......

SPOR HABERLERİ

PİYASALAR

altın fiyatları

Online Ziyaretçi

Günlük: 83
Haftalık: 849
Aylık: 4975
Toplam: 280822
YORUM MANŞET
11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes
11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes

 11 Milyon Ağaç;  Bugün Fidan, Yarın Nefes

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için başlatılan seferberlik kapsamında “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kapsamında Hatay’ın genelinde binlerce kişinin katılımıyla fidan ekimleri gerçekleştirildi.

Ülke genelinde aynı gün ve saatte gerçekleştirilen etkinlikte gelecek nesillere daha yeşil bir ülke bırakmak için yürütülen kampanyada 11 milyon fidan toprakla buluştu.
11 milyon fidanın toprakla buluşması için Türkiye genelinde başlatılan ağaçlandırma seferberliğinde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte daha yeşil bir Türkiye için fidanlar toprakla buluştu.
Dünyanın en büyük sorununun çevre sorunu olduğunu söyleyen Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaptığı konuşmada, “Bugün çevre sorunlarıyla mücadele için milyonlarca dolar para harcayan ülkeler bu sorunu çözemiyor. Türkiye Cumhuriyeti bu açıdan gerekli çalışmaları yapmaktadır. Bugün dikeceğimiz fidanlarla geleceğe nefes olacağız. Ecdadın bize emanet olarak bırakmış olduğu bu toprakları gelecek nesillere, çocuklarımıza, evlatlarımıza temiz bir çevre olarak bırakabilmek adına bu çalışmaları yürütmek lazım. Dünyanın hiçbir tarafında bu tür etkinlikleri göremezsiniz. Aynı anda 11 milyon fidanı toprakla buluşturan ve bunu bir festival havasında yapan ülkeye de rast gelemesiniz ama en çok eleştiriyi de Türkiye Cumhuriyeti hükümeti alıyor. Sanki çevreyi bertaraf ediyormuşuz, tahrip ediyormuşuz, ağaçları söküyormuşuz, ağaçları yakıyormuşuz imasında bulunanlar bugün bu faaliyetin ne anlama geldiğini iyi idrak etmeleri lazım." dedi.
AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik de AK Parti hükümetleri olarak göreve geldikleri günden bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, yeşile, doğaya, tarıma, insanlığa önem verdiklerini ve vermeye devam ettiklerini belirtti.
“Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganıyla tüm Türkiye’de yürütülen Geleceğe Nefes kampanyasının Hatay’daki etkinliğine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, milletvekilleri, eğitimciler, öğrenciler, gönüllüler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
(Haber Merkezi)

ALKIŞLAR MUHTEŞEM İKİLİYE
ALKIŞLAR MUHTEŞEM İKİLİYE

 ALKIŞLAR MUHTEŞEM İKİLİYEHatay ilinin zeytin diyarı Altınözü ilçesi son dönemlerde en şanslı günlerini yaşıyor. Uzun yıllar hizmete susayan ancak hakettiği hizmetleri alamayan Altınözü, özellikle son yıllarda devlet-millet desteğiyle yeni bir görünüme kavuştu.

 
Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’nın el-ele, omuz-omuza vererek kaymakamlığın ve belediyenin imkanlarını seferber ederek vatandaşa hizmet götürmesi, takdir ediliyor.
Önceden adeta bir köy görüntüsü içerinde olan Altınözü ilçesi, altyapı ve yolların imar edilmesi yanında yeşil alanlara ve parklara önem verilmesiyle adeta altın çağını yaşıyor.
Bu yıl üçüncüsü yapılan Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivaline katılan çok önemli konuklar yanında binlerce vatandaşın ilgi göstermesiyle Altınözü ilçesi hem Hatay’ın hem de Türkiye’nin gündemine bir kez daha oturdu.
Altınözülüler, ilçeye yaptıkları hizmet yanında tanıtımını en güzel şekilde gerçekleştiren Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’ya teşekkür etti.
(Yorum Haber Merkezi)

BU GURUR BİZİM
BU GURUR BİZİM

BU GURUR BİZİM Hatay Valisi Rahmi Doğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetin ilan edilişinin 96. yıl dönümünü kutlamanın gururu içeresindeyiz diyen Vali Doğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir.
Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun bir sembolüdür.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin her alanda çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması amacıyla Cumhuriyetin ilelebet bağımsız yaşamasını istemiş ve “Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister.” diyerek gelecek kuşaklara emanet etmiştir.
Dün olduğu gibi bugün de büyük devlet olmanın şuur ve haysiyetine sahip olan necip milletimiz; birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin, geleceğini karartmaya teşebbüs edenlerin hesaplarını daima hezimete uğratmıştır ve uğratacaktır. Zira İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi bugün de dipdiri yaşamaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle, bütün Hataylı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum." dedi.
ANITA ÇELENKLER SUNULDU
Dün Hatay Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması
Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ile Bayrağın göndere çekilmesi ile başlayan kutlama programı, Vali Doğan tarafından Anıt Şeref Defteri’nin imzalanması ile devam etti.
29 Ekim kutlama programı Antakya Şehitliğinde devam etti. Antakya Şehitliğinde Saygı Duruşu, Saygı Atışı, İstiklal Marşı ve Bayrağın göndere çekilmesi, Şehitliğin gezilmesi ve dua okunması ile ilk günkü program sona erdi.
29 EKİM 2019 SALI GÜNÜ ETKİNLİKLERİ:
Hatay Valiliği makamında tebriklerin kabulü ile başlayacak program, Gündüz Caddesinde saat: 10.00’da geçit töreni ile devam edecek.
Gündüz Caddesi’nde yapılacak geçit töreninde sırasıyla törene katılanların ve halkın bayramının kutlanması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı (Büyükşehir Belediye Bandosu Eşliğinde), günün anlam ve önemine ilişkin Vali, Rahmi Doğan’ın konuşması, Şiir okunması (Orta öğretim okulu öğrencisi)
Yerel Halk oyunları gösterileri, Şiir okunması (Lise öğrencisi), Zeybek Oyunu, Geçit töreni(Armutlu - Gündüz Caddesi - Cumhuriyet Alanı istikametinde) yapılacak
Havanın yağışlı olması halinde, Bayram Töreninin,  Geçit Töreni haricindeki kısımları saat 10.00’da Kapalı Spor Salonunda icra edilecek.
(Haber Merkezi)

HBB’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİ ADIMI
HBB’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİ ADIMI

 HBB’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİ ADIMI

Hatay Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sıklıkla tercih ettiği alanlarda çağa uygun yöntemler ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak aydınlatma çalışmaları gerçekleştiriyor. 
Büyükşehir Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Defne Sevgi Parkı’nın Akdeniz Mahallesi’ne bakan kısmında güneş enerji paneli ve rüzgâr gülleri aracılığıyla elektrik üreterek, bu elektrik enerjisi ile parkın aydınlatılmasını sağlıyor. 
Gelecek nesillere her zaman temiz bir çevre bırakmak için gayret gösteren HBB, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması için gelecek günlerde de çalışma gerçekleştireceğini duyurdu. 
(Haber Merkezi)

EV YANDI, AİLE ORTADA KALDI
EV YANDI, AİLE ORTADA KALDI

 EV YANDI, AİLE ORTADA KALDIAntakya’da evde çıkan yangın Yılmaz Ailesini ortada bırakırken yaklaşan kış öncesi ev sakinleri perişan durumda.
Bağrıyanık Mahallesi 1. Sokak No: 100 adresinde bulunan (Fenerbahçe İlkokulu alt sokağı) elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında evin tüm eşyaları yanarak zarar gördü.

Ali Yılmaz ve eşi Dursun Hanımefendinin yaşadığı evde geçen hafta çıkan yangın tüm ev eşyalarının yanmasına neden oldu.
Kredi çekilerek yapılan ev ve borç-harç edilerek satın alınan tüm eşyaların yanması Yılmaz Ailesini derinden üzüntüye boğdu. Voltaj yüksekliğinden kaynaklı elektrik kontağından çıkan yangında eşyalar yanında evin fotoğraflar dahil tüm hatıraları yandı.
Aradan bir hafta geçmesine rağmen kaderine terk edilen Yılmaz Ailesi, Devlet yetkililerinden ve hayırsever insanlardan ev eşyası dahil yardım bekliyor.
Bir devlet kurumundan emekli olan, aldığı emekli maaşı kredilere ve ev eşyası taksitlerine giden Ali Yılmaz, yaklaşan kış öncesi zor durumda olduklarını ifade ederek Hatay Valiliği’nden, Antakya Kaymakamlığı’ndan, belediyelerden ve hayırseverlerden destek beklediğini söyledi.
Not: Ali Yılmaz İrtibat telefonu: 0555 899 42 27
(Haber: S.Ergin)

VALİ DOĞAN RECEP ATAKAŞ İLE PROTOKOL İMZALADI

Hatay Valisi Rahmi Doğan, hayırsever iş adamı Recep Atakaş ile Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Gemi Yapımı Atölyesi inşası ile okulun öğretim binası ve eklentilerinin onarımı için protokol imzaladı.

 İskenderun Valilik Çalışma Ofisi Toplantı Salonu’nda düzenlenen protokole Vali Doğan’ın yanı sıra İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, hayırsever iş adamı Recep Atakaş ve Okul Müdürü ile Müdür Yardımcıları katıldı.

Protokolde konuşan Vali Doğan, “Sefa Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi zaten Recep Bey tarafından yaptırılmış bir okuldur. Burada yeni bir atölye yapılacak ve mevcut binaların bakım ve onarımı gerçekleştirilecek. Ben hayırlı, uğurlu olsun diyor, Recep Atakaş Bey’e teşekkür ediyorum. Bu tür yatırımlarla hem gelecek nesillere örnek oluyor hem de kamu adına yapmamız gereken yatırımları yaparak bir nebze olsun katkıda bulunuyorlar. Ben Hatay halkı adına da şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Hayırsever iş adamı Recep Atakaş ise, başta Vali Doğan olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Okul İdaresi’ne ve protokolün imzalanmasına vesile olan herkese teşekkür etti. İş adamı Atakaş, "Ayrıca ilimizde göreve başladığı günden itibaren çok çalışarak kısa zamanda çok işler yapan Sayın Valimize, 40 yıldır konuşulan ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen Samandağ - Arsuz Karayolu için  sizlerin huzurunda tekrar teşekkür etmek istiyorum." dedi.

İmzalanan protokole göre öğretim binası ile eklentilerinin bakım ve onarım çalışmaları öğrencilerin okulda bulunmadığı ara tatiller ile yaz tatilinde gerçekleştirilecek olup 2020-2021 Eğitim Öğretim Döneminde teslim edilecektir. Gemi Yapım Atölyesi’nin inşasına ise proje revizelerinin tamamlanmasının ardından başlanması ve 12 ay içerisinde tamamlanıp teslim edilmesi öngörülmektedir. 


1 gün, 4 saat önce / 14.11.2019 08:11:09   

ÇALIŞMALAR İLE SAĞLIKLI BİR GELECEĞİ HEDEFLİYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) heyeti, vatandaşlara daha hızlı ve çözüm odaklı hizmet edebilmek için ilçelerde kurulan hizmet binalarına gerçekleştirdiği ziyaret ve denetimler ile vatandaşların taleplerini bizzat dinliyor.

İskenderun hizmet binasına ve Arsuz’daki şantiye alanına ziyaret gerçekleştiren HATSU heyeti, personellerin vatandaşlara karşı ilgi alakası ve sorunların çözümüne yönelik denetim yaparak vatandaşlarla sohbet etti.

 

Hatay genelindeki bütün ilçelerde yapılan hizmetleri bizzat kontrol etmek ve çalışanların koordinesini sağlayarak vatandaş memnuniyeti odaklı gerçekleştirilen denetime HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Daire Başkanları ve Şube Müdürleri katıldı.

 

İlçe ziyaretleri kapsamında İskenderun Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne gerçekleştirilen ziyaret sırasında yaptığı konuşmada sistemli çalışmaların ve hayata geçirilen projelerin altını çizen Çaparali, “Vatandaşlarımıza sağlıklı yaşam alanı oluşturma hedefi kapsamında 9 adet arıtma tesisi projesini hayata geçirdik. İçme suyu ve kanalizasyon altyapı projeleri ile altyapı düzenini sağlamayı ve sağlıklı bir geleceğin oluşmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Vatandaşlarla ve personeller ile istişare eden Genel Müdür Çaparali ve HATSU Heyeti, Arsuz ve Belen ilçesini kapsayan altyapı projesini yerinde inceledikten sonra çalışanlara kolaylıklar dileyerek gezilerini sonlandırdılar.


1 gün, 23 saat önce / 13.11.2019 13:08:35   

KAYMAKAM MARDINLI’DEN İLKOKUL ZIYARETI

Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Serinyol Atatürk İlkokulu'nu ziyaret etti. Okul Müdürü Mehmet Arslan Okul Hakkında Kaymakam Mardinli’ye bilgi verdi.

Kaymakam Mardinli, Serinyol Atatürk İlkokulu 1-A öğrencilerinden Masal Derin Ergün'e çevre temizliği konusunda göstermiş olduğu hassasiyet ve  başarılı çalışmalarından ötürü  hediye verdi.


2 gün, 1 saat önce / 13.11.2019 11:32:40   

GÜZELMANSUR MECLİS’TE HATAY’I KONUŞTU

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak Hatay’ın güvenlikten, ekonomiye, ihracattan tarıma tüm sorunlarını Gazi Meclis’te tek tek anlattı.

HATAY’A ADALETSİZ KAYNAK AKTARIMI

Hatay’ın üretkenliği, çalışkanlığı, ödediği vergi miktarı, 50 bin Suriyeliye ev sahipliği yapmasıyla örtüşmeyen kamu kaynağı aktarıldığını söyleyen Güzelmansur: “8 yıldır 500 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan ve 2,1 milyon kişinin yaşadığı Hatay’a Hükümet 1,6 milyon kişilik kaynak gönderiyor. Hataylılar çalışıyor, üretiyor devletin vergi gelirleri açısından illerini 9. sıraya taşıyor, ama gel gelelim ki Hatay kamu yatırımlarında 56. sırada! Hatay’a bunu mu reva görüyorsunuz?  Vicdanınıza sığıyor mu bu durum? Buna adalet mi diyorsunuz? Olmaz olsun böyle adalet” dedi.

BÖYLE DIŞ POLİTİKA OLMAZ OLSUN

Hükümetin yanlış dış politika hamlelerinin ve özellikle Suriye politikasının Hatay’da her kesimi perişan ettiğini dile getiren Güzelmansur şöyle devam etti: “Suriye iç savaşı sonrası 14 Ortadoğu ülkesine açılan sınır kapılarımızı kapattınız. Bununla Hatay’da her kesime çok ciddi zarar verdiniz. Sadece yaş-sebze meyve ihracatımızın %21,4 düşmesine sebep oldunuz. Bununla da yetinmediniz nakliyeciyi iş yapamaz duruma getirdiniz. Türkiye’nin İstanbul’dan sonra 2. büyük TIR filosuna sahip Hatay’ı, 3. sıraya gerilettiniz. Bavul ticaretini bitirdiniz. Hatay’da bavul ticaretinin kalbinin attığı yer olan Uzun Çarşı’nın 750 bin dolarlık cirosunu 50 bin dolara düşürdünüz. Hataylı esnafı, tüccarı bitirdiniz. Hatay’da, 2010 yılında, takipteki kredi miktarı 177 milyon TL iken 2019 yılının Mart ayında bu rakamın 2,3 milyar TL’ye yükselmesine yol açtınız. Türkiye’de takipteki krediler 2010 yılına kıyasla 5 kat arttı, Hatay’da ise 13 kat arttı. İhracatçısını, nakliyecisini, esnafını gerileten, vatandaşını borç harç içinde yaşamaya sürükleyen, kendi vatandaşının istikbalini değil, dış güçlerin emellerini önceleyen, böyle dış politika da olmaz olsun.”

İKTİDAR HATAYLI İŞSİZE DEĞİL, SURİYELİ İŞSİZE PROJE ÜRETİYOR

Hatay’da işsizlik oranının son 9 yılda Türkiye ortalamasının çok üstünde seyrettiğini hatırlatan Güzelmansur  “Hükümet yanlış politikalarının kurbanı olmuş Hataylı işsize çare arayacağına, güvenli bölgede 2 milyon Suriyeliye iş bulma derdine düştü. Bu nasıl hak, bu nasıl eşitlik? Yere batsın böyle haksızlık, yere batsın böyle eşitsizlik” dedi.

SÖYLEMDE MİLLİ, EYLEMDE YABANCI TARIM POLİKASININ ADI BATSIN

Hatay tarımında yapılan yanlışları ve çiftçinin geldiği durumu bir bir sıralayan Güzelmansur şunları söyledi: “Hatay’da yılan hikâyesine döndürdüğünüz barajlar, bir türlü bitiremediğiniz sulama projeleri de; ithal ilaç ve tohuma mahkûm etmeniz de Hataylı çiftçiyi perişan ediyor. Tarımsal sulama sübvansiyonlarını kaldırmakla, desteklemeleri zamanında açıklamamakla Hatay tarımını yok ediyorsunuz. Desteklemeleri azaltmanız, bunu da yarım yamalak ödemeniz nedeniyle çiftçi ekemiyor. Ekse sulayamıyor, sulasa hasat edemiyor. Çiftçi evine, traktörüne, tarlasına gelen hacizlerle boğuşuyor.  Çiftçinin borçları ertelensin diyoruz, kanun teklifi veriyoruz görmezden, duymazdan geliyorsunuz. Nerede kaldı yerlilik, nerede kaldı millilik söylemleriniz? Söylemde yerli çiftçinin, eylemde yabancı kartellerin yanında olan ikiyüzlü politikaların da adı batsın”

Konuşmasıyla Hükümetin bugüne kadar Hatay’a yaptığı yanlışları düzelteceğini umduğunu söyleyen Güzelmansur “yoksa yapılacak ilk seçimde Hataylılar tercihini kendilerine üvey evlat muamelesi yapmayacak, ilerlemesi için çaba sarf edecek Cumhuriyet Halk Partisi’nden yana kullanacaktır” diyerek sözlerine son verdi.


2 gün, 1 saat önce / 13.11.2019 11:18:21   

11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın NefesTarım ve Orman Bakanlığı tarafından gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için başlatılan seferberlik kapsamında “11 Milyon Ağaç; Bugün Fidan, Yarın Nefes” kapsamında Hatay’ın genelinde binlerce kişinin katılımıyla fidan ekimleri gerçekleştirildi.
Ülke genelinde aynı gün ve saatte gerçekleştirilen etkinlikte gelecek nesillere daha yeşil bir ülke bırakmak için yürütülen kampanyada 11 milyon fidan toprakla buluştu.
11 milyon fidanın toprakla buluşması için Türkiye genelinde başlatılan ağaçlandırma seferberliğinde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte daha yeşil bir Türkiye için fidanlar toprakla buluştu.
Dünyanın en büyük sorununun çevre sorunu olduğunu söyleyen Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaptığı konuşmada, “Bugün çevre sorunlarıyla mücadele için milyonlarca dolar para harcayan ülkeler bu sorunu çözemiyor. Türkiye Cumhuriyeti bu açıdan gerekli çalışmaları yapmaktadır. Bugün dikeceğimiz fidanlarla geleceğe nefes olacağız. Ecdadın bize emanet olarak bırakmış olduğu bu toprakları gelecek nesillere, çocuklarımıza, evlatlarımıza temiz bir çevre olarak bırakabilmek adına bu çalışmaları yürütmek lazım. Dünyanın hiçbir tarafında bu tür etkinlikleri göremezsiniz. Aynı anda 11 milyon fidanı toprakla buluşturan ve bunu bir festival havasında yapan ülkeye de rast gelemesiniz ama en çok eleştiriyi de Türkiye Cumhuriyeti hükümeti alıyor. Sanki çevreyi bertaraf ediyormuşuz, tahrip ediyormuşuz, ağaçları söküyormuşuz, ağaçları yakıyormuşuz imasında bulunanlar bugün bu faaliyetin ne anlama geldiğini iyi idrak etmeleri lazım." dedi.
AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik de AK Parti hükümetleri olarak göreve geldikleri günden bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, yeşile, doğaya, tarıma, insanlığa önem verdiklerini ve vermeye devam ettiklerini belirtti.
“Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganıyla tüm Türkiye’de yürütülen Geleceğe Nefes kampanyasının Hatay’daki etkinliğine Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, milletvekilleri, eğitimciler, öğrenciler, gönüllüler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
(Haber Merkezi)

3 gün, 3 saat önce / 12.11.2019 09:33:02   

HATSU’YA ATIK YÖNETİMİ İDARE ÖDÜLÜ

Su ve Teknoloji Derneği(SUTEK) koordinatörlüğünde Ankara’da düzenlenen 6. Su ve Çevre Konferansı, Ödülleri Töreni’nde Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), idare kategorileri arasında yer alan ‘Atık Yönetimi İdare Ödülü’ne layık görüldü.
Hatay’a kazandırdığımız Dünyanın 5., Avrupa’nın 2. ve Türkiye’nin ise en büyük (Membran Biyoreaktör) teknolojili Küçükdalyan Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi’nin su farkındalığının kazandırılması ve çevremizi koruma noktasındaki öneminden dolayı kazanılan özel ödül Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş adına HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’ye takdim edildi.
Ankara Hacettepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde konuşma yapan HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, Antakya’daki projeyi başlattıklarında Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde doğan, Suriye'den geçerek Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'nin çok kötü, kirli ve suyun bulunmadığı bir durumda olduğunu hatırlatarak, atıksu arıtma tesisinin tamamlanmasıyla birlikte şehirde planlanan görüntüye ulaşıldığını belirtti.
Tesisten önce Asi Nehri’nin insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkilediğine vurgu yapan Genel Müdür Çaparali, “Buna çözüm ararken Membran sisteminden bahsedildi bize, Film üzerinde görüldüğü gibi araştırmalar yapılıp, bunlar değerlendirildi ve bu sistemin yapılmasına karar verildi. KOBATO Japon teknolojisi ile ilgili görüşmeler ve uygulamalar yapıldı.  Tesisi Hatay’ımıza kazandırarak şehrimize ve geleceğimize sağlık dolu katkı sağladık” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş adına sevgi ve selamlarını ileten Genel Müdür Çaparali, bu özel ödülü layık gördükleri için de SUTEK Bilim Kurulu’na teşekkür etti.
(Haber Merkezi)

3 gün, 3 saat önce / 12.11.2019 09:32:09   

HATAY YEMEKLERİ GÖBEKLİTEPE’DE

Hatay Büyükşehir Belediyesi, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın çok kültürlü yapısının mirası olan yemek kültürünü tanıtmak amacıyla yoğun çaba harcıyor. 
UNESCO Hatay Gastronomi Evi, 10 Kasım Pazar günü “İnsanlık tarihinin sıfır noktası” ve “medeniyetin doğduğu yer” olarak adlandırılan Göbeklitepe’de Hatay’ın gastronomi kültürünü tanıttı. 
Hatay Gastronomi Evi, Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı’nda Hatay mutfağını tanıtmak için kurduğu stantta Hatay’ın birbirinden lezzetli yemeklerini fuarı ziyaret eden konuklarla tanıştırdı.  
Katıklı ekmek, sarma içi(Hatay usulü kısır), kaytaz böreği gibi lezzetleri standı ziyaret eden konuklarla paylaşan Gastronomi Evi çalışanları, lezzet meraklılarına yemeklerle ilgili bilgiler vererek, onları Hatay’a özgü bu tatları yerinde deneyimlemek üzere Hatay Gastronomi Evi’ne davet etti.
(Haber Merkezi)

3 gün, 3 saat önce / 12.11.2019 09:31:39   

HGC, 3 ÜYE İLE TEMSİL EDİLECEK

Hatay Gazeteciler Cemiyeti, Akdeniz Gazeteciler Federasyon yönetiminde 3 üye ile temsil edilecek.
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu genel kurulu yapıldı. Mevlüt Yeni, Genel Başkan olurken HGC başkanı Ahmet Yetişen Genel başkan vekili oldu. Bostan Yılmaz ve Sedat İskenderoğlu ise Denetleme Kurulunda görev aldı.
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu’nun (AGF) 3.Olağan Genel Kurul Toplantısı Kemer’de bulunan Fame Residence Otel’de gerçekleştirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Burdur, Isparta, Alanya’dan federasyon üyesi gazetecilerin katıldığı toplantıda yapılan seçimlerde 2 dönemdir AGF Başkanı olan Mevlüt Yeni oy birliği ile yeniden genel başkanlığa seçilerek güven tazeledi.
HGC Başkanı Ahmet Yetişen Federasyon Genel Başkan Vekili olurken, Bostan Yılmaz ve Sedat İskenderoğlu Denetleme Kurulunda yer aldı.
AGF 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı Kemer’de bulunan Fame Residence Otel’de Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği Başkanı ve AGF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Duran Yenigün’ün ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya AGF delegeleri olan Antalya, Alanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Burdur, Isparta’dan cemiyet başkanları ve federasyon delegeleri katıldı. Toplantıya katılan gazeteciler için Kemer gezi turu da düzenlendi. Gazeteciler ayrıca Olympos Teleferik ile Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıkarak manzaranın keyfini çıkardı. Kongreye Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Sivil Toplumla İlişkiler Antalya İl Müdürü Hüseyin Kurtay katılarak delegelere hitaben medyanın önemi üzerine birer konuşma yaptılar. Toplantının son gününde ise seçimler gerçekleştirildi. Divan başkanlığını Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir yaptığı kongrede 2 dönemdir AGF başkanlığı yapan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni yeniden oy birliği ile yeniden başkan seçildi. Mevlüt Yeni yaptığı konuşmada delegelere yeniden genel başkanlığına seçtikleri için teşekkür etti. Yeni, “Kuruluşumuzdan bu yana emeği geçen bu günlere gelmemizde bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. AGF Akdeniz bölgesinin medya çatı örgütüdür. Biz ye iç gez Federasyonu veya Cemiyetleri değiliz. Bölgedeki meslektaşlarımızın sorunları, dertleri bizim derdimizdir. Sorunlarımızın çözümü için, birlik beraberlik için, bölgesel bir yapılanmaya ihtiyaç vardı. Bizler bu amaca hizmet etmek üzere yola çıktık emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Kimsenin arka bahçesi değiliz, tabela Derneği, Federasyonu asla değiliz. Sektörümüzün sorunları için il il çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 
Yapılan seçimler sonucunda Mevlüt Yeni’nin başkan olduğu AGF’de Yönetim Kurulu Asil üyeliklerine Ahmet Yetişen, Ali Cihangir,  Şevket Karahan, Ahmet Duran Yenigün, Gaye Coşkun, Didem Gürses, Adnan Taraşlı ve Arslan Deveboylu seçilirken, yedek üyeler ise Şükrü Tozluklu, Mehmet Ali Gürses, Arzu Erkorkmaz, Sinan Çeviren ve Gülsüm Gözenler oldu.
Denetleme Kurulu’na Kürşat Tuncel, Bostan Yılmaz ve Suat Ekiz seçilirken, yedek denetleme kurulu ise Saffet Yenigün, Sedat İskenderoğlu ve Seda Kara’dan oluştu.
Disiplin Kurulu Asil üyeliklerine Abdülkadir Kalender, Ercan Taraşlı ve Lütfi Taner Deniz seçilirken, yedek üyeler ise Şükran Sibel Atasoy ve Emre Altuğ oldu.
(Haber Merkezi)

3 gün, 3 saat önce / 12.11.2019 09:31:01   

ORGAN BAĞIŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

Hatay Böbrek ve Diyaliz Hastaları Derneği’nin düzenlemiş olduğu organ bağışı ve böbrek sağlığı konferansına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Çok sayıda hayırsever insan organlarını bağışlayarak kampanya formunu imzaladı.
Hatay Böbrek ve Diyaliz Hastaları Derneğinin düzenlemiş olduğu organ bağışı ve böbrek sağlığı konferansına Türk Bilim Kurulu üyesi ve İstinye Üniversitesi Organ Nakil Birimi Başkanı Prof.Dr. Ayhan Dinçkan, İstinye Üniversitesi Nefroloji Doktoru Bora Uslu Koordinatör Ayşe Özkan,  MKÜ Nefroloji Ana bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Hilmi Turgut, Hatay Diyalizder Başkanı Hasan Kozkıran’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen programa çok sayıda böbrek ve diyaliz hastası ve yakınları katıldı.
Türk Bilim Kurulu üyesi ve İstinye Üniversitesi Organ Nakil Birimi Başkanı Prof.Dr. Ayhan Dinçkan, organ bağışı ve böbrek sağlığı konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
(Haber Merkezi)

3 gün, 3 saat önce / 12.11.2019 09:30:27   

ANTAKYALI YAZAR AKGÜL’DEN YENİ ROMAN

Antakyalı yazar Mustafa Akgül’ün “Marangoz” adlı romanı yayınlandı. Mili Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde çalışan Eğitimci-Yazar Mustafa Akgül eski Antakya’yı ve Habib’ün Neccar’ı konu edinen romanıyla okuyucularının karşısına çıktı.
Çeşitli devlet kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal, kültürel ve edebi projelerinde görev alan roman ve hikâye yazarı Mustafa Akgül Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen öğretmenler arası anı yazma yarışmasında Antakya birinciliği ve Hatay ikinciliğinin yanı sıra MEB hikâye yazma yarışmasında da Antakya ikincisi oldu.  
Çalışmalarında tarihi ve sosyolojik araştırma verilerini titiz bir kurguyla okuyucuya sunmaya çalışan yazar, sade ve akıcı bir üslupla kimi zaman romantik kimi zaman da realist bir düşünceyle kaleme aldığı eserleriyle sanatseverler arasında edebi köprüler kurmaya devam ediyor.
“Habib’ün Neccar Anısına… MARANGOZ” adlı romanını okuyucularıyla buluşturan yazar “SEMİRA Mülteci Sevda” adlı bir başka romanını da önümüzdeki aylarda kitapseverlerin beğenisine sunacak.
EĞİTİMCİ-YAZAR AKGÜL’DEN ERGİN MEDYA’YA ZİYARET
Antakyalı eğitimci-yazar Mustafa Akgül, Ergin Medya yönetim ofisini ziyaret ederek Ergin Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Ergin ile yazmış olduğu “Habib’ün Neccar Anısına… MARANGOZ” adlı romanla ilgili sohbette bulundu.
Çeşitli devlet kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal, kültürel ve edebi projelerinde görev alan roman ve hikâye yazarı Mustafa Akgül, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen öğretmenler arası anı yazma yarışmasında Antakya birinciliği ve Hatay ikinciliğinin yanı sıra MEB hikâye yazma yarışmasında da Antakya ikincisi oldu.
Romanı inceleyen Ergin Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ergin, romanı çok beğendiğini ifade ederek yazar Mustafa Akgül’e başarılar diledi.
Yazar Akgül de yayınladığı “Habib’ün Neccar Anısına… MARANGOZ” adlı romanını Ergin Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Ergin’e takdim etti.
(Haber Merkezi)

3 gün, 3 saat önce / 12.11.2019 09:26:58