız devam ediyor. İlgili bakanlıklarımız başta olmak üzere birçok meslek dalından kurum ve kişilerle işbirliği içerisinde, 81 ilde tüm esnafımıza ulaşacak bir proje geliştireceğiz” diye konuştu.
ESNAFIN DA YASALARLA KORUNMASI LAZIM
Esnafın mahallenin huzurunu koruduğu gibi esnafın da korunması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Yarının esnafını, patronlarını esnafımız yanında çırak olarak yetiştirip ekonomiye katkı sağlıyor. Mahallemizin huzurunun koruyucusu, ekonomimizin temel yapısı olan esnafımızın da yasalarla korunması gerekiyor. Bunun için mantar gibi açılan zincir marketlerin açılışlarını kurala bağlamak, esnafımıza ucuz elektrik ve internet sağlamak, krediye ulaşabilmesi için sicil affı ardından sıfır faizli kredi desteği vermek, e-ticarete adapte olmasında gerekli kalemlerde desteklemek, ucuz akaryakıt desteği sağlamak, bazı ürünlerde düşen kar marjını yükseltmek gibi birçok koruma yöntemi sağlanmalı. Esnafa verilen destek, mahallemizin rengini, ekonomimizin temelini desteklemek demektir” şeklinde söyledi.
(Haber Merkezi)

EV YANDI, AİLE ORTADA KALDI

Antakya’da evde çıkan yangın Yılmaz Ailesini ortada bırakırken yaklaşan kış öncesi ev sakinleri perişan durumda.
Bağrıyanık Mahallesi 1. Sokak No: 100 adresinde bulunan (Fenerbahçe İlkokulu alt sokağı) elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında evin tüm eşyaları yanarak zarar gördü.
Ali Yılmaz ve eşi Dursun Hanımefendinin yaşadığı evde geçen hafta çıkan yangın tüm ev eşyalarının yanmasına neden oldu.
Kredi çekilerek yapılan ev ve borç-harç edilerek satın alınan tüm eşyaların yanması Yılmaz Ailesini derinden üzüntüye boğdu. Voltaj yüksekliğinden kaynaklı elektrik kontağından çıkan yangında eşyalar yanında evin fotoğraflar dahil tüm hatıraları yandı.
Aradan bir hafta geçmesine rağmen kaderine terk edilen Yılmaz Ailesi, Devlet yetkililerinden ve hayırsever insanlardan ev eşyası dahil yardım bekliyor.
Bir devlet kurumundan emekli olan, aldığı emekli maaşı kredilere ve ev eşyası taksitlerine giden Ali Yılmaz, yaklaşan kış öncesi zor durumda olduklarını ifade ederek Hatay Valiliği’nden, Antakya Kaymakamlığı’ndan, belediyelerden ve hayırseverlerden destek beklediğini söyledi.
Not: Ali Yılmaz İrtibat telefonu: 0555 899 42 27
(Haber: S.Ergin)

5 saat, 56 dakika önce / 15.10.2019 10:23:47   

BARIŞ PINARI HAREKÂTI’NA KAN BAĞIŞI

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılay işbirliği ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Barış Pınarı Harekâtına katılan Mehmetçik için kan bağışı kampanyası gerçekleştirildi.
Türkiye'de  sınır güvenliğini sağlamak, bölgesel huzuru oluşturmak ve sürdürmek için Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Barış Pınarı Harekâtına birçok yerden destek verilirken bir destek de Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. 
Türkiye'nin sınırında oluşturulmaya çalışılan terörü yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtında askerlerin tedavisinde de kullanılabilmesi için HATMEK’te “Kan Ver Kahraman Ol, Bu Güce Sen de Destek Ol” sloganı altında kampanya başlatıldı.
Gerçekleştirilen kampanyada Başkan Savaş başta olmak üzere HBB Genel Sekreteri Nihat Tazearslan, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, yöneticiler ve gönüllü personeller kan verdi. 
UMARIM KANA İHTİYAÇ OLMAZ
Barış Pınarı Harekatına katılan tüm güvenlik güçlerinin yanlarında olduklarını vurgulayan Başkan Savaş, “Bugün Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Türk Kızılay’ına kan bağışında bulunmaktayız. Şu anda ordumuz sınır ötesinde bir operasyon yapmakta. İnsanlarımızın ne zaman kana ihtiyacı olacağını bilemeyiz. Bu nedenle bu iş için profesyonelce görev yapan, yıllardır ülkemizin ve sınır ötesinde birçok ülkenin ihtiyacı olduğu zaman kan stoklarıyla onlara destek veren Kızılay’ımıza biz de destek vermek istedik” dedi. 
Başkan Savaş, yapılan anlamlı kampanyadan ötürü Türk Kızılay’ına ve kan bağışında bulunan herkese teşekkür etti.
(Haber Merkezi)

5 saat, 57 dakika önce / 15.10.2019 10:22:54   

YENİ DOĞAN BEBEK HASTANEDEN ÇIKMADAN KİMLİĞİ ÇIKIYOR

Geçen yıl başlayan bir uygulama ile artık yeni doğan bebeklerin nüfus kütüğüne kayıtlarının sağlık kuruluşlarında yapılabilmesine olanak sağlanmıştı. Üzerinden tam bir yıl geçen uygulama kapsamında bugüne kadar 4 bin 524 bebeğin nüfus kaydı ilk defa doğdukları sağlık kuruluşlarında yapılarak kimlikleri ailelerinin adreslerine gönderildi.
Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan bir düzenleme ile nüfus müdürlüklerinin yanı sıra Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarının da doğum ve ölüm olaylarını nüfus kütüklerine tescil edebilmelerine imkan sağlanmıştı. Düzenleme sayesinde Sağlık kuruluşlarında dünyaya gelen ve anne/babaları tarafından isimleri belirlenen çocukların doğum bildirimleri, nüfus müdürlüklerine gitmeden doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunda yapılabiliyor.
Sağlık kuruluşunda dünyaya gelen çocukların e-Tescil (Doğum) üzerinden doğum bildirilebilmesi için çocuğun isminin belirlenmiş olması, anne ve babanın Türk vatandaşı olması, doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşundan taburcu olunmamış olması ve sağlık kuruluşundan talep etmeleri gerekiyor. Uygulamanın sağlık kuruluşlarında başladığı geçen yıldan bugüne kadar geçen bir yılda ise 2 bin 157 kız ve 2 bin 367 erkek çocuk olmak üzere toplam 4 bin 524 doğum tescili yapılarak kimlik kartları ailelerin adreslerine gönderildi. 
Sağlık Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışmalar kapsamında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlık kuruluşu personellerine verilen eğitimler sonucunda; 30 adet sağlık kuruluşunda başlanıldı. 
Ayrıca ölüm olayını bildirmekle yükümlü olan sağlık kuruluşlarınca Ölüm Bildirim Sistemine (ÖBS) kayıt edilen “Ölüm Belgelerinin" elektronik ortamda Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS)’e gönderilmesine ve tescil işlemlerine Ankara ve İzmir'deki sağlık kuruluşlarında yapılan pilot uygulama sonrasında başlanıldı.
(Haber Merkezi)

5 saat, 57 dakika önce / 15.10.2019 10:22:21   

ASFALT ÇALIŞMALARINA YERİNDE İNCELEME

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Antakya Belediyesi 42 km’lik asfaltlama hamlesi kapsamında Kanatlı Mahallesi Kanatlı Caddesi Asi Nehri kenarında gerçekleştirilen asfaltlama çalışmalarını yerinde inceledi.
Başkan Yılmaz ve AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik’e incelemeler sırasında, Kanatlı Mahallesi Muhtarı Ahmet Abay ve daire müdürleri eşlik etti.
Başkan Yılmaz, Antakya’da tespit edilen ve altyapı çalışmaları tamamlanmış olan toplam 42 km’lik yolda geniş kapsamlı asfaltlama hamlesi kapsamında asfaltlama çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Kanatlı Mahallesi’ndeki asfaltlama çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin asfaltlama hamlesini etap etap sürdüreceğini ifade etti.
AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik incelemeler esnasında yaptığı açıklamada, Antakya Belediyesi’nce kent genelinde başlatılan asfaltlama hamlesi dolayısıyla Başkan Yılmaz’a ve ekibine teşekkür ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi.
Kanatlı Mahallesi Muhtarı Ahmet Abay ise yapılan hizmetlerden dolayı Başkan İzzettin Yılmaz’a, AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik’e ve emeği geçen herkese mahalle halkı adına şükranlarını sunduğunu ifade etti.
(Haber Merkezi)

6 saat, 1 dakika önce / 15.10.2019 10:18:56   

KARDEŞ KOROLARDAN MUHTEŞEM KONSER

Hatay Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) organizesi uzun bir süredir Cumartesi günleri konserleri ile izleyici karşısında olan Antakya Medeniyetler Korosu ile birlikte bu hafta sahne alan Leverkusen Musiki Cemiyeti Korosu muhteşem bir konser programına imza attılar.
Hatay Kültür Merkezinde gerçekleşen konser programına Hatay Protokolünün yanı sıra şehrimize farklı illerden gelen yerli turistler ve hemşerilerimiz yoğun katılım gösterdi.
Salon ve balkonda bulunan tüm koltukların dolu olduğu programda ayakta birçok izleyicinin olması salonda renkli görüntüler oluştururken ilk olarak sahneye çıkan Şef İbrahim Emin İzgialp yönetimindeki Leverkusen Musiki Cemiyeti Korosu ve Yılmaz Özfırat’ın Antakya Medeniyetler Korosu salonu hınca hınç dolduran izleyenler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.
Konserde ilk olarak sahne alan Leverkusen Musiki Cemiyeti Korosu Uşşak, Hicaz, Kürdilihicazkar ve Nihavend makamında eserler icra ederken, farklı dinlere ait ilahi ve reperatuarında bulunan eserler ile izleyici karşında olan Antakya Medeniyetler Korosu izleyenlere unutulmaz bir konser keyfi yaşattılar.
Antakya Medeniyetler Korosunu yakından takip ettiklerini ve gurur duyduklarını ifade eden Leverkusen Musiki Cemiyeti Başkanı Münir Çelik, Dünya genelinde takdir toplayan bu güzel koro ile aynı sahneye yer almak için gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde Antakya Medeniyetler Korosu ile birlikte muhteşem bir konser programına imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Koro üyelerinin büyük çoğunluğunun Almanya’da yaşayan Türklerden oluştuğunu söyleyen Başkan Münir Çelik, Alman vatandaşların da yer aldığı korolarında Türk Sanat Müziğinin birbirinden güzel şarkılarını söylediklerini belirterek konsere ilgi gösteren herkese ve desteklerinden dolayı Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat’a teşekkür etti.
BARIŞ PINARI HAREKÂTINA DESTEĞİMİZ TAM
Barış Pınarı Harekâtına Antakya Medeniyetler korosu olarak tam destek verdiklerini ifade eden Şef Yılmaz Özfırat yaptığı açıklamasında “Antakya Medeniyetler Korosu olarak bu akşam seslendirdiğimiz ilahi ve kasidelerimizi aziz şehitlerimiz ve şu anda sınır ötesinde operasyonda olan kahraman Mehmetçiklerimiz için seslendirdik.
Dualarımız kahraman askerlerimizle. Bu akşam bizlerle birlikte sahne alarak siz değerli dinleyenlerimize unutulmaz bir konser keyfi yaşatan Leverkusen Musiki Cemiyeti ekibine, Şef İbrahim Emin İzgialp’e ve Hemşerimiz olan Başkan Münir Çelik’e teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diliyorum.
Cumartesi konserlerimizin gerçekleşmesinde büyük katkıları olan Hatay Valisi Rahmi Doğan başta olmak üzere, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)  Genel Sekreteri Onur Yıldız’a, konserimize yoğun ilgi gösteren vatandaşlarımıza, konserin gerçekleşeceği saatlerde görevlerini kusursuz bir biçimde yerine getiren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personelimize, emeği geçen herkese ve konserlerde görev alan o tüm koro üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.
(Haber Merkezi)

6 saat, 2 dakika önce / 15.10.2019 10:17:37   

HBB EKİM AYI MECLİSİ 3 MADDEYİ KARARA BAĞLADI

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 13’üncü maddesi gereğince Ekim Ayı Olağan Toplantısının 2. birleşimi, HBB Meclis Salonu’nda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında gerçekleştirildi.
3 maddenin görüşülerek karara bağlandığı Ekim ayı olağan meclisinin 2. birleşiminde; Büyükşehir Belediye Meclisinin 31.07.2019 tarihli toplantısında alınan 152 sayılı kararla Hukuk ve İçişleri Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen; Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile ilgili komisyon raporu görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.
Hatay Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde belediyemizin 5346 sayılı yenilenebilir enerji kaynakları kanununun 6. Maddesine göre 10/05/2019 tarihli 1044 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak ve ihtiyaç fazlasını satıp belediyeye gelir elde etmek, sürdürülebilir şehircilik anlayışına ve çevreye uyumlu yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak üzere Rüzgar Enerjisi (RES), Güneş Enerjisi (GES) doğaya uyumlu mikro hidro elektrik santralleri kurulması dağıtım şirketi Toros Enerji TEDAŞ EPDK ve tüm kamu kurumlarında işlemleri takip etmek üzere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği ve ilgili daire başkanlarına yetki verilmesi ile ilgili teklifi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
Bir sonraki olağan meclis toplantısının 11 Kasım Pazartesi günü saat 16.00’da Kırıkhan Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılamasına karar verildi.
(Haber Merkezi)

6 saat, 3 dakika önce / 15.10.2019 10:16:45   

VALİ DOĞAN, YAVUZ’A YENİ GÖREVİNDE BAŞARILAR DİLEDİ

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz’a iadei ziyarette bulundu.
 
İl Emniyet Müdürlüğü’nde gerçekleşen ziyarette İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Şube Müdürleri tarafından karşılanan Vali Doğan, şeref defterini imzaladı. 
Müdür Yavuz’a yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Doğan, Yavuz’un sahip olduğu mesleki birikim ve tecrübesi ile ilimizde başarılı hizmetlerde bulunacağına olan inancının tam olduğunu dile getirerek Yavuz’a yeni görevinde başarılar diledi.
İl Emniyet Müdürü Yavuz ise Vali Doğan’ın ziyaretinden onur duyduğunu belirterek Hatay’da görev yapacak olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
(Haber Merkezi)

6 saat, 4 dakika önce / 15.10.2019 10:15:09   

ESNAFIN BORÇLARI ERTELENSİN


Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Barış Pınarı operasyonu bölgesinde esnafın borçları ertelensin dedi.
Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmak için başlatılan “Barış Pınarı Harekâtı’ nedeniyle esnaf ve sanatkârın iş yerlerini zorunlu olarak kapattığını belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Barış Pınarı Operasyonu bölgesinde bulunan esnaf ve sanatkârlarımızın borçları ertelenerek sicilleri bozulmamalı” dedi. 
ESNAFIN İŞ YERİ ZORUNLU OLARAK KAPALI
Barış Pınarı Operasyonu sebebiyle Başta Mardin, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay il ve ilçelerinde çok sayıda esnaf ve sanatkârın işyerlerini güvenlik nedeniyle kapatmak zorunda kaldığını belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, “Bölgede bulunan esnaf ve sanatkârımız güvenlik nedeniyle iş yerlerini açamadığı için iş yapamaz durumda. İş yapamayan esnaf ve sanatkârımızın piyasaya olan çek ve senet borçları ile birlikte kredi borçlarının yanı sıra Sosyal Güvenlik borçları ve vergi borçları mutlaka ertelenmelidir” diye konuştu.

(Haber Merkezi) 


6 saat, 5 dakika önce / 15.10.2019 10:14:31   

AKEVLER’DE KAPSAMLI TEMİZLİK

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelindeki 95 mahallede sorumluluk kapsamındaki alanlarda temizlik çalışmalarını sürdürüyor.
Yapılan açıklamada; Akevler Mahallesi Betonsan Evleri yanında bulunan yeşil alanda kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.
(Haber Merkezi)

6 saat, 7 dakika önce / 15.10.2019 10:12:34   

İLK YARDIM ÖĞREN, HAYAT KURTAR!

Özel İlkay İlk Yardım Eğitim Merkezi, Fizyoterapist İlkay Doğruel yönetiminde hayat kurtaracak ilk yardım bilgileri veriyor. (ara başlık)
Hayatın olağan akışı içinde beklemediğiniz bir anda çevremizden veya yakınlarımızdan birinin solunumunun veya kalbinin durması durumunda müdahale etmek için zaman son derece kısıtlıdır.
İşte bu durumda tıbbi yardımın beklenmesi sırasında kaybedilecek her saniye önemli iken, bu aşamada bilinçli ilk yardım hayat kurtarır.
Ankara Ufuk Üniversitesi Fizyoterapi bölümü mezunu Fizyoterapist İlkay Doğruel Antakya'da Kışlasaray Mahallesi Harbiye Caddesi (askeri kışla karşısı) Gali Apt. altında Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım kursları düzenleyerek sertifika veriyor. 
İlk Yardım eğitmeni ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı mesul müdür olan İlkay Doğruel Ankara, Nevşehir ve son olarak Antakya'da çeşitli hastanelerde başarıyla görev yaptı.
Doğruel, Özel İlkay İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak vizyonlarını " Yaşamı tehlikeye düşüren hastalık-kaza gibi herhangi bir durumda sağlık ekipleri olay yerine gelinceye kadar doğru, zamanında ve bilinçli müdahaleler yapabilen bireyler yetiştirmektir dedi."
Misyonunu da topluma, bireysel ve kurumsal olarak sağlık alanında doğru bilgi ve beceri kazandırarak, yaşam kalitelerini arttıracak olan eğitimi, profesyoel çözümler sunarak uygulamak olduğunu belirten İlkay Doğruel " Benim başıma gelmez demeyin. İlk yardım öğrenin." sözleriyle önemli tavsiyede bulundu. 
(Haber: S. Ergin)

6 saat, 8 dakika önce / 15.10.2019 10:11:47